Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,944 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,557 μηνύματα σε 95,607 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 487 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 478)
Ναι
303
63,39%
Όχι
117
24,48%
Με αφήνει αδιάφορο/η
58
12,13%

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,884 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 23:08, 14-02-06:

... επίσης να σημειώσω για αυτό που είπα:
Ναι θα τους δώσει την ικανοποίηση ότι έγιναν κανονικό ζευγάρι
Ότι αναφέρομαι στην ικανοποίηση του ανθρώπου να δίχνει και να αναγνωρίζεται από τους άλλους ότι έχει γίνει ''ζευγάρι'' με κάποιον άλλον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:14, 14-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Οι ομοφιλόφυλοι δε ζήτησαν ποτέ θρησκευτικό γάμο. Έχεις καταλάβει το λόγο που ζητάνε το γάμο; Γιατί; Για να τους δέσει ένα στεφάνι της εκκλησίας;;;
Ναι θα τους δώσει την ικανοποίηση ότι έγιναν κανονικό ζευγάρι [την οποία ικανοποίηση μπορεί να την έχει και ένα straight ζευγάρι].
Το λάθος στο όλο θέμα είναι το εξής: Δεν έπρεπε καν να γινόταν συζήτηση στο αν θα πρέπει να γίνονται γάμοι μεταξύ των ομοφιλόφυλων. Ποιός έδωσε το πρώτο χέρι και το δικαίωμα στους straight να αποφασίζουν ακόμα και για το αν θα παντρευτούν 2 άτομο ανεξαρτήτος φύλου; Δικός τους είναι ο κόσμος; - Τώρα θα μου πεις ''Ναι, δικός τους είναι γιατί αποτελούν πλειοψηφία'', ε τότε είστε ρατσιστές [φυσικά δεν αναφέρομαι σε όλους]- κατακρίνεται τη διαφορετικότητα και προσπαθήτε να σβήσετε από το δρόμο σας ότι διαφέρει από εσάς. Αυτό το λέω ξεδιαντροπιά πράγμα απαράδεκτο.
Το ψέμα που ζουν όπως λες οι ομοφυλόφιλοι ποιός το ορίζει;

Το να αναφέρεις το πρόβλημά σου είναι άσχετο. Το γεγονός ότι κάποιος είναι ομοφιλόφυλος δε τον κάνει ανήκανο σε τίποτα σε σχέση με έναν straight πέρα από το να κάνει παιδιά. Ένας staight δεν έχει ούτε 1 στο 1.000.000 παραπάνω αξία από έναν gay καθώς και το ανάποδο. Ο ομοφιλόφυλος θα βοηθηθεί με το γάμο στο θέμα των δικαιωμάτων+ στο ότι με τα χρόνια θα αρχίσει να εξαλίφεται αυτό το ''ψέμα'' που λες ότι πιστεύουν ότι ζουν [το οποιο το ορίζουν αυτοί που είναι υπεύθυνοι για τον κοινωνικό τους αποκλεισμο]- θα αρχίσει να φανεται ότι είναι κάτι φυσιολογικό [που είναι] και σε αυτούς που είναι κατα.
Είτε αποδεχτούν ότι είναι γεννετικά ανώμαλοι - είτε όχι, αυτό εξακολουθεί να μη δίνει το δικαίωμα σε κανέναν νε τους κατακρίνει και να τους αντιμετωπίζει διαφορετικά.

Αλήθεια, που άκουσες/ διάβασες ότι ζητούν θρησκευτικό γάμο και το θεωρείς πρόκληση; Εκτός εάν όλο το post σου αναφερόταν σε υποθέσεις ''έτσι και ζήταγαν θρησκευτικό γάμο θα ήταν πρόκληση''...

-petros

Ποιός έδωσε το δικαίωμα να αποφασίζουμε εμείς για τους γκέη; Πέτρο μου δεν ξεκίνησα εγω αυτό το θέμα. Μπορείς να πας στην πρώτη σελίδα και να δεις τον δημιουργό και να τον πιάσεις και να του πεις "Γιατί Χ Υ Ζ τολμάς και ανοίγεις θέμα που ρωτάς αν θα γούσταραν οι στρέητ να παντρευτώ εγω;" Το κάνεις; Οχι! Μη μου ρίχνεις τα βέλη σου περι ρατσισμού άδικα. Εγω απαντάω σε μια πολύ καλά δομημένη ερώτηση -για την οποία δεν είμαι υπεύθυνος- με μια πολύ καλά δομημένη απάντηση.

Πάμε παρακάτω...

Το ψέμα που ζουν οι γκέη το ορίζω εγω σαν ψέμα. Αυτή είναι η γνώμη μου. Οι άνθρωποι ζουν ενα ψέμα για τον εξης λόγο:

Ο γκεη δε μπορεί να τεκνοποιήσει και το ξέρει
Ο γκεη δε μπορεί να είναι άντρας και το ξέρει
Ο γκεη δε μπορεί να είναι γυναίκα και το ξέρει

Πως ο γκεη μπορεί και δεχεται να κάνει κάτι που το κάνει μόνο ενα αντρόγυνο; Άρα το ξέρει ο γκεη οτι είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Κι αν συμβιώνεις μαζί με τον αγαπημένο σου και θεωρείς οτι εισαι φυσιολογικός και έπρεπε να νοείσαι έτσι, που είναι οι απογονοι σου; Ο Θεος είπε στον Αδαμ οτι θα σπέρνει τη Γη με κόπο και στην Ευα οτι θα γεννά τα παιδιά με πόνο. Δεν έφτιαξε Αδαμ και Ιωσήφ! Τώρα αν δεν πιστεύεις σε αυτό το παραμυθάκι, θα σου πω "ούτε κι εγω". Πιστεύω στο αντίστοιχο αρχαιο ελληνικό, που πάλι αντρόγυνο είχε. Πύρρα και Δευκαλίων. Οχι Πύρρα και Πύρρος!

Φυσικά και είναι σχετικό το πρόβλημά μου! Εγω μπορώ να περπατήσω κουτσά στραβά ως τη γωνία και δε θα παω να σπάσω ολο τον κόσμο για να μου πουν τι ωραία περπατώ. Ο γκεη δεν μπορεί να κανει παιδιά (με τις φυσιολογικές γι αυτόν σεξουαλικές του προτιμήσεις που είναι οι άντρες) και έχει γενετική ανωμαλία αλλά προσπαθεί να πείσει όλο τον κόσμο οτι είναι αντρας. Ε δεν είναι...

Τέλος αυτό που λες για την πρόκληση: Εντάξει ρε Πέτρο, είδα τη λέξη γάμος και είπα θρησκευτικός. Εδω οι άλλοι το κατάλαβαν οτι πήγα ενα βήμα παρακάτω εκ παραδρομής. Εσυ γιατί επιμένεις να μη το καταλαβαίνεις;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Covenant
Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 475 μηνύματα.

O Covenant έγραψε στις 23:15, 14-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Αν δεχτούμε ότι το να είναι κάποιος gay είναι γενετική ανωμαλία (που είναι αρκετά πιθανό αφού είναι κάτι παρά φύσιν και εμποδίζει τη διαιώνιση του είδους και άρα με τους νόμους της φυσικής επιλογής έπρεπε να έχει εξαλειφθεί), η παιδεραστία είναι άλλη γενετική ανωμαλία.Ένα αδρό παράδειγμα:ο τυφλός δεν είναι και κουφός.Δεν πιστεύω ότι αυτός είναι ο λόγος που δε πρέπει οι gay να ανατρέφουν παιδί.
Δεν συμφώνω με τα λεγόμενα σου,επειδή είναι "φυσιολογικό" να υπάρχει ομοφυλόφιλος πληθυσμός στα ζώα και στα φυτά και κατά επέκταση στους ανθρώπους,καθώς είναι από τους πιο βασικούς μηχανισμούς της φύσης διαθέτει για να κρατά την γενετική ισορροπία σε κάθε είδος.

Είναι αποδεδειγμένο ότι είναι γενετικό το να είσαι γκέι,καθώς το γονίδιο το φέρει μόνο η μάνα και από αυτήν εξαρτάται,ενώ η απλή λογική λέει ότι θα το έφερε κανονικά ο ομοφυλόφιλος πατέρας...αλλά το ότι το φέρει μόνο η μάνα για τους άνδρες-γκέι.
Είναι ακόμα μία απόδειξη ότι είναι ένας κρυφός αλλά αποτελεσματικός μηχανισμός της φύσης για να διατηρεί την ισορροπία σε ένα οικοσύστημα (ακόμα και στο ανθρώπινο)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Covenant : 17-02-06 στις 04:26.
Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 23:19, 14-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Και ο gay άντρας θα είχε έναν κούκλο gay άντρα, το ίδιο είναι. Επίσης όπου κόρη βάλε "θετή κόρη" σε αυτό που είπα
Δηλαδή μου δίνεις να καταλάβω ότι θεωρείς ότι υπάρχουν ίσες πιθανότητες να ασελγηθεί ένα αγοράκι που ζει σε κανονική οικογένεια (ακόμα και θετούς γονείς) παρά από ότι σε ένα σπίτι με 2 ομοφυλόφιλους άντρες;

Μην μπλέξουμε τις λεσβίες ,γιατί είναι άλλο μεγάλο κεφάλαιο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:20, 14-02-06:

Valder define "άνδρας" plz...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:22, 14-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Covenant
Δηλαδή μου δίνεις να καταλάβω ότι θεωρείς ότι υπάρχουν ίσες πιθανότητες να ασελγηθεί ένα αγοράκι που ζει σε κανονική οικογένεια (ακόμα και θετούς γονείς) παρά από ότι σε ένα σπίτι με 2 ομοφυλόφιλους άντρες;
Αν όχι ίδιες, το πολύ διπλάσιες, λόγω του πλήθους των γονέων (2 άνδρες και όχι ένας).

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 23:30, 14-02-06:

Αν όχι ίδιες, το πολύ διπλάσιες, λόγω του πλήθους των γονέων (2 άνδρες και όχι ένας).
Για να μην επανέλθω στο κήπο με τα ζαρζαρβατικά και πάλι νομίζεις ότι σε ειρωνεύομαι...

Εκείνο που πεισματικά δεν θέλεις να καταλάβεις ότι το ένα ζευγάρι (αντρόγυνο) θα είναι μαζί επειδή είναι ετερόφυλοι.

Το ζευγάρι των 2 αντρών θα είναι μαζί επειδή ο ένας θέλει τον άλλον σαν άντρες.

Με την μία αλλάζουν τα δεδομένα της εξίσωσης καθώς δεν μιλάμε για μία φυσιολογική οικογένεια,που ο πατέρας έχει αποδείξει ότι θέλει γυναίκες (χωρίς να αποκλείουμε το φαινόμενο να του "στρίψει" και να την πέσει στο αγοράκι) αλλά για 2 άντρες που κάναν ΠΡΑΞΗ την σεξουαλική τους διαφοροποίηση με γάμο (έστω πολιτικό).

Δεν είναι λογικό ότι εκτοξεύονται οι πιθανότητες να υπάρξει περίπτωση (ήδη αποδειγμένων ομοφυλόφιλων) να δουν το αγοράκι σαν έδεσμα και όχι σαν αίμα τους, με ότι αυτό συνεπάγεται....;

...δεν είναι μαθηματικά που διπλασιάζονται οι πιθανότητες...μακάρι να ήταν αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,884 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 23:33, 14-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Ποιός έδωσε το δικαίωμα να αποφασίζουμε εμείς για τους γκέη; Πέτρο μου δεν ξεκίνησα εγω αυτό το θέμα. Μπορείς να πας στην πρώτη σελίδα και να δεις τον δημιουργό και να τον πιάσεις και να του πεις "Γιατί Χ Υ Ζ τολμάς και ανοίγεις θέμα που ρωτάς αν θα γούσταραν οι στρέητ να παντρευτώ εγω;" Το κάνεις; Οχι! Μη μου ρίχνεις τα βέλη σου περι ρατσισμού άδικα. Εγω απαντάω σε μια πολύ καλά δομημένη ερώτηση -για την οποία δεν είμαι υπεύθυνος- με μια πολύ καλά δομημένη απάντηση.

Πάμε παρακάτω...

Το ψέμα που ζουν οι γκέη το ορίζω εγω σαν ψέμα. Αυτή είναι η γνώμη μου. Οι άνθρωποι ζουν ενα ψέμα για τον εξης λόγο:

Ο γκεη δε μπορεί να τεκνοποιήσει και το ξέρει
Ο γκεη δε μπορεί να είναι άντρας και το ξέρει
Ο γκεη δε μπορεί να είναι γυναίκα και το ξέρει

Πως ο γκεη μπορεί και δεχεται να κάνει κάτι που το κάνει μόνο ενα αντρόγυνο; Άρα το ξέρει ο γκεη οτι είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Κι αν συμβιώνεις μαζί με τον αγαπημένο σου και θεωρείς οτι εισαι φυσιολογικός και έπρεπε να νοείσαι έτσι, που είναι οι απογονοι σου; Ο Θεος είπε στον Αδαμ οτι θα σπέρνει τη Γη με κόπο και στην Ευα οτι θα γεννά τα παιδιά με πόνο. Δεν έφτιαξε Αδαμ και Ιωσήφ! Τώρα αν δεν πιστεύεις σε αυτό το παραμυθάκι, θα σου πω "ούτε κι εγω". Πιστεύω στο αντίστοιχο αρχαιο ελληνικό, που πάλι αντρόγυνο είχε. Πύρρα και Δευκαλίων. Οχι Πύρρα και Πύρρος!

Φυσικά και είναι σχετικό το πρόβλημά μου! Εγω μπορώ να περπατήσω κουτσά στραβά ως τη γωνία και δε θα παω να σπάσω ολο τον κόσμο για να μου πουν τι ωραία περπατώ. Ο γκεη δεν μπορεί να κανει παιδιά (με τις φυσιολογικές γι αυτόν σεξουαλικές του προτιμήσεις που είναι οι άντρες) και έχει γενετική ανωμαλία αλλά προσπαθεί να πείσει όλο τον κόσμο οτι είναι αντρας. Ε δεν είναι...

Τέλος αυτό που λες για την πρόκληση: Εντάξει ρε Πέτρο, είδα τη λέξη γάμος και είπα θρησκευτικός. Εδω οι άλλοι το κατάλαβαν οτι πήγα ενα βήμα παρακάτω εκ παραδρομής. Εσυ γιατί επιμένεις να μη το καταλαβαίνεις;
Αυτά τα θέματα, Valder, ανοίγονται γιατί υπάρχουν κάποιοι που δε συμφωνούν [όπως και το thread ''η γνώμη σας για την ομοφιλοφυλία''- αν δεν υπήρχε ο ρατσισμός, δε θα υπήρχαν και αυτά τα thread!].

- ο gay δεν μπορεί να κανει παιδιά και το ξέρει.
- Ο gay είναι άντρας όπως και η λεσβία γυναίκα και το ξέρει. Υπάρχουν 2 φύλα: ο άντρας και η γυναίκα.
- Ο gay δεν μπορεί να είναι γυναίκα όπως και η λεσβία δεν μπορεί να είναι άντρας.

Υπάρχουν αντρόγυνα που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά [λόγο κάποιου προβλήματος].. αυτό σημαίνει πως δεν είναι τελικά αντρόγυνο; Ποιός σου είπε πως προσπαθούν να κάνουν ότι κάνει ένα αντρόγυνο; Σου είπε κανείς ότι π***ντε όλη μέρα μήπως και τελικά κάποιος από τους 2 μείνει έγκυος;;
Απόγονοι;;; Όλα τα αντρόγυνα ζευγάρια στο κόσμο θαρρείς πως αφήνουν απογόνους; [δλδ αυτά που δεν αφήνουν, δεν είναι φυσιολογικά ζευγάρια;].
Τώρα που έχεις φάει το κόλλημα ότι προσπαθεί να πείσει το κόσμο ότι είναι άντρας δε μπορώ να καταλάβω
Εκεί είναι το πραγματικό πρόβλημα που έχουν οι gay ή στο κοινωνικό ρατσισμό που δέχοντε;

Πως κάθεσαι και πέρνεις φόρα και λες όσα λες -ότι γίνονται προκλητικοί κτλ- χωρίς να γνωρίζεις και λίγο τη κατάσταση;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:34, 14-02-06:

Valder define "άνδρας" plz...

http://en.wikipedia.org/wiki/Man

enjoy!

ΥΓ: Καλά εσυ δεν έχεις σχέση με τον Exposed Bone; Άντρας δεν είναι κι αυτός; Γιατί ρωτάς εμένα που είμαι "ξένος"; Ώρες ώρες δε μπορώ να σε καταλάβω ρε Λια....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:38, 14-02-06:

Ρώτησα εσένα γιατί εσύ ανέφερες οτι οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι άντρες, όχι εγώ.
Βλέπεις πουθενά στον ορισμό της wikipedia (παρ'οτι δεν είναι απόλυτα έγκυρες οι πληροφορίες μιας και ούτε συγγραφέα ξέρουμε, αλλά τις τροποποιεί και ο καθένας) να αποκλείονται απο τον ορισμό οι ομοφυλόφιλοι;

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 23:43, 14-02-06:

http://en.wikipedia.org/wiki/Man

enjoy!

ΥΓ: Καλά εσυ δεν έχεις σχέση με τον Exposed Bone; Άντρας δεν είναι κι αυτός; Γιατί ρωτάς εμένα που είμαι "ξένος"; Ώρες ώρες δε μπορώ να σε καταλάβω ρε Λια....
''Ομοφυλόφιλα είναι τα άτομα που αισθάνονται ερωτική έλξη από άλλα άτομα του ίδιου φύλου.'' [Φύλα: Άντρας- Γυναίκα]

Αυτό είναι ένας μέρος του ορισμού ''τι είναι ομοφυλόφιλος''. Αν δεν είναι ούτε άντρας ούτε γυναίκα, αναρωτιέμαι τι είναι, για πες μου για να μάθω

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:52, 14-02-06:

Ρώτησα εσένα γιατί εσύ ανέφερες οτι οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι άντρες, όχι εγώ.
Βλέπεις πουθενά στον ορισμό της wikipedia (παρ'οτι δεν είναι απόλυτα έγκυρες οι πληροφορίες μιας και ούτε συγγραφέα ξέρουμε, αλλά τις τροποποιεί και ο καθένας) να αποκλείονται απο τον ορισμό οι ομοφυλόφιλοι;
Έχεις αγόρι και έτρεξες στη wikipedia για να διαβάσεις τον ορισμό..... Οκ η πορεία μου στο θέμα ολοκληρώθηκε.

Πέτρο μου δεν ανέτρεξα καν στο λήμμα ομοφυλόφιλος. Ξέρω οτι είμαι Άντρας και κατα συνέπεια πως είναι οι άντρες, έτσι οτιδήποτε "διαφορετικό" σε αντρικό σώμα είναι ομοφυλόφιλο άτομο

Καληνύχτα σας!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:56, 14-02-06:

Μάλιστα, οι άντρες είναι όπως ο Valder. Όποιος δεν μοιάζει με τον Valder δεν είναι άντρας. Καλά μας δουλευεις;

Και στον ορισμό ανέτρεξα, γιατί το αγόρι μου, όπως και κάθε άντρας δεν είναι δυνατόν να αποτελεί ορισμό του είδους του. Αλλίως τα λεξικά θα είχαν φωτογραφίες και όχι ορισμούς

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 23:59, 14-02-06:

Έχεις αγόρι και έτρεξες στη wikipedia για να διαβάσεις τον ορισμό..... Οκ η πορεία μου στο θέμα ολοκληρώθηκε.

Πέτρο μου δεν ανέτρεξα καν στο λήμμα ομοφυλόφιλος. Ξέρω οτι είμαι Άντρας και κατα συνέπεια πως είναι οι άντρες, έτσι οτιδήποτε "διαφορετικό" σε αντρικό σώμα είναι ομοφυλόφιλο άτομο

Καληνύχτα σας!
Εξυπνάδα ήτανε το πρώτο;
Πολύ αστείο... :S

Valder μου δε τον έγραψα για να αντρέξεις στο ορισμό, αλλά μπας και βρούμε άκρη και μου πεις σε τι φύλο ανήκει ένας gay και μια λεσβία.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 00:02, 15-02-06:

@Covenant : έχεις δίκιο, δεν ήξερα αυτό με τα φίδια.Πάντως το νόημα είναι ότι δεν ισχύει gay=παιδεραστής και είναι άλλοι οι λόγοι που οι gay δεν πρέπει να μεγαλώνουν παιδιά.Κατά τη γνώμη μου πάντα...
Και σύμφωνα με το παράδειγμα με τα φίδια, η ομοφυλοφιλία είναι ένας τρόπος ελέγχου της αύξησης του πληθυσμού, άρα η φύση δεν προβλέπει ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι να έχει παιδιά, αντίθετα μάλιστα, κάποια άτομα του είδους γίνονται ομοφιλόφιλα για να μειωθούν τα παιδιά.

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 00:04, 15-02-06:

Ρε παιδιά σκεφτείτε όμως το παιδάκι που θα έχει 2 μαμάδες ή δυο μπαμπάδες, αυτοί μπορεί να του συμπεριφέρονται άψογα, τέλεια άλλα σκεφτείτε οτι δυστυχώς είμαστε σε μια χώρα με το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού να κατακρίνει.
Σκεφτείτε το παιδάκι αυτό στο σχολείο σίγουρα θα του λένε δι'άφορα.

Είμαι υπερ στο να νομιμοποιηθεί ο γάμος αλλά όχι να υιοθετούν παιδιά, όχι όμως οτι δεν θα είναι καλοί γονείς απλά καθαρά για την ψυχολογία του παιδιού.

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 00:12, 15-02-06:

Μια ψήφος υπέρ κι από δω για τους λόγους που αναλύθηκαν ήδη,να μη λέω τα ίδια κι εγώ...
Μια παρένθεση μόνο :η υιοθεσία είναι πολύ δύσκολη υπόθεση και προηγείται ολόκληρη και χρονοβόρα διαδικασία πριν τελεστεί όπως ξέρετε.Δε μπορεί να υιοθετήσει ο καθένας που θέλει παιδί...Πρέπει πρώτα να κριθεί ως ικανός για αυτό.(και οικονομικά και ψυχολογικά και ως προσωπικότητα ).Και από την ίδια -και ακόμη πιο σχολαστική-διαδικασία θα περάσουν και οι ομοφυλόφιλοι επίδοξοι γονείς...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:15, 15-02-06:

bunny αυτό θα ισχύει μόνο για τη μεταβατική περίοδο. Μετά θα το συνηθίσουν. Άλλωστε αν γίνει θα γίνει όταν στις άλλες χώρες είναι πλέον κάτι σύνηθες, όπως όλα στην ελλάδα. Οπότε θα είναι πιο εύκολα τα πραγματα.

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 00:16, 15-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
Ρε παιδιά σκεφτείτε όμως το παιδάκι που θα έχει 2 μαμάδες ή δυο μπαμπάδες, αυτοί μπορεί να του συμπεριφέρονται άψογα, τέλεια άλλα σκεφτείτε οτι δυστυχώς είμαστε σε μια χώρα με το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού να κατακρίνει.
Σκεφτείτε το παιδάκι αυτό στο σχολείο σίγουρα θα του λένε δι'άφορα.

Είμαι υπερ στο να νομιμοποιηθεί ο γάμος αλλά όχι να υιοθετούν παιδιά, όχι όμως οτι δεν θα είναι καλοί γονείς απλά καθαρά για την ψυχολογία του παιδιού.
Mπάνι,αυτό είναι το μόνο σοβαρό επιχείρημα που είδα ως τώρα στους κατα..Και αυτό και μόνο - η περιθωριοποίηση του παιδιού - δυστυχώς υπερνικάει όλα τα άλλα...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 00:20, 15-02-06:

bunny αυτό θα ισχύει μόνο για τη μεταβατική περίοδο. Μετά θα το συνηθίσουν. Άλλωστε αν γίνει θα γίνει όταν στις άλλες χώρες είναι πλέον κάτι σύνηθες, όπως όλα στην ελλάδα. Οπότε θα είναι πιο εύκολα τα πραγματα.
Τώρα επειδή το έχουμε ξανασυζητήσει εμείς οι 2 αυτό το θέμα στη αρχή αν δεις για να μην το ξαναναλύσουμε,συμφωνώ μαζί σου αλλά έστω τα παιδιά της ματαβατικής περιόδου τί θα γίνουν??
και η μεταβατική περίοδος δεν θα είναι ενας χρόνος να πεις οκ σίγουρα θα είναι πολύ περισσότερο.

plain σε ευχαριστώ πολύ.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:22, 15-02-06:

Κάποτε θα γίνει όμως bunny... Το θέμα είναι πότε...
Δεν νομίζω να πιστευεις οτι και μετά απο 1000 χρόνια δεν θα επιτρέπεται να υιοθετούν παιδιά!

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 01:00, 15-02-06:

Θα συμφωνήσω και εγώ πως το μόνο κατά που βρίσκω είναι πως η κοινωνία δεν είναι έτοιμη να δεχτεί παιδιά τέτοιων οικογενειών, ΔΥΣΤΥΧΩΣ!

Κατά τα άλλα είμαι υπέρ της ελευθερίας του καθενός και της ισοτιμίας όλων απέναντι στο νόμο. Μια νομική κατοχύρωση όμοια με αυτή του πολιτικού γάμου δεν βλάπτει κανέναν. Η εκκλησία δεν έχει το λόγο καθώς πρόκειται για καθαρά νομικού τύπου διαδικασία και το κράτος αποδεικνύει πως είναι κοσμικού χαρακτήρα.

Α! και Valder, μια και είδα την απάντησή σου πιο πάνω, ποιος σου είπε και λες με τέτοια σιγουριά πως οι γκέη θεωρούν πως είναι η εξαίρεση στον κανόνα; Ποιον ακριβώς κανόνα λες; Τον κανόνα: "τεκνοποίηση μεταξύ ατόμων διαφορετικού φύλου"; Μα δεν μιλάμε για τεκνοποίηση! όπως ένα παιδάκι είναι από την ηλικία του 1 μήνα ορφανό και μεγαλώνει με τον πατέρα του, έτσι θα είναι και το παιδάκι των ομοφυλόφυλων. Εδώ δεν παίζει κανέναν ρόλο η φύση. Η ανατροφή είναι που μετράει!

Το αρνητικό το είπα πιο πάνω... Μπορεί να είναι οι πιο στοργικοί άνθρωποι του κόσμου, αλλά ο κόσμος έξω είναι κακός δυστυχώς...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MonaXoS : 15-02-06 στις 01:02.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 13:19, 15-02-06:

Κάποτε θα γίνει όμως bunny... Το θέμα είναι πότε...
Δεν νομίζω να πιστευεις οτι και μετά απο 1000 χρόνια δεν θα επιτρέπεται να υιοθετούν παιδιά!
Δεν κατάλαβες τί είπα
Δεν είπα πως δεν θα γίνει, κάποια στιγμή στο μέλλον θα γίνει αλλά εγώ σου είπα για την μεταβατική περίοδο.
Μέχρι να συνηθίσει η Ελλάδα πως ένα παιδί μπορεί να έχει γονείς του ίδιου φύλου,τα παιδιά αυτων των οικογενειών θα δεχθουν ψυχολογικό πόλεμο απο τους υπόλοιπους.

Εδώ ρε παιδιά γυαλιά και σιδεράκια φοράει ένα παιδάκι και αρχίζουν και λένε διάφορα, που αυτό γίνεται εδώ και χρόνια.
Αυτό το έχω ζήσει με την αδερφή μου.την οποία την πλήγωναν πολλές φορες γι'αυτό το θέμα στο σχολείο.

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ines
H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 14:56, 15-02-06:

Μέχρι να συνηθίσει η Ελλάδα πως ένα παιδί μπορεί να έχει γονείς του ίδιου φύλου,τα παιδιά αυτων των οικογενειών θα δεχθουν ψυχολογικό πόλεμο απο τους υπόλοιπους.
ναι ρε σεις, αλλα θα σταματησουμε ενα μεγαλο καλο (κατα τη γνωμη μου μεγαλο και κατα τη γνωμη μου καλο) μονο και μονο επειδη φοβομαστε τη μεταβατικη περιοδο;;
κι αλλες γενιες εχουν περασει τα πανδεινα (κατοχες, πολεμοι, σιγουρος θανατος απο μολυνση => αυτοι ειμστε εμεις). και δεν επαθε τιποτα ο κοσμος.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 15:03, 15-02-06:

Δεν είναι το ίδιο αυτό που λες.άλλο ο πόλεμος που όλη η Ελλάδα το πέρασε αυτό και άλλο η υιοθεσία που θα είναι μερικά άτομα.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 15:06, 15-02-06:

Πάντα [απόδειξη η ίδια η ιστορία] ''θυσιάζονταν'' άνθρωποι και για ζουν οι επόμενες γενιές καλύτερα έστω και άθελά τους. Αυτό γίνεται σε τέτοιου είδους μεγάλες μεταβατικές περιόδους..

Το πρόβλημα το έχει η κοινωνία- να κάτσει μόνη της να το λύσει.

Αν νομίζουν κάποιοι γονείς ότι κάνουν καλό στο να μεγαλώνουν τα παιδιά τους με το πρότυπο ότι οι ομοφιλόφυλοι πρέπει να κατακρίνονται και ότι είναι κάτι κακό [και αυτό συνεπάγεται στο να αντιμετωπίσουν και τα παιδάκια στο σχολείο ρατσιστικά το άλλο παιδάκι που έχει θετούς γονείς του ιδίου φύλου]... τι να πω;;;

Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Leviathan
H Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Leviathan έγραψε στις 15:10, 15-02-06:

1. Ο gay αντρας μπορει να τεκνοποιησει και το ξερει. (Οπως και η λεσβια γυναικα, που επισης το ξερει).

2. Στην ερωτηση του thread "Να νομιμοποιηθουν οι γαμοι μεταξυ ομοφυλοφιλων?" οι περισσοτεροι βλεπω απαντανε ναι. (για πολιτικο γαμο μιλαμε). Ωραια λοιπον, να τους νομιμοποιησουμε τοτε.

3. Σε 'αλλη' ερωτηση, οχι αυτη του thread αλλα απο το πουθενα, αρκετοι λενε: "Ναι να παντρευτουνε αλλα να μην μπορουν να υιοθετησουν παιδι, και αρα με αυτη τη λογικη να μην επιτρεψουμε ουτε το γαμο, γιατι ... ετσι". Αλλα, ξεχωριστο ζητημα ειναι της υιοθεσιας απο του γαμου. Οποιοδηποτε επιχειρημα κατα της υιοθεσιας απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια δεν μπορουμε να το μετατρεπουμε ως δια μαγειας σε επιχειρημα κατα του γαμου. ! Αλλο το ενα, αλλο το αλλο. Ολα μπορουμε να τα λυσουμε αλλα με τη σειρα. Αμα τα μπουρδουκλωνουμε και τα συγχεουμε ολα μαζι, δεν βγαινει ακρη. Αρα, ενα-ενα. (Μη σπρωχνετε!)

Καταρχην. Να παντρευονται με πολιτικο γαμο ? Ναι (εγραψαν οι περισσοτεροι). Αρα, το λυσαμε αυτο. Παμε παρακατω..

Πραγματικα παραξενευομαι που παρα πολλοι (οχι μονο στη παρουσα συζητηση στο forum, αλλα γενικα), οποτε αναφερεται ο γαμος μεταξυ ομοφυλοφιλων πανε αυτοματως και στο θεμα της υιοθεσιας, λες και προκειται για το ιδιο θεμα. Γιατι ? Σκεφτομαι οτι μηπως θεωρειται οτι ισχυει οτι παντρεμενα ζευγαρια μπορουν να υιοθετησουν και ανυπαντρα οχι. (και αρα αναφερεται ως σημειο που ο γαμος ομοφυλοφιλων θα πρεπει να διαφερει απο το γαμο ετροφυλοφιλων). Απο οσο ξερω ομως αυτο δεν ισχυει. Και αρα, εαν νομιμοποιηθουν οι γαμοι ομοφυλοφιλων, το ομοφυλοφιλα παντρεμενα ζευγαρια δεν αποκτουν αυτοματως και ενα δικαιωμα που δεν το ειχαν πριν ως ανυπαντρα ζευγαρια. Ως ανυπαντρα ζευγαρια ειχαν και εχουν οτι δικαιωματα εχουν και ανυπαντρα ετεροφυλοφιλα ζευγαρια. Δηλ. στην ουρα παρακαλω.. Και προσοχη ο νομος αναγνωριζει 2 status παντρεμενος/ανυπαντρος. Η συμβιωση δεν παιζει, νομικα. (Στην Ελλαδα, τουλαχιστον) Και ενας ανθρωπος σκετος (σολο δηλ) αντρας η γυναικα, μπορει να θελει να υιοθετησει ενα παιδι. Στην ουρα και αυτος/η, μαζι με ολους τους αλλους και επισης θα αντιμετωπιστει οπως τα ανυπαντρα ζευγαρια (αφου ολοι αυτοι οι ανθρωποι ανυπαντροι ειναι και δεν υπαρχουν 'ημιπαντρεμενοι' - αυτοι που συμβιωνουν δηλ.) Και απο οσο ξερω (χωρις να παιρνω και ορκο) το αποτελεσμα ειναι οτι απο το πχ ετεροφυλοφιλο ανυπαντρο ζευγαρι που υιοθετει ενα παιδι (οταν και εαν το καταφερει..) μονο ο ενας υιοθετει το παιδι. Ο/η συντροφος της/του ειναι διακοσμητικος, νομικα. Αυτη ειναι η διαφορα με την υιοθεσια απο παντρεμενο ζευγαρι. Αφου το παντρεμενο ζευγαρι νομικα θεωρειται 'σετ', μπορουν να υιοθετησουν το παιδι και οι δυο. Η 'φασαρια' λοιπον σε αλλες χωρες οπου συζητειται η υιοθεσια απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια ειναι για το:

α. Εαν επιτρεπεται ενα παντρεμενο ομοφυλοφιλο ζευγαρι (στις χωρες που αναγνωριζεται ο γαμος) να υιοθετησει παιδια (και οι δυο συζυγοι δηλ) οπως επιτρεπεται στα παντρεμενα ετεροφυλοφιλα ζευγαρια. ("υιοθεσια σετ" - λογω γαμου)

β. Εαν επιτρεπεται 2 ατομα του ιδιου φυλου ('ζευγαρι' δηλ, αλλα οχι νομικα αφου δεν ειναι παντρεμενοι) να υιοθετησουν απο κοινου (και οι δυο δηλ) παιδια, οπως επιτρεπεται σε ετεροφυλοφιλα ανυπαντρα ζευγαρια. ("υιοθεσια απο κοινου - δηλ διπλη υιοθεσια)". [Σε αλλες χωρες η υιοθεσια απο κοινου ισχυει ουτως η αλλως, για ετεροφυλοφιλα ζευγαρια.]

Για την Ελλαδα λοιπον, οσον αφορα τις υιοθεσιες απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια, το α, δεν εχει νοημα να το συζηταμε εφοσον προς το παρον δεν επιτρεπεται γαμος 2 ατομων του ιδιου φυλου. Το β. ομως θεωρητικα μπορει καλλιστα να συζητηθει, και ειναι ασχετο με το γαμο (και καθολου δεν αποτελει προυποθεσει η νομιμοποιηση του γαμου ομοφυλοφιλων για να συζητηθει η δυνατοτητα υιοθεσιας απο κοινου!!!). Θεωρητικα μπορει καλλιστα να ερθει αυριο ο Ελληνας νομοθετης και να πει "Ναι επιτρεπεται η απο κοινου υιοθεσια παιδιων απο 2 ατομα που δεν ειναι παντρεμενα μεταξυ τους, τοσο διαφορετικου φυλου, οσο και του ιδιου φυλου." Και οι γαμοι ομοφυλοφιλων ακομα να απαγορευονται.! Αρα δεν ισχυει αυτο που ακουγεται ή υπονοειται, δηλ το "να μην νομιμοποιησουμε τον γαμο, γιατι τοτε, ή αυτοματως ή μπορει αργοτερα, να επιτραπει και η υιοθεσια". Γιατι αλλο το ενα, αλλο το αλλο, νομικα. Και μπορει καποιος (αντρας ή γυναικα) ομοφυλοφιλος ή αμφιφυλοφιλος, παντρεμενος ή ανυπαντρος, να συζει με καποιον (του ιδιου ή του αλλου φυλου), ή οχι, να υιοθετησει παιδι. Σημερα. Νομικα. (Και θεωρητικα, γιατι στην πραξη οποιοσδηποτε θελει να υιοθετησει πρεπει να περιμενει παααρα πολυ, και αν..) Δηλ. ενας (η μια) μπορει. Το θεμα ειναι οι δυο ταυτοχρονως, τι γινεται.. Και στην ελλαδα το θεμα αυτο αφορα τοσο 2 ατομα διαφορετικου φυλου, οσο και του ιδιου. (Αφου προς το παρον δεν επιτρεπεται ουτε για τους μεν, ουτε για τους δε. Και το γεγονος οτι ενα ανυπαντρο ζευγαρι ετεροφυλοφιλων δεν μπορει να υιοθετησει απο κοινου (ενω ενα παντρεμενο μπορει) θεωρειται αδικο και αναχρονιστικο, και καποια στιγμη θα αλλαξει. Εαν αλλαξει λοιπον, θα μπορουν καλλιστα να ζηταν οι ομοφυλοφιλοι, θελουμε και εμεις ! (Να εχουν τα ιδια δικαιωματα δηλ, οπως τα ανυπαντρα ετεροφυλοφιλα ζευγαρια.) Ενω προς το παρον δεν αδικουνται! (νομικα, τουλαχιστον). Αδικουνται γενικοτερα τα ανυπαντρα ζευγαρια (οποιασδηποτε συνθεσης), σε σχεση με τα παντρεμενα).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 15:12, 15-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Πάντα [απόδειξη η ίδια η ιστορία] ''θυσιάζονταν'' άνθρωποι και για ζουν οι επόμενες γενιές καλύτερα έστω και άθελά τους. Αυτό γίνεται σε τέτοιου είδους μεγάλες μεταβατικές περιόδους..

Το πρόβλημα το έχει η κοινωνία- να κάτσει μόνη της να το λύσει.

Αν νομίζουν κάποιοι γονείς ότι κάνουν καλό στο να μεγαλώνουν τα παιδιά τους με το πρότυπο ότι οι ομοφιλόφυλοι πρέπει να κατακρίνονται και ότι είναι κάτι κακό [και αυτό συνεπάγεται στο να αντιμετωπίσουν και τα παιδάκια στο σχολείο ρατσιστικά το άλλο παιδάκι που έχει θετούς γονείς του ιδίου φύλου]... τι να πω;;;
Είναι μεγάλο λάθος Πέτρο μου και συμφωνώ μαζί σου οτι είναι θέμα οικογένειας, έχω περάσει απο κάποιες καταστάσεις σαν παιδί που με πλήγωσαν και έχουν μείνει μέσα μου αλλά αυτό δεν έχει αλλάξει.
¨Ασχετο με γυαλιά, σιδεράκια, κάτι άλλο, το οποίο μου το χτυπούσαν συνέχεια κάθε μέρα, ξέρεις δεν ήταν και οτι καλύτερο.
Εδώ σας λέω το πιο απλό πράγμα τα γυαλιά, όσοι φοράτε γυαλιά απο μικρή ηλικία δεν εννοώ λύκειο απο μικρά δημοτικό, μην μου πείτε πως οι καλοί συμμαθητές σας ποτε δεν σας κορόιδεψαν.

Απλά στην Ελλάδα είναι στενόμυαλος ο κόσμος και για πολύ απλά και δεδομένα πράγματα.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 15:20, 15-02-06:

Είναι μεγάλο λάθος Πέτρο μου και συμφωνώ μαζί σου οτι είναι θέμα οικογένειας, έχω περάσει απο κάποιες καταστάσεις σαν παιδί που με πλήγωσαν και έχουν μείνει μέσα μου αλλά αυτό δεν έχει αλλάξει.
¨Ασχετο με γυαλιά, σιδεράκια, κάτι άλλο, το οποίο μου το χτυπούσαν συνέχεια κάθε μέρα, ξέρεις δεν ήταν και οτι καλύτερο.
Εδώ σας λέω το πιο απλό πράγμα τα γυαλιά, όσοι φοράτε γυαλιά απο μικρή ηλικία δεν εννοώ λύκειο απο μικρά δημοτικό, μην μου πείτε πως οι καλοί συμμαθητές σας ποτε δεν σας κορόιδεψαν.

Απλά στην Ελλάδα είναι στενόμυαλος ο κόσμος και για πολύ απλά και δεδομένα πράγματα.
Αυτό που αναφέρεις δεν είναι θέμα Ελλάδας, αλλά θέμα της κατάρας του ανθρώπινου γένους = η κατάκριση του διαφορετικού- ειδικά στις κλειστές κοινωνίες. Ειδικά οι μικρές ηλικίες το έχουν στο full αυτό το χαρακτηριστικό.
Ώστόσο, όταν η κοινωνία αναγνωρίζει τους ομοφιλόφυλους ως κάτι απόλυτα φυσιολογικό και δεν το κατακρίνει, το παιδάκι, τι μπορεί να βρει να σχολιάσει από αυτο;

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 15:32, 15-02-06:

Ναι αλλά αν κρίνεις απο το εξωτερικό η Ελλάδα δεν είναι και τόσο απελευθερωμένη

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:48, 17-02-06:

ΕΡΩΤΗΣΗ :Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ :Ναι!

ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ : Γιατί όχι? Ποιό ακριβώς είναι το κακό, αν και αυτοί οι άνθρωποι επισημοποιήσουν τον δεσμό τους με την σφραγίδα της πολιτείας και εξασφαλίσουν τα δικαιώματα που κάθε νόμιμα παντρεμένο ζευγάρι δικαιούται?

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη simboy
Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O simboy έγραψε στις 16:59, 17-02-06:

[quote=crazyhelen]ΕΡΩΤΗΣΗ :Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ :Ναι αλλά όχι με τη λέξη "γάμος" αλλά με τη λέξη "νομική κάλυψη"

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 17:02, 17-02-06:

ΕΡΩΤΗΣΗ :Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ :Μου είναι παντελώς αδιάφορο

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 17:08, 17-02-06:

Επειδή κάποιος είπε πριν οτι εχουμε μπερδεψει την υιοθεσία με τον γάμο, μήπως να γινοταν ένα σπλιτ για την υιοθεσία??

Βρε ντουντού είναι αδιάφορο γιατί δεν σε αφορά άμεσα ούτε εμένα αφορα, αλλά πως το βλέπεις??σωστό ή λάθος??

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 17:26, 17-02-06:

Δεν μου είναι αδιαφορο γιατι δε με αφορά άμεσα. Μου είναι παντελώς αδιάφορο σαν γεγονός.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:02, 17-02-06:

ερώτηση:Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων?
και διερωτάμαι..... γιατί υπάρχουν και παράνομοι γάμοι ομοφυλοφίλων?

τες πα..... η αποψη μου είναι ότι...
γάμος σημαίνει μια πορεία αγάπης....
γάμος σημαίνει κοινή πορεία σε θλίψεις και χαρές....
γάμος σημαίνει αφοσίωση, σεβασμός, συντροφικότητα, ειλικρίνια, φιλία, έρωτας, πάθος, πόθος, συνειδητοποίηση....

και ΤΕΛΟΣ.... σημαίνει ότι κατοχυρώνω ΝΟΜΙΚΑ δικαιώματα σαν σύζυγος κάποιου απέναντι του.... (μπορώ δηλαδή αν πεθάνει να πάρω την σύνταξη του ή να τον κληρονομήσω... ή αν με κερατώσει να του πάρω και τα σώβρακα)
επίσης.... σημαίνει ότι δίνω χαρά στη μαμά μου και στον μπαμπά μου που θα με δουν νυφούλα....

δεν ξέρω για ποιούς λόγους μπορεί να θέλει να παντρευτεί ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι, για την κοινή πορεία αγάπης ή για την νομική κάλυψη?
Κοινή πορεία μπορεί να έχει κάποιος και χωρίς τον αντιδήμαρχο για μάρτυρα....
Τα νομικά δικαιώματα λοιπόν είναι μάλλον ο λόγος.....
Και εύλογα θα μου πείτε, και γιατί διαφορετικού φύλου ζευγάρια να έχουν νομικά δικαιώματα?
Γιατί σε διαφορετικού φύλου ζευγάρια - συνήθως- υπάρχουν παιδιά που πρέπει να προστατευτούν νομικά

ίσως σας μπέρδεψα.... δεν είμαι κατά των γάμων των ομοφυλόφιλων.... αρκεί να μην γίνουν ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ... μόδα!

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 12:25, 18-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
δεν ξέρω για ποιούς λόγους μπορεί να θέλει να παντρευτεί ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι, για την κοινή πορεία αγάπης ή για την νομική κάλυψη?
Κοινή πορεία μπορεί να έχει κάποιος και χωρίς τον αντιδήμαρχο για μάρτυρα....
Τα νομικά δικαιώματα λοιπόν είναι μάλλον ο λόγος.....
χωρις να περασουμε στην υιοθεσια και τα συναφη, η ερωτηση ειναι μια: αφου τα νομικα δικαιωματα πανε σετακι με το γαμο, γιατι να τα εχουν μονο οι ετεροφυλοφιλοι; εχει καμια σχεση με τις διαθηκες το τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του;
κι αλλωστε, τι μας πειραζει εμας (σαν Υπολοιπους) το αν θα κληρονομήσει ο ενας τον αλλον; αφου το θελουν το γαμο, θα αποφασσουμε εμεις, που δε μας αλλαζει τη ζωη, αν πραγματικα ειναι σωστο;
βγαζω νοημα;;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:34, 18-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από ines
χωρις να περασουμε στην υιοθεσια και τα συναφη, η ερωτηση ειναι μια: αφου τα νομικα δικαιωματα πανε σετακι με το γαμο, γιατι να τα εχουν μονο οι ετεροφυλοφιλοι; εχει καμια σχεση με τις διαθηκες το τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του;
κι αλλωστε, τι μας πειραζει εμας (σαν Υπολοιπους) το αν θα κληρονομήσει ο ενας τον αλλον; αφου το θελουν το γαμο, θα αποφασσουμε εμεις, που δε μας αλλαζει τη ζωη, αν πραγματικα ειναι σωστο;
βγαζω νοημα;;
νόημα βγάζεις σε μένα τουλάχιστον
μα το θέμα που λέω εγώ είναι ότι δεν μπορούμε να αφήσουμε τα παιδιά απ έξω... γιατί σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό της σύγχρονης και προοδευτικής κοινωνίας, ο γάμος γίνεται για να τακτοποιηθούν τα παιδιά του ζευγαριού... διαφορετικά απλά συζούν! (εγώ τουλάχιστον θα κάνω γάμο για να κάνω παιδιά και για κανέναν άλλον λόγο, μπορώ να συζώ με τον άνθρωπο μου για πάντα χωρίς την επίσημη "βούλα" κανενός)
το δικό μου ουσιαστικά ερώτημα είναι ΓΙΑ ΠΟΙΟ λόγο να θέλουν να παντρευτούν.... δεν είμαι κατά, το ξαναλέω, απλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο να θέλουν κάτι τέτοιο.

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

H ines έγραψε στις 12:50, 18-02-06:

το δικό μου ουσιαστικά ερώτημα είναι ΓΙΑ ΠΟΙΟ λόγο να θέλουν να παντρευτούν.... δεν είμαι κατά, το ξαναλέω, απλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο να θέλουν κάτι τέτοιο.
ναι, αλλα θα αποφασισουμε εμεις που προσωπικα και αμεσα δεν μας αφορα, για το αν οι λογοι τους ειναι επαρκεις;
α, και επισης συμφωνω σχετικα με το οτι ο καθενας μπορει να ζει με τον ανθρωπο του χωρις γαμο αλλα μπορει μερικοι να νιωθουν πιο ανετα πανρεμενοι ( τωρα γιατι; λογω, δεν ξερω, θρησκειας, ηθων, συνηθειων..........θα σας γελασω.

Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Leviathan έγραψε στις 13:55, 18-02-06:

νόημα βγάζεις σε μένα τουλάχιστον
μα το θέμα που λέω εγώ είναι ότι δεν μπορούμε να αφήσουμε τα παιδιά απ έξω... γιατί σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό της σύγχρονης και προοδευτικής κοινωνίας, ο γάμος γίνεται για να τακτοποιηθούν τα παιδιά του ζευγαριού... διαφορετικά απλά συζούν! (εγώ τουλάχιστον θα κάνω γάμο για να κάνω παιδιά και για κανέναν άλλον λόγο, μπορώ να συζώ με τον άνθρωπο μου για πάντα χωρίς την επίσημη "βούλα" κανενός)
Οντως αρκετοι αυτοι ειναι που παντρευονται οταν αποφασισουν να κανουν παιδια. Οι λογοι ομως ειναι κοινωνικοι και ψυχολογικοι (η και θρησκευτικοι). Στα παλαια τα χρονια ηταν και νομικοι, γιατι εκτος απο το 'κοινωνικο στιγμα' που κουβαλλαγε το παιδι (και η ανυπαντρη μητερα) ηταν και θεμα δικαιωματων του παδιου. Εδω και καιρο ομως ο νομος (ακομα και στην Ελλαδα) εχει εξισωσει τα εκτος γαμου τεκνα με τα εντος γαμου. Αρα ο γαμος δεν χρειαζεται πλεον για να 'τακτοποιηθουν' τα παιδια. Οι νομικες συνεπειες του γαμου, αφορουν μονο το ζευγαρι που παντρευεται.

Αρα ουτε για να τακτοποιηθουν τα παδια χρειαζεται να παντρευτει κανεις. (το μονο 'επειχειρημα' για να παντρευτει κανεις (ως προς τα παιδια) που εχω ακουσει ειναι το 'μα θα το κοροιδευουν/πειραζουν το παιδακι στο σχολειο αμα ξερουν οτι οι γονεις του δεν ειναι παντρεμενοι). Αυτο ομως εχει σχεδον ξεπεραστει σημερα, χωρια που δεν ξερουν ποιοι ειναι παντρεμενοι και ποιοι οχι...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 13:59, 18-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan
Οντως αρκετοι αυτοι ειναι που παντρευονται οταν αποφασισουν να κανουν παιδια. Οι λογοι ομως ειναι κοινωνικοι και ψυχολογικοι (η και θρησκευτικοι). Στα παλαια τα χρονια ηταν και νομικοι, γιατι εκτος απο το 'κοινωνικο στιγμα' που κουβαλλαγε το παιδι (και η ανυπαντρη μητερα) ηταν και θεμα δικαιωματων του παδιου. Εδω και καιρο ομως ο νομος (ακομα και στην Ελλαδα) εχει εξισωσει τα εκτος γαμου τεκνα με τα εντος γαμου. Αρα ο γαμος δεν χρειαζεται πλεον για να 'τακτοποιηθουν' τα παιδια. Οι νομικες συνεπειες του γαμου, αφορουν μονο το ζευγαρι που παντρευεται.

Αρα ουτε για να τακτοποιηθουν τα παδια χρειαζεται να παντρευτει κανεις. (το μονο 'επειχειρημα' για να παντρευτει κανεις (ως προς τα παιδια) που εχω ακουσει ειναι το 'μα θα το κοροιδευουν/πειραζουν το παιδακι στο σχολειο αμα ξερουν οτι οι γονεις του δεν ειναι παντρεμενοι). Αυτο ομως εχει σχεδον ξεπεραστει σημερα, χωρια που δεν ξερουν ποιοι ειναι παντρεμενοι και ποιοι οχι...
Στις κλειστες κοινωνίες δεν εχει ξεπεραστεί.και οχι μόνο κλειστες κοινωνίες με την έννοια χωριό αλλά και σε μικρές πόλεις.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:08, 18-02-06:

παιδιά μη μου λέτε ότι είναι πιθανόν οι ομοφιλόφιλοι να θελήσουν να τελέσουν έναν γάμο για θρησκευτικούς ή κοινωνικούς ή ηθικούς λόγους, γιατί πολύ απλά οι συγκεκριμένοι άνθρωποι είναι εξοστρακισμένοι από την εκκλησία, την κοινωνία (στην μεγάλη της πλειοψηφία) κλπ....
Οι άνθρωποι αυτοί έχουν αποφασίσει συνειδητά να παλέψουν για κάποιες επιλογές τους που έχουν να κάνουν με την σεξουαλική τους ζωή....
άρα θέμα θρησκείας και κοινωνίας δεν παίζει....

το θέμα λοιπόν είναι νομικό....
ή μήπως όχι?
οι απορίες μου είναι πραγματικές και όχι ρητορικές.....

αυτό που φτάνω να καταλήξω όσο το σκέφτομαι το θέμα, είναι ότι ένας τέτοιος γάμος έχει σκοπό να εδραιώσει στα μάτια της κοινωνίας μια τέτοια σχέση....
αυτό ναι, μου κάνει λογικό.... απλά ακόμα δεν είμαι σίγουρη αν συμφωνώ ή διαφωνώ να γίνεται για τέτοιο λόγο ένας γάμος... δηλαδή μόνο και μόνο για να τους αποδεχτεί η κοινωνία ως επίσημο ζευγάρι....

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

H ines έγραψε στις 14:13, 18-02-06:

αυτο που ζητανε οι ενδιαφερομενοι, νομιζω, ειναι να εξισωθουν με τους υπολοιπους. ακομα κι αν δεν τους ενδιαφερουν (τοσο πολυ) τα νομικα δικαιωματα, θελουν να τα εχουν εφοσον τα εχουν και οι ετεροφυλοφυλοι. δεν τιθεται θεμα αν θα μπορεσουν να παρουν τα λεφτα του αλλου η κατι του στιλ, αλλα του να εχουν ακριβως την ιδια θεση με εναν ετεροφυλοφιλο.

Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Leviathan έγραψε στις 14:13, 18-02-06:

Στις κλειστες κοινωνίες δεν εχει ξεπεραστεί.και οχι μόνο κλειστες κοινωνίες με την έννοια χωριό αλλά και σε μικρές πόλεις.
Ειπα σχεδον. Σιγουρα διαφορετικα ειναι σε μια μεγαλη πολη, και διαφορετικα σε μια μικροτερη. (Και λογω αντιληψεων, και επισης επειδη οι ανθρωποι ειναι λιγοτεροι, γνωριζονται καλυτερα. Αλλα αντε σε ενα σχολειο πχ της Αθηνας να ξερει ενα παιδι ποιοι απο τους γονεις των συμμαθητων του ειναι παντρεμενοι και ποιοι οχι). Σιγουρα ομως η κατασταση ειναι διαφορετικη απο οτι ηταν πριν 15, 30 χρονια, ακομα και στις κλειστες/μικροτερες κοινωνιες.

Ουτως ή αλλως ειπα οτι αυτο ειναι ο μονος 'λογος' ('επιχειρημα') για να παντρευτει κανεις οσον αφορα τα παδια. (αν ανυσηχει για τον 'κοινωνικο ρατσισμο' που μπορει να υποστει το παιδι).

Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Leviathan έγραψε στις 14:32, 18-02-06:

παιδιά μη μου λέτε ότι είναι πιθανόν οι ομοφιλόφιλοι να θελήσουν να τελέσουν έναν γάμο για θρησκευτικούς ή κοινωνικούς ή ηθικούς λόγους, γιατί πολύ απλά οι συγκεκριμένοι άνθρωποι είναι εξοστρακισμένοι από την εκκλησία, την κοινωνία (στην μεγάλη της πλειοψηφία) κλπ....
Μα, εγω αναφερομουνα στους ετεροφυλοφιλους που συζουν και αποφασιζουν να παντρευτουν οταν αποφασισουν να κανουν παιδια !!!

μα το θέμα που λέω εγώ είναι ότι δεν μπορούμε να αφήσουμε τα παιδιά απ έξω... γιατί σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό της σύγχρονης και προοδευτικής κοινωνίας, ο γάμος γίνεται για να τακτοποιηθούν τα παιδιά του ζευγαριού... διαφορετικά απλά συζούν!
Σε αυτο αναφερομουνα... !! Οτι ναι, ειναι αρκετα συνηθισμενο ζευγαρια να συζουν ωραια και καλα, (χωρις την ευλογια της εκκλησιας και την νομικη αναγωριση) και οταν αποφασισουν οτι ηρθε η ωρα να κανουν παδια, τοτε παντρευονται. Και απλως ειπα, οτι αυτο δεν συμβαινει για την νομικη τακτοποιηση των παιδιων (αφου τα παδια θα ειναι 'τακτοποιημενα' και χωρις το γαμο!!!) αλλα [προφανως!!] για αλλους λογους.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:41, 18-02-06:

Μα, εγω αναφερομουνα στους ετεροφυλοφιλους που συζουν και αποφασιζουν να παντρευτουν οταν αποφασισουν να κανουν παιδια !!!
my bad....
είδα αυτό που έγραψες, είδα και αυτό που έγραψε ή ines, και τα έκανα σετάκι

Σε αυτο αναφερομουνα... !! Οτι ναι, ειναι αρκετα συνηθισμενο ζευγαρια να συζουν ωραια και καλα, (χωρις την ευλογια της εκκλησιας και την νομικη αναγωριση) και οταν αποφασισουν οτι ηρθε η ωρα να κανουν παδια, τοτε παντρευονται. Και απλως ειπα, οτι αυτο δεν συμβαινει για την νομικη τακτοποιηση των παιδιων (αφου τα παδια θα ειναι 'τακτοποιημενα' και χωρις το γαμο!!!) αλλα [προφανως!!] για αλλους λογους.
Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι πολλοί λόγοι και όχι μόνο ένας....
όσο αφορά πάντως εμένα προσωπικά, είναι καθαρά για το θέμα των παιδιών και αφού μου επιβεβαιώνεις ότι νομικά είναι καλυμένα, συμπληρώνω ότι για μένα τουλάχιστον, στο θέμα των παιδιών, είναι και θέμα ψυχολογίας...
ίσως να είμαι πουριτανή... δεν ξέρω... θέλω να κάνω παιδιά και να είμαι παντρεμένη...
προσοχή όμως... όχι ότι αν γινόταν κάποιο ατύχημα και έμενα έγκυος θα έπρεπε να παντρευτώ ντε και καλά τον πατέρα....
απλά μέσα στο δικό μου μυαλό, με τις πιθανά ψιλοπουριτανικές ιδέες, είναι καλύτερα να κάνω παιδιά μέσα σε έναν ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ γάμο

Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Leviathan έγραψε στις 15:59, 18-02-06:

Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι πολλοί λόγοι και όχι μόνο ένας....
Αυτο ειναι το μονο σιγουρο ! Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου ...

όσο αφορά πάντως εμένα προσωπικά, είναι καθαρά για το θέμα των παιδιών και αφού μου επιβεβαιώνεις ότι νομικά είναι καλυμένα, συμπληρώνω ότι για μένα τουλάχιστον, στο θέμα των παιδιών, είναι και θέμα ψυχολογίας...
ίσως να είμαι πουριτανή... δεν ξέρω... θέλω να κάνω παιδιά και να είμαι παντρεμένη...

απλά μέσα στο δικό μου μυαλό, με τις πιθανά ψιλοπουριτανικές ιδέες, είναι καλύτερα να κάνω παιδιά μέσα σε έναν ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ γάμο
Πολυ ωραια και δικαιωμα σου, αλλα ΔΕΝ χρειαζεται (ουτε εσυ, ουτε κανενας αλλος) να μας το αιτιολογησεις (για να μας πεισεις οτι, ναι υπαρχει λογος (πχ ψυχολογικος) και αρα να σε αφησουμε να παντρευτεις). Αν ηταν ετσι θα πηγαινε καθε ζευγαρι μπροστα σε μια επιτροπη (αποτελουμενη πχ απο εναν ιερα, ενα κοινωνιολογο, ενα ψυχολογο και ενα δικηγορο) για να παρουσιασει τα επιχειρηματα του και να πεισει οτι "ναι, χρειαζεται και υπαρχει λογος να παντρευτουν". Και αμα δεν εχει πειστικα επιχειρηματα, αδεια γαμου γιοκ... Η θα γινοταν γκαλοπ μεταξυ του κοινωνικου τους περιγυρου (να παντρευτουν ή οχι ? οτι πει η πλειοψηφια..) Δεν γινεται ομως ετσι. (Και φυσικα δεν θα πρεπει να γινεται ετσι). Ο καθενας παντρευεται οταν και εφοσον θελει, για τους οποιους λογους θελει, και δεν του ζηταμε το λογαριασμο. (Δεν του λεμε "Πες μας τι τον θες τον γαμο!!". Γιατι αν του το λεγαμε, τα πραγματα θα δυσκολευαν και μονο τα νομικα δικαιωματα του ζευγαριου μπορει να απεμειναν ως επιχειρημα..). Αρα δεν ζηταμε τον λογο απο κανεναν [..ετεροφυλοφιλο] !!! Γιατι οι ομοφυλοφιλοι πρεπει να αποδειξουν την χρησιμοτητα ?? (Η θα τους ρωταμε ολους, η κανεναν).

Και τα επιχειρηματα τους (αφοσον τα ζηταμε απο ολους) θα ηταν ιδια (νομικα, κοινωνικα, ψυχολογικα ή "γιατι ετσι θελω και τι σας νοιαζει εσας!") Μονο το θρησκευτικο δεν παιζει στην περιπτωση τους ... Αλλα γιαυτο (και εξ'ορισμου), για πολιτικο γαμο μιλαμε στην περιπτωση ατομων του ιδιου φυλου, και οχι για θρησκευτικο. [επειδη δεν παιζουν τα θρησκευτικα επιχειρηματα. Ολα τα αλλα -οποια και αν ειναι αυτα, και δεν τα ρωταμε ουτως ή αλλως- ισχυουν..]

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:35, 18-02-06:

Καλά ε, εγώ πλέον δεν χρειάζεται να γράφω στο θέμα, τόσο πολύ με καλύπτει η Leviathan!

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

H ines έγραψε στις 00:17, 19-02-06:

Καλά ε, εγώ πλέον δεν χρειάζεται να γράφω στο θέμα, τόσο πολύ με καλύπτει η Leviathan!
michelle, ελα να κνουμε απεργια!! ρε leviathan, μεσα στο μυαλο μου εισαι!!!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:00, 19-02-06:

[quote=Leviathan] Αν ηταν ετσι θα πηγαινε καθε ζευγαρι μπροστα σε μια επιτροπη (αποτελουμενη πχ απο εναν ιερα, ενα κοινωνιολογο, ενα ψυχολογο και ενα δικηγορο) για να παρουσιασει τα επιχειρηματα του και να πεισει οτι "ναι, χρειαζεται και υπαρχει λογος να παντρευτουν". Και αμα δεν εχει πειστικα επιχειρηματα, αδεια γαμου γιοκ... Η θα γινοταν γκαλοπ μεταξυ του κοινωνικου τους περιγυρου (να παντρευτουν ή οχι ? οτι πει η πλειοψηφια..) [/quote]

ομολογώ ότι με έβαλες σε βαθύτατες σκέψεις
νομίζω ότι αν νομοθετηθεί κάτι τέτοιο θα αποφευχθούν πολλά διαζύγια
τες πα....
στην ουσία του θέματος...
όταν ξεκίνησα να αιτιολογώ τον/τους λόγο/ους που με οδηγούν εμένα στην εκκλησία δεν το έκανα για να πάρω την άδεια σας (όχι ότι αν μου τη δώσετε δε θα με χαροποιήσει χεχεχε)
το έκανα ως αυθόρμητη επεξήγηση των δικών μου σκεπτικών και ιδεών, μιας που τις περισσότερες φορές που εκφράζω μια άποψη στηρίζεται στις δικές μου εμπειρίες, στο δικό μου τρόπο σκέψης και γενικώς στο δικό μου χαρακτήρα και επιλογές....
σαφώς και στην προκειμένη περίπτωση, τον γάμο των ομοφυλοφίλων, δεν μου πέφτει λόγος γιατί είναι σαν την παροιμία "δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένον αχερώνα" αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν με προβληματίζει ή δεν με βάζει σε σκέψεις το βαθύτερο αίτιο μιας κοινωνικής κατάστασης που ζούμε όλοι μας
Η ομοφυλοφιλία μου είναι απολύτως αποδεκτή καθώς και ο γάμος σαν ιδέα και σαν "μυστήριο"....
Επαναλαμβάνω ότι χωρίς να είμαι αντίθετη στον συνδυασμό των δύο (ομοφυλοφιλία-γάμος) με βάζει σε σκέψεις και σε προβληματισμούς...
Προτιμώ πάντα σε τέτοιου είδους θέματα να είμαι περισσότερο σκεπτικίστρια και να αναζητώ την κρυμμένη αλήθεια πίσω από τις λέξεις, παρά να λέω αβίαστα ένα ναι ή ένα όχι...
-Ναι γιατί είναι ίσοι με μας, γιατί είναι άνθρωποι, γιατί έχουν φυσικά τα ίδια δικαιώματα στην αγάπη και στον έρωτα
-Οχι γιατί η ομοφυλοφιλία τείνει από μόνη της να γίνει μόδα στις μέρες μας και δεν μου αρέσει η επιβράβευση αυτής της μόδας με κανέναν τρόπο

Δεν μου αρκούν από μόνες τους οι δύο παραπάνω φράσεις.... αναζητάω κάτι περισσότερο και βαθύτερο ....
έχω δύο φίλους ομοφυλόφιλους και όταν τους ρώτησα αν θα ήθελαν να παντρευτούν και οι δύο μου απάντησαν ότι τους είναι αδιάφορο....
(δυστυχώς δεν μπόρεσε λοιπόν κανένας να μου δώσει κάποια απάντηση λοιπόν στο γιατί θα ήθελαν να παντρευτούν)
όταν με ενημέρωσε επίσης πριν καιρό μια φίλη ότι παντρεύετε, την ρώτησα και αυτήν το περίφημο "γιατί" μου....
Οι απαντήσεις που μου έδωσε προσωπικά δεν με κάλυψαν (και της το είπα ) αλλά φυσικά δεν είμαι σε θέση να την κρίνω ή να την επικρίνω… ούτε αυτή ούτε κάποιον άλλον!
όταν πριν λίγο καιρό αποφάσισα να παντρευτώ η ίδια, ρώτησα τον εαυτό μου την ίδια ερώτηση
Κάποιες απαντήσεις που μου έδωσα δε με κάλυπταν και μου το είπα
Κοίταξα μέσα μου και είδα και τις σοβαρές απαντήσεις και τις "κατινίστικες" και τις αποδέχτηκα συνειδητά όλες σαν κομμάτι της προσωπικότητας μου
Επειδή ο γάμος τα τελευταία χρόνια έχει χάσει την έννοια του και την αξία του δεν θα ήθελα να πέσω και γω στην ίδια λούμπα....
Μου αρέσει να το βλέπω λίγο πιο σοβαρά απ το "ε είμαστε χρόνια μαζί άρα πρέπει να το κάνουμε"...
όλα αυτά τα λέω γιατί τελικά, το ίδιο σκεπτικό που έχω για τους ετεροφυλόφιλους το έχω και για τους ομοφυλόφιλους....
ΓΙΑΤΙ?

Δεν το εξετάζω ούτε ρατσιστικά, ούτε σεξιστικά.... απλά κοινωνιολογικά στους ανθρώπους που βλέπω γύρω μου

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    cfgeorgia, Satan Claus, TombRaiderLover

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους