Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,078 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,289 μηνύματα σε 92,207 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 249 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 473)
Ναι
299
63,21%
Όχι
116
24,52%
Με αφήνει αδιάφορο/η
58
12,26%

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:22, 21-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος

Άν θέλεις να συμπεριληφθείς στην συζήτηση, θα πρέπει προηγουμένως να ξεκαθαρίσεις για λογαριασμό τίνος ομιλείς.

Διαφορετικά με μπερδεύεις και δεν ξέρω τί να υποθέσω.
Και τι να υποθέσει κανείς, συνοδοιπόρε μου Μάξιμε, με την ως άνω ...(συλ)λογιστική σου!
Ο καθείς ομιλεί δι' εαυτόν, μέχρι να δηλώσει "πληρεξούσιος" τινός, νομίζω.
Από κει και πέρα, αν θέλω να είμαι κάποιου κανόνα, απαραίτητη και ικανή συνθήκη προς τούτο, είναι η αναγνώριση και ο απόλυτος σεβασμός όλων των εξαιρέσεων, που απορρέουν απ' αυτόν, νομίζω. Αλίμονο όμως, αν θεωρούσαμε τους κανόνες αμετάκλητους! Θα ήμασταν ακόμη, νομίζω, στα σπήλαια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:29, 21-07-10:

Με το ίδιο δικαίωμα που θεωρείς την γνώμη σου πανάκεια και το χειρότερο θέλεις και να την επιβάλεις.
Το ότι υποστηρίζω την άποψη μου με επιχειρήματα συνεπάγεται ότι τη θεωρώ πανάκεια και προσπαθώ να την επιβάλλω;

Ο πολιτισμένος άνθρωπος όταν διαφωνεί, φέρνει λογικά επιχειρήματα, οδηγώντας τους άλλους στο να σκεφτούν και ενίοτε να αναθεωρήσουν. Αν και οι άλλοι είναι εξίσου πολιτισμένοι, φέρνουν κι αυτοί τα δικά τους, και τελικά από αυτή τη γόνιμη ζύμωση ιδεών, γίνονται όλοι καλύτεροι.
Ο απολίτιστος όταν διαφωνεί προσβάλλει και κατηγορεί τους γύρω του ότι υποκινούνται από συμφέροντα, κλαίγεται στους πάντες για το state της κοινωνίας που δεν συμφωνεί a priori μαζί του, ωρύεται "Ο Θεός σας βλέπει και θα σας τιμωρήσει αμαρτωλοί!" και γενικά προσπαθεί να επιβάλλει τις απόψεις του με την τρομοκρατία, τον τραμπουκισμό και τη φίμωση των διαφωνούντων.

Guess who is who.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 11:32, 21-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Και τι να υποθέσει κανείς, συνοδοιπόρε μου Μάξιμε, με την ως άνω ...(συλ)λογιστική σου!
Ο καθείς ομιλεί δι' εαυτόν, μέχρι να δηλώσει "πληρεξούσιος" τινός, νομίζω.
Από κει και πέρα, αν θέλω να είμαι κάποιου κανόνα, απαραίτητη και ικανή συνθήκη προς τούτο, είναι η αναγνώριση και ο απόλυτος σεβασμός όλων των εξαιρέσεων, που απορρέουν απ' αυτόν, νομίζω. Αλίμονο όμως, αν θεωρούσαμε τους κανόνες αμετάκλητους! Θα ήμασταν ακόμη, νομίζω, στα σπήλαια...
Θεωρώ τέχνη την υπεκφυγή σας απο την ουσία του θέματος όταν γυναίκα δηλώνει πως την ελέγχουμε για τις προτιμήσεις της στο κρεβάτι.
Να σας επαναφέρω λοιπόν στο θέμα.
Δεν είναι οι γυναίκες και εδώ είναι το παράξενο οτι ομιλούν οι γυναίκες υποστηρίζοντας την ανδρική ομοφυλοφιλία και αποφεύγοντας να αναφερθούν στα προβλήματα που προκύπτουν απο αυτήν.

Κόπτεστε και άλοι μας λέτε ομοφοβικούς, άλλοι υπονοείτε οτι είμαστε άνθρωποι των σπηλαίων, παρακάμπτετε τεχνιέντως τεκμηριωμένες απόψεις, λέτε οτι μας διαβάζουν και νέοι άνθρωποι λές και αυτά που προτείνετε εσείς είναι απολύτως φυσιολογικά και εμείς είμαστε οι αναχρονιστικοί εδώ μέσα.

'Αν γράψω περισσότερα κινδυνεύω να πάρω κόκκινη κάρτα.
Τελεία λοιπόν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 21-07-10 στις 12:15.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:41, 21-07-10:

Και να που επιβεβαιωνεις το υστερογραφο μου...αλλα ας ειναι.

Οπα βρε Μαξιμε, αλλα δεν υπαρχει μονο η ανδρικη ομοφυλοφυλια, αλλα και η γυναικεια.

Εκτος τουτου, δε θυμαμαι καποιος να διαχωρισε τη μια απο την αλλη και να τοποθετηθηκε αναλογως.
Αλλα ακομα κι ετσι να ειναι, να με συγχωρεις για το γεγονος που ενω δεν ειμαι ανδρας, παραυτα πιστευω πως μπορω να εχω αποψη επ αυτου και το δικαιωμα να την εκφραζω χωρις δευτερη σκεψη, μηπως και παρεξηγηθω ή κριθω ακαταλληλη...

Να σε ρωτησω αυτο που εγω θεωρω παραξενο...Για ποιο λογο λοιπον σου φανταζει περιεργο μια γυναικα να εκφερει αποψη υπερ της ανδρικης ομοφυλοφιλιας?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:54, 21-07-10:

...εδώ είναι το παράξενο οτι ομιλούν οι γυναίκες υποστηρίζοντας την ανδρική ομοφυλοφιλία .
Δηλαδή στους άνδρες είναι απρεπές να ομιλούν για τη γυναικεία ομφφ...; Μου προκαλείς αμηχανία, φίλτατέ μου Μάξιμε, με τέτοιους κανόνες, αλλά δεν το 'χω σκοπό να στραφώ προς το απώτατο παρελθόν των ανθρωπίδων...(Η αγιοσύνη είναι ζητούμενο και όχι κεκτημένο...δυστυχώς!)

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:03, 21-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
[..]

Δες εδώ οργή, ανασφάλεια, πίκρα που βγάζουν όλοι οι προσκείμενοι στην γκέυ πλευρά (για να μήν πούμε όλοι οι γκέυ και φάμε καμια ποινή). Γεμάτοι αρνητικά συναισθήματα, άγχος και φόβους. Προκαταλήψεις χιλιάδες, αγώνα ολόκληρο κάνουνε να βγάλουνε τη νύχτα μέρα. Σκέψου να χρειαζόταν να περάσω τόσα εγώ ίσα για να χαρώ τον τρόπο που , τέλος πάντων, μου αρέσει να κάνω σέξ;;!!! Θα ήταν ένας εφιάλτης !

Είναι ενας εφιάλτης, γι'αυτούς τους ανθρώπους. Το καταλαβαίνω απο όσα γράφουν, το αισθάνομαι από όσα περιγράφουν, το διαβάζω πίσω απο το πώς επιχειρηματολογούν. Αυτό δεν είναι επιβλαβές;
Αντί να χαρακτηρίζεις επιβλαβή την αιτία χαρακτηρίζεις το αποτέλεσμα; Δηλαδή κάποιος που έχει καρκίνο θα χαρακτηρίσουμε επιβλαβές οτι του πέφτουν τα μαλλιά ή την ίδια την αρρώστεια;

Θα μου πείς άν όλος ο κόσμος αποδεχόταν το Α,Β,Γ,......, Χ,Ψ,Ζ σχετικά με τους ομοφυλόφιλους θα ήταν πολύ πιο χαραροί. Μα βέβαια. Αν ήταν οι ομοφυλόφιλοι το φυσιολογικό και οι στρέιτ το 10% ε τότε φυσικά δεν θα ήταν τόσο επιβλαβή τα πράγματα για τους γκέυ. Ομως δεν είναι φοβερό να περιμένεις να βγεί ο ήλιος απο τη δύση για να ευτυχήσεις;

Αυτά όλα είναι επιβλαβή για έναν/μια γκέυ. Προσωπικά δεν θα ήθελα να μ ου συμβαίνουν και χαίρομαι που δεν είμαι γκέυ.
Το λες μόνος σου: αν όλος ο κόσμος αποδεχόταν την ομοφυλοφιλία θα ήταν κι αυτή κάτι φυσιολογικό και δε θα δημιουργούσε τόσα ψυχολογικά προβλήματα και ανασφάλειες.

Ούτε εγώ θα ήθελα να είμαι γκέυ. Είμαι πολύ ευέξαπτη και θεωρώ οτι θα αντιδρούσα βίαια σε ανθρώπους που θα με έκριναν εξαιτίας της σεξουαλικής μου ζωής.

Πέραν βέβαια των αυξημένων κινδύνων υγείας που έχουν εξ αιτίας των δραστηριοτήτων που απορρέουν απο τις προτιμήσεις τους.
Πάμε ξανά: ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ. 99% προστασία.

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
τι σημαινει σωας τα φρενας?
Σημαίνει χωρίς ψυχικά και εγκεφαλικά προβλήματα.

Α, ήταν ρητορική η ερώτηση ε;

ξερεις νομιζω ποσα σεξουλικα βιτσια υπαρχουν..και πολλααα πολυυ βρωμικα..
Όχι κανένα δε θεωρώ βρώμικο ή πρόστυχο από τη στιγμή που συναινούν κι οι 2-3-10 και είναι ενήλικοι και δεν ενοχλούν κανέναν. Θεωρείς βρώμικο το σεξ;

και τα κανουν και νεοι,,και τρεχουν μετα με ηπατιτηδες,ειτς και ενα σωρο αλλα παρασημα..

ασε,,οσα ξερει ο γυναικολογος δεν τα ξερει ο κοσμος ολος..
Πάμε ξανά μανά: ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ.

θες να σου πω τι περιπτωσεις βλεπουν τα νοσοκομεια με τεοιες περιπτωσεις που τρεχουν να βγαλουν καποια πραγματα απιστευτα απο παραξενα στενα σημεια?ασε..συκωτι καινουριο κανουνε..
αλα ξεχασα ,αυτο λεγεται σεξουαλικος πειραματισμος που ειναι θεαρεστο πραγμα,,

θες να στα περιγραψω?
Λολ αυτό μπορεί να το κάνει κι ένας ετεροφυλόφιλος. Οπότε δεν το μετράω για επιχείρημα οτι η ομοφυλοφιλία είναι επιβλαβής για την υγεία.

Δικός του είναι ο κ@λος, εσένα τι σε κόφτει;

Επίσης: τι σχέση έχουν τα βίτσια με τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα; Τι σχέση έχει ο γυναικολόγος με τους γκέυ άντρες; Τι σχέση έχουν τα μπουκάλια που βγάζουν από τους κ@λους κάποιων με την ομοφυλοφιλία; Αχταρμά τα έχεις κάνει...

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 12:50, 21-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Δηλαδή στους άνδρες είναι απρεπές να ομιλούν για τη γυναικεία ομφφ...; Μου προκαλείς αμηχανία, φίλτατέ μου Μάξιμε, με τέτοιους κανόνες, αλλά δεν το 'χω σκοπό να στραφώ προς το απώτατο παρελθόν των ανθρωπίδων...(Η αγιοσύνη είναι ζητούμενο και όχι κεκτημένο...δυστυχώς!)
Το παράξενο φίλε μου Νωέα είναι προς περαιτέρω διερεύνηση και απο όλους.

Όταν δε απο την αποδοχή της ανδρικής κατα κύριο λόγο, ομοφυλοφιλίας αλλά όχι μόνο, είμαστε υποχρεωμένοι στην αποδοχή ή μή της υιοθεσίας, έ τότε πιστεύω οτι είμαστε υποχρεωμένοι να δούμε την συμπεριφορά τους και να εξετάσουμε το κατα πόσο είναι παθολογική και τις συνέπειες για αυτούς αλλά περισσότερο για τα παιδιά που καλούμαστε <<ελαφράν την καρδίαν>> να αποδεχτούμε την υιοθεσία τους.

Άρα γενάτε το εξής ερώτημα.

Τί σχέση έχει το κρεβάτι μιας γυναίκας και τί κάνει σε αυτό με το προς εξέταση θέμα ;

Αποφεύγω την προσωπική μου απάντηση.

Υ.Γ. Στους ΑΝΔΡΕΣ, επιτρέπεται να εξετάζουν με αντρίκια ξεκάθαρη στάση ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Αυτό πιστεύω και ο λόγος είναι γιατι κανένας ΑΝΔΡΑΣ δεν υπεκφεύγει απο τα δύσκολα, αλλά και δεν κάνει γαργάρα απολύτως τίποτα. Αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει και η εξής φράση.

ΑΥΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΝΤΡΙΚΙΑ ΣΤΑΣΗ.

Αυτή δε η στάση αποτελεί και εγγύηση σε οτιδήποτε και για πολλούς λόγους που εδώ κάποιοι αδυνατούν να αναγνωρίσουν.

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Το ότι υποστηρίζω την άποψη μου με επιχειρήματα συνεπάγεται ότι τη θεωρώ πανάκεια και προσπαθώ να την επιβάλλω;
.............................................
Άν όταν κάνω μια υπόθεση, επιλέγεις να απαντήσεις σε ότι υπάρχει πίσω απο το ΑΝ, έ τότε απλά δεν απαντάς στην υπόθεση που εγώ έκανα, αλλά σε κάτι άλλο που γίνεται με δικά μου λόγια αλλά δικό σου επιχείρημα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 21-07-10 στις 16:40. Αιτία: συνεχόμενα μηνύματα
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,032 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 16:03, 21-07-10:

[..] Σκέψου να χρειαζόταν να περάσω τόσα εγώ ίσα για να χαρώ τον τρόπο που , τέλος πάντων, μου αρέσει να κάνω σέξ;;!!! Θα ήταν ένας εφιάλτης !
Τότε γιατί ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ να κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θα ήθελες να σου κάνουν εσένα;

Είναι ενας εφιάλτης, γι'αυτούς τους ανθρώπους. Το καταλαβαίνω απο όσα γράφουν, το αισθάνομαι από όσα περιγράφουν, το διαβάζω πίσω απο το πώς επιχειρηματολογούν. Αυτό δεν είναι επιβλαβές;
Η Κόλασή μας είναι οι ΑΛΛΟΙ!! Είναι σύνηθες όταν σε κυνηγούν επί αιώνες, να βλέπεις εφιάλτες, δεν είναι;

Θα μου πείς άν όλος ο κόσμος αποδεχόταν το Α,Β,Γ,......, Χ,Ψ,Ζ σχετικά με τους ομοφυλόφιλους θα ήταν πολύ πιο χαραροί. Μα βέβαια. Αν ήταν οι ομοφυλόφιλοι το φυσιολογικό και οι στρέιτ το 10% ε τότε φυσικά δεν θα ήταν τόσο επιβλαβή τα πράγματα για τους γκέυ. Ομως δεν είναι φοβερό να περιμένεις να βγεί ο ήλιος απο τη δύση για να ευτυχήσεις;
Αυτό περί του Ήλιου απ' τη δύση το έχεις πει πολλές φορές και θα ήθελα να το σχολιάσω ως αναλογικό επιχείρημα: Η παροιμιώδης αυτή φράση προκύπτει από το γεγονός ότι ο Ήλιος ΟΥΔΕΠΟΤΕ έχει βγει απ' τη δύση, τουλάχιστον επί αρκετές χιλιάδες χρόνια που τον παρατηρούν πολιτισμένοι άνθρωποι. Εάν ο Ήλιος συνήθιζε περίπου το 5-10% των ημερών να βγαίνει απ' τη δύση, θα το είχε καταγράψει η επιστήμη μας, και θα το διδασκόμασταν ως φυσιολογική εξαίρεση σ' έναν φυσικό νόμο. Συνεπώς η εν λόγω αναλογία αποδεικνύεται ακατάλληλη για το παρόν θέμα...

Θα ήθελα τέλος να επισημάνω κάτι που κατά τη γνώμη μου είναι ενδεικτικό της στάσης όσων αντιστρατεύονται την ομοφυλοφιλία:

Είναι προφανές σε όλους, αν και πολύ παράξενο για όποιον ξέρει να παρατηρεί, ότι ενώ η αντρική ομοφυλοφιλία αποτελεί για την antigay ομάδα κόκκινο πανί, χαρακτηρίζεται ως μίασμα, βδέλυγμα, αφύσικη, καταστροφική κλπ, αντίθετα η γυναικεία ομοφυλοφιλία περνάει στα ψιλά και πέφτει στα μαλακά. Ακόμη κι όταν κάποιες συνομιλήτριες προσπαθούν εις μάτην να εντάξουν στη συζήτηση τη γυναικεία ομοφυλοφιλία, οι antigay δείχνουν να κωφεύουν, αγνοούν τούτη την παράμετρο επιδεικτικά και επαναφέρουν τη συζήτηση στην αντρική και μόνο ομοφυλοφιλία, η οποία είναι κατ' αυτούς απαράδεκτη, συνάγοντας εκ του αντιθέτου το συμπέρασμα ότι η γυναικεία ομοφυλοφιλία είναι μάλλον αποδεκτή ή τουλάχιστον όχι τόσο επιζήμια και αφύσικη, κατά τη γνώμη τους.

Αυτό κατά την ταπεινή μου άποψη αποτελεί τη σημαντικότερη μέχρι τώρα απόδειξη που προέκυψε απ' τη συζήτηση, ότι το μένος και η απέχθεια προς την ομοφυλοφιλία, δεν προκύπτει από αγάπη για την φυσική τάξη, ή για την υγεία των καημένων των ομοφυλόφιλων, όπως διατείνονται οι antigay, αλλά οφείλεται στην αναίρεση του ΑΝΤΡΙΚΟΥ προτύπου, προϊόν φαλλοκρατικών στρεβλώσεων, που έχουν επί χιλιάδες χρόνια επιβληθεί. Το γυναικείο πρότυπο τους είναι φανερά αδιάφορο και δεν θεωρούν ότι μπορεί μ' αυτόν τον τρόπο να καταρριφθεί. Αντίθετα, η κατάρριψη, αμφισβήτηση ή αναίρεση του Αρσενικού Μύθου, προκαλεί και δημιουργεί όλες αυτές τις έντονες και συναισθηματικές, με ημιδιάφανο μανδύα λογικοφάνειας, αντιδράσεις. Το πρόβλημα είναι ολοφάνερα πολιτικό και όχι ζήτημα φυσικών όρων.

Τελικά όλο και βγαίνει κάποιος κερδισμένος παρακολουθώντας τούτη τη συζήτηση...

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:48, 21-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
... αποτελεί τη σημαντικότερη μέχρι τώρα απόδειξη που προέκυψε απ' τη συζήτηση, ότι το μένος και η απέχθεια προς την ομοφυλοφιλία, δεν προκύπτει από αγάπη για την φυσική τάξη, ή για την υγεία των καημένων των ομοφυλόφιλων, όπως διατείνονται οι antigay, αλλά οφείλεται στην αναίρεση του ΑΝΤΡΙΚΟΥ προτύπου, προϊόν φαλλοκρατικών στρεβλώσεων ...
...και ειδικότερα εδώ στη χώρα μας, που από το πολύ πολύ αντριλήκι, διαψεύσαμε ακόμη και το ευαγγέλιο, καθότι τελικά, ως "πατέρες", αντί για ψάρια αφήνουμε φίδια...στις επόμενες γενιές!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 55 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,579 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 21:15, 21-07-10:

Τότε γιατί ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ να κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θα ήθελες να σου κάνουν εσένα;
Προσπαθείς με κάθε τρόπο να παρουσιάσεις ότι υπάρχει κάποια υποτιθέμενη αντιπαλότητα μου με τους γκέυ ή στο θέμα εν γένει. Οι απόψεις μου όμως είναι σαφείς. Ναί στο γάμο τους όχι στην υιοθεσία. Από εκεί κι ύστερα δεν κάνω τίποτα στους άλλους κάνοντας σαφείς τις προτιμήσεις μου. Μακάρι να το έκαναν και οι γκέυ αυτό.
Η Κόλασή μας είναι οι ΑΛΛΟΙ!! Είναι σύνηθες όταν σε κυνηγούν επί αιώνες, να βλέπεις εφιάλτες, δεν είναι;
Ακριβώς. Οπότε συμφωνείς κι εσύ ότι είναι άλλος ένας λόγος ένεκα του οποίου το γκέυ είναι επιβλαβές για τους γκέυ. σημείωσε ότι η απάντησή μου σ'αυτό αναφέρεται, στο κατα πόσο είναι επιβλαβής επιλογή για τους γκέυ το να είναι γκέυ, όχι για μένα. Εμένα γιατι να με ενδιαφέρει άν κάοιος είναι γκέυ απο τη στιγμή που δεν με ενοχλεί;

Αυτό περί του Ήλιου απ' τη δύση το έχεις πει πολλές φορές και θα ήθελα να το σχολιάσω ως αναλογικό επιχείρημα: Η παροιμιώδης αυτή φράση προκύπτει από το γεγονός ότι ο Ήλιος ΟΥΔΕΠΟΤΕ έχει βγει απ' τη δύση, τουλάχιστον επί αρκετές χιλιάδες χρόνια που τον παρατηρούν πολιτισμένοι άνθρωποι. Εάν ο Ήλιος συνήθιζε περίπου το 5-10% των ημερών να βγαίνει απ' τη δύση, θα το είχε καταγράψει η επιστήμη μας, και θα το διδασκόμασταν ως φυσιολογική εξαίρεση σ' έναν φυσικό νόμο. Συνεπώς η εν λόγω αναλογία αποδεικνύεται ακατάλληλη για το παρόν θέμα...
Δεν αναφέρεται στο ποσοστό της ομοφυλοφιλίας αλλα στο ότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ δεν θεωρήθηκε η ομοφυλοφιλία φυσιολογική. Αυτό επιχειρείται να αλλάξει τώρα, και θα είναι το ίδιο σαν να ονομάσουμε την ανατολή δύση, προκειμένου να αποδείξουμε ότι ο ήλιος βγαίνει απο τη δύση. Να κάνουμε δηλαδή με όλους τους τρόποιυς το 90% γκέυ οπότε.... οπερ έδει δείξαι !

Θα ήθελα τέλος να επισημάνω κάτι που κατά τη γνώμη μου είναι ενδεικτικό της στάσης όσων αντιστρατεύονται την ομοφυλοφιλία:
Εδώ είναι θέμα για τον γάμο των ομοφυλόφιλων και οι περισσότεροι έχουν ψηφίσει υπέρ. Για ποια "αντιστράτευση" μιλάς;

Το πρόβλημα είναι ολοφάνερα πολιτικό και όχι ζήτημα φυσικών όρων.
Καλά αυτό είναι προφανές !

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 524 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 21:18, 21-07-10:

Τ
Είναι προφανές σε όλους, αν και πολύ παράξενο για όποιον ξέρει να παρατηρεί, ότι ενώ η αντρική ομοφυλοφιλία αποτελεί για την antigay ομάδα κόκκινο πανί, χαρακτηρίζεται ως μίασμα, βδέλυγμα, αφύσικη, καταστροφική κλπ, αντίθετα η γυναικεία ομοφυλοφιλία περνάει στα ψιλά και πέφτει στα μαλακά. Ακόμη κι όταν κάποιες συνομιλήτριες προσπαθούν εις μάτην να εντάξουν στη συζήτηση τη γυναικεία ομοφυλοφιλία, οι antigay δείχνουν να κωφεύουν, αγνοούν τούτη την παράμετρο επιδεικτικά και επαναφέρουν τη συζήτηση στην αντρική και μόνο ομοφυλοφιλία, η οποία είναι κατ' αυτούς απαράδεκτη, συνάγοντας εκ του αντιθέτου το συμπέρασμα ότι η γυναικεία ομοφυλοφιλία είναι μάλλον αποδεκτή ή τουλάχιστον όχι τόσο επιζήμια και αφύσικη, κατά τη γνώμη τους.

Αυτό κατά την ταπεινή μου άποψη αποτελεί τη σημαντικότερη μέχρι τώρα απόδειξη που προέκυψε απ' τη συζήτηση, ότι το μένος και η απέχθεια προς την ομοφυλοφιλία, δεν προκύπτει από αγάπη για την φυσική τάξη, ή για την υγεία των καημένων των ομοφυλόφιλων, όπως διατείνονται οι antigay, αλλά οφείλεται στην αναίρεση του ΑΝΤΡΙΚΟΥ προτύπου, προϊόν φαλλοκρατικών στρεβλώσεων, που έχουν επί χιλιάδες χρόνια επιβληθεί. Το γυναικείο πρότυπο τους είναι φανερά αδιάφορο και δεν θεωρούν ότι μπορεί μ' αυτόν τον τρόπο να καταρριφθεί. Αντίθετα, η κατάρριψη, αμφισβήτηση ή αναίρεση του Αρσενικού Μύθου, προκαλεί και δημιουργεί όλες αυτές τις έντονες και συναισθηματικές, με ημιδιάφανο μανδύα λογικοφάνειας, αντιδράσεις. Το πρόβλημα είναι ολοφάνερα πολιτικό και όχι ζήτημα φυσικών όρων.
Αυτη ειναι η τάξη των πραγμάτων!

Δεν ειναι παραξενο που εστιάζουμε στην ανδρική ομοφυλοφιλία. Αυτη ειναι που "καιει" - οχι η γυναικεία.

Λίγο πολύ,ολοι αποδεχόμαστε πως η ανδρικη ομοφυλοφιλία ειναι λιγοτερο αποδεκτή απο τη γυναικεια,αφου ο ομοφυλόφιλος ανδρας αυτοματως καθισταται ανικανος να υπηρετησει / εκφρασει τη δυναμικη του κοινωνικου του ρολου - ρολου που τον ξεχωριζει απο τη γυναικα. Η ανδρικη ομοφυλοφιλια συνεπώς,θεωρειται πως αποδυναμωνει την αναπαραγωγικη δυναμικη του ανθρωπινου ειδους,μειώνει το ανδρικο κύρος / πρότυπο,ακυρώνεται ο άνδρας ως σεξουαλικός κυνηγός και ως ορίζων τα σεξουαλικα πράγματα και γενικά πλήττεται η ολη του (ισχυρή / εξουσιαστική) και περιχαρακωμένη κοινωνική εικονα που διαπερνά / στυλοβατεί (κυρίως μέσως των πολέμων και της αναδειξής του ως νικητή) τις πατριαρχικές κοινωνίες ανα τους αιώνες.

Η ανδρική σεξουαλικότητα οφείλει (ή όφειλε) να ειναι ισχυρη,επισφραγιζοντας διττά τη δύναμη του άνδρα: αφενός μεν (επιβάλλοντας) την ικανοποίηση των ενστίκτων του απο την "υποτελή" γυναικα,αφετέρου δε τη χρήση της τελευταιας ως "μηχανή" αναπαραγωγής του.

Εξ ου και το θεμα της ομοφυλοφιλιας εστιάζεται κυριως στους άνδρες. Η ολη "ζημιά" ειναι / απειλεί (σ)τις "κολώνες" του κοινωνικού οικοδομήματος.

Η γυναικεια ομοφυλοφιλία ειναι περισσοτερο κοινωνικά ανεκτή,αφου δεν (μπορει να) ειναι ενεργητική (με την εννοια της κατακτησης μεσω της "τρώσης" δια του ανδρικου οργάνου οπως η ανδρική) και δεν απειλει το ισχυρό κοινωνικό φύλο,το οποιο αποτελει τη μηχανή των κοινωνιών-αμαξιδίων ανα τους αιώνες. Η γυναικεια ομοφυλοφιλία δεν ειναι εντονα σαρκική,επιθετική οπως η ανδρική,αλλα πιο πολυ συναισθηματική και ως εκ τουτου,ήπια,ανώδυνη,ακίνδυνη,και οχι (και τόσο) αφύσικη.Το (εξισου περιχαρακωμένο-και υποτελές στο ανδρικό) γυναικείο κοινωνικό πρότυπο δε χαλάει ουτε ταράζεται - συνεπώς κανεις δε δινει σημασια. Η κοινωνία το ανέχεται σιωπηρά,κανει τα στραβά ματια - ακριβώς οπως και στην εκπόρνευση των γυναικών,αν και εκεί για αλλους λόγους....

Για αυτο άλλωστε και κατεχει περιοπτη θεση στις σεξουαλικες φαντασιώσεις των ανδρών. Βασικά,σε οτιδήποτε (σεξουαλικό) και να επιδιδόταν το (παθητικό - με την έννοια του σεξουαλικού "δέχεσθαι") θηλυκό , που εκ των πραγματων δε θα μπορουσε ποτέ να υποσκελίσει / "αγγίξει"/- απειλήσει - "απειλήσει" το ισχυρό αρσενικό,εξιτάρει το τελευταίο.

Ολα ειναι καλώς καμωμένα,καλώς δομημένα στον κόσμο της κυριαρχούσης / επιβληθείσης ανδρικής ηθικής.

Δε βλεπω γιατι - και προπάντων ΠΩΣ - θα μπορουσαμε (οι "πολέμιοι" της ομοφυλοφιλίας) να εχουμε τη συγκεκριμένη σταση,αν οχι απο τις πασιφανεις αυτες αιτίες. Γιατι ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να βασιστουμε στην αναιρεση του ανδρικου προτύπου αλλα κάπου αλλου?

Η επικρατουσσα φυσική ταξη - καλώς ή κακώς - προβλέπει την πανταχόθεν (σεξουαλική,πολιτική,κοινωνική κλπ) ηγεμονια του αρσενικου. Ποιά αλλη "φυσική τάξη" ειναι παρουσα και θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει ως μονάδα σύγκρισης?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:24, 21-07-10:

Προσπαθείς με κάθε τρόπο να παρουσιάσεις ότι υπάρχει κάποια υποτιθέμενη αντιπαλότητα μου με τους γκέυ ή στο θέμα εν γένει. Οι απόψεις μου όμως είναι σαφείς. Ναί στο γάμο τους όχι στην υιοθεσία. Από εκεί κι ύστερα δεν κάνω τίποτα στους άλλους κάνοντας σαφείς τις προτιμήσεις μου. Μακάρι να το έκαναν και οι γκέυ αυτό.
Ακριβώς. Οπότε συμφωνείς κι εσύ ότι είναι άλλος ένας λόγος ένεκα του οποίου το γκέυ είναι επιβλαβές για τους γκέυ. σημείωσε ότι η απάντησή μου σ'αυτό αναφέρεται, στο κατα πόσο είναι επιβλαβής επιλογή για τους γκέυ το να είναι γκέυ, όχι για μένα. Εμένα γιατι να με ενδιαφέρει άν κάοιος είναι γκέυ απο τη στιγμή που δεν με ενοχλεί;

Δεν αναφέρεται στο ποσοστό της ομοφυλοφιλίας αλλα στο ότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ δεν θεωρήθηκε η ομοφυλοφιλία φυσιολογική. Αυτό επιχειρείται να αλλάξει τώρα, και θα είναι το ίδιο σαν να ονομάσουμε την ανατολή δύση, προκειμένου να αποδείξουμε ότι ο ήλιος βγαίνει απο τη δύση. Να κάνουμε δηλαδή με όλους τους τρόποιυς το 90% γκέυ οπότε.... οπερ έδει δείξαι !

Εδώ είναι θέμα για τον γάμο των ομοφυλόφιλων και οι περισσότεροι έχουν ψηφίσει υπέρ. Για ποια "αντιστράτευση" μιλάς;

Καλά αυτό είναι προφανές !
Σε μένα γιατί δεν απαντάς;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:52, 21-07-10:

Η γυναικεια ομοφυλοφιλία ειναι περισσοτερο κοινωνικά ανεκτή,
και μεταβλητη...εχω δειξει ερευνες γιαυτο..

η γυναικεια σεξουλικοτητα ειναι πιο ρευστη και μεταβαλεται πιο ευκολα απο οτι η αντρικη(πιο συναισθηματικη ,αρα και πιο σχετικη και ασαφης ,απο τη πιο καθαρα σωματικη αρσενικη0 ,που οταν αλλαξει εκφραζεται πιο επιθετικα .. γιαυτο και η κοινωνια ασχολειται πιο εντονα με τν αρσενικη ομ..
και ιαυτο οι ανδρες ομ. ειναι πιο δυναμικοι και κραυγαζουν πιο εντονα τη σεξουλικοτητα τους ,σε σχεση με τις λεσβιες..

(να ξαναθυμισω τα ποστ στα οφθαλμολουτρα?-αν βλεπατε τετοια αντιστοιχα απο ανδρα εσεις οι γυναικς θα του βγαζατε το ονομα αμεσως..

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,832 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 00:35, 22-07-10:

Άστα να πάνε Buggs, μέχρι και κακά πνεύματα έρχονται στον ύπνο μας επειδή δεν πάμε με κορίτσια.
Άλλο ένα επιβλαβές αποτέλεσμα της ομοφυλοφιλίας!

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
Λίγο πολύ,ολοι αποδεχόμαστε πως η ανδρικη ομοφυλοφιλία ειναι λιγοτερο αποδεκτή απο τη γυναικεια,αφου ο ομοφυλόφιλος ανδρας αυτοματως καθισταται ανικανος να υπηρετησει / εκφρασει τη δυναμικη του κοινωνικου του ρολου - ρολου που τον ξεχωριζει απο τη γυναικα.
Συνεπώς ο άντρας προσδιορίζεται βάσει των διαφορών του από τη γυναίκα (σταθερή αξία ) και όχι με βάση τον εαυτό του (όπως συμβαίνει με κάθε γυναίκα η οποία παραμένει γυναίκα ό,τι κι αν κάνει στο κρεβάτι αλλά και στην καθημερινότητα της γενικά).
Η ανδρικη ομοφυλοφιλια συνεπώς,θεωρειται πως αποδυναμωνει την αναπαραγωγικη δυναμικη του ανθρωπινου ειδους,μειώνει το ανδρικο κύρος / πρότυπο,ακυρώνεται ο άνδρας ως σεξουαλικός κυνηγός και ως ορίζων τα σεξουαλικα πράγματα και γενικά πλήττεται η ολη του (ισχυρή / εξουσιαστική) και περιχαρακωμένη κοινωνική εικονα που διαπερνά / στυλοβατεί (κυρίως μέσως των πολέμων και της αναδειξής του ως νικητή) τις πατριαρχικές κοινωνίες ανα τους αιώνες.

Η ανδρική σεξουαλικότητα οφείλει (ή όφειλε) να ειναι ισχυρη,επισφραγιζοντας διττά τη δύναμη του άνδρα: αφενός μεν (επιβάλλοντας) την ικανοποίηση των ενστίκτων του απο την "υποτελή" γυναικα,αφετέρου δε τη χρήση της τελευταιας ως "μηχανή" αναπαραγωγής του.
Ποιο ακριβώς είναι το "κύρος" ενός άντρα;
Είναι τελικά το παν το ποιος γ@μαει και τον καθιστά εν τέλει και ισχυρό γενικότερα ως πρότυπο επειδή έτσι πράττει στο κρεβάτι του; Και επειδή "προσβάλλεται" η ανδρική σεξουαλική ενεργητικότητα είναι ένας λόγος παραπάνω να ασχοληθούμε με την ανδρική ομοφυλοφιλία; Γιατί;
Εξ ου και το θεμα της ομοφυλοφιλιας εστιάζεται κυριως στους άνδρες. Η ολη "ζημιά" ειναι / απειλεί (σ)τις "κολώνες" του κοινωνικού οικοδομήματος.

Η γυναικεια ομοφυλοφιλία ειναι περισσοτερο κοινωνικά ανεκτή,αφου δεν (μπορει να) ειναι ενεργητική (με την εννοια της κατακτησης μεσω της "τρώσης" δια του ανδρικου οργάνου οπως η ανδρική) και δεν απειλει το ισχυρό κοινωνικό φύλο,το οποιο αποτελει τη μηχανή των κοινωνιών-αμαξιδίων ανα τους αιώνες. Η γυναικεια ομοφυλοφιλία δεν ειναι εντονα σαρκική,επιθετική οπως η ανδρική,αλλα πιο πολυ συναισθηματική και ως εκ τουτου,ήπια,ανώδυνη,ακίνδυνη,και οχι (και τόσο) αφύσικη.Το (εξισου περιχαρακωμένο-και υποτελές στο ανδρικό) γυναικείο κοινωνικό πρότυπο δε χαλάει ουτε ταράζεται - συνεπώς κανεις δε δινει σημασια. Η κοινωνία το ανέχεται σιωπηρά,κανει τα στραβά ματια - ακριβώς οπως και στην εκπόρνευση των γυναικών,αν και εκεί για αλλους λόγους....
Ξανά ρωτώ. Επειδή ο άντρας είναι ενεργητικός - ως επι τω πλείστων - στο κρεβάτι, τον καθιστά και ισχυρό ως κοινωνικό πρότυπο/ φύλο; Εγώ αντιθέτως βλέπω μια μεγάλη του αδυναμία, αυτή της συνεχούς αμφισβήτησης.
Η επικρατουσσα φυσική ταξη - καλώς ή κακώς - προβλέπει την πανταχόθεν (σεξουαλική,πολιτική,κοινωνική κλπ) ηγεμονια του αρσενικου. Ποιά αλλη "φυσική τάξη" ειναι παρουσα και θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει ως μονάδα σύγκρισης?
Δε ξέρω τι κάνουν τα ζώα' ωστόσο στις -σύγχρονες και πολιτισμένες- ανθρώπινες κοινωνίες τα δύο φύλα έχουν εξισωθεί πολιτικά και κοινωνικά, αν το έχεις πάρει χαμπάρι. Επίσης δεν είμαστε στην εποχή του λίθου να είναι ισχυρότερος ο σωματικά δυνατότερος.

Ωραία να έχει την ηγεμονία/ το πάνω χέρι κτλ ο "άντρας" στο κρεβάτι, αυτό αφορά καθαρά την ανθρώπινη και ζωική λαγνεία και όχι την ανθρώπινη κοινωνία. Ο ρόλος του κάθε ανθρώπου στο κρεβάτι δε -θα έπρεπε να- προσδιορίζει και την κοινωνική του θέση & αξία. Πόσο μάλλον να αποτελεί λόγος καταδικασμού.
Ολα ειναι καλώς καμωμένα,καλώς δομημένα στον κόσμο της κυριαρχούσης / επιβληθείσης ανδρικής ηθικής.
Αλοίμονο!

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 22-07-10 στις 01:57.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 07:59, 22-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Ρε τι παθαμε, θα βαλουμε τροχονομο και στο κρεβατι μας
Δια της ατόπου απαγωγής, συνάγεται το συμπέρασμα πως είσαι παραδοσιακός τύπος αφού δηλώνεις πως το κάνεις στο κρεβάτι, άρα σίγουρα θα αποφεύγεις να το κάνεις αλλού.

Δια της ατόπου απαγωγής , έχεις πολλή φαντασία

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 08:27, 22-07-10:

Είναι τελικά το παν το ποιος γ@μαει
οχι το παν.αλλα η βαση.ακομα και στα ζωα ισχυει αυτο...

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 11:42, 22-07-10:

Θα μου επιτρέψετε να γράψω και τον (προσωρινό) επίλογο τότε, μια το θέμα τούτο έχει την ιδιότητα να αναγεννάται από τις στάχτες του, ωσάν τον Φοίνικα το μυθικό ΠΟΥΛΙ !
Εν κατακλείδι και δίχως πολλές περιστροφές, το απηλλαγμένο από κοινωνικές καταθλίψεις συμπέρασμα, και πλήρες ...προοδευτικής ελευθερίας, αντάξιας του είδους μας, σε αντίθεση με τα άλλα ζώα είναι, ότι σε τούτη τη ζωή τελικά, όλοι για ένα π@ύτσ@, ένα κ@λ@ κι ένα μ@υνί ζούμε!

Άντε και εις ανώτερα!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:57, 22-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
...όλοι για ένα π@ύτσ@, ένα κ@λ@ κι ένα μ@υνί ζούμε!

Άντε και εις ανώτερα!
Δυστυχώς...αν είναι έτσι!

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:54, 22-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Αντί να χαρακτηρίζεις επιβλαβή την αιτία χαρακτηρίζεις το αποτέλεσμα; Δηλαδή κάποιος που έχει καρκίνο θα χαρακτηρίσουμε επιβλαβές οτι του πέφτουν τα μαλλιά ή την ίδια την αρρώστεια;

Το λες μόνος σου: αν όλος ο κόσμος αποδεχόταν την ομοφυλοφιλία θα ήταν κι αυτή κάτι φυσιολογικό και δε θα δημιουργούσε τόσα ψυχολογικά προβλήματα και ανασφάλειες.

Ούτε εγώ θα ήθελα να είμαι γκέυ. Είμαι πολύ ευέξαπτη και θεωρώ οτι θα αντιδρούσα βίαια σε ανθρώπους που θα με έκριναν εξαιτίας της σεξουαλικής μου ζωής.

Πάμε ξανά: ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ. 99% προστασία.

Σημαίνει χωρίς ψυχικά και εγκεφαλικά προβλήματα.

Α, ήταν ρητορική η ερώτηση ε;

Όχι κανένα δε θεωρώ βρώμικο ή πρόστυχο από τη στιγμή που συναινούν κι οι 2-3-10 και είναι ενήλικοι και δεν ενοχλούν κανέναν. Θεωρείς βρώμικο το σεξ;

Πάμε ξανά μανά: ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ.

Λολ αυτό μπορεί να το κάνει κι ένας ετεροφυλόφιλος. Οπότε δεν το μετράω για επιχείρημα οτι η ομοφυλοφιλία είναι επιβλαβής για την υγεία.

Δικός του είναι ο κ@λος, εσένα τι σε κόφτει;

Επίσης: τι σχέση έχουν τα βίτσια με τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα; Τι σχέση έχει ο γυναικολόγος με τους γκέυ άντρες; Τι σχέση έχουν τα μπουκάλια που βγάζουν από τους κ@λους κάποιων με την ομοφυλοφιλία; Αχταρμά τα έχεις κάνει...
Άγγελε υπεκφεύγεις και γυρνάς πάλι στα ίδια. Απάντησέ μου σε αυτά σε παρακαλώ.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:22, 22-07-10:

Άγγελε υπεκφεύγεις και γυρνάς πάλι στα ίδια. Απάντησέ μου σε αυτά σε παρακαλώ.
γιατι θελεις να με ερεθισεις αγαπητη Ουρανία.. ?
αφου τα δεδομενα ο καθενας τα ερμηνευει οπως θελει το μυαλο του..

make love not war!!! (αντε,ακομα και ομ.-οοοομμμ να ναι,καλυτερος απο τον πολεμο ειναι..)

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,032 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:25, 22-07-10:

@Heptamer: Δεν περίμενα μεγαλύτερη επιβεβαίωση της άποψής μου και μάλιστα από κάποιον που επιχείρησε να την αντικρούσει. Το ποστ σου αποτελεί μια πολύ γλαφυρή περιγραφή του Αρσενικού Μύθου, προϊόν Φαλλοκρατικών στρεβλώσεων, για τον οποίο έγραψα κι εγώ. Διαβάζοντας τα δύο κείμενα μαζί, κάποιος μπορεί να βγάλει αβίαστα τα συμπεράσματά του.

Σ' ευχαριστώ πολύ!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:34, 22-07-10:

γιατι θελεις να με ερεθισεις αγαπητη Ουρανία.. ?
αφου τα δεδομενα ο καθενας τα ερμηνευει οπως θελει το μυαλο του..

make love not war!!! (αντε,ακομα και ομ.-οοοομμμ να ναι,καλυτερος απο τον πολεμο ειναι..)
Δε με λένε Ουρανία.

Τα δεδομένα χωρίς επιχειρήματα ναι, τα ερμηνεύει όπως θέλει ο καθένας. Τα επιχειρήματα όχι. Κι εφόσον δε μου απαντάς, θεωρώ οτι συμφωνείς.

Ζήσε κι άσε τους άλλους να ζήσουν.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:11, 22-07-10:

Δε με λένε Ουρανία.
σε λενε himmela..

Ζήσε κι άσε τους άλλους να ζήσουν.
πρτιμω το "ζησε και ασε τους αλλους να πεθανουν"..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 15:38, 22-07-10:

...

πρτιμω το "ζησε και ασε τους αλλους να πεθανουν"..

Έχεις διανοηθεί τη μοναξιά του Παραδείσου; Ούτε ο Αδάμ, ο από κτίσεώς του πανύβλαξ, δεν την άντεξε, νομίζω ...

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 524 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 15:51, 22-07-10:

@Heptamer: Δεν περίμενα μεγαλύτερη επιβεβαίωση της άποψής μου και μάλιστα από κάποιον που επιχείρησε να την αντικρούσει. Το ποστ σου αποτελεί μια πολύ γλαφυρή περιγραφή του Αρσενικού Μύθου, προϊόν Φαλλοκρατικών στρεβλώσεων, για τον οποίο έγραψα κι εγώ. Διαβάζοντας τα δύο κείμενα μαζί, κάποιος μπορεί να βγάλει αβίαστα τα συμπεράσματά του.

Σ' ευχαριστώ πολύ!!
Μα ο Αρσενικός Μύθος αποτελει τη (μοναδική για την ωρα) μονάδα μετρησης οσον αφορα τα σεξουαλικά.

Μέχρις οτου αναιρεθει ή αντικατασταθει απο κάποια άλλη,θα εξακολουθει να ισχύει - ειτε ως προϊόν φαλλοκρατικών στρεβλώσεων είτε οχι.

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Συνεπώς ο άντρας προσδιορίζεται βάσει των διαφορών του από τη γυναίκα (σταθερή αξία ) και όχι με βάση τον εαυτό του (όπως συμβαίνει με κάθε γυναίκα η οποία παραμένει γυναίκα ό,τι κι αν κάνει στο κρεβάτι αλλά και στην καθημερινότητα της γενικά).
Η αξία της γυναικας ειναι συγκεκριμένη,αυστηρά ορισμένη / περιχαρακωμένη στην κοινωνία. Ως εκ τουτου,εξαιτιας της συγκεκριμένης της δυναμικής,του τρυφερού,του "αδύναμου" (και υποτελούς) της,οτι και να κανει,οπως και να εκφραστεί,το αποτέλεσμα δε θα "απειλεί" / αμφισβητεί ποτέ την παγιωμένη ανδρική (επι)κυριαρχία.Το διαμορφωμένο γυναικείο πρότυπο,ως ο "αδυναμος" κρίκος της δυάδας - με την εννοια της μη δράσης,της υποταγής στη θέληση του άνδρα,του ακίνδυνου για αυτόν συντρόφου - δεν παραμορφώνεται,δεν (ταρα)κουνά,δεν επηρεάζει τα (ανδρικά) ισχύοντα.

Ο άνδρας (αυτο)προσδιοριζεται πρωτόλεια με βάση ολα αυτα που αρχέγονα αντιπροσωπευει ως φυλο. Αποτελει ο οδιος η μοναδα μετρησης,τοσο του ιδιου,όσο και της γυναικας.
Ποιο ακριβώς είναι το "κύρος" ενός άντρα;
Είναι τελικά το παν το ποιος γ@μαει και τον καθιστά εν τέλει και ισχυρό γενικότερα ως πρότυπο επειδή έτσι πράττει στο κρεβάτι του; Και επειδή "προσβάλλεται" η ανδρική σεξουαλική ενεργητικότητα είναι ένας λόγος παραπάνω να ασχοληθούμε με την ανδρική ομοφυλοφιλία; Γιατί;
Ειναι τελικα κυρίως το ποιος ΔΡΑ- γενικά! Αρα και το ποιος γ@μάει,γιατι και αυτο ειναι δράση - καποιου (του ανδρα) επι κάποιου άλλου (της γυναικας).

Ο ανδρας ειναι πρωτιστως ισχυρός γιατι ΔΡΑ,ΕΝΕΡΓΕΙ,και ως φυσικο παρεπομενο,ειναι και ισχυρος σεξουαλικά,αφου και η σεξουαλική πράξη ειναι και αυτη μια δράση του. .

Ο ανδρας ειναι ισχυρός εξ ορισμου (του φύλου του).Και μοιραια - λογικα θα λέγαμε - ειναι και ισχυρός και στο κρεβατι. Η σεξουαλική ισχύς του άνδρα συμπορευεται με την φυλική του ισχύ.

Σε καθε ανθρώπινη κοινωνική εκφανση,συμφυτο χαρακτηριστικο της εκαστοτε (θεσμικης,κοινωνικής κλπ) ισχύος ειναι να αυτοθωρακίζεται,να εναντιώνεται σε καθε προσπαθεια αμφισβήτησης / αποδυνάμωσής της. Να κάνει τα πάντα για να διατηρηθει. Προκειται για αμυντικό χαρακτηριστικό,ενα ενστικτο αυτοσυντηρησης. Η ανδρική ομοφυλοφιλία αποτελει αποσταθεροποιητικο παραγοντα της επικρατουσης ισχυρης σεξουαλικής ισχύος,εξ ου και οι σθεναρες αντιστάσεις - και η συνεχής ενασχόληση. Η γυναικεια σεξουαλικη ισχύς ειναι υποδεέστερη,αφου ανεκαθεν οι άνδρες φρόντισαν να την περιχαρακώσουν,να την ελεγξουν,προκειμενου να μην καταστει ποτέ απειλή. Ενας αδυναμος,οτι και να κανει δε μπορει ποτε να φοβίσει τον δυνατο. Ο τελευταιος ειτε απλα μειδιά με τις (απέλπιδες) προσπαθειες,ειτε τις εκμεταλλευεται προς όφελός του.
Ξανά ρωτώ. Επειδή ο άντρας είναι ενεργητικός - ως επι τω πλείστων - στο κρεβάτι, τον καθιστά και ισχυρό ως κοινωνικό πρότυπο/ φύλο; Εγώ αντιθέτως βλέπω μια μεγάλη του αδυναμία, αυτή της συνεχούς αμφισβήτησης του εν λόγου προτύπου.
Οπως ανεφερα πιο πανω,ο ανδρας ειναι εξ ορισμού πρωτιστως ισχυρος φυλικά / κοινωνικά και συνεπακολουθα - ή συχρόνως - και σεξουαλικά. Ειναι ισχυρος (και) στο κρεβάτι γιατι ειναι ήδη ισχυρος εκ των (αλλων) πραγματων. Ειναι πακέτο η ισχύς του. Ισχύς-δράση επι του περιβάλλοντος και ισχύς-δράση επι των λειτουργιών / διαύλων αναπαραγωγής του. Ισχύς υπερτερη,αδιαμφισβήτητη,συμπαγής.

Το κοινωνικο προτυπο του ανδρα αμφισβητειται - αν αμφισβητειται - απο τις επιταγές του σύγχρονου μαρκετινγκ που για τη μεγιστοποιηση του κερδους του και την εξασφαλιση περισσότερων καταναλωτων,αναζητά τροπους εξαλειψης των φυλικών χαρακτηριστικών,.,διεισδύει και στον ανδρικό πληθυσμό και γενικά επιζητεί εξομοιωση της καταναλωτικής μαζας. Μερος αυτης της διαδικασιας ειναι σαφώς και η σταδιακή εκθηλυνση του άνδρα.

Αν ως αμφισβήτηση εννοουμε τη σύγχυση που εχει επέλθει μετά την χειραφετηση και επελαση των γυναικών στον επαγγελματικο στίβο που αναιρει τους ανδρες ως κυνηγους,τους φοβίζει ή τους βραχυκυκλώνει,δε νομιζω πως υπαρχει λογος ανησυχιας. Οι απαραιτητες ισορροπιες καποια στιγμη θα αποκατασταθουν.
Δε ξέρω τι κάνουν τα ζώα' ωστόσο στις -σύγχρονες και πολιτισμένες- ανθρώπινες κοινωνίες τα δύο φύλα έχουν εξισωθεί πολιτικά και κοινωνικά, αν το έχεις πάρει χαμπάρι.
Οχι και τόσο!

Οι ανδρες εξακολουθουν να ειναι περισσότερο ισοι απο τις γυναικες - ειδικά οταν τεθει θεμα prestige ή εξουσίας.
Οι φαλλοί εξακολλουθούν να κάνουν κουμάντο - το λεει και η Βανδή για!
Η πληρης κοινωνικη / πολιτικη εξισωση,συνεπαγεται και απουσια εξουσιας.Η τελευταια ομως (ακομα) καλα κρατει...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 22-07-10 στις 16:08. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 55 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,579 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 18:02, 22-07-10:

Εγώ πάντως πιστεύω ότι το παρόν θέμα, σαν σημείο αναφοράς, θα κάνει μάλλον τεράστιο κακό στο κίνημα για τα δικαιώματα των γκέυ.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 18:51, 22-07-10:

Μα ο Αρσενικός Μύθος αποτελει τη (μοναδική για την ωρα) μονάδα μετρησης οσον αφορα τα σεξουαλικά.

Μέχρις οτου αναιρεθει ή αντικατασταθει απο κάποια άλλη,θα εξακολουθει να ισχύει - ειτε ως προϊόν φαλλοκρατικών στρεβλώσεων είτε οχι.

Η αξία της γυναικας ειναι συγκεκριμένη,αυστηρά ορισμένη / περιχαρακωμένη στην κοινωνία. Ως εκ τουτου,εξαιτιας της συγκεκριμένης της δυναμικής,του τρυφερού,του "αδύναμου" (και υποτελούς) της,οτι και να κανει,οπως και να εκφραστεί,το αποτέλεσμα δε θα "απειλεί" / αμφισβητεί ποτέ την παγιωμένη ανδρική (επι)κυριαρχία.Το διαμορφωμένο γυναικείο πρότυπο,ως ο "αδυναμος" κρίκος της δυάδας - με την εννοια της μη δράσης,της υποταγής στη θέληση του άνδρα,του ακίνδυνου για αυτόν συντρόφου - δεν παραμορφώνεται,δεν (ταρα)κουνά,δεν επηρεάζει τα (ανδρικά) ισχύοντα.

Ο άνδρας (αυτο)προσδιοριζεται πρωτόλεια με βάση ολα αυτα που αρχέγονα αντιπροσωπευει ως φυλο. Αποτελει ο οδιος η μοναδα μετρησης,τοσο του ιδιου,όσο και της γυναικας.

Ειναι τελικα κυρίως το ποιος ΔΡΑ- γενικά! Αρα και το ποιος γ@μάει,γιατι και αυτο ειναι δράση - καποιου (του ανδρα) επι κάποιου άλλου (της γυναικας).

Ο ανδρας ειναι πρωτιστως ισχυρός γιατι ΔΡΑ,ΕΝΕΡΓΕΙ,και ως φυσικο παρεπομενο,ειναι και ισχυρος σεξουαλικά,αφου και η σεξουαλική πράξη ειναι και αυτη μια δράση του. .

Ο ανδρας ειναι ισχυρός εξ ορισμου (του φύλου του).Και μοιραια - λογικα θα λέγαμε - ειναι και ισχυρός και στο κρεβατι. Η σεξουαλική ισχύς του άνδρα συμπορευεται με την φυλική του ισχύ.

Σε καθε ανθρώπινη κοινωνική εκφανση,συμφυτο χαρακτηριστικο της εκαστοτε (θεσμικης,κοινωνικής κλπ) ισχύος ειναι να αυτοθωρακίζεται,να εναντιώνεται σε καθε προσπαθεια αμφισβήτησης / αποδυνάμωσής της. Να κάνει τα πάντα για να διατηρηθει. Προκειται για αμυντικό χαρακτηριστικό,ενα ενστικτο αυτοσυντηρησης. Η ανδρική ομοφυλοφιλία αποτελει αποσταθεροποιητικο παραγοντα της επικρατουσης ισχυρης σεξουαλικής ισχύος,εξ ου και οι σθεναρες αντιστάσεις - και η συνεχής ενασχόληση. Η γυναικεια σεξουαλικη ισχύς ειναι υποδεέστερη,αφου ανεκαθεν οι άνδρες φρόντισαν να την περιχαρακώσουν,να την ελεγξουν,προκειμενου να μην καταστει ποτέ απειλή. Ενας αδυναμος,οτι και να κανει δε μπορει ποτε να φοβίσει τον δυνατο. Ο τελευταιος ειτε απλα μειδιά με τις (απέλπιδες) προσπαθειες,ειτε τις εκμεταλλευεται προς όφελός του.

Οπως ανεφερα πιο πανω,ο ανδρας ειναι εξ ορισμού πρωτιστως ισχυρος φυλικά / κοινωνικά και συνεπακολουθα - ή συχρόνως - και σεξουαλικά. Ειναι ισχυρος (και) στο κρεβάτι γιατι ειναι ήδη ισχυρος εκ των (αλλων) πραγματων. Ειναι πακέτο η ισχύς του. Ισχύς-δράση επι του περιβάλλοντος και ισχύς-δράση επι των λειτουργιών / διαύλων αναπαραγωγής του. Ισχύς υπερτερη,αδιαμφισβήτητη,συμπαγής.

Το κοινωνικο προτυπο του ανδρα αμφισβητειται - αν αμφισβητειται - απο τις επιταγές του σύγχρονου μαρκετινγκ που για τη μεγιστοποιηση του κερδους του και την εξασφαλιση περισσότερων καταναλωτων,αναζητά τροπους εξαλειψης των φυλικών χαρακτηριστικών,.,διεισδύει και στον ανδρικό πληθυσμό και γενικά επιζητεί εξομοιωση της καταναλωτικής μαζας. Μερος αυτης της διαδικασιας ειναι σαφώς και η σταδιακή εκθηλυνση του άνδρα.

Αν ως αμφισβήτηση εννοουμε τη σύγχυση που εχει επέλθει μετά την χειραφετηση και επελαση των γυναικών στον επαγγελματικο στίβο που αναιρει τους ανδρες ως κυνηγους,τους φοβίζει ή τους βραχυκυκλώνει,δε νομιζω πως υπαρχει λογος ανησυχιας. Οι απαραιτητες ισορροπιες καποια στιγμη θα αποκατασταθουν.

Οχι και τόσο!

Οι ανδρες εξακολουθουν να ειναι περισσότερο ισοι απο τις γυναικες - ειδικά οταν τεθει θεμα prestige ή εξουσίας.
Οι φαλλοί εξακολλουθούν να κάνουν κουμάντο - το λεει και η Βανδή για!
Η πληρης κοινωνικη / πολιτικη εξισωση,συνεπαγεται και απουσια εξουσιας.Η τελευταια ομως (ακομα) καλα κρατει...
Δηλαδη ειναι θεμα ισχυος, δυναμης, εξουσιας μεσα απ'τη δραση ενος αντρα να κυνηγα την επιβολη, την επιτευξη, την καθιερωση του κτλ..

Οποτε ενας αντρας δηλωμενος ομοφιλοφυλος, κραγμενος που το ξερει ολη η κοινωνια, που ειναι δραστηριος και ενεργητικος σε ολους τους τομεις της καθημερινοτητας του, που εχει ασταματητο παθος για σεξ, κατεχει υψηλοβαθμη θεση εργασιας, σοβαρος και υπευθηνος σε συνολικο επιπεδο, πανεξυπνος και πονηρος, που εππηρεαζει το κοσμο γυρω του, τα βαζει με οσους θιξουν την αξιοπρεπεια του, γινεται αυθαδης και αποτομος οταν νιωσει απειλη, θεωρειται αρσενικο; Αντρας;

Απ'την αλλη ενας αντρας straight με σχεση κτλ, χωρις ιδιαιτερο παθος για σεξ-σχεδον ανεραστος, ευγενικος με τους γυρω του, χαμηλων τονων με ελαχιστες φιλοδοξιες, καλο και ευγαινες προτυπο για την οικογενια του και πιστος συντροφος της γυναικας του σε ολους τους τομεις τι ειναι; Ειναι gay;

Μπορει να ειναι συμφωνα με τα λεγομενα σου. Οπως και ο πρωτος "γνησιο αρσενικο".

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 19:08, 22-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
Οποτε ενας αντρας δηλωμενος ομοφιλοφυλος, κραγμενος που το ξερει ολη η κοινωνια, που ειναι δραστηριος και ενεργητικος σε ολους τους τομεις της καθημερινοτητας του, που εχει ασταματητο παθος για σεξ, κατεχει υψηλοβαθμη θεση εργασιας, σοβαρος και υπευθηνος σε συνολικο επιπεδο, πανεξυπνος και πονηρος, που εππηρεαζει το κοσμο γυρω του, τα βαζει με οσους θιξουν την αξιοπρεπεια του, γινεται αυθαδης και αποτομος οταν νιωσει απειλη, θεωρειται αρσενικο; Αντρας;
Στο παρόν θέμα δεν υπάρχει ένας τέτοιος δηλωμένος ομοφυλόφιλος ... Οσο για όλα τα υπόλοιπα που λές, είναι αδύνατον να ισχύουν όλα μαζί. Μόνο το σοβαρός και υπεύθυνος να πάρεις, έχει πέσει έξω ο ιδεατός τύπος που περιγράφεις. Υπεύθυνος πρός ποιούς; Όσο για αντρική σοβαρότητα υπο τέτοιες συνθήκες δεν το βρίσκεις τραβηγμένο απο τα μαλιά πιά; .....

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 19:19, 22-07-10:

Στο παρόν θέμα δεν υπάρχει ένας τέτοιος δηλωμένος ομοφυλόφιλος ... Οσο για όλα τα υπόλοιπα που λές, είναι αδύνατον να ισχύουν όλα μαζί. Μόνο το σοβαρός και υπεύθυνος να πάρεις, έχει πέσει έξω ο ιδεατός τύπος που περιγράφεις. Υπεύθυνος πρός ποιούς; Όσο για αντρική σοβαρότητα υπο τέτοιες συνθήκες δεν το βρίσκεις τραβηγμένο απο τα μαλιά πιά; .....
Οτι μπορει να ειναι ενας gay απολυτα σοβαρος και υπευθυνος για τις επιλογες του και τις πραξεις του;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 20:02, 22-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
Οτι μπορει να ειναι ενας gay απολυτα σοβαρος και υπευθυνος για τις επιλογες του και τις πραξεις του;
Οτι μπορεί ένας γκέυ να είναι σοβαρός άντρας. Είναι σχήμα οξύμωρο.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 02:49, 23-07-10:

Ok, ρε μαν..

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,608 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 04:39, 23-07-10:

Όχι δεν είναι οκ.

@Βuggs:

1. Ο ρεμπώ ασόβαρος?
2. Ο Χατζιδάκις, ομοίως?

Στον μεν πρώτο ο έκλυτος βίος είναι δείγμα ασοβαρότητας?
Αν του αρέσει να παίρνει ηδονή ή να βρίσκει ευχάριστη τη συντροφιά
από άνδρες και ανδρικά μόρια, αυτό γιατί είναι δείγμα έλλειψης σοβαρότητας?

Δηλ όποιος είναι σοβαρός είναι στρέητ κι όποιος είναι γκέϊ δεν είναι σοβαρός,
δεν το καταλαβαίνει η κούτρα μου.

Επίσης στον δεύτερο, η σύνθεση λιμπγέτου (χατζηδάκια πγοφογά),
ε δε λες ότι είναι ενασχόληση καμιάς τρελής και θεμελιακά κραγμένης!
Εκτός και θεωρείς το χαμόγελο της τζοκόντας τέχνη κάποιου άτεχνου κι ασόβαρου
καλλιτεχνίσκου που τυπώνει και ενορχηστρώνει
συγκινητικές μουσικές στο διάλειμμα των λουτσομεζέδων.

Η σοβαρότητα δε κρίνεται από τη σεξουαλική προτίμηση (αλί και τρισαλί).
Ούτε καν απο την έφεση να σοκάρεις, να σοκάρεσαι.

Ούτε από τη βαρύτητα του χαρακτήρα, ούτε από το (ειδικό) βάρος του αθροίσματος
των γραμμαρίων αυτών που φέρεις στο όσχεο,
ούτε από το κατά πόσο σφιχτή κωλοτρυπίδ@ διαθέτεις...

Σημαντικός κι αξιοπρόσεχτος και αξιοπρεπής
καθένας μπορεί να είναι.

Στο λεξικό υπάρχουν και οι ταυτοσημίες "ο χωρίς διαχυτικότητες", "ολιγόλογος".
(το λοιπόν, αν το πάμε γράμμα γράμμα, ο φλύαρος ή διαχυτικούλης στρέητ
κολυμπά με πρόσθιο στην θάλασσα της ασοβαρότητας, άρα?)

Κανείς δεν μπορεί να συσχετίσει την ομιλία και το χαρακτήρα
με το σεξουαλικό προσανατολισμό.

Θα εκπλαγείς πόσοι και ποιοι είναι ΚΡΥΦΟΙ...

(κουβέντιαζα με μια κομμώτρια τις προάλλες μπαχαχαχα)

Εντάξει ντάρλινγκ? (σπάσιμο καρπού)

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 08:37, 23-07-10:

Ο Χατζιδάκις, ομοίως?
αστο καλο μα και ο χατζιδακης?

οφ τοπικ.. τωρα μου θυμιζω αυτον στο νταμπ εντ δεν νταμπερ που ειδε οτι πατησε ο ανθρωπος στην σεληνη και ενθουσιαστηκε

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:28, 23-07-10:

Τελικά ο Heptamer μπορεί με άνεση να πάρει μια απλή γυναίκα και να την κάνει "μίσανδρο". Ευτυχώς υπάρχουν και άλλοι άντρες να κρίνουμε το αντρικό είδος.
Buggs είναι σαφές πως αν έχεις συναναστραφεί ομοφυλόφιλους άντρες πρέπει να είναι μόνο άνθρωποι που κατά κάποιο τρόπο τους "υποχρεώσανε" να πάρουνε μέρος σε διάφορα για να ανέβουνε σε πολύ συγκεκριμένες κλίκες. Όμως δεν υπάρχουν μόνο οι ομοφυλόφιλοι της "καλλιτεχνικής" ή "φιλοκαλλιτεχνίζουσας" κοινότητας. Επίσης και οι ετεροφυλόφιλοι εξουσιαστές του χώρου ίδιοι είναι.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:35, 23-07-10:

η σοβαροτητα ειναι πολυ φλου και unisex ορος..
ας μην τον μπλεκουμε...

εγω πχ οποτε εχω δει το δαλιανιδη -γνωστο ομοφυλοφιλο- μου βγαζει πολυ σοβαροτητα

ας μιλαμε καλυτερα για πιο συγκεκριμενα πραγματα..

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 20:43, 23-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης
Όχι δεν είναι οκ.
Όμως η κατάληξη του καταξιωμένου ηθοποιού Νίκου Σεργιανόπουλου, αφήνει ερωτηματικά για το κατα πόσο θα ήταν ασφαλής η σωματική ακεραιότητα και όχι μόνο, ενός υιοθετημένου παιδιού απο τον Νίκο Σεργιανόπουλο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 26-07-10 στις 21:42. Αιτία: Αφαίρεση προσβλητικών χωρίων, προσθήκη spoiler
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 21:04, 23-07-10:

Όμως η κατάληξη του καταξιωμένου ηθοποιού Νίκου Σεργιανόπουλου, αφήνει ερωτηματικά για το κατα πόσο θα ήταν ασφαλής η σωματική ακεραιότητα και όχι μόνο, ενός υιοθετημένου παιδιού απο τον Νίκο Σεργιανόπουλο.
Μακρια τα χερια σας απ'τους εβεστητους φαλοκρατες. Ας σταματησει εδω η τρομοκρατια και οι απειλες που δεχονται. Αφηστε τους να εκφραστουν ελευθερα...

Τι σχεση εχει ο Σεργιανοπουλος, αφου δεν συζουσε, ουτε ηταν παντρεμενος με καποιον;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 26-07-10 στις 21:42. Αιτία: Επεξεργασία παράθεσης
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,832 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 21:55, 23-07-10:

Πολύ σοβαρό επιχείρημα κατά της υιοθεσίας βρήκατε οι αναφερόμενοι στον Σεργιανόπουλο.
Η πλάκα είναι μάλιστα ότι του προσδίδετε χαρακτηριστικά που δεν έχει/είχε προκειμένου να πλάσετε το επιχείρημά σας.

Γιατί παραμυθιάζεστε;

edit: Τώρα είδα ότι έκανες edit το μήνυμά σου Buggs..

-petros

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 22:03, 23-07-10:

Πολύ σοβαρό επιχείρημα κατά της υιοθεσίας βρήκατε οι αναφερόμενοι στον Σεργιανόπουλο.
Η πλάκα είναι μάλιστα ότι του προσδίδετε χαρακτηριστικά που δεν έχει/είχε προκειμένου να πλάσετε το επιχείρημά σας.

Γιατί παραμυθιάζεστε;

edit: Τώρα είδα ότι έκανες edit το μήνυμά σου Buggs..

-petros
Συνστεκίτη petro, σου δηλώνω οτι είμαι και απο χωριό.
Να με συμπαθάς άν δεν πιάνω μερικά απο τα γραφόμενά σου.
Αποσαφηνίσου λοιπόν.
Τί εννοείς λέγοντας οτι του προσδίδω χαρακτηριστικά που δεν έχει?
Άν κάνω λάθος να ζητήσω συγνώμη και να ανακοινοποιήσω στο ορθόν είναι επιθυμία μου.
Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Δεν αρέσκομαι στο να παραμυθιάζομαι αλλά ούτε και να παραμυθιάζω.
Μακρυά απο εμένα το παραμύθι. Η αλήθεια ξερή στο τραπέζι.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 22:07, 23-07-10:

Συνστεκίτη petro, σου δηλώνω οτι είμαι και απο χωριό.
Να με συμπαθάς άν δεν πιάνω μερικά απο τα γραφόμενά σου.
Αποσαφηνίσου λοιπόν.
Τί εννοείς λέγοντας οτι του προσδίδω χαρακτηριστικά που δεν έχει?
Άν κάνω λάθος να ζητήσω συγνώμη και να ανακοινοποιήσω στο ορθόν είναι επιθυμία μου.
Ευχαριστώ.
Αφορμή του μηνύματός μου ήταν το κείμενο του Buggs (το οποίο είναι edited πλέον), αλλά αναφέρεται σε όποιον πιάνει στο στόμα του τον Σεργιανόπουλο υποθέτοντας τι θα γινόταν αν είχε παιδί μιας που ήταν ομοφυλόφιλος. Ο άνθρωπος δεν ήταν καν παντρεμένος και η αναφορά σε αυτόν ως αντ-επιχείρημα για το δικαίωμα της υιοθεσίας σε ομοφυλόφιλους είναι εντελώς άκυρη.

-petros

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 22:12, 23-07-10:

Αφορμή του μηνύματός μου ήταν το κείμενο του Buggs (το οποίο είναι edited πλέον), αλλά αναφέρεται σε όποιον πιάνει στο στόμα του τον Σεργιανόπουλο υποθέτοντας τι θα γινόταν αν είχε παιδί μιας που ήταν ομοφυλόφιλος. Ο άνθρωπος δεν ήταν καν παντρεμένος και η αναφορά σε αυτόν ως αντ-επιχείρημα για το δικαίωμα της υιοθεσίας σε ομοφυλόφιλους είναι εντελώς άκυρη.

-petros
Εννόησα οτι αναφερόσουν στην δική μου τοποθέτηση.
Συγνώμη για την παρανόηση μου αλλά....

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 22:29, 23-07-10:

Ο Σεργιανόπουλος έπαιρνε ναρκωτικά. Είναι ίδιον της ομοφυλοφιλίας τα ναρκωτικά;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:02, 23-07-10:

Σάμπως είναι ίδιον της ομοφυλοφιλίας η δολοφονία; Λες και μόνο ομοφυλόφιλος κινδυνεύει από ναρκωτικά και δολοφόνους...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 01:07, 24-07-10:

όχι αλλά είναι ίδιον της παρούσας συζήτησης η νάρκωση

π.σ. πού δι%$%λο είναι η Μελιώ ; μα να λείπει όταν την χρειάζεσαι

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 06:50, 24-07-10:

Αφορμή του μηνύματός μου ήταν το κείμενο του Buggs (το οποίο είναι edited πλέον), αλλά αναφέρεται σε όποιον πιάνει στο στόμα του τον Σεργιανόπουλο υποθέτοντας τι θα γινόταν αν είχε παιδί μιας που ήταν ομοφυλόφιλος. Ο άνθρωπος δεν ήταν καν παντρεμένος και η αναφορά σε αυτόν ως αντ-επιχείρημα για το δικαίωμα της υιοθεσίας σε ομοφυλόφιλους είναι εντελώς άκυρη. -petros
Εγώ πάντως αν ήμουν ορφανό και με είχαν δωσει στο κάθε Σεργιανόπουλο, μόλις μεγάλωνα θα έψαχνα να βρώ τους κοινωνικους λειτουργούς που είχαν υπογράψει την υιοθεσία (παράδοσή) μου για να τους σφάξω επίσης ....

-11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 11:22, 24-07-10:

Εγώ πάντως αν ήμουν ορφανό και με είχαν δωσει στο κάθε Σεργιανόπουλο, μόλις μεγάλωνα θα έψαχνα να βρώ τους κοινωνικους λειτουργούς που είχαν υπογράψει την υιοθεσία (παράδοσή) μου για να τους σφάξω επίσης ....
Για στάκα ωρε Buggs !

Πριν τους κοινωνικούς λειτουργούς υπάρχουν οι Νομοθέτες.
Πριν τους Νομοθέτες που κακό χρόνο νάχουν σε περίπτωση τέτοιας ψήφισης, υπάρχουν οι υποκινούν τες την ψήφιση.

Σβάρνα θα πρέπει να τους πάρεις όλους τελικά!

Αιμοβόρικα ένστικτα μη βγάζεις.

Πάντως εγώ είμαι μαζί σου, αλλά μέχρι ένα σημείο.

Όσο για την υιοθεσία έστω και ενός παιδιού, εκεί δεν εγγυώμαι τίποτα απολύτως.

Υπάρχει άλλος τρόπος να βοηθήσουν τα προς υιοθεσία παιδιά και σήμερα άν επιθυμούν οποιοιδήποτε και άν είναι αυτοί.
Εκεί θα πώ οτι είναι ευεργέτες και το έργο τους μόνο μιμητές χρειάζεται και τίποτε άλλο.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:45, 24-07-10:

παντως δωσανε παιδι στη Κανελλη που ειναι σχεδον γνωστο απο ότι ξερω οτι ειναι λεσβια και μονη της.και στη βαννα μπαρμπα..που ειναιαυτη που ειναι.
αφηστε αν εχεις λεφτα οτι θελεις παιρνεις.. ειναι θεμα τιμης.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 14:43, 24-07-10:

παντως δωσανε παιδι στη Κανελλη που ειναι σχεδον γνωστο απο ότι ξερω οτι ειναι λεσβια και μονη της.και στη βαννα μπαρμπα..που ειναιαυτη που ειναι. αφηστε αν εχεις λεφτα οτι θελεις παιρνεις.. ειναι θεμα τιμης.
Σκεφτείτε το καημένο το παιδάκι να βλεπει καμια μέρα το Μπάτμαν (ξέρετε εκείνη τη βερσιόν με τον Νικολσον για Τζόκερ) με σβυστά τα φώτα και να μπεί ξαφνικά η μητριά του ! Κι ύστερα λέμε εμείς για τραύματα της παιδικής ηλικίας !

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 15:19, 26-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Τελικά ο Heptamer μπορεί με άνεση να πάρει μια απλή γυναίκα και να την κάνει "μίσανδρο". Ευτυχώς υπάρχουν και άλλοι άντρες να κρίνουμε το αντρικό είδος.
Τι ακριβώς υποννοείτε αγαπητή??

Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pote ksana
H Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H pote ksana έγραψε στις 17:09, 26-07-10:

παντως δωσανε παιδι στη Κανελλη που ειναι σχεδον γνωστο απο ότι ξερω οτι ειναι λεσβια και μονη της.και στη βαννα μπαρμπα..που ειναιαυτη που ειναι.
αφηστε αν εχεις λεφτα οτι θελεις παιρνεις.. ειναι θεμα τιμης.
Κοίταξε, Άγγελε: λεσβία και π#@*&να, έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους. Θέλω να πιστεύω, και δεν έχω λόγο να μην το πιστεύω.
Εξάλλου, το παιδί της Κανέλλη, θα βγεί αν μη τι άλλο πιο νορμάλ από το παιδί της Μπάρμπα, γιατί απλώς η Λιάνα όπως και τόοοοοσοι άλλοι ομοφυλόφιλοι -και μή- άνθρωποι, έχει κάποιες σπάνιες αρετές, όπως μόρφωση, εξυπνάδα, ήθος, πράγμα που την κάνει αγαπητή σε αρκετό κόσμο, και γιατί όχι στο παιδί που υιοθέτησε. Σε τι επηρεάζει η σεξουαλική της προτίμηση, την ανατροφή του παιδιού της?

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους