Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,078 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,289 μηνύματα σε 92,207 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 245 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 473)
Ναι
299
63,21%
Όχι
116
24,52%
Με αφήνει αδιάφορο/η
58
12,26%

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 55 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,579 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 07:52, 09-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
μπραβο πες τα..αν μαθουμε πραγματικα τα προβληματα υγειας ειδικα των ομοφυλοφιλων ,θα πεσουν πολλές μασκες.. απειρες ασθαινεις ,όπως το ειτζ κυριαχουν σχδον αποκλειστικα στους μοφυλοφιλους..ψυχολογικα σωματικα και πολλα αλλα
.........
απωθημενο,,κομπλεξ...μια πληγη που δεν μπορει να κλεισει.. δυο αατομα του ιδιου φυλου να προσπαθουν να γινουν οπως ενα κανονικο ζευγαρι.με παιδια, κλπ..... δυστυχεις ανθρωποι..τιποτα αλλο..
Η σεξουαλική ελευθερία πιστεύω ότι δεν πρέπει να εμποδίζεται. Τι διαφορά έχει άραγε κάποιος που κάνει σαδομαζοχιστικά κόλπα όμως με ετερόφυλους-ες, και φυσικά δεν θέλει να το ξέρει όλη η κοινωνία, με τους γκέυ; Υπάρχουν χιλιάδες σεξουαλικές ιδιαιτερότητες που αυτοι που τις κάνουν δεν θα ήθελαν να τις ξέρει κανείς. Στρέιτ άνθρωποι, σε μεγάλη πλειοψηφία, μέχρι πρίν πενήντα χρονια, δεν τολμούσαν κάν να παραδεχτούν ότι τους αρέσει το σέξ !!

Οπότε το άν έχουν προβλήματα στο έντερο τους οι γκεύ, (προφανώς στους άντρες γκέυ αναφέρεσαι) ειναι το ίδιο φάουλ να το θέτουμε όσο και για το άν έχουν προβλήματα και πόσα στο έντερό τους οι γυναίκες που τόσο αρέσει σ'εμάς τους άντρες να τους το κάνουμε απο πίσω. Σωστά; Ας είμαστε τίμιοι λοιπόν και να μήν γινόμαστε πρόστυχοι.

Για το AIDS τώρα, και άλλες ασθένειες που σχετίζονται με την ομοφυλοφυλία, είναι μεγάλη συζήτηση, τόσο για τις ιατρικές όσο και για τις ψυχολογικές. Προφανώς οι γκευ θα είχαν πολλά λιγότερα ψυχολογικά προβλήματα άν δεν υπήρχε τόση οργή εναντίον τους. Ομως αυτή την οργή δεν νομίζω ότι την έχει προκαλέσει σήμερα το ότι είναι γκέυ. Θέλω να πιστεύω ότι τα πράγματα έχουν προχωρήσει πολύ σήμερα ως πρός τις σεξουαλικές ελευθερίες. Πιστεύω λοιπόν ότι την οργή την έχουν προκαλέσει ακριβώς με αυτή τους την επιμονή η δική τους ιδιαίτερη προτίμηση να γίνει καθεστώς. Να θεωρούνται δηλαδή αυτοί οι στρέιτ.

Ομως δεν είναι θέμα λέξης βέβαια. Αν αλλάζαμε τις λέξεις δηλαδή και εμένα που είμαι στρέιτ απο αύριο με έλεγαν γκέυ, και τους γκέυ στρέιτ, θα άλλαζε αλήθεια τίποτα επι της ουσίας; Οτι είμαστε διαφορετικοί. Οτι βλέπουμε τον κόσμο και τη ζωή διαφορετικά. Εγώ μπορώ να κάνω παιδι με τη σύντροφό μου. Εχω κάνει παιδιά. Ήταν συγκλονιστικο το συναίσθημα που είχα όταν γεννήθηκαν. Αποκλείεται ποτέ να ήταν το ίδιο με ένα υιοθετημένο παιδί. Είναι συγκλονιστικά τα συναισθήματα που είχα για τη γυναίκα μου, μετά που γέννησε τα παιδιά μας. Οταν απο το τίποτα, προέκυψε μια ζωή που.... είμαστε εμείς. Λίγο απο εκείνη και λίγο από εμένα. Η μεγαλύτερη ανωμαλία των γκέυ πιστεύω είναι αυτό ακριβώς που κάνουν σήμερα. Οτι προσπαθούν να τα κάνουν όλα ίδια. Αφού δεν είναι πώς θα γίνουν;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 08:54, 09-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Πιστεύω λοιπόν ότι την οργή την έχουν προκαλέσει ακριβώς με αυτή τους την επιμονή η δική τους ιδιαίτερη προτίμηση να γίνει καθεστώς. Να θεωρούνται δηλαδή αυτοί οι στρέιτ.
Πως κανεις συμπεραινει οτι οι ομοφυλοφιλοι θελουν να γινουν στρειτ και οι προτιμησεις τους καθεστως, επειδη δικαιως επιμενουν να ζητουν να εχουν τα ιδια δικαιωματα με τα ετεροφυλοφιλα ζευγαρια απεναντι στο κρατος και την κοινωνια, ομολογω πως δεν μπορω να το καταλαβω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 55 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,579 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 09:01, 09-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Πως κανεις συμπεραινει οτι οι ομοφυλοφιλοι θελουν να γινουν στρειτ και οι προτιμησεις τους καθεστως, επειδη δικαιως επιμενουν να ζητουν να εχουν τα ιδια δικαιωματα με τα ετεροφυλοφιλα ζευγαρια απεναντι στο κρατος και την κοινωνια, ομολογω πως δεν μπορω να το καταλαβω...
Το λες μόνη σου μεν, δεν το καταλαβαίνεις δε... Δυο ανομοιες κοινωνικές ομάδες δεν είναι δυνατόν να εχουν όμοια δικαιώματα. Απλά, όπως είπες κι εσύ, επιμένουν, ναι...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 09:11, 09-06-10:

Δυο ανόμοιες κοινωνικές ομάδες δεν είναι δυνατόν να έχουν όμοια δικαιώματα;! Σκέψου λίγο πόσο βιάζει το κανονιστικό πρότυπο της ισότητας. Και όταν εγώ είμαι γκέι λόγου χάρη δε σημαίνει ότι ανήκω κατα αποκλειστικότητα στην κοινωνική ομάδα που απαρτίζουν οι γκέι. Είμαι ταυτόχρονα γυναίκα, είμαι χριστιανή, είμαι οπαδός του Μπάοκ, είμαι Σαλονικιά, είμαι εργαζόμενη και οι υποχρεώσεις μου απέναντι στο κράτος είναι ίδιες με τις δικές σου (κοινώς τρώμε ακριβώς το ίδιο λούκι με τη φορολογία). Από πού και ως πού δεν μπορώ να έχω τα ίδια δικαιώματα με σένα;

Με θυμίζει όλο αυτό επιχειρηματολογία που χρησιμοποιούσαν στις αρχές του 20ου αιώνα όσοι δε γουστάριζαν φεμινισμό.

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:16, 09-06-10:

Το λες μόνη σου μεν, δεν το καταλαβαίνεις δε... Δυο ανομοιες κοινωνικές ομάδες δεν είναι δυνατόν να εχουν όμοια δικαιώματα. Απλά, όπως είπες κι εσύ, επιμένουν, ναι...
Συνειδητοποιεις φανταζομαι οτι η δηλωση σου αυτη ειναι ρατσιστικου περιεχομενου, απο τη στιγμη που σε βρισκει συμφωνο ο κοινωνικος τους αποκλεισμος, σωστα?!

Οχι τπτ αλλο, αλλα για να καταλαβαινουμε και τι λεμε...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 09:17, 09-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Με θυμίζει όλο αυτό επιχειρηματολογία που χρησιμοποιούσαν στις αρχές του 20ου αιώνα όσοι δε γουστάριζαν φεμινισμό.
Ότι και να σου θυμίζει δυστυχώς έτσι είναι, ανόμοιες κοινωνικές ομάδες δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα. Οχι επειδή το είπα εγώ βέβαια ούτε επειδή το θέλω εγώ. Κι εγώ όπως και εσύ έτσι το βρήκαμε και έτσι είναι ακόμη.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 09:51, 09-06-10:

Ότι και να σου θυμίζει δυστυχώς έτσι είναι, ανόμοιες κοινωνικές ομάδες δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα. Οχι επειδή το είπα εγώ βέβαια ούτε επειδή το θέλω εγώ. Κι εγώ όπως και εσύ έτσι το βρήκαμε και έτσι είναι ακόμη.
Ναι, οκέηκ, άμα χρησιμοποιείς το επιχείρημα ότι "η εμπειρία μας δείχνει ανόμοιες ομάδες δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα" για να ερμηνεύσεις την παρούσα κατάσταση, το καταλαβαίνω. Αν το χρησιμοποιείς όμως σαν επιχείρημα του γιατί οι γκέι πρέπει να αποκλειστούν από τα δικαιώματα τότε δε βρίσκω ότι στέκει και πολύ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:20, 09-06-10:

αν ο γάμος ήταν του γκευ γιού τους ,θα αλλαζανε πάααρα πολλοι άποψη..
αλλα μακρια απο τον κ@λο μου και ας ειναι και 10 μετρα..
Αν αποδεχτείς ότι το παιδί σου είναι gay αυτό που θα του ευχόσουν είναι να βρει έναν σύντροφο στη ζωή του για να είναι ευτυχισμένο.
δεν μπορεις να εισαι σε μια χαλαρη σχεση που διαλυεται πολυ πιο ευκολα όπως το σύμφωνο -ή ο αρραβωνας- και να ζητας όλα τα δικαιωματα του γάμου..

πχ σε ενα συμφωνο που διαλυεται ευκολα ,μία τραπεζα δεν θα εμπιστευτει τοσο με αναλογο επιτοκιο για να δωσει στο ζευγαρι ένα δανειο..γιατι μπορει αυριο να εχεις χωρισει και να εχεις το μισο εισοδημα και ναμην μπορει να πληρωσει..
απλο ειναι..
Τα ομόφυλα ζευγάρια δεν νομίζω ότι ζητήσανε κάτι χαλαρό... εσύ αυτό αποφάσισες να τους δώσεις?
Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Ο γάμος είναι μυστήριο και εκεί είναι η αφετηρία των απόψεών μου.

Καλό θα ήταν να ερευνήσουμε τον γάμο ώς μυστήριο πρώτα και ύστερα να δούμε άν ταιριάζει σε άτομα του ιδίου φύλλου.
Ο γάμος είναι το μυστήριο της εκκλησίας, του οποίου το νόημα αποκαλύπτεται όταν ακούμε το <<έσονται οι δύο εις σάρκα μία>>.
Αντιθέτου φύλλου ζευγάρια γίνονται ένα και έχουν τη δυνατότητα απο αυτή την πράξη να προκύψουν και απόγονοι.
Δύο άτομα του ιδίου φύλου, έχουν την δυνατότητα μόνο συνεύρεσης και ώς εδώ είναι δικαίωμά τους.
Όπως θεωρώ οτι ένας άνδρας ή μιά γυναίκα προβαίνοντας σε μιά χειρουργική επέμβαση, λανθασμένα αποκαλούν αυτό το σώμα που προκύπτει οτι άλλαξε φύλλο και έγινε γυναίκα ο άνδρας και η γυναίκα έγινε άνδρας.
Δέν είναι η εκκλησία θέατρο ή καλύτερα Βουλή, έτσι ώστε οι νόμοι να γίνονται και να αλλάζουν κατα πώς βολεύει μερικούς ή και όλους άν θέλετε.

Άρα εδώ δέν τίθεται θέμα αποδοχής απο την εκκλησία της τέλεσης του μυστηρίου σε ιδίου φύλλου άτομα, αλλά διεκδίκησης ενός πλαισίου εκτός εκκλησιαστικών αρμοδιοτήτων που αφορά μόνο τους διεκδικών τες και το κράτος, κάτω απο το οποίο να μπορούν να έχουν κάποιες κατοχυρώσεις σχετικά με οικονομικές και άλλες δραστηριότητες.

Απο αυτό το σημείο και πέρα εγώ αδυνατώ να συνεχίσω για πολλούς λόγους.

Ούτε τις απαραίτητες νομικές γνώσεις διαθέτω, ούτε θέλω να συμμετάσχω σε μιά ατέρμονη συζήτηση που εκ των πραγμάτων δέν οδηγεί πουθενά και αφήνει τον καθένα να σχολιάζει κατεβάζοντας το επίπεδο αρκετά χαμηλά.

Λές και δέν έχουμε κάτι ποιό επίκαιρο και φλέγον να συζητήσουμε.

Κάποιος είπε για την Μαριωρή που έψαχνε τον φερετζέ.
Κανείς δεν μιλά για θρησκευτικό γάμο... πως θα μπορούσε άλλωστε αφού δεν το δέχεται η ορθόδοξη χριστιανική πίστη. Ο πολιτικός γάμος όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΗΡΙΟ. Επίσης ο γάμος δεν γεννήθηκε με την χριστιανική θρησκεία άσε που υπάρχουν και χριστιανοί (εκτός ορθοδόξων, καθολικών) που δεν δέχονται τα μυστήρια.
Εσύ το αγνοείς και συνεχίζεις......
Και απαξιώνεις ένα θέμα που για άλλους έχει σημασία και είναι και επίκαιρο και φλέγον...
Αρχική Δημοσίευση από xdf21
Τι βαζεις μια ανοησια που ειπε καποιος αλλος για τον Μ.Αλεξανδρο
Βρες μου εστω μια παραμικρη υπονοια στην αρχαιοελληνικη γραμματεια...
για να σε βοηθησω και να μην κουραζεσαι αδικα σου λεω πως οσο και να ψαξεις δεν θα βρεις.

Α και κατι αλλο, στην αρχαια Ελλαδα αν ελεγες να παντρευονται οι ομοφυλοφιλοι μεταξυ τους θα κερδιζες μια δωρεαν πτωση απ τον Καιαδα... τι τυχεροι που ειστε ορισμενοι που δεν εχουμε την αθηναικη δημοκρατια...
Η αθηναϊκή δημοκρατία δεν είχε Καιάδα, αλλά είναι φανερό ότι θα ήθελες να έχει!

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Παιδιά, αν είναι να κερδίσω την συμπάθεια και να "χάσω" αυτομάτως όλα τα κακά χαρακτηριστικά που με συνοδεύουν, να δηλώσω κι εγώ....ομοφυλόφιλος και μάλιστα φανατικός!!!!
Σού'πε κανείς ότι πρέπει να συμπαθείς όλους τους λιμενεργάτες για να αναγνωρίσεις τα ειδικά προβλήματα του κλάδου τους, όλες τις γυναίκες για να ζητάς ίσες ευκαιρίες, όλους τους ΑΜΕΑ για να υπάρχει απρόσκοπτη προσβαση τους στις δημόσιες υπηρεσίες?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 09-06-10 στις 11:28. Αιτία: merge posts
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 11:21, 09-06-10:

Δεν το λες εσύ, δεν το θέλεις εσύ αλλά φοβάσαι τελικά να δωθούν περισσότερα δικαιώματα σε ανόμοιες κοινωνικές ομάδες. Είναι αστείο από τη μία να λες ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι κακά παιδιά, είναι παρεξηγημένα, είναι ο Βασιλάκης Καΐλας της κοινωνίας και από την άλλη να αντιμετωπίζεις την ενδεχόμενη αλλάγη του νόμου περί "γάμου" ομοφυλοφίλων (γιατί κολλάτε στη λέξη γάμος, πείτε την σύμφωνο συμβίωσης αν είναι κόκκινο πανί) σαν αλλοίωση ( ; ) της ταυτότητας των ομοφυλοφίλων αλλά και της ανθρώπινης επιβίωσης.

Το επιχείρημα ότι ο γάμος είναι μυστήριο ή είναι ο θάνατος του έρωτα, δίνοντας δηλαδή ένα νόημα εντελώς διαφορετικό από τη νομική και κοινωνική διάσταση αυτής της πράξης (σύμφωνο συμβίωσης) αφενός αφορά μόνο αυτόν που γράφει κάτι τέτοιο αφετέρου απέχει πολύ με το αν πρέπει οι ομοφυλόφιλοι να "παντρεύονται" ή όχι μιας και δεν υπάρχει η υποψία σχέσης μεταξύ τους.

Ώρες-ώρες αμφιβάλλω αν μιλάω με στρέιτ άντρες ή απλώς λογιαριασμούς του e-steki χωρίς αναφορές από το κοινωνικό γίγνεσθαι. Εμπειρικά, έχεις πιάσει τον εαυτό σου να σκέφτεται να γίνει gay επειδή τους αποδέχεσαι ή αυξάνονται (που δε ξέρω πως μπορεί αυτό να είναι μετρήσιμο). Κάτι τέτοιο δεν έχω δει στο κόσμο που ζω και προφανώς ούτε εσύ εκτός ίσως περιπτώσεων οι οποίες όμως δεν είναι ο χρυσός κανόνας. Είτε είναι ομοφοβικοί, είτε όχι οι περισσότεροι φίλοι μου σεξ με γυναίκες θέλουν να κάνουν και προφανώς δεν θα άλλαζαν αν βελτιωνόταν η θέση των gay νομικά, 1ον) γιατί όπως θα έλεγε ο Άγγελος, είναι αποτέλεσμα της φυσικής τους ροπής προς το γυναικείο φύλο και 2ον) δεν σημαίνει ότι θα αποτελούσε ικανή συνθήκη να κολλήσουν τον ιό της ομοφυλοφιλίας οι στρέιτ (λες και είναι το Resident Evil, και τα ζόμπι θα κυριαρχήσουν)

Γουικιπέντια

Συντηρητισμός ή κονσερβατισμός (γαλλ.conservatisme) ονομάζεται η επιφυλακτική και συντηρητική αντιμετώπιση νέων θεσμών, αρχών και αξιών της κοινωνίας, σε ατομική και ομαδική βάση. Γενικά, σημαίνει την επιφυλακτική έως αρνητική στάση απέναντι σε οποιονδήποτε νεωτερισμό. Ο συντηρητισμός είναι υπέρμαχος της προάσπισης αυτών που είναι ήδη δεδομένα, αφομοιωμένα και δεν δημιουργούν κινδύνους και κραδασμούς στο κατεστημένο, και κυρίως δεν χρειάζονται ριζικές αλλαγές

για να ξέρουμε ποια είναι η αφετηρία της σκέψης μας μερικές φορές

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:28, 09-06-10:

Ναι, να μιλήσεις "έξω από τα δόντια", μπας και αποτελέσει αυτό καμιά συνεισφορά στο θέμα. Διότι μέχρι στιγμής το μόνο που βλέπω είναι τάχα μου υπέράνω σχολιάκια για τις αρνητικές και κριτική των άλλων που actually γράφουν. Κατά βάση εσύ είσαι offtopic _daemon_. Έχεις άποψη για το θέμα ή μόνο για τους άλλους;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,832 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 14:43, 09-06-10:

Όπως θεωρώ οτι ένας άνδρας ή μιά γυναίκα προβαίνοντας σε μιά χειρουργική επέμβαση, λανθασμένα αποκαλούν αυτό το σώμα που προκύπτει οτι άλλαξε φύλλο και έγινε γυναίκα ο άνδρας και η γυναίκα έγινε άνδρας.
Γιατί; Σε έναν άντρα που αλλάζει φύλο, προκύπτει ένα θηλυκό σώμα με εξαίρεση την ανυπαρξία της μήτρας (αν δε κάνω λάθος).

Αρχική Δημοσίευση από xdf21
Ειδα καποιον να λεει οτι αν ο αλλος ειναι ομοφυλοφιλος ειναι κατι σαν να ειναι αριστεροχειρας.
Ρε παιδια θα τρελαθουμε εντελως;;

Εστω οτι στη γη ολοι γινονταν αριστεροχειρες... θα αλλαζε κατι;; Σαφως και οχι!
Αν ομως ολοι γινονταν ομοφυλοφιλοι θα αλλαζε κατι;; Για σκεφτειτε λιγο... θα υπηρχαμε μετα απο 80-90 χρονια;

Τα χερια ειναι σχεδιασμενα καταλληλα ετσι ωτσε να μας δινουν την αισθηση της αφης και να μας βοηθανε να πιανουμε αντικειμενα.
Ο πρωκτος ειναι φτιαγμενος καταλληλα για την εξαγωγη κοπρανων. Ο κολπος της γυναικας κυριως για την αναπαραγωγικη διαδικασια, το πεος του ανδρος για τον ιδιο λογο, οι πνευμονες για να αναπνεουμε, τα ποδια για να τρεχουμε και το μυαλο για να σκεφτομαστε.......
Οι άντρες γιατί έχουν ρώγες αφού δε θηλάζουν;
απωθημενο,,κομπλεξ...μια πληγη που δεν μπορει να κλεισει..
δυο αατομα του ιδιου φυλου να προσπαθουν να γινουν οπως ενα κανονικο ζευγαρι.με παιδια, κλπ.....
δυστυχεις ανθρωποι..τιποτα αλλο..
Επίσης πωθημένο και κόμπλεξ έχουν πολλοί str8, να κάνουν γάμο και παιδιά.
Έχεις γνωρίσει πολλούς δυστυχείς ομοφυλόφιλους που έχουν καταφέρει να κάνουν παιδιά (είτε με κάποια λεσβία είτε μετα υιοθεσίας) ;

-petros

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 15:53, 09-06-10:

Έχει μεγάλη διαφορά το ποια άποψη έχει ο καθένας μας για τους ομοφυλόφυλους προσωπικά και πως τους βλέπει σαν κοινωνική ομάδα με το αν έχουν δικαίωμα στις κοινωνικές παροχές. Ο τίτλος του θέματος είναι ''Διεκδικήσεις ομοφυλοφύλων στις κοινωνικές παροχές''. Επομένως, καλό θα ήταν να παραμερίζει ο καθένας τις απόψεις του για αυτούς και να κρίνει αντικειμενικά αν αξίζουν ή όχι να έχουν πρόσβαση σε αυτά τα προνόμια.

Μπορεί κάποιος π.χ. να μην συμπαθεί τους χριστιανούς ή τους άθεους, τους Νεοδημοκράτες ή τους Πασοκτζήδες, τους Ολυμπιακούς ή τους Παναθηναικούς ακόμα και τις γυναίκες ή τους άντρες. Αυτό σημαίνει ότι τους απορρίπτουμε σαν κοινωνική ομάδα; Ότι θα τους αρνηθούμε τα προνόμια τους επειδή αυτό που κάνουν θεωρείται αφύσικο ή δεν ανταποκρίνεται στις απόψεις και τα πρότυπα μας; Όλοι οι άλλοι που απολαμβάνουν διάφορα προνόμια είναι ηθικοί και απόλυτα φυσιολογικοί;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 16:09, 09-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
_daemon_. Έχεις άποψη για το θέμα ή μόνο για τους άλλους;
Την έχω καταθέσει την άποψη μου, και την έχω πει με πολλούς και διάφορους τρόπους, σε σχετικά θέματα!
Ο καθείς είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να επιλέξει τον τρόπο ζωής του, μεσα στα πλαίσια των νόμων που διέπουν την κοινωνία που ζει!
Από κει και πέρα, για να φτάσουμε στο σημείο να θεωρήσουμε και ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ ως "κοινωνικό" ένα ευρύτερο σύνολο ανθρώπων, με την έννοια της συμβίωσης που υπακούουν σε καθορισμένους κανόνες, και να προχωρήσουμε στην επίλυση επί μέρους θεμάτων που το απασχολούν, σαν κοινωνία, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχει κάτι να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο, και όχι απλά από....οίκτο ή έστω συμπαράσταση για τις ανάγκες τους!
Και δεν εννοώ μεμονωμένα σαν άτομα, αλλά σαν τάξη κοινωνική με κοινές..."αντιλήψεις"!
Δικαιώματα με δυνατότητα απαίτησης, δεν δίνεις έτσι από χαβαλέ!

Τόσο απλά και ξεκάθαρα! Οι κοινωνίες των ανθρώπων αν και δεν είναι "ερυθρός σταυρός" υπό αυτό το πρίσμα μια χαρά τους αποδέχτηκαν, αλλά όχι και να θεσμοθετήσουν καταστάσεις "παρά φύση" !
Δεν αναφέρομαι σε νομικά ζητήματα, τα οποία επιλύονται και με άλλους τρόπους, και το γνωρίζετε αυτό! Η βασική επιδίωξη των ομοφυλόφιλων δια του γάμου, είναι η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ αποδοχή και ΟΜΟΦΩΝΗ επιδοκιμασία!
Ε, να με συγχωρεί η χάρη σας, αλλά η δική μου εκδοχή για τις φιλοδοξίες τους είναι ότι πάει μακριά η βαλίτσα!
Είτε αρέσει αυτό σε κάποιους, είτε όχι!

Τώρα, επιμέρους αναλύσεις περί...ρωγών, πρωκτών, αθηναϊκής δημοκρατίας, ευτυχίας συναισθηματικής, αφετηρίες σκέψεων και τερματισμούς γνώσης... κ.ο.κ, τις θεωρώ εντελώς ΕΚΤΟΣ θέματος και ουσίας!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 09-06-10 στις 16:31.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:16, 09-06-10:

Οι ομοφυλόφιλοι μια χαρά εργάζονται και προσφέρουν στην κοινωνία. Το ίδιο με τους ετεροφυλόφιλους προσφέρουν (ίσως και περισσότερο, μιας και γενικότερα οι "περιθωριακοί" κοινωνικά είναι που συνήθως αφοσιώνονται στη δουλειά τους και προσφέρουν τα μέγιστα στο κοινωνικό σύνολο).
Τα δικαιώματα που "απαιτούν" είναι δικαιώματα που έχει ο κάθε τεμπέλης που ζει με λεφτά των γονιών του μέχρι τα 40. Δεν είναι δικαιώματα που απολαμβάνουν μόνο οι ...εργατικότεροι εξ'ημών.

Η βασική επιδίωξη των ομοφυλόφιλων δια του γάμου δεν είναι να τους αποδεχτει ο κάθε ομοφοβικός (αυτός δεν θα το κάνει ποτέ), είναι καθαρά νομικής φύσεως οφέλη (κληρονομικά ζητήματα, να θεωρούνται συγγενείς Α' βαθμού κτλ).

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 16:23, 09-06-10:

Οι ομοφυλόφιλοι μια χαρά εργάζονται και προσφέρουν στην κοινωνία
Δεν με διάβασες προσεκτικά....
Και δεν εννοώ μεμονωμένα σαν άτομα, αλλά σαν τάξη κοινωνική με κοινές..."αντιλήψεις"!
Θα μπορούσες να παραλληλίσεις την τάξη των ομοφυλόφιλων με εκείνη των....αναπήρων πχ, για να δοθούν λόγω ανθρωπιάς, ή με των λιμενεργατών πχ, λόγω προσφοράς στην κοινωνία?
Και δεν ήμουν εγώ εκείνος που αντιμετώπισε ταξικά το θέμα, αλλά οι ίδιοι οι ομοφυλόφιλοι, και οι υπέρμαχοι των διεκδικήσεων τους!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 09-06-10 στις 16:35.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:31, 09-06-10:

Θα μπορούσες να παραλληλίσεις την τάξη των ομοφυλόφιλων με εκείνη των....αναπήρων πχ, για να δοθούν λόγω ανθρωπιάς, ή με των λιμενεργατών πχ, λόγω προσφοράς στην κοινωνία?
Μα σου ειπε εσενα κανενας οτι αποκλειεται ο λιμενεργατης που εσυ θεωρεις οτι προσφερει στην κοινωνια δεν ειναι και ομοφυλοφιλος?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 16:31, 09-06-10:

Δεν αναφέρομαι σε νομικά ζητήματα, τα οποία επιλύονται και με άλλους τρόπους, και το γνωρίζετε αυτό! Η βασική επιδίωξη των ομοφυλόφιλων δια του γάμου, είναι η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ αποδοχή και ΟΜΟΦΩΝΗ επιδοκιμασία!
Πρώτον επειδή εγώ δεν γνωρίζω και ίσως και κάποιοι άλλοι θα μπορούσες να αναφέρεις με ποιους τρόπους επιλύονται αυτά τα ζητήματα; Και δεύτερον δεν πιστεύω ότι οι ομοφυλόφιλοι επιδιώκουν την κοινωνική αποδοχή μέσω του γάμου. Αλλά ακόμα και αν το κάνουν γιατί είναι τόσο κακό να θέλουν να αντιμετώπιζονται ισότιμα και να είναι αποδεκτοί; Αισθάνονται την ανάγκη να είναι αποδεχτοί όπως πολλοί από μας. Όσον αφορά την επιδοκιμασία, ε, δεν νομίζω πως τώρα παντρεύονται για να τους επιδοκιμάσει κάποιος. Αλλά για όποιον λόγο και αν το κάνουν παραμένει δικαίωμα τους.
Τα δικαιώματα που "απαιτούν" είναι δικαιώματα που έχει ο κάθε τεμπέλης που ζει με λεφτά των γονιών του μέχρι τα 40. Δεν είναι δικαιώματα που απολαμβάνουν μόνο οι ...εργατικότεροι εξ'ημών.
Ναι ακριβώς. Δεν είναι ότι θα κάνει κάποιος χάρη στους ομοφυλόφυλους δίνοντας τους αυτά τα προνόμια. Βασικά δεν είναι καν προνόμια, είναι δικαιώματα που όλοι μας έχουμε ως δεδομένα. Και πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ τι θα μας πείραζε εμάς αν παντρεύονταν ή είχαν πρόσβαση σε άλλες παροχές. Κουμάντο να κάνουμε μόνο στη ζωή μας.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:52, 09-06-10:

Όχι ρέ φίλε, αυτό που ζητάς απο εμάς, εναγωνίως μάλιστα, εσύ πρωτίστως οφείλεις να αποδείξεις και να τεκμηριώσεις.
Την κολοκυθιά θα παίξουμε; Γνωστή τακτική όταν δεν μπορώ να αποδείξω κάτι να καλώ την άλλη πλευρά να αποδείξει τη θέση της. Αν το πας έτσι, τότε να πω πολύ απλά ότι εγώ απέδειξα με δημόσιο έγγραφο, το ΦΕΚ του 1982, ότι η επιχειρηματολογία σου που βασίζεται στο "ο γάμος είναι μυστήριο" είναι αβάσιμη.

Το ΦΕΚ αυτό δίνει την δυνατότητα σε όλους να παντρευτούν με πολιτικό γάμο. Τα δικαιολογητικά που αναφέρονται είναι τα εξής:

Στα παραπάνω πουθενά δεν αναφέρεται η λέξη μυστήριο, πουθενά δεν αναφέρεται η Εκκλησία. Ο γάμος λοιπόν για την πολιτεία δεν είναι μυστήριο, είναι απλώς μια τυπική πράξη που μπορεί να προσφέρει κάποια δικαιώματα.

Εφόσον λοιπόν θέλεις να παίξουμε τις κουμπάρες, ναι απέδειξα κάτι και μάλιστα με έγγραφα, όχι με θεωρητικούρες. Απέδειξα ότι είναι αβάσιμη η αρχή της επιχειρηματολογίας σου:
Ο γάμος είναι μυστήριο και εκεί είναι η αφετηρία των απόψεών μου.
Και εφόσον γκρεμίζονται τα θεμέλια, μόλις γκρεμίστηκε κι όλη σου η επιχειρηματολογία, φίλε Μάξιμε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 17:08, 09-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Μα σου ειπε εσενα κανενας οτι αποκλειεται ο λιμενεργατης που εσυ θεωρεις οτι προσφερει στην κοινωνια δεν ειναι και ομοφυλοφιλος?
Επίσης, θα μπορούσε να ήταν και μονόφθαλμος, ρατσιστής, ολυμπιακάκιας, να είχε κόρη που ανακάλυψε την θεραπεία του καρκίνου...
Ο άνθρωπος δεν είναι μονοδιάστατο ον, τώρα το ανακάλυψες εσύ ;
Φυσικά, κάθε "ιδιότητα" του, δεν την εξετάζουμε (αν υπάρχει λόγος) σε σχέση με τις ...υπόλοιπες! Θα έπρεπε να επιστρέψουμε στην εποχή του ανθρώπου του....Όρβε, και πιο πίσω θα έλεγα!

@alis, αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά, απευθύνσου σε κάποιον συμβολαιογράφο!

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:10, 09-06-10:

Δεν με διάβασες προσεκτικά....

Και δεν ήμουν εγώ εκείνος που αντιμετώπισε ταξικά το θέμα, αλλά οι ίδιοι οι ομοφυλόφιλοι, και οι υπέρμαχοι των διεκδικήσεων τους!

.
Οι αριστερόχειρες γιατί έχουν δικαιώματα;
Οι μελαχρινοί;
Οι πολύ αδύνατοι;
Οι κοντοί;
Οι πολύ ψηλοί;
Αυτοί που στο σεξ προτιμούν πιο bdsm καταστάσεις;
Οι πολύ χαμηλών τόνων άνθρωποι;
Οι πολύ ψηλών τόνων άνθρωποι;
and so on

Το ίδιο είναι. Ένα εγγενές χαρακτηριστικό του 5-10% των ανθρώπων γύρω μας στο οποίο ως κοινωνία έχουμε δώσει πολύ περισσότερη σημασία απ'όσο θα πρεπε (οπως και στο φύλο).

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:15, 09-06-10:

Γιατί; Σε έναν άντρα που αλλάζει φύλο, προκύπτει ένα θηλυκό σώμα με εξαίρεση την ανυπαρξία της μήτρας
γιατι ,αλλαξαν dna?

ενα παραμορφωμενο ανδρικο σωμα που μoιαζει με γυναικειο ειναι...(και για να διατηρηθει παιρνουνε για ολη τη ζωη τους φαρμακα και ορμονες,,γιατι αλλιως το σωμα τινει να γυρισει προς το πραγματικο φυλο που του λεει το dna.
μη λεμε και ότι θελουμε...

και περισυντηρητισμου..
μην ξεχναμε οτι δεν ειναι καθε νεωτερισμος καλος..το κριτικο μυαλο δεν παιρνει ως καλο καθε νεωτερισμο..

και καθε ανθρωπος ειναι συντηρητικος σε καποια πραγματα και πιο προοδευτικος σε άλλα..καθε ανθρωπος..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 09-06-10 στις 18:16.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 17:55, 09-06-10:

Οι αριστερόχειρες γιατί έχουν δικαιώματα;
Οι μελαχρινοί;
Οι πολύ αδύνατοι;
Οι κοντοί;
Οι πολύ ψηλοί;
Αυτοί που στο σεξ προτιμούν πιο bdsm καταστάσεις;
Οι πολύ χαμηλών τόνων άνθρωποι;
Οι πολύ ψηλών τόνων άνθρωποι;
and so on

Το ίδιο είναι. Ένα εγγενές χαρακτηριστικό του 5-10% των ανθρώπων γύρω μας στο οποίο ως κοινωνία έχουμε δώσει πολύ περισσότερη σημασία απ'όσο θα πρεπε (οπως και στο φύλο).
Καλά κάνουν και έχουν, και οι ομοφυλόφιλοι έχουν και σαν μεμονωμένα άτομα και σαν τάξη!
Όμως, δεν μπορούμε να έχουμε όλοι και παντού τα ίδια, φυσικό δεν είναι;
Όσο για το εγγενές και επίκτητο, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω! Δεν γεννήθηκαν ΟΛΟΙ ομοφυλόφιλοι, (από αυτούς που επέλεξαν αυτή τη στάση ζωής) σαν μια μη αναστρέψιμη κατάσταση, αυτό είναι γνωστό τοις πάσι!
Αντίθετα, πιστεύω είναι η συντριπτική μειοψηφία!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:19, 09-06-10:

Όμως, δεν μπορούμε να έχουμε όλοι και παντού τα ίδια, φυσικό δεν είναι;
Όσο για το εγγενές και επίκτητο, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω! Δεν γεννήθηκαν ΟΛΟΙ ομοφυλόφιλοι, (από αυτούς που επέλεξαν αυτή τη στάση ζωής) σαν μια μη αναστρέψιμη κατάσταση, αυτό είναι γνωστό τοις πάσι!
σωστοος,,

τα δυο φυλα πχ ειναι διαφορετικα και φυσικα δεν εχουν όλα τα ιδια δικαιωματα και υποχρεωσεις..

φυσικο ειναι..ενα παιδι δεν εχει ολα τα ιδια δικαιωματα με εναν ενηλικο.. μια μανα δεν εχει τα ιδια με εναν ανδρα..
κοινως... θελουμε να υπαρχει ενας βασικος πυρηνας δικαιωματων για όλους..
αλλα μονο ο πυρηνας..διαφορετικα πλασματα εχουν διαφορετικες υποχρεωσεις και αρα διαφορετικα δικαιωματα σαν συνολο....

δεν τα εχουμε ολα κοινα και ιδια..

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:06, 09-06-10:

φυσικο ειναι..ενα παιδι δεν εχει ολα τα ιδια δικαιωματα με εναν ενηλικο.. μια μανα δεν εχει τα ιδια με εναν ανδρα..
κοινως... θελουμε να υπαρχει ενας βασικος πυρηνας δικαιωματων για όλους..
αλλα μονο ο πυρηνας..διαφορετικα πλασματα εχουν διαφορετικες υποχρεωσεις και αρα διαφορετικα δικαιωματα σαν συνολο....

δεν τα εχουμε ολα κοινα και ιδια..
Άγγελε η διαφορετικότητα είναι μεγάλο πράγμα και σημαντική κατάκτηση. Είναι τεράστιο μεθοδολογικό λάθος όμως να την μεταφράζεις σε ανισότητα ανθρώπων οι οποίοι εκτός από την επιθυμία ερωτικού συντόφου του ίδιου φύλου είναι ίδιοι με εσένα στις υπόλοιπες εκφάνσεις του βίου τους. "Διαφορετικά πλάσματα";;; Άλλο διαφορετικές αντιλήψεις και άλλο διαφορετικά πλάσματα με διαφορετικά δικαιώματα. Η μάνα δεν έχει τα ίδια δικαιώματα με ένα άντρα γιατί υπάρχει θετική διάκριση δηλαδή της δίνονται περισσότερα δικαιώματα με σκοπό να μεγαλώσει το παιδί και να έχει κίνητρο για τη γέννηση του. Όσο για το παιδί θα μεγαλώσει κάποια στιγμή οπότε θα του δοθούν αυτά τα δικαιώματα. Με τους ομοφυλόφιλούς δεν γίνεται το ίδιο. Εκτός αν θεωρείς ότι η λύση πρέπει να είναι να μετατρέψουμε τους gay σε str8.

Εγώ Άγγελε προσωπικά δεν γουστάρω τους αμμόρφωτους ημιμαθείς και τις χαζογκόμενες. Θεωρώ ότι αυτοί ευθύνονται για την αναπαραγωγή της ηλιθιότητας στην ανθρώπινη ζωή. Δεν μπορώ να ζητήσω όμως να μην έχουν δικαίωμα να κάνουν παιδιά και να μην παντρεύονται για να μειωθεί η βλακεία και να ανέβει το επίπεδο ζωής. Εσύ γιατί ζητάς να μην έχουν ίδια δικαιώματα οι ομοφυλόφιλοι; Και να ξέρεις, η βλακεία είναι πιο επικίνδυνη από την ομοφυλοφιλία γιατί είναι και ανίκητη και μη θεραπεύσιμη.

Με κανένα από τα δύο. Θα μπορούσαμε να τους παραλληλίσουμε με πολίτες (μιας και το ζήτημα αφορά μεταϋλιστικές αξίες και όχι ταξική σύγκρουση) όπου μια κοινωνική ομάδα (πολιτών) δεν αντιμετωπίζεται ισότιμα σε ένα θέμα το οποίο εν δυνάμει αποτελεί μείζον κομμάτι της ζωής του (δηλαδή η αποδοχή του συντρόφου όχι μόνο σαν σεξουαλικού παρτενέρ αλλά συντρόφου στη ζωή, πράγμα που ευτυχώς οι ετερόφιλοι δεν στερούνται). Οπότε αυτοί οι πολίτες, επειδή ακριβώς μια σημαντική πτυχή της ζωής τους καταπιέζεται λογικό είναι να δημιουργουν ενώσεις που να προσπαθούν να προασπίσουν τα συμφέροντα τους τα οποία φυσικά δεν είναι ταξικά όσο και αν η αμφισβήτηση μας κάνει να νομίζουμε ότι είναι έτσι.

Σκοπός δεν είναι να λειτουργούμε σύμφωνα με τις επιταγές των μειοψηφιών (θα ήταν ηλίθιο) αλλά τουλάχιστον να τις σεβόμαστε όταν αυτές δεν επηρεάζουν την δικιά μας ύπαρξη. Αυτό είναι το point στην επέκταση κάποιων δικαιωμάτων που παραδοσιακά άνηκαν μόνο στο mainstream.

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 790 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 19:31, 09-06-10:

Ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί βγάζουμε απ'έξω τους ομοφυλόφιλους απ'όλους τους άλλους. Δηλαδή.... Ένας άνθρωπος, έχει την δουλειά του, βγάζει τα λεφτά του, πληρώνει τους φόρους του, έχει τις παρέες του, βγαίνει έξω, γλεντάει, κάνει ό,τι κάνουμε όλοι μας(εντάξει τουλάχιστον οι ενήλικες)!
Και θέλει όταν γυρνάει σπίτι του να έχει ως σύντροφο έναν άνθρωπο του ίδιου φύλου.. Ε ΚΑΙ?? Είναι μια απλή ιδιαιτερότητα(μια απλή, η οποία δεν είναι ακόμα πλήρως αποδεκτή)! Και λέτε να τους αντιμετωπίζουμε διαφορετικά γιατί δεν είναι ετεροφυλόφιλοι.. Τι πάει να πει αυτό? Ας πούμε είναι φυσιολογικό ένας 40άρης να τα έχει με μία κοπέλα 17 χρονών? Όχι. Λέει κανείς τίποτα γι'αυτήν την ιδιαιτερότητα όμως? Όχι. Γιατί λοιπόν να μας νοιάζει αυτή η ιδιαιτερότητα των ομοφυλοφίλων?

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 19:33, 09-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Με κανένα από τα δύο. Θα μπορούσαμε να τους παραλληλίσουμε με πολίτες (μιας και το ζήτημα αφορά μεταϋλιστικές αξίες και όχι ταξική σύγκρουση) όπου μια κοινωνική ομάδα (πολιτών) δεν αντιμετωπίζεται ισότιμα σε ένα θέμα το οποίο εν δυνάμει αποτελεί μείζον κομμάτι της ζωής του (δηλαδή η αποδοχή του συντρόφου όχι μόνο σαν σεξουαλικού παρτενέρ αλλά συντρόφου στη ζωή, πράγμα που ευτυχώς οι ετερόφιλοι δεν στερούνται). Οπότε αυτοί οι πολίτες, επειδή ακριβώς μια σημαντική πτυχή της ζωής τους καταπιέζεται λογικό είναι να δημιουργουν ενώσεις που να προσπαθούν να προασπίσουν τα συμφέροντα τους τα οποία φυσικά δεν είναι ταξικά όσο και αν η αμφισβήτηση μας κάνει να νομίζουμε ότι είναι έτσι.

Σκοπός δεν είναι να λειτουργούμε σύμφωνα με τις επιταγές των μειοψηφιών (θα ήταν ηλίθιο) αλλά τουλάχιστον να τις σεβόμαστε όταν αυτές δεν επηρεάζουν την δικιά μας ύπαρξη. Αυτό είναι το point στην επέκταση κάποιων δικαιωμάτων που παραδοσιακά άνηκαν μόνο στο mainstream.
Πρώτον, το παράδειγμα ήταν "δανεικό" (αν διάβασες θέσεις της...lugar) και ήθελα να καταδείξω μεγενθύνοντας το άτοπο της υπόθεσης, να διεκδικούν σαν τάξη! Επιτέλους κοινός νους, καταλάβετε το!

Το τι είναι λογικό και για ποιούς, και ποιά είναι τα συμφέροντα τους, δεν είναι δικό μου, ούτε θα με βάλουν με το "έτσι θέλω" στα δικά τους τα προβλήματα, ώστε να αποδεχτώ και να επικροτήσω τον γάμο μεταξύ δύο....ανδρών και ίσως να γίνω και παρανυφάκι!
Δεν θέλω λέμε, πήγαινε εσύ αν σου αρέσει, αλλά νομίζω εάν θεσμοθετηθεί κάτι τέτοιο, ακροβατούμε στα όρια της γελοιότητος, εκτός όλων των άλλων που προανέφερα!

Όσον αφορά το θέμα μειοψηφίας, μην ερμηνεύεις σε παρακαλώ πολύ, κατά το δοκούν! ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ανέφερα ότι ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ με βάση τις....μετρήσεις, απλώς κατέγραψα μια πραγματικότητα, σε αντιδιαστολή με τις δηλώσεις της Λίας περί εγγενών χαρακτηριστικών! Οπότε σου επιστρέφω δικαιωματικά την δήλωση (σου) μέσα στην παρένθεση!
Επιτέλους, μπορείτε να καταλαβαίνετε (μερικοί) ΤΙ διαβάζετε ή όχι;

Και τέλος, σε όλα όσα ωραία γράφεις, απευθυνόμενος στον Άγγελο, επιφυλάσσομαι να σχολιάσω, αφού σου απαντήσει εκείνος!
Και έχω πολλά και ενδιαφέροντα να σου πω!

@Ίλια, αφού είναι τόσο απλά και ανώδυνα τα πράγματα, γιατί λες δεν έχει γίνει ...5 φορές έως τώρα;
Όχι, δεν είναι η καραμελίτσα της ομοφοβίας, που εμποδίζει! Προβληματίσου λίγο!

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

H Iliaki έγραψε στις 19:42, 09-06-10:

Βρε Άγγελε τι σε πειράζει εσένα αν θα παντρευτούν? Μην επικροτείς αλλά δεν είναι ανάγκη να είσαι εναντίον κιόλας

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 19:53, 09-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Βρε Άγγελε τι σε πειράζει εσένα αν θα παντρευτούν? Μην επικροτείς αλλά δεν είναι ανάγκη να είσαι εναντίον κιόλας
Με αναγκάζεις να επαναλάβω κάτι που θα ακουστεί βαρύγδουπο στο συγκεκριμένο θέμα...για κάποιους είπα, η ζωή είναι θέμα συμμετοχής, αλλά για κάποιους ΚΑΙ ευθύνης!
Ότι γίνεται θεσμός, δηλαδή ηθική αντίληψη που καταλήγει νομική, μας αφορά σε συλλογικό αλλά και προσωπικό επίπεδο!
Έχω δικαίωμα να συμμετέχω λοιπόν ενεργά στο τι μέλλει γενέσθαι, στο ποιοί και πως θα αποκτήσουν δικαιώματα!

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

H Iliaki έγραψε στις 20:02, 09-06-10:

Με αναγκάζεις να επαναλάβω κάτι που θα ακουστεί βαρύγδουπο στο συγκεκριμένο θέμα...για κάποιους είπα, η ζωή είναι θέμα συμμετοχής, αλλά για κάποιους ΚΑΙ ευθύνης!
Ότι γίνεται θεσμός, δηλαδή ηθική αντίληψη που καταλήγει νομική, μας αφορά σε συλλογικό αλλά και προσωπικό επίπεδο!
Έχω δικαίωμα να συμμετέχω λοιπόν ενεργά στο τι μέλλει γενέσθαι, στο ποιοί και πως θα αποκτήσουν δικαιώματα!
Ωραίο το δέχομαι
Θα σου άρεσε εσένα κάποιος να σου λέει: Επειδή αποφάσισες να ζεις με αυτόν τον χ,ψ τρόπο, δεν έχεις το δικαίωμα να κάνεις αυτό αυτό και αυτό. Μόνο και μόνο επειδή δεν μου αρέσει.... (και θα μου πεις τώρα, αφού αποφάσισε να ζει έτσι, ας δεχτεί τις συνέπειες, αλλά γιατί θα πρέπει να έχει τέτοιου είδους συνέπειες?)
Εμένα δεν θα μου άρεσε καθόλου.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 20:03, 09-06-10:

Σάββατο απόγευμα και η πλατεία Κλαυθμώνος πλημμυρίζει μουσικές και τραγούδια. Έχει μόλις ξεκινήσει το 6ο συνεχόμενο Athens Pride και εκατοντάδες υπερήφανοι για την σεξουαλική τους ταυτότητα συμπολίτες μας ετοιμάζονται για ένα ακόμα φεστιβάλ, το οποίο σκοπό έχει να βροντοφωνάξει τα κοινωνικά τους δικαιώματα. Να υπενθυμίσει σε όλους «Είμαστε Εδώ. Είμαστε Παντού».

(...)
Η γιορτή των λεσβιών, των γκέι, των αμφι και των τρανς, όταν πλέον ολοκληρώθηκε και η παρέλαση, η οποία έκανε μία στάση έξω από το καμένο κτίριο της Marfin στην Σταδίου, άλλη μία έξω από την Βουλή και μία τελευταία έξω από το Ε.Σ.Ρ., κατέληξε τελικά σε ένα μεγάλο πάρτι.
Χαίρομαι και αισθάνομαι και εγώ περήφανη για την κίνηση αυτή που διοργανώθηκε με τόσο μεγάλη επιτυχία και τόσος κόσμος μαζεύτηκε για τον εορτασμό της λεσβιακής, γκέι, αμφιφυλικής και τρανσεξουαλικής διαφορετικότητας! Γιατί πραγματικά κάτι τέτοιο είναι αναγκαίο ώστε να καταλάβουν οι δύσπιστοι ότι η ομοφυλοφιλία δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται ως ταμπού. Να γίνει επιτέλους κατανοητό ότι οι ομάδες αυτές είναι γύρω μας και είναι οι συνάνθρωποι μας που βλέπουμε περπατώντας στον δρόμο και ότι και αυτοί έχουν δικαίωμα να ζουν αρμονικά και με κατάλληλους προς αυτούς νόμους!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 21:06, 09-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
....(γιατί κολλάτε στη λέξη γάμος, πείτε την σύμφωνο συμβίωσης ....
Κανείς δεν έχει αντίρρηση για το σύμφωνο συμβίωσης υποθέτω. Σε μια μακροχρόνια συμβίωση πρέπει να υπάρχει μια νομική προστασία των οικονομικών συμφερόντων που δια μέσου της συμβίωσης οφελούν ή βλάπτουν και τους δυο. Ο γάμος είναι άλλο.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 22:00, 09-06-10:

@alis, αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά, απευθύνσου σε κάποιον συμβολαιογράφο!
Nαι μπορεί και να ενδιαφέρομαι πραγματικά, εσένα τι σε νοιάζει; Τώρα θα πάρω τη σύντροφο μου να το συζητήσουμε. Έλεος πια.

Και πέρα από την πλάκα, να υποθέσω ότι ο συμβολαιογράφος θα κάνει όλα τα διαδικαστικά για την ψυχή της μάνας του, έτσι; Ούτε θα ζητήσει λεφτά ούτε τίποτα, ε; Και για να σε προλάβω θα είναι μάλλον περισσότερα από αυτά ενός γάμου. Plus, στο γάμο είναι και το συναισθηματικό κομμάτι πιο έντονο και κάνεις έξοδα γιατί το νιώθεις, όχι γιατί οι οπισθοδρομικές αντιλήψεις που επικρατούν στη χώρα σου και στηρίζονται από πολλούς δεν σε αφήνουν να κάνεις αυτό που θέλεις.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:10, 09-06-10:

Γιατί πραγματικά κάτι τέτοιο είναι αναγκαίο ώστε να καταλάβουν οι δύσπιστοι ότι η ομοφυλοφιλία δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται ως ταμπού.

συμφωνω..οχι στα ταμπου .τα συζηταμε όλα..
τότε γιατι ειπωθηκε οτι ειναι φαουλ οταν ειπωθηκαν εξω απο τα δοντια τα αρνητικα στοιχεια ,σωματικα και ψυχικα της ομοφυλοφιλιας?αρρωστιες,παθησεις ψυχολογικες και σωματικες που παρουσιαζουν πολυ μεγαλυτερη συχνοτητα στους ομοφυλοφιλους? να ακουστουν δημοσια ,μαζι με τα όποια θετικά και να τα ακουσει η νεολαια...
οΛΑ ΤΑ στατιστικα..
είναι ντροπη η οποιαδηποτε αρρωστια ή παθηση?όχι.καμία ασθενεια δεν ειναι ντροπη!

εσεις που λετε για ταμπου πρωτοι λογοκρινετε και οπως και η υπολοιπη κοινωνια κρυβει και εξωραιζει την ομοφυλοφλια
εσεις βαζετε τα ταμπου..Μην πεις αυτο για τους ομοφυλοφιλους ΜΗν τους επις ανώμαλους.μην μην,,μην..
αν αυτο δεν ειναι ΤΑΜΠΟΥ ..τότε τι είναι?

θελέτε ωμη την αληθεια? ή τη φοβάστε?
αλλα μην προσβαλομαστε ,με ομοφοβοιες κλπ και μπαναρισματα και λοιπα κατσταλτικα μετρα..

θελουν οι ομοφυλοφιλοι και αυτοι που τους υποστηριζουν ,πληρη ειλικρινεια και όλη την αληθεια..ή απλα ενα παραμυθι..?

δυστυχως δεν τη θελουν...κθε συμπεριφορα και σεξουλκη αρα εχει θετικες και αρνητικες επιπτωσεις στο άνθρωπο..
πότε ακουσατε ποτέ επισημως ,απο μεγαλο γιατρο στα μμΕ για τα αρνητικα της ομοφυλοφιλικης συμπεριφορας?

δεν υπαρχει κανενα?
παιζουμε κρυφτο ..αυτο ξερω..υποκρισια και κρυφτο..μεχρι να αναψουν τα αιματα και οι προοδευτικοι να τιμωρησουν με στερηση του λογου τον ρατσιστη ομοφοβικο..

θελουμε την πληρη επιστημονικη αληθεια ή την προπαγανδα των ιδεων μας?

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 22:13, 09-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Nαι μπορεί και να ενδιαφέρομαι πραγματικά, εσένα τι σε νοιάζει; Τώρα θα πάρω τη σύντροφο μου να το συζητήσουμε. Έλεος πια.
Και πέρα από την πλάκα...
Ποιά πλάκα, πλάκα μου κάνεις;
Πιστεύεις ότι θα καθήσω να σου εξηγώ πως και τι μπορεί να κάνει κάποιος σε αυτές τις περιπτώσεις; Εκτός του ότι δεν είμαι ειδικός, άλλη δουλειά δεν είχα;
Aνέφερα κάτι, αν σε ενδιαφέρει πραγματικά, ΨΑΞΤΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ! Αυτό είπα, τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο, τι μου λες για συντρόφους σου και δεν ξέρω τι άλλο!!!
Α δεν μπορούμε να συννενοηθούμε πλέον!

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 22:17, 09-06-10:

συμφωνω..οχι στα ταμπου .τα συζηταμε όλα..
τότε γιατι ειπωθηκε οτι ειναι φαουλ οταν ειπωθηκαν εξω απο τα δοντια τα ρνητικα στοιχεια ,σωματικα και ψυχικα της ομοφυλιοφιλιας?αρρωστιες,παθησεις ψυχολογικες και σωματικες που παρουσιαζουν πολυ μεγαλη συχνοτητα στους μοφυλοφιλους?

εσεις που λετε για ταμπου πρωτοι λογοκρινεταε και οπως και η υπολοιπη κονωνια κρυβει και εξωραιζει την ομοφυλοφλια

θελέτε ωμη την αληθεια?
αλλα μην προσβαλομαστε ,με ομοφοβοιες κλπ και μπαναρισματα και λοιπα κατσταλτικα μετρα..

θελουν οι ομοφυλοφιλοι και αυτοι που τους υποστηριζουν ,πληρη ειλικρινεια και όλη την αληθεια..ή απλα ενα παραμυθι..?

δυστυχως δεν τη θελουν...κθε συμπεριφορα και σεξουλκη αρα εχει θετικες και αρνητικες επιπτωσεις στο άνθρωπο..
πότε ακουσατε ποτέ επισημως ,απο μεγαλο γιατρο στα μμΕ για τα αρνητικα της ομοφυλοφιλικης συμπεριφορας?

δεν υπαρχει κανενα?
παιζουμε κρυφτο ..αυτο ξερω..υποκρισια και κρυφτο..μεχρι να αναψουν τα αιματα και οι προοδευτικοι να τιμωρησουν με στερηση του λογου τον ρατσιστη ομοφοβικο..
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και παίρνει τις αποφάσεις του μόνος του. Ρίσκα υπάρχουν πάντα και στη συγκεκριμένη περίπτωση πολλά. Πιστεύω και ελπίζω ότι όσοι έκαναν αυτή την επιλογή είναι ενημερωμένοι και αποφάσισαν να διακινδυνέψουν μερικά πράγματα. Αρνητικά υπάρχουν σε όλα τα θέματα. Το θέμα δεν είναι τα αρνητικά της ομοφυλοφιλίας στη συγκεκριμένη περίπτωση, στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά τα αρνητικά της παροχής προνομίων/δικαιωμάτων σε αυτούς.

Και επαναλάμβανω ο καθένας παίνρει τα ρίσκα του και κάνει τις επιλογές του. Ώριμοι, ενήλικοι άνθρωποι είναι. Έχουν καθήκον να γνωρίζουν τους όποιους κινδύνους κα να ζήσουν με αυτούς ή να αλλάξουν στάση.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 22:20, 09-06-10:

Ποιά πλάκα, πλάκα μου κάνεις;
Πιστεύεις ότι θα καθήσω να σου εξηγώ πως και τι μπορεί να κάνει κάποιος σε αυτές τις περιπτώσεις; Εκτός του ότι δεν είμαι ειδικός, άλλη δουλειά δεν είχα;
Aνέφερα κάτι, αν σε ενδιαφέρει πραγματικά, ΨΑΞΤΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ! Αυτό είπα, τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο, τι μου λες για συντρόφους σου και δεν ξέρω τι άλλο!!!
Α δεν μπορούμε να συννενοηθούμε πλέον!
Βασικά από την αρχή δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε. Ο καθένας έχει τις απόψεις του και δεν τις αλλάζει από ότι φαίνεται.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:21, 09-06-10:

Πιστεύω και ελπίζω ότι όσοι έκαναν αυτή την επιλογή είναι ενημερωμένοι και αποφάσισαν να διακινδυνέψουν μερικά πράγματα.
αλλα αυτα να λεγονται δημοσιω απο τους γιατρους και ψυχολογους..
η ομοφυλοφιλικη συμπεριφορα εχει αυτα τα συν αυτα τα πλην.. όπως αναφερονται και οι υπολοπες σεξουλικες συζητησεις και συμπεριφορες
πουθενα!ταμπου..
μην μιλατε,,μήπως και σαν πουν ρατσιστες ,μην μην..
εγω δεν δεχομαι προοδευτικη κοινωνια με τετοιες λογοκριιες και ταμπου..για οποιοδηποτε θεμα..εγω να μπορω να συζητησω γιαν τα πάντα.

αλλιως να το δηλωσουμε οτι ζουμε σε προοδευτικη χουντα..

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 22:24, 09-06-10:

αλλα αυτα να λεγονται δημοσιω απο τους γιατρους και ψυχολογους..
η ομοφυλοφιλικη συμπεριφορα εχει αυτα τα συν αυτα τα πλην.. όπως αναφερονται και οι υπολοπες σεξουλικες συζητησεις και συμπεριφορες
πουθενα!ταμπου..
μην μιλατε,,μήπως και σαν πουν ρατσιστες ,μην μην..
εγω δεν δεχομαι προοδευτικη κοινωνια με τετοιες λογοκριιες και ταμπου..για οποιοδηποτε θεμα..εγω να μπορω να συζητησω γιαν τα πάντα.

αλλιως να το δηλωσουμε οτι ζουμε σε προοδευτικη χουντα..
Κοίτα εδώ δεν υπάρχει ενημέρωση για άλλα και άλλα θέματα, θα υπάρχει εξειδικευμένη για την ομοφυλοφιλία; Συμφωνώ πάντως πως είναι καλό να έχουμε σφαιρική άποψη για ένα θέμα και να μας παρέχονται οι σωστές πληροφορίες ώστε να κάνουμε σωστές, τεκμηριωμένες επιλογές. Αυτό δυστυχώς δεν γίνεται όχι στο συγκεκριμένο αλλά και γενικά σε πολλά θέματα.

Βέβαια στην Ελλάδα ζούμε, μην περιμένουμε και πάρα πολλά.

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 22:32, 09-06-10:

Να μας πει ο Άγγελος, που τα ξέρει καλά, ποιά ειναι τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ομοφυλόφιλοι?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:34, 09-06-10:

Κοίτα εδώ δεν υπάρχει ενημέρωση για άλλα και άλλα θέματα, θα υπάρχει εξειδικευμένη για την ομοφυλοφιλία;
ειδικα για το σεξ,,όλη μερα μιλανε στα καναλια..απλα δεν ακουμπανε την ομοφυοφιλια..
και οταν ρωτησουν το ασκητη γιαυτο ..λεει αυναρτησιες και τα μασάει φανερα..(μον οτι ειναι επιλογη ειπε ) όχι για συν και πλην..για ενικα για συνεπειες θετικες και αρνητικες..

φοβουνται να ασχοληθουν οι επιστημονες γιατι θα πεσουν πανω τους τα ομοφυλοφιλικα και λοιπα "προοδευτικα" λογοκριτικα ωματεία και θα βρουν τον μπελα τους..

αλλα δεν ανακατεύονται..απαραδεκτο..που βρισκομαστε?στο μεσαιωνα? ο δεν επιτρεπεται να βγει μια ερευνα με ακαπια ρνητικα αποτελεσματα για την ομοφυλοφιλια?

γιατι σφιγγονται τα στοματα?

Να μας πει ο Άγγελος, που τα ξέρει καλά, ποιά ειναι τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ομοφυλόφιλοι?
πολυ αυξημενα παγκοσμιως ψυχολογικα και σωματικα προβληματα..
συντριπτικες πρωτιες στο ειτζ,ηπατιτιδες και αυτοκτονιες στις πιο ελευθερες και ανεκτικες κοινωνιες ,΄πως η ελβετια και πολλα αλλα.απλα δεν θελετε να τα ακουτε..

δεν ειναι επιστημνας ,,οτι ερευνα βρισκω βλεπω..
δεν υπαρχει κανενα αρνητικο αποτελεσμα και επιπτωση απο τη σεξουλικη συμπεριφορα της ομοφυλοφιλιας?
όπως στο μαζοχισμο,στο φετιχισμο,στο πωκτικο σεξ και στις χιλιες αλλες σεξουαλικες συμπεριφορες..

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 22:36, 09-06-10:

εν επιτρεπεται να βγει μια ερευνα με ακαπια ρνητικα αποτελεσματα για την ομοφυλοφιλια?
Απλά για να έχουμε μια έρευνα με " κάποια αρνητικά αποτελέσματα για την ομοφυλοφιλία " ? Και τι θα περιέχει αυτή η έρευνα?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:40, 09-06-10:

ολα αυτα ου λεω πριν..

πχ αρρωστη απο ειτς ανακαλυψε οτι η συντριπτικη πλειοψηφεια των ανδρων με ειτζ ηταν γκευ ή ναρκομανεις.
αλλιως δεν κολλαει η νοσος σε ανδρες..
και το κρυβανε..και μολις το δημοσιοποιησε την κοψανε απο περιοδικα..

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 22:48, 09-06-10:

Ίσως δεν βλέπεις ΜΤV. Εγώ πάντως έχω τύχει αρκετές φορές στην διαφήμιση με το HIV που λέει

The majority of HIV transmission occurs during heterosexual contact.

Όταν μιλάμε, χρειαζόμαστε στοιχεία, αποδείξεις, επιχειρήματα. Πρέπει να βασίσουμε κάπου την αξιοπιστία μας.

Με ποιά βάση τα λες όλα αυτά εσύ?

πχ αρρωστη απο ειτς ανακαλυψε οτι η συντριπτικη πλειοψηφεια των ανδρων με ειτζ ηταν γκευ ή ναρκομανεις.
Ναι, εάν δεν είσαι γκευ ή ναρκομανής δεν κολλάς hiv...τι άλλο θα ακούσουμε

Κάνε μου την χάρη να διαβάσεις αυτό http://www.aids.org/info/how-is-hiv-transmitted.html

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 22:49, 09-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Ωραίο το δέχομαι
Θα σου άρεσε εσένα κάποιος να σου λέει: Επειδή αποφάσισες να ζεις με αυτόν τον χ,ψ τρόπο, δεν έχεις το δικαίωμα να κάνεις αυτό αυτό και αυτό. Μόνο και μόνο επειδή δεν μου αρέσει.... (και θα μου πεις τώρα, αφού αποφάσισε να ζει έτσι, ας δεχτεί τις συνέπειες, αλλά γιατί θα πρέπει να έχει τέτοιου είδους συνέπειες?)
Εμένα δεν θα μου άρεσε καθόλου.
Ούτε εμένα, γι αυτό και δεν επεμβαίνω στις....κρεβατοκάμαρες των εν λόγω ατόμων, και στα γούστα που βγάζουν! Δικαίωμα τους βρε Λία μου! Επίσης, ουδόλως με ενοχλεί να συζούν, να περπατάνε αγκαλιά και γενικά να φέρονται μέσα στα πλαίσια της αξιοπρέπειας, κάτι που ισχύει για όλους μας φυσικά!
Από εκεί όμως, μέχρι να φτάσουμε στο σημείο ένα θεσμό, που θεωρείται ως η βάση της διαιώνισης δια μέσου της οικογένειας, των αξιών και στόχων, υπάρχει μεγάλη διαφορά καλό μου! Τεράστια!
Δεν πλέκω το εγκώμιο του "γάμου" αλλά έτσι λειτουργεί η κοινωνία, τι να κάνουμε; Ρήξη με το κατεστημένο;
Και για ποιό λόγο, επειδή αύριο ήρθε φλασιά σε μερικούς να συζούν 3 γυναίκες με έναν άντρα, και μέρα με τη μέρα γίνανε κάποιες χιλιάδες και άρχισαν να γρινιάζουν ότι είναι δικαίωμα τους να το νομιμοποιήσουμε κι αυτό;

Kι αν μεθαύριο έρθει ο Άγγελος και ζητήσει το ίδιο με την σκυλίτσα του, γιατί ψυχή δεν έχει κι αυτή, και ξεσηκωθούν οι ζωόφιλοι και θέλουν να παντρευτούν τα ζωάκια τους, τι θα γίνει;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:03, 09-06-10:

πολυ αυξημενα παγκοσμιως ψυχολογικα και σωματικα προβληματα..
συντριπτικες πρωτιες στο ειτζ,ηπατιτιδες και αυτοκτονιες στις πιο ελευθερες και ανεκτικες κοινωνιες ,΄πως η ελβετια και πολλα αλλα.απλα δεν θελετε να τα ακουτε..
Μπορεις σε παρακαλω να απαριθμησεις τα ψυχολογικα, οπου θα αναφερεις και το λογο δημιουργιας τους και τα σωματικα επισης?

δεν ειναι επιστημνας ,,οτι ερευνα βρισκω βλεπω..

δεν υπαρχει κανενα αρνητικο αποτελεσμα και επιπτωση απο τη σεξουλικη συμπεριφορα της ομοφυλοφιλιας?
όπως στο μαζοχισμο,στο φετιχισμο,στο πωκτικο σεξ και στις χιλιες αλλες σεξουαλικες συμπεριφορες..

Εγω ξερεις τι λεω?
Να σταματησουμε και τον στοματικο ερωτα, διοτι υπαρχει κινδυνος πνιγμου σε περιπτωση καταποσης του σπερματος!

Θα μας τρελλανεις τελειως συνονοματε!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:11, 09-06-10:

The majority of HIV transmission occurs during heterosexual contact.
στις γυναικες.
οι ανδρες που δεν το παιρνουν για το πουμε απλα και ωμα δεν κολλανε ευκολα στο σεξ..
οποιος καταλαβε καταλαβε.. εισχωροντας σε αλλον δεν κολλας.ή ειναι πολυ δυσκολο...
η συντριπτικη πλειοψηφεια αυτων που κολανε ειτζ με το σεξ,δεν ειναι με τομ παραδοσιακο τροπο..

οι ομοφυλοφιλοι ανδες κονως κολλανε πο ευκολα ειτς.τι να κανουμε?μν τα θελουμε όλα..θελεις τα ρισκα ?παρτα..

τι να κανουμε? τα πρωκτικα και στοματικα λλανε πιο ευκολα αρρωστιες..
αφου πας απολαθος πορτα ,τι περιμενεις?ο κολπος εχει φτιαχτει χιλιαδες χρονια γιανα αντιστεκεται στα μικροβια κλπ εχοντας οξινο περιβαλλον και καταλληλη κατασκευη..
αλα οταν το βαζει ο καθενας σε οποια τρυπα βρισκει..

εχω βαρεθει να μιλαω..

Να σταματησουμε και τον στοματικο ερωτα, διοτι υπαρχει κινδυνος πνιγμου σε περιπτωση καταποσης του σπερματος!
όχι,,αλλα κολλας πιο ευκολα λες τις αρρωστιες...τι να κανουμε..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 09-06-10 στις 23:23.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:25, 09-06-10:

Ποιο ακριβως ειναι δυσκολο?
Να κολλησει Ειτζ ενας ανδρας απο μια γυναικα?
Το ειπα εγω οτι θα μας τρελλανεις!

Οι τροποι μεταδοσης του ειναι οι εξης:
  • Με σεξουαλική επαφή με κάποιο οροθετικό άτομο χωρίς χρήση προφυλακτικού. Ο ιός βρίσκεται στο αίμα, τα σπερματικά, προσπερματικά και κολπικά υγρά και μπορεί να εισέλθει στο σώμα μέσω μικροσκοπικών ή μεγαλύτερων πληγών που προϋπάρχουν στα γεννητικά όργανα ή δημιουργούνται κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής επαφής. Η ταυτόχρονη ύπαρξη άλλων σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων ευνοεί τη μετάδοση του ιού. Η μετάδοση του ιού γίνεται ευκολότερα με το πρωκτικό σεξ, λόγω του ότι γενικά μπορεί να οδηγήσει ευκολότερα σε τραυματισμό ιστών και αιμορραγία.
ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΠΡΩΚΤΙΚΟΥ ΣΕΞ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΙΕΙΣΔΥΣΗΣ ΤΟΥ ΠΕΟΥΣ ΣΤΟΝ ΚΟΠΛΟ.
  • Με τη χρήση κοινών συρίγγων, κατά την ενδοφλέβια χρήση ναρκωτικών ουσιών.
  • Από την μητέρα στο παιδί, ιδιαίτερα κατά τη στιγμή της γέννησης (κάθετη μετάδοση) αλλά και κατά τη θηλασμό καθώς ο ιός εντοπίζεται και στο μητρικό γάλα.
  • Ο κίνδυνος μέσω μετάγγισης αίματος έχει ελαχιστοποιηθεί για τις αναπτυγμένες χώρες καθώς εφαρμόζονται έλεγχοι για την ύπαρξη του ιού HIV στα δείγματα[4] των αιμοδοτών που μπορούν να ανιχνεύσουν τον ιό εκτός από το «παράθυρο» των πρώτων 11 ημερών της μόλυνσης· έτσι, κατά την τελευταία δεκαετία υπήρξε επιπλέον μείωση της μετάδοσης του ιού HIV[5] και στις χώρες που εφαρμόζουν τη μέθοδο ΝΑΤ, συμπληρωματικά με την ορολογική μέθοδο, ο κίνδυνος μόλυνσης χαρακτηρίζεται εξαιρετικά μικρός. Στην Ελλάδα οι καταγεγραμμένες μολύνσεις από μεταγγίσεις φτάνουν 5-6% του συνόλου των μολύνσεων και λοιμώξεων (320 μολύνθηκαν με τον ιό από τους οποίους 184 νόσησαν) από το 1981 οπότε άρχισε η καταγραφή στοιχείων, περιπτώσεις που στην πλειοψηφία τους αφορούν πολυμεταγγιζόμενα άτομα. Με την εντατικοποίηση των ελέγχων του αίματος και την εφαρμογή (σε ποσοστό 70% των δειγμάτων το Νοέμβριο του 2007 της μεθόδου ΝΑΤ) οι περιπτώσεις τα τελευταία χρόνια μειώθηκαν και αποτελούν 0,5-1% του συνόλου των δηλωθέντων μολύνσεων (1-3 περιστατικά το χρόνο, που κατά κύριο λόγο αφορούν μεταγγίσεις που έγιναν στο εξωτερικό).[6] Η κατάσταση δεν είναι τόσο καλή στις αναπτυσσόμενες χώρες, όπου οι υπηρεσίες υγείας είναι λιγότερο οργανωμένες και οι φορείς του ιού πολύ περισσότεροι. Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας μέχρι το 2005,[7] σε παγκόσμιο επίπεδο οι μεταγγίσεις ευθύνονται για το 5-10% των μολύνσεων.

Βικιπαιδεια

Επισης αναφερει:

Η πρώτη επίσημη ανακοίνωση για τη νόσο εκδόθηκε το 1981 από τις υπηρεσίες υγείας των ΗΠΑ και αφορούσε πέντε περιστατικά ομοφυλόφιλων ανδρών στο Λος Άντζελες. Λόγω του αρχικού περιορισμού της λοίμωξης στην πληθυσμιακή αυτή ομάδα, το AIDS χαρακτηρίστηκε ως περίεργη «νόσος των ομοφυλόφιλων», «καρκίνος των ομοφυλόφιλων» ή «πανούκλα των ομοφυλόφιλων», επειδή οι πρώτοι διαγνωσμένοι ασθενείς ανήκαν σε αυτή την πληθυσμιακή ομάδα. Αργότερα όμως επηρέασε και άλλες από τις λεγόμενες ομάδες υψηλού κινδύνου, όπως οι ναρκομανείς ή οι αιμορροφιλικοί, μολύνοντας τελικά και άτομα που δεν ανήκαν σε αυτές τις ομάδες.

Σήμερα η ετεροσεξουαλική επαφή είναι ο κύριος τρόπος μετάδοσης.

Μέχρι σήμερα έχουν πεθάνει λόγω του AIDS περίπου 25 εκατομμύρια άνθρωποι, ενώ περίπου 40 επιπλέον εκατομμύρια νοσούν. Στα πρώτα χρόνια εξάπλωσης του ιού αίσθηση προκάλεσαν οι θάνατοι του Φρέντι Μέρκιουρι, του Άντονι Πέρκινς, του Ροκ Χάντσον και άλλων διάσημων.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 09-06-10 στις 23:57. Αιτία: το διορθωσα Αγγελε! :P
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:27, 09-06-10:

όχι,,αλλα κολλας πιο ευκολα λες τις αρρωστιες...τι να κανουμε..
Να σου πω?
Να ενημερωθεις καλυτερα...

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 23:28, 09-06-10:

εχω βαρεθει να μιλαω..
Εμείς να δεις. Πριν τουλάχιστον έλεγες την άποψη σου. Τώρα λες και ανακρίβειες.

Φαντάζεσαι να μπει ένα παιδί εδώ μέσα και να δει ότι...

η συντριπτικη πλειοψηφεια των ανδρων με ειτζ ηταν γκευ ή ναρκομανεις.
!!!!!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:30, 09-06-10:

ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΠΡΩΚΤΙΚΟΥ ΣΕΞ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΙΕΙΣΔΥΣΗΣ ΤΟΥ ΠΕΟΥΣ ΣΤΟΝ ΚΟΠΛΟ.
αυτα ειναι αντιθετα..
και οι διασημοι που επες ηταν γκευ..

οι αυστηρα ετεροφυλοφιλοι που λες ειναι και ανδρες?

υπαρχει πολυ επισημο ψεμα στο θεμα ,,αν βρω το αρθρο με την προσπαθεια της οροθετικη δημοσιογραφου που ελεγα πριν θα το δειξω δω..

Φαντάζεσαι να μπει ένα παιδί εδώ μέσα και να δει ότι...
καλα πες οτι κολλαει πολυ δυσκολα..

συγνωμη που λεω κατι διαφορετικο απο το επισημως ορθο..συγνωμη.. συγγνωμη.
μονο οτι λενε οι επισημες παγκοσμιες οργανωσεις ειναι σωστο..

με συγχωρητε..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους