Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,796 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,211 μηνύματα σε 93,216 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 1048 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 475)
Ναι
300
63,16%
Όχι
117
24,63%
Με αφήνει αδιάφορο/η
58
12,21%

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 15:53, 17-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Νομικά ναι,ο γάμος όμως είναι κάτι πρωτα συναισθηματικής φυσεως,και μετα νομικής.Ποσο συναισθημα κρύβεται πίσω απο μια "συμφωνία"? Μου θυμίζει τα προικοσύμφωνα το όλο θέμα και ξερνάω.
Όταν κάποιος είναι συναισθηματικά σίγουρος και γνωρίζει ότι τα συναισθήματά του είναι αμοιβαία, για εμένα ο γάμος είναι περιττός!

Ειναι φοβερό οταν άθεοι μιλούν σαν τους πιο φανατικούς θρησκευόμενους αλλά έχει και την πλάκα του.Απο πότε ο γάμος είναι προνόμιο κι όχι δικαιωμα σε ενα κρατος που δεν είναι θεοκρατικό?
"""προνόμιο""" ---> sarcasm sign!
Δεν με ξέρεις καθόλου?

Φαντάσου πως έχω χαράξει και το όνομα σου μπροστά
Είμαι σίγουρη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 15:56, 17-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Όταν κάποιος είναι συναισθηματικά σίγουρος και γνωρίζει ότι τα συναισθήματά του είναι αμοιβαία, για εμένα ο γάμος είναι περιττός!

Για σένα.Εκείνος μπορεί να μην το θεωρεί περιττό.Μπορεί να θέλει να λεει,απο εδώ ο αντρας μου,είμαι παντρεμένος.Μπορει να θέλει να εχει κι επέτειο κι ό,τι άλλο φαντάζει σε πολλούς εμετικό.Με ποια κριτήρια το στερούμε όμως?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 16:00, 17-10-10:

Για σένα.Εκείνος μπορεί να μην το θεωρεί περιττό.Μπορεί να θέλει να λεει,απο εδώ ο αντρας μου,είμαι παντρεμένος.Μπορει να θέλει να εχει κι επέτειο κι ό,τι άλλο φαντάζει σε πολλούς εμετικό.Με ποια κριτήρια το στερούμε όμως?
Άρα το πραγματικό πρόβλημα είναι η κοινωνική τους προβολή ως παντρεμένο ζευγάρι και όχι η συναισθηματική βάση..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 16:10, 17-10-10:

Άρα το πραγματικό πρόβλημα είναι η κοινωνική τους προβολή ως παντρεμένο ζευγάρι και όχι η συναισθηματική βάση..
Οχι,το προβλημα ειναι πως η κοινωνια υπερπροβαλλει,και μαλιστά αρνητικά,κατι που λεγεται ΙΔΙΩΤΙΚΗ ζωη.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 16:13, 17-10-10:

Οχι,το προβλημα ειναι πως η κοινωνια υπερπροβαλλει,και μαλιστά αρνητικά,κατι που λεγεται ΙΔΙΩΤΙΚΗ ζωη.
ανάπτυξέ το..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 16:22, 17-10-10:

Αναπτύσσεται εδώ και 180 σελίδες.Καποιος θελει να παντρευτει καποιον που θέλει να τον παντρευτεί.Είναι δικο τους θεμα το τι κανουν πισω απο μια κλειστη πορτα και δικαίωμα τους να απολαμβάνουν τα κοινωνικα δικαιωματα που απολαμβανει ενα "συμβατικό " ετεροφυλόφυλο ζευγάρι.Η ομοφυλοφιλία υπαρχει,ειναι γεγονός.Γεγονος επισης είναι πως αυτοι οι ανθρωποι διεκδικουν αντιμετωπιση με ισους ορους και δεν ειναι παντα τα άτομα που η κοινωνια προβάλλει μεω των ΜΜΕ ως ομοφυλοφιλα.Αυτό ειναι κατι το εξευτελιστικο.Εκτος κι αν πιστευει καποιος κι οτι η εικονα δυο ετεροφυλοφιλων συντροφων ειναι αυτη που τα ΜΜΕ προβάλλουν.Εφοσον ενας ανθρωπος λοιπον δεν παραβαίνει καμια νομοθεσια περι δημοσιας αιδους,απο την οποια δεν πρεπει να εξαιρουνται ουτε ετεροφυλοφιλοι,δεν πρεπει η κοινωνια να επεμβαίνει στις θεμιτές του επιθυμιες σχετικα με την ιδωτική του ζωή.Η ισοτιμία στα δικαιωματα ειναι θεμιτή,οπως ανεφερα προηγουμένως,αν η διαφορετικότητα δε θίγει την πλειοψηφία.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 18:04, 17-10-10:

Για αυτό ακριβώς επανέλαβα την ιδέα σου συμφώνου, για να κατοχυρωθούν και νομικά οι ομοφυλόφιλοι.
Νομικά ναι,ο γάμος όμως είναι κάτι πρωτα συναισθηματικής φυσεως,και μετα νομικής.Ποσο συναισθημα κρύβεται πίσω απο μια "συμφωνία"?Μου θυμίζει τα προικοσύμφωνα το όλο θέμα και ξερνάω.
Έχουμε κολλήσει στο όνομα. Γάμος, σύμφωνο συμβίωσης... Αν στην ουσία είναι ίδια, γιατί να υπάρχουν 2 διαφορετικά ονόματα για το ίδιο πράγμα; Για να έχουν διαφορετικό όνομα σημαίνει πως διαφέρουν.
Την προηγούμενη φορά που είχε γίνει δημόσια συζήτηση για το σύμφωνο συμβίωσης (το 2008 νομίζω) είχα παρακολουθήσει μια διάλεξη από καθηγήτρια νομικής που έλεγε ότι τα κληρονομικά δικαιώματα που σου δίνει το σύμφωνο είναι διαφορετικά από του γάμου. Δεν ξέρω πως σκοπεύουν να κάνουν το "καινούριο" σύμφωνο.
Τι να πω, ίσως εγώ δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι το σύμφωνο και σε ποιους απευθύνεται. Νομίζω πως ουσιαστικά είναι γάμος (δηλαδή σου δίνει τα δικαιώματα που σου δίνει ο γάμος) χωρίς την ταμπέλα του "γάμου". Αν θέλετε διορθώστε με.
Πάντως, όπως και να έχει, αν το σύμφωνο και ο γάμος είναι 2 διαφορετικοί θεσμοί, θα πρέπει όλοι (δηλαδή και οι ομοφυλόφιλοι) να μπορούν να κάνουν ότι διαλέξουν (σύμφωνο ή γάμο).
Και για όσους ρωτάνε "τι τον θέλουνε τον γάμο οι ομοφυλόφιλοι" θα απαντήσω "για τον ίδιο λόγο που τον θες εσύ (ο ετεροφυλόφιλος)".

Να διευκρινίσω ότι πάντα μιλάμε για πολιτικό κι όχι θρησκευτικό γάμο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:08, 17-10-10:

Αν στην ουσία είναι ίδια, γιατί να υπάρχουν 2 διαφορετικά ονόματα για το ίδιο πράγμα; Για να έχουν διαφορετικό όνομα σημαίνει πως διαφέρουν.
Την προηγούμενη φορά που είχε γίνει δημόσια συζήτηση για το σύμφωνο συμβίωσης (το 2008 νομίζω) είχα παρακολουθήσει μια διάλεξη από καθηγήτρια νομικής που έλεγε ότι τα κληρονομικά δικαιώματα που σου δίνει το σύμφωνο είναι διαφορετικά από του γάμου.
ακριβως,,αλλο το ενα αλλο το αλλο,,και στην Ελαδα και στη γαλλια γερμανια πχ..

διαφορετικοι θεσμοι..

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:05, 18-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
μια προχειρη που ειδα απο τις αρκετες...

"METHODS: Comparison study methodology was adopted. Ninety-two male homosexuals, as the study group, were recruited from gay bars and gay organizations, and 91 male heterosexuals, with similar ages and educational levels, were recruited as a control group for comparison. "
τα δεδομενα υπαρχουν,,τωρα ειναι θεμα αναλυσεων και υποθεσεων για τους λογους..
Φαντάζομαι λοιπόν ότι και τους ετεροφιλόφιλούς τους πήραν από κολάδικα και "συνδικαλιστικά όργανα της ετεροφιλόφιλης σεξουαλικής ταυτότητας"!
Όλες αυτές τις έρευνες όλοι εμείς οι άσχετοι δεν θα μπορέσουμε ποτέ να τις κρίνουμε γιατί δεν ξέρουμε τις βάσεις πάνω όπου στήθηκαν. Και αυτό ισχύει και για τις υπέρ και για τις κατά σε κάθε θέμα. Το μόνο που έχουμε στα χέρια μας είναι το εκλαϊκευμένο αποτέλεσμα σε ένα "περιοδικό". Ο καθένας από μας από το μετερίζι του ξέρει πόσες "επιστημονικές" μπούρδες γράφονται έτσι.(Θέλει κανείς να μιλήσει για τα αυτοκίνητα που καίνε νερό.... κατά τα περιοδικά... και όχι υδρογόνο που στο κατω κάτω είναι καύσιμο). Και επειδή το ΠΟΙΟΣ χρηματοδοτεί μια έρευνα παίζει τεράστιο ρόλο στο τι θέλει αυτή να αποδείξει, κι επειδή στα κοινωνικά /γενετικά/ πολυπαραγοντικά φαινόμενα έχω την αίσθηση ότι η επιλογή του δείγματος είναι καίρια... τα δείγματα των 2000 ατόμων μου φαίνονται όσο ελάχιστοι και οι γνωστοί μου για να βγάλω συμπέρασμα. Άρα για την ώρα θα μείνω στην προσωπική μου αίσθηση κρατόντας στο μυαλό μου την πιθανότητα να κάνω λάθος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 12:24, 18-10-10:

μπορει να θεωρηθει ως οφ τοπικ αλλα αξιζει να ακουσετε τι λεει αυτος ο ανθρωπος. εκτος του οτι το θεμα οπως θα δειτε εχει πολυ σοβαρες επιπτωσεις στη ζωη καποιων παιδιων, αυτος που καταφερε και αντεπεξηλθε ολων αυτων διεκδικησε τα δικαιωματα του παντρευτηκε, συμμετεχει στην πολιτικη και στο τελος εγινε αποδεκτος και απο την οικογενεια του.

Αποψε θα ηθελα να ζητησω απο τους συναδελφους μου να χρησιμοποιησω τον χρονο μου για να μιλησω για ενα θεμα που με αγγιζει ιδιαιτερως.

Οι γονεις του AsherBrown παραπονεθηκαν στους υπευθυνους του σχολειου του παιδιου στο theCypress- FairbanksISD, εξω απο το Houston, οτι ο γιος τους υποκειτω σε κοροιδιες και παρενοχλητω στο σχολειο. Τον φωναζαν 'αδερφη' και αλλοκοτο και τον κτυπουσαν.

Παρολες τις εκκλησεις των γονιων και των υπευθυνων του σχολειου η παρενοχληση , ο εκφοβισμος και οι απειλες συνεχιστηκαν επι χρονια. Πριν δυο βδομαδες περιπου μετα απο ενα τετοιο επεισοδιο κοροιδιας πηγε σπιτι το παιδι βρηκε το οπλο του πατερα του και αυτοκτονησε. Τον βρηκε αργοτερα ο πατερας του αφου επεστρεψε απο την δουλεια. Το παιδι ηταν 13 χρονων.
Θα ηθελα να δειτε το προσωπο του.

Σε αντιθεση με τον Asher ενας εφηβος ονοματι BillyLucas απο την Indiana ποτε του δεν αυτοπροσδιοριστηκε ως ομοφυλοφιλος αλλα θεωρειτω τετοιος απο ατομα που τον κοροιδευαν και τον παρενοχλουσαν καθημερινα στο CommunityHighSchool.Πριν απο τρεις βδομαδες κρεμμαστηκε στην σιταποθηκη του παππου και της γιαγιας του. Ηταν15 χρονων.

Ο JustinAaberg 15 χρονων απο την Minnesota αποκαλυψε στους φιλους του το θεμα μετα που ξεκινησαν να τον κοροιδευουν και να τον παρενοχλουν. Η κατασταση χειροτερευε καθως μεγαλωνε και οταν πια δεν μπορουσε να αντεξει αλλο αυτη τη κατασταση κρεμμαστηκε στο δωματιο του και τον βρηκε η μητερα του.

Συμμαθητες ξεκινησαν να κοροιδευουν τον SethWalsh στην τεταρτη ταξη. Αυτο συνεχιστηκε στο γυμνασιο οπου μια μερα καποιοι μαθητες του ειπαν οτι ο κοσμος δεν χρειαζεται αλλα αλλοκοτα ατομα και οτι πρεπει να παει να κρεμμαστει.
Στις 18 σεμπτεμβριου αφου απειληθηκε απο καποια μεγαλυτερα παιδια πηγε σπιτι και κρεμμαστηκε απο ενα δεντρο στην πισω αυλη του σπιτιου του. Τον ειδε η μητερα του και τον τραβηξε κατω. Το παιδι παρεμεινε στην ζωη για 9 μερες οπου δυστυχως πριν δυο βδομαδες πεθανε. Ηταν 13 χρονων.

Οι κοροιδιες μεταξυ των νεων και οι αυτοκτονιες εχουν παρει μορφη επιδημιας στην χωρα μας ιδιαιτερως αναμεσα στην κοινοτητα των νεαρων ομοφυλοφιλων αντρων και γυναικων, αυτων που θεωρουνται ομοφυλοφιλοι ή παιδια τα οποια ειναι απλα διαφορετικα.

Προσφατα στο NewJersey ο νεαρος TylerClementi πηδηξε απο μια γεφυρα πεθαινοντας μετα την αποκαλυψη προσωπικων του στιγμων απο τον συγκατοικο του στο διαδικτυο.
Ο RaymondChase κρεμμαστηκε στο δωματιο του στην φοιτητικη εστια. Και μολις χτες μαθαμε οτι ο νεαρος ZachHarrington απο την Oklahoma αυτοκτονησε μετα απο υποτιμητικα σχολια ομιλιτων κατα των ομοφυλοφιλων σε δημοτικο συμβουλιο της πολης του στο οποιο ηταν παρων.

Θα υπαρξει συζητηση αναμεσα σε ενηλικους σε αυτο το δωματιο αλλα αυτο το θεμα με τις κοροιδιες και την παρενοχληση παιδιων στα σχολεια πρεπει να σταματησει. Τα σχολεια μας πρεπει να ειναι ενα ασφαλες περιβαλλον για τα παιδια μας οπου θα μεγαλωνουν και θα μαθαινουν. Δεν ειναι και δεν θα ειναι ποτε αποδεκτο εκ μερους μας να γινουμε η αιτια οποιοδηποτε παιδι να νιωθει οτι δεν αξιζει ή οτι δεν το αγαπουν και δεσμευομαι δημοσιως να λαβω μερος σ΄αυτη τη συζητηση που θα γινει.

Αποψε ομως θα ηθελα να απευθυνθω στα παιδια 12, 13,14,15,16,17 χρονων του Paskel (ph) and at Arlington Heights, and atTrimbleTechHighSchools, or atDaggett and Rosemont Middle Schools, ή οποιουδηποτε σχολειου στο FortWorth,ή ανα την χωρα σχολειου σχετικα με το θεμα αυτο.

Γνωριζω πολυ καλα οτι η ζωη μπορει να φαινεται ανυποφορη. Γνωριζω επισης οτι οι ανθρωποι στο σπιτι σας ή στο σχολειο σας μπορει να μην σας καταλαβαινουν και οτι μπορει ακομα να σας κακοποιησουν σωματικα. Αλλα θα θελα να ξερετε οτι τα πραγματα θα βελτιωθουν με τον καιρο.

Οταν ημουν 13 χρονων ημουν ενα παιδι κοκκαλιαρικο που ψηλωσε αποτομα και που σκονταφτε συνεχεια. Ημουν γιος μιας μητερας η οποια επαιζε πιανο στην εκκλησια της ενοριας της και ενος αυθεντικου καουμποι στο ButchinCrowley, Texas.
Σαν γιος τετοιας οικογενειας και σαν ενα παιδι που μεγαλωνει σε μια μικρη πολη υπηρχε μια εικονα στην οποια εγω υποτιθεται οτι επρεπε να ταιριαζω και καθως εμπαινα στην εφηβεια ξεκινησα να εχω συναισθηματα τα οποια δεν καταλαβαινα και δεν μπορουσα να εξηγησω. Το μονο που ηξερα ομως ηταν οτι δεν ταιριαζα με την εικονα που υποτιθεται οτι επρεπε να κουβαλαω.
Ημουν ενα ευαισθητο παιδι αλλα πολυ φιλικο. Επαιζα μπασκετ αν και δεν ημουν τοσο καλος σʼαυτο και με πειραζαν οπως ολα τα παιδια αλλα ειχα αρκετη αυτοπεποιθηση μεσα μου για να μην τα αφηνω ολα αυτα να με επηρεαζουν τοσο.

Μια μερα ενω ειχα μολις ξεκινησει το λυκειο καποια παιδια μεγαλυτερα με εβαλαν στην γωνια και με φοβερισαν. Με αποκαλεσαν 'αδερφη' και μου ειπαν οτι επρεπε να πεθανω και να παω στην κολαση οπου ανηκα. Αυτο με εκανε να εξοργιστω και να βγαλω ολον τον θυμο που τοσο καιρο καταπιεζα μεσα μου. Ντροπιασμενοςκαισυγχισμενοςπηγασπιτι. Κατιδενπαεικαλαμαζιμουσκεφτηκα. Κατι που δεν πρεπει ποτε να μαθει η οικογενεια μου ουτε κανεις αλλος.

Θα δυσκολευτω να διαβασω αυτα που εγραψα πιο κατω και επισης δεν θελω να υποφερουν οι γονεις μου ακουγοντας τα. Δεν εχω πει σε κανεναν αυτην την ιστορια, ουτε στην οικογενεια μου, ουτε στον συζυγο μου ουτε σε κανεναν. Αλλα οι πολλες αυτοκτονιες των τελευταιων ημερων με αναστατωσαν τοσο πολυ και με συγκλονισαν.

Και παρολο που μπορει να εχω καποιο πολιτικο αντικτυπο λεγοντας την ιστορια μου, αυτη η ιστορια δεν ειναι μονο για τους ενηλικες οι οποιοι καποιοι θα επιλεξουν να με υποστηριξουν και καποιοι οχι. Αυτη η ιστορια ειναι για τα νεα παιδια τα οποια μπορει να κρατανε ενα οπλο αποψε ή ενα σχοινι ή ενα κουτι χαπια.

Θα πρεπει να γνωριζεται οτι η ιστορια δεν τελειωσε σʼεκεινη την μερα. Υπαρχουν τοσα πολλα ακομα. Ναι, το λυκειο ηταν δυσκολο. Το να το τελειωσω ηταν οδυνηρο αλλα η ζωη μετα για μενα εγινε τοσο καλυτερη. Και θα θελα να πω στον καθε νεο που μπορει να το βλεπει αυτο αποψε να δωσει στον εαυτο του την ευκαιρια να δει ποση ζωη και ποσο καλυτερη η ζωη μπορει να γινει μετα.

Απευθυνομαι σε ολους οσους αποψε νιωθουν μονοι, να ξερετε οτι καταλαβαινω απολυτα πως νιωθετε και οτι τα πραγματα θα γινουν πιο ευκολα. Σας παρακαλω να ζησετε να κανετε και σεις αναμνησεις για τον εαυτο σας. Μπορει να σας φαινεται δυσκολο αποψε αυτο που σας λεω αλλα θα γινει. Και οι αποψεις της κοινωνιας θα αλλαξουν.
Σας παρακαλω ζηστε για να το δειτε να συμβαινει.

Απευθυνομαι και προς τους ενηλικες κιολας. πρεπει να σταματησει το φαινομενο της κοροιδιας και της παρενοχλησης. Δεν μπορουμε να εθελοτυφλουμε καθως χανονται ζωες η μια μετα την αλλη. Αν θελετε πληροροριες σχετικες παρακαλω ψαξτε στο TrevorProject.org και μπορειτε επισης να μου τηλεφωνησετε και να σας δωσω οτι πληροφοριες και πηγες χρειαζεστε.
θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους.

Και προς τον J.D και την υπολοιπη οικογενεια μου, θα ηθελα να ζητησω συγνωμη για το οτι μαθατε αποψε αυτην την προσωπικη ιστορια με τετοιο τροπο δημοσιως για πρωτη φορα αλλα θα θελα να ξερετε οτι μπορεσα να την πω γιατι μου δωσατε την αγαπη σας.

Και μαμα και μπαμπα σημερα ειμαι ζωντανος γιατι με αγαπησατε.

Ξανα θα ηθελα να αναφερω οτι οι αποψεις θα αλλαξουν. Θα εχετε μια ζωη γεματη με χαρουμενες αναμνησεις αν απλα επιτρεψετε στον εαυτο σας και δωσετε στον εαυτο σας τον χρονο για να τις φτιαξει.

Σας ευχαριστω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 19-10-10 στις 11:37.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:55, 18-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
μπορει να θεωρηθει ως οφ τοπικ αλλα αξιζει να ακουσετε τι λεει αυτος ο ανθρωπος. εκτος του οτι το θεμα οπως θα δειτε και πολυ σοβαρες επιπτωσεις στη ζωη καποιων παιδιων, αυτος που καταφερε και αντεπεξηλθε ολων αυτων διεκδικησε τα δικαιωματα του παντρευτηκε, συμμετεχει στην πολιτικη και στο τελος εγινε αποδεκτος και απο την οικογενεια του.
Αξίζει να σημειωθεί πως πολλά από τα παιδιά που αναφέρονται στο βίντεο, έφτασαν στην αυτοκτονία, επειδή έτυχαν άσχημης μεταχείρισης από το περιβάλλον τους, με την υπόνοια και μόνο ότι μπορεί να είναι gay, ...ή απλά διαφορετικοί.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:21, 19-10-10:

Σε συνέχεια του παραπάνω video που μας παρέθεσε η καλή μου moonlight, δείτε εδώ, την προσπάθεια που γίνεται για τη στήριξη των ανθρώπων που διατηρούν το δικαίωμα στη διαφορετικότητα, όποια κι αν είναι αυτή.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 00:09, 27-10-10:

Να σου θυμήσω πως την τελευταία φορά που κάποιος πήγε να με μειώσει για αυτό που είπα,πήρε τέτοια απάντηση που δεν ξανα απάντησε.Πρωτον,δες τι εγραψα και σκέψου τι εννοώ.Δευτερον,αυτό ακριβώς εννοώ,που εκπλήσσεσαι?Για να βγεις πρέπει να σε βγάλουν.Και η κοινωνία δε νομιζω να νομιζεις οτι προβαλει αυτο που πρεπει.Ειναι δυνατον ενα καναλι να μιλησει επιστημονικα για την ομοφυλοφιλια,οταν ο Ελληνας εχει ακομη ομοφοβικες τασεις?Εκτος κι αν παρακολουθεις και τα πολιτικά που προβάλλουν με ευλαβεια.Μαλλον εσυ κανεις γαργάρα ο,τι σε βολευει.Για τα υπολοιπα που δε σε βολεβουν χρησιμοποιεις δικα σου παραδειγματα και κανεις συνδιασμους.Λες οτι ειναι ομαδα αυξημενης επικυνδινοτητας,οσον αφορα την αιμοδοσία.Σε αιμοδότη μιλάς,το ξέρω.Εσυ ξέρεις ομως για τις νεες ερευνες που λένε πως τα κρούσματα HIV αναλογικά αναμεσα σε ετερο και ομοφυλοφιλους τεινουν να εξισωθουν αν δεν εξισωθηκαν ηδη?Μαλιστα πολλοί μιλουν και για υποσκελιση των ομοφυλοφιλων απο τους ετεροφυλοφιλους πασχοντες.Τριτον.Star εβλεπα μόνο οταν είχε House,οι σκορπιες ιατρικες γνωσεις που αποκομισα πρεπει να είναι περισσοτερες απο οσες εχεις συνολικά.Τεταρτον,εσυ κανεις γαργάρα προχειρων αναζητησεων που δεν εχεις ιδεα τι σκ@τ@ λενε,ενω εγω σου παραθετω πραγματα που εχω διαβάσει ο ιδιος,χωρις να γραφω λεξεις για να δω τι θα βγάλει.
εσυ γιατι σκίζεσαι τοσο πολυ και τους υπερασπιζεσαι?ομοφυλοφιλος είσαι?

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 47,478 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:26, 27-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από *natalia5555*
Καθολου δεν γνωριζω το παιδι..αλλα ακομα και να ηταν..εσενα..ποιο ειναι το προβλημα σου; θα σε ρωτησει ποιον να βαλει στο κρεβατι;;..θα σε ρωτησει επισης ποιον θα υπερασπιστει;;και εγω τους υπερασπιζομαι..και λεσβια..ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ...που ειναι το προβλημα;;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 00:28, 27-10-10:

Eχει σημασία?

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 00:37, 27-10-10:

Ναι, εχει σημασια... Γιατι αν εισαι, μπορεις να μας πεις τα πραγματα απο εκεινη την σκοπια, κατι που ειναι εξαιρετικα χρησιμο... Αν παλι δεν εισαι, γιατι αξιζει να σημειωθει πως παρολο που θα μπορουσες να κρυφτεις στην μαζα που κατηγορει τους ομοφυλοφιλους, κανεις ακριβως το αντιθετο...

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,584 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:56, 27-10-10:

Δεν ήξερα οτι για να υπερασπιστείς κάποιον πρέπει να ανήκεις στην ίδια ομάδα με αυτούς. Οπότε ο μόνος τρόπος να υπερασπιστείς έναν μελλοθάνατο είναι να είσαι κι εσύ ένας, έναν μαύρο το ίδιο, έναν τσιγγάνο, μια ανήμπορη ηλικιωμένη, ένα παιδάκι κλπ κλπ. Μάλιστα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 09:20, 27-10-10:

Βεβαίως και έχει σημασία.
Εχει σημασία ιδιαίτερη μάλιστα το να συνάγεται συμπέρασμα απο τα λεγάμενά σου σαφές. Δηλαδή, αν έχεις γνώμη σχετικά με την σεξουαλική διέξοδο που κάποιοι ονοματίζουν ομοφυλοφιλία.
Σε κάποια στιγμή τις ζωής κάποιοι και είναι περισσότεροι απο τις κάποιες, τείνει και με όχι ξεκάθαρες απόψεις, προς μια πλευρά.
Αυτό εγώ το ονοματίζω σεξουαλική διέξοδο.
Η πλειοψηφία εδώ μέσα και όχι μόνο ονοματίζουν ομοφυλοφιλία.
Αυτό δεν με πειράζει, εξ' άλλου και κάποιος άλλος έλεγε οτι η γη γυρίζει.
Ας έρθω όμως στο θέμα.
Σε αυτή την φάση, η σεξουαλικότητα βρίσκεται σε λανθάνουσα κατάσταση, θα έλεγα.
Τι εννοώ λανθάνουσα κατάσταση; Εννοώ ότι ένας νεαρός αρχικά δεν γνωρίζει σε ποιο βαθμό είναι μιμητικός ως προς κάποια πρότυπα.
Βλέπει σαν παιχνίδι μερικά πράγματα που σε καμιά περίπτωση δεν είναι.
Ας επικεντρωθώ στο ανδρικό σώμα και αυτό για να μη χαρακτηρίσω. Το ανδρικό σώμα λοιπόν, με ποιο τρόπο εκφράζεται όσον αφορά τον οργασμό ;
Η απάντηση είναι μία. Σαφώς με το ανδρικό μόριο, το πέος τους όρχεις σαν αποθήκες του σπέρματος και τον προστάτη.
Αρα πού βρίσκεται αυτό που χαρακτηρίζει κάποιον ομοφυλόφιλο;

Καθαρά και μόνο στο μυαλό του.

Τα θέλω του μυαλού κάποιου είναι διάφορα με την φύση και εκεί είναι το πρόβλημα αν μπορούμε να το πούμε πρόβλημα και αυτό εξʼ αιτίας της λανθάνουσας κατάστασης που βρίσκεται το μεγαλύτερο ποσοστό των ανδρών στην αφετηρία ανακάλυψης της φύσης των.
Βέβαια όλοι δεν έχουν αυτό το δίλημμα γιατι αν τους ακολουθούσε, τότε η ομοφυλοφιλία θα ήταν κανόνας και όχι εξαίρεση.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:20, 27-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Αυτό εγώ το ονοματίζω σεξουαλική διέξοδο.
Η πλειοψηφία εδώ μέσα και όχι μόνο ονοματίζουν ομοφυλοφιλία.
Αυτό δεν με πειράζει, εξ' άλλου και κάποιος άλλος έλεγε οτι η γη γυρίζει.
...και είχε άδικο όπως και όσοι μιλούν για ομοφυλοφιλία; Δεν κατάλαβα τον παραλληλισμό.
Ας επικεντρωθώ στο ανδρικό σώμα και αυτό για να μη χαρακτηρίσω. Το ανδρικό σώμα λοιπόν, με ποιο τρόπο εκφράζεται όσον αφορά τον οργασμό ;
Η απάντηση είναι μία. Σαφώς με το ανδρικό μόριο, το πέος τους όρχεις σαν αποθήκες του σπέρματος και τον προστάτη.
Αρα πού βρίσκεται αυτό που χαρακτηρίζει κάποιον ομοφυλόφιλο;

Καθαρά και μόνο στο μυαλό του.
Και αυτό το συμπέρασμα επίσης δεν κατανοώ πώς προκύπτει και τι αποδεικνύει. Ο ανδρικός οργασμός εκφράζεται με τα ανδρικά γεννητικά όργανα, άρα αυτό που χαρακτηρίζει κάποιον ως ομοφυλόφιλο βρίσκεται στο μυαλό του; Τι σημαίνει αυτό;

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 11:43, 27-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
...και είχε άδικο όπως και όσοι μιλούν για ομοφυλοφιλία; Δεν κατάλαβα τον παραλληλισμό.

Και αυτό το συμπέρασμα επίσης δεν κατανοώ πώς προκύπτει και τι αποδεικνύει. Ο ανδρικός οργασμός εκφράζεται με τα ανδρικά γεννητικά όργανα, άρα αυτό που χαρακτηρίζει κάποιον ως ομοφυλόφιλο βρίσκεται στο μυαλό του; Τι σημαίνει αυτό;
Ω γυναίκα!!! Στο μεγαλείο σου υποκλείνομαι...διαθέτεις το μοναδικό χάρισμα? να βλέπεις τα πάνω κάτω και τα κάτω πάνω.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 12:50, 27-10-10:

Δεν απάντησα χθες στη Ναταλία,και σε κάθε Ναταλία,είναι επειδή δεν ένιωσα την ανάγκη.Παρ'όλα αυτά,με μεγάλη μου έκπληξη είδα τρία τουλάχιστον άτομα να ενδιαφέρονται για την σεξουαλική μου ταυτότητα.

So be it λοιπόν..θα προσπαθησω να είμαι όσο αξιοπρεπής μου επιτρέπει η ανατροφή των γονιών μου.(Btw,να τους ενημερώσω πως είναι αχρηστοι και πως με μεγάλωσαν λάθος,σύμφωνα με ένα φόρουμ)

Λοιπόν κυρίες και κύριοι,λαμβάνω την ύψιστη τιμή να σας ανακοινώσω πως είμαι ετεροφυλόφιλος.(-τέρμα τα επιφωνήματα να συνεχίσω)Όμως δε μπορώ να πω πως με τα δικά σας standards,είμαι και...νορμάλ.(?)Γιατί αρρώστια θεωρώ την ομοφοβία,και πιστεύω πως αυτή είναι που επηρεάζεται απο την ψυχολογία,κι όχι τοσο η ομοφυλοφιλία,που όπως καθε τι νεο στο χωρο της επιστήμης υποδηλώνει,έχει γενετική βάση.Και μιας και σας ανέφερα το πρόβλημα μου,παίρνω το θάρρος να σας αποκαλύψω και κάτι ακόμη:μπορεί να είμαι περήφανος για αυτό που είμαι,για την κοπέλα μου,όπως και για κάθε τι αλλο που με εκφράζει,αν όμως είχα να διαλέξω ανάμεσα στο να είμαι πηδήκουλας/ρατσιστής/βίαιος προς τη γυναίκα μου,ή ομοφυλόφιλος,θα διάλεγα το δεύτερο.

Στο σημείο αυτό έχω να δηλώσω επίσης,πως έχω πάει σινεμά με άτομο που η τοπική κοινωνία είχε στιγματίσει ως ομοφυλόφιλο.Δεν ξέρω αν ήταν,αυτό που ήξερα είναι πως ήταν φοβερός καθηγητής.Μήπως αυτό βαθύτερα σημαίνει πως κατά βάθος είμαι gay?Να ψαχτώ?Και αν ήμουν,αν γεννιόμουν ετσι,χωρις να το διαλέξω,θα έπρεπε να αυτοκτονήσω?

Πίστεύει στο Θεο κανεις απο σας εδώ τους συντηρητικους?Κι αν ναι,του στείλατε κανένα pm,και σας απάντησε πως αγαπάει εσάς περισσότερο απο άλλους ανθρώπους?Αν έχετε κάποια ιδιαίτερη επικοινωνία,πείτε Του επι ευκαιρίας ενα ευχαριστώ,γιατί προσφατα κάποιες προσευχες μου εισακούστηκαν.

Αγαπητή Ναταλία,γέλασα με την ερώτησή σου χθες.Ηθελα να σου απαντήσω "Κι εσύ γιατί τόσο μίσος,κόρη λεσβία έχεις ή κρυφό πάθος για τον Αγγελο?"(Με τον οποίο μιλήσαμε με προσωπικά μηνύματα,και δεν είχες κανένα λογο να πεταχτείς σαν την να μην πω.Κι αυτό δε σημαίνε οτι εγώ γουστάρω τον Αγγελο )Δεν το έγραψα όμως,γιατί προέβλεψα πως θα έβγαινα off topic.Βέβαια οφ βγήκε και η αξιοπρεπής απαντηση που πήρες,αλλα καλή καρδιά.

Είναι πάγια τακτική ανθρώπων που η ιδέα τους στο τέλος αποδεικνύεται πως μπάζει,να γίνονται είρωνες,ή επιθετικοι προς τους υπόλοιπους.Δες κάποιον με τις ίδιες απόψεις με εσένα σε αυτό το θέμα,που να μην έπεσε σε αυτήν την παγίδα.Δε θα βρεις.Με το σχόλιο σου δεν εκτέθηκα εγώ,αλλά εσύ.Την επόμενη φορά,για το καλό σου,και τη δική σου αξιοπρέπεια,σε συμβουλεύω να είσαι πιο προσεκτική.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:09, 27-10-10:

Λοιπόν κυρίες και κύριοι,λαμβάνω την ύψιστη τιμή να σας ανακοινώσω πως είμαι ετεροφυλόφιλος.(-τέρμα τα επιφωνήματα να συνεχίσω)Όμως δε μπορώ να πω πως με τα δικά σας standards,είμαι και...νορμάλ.(?)Γιατί αρρώστια θεωρώ την ομοφοβία,και πιστεύω πως αυτή είναι που επηρεάζεται απο την ψυχολογία,κι όχι τοσο η ομοφυλοφιλία,που όπως καθε τι νεο στο χωρο της επιστήμης υποδηλώνει,έχει γενετική βάση.Και μιας και σας ανέφερα το πρόβλημα μου,παίρνω το θάρρος να σας αποκαλύψω και κάτι ακόμη:μπορεί να είμαι περήφανος για αυτό που είμαι,για την κοπέλα μου,όπως και για κάθε τι αλλο που με εκφράζει,αν όμως είχα να διαλέξω ανάμεσα στο να είμαι πηδήκουλας/ρατσιστής/βίαιος προς τη γυναίκα μου,ή ομοφυλόφιλος,θα διάλεγα το δεύτερο.

Στο σημείο αυτό έχω να δηλώσω επίσης,πως έχω πάει σινεμά με άτομο που η τοπική κοινωνία είχε στιγματίσει ως ομοφυλόφιλο.Δεν ξέρω αν ήταν,αυτό που ήξερα είναι πως ήταν φοβερός καθηγητής.Μήπως αυτό βαθύτερα σημαίνει πως κατά βάθος είμαι gay?Να ψαχτώ?Και αν ήμουν,αν γεννιόμουν ετσι,χωρις να το διαλέξω,θα έπρεπε να αυτοκτονήσω?

Πίστεύει στο Θεο κανεις απο σας εδώ τους συντηρητικους?Κι αν ναι,του στείλατε κανένα pm,και σας απάντησε πως αγαπάει εσάς περισσότερο απο άλλους ανθρώπους?Αν έχετε κάποια ιδιαίτερη επικοινωνία,πείτε Του επι ευκαιρίας ενα ευχαριστώ,γιατί προσφατα κάποιες προσευχες μου εισακούστηκαν.
Ακριβως αυτο το κομματι Γιαννη μου, ειναι που σε κανει αξιο συγχαρητηριων...
Κι ακριβως γι' αυτο τον λογο, σου πα πως εχει σημασια η σεξουαλικη σου ταυτοτητα στην συζητηση...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 13:14, 27-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Ακριβως αυτο το κομματι Γιαννη μου, ειναι που σε κανει αξιο συγχαρητηριων...
Κι ακριβως γι' αυτο τον λογο, σου πα πως εχει σημασια η σεξουαλικη σου ταυτοτητα στην συζητηση...
Ποτέ μη θεωρείς κάποιον αξιο συγχαρτηρίων,όταν διεκδικεί το αυτονόητο,επειδή δε θίγεται απο την έλλειψη αυτού.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:17, 27-10-10:

Ποτέ μη θεωρείς κάποιον αξιο συγχαρτηρίων,όταν διεκδικεί το αυτονόητο,επειδή δε θίγεται απο την έλλειψη αυτού.
Στην κοινωνια που ζουμε, με την τοση αναλγησια που υπαρχει... Πραγματικα οσοι δεν κρυβονται στην μαζα ειναι αξιοι συγχαρητηριων...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 13:22, 27-10-10:

Στην κοινωνια που ζουμε, με την τοση αναλγησια που υπαρχει... Πραγματικα οσοι δεν κρυβονται στην μαζα ειναι αξιοι συγχαρητηριων...
Οσο συνεχίσουν όμως να είναι άξιοι,δε θα γίνουν ποτέ μάζα.Οταν παιρνεις συγχαρητήρια για κάτι,σημαινει πως θα ηταν απολυτα θεμιτο να μην κάνεις κατι,κι εσύ το έκανες "προς τιμήν σου".Μονο που ο διαχωρισμος ανθρώπων δεν είναι θεμιτός,κι ετσι αναποφευκτα η υπεράσπιση τους απο κάποιους γίνεται ανάγκη.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:31, 27-10-10:

Οσο συνεχίσουν όμως να είναι άξιοι,δε θα γίνουν ποτέ μάζα.Οταν παιρνεις συγχαρητήρια για κάτι,σημαινει πως θα ηταν απολυτα θεμιτο να μην κάνεις κατι,κι εσύ το έκανες "προς τιμήν σου".Μονο που ο διαχωρισμος ανθρώπων δεν είναι θεμιτός,κι ετσι αναποφευκτα η υπεράσπιση τους απο κάποιους γίνεται ανάγκη.
Συμφωνω, πως ειναι μεγαλη αναγκη... Ομως τωρα πια, αν δεν ειναι απολυτα θεμιτο να μην κανεις κατι, ειναι απολυτα αποδεκτο, δυστυχως...

Υγ. Παμε ολοταχως για το

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:52, 27-10-10:

Αγαπητή Ναταλία,γέλασα με την ερώτησή σου χθες.Ηθελα να σου απαντήσω "Κι εσύ γιατί τόσο μίσος,κόρη λεσβία έχεις ή κρυφό πάθος για τον Αγγελο?"(Με τον οποίο μιλήσαμε με προσωπικά μηνύματα,και δεν είχες κανένα λογο να πεταχτείς σαν την να μην πω.Κι αυτό δε σημαίνε οτι εγώ γουστάρω τον Αγγελο )
δεν πειραζει παιδια..

οποιος με γουσταρει καλο ειναι..
ελατε ολοι ,εχει χωρο..

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 13:57, 27-10-10:

Δεν απάντησα χθες στη Ναταλία,και σε κάθε Ναταλία,είναι επειδή δεν ένιωσα την ανάγκη.Παρ'όλα αυτά,με μεγάλη μου έκπληξη είδα τρία τουλάχιστον άτομα να ενδιαφέρονται για την σεξουαλική μου ταυτότητα.

So be it λοιπόν..θα προσπαθησω να είμαι όσο αξιοπρεπής μου επιτρέπει η ανατροφή των γονιών μου.(Btw,να τους ενημερώσω πως είναι αχρηστοι και πως με μεγάλωσαν λάθος,σύμφωνα με ένα φόρουμ)

Αγαπητή Ναταλία,γέλασα με την ερώτησή σου χθες.Ηθελα να σου απαντήσω "Κι εσύ γιατί τόσο μίσος,κόρη λεσβία έχεις ή κρυφό πάθος για τον Αγγελο?"(Με τον οποίο μιλήσαμε με προσωπικά μηνύματα,και δεν είχες κανένα λογο να πεταχτείς σαν την να μην πω.Κι αυτό δε σημαίνε οτι εγώ γουστάρω τον Αγγελο )Δεν το έγραψα όμως,γιατί προέβλεψα πως θα έβγαινα off topic.Βέβαια οφ βγήκε και η αξιοπρεπής απαντηση που πήρες,αλλα καλή καρδιά.

Είναι πάγια τακτική ανθρώπων που η ιδέα τους στο τέλος αποδεικνύεται πως μπάζει,να γίνονται είρωνες,ή επιθετικοι προς τους υπόλοιπους.Δες κάποιον με τις ίδιες απόψεις με εσένα σε αυτό το θέμα,που να μην έπεσε σε αυτήν την παγίδα.Δε θα βρεις.Με το σχόλιο σου δεν εκτέθηκα εγώ,αλλά εσύ.Την επόμενη φορά,για το καλό σου,και τη δική σου αξιοπρέπεια,σε συμβουλεύω να είσαι πιο προσεκτική.
δεν νομίζω με την ερωτησή μου να φάνηκα αναξιοπρεπείς και φυσικα και έχει σημασια αμα εισαι ομοφυλοφιλος,έδωσες την απαντηση κατάλαβα.

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Καθολου δεν γνωριζω το παιδι..αλλα ακομα και να ηταν..εσενα..ποιο ειναι το προβλημα σου; θα σε ρωτησει ποιον να βαλει στο κρεβατι;;..θα σε ρωτησει επισης ποιον θα υπερασπιστει;;και εγω τους υπερασπιζομαι..και λεσβια..ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ...που ειναι το προβλημα;;
εσένα ρώτησα?αλλά φαντάζομαι ήθελες να το παίξεις έξυπνη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 27-10-10 στις 15:21. Αιτία: merge
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 14:03, 27-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
δεν πειραζει παιδια..

οποιος με γουσταρει καλο ειναι..
ελατε ολοι ,εχει χωρο..
εννοούσα πως δε σημαίνει το οτι ερωτικά μου γυάλισες

δεν νομίζω με την ερωτησή μου να φάνηκα αναξιοπρεπείς και φυσικα και έχει σημασια αμα εισαι ομοφυλοφιλος,έδωσες την απαντηση κατάλαβα.
Κι όμως,δεν ηταν η ουσια της ερώτησης,αλλα ο τόνος,που ενόχλησε.Δεχομαι πάντως το οτι καταλαβες.

Υγ. Παμε ολοταχως για το
Οπως δε μπορω να κρινω το τι βγαίνει οφ,δε μπορω και κάθε φορά που απανττώ να σκέφτομαι αν θα βγει κατι οφ.Δε γινεται επιτηδες.Στην τελικη φορουμ συζητησεων και ανταλλαγης αποψεων είναι.Κανεις δεν εξασφαλιζει πως η συζητηση δε θα ξεφυγει,ουτε στην καθημερινοτητα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 47,478 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:53, 28-10-10:

εσένα ρώτησα?αλλά φαντάζομαι ήθελες να το παίξεις έξυπνη.
Αγαπητη μου,οταν εισαι σε ενα φορουμ,θα επρεπε να ξερεις οτι δεν περιμενουμε την αδεια απο κανεναν για να μιλησουμε.Η συζητηση ειναι ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ,ακομα και οταν ρωτας καποιον συγκεκριμενα...Αναγκη για να το παιξω εξυπνη..δεν εχω καμια..εγω τουλαχιστον...

Παράθεση

George P.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη George P.
Ο George P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O George P. έγραψε στις 22:48, 05-11-10:

Δεν θεωρώ κακό, οι ομοφυλόφιλοι να έχουν την ελευθερία των επιλογών τους και να μην "γκετοποιούνται" γι` αυτές. Αυτό που με ενοχλεί, είναι το γεγονός, πως μοιάζουν να λειτουργούν ως "κίνημα" και ως τέτοιο, επιχειρούν μέσα από την καταπολέμηση της "θυματοποίησής" τους, να εγκαθιδρύσουν μια νέα άποψη περί ορθότητας, που θέλει την ομοφυλλοφιλία να αποτελεί έως και "πρότυπο" για τους νέους...
Αυτό με ενοχλεί. Το βρίσκω εντελώς λάθος, έως και δόλιο...

Παράθεση

LongTom

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LongTom
Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O LongTom έγραψε στις 22:52, 05-11-10:

Αφήστε τους να κάνουν ότι θέλουν με το θέμα του γάμου.
Όλοι έχουν δικαίωμα στην ευτυχία.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,845 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 10:55, 06-11-10:

Θεωρώ πιο σωστό να τους επιτραπεί πολιτικός γάμος και όχι απλά ένα σύμφωνο συμβίωσης, εφόσον ο γάμος δίνει περισσότερα δικαιώματα από αυτό.
Κι αυτό, ανεξάρτητα του τι κάνουν οι περισσότερες χώρες! (που θα πεταχτεί ο Άγγελος να επισημάνει )

-petros

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:37, 06-11-10:

Κι αυτό, ανεξάρτητα του τι κάνουν οι περισσότερες χώρες! (που θα πεταχτεί ο Άγγελος να επισημάνει )
με προλαβες..

Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 21:36, 08-12-10:

Αν παραβούμε τους κανόνες της φύσης τότε... θα πέσει ο ουρανός στα κεφάλια μας ... Καταλαβαίνω πως είναι της μόδας το ομοφυλοφιλίκι... Αλλά ρε παιδιά και γάμους και βαφτίσεις και κηδείες ... ε όχι... στην Σπιναλόνγκα, στην Σπιναλόνγκα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 08-12-10 στις 22:02. Αιτία: Κεφαλαία
-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,865 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 21:43, 08-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Αν παραβούμε τους κανόνες της φύσης τότε... θα πέσει ο ουρανός στα κεφάλια μας ... Καταλαβαίνω πως είναι της μόδας το ομοφυλοφιλίκι... Αλλά ρε παιδιά και γάμους και βαφτίσεις και κηδείες ... ε όχι... στην Σπιναλόνγκα, στην Σπιναλόνγκα...
Σωστα! Να τους απαγορευσουμε και καθε επαφη με τον υπολοιπο κοσμο! Καπου ακουσα λεει οτι ειναι κολλητικο αυτο που εχουν..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 08-12-10 στις 22:04. Αιτία: Διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:09, 08-12-10:

Στη Σπιναλόνγκα οι μιασμένοι παντρεύονταν, έκαναν και παιδιά. Λες φίλε μου η γονιμότητα αυτή να μεταβιβαστεί και στους νέους λεπρούς τους οποίους οραματίζεσαι να δημιουργήσεις;; Θα τους επέτρεπες τους γάμους και τις υιοθεσίες στο Νησί, ή πάλι θα σου φαινόταν ως παραβίαση της φύσης;

Τέλος (και κυριότερο): Είσαι της άποψης να μην κηδεύονται καν οι ομοφυλόφιλοι; Δηλαδή τι ρε φίλε, να τους πετάμε στα σκυλιά; Καμμία λύπηση δεν έχει η σκληρή ψυχή σου για τα έρμα τα ζώα; Μήπως να τους δωρίζουμε στα νεκροτομεία; Φαντάζεσαι τι είδους γιατρούς θα βγάζαμε έτσι;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 01:41, 09-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από aporw
Σωστα! Να τους απαγορευσουμε και καθε επαφη με τον υπολοιπο κοσμο! Καπου ακουσα λεει οτι ειναι κολλητικο αυτο που εχουν..
Το μάτι, το άλλο μάτι βλέπει, μα τον εαυτό του παραβλέπει.
Εγώ πάλι κάπου άκουσα, οτι η εξάπλωση της παραφύση συνεύρεσης δύο ανδρών, ομογενοποιεί και κάνει τον άνδρα να μην βγάζει εκείνο το αντριλίκι που κάνει τις γυναίκες να παθαίνουν κάτι, αλλά και τους άνδρες που βρεθούν αντιμέτωποι, να μη τους υπολογίζουν.
Επίσης έχω ακούσει, οτι η ομοφυλοφιλία στην σύγχρονη κοινωνία, σε κάποιους κύκλους επιβάλλεται. Πάντα με "πολιτισμένο τρόπο".
Εξ' άλλου με την πρώτη φορά δεν γίνεσαι ομοφυλόφιλος!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 07:49, 09-12-10:

Το μάτι, το άλλο μάτι βλέπει, μα τον εαυτό του παραβλέπει.
Εγώ πάλι κάπου άκουσα, οτι η εξάπλωση της παραφύση συνεύρεσης δύο ανδρών, ομογενοποιεί και κάνει τον άνδρα να μην βγάζει εκείνο το αντριλίκι που κάνει τις γυναίκες να παθαίνουν κάτι, αλλά και τους άνδρες που βρεθούν αντιμέτωποι, να μη τους υπολογίζουν.
Επίσης έχω ακούσει, οτι η ομοφυλοφιλία στην σύγχρονη κοινωνία, σε κάποιους κύκλους επιβάλλεται. Πάντα με "πολιτισμένο τρόπο".
Εξ' άλλου με την πρώτη φορά δεν γίνεσαι ομοφυλόφιλος!

Μπα?Ομοφυλόφιλος γίνεται κανεις από την επαφή και μετά?
Αυτό μου θυμίζει την ηλίθια σκηνή του πατέρα που τρέχει το μικρό στις π******ς και μετά από μια ώρα ο μικρός "έγινε άντρας"

Οδηγός Υγείας για άτομα κάτω των 15,ή και πάνω σε αρκετές ακόμα περιπτώσεις:

Το αν θα γίνεις ομοφυλόφιλος

1)Δεν το διαλέγεις
2)Δεν το κανεις για σπάσιμο στους γονεις σου
3)Δεν το κάνεις επειδή έχεις ψυχολογικά
4)Δεν το κανεις για τα λεφτά (εννοώ αν όντως είσαι)

Το χει διαλέξει από πριν η φύση για σένα.(Οχι εσενα προσωπικά,γενικότερα)

Και φυσικα:Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ.Ετσι νιώθουν όσοι δεν μπορουν να δεχθουν τη διαφορετικότητα.Ξεπεράστε το.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 13:18, 09-12-10:

Μπα?Ομοφυλόφιλος γίνεται κανεις από την επαφή και μετά?
Αυτό μου θυμίζει την ηλίθια σκηνή του πατέρα που τρέχει το μικρό στις π******ς και μετά από μια ώρα ο μικρός "έγινε άντρας"

Οδηγός Υγείας για άτομα κάτω των 15,ή και πάνω σε αρκετές ακόμα περιπτώσεις:

Το αν θα γίνεις ομοφυλόφιλος

1)Δεν το διαλέγεις
2)Δεν το κανεις για σπάσιμο στους γονεις σου
3)Δεν το κάνεις επειδή έχεις ψυχολογικά
4)Δεν το κανεις για τα λεφτά (εννοώ αν όντως είσαι)

Το χει διαλέξει από πριν η φύση για σένα.(Οχι εσενα προσωπικά,γενικότερα)

Και φυσικα:Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ.Ετσι νιώθουν όσοι δεν μπορουν να δεχθουν τη διαφορετικότητα.Ξεπεράστε το.
Ενημερωτικός οδηγός ταύτισης ή μη με το φύλλο σου:
1. ψάξε αν είσαι άνδρας.
2. μη τσιμπάς το τυράκι σαν μεταλλαγμένο ποντικάκι!
3. αυτό που σου λέω να ψάξεις, δε το βρίσκεις σίγουρα κοιτάζοντας γκέυ τσόντες, αλλά ούτε και τσόντες.
Είναι σαν το ποδήλατο. Το μαθαίνεις αργά - αργά και εκεί είναι η ομορφιά του, που όσοι την γνώρισαν δεν άφησαν τα νώτα τους ποτέ εκτεθειμένα.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,865 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 13:23, 09-12-10:

1. ψάξε αν είσαι άνδρας.
3. αυτό που σου λέω να ψάξεις, δε το βρίσκεις σίγουρα κοιτάζοντας γκέυ τσόντες, αλλά ούτε και τσόντες.
Είναι σαν το ποδήλατο. Το μαθαίνεις αργά - αργά και εκεί είναι η ομορφιά του, που όσοι την γνώρισαν δεν άφησαν τα νώτα τους ποτέ εκτεθειμένα.
Αν μην τι αλλο θα χαρακτηριζα το μηνυμα σου προσβλητικο!

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 14:18, 09-12-10:

@ Μάξιμος

[...]
Anyway ο καθένας κάνει Μάξιμε ότι θέλει στο κρεβάτι του και δεν είναι κανείς μας Κριτής για να δημιουργήσει αισθήματα φόβου αποστροφής ή θαυμασμού για αυτή την σεξουαλική επιθυμία των συμπολιτών του. Είναι και τα τρία εξίσου ανόητα. Βλέπω να προβάλλεις τα δύο πρώτα με ιδιαίτερη θέρμη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 15-12-10 στις 22:02. Αιτία: Αφαίρεση προσβλητικού χωρίου
11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

worshipperjesus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη worshipperjesus
Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O worshipperjesus έγραψε στις 16:43, 09-12-10:

Σκέφτηκα την ακόλουθη μέθοδο εντοπισμού ομοφυλόφιλων:
1)Αξιολόγηση της περιεκτικότητας των εντερικών αερίων σε υδρόθειο
2)Μέτρηση με ντεσιμπελόμετρο της ηχητικής έντασης της εξαέρωσης

Μια βρομερή και ηχηρή εξαέρωση, είναι αναμφίβολα μια πράξη που περιέχει αντριλίκι και σηματοδοτεί τον alpha male.

Όσοι αποτυγχάνουν συστηματικά σε αυτό το τεστ, θα μπαίνουν σε λίστα υπόπτων.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 16:45, 09-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από worshipperjesus
Σκέφτηκα την ακόλουθη μέθοδο εντοπισμού ομοφυλόφιλων:
1)Αξιολόγηση της περιεκτικότητας των εντερικών αερίων σε υδρόθειο
2)Μέτρηση με ντεσιμπελόμετρο της ηχητικής έντασης της εξαέρωσης

Μια βρομερή και ηχηρή εξαέρωση, είναι αναμφίβολα μια πράξη που περιέχει αντριλίκι και σηματοδοτεί τον alpha male.

Όσοι αποτυγχάνουν συστηματικά σε αυτό το τεστ, θα μπαίνουν σε λίστα υπόπτων.

Γεια σου ρε Jesus μαγκα!

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:27, 09-12-10:

Το κωλοβυθόμετρο πώς και δεν το σκέφτηκες Διδάσκαλε; Τη σουφρομέτρηση;

Σίγουρα όμως η δική σου μέθοδος προχωρά πιο βαθιά, στο κέντρο της ύπαρξης, απόδειξη ότι εν πνεύματι ομίλησες!!

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 19:39, 09-12-10:

Μαλιστα ωραιο χιουμορ ποιοτικο και με ωραιες εκφρασεις !!!!!!!!!!!!!! Μηπως να σκεφτοσασταν πως θα ενιωθε καποιος αν διαβαζε οσα γραφετε και ανηκε σε αυτη την κατηγορια λεω μηπως?

Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 19:43, 09-12-10:

δεν ειναι κολλητικο αλλα δεν ειναι κακο να προσπαθω να περασω οτι ειναι νορμαλ ενας τροπος ζωης που δεν συμβαδιζει με την ζωη ???δηλαδη το να βλεπεις χερακι χερακι ιδιου φυλου ανθρωπους ?? ειναι παρανορμαλ!! στο κρεβατι σου κανε οτι θες ... φερε αραπαδες κινεζους πακιστανους δεν με νοιαζει ... αλλα στο δημοσιο βιο δεν μπορεις να απαιτεις να εχεις οτι εχουν και οι αλλοι ... γιατι μετα αλλοιωνουμε την ζωη μας και την κοινωνια μας .
θα σου αρεσε εσενα να κατεβαινω γυμνος στο δρομο γιατι εγω ετσι κυκλοφορω στο σπιτι μου ??
θα σου αρεσε να παιρνω το οπλο μου και να πυροβολω το απογευμα περιστερια γιατι μου αρεσει ??
θα σου αρεσε να περπαταω στο δρομο της τσιμισκη γιατι δεν μου αρεσει το πεζοδρομιο ?
η ελευθερια σου σταματα εκει που αρχιζει η δικια μου ... !!
συμφωνεις? δεν μπορεις επειδη καποιος ειναι ομοφυλοφιλος να το δειχνει κιολας .. γιατι δεν θελω εγω να τα βλεπει το παιδι μου . ας μεγαλωσει και ας καταλαβει μονος του . δεν χρειαζεται να του τονιζουμε οτι ειναι νορμαλ το παρανορμαλ!!

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 20:49, 09-12-10:

δεν ειναι κολλητικο αλλα δεν ειναι κακο να προσπαθω να περασω οτι ειναι νορμαλ ενας τροπος ζωης που δεν συμβαδιζει με την ζωη ???δηλαδη το να βλεπεις χερακι χερακι ιδιου φυλου ανθρωπους ?? ειναι παρανορμαλ!! στο κρεβατι σου κανε οτι θες ... φερε αραπαδες κινεζους πακιστανους δεν με νοιαζει ... αλλα στο δημοσιο βιο δεν μπορεις να απαιτεις να εχεις οτι εχουν και οι αλλοι ... γιατι μετα αλλοιωνουμε την ζωη μας και την κοινωνια μας .
θα σου αρεσε εσενα να κατεβαινω γυμνος στο δρομο γιατι εγω ετσι κυκλοφορω στο σπιτι μου ??
θα σου αρεσε να παιρνω το οπλο μου και να πυροβολω το απογευμα περιστερια γιατι μου αρεσει ??
θα σου αρεσε να περπαταω στο δρομο της τσιμισκη γιατι δεν μου αρεσει το πεζοδρομιο ?
συμφωνεις? δεν μπορεις επειδη καποιος ειναι ομοφυλοφιλος να το δειχνει κιολας .. γιατι δεν θελω εγω να τα βλεπει το παιδι μου . ας μεγαλωσει και ας καταλαβει μονος του . δεν χρειαζεται να του τονιζουμε οτι ειναι νορμαλ το παρανορμαλ!!
Seriously dude?

1. Τι σε πειράζουν πάλι οι "αραπάδες, κινέζοι, πακιστανοί" στο κρεβάτι κάποιου; Λες και είναι καμιά διαστροφή το λες!
2. "Στο δημόσιο βίο δεν μπορείς να απαιτείς ότι έχουν και οι άλλοι". Γιατί, στο πηγάδι κατούρησαν οι gay; Είναι πολίτες β' κατηγορίας;
3. "Η ελευθερία σου σταματά εκεί που αρχίζει η δικιά μου". Οκ, δεν είπε κανείς ότι θα σε βιάσει, chill out.
4. Δηλαδή συγκρίνεις το να είσαι gay με επικίνδυνες και/ή παράνομες συμπεριφορές;
5. Αν δεν σου αρέσει αυτό που βλέπεις, τότε να μην κοιτάς. So simple.
6. Το παιδί σου δεν πρόκεται να γίνει gay αν δει δύο άντρες να περπατάνε χέρι-χέρι, μην αγχώνεσαι.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:26, 09-12-10:

Τα παραπάνω τα γράφεις με βασικό γνώμονα την ιδέα περί "φυσιολογικότητας". Ωστόσο η έννοια αυτή είναι αρκετά και από πολλούς παρεξηγημένη. Θα ήθελα να τονίσω ότι φυσιολογικό ΔΕΝ είναι αυτό που επιλέγει η πλειοψηφία. Όπως στη γραμματική κάθε κανόνας έχει και τις εξαιρέσεις του, ωστόσο κι αυτές οι εξαιρέσεις θεωρούνται ως φυσιολογικές. Αντίθετα, αφύσικο θα ήταν να γράψω μια φράση ως εξής: "Ποια είναι η διαφορά μεταξύ ενός πουλιού; Έχει δύο πόδια εκ των οποίων το ένα!!".

Επεκτείνοντας το παράδειγμά μου σε πιο βιολογικά πλαίσια, θα σου έλεγα ότι το μουλάρι προέρχεται από την "αφύσικη" ένωση δύο ατόμων από διαφορετικό είδος (πράγμα που στον άνθρωπο έχει ως ανάλογό του την κτηνοβασία). Ωστόσο ο "απαγορευμένος" καρπός της "ανίερης" ένωσης είναι υγιής και βιώσιμος, αν και όχι γόνιμος. Κυκλοφορεί λοιπόν ελεύθερα μεταξύ των υπόλοιπων τετράποδων, κουνώντας με περηφάνια τα μεγάλα αυτιά του, ενώ κανένας γάιδαρος δεν κλείνει τα μάτια στο γιο του, ώστε να μην μάθει ο συφοριασμένος ότι είναι δυνατόν να συνουσιάζεται και με φοράδες. Φοβάμαι πως η άποψη περί φυσιολογικότητας την οποία έχεις είναι δυστυχώς πολύ στενή και βάση μόνο κοινωνικών και όχι βιολογικών ορισμών.

Θα ήθελα επίσης να σου επισημάνω ότι ακριβώς με τα ίδια επιχειρήματα θα κατακεραύνωνε ένας εμβρόντητος πατέρας των '60s, ο Λάμπρος Κωνσταντάρας ή ο Διονύσης Παπαγιαννόπουλος των ελληνικών ταινιών εποχής, τους μαλλιάδες και παρδαλούς που χόρευαν σέηκ και κουνιόνταν με άσεμνο τρόπο, αγόρια με κορίτσια μαζί, αντί να χορέψουν κανένα λεβέντικο καλαματιανό. Παρομοίως και ο αυστηρός Σπύρος Καλογήρου (επί του καναπέως...) θα εξεγείρετο στην ιδέα ότι η κόρη του βγήκε ραντεβού με κάποιον νέο που δεν της τον είχε διαλέξει ο ίδιος...

Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι και η δική σου ελευθερία σταματά εκεί που αρχίζει η δικιά του; Υπ' αυτό το πρίσμα η παραπάνω κοινοτοπία σταματά να έχει τελικά το οποιοδήποτε νόημα.

συμφωνεις? δεν μπορεις επειδη καποιος ειναι ομοφυλοφιλος να το δειχνει κιολας ..
Η ελεύθερη έκφραση και ανάπτυξη της προσωπικότητας αποτελεί αναφαίρετο δικαίωμα του κάθε πολίτη από το 1974 κι εντεύθεν, βάσει του και μέχρι σήμερα ισχύοντος Συντάγματος του Ελληνικού Κράτους. Με ποιο δικαίωμα το αμφισβητείς και επιθυμείς να το αναιρέσεις, από φορολογούμενους όσο κι εσύ πολίτες;

Με την ίδια λογική την οποία χρησιμοποιείς, την δική μου αισθητική χαλάει κι ένας άντρας πολλά βαρύς κι ασήκωτος, όπως και μια γκόμενα τύπου Μπάρμπυ, ή "η κατάρα της ξανθιάς". Δεν θα ήθελα το παιδί μου να βλέπει τούτες τις αποτρόπαιες μορφές, μην τυχόν και γίνει σαν τα μούτρα τους (λέμε τώρα παράδειγμα). Θα είχα δικαίωμα κατά τη γνώμη σου να τους απαγορεύσω την έκφραση εκτός των τοίχων του σπιτιού τους; Θα μπορούσα να απαιτήσω να κλείσουν τα σκυλάδικα επειδή εγώ ακούω κλασική μουσική και θεωρώ τούτη την διασκέδαση επιεικώς χυδαία; Θα μπορούσα ν' απαιτήσω την απόσυρση όλων των δίσκων Heavy Metal επειδή η μουσική τους δεν απαντάται στη φύση και παίζεται με ηλεκτρικά όργανα, ή επειδή τα εξώφυλλά τους βρίθουν από διάφορες ακρότητες και σατανιστικά σύμβολα;

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 21:47, 09-12-10:

1. ψάξε αν είσαι άνδρας.
Οποιες απορίες είχα σε σχέση με το σεξ,τις έχω συζητήσει με τον πατέρα μου.Χμ,για να σκεφτώ,αν γινόμουν gay δε θα είχε κάτι μαζί μου.Λες να είναι κι αυτός gay?Κατι λαθος πρεπει να γινεται για να κανε εμενα κι αλλα τρια.Λες να γινουμε κι οι τρεις γιοι gay?Ελεος δηλαδη.

Ποιός σου είπε πως έχω ένα συνήθειο να βλέπω τσόντες,και μάλιστα gay τσόντες.Ποιός σου είπε πως τη βρίσκω όταν βλέπω άντρες χεράκι χεράκι?Ποιος σου είπε πως σε εναν κλειστο χώρο αν με βαζαν με ομοφυλοφιλους,θα έβρισκα το θεαμα αισθητικό?

Αλλά τα πραγματικά @@ τα έχει κανεις όταν μαθαίνει να δέχεται πως κάποιος γεννήθηκε διαφορετικός από εμένα,κι εσένα (σε αυτόν τον τομέα πρέπει καλώς ή κακώς να μας βάλω στην ιδια κατηγορία)και δεν μπορεί να κάνει τίποτα για αυτό,καθώς η φύση διάλεξε γι'αυτόν.

Εχεις αναρωτηθει γιατί οι πιο πετυχημένοι σχεδιαστές μόδας είναι gay?Γιατί έχουν το μυαλό και τις επιθυμίες μιας γυναίκας.Είναι ένα μυαλό γυναίκας φίλε στο σώμα ενός άντρα.Οταν τα φυλοσύνδετα γονίδια (σχετίζονται με το φυλο) κανουν κουμάντο,δεν αποφασιζεις εσυ,ουτε εγω ουτε κανένας.

Εγώ κι εσυ και η πλειοψηφια είμαστε οι κωλόφαρδοι της υποθεσεις.Μεγαλώνουμε,μπορουμε και χρησιμοποιουμε το σώμα μας με τις προδιαγραφες της φυσης,κανουμε οικογενειες,δεν ειμαστε στιγματισμενοι.

Με τον ή την ομοφυλοφιλη ομως δε συμβαινει το ίδιο.Μυαλο και σωμα δε συμβαδιζουν.Ενας ομοφυλοφιλος μπορεί να πάει με γυναικα και να υπάρξει κι εκσπερμάτωση,ε και,έγινε straight?Αν κάποιοι βιασουν εναν ετεροφιλοφιλο θα γίνει ομοφυλοφιλος?Τι τρόπος σκέψης είναι αυτός?

Πιστεύεις οτι ο ομοφυλοφιλος διαλεξε να γεννηθει ετσι?Κι αφου δεν το διαλεξε τι να κανει να αυτοκτονησει,η να συμβιβαστει με το οτι θα πρεπει να θεωρειτε κατώτερος?Γιατι να πρεπει να διαλεξει ενα απο τα δυο?

Και γίνεσαι γραφικος οταν καθε φορα που συμμετεχω το πας στη σεξουαλικη μου ταυτοτητα.Τι περιμενετε να πω,πως ναι κατα βαθος ειμαι ενας κρυφος ομοφυλοφιλος που καταπιεζόταν?Για ονομα του Θεού συνειδητοποιείστε πως δεν πρέπει να είναι κανεις gay για να σκεφτεται τους συνανθρώπους του ως ανθρωπους και μονο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    stefaniat, Μιχάλης Τ.

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους