Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 478)
Ναι
303
63,39%
Όχι
117
24,48%
Με αφήνει αδιάφορο/η
58
12,13%

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 05:56, 19-08-09:

άλλη φορά θα πω την γνώμη μου εμπεριστατωμένα γιατί τώρα νυστάζω

αλλά για οποιοδήποτε θέμα , πρώτα από όλα αυτά που λέμε ας έχουνε δομή επιχειρήματος

τι θα πει <<από το να μεγαλώνει με αλκοολικό πατέρα>>;

ποιος και γιατί έθεσε το δίλημμα ομοφυλόφιλοι γονείς ή αλκοολικός πατέρας

δεν παίρνω θέση στο ζήτημα με αυτή την παρατήρηση όσο και αν φαίνεται έτσι με την πρώτη ματιά

αλλά αν θέλει ο οποιοσδήποτε ότι και αν υποστηρίζει να γίνει πειστικός ας πει συμβαίνει αυτό και αυτό άρα από εκεί καταλήγω εδώ

αυτή η σύγκριση επιπέδου καφενείου <<αν είχε αλκολικό πατέρα>> είναι λαΊκίστικη πρόχειρη και χωρίς λογικό υπόβαθρο

δεν κρίνω αυτόν που την είπε , ειλικρινά , κρίνω όμως την φράση

παρένθεση ήτανε , συνεχίστε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

korineto9487 (Κορίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη korineto9487
H Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H korineto9487 Καλαμπόκι έγραψε στις 06:11, 19-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
άλλη φορά θα πω την γνώμη μου εμπεριστατωμένα γιατί τώρα νυστάζω

αλλά για οποιοδήποτε θέμα , πρώτα από όλα αυτά που λέμε ας έχουνε δομή επιχειρήματος

τι θα πει <<από το να μεγαλώνει με αλκοολικό πατέρα>>;

ποιος και γιατί έθεσε το δίλημμα ομοφυλόφιλοι γονείς ή αλκοολικός πατέρας

δεν παίρνω θέση στο ζήτημα με αυτή την παρατήρηση όσο και αν φαίνεται έτσι με την πρώτη ματιά

αλλά αν θέλει ο οποιοσδήποτε ότι και αν υποστηρίζει να γίνει πειστικός ας πει συμβαίνει αυτό και αυτό άρα από εκεί καταλήγω εδώ

αυτή η σύγκριση επιπέδου καφενείου <<αν είχε αλκολικό πατέρα>> είναι λαΊκίστικη πρόχειρη και χωρίς λογικό υπόβαθρο

δεν κρίνω αυτόν που την είπε , ειλικρινά , κρίνω όμως την φράση

παρένθεση ήτανε , συνεχίστε
Απλά έκανα μία σύγκριση διότι πολλές οικογένειες με τέτοιες περιστάσεις μέσα στο σπίτι αντιμετοπίζουν πάρα πολλά προβλήματα, και το να μεγαλώνεις με έναν ομοφυλλόφιλλο πατέρα και έναν άλλο ομοφυλλόφιλλο πατέρα έχεις τουλάχιστον ένα πράγμα που για το παιδί μετράει παρά πάνω από όσο νομίζουμε. Την αγάπη.

Γιατί αυτοί οι άνθρωποι θα έχουν τόσο μεγάλη θέληση για να υιοθετήσουν ένα παιδάκι αρχικά και ύστερα μετά από πολύ κόπο αν κάποια μέρα το καταφέρουν φαντάσου πόσο χαρούμενοι θα ήταν οι γονείς που εκπληρώθηκε η επιθυμία τους.

Απλώς θέλω να κατανοήσεις ότι δεν έθεσα κανένα δίλημμα απλά έκανα σύγκριση καταστάσεων και τις επιδράσεις που θα έχουν αυτές οι καταστάσεις πάνω σε ένα παιδί.

Καλημέρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 06:19, 19-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από gandalf
Πρόκειται για ένα πολύ μεγάλο ρίσκο η όλη αυτή υπόθεση όπως το βλέπω, και εγώ προσωπικά δεν θα διακινδύνευα το μέλλον του παιδιού μου μόνο και μόνο για να ικανοποιήσω τον εγωισμό μου και την επιθυμία μου να κάνω παιδί, κάτι τέτοιο το θεωρώ ανεύθυνο...Ναι βέβαια, μπορούμε κιόλας να κρεμάμε μωρά από μπαλκόνια και να τα αφήνουμε μόνα τους να περάσουν το δρόμο και στο τέλος να βγουν μια χαρά φυσιολογικά και ακεραια.....Δεν υπάρχει όμως μια πολύ μεγάλη πιθανότητα να τραυματιστούν για μια ζωή ??? Άρα τι θα κάνεις, θα το αφήσεις να περάσεις μόνο του απέναντι ή όχι? Νομίζω θα προτιμούσα να μην το άφηνα καθόλου
Μην αφήνεις τη λαϊκο-ποπ ψυχολογία να σε πείσει ότι ένας γκέι δεν έχει το δικαίωμα να είναι εγωϊστής ενώ ένας στρέητ το έχει και ειδικά με το απεχθές επιχείρημα περί φύσης και μητρικού ενστίκτου.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 02:06, 21-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Μην αφήνεις τη λαϊκο-ποπ ψυχολογία να σε πείσει ότι ένας γκέι δεν έχει το δικαίωμα να είναι εγωϊστής ενώ ένας στρέητ το έχει και ειδικά με το απεχθές επιχείρημα περί φύσης και μητρικού ενστίκτου.
μιλάω εντελώς υποθετικά και πιθανολογικά αν διάβασες καλά το post μου, εννοείται ότι κανείς δεν έχει δικαίωμα να είναι εγωιστής όταν μιλάμε για το μέλλον ενός παιδιού...
απλώς κατά την γνώμη μου ένα παιδί έχει περισσότερες πιθανότητες να αναπτυχθεί φυσιολογικά σε μια str8 οικογένεια απότι σε μια γκέι...δεν μου φαίνεται και τόσο παράλογο....
και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να λέω "αν οι γονείς είναι αλκοολικοί, ναρκομανείς κτλ" γιατί νομίζω ότι βγαίνουμε σε αδιέξοδο

άλλα τέσπα πάω πάσο σε αυτό το θέμα γιατί δεν έχουμε ακόμα εμπειρικά δεδομένα για να στηριχθεί η χ και η y άποψη...δεν έχουμε ακόμα δει παιδιά να μεγαλώνουν απο γκέι γονείς (ετσι νομίζω τουλάχιστον, διαψεύστε με αν κάνω λάθος) , οπότε αν δούμε ότι μεγαλώνουν φυσιολογικά τότε φυσικά θα σου πω να εφαρμοστεί ευρέως...αλλα προς το παρόν μόνο προβλέψεις μπορούμε να κάνουμε, εγώ την δική μου την έκανα και εύχομαι να αποδειχτεί το αντίθετο από αυτό που πιστεύω..δεν μπορώ όμως να είμαι απόλυτος από την στιγμή που δεν υπάρχουν στοιχεία για τις αντιπαραβαλλόμενες απόψεις...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 08:32, 21-08-09:

Σε άλλες χώρες πάντως υπάρχουν ήδη παιδιά που μεγαλώνουν με ομοφυλόφιλους γονείς...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 09:13, 21-08-09:

Έχω γράψει τη γνώμη μου αλλά δεν κρατιέμαι και θα την ξαναγράψω.
Τα παιδιά που υιοθετούνται, δεν τα παίρνουν από μία οικογένεια δια της βίας για να τα δώσουν για υιοθεσία. Τα παίρνουν από τα ορφανοτροφεία και τα ιδρύματα. Συνεπώς η σύγκριση "Μητρικό + Πατρικό πρότυπο" vs "Δύο πατρικά πρότυπα" δεν υπάρχει. Υπάρχει η σύγκριση "Ίδρυμα" vs "Δύο πατρικά πρότυπα". Και μιλάμε για ιδρύματα στα οποία υπάρχουν παιδιά τετράχρονα, τα οποία όταν έρθει κάποιο ζευγάρι υποψήφιων ανάδοχων γονέων για να γνωρίσουν το θετό παιδί, τρέχουν από πίσω τους και φωνάζουν "μαμά, μπαμπά, διαλέξτε εμένα".

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 09:17, 21-08-09:

πες τα ρε παλαντιν (χιχι, ειμαι οφ τοπικ, απλα ηθελα να ρωτησω τι κανει η οικογενεια σου )

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 10:01, 21-08-09:

Μήπως θα πρέπει να αναρωτηθούν κάποιοι ότι εδώ και κάτι χρόνια η σύνθεση της οικογενείας αλλάζει .....ότι δεν έχουμε απαραίτητα και αποκλειστικά την κλασσική σύνθεση πατέρας μητέρα γιαγιά παππούς...?? ή για να το διατυπώσω καλύτερα εμφανίζονται νέες οικογένειες με καινούριες συνθέσεις ατόμων που η κοινωνία η Ελληνική οφείλει να αποδεχτεί.
Πιστεύω ότι δεν υπάρχει καμία συνταγή στο να μεγαλώσει ισορροπημένα ένα παιδί...ούτε στην μαγική και ιδανική οικογένεια.Πιστεύω στην επικοινωνία μεταξύ γονέα - παιδιού και στις σωστές δώσεις αγάπης εκτίμησης προστασίας κλπ

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:04, 24-08-09:

Η ελληνική κοινωνία δεν πρόκειται ποτέ να δεχτεί τους γάμους ομοφυλοφίλων γιατί όλα υποκινούνται από την Εκκλησία. Αυτή η Εκκλησία που θέλει τους ανθρώπους με κλειστά τα μυαλά τους, να πιστεύουν πράγματα που στη σημερινή εποχή δεν ισχύουν πια, να μην ακολουθούν τις σημερινές ανάγκες. Ο Χριστός δέχτηκε και συγχώρεσε τους αναρτωλούς, η Εκκλησία δε συγχωρεί τίποτα. Υπάρχει τόση βρωμιά εκεί μέσα, υποκρισία, σαπίλα. Αυτό είναι εκτός θέματος, αλλά να ρωτήσω κάτι: η Εκκλησία θέλει να παντρευόμαστε, να κάνουμε παιδιά, απαγορεύει τις προφυλάξεις στον έρωτα. Βοηθάει όμως κανέναν όταν έχει 5-6 παιδιά και δεν μπορεί να τα μεγαλώσει; Έχω σιχαθεί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 13:40, 24-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Η ελληνική κοινωνία δεν πρόκειται ποτέ να δεχτεί τους γάμους ομοφυλοφίλων γιατί όλα υποκινούνται από την Εκκλησία. Αυτή η Εκκλησία που θέλει τους ανθρώπους με κλειστά τα μυαλά τους.....
Δεν νομίζω ότι φταίει καμιά εκκλησία.....απλά φταίμε εμείς.Θέλω να πω ότι όταν η μονάδα κάνει δουλειά με τον εαυτό της..όταν αντιμετωπίζει φόβους της εφιάλτες της , όταν ψάχνει την δικιά της αλήθεια και αποχτά την ικανότητα να την δεχτεί τότε κάνεις δεν θα μπορεί να υποκινήσει κανέναν....ούτε ακόμα και την μάζα....Ίσως όλο αυτό να είναι η μεγαλύτερη ανθρώπινη επανάσταση...δηλαδή ότι όταν βελτιώνετε η μονάδα..εσύ ...εγώ... βελτιώνετε και η κοινωνία...γίνετε ποιο πολιτισμένη.

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 14:15, 24-08-09:

νομίζω πάντως ότι η εκκλησία της Ελλάδος είναι πολύ οπισθοδρομική όσον αφορά τέτοιου είδους κοινωνικά θέματα....και λόγω του ότι είμαστε από τις λίγες χώρες στις οποίες υπάρχει στενή σχέση πολιτείας-εκκλησίας (μιλάω για χριστιανικές χώρες), ο οπισθοδρομισμός αυτός περνάει και στην πολιτική και στους καθημερινούς ανθρώπους....σίγουρα δεν φταίει μόνο αυτή και σίγουρα δεν υποτιμά κανείς τον ευεργετικό ρόλο που έχει παίξει και που παίζει στις ζωές πολλών ανθρώπων ανά τους αιώνες και την βοήθεια που έχει προσφέρει σε κρίσιμες για τον ελληνισμό εποχές....όμως όταν εξετάζουμε τέτοια κοινωνικά θέματα θεωρώ πως η υποκρισία και η ακατάσχετη μπουρδολογία στους κλάδους της χτυπάνε κόκκινο....ειδικά σήμερα που έχει διαφθαρεί με τα τόσα σκάνδαλα...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:58, 25-08-09:

Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιες επίσημες μελέτες οτι ομοφυλόφιλος δε γίνεσαι αλλά γεννιέσαι; Είχα μια συζήτηση με τη μαμά μου (προς το τσακωμός πήγαινε) η οποία, αν και δεν έχει ρατσισμό προς τους ανθρώπους και επιμένει οτι όλοι είναι άνθρωποι με αισθήματα και ίσοι κλπ κλπ, επιμένει οτι πολλοί άνθρωποι γίνονται ομοφυλόφιλοι επειδή το προτιμούν. Μα της λέω, ποιος άνθρωπος θα προτιμήσει να δέχεται όλη αυτήν την κατακραυγή του κόσμου και να βασανίζεται, τη στιγμή που μπορεί να είναι ετεροφυλόφιλος; Τίποτα αυτή, επέμενε πως το να είσαι ομοφυλόφιλος της φαίνεται θλιβερό, της προκαλεί θλίψη. Βρε καλή μου, βρε χρυσή μου, αφού δεν μπορούν οι άνθρωποι να κάνουν κάτι γι' αυτό, έτσι γεννιούνται! Με τίποτα, έτσι γίνονται, τουλάχιστον κάποιοι. Ειδικά για τις γυναίκες επέμενε οτι επειδή κάποιες έχουν ερωτική απογοήτευση, γίνονται λεσβίες. Τέλος πάντων, δε βγάλαμε άκρη, και γι' αυτό θέλω μια μελέτη να της τρίψω στη μούρη οτι η ομοφυλοφιλία δεν είναι επίκτητη.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 10:08, 25-08-09:

Himela εγώ πάντως δεν πιστεύω ότι όλοι οι ομοφυλόφιλοι γενιούνται έτσι. Θεωρώ ότι πολλοί γενιούνται έτσι, άλλοι μπορεί να έγιναν σε παιδική ηλικία πιθανόν αφού δέχτηκαν κάποια επιρροή από το περιβάλλον τους, χωρίς όμως να το θυμούνται (ξέρω μια περίπτωση που πιστεύω ότι αυτό συνέβη), άλλοι μπορεί να έγιναν μεγάλοι αναζητώντας καινούριες εμπειρίες κλπ. Γενικώς κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστή περίπτωση

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:39, 25-08-09:

συμφωνω και εγω...οπως και με πολλα αλλα πραγματα..υπαρχει και η επιρροη του περιβαλοντος και η γεννετικη προδιαθεση...και ειδικα στα υχολογικα θεματα που ειναι πολυ ευαισθητα...

και επισης το οτι γεννιεσαι ετσι δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να αλλαξεις..ουτε οτι αυτο που εχεις ειναι καλο και "φυσικο"...ποσες ανωμαλιες και τερατογενεσεις και εγκεφαλικα προβληματα ειναι εκ γενετης?σημαινει οτι εγκαταλειπουμε την προσπαθεια να τους κανουμε καλα...?

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:56, 25-08-09:

Εγώ αυτό το "αναζητώ εμπειρίες" δεν μπορώ να το καταλάβω ρε παιδιά. Δηλαδή είναι ένας άντρας που του αρέσουν γυναίκες και κάποια στιγμή λέει "μωρέ δεν πάω και με έναν άντρα να δω πώς είναι;"; Το έχετε ακούσει εσείς αυτό να γίνεται; Ποιος ο λόγος να το κάνει αυτό εφόσον μια γυναίκα τον ικανοποιεί στο έπακρο; Εκτός αν δεν τον ικανοποιεί και ψάχνει να βρει τι του φταίει, οπότε του αρέσει με τον άντρα πιο πολύ, οπότε ήταν ομοφυλόφιλος και δεν το ήξερε. Άλλη ιστορία αυτό. Αλλά κανονικός άντρας που "ανάβει" με μια γυναίκα, μπορεί να φανταστεί οτι θα "ανάψει" με άντρα; Σε όσους άντρες το έχω πει αυτό κοντεύουν να με δείρουν, σιχαίνονται, όπως σιχαίνομαι κι εγώ αν σκεφτώ οτι πάω με γυναίκα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:11, 25-08-09:

α, και οταν βαλανε πολλα αρσενικα ζωα μαζι..κλεισμενα παρουσιασανε ομοφυλοφιλικη συμπεριφορα..πειροη του περιβαλλοντος..και στον ανθρωπο αν το κανεις για πολυ καιρο κατι τετοιο ειναι πολυ πθανο να παρουσιαστουν τετοια φαινομενα..

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

O gandalf έγραψε στις 11:16, 25-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Εγώ αυτό το "αναζητώ εμπειρίες" δεν μπορώ να το καταλάβω ρε παιδιά. Δηλαδή είναι ένας άντρας που του αρέσουν γυναίκες και κάποια στιγμή λέει "μωρέ δεν πάω και με έναν άντρα να δω πώς είναι;"; Το έχετε ακούσει εσείς αυτό να γίνεται; Ποιος ο λόγος να το κάνει αυτό εφόσον μια γυναίκα τον ικανοποιεί στο έπακρο; Εκτός αν δεν τον ικανοποιεί και ψάχνει να βρει τι του φταίει, οπότε του αρέσει με τον άντρα πιο πολύ, οπότε ήταν ομοφυλόφιλος και δεν το ήξερε. Άλλη ιστορία αυτό. Αλλά κανονικός άντρας που "ανάβει" με μια γυναίκα, μπορεί να φανταστεί οτι θα "ανάψει" με άντρα; Σε όσους άντρες το έχω πει αυτό κοντεύουν να με δείρουν, σιχαίνονται, όπως σιχαίνομαι κι εγώ αν σκεφτώ οτι πάω με γυναίκα.
το χα ξαναγράψει σε ενα άλλο θέμα, θα το ξαναγράψω κι εδώ μιας κι έγινε λόγος

δεν πα να ντύνεις ένα str8 αγοράκι με φουστίτσες, να το βάζεις να παίζει με barbie, να βλέπει γκει τσόντα, να το βάζεις να κάνει παρέα μόνο με κοριτσάκια κλπκλπκλπ str8 θα σου βγει και πάλι, κάποια μέρα θα δει μια ομορφη κοπέλα και θα πει ΟΥΑΟΥ. (βέβαια ποιος ξέρει τι ψυχολογικά θα του χουν προκληθεί, πάντως ομοφυλοφιλος δεν θα βγει)

δεν πα ένα γκέι αγοράκι να παίζει με στρατιωτάκια αctionman , δεν πα να παίζει μπάλα, μπάσκετ μια ζωή, δεν πα να κάνει παρέα με str8 αγόρια μια ζωη, δεν πα να ζει σε μια οικογένεια όπου οι γκέι δεν χαίρουν άκρας εκτίμησης, δεν πα να έχει έναν αδερφό που βρίζει τους ομοφυλόφιλους κάθε τρεις και λίγο, κάποια μέρα θα δει ένα άλλο όμορφο αγόρι και θα πει ΟΥΑΟΥ (εγώ είμαι αυτός)
όχι πως έχει καμμία διαφορά γιατί δεν γίνεται να το αλλάξεις, αλλά θεωρώ ως γκέι ότι μάλλον γεννιέσαι παρά γίνεσαι...(γιατί ο αδερφός μου που μεγάλωσε στο ίδιο περιβάλλον βγήκε str8 δλδ δεν τ κατάλαβα??)

α και κάτι άλλο : "είμαι str8 και αναζητώ καινούργιες εμπειρίες" = bisexual και όχι str8 που βαρέθηκε

α, και οταν βαλανε πολλα αρσενικα ζωα μαζι..κλεισμενα παρουσιασανε ομοφυλοφιλικη συμπεριφορα..πειροη του περιβαλλοντος..και στον ανθρωπο αν το κανεις για πολυ καιρο κατι τετοιο ειναι πολυ πθανο να παρουσιαστουν τετοια φαινομενα..
που κολλάει αυτό??? και πολλούς άντρες να βάλεις μαζί, κάποιοι από αυτούς θα είναι γκέι-bi και μπορούν να παρουσιάσουν ομοφυλοφιλική συμπεριφορά...δεν μας λες και τπτ μ αυτό..
και μένα αν με βάλεις με 30 κοπέλες θα φασωθώ σίγουρα με κάποιες από αυτές, παρόλα αυτά δεν θα πάψω να θεωρώ ότι τα αγόρια είναι απείρως πιο ελκυστικά (και έχω φασωθεί ενίοτε με κοπέλες, πιο μικρός βέβαια)
does that make me str8????

τέλος πάντων, υπάρχει και άλλο topic όπου όλα αυτά είναι υπεραναλυμένα (ποια είναι η γνώμη σας για τους/τις γκει), ας μην επαναλαμβανόμαστε πάλι εδώ που είναι και άσχετο το θέμα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gandalf : 25-08-09 στις 11:35.
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 03:29, 27-08-09:

Πολύ δύσκολο θέμα. Ίσως το δυσκολότερο όλων των εποχών. Ξέρω πως άνθρωποι σαν εμένα ετεροφυλόφιλοι θα δυσκολευτούν να είναι αντικειμενικοί. Θα έχουν ως παράδειγμα τον εαυτό τους, τα πεπραγμένα τους, αυτά που θεωρούνται από το σύνολο "σωστά". Σίγουρα στους ομοφυλόφιλους θα πρέπει να διαχωρίζουμε την επιλογή στο ερωτικό κομμάτι από την εν γένη προσωπικότητά τους (διότι σε τίποτα δεν διαφέρουν από εμάς, εκτός από τον ερωτικό σύντροφο που επιλέγουν). Αλλά στην ελληνική κοινωνία τουλάχιστον δεν συμβαίνει αυτό. Δεν είναι έτοιμη ακόμη να δεχθεί κάτι ανάλογο. Δεν είναι μόνο θέμα εκκλησίας αλλά γενικότερα παιδείας και νοοτροπίας ενός ολόκληρου λαού. Και ναι, όλοι οι άνθρωποι που συνδέονται συναισθηματικά και ερωτικά (ανεξαρτήτως φύλου) θα πρέπει να μπορούν να καλύπτονται και νομικά. Στο θέμα όμως των παιδιών τα πράγματα αλλάζουν.
[Αν πηγαίναμε σε ένα φανταστικό σενάριο και ταυτοχρόνως ορθολογικό και αύριο το πρωί όλοι ξυπνούσαμε ομοφυλόφιλοι, και δεν υπήρχαν τράπεζες σπέρματος ή οτιδήποτε, τότε θα σταματούσε αυτομάτως η αναπαραγωγή, άρα και η υιοθεσία.] Αφήνω το σενάριο αυτό και προχωρώ. Οι περισσότεροι από εμάς αν όχι όλοι κάποια στιγμή στην παιδική μας ηλικία δεχθήκαμε τον ρατσισμό, τον χλευασμό, τα πειράγματα των άλλων παιδιών, ακόμη και για ανούσια πράγματα, όπως η μάρκα τζιν που φορούσαμε. Για να φανταστούμε ένα παιδί που βλέπει τα άλλα παιδιά να έχουν μια μητέρα και ένα πατέρα (μιλώ πάντα για τον κανόνα, και όχι για τις εξαιρέσεις π.χ. θάνατος τους ενός ή διαζύγιο κ.λ.π.) ενώ το ίδιο διαθέτει δυο μητέρες ή δύο πατεράδες. Θα προσπαθεί (δεδομένου ότι δεν έχει ακόμη την αντίληψη και κυρίως την γνώση να διαχωρίσει όρους, νόμους, κανόνες, ή την όποια εξήγηση του δοθεί από το σπίτι) να καταλάβει γιατί συμβαίνει αυτό! Ένα είναι σίγουρο! Δεν ζητούμε από ένα ΠΑΙΔΙ και το τονίζω να καταλάβει σε μια ηλικία ευαίσθητη τόσο λεπτές διαχωριστικές γραμμές. Δυστυχώς τα άλλα παιδιά (και αργότερα η πάντα σκληρή κοινή γνώμη) θα είναι πάντα εκεί να του θυμίζουν - τονίζουν με τον πιο άσχημο τρόπο την διαφορετικότητά του. Αυτός ή αυτοί που μετά την άρση της απαγόρευσης γάμου των ομοφυλοφίλων (με την οποία άρση συμφωνώ) είναι έτοιμος-οι να επιτρέψουν και την υιοθεσία θα πρέπει να το έχουν μελετήσει πολύ καλά. Κάτι τέτοιο συνεπάγεται τεράστιες αλλαγές σε ολόκληρο το κοινωνικό υπόβαθρο.

Παράθεση

Taxydromos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Taxydromos
Ο Taxydromos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Taxydromos Mόλις αφίχθηκα............. έγραψε στις 20:49, 26-12-09:

Να παντρευτούν αλλά παιδιά να μην υιοθετούν!!!!!!!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:53, 26-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από athinaios
Να παντρευτούν αλλά παιδιά να μην υιοθετούν!!!!!!!!!
Τεκμηριωμένη άποψη!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Taxydromos

Νεοφερμένος

Ο Taxydromos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Taxydromos Mόλις αφίχθηκα............. έγραψε στις 20:59, 26-12-09:

θέλεις να σου αναλύσω γιατί δεν πρέπει να υιοθετούν ?

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 21:09, 26-12-09:

θέλεις να σου αναλύσω γιατί δεν πρέπει να υιοθετούν ?
Αναμένουμε...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Taxydromos

Νεοφερμένος

O Taxydromos Mόλις αφίχθηκα............. έγραψε στις 21:19, 26-12-09:

Ένα παιδί δεν μεγαλώνει μέσα σε ένα σπίτι μόνο αλλά και σε μια κοινωνία και τα μυνήματα που λαμβάνει είναι εσωτερικά ή εξωτερικά και σε αυτό νομίζω συμφωνούμε όλοι.
Ενα παιδί που μεγαλώνει σε ένα σπίτι που βλέπει δυό αντρες ή δυό γυναίκες οι οποίοι του λένε ότι είναι γονείς του και προφανώς δημιουργούν και τίς όποιες έστω και μικρές στιγμές αβρότητος μπροστά του (μιλάω ακόμα και μόνο για ένα φιλί)περνάνε μυνήματα τα οποία το παιδί δεν μπορεί να τα αναλύσει και τα αντιλαμβάνετε με ανάμιχτα συναισθήματα (μπερδεμένα).
Ο Κοινωνικός Περίγυρος ασφαλώς θα προσπαθεί να του απαντήσει τις ερωτήσεις του και θα του δημιουργήσει μεγαλύτερα ερωτηματικά σε αυτό που ζει και βλέπει και αυτό που βλέπει η κοινωνία και του μεταφέρει.
Οπότε και ρωτώ εγώ όλο αυτό συμβάλει θετικά ?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:21, 26-12-09:

Αθηναίε, διάβασες το τόπικ; Έχουν απαντηθεί αυτά που γράφεις από υπέρμαχους της υιοθεσίας...

Παράθεση

Taxydromos

Νεοφερμένος

O Taxydromos Mόλις αφίχθηκα............. έγραψε στις 21:24, 26-12-09:

Σωστά αλλά είναι και η άποψη μου και μένα γιαυτό απάντησα μονολεκτικά αρχικά

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 21:45, 26-12-09:

Ένα παιδί δεν μεγαλώνει μέσα σε ένα σπίτι μόνο αλλά και σε μια κοινωνία και τα μυνήματα που λαμβάνει είναι εσωτερικά ή εξωτερικά και σε αυτό νομίζω συμφωνούμε όλοι.
Ενα παιδί που μεγαλώνει σε ένα σπίτι που βλέπει δυό αντρες ή δυό γυναίκες οι οποίοι του λένε ότι είναι γονείς του και προφανώς δημιουργούν και τίς όποιες έστω και μικρές στιγμές αβρότητος μπροστά του (μιλάω ακόμα και μόνο για ένα φιλί)περνάνε μυνήματα τα οποία το παιδί δεν μπορεί να τα αναλύσει και τα αντιλαμβάνετε με ανάμιχτα συναισθήματα (μπερδεμένα).
Ο Κοινωνικός Περίγυρος ασφαλώς θα προσπαθεί να του απαντήσει τις ερωτήσεις του και θα του δημιουργήσει μεγαλύτερα ερωτηματικά σε αυτό που ζει και βλέπει και αυτό που βλέπει η κοινωνία και του μεταφέρει.
Οπότε και ρωτώ εγώ όλο αυτό συμβάλει θετικά ?
Συνεπώς το θέμα εδώ είναι το ότι ο κοινωνικός περίγυρος στην προσπάθεια του να απαντήσει στα ερωτήματα του παιδιού θα του δημιουργήσει νέα καθώς ο ίδιος ο περίγυρος δεν έχει αποδεχθεί τις εναλλακτικές μορφές συμβίωσης και δεν έχει επεξεργαστεί τα μηνύματα που θα πρέπει να στέλνει στα μέλη του.
Άλλωστε δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι η εξέλιξη της κοινωνίας έχει καταστήσει φυσιολογικά φαινόμενα που θεωρούνταν άκρως καταδικαστέα σε άλλες εποχές.
Άρα το πρόβλημα δεν βρίσκεται στο παιδί, αφού κάθε παιδί θεωρεί φυσιολογική την κατάσταση στην οποία μεγαλώνει ιδιαίτερα εάν μέσα σε αυτή βρίσκει φροντίδα, τρυφερότητα, χαρά και δημιουργία, αλλά στον εκάστοτε κοινωνικό περίγυρο που αρνείται ή έστω αδυνατεί να αντιμετωπίσει με ωριμότητα και ανεκτικότητα το διαφορετικό, για να μην πω με εποικοδομητική διάθεση μια νέα μορφή ανθρώπινων σχέσεων η οποία μπορεί να δώσει έδαφος για την προσωπική ανάπτυξη κάποιων ανθρώπων, (εδώ κόλλησα, epanuissement το λέμε στα γαλλικά) και φυσικά, για να μην ξεχνιόμαστε, ουδόλως παραβιάζει τα δικαιώματα των υπολοίπων...

Παράθεση

Taxydromos

Νεοφερμένος

O Taxydromos Mόλις αφίχθηκα............. έγραψε στις 21:52, 26-12-09:

Μα είναι λογικό να του δημιουργήσει και νέα ερωτήματα ο Κοινωνικός Περίγυρος του παιδιού όμως διερωτώμε και αν είναι υγιειές για ένα παιδί να βιώνει σαν οικογένεια δυό άτομα ίδιου φίλου.
Δεν μπορώ συμφωνήσω με την άποψη ότι ένα παιδί αντιλαμβάνετε ώς σωστό αυτό που ζεί σε ένα σπίτι διότι τα ακούσματα που είχαμε όλοι ήταν ένα μίγμα αυτών που ζήσαμε μέσα και έξω απο το σπίτι και φυσικά απο την Κοινωνία δε μπρούμε να αποδεχθούμε ότι επειδή ένα μικρό κομμμάτι της Κοινωνίας θεωρρεί την Ομοφυλοφιλική συμβίωση σωστή είναι και ταυτόχρονα κάτι που λογικά θα πρέπει να γαλουχεί την λογική ενός παιδιού

Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loukassss
Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O loukassss έγραψε στις 23:10, 04-01-10:

Νομίζω οτι η έννοια της αγάπης έχει αποχρωματιστεί και έχει αποκτήσει περιεχόμενο παθητικό, εγωκεντρικό και αποπροσανατολισμένο απο την έννοια της θυσίας, του κοπιώδους αγώνα, της γνώσης και βαθιάς κατανόησης του ανθρωπίνου προσώπου. Στην περίπτωση της ομοφυλοφιλίας έχουμε αποσύνδεση της ηδονής απο τον σκοπό της τεκνογονίας και αυτονομησή της, κάτι το οποίο σημαίνει φόβος να αγαπήσω, να δεσμευτώ, να κοπιάσω και τελικα να πλησιάσω βαθύτερα τον άνθρωπο και μέσω του έρωτα αλλά ακόμα και να υπερβώ τα όρια της εγωιστικής μου και ατομιστικής λογικής.Αυτα φυσικά ισχύουν και για τις ανδρόγυνες σχέσεις αλλά όταν παρουσιάζουμε το παρα φύσιν ως ορθό, κανονικό, ακόμα και επιθυμητό τότε χάνουμε πραγματικά τον προσανατολισμό μας και εγκλωβιζόμαστε στην ατέρμονη ικανοποίηση των κατωτέρων ενστίκτων,στον βούρκο των παθών μας εξομοιώνοντας τον ανθρωπο με τα άγρια θηρία και ακόμα χειρότερα,και παραμερίζοντας την ηθική-πνευματική-λογική φύση του ανθρώπου που αποτελεί το θεμέλιο των ισορροπημένων ανθρωπίνων σχέσεων και την ανάπτυξης της κοινωνικης αλληλεγγύης.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:52, 05-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από loukassss
Νομίζω οτι η έννοια της αγάπης έχει αποχρωματιστεί και έχει αποκτήσει περιεχόμενο παθητικό, εγωκεντρικό και αποπροσανατολισμένο απο την έννοια της θυσίας, του κοπιώδους αγώνα, της γνώσης και βαθιάς κατανόησης του ανθρωπίνου προσώπου. Στην περίπτωση της ομοφυλοφιλίας έχουμε αποσύνδεση της ηδονής απο τον σκοπό της τεκνογονίας και αυτονομησή της, κάτι το οποίο σημαίνει φόβος να αγαπήσω, να δεσμευτώ, να κοπιάσω και τελικα να πλησιάσω βαθύτερα τον άνθρωπο και μέσω του έρωτα αλλά ακόμα και να υπερβώ τα όρια της εγωιστικής μου και ατομιστικής λογικής.Αυτα φυσικά ισχύουν και για τις ανδρόγυνες σχέσεις αλλά όταν παρουσιάζουμε το παρα φύσιν ως ορθό, κανονικό, ακόμα και επιθυμητό τότε χάνουμε πραγματικά τον προσανατολισμό μας και εγκλωβιζόμαστε στην ατέρμονη ικανοποίηση των κατωτέρων ενστίκτων,στον βούρκο των παθών μας εξομοιώνοντας τον ανθρωπο με τα άγρια θηρία και ακόμα χειρότερα,και παραμερίζοντας την ηθική-πνευματική-λογική φύση του ανθρώπου που αποτελεί το θεμέλιο των ισορροπημένων ανθρωπίνων σχέσεων και την ανάπτυξης της κοινωνικης αλληλεγγύης.
Πόσα στερεοτυπα - και δη ξεπερασμένα - σε μία μόνο παράγραφο...

Υποθέτω οτι θα είσαι από αυτούς που σιωπούν όταν κάποιος βαράει τη γυναίκα του γιατί αυτό είναι "στη φύση".

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:11, 05-01-10:

αυτούς που σιωπούν όταν κάποιος βαράει τη γυναίκα του γιατί αυτό είναι "στη φύση".
υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι?..
αυτο δεν το δεχεται καμια θρησκεια ,καμια ανθρωπινη αξια..το να χτυπας χωρις πραγματικη αιτια (αυτοαμυνας πχ)τον αλλο..και ακομα περισσοτερο αν εισαι ανδρας και ο αλλος ειναι ενα παιδι ή μια γυναικα,...
διαστροφη απλα..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:53, 05-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι?..
αυτο δεν το δεχεται καμια θρησκεια ,καμια ανθρωπινη αξια..το να χτυπας χωρις πραγματικη αιτια (αυτοαμυνας πχ)τον αλλο..και ακομα περισσοτερο αν εισαι ανδρας και ο αλλος ειναι ενα παιδι ή μια γυναικα,...
διαστροφη απλα..
Και βέβαια υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι Αγγελάκο. Στα περισσότερα χωριά της Ελλάδος τι γίνεται νομίζεις; Άσε, έχω αηδιάσει...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:47, 05-01-10:

Ας μην υπερβάλλουμε σε κάποια πράγματα...

1. Η αγάπη με την έννοια της θυσίας, του κοπιώδους αγώνα, της γνώσης και βαθιάς κατανόησης του ανθρωπίνου προσώπου μπορεί να υπάρξει σε κάθε μορφή ανθρώπινης σχέσης καθώς σε κάθε ανθρώπινη ανταλλαγή είναι επιθυμητή η κατανόηση και κάποιες φορές απαραίτητη κάποιας μορφής θυσία...

2. Δεν είμαι σίγουρη ότι η ομοφυλοφυλική αγάπη ή ο έρωτας δεν εμπεριέχουν την αγάπη, τη δέσμευση, τον κόπο και την υπέρβαση του εαυτού προς χάρη του άλλου. Όπως και δεν πιστεύω ότι όλα αυτά υπάρχουν σε μια κλασική σχέση άνδρα - γυναίκας και μάλιστα με την ύπαρξη τέκνων... ή τουλάχιστον όχι σε πολλές περιπτώσεις.

3. Δε νομίζω ότι τουλάχιστον στην παρούσα συζήτηση παρουσιάσθηκε το παρά φύσιν ως ορθό και επιθυμητό, εκτιμώ ότι οι συμφωνούντες με τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων σε κοινωνικές παροχές θεωρούμε περισσότερο λογική μια αποδοχή του διαφορετικού και ένταξη του σε συγκεκριμένες νομικές - κοινωνικές δομές, όχι προς δόξαν αυτού ή δημόσια επικρότηση του, αλλά κυρίως για την αποκατάσταση εμφανών κοινωνικών αδικιών και απόδοση θεμελιωδών δικαιωμάτων στα πλαίσια ενός συντεταγμένου κοινωνικού κράτους σε άτομα που βιώνουν μια διαφορετική (που όμως δεν παραβιάζει στο ελάχιστο τα δικαιώματα των υπολοίπων) κατάσταση συμβίωσης και οικογενειακής σχέσης.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 06-01-10 στις 00:32.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O loukassss έγραψε στις 22:30, 05-01-10:

Θεωρώ οτι η νομιμοποίηση αυτη αποτελεί ή θα αποτελέσει δημόσια αποδοχή της ομοφυλοφιλικότητας στις συνειδήσεις των πολιτών στο όνομα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και μια εν ενεργεία πρόταση ή ακόμα και παρακίνηση για ομοφυλόφιλες προτιμήσεις. Δε νομίζω οτι στερούνται θεμελιωδών δικαιωμάτων, μετέχουν ισότιμα στην κοινωνική και πολιτική ζωή όπως κάθε πολίτης και δεν υπόκεινται σε καμία νομική διάκριση απο μέρους της πολιτείας. Δεν ελέγχονται φυσικά ούτε στην προσωπική τους ζωή ούτε στις κοινωνικές τους σχέσεις. Το αν αποδοκιμάζονται και χλευάζονται σε διάφορους χώρους αποτέλει μια κοινωνική τακτική χωρίς νομική υποστήριξη, η οποία αναφέρεται σε πλείστες κοινωνικές, φυλετικές, θρησκευτικές και πολιτικές ομάδες. Το πρόβλημα αυτό δεν εδράζεται στις εκάστοτε απρόσωπες κοινωνικές δομές αλλα στην κατεύθυνση της καλλιέργειας της προσωπικής ηθικής υπευθυνότητας ως πορεία που ανιχνεύει το ορθό απο το εσφαλμένο, το κατα φύσιν απο το παρα φύσιν με σκοπό να προσφέρουμε τις υπηρεσίες μας στην επίλυση του προβλήματος μέσω της αγάπης και όχι της κατακρίσεως και της απάνθρωπης καταδίκης του. Η αγάπη καταδεικνύει το ορθό και το ωφέλιμο χωρίς να επιτιμά ανελέητα. Στον ίδιο βαθμό πάσχουν και τα ανδρόγυνα ζευγάρια απο ''φιλελεύθερες'', ''προοδευτικές'' και πανσεξουαλικές αρχές στις συζυγικές τους σχέσεις, στο πνεύμα των οποίων ανήκει και η ομοφυλοφιλία. Φρονώ οτι ανοίγουμε τον δρόμο στην νομιμοποίηση πάσης φύσεως ψυχοσωματικών διαστροφών και εντείνουμε την ακοινωνησία,την αδιαφορία, το υπαρξιακό κενό και την θλιβερή μοναξιά του σύγρονου ανθρώπου. Αληθινή αγάπη δεν συναντάται δυστυχώς σε αυτές τις σχέσεις παρα μια μορφή εύκολης και αναίμακτης αγάπης που αντέχει μέχρι του σημείου εκείνου που ικανοποιούνται αμοιβαία τα ποικίλης φύσεως αισχρά πάθη και σε περίπτωση που αυτό δεν επιτυγχάνεται να παρουσιάζονται αυτοκαταστροφικές τάσεις, αντιζηλίες, επιθετικές διάθεσεις, ατελείωτες διαμάχες οι οποίες καταλήγουν στην τραυματική διάλυση. Ας επικεντρώσουμε το ενδιαφέρον μας στις φυσιολογικές ανθρώπινες σχέσεις που τόσο ανάγκη το έχουν για να είναι ικανές και άξιες να αποτελέσουν το μοναδικό μοντέλο οικογενειακής ζωής, αυτογνωσίας και αληθινής κοινωνιάς ανθρώπων.

Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O loukassss έγραψε στις 23:37, 05-01-10:

Εἶναι αὐτονόητο, ὅτι ἄν ἐκλείψουν οἱ γενεσιουργοί παράγοντες τῆς ὁμοφυλοφιλίας, θά ἐκλείψει καί ἡ παθογένειά της. Εἶναι ὅμως δύσκολο νά ἐκλείψουν οἱ παράγοντες γιατί εἶναι ἀπίστευτη ἡ σκληρότητα καί ἡ φιλαυτία τῶν γονέων πού ὡς ἐπί τό πλεῖστον εὐνοοῦν τίς συνθῆκες ἀνάπτυξης τῆς ὁμοφυλοφιλίας. Ὑπάρχουν γονεῖς πού ξελογιάζονται ἀπό τό πάθος τῆς μοιχείας καί δέν ἐννοοῦν ὅτι καταστρέφουν τά παιδιά τους καί τά ὠθοῦν σέ περιθωριακούς δρόμους τῆς ζωῆς, ἐν οἷς καί τῆς ὁμοφυλοφιλίας. Ἰσχυρίζονται ὅτι τούς παρέχουν τά πάντα γιά τήν προκοπή τους, ἐκτός φυσικά ἀπό τήν πραγματική θερμή πατρική παρουσία καί προστασία. Σκηνές ἀπείρου δράματος παίζονται σέ πολλές οἰκογένειες, γιατί ὁ ἕνας ἤ ὁ ἄλλος ἤ καί οἱ δύο γονεῖς ἔχουν φτιάξει τή ζωή τους, ὅπως λένε οἱ ἴδιοι, τῷ ὄντι ὅμως τήν ἔχουν στηρίξει πάνω στά ἐρείπια τῶν διαλυμένων παιδιῶν τους.
Ἡ ἐμπλοκή μέ τήν ὁμοφυλοφιλία, ὅποια ἀφετηρία κι ἄν ἔχει, δημιουργεῖ πολλές καταστάσεις καί ἐντός τῆς ἴδιας τῆς ζωῆς τοῦ πάσχοντος τοῦτο τό πάθος, ὅσο καί στό συγγενικό καί οἰκογενειακό του περιβάλλον, ὅσο καί στήν κοινωνία γενικότερα. Γιαυτό καί θά πρέπει νά γίνονται καί διακριτικές διαμαρτυρίες τεκμηριωμένες πρός τά κανάλια γιά νά σταματήσει ἡ διαφήμιση τῆς ὁμοφυλοφιλίας ὡς ἐλεύθερης ἐπιλογῆς τοῦ σεξουαλικοῦ τρόπου ζωῆς, γιατί δέν εἶναι αὐτή ἡ ἀλήθεια.
Πρέπει νά συνειδητοποιηθεῖ ἀπό ὅλους μας ἡ μισανθρωπία τῆς Νέας ἐποχῆς, ἡ ὁποία πριμοδοτεῖ, ὅπως φαίνεται, τήν ὁμοφιλοφιλία γιά πολλούς καί διαφόρους εὐνόητους λόγους. Γιατί συστηματικά προωθεῖ τόν τύπο τοῦ παραγωγικοῦ ἀνθρώπου, ὁ ὁποῖος δέν πρέπει νά εἶναι ἀπασχολημένος μέ οἰκογενειακές ὑποχρεώσεις - ἀφοῦ ἡ ὁμοφυλοφιλία ἄμεσα ἤ καί ἔμμεσα ἀποτρέπει τό γάμο καί φυσικά τούς περισπασμούς ἀπό τό ἐπάγγελμα. Θά πρέπει νά θυμηθοῦμε ἀκόμη ὅτι στή συνθήκη τοῦ Ἄμστερνταμ τά κράτη μέλη τῆς Εὐρωπαϊκῆς Ἕνωσης συμφώνησαν ὅτι θά πρέπει νά ὑπάρχει σεβασμός στίς σεξουαλικές ἰδιαιτερότητες. Ἔτσι συμπληρώνεται ἡ "βρις" τοῦ ἀλαζονικοῦ οὑμανιστῆ Εὐρωπαίου, τοῦ παιδαγωγημένου μέ τό πρωτεῖο τῆς ψευδωνύμου γνώσεως καί τό ἀλάθητο. Ξεκινάει ἀπό τήν ἐπίμονη προσπάθεια τῆς δημιουργίας νέου ἀνθρώπου, χωρίς τή βουλή τοῦ Θεοῦ, μέ κλωνοποίηση ἤ ἄλλες ἔντονες παρεμβατικές τεχνικές, θέλει ἐλεύθερη ὀνοματοδοσία χωρίς Ἅγιο Βάπτισμα καί Χρῖσμα, πολιτικό Γάμο καί ὄχι θρησκευτικό, ἑνοποίηση παγκόσμια καί πανθρησκειακή κοινωνία καί θέσπιση ὡς θανάτου τοῦ ἐγκεφαλικοῦ θανάτου, γιά νά μπορέσει εὐκολότερα νά μετατραπεῖ τό ἀνθρώπινο σῶμα σέ σοῦπερ μάρκετ ἀνθρωπίνων ὀργάνων καί τελικά νά παραδοθεῖ στήν πυρά. Ἡ καύση τῶν νεκρῶν θά εἶναι ὁ ἔσχατος θρίαμβοςτῆς Νέας Ἐποχῆς, μετά τόν διά βίου πνευματικό θάνατο πού λανσάρεται διά τῆς ὁμοφυλοφιλίας.

Πηγή
π. Σαράντη Σαράντου,
ἐφημερίου Ι.Ν.Κοιμήσεως Θεοτόκου ᾿Αμαρουσίου

προβληματικ γρω π τν μοφυλοφιλα.
Ἡ παιδαγωγική τῶν γονέων πρός ἀποφυγή τῆς ὁμοφυλοφιλίας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 06-01-10 στις 22:38. Αιτία: προσθήκη πηγής
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 00:35, 06-01-10:

Αληθινή αγάπη δεν συναντάται δυστυχώς ... Ας επικεντρώσουμε το ενδιαφέρον μας στις φυσιολογικές ανθρώπινες σχέσεις που τόσο ανάγκη το έχουν για να είναι ικανές και άξιες να αποτελέσουν το μοναδικό μοντέλο οικογενειακής ζωής, αυτογνωσίας και αληθινής κοινωνιάς ανθρώπων.
Π.χ., όπως στην "εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο", που ανήκει στη "φυσιολογία" ακόμη και στου καθόλα χριστεπώνυμου( αλλά ιουδαΐζοντα) Καπιταλισμού;

Παράθεση

LAZARUS (ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LAZARUS
Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O LAZARUS έγραψε στις 21:51, 06-01-10:

Είναι δύο ξεχωριστά πράγματα:
-Η αυτοδιάθεση της γενετήσιας συμπεριφοράς του κάθε ενός, που είναι αναφαίρετο δικαίωμά του, εφόσον δεν προσβάλει άλλους.
-Η συγκατοίκηση και η ένωση δια βίου, δύο ίδιου φύλου πλασμάτων.
-Η νομιμοποίηση της προσωπικής τους κατάστασης με επακόλουθα τις περιουσιακές και κληρονομικές τους σχέσεις και διάφορα άλλα.
σʼ αυτά συμφωνώ.

-Διαφωνώ να γεννιέται ένα παιδί και να μεγαλώνει με δύο τύπους, είτε «άντρες» είτε γυναίκες, και όχι με τη μάνα και τον πατέρα του με την φυσιολογική έννοια. Γιατί διαφωνώ; Γιατί μόλις γίνει αυτό, -που θα γίνει γιατί το «λόμπι» των ομοφυλόφιλων είναι πανίσχυρο, μέσα σε όλα τα «πράγματα» και θα το επιβάλει - μόλις λοιπόν θα γίνει αυτό, να είμαστε από μία μεριά να βλέπουμε τα κακόμοιρα τα παιδάκια αυτών των σχέσεων, τί προβλήματα θα έχουν. Δεν διαφωνώ ότι και οι ετεροφυλοφιλικές σχέσεις διαμορφώνουν παιδιά που δεν έχουν φυσιολογική ζωή. Όμως τα παιδιά με δύο «άντρες» ή δύο «γυναίκες» για γονείς, θα εκτινάξουν τα ποσοστά. Η «ανηλικότητα» είναι ένα από τα σοβαρότερα έννομα αγαθά του Ανθρώπου. Και πρέπει να προστατευθεί. Η ελευθερία έχει τα όριά της.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 22:19, 06-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Π.χ., όπως στην "εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο", που ανήκει στη "φυσιολογία" ακόμη και στου καθόλα χριστεπώνυμου( αλλά ιουδαΐζοντα) Καπιταλισμού;
Τι απαντάς κι εσύ; Δεν καταλαβαίνεις; Ποιος ξέρει πού τα βρήκε και τα έκανε copy paste....

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:40, 06-01-10:

Προστέθηκε πηγή στο κείμενο.

Ωστόσο καλό θα είναι να δείχνουμε όλοι τον δέοντα σεβασμό προς τη συζήτηση και τους συνομιλητές, ώστε να μπορεί να προκύψει ένας γόνιμος διάλογος.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 22:48, 06-01-10:

Η πηγή καλώς προστέθηκε τώρα. Όμως όταν παραθέτεις μια πηγή καλό είναι να σχολιάζεις και κάτι δικό σου, ή να υπογραμμίζεις κάτι έστω, για να δούμε την άποψη αυτού που γράφει, αλλιώς τι να σχολιάσουμε;

Κατά τα άλλα δίκιο έχεις. Απλά ξέρεις, μου τη βαράνε αυτά τα άσχετα, χωρίς αιτιολόγηση, απλά για το θεαθήναι.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 23:18, 06-01-10:

Αληθινή αγάπη δεν συναντάται δυστυχώς σε αυτές τις σχέσεις παρα μια μορφή εύκολης και αναίμακτης αγάπης που αντέχει μέχρι του σημείου εκείνου που ικανοποιούνται αμοιβαία τα ποικίλης φύσεως αισχρά πάθη και σε περίπτωση που αυτό δεν επιτυγχάνεται να παρουσιάζονται αυτοκαταστροφικές τάσεις, αντιζηλίες, επιθετικές διάθεσεις, ατελείωτες διαμάχες οι οποίες καταλήγουν στην τραυματική διάλυση.
Από που αντλείς την άποψη σου για τις ομοφυλόφιλες σχέσεις? Από τις ταινίες του Φασμπίντερ? Εμένα αυτό το κείμενο μου θυμίζει επίσης ετεροφυλόφιλες σχέσεις αν και πάλι δεν θα τις περιέγραφα τόσο μελανά. Η κρίση είναι βαριά και εύκολη, η κατανόηση δύσκολη και η αγάπη ο απώτερος αλλά και ανεύφικτος στόχος.
Εἶναι αὐτονόητο, ὅτι ἄν ἐκλείψουν οἱ γενεσιουργοί παράγοντες τῆς ὁμοφυλοφιλίας, θά ἐκλείψει καί ἡ παθογένειά της. Εἶναι ὅμως δύσκολο νά ἐκλείψουν οἱ παράγοντες γιατί εἶναι ἀπίστευτη ἡ σκληρότητα καί ἡ φιλαυτία τῶν γονέων πού ὡς ἐπί τό πλεῖστον εὐνοοῦν τίς συνθῆκες ἀνάπτυξης τῆς ὁμοφυλοφιλίας. Ὑπάρχουν γονεῖς πού ξελογιάζονται ἀπό τό πάθος τῆς μοιχείας καί δέν ἐννοοῦν ὅτι καταστρέφουν τά παιδιά τους καί τά ὠθοῦν σέ περιθωριακούς δρόμους τῆς ζωῆς, ἐν οἷς καί τῆς ὁμοφυλοφιλίας. Ἰσχυρίζονται ὅτι τούς παρέχουν τά πάντα γιά τήν προκοπή τους, ἐκτός φυσικά ἀπό τήν πραγματική θερμή πατρική παρουσία καί προστασία. Σκηνές ἀπείρου δράματος παίζονται σέ πολλές οἰκογένειες, γιατί ὁ ἕνας ἤ ὁ ἄλλος ἤ καί οἱ δύο γονεῖς ἔχουν φτιάξει τή ζωή τους, ὅπως λένε οἱ ἴδιοι, τῷ ὄντι ὅμως τήν ἔχουν στηρίξει πάνω στά ἐρείπια τῶν διαλυμένων παιδιῶν τους.
Ἡ ἐμπλοκή μέ τήν ὁμοφυλοφιλία, ὅποια ἀφετηρία κι ἄν ἔχει, δημιουργεῖ πολλές καταστάσεις καί ἐντός τῆς ἴδιας τῆς ζωῆς τοῦ πάσχοντος τοῦτο τό πάθος, ὅσο καί στό συγγενικό καί οἰκογενειακό του περιβάλλον, ὅσο καί στήν κοινωνία γενικότερα. Γιαυτό καί θά πρέπει νά γίνονται καί διακριτικές διαμαρτυρίες τεκμηριωμένες πρός τά κανάλια γιά νά σταματήσει ἡ διαφήμιση τῆς ὁμοφυλοφιλίας ὡς ἐλεύθερης ἐπιλογῆς τοῦ σεξουαλικοῦ τρόπου ζωῆς, γιατί δέν εἶναι αὐτή ἡ ἀλήθεια.
Πρέπει νά συνειδητοποιηθεῖ ἀπό ὅλους μας ἡ μισανθρωπία τῆς Νέας ἐποχῆς, ἡ ὁποία πριμοδοτεῖ, ὅπως φαίνεται, τήν ὁμοφιλοφιλία γιά πολλούς καί διαφόρους εὐνόητους λόγους. Γιατί συστηματικά προωθεῖ τόν τύπο τοῦ παραγωγικοῦ ἀνθρώπου, ὁ ὁποῖος δέν πρέπει νά εἶναι ἀπασχολημένος μέ οἰκογενειακές ὑποχρεώσεις - ἀφοῦ ἡ ὁμοφυλοφιλία ἄμεσα ἤ καί ἔμμεσα ἀποτρέπει τό γάμο καί φυσικά τούς περισπασμούς ἀπό τό ἐπάγγελμα. Θά πρέπει νά θυμηθοῦμε ἀκόμη ὅτι στή συνθήκη τοῦ Ἄμστερνταμ τά κράτη μέλη τῆς Εὐρωπαϊκῆς Ἕνωσης συμφώνησαν ὅτι θά πρέπει νά ὑπάρχει σεβασμός στίς σεξουαλικές ἰδιαιτερότητες. Ἔτσι συμπληρώνεται ἡ "βρις" τοῦ ἀλαζονικοῦ οὑμανιστῆ Εὐρωπαίου, τοῦ παιδαγωγημένου μέ τό πρωτεῖο τῆς ψευδωνύμου γνώσεως καί τό ἀλάθητο. Ξεκινάει ἀπό τήν ἐπίμονη προσπάθεια τῆς δημιουργίας νέου ἀνθρώπου, χωρίς τή βουλή τοῦ Θεοῦ, μέ κλωνοποίηση ἤ ἄλλες ἔντονες παρεμβατικές τεχνικές, θέλει ἐλεύθερη ὀνοματοδοσία χωρίς Ἅγιο Βάπτισμα καί Χρῖσμα, πολιτικό Γάμο καί ὄχι θρησκευτικό, ἑνοποίηση παγκόσμια καί πανθρησκειακή κοινωνία καί θέσπιση ὡς θανάτου τοῦ ἐγκεφαλικοῦ θανάτου, γιά νά μπορέσει εὐκολότερα νά μετατραπεῖ τό ἀνθρώπινο σῶμα σέ σοῦπερ μάρκετ ἀνθρωπίνων ὀργάνων καί τελικά νά παραδοθεῖ στήν πυρά. Ἡ καύση τῶν νεκρῶν θά εἶναι ὁ ἔσχατος θρίαμβοςτῆς Νέας Ἐποχῆς, μετά τόν διά βίου πνευματικό θάνατο πού λανσάρεται διά τῆς ὁμοφυλοφιλίας.

Πηγή
π. Σαράντη Σαράντου,
ἐφημερίου Ι.Ν.Κοιμήσεως Θεοτόκου ᾿Αμαρουσίου

προβληματικ γρω π τν μοφυλοφιλα.
Ἡ παιδαγωγική τῶν γονέων πρός ἀποφυγή τῆς ὁμοφυλοφιλίας.

Τέτοια απλοποίηση -και χωρίς καμμία τεκμηρίωση- για τους γενεσιουργούς παράγοντες της ομοφυλοφιλίας, φαινομένου διαχρονικού και παγκόσμιου........... (Μη μοιχεύεται και ο πατέρας να γυρνάει κάποια στιγμή στο σπίτι από την δουλειά και το πρόβλημα λύθηκε.)
Τέτοιο μπλέξιμο, και παράλληλη εισαγωγή θεμάτων (δωρεά οργάνων, πολιτικός γάμος, κλωνοποίηση, καύση νεκρών).......
Ευτυχώς "ώστις θέλει πίσω Μου ελθείν" και "ανεξερεύνηται αι βουλαί του Κυρίου".

Παράθεση

thanos323 (σουπερ γουμαρ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thanos323
Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O thanos323 χαρτοσακουλας απο ναιλον και βαμβακι έγραψε στις 23:21, 06-01-10:

δεν βλεπω καποιο προβλημα σε αυτο ο γαμος ειναι απλα ενα μεσο εξασφαλισης απεναντι στους δυο αφου ειναι μαζι γιατι οχι και παντρεμενοι.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 15:13, 07-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από LAZARUS
Είναι δύο ξεχωριστά πράγματα:
-Η αυτοδιάθεση της γενετήσιας συμπεριφοράς του κάθε ενός, που είναι αναφαίρετο δικαίωμά του, εφόσον δεν προσβάλει άλλους.
-Η συγκατοίκηση και η ένωση δια βίου, δύο ίδιου φύλου πλασμάτων.
-Η νομιμοποίηση της προσωπικής τους κατάστασης με επακόλουθα τις περιουσιακές και κληρονομικές τους σχέσεις και διάφορα άλλα.
σʼ αυτά συμφωνώ.

-Διαφωνώ να γεννιέται ένα παιδί και να μεγαλώνει με δύο τύπους, είτε «άντρες» είτε γυναίκες, και όχι με τη μάνα και τον πατέρα του με την φυσιολογική έννοια. Γιατί διαφωνώ; Γιατί μόλις γίνει αυτό, -που θα γίνει γιατί το «λόμπι» των ομοφυλόφιλων είναι πανίσχυρο, μέσα σε όλα τα «πράγματα» και θα το επιβάλει - μόλις λοιπόν θα γίνει αυτό, να είμαστε από μία μεριά να βλέπουμε τα κακόμοιρα τα παιδάκια αυτών των σχέσεων, τί προβλήματα θα έχουν. Δεν διαφωνώ ότι και οι ετεροφυλοφιλικές σχέσεις διαμορφώνουν παιδιά που δεν έχουν φυσιολογική ζωή. Όμως τα παιδιά με δύο «άντρες» ή δύο «γυναίκες» για γονείς, θα εκτινάξουν τα ποσοστά. Η «ανηλικότητα» είναι ένα από τα σοβαρότερα έννομα αγαθά του Ανθρώπου. Και πρέπει να προστατευθεί. Η ελευθερία έχει τα όριά της.
Κατ' αρχήν να σε καλοσωρίσουμε στο στέκι και να σε ευχαριστήσουμε για τη συμβολή σου στο διάλογο...

Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία:
Την έννοια της "ανηλικότητας" την συνάντησα μόνο ως αφορώσα στην ηλικία του ατόμου η οποία είναι κάτω των 18 ετών. Είναι όντως μόνο αυτό? Εάν μπορείς να δώσεις έναν ορισμό που να βοηθήσει τους μετέχοντες στη συζήτηση θα βοηθούσε πολύ.
Επίσης, θα ήθελες να επεκταθείς στα προβλήματα που θεωρείς ότι θα έχουν τα παιδιά με δύο γονείς του ιδίου φύλου ιδιαίτερα σε αντίθεση με τα παιδιά ετερόφυλων γονέων?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:06, 07-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από LAZARUS
Χμμμ...θα ηταν πραγματικα σοφο, εαν εκανες μια αναφορα στα πιθανα προβληματα που εσυ θεωρεις οτι θα δημιουργηθουν στα παιδια.
Κατα δευτερον, διαφωνεις επισης με την περιπτωση εκεινη κατα την οποια ενα παιδι μεγαλωνει με τη μητερα του και τη γιαγια του, ή τη μητερα του και τη θεια του, εαν θεωρησουμε οτι ειναι διαζευγμενη η μητερα?
Και πως ακριβως προσβαλλεται η "ανηλικοτητα" και γι αυτο οφειλουμε να την προστατεψουμε?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 07-01-10 στις 16:25.
Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O loukassss έγραψε στις 16:08, 07-01-10:

Το κείμενο που βρίσκεται στην παρακάτω σελίδα διαφωτίζει ,κατα την γνώμη μου, πολλά σημεία σε σχέση με το θέμα μας. Χρήσιμο θα ήταν να μην το παραλείψουμε.

http://www.oodegr.com/oode/koinwnia/omofylof1.htm

Σε συνδυασμό με αυτην.
http://www.oodegr.com/oode/koinwnia/omofylof2.htm

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 07-01-10 στις 16:40. Αιτία: Συνεχόμενα μηνύματα με συνέχεια περιεχομένου
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:25, 07-01-10:

Η ΔΙΚΗ σου γνώμη ποια είναι loukassss?

Ή απλά συμφωνείς;

Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O loukassss έγραψε στις 16:29, 07-01-10:

Στην σελίδα αυτή υπάρχει τεκμηριωμένη η απάντηση. Ζητώ συγγνώμη για τον αποσπασματικό χαρακτήρα του κειμένου.
http://www.oodegr.com/oode/koinwnia/omofylof2.htm

Συμφωνώ εξ ολοκλήρου με το κείμενο και επαυξάνω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 07-01-10 στις 17:09. Αιτία: συγχώνευση διαδοχικών ποστ
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:51, 07-01-10:

Καλώς, θα ψάξω κι εγώ να βρω ένα κείμενο να συμφωνήσω - ελλείψει δικών μου ιδεών.

Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O loukassss έγραψε στις 17:39, 07-01-10:

Δεν πιστεύω πως είμαι αυτοδημιούργητος, ούτε έχω την φιλοδοξία να ανακαλύψω την πυρίτιδα. Οι σκέψεις μας, οι λόγοι μας και οι πράξεις μας έχουν σκοπό να εμπνεύσουν το αγαθό και ωφέλιμο στην ζωή του ανθρώπου έστω κι αν δεν προέρχονται άμεσα απο τον ίδιο τον ευατό μας. Η πρωτότυπη σκέψη και δημιουργία ως αυτοσκοπός δεν είναι θετικό αξιολογικό κριτήριο ενώ πολλές φορές καταντάει γελοία και ανόητη η στάση μας ως αυθεντία σε κάποια θέματα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 17:48, 07-01-10:

Από το να έχεις μια σχετική γνώμη για κάποια - όχι κι όλα! - θέματα στη ζωή σου κρίνοντας από αυτά που έχεις μάθει, διαβάσει, ακούσει, διδαχθεί κλπ μέχρι το να το παίζεις αυθεντία και "ξερόλας" έχει μια μεγάλη διαφορά. Η ερώτηση του θέματος είναι σχετικά απλή, δε ζητήθηκε καμιά λύση μαθηματικού προβλήματος ή πυρηνική φυσική. Ποια είναι η δική σου γνώμη; Γιατί διαφωνείς, γιατί συμφωνείς;

Η πρωτότυπη σκέψη και δημιουργία ως αυτοσκοπός δεν είναι θετικό αξιολογικό κριτήριο
Και τι είναι; Αρνητικό; Να δεχόμαστε τα πάντα άκριτα επειδή τα είπε ποιος; Ο Χριστός; Οι απόστολοι; Ο πρωθυπουργός; Μα τι λες τώρα; Αν ήταν έτσι, θα ήμασταν ακόμα παρεούλα με τον νεάτερνταλ.

Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O loukassss έγραψε στις 19:29, 07-01-10:

Μπορείς να δοκιμάζεις εμπερικά θεωρίες και διδασκαλίες και να αποκτάς την αληθινή βιωματική γνώση. Είπα για την πρωτότυπη σκέψη ως αυτοσκοπός και όχι ως ουσία. Το δικαίωμα να επιλέγουμε ελεύθερα αυτό που μας πείθει, μας ελκύει, μας ευεργετεί, μας νουθετεί και μας παραδειγματίζει το έχουμε όλοι οι άνθρωποι. Κάνε και εσύ την επιλογή σου ή την μη επίλογή σου. Σου εύχομαι το καλύτερο

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους