Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,176 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,010 μηνύματα σε 96,054 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 916 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 478)
Ναι
303
63,39%
Όχι
117
24,48%
Με αφήνει αδιάφορο/η
58
12,13%

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 22:26, 11-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Ο «World health organization» ήτοι ο «Παγκόσμιος οργανισμός υγιείας» δεν ήταν αυτός ο οποίος μας είχε μιλήσει για πανδημία της νέας γρίππης; Και όπως αποδείχθηκε ήταν ψέματα για να πλουτίσουν κάποιες φαρμακοβιομηχανίες. Πώς λοιπόν να μην έχω επιφυλάξεις για έναν «παγκόσμιο» οργανισμό ο οποίος έχει τόσες σκιές στη δραστηριότητά του; Αντιστοίχως και οι υπόλοιπες αμερικανικές οργανώσεις... Είμαι παρα πολύ επιφυλακτικός ιδίως με τέτοιου είδους απόλυτες γνωματεύσεις οι οποίες αντιστρατεύονται κυρίως την κοινή λογική...
Και πώς να μήν είσαι επιφυλακτικός με όλα αυτά που μας έρχονται ;
Και πώς να μήν είσαι επιφυλακτικός όταν κάποιοι κόβουν αυτό που τους χαρακτηρίζει άνδρες και τα ΜΜΕ τους αποκαλούν γυναίκες, λές και έχουν αποκτήσει και την δυνατότητα ωορρηξίας και κατ'επέκταση τεκνοποίησης ;
Μέσα σ'αυτή την παράκρουση, πρέπει και να περιμένουμε τις ντοματούλες σου να ωριμάσουν στον κήπο ;
Άντε μετά να πείσεις και τους βιαστικούς να κατέβουν απο το αυτοκίνητο και να περιμένουν το καλοκαίρι προκειμένου να φάνε ντομάτες .

Πώς γίνεται αυτό ;

Χρειάζεται και υπομονή .

Αλλά ξέχασα εντελώς οτι για ο ΣΕΧ μιλάμε εδώ. Τι σας λέω εγώ τώρα ; Για ντομάτες ... αχαχούχααααααααααααααααααα!!!

Θα πρέπει να είμαι πολύ γραφικός έ !!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 11-06-10 στις 22:53.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,260 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 22:45, 11-06-10:

(...)

Αλλά ας αφήσουμε τους επιστήμονες και ας δούμε τί λέει ο μεγάλος ποιητής και αποδεδειγμένα ομοφυλόφιλος, Κωνσταντίνος Καβάφης για αυτό του πάθος σε ένα ποίημά του:

Ομνύει

«Ομνύει κάθε τόσο νʼ αρχίσει πιο καλή ζωή.
Aλλʼ όταν έλθʼ η νύχτα με τες δικές της συμβουλές,
με τους συμβιβασμούς της, και με τες υποσχέσεις της·
αλλʼ όταν έλθʼ η νύχτα με την δική της δύναμι
του σώματος που θέλει και ζητεί, στην ίδια
μοιραία χαρά, χαμένος, ξαναπηαίνει. »

Πώς αντιμετωπίζει την ομοφυλοφιλία του ο Κ. Καβάφης σε αυτό το ποίημα; Είναι περήφανος γι'αυτήν; Δεν νομίζω...

(...)

Δεδομένου ότι στο παρόν θέμα έχω εκθέσει απόψεις μου κάπου 450-500 μηνύματα πίσω, θα μου επιτρέψετε να μην εμπλακώ εκ νέου σε μια αντιπαράθεση την οποία θεωρώ εξ' αρχής αδιέξοδη καθώς το χάσμα που χωρίζει τις εκ διαμέτρου αντίθετες εκφραζόμενες απόψεις είναι τόσο βαθύ όσο και τα βιώματα και οι ιδεολογικοκοινωνικές τοποθετήσεις για να μην πω αγκυλώσεις των συμμετεχόντων.

...Επειδή όμως, φίλε Πατρεύ, άγγιξες με το ποντίκι σου έναν ποιητή του οποίου, επιφυλάσσομαι για το κατά πόσο αντιλαμβάνεσαι τις ευαισθησίες, απολύτως σίγουρος ότι έπιασες λαβράκι αφ' ης στιγμής ερμηνεύεις το όποιο υλικό μέσα από την υποκειμενική σου κοσμοθεωρία, επέτρεψε μου:

Επέστρεφε

Επέστρεφε συχνά και παίρνε με,
αγαπημένη αίσθησις επέστρεφε και παίρνε με --
όταν ξυπνά του σώματος η μνήμη,
κ' επιθυμία παληά ξαναπερνά στο αίμα•
όταν τα χείλη και το δέρμα ενθυμούνται,
κ' αισθάνονται τα χέρια σαν ν' αγγίζουν πάλι.

Επέστρεφε συχνά και παίρνε με την νύχτα,
όταν τα χείλη και το δέρμα ενθυμούνται....

Ηδονή

Χαρά και μύρο της ζωής μου η μνήμη των ωρών
που ηύρα και που κράτηξα την ηδονή ως την ήθελα.
Χαρά και μύρο της ζωής μου εμένα, που αποστράφηκα
την κάθε απόλαυσιν ερώτων της ρουτίνας.

Στου καφενείου την είσοδο

Την προσοχή μου κάτι που είπαν πλάγι μου
διεύθυνε στου καφενείου την είσοδο.
Κ' είδα τ' ωραίο σώμα που έμοιαζε
σαν απ' την άκρα πείρα του να τώκαμεν ο Ερως -
πλάττοντας τα συμμετρικά του μέλη με χαρά•
υψώνοντας γλυπτό το ανάστημα•
πλάττοντας με συγκίνησι το πρόσωπο
κι αφίνοντας απ' των χεριών του το άγγιγμα
ένα αίσθημα στο μέτωπο, στα μάτια, και στα χείλη.

Ετσι πολύ ατένισα

Την εμορφιά έτσι πολύ ατένισα,
που πλήρης είναι αυτής η όρασίς μου.
Γραμμές του σώματος. Κόκκινα χείλη. Μέλη ηδονικά.
Μαλλιά σαν από αγάλματα ελληνικά παρμένα•
πάντα έμορφα, κι αχτένιστα σαν είναι,
και πέφτουν, λίγο, επάνω στ' άσπρα μέτωπα.
Πρόσωπα της αγάπης, όπως τάθελεν
η ποίησίς μου... μες στες νύχτες της νεότητός μου,
μέσα στες νύχτες μου, κρυφά, συναντημένα...

Μια νύχτα

Η κάμαρα ήταν πτωχική και πρόστυχη,
κρυμένη επάνω από την ύποπτη ταβέρνα.
Απ' το παράθυρο φαίνονταν το σοκάκι,
το ακάθαρτο και το στενό. Από κάτω
ήρχονταν η φωνές κάτι εργατών
που έπαιζαν χαρτιά και που γλεντούσαν.
Κ' εκεί στο λαϊκό, το ταπεινό κρεββάτι
είχα το σώμα του έρωτος, είχα τα χείλη
τα ηδονικά και ρόδινα της μέθης -
τα ρόδινα μιας τέτοιας μέθης, που και τώρα
που γράφω, έπειτ' από τόσα χρόνια!,
μες στο μονήρες σπίτι μου, μεθώ ξανά.

Θάλασσα του πρωϊού

Εδώ ας σταθώ. Κι ας δω κ' εγώ την φύσι λίγο.
Θάλασσας του πρωϊού κι ανέφελου ουρανού
λαμπρά μαβιά, και κίτρινη όχθη• όλα
ωραία και μεγάλα φωτισμένα.
Εδώ ας σταθώ. Κι ας γελασθώ πως βλέπω αυτά
(τα είδ' αλήθεια μια στιγμή σαν πρωτοστάθηκα)•
κι όχι κ' εδώ τες φαντασίες μου,
τες αναμνήσεις μου, τα ινδάλματα της ηδονής.

Επήγα

Δεν εδεσμεύθηκα. Τελείως αφέθηκα κ' επήγα.
Στες απολαύσεις, που μισό πραγματικές,
μισό γυρνάμενες μες στο μυαλό μου ήσαν,
επήγα μες στην φωτισμένη νύχτα.
Κ' ήπια από δυνατά κρασιά, καθώς
που πίνουν οι ανδρείοι της ηδονής.

Μακρυά

Θάθελα αυτήν την μνήμη να την πώ...
Μα έτσι εσβύσθη πια... σαν τίποτε δεν απομένει -
γιατί μακρυά, στα πρώτα εφηβικά μου χρόνια κείται.
Δέρμα σαν καμωμένο από ιασεμί...
Εκείνη του Αυγούστου - Αύγουστος ήταν; - η βραδυά...
Μόλις θυμούμαι πια τα μάτια• ήσαν, θαρρώ, μαβιά...
Α ναι, μαβιά• ένα περίφημο μαβί.

Πολυέλαιος

Σε κάμαρη άδεια και μικρή, τέσσαρες τοίχοι μόνοι,
και σκεπασμένοι με ολοπράσινα πανιά,
καίει ένας πολυέλαιος ωραίος και κορώνει•
και μες στη φλόγα του την καθεμιά πυρώνει
μια λάγνη πάθησις, μια λάγνη ορμή.
Μες στην μικρή την κάμαρη, που λάμπει αναμένη
από του πολυελαίου την δυνατή φωτιά,
διόλου συνειθισμένο φως δεν είν' αυτό που βγαίνει.
Γι' άτολμα σώματα δεν είναι καμωμένη
αυτής της ζέστης η ηδονή.

Πολύ σπανίως

Είν' ένας γέροντας. Εξηντλημένος και κυρτός,
σακατεμένος απ' τα χρόνια, κι από καταχρήσεις,
σιγά βαδίζοντας διαβαίνει το σοκάκι.
Κι όμως σαν μπει στο σπίτι του να κρύψει
τα χάλια και τα γηρατειά του, μελετά
το μερτικό που έχει ακόμα αυτός στα νειάτα.
Εφηβοι τώρα τους δικούς του στίχους λένε.
Στα μάτια των τα ζωηρά περνούν οι οπτασίες του.
Το υγιές, ηδονικό μυαλό των,
η εύγραμμη, σφιχτοδεμένη σάρκα των,
με την δική του έκφανσι του ωραίου συγκινούνται.

Όταν διεγείρονται

Προσπάθησε να τα φυλάξεις, ποιητή,
όσο κι αν είναι λίγα αυτά που σταματιούνται.
Του ερωτισμού σου τα οράματα.
Βάλ' τα, μισοκρυμμένα, μες τες φράσεις σου.
Προσπάθησε να τα κρατήσεις, ποιητή,
όταν διεγείρονται μες το μυαλό σου
την νύχτα, ή μες την λάμψι του μεσημεριού.

Εν τη οδώ

Το συμπαθητικό του πρόσωπο, κομμάτι ωχρό•
τα καστανά του μάτια, σαν κομένα•
είκοσι πέντ' ετών, πλην μοιάζει μάλλον είκοσι•
με κάτι καλλιτεχνικό στο ντύσιμό του
- τίποτε χρώμα της κραβάτας, σχήμα του κολλάρου -
ασκόπως περπατεί μες στην οδό,
ακόμη σαν υπνωτισμένος απ' την άνομη ηδονή,
από την πολύ άνομη ηδονή που απέκτησε.

Εν εσπέρα

Πάντως δε θα διαρκούσανε πολύ. Η πείρα
των χρόνων με το δείχνει. Αλλ' όμως κάπως βιαστικά
ήλθε και τα σταμάτησεν η Μοίρα.
Ήτανε σύντομος ο ωραίος βίος.
Αλλά τι δυνατά που ήσαν τα μύρα,
σε τι εξαίσια κλίνην επλαγιάσαμε,
σε τι ηδονή τα σώματά μας δώσαμε.
Μια απήχησις των ημερών της ηδονής,
μια απήχησις των ημερών κοντά μου ήλθε,
κάτι απ' της νεότητός μας των δυονώ την πύρα•
στα χέρια μου ένα γράμμα ξαναπήρα,
και διάβαζα πάλι και πάλι ως που έλειψε το φως.
Και βγήκα στο μπαλκόνι μελαγχολικά-
βγήκα ν' αλλάξω σκέψεις βλέποντας τουλάχιστον
ολίγη αγαπημένη πολιτεία,
ολίγη κίνησι του δρόμου και των μαγαζιών.

Θυμήσου, σώμα...

Σώμα, θυμήσου όχι μόνο το πόσο αγαπήθηκες,
όχι μονάχα τα κρεββάτια όπου πλάγιασες,
αλλά κ' εκείνες τες επιθυμίες που για σένα
γυάλιζαν μες στα μάτια φανερά,
κ' ετρέμανε μες στη φωνή -- και κάποιο
τυχαίον εμπόδιο τες ματαίωσε.
Τώρα που είναι όλα πια μέσα στο παρελθόν,
μοιάζει σχεδόν και στες επιθυμίες
εκείνες σαν να δόθηκες -- πώς γυάλιζαν,
θυμήσου, μες στα μάτια που σε κύτταζαν•
πώς έτρεμαν μες στη φωνή, για σε, θυμήσου, σώμα

Γκρίζα

Κυττάζοντας ένα οπάλιο μισό γκρίζο
θυμήθηκα δυό ωραία γκρίζα μάτια
που είδα• θάναι είκοσι χρόνια πριν...
.....................................
Για ένα μήνα αγαπηθήκαμε.
Έπειτα έφυγε, θαρρώ στην Σμύρνη,
για να εργασθεί εκεί, και πια δεν ιδωθήκαμε.
Θ' ασχήμισαν - αν ζει - τα γκρίζα μάτια•
θα χάλασε τ' ωραίο πρόσωπο.
Μνήμη μου, φύλαξέ τα συ ως ήσαν.
Και, μνήμη, ό,τι μπορείς από τον έρωτά μου αυτόν,
ό,τι μπορείς φέρε με πίσω απόψι.

Ειλικρινά τώρα, πόση μετάνοια και συντριβή διακρίνεις στα παραπάνω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,644 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:54, 11-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
ένα περιβάλλον όπου η διαστροφή αποτελεί καθημερινή πρακτική και κανόνα...
Κάποια πηγή, έρευνα, οτιδήποτε έχεις για τα λεγόμενά σου ή απλά είναι λόγια του αέρα;

Προκαλώ δημοσίως εδώ και πόσα posts για ένα επίσημο και αξιόπιστο πόρισμα έρευνας που να λέει ότι "οι ομοφυλόφιλοι είναι διαστροφικοί, είναι το ένα είναι το άλλο και κατά συνέπεια δεν ενδείκνυεται να παντρεύονται ή να υιοθετούν παιδιά" και αντί να δώσετε κάποιο link, κάθεστε και παίζετε τις κουμπάρες!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kritikaros
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 352 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 00:10, 12-06-10:

δεν θα μπω στον κόπο να διαβάσω όλα τα προηγούμενα μηνύματα οπότε αν επαναλαμβάνομαι συγχωρέστε με.

πρώτον και κύριον,εκ του τελευταίου μηνύματος ορμόμενος,όποιος το χαρακτήρισε έτσι το φαινόμενο ας κάνει τον κόπο να μας ορίσει την έννοια της "διαστροφής".
δεύτερον σύμφωνα με άρθρα που κατά καιρούς έχω διαβάσει αναφέρεται κατηγορηματικά ότι πρόκειται για βιολογικό-γενετικό θέμα και απλά έτσι γεννιούνται οι άνθρωποι όπως υπάρχουν μελαχρινοί-ξανθοί,κοντοί-ψηλοί.
για τον ισχυρισμό αυτό μπορείτε να ""πεισθήτε"" και από αρκετά ακόμα παραδείγματα ομόφυλων ζωων στην φύση.
τρίτον γιατί είναι πιο κατάλληλος για γονιός κάποιος που όλη μέρα είναι σε ένα γραφείο και βγάζει πολλά λεφτά με μία γυναίκα γλάστρα και ψάχνουν παιδί ως αξεσουάρ και το παίρνουν λόγω τυπικών προσόντων και λοιπών παραγόντων από ένα ομόφυλο ζευγάρι που πληρεί τις ουσιαστικές προδιαγραφές για την ύπαρξη οικογένειας?

οι μόνοι που αντιδρούν με σθένος σε τέτοιου είδους θέματα είναι ακροδεξιοί-ελιτιστές,οι κομμουνιστές και οι θρησκόληπτοι και δυστυχώς διαιωνίζουν στερεότυπα.

για το θέμα του γάμου το μόνο που έχω να πω είναι το θέλουν τόσο πολύ για τυπικούς και συνήθως νομικούς λόγους αν και δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zutmazut

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zutmazut
Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O zutmazut έγραψε στις 00:14, 12-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Ναι παιδιά, οποιοσδήποτε δεν θεωρεί τους ομοφυλόφιλους ανώμαλους που πρέπει να εξοστρακιστούν από την κοινωνία είναι και ο ίδιος ομοφυλόφιλος και συμμετέχει στην παγκόσμια ομοφυλοφιλική συνομωσία υπέρ της πλήρους μετατροπής της κοινωνίας σε ομοφυλόφιλους.
Έρχονται:

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 00:49, 12-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από kritikaros
................

οι μόνοι που αντιδρούν με σθένος σε τέτοιου είδους θέματα είναι ακροδεξιοί-ελιτιστές,οι κομμουνιστές και οι θρησκόληπτοι και δυστυχώς διαιωνίζουν στερεότυπα.

................(
Σε λίγο και αφού μας έχεις κατατάξει πολιτικά, θα μας πείς και ρατσιστές, φορτώνοντας και ενοχές για τον λόγο που εμείς γεννηθήκαμε αρσενικά, κάποια στιγμή ανδρωθήκαμε και έκτοτε δεν σκεφθήκαμε να κουτουποθούμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 12-06-10 στις 11:47. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης
-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kritikaros
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 352 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 01:12, 12-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Σε λίγο και αφού μας έχεις κατατάξει πολιτικά, θα μας πείς και ρατσιστές, φορτώνοντας και ενοχές για τον λόγο που εμείς γεννηθήκαμε αρσενικά, κάποια στιγμή ανδρωθήκαμε και έκτοτε δεν σκεφθήκαμε να κουτουποθούμε.

έχεις απόλυτο δίκιο δεν νοείται κρητικός χωρίς στερεότυπα,όντως αλλά πιστεύω ότι δεν θα με επικυρήξει το νησί ή τουλάχιστον αυτό ελπίζω.
επίσης μάθε να διαβάζεις σωστά όχι μόνο να αναγνωρίζεις τα γραμματάκια αλλά να καταλαβαίνεις και τι εννοούν αλλιώς πες μας να σε βοηθήσουμε δεν είναι ούτε κακό ούτε ντροπή.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 12-06-10 στις 11:48. Αιτία: αφαιρέθηκε χωρίο από το quote
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

psy1951

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη psy1951
Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O psy1951 έγραψε στις 01:28, 12-06-10:

εμείς γεννηθήκαμε αρσενικά, κάποια στιγμή ανδρωθήκαμε και έκτοτε δεν σκεφθήκαμε να κουτουποθούμε.
Μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό;Γιατί κι εγώ άνδρας γεννήθηκα,εξακολουθώ να είμαι άνδρας,αλλά ερωτεύομαι άνδρες-αυτή είναι η μόνη διαφορά ανάμεσα σε εμάς τους δύο.Είναι,δηλαδή,ο σεξουαλικός προσανατολισμός αναγκαία και απαραίτητη προυπόθεση προκειμένου να καθορίσεις τον "ανδρισμό";

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 04:12, 12-06-10:

Επειδή κυκλοφορεί ευρέως η φιλολογία περί επιστημονικής τεκμηρίωσης του ότι η ομοφυλοφιλία είναι απλώς μια εναλλακτική σεξουαλική πρακτική, βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο το οποίο με πολύ νηφάλιο και αντικειμενικό τρόπο καθώς και με πολύ καλές παραπομπές εξηγεί πολλά ζητήματα που αναφύονται για το θέμα της ομοφυλοφιλίας όπως π.χ. το πως η Αμερικανική ψυχιατρική εταιρεία διέγραψε την ομοφυλοφιλία από τις ψυχιατρικές διαταραχές.

[Ιατρικές διαστάσεις της ομοφυλοφιλίας
ΙΑΤΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Κ. Προκοπάκη

Ψυχίατρος παιδιών-εφήβων

Πηγή

@Dreams Revenge

Ο κάθε ποιητής, όταν γράφει ένα ποίημα, εκφράζει το συναίσθημα που ζει εκείνη την στιγμή. Το γεγονός ότι αυτή του η συνήθεια του δημιουργούσε ενοχές νομίζω ότι δεν μπορώ να αμφισβητηθεί επειδή υπάρχουν περισσότερά ποιήματά του που κατά κάποιο τρόπο την υμνούν. Έστω κι αυτό το ένα (αλλά πολύ χαρακτηριστικό) ποίημα δείχνει αυτήν την εσωτερική διαπάλη...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 12-06-10 στις 04:28.
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,568 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 07:20, 12-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Κάποια πηγή, έρευνα, οτιδήποτε έχεις για τα λεγόμενά σου ή απλά είναι λόγια του αέρα;

Προκαλώ δημοσίως εδώ και πόσα posts για ένα επίσημο και αξιόπιστο πόρισμα έρευνας που να λέει ότι "οι ομοφυλόφιλοι είναι διαστροφικοί, είναι το ένα είναι το άλλο και κατά συνέπεια δεν ενδείκνυεται να παντρεύονται ή να υιοθετούν παιδιά" και αντί να δώσετε κάποιο link, κάθεστε και παίζετε τις κουμπάρες!
Νομίζω ότι η ομοφυλοφιλία θεωρείται σεξουαλική διαστροφή και όχι σεξουαλική παραλλαγή.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:13, 12-06-10:

@Πατρεύς:

Δεν καταλαβαίνω προς τι ο ενθουσιασμός σου με το άρθρο που βρήκες. Όσα στηρίζουν τα λεγόμενα σου είναι εντελώς προσωπικές απόψεις της συγγραφέως και όσα δεν είναι, δεν στηρίζουν τα λεγόμενα σου. Θα μπορούσα να απαντήσω πάρα πολλά σχολιάζοντας το χωρίο-χωρίο, αλλά ακόμη και ομοφυλόφιλη να ήμουν θα βαριόμουν να το κάνω γραπτώς. Αν θες να επιστήσεις την προσοχή σε κάποια συγκεκριμένα χωρία, παρέθεσε τα.

@Buggs:
Είτε θεωρείς ότι η άποψη σου είναι "αξιόπιστο πόρισμα έρευνας" (!!) είτε μόλις απάντησες άλλα αντί άλλων σε αυτό που σε ρώτησε ο Γιώργος. Τι από τα 2 ισχύει;

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 10:19, 12-06-10:

@Πατρεύς:

Δεν καταλαβαίνω προς τι ο ενθουσιασμός σου με το άρθρο που βρήκες. Όσα στηρίζουν τα λεγόμενα σου είναι εντελώς προσωπικές απόψεις της συγγραφέως και όσα δεν είναι, δεν στηρίζουν τα λεγόμενα σου. Θα μπορούσα να απαντήσω πάρα πολλά σχολιάζοντας το χωρίο-χωρίο, αλλά ακόμη και ομοφυλόφιλη να ήμουν θα βαριόμουν να το κάνω γραπτώς. Αν θες να επιστήσεις την προσοχή σε κάποια συγκεκριμένα χωρία, παρέθεσε τα.
Αν κατάλαβες αυτό Λία μου, δεν θα σου πάω κόντρα. Το κείμενο είναι σαφέστατο και στις παραπομπές και σε αυτά που αναφέρει η συγγραφέας. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε

Ένα πολύ σημαντικό σημείο πάντως το οποίο και τονίζει η συγγραφέας, είναι ότι η ομοφυλοφιλία απεσύρθη σταδιακά από τον κατάλογο των ψυχικών διαταραχών από την αμερικανική ψυχιατρική εταιρεία όχι εξαιτίας νέων επιστημονικών πορισμάτων αλλά εξαιτίας πιέσεων των ομοφυλοφίλων. Ακόμα, η θέση ότι η ομοφυλοφιλία είναι κληρονομική δεν είναι καθόλου αποδεδειγμένη ώστε πολλοί να την χρησιμοποιούν ως κάτι το δεδομένο. Και αυτό αποδεικνύεται εναργέστατα μέσα από το κείμενο όσο κι αν δεν το παραδέχεσαι.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:22, 12-06-10:

Μαλιστα...

Οι σεξουαλικές διαστροφές ή παραφιλίες είναι καταστάσεις στις οποίες η σεξουαλική διέγερση ή ο οργασμός σχετίζεται με δραστηριότητες ή φαντασιώσεις οι οποίες θεωρούνται ασυνήθιστες για την επικρατούσα κουλτούρα και χαρακτηρίζονται από διαταραχή του σεξουαλικού σκοπού ή στόχου.

Οι πιο συνήθεις παραφιλίες είναι:
  • Η επιδειξιομανία ή η έκθεση των γενετικών οργάνων.
  • Ο φετιχισμός ή η χρήση άψυχων αντικειμένων.
  • Η εφαψιομανία που αφορά στο άγγιγμα και το τρίψιμο πάνω σε ένα άτομο που δεν συναινεί.
  • Η παιδοφιλία ή η σεξουαλική δραστηριότητα με ένα παιδί ή παιδιά της προεφηβικής ηλικίας (γενικά ηλικίας 13 ετών ή μικρότερα).
  • Ο σεξουαλικός μαζοχισμός που αναφέρεται σε πράξη (πραγματική, όχι προσποιητή) όπου το άτομο ταπεινώνεται, δέρνεται, δένεται ή με κάποιο τρόπο το κάνουν να υποφέρει.
  • Ο σεξουαλικός σαδισμός ή η επιτέλεση πράξεων (πραγματικών, όχι προσποιητών) στις οποίες το να υποφέρει το θύμα ψυχολογικά ή σωματικά (συμπεριλαμβανόμενης και της ταπείνωσης) είναι σεξουαλικά διεγερτικό για το άτομο.
  • Ο τρανσβεστικός φετιχισμός που αφορά την ένδυση με ρούχα του αντίθετου φύλου.
  • Η ηδονοβλεψία που έχει να κάνει με την πράξη της παρατήρησης ενός ανυποψίαστου ατόμου που είναι γυμνό, ξεντύνεται ή βρίσκεται σε σεξουαλική δραστηριότητα.
    Υπάρχουν και μια σειρά από παραφιλίες που δεν πληρούν τα κριτήρια για καμία από τις παραπάνω συγκεκριμένες κατηγορίες. Παραδείγματα είναι οι ακόλουθες παραφιλίες:
  • Τηλεφωνική σκατολογία (αισχρολογία από το τηλέφωνο)
  • Νεκροφιλία (πτώματα)
  • «Μεροφιλία» (Partialism - αποκλειστικός εστιασμός σε μέρος του σώματος)
  • Ζωοφιλία ή Κτηνοβασία (ζώα)
  • Κοπροφιλία (κόπρανα)
  • Κλισμαφιλία (υποκλισμός)
  • Ουροφιλία (ούρα)
e-psychology

Για να γνωριζουμε περι τινος μιλαμε και να μη βγαζουμε αυθαιρετα και λανθασμενα συμπερασματα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:24, 12-06-10:

Αν κατάλαβες αυτό Λία μου, δεν θα σου πάω κόντρα. Το κείμενο είναι σαφέστατο και στις παραπομπές και σε αυτά που αναφέρει η συγγραφέας. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε

Ένα πολύ σημαντικό σημείο πάντως το οποίο και τονίζει η συγγραφέας, είναι ότι η ομοφυλοφιλία απεσύρθη σταδιακά από τον κατάλογο των ψυχικών διαταραχών από την αμερικανική ψυχιατρική εταιρεία όχι εξαιτίας νέων επιστημονικών πορισμάτων αλλά εξαιτίας πιέσεων των ομοφυλοφίλων. Ακόμα, η θέση ότι η ομοφυλοφιλία είναι κληρονομική δεν είναι καθόλου αποδεδειγμένη ώστε πολλοί να την χρησιμοποιούν ως κάτι το δεδομένο. Και αυτό αποδεικνύεται εναργέστατα μέσα από το κείμενο όσο κι αν δεν το παραδέχεσαι.
Ωραία τακτική, πετάμε ένα κείμενο 10 σελίδων, δεν σχολιάζουμε τίποτα και όποιος μας ρωτήσει γιατί στο καλό το βάλαμε και τι θέλουμε να πούμε απαντάμε "όποιος κατάλαβε, κατάλαβε"

Oooooook, whatever.

Χαίρομαι μόνο που δεν ακολουθούν όλοι αυτή την τακτική. Τα fora θα ήταν πολύ βαρετά.

edit: Τώρα είδα την προσθήκη (όχι ότι αυτή αποτελεί επαρκή αιτιολογία). Ουδείς την χρησιμοποίησε ως κάτι αποδεδειγμένο. Ούτε το αντίθετο όμως είναι αποδεδειγμένο.
Κληρονομική ποιός είπε ότι είναι; Ίσα ίσα που το αντίθετο λέμε τόση ώρα (εκτός αν εννοείς εγγενής).
Εγώ πάντως το μόνο που έγραψα είναι ότι είτε είναι εγγενής, είτε δημιουργείται ασυνείδητα σε πολύ μικρή ηλικία. Βλέπεις να λέει πουθενά το άρθρο ότι είναι συνειδητή επιλογή; Διότι μόνο αυτό θα ερχόταν σε αντίθεση με ο,τι υποστήριξα.
Τα περι πιέσεων δεν τεκμηριώνονται πουθενά. Και οκ, έστω ότι βγήκε εξ αρχής λόγω πιέσεων. 30 χρόνια μετά, εξακολουθεί να είναι εκτός λόγω πιέσεων;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 12-06-10 στις 10:27. Αιτία: απάντηση σε προσθήκη
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 10:40, 12-06-10:

Ωραία τακτική, πετάμε ένα κείμενο 10 σελίδων, δεν σχολιάζουμε τίποτα και όποιος μας ρωτήσει γιατί στο καλό το βάλαμε και τι θέλουμε να πούμε απαντάμε "όποιος κατάλαβε, κατάλαβε"

Oooooook, whatever.

Χαίρομαι μόνο που δεν ακολουθούν όλοι αυτή την τακτική. Τα fora θα ήταν πολύ βαρετά.

edit: Τώρα είδα την προσθήκη (όχι ότι αυτή αποτελεί επαρκή αιτιολογία). Ουδείς την χρησιμοποίησε ως κάτι αποδεδειγμένο. Ούτε το αντίθετο όμως είναι αποδεδειγμένο.
Κληρονομική ποιός είπε ότι είναι; Ίσα ίσα που το αντίθετο λέμε τόση ώρα (εκτός αν εννοείς εγγενής).
Εγώ πάντως το μόνο που έγραψα είναι ότι είτε είναι εγγενής, είτε δημιουργείται ασυνείδητα σε πολύ μικρή ηλικία. Βλέπεις να λέει πουθενά το άρθρο ότι είναι συνειδητή επιλογή; Διότι μόνο αυτό θα ερχόταν σε αντίθεση με ο,τι υποστήριξα.
Τα περι πιέσεων δεν τεκμηριώνονται πουθενά. Και οκ, έστω ότι βγήκε εξ αρχής λόγω πιέσεων. 30 χρόνια μετά, εξακολουθεί να είναι εκτός λόγω πιέσεων;
Το κείμενο αγαπητή Λία το διάβασα ολόκληρο προτού το παραθέσω. Και είμαι έτοιμος να απαντήσω σε κάθε ερώτηση που το αφορά. Δε βλέπω όμως κάθε φορά που καθένας παραθέτει ένα άρθρο στο φόρουμ να το αναλύει κιόλας. Ούτε σου ζήτησα να το αναλύσεις γραμμή προς γραμμή. Υπάρχουν σημεία στα οποία μπορείς να καταθέσεις την γνώμη σου αν διαφωνείς ή όχι. Χωρίς απαραίτητα να παραθέσεις ολόκληρο το κομμάτι. Και δεν αντιλαμβάνομαι με ποιά λογική με βάζεις εμένα να το κάνω αυτό.

Το άρθρο λέει ότι δεν αποδεικνύεται πραγματικά από καμία έρευνα ότι είναι κάτι εγγενές. Το ότι είναι ελεύθερη επιλογή, φαίνεται ως argumentum ex silentio (επιχείρημα συναγόμενο εκ της σιωπής). Και τονίζει ότι η διαταραχή φύλου η οποία μπορεί να συμβεί στην παιδική ηλικία δεν είναι μονόδρομος για την ομοφυλοφιλία.

Όσον αφορά την τελευταία σου ερώτηση, θα απαντήσω μονολεκτικά: Ναι. Και αυτό εφ' όσον τόσοι ομοφυλόφιλοι έχουν καταλάβει τέτοιες καίριες θέσεις, δεν με εκπλήσσει κάτι τέτοιο

Να σημειώσω σχετικά με το άρθρο ότι οι παραπομπές οι οποίες είχαν μέσα τον αριθμό 8 έβγαλαν στο φόρουμ μας την φατσούλα με τα γυαλιά () Θα κοιτάξω να το φτιάξω γιατί το πρώι που το αντέγραψα δεν το πρόσεξα αυτό.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:47, 12-06-10:

Το θέμα είναι ότι για να σχολιάσω όσα θα ήθελα θα πρέπει να το ξαναδιαβάσω. Nodody in their right mind θα ξαναδιάβαζε ένα κείμενο 10 σελίδων για να απαντήσει σε ανθρώπους που δεν πρόκειται ούτως ή άλλως να αλλάξουν άποψη ποτέ, κάτι που φαίνεται και στα περι ...argumentum ex silentio: Είναι εμφανές ότι όχι μόνο διαβάζεις ο,τι θες αλλά καταλαβαίνεις και ο,τι θες να καταλάβεις.

Τις συνομωσιολογίες περι ομοφυλόφιλων σε καίριες θέσεις που κρατούν την Αμερικάνικη Ψυχιατρική Εταιρεία ...όμηρο επί 30 χρόνια καλύτερα να τα αφήσω ασχολίαστα

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 11:14, 12-06-10:

δεν θα μπω στον κόπο να διαβάσω όλα τα προηγούμενα μηνύματα οπότε αν επαναλαμβάνομαι συγχωρέστε με.
πρώτον και κύριον,εκ του τελευταίου μηνύματος ορμόμενος,όποιος το χαρακτήρισε έτσι το φαινόμενο ας κάνει τον κόπο να μας ορίσει την έννοια της "διαστροφής".
δεύτερον σύμφωνα με άρθρα που κατά καιρούς έχω διαβάσει αναφέρεται κατηγορηματικά ότι πρόκειται για βιολογικό-γενετικό θέμα και απλά έτσι γεννιούνται οι άνθρωποι όπως υπάρχουν μελαχρινοί-ξανθοί,κοντοί-ψηλοί.
για τον ισχυρισμό αυτό μπορείτε να ""πεισθήτε"" και από αρκετά ακόμα παραδείγματα ομόφυλων ζωων στην φύση.
τρίτον γιατί είναι πιο κατάλληλος για γονιός κάποιος που όλη μέρα είναι σε ένα γραφείο και βγάζει πολλά λεφτά με μία γυναίκα γλάστρα και ψάχνουν παιδί ως αξεσουάρ και το παίρνουν λόγω τυπικών προσόντων και λοιπών παραγόντων από ένα ομόφυλο ζευγάρι που πληρεί τις ουσιαστικές προδιαγραφές για την ύπαρξη οικογένειας?

για το θέμα του γάμου το μόνο που έχω να πω είναι το θέλουν τόσο πολύ για τυπικούς και συνήθως νομικούς λόγους αν και δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες

Οι επιστήμονες θα πρέπει με επιστημονικότητα και ειλικρίνεια να περιγράψουν τις συνέπειες για τον ανθρώπινο ψυχισμό, τις διαπροσωπικές σχέσεις , την οικογένεια και την κοινωνία.

Η μέχρι τώρα επιστημονική γνώση μας προειδοποιεί ότι η καταπάτηση των φυσικών νόμων έχει συνέπειες σε όλους τους τομείς της υγείας.

Η επιστημονική γνώση δέν έχει να κάνει κανενός είδους κομματικής ταυτότητας, αλλά ούτε και με θρησκείες.

έχεις απόλυτο δίκιο δεν νοείται κρητικός χωρίς στερεότυπα,όντως αλλά πιστεύω ότι δεν θα με επικυρήξει το νησί ή τουλάχιστον αυτό ελπίζω.
επίσης μάθε να διαβάζεις σωστά όχι μόνο να αναγνωρίζεις τα γραμματάκια αλλά να καταλαβαίνεις και τι εννοούν αλλιώς πες μας να σε βοηθήσουμε δεν είναι ούτε κακό ούτε ντροπή.

με το να βάζεις ............. δηλαδή εσύ περνιέσαι για άντρας στιβαρός?
εδώ δεν έχεις το θάρρος της γνώμης σου,μπορείς να κρίνεις ολόκληρες κοινωνικές ομάδες?
Όσο για το θάρρος της γνώμης μου θα μου επιτρέψεις να έχω εντελώς διαφορετική απο εσένα γνώμη.

Δέν εξετάζουμε σε εμένα, ούτε το μέγεθος του πέους μου, ούτε και την στιβαρότητά του αλλά ούτε τον τρόπο που συνεργάζονται οι όρχεις μου με τον προστατικό αδένα έτσι ώστε να προκύπτει η στιβαρότητα και η ευρωστία του.

Εξετάζουμε, επιτρέψτε μου να το πώ αυτό, την συμπεριφορά του δικού σας πέους και την απόκλιση απο αυτό που λέμε στιβαρότητα.

Αρχική Δημοσίευση από psy1951
Μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό;Γιατί κι εγώ άνδρας γεννήθηκα,εξακολουθώ να είμαι άνδρας,αλλά ερωτεύομαι άνδρες-αυτή είναι η μόνη διαφορά ανάμεσα σε εμάς τους δύο.Είναι,δηλαδή,ο σεξουαλικός προσανατολισμός αναγκαία και απαραίτητη προυπόθεση προκειμένου να καθορίσεις τον "ανδρισμό";
Αναμφισβήτητα είσαι άνδρας και δέν θέλω να φανεί απο τα λεγάμενά μου κανενός είδους διαφορετικός χαρακτηρισμός.

Όμως πιστεύω πως δέν έχεις ανδρωθεί.

Δηλαδή δέν έχεις γευθεί την στιβαρότητα που προκύπτει μέσα απο μιά φυσιολογική σχέση με μιά κοπέλα δίχως απόρριψη απο την πλευρά της.
Την στιβαρότητα δέν την αγοράζεις απο τον μανάβη, ούτε απο πουθενά. Το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή σε μιά σχέση και μαθαίνεις όπως το ποδήλατο. Εϊναι τόσο απλό. Άν ξέρεις να κάνεις ποδήλατο, θα ξέρεις και πως δέν το ξεχνάς ποτέ!

Υ.Γ. πάντως σας πήρε αρκετά ώστε να τοποθετηθείτε, οδηγώντας την συζήτηση σε ποιό ανοιχτό διάλογο.
Είναι θετικό αυτό όχι μόνο για εσάς αλλά και για όσους συμμετέχουν σε αυτή.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qsvenskt

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη qsvenskt
H qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H qsvenskt έγραψε στις 12:10, 12-06-10:

Αναμφισβήτητα είσαι άνδρας και δέν θέλω να φανεί απο τα λεγάμενά μου κανενός είδους διαφορετικός χαρακτηρισμός.

Δηλαδή δέν έχεις γευθεί την στιβαρότητα που προκύπτει μέσα απο μιά φυσιολογική σχέση με μιά κοπέλα δίχως απόρριψη απο την πλευρά της.
Την στιβαρότητα δέν την αγοράζεις απο τον μανάβη, ούτε απο πουθενά. Το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή σε μιά σχέση και μαθαίνεις όπως το ποδήλατο. Εϊναι τόσο απλό. Άν ξέρεις να κάνεις ποδήλατο, θα ξέρεις και πως δέν το ξεχνάς ποτέ!

Υ.Γ. πάντως σας πήρε αρκετά ώστε να τοποθετηθείτε, οδηγώντας την συζήτηση σε ποιό ανοιχτό διάλογο.
εεεεε, στιβαρότητα? τιιι? τότε και εσύ δεν έχεις γνωρίσει την χαρά του να έχεις σχέση με άτομο του ίδιου φύλου... εγω πάλι είμαι ανοιχτά γκέι εδώ και κάμποσα χρόνια και μάλιστα συμετέχω και σε ομάδες προάσπισης των δικαιωμάτων μας. Αυτό το wanna be επιχείρημα πιστεύω ότι προέρχεται από μία άποψη σύμφωνα με την οποία οι γκέι μπορούν να γίνουν στρέητ... απλά δεν ισχύει, Βιολογικά, στατιστικά , ιστορικά και λογικά δεν ισχύει... εξάλλου αν ίσχυε και εσύ θα μπορούσες να γίνεις από στρειτ γκει, ελά στην παρέα μας αδερφέ!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:26, 12-06-10:

Εμένα πάλι γιατί αυτά τα περι στιβαρότητας, από όπου και να τα δω, ο μόνος τρόπος ερμηνείας που βλέπω είναι: "δεν έχεις δει πώς σε αφήνουν να τις καβαλήσεις εντελώς οι περισσότερες γυναικούλες όταν έχεις σχέση μαζί τους να γλυκαθείς από την εξουσία ώστε να μην θέλεις να κοιτάς άντρες".
Ελπίζω ότι απλά παρερμήνευσα τον όρο "στιβαρότητα".

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 12:27, 12-06-10:

αν δεις από την αρχή την συζήτηση μάξιμε, έχουμε τοποθετηθεί πολύ καιρό πριν, απλά πολύ λίγοι κάνουν τον κόπο να διαβάσουν (και λογικό μου φαίνεται λόγω έκτασης) το θέμα και βασικά αν προσέξεις ανακυκλώνονται συνεχώς τα ίδια και τα ίδια πράγματα.
και δεύτερον, 1η γυμνασίου μου την έπεσε η πιο όμορφη κοπέλα της τάξης και τα φτιάξαμε. Για λίγο καιρό πετούσα στα ουράνια, θεωρούσα πως είχα "ανδρωθεί" και περηφανευόμουν στους φίλους μου !! Μετά από λίγες μέρες, συνειδητοποίησα ότι δεν ήθελα καν να την φιλήσω! Μου φαινόταν κάτι πολύ περίεργο να κάνω...όχι ακριβώς απωθητικό, άλλα απλά δεν μου λεγε τίποτα... Μου την έχουν πέσει άλλες 3 κοπέλες έκτοτε, που str8 φίλοι μου θα ζήλευαν πολύ να έχουν (πριν 4 μήνες το τελευταίο κρούσμα, μου την έπεσε μια κοπέλα που γούσταρε ο str8 κολλητός μου).

απόρριψη δεν έχω φάει ΠΟΤΕ από κοπέλα. Αντίθετα αρκετές έχουν φάει απόρριψη από μένα . Και το ίδιο ισχύει για πολλούς γκέι.

Όταν πρώτοέκανα κάτι με αγόρι από την άλλη, από την πρώτη φορά ένιωσα σαν να έκανα ό,τι πιο φυσιολογικό έχω κάνει στην ζωή μου (σαν να βλέπω μια ωραία σειρά στην τηλεόραση πχ).
Έλεος πια με αυτό το επιχείρημα ότι είμασταν str8, φάγαμε απόρριψη από κοπέλα και το ρίξαμε στο γκέι, πόσα λογικά άλματα παίζει να γίνονται για να στέκει ποτέ ένα τέτοιο επιχείρημα??
Κάτσε τώρα πείσε με εσύ ότι είμαι ανώμαλος. Για την ακρίβεια, με θεωρούσα ανώμαλο (με τοσα πούστης και αδερφή που ακούς, τι να κάνω?) μέχρι που ένιωσα για πρώτη φορά για αγόρι....ήταν τόσο δυνατό αίσθημα, ένιωσα πως είχα χάσει την γη κάτω από τα πόδια μου..από τότε κατάλαβα πως μόνο αγόρια θα ερωτευόμουν και πως δεν θα ήταν ποτέ δυνατόν να νιώσω κάτι αντίστοιχο για μια κοπέλα, ας με θεωρούν όλοι ανώμαλο, εγώ κατάλαβα ότι δεν είμαι γιατί πάντα έτσι ήμουν και πάντα έτσι θα είμαι, και πως ήταν τόσο φυσική η επιθυμία μου και τόσο έντονη να είμαι με το άτομο που αγαπούσα, ώστε λέγοντας μου ότι αυτό είναι "παρά φύσιν" ακούγεται απλά γελοίο.
Όσο περίεργο και αδιανόητο σου φαίνεται εσένα Μάξιμε από γυναίκες να το γυρίσεις σε άντρες, τόσο αδιανόητο φαίνεται και σε μένα να το ρίξω μια μέρα σε γυναίκες. Γιατί??? Γιατί πολύ απλά δεν γίνεται!! Μεταβολές στον σεξουαλικό προσανατολισμό δεν γίνονται, αλλιώς μαύρο φίδι που μας έφαγε! Όλοι με το που τρώγαν απόρριψη από το ένα φύλο θα το ρίχναν στο άλλο δηλαδή?!
Θα μου πεις, αν ερωτευόσουν ένα παιδί το ίδιο θα λεγες? Το παιδί είναι ένα ανώριμο και αγνό πλάσμα, η ερωτική αγάπη που ίσως να του προσφέρεις δεν έχει αντίκρυσμα και ούτε πρόκειται ποτέ να έχει, και ακόμα χειρότερα, όποια ερωτική πράξη γίνεται μαζί του, πέρα από το ότι αποτελεί κατάφωρη παραβίαση της ωριμότητάς του, ικανοποιεί σεξουαλικά μόνο τον ενήλικα και είναι προιόν εξαπάτησης αν όχι βιασμού, ποτέ αμοιβαίας συναίνεσης. Γι 'αυτό η παιδοφιλία είναι και πρέπει να είναι παράνομη. Πες μου τι από τα παραπάνω ισχύει σε μια ομοφυλοφιλή σχέση μεταξύ δύο συναινούντων εφήβων ή ενηλίκων. (δεν το απευθύνω σε σένα το ερώτημα άλλα σε όλους αυτούς που ισχυρίζονται πως αν είναι να επιτρέψουμε γάμο μεταξύ γκέι ας επιτρέψουμε και γάμο μεταξύ σκυλιών ενοίκων πχ, ή ας νομιμοποιήσουμε την παιδοφιλία)

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qsvenskt

Νεοφερμένος

H qsvenskt έγραψε στις 12:28, 12-06-10:

Εμένα πάλι γιατί αυτά τα περι στιβαρότητας, από όπου και να τα δω, ο μόνος τρόπος ερμηνείας που βλέπω είναι: "δεν έχεις δει πώς σε αφήνουν να τις καβαλήσεις εντελώς οι περισσότερες γυναικούλες όταν έχεις σχέση μαζί τους να γλυκαθείς από την εξουσία ώστε να μην θέλεις να κοιτάς άντρες".
Ελπίζω ότι απλά παρερμήνευσα τον όρο "στιβαρότητα".
χαχα, μπααα δεν ψήνομαι

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 12:40, 12-06-10:

άσε που αναφέρεται αυτό περι στιβαρότητας εκατό τα εκατό στην ανδρική ομοφυλοφιλία, λες και λεσβίες δεν υπάρχουν. Με την ίδια λογική, οι λεσβίες δεν έχουν γνωρίσει την γλύκα της υπόταγής στον άνδρα??
Θεέ και κύριε!!
Μα φυσικά, πού λόγος για λεσβίες, εμένα όλοι οι str8 φίλοι μου κ..λώνουν ασύστολα με λεσβιακές τσόντες, γιατί να τις κακολογούμε καλέ?
Ό,τι δεν μας κ..λώνει βασικά δεν λέει...

Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 12:45, 12-06-10:

οι λεσβίες δεν έχουν γνωρίσει την γλύκα της υπόταγής στον άνδρα??
απλα respect.
Αρχική Δημοσίευση από gandalf
άσε που αναφέρεται αυτό περι στιβαρότητας εκατό τα εκατό στην ανδρική ομοφυλοφιλία, λες και λεσβίες δεν υπάρχουν. Με την ίδια λογική, οι λεσβίες δεν έχουν γνωρίσει την γλύκα της υπόταγής στον άνδρα??
Θεέ και κύριε!!
Μα φυσικά, πού λόγος για λεσβίες, εμένα όλοι οι str8 φίλοι μου κ..λώνουν ασύστολα με λεσβιακές τσόντες, γιατί να τις κακολογούμε καλέ?
Ό,τι δεν μας κ..λώνει βασικά δεν λέει...
εχεις απιστευτο δικιο σ αυτο. σοβαρα γιατι με τις λεσβιες ειναι ολα οκ και μονο με τους αντρες υπαρχει προβλημα?
μια φορα το συζηταγαμε σε μια παρεα και καταληξαμε σε διαφορους κοινωνικους λογους, οπως για παραδειγμα το οτι ο ρολος του αντρα ειναι υποτιθεται πιο δυσκολος αρα και θα επελθει καταστροφη αν μειωθουν και αλλα τετοια αλλα δεν καταληξαμε καπου συγκεκριμενα.
αυτο αξιζει να γινει ξεχωριστο θρεντ νομιζω...αν δηλαδη βρεθουν ανθρωποι που να εχουν ερμηνεια σε αυτο...
α και κατι αλλο. οσοι τασσονται κατα της υιοθεσιας παιδιων απο γκευ αντρες ειναι ενταξει αν προκειται για λεσβιες?

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,568 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 12:53, 12-06-10:

Οφ τοπικ: Εγώ πάντως, θα ήθελα μια σύντροφος απο όσες είχα να ήταν μπάι, οπότε να παιρνα μάτι που και πού κι εγώ σε κάποιο τρίο, δια ζώσης μερικά λεσβιακά.... Ομως τι να κάνουμε, δεν μου κατσε... Δεν ξέρω γιατί η γυναικεία ομοφυλοφιλία με τρβάει και η αντρική όχι. Τόσοι και τόσες γκέυ εδω μέσα κάποιοι θα ξέρουν να μου πουν.
@Buggs: Είτε θεωρείς ότι η άποψη σου είναι "αξιόπιστο πόρισμα έρευνας" (!!) είτε μόλις απάντησες άλλα αντί άλλων σε αυτό που σε ρώτησε ο Γιώργος. Τι από τα 2 ισχύει;
Είπα νομίζω ότι θεωρείται διαστροφή, δεν κατέθεσα υπεύθυνη δήλωση βρέ Λία μου. Που να ξέρω εγώ τί θεωρείται; Διατριβή θαρρείς πώς έχω κάνει; Πάντως μετά έβγαλε ένα κατεβατό η Νεράιδα, μάλλον για να ξεσκαλλωσει το γκευ απο τη διαστροφή. Οπότε τί είναι τελικά; Ασθένεια, παραλλαγή, βίτσιο, πώς να του πούμε να είναι όλοι ευχαριστημένοι;

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

O gandalf έγραψε στις 12:56, 12-06-10:

Οφ τοπικ: Εγώ πάντως, θα ήθελα μια σύντροφος απο όσες είχα να ήταν μπάι, οπότε να παιρνα μάτι που και πού κι εγώ σε κάποιο τρίο, δια ζώσης μερικά λεσβιακά.... Ομως τι να κάνουμε, δεν μου κατσε... Δεν ξέρω γιατί η γυναικεία ομοφυλοφιλία με τρβάει και η αντρική όχι. Τόσοι γκέυ εδω μέσα κάποιος θα ξέρει να μου πεί.
γιατί είσαι str8 μήπως?? άρα γυναίκες σε τραβάνε, όχι άντρες?΄(οφ τόπικ όντως)

Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 13:00, 12-06-10:

ναι αλλα εμενα δε θα μου αρεσε να ειναι ο αντρας μπαι. εντελως οφτοπικ τωρα αλλα υπαρχει προβλημα. οντως ειναι πιο κατακριτεο να ειναι κανεις αντρας γκευ παρα λεσβια (και οι λεσβιες λεγονται γκευ?)
και εφοσον ετσι παρατηρω θα επαναλαβω το ερωτημα. για υιοθεσιες απο λεσβιακα ζευγαρια συμφωνειτε?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 14:04, 12-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από ciela
...θα επαναλαβω το ερωτημα. για υιοθεσιες απο λεσβιακα ζευγαρια συμφωνειτε?
χμμμ.... αν λάβει κανείς υπόψη ότι τα αγόρια έχουν οιδιπόδειο με τις μαμάδες τους, αν δυο λεσβίες υιοθετήσουν ενα αγοράκι, στα δεκαέξι του όταν θα γίνει ενας παίδαρος, αν εκείνες έχουν βαρεθεί τη λεσβιακή φάση καμπόσο, χαράς ευαγγέλια για το υιοθετημένο. Αν μάλιστα οι δυο γκέυ μαμάδες τον υιοθετήσουν κατα τα 20 τους, τότε στα 36 τους εκεινες ο παίδαρος θα ειναι 16 και θα γινουν τα όργια των οργίων, μάλιστα χωρίς τον φόβο εμπλοκών κλπ. Στην περίπτωση υιοθετημένο κοριτσάκι με δυο μπαμπάδες τί να πω, μάλλον θα είναι τελείως αλλιώς τα πράγματα.

-13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 790 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 15:01, 12-06-10:

Μπαγκς η περίπτωση να υιοθετήσουν οι "μαμάδες" κοριτσάκι και οι "μπαμπάδες" αγοράκι δεν παίζει?
Εγώ είμαι υπέρ αρκεί να πληρούν τις προϋποθέσεις που υπάρχουν για να υιοθετήσει κάποιος ένα παιδί

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 15:07, 12-06-10:

Οφ τοπικ: Εγώ πάντως, θα ήθελα μια σύντροφος απο όσες είχα να ήταν μπάι, οπότε να παιρνα μάτι που και πού κι εγώ σε κάποιο τρίο, δια ζώσης μερικά λεσβιακά.... Ομως τι να κάνουμε, δεν μου κατσε... Δεν ξέρω γιατί η γυναικεία ομοφυλοφιλία με τρβάει και η αντρική όχι. Τόσοι και τόσες γκέυ εδω μέσα κάποιοι θα ξέρουν να μου πουν.
Στην προσπάθεια μου να ερμηνεύσω, φαντάζομαι να εννοείς οτι θα επιθυμούσες σεξουαλική συνεύρεση με δύο γυναίκες.
Προβληματίστηκα όμως φίλε μου πάρα πολύ, άν ξαφνικά η μιά απο τις δύο έβγαζε απο το βαλιτσάκι της ένα, μετα συγχωρήσεως, ΝΝΝΝΝΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...ματσούκι τί θα έκανες ;
Αλλά και χωρίς ματσούκι θεωρώ οτι θα μπορούσε να σε εξερευνήσει !!!!!!!

Άρα αυτό που σε τραβάει πιστεύω πως είναι η υποτιθέμενη ανυπαρξία ματσουκιού.
Έλα μου πως σε αυτό δέν υπάρχει εγγύηση φίλε μου Buggs.
Και καλά να μή σ'αρέσει. ΟΚ σταματάει εκεί. Αλλά άν σ'αρέσει μετά ; Τί κάνεις ;
Ανοιχτή συζήτηση έχουμε εδώ, δεν κάνεις καμιά προσπάθεια μήπως και έχεις πληροφορίες ενδιαφέρουσες και απο πρώτο χέρι μάλιστα!!!

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 16:09, 12-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από stratosvoukel
εεεεε, στιβαρότητα? τιιι? τότε και εσύ δεν έχεις γνωρίσει την χαρά του να έχεις σχέση με άτομο του ίδιου φύλου... εγω πάλι είμαι ανοιχτά γκέι εδώ και κάμποσα χρόνια και μάλιστα συμετέχω και σε ομάδες προάσπισης των δικαιωμάτων μας.
Κατα την γνώμη σου θα έπρεπε τα αρνηθώ τις χαρές που δίνει ένα υγρό-υγρό αιδοίο ;
Μετά απο ένα υγρό αιδοίο αρχίζουν όλα φίλε μου !!! Αλλά και εκεί τελειώνουν !!!
Αρχική Δημοσίευση από gandalf
και δεύτερον, 1η γυμνασίου μου την έπεσε η πιο όμορφη κοπέλα της τάξης και τα φτιάξαμε.

Δηλαδή κάνατε έρωτα ;

Για λίγο καιρό πετούσα στα ουράνια, θεωρούσα πως είχα "ανδρωθεί" και περηφανευόμουν στους φίλους μου !!

Δηλαδή το πέος σου απο την ευχαρίστηση πήγαινε να απογειωθεί ;

Μετά από λίγες μέρες, συνειδητοποίησα ότι δεν ήθελα καν να την φιλήσω!

Μήπως δέν ήξερε να φιλάει και περίμενε απο εσένα ;

Μου φαινόταν κάτι πολύ περίεργο να κάνω...όχι ακριβώς απωθητικό, άλλα απλά δεν μου λεγε τίποτα... Μου την έχουν πέσει άλλες 3 κοπέλες έκτοτε, που str8 φίλοι μου θα ζήλευαν πολύ να έχουν (πριν 4 μήνες το τελευταίο κρούσμα, μου την έπεσε μια κοπέλα που γούσταρε ο str8 κολλητός μου).

Ήξεραν οτι αυτό που έχουν κάτω τους σέρνει καράβι και ανασταίνει ...

απόρριψη δεν έχω φάει ΠΟΤΕ από κοπέλα. Αντίθετα αρκετές έχουν φάει απόρριψη από μένα . Και το ίδιο ισχύει για πολλούς γκέι.

Όταν πρώτοέκανα κάτι με αγόρι από την άλλη, από την πρώτη φορά ένιωσα σαν να έκανα ό,τι πιο φυσιολογικό έχω κάνει στην ζωή μου (σαν να βλέπω μια ωραία σειρά στην τηλεόραση πχ).

Αυτό που θεωρείς έρωτα πώς το έχεις μάθει ;
Μήπως σε τσόντες ; Γιατι απο τα λεγάμενά σου δέν προκύπτει εμπειρία ικανή να διδάξει ( στιβαρότητα και νταβραντοσύνη) φίλε μου.

Κάτσε τώρα πείσε με εσύ ότι είμαι ανώμαλος.

Η αμφιβολία που αφήνεις οτι υπάρχει, λέει πολύ περισσότερα απο αυτά που νομίζεις οτι λές !
Όσο για την δική μου γνώμη, όχι δέν αρέσκομαι να χαρακτηρίσω κανέναν εδώ μέσα. Ανταλλάσσω απόψεις και ο λόγος αρκετά σοβαρός.
Εκτός απο εσένα και εμένα, διαβάζουν και άλλα άτομα τα οποία μπορούν διαβάζοντας να κρίνουν.
Πίστεψέ με πιστεύω στην δυναμική των νεαρών αγοριών και κοριτσιών.
Πιστεύω δέ οτι είναι σε θέση να φιλτράρουν και να βγάλουν το δικό τους συμπέρασμα.
Άρα βλέπεις οτι δέν έχω και μεγάλη πίεση προκειμένου να σε γυρίσω ( στο σωστό δρόμο).

Για την ακρίβεια, με θεωρούσα ανώμαλο (με τοσα πούστης και αδερφή που ακούς, τι να κάνω?)

Η απόκλιση βρίσκεται στους άλλους ή την έχεις εσύ ;
Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Μπαγκς η περίπτωση να υιοθετήσουν οι "μαμάδες" κοριτσάκι και οι "μπαμπάδες" αγοράκι δεν παίζει?
Εγώ είμαι υπέρ αρκεί να πληρούν τις προϋποθέσεις που υπάρχουν για να υιοθετήσει κάποιος ένα παιδί
Όσο θολός είναι ο βίος τόσο δυσκολότερες γίνονται και οι προϋποθέσεις για υιοθεσία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 12-06-10 στις 16:22.
-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:24, 12-06-10:

Λες και μας περίσσευε ευτυχία, οπότε έπρεπε να θεσπίσουμε και κάποιους κανόνες για την acceptable επίτευξη της. Το να καταφέρει κάποιος να είναι ευτυχισμένος χωρίς να βλάπτει τους άλλους δεν αρκεί, πρέπει να συμφωνεί και με τα πρέπει του φύλου του και οποιασδήποτε άλλης κοινωνικής ομάδας στην οποία ανήκει (συνήθως χωρίς να το έχει επιλέξει).

Ε ρε καημένη ανθρωπότητα

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 16:55, 12-06-10:

πρέπει να συμφωνεί και με τα πρέπει του φύλου του και οποιασδήποτε άλλης κοινωνικής ομάδας στην οποία ανήκει (συνήθως χωρίς να το έχει επιλέξει).

Ε ρε καημένη ανθρωπότητα
Αυτών που θέλεις να πείς το νόημα, φαίνεται οτι βρίσκεται αποκρυσταλλωμένο όταν λές : συνήθως χωρίς ν α το έχει επιλέξει Ασυνήθως δηλαδή, τί θα μπορούσε να επέλεγε ;

Όσο για την ανθρωπότητα, βγάλε τις μάσκες να σε δούμε πρώτ'απο όλα και μετά ρώτα την άν έχει πάθει κάτι απο εμένα και τί θα περίμενε απο τους άλλους !!!

-12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:03, 12-06-10:

Αυτών που θέλεις να πείς το νόημα, φαίνεται οτι βρίσκεται αποκρυσταλλωμένο όταν λές : συνήθως χωρίς ν α το έχει επιλέξει Ασυνήθως δηλαδή, τί θα μπορούσε να επέλεγε ;
Μη χαίρεσαι, δεν έβγαλες κανένα λαυράκι. Αναφέρομαι σε οποιαδήποτε άλλη κοινωνική ομάδα στην οποία θα μπορούσε να επιλέξει να ανήκει, πχ κάποιο κόμμα.

Όσο για την ανθρωπότητα, βγάλε τις μάσκες να σε δούμε πρώτ'απο όλα και μετά ρώτα την άν έχει πάθει κάτι απο εμένα και τί θα περίμενε απο τους άλλους !!!
5 χρόνια είμαι εδώ και τα περισσότερα τακτικά μέλη με έχουν γνωρίσει και από κοντά. Δεν ξέρω πόσο περισσότερο νοείται να μη φοράς μάσκα σε ένα φόρουμ. Σόρρυ φίλε, το δέρμα μου είναι αυτό, deal with it

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 17:10, 12-06-10:

Μη χαίρεσαι, δεν έβγαλες κανένα λαυράκιΚρυσή μου, Μάξιμο ντέν ξέρει ψαρεύει . . .

5 χρόνια είμαι εδώ και τα περισσότερα τακτικά μέλη με έχουν γνωρίσει και από κοντά. Δεν ξέρω πόσο περισσότερο νοείται να μη φοράς μάσκα σε ένα φόρουμ.

Σόρρυ φίλε, το δέρμα μου είναι αυτό, deal with it
Καλή μου για το Άβαταρ λέω, βγάλε τις κουκούλες . . .

Ευκαριστώ !!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 12-06-10 στις 17:15. Αιτία: Επεξεργασία παραθέσεων
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 17:19, 01-07-10:

Το θέμα ανοίγει ξανά. Παρακαλώ να είστε κόσμιοι στις εκφράσεις σας και να θυμάστε οτι πάντα κρίνουμε απόψεις κι όχι ανθρώπους.

Καλή συνέχεια.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 21:01, 01-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Δεδομένου ότι στο παρόν θέμα έχω εκθέσει απόψεις μου κάπου 450-500 μηνύματα πίσω, θα μου επιτρέψετε να μην εμπλακώ εκ νέου σε μια αντιπαράθεση την οποία θεωρώ εξ' αρχής αδιέξοδη καθώς το χάσμα που χωρίζει τις εκ διαμέτρου αντίθετες εκφραζόμενες απόψεις είναι τόσο βαθύ όσο και τα βιώματα και οι ιδεολογικοκοινωνικές τοποθετήσεις για να μην πω αγκυλώσεις των συμμετεχόντων.
Ναι, έχεις τόσο δίκιο! Είναι τελείως αδιέξοδη η συζήτηση. Προσωπικά, υποστήριξα τους ομοφυλόφυλους στο συγκέκριμενο θέμα (και γενικότερα βέβαια) και δεν κέρδισα κάτι από το όλο θέμα. Μόνο πίκρα και πολλά νεύρα. Δεν ξέρω αν κάποιοι βοηθήθηκαν αλλά είναι κρίμα γιατί θα μπορούσε να γίνει τόσο ωραία συζήτηση και αντί για αυτό τρωγόμαστε μεταξύ μας (δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω). Κρίμα...
Αρχική Δημοσίευση από Himela
Το θέμα ανοίγει ξανά. Παρακαλώ να είστε κόσμιοι στις εκφράσεις σας και να θυμάστε οτι πάντα κρίνουμε απόψεις κι όχι ανθρώπους.

Καλή συνέχεια.
Έχει να ανοίξει και να ξανακλείσει το θέμα! Ου... ένα σωρό φορές ακόμα. Σωστή η υπενθύμιση πάντως αν και ίσως θα έπρεπε να κλείσει οριστικά το θέμα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 21:06, 01-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Έχει να ανοίξει και να ξανακλείσει το θέμα! Ου... ένα σωρό φορές ακόμα. Σωστή η υπενθύμιση πάντως αν και ίσως θα έπρεπε να κλείσει οριστικά το θέμα.
αυτό θα ικανοποιούσε μόνο όσους αρέσκονται να το χαλάνε - βέρυ ανφέαρ

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:20, 01-07-10:

προτιμω να κρινω συμπεριφορες και οχι ανθρωπους..

σε ποσες μερες λετε να ξανακλείσει?

Παράθεση

qsvenskt

Νεοφερμένος

H qsvenskt έγραψε στις 02:51, 02-07-10:

Το θέμα θα ανοίγει και θα ξανακλείνει όσο δεν κατανοούν οι άνθρωποι του forum την βαρύτητα του, τι θα λέγατε να κάναμε ένα θέμα "Πρέπει τελικά οι γυναίκες να ψηφίζουν;", κάπως έτσι είναι στα δικά μου μάτια αυτό το θέμα...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:59, 03-07-10:

Μάλλον αυτοί που έβαλαν τις αρνητικές, (δεν ανήκω σε αυτούς) δεν κατάλαβαν αυτό που ήθελες να πεις και διευκρίνισες στο δεύτερο μήνυμά σου.
Ήταν ασαφές καθώς φάνηκε να συμφωνείς με τη στέρηση του δικαιώματος ψήφου από τις γυναίκες.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:51, 03-07-10:

Έχει κάποιο δίκιο ο φίλος Στράτος, καθώς ανάμεσα στο ζήτημα που συζητάμε εδώ και στο ζήτημα της ψήφου των γυναικών, υπάρχουν σημαντικές αναλογίες. Σε άλλες εποχές, οι γυναίκες ήταν σχεδόν εξίσου ή και περισσότερο θύματα διακρίσεων, όσο οι ομοφυλόφιλοι σήμερα. Μάλιστα, η συζήτηση για την παροχή δικαιώματος ψήφου στις γυναίκες, ήταν στην εποχή της, ακόμη πιο έντονες, απ' ό,τι βιώνουμε στο παρόν θέμα. Σταδιακά οι δυτικές κυρίως κοινωνίες προσαρμόστηκαν και οι γυναίκες απέκτησαν με τον καιρό τη θέση που τους αναλογεί. Η ίδια πορεία για τους ομοφυλόφιλους, δεν έχει φτάσει ακόμη στο τέρμα της και ο δρόμος δεν είναι στρωμένος ακριβώς με ροδοπέταλα.

Η ισχυρή πολεμική και οι σκληρές αντιπαραθέσεις, η φορτισμένη ατμόσφαιρα που διαρκώς μυρίζει μπαρούτι, η εχθρότητα που εκδηλώνεται μεταξύ των υποστηρικτών των αντικρουόμενων απόψεων, είναι κάτι που δεν το βλέπουμε συχνά στο στέκι, όπου συνήθως κυριαρχεί ήπιο κλίμα στις συζητήσεις και οπωσδήποτε δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο. Ίσως να μην μπορεί να βγει κάποιο οριστικό συμπέρασμα, ωστόσο η αμφιλεγόμενη και φλέγουσα πορεία του μας δίνει μια ρεαλιστική εικόνα του κατά πόσον η κοινωνία μας είναι έτοιμη να δεχτεί κάτι τέτοιο, υπενθυμίζοντας το αιώνιο συμπέρασμα, ότι οι δημοκρατικές κατακτήσεις δεν χαρίζονται, αλλά κερδίζονται δια πυρός και σιδήρου.

Η συζήτηση συνεχίζεται και θα συνεχίζεται όσο οι στεκίτες την τιμούν με την παρουσία τους και στο βαθμό που δεν ξεπερνιούνται τα εσκαμμένα του έστω θερμού διαλόγου...

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 17:48, 04-07-10:

Το θέμα θα ανοίγει και θα ξανακλείνει όσο δεν κατανοούν οι άνθρωποι του forum την βαρύτητα του, τι θα λέγατε να κάναμε ένα θέμα "Πρέπει τελικά οι γυναίκες να ψηφίζουν;", κάπως έτσι είναι στα δικά μου μάτια αυτό το θέμα...
Τώρα κατάλαβα τί φταίει ; Φταίνε οι γυναίκες τελικά που κατάφεραν να ψηφίζουν και γι'αυτό τα γκάλοπ της MRB τρελαίνονται.
Ξέρεις εννοώ εκείνες τις παλιές γυναίκες που είχαν και αρχ... φτού μή μου πείς το έσωσα, παραλίγο και θα έκανα και την ντίτ!!!
Δέν εννοώ βέβαια τις σημερινές imitation που διεκδικούν την ισότητα !!!
Αλλά μεγάλο όνομα και η ισότητα σήμερα, για να γίνεις ίσος σήμερα θα πρέπει να είσαι και όμοιος !!!
Για να είσαι όμοιος όμως θα πρέπει να κρατάς το σκουληκάκι και όχι να το κόβεις και να το πετάς στην γάτα !
Βαρέθηκα και δέν συνεχίζω άλλο, αλλά έχω να προσθέσω κάτι για τις αρνητικές .
Βρέ κοντρατζούδες τί θα καταλάβετε ; Βάλτε όσες θέλετε. Να μή χορτάσετε ρέ !!!!!!!!!!

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qsvenskt

Νεοφερμένος

H qsvenskt έγραψε στις 01:44, 06-07-10:

Τώρα κατάλαβα τί φταίει ; Φταίνε οι γυναίκες τελικά που κατάφεραν να ψηφίζουν και γι'αυτό τα γκάλοπ της MRB τρελαίνονται.
Ξέρεις εννοώ εκείνες τις παλιές γυναίκες που είχαν και αρχ... φτού μή μου πείς το έσωσα, παραλίγο και θα έκανα και την ντίτ!!!
Δέν εννοώ βέβαια τις σημερινές imitation που διεκδικούν την ισότητα !!!
Αλλά μεγάλο όνομα και η ισότητα σήμερα, για να γίνεις ίσος σήμερα θα πρέπει να είσαι και όμοιος !!!
Για να είσαι όμοιος όμως θα πρέπει να κρατάς το σκουληκάκι και όχι να το κόβεις και να το πετάς στην γάτα !
Βαρέθηκα και δέν συνεχίζω άλλο, αλλά έχω να προσθέσω κάτι για τις αρνητικές .
Βρέ κοντρατζούδες τί θα καταλάβετε ; Βάλτε όσες θέλετε. Να μή χορτάσετε ρέ !!!!!!!!!!
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά φαντάζομαι ότι είναι σεξιστικό; Δεν μπορώ να καταλάβω πως θίγονται θέματα όπως η ισότητα των ανθρώπων η οποία είναι αυτονόητη και οι αντιδράσεις είναι τόσο μικρές.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 02:01, 06-07-10:

Το ότι κάποια ομάδα ανθρώπων με μια ιδιαιτερότητα (εγώ το λέω πάθος αλλά τέλος πάντων) ζητά να έχει δικαιώματα κοινωνικά ίσα με τα παντρεμένα ζευγάρια, αυτό δε σημαίνει ότι και οι άλλοι οφείλουν αδιαμαρτύρητα να δεχθούν ένα τέτοιο αίτημα δεδομένου του ότι αυτό δεν αφορά κάποιο πρόβλημα που σχετίζεται με την υγιεία ή την αξιοπρέπειά τους. Και για να γίνω πιο σαφής και θα σε παρακαλούσα να είσαι λιγότερο δογματικός καθ' ότι δε διευκολύνεις τη συζήτηση αλλά την πολώνεις ακόμα περισσότερο, δεν περιλαμβάνεται πουθενά στη διακήρυξη των δικαιωμάτων του ανθρώπου κάποια διάταξη η οποία να αναφέρεται στους ομοφυλοφίλους και αν και γίνεται σεβαστή η προσωπική επιλογή κάποιου δεν υπάρχει κανένας οργανισμός διεθνής ο οποίος να υποχρεώνει κάποιο κράτος να θεωρεί ισόκυρη την ομοφυλοφιλική σχέση με τον γάμο δυο ανθρώπων από διαφορετικό φύλο. Τέτοιοι παραλληλισμοί νομίζω είναι τελείως άτοποι και αν μη τι άλλο υποβιβάζουν τους αγώνες που είχαν γίνει στο παρελθόν για άλλα πολύ πιο σημαντικά θέματα.

Η ισότητα των ανθρώπων σύμφωνα και με τη διακήρυξη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων αφορά στην προστασία της ζωής, της περιουσίας, στην ίση μεταχείριση από το νόμο σε περίπτωση δίκης και στην αξιοπρέπεια του ανθρώπου και αυτά δεν μπορεί να τα καταπατήσει κανένα κράτος. Τα υπόλοιπα είναι δικαιώματα τα οποία παραχωρούνται από ένα κράτος και είναι στη διακριτική του ευχέρεια αν θα τα δώσει ή όχι. Παραδείγματος χάριν, αν έχεις διαπράξει κάποια συγκεκριμένα εγκλήματα, το κράτος σου αφαιρεί τη δυνατότητα να ψηφίσεις ή να φύγεις από τη χώρα. Αντιστοίχως, μπορεί αν συντρέχουν κάποιοι λόγοι, να σου αρνηθεί το δικαίωμα να παντρευτείς (π.χ. άνθρωποι με νοητικές αναπηρίες). Έτσι λοιπόν (χωρίς να σημαίνει ότι κάνω κάποιον παραλληλισμό των περιπτώσεων) δεν υποχρεώνει καμία ανώτερη αρχή ή διάταξη ένα κράτος να επιτρέψει να αναγνωριστεί η σχέση των ομοφυλοφίλων ισόκυρη με το γάμο ή ακόμα περισσότερο να επιτραπεί η υιοθεσία παιδιών από ένα τέτοιο ζευγάρι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 09-07-10 στις 12:12. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qsvenskt

Νεοφερμένος

H qsvenskt έγραψε στις 02:31, 06-07-10:

Το ότι κάποια ομάδα ανθρώπων με μια ιδιαιτερότητα (εγώ το λέω πάθος αλλά τέλος πάντων) ζητά να έχει δικαιώματα κοινωνικά ίσα με τα παντρεμένα ζευγάρια, αυτό δε σημαίνει ότι και οι άλλοι οφείλουν αδιαμαρτύρητα να δεχθούν ένα τέτοιο αίτημα δεδομένου του ότι αυτό δεν αφορά κάποιο πρόβλημα που σχετίζεται με την υγιεία ή την αξιοπρέπειά τους.
'Αρθρο 4 - (Ισότητα των Ελλήνων)

1. Oι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου.

2. Oι Έλληνες και οι Eλληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.

Χμ... νομίζω ότι το ελληνικό σύνταγμα μας δείχνει ξεκάθαρα ότι όλοι οι πολίτες θα έπρεπε να είχαν ίσα δικαιώματα... Όχι δεν πιστεύω ότι τέτοια ζητήματα θα έπρεπε να αποφασίζονται από τον λαό, ο οποίος είναι ένας συντηρητικός θεσμός. Εξάλλου όπως είπες κάποιες χώρες έχουν μέχρι τώρα θεσπίσει και εξασφαλίσει την νομική ισότητα όλων των πολιτών τους, η πλειονότητα αυτών των χωρών όμως είναι χώρες με άφταστες συνθήκες διαβίωσης και πολύ καλό σύστημα παιδείας (πχ. Σουηδία). Νομίζω ότι τα επιχειρήματα σου δεν πατούν σε γερές βάσεις. Τέλος ήδη στην ελληνική νομοθεσία προβλέπεται η ισότητα των ομοφυλόφιλων πολιτών με τους άλλους, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί νομίζεις ότι τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι μια πίτα που ανήκει στην πλειοψηφία και θα της μοιράσει όπως θέλει αυτή.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 09-07-10 στις 12:12. Αιτία: Διόρθωση quote
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 03:31, 06-07-10:

Το ότι κάποια ομάδα ανθρώπων με μια ιδιαιτερότητα (εγώ το λέω πάθος αλλά τέλος πάντων) ζητά να έχει δικαιώματα κοινωνικά ίσα με τα παντρεμένα ζευγάρια, αυτό δε σημαίνει ότι και οι άλλοι οφείλουν αδιαμαρτύρητα να δεχθούν ένα τέτοιο αίτημα δεδομένου του ότι αυτό δεν αφορά κάποιο πρόβλημα που σχετίζεται με την υγιεία ή την αξιοπρέπειά τους. Και για να γίνω πιο σαφής και θα σε παρακαλούσα να είσαι λιγότερο δογματικός καθ' ότι δε διευκολύνεις τη συζήτηση αλλά την πολώνεις ακόμα περισσότερο, δεν περιλαμβάνεται πουθενά στη διακήρυξη των δικαιωμάτων του ανθρώπου κάποια διάταξη η οποία να αναφέρεται στους ομοφυλοφίλους και αν και γίνεται σεβαστή η προσωπική επιλογή κάποιου δεν υπάρχει κανένας οργανισμός διεθνής ο οποίος να υποχρεώνει κάποιο κράτος να θεωρεί ισόκυρη την ομοφυλοφιλική σχέση με τον γάμο δυο ανθρώπων από διαφορετικό φύλο. Τέτοιοι παραλληλισμοί νομίζω είναι τελείως άτοποι και αν μη τι άλλο υποβιβάζουν τους αγώνες που είχαν γίνει στο παρελθόν για άλλα πολύ πιο σημαντικά θέματα.
οι διακηρύξεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων γράφτηκαν από ανθρώπους που δεν επαναπαύονταν από όσα γράφουνε ήδη οι διακηρύξεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 09-07-10 στις 12:13. Αιτία: Διόρθωση quote
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 21:39, 06-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
οι διακηρύξεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων γράφτηκαν από ανθρώπους που δεν επαναπαύονταν από όσα γράφουνε ήδη οι διακηρύξεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων
Οι διακηρύξεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων γράφτηκαν απο ανθρώπους οι οποίοι αγωνίστηκαν και πάλεψαν για ιδέες και ιδανικά .
Ποιες ιδέες και ιδανικά αναφύονται απο την ομοφυλοφιλία ;
Βρες μου έναν χαρακτηρισμό για τους ομοφυλόφιλους, ο οποίος άν τον γράψεις εδώ μέσα θα σε επαινεί γι'αυτό που ενδεχομένως μπορεί να είσαι.
Είναι Αίολο το επιχείρημά σου και αυτό γιατι προέρχεσαι απο μια κοινωνία και είσαι υποχρεωμένος να λειτουργείς μέσα σε αυτήν .
Αν είσαι ομοφυλόφιλος αδυνατείς να είσαι συνεχιστής αυτής της κοινωνίας, αλλά και οι αδυναμίες που προκύπτουν απο την ομοφυλοφιλία, σε καμιά περίπτωση δεν μπορούν να σου αναθέσουν τον ρόλο του θεματοφύλακα.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 21:59, 06-07-10:

'Αρθρο 4 - (Ισότητα των Ελλήνων)

1. Oι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου.

2. Oι Έλληνες και οι Eλληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.

.................................
Βεβαίως και έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις οι Ελληνίδες . Ένα βασικό είναι να τεκνοποιήσουν για την συνέχιση της Ελλάδας.
Όσο για τους Έλληνες υποχρέωση έχουν να βοηθήσουν τις Ελληνίδες πράττοντας τα απαραίτητα που είναι και αυτονόητα .

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:14, 06-07-10:

Ποιες ιδέες και ιδανικά αναφύονται απο την ομοφυλοφιλία ;
Βρες μου έναν χαρακτηρισμό για τους ομοφυλόφιλους, ο οποίος άν τον γράψεις εδώ μέσα θα σε επαινεί γι'αυτό που ενδεχομένως μπορεί να είσαι.
Ο,τι δεν είναι προτέρημα είναι ελάττωμα;

Είναι Αίολο το επιχείρημά σου και αυτό γιατι προέρχεσαι απο μια κοινωνία και είσαι υποχρεωμένος να λειτουργείς μέσα σε αυτήν .
Αν είσαι ομοφυλόφιλος αδυνατείς να είσαι συνεχιστής αυτής της κοινωνίας, αλλά και οι αδυναμίες που προκύπτουν απο την ομοφυλοφιλία, σε καμιά περίπτωση δεν μπορούν να σου αναθέσουν τον ρόλο του θεματοφύλακα.
Δηλαδή (και συνδυάζοντας το με το παρακάτω) όποιος δεν μπορεί/θέλει να κάνει παιδιά, είναι κοινωνικό μίασμα;
Υπάρχουν άνθρωποι με επιτεύγματα πού ωφέλησαν την κοινωνία πολύ περισσότερο από το να είχαν αυξήσει το πρόβλημα του υπερπληθυσμού κατά άλλα 1-10 άτομα (κάποιοι εξ'αυτών και ομοφυλόφιλοι). Φαντάζομαι αυτό είναι αρκούντως προφανές ώστε να μην χρειάζεται να αναφέρω και παραδείγματα, έτσι;

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 22:38, 06-07-10:

Ο,τι δεν είναι προτέρημα είναι ελάττωμα;

Δηλαδή (και συνδυάζοντας το με το παρακάτω) όποιος δεν μπορεί/θέλει να κάνει παιδιά, είναι κοινωνικό μίασμα; ...............................................................................................
Όχι, προσωπικά εγώ δεν τον χαρακτηρίζω μίασμα .
Θα τον ρωτούσα όμως, αφού δεν θέλει να κάνει παιδιά, γιατί θέλει να υιοθετήσει ;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους