Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,815 εγγεγραμμένα μέλη και 3,055,119 μηνύματα σε 93,254 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 454 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 475)
Ναι
300
63,16%
Όχι
117
24,63%
Με αφήνει αδιάφορο/η
58
12,21%

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 00:01, 11-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Χαχαχαχαχαχα. ΟΚ είμασταν και οι δύο αγενείς. Εγώ περισσότερο. Συγγνώμη. Αλλά έχουμε τέτοιο χάσμα απόψεων που κάποια πράγματα που φαίνονται πολύ περίεργα (εντάξει με το χαρακτηρισμό μπούρδες ήμουν λίγο άδικη).

Πάντως υπάρχουν τόσο αντίθετες απόψεις που πραγματικά είναι αξιοθαύμαστο ή αξιολύπητο..
Το ποιο αξιοθαύμαστο είναι να αρνείσαι την φύση σου και δίχως να γνωρίζεις πως λειτουργεί, να αποδέχεσαι ώς πραγματιή φύση κάτι άλλο και με σθένος να υποστηρίζεις σάν έμφυτη φύση και να την αποδέχεσαι ώς πραγματική .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 55 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,568 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 00:05, 11-07-10:

Χαχαχαχαχαχα. ΟΚ είμασταν και οι δύο αγενείς. Εγώ περισσότερο. Συγγνώμη. Αλλά έχουμε τέτοιο χάσμα απόψεων που κάποια πράγματα μου φαίνονται πολύ περίεργα (εντάξει με το χαρακτηρισμό μπούρδες ήμουν λίγο άδικη).
Αν δεν είχαμε χάσμα απόψεων πιστεύω ότι θα ήμουν κάπου στα τέσσερα να αναστενάζω κάτω απο τον φαλικό ζυγό (και θα μου άρεσε κιόλας ) Και τότε ούτε εσένα θα σου φαινόντουσαν περίεργα όσα γράφω ούτε εμένα όσα γράφεις, έτσι δεν είναι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:25, 11-07-10:

Συντονιστική σημείωση:

Υπενθυμίζω πως προσωπικοί χαρακτηρισμοί και χαρακτηρισμοί που έχουν στόχο κοινωνικές ομάδες, απαγορεύονται από τους όρους χρήσης του e-steki.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 07:49, 11-07-10:

Από την άλλη το θέμα με την υιοθεσία...Παιδάκια μπορούν να υιοθετήσουν και χωρίς να έχουν επισημοποιήσει τη σχέση τους, αν και το δικαίωμα υιοθεσίας ελαφρά τη καρδία και ανεξαιρέτως σε τέτοιες περιπτώσεις είναι μια λάθος επιλογή κατά τη γνώμη μου, κυρίως για την καζούρα που θα υποστούν τα αθώα παιδάκια στο μεταβατικό στάδιο μέχρι να αποδεχθεί η κοιωνία τέτοιους γάμους. Σκέφτομαι όμως μήπως για το θέμας υιοθεσίας από ψυχολογική άποψη γενικεύουμε. Θα ήταν δηλαδή για όλες τις περιπτώσεις καταστροφική μια τέτοια υιοθεσία ; Η απουσία της μητέρας για ποιόν είναι καταστροφική ψυχολογικά, για ένα αγόρι ή για ένα κορίτσι ;
και μη ξεχναμε ,οτι ο μεσος ορος ζωης των ομ.ειναι πολυ χαμηλος..σε σχεση με τους αλλους ανθρωπους..

παιζει ρολο για το παιδι..
φαντασου να ειχε παιδι ο σεργιανοπουλος..

http://www.theroadtoemmaus.org/RdLb/...osx_lifspn.htm

The illusion that the homosexual lifestyle is a normal way of living has been successfully propagated by promoting a "victim" image for homosexual persons, and by the pseudo-science alleging a ʽgay" gene.
Of the reports alleging, or promising soon down the road, a "gay" gene, not a single one has survived scientific peer review. There is no "gay" gene.
On the other hand, the evidence does show that homosexual persons are indeed victims -- but overwhelmingly of their own behavior, not that of others.
Typical homosexual behavior includes regular contact with fecal matter from oneself and from sexual partners, tragically reversing several centuries of learning about cleanliness, and thus several centuries of growing lifespan. Homosexual behavior makes no more sense than playing in the toilet.
All available evidence indicates that the lifespan of practicing homosexual persons is drastically shortened by their behavior. No reliable study indicates otherwise. The lifespan topic is taboo among homosexual advocates because the evidence is so damaging to their case.
The following information has been adapted from website: http://web.archive.org/web/20010124040800/www.cprmd.org/Myth_Fact_004.htm References are cited in chronological order. This information represents a fair summary of the available evidence concerning homosexual lifespan. It indicates that on average, even apart from AIDS, homosexual persons will probably not live past their 40ʼs, an appalling loss of about 30 years, or nearly 40% of normal American lifespan.
The evidence shows homosexuality to be a compulsive and lethal addiction, not "mainstream America".
E. Fox

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 11-07-10 στις 09:37.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 55 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,568 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 10:57, 11-07-10:

Νομίζω ότι δεν είναι ασύνδετη η γενικότερη διαστρέβλωση πολλών αξιών σήμερα με την -παγκόσμια πλέον- κίνηση των γκέυ. Δυστυχώς οι γκέυ δεν αγωνίζονται για την ελευθερία στις σεξουαλικές τους επιλογές. Εχουν συλλάβει την λογικη συνεπαγωγή ότι αν οι σεξουαλικές τους επιλογές θωρηθούν "φυσιολογικές" αυτόματα θα γίνουν και σεβαστές. Εκεί νομίζω ότι είναι όλο το λάθος τακτικής. Ενα λάθος που, δια μέσου της γενικότερης κατάργησης ή αμφισβήτησης καθε τί φυσιολογικού, τείνει να γίνει πολυεπίπεδο παγκόσμιο πρόβλημα, σε πολλούς άλλους τομείς δυστυχώς , πέραν του κρεββατιού τους. Οπου, στο τέλος τέλος , ότι και άν συμβαίνει, συμβαίνει μόνο στους ίδιους.

Σεξουαλική ελευθερία είναι άλλο, φυσιολογικοτητα είναι άλλο. Τα χρειαζόμαστε και τα δυο, για μια ευτυχισμένη, ειρηνική και δημιουργική κοινωνία. Αλλοι θα κάνουν τα παιδιά και τις οικογένειες, άλλοι θα χαίρονται τα βίτσια τους. Το κάθε ένα έχει τις χαρές του και τις λύπες του. Το μεγάλο δράμα με την πολιτική των γκέυ είναι ότι αλληλοσυνδέοντας τα, καταργούν στην ουσία και τα δυο

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 11:17, 11-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
και μη ξεχναμε ,οτι ο μεσος ορος ζωης των ομ.ειναι πολυ χαμηλος..σε σχεση με τους αλλους ανθρωπους..

http://www.theroadtoemmaus.org/RdLb/...osx_lifspn.htm
Πράγματι, είναι γνωστό πανκοίνως και πανεπιστημονικώς αποδεδειγμένο, ότι οι ομοφυλόφιλοι κινδυνεύουν περισσότερο από δολοφονίες, λόγω του αρρωστημένου τους βίτσιου, που τους βάζει να μπλέκουν με αποβράσματα της κοινωνίας, δηλαδή άλλους ομοφυλόφιλους, οι οποίοι έχουν σαν κύριο χόμπυ τους να σκοτώνουν, ιδιαίτερα με τη χρήση πριονιού, συχνά δε και αλυσοπρίονου. Είναι επίσης αποδεδειγμένο μετά από σαράντα σχετικά peer review που διεξήχθησαν μέσα στο μυαλό του δόκτορα Φοξ, ότι με κάθε εκ των όπισθεν ώθηση, η ζωή ενός ανθρώπου μειώνεται κατά τριάντα έξι δευτερόλεπτα και πως η ομοφυλοφιλία ευθύνεται ετησίως για περισσότερους θανάτους από το κάπνισμα.

Typical homosexual behavior includes regular contact with fecal matter from oneself and from sexual partners, tragically reversing several centuries of learning about cleanliness, and thus several centuries of growing lifespan. Homosexual behavior makes no more sense than playing in the toilet.
Επίσης έχει αποδειχτεί με μαζικές επιδημιολογικές έρευνες, ότι οι Τούρκοι, οι οποίοι έρχονται συχνότερα σ' επαφή με κόπρανα, λόγω ιδιαίτερης αφοσίωσής τους ως λαός, στην στυγνή εφαρμογή του ...οθωμανικού δικαίου, ζουν πολύ λιγότερα χρόνια από τους περήφανους Έλληνες, κι αυτός είναι ο λόγος που έχουν φτάσει τα 60 εκατομμύρια, χωρίς ν' αντιμετωπίζουν προβλήματα με το ασφαλιστικό τους σύστημα, ενώ εμείς οι κωλόγεροι φτάνουμε μέχρι τα 100 και δεν έχουν ο Γιωργάκης και η Άντζελα να μας δώσουν ούτε ένα ξεροκόμματο.

(πάλι οι λεσβίες αποτελούν τον περιούσιο λαό του Κυρίου ρε γαμώτη μου...)

Καλά που μας τα είπες ρε Άγγελε, πρέπει να το κόψουμε το ρημάδι...

Απλά θα ήθελα τα επιστημονικά φώτα του Άγγελου στο εξής σημαντικό ηθικό δίλημμα: Ποιος θα ζήσει περισσότερο, ένας ομοφυλόφιλος μη καπνιστής, ή ένας ετεροφυλόφιλος καπνιστής; Να ξέρουμε σε ποιον θα δώσουμε τα παιδιά τελικά ρε φίλε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 11-07-10 στις 11:38. Αιτία: Προσθήκη οθωμανικού δικαίου...
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:43, 11-07-10:

Ποιος θα ζήσει περισσότερο, ένας ομοφυλόφιλος μη καπνιστής, ή ένας ετεροφυλόφιλος καπνιστής; Να ξέρουμε σε ποιον θα δώσουμε τα παιδιά τελικά ρε φίλε...
πουλας ωραια κουλτουριαρικη τρελα ...
μοιαζει εξυπνη επιφανειακα..αλλα απλα ξεφευγει απο την ουσια ,που ξερεις μεσα σου..απλα δεν θελεις για διαφορους λογους να παραδεχτεις προς τα εξω στην "προοδευτικη ανεκτικη" κοινωνια μας.

buggs εχεις δικαιο για την πτωση των αξιων..δες στο αρθρο που ελαβα στα επικαιρα..αυτο ακριβως λεει..
χαθηκαν οι βασικες αρχες.
πλεον σωστη αρχη ειναι οτι αρεσει στον καθενα..ατομικοτητα.

.οτι φαμε οτι πιουμε και οτι αρπαξει ο κ@λος μας.. και οι ομοφυλοφιλοι κυριολεκτουν σε αυτο..

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:01, 11-07-10:

πουλας ωραια κουλτουριαρικη τρελα ...
μοιαζει εξυπνη επιφανειακα..αλλα απλα ξεφευγει απο την ουσια ,που ξερεις μεσα σου..απλα δεν θελεις για διαφορους λογους να παραδεχτεις προς τα εξω στην "προοδευτικη ανεκτικη" κοινωνια μας.
Συγνώμη, ο δόκτωρ του οποίου τις έρευνες μας παρέθεσες, δεν είναι μορφωμένος; Εκείνος τι τρέλα πουλάει; Προτιμώ πάντως την κουλτουριάρικη, από την κάφρικη τρέλα κι αυτό είναι μια μάλλον προφανής επιλογή...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,376 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:03, 11-07-10:

Πάντως και πλειοψηφικά να δούμε το θέμα, το 60% λέει ναι!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 12:53, 11-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Επίσης έχει αποδειχτεί με μαζικές επιδημιολογικές έρευνες, ότι οι Τούρκοι, οι οποίοι έρχονται συχνότερα σ' επαφή με κόπρανα, λόγω ιδιαίτερης αφοσίωσής τους ως λαός, στην στυγνή εφαρμογή του ...οθωμανικού δικαίου, ζουν πολύ λιγότερα χρόνια από τους περήφανους Έλληνες,...................
Ατεκμηρίωτο αυτό το μήνυμα όπως είναι, το χαρακτηρίζω απλά ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ.

Εδώ φαίνεται οτι το μέτρο είναι ανύπαρκτο και είναι πολύ λυπηρό .

Με ποιούς έχετε την εντύπωση οτι συνομιλείτε ;

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,876 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:03, 11-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος

Εδώ φαίνεται οτι το μέτρο είναι ανύπαρκτο και είναι πολύ λυπηρό .

Με ανθρώπους που έχουν στοιχειώδη αίσθηση του χιούμορ, αλλά απ'ότι φαίνεται κάνει λάθος.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:09, 11-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone

Αυτό είναι σημαντικό. Ή, όπως γράφω και στην Ενεργονία σχετικά με την σκοπιμότητα (ή τη ματαιότητα αντίστοιχα) της μετάδοσης σκέψης υπο συνθήκες :
"Σε κάθε περίπτωση, δεν πας στο συνέδριο του Γ' Ραιχ να μιλήσεις για τα ανθρώπινα δικαιώματα. Δεν τους ενδιαφέρει, δεν θα σε πληρώσουν γι'αυτό, και μπορεί να σε κυνηγήσουν μάλιστα, ανάλογα πόσο θα τους ενοχλήσεις".

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 13:14, 11-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Εσείς με ποιους νομίζετε ότι συνομιλείτε;
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Αυτό θα έπρεπε να λέει κάτι, αλλά βέβαια άμα δεν μας συμφέρει λέμε ότι το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Εγώ δεν ξέρω αν είναι ή όχι πάντως όλο και κάτι δείχνει. Τουλάχιστον στο στέκι οι περισσότεροι είμαστε ανοιχτόμυαλοι.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:25, 11-07-10:

Τουλάχιστον στο στέκι οι περισσότεροι είμαστε ανοιχτόμυαλοι.
δεν θα ελεγα για το μυαλο εγω..

Με ανθρώπους που έχουν στοιχειώδη αίσθηση του χιούμορ, αλλά απ'ότι φαίνεται κάνει λάθος.
ειδα..οταν κανω χιουμορ με την ομοφυλοφιλια ποσες χιουμοριστικες αρνητικες τρωω..

τα ειδαμε..
μερικα θεματα ειναι καπως ταμπου για μερικους απο οτι φαινεται..

εγω χωρις σκοπο..οι τουρκοι και αραβικοι λαοι εχουν χαμηλο ορο ζωης ..και κανουν πιο υχνα πρωκτικο..γιατι λογω της μεγαλης απαγορευσης της κοινωνιας να βρουνε κοριτσια στην εφηβια..το κανουν με αγορακια σαν προπονηση..
σε ντοκιμαντερ τα εχω ακουσει αυτα..δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου..

η απαγορευση της συνευρεσης με γυναικα καταληγει σε ανωμαλιες παλι..

τα γιουσουφακια και οι ευνουχοι ,αλλωστε απο ανατολη ερχονται κυριως..

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 14:26, 11-07-10:

Εγώ ένα έχω να πώ. Απαξ και υπάρχει η ψηφοφορία τα σχόλια περισσεύουν. Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σκοινί.

Μια πρόταση έχω μόνο βλέποντας την εξέλιξη σ'αυτή τη συζήτηση (που δεν είναι η μόνη παρόμοια δυστυχώς). Οργανωθείτε, οι στρέιτ. Βρείτε ενα μέρος, όπως το Σαν Φραντζίσκο όπου θα μπορείτε να είστε στρέιτ. Οπου τα παιδιά σας θα μπορούν να μεγαλώσουν φυσιολογικά. Οπου δεν θα μιλούν με άλλα παιδιά που θα τα έχουν μπλέξει τελείως στο μυαλουδάκι τους, τι είναι φυσιολογικό ή φυσικό και τί όχι απο τους γκέυ "γονείς" τους.

Γιατί, θα το δείτε. Και θα παντρέυονται οι γκεύ σε λίγο, και όλα στρέιτ θα τα παριστάνουνε. Γιατί εγώ αυτό αποκόμισα απο την συζήτηση και δεν μου το βγάζει απο το μυαλό κανένας γκέυ που να μαλιάσει η γλώσσα του. Οτι ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΚΕΥ ΘΕΛΟΥΝ ΔΙΑΚΑΩΣ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΣΤΡΕΙΤ.

-10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,845 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 14:35, 11-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Deviance
Προσωπικά όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος το "γυρίζει". Κατε με η γυναίκα είναι ένα πολύ όμορφο πλάσμα με τα μειονεκτήματα και τα προτερήματα της όλα πάνε πακέτο εξάλλου και δεν μπορώ να αντιληφθώ τη βρίσκει κάποιος άντρας σε έναν άλλων άντρα. Όποτε από μεριάς μου είναι σεβαστό και ας μην το κατανοώ πλήρως άλλα έχω το δικαίωμα να μην το θεωρώ φυσιολογικό μιας και από ότι βγήκε ως συμπέρασμα το τη είναι φυσιολογικό η όχι είναι υποκειμενικό (πάντα με τα λεγόμενα της αντίπερα όχθης). Τώρα το να προσπαθείτε να μας πείσετε ότι το να είσαι γκέι είναι φυσιολογικό δεν οφέλη... όπως δεν οφέλη το ανάποδο άπλα στην δικιά μας περίπτωση έχουμε με τη να υποστηρίξουμε τα λεγόμενα μας(keyword: woman).
Συνεπώς η γυναικεία ομοφυλοφιλία κατ' εσέ είναι κάτι το απολύτως κατανοητό και δικαιολογημένο (keyword: woman);

Δε βλέπω πως το εν λόγω keyword υποστηρίζει τα λεγόμενά σας.
Γιατί τόσο καιρό οι άντρες πηγαίναν με γυναίκες και οι γυναίκες με άντρες αφού η ομοφυλοφιλία είναι μια χαρά νορμάλ?
Όσο καιρό οι άντρες πήγαιναν με γυναίκες και τούμπαλιν τόσο καιρό υπήρχε και η ομοφυλοφιλία. Ή όχι;

ειδα..οταν κανω χιουμορ με την ομοφυλοφιλια ποσες χιουμοριστικες αρνητικες τρωω..
Εγώ πάντως στο #1320 σου έβαλα +1.

-petros

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:39, 11-07-10:

Εγώ πάντως στο #1320 σου έβαλα +1.

-petros
εκει δεν εκανα χιουμορ..

δεν πειραζει ομως .καλοδεχουμενο..
ευχαριστω..

παντως στο ιντερνετ γενικα εκφραζονται πολλοι περισσοτεροι ομοφυλοφιλοι απο οτι στην παραεξω ,ζωη,γιατι δεν εχουν τοσο κινδυνο "επιθεσης".
ετσι βλεπουμε ..

οι πλειοψηφιες εδω δειχνουν ενδιαφεροντα στοιχεια..

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 14:55, 11-07-10:

Αν ήταν θέμα πλειοψηφίας τότε,
θα ήμασταν έξω από το ΔΝΤ,
θα ανέγραφαν θρήσκευμα οι ταυτότητες,
το ΚΚΕ θα ήταν εκτός νόμου κοκ.

Είναι θέμα που έχει να κάνει με στοιχειώδη κανόνα δημοκρατίας.

Μια μερίδα του πληθυσμού έχει κάνει την σεξουαλική επιλογή της
και λόγω αυτής
δεν έχει πρόσβαση σε θεσμικές διαδικασίες που
είναι αυτονόητες για τους λοιπούς.

Είναι σωστό;

Έχει τίποτα να φοβηθεί η κοινωνία αν
επιτρέψει σε ομόφυλους να συμβιώνουν επίσημα
με την βούλα της πολιτείας
και ελεύθερα να αποφασίζουν για το μέλλον τους;

Σίγουρα όχι.

Ίσα,ίσα, που ενσωματόνοντάς τους πλήρως ίσως
τους βοηθήσει να δουν πως η ερωτική επιλογή-απόλαυση τους είναι κάτι
το πρόσκαιρο,
ενώ η οικογένεια με την ετεροφυλική έννοια κάτι το αιώνιο.

Ίσως όταν νιώσουν και οι ίδιοι ίσοι με τους υπολοίπους,
θελήσουν και αυτοί να λάβουν μέρος στην ιερότερη και ομορφότερη στιγμή
της ζωής,
να φέρουνε
στον κόσμο το δικό τους πλασματάκι.

Είναι δυνατόν στην χώρα που γέννησε την δημοκρατία
να τίθενται τέτοια ζητήματα;

- αν η ψηφοφορία είχε την μορφή ανοιχτού δημοψηφίσματος ( όχι ηλεκτρονικού )
το ναι δεν θα έπαιρνε ούτε 30%
και αν αναφερόταν και θέμα τέκνων,
ούτε 3%.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 15:38, 11-07-10:

Σχετικά με τη δημοσκόπηση... Είμαι πολύ περίεργη τι θα λέγατε εάν τα αποτελέσματα ήταν υπέρ σας. Τότε θα υποστηρίζατε ότι δεν είναι σημαντικά ή θα πατάγατε πάνω σε αυτά;
Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Μια πρόταση έχω μόνο βλέποντας την εξέλιξη σ'αυτή τη συζήτηση (που δεν είναι η μόνη παρόμοια δυστυχώς). Οργανωθείτε, οι στρέιτ. Βρείτε ενα μέρος, όπως το Σαν Φραντζίσκο όπου θα μπορείτε να είστε στρέιτ. Οπου τα παιδιά σας θα μπορούν να μεγαλώσουν φυσιολογικά. Οπου δεν θα μιλούν με άλλα παιδιά που θα τα έχουν μπλέξει τελείως στο μυαλουδάκι τους, τι είναι φυσιολογικό ή φυσικό και τί όχι απο τους γκέυ "γονείς" τους.

Γιατί, θα το δείτε. Και θα παντρέυονται οι γκεύ σε λίγο, και όλα στρέιτ θα τα παριστάνουνε.
Καταλαβαίνετε τι λέτε; Επειδή θέλουμε οι ομοφυλόφιλοι να έχουν ίδια δικαιώματα πάει να πει ότι οι ετεροφυλόφιλοι δεν μπορούν να ζήσουν ελεύθερα; Είπε κανείς κάτι τέτοιο; Δηλαδή αν δώσουμε διακιαώματα στους ομοφυλοφίλους θα επηρεαστούν τα δικαιώματα των ετεροφυλοφίλων; Αυτό πιστεύετε; Αν ναι εξηγήστε μου πώς.
παντως στο ιντερνετ γενικα εκφραζονται πολλοι περισσοτεροι ομοφυλοφιλοι απο οτι στην παραεξω ,ζωη,γιατι δεν εχουν τοσο κινδυνο "επιθεσης".
ετσι βλεπουμε ..
Ναι, όπως έχουμε όλοι καταλάβει από τη συγκερκιμένη συζήτηση οι ομοφυλόφιλοι στο Internet δεν δέχονται καμία επίθεση. Κανένας κίνδυνος. Όπως και να έχει ελπίζω μια μέρα να μπορούν να εκφραστούν παντού. Αν και λίγες πιθανότητες για αυτό βλέπω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deviance
Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 16:31, 11-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Συνεπώς η γυναικεία ομοφυλοφιλία κατ' εσέ είναι κάτι το απολύτως κατανοητό και δικαιολογημένο (keyword: woman);

Δε βλέπω πως το εν λόγω keyword υποστηρίζει τα λεγόμενά σας.
Τώρα όσων άφορα woman to woman πάλι ισχύουν τα παραπάνω δεν μου φαίνεται ποιο νορμάλ αποτι το αντίστοιχο μαν μαν απλά είχαμε πιάσει μονότερμα το μαν μαν σο...
Κανε τον κόπο να διαβάσεις πρώτα μετά απάντα όσο για το keyword αναφερόμουν στο back up του τι είναι νορμάλ ορ νοτ

Όσο καιρό οι άντρες πήγαιναν με γυναίκες και τούμπαλιν τόσο καιρό υπήρχε και η ομοφυλοφιλία. Ή όχι;
Άμα το λες εσύ κάτι παραπάνω θα ξέρεις

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 16:46, 11-07-10:

Οι γκέυ έχασαν τα δικαιώματα τους στην οικογένεια με την επιλογή τους να τοποθετούνται σεξουαλικά κόντρα στη φύση. Η οικογένεια δεν είναι μόνο οργανικός ρόλος, είναι και ένας φυσικός ρόλος. Με τον οποίο δεν έχουν την παραμικρή σχέση, και μάλιστα κατ'επιλογή.

Το να αρπάξουν λοιπόν ενα καημένο παιδάκι, επειδή είχε την ατυχία να βρεθεί χωρίς γονείς, και να το βάλουν μέσα σε μια καθημερινή διαστρεβλωμένη παράσταση οικογένειας, ίσα για τα μάτια του κόσμου ισοδυναμεί με παιδική κακοποίηση. Το να το τρελλάνουν με όλη τη πλύση εγκεφάλου που γίνεται και πρός εμάς εδώ, τους στρέιτ, προκειμένου να πειστεί ότι φυσιολογικό είναι το παρα φύση είναι έγκλημα. Ας αφήσουμε λοιπόν τις κορώνες περί δικαιωμάτων και δημοκρατίας γιατί δικαιώματα έχουν και αυτά τα παιδιά που σκοπεύουν να τα εκμεταλλευτούν ίσα για να παίξουνε την κοινωνική τους παράσταση. Και χωρίς καμία εκτίμηση στους φυσικούς ρόλους. Αφού αν τους εκτιμούσαν θα τους τηρούσαν και οι ίδιοι πρώτα, στις προσωπικές τους επιλογές.

Ομως είπαμε. Δημοκρατία είναι να κάνεις ότι θέλεις, όσο δεν βλάπτεις κανέναν άλλον. Δεν διαφωνώ λοιπόν να παντρεύονται οι γκέυ, αφού το θέλουν τόσο. Σαν συγγραφέας όμως δραστηριοποιούμαι εναντια στην παιδική κακοποίηση. Οπότε θα κάνω πάντα ότι μπορώ ώστε ΝΑ ΜΗΝ υιοθετούν παιδιά οι γκέυ. Κι όποιος γκέυ θέλει, ας το ονομάσει αυτό ομοφοβία. Κι εγώ στην αναγκαστική υιοθεσία παιδιών απο γκέυ μπορώ να βρώ πάρα πολλές , και πολύ πιο βαριές λέξεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 11-07-10 στις 16:59.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 17:46, 11-07-10:

Σχετικά με την υιοθεσία δε θα επεκταθώ γιατί με καλύπτει το πρώτο ποστ της θεματοθέτριας... όσον αφορά την επιλογή που αναφέρεις όμως... μπορείς να καταλάβεις πως δεν πρόκειται για επιλογή;

Ειλικρινά απορώ (για να μην πω πως λυπάμαι και το χοντρύνω) τι θα έκαναν αυτοί οι άνθρωποι εάν συνέβαινε στο δικό τους παιδί...

υ.γ. Σε όλα αυτά τα posts μου που υπερασπίζομαι τους γκέι, εννοώ ως επί το πλείστον γκέι ανθρώπους οι οποίοι δεν ενοχλούν τον περίγυρό τους και ζουν με αξιοπρέπεια χωρίς να προκαλούν. Τώρα αν κάποιοι θεωρούν αντιπροσωπευτικό στοιχείο των γκέι το Σπύρο Ρέβη (δανείζομαι παράδειγμα που ειπώθηκε πιο πριν) είναι λογικό να είναι αρνητικοί. Σνομπάρω και πιθανόν κοροϊδεύω τέτοια άτομα αλλά για διαφορετικούς λόγους:

1)Είναι επιδειξιομανείς

2)Είναι κενοί περιεχομένου

3)Είναι υλιστές και ψώνια

4)Είναι επίδοξοι πανελίστες σε εκπομπές του Σταρ Τσανελ

5)Δεν κοιτάζονται στον καθρέφτη πριν βγουν από το σπίτι ή ακόμη χειρότερα κοιτάζονται και γουστάρουν αυτό που βλέπουν

Εννοώ: Το να βγαίνεις με λιπ γκλος, φτερά και πούπουλα χήνας και να χορεύεις τσιφτετέλι πάνω στα τραπέζια είναι μεν δικαίωμά σου, αλλά προσβάλλει και την αισθητική μου οπότε θα πρέπει αφού εκτίθεσαι να περιμένεις και το χλευασμό κάποιων (εμού συμπεριλαμβανομένης)

Αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Μην επηρεάζεστε από τη μερίδα αυτών των ανθρώπων και παίρνει η μπάλα και τους υπολοίπους. Είναι το ίδιο με την καραμέλα που ακούω από τους άντρες <<όλες οι γυναίκες γουστάρουν φράγκα και ακριβά αμάξια και δώρα>> επειδή έχουν επηρεαστεί από το ηλίθιο lifestyle ή επειδή έχουν δοκιμάσει να την πέσουν μόνο σε τέτοιες γυναίκες. Φαίνεται από μακριά το πράγμα, δεν βλέπεις πού την πέφτεις; Έτσι κι εδώ. Ξυπνήστε και κλείστε την τιβί, αφήστε στην άκρη τις Espresso και λοιπές ενημερωτικές εφημερίδες και ελάτε στον πραγματικό κόσμο

(Τελικά μου βγήκε λιγάκι μεγάλο για υστερόγραφο)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 17:49, 11-07-10:

Οι γκέυ έχασαν τα δικαιώματα τους στην οικογένεια με την επιλογή τους να τοποθετούνται σεξουαλικά κόντρα στη φύση. Η οικογένεια δεν είναι μόνο οργανικός ρόλος, είναι και ένας φυσικός ρόλος. Με τον οποίο δεν έχουν την παραμικρή σχέση, και μάλιστα κατ'επιλογή.

Το να αρπάξουν λοιπόν ενα καημένο παιδάκι, επειδή είχε την ατυχία να βρεθεί χωρίς γονείς, και να το βάλουν μέσα σε μια καθημερινή διαστρεβλωμένη παράσταση οικογένειας, ίσα για τα μάτια του κόσμου ισοδυναμεί με παιδική κακοποίηση. Το να το τρελλάνουν με όλη τη πλύση εγκεφάλου που γίνεται και πρός εμάς εδώ, τους στρέιτ, προκειμένου να πειστεί ότι φυσιολογικό είναι το παρα φύση είναι έγκλημα. Ας αφήσουμε λοιπόν τις κορώνες περί δικαιωμάτων και δημοκρατίας γιατί δικαιώματα έχουν και αυτά τα παιδιά που σκοπεύουν να τα εκμεταλλευτούν ίσα για να παίξουνε την κοινωνική τους παράσταση. Και χωρίς καμία εκτίμηση στους φυσικούς ρόλους. Αφού αν τους εκτιμούσαν θα τους τηρούσαν και οι ίδιοι πρώτα, στις προσωπικές τους επιλογές.

Ομως είπαμε. Δημοκρατία είναι να κάνεις ότι θέλεις, όσο δεν βλάπτεις κανέναν άλλον. Δεν διαφωνώ λοιπόν να παντρεύονται οι γκέυ, αφού το θέλουν τόσο. Σαν συγγραφέας όμως δραστηριοποιούμαι εναντια στην παιδική κακοποίηση. Οπότε θα κάνω πάντα ότι μπορώ ώστε ΝΑ ΜΗΝ υιοθετούν παιδιά οι γκέυ. Κι όποιος γκέυ θέλει, ας το ονομάσει αυτό ομοφοβία. Κι εγώ στην αναγκαστική υιοθεσία παιδιών απο γκέυ μπορώ να βρώ πάρα πολλές , και πολύ πιο βαριές λέξεις.
Χαίρομαι που δεν διαφωνείς στο θέμα του γάμου, είναι μια πρόοδος. Για την υιοθεσία νομίζω πως όλοι μας έχουμε κάποιες ενστάσεις και αμφιβολίες και είναι πολύ λογικό. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί κάτι τέτοιο στη χώρα μας. Όμως η αγάπη δεν έχει σχέση με το φύλο, ούτε με τις κοινωνικές αντιλήψεις. Τα παιδιά πρέπει να το μάθουν αυτό. Δεν λέω ότι δεν θα είναι δύσκολο ή ότι δεν θα υπάρχει αρχικά πολλή κατακραυγή.

Τα παιδιά που ζουν σε ορφανοτροφεία έχουν καταρχάς ανάγκη για αγάπη και φροντίδα. Αν μπορούν να το προσφέρουν αυτό δύο γυναίκες που μένουν μαζί ή δύο άντρες τότε ίσως να μπορέσει να ζει το παιδί καλά. Η κοινωνία δεν είναι έτοιμη να δεχτεί κάτι τέτοιο. Σιγά σιγά ίσως οι συνθήκες αλλάξουν.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,845 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 17:50, 11-07-10:

Κανε τον κόπο να διαβάσεις πρώτα μετά απάντα όσο για το keyword αναφερόμουν στο back up του τι είναι νορμάλ ορ νοτ
Από το αρχικό κείμενο δεν προέκυπτε επ' ουδενί υποψία ότι μπορεί να εννοείς κάτι άλλο πέρα από αυτό που σχολίασα. Παρόλα αυτά thanks για τη διευκρίνιση.

Και οι gay έχουν δικαίωμα αλλά και τρόπους να κάνουν οικογένεια πέρα της υιοθεσίας. Απ' ότι έχω υπόψη μου, συνήθως άντρες gay κάνουν παιδιά με φίλες τους λεσβίες (εφόσον και οι δύο έχουν ανάγκη να κάνουν παιδιά). Άλλοι gay κάνουν παιδιά με ετεροφυλόφιλες γυναίκες.
Οι λεσβίες σε αυτή την περίπτωση είναι πιο ευνοημένες αφού βρίσκοντας δότη από τράπεζα σπέρματος μπορούν να τεκνοποιήσουν.

Γενικά με το να βρει ένας gay/μια λεσβία τρόπο να κάνει παιδί δε τους καθιστά εν τέλει μη gay.

Ενάντια στη φύση δεν τοποθετούνται από τη στιγμή που η ίδια η φύση έχει γεννήσει την ομοφυλοφιλία για ένα μικρό ποσοστό σε σχεδόν όλα τα θηλαστικά είδη της (υπάρχουν σχετικά ντοκιμαντέρ επί αυτού). Και οι ομοφυλόφιλοι άνθρωποι της φύσης είναι.

Τέλος, οι ομοφυλόφιλοι επιθυμούν να τεκνοποιήσουν/ αποκτήσουν παιδί(α) για τους ίδιους - εγωιστικούς και μη- λόγους που επιθυμούν και οι ετεροφυλόφιλοι. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί οι μεν gay το κάνουν για τα μάτια του κόσμου και οι δε str8 για άλλους, σοβαρότερους λόγους.

Να και ένα δείγμα κακοποιημένων παιδιών...
http://www.youtube.com/watch?v=_qf0puHJ-KM

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 11-07-10 στις 18:06.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 20:08, 11-07-10:

Χαίρομαι που δεν διαφωνείς στο θέμα του γάμου, είναι μια πρόοδος....... Τα παιδιά που ζουν σε ορφανοτροφεία έχουν καταρχάς ανάγκη για αγάπη και φροντίδα. Αν μπορούν να το προσφέρουν αυτό δύο γυναίκες που μένουν μαζί ή δύο άντρες τότε ίσως να μπορέσει να ζει το παιδί καλά. Η κοινωνία δεν είναι έτοιμη να δεχτεί κάτι τέτοιο. Σιγά σιγά ίσως οι συνθήκες αλλάξουν.
Δεν κάναμε καμία πρόοδο (προφανώς υποννοείς εξ αιτίας υποτιθέμενων πειστικών επιχειρημάτων της απέναντι πλευράς). Εξ αρχής στο θέμα του γάμου δεν έχει αντίρρηση κανείς. Ακόμη και το ποσοστά ΚΑΤΑ του γάμου που παρατηρείς στην δημοσκόπηση, σε αρκετό βαθμό είναι επειδή οι γκέυ συνδέουν αυτόματα το γάμο με την υιοθεσία. Αλλωστε και νομικά είναι πολύ κοντά. Οπότε ο γάμος όσο επιμένουν να το συνδέουν αποκλείεται επίσης.

Και οι gay έχουν δικαίωμα αλλά και τρόπους να κάνουν οικογένεια πέρα της υιοθεσίας. Απ' ότι έχω υπόψη μου, συνήθως άντρες gay κάνουν παιδιά με φίλες τους λεσβίες (εφόσον και οι δύο έχουν ανάγκη να κάνουν παιδιά). Άλλοι gay κάνουν παιδιά με ετεροφυλόφιλες γυναίκες.
Τωρα ησυχάσαμε όλοι (όσον αφορά την αντίλειψη της φυσικότητας και της φυσιολογικότητας μέσα στην οποία θα μεγαλώσουν αυτά τα παιδιά)

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:09, 11-07-10:

Εδώ μπορούμε να παρατηρήσουμε κάτι το ενδιαφέρον. Οι ...ας τους αποκαλέσουμε αντιομοφυλόφιλοι, διατείνονται σε όλους τους τόνους, ότι η υιοθεσία παιδιών από gay ζευγάρια θα προκαλέσει μεγάλη καταστροφή στην ψυχολογία του παιδιού, όπως και ο ίδιος ο Buggs αναφέρει σε επόμενο ποστ του. Θα αποτελέσει λέει κακοποίηση κάτι τέτοιο.

Εδώ όπως φαίνεται, πράγματι θα δημιουργηθούν ψυχικά τραύματα στα παιδιά αυτά και η αιτία θα είναι οι διακρίσεις, ο ρατσισμός και η εχθρότητα που αυτά τα παιδιά θα αντιμετωπίσουν από τους συνομιλήκους τους, οι οποίοι με τη σειρά τους θα υπακούσουν, χωρίς να γνωρίζουν και πολλά για το θέμα, στις εντολές των ...κατά τ' άλλα δημοκρατικών straight γονιών τους. Αυτοεκπληρούμενη προφητεία;

Δεν αποτελεί αυτό κακοποίηση των παιδιών που υιοθετήθηκαν από gay αγαπητέ Buggs; Πολύ περισσότερο, το να ενσταλάζεις το μίσος, το ρατσισμό και την εχθρότητα, την έλλειψη ανεκτικότητας προς το διαφορετικό, δεν αποτελεί κακοποίηση προς τα ίδια τα δικά σου παιδιά φίλε μου; Ενστάλαξη δηλητηρίου στην αθώα ψυχούλα τους; Ξέρεις πόσο κακό μπορεί να τους κάνει αυτό στη ζωή τους; Βλέπεις, το να γίνει το παιδί σου ανεκτικό προς τους ομοφυλόφιλους, δεν είναι και το χειρότερο που μπορεί να του συμβεί...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 20:32, 11-07-10:

Χαος καλύτερα να αφήσουμε τα ψυχολογικά τραύματα. Η συστηματική διαστρέβλωση της πραγματικότητας, και ειδικά της φυσιολογικότητας, είναι διανοητικό τράυμα. Ριζική διανοητική βλάβη. Κι αναρωτιέμαι το να τρελάνεις εντελώς ενα παιδί γαλουχόντας το ότι ο ήλιος βγαίνει απο τη δύση, είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο τραύμα, απο το να το κάνεις πόρνη ή να το βγάλεις στα φανάρια να πουλάει χαρτομάντηλα ή να πλένει παρμπρίτζ; Αν υποθέσουμε δηλαδή την χειρότερη πιθανή μοίρα ενός ορφανού ύστερα απο το ορφανοτροφείο.

Χαθήκαν άραγε, εξαντλήθηκαν όλα τα φυσιολογικά ζευγάρια της γής που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά και αποφάσισαν να επιστρατεύσουν και τους γκέυ προκειμένου να φύγουν τα ορφανά παιδιά απο τα ορφανοτροφεία; Και αλήθεια, μπροστά στην παντελή διαστρέβλωση των εννοιών, που θα υποστούν στο γκέυ σπίτι, ακόμη και άν είναι ζάμπλουτο, η ζωη στα ορφανοτροφεία είναι σίγουρα χειρότερη;

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariza_93

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariza_93
H mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H mariza_93 Εγω κ συ εσυ κ γω μονοι πανω στην γη.... έγραψε στις 23:46, 11-07-10:

χμ δεν διαβασα ολα τα ποστ για να δω τι λέτε.......άλλα θα γράψω την άποψη μου σχετικά με την υιοθεσία....μιας και ειναι ενδιαφερον θεμα.....
λοιπόν από την μια πλευρά γιατί να μην έχουν και αυτοί οι άνθρωποι το δικαίωμα να κάνουν οικογένεια......
απο την άλλη όμως πλευρά σκεφτείτε οτι τα παιδιά αυτά που θα υιοθετήσουν θα δέχονται καθημερινά τον κοινωνικό ρατσισμό γιατί καλως ή κακώς ζούμε σε μια κοινωνία που τα πάντα κρίνονται και κρίνονται ακόμα περισσότερο αυτά που δεν συμβαδίζουν με κάποια στερεότυπα που έχουν δημιουργηθεί από παλιά....... αρα αυτά τα παιδιά δεν θα μπορούν να έχουν μια όμορφη ζωή και όχι γιατί δεν θα ζουν σε μια οικογένεια όπως οι περισσότερες αλλά γιατί οι γύρω τους θα τους κρίνουν.... θα τους απορρίπτουν.....
δεν ξέρω αν θα πρέπει λοιπόν να έχουν αυτό το δικαίωμα.....παντως στην χωρα μας πιστευω κατι τετοιο για να γίνει θα πρεπει να περάσουν πολλααααα χρονια.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 23:56, 11-07-10:

Χαθήκαν άραγε, εξαντλήθηκαν όλα τα φυσιολογικά ζευγάρια της γής που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά και αποφάσισαν να επιστρατεύσουν και τους γκέυ προκειμένου να φύγουν τα ορφανά παιδιά απο τα ορφανοτροφεία; Και αλήθεια, μπροστά στην παντελή διαστρέβλωση των εννοιών, που θα υποστούν στο γκέυ σπίτι, ακόμη και άν είναι ζάμπλουτο, η ζωη στα ορφανοτροφεία είναι σίγουρα χειρότερη;
Εγώ πάντως αν ήμουν ορφανό παιδί θα προτιμούσα να με υιοθετήσουν δυο ομοφυλόφιλοι που θα με αγαπούσαν παρά δύο ετεροφυλόφιλοι που δεν θα είχαν ιδιαίτερα έντονα συναισθήματα για εμένα. Και πιστεύω πως οι ομοφυλόφιλοι ώντας ''στερημένοι'' από τέτοιου ειδους δικαιώματα θα μπορούσαν να προσφέρουν πολλά σε ένα παιδί.

Και να το μάθουν να εκτιμάει τις αληθινές αξίες στη ζωή, να έχει τα δικά του πιστεύω και να μην αφήσει διάφορους κακοήθεις να διαταράξουν τον κόσμο του και τις απόψεις του. Να το μάθουν να κρίνει με βάση όσα έχει ζήσει και όχι όσα λένε οι άλλοι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 05:09, 12-07-10:

Ιδού λοιπόν γιατί υπάρχει όλη αυτή η αντίδραση στο θεμα της υιοθεσίας.
Αρχική Δημοσίευση από mariza_93
....λοιπόν από την μια πλευρά γιατί να μην έχουν και αυτοί οι άνθρωποι το δικαίωμα να κάνουν οικογένεια......
... το είχαν και το έχασαν με την σεξουαλική τους επιλογή κόντρα στη φύση , δεν τους το στέρησε κανείς.
απο την άλλη όμως πλευρά σκεφτείτε οτι τα παιδιά αυτά που θα υιοθετήσουν θα δέχονται καθημερινά τον κοινωνικό ρατσισμό
Τα παιδιά δεν θα δεχτούν κανένα κοινωνικό ρατσισμό αφού ολοι ξέρουν ότι δεν φταίνε εκείνα που κάποιοι τα έδωσαν για υιοθεσία σε ζευγαρια γκεύ. Ισα ίσα, όλοι οι στρέιτ ήδη βλέπουμε όλα αυτά τα παιδιά με εξαιρετική συμπάθεια και σαν κοινωνικά θύματα.
Εγώ πάντως αν ήμουν ορφανό παιδί θα προτιμούσα να με υιοθετήσουν δυο ομοφυλόφιλοι που θα με αγαπούσαν παρά δύο ετεροφυλόφιλοι που δεν θα είχαν ιδιαίτερα έντονα συναισθήματα για εμένα.
Εγώ πάλι θα προτιμούσα το ανάποδο. Γιατί οι ομοφυλόφιλοι θα με αγαπούσαν σαφώς λιγότερο απο τους στείρους ετεροφυλόφιλους. Και οι δυο δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, κι αυτό είναι το μονο κοινό που θα τους είχε οδηγήσει στην υιοθεσία μου. Περαν αυτού ομως οι γκέυ θα μου μετέφεραν ενα ολόκληρο πακέτο αντιλήψεων , των δικών τους, όπως άλλωστε και κάθε γονέας. Ομως οι δικές τους αντιλήψεις θα ήταν παρα φύση. Θα πήγαινα λοιπόν ύστερα εγώ στο σχολείο και ενώ οι συμμαθητές μου θα μιλούσαν για το σέξ, εγώ πλέον (και όχι οι γκέυ γονείς μου για τους οποίους μπορεί να μήν με κατηγορούσε ποτέ κανείς) θα έλεγα τα αντίθετα πράγματα. Μάλιστα θα επέμενα, όσο επιμένετε κι εσείς τώρα, ότι ο ήλιος βγαινει απο την ανάποδη.

Και για ολα αυτά, δεν θα έφταιγα φυσικά πάλι εγώ, όμως αυτή τη φορά, θα φαίνονταν σαν δικές μου απόψεις. Εκτός βέβαια άν έβγαινα σαν αγόρι στην αγοροπαρέα του σχολείου μου και έλεγα: "Οι πατεράδες μου είναι π....ες, και απορώ πως κάνουν αυτά που κάνουν μεταξυ τους. Οταν τους βλέπω να φιλιουνται μου 'ρχεται να ξεράσω, όμως τι να κάνουμε; Αυτοί με υιοθέτησαν." Εκεί ναι, θα διαχωριζόμουν οφθαλμοφανώς απο τις δικές τους επιλογές, απόψεις και προτιμήσεις και κανείς πάλι δεν θα με κατέκρινε επειδή κάποτε, σαν μικρό ανυπεράσπιστο παιδί, με υιοθέτησαν δυο γκέυ.

Ομως όλοι ξέρουμε ότι αυτό δεν θα το έλεγα ποτέ
. Επειδή ακριβώς αυτοί οι δυο γκέυ, θα ήταν οι γονείς μου, οι οποίοι, πέραν του τί κάνανε μεταξύ τους, θα με φροντιζαν, να έχω το ωραίο μου σπίτι, το ωραίο μου φαί, τα ωραία μου παιχνίδια, τα ωραία μου ρούχα, τις ωραίες μου ανέσεις, και το ωραίο μου σχολείο. Θα τους αγαπούσα λοιπόν παρα πολυ για όλα όσα μου πρόρσφεραν και είμαι βέβαιος ότι δεν θα μιλούσα ποτέ εναντίον τους, αν δεν γίνονταν βάναυσοι απέναντι μου.

Οπότε, όχι μόνο θα μετέφερα τις απόψεις τους, θα τους υπερασπιζόμουν και με πάθος και δεν θα δεχόμουν κανέναν να τους θίξει. Θα γινόμουν λοιπόν με βεβαιότητα φερέφωνό τους, τουλάχιστον στο επίπεδο συζητήσεων με τους συμμαθητές μου. Ασχέτως αν θα γινόμουν και εγώ γκέυ, στην συνέχεια ποιυ αυτό θα ήταν το λιγώτερο που θα με απασχολούσε. Βέβαια και γι'αυτό όλοι διατείνονται εδώ ότι δεν είναι επίκτητο ούτε επιλογή. Ναι ίσως να μην είναι, όμως επιρρεασμένος ήδη, για ολόκληρη την παιδική μου ζωή ότι το γκέυ είναι "απόλυτα φυσικό", νομίζω ότι θα είχα κάνει διανοητικά όλο το δρόμο για να γίνω. Μάλιστα άν αγαπιόντουσαν πολύ και οι γκέυ γονείς μου θα είχα κάνει και το μισό, τουλάχιστον, συναισθηματικό δρόμο για να γίνω. Το μόνο λοιπόν που θα έλειπε για να γίνω και εγώ γκέυ θα ήταν το σωματικό μέρος.

Αυτά όλα λοιπόν που θα μου συνέβαιναν με βεβαιότητα και μόνο ενεκα των ιδιαίτερων προτιμήσεων των γκέυ που θα με υιοθετούσαν, δεν τα βλέπω σαν αγάπη. Το να στερηθώ εκ γεννετής το δικαίωμα στην φυσιολογικότητα. Το να στερηθώ την γνώση, του τί είναι φυσικό και τί όχι, επίσης εκ γεννετής, ενάντια σε μια συντριπτική μερίδα άλλων παιδιών που την έχουν, είναι διανοητική αναπηρία. Θα το έβλεπα σαν κατάρα ότι με υιοθέτησαν αυτοί και όχι δυο ετεροφυλόφιλοι. Αν φυσικά δεν είχα μεγαλώσει μέσα σε ένα γκέυ σπίτι, όπου, όπως καταλαβαίνετε, ΜΟΝΟ ότι ίσχυε εκεί, θα ήταν αγάπη. Ακριβώς όπως και στα σπίτια ετεροφυλόφιλων.

Και όλα αυτά θα μου συνέβαιναν ακριβώς γι'αυτό που λές παρακάτω

Και να το μάθουν να εκτιμάει τις αληθινές αξίες στη ζωή, να έχει τα δικά του πιστεύω και να μην αφήσει διάφορους κακοήθεις να διαταράξουν τον κόσμο του και τις απόψεις του. Να το μάθουν να κρίνει με βάση όσα έχει ζήσει και όχι όσα λένε οι άλλοι.
Αυτά λοιπόν τα "αληθινά" θα μου μάθαιναν ήθελα δεν ήθελα. Θα μου στερούσαν δηλαδή όλη την αλήθεια. Κι αυτό δεν θα ήταν αγάπη κι ας μήν μου έδιναν ποτέ ούτε μια καρπαζιά, κι ας με φρόντιζαν με όλα τα λεφτά του κόσμου.

Πρέπει να καταλάβουμε κάτι. Δυο αλκοολικοί πίνουν γιατί πιστεύουν στο ποτό. Εχουν αναπτύξει και εφαρμοζουν καθημερινά διάφορες κοσμοθεωρίες γύρω απο αυτό, που τους οδηγούν στο να πίνουν διαρκώς. Η κοινωνική πρόνοια όμως δεν παραχωρεί παιδιά για υιοθεσία σε αλκοολικούς, όταν το γνωρίζει. Δεν παραχωρεί επίσης παιδιά για υιοθεσία σε ναρκομανείς αφού κι αυτοί έχουν τις ανάλογες αντιλήψεις που τους οδηγούν στα ναρκωτικά.

Οι άνθρωποι αυτό που κάνουν το θεωρούν "σωστό" όποιο και άν είναι αυτό. Ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι, που ανέφερα προηγουμένως θεωρούσε σωστό αυτό που έκανε, άσχετα άν εσείς και εγώ το καταδικάζουμε. Ο πλέον διαταραγμένος εγκέφαλος, την ώρα που κάνει κάτι, υπο το πρίσμα των δικών του αντιλήψεων, το θεωρεί σωστό. Γι'αυτό ΜΟΝΟ το κάνει, αλλιώς απλά ο δικός του ο ίδιος ο εγκέφαλος θα έλεγε "στοπ". Και η όποια πράξη δεν θα συνέβαινε.

Πρέπει λοιπόν να προυποθέσουμε κάτι πρίν αποφασίσουμε γι'αυτό το θέμα της υιοθεσίας παιδιών απο γκέυ γονείς. Ότι είναι αδύνατον κάποιος γονέας, ετεροφυλόφιλος ή ομοφυλόφιλος να μη περάσει στο παιδί του, υιοθετημένο ή μη, άλλες αντιλήψεις απο αυτές που πιστεύει σωστές. Αυτές ξέρει, αυτές θα περάσει.

Είναι εντελώς παρανοική προσδοκία να λέμε ότι ο αλκοολικός θα πεί στο παιδί ότι το αλκοόλ δεν είναι καλό. Μόνο ο αλκοολικός που το έχει κόψει, θα το πεί αυτό, όμως αυτός το έχει ήδη πεί στον εαυτό του. Ο αλκοολικός που το συνεχίζει, ο ναρκομανής που το συνεχίζει, ο εθισμένος τζογαδόρος που το συνεχίζει, η μητέρα που εκπορνεύτηκε ή παντρεύτηκε για τα λεφτά και συνεχίζει να μην αγαπάει κανέναν πέραν του εαυτό της, ΟΛΟΙ αυτοί, θα περάσουν το μήνυμα ζωής που αυτοί πιστεύουν σωστό! Πώς λοιπόν οι γκέυ γονείς μου, των οποίων η επιλογή αποτελεί μακράν μεγαλύτερο πάθος και πείσμα, θα μου έλεγαν ποτέ "Ξέρεις εμείς είμαστε γκέυ πιστεύουμε και κάνουμε ότι βλέπεις, όμως αυτό δεν είναι φυσικό κι εσύ μη το κάνεις" ;;

Αυτό είναι που θεωρώ παιδική κακοποίηση. Το ότι δεν θα μου το λέγανε ποτέ. Οπως δεν το λέτε κι εσείς τώρα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 12-07-10 στις 05:52. Αιτία: Μορφοποίηση κειμένου
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:11, 12-07-10:

Ο Σεργιανόπουλος δολοφονήθηκε επειδή κάρφωσε αυτούς που του πουλούσαν ναρκωτικά. Δεν πέθανε επεδή ήταν ομοφυλόφιλος.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:48, 12-07-10:

ΜΟΝΟ ότι ίσχυε εκεί, θα ήταν αγάπη. Ακριβώς όπως και στα σπίτια ετεροφυλόφιλων.
Κοίτα να δεις τώρα ένα περίεργο πράγμα.... Μέχρι αυτή τη στιγμή που μιλάμε όλα τα Ελληνόπουλα μεγαλώνουν σε οικογένειες που με τα δικά σου κριτήρια θα τις θεωρούσαμε φυσιολογικές και ισχύει σ' αυτά η ετεροφυλοφιλική αγάπη έτσι όπως την παρουσίασες εσύ.

Πώς λοιπόν 10% αυτών των παιδιών κατέληξαν ομοφυλόφιλοι είναι κάτι που δεν εξηγείται με τη θεωρία σου. Αφού μεγάλωσαν σε σπίτια που είδαν και έμαθαν ότι το φυσιολογικό είναι η ετεροφυλία, η λογική (σου) λέει πως θα έπρεπε να επιλέξουν το σίγουρο και φυσιολογικό δρόμο των ετερόφυλων σχέσεων.

Το 10% μάλιστα αυτών των παιδιών που στράφηκαν (είτε από επιλογή, είτε από ανάγκη) στην ομοφυλοφιλία, αντιμετώπισαν τον κοινωνικό ρατσισμό, πρώτα και καλύτερα μέσα στις ίδιες τους τις οικογένειες! Βίωσαν τον αβάσταχτο πόνο του να μην βρίσκεις αποδοχή ούτε καν μέσα στην ίδια σου την οικογένεια (που ακόμη κι αν ήσουν σχιζοφρενής δολοφόνος, μπορεί να σε αποδεχόταν). Πολύ χειρότερα, ένιωσαν την αμφιβολία του αν πρέπει ή όχι να μοιραστούν την ιδιαιτερότητά τους με την οικογένειά τους, επειδή αυτή, μπορεί πράγματι να τους αντιμετώπιζε σαν εγκληματίες.

Δεν νομίζω πως υπάρχει άνθρωπος που γνωρίζει καλύτερα αυτόν τον κοινωνικό ρατσισμό, από έναν ομοφυλόφιλο.
Επειδή ακριβώς τον έχει ζήσει στο πετσί του, ξέρει πολύ καλά, πως τα παιδιά δεν κληρονομούν απαραίτητα τις σεξουαλικές προτιμήσεις των γονιών τους. Ξέρει πώς είναι να μην μπορείς να μιλήσεις στους γονείς σου γι' αυτό καλύτερα απ' οποιονδήποτε άλλον και ξέρει πόσο πονά συναισθηματικά, αυτός που δεν τον αποδέχονται. Ξέρει πώς είναι να σε κοροϊδεύουν οι φίλοι, οι συγγενείς, η κοινωνία επειδή τα έχει αντιμετωπίσει.

Θεωρώ λοιπόν πιθανότερο για έναν ομοφυλόφιλο γονέα να έχει μια πιο ευρεία άποψη για τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση που θα βοηθήσει καλύτερα το παιδί του να αντεπεξέλθει στις ανάγκες του, είτε είναι ομοφυλόφιλο είτε όχι. Αν μη τι άλλο, δεν μπορώ να φανταστώ έναν ομοφυλόφιλο να διώχνει το παιδί του από το σπίτι, επειδή του ανακοίνωσε ότι είναι str8. Δεν μπορώ να τον φανταστώ να το επιπλήττει επειδή γουστάρει κοριτσάκια.
Θα ήταν το λιγότερο ειρωνεία και αναισθησία προς τον ίδιο, επαναστατικό για κάποιους, δρόμο που διάλεξε ο ίδιος!

Ομοφυλόφιλος δεν σημαίνει απαραίτητα ετεροφοβικός, όπως και ετεροφυλόφιλος δεν σημαίνει απαραίτητα ομοφοβικός, παρόλο που και οι δύο αυτές φοβίες είναι προφανώς υπαρκτές σε κάποιους εκατέρωθεν.

Οι λόγοι πάντως που βλέπω έναν ομοφυλόφιλο να γίνεται ετεροφοβικός και να μην επιτρέπει στα παιδιά του να κάνουν παρέα με ετερόφυλα παιδιά (όπως μας ανέφερες παραπάνω ότι θα έπρεπε να κάνουν οι ετερόφυλοι προς τα παιδιά των ομοφυλόφιλων) είναι ο κοινωνικός ρατσισμός και το μένος που έχει δεχτεί για την ιδιαιτερότητά του.

Η βία φέρνει πάντα βία...

Και για να επιστρέψω στην παράθεση που επέλεξα από το κείμενό σου, στο δικό μου σπίτι η Αγάπη γίνεται δεκτή σε κάθε δυνατή και υπαρκτή μορφή της.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 12:54, 12-07-10:

Εδώ μπορούμε να παρατηρήσουμε κάτι το ενδιαφέρον. Οι ...ας τους αποκαλέσουμε αντιομοφυλόφιλοι, διατείνονται σε όλους τους τόνους, ότι η υιοθεσία παιδιών από gay ζευγάρια θα προκαλέσει μεγάλη καταστροφή στην ψυχολογία του παιδιού, όπως και ο ίδιος ο Buggs αναφέρει σε επόμενο ποστ του. Θα αποτελέσει λέει κακοποίηση κάτι τέτοιο.

Εδώ όπως φαίνεται, πράγματι θα δημιουργηθούν ψυχικά τραύματα στα παιδιά αυτά και η αιτία θα είναι οι διακρίσεις, ο ρατσισμός και η εχθρότητα που αυτά τα παιδιά θα αντιμετωπίσουν από τους συνομιλήκους τους, οι οποίοι με τη σειρά τους θα υπακούσουν, χωρίς να γνωρίζουν και πολλά για το θέμα, στις εντολές των ...κατά τ' άλλα δημοκρατικών straight γονιών τους. Αυτοεκπληρούμενη προφητεία;

Δεν αποτελεί αυτό κακοποίηση των παιδιών που υιοθετήθηκαν από gay αγαπητέ Buggs; Πολύ περισσότερο, το να ενσταλάζεις το μίσος, το ρατσισμό και την εχθρότητα, την έλλειψη ανεκτικότητας προς το διαφορετικό, δεν αποτελεί κακοποίηση προς τα ίδια τα δικά σου παιδιά φίλε μου; Ενστάλαξη δηλητηρίου στην αθώα ψυχούλα τους; Ξέρεις πόσο κακό μπορεί να τους κάνει αυτό στη ζωή τους; Βλέπεις, το να γίνει το παιδί σου ανεκτικό προς τους ομοφυλόφιλους, δεν είναι και το χειρότερο που μπορεί να του συμβεί...
Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι σχόλια σαν το παραπάνω παίρνουν 10 θετικές ψήφους ! Κάτι που αποδεικνύει σε μένα τουλάχιστον, ότι τζάμπα όσο κοπιάσαμε, τζάμπα όσα γράψαμε, ολοι εμείς οι υπόλοιποι. Απο το ένα αυτί μπήκαν απο το άλλο βγήκαν. Ζήτω η πόλωση, ζήτω η κλωτσοπατινάδα ! Η αυτοί ή εμείς !

Αυτό βλέπω. Οτι η λογική δεν έχει την παραμικρή θέση ή αξία σε όλη αυτή τη συζήτηση. Η μόνη επιδίωξη είναι η επικράτηση της άποψης που επιχειρείται "με κάθε μέσο". Κάθε αντιθετη άποψη βαφτίζεται αυτόματα "ομοφοβία" ή "ρατσισμός". Την ίδια στιγμή αρκεί να είναι κάποιος γκέυ, τουλάχιστον σ'αυτή τη συζήτηση, για να θεωρηθεί αυτόματα προχωρημένος, (εως διαννοούμενος), ανοικτόμυαλος και δημοκράτης!

Αν είναι δυνατόν να γίνει εποικοδομητική συζήτηση έτσι ! Απο την αρχή, πόσα άτομα έχουν πεί στους γκέυ συζητητές εδώ οτι δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα με το γάμο τους. Δεν νοιάστηκαν οι απέναντι συζητητές. Αυτό που τους νοιάζει είναι η υιοθεσία. Πιστεύω ότι αν αυτή η επιμονή έχει γενικότερες κοινωνικές προεκτάσεις η σύγκρουση τελικά θα είναι αναπόφευκτη. Θα αντιστρέψουν δηλαδή το κλίμα απο εκεί που τώρα είναι
  • "δεν πειράζει να είναι κανείς γκεύ, και να παντρεύονται μάλιστα αν το θέλουν, ομως να μήν υιοθετούν παιδιά" στο
  • "πειράζει πάρα πολύ να είναι κανείς γκέυ, γιατί θέλουν να υιοθετήσουν με το στανιό παιδιά, προκειμένου να τα κάνουν φερέφωνα των απόψεων τους"

Εκεί δηλαδή που, ακόμη, τουλάχιστον μέχρι αυτό το σημείο, δεν είναι μια μάχη, θα καταφέρουν να την κάνουν. Δεν βλέπω την παραμικρή διάθεση συνεργασίας της γκέυ κοινότητας στο να συνυπάρξουν με τους στρέιτ συμπολίτες τους. Και να σεβαστούν τα δικά τους δικαιώματα επίσης.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:51, 12-07-10:

Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι σχόλια σαν το παραπάνω παίρνουν 10 θετικές ψήφους ! Κάτι που αποδεικνύει σε μένα τουλάχιστον, ότι τζάμπα όσο κοπιάσαμε, τζάμπα όσα γράψαμε, ολοι εμείς οι υπόλοιποι. Απο το ένα αυτί μπήκαν απο το άλλο βγήκαν. Ζήτω η πόλωση, ζήτω η κλωτσοπατινάδα ! Η αυτοί ή εμείς !
ενυαξει ειπαμε για τους ομοφυλοφιλους στο νετ και τα φορα..εδω ειναι αλλος κοσμος..ανωνυμος,,
οποτε διαφορετικος..

δεν ειναι κακο απαραιτητα..
απλα να ξερουμε που βρισκομαστε..

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:58, 12-07-10:

ενυαξει ειπαμε για τους ομοφυλοφιλους στο νετ και τα φορα..εδω ειναι αλλος κοσμος..ανωνυμος,,
οποτε διαφορετικος.. δεν ειναι κακο απαραιτητα.. απλα να ξερουμε που βρισκομαστε..
Δηλαδή που βρισκομαστε;

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 16:06, 12-07-10:

Δηλαδή που βρισκομαστε;

<<σε μια ολόκληρη μάχη ιδεών αλλά στο τέλος δεν υπήρξαν ούτε νικητές , ούτε ηττημένοι , ούτε ιδέες>>

Elianto - Stefano Benni

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:12, 12-07-10:

Δηλαδή που βρισκομαστε;
ως κυριαρχουσα αποψη του φορουμ..

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 16:31, 12-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
<<σε μια ολόκληρη μάχη ιδεών αλλά στο τέλος δεν υπήρξαν ούτε νικητές , ούτε ηττημένοι , ούτε ιδέες>> Elianto - Stefano Benni
O μηδενισμός, το τίποτα, είναι ενα αποτέλεσμα που επιδιώκουν πολλοί. Είναι μάλλον το μεγαλύτερο παγκόσμιο πρόβλημα σήμερα. Οπότε όταν προκύπτει επι τουτοις, κανείς δεν μπορεί να πεί ότι δεν υπήρξαν νικητές και ηττημένοι. Πάντα υπάρχουν...

ως κυριαρχουσα αποψη του φορουμ..
Μ' αυτό το πλευρό να κοιμάσαι εσύ Άγγελε.... Δεν βλέπεις ότι το κακο ξεχειλίζει σχεδόν παντού;

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariza_93

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariza_93
H mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H mariza_93 Εγω κ συ εσυ κ γω μονοι πανω στην γη.... έγραψε στις 17:13, 12-07-10:

1)... το είχαν και το έχασαν με την σεξουαλική τους επιλογή κόντρα στη φύση , δεν τους το στέρησε κανείς.

2)Τα παιδιά δεν θα δεχτούν κανένα κοινωνικό ρατσισμό αφού ολοι ξέρουν ότι δεν φταίνε εκείνα που κάποιοι τα έδωσαν για υιοθεσία σε ζευγαρια γκεύ. Ισα ίσα, όλοι οι στρέιτ ήδη βλέπουμε όλα αυτά τα παιδιά με εξαιρετική συμπάθεια και σαν κοινωνικά θύματα.
1) Μα δεν ξέρουμε αν ήταν επιλογή τους δηλαδή ναι υπάρχουν κάποιοι που με προσωπική επιλογή αποφάσισαν να είναι γκέϊ αλλά ξέρεις και πόσοι άλλοι λόγω κάποιων γονιδίων ίσως και για διάφορους άλλους λόγους κατέληξαν να γίνουν γκέϊ.....
2) Βασικα το χω σχεδόν βεβαιο οτι θα δεχτούν το κοινωνικο ρατσισμό .....δεν νομίζω ότι όλοι οι στρειτ είναι τόσο ανοιχτόμυαλοι και σιγουρα υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν σε κάποια στερεότυπα τα οποία και θα μεταφέρουν στα παιδιά τους όταν αυτά τα παιδιά συναναστραφούν με τα παιδιά τον γκέϊ σίγουρα δεν θα ναι και ότι καλύτερο......γιατι και οι δυο πλευρές θα αντιμετωπίσουν το διαφορετικό......μακάρι να κάνω λάθος και να ναι όπως τα λες!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 20:21, 12-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από mariza_93
1) Μα δεν ξέρουμε αν ήταν επιλογή τους δηλαδή ναι υπάρχουν κάποιοι που με προσωπική επιλογή αποφάσισαν να είναι γκέϊ αλλά ξέρεις και πόσοι άλλοι λόγω κάποιων γονιδίων ίσως και για διάφορους άλλους λόγους κατέληξαν να γίνουν γκέϊ.....
2) Βασικα το χω σχεδόν βεβαιο οτι θα δεχτούν το κοινωνικο ρατσισμό .....δεν νομίζω ότι όλοι οι στρειτ είναι τόσο ανοιχτόμυαλοι και σιγουρα υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν σε κάποια στερεότυπα τα οποία και θα μεταφέρουν στα παιδιά τους όταν αυτά τα παιδιά συναναστραφούν με τα παιδιά τον γκέϊ σίγουρα δεν θα ναι και ότι καλύτερο......γιατι και οι δυο πλευρές θα αντιμετωπίσουν το διαφορετικό......μακάρι να κάνω λάθος και να ναι όπως τα λες!
1) Δεν ισχύει. Είναι δεν είναι επιλογή κάποιων να είναι γκέυ, είναι σίγουρα επιλογή τους να υιοθετήσουν ενα παιδί και στην συνέχεια να του δειχνουν αυτό που πιστεύουν. Οτι το γκέυ είναι προτιμώτερο απο το στρέιτ. Κι εκεί είναι το πρόβλημα.
2) Δεν ισχύει επίσης. Κανείς δεν θα τα βάλει με ένα παιδί επειδή οι (θετοί μάλιστα) γονείς του είναι όποιοι ήταν πρίν κάν το υιοθετήσουν;; Η αρνητική κριτική αν γίνει, θα προέλθει απο πάρα πολύ χαμηλού επιπέδου άτομα, σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις που εκμεταλλεύονται την εξ αίματος ομοιότητα για να προσβάλλουν. Δηλαδή επειδή το αίμα νερό δεν γίνεται έτσι, για τον κακοήθη που θελει να βρεί πατημα να προσβάλλει κάποιον, ο γιός του μπεκρή είναι εκ των πραγμάτων μπεκρής, του τζογαδορου χαρτοπαίκτης και της ξεπουλημένης μητέρας η κόρη απαραιτήτως πουτάνα. Το υιοθετημένο παίδί και να θέλει ένας κακοήθης, τι θα του πεί;

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:16, 12-07-10:

Χαος καλύτερα να αφήσουμε τα ψυχολογικά τραύματα. Η συστηματική διαστρέβλωση της πραγματικότητας, και ειδικά της φυσιολογικότητας, είναι διανοητικό τράυμα. Ριζική διανοητική βλάβη. Κι αναρωτιέμαι το να τρελάνεις εντελώς ενα παιδί γαλουχόντας το ότι ο ήλιος βγαίνει απο τη δύση, είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο τραύμα, απο το να το κάνεις πόρνη ή να το βγάλεις στα φανάρια να πουλάει χαρτομάντηλα ή να πλένει παρμπρίτζ; Αν υποθέσουμε δηλαδή την χειρότερη πιθανή μοίρα ενός ορφανού ύστερα απο το ορφανοτροφείο.
Εγώ κι εσύ παρατηρούμε την ίδια πραγματικότητα, όμως την αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά, καθώς οι ήδη παγιωμένες πεποιθήσεις μας, οι ορισμοί που ήδη έχουμε αποδεχτεί, έστω οι διαφορετικές εμπειρίες μας, μάς οδηγούν στο να προκρίνουμε ως σημαντικά διαφορετικά στοιχεία της και να υφαίνουμε μια εικόνα που διαφέρει από αυτήν που σχηματίζει ο άλλος. Ποιος από τους δύο έχει διαστρεβλωμένη εικόνα της πραγματικότητας όμως; Πιθανώς κανένας, ίσως ο ένας απ' τους δύο, πιθανότερα και οι δύο, μιας και οι πραγματικότητες που αντιλαμβανόμαστε αποτελούν απλά πεπερασμένα υποσύνολα ενός απειροσυνόλου. Άραγε το ότι οι γονείς μου με μεγάλωσαν δίνοντάς μου διαφορετικές κατευθύνσεις απ' ό,τι οι δικοί σου έδωσαν σ' εσένα, με καθιστά κατά τη γνώμη σου θύμα κακοποίησης; Γιατί έχω τέτοιες αντιλήψεις; Ήταν gay οι γονείς μου;

Ίσως λοιπόν και να πάσχω από διανοητικά τραύματα, παρά το γεγονός ότι εξίσου εύκολα κι αβασάνιστα θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ακριβώς το ίδιο και για εσένα. Η ομοφυλοφιλία δεν αποτελεί στις περισσότερες των περιπτώσεων συνειδητή επιλογή, ωστόσο η ανεκτικότητα και η ηπιότητα έναντι του διαφορετικού, όπως και η σθεναρή στάση ενάντια σε κάθε είδους μισαλλοδοξία, αποτελούν και προσωπικά αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη για τις επιλογές μου αυτές. Τελικά είναι θέμα γούστου ίσως, καθώς μάλλον προτιμώ τα δικά μου διανοητικά τραύματα από τα δικά σου. Αν μη τι άλλο, ο πλασματικός κατά τη γνώμη σου κόσμος μέσα στον οποίο ζω διαθέτει ηρεμία, ισορροπία και κατανόηση...

Ως προς το φυσιολογικό ή μη, η άποψη ότι το φυσιολογικό είναι απλά θέμα πλειοψηφίας, ενώ αυτό που σε κάποιο δεδομένο εξελικτικό χρόνο αποτελεί ανωμαλία, σε άλλη χρονική περίοδο μπορεί να θεωρηθεί ως το φυσιολογικό, αποτελεί κοινό τόπο στην επιστήμη της Γενετικής και της Εξέλιξης, με κλασικό παράδειγμα τα γονίδια της α αλυσίδας της ανθρώπινης αιμοσφαιρίνης. Οι αποκλίσεις από τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά αποτελούν επίσης φυσιολογική κατάσταση, ενώ η εξάλειψή τους θεωρείται αρνητική για τον πληθυσμό, αφού έτσι μειώνεται η γενετική ποικιλότητα και συνεπώς το εξελικτικό του δυναμικό, δηλαδή η πιθανότητα να επιβιώσει ως πληθυσμός σε μεγαλύτερη ποικιλία συνθηκών του περιβάλλοντος.

Αυτό που εγώ γνωρίζω, γυρίζοντας ξανά στο κοινωνικό φαινόμενο το οποίο εξετάζουμε εδώ, αφού υπογραμμίσω την ευθεία αναλογία των διδαγμάτων των πληθυσμιακών κλάδων της βιολογίας με την επιστήμη της κοινωνιολογίας, είναι πως στις ανθρώπινες κοινωνίες, σε όλες τις εποχές και σε όλους τους τόπους, μια μικρή όμως σημαντική μειοψηφία ανθρώπων, ανδρών και γυναικών, είναι ομοφυλόφιλοι, παρά τις στυγνές απαγορεύσεις, τις διώξεις και την κοινωνική περιθωριοποίηση που συχνά επιλέχτηκαν ως μέσα για την εξάλειψη του φαινομένου. Τα μέσα αυτά έχουν αποτύχει οικτρά, καθώς δεν κατάφεραν ν' αποθαρρύνουν τους ανθρώπους ν' απαρνηθούν τη βαθύτερη φύση τους. Κάτι τέτοιο δείχνει κατά τη γνώμη μου, ότι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι πολύ περισσότερο, πολύ πιο θεμελιώδες για την ψυχοσύνθεση των ανθρώπων αυτών, από μια απλή επιλογή. Όταν οι άνθρωποι σε πείσμα της απόρριψης, της απομόνωσης, του εξευτελισμού ή του θανάτου κάνουν επί χιλιάδες χρόνια τούτη την επιλογή -ας το δεχτώ χάριν της συζήτησης- αυτό δείχνει κατά την ταπεινή μου αντίληψη ότι πρόκειται για κάτι πιο εσωτερικό, πιο δυνατό, πιο αδυσώπητο που τους καθοδηγεί. Κάτι που πηγάζει βαθιά απ' την ψυχή τους.

Προσωπικά τις επιλογές ψυχής, εκείνες που δεν διστάζουν να σταθούν μπροστά σε όλα τα ικριώματα του κόσμου, έχω μάθει να τις σέβομαι ευλαβικά και δεν θεωρώ ότι είμαι εγώ ο άσπιλος κι αθώος, που θα επιβάλει στους γύρω του το πως ΠΡΕΠΕΙ να αισθάνονται. Ωστόσο, ποτέ δεν αναφέρθηκα στην ομοφυλοφιλία ως κάτι το "φυσιολογικό", αφού διατηρώ κι εγώ τις επιφυλάξεις μου επ' αυτού. Ακόμη όμως κι αν δεν πρόκειται ακριβώς για το "φυσιολογικό", σίγουρα είναι κάτι το αποδεκτό. Είναι πολύ κοινό φίλε μου για νά 'ναι τραγικό.

Κατά μεγάλη ειρωνεία, έχω διαβάσει ότι το να μεγαλώνουν τα παιδιά σε ιδρύματα, με ελλείμματα αγάπης και περισσεύματα κανόνων, με συγχρωτισμό κυρίως με άτομα του ίδιου φύλου, αυξάνει κατά πολύ την πιθανότητα κατά την εφηβεία τους ν' αναπτύξουν ομοφυλοφιλικές τάσεις, για τον ίδιο ακριβώς λόγο που τις ανέπτυσσαν οι νέοι της Αρχαίας Σπάρτης.

Ίσως επειδή ο ισορροπημένος λόγος και τα εμπεριστατωμένα επιχειρήματα είναι κατά παράδοση της κοινότητάς μας θελκτικότερα από τα κηρύγματα μίσους, διχοτόμησης και κοινωνικής αγριότητας... Δεν νομίζω πως το ύφος της γραφής μου στο παρόν θέμα καταλήγει σε κλωτσοπατινάδα, ούτε έχει ποτέ αυτό κλειδωθεί εξαιτίας των απόψεών μου. Με λίγα λόγια, θεωρώ ότι το παρόν ποστ σου με αδικεί κατάφωρα και απρόκλητα. Αλήθεια αγαπητέ μου, όταν κάποιος σου απευθύνεται με τόσο φιλικό τόνο, για να εισπράξει ως αντάλλαγμα τόση οργή, μήπως τούτο είναι σημάδι μισαλλοδοξίας από τη δική σου τη μεριά κι όχι από τη δική του;

Αυτό βλέπω. Οτι η λογική δεν έχει την παραμικρή θέση ή αξία σε όλη αυτή τη συζήτηση.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την ευγένειά σου. Ίσως το ότι συνεχίζω να σου απαντάω αποδεικνύει περίτρανα τον παραλογισμό μου...

Η μόνη επιδίωξη είναι η επικράτηση της άποψης που επιχειρείται "με κάθε μέσο". Κάθε αντιθετη άποψη βαφτίζεται αυτόματα "ομοφοβία" ή "ρατσισμός".
Παραδόξως, έχω υπάρξει πολύ προσεκτικός στη χρήση του όρου αυτού και μάλιστα σε άλλο σχετικό θέμα έχω επισημάνει στους συνομιλητές ότι ο όρος αυτός θα μπορούσε να θεωρηθεί ιδιαίτερα προσβλητικός. Στο ποστ μου μάλιστα το οποίο παραθέτεις, έχω επιλέξει να χρησιμοποιήσω έναν μάλλον αδόκιμο όρο ("αντιομοφυλόφιλοι"), προκειμένου ν' αποφύγω τούτο τον σκόπελο. Άλλη μια κατάφωρα άδικη επίθεση...

Την ίδια στιγμή αρκεί να είναι κάποιος γκέυ, τουλάχιστον σ'αυτή τη συζήτηση, για να θεωρηθεί αυτόματα προχωρημένος, (εως διαννοούμενος), ανοικτόμυαλος και δημοκράτης!
Εφόσον έχεις παραθέσει το δικό μου ποστ, προκειμένου να καταλήξεις σε τούτα τα βαθυστόχαστα συμπεράσματα, θα θεωρήσω δικαιωματικά ότι και αυτό απευθύνεται σε μένα. Θα μπορούσα κι εγώ να προχωρήσω σε διάφορα υπονοούμενα για τη δική σου σεξουαλική ταυτότητα, ωστόσο δεν το έχω κάνει. Παραφέρεσαι κι αυτό δυστυχώς δεν σε τιμά καθόλου φίλτατε...

Λυπάμαι για λογαριασμό σου...

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 22:58, 12-07-10:

Ως προς το φυσιολογικό ή μη...... Οι αποκλίσεις από τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά αποτελούν επίσης φυσιολογική κατάσταση, ενώ η εξάλειψή τους θεωρείται αρνητική για τον πληθυσμό....
Αν δεν υπήρχε το φυσιολογικό δεν θα μπορούσαν να οριστούν οι αποκλίσεις. Πόσο μάλλον τα αφύσικα. Οσο για το άν σε δυο χιλιάδες χρόνια το γκέυ θα είναι η πλειοψηφία οπότε αυτό που συμβαίνει σήμερα είναι απλά "μια φάση της εξέλιξης του είδους" όπως το παρουσιάζεις, είναι μια εφιαλτική προοπτική για το ανθρώπινο είδος που δεν θέλω ούτε να την φανταστώ

Λυπάμαι για λογαριασμό σου...
Επειδή είμαι στρέιτ !!;;;; Μη λυπάσαι βρέ Οττο, για το Θεό. Αν δεν μου άρεσε θα ήμουνα γκέυ. Δεν θα δίσταζα στιγμή στο υπογράφω απέναντι στο κοινωνικό ρατσισμό κλπ κλπ τρομερά που γράφεις μεταξύ άλλων και εσύ εδώ. Δεν βλέπω κανέναν κοινωνικό ρατσισμό. Θα έκανα το κέφι μου το κρεβάτι μου και δεν θα έδινα λογαριασμό, (όπως άλλωστε δεν δίνω ούτε σαν στρέιτ) σε κανέναν. Θεωρώ τις περισσότερες εκφράσεις που παρουσιάζουν τους γκέυ καημένους και θυματα άκρως υπερβολικές όσο και υποκριτικές. Οσο και η υιοθεσία για την "αγάπη". Η υιοθεσία επιχειρείται για την μελλοντική πλειοψηφία που ανέφερες προηγουμενως.

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,608 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 00:11, 13-07-10:

@Μπαγκς:

Ο περήφανος (στρέητ) εξοργίζεται ακόόόόμη και μ'εκείνους
που τον τραβούν μπροστά: κοιτάει με κακό βλέμμα τα άλογα
που σέρνουν το αμάξι του.

Από το περίσσευμα της περηφάνιας, ράβεις πουκαμισάκι
στη μισή τιμή.

Επίσης, ο "ανοιχτόκαρδος" μπορεί να ενεργεί σύμφωνα με ανομολόγητους
λόγους: γιατί πάντα φροντίζει να έχει ανακοινώσιμους λόγους τόσο στα χείλη του
όσο και στα ανοιχτά χέρια του (και δεν εννοώ ούτε στοματικό ούτε κωλοδάχτυλα ).

Δε θέλει κανείς μια κοινωνία που οι άνθρωποι να τρέχουν μακρυά από τους ανθρώπους
ούτε βέβαια κάποιοι να ακολουθούν, επειδή αυτοί τρέχουν μπροστά τους: τόσο που να
τους λες "ρε για κοίτα μια αγέλη"...

Και έχω μια ένσταση στον όρο στρεητ (και γκει):
Δηλ δεν είναι ευθύς όποιος είναι άντρας και πάει με άντρες,
όποια γυναίκα έχει γκ@υλίτσες για γυναίκα.

Άρα ΛΟΞΟΔΡΟΜΕΙ.

Μάλιστα (μαλλί).

Κι αν δηλ πιστέψουμε αυτό το "άχαρο" ζουζουνιάρικο παιχνίδι
περι αναζήτησης μιας πινελιάς ευτυχίας,
μόνο η ευθεία ενώνει δύο σημεία ευτυχίας?

Κι αν είναι συντομότερο μονοπάτι η ευθεία (μαθηματικό μοντέλο ευτυχίας)
κάποιοι (εν αγνοία?) καθυστερούν για τον εαυτό τους κι όχι χαιρέκακα
ούτε για να μετουσιώσουν το σύμπαν σε γκει κομιούνιτυ.

@ Χάος: Τα όρια της όρασης μας (και ακοής μας)
έχουν το ζουμί και το καλαμαράκι σε ο,τι λέμε.

Λέμε, καμιά φορά, τα πιο ισχυρά πράγματα με απλό τρόπο,
αρκεί να περιτριγυριζόμαστε από ανθρώπους που συγκλίνουν τα όρια μας:
ένα τέτοιο περιβάλλον σου μαθαίνει την "απλότητα του ύφους".
Οι δύσπιστοι μιλούν εμφατικά. Οι δύσπιστοι κάνουν τους ακροατές τους εμφατικούς.

Κι ας μη ξεχνάμε ότι ο πιο δόλιος τρόπος για να βλάψεις μια υπόθεση
(πχ διεκδικήσεις ομοφ. στις κοινωνικούλες παροχουλίτσες)
είναι να την υπερασπιστείς σκόπιμα με ανακριβή επιχειρήματα.

υγ. Καλύτερα ν'αφήνεις να σε κλέβουν παρά να'σαι περικυκλωμένος από φόβητρα.
Αυτό είναι το γούστο μου.
Κι αυτό είναι πάντα θέμα γούστου, τίποτα παραπάνω!

Είπα κλέβουν.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:46, 13-07-10:

Αν είναι δυνατόν να γίνει εποικοδομητική συζήτηση έτσι !
Πώς να γίνει εποικοδομητική συζήτηση όταν προσπερνάς τις ανταπαντήσεις που δίνονται στα ποστ σου και συνεχίζεις να μονολογείς...
Στο ποστ μου με αριθμό 1348, σχολίασα πολλούς από τους φόβους σου, αλλά απάντηση δεν πήρα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 13-07-10 στις 10:50.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 07:40, 13-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης
@ Χάος:
Κι ας μη ξεχνάμε ότι ο πιο δόλιος τρόπος για να βλάψεις μια υπόθεση
(πχ διεκδικήσεις ομοφ. στις κοινωνικούλες παροχουλίτσες)...
Το έχω πεί με τόσους τρόπους μέχρι τώρα, τώρα που το είπε και ο Δεσμώτης ίσως το προσέξετε. Αλλο η αναγνώριση των γκέυ, η ελευθερία τους να κυκλοφορούν, να κάνουν ότι θελουν με το κορμί τους και τις σεξουαλικές τους επιλογές και άλλο η υιοθεσία ξένων πρός εκείνους παιδιών. Χανουνε τα δικαιώματα που έχουν κατακτήσει, στην πυρά μιας επιδίωξης που δεν θα περάσει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 13-07-10 στις 09:05. Αιτία: split
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 07:40, 13-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Πώς να γίνει εποικοδομητική συζήτηση όταν προσπερνάς τις ανταπαντήσεις που δίνονται στα ποστ σου και συνεχίζεις να μονολογείς... Στο ποστ μου με αριθμό 1348, σχολίασα πολλούς από τους φόβους σου, αλλά απάντηση δεν πήρα.
Ισι, σε ενδιαφέρει να παρατείνεις το θέμα για να το διαβάζουν τυχόν καινούργιοι χρήστες και το καταλαβαίνω. Όμως εγώ εχω απαντήσει στα ερωτήματα σου, ειπωμένα απο σένα και άλλους, υπομονετικά, ξοδεύοντας πολύ κόπο και χρόνο, πολλές φορές μέσα σε 1300+ πόστ.

Εχω πεί λοιπόν ότι δεν με φοβίζει οτιδήποτε κάνουν οι γκέυ μεταξύ τους, αφού δεν με αφορά και δεν υπάρχει ο παραμικρός τρόπος να με βλάψουν. Ομως θα πολεμήσω με όλα τα μέσα την επιδίωξη τους να υιοθετήσουν κάποια άμοιρα παιδιά, ίσα για να τα κάνουν αιχμή του δόρατος των κοινωνικών τους επιδιώξεων επιβολής και τίποτε άλλο.

Είχανε το βήμα και το έχουνε, οι γκέυ, σ'αυτο το φόρουμ και παντού στην σημερινή κοινωνία που εσύ λές ρατσιστική και ομοφοβική, όμως δεν είναι καθόλου τέτοια. Οι γκέυ αδικούν παράφορα τους πάντες να παριστάνουν τους καημένους όταν έχει πήξει όλος ο κόσμος να ακούει τις απόψεις τους. Παντού όπου σταθείς και όπου βρεθείς, εδώ και χρόνια, στα ΜΜΕ υπάρχουν γκέυ να μιλάνε και να διατυμπανίζουν τις προτιμήσεις τους. Εχει γεμίσει ο τόπος, πώς δεν το είδες εσύ απορώ.

Απόρησα ακομη περισσότερο με το Μπροουκμπακ μάουντεν όταν σκότωσαν στο ξύλο εκείνον το γκέυ υποτίθεται. Στην ελληνική κοινωνία που οι συνομιλητές εδώ ειρωνεύονται φορές επι φορών ότι θα περάσουν "χρόοοοοοοοοοοοοοοοοονια" για να εξελιχθεί και να γίνει "τόσο ανοικτόμυαλη" δεν έχω ακούσε ποτέ στα πενήντα χρόνια ζωής μου κάτι τέτοιο.

Είχανε και έχουνε κάθε ευκαιρία οι γκέυ για να αναπτύξουν τα επιχειρήματα τους για την υιοθεσία. Και όλοι εμείς οι απέναντι μέχρι κάπόιο σημείο ίσως τους άκουγαμε προσεκτικά. Ομως όπως τους λέει και ο Δεσμώτης τώρα ποιούς θα πείσουν με τέτοια επιχειρήματα; Για να κερδίσουν την συμπάθεια πρός τις προτιμήσεις τους χρησιμοποιούν διαρκώς το επιχείρημα ότι "δεν είναι επιλογή". Μα αν αυτοί παρουσιάζουν ότι τους συνέβη κατα λάθος, τότε γιατί να δεχτεί η κοινωνία να περάσουν αυτό το λάθος, μέσω της κουλτούρας τους, σε ένα αθώο παιδί; Λένε ύστερα φορές επι φορών ότι νοιώθουν να αντιμετωπίζουν διωγμούς και ρατσισμό. Τότε για πές μου εσύ ένα λόγο γιατί να πάρουν ένα αθώο παιδί και να το εκβιάσουν να ζήσει στο ίδιο τρομερό κλίμα, σαν αποτέλεσμα των δικών τους επιλογών;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:29, 13-07-10:

Ως προς το φυσιολογικό ή μη, η άποψη ότι το φυσιολογικό είναι απλά θέμα πλειοψηφίας, ενώ αυτό που σε κάποιο δεδομένο εξελικτικό χρόνο αποτελεί ανωμαλία, σε άλλη χρονική περίοδο μπορεί να θεωρηθεί ως το φυσιολογικό, αποτελεί κοινό τόπο στην επιστήμη της Γενετικής και της Εξέλιξης, με κλασικό παράδειγμα τα γονίδια της α αλυσίδας της ανθρώπινης αιμοσφαιρίνης. Οι αποκλίσεις από τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά αποτελούν επίσης φυσιολογική κατάσταση, ενώ η εξάλειψή τους θεωρείται αρνητική για τον πληθυσμό, αφού έτσι μειώνεται η γενετική ποικιλότητα και συνεπώς το εξελικτικό του δυναμικό, δηλαδή η πιθανότητα να επιβιώσει ως πληθυσμός σε μεγαλύτερη ποικιλία συνθηκών του περιβάλλοντος.
πες το αυτο στα παιδια με ειδικες αναγκες..ειδκμα σε αυτα με συνδρομο down..

η ανωμαλια-ψυχικη ασθενεια κρινεται απο τα αποτελεσματα..και εγω πιστευω και βλεπω οτι οι ομοφυλοφιλοι βλαπτονται απο αυτην...

τα στοιχεια..οσα επιτρεπεται να φανουν προς τα εξω.. δειχνουν ακριβως αυτο...ψυχοσωματικες ασθενειες..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:30, 13-07-10:

Εχω την εντυπωση πως το τελευταιο πραγμα που τους ενδιαφερει αυτη τη στιγμη ειναι τα περι υιοθεσιας. Που και παλι αφορα κυριως στα ζευγαρια μεταξυ ανδρων, παρα γυναικων, διοτι για τα τελευταια δεν τους ειναι διολου δυσκολο το να αποκτησουν και να μεγαλωσουν ενα παιδι. Ειτε αρεσει σε καποιους ειτε οχι.

Αυτο που προεχει ειναι η υπαρξη μιας νομοθετικης ρυθμισης που θα αναγνωριζει στα ομοφυλοφιλα ζευγαρια ολα οσα αναγνωριζονται και στα ετεροφυλοφιλα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:49, 13-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
...

Αυτο που προεχει ειναι η υπαρξη μιας νομοθετικης ρυθμισης που θα αναγνωριζει στα ομοφυλοφιλα ζευγαρια ολα οσα αναγνωριζονται και στα ετεροφυλοφιλα.
...και δικαιώματα και ευθύνες, φυσικά!

Υγ: Πάντως όλοι οι νόμοι προστατεύουν συνήθως τους δικαιωμένους του παρελθόντος, από τους αδικημένους τους παρόντος και τους μέλλοντος, νομίζω...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:51, 13-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
...και δικαιώματα και ευθύνες, φυσικά!
Εξυπακουεται...!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    stefaniat

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους