Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,967 εγγεγραμμένα μέλη και 3,087,106 μηνύματα σε 95,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 1045 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 478)
Ναι
303
63,39%
Όχι
117
24,48%
Με αφήνει αδιάφορο/η
58
12,13%

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 12:57, 16-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Φαίνεται πως σε κάποιες κοινωνίες αυτό δεν αποτελούσε πρόβλημα:

Ωστόσο ποιο είναι το νορμάλ, θα σε γελάσω.
μου ανεβαζεις φωτογραφιες εργων τεχνης να μου πεις τι ?? ναι οτι ειχαμε πολιτισμο ? καποτε? οτι καποτε οι τεχνες προοδευαν ? τι θελεις να μας πεις?? για καντα πενηνταρακια ?? γιατι αλλο το γυμνο κορμι . και ο οφαλος που ειναι συμβολο καλης τυχης . και αλλο το σημερινο . να σας παραπεμψω στις δηλωσεις του πρωθυπουργου της αυστραλιας για τους διαφορετικους ανθρωπους που ζητουνε σεβασμο απο την χωρα και δεν σεβονται την ιδια την χωρα . τεσπα ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 17-12-10 στις 19:36. Αιτία: Προσθήκη spoiler για μείωση του scrolling, split προς μεταφορά σε άλλο θέμα
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:16, 16-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΟΡΩΝΕΥΣ
μου ανεβαζεις φωτογραφιες εργων τεχνης να μου πεις τι ?? ναι οτι ειχαμε πολιτισμο ? καποτε? οτι καποτε οι τεχνες προοδευαν ? τι θελεις να μας πεις?? για καντα πενηνταρακια ?? γιατι αλλο το γυμνο κορμι . και ο οφαλος που ειναι συμβολο καλης τυχης . και αλλο το σημερινο . να σας παραπεμψω στις δηλωσεις του πρωθυπουργου της αυστραλιας για τους διαφορετικους ανθρωπους που ζητουνε σεβασμο απο την χωρα και δεν σεβονται την ιδια την χωρα .
Ντόινγκ! Από την πόλη έρχομαι και στην κορυφή κανέλα. Είδες καθόλου σε τι απαντούσε η Isiliel με αυτό το ποστ; Γιατί είσαι εντελώς εκτός θέματος και νοήματος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 17-12-10 στις 19:37. Αιτία: split προς μεταφορά σε άλλο θέμα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 16:37, 16-12-10:

δεν ειναι εκτος θεματος διοτι ειδες πως αντιδρας σε αλλα δικαιωματα που νομιζουν οι αλλοι οτι ειναι σωστα.
νομιζω πως ειμαι αρκετα κοινωνικος και οπως εχω πει δεν εχω προβλημα ουτε κανενας εχει προβλημα με το να υπαρχει ενα συμφωνω συμβιωσης . διοιτ πολλα ΝΟΡΜΑΛ ζευγαρια θελουν να αποφυγουν το show του γαμου και να επικεντρωθουν στο θεμα της οικογενειας . αλλα αν δεν με καταλαβαινεις τι να σε κανω. ?? μιλαω παντα με αντιφασεις και με υπερβολες για να αναδειξω αυτο που νομιζω σωστο . δεν νομιζω να εχεις να πεις κατι για αυτο .
οσο για τις προσωπικες εμπειριες τι να κανω αφου τις εχω . να μην τις πω ?? βασει των προσωπικων μας εμπειριων διαμορφωνουμε αποψεις.
οσο για το θεμα τον γκει απλα τα τελευταια χρονια ειναι η ταση της μοδας η γκει . εχω δικιο ?? αρα μηπως πρεπει να σκεφτουμε κατι παραπερα..??
οσο για τον 1 χρονο που σπαταλας τζαμπα απο τον καιρο σου εχεις δικιο τζαμπα ειναι . αλλα οταν παω και βλεπω τον παππου μου που δεν εχει ποδια επειδη τα εχασε απο το κρυο στον ελληνοιταλικο πολεμο ρε φιλε ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω για αυτον τον ανθρωπο ( φυσικα και τον φροντιζουμε και δεν του λειπει τιποτα ασχετα αν εχει φτασει τα 96 αισιος ) τι αλλο να σου πω . αν το να αγαπας τον τοπο σου και να εισαι πατριωτης σε κανει και εθνικιστη η κατι αλλο τοτε τα αποδεχομαι ολα .
για τις γυναικες στο στρατο σε πληροφορω οτι ειναι πολλες που υπαρχουν απο τις σχολες και απο εποπ . πιστεψε με τα προφυλακτικα φτανουν και περισευουν . αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το προβλημα οταν στο ισραηλ κανουν ολοι την θητεια τους .. γιατι οχι και εμεις . μακαρι να ειμασταν αυστρια και να μην χρειαζομασταν καθολου στρατο αλλα δυστυχως δεν ειμαστε .
αντρας γινεσαι οταν αναλαμβανεις της υποχρεωσεις σου . και μεσα σε αυτες ειναι και ο στρατος . κατι μαθαινεις και απο αυτο . εξαλλου κανεις και καλες φιλιες .
αυτα παω στο κρεβατι του πονου .

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:08, 16-12-10:

δεν κυκλοφορουσαν με γυμνα γενητικα οργανα στους δρομους..στην αρχια ελλαδα..ουτε πουθενα,,παντου υπηρχε η αιδως,,ντροπη..

γυμνοι ηταν μονο οι ανδρες στους αγωνες,,που δεν υπηρχαν γυναικες μπροστα,,οπως σημερα πχ,,περιπου στα αθλητικα λουτρα..

οποτε μη λεμε οτι θελουμε..

στην αρχαια ελλαδα τους ομοφυλοφιλους τους ελεγαν κυναιδους..να τους λεμε και σημερα?ασχετα αν στα παρακμιακα χρονια οι παρτουζες εδιναν και επαιρναν..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,303 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 17:02, 17-12-10:

Οσον αφορά τη στράτευση,είμαι υπέρ του να μην υποχρεώνονται η ομοφυλόφιλοι να στρατευτούν.ΑΝ όμως δε στρατεύονται,τότε θα πρέπει να εκτελούν κάποιο άλλο κοινωνικό έργο.Το τι ακριβώς το κράτος μπορεί να το βρει.Υπάρχουν και χωριά SOS με παιδακια που ζητανε ανθρωπους να τα φροντιζουν,κι υπαρχει ελλειψη.
(Και μη μου πει κανεις οτι Παναγια μου θα κανουν τα παιδακια gay γιατι δεν ειμαι και στα πολυ καλά μου σημερα και θα ουρλιάξω)

Το γιατί πιστεύω πως θα μπορουσε να απαλλαγει ενας ομοφυλοφιλος.Ας πουμε πως καποιος ανθρωπος είναι πολυ διακριτικός,ή ντροπαλός,ή επιφυλακτικός,ή μυστικοπαθής,εμ πάσει περριπτώσει,δε θέλει να αποκαλύψει τη σεξουαλική του ταυτότητα.Τι θα συμβεί αν τον βάλεις να κάνει μπάνιο με άλλα 15 άτομα,και τότε...υπάρξει στύση? (Όποιος γελάσει είναι ανώριμος)

Πως θα πάει να φάει πρωινό το επόμενο πρωί αυτός ο ανθρωπος?Ποιος θα τον πλησιάσει?

Και δεν ειναι μόνο το μπάνιο...Γενικά,στιγματίζεσαι εκεί μέσα αν εισαι ομοφυλόφιλος.Ακόμη κι οι ανώτεροι,κατά τη διάρκεια των ασκήσεων,κόβω το κεφάλι μου πως φωνάζουν τα "ψάρια" γυναικούλες?Κάνω λάθος?

Και να μη θελεις να εξωτερικευτεί το τι έχεις μέσα σου,εκεί σε πιέζει το περιβάλλον,και πρέπει να είναι μεγάλο βάσανο.

Από την άλλη ξαναλέω,δεκτό να τους απαλλάξω από μια τέτοια ψυχοφθόρα διαδικασία(αν θέλουν),αλλά θα πρέπει να προσφέρουν υποχρεωτικά,και αφιλοκερδώς,για περίπου το ίδιο χρονικό διάστημα,κάπου αλλού.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 03:44, 18-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Αναφέρεσαι συνεχώς στο νορμάλ, στο φυσιολογικό, στην ανωμαλία. Ποιο είναι το απόλυτο κριτήριο φυσιολογικότητας, το οποίο έχεις εσύ βρει με τόση σιγουριά, ενώ εγώ έχω την ανοησία ακόμη ν' αμφιβάλω;
Νορμάλ θα έλεγα εγώ, τα στήθια της γυναίκας . Οταν, βέβαια, μετά απο φυσιολογικό τοκετό, έχουν θηλάσει, τότε ολοκληρώνεται η φυσιολογικότητα και η γυναίκα έχει βιώσει το αίσθημα της μητρότητας.
Ενα απλό παράδειγμα είναι και τίποτα περισσότερο.
Απο σεβασμό δε προς την μητρότητα, δεν πρόκειται να την συγκρίνω με τίποτα απολύτως.
Οι μονίμως διαμαρτυρόμενοι, είναι αυτοί που θα ήθελαν διακαώς να έχουν την πλειοψηφία και δεν μπορούν ν' αντέξουν ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει...
Εσύ μπορείς να είσαι όσο "μακράν" επιθυμείς. Επίσης δεν επιθυμώ καμιά πλειοψηφία. Μοναχά έχω να πω, μακρυά απο την τρύπα μου, έστω και μια πιθαμή. Οπου θέλει ας πάει.
Μπορείς αυτό να το στηρίξεις μ' επιχειρήματα; Μου φαίνεται εντελώς άστοχο και έωλο...
Βιαστικό σε βλέπω, ο Αίολος θα σε μαλώνει απο εκεί που βρίσκεται.
Η σταθερή και συνεπής παρουσία ενός χαρακτηριστικού μέσα σ' έναν πληθυσμό, μάλιστα σε ποσοστά σημαντικά, όπως είναι το 5 - 10%, δεν ονομάζεται ανωμαλία, αλλά ΠΟΙΚΙΛΟΜΟΡΦΙΑ, η οποία, όπως διδάσκει η βιολογία, αποτελεί το ζητούμενο καθώς μεγαλώνει την ευρωστία των πληθυσμών.
Θα σε μαλώκω... Ποικιλομορφία, έχουν οι Ωκεανοί. Ειδών ποικιλομορφία, όμως και αυτό γιατι τα είδη μπορούμε να χαρακτηρίσουμε, απο την φυσιολογικότητα ή τον εκφυλισμό τους.
Έχασες!! Ο Κορωνεύς το εισήγαγε πρώτος, μην του πάρουμε και τα credits του ανθρώπου...
Σωστό σε βρίσκω εδώ.
Εγώ εδώ, στη θέση των τελιτσών σου Μάξιμε θα βάλω τη λέξη "λάγνων", έτσι ώστε το κείμενο να γράφει "ομολάγνων", απλά και μόνο επειδή έχω περιβόητα βρώμικο μυαλό και μ' εξιτάρουν τα βρώμικα υπονοούμενα.
Εδώ έχασες!
Επειδή ουδεμία αμφιβολία είχα, περι του μυαλού σου, εγώ εννοούσα με τις τελείες μοναχά μια λέξη. ΤΥΡΑΚΙ Ι Ι Ι Ι Ι . Τσάμπα ήταν, είχα λίγο και είπα, δεν βάζεις και στη φάκα, μήπως και τσιμπήσει κάτι ;
Άχ, ατιμούλη - ατιμούλη! Ολο τέτοια μου κάνεις και δεν μπορώ να σε ξεχάσω!

Εάν Μάξιμε συνηθίζεις πάντως να καταπίνεις το μελάνι σου, ίσως τούτο εξηγεί τον διάσημο τρόπο σου να θολώνεις τα νερά με τα ποστ σου...
Ολο μου διαστρεβλώνεις τα νοήματα που επιθυμώ να προκύπτουν απο τα γραφόμενά μου.
Εγώ είπα οτι θα καταπιώ την σκουριασμένη πένα απο το μελανοδοχείο μου. Και αυτό γιατι είμαι κρυωμένος και πεθύμησα να καυτηριάσω τις μυγδαλιές μου. Εσύ καλπάζεις τελικά. Αφηνιάζεις κάποιες φορές.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 18-12-10 στις 05:51.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 17:19, 18-12-10:

αποχωρω απο την συζητηση ως ενδειξη διαμαρτυριας για το λογω οτι στα παραδειγματα που αναφερω αντιδρατε σαν οργανα της χουντας ( ολοι μαζι παμε να το φαμε τον τεντιμποι ) .
συνεχιστε να στηριζετε τα δικαιωματα των γκει . εγω οχι δεν τα στηριζω
στηριζω τα δικαιωματα τους μεχρι ενος σημειου . απο εκει και περα νομιζω πως το κατι παραπανω ειναι υπερβολη και οι υπερβολες δεν μου αρεσουν .
στηριζω το δικαιωμα της εκφρασης και τα δικαιωματα των ανθρωπων που ζουν σε μια κοινωνια με κανονες . καμια κοινωνια η οποια δεν ειναι πανω απο το 5% του πλυθησμου δεν μπορει να επιβαλει την θεληση της και τις ιδιαιτεροτητες της . ας προσαρμοστει στην κοινωνια και οχι η κοινωνια σε αυτην .
αν ειναι ετσι τοτε στην ελληνικη κοινωνια ας παρουν δικαιωματα ολοι . χωρις εξαιρεση .
τι θα γινει μετα ? το απολυτο χαος ?
αν αυτο θελετε . χαρισμα σας .
οσο για τα επιχειρηματα που αναφερατε οτι μου λενε και οτι απανταω με προσβολες ας δουνε καλυτερα τις απαντησεις μου .
για το ποιος δινει επιχειρηματα - παραδειγματα - λυσεις . και ποιος μιλαει με τα ιδια και τα ιδια σε καθε ποστ.
φιλια σε ολους .
και οπως ξαναειπα δεν ξανααναφερομαι στο ποστ

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 20:55, 18-12-10:

μιλαω παντα με αντιφασεις και με υπερβολες για να αναδειξω αυτο που νομιζω σωστο . δεν νομιζω να εχεις να πεις κατι για αυτο .
Πρεπει να εχασα καποιο βασικο μαθημα, στην πειθω τελικα... Γιατι παντα πιστευα οτι οι αντιφασεις δεν αναδεικνυουν την αποδεικτεα αποψη...

Λες γι' αυτο να μην εγραψα καλα εκθεση στις πανελληνιες???

αποχωρω απο την συζητηση ως ενδειξη διαμαρτυριας για το λογω οτι στα παραδειγματα που αναφερω αντιδρατε σαν οργανα της χουντας ( ολοι μαζι παμε να το φαμε τον τεντιμποι ) .
Δικαιωμα σου...

στηριζω τα δικαιωματα τους μεχρι ενος σημειου . απο εκει και περα νομιζω πως το κατι παραπανω ειναι υπερβολη και οι υπερβολες δεν μου αρεσουν .
στηριζω το δικαιωμα της εκφρασης και τα δικαιωματα των ανθρωπων που ζουν σε μια κοινωνια με κανονες . καμια κοινωνια η οποια δεν ειναι πανω απο το 5% του πλυθησμου δεν μπορει να επιβαλει την θεληση της και τις ιδιαιτεροτητες της . ας προσαρμοστει στην κοινωνια και οχι η κοινωνια σε αυτην .
Εδω βρισκω το μεγαλο σου λαθος... Ολοι μαζι ειμαστε μια κοινωνια... Ετεροφυλοφιλοι και ομοφιλοφιλοι...
Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι συγχεει ο κοσμος την προσαρμογη με την αποδοχη... Αυτο που χρειαζεται να κανει η κοινωνια ειναι να αποδεχτει τους ομοφυλοφιλους, κι οχι να προσαρμοστει στα δικα τους δεδομενα...

Κι εν τελει, αν πηγαιναμε με την ιδεολογια του οτι ολοι πρεπει να προσαρμοζομασταν στις κοινωνιες αντι να προσπαθουμε να τις φερουμε στα μετρα μας... Θα ημασταν πολυ πολυ πισω, με πολυ πολυ λιγοτερα δικαιωματα... Κι ουτε καν που θα φανταζομασταν οτι θα μπορουμε να κανουμε μια τετοια συζητηση...

αν ειναι ετσι τοτε στην ελληνικη κοινωνια ας παρουν δικαιωματα ολοι . χωρις εξαιρεση .
Ολοι εχουν δικαιωματα... Με βασικοτερο ολων το δικαιωμα να διεκδικουν τα υπολοιπα δικαιωματα τους...

Τι σε κανει να πιστευεις οτι αυτο θα μας οδηγησει στο χαος???

Και στην τελικη, απο ποτε ειναι κακο το χαος??

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:45, 18-12-10:

Αυτο που χρειαζεται να κανει η κοινωνια ειναι να αποδεχτει τους ομοφυλοφιλους,
και τι ακριβως σημαινει αυτο?

και ποια ειναι δικαιωματα?που ειναι τα ορια,,?

Παράθεση

koum

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη koum
Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

O koum έγραψε στις 23:10, 18-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος

Ποια όρια ρε Άγγελε; Θες δηλαδή να περιθωριοποιήσουμε ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας επειδή καλώς ή κακώς είναι διαφορετικοί από μας; Μήπως θα έπρεπε αρχικά να ψάξουμε τα όρια του κοινωνικού ρατσισμού και των προκαταλήψεων;

Κατά τη γνώμη μου, δεν τίθεται θέμα νόμων, αλλά αντιλήψεων. ΔΕΝ είμαστε έτοιμοι σαν λαός για κάτι τέτοιο. Οι λόγοι είναι προφανείς και αποτυπώνονται στις προηγούμενες σελίδες. Πολύ φοβάμαι ότι μερικοί δεν μπήκαν ΚΑΝ στον κόπο να διαβάσουν τα όσα (σωστά ή λάθος) γράφτηκαν. Προφανώς τα γνωρίζουν.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:21, 18-12-10:

δεν ειναι ολα τα δικαιωματα για ολους,ή οι υποχρεωσεις..
η κοινωνια πρεπει να τα δινει εκει που ειναι καλυτερα γιαυτην..

μην ειμαστε με προοδευτικες παρωπιδες..

ΔΕΝ είμαστε έτοιμοι σαν λαός για κάτι τέτοιο.
όπως και το 99% του παγκοσμιου πληθυσμου στο θεμα του γαμου ομ/φυλων τουλαχιστον..

Παράθεση

koum

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη koum
Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

O koum έγραψε στις 00:26, 19-12-10:

δεν ειναι ολα τα δικαιωματα για ολους,ή οι υποχρεωσεις..
Αν θες, εξήγησέ το λιγάκι αυτό. Τί δικαιούσαι εσύ που δεν δικαιούμαι εγώ; Άγγελε, έχω την εντύπωση πως ψηφίζεις Καρατζαφέρη, κάνω λάθος;

η κοινωνια πρεπει να τα δινει εκει που ειναι καλυτερα γιαυτην..
Και αυτό να φανταστώ το καθορίζεις εσύ, ο Άγγελος Παντογνωστίδης.

μην ειμαστε με προοδευτικες παρωπιδες..
Αν κάποιος φίλε μου Άγγελε βάζει παρωπίδες σε αυτή τη συζήτηση, τότε σίγουρα δεν είμαι εγώ. Άλλωστε, το να υποστηρίζεις μια άποψη με μηδέν επιχείρημα μετά από 187 σελίδες είναι τουλάχιστον αφελές (sic).

όπως και το 99% του παγκοσμιου πληθυσμου στο θεμα του γαμου ομ/φυλων τουλαχιστον..
Δεν κατάλαβες το μήνυμά μου, προφανώς. Διαφέρουμε σε σχέση με τους άλλους λαούς στο εξής: Δεν μπαίνουμε καν στη διαδικασία να συζητήσουμε ένα θέμα, είτε γιατί είμαστε από τη φύση μας ισχυρογνώμονες είτε γιατί είμαστε νούμερα. Πες το όπως θες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα του πολιτισμού μας είναι το πρόσφατο επεισόδιο στην πορεία των μουσουλμάνων όπου γριές πετούσαν -κρεμάμενες από τα μπαλκόνια- αβγά σε ανθρώπους που απλά προσεύχονταν σε δημόσιο μέρος χωρίς ωστόσο να προκαλέσουν στο ελάχιστο. Κι όλα αυτά γιατί όπως λες και συ, δεν έχουμε όλοι τα ίδια δικαιώματα... Και φαντάσου ότι ζούμε στη χώρα που γέννησε τη Δημοκρατία (!!!).

Αυτό που βλέπει κάποιος στις προηγούμενες σελίδες btw, είναι μηδαμινά επιχειρήματα (από την πλευρά αυτών που εναντιώνονται στη νομιμοποίηση) να αντικρούονται επανειλημμένα. Κάνε τον κόπο να ξαναδιαβάσεις όσα ειπώθηκαν και θα δεις ότι κάπου κάνεις λάθος.

Φιλικά

Ps: Επίτρεψέ μου να μην επανέλθω επί του θέματος, καθώς αναλωνόμαστε στα ίδια και τα ίδια. Η άποψή μου ταυτίζεται με την άποψη πολλών άλλων, οπότε και δεν έχει νόημα να ξαναπώ αυτά που έχεις ήδη διαβάσει ( ; ).

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 00:38, 19-12-10:

Αν θες, εξήγησέ το λιγάκι αυτό. Τί δικαιούσαι εσύ που δεν δικαιούμαι εγώ; Άγγελε, έχω την εντύπωση πως ψηφίζεις Καρατζαφέρη, κάνω λάθος;
δεν δικαιουμαι να ψηφιζω νομους πχ...οπως οι βουλευτες..δεν δικαιουμαι πραγματα που δικαιοται μια μανα..
και απειρα αλλα παραδειγματα..

υπαρχουν καποια βασικα ανθρωπινα δικαιωμα που ειναι για ολους,,και αλλα που διαφερουν..
δεν εχει ενας αμερικανος πολιτης το δικαιωμα εκλεγειν και εκλεγεσθαι στην ελλαδα πχ,,τοσο απλα..

δεν τα λεει ο κατατζαφυρερ αυτα..αλλα η απλη κοινη λογικη..

σκεψου πιο πλατια..

για να εχουμε ολοι τα ιδια δικαιωματα θα επρεπε να εχουμε τις ιδιες υποχρεωσεις,,κατι που δεν ισχυει..

ο γαμος πχ,, ανήκει στα θεμελιωδη πυρηνικα δικαιωματα για ολους τους ανθρωπους ή οχι?ιδου το ερωτημα που δεν εχει απαντηθει ακομα..τι ειναι πιο επωφελες για την κοινωνια?

Και αυτό να φανταστώ το καθορίζεις εσύ, ο Άγγελος Παντογνωστίδης
οχι,,ποιος το ειπε αυτο,,απλα η φυση των πραγματων ειναι,,οι κοινωνιες προσπαθουν να κανουν νομους που να τις ωφελουν..και συνθως οι πλειοψηφιες αποφασιζουν,,τουλαχιστον στις δημοκρατιες.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,303 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 01:13, 19-12-10:

οσο για τα επιχειρηματα που αναφερατε οτι μου λενε και οτι απανταω με προσβολες ας δουνε καλυτερα τις απαντησεις μου .
για το ποιος δινει επιχειρηματα - παραδειγματα - λυσεις . και ποιος μιλαει με τα ιδια και τα ιδια σε καθε ποστ.
φιλια σε ολους .
και οπως ξαναειπα δεν ξανααναφερομαι στο ποστ
Ποια επιβολλη?Σου επεβαλλε να γινεις gay?Εσυ γιατί θέλεις να του στερησεις δικαιωματα?Κι αν δε γουσταρω κατι δικο σου,γιατι εσυ να μπορεις να το απολαμβανεις?Κανεις δε σε αναγκασε,και δε σου απαγορευσε να συμμετεχεις σε συναντηση.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 11:49, 19-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel

Ωστόσο ποιο είναι το νορμάλ, θα σε γελάσω.
Αποφεύγοντας τηνπολυλογία, θα σου πω οτι οι αρχαίοι Ελληνες είχαν βαθειά επίγνωση της χρυσής τομής και της αρμονίας.
Η τέχνη είναι κάτι το εντελώς αντίθετο με την ατσουμπαλοσύνη μερικών και αντενδείκνυται για παράδειγμα προς αντιπαράθεση σε αυτό το θέμα.
Εξ' άλλου, θεωρώ αδιανόητο να το ποθετήσεις πλάι στην Αρφοδίτη της Μήλου ένα σωρό απο παλιοσίδερα και να πεις οτι είναι νορμάλ, γιατι είναι τέχνη το ένα και το άλλο.
Αν δεν αναζητήσετε την χρυσή τομή στις απόψεις σας, καμιά διαφορά δεν έχεται απο αυτό που αποκαλείτε ρατσισμό.
Δεν είναι δυνατό να έχετε δίκιο εσείς μοναχά. Το κοινό αίσθημα, δε σας λέει τίποτα ; Μοναχά εσείς έχετε άποψη ;
Η μήπως η ισοπέδωση των όποιων διαχρονικών αξιών, θα φέρει την ισορροπία στον άνθρωπο ; Μήπως θα του δώσει ώθηση να ανέβει ακόμα ένα σκαλί στην πορεία του ; Μήπως η ομοφυλοφιλία είναι κάτι που βοηθά τελικά ;
Αν ναι, να ψηφιστεί νόμος γι' αυτό. Απο το δημοτικό, να φροντίζει η πολιτεία για την μύηση των παιδιών.
Εξ' άλλου αφού θα είναι νόμος, θα πρέπει να είναι και αποδεκτό .
Θα προάγει ! Οσο για το τί θα προάγει, είναι μεγάλο ερώτημα τελικά. Αλλά ως συνήθως εσείς ξέρετε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 19-12-10 στις 15:04. Αιτία: προσθήκη spoiler για μείωση του scrolling
-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 12:40, 19-12-10:

Αποφεύγοντας την πολυλογία,θα σου πω οτί μ'αυτά που θα έβλεπες στην αρχαία Ελλάδα,θα απαιτούσες οι μισοί συμπολίτες σου να πνιγούν μέσα σε κώνειο.

(Νόμος για ετεροφυλοφιλία-έλεος )

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 12:49, 19-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Αποφεύγοντας την πολυλογία,θα σου πω οτί μ'αυτά που θα έβλεπες στην αρχαία Ελλάδα,θα απαιτούσες οι μισοί συμπολίτες σου να πνιγούν μέσα σε κώνειο.

(Νόμος για ετεροφυλοφιλία-έλεος )
Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις καλύτερα και όταν αποκωδικοποιήσεις τα λεχθέντα, τότε κάθισε λίγο ακόμα να σκεφτείς.
Πάντως, αν κρίνω απο την μπερδεμένη απάντηση, λόγω μη κατανόησης του κειμένου, θα αμφέβαλα για το αν είσαι σε θέση να κατανοήσεις και αυτά που θα απαντούσες, σε τελική ανάλυση.

Υ.Γ. Μήπως η ομοφυλοφιλία είναι κάτι που βοηθά τελικά ;
Αν ναι, να ψηφιστεί νόμος γι' αυτό.

Το επίμαχο σημείο, που δεν κατανόησες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 19-12-10 στις 13:22.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 12:59, 19-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις καλύτερα και όταν αποκωδικοποιήσεις τα λεχθέντα, τότε κάθισε λίγο ακόμα να σκεφτείς.
Πάντως, αν κρίνω απο την μπερδεμένη απάντηση, λόγω μη κατανόησης του κειμένου, θα αμφέβαλα για το αν είσαι σε θέση να κατανοήσεις και αυτά που θα απαντούσες, σε τελική ανάλυση.
Ειμαι σε θεση να κατανοησω πολυ περισσότερα απο πολλούς,trust me,ακόμη κι αν είμαι 19,ίσως γιατί έχω έρθει σε επαφή με περισσότερες πηγές από αυτά που βλέπουν τα δικά μου ματάκια όταν ξυπνάω.

Αν εσύ καταλαβαίνεις,γιατι σε αυτό το θεμα δε σε παιρνει και πολύς κόσμος στα σοβαρα,είναι όλοι τους κρυφές?

Βαρεθηκα και την επιθετικότητα,και τις προσωπικες μπηχτές και όλα.

Οχι μονο δεν εχεις ανοιξει ενα απλο βιβλιο Βιολογιας ποτέ,ούτε καν δημοτικού,αλλα κι η μόνη ιστορία που έχεις ανοιξει πρέπει να ειναι αυτή του Γυμνασίου.

Στην Αρχαία Ελλάδα που λες ίσχυαν πράγματα που ούτε εγώ (ο μαλάκας προοδευτικός )επικροτώ,δηλαδή ο νέος αρκετές φορές ερχόταν σε επαφή με την ομοφυλοφιλία,ακόμη κι αν δεν ήταν ομοφυλόφιλος.

Ω ναι:

Στην αρχαιότητα

Ένα από τα αρχαιότερα κείμενα που αναφέρονται στην ομοφυλοφιλία είναι η Παλαιά Διαθήκη. Η ιστορία των Σοδόμων, απ΄ όπου προέρχεται και η λέξη σοδομισμός, δείχνει ότι αυτή η σεξουαλική συμπεριφορά ήταν γνωστή τουλάχιστον από το 2000 π.Χ. Τόσο ο ιουδαϊσμός όσο και ο χριστιανισμός καταδίκασαν την ομοφυλοφιλία.

Δε συνέβαινε όμως το ίδιο σε άλλους πολιτισμούς όπως οι Αιγύπτιοι, οι Πέρσες, οι Ετρούσκοι, οι Ρωμαίοι, οι Κέλτες ή οι Έλληνες. Σχετικά με την αρχαία Ελλάδα, κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το τι ακριβώς συνέβαινε στην καθημερινή ζωή των πόλεων-κρατών, τόσο διαφορετικών μεταξύ τους όπως η Σπάρτη και η Αθήνα.

Είναι γνωστός βέβαια ο μύθος σύμφωνα με τον οποίο ο Δίας θαμπώθηκε από την ομορφιά του νεαρού Γανυμήδη και μεταμορφωμένος σε αετό τον άρπαξε και τον ανέβασε στον Όλυμπο, όπου έγινε οινοχόος των θεών. Ο Πλάτωνας στο Συμπόσιο αναφέρει έναν άλλο μύθο με τον οποίο εξηγεί την έλξη προς το ίδιο ή το αντίθετο φύλο.

Οι πρώτοι άνθρωποι, είπε, αποτελούνταν ο καθένας από δύο μισά, δύο άντρες, δύο γυναίκες ή έναν άντρα και μία γυναίκα. Ήταν όμως αλαζονικοί και θέλησαν να σκαρφαλώσουν στον ουρανό. Για να τους αποδυναμώσουν, οι θεοί τους έκοψαν στα δύο. Από τότε ο καθένας αναζητά το άλλο του μισό, που μπορεί να ανήκει είτε στο ίδιο είτε στο αντίθετο φύλο. Σύμφωνα με τις υπάρχουσες μαρτυρίες, η ομοφυλοφιλία με τη μορφή της παιδεραστίας φαίνεται ότι διαδόθηκε στον ελλαδικό χώρο μετά την κάθοδο των Δωριέων.

Είχε ως αφετηρία τη ζωή του στρατοπέδου και εστία της τα γυμνάσια, όπου κάποιος μπορούσε να θαυμάσει τα ωραία σώματα των πλούσιων νέων που αθλούνταν γυμνοί. Ο εραστής ήταν συνήθως ένας ώριμος άντρας που αναλάμβανε την ηθική και πνευματική καθοδήγηση του νεαρού ερωμένου του, παράλληλα με τη σκληρή στρατιωτική εκπαίδευση.

Στην Ηλεία και στη Βοιωτία η σχέση του εραστή και του ερωμένου γινόταν γνωστή δημοσίως (Πλάτωνας 182 b), ενώ στη Σπάρτη ο εραστής (εισπνήλας) αναγνωριζόταν ως κηδεμόνας και ήταν υπεύθυνος απέναντι στην πολιτεία για τις παρεκτροπές του ερωμένου (άιτας). Όπως μας πληροφορεί ο Στράβων, στο θεσμό απέδιδαν παιδαγωγικό χαρακτήρα και οι Κρήτες. Εξάλλου ο Ιερός Λόχος των Θηβών, ονομαστός για την ανδρεία των πολεμιστών του, αποτελούνταν από εραστές και ερωμένους (Πλούταρχος, Ερωτικός, 761 d).

Όμως στο βαθμό που υπήρχε σαρκική σχέση μεταξύ εραστή και ερωμένου το πρωκτικό σεξ ήταν απαγορευμένο. Αντ΄ αυτού, όπως αναφέρει ο Τζ. Μάικλ Μπέιλι, καθηγητής ψυχολογίας στο Northwestern University, στο βιβλίο του The Man Who Would Be Queen (Joseph Henry Press), "ο εραστής έτριβε το πέος του ανάμεσα στα μπούτια του ερωμένου". Η αγοραία παιδεραστία διωκόταν, όπως και η διαιώνισή της έξω από το εκπαιδευτικό τυπικό.

Παρ΄ όλα αυτά, τα ερωτικά εγκλήματα μεταξύ ομοφυλόφιλων ήταν συχνά. Το πιο γνωστό είναι η δολοφονία του Ίππαρχου το 514 π.Χ. από τους τυραννοκτόνους Αρμόδιο και Αριστογείτονα. Ο Θουκυδίδης και ο Αριστοτέλης αναφέρουν ότι ο Ίππαρχος ερωτεύτηκε τον Αρμόδιο, ο οποίος ήταν ερωμένος του Αριστογείτονα. Ο τελευταίος, από φόβο μήπως χάσει τον αγαπημένο του, άρχισε να σχεδιάζει την ανατροπή του τυράννου και τελικά τον δολοφόνησε μαζί με το σύντροφό του.

Τέλος, σχετικά με την ιδιωτική ζωή της λυρικής ποιήτριας Σαπφώς, η οποία ύμνησε τη γυναικεία ομορφιά και διηύθυνε στη Λέσβο ένα είδος οικοτροφείου για κορίτσια, οι απόψεις διίστανται. Σε πείσμα της γνωστής φημολογίας, ο Μάξιμος ο Τύριος αποφαίνεται ότι, όπως η Γοργώ ή η Ανδρομέδα, η σχέση της Σαπφώς με το γυναικείο κύκλο γνωριμιών της ήταν καθαρά παιδαγωγική και μορφωτική. Στους ρωμαϊκούς χρόνους είναι γνωστός ο έρωτας του αυτοκράτορα Αδριανού για το νεαρό Αντίνοο, ενώ ο Ιούλιος Καίσαρας διατηρούσε ομοφυλοφιλικές σχέσεις.

Καταλαβαίνεις,ακόμα και straight να σουν,καμιά φορά σε ανάγκαζε η κοινωνία!Ελεινό?Συμφωνώ!Αλλά και το ανάποδο,αυτό που θέλετε να κανετε εσείς στους ομοφυλόφιλους,είναι εξίσου ελεινό.Ειναι αμαρτια να θελεις να καταπιεσεις εναν ανθρωπο να γινει εσυ.Επειδη δεν μπορεις να δεχθεις τη διαφορετικοτητα του.

Κι αυτό που με εξοργίζει ειναι που χρησιμοποιείτε βιολογικές,ψυχολογικές,ή ιστορικές πηγές,χωρίς να έχετε μια ελάχιστη ιδέα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:05, 19-12-10:

Ρε συ Αγγελε μετα απο 187 σελιδες μη αποδοχης των ομοφυλοφιλων απο μερους σου, με ρωτας τι σημαινει η αποδοχη??? Ακριβως το αντιθετο απο αυτο που κανεις...

Οσον αφορα τα δικαιωματα και τα ορια, ουτε τα ξερω ουτε και μπορω να θεσω εγω το πλαισιο τους... Αυτο ειναι κατι που πρεπει να γινει απο ολοκληρη την κοινωνια...

Αν δεν αναζητήσετε την χρυσή τομή στις απόψεις σας, καμιά διαφορά δεν έχεται απο αυτό που αποκαλείτε ρατσισμό.
Δεν είναι δυνατό να έχετε δίκιο εσείς μοναχά. Το κοινό αίσθημα, δε σας λέει τίποτα ; Μοναχά εσείς έχετε άποψη ;
Η μήπως η ισοπέδωση των όποιων διαχρονικών αξιών, θα φέρει την ισορροπία στον άνθρωπο ; Μήπως θα του δώσει ώθηση να ανέβει ακόμα ένα σκαλί στην πορεία του ; Μήπως η ομοφυλοφιλία είναι κάτι που βοηθά τελικά ;
Αν ναι, να ψηφιστεί νόμος γι' αυτό. Απο το δημοτικό, να φροντίζει η πολιτεία για την μύηση των παιδιών.
Εξ' άλλου αφού θα είναι νόμος, θα πρέπει να είναι και αποδεκτό .
Θα προάγει ! Οσο για το τί θα προάγει, είναι μεγάλο ερώτημα τελικά. Αλλά ως συνήθως εσείς ξέρετε.
Να υποθεσω πως η πρωτη παραθεση ειναι το ακατανοητο κομματι, που δεν δειχνει καταφωρο ρατσισμο κατα των ομοφυλοφιλων, αλλα καποιο βαθυτερο νοημα που οι υπολοιποι αδυνατουμε να καταλαβουμε??

Και δηλαδη τι θελεις να πουμε?? Αν καλη η ομοφυλοφιλια??? Οχι δεν ειναι... Ειναι κακη μηπως?? Οχι δεν ειναι...
Απλως ειναι μια αλλη αποψη κι ενας αλλος τροπος ζωης... Τοσο μα τοσο απλα...

Α, κι επισης... Κανεις δεν μιλησε για ισοπεδωση των διαχρονικων αξιων, αλλα για ανανεωση των απαρχαιωμενων προκαταληψεων...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 13:10, 19-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Ρ

Και δηλαδη τι θελεις να πουμε?? Αν καλη η ομοφυλοφιλια??? Οχι δεν ειναι... Ειναι κακη μηπως?? Οχι δεν ειναι...
Απλως ειναι μια αλλη αποψη κι ενας αλλος τροπος ζωης... Τοσο μα τοσο απλα...

Α, κι επισης... Κανεις δεν μιλησε για ισοπεδωση των διαχρονικων αξιων, αλλα για ανανεωση των απαρχαιωμενων προκαταληψεων...
Οχι Ακριβέ,δεν είναι άποψη.Γιατί δεν το διαλέγεις!Αυτό δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι ανθρωποι.Πως καταδικάζεις καποιον για κάτι διαφορετικό που έχει,όταν πρωτον δε βλάπτει εσένα,και δεύτερον,ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΕΞΕΙ?

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:21, 19-12-10:

Οχι Ακριβέ,δεν είναι άποψη.Γιατί δεν το διαλέγεις!Αυτό δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι ανθρωποι.Πως καταδικάζεις καποιον για κάτι διαφορετικό που έχει,όταν πρωτον δε βλάπτει εσένα,και δεύτερον,ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΕΞΕΙ?
Οντως, ατυχης η επιλογη της λεξης...

Αυτο αναρωτιεμαι και εγω... Αλλα ειλικρινα δεν περιμενω να παρω απαντηση....

Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 874 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 14:05, 19-12-10:

Βασικα εγω πιστευω πως ολοι αυτοι που εναντιωνοντε εντονα προς τους ομοφιλοφιλους δεν στεκοντε στο γεγονος αν ειναι ή οχι δικη τους επιλογη ή αν δεν υφισταται τελικα επιλογη οπως λες
Απλα στεκοντε στο αποτελεσμα,στην εικονα που βγαινει προς τα εξω, στο οτι ξεφευγει απτα στερεοτυπα της κοινωνιας,ειναι διαφορετικο,για πολλους αντιαισθητικο να βλεπεις 2 αντρες ή 2 γυναικες να φιλιουντε κλπ,και θεωρουν λανθασμενο αυτον τον τροπο ζωης
Εγω δεν εχω καποιο προβλημα με τους ομοφιλοφιλους, εχει τυχει αρκετες φορες να δω στο δρομο να φιλιουντε,οκ προκαλει εντυπωση αλλα ποτε δεν θα τους κατεκρινα για αυτη την επιλογη τους,εχουν καθε δικαιωμα,,,

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 14:26, 19-12-10:

Κοιτα Δημητρη,ουτε εγω,αλλα ουτε οι ομοφυλοφιλοι αρεσκονται παντως στα καραγκιοζιλικια που τα ΜΜΕ προβαλλουν στο θεμα της ομοφυλοφιλιας (βλεπε Ψινακης και δε συμμαζευεται ) αλλα αυτο δε σημαινει πως πολλοι καθως πρεπει αλλα διαφορετικοι συνανθρωποι μας πρεπει να βραζουν στο ιδιο καζανι.

Ετσι για πλακα παντως,μετεφερα αυτη τη συζητηση και στο οικογενειακο τραπεζι που τρωγαμε ολοι μαζι (6 ατομα ) μεσημεριανο,κι έγινε debate αναμεσα στους γονεις μου.

Α ρε e-steki!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 14:31, 19-12-10:

Ετσι για πλακα παντως,μετεφερα αυτη τη συζητηση και στο οικογενειακο τραπεζι που τρωγαμε ολοι μαζι (6 ατομα ) μεσημεριανο,κι έγινε debate αναμεσα στους γονεις μου.

Α ρε e-steki!
Και δεν το περιμενες να γινει καπως ετσι δηλαδη??

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 15:33, 19-12-10:

Μου κάνει τεράστια εντύπωση, το γεγονός ότι ο αγαπητός Κορωνεύς έχει απαντήσει σε όλες τις φωνασκίες, ωστόσο απέφυγε να τοποθετηθεί επί των νηφάλιων ερωτήσεων που του απεύθυνα, καταγγέλλοντας ωστόσο την απέναντι πλευρά για έλλειψη επιχειρημάτων. Φαίνεται πως ο γνωστός καυγάς επί του θέματος είναι τελικά το ζητούμενο και όχι η ανταλλαγή απόψεων. Όσο για το εάν η έκφραση αντίθετης άποψης συνιστά φασισμό, δεν θα μπω στον κόπο να το σχολιάσω, αφού άλλωστε δεν έλαβα κάποιο επιχείρημα ως απάντηση στην σχετική ερώτηση που έθεσα...

Εδώ όμως θα ήθελα να σταθώ σε ένα σημείο της συζήτησης, το οποίο θεωρώ ότι δεν έχει αναλυθεί όσο θα έπρεπε, ενώ η αντιομοφυλοφιλική πλευρά το έχει θέσει επανειλημμένως στη συζήτηση. Θα στηριχθώ (όποιο κάθαρμα ρωτήσει "πού-στη ρίζεσαι;" την κατάρα μου νά' χει βρε!! ) στην άποψη που εξέφρασε ο Άγγελος λίγα ποστ παραπάνω, η οποία με προβλημάτισε και θα ήθελα ν' ακούσω και τις γνώμες των υπόλοιπων επ' αυτού:

Ο φίλος Άγγελος λοιπόν, έθεσε μια σημαντική παράμετρο στο θέμα: "Εντάξει", είπε, "ας δεχτούμε ότι κάποιοι άνθρωποι γεννιούνται πράγματι ομοφυλόφιλοι και δεν έχουν καμμία δυνατότητα επιλογής της σεξουαλικής τους ταυτότητας. Ωστόσο υπάρχουν και άνθρωποι και μάλιστα αρκετοί, οι οποίοι βρίσκονται κάπου στη μέση, οι οποίοι μπορούν να επιλέξουν και η επιλογή τους αυτή συναρτάται από τις κοινωνικές συνθήκες και από την εν γένει αποδοχή της ομοφυλοφιλίας στον καιρό τους. Έτσι, η προβολή των ομοφυλοφιλικών προτύπων ως αποδεκτών ή φυσιολογικών, αυξάνει τις πιθανότητες τούτοι οι ενδιάμεσοι να στραφούν προς το ίδιο φύλο, αντί να επιλέξουν την ετεροφυλοφιλία".

Κατ' αρχήν, τούτη η άποψη στέκει επιστημονικά, αφού για παράδειγμα ο Κίνσλεϋ, μετά από εκτεταμένη κι εμπεριστατωμένη έρευνα, κατέληξε ότι στο θέμα της ομοφυλοφιλίας θα μπορούσαμε να κατατάξουμε τους ανθρώπους σε μια κλίμακα από το 1 έως το 5, όπου με 1 βαθμολογούνται οι 100% ετεροφυλόφιλοι, ενώ με 5 οι 100% ομοφυλόφιλοι. Οι υπόλοιπες βαθμολογίες ανήκουν σε όσους βρίσκονται κάπου ανάμεσα, οι οποίοι αποτελούν και την πλειοψηφία του πληθυσμού. Δεν θεωρείτε λοιπόν εύλογο αγαπητοί συνομιλητές, το ότι μια κοινωνία ΔΕΝ θα έπρεπε να προβάλλει σωρηδόν ομοφυλοφιλικά πρότυπα, έτσι ώστε να μην αυξηθεί ο αριθμός των gay σε ποσοστά τα οποία θα δημιουργούσαν πρόβλημα στο κοινωνικό σύνολο; Εάν κάποιος μπορεί να επιλέξει μεταξύ ομοφυλοφιλίας κι ετεροφυλοφιλίας, δεν θα ήταν καλύτερο η κοινωνία να τον καθοδηγεί προς τη δεύτερη επιλογή;

Θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να διαβάσω τα επιχειρήματά σας επ' αυτού του ζητήματος...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:52, 19-12-10:

Ο φίλος Άγγελος λοιπόν, έθεσε μια σημαντική παράμετρο στο θέμα: "Εντάξει", είπε, "ας δεχτούμε ότι κάποιοι άνθρωποι γεννιούνται πράγματι ομοφυλόφιλοι και δεν έχουν καμμία δυνατότητα επιλογής της σεξουαλικής τους ταυτότητας. Ωστόσο υπάρχουν και άνθρωποι και μάλιστα αρκετοί, οι οποίοι βρίσκονται κάπου στη μέση, οι οποίοι μπορούν να επιλέξουν και η επιλογή τους αυτή συναρτάται από τις κοινωνικές συνθήκες και από την εν γένει αποδοχή της ομοφυλοφιλίας στον καιρό τους. Έτσι, η προβολή των ομοφυλοφιλικών προτύπων ως αποδεκτών ή φυσιολογικών, αυξάνει τις πιθανότητες τούτοι οι ενδιάμεσοι να στραφούν προς το ίδιο φύλο, αντί να επιλέξουν την ετεροφυλοφιλία".

Κατ' αρχήν, τούτη η άποψη στέκει επιστημονικά, αφού για παράδειγμα ο Κίνσλεϋ, μετά από εκτεταμένη κι εμπεριστατωμένη έρευνα, κατέληξε ότι στο θέμα της ομοφυλοφιλίας θα μπορούσαμε να κατατάξουμε τους ανθρώπους σε μια κλίμακα από το 1 έως το 5, όπου με 1 βαθμολογούνται οι 100% ετεροφυλόφιλοι, ενώ με 5 οι 100% ομοφυλόφιλοι. Οι υπόλοιπες βαθμολογίες ανήκουν σε όσους βρίσκονται κάπου ανάμεσα, οι οποίοι αποτελούν και την πλειοψηφία του πληθυσμού. Δεν θεωρείτε λοιπόν εύλογο αγαπητοί συνομιλητές, το ότι μια κοινωνία ΔΕΝ θα έπρεπε να προβάλλει σωρηδόν ομοφυλοφιλικά πρότυπα, έτσι ώστε να μην αυξηθεί ο αριθμός των gay σε ποσοστά τα οποία θα δημιουργούσαν πρόβλημα στο κοινωνικό σύνολο; Εάν κάποιος μπορεί να επιλέξει μεταξύ ομοφυλοφιλίας κι ετεροφυλοφιλίας, δεν θα ήταν καλύτερο η κοινωνία να τον καθοδηγεί προς τη δεύτερη επιλογή;

Θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να διαβάσω τα επιχειρήματά σας επ' αυτού του ζητήματος...
καλα,,με συγκλονισες τωρα...

ειπα και κατι σωστο?

εγω ξερεις τι πιστευω,,σε αυτο..
να δουμε τι λενε οι υπολοιποι υποστηρικτες της ομοφυλοφιλιας εδω μεσα..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 16:10, 19-12-10:

καλα,,με συγκλονισες τωρα...

ειπα και κατι σωστο?

εγω ξερεις τι πιστευω,,σε αυτο..
να δουμε τι λενε οι υπολοιποι υποστηρικτες της ομοφυλοφιλιας εδω μεσα..
Εγω δεν υποστηριζω την ομοφυλοφιλια.

Λεω πως υπαρχει,για καποιο λογο που δεν μπορουμε με αυτην την τεχνογνωσια που εχουμε να εξηγησουμε ακομη,κι υποστηριζω πως δεν μπορουμε να διαχωριζουμε ανθρωπους βαση αυτης.

Επισης πιστεύω,πως ειτε εισαι ομοφυλόφιλος είτε όχι.Κι αν ειναι καποιος τελικα να καταληξει στο οτι με συντροφο ιδιου φιλου νιωθει πιο γεματος,γιατι καποιος να του αλλάξει αποψη σώνει και ντε?Απο φοβο μηπως πεσουν τα δικα μας στατιστικα?Μηπως οι gay γινουν πιο πολλοι?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:13, 19-12-10:

Εγω δεν υποστηριζω την ομοφυλοφιλια.

Λεω πως υπαρχει,για καποιο λογο που δεν μπορουμε με αυτην την τεχνογνωσια που εχουμε να εξηγησουμε ακομη,κι υποστηριζω πως δεν μπορουμε να διαχωριζουμε ανθρωπους βαση αυτης.
με απογοητευεις..

αφου η ομοφυλοφιλια δεν ειναι κατι κακο σε καμια περιπτωση,,γιατι να αρνηθεις οτι την υποστηριζεις?

μην τα κανετε αυτα ρε παιδια..

που ειναι το κακο στο να υποστηριζεις την ομοφυλοφιλια?αμαρτια ειναι?

Επισης πιστεύω,πως ειτε εισαι ομοφυλόφιλος είτε όχι.Κι αν ειναι καποιος τελικα να καταληξει στο οτι με συντροφο ιδιου φιλου νιωθει πιο γεματος,γιατι καποιος να του αλλάξει αποψη σώνει και ντε?Απο φοβο μηπως πεσουν τα δικα μας στατιστικα?Μηπως οι gay γινουν πιο πολλοι?
ειπαμε να λεμε τα πραγματα και τις αποψεις μας καθαρα,,οχι να στριβουμε δια του αρραβωνος..

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 16:16, 19-12-10:

Φαντάζομαι πως αυτοί που το "παίζουν σε διπλό ταμπλό", δηλαδή οι αμφιφυλόφιλοι, μπορεί σε κάποια φάση της ζωής τους να έχουν σχέση με άτομο του άλλου φύλου ενώ σε κάποια άλλη στιγμή να συνάψουν σχέση με άτομο του ίδιου φύλου. Δηλαδή τα άτομα που βρίσκονται μεταξύ του 1 και του 5 στην κατάταξη που αναφέρεις δεν θα είναι ούτε ομοφυλόφιλοι ούτε ετεροφυλόφιλοι, αλλά κάτι ενδιάμεσο.
Πιο πιθανό βρίσκω να αυξηθεί ο αριθμός των bisexuals με την προβολή τέτοιων προτύπων, παρά το να αυξηθούν οι ομοφυλόφιλοι.
Τι προβλήματα ακριβώς θα δημιουργούνταν στο κοινωνικό σύνολο σε αυτή την περίπτωση;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 16:26, 19-12-10:

με απογοητευεις..

αφου η ομοφυλοφιλια δεν ειναι κατι κακο σε καμια περιπτωση,,γιατι να αρνηθεις οτι την υποστηριζεις?

μην τα κανετε αυτα ρε παιδια..

που ειναι το κακο στο να υποστηριζεις την ομοφυλοφιλια?αμαρτια ειναι?

ειπαμε να λεμε τα πραγματα και τις αποψεις μας καθαρα,,οχι να στριβουμε δια του αρραβωνος..
Μα δεν καταλαβαινεις?ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΕΙΜΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ.Εννοω δεν ενθαρρύνω κανεναν να γινει gay,αν δε γεννιέται έτσι.

ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ,ΟΤΑΝ ΑΥΤΑ ΔΕ ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ,κατανοητό τώρα?

Ποιος εστριψε δια του αρραβωνος,ο Chem?Σε γελάσαν.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:00, 19-12-10:

Πολυ ενδιαφερον...

Βασικα επιβεβαιωνει αυτο που πιστευα απο την αρχη...

Και ναι θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου οσον αφορα τα ομοφυλοφιλικα προτυπα που προβαλλονται...
Διοτι πραγματικα η κατασταση που επικρατει οχι μονο δεν βοηθα τους ομοφυλοφιλους και στρεφει αυτους που γερνουν προς την ομοφυλοφιλια, αλλα και δημιουργει και ομοφοβικους και προκατειλημενους αρνητικα προς τους ομοφυλοφιλους... Μια εντονη κοινωνικη αναταραχη δηλαδη...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 17:17, 19-12-10:

Και ρωτώ εγώ,αυτός που είναι το 4 στην κλίμακα,γιατί πρέπει να μη γνωρισει πουθενα,να του αποκρυψει τελειως η κοινωνια την ομοφυλοφιλια?Για να παντρευτει γυναικα?Ειναι πιο θεμιτο αυτο?

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 17:18, 19-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από koum
Ps: Επίτρεψέ μου να μην επανέλθω επί του θέματος, καθώς αναλωνόμαστε στα ίδια και τα ίδια. Η άποψή μου ταυτίζεται με την άποψη πολλών άλλων, οπότε και δεν έχει νόημα να ξαναπώ αυτά που έχεις ήδη διαβάσει ( ; ).
Είναι εντυπωσιακό ότι μετά από ούτε και γω ξέρω πόσα μηνύματα δεν έχει αλλάξει τίποτα. Μα τίποτα. Είναι φανερό ποια άποψη έχουν οι περισσότεροι, απλά μερικοί δεν αντιλαμβάνονται ότι είναι μειοψηφία και ότι δεν έχουν επιχείρημα. Ελπίζω σύντομα οι ομοφυλόφιλοι να πάρουν τα δικαιώματα τους και να τα χρησιμοποιήσουν όπως θέλουν. Μιλάμε για βασικά δικαιώματα και ακόμα και αν κάποιος κατακρίνει την ομοφυλοφιλία δεν έχω ακόμα μπορέσει να αντιληφθώ γιατί την καταδικάζει έτσι.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 17:22, 19-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Είναι εντυπωσιακό ότι μετά από ούτε και γω ξέρω πόσα μηνύματα δεν έχει αλλάξει τίποτα. Μα τίποτα. Είναι φανερό ποια άποψη έχουν οι περισσότεροι, απλά μερικοί δεν αντιλαμβάνονται ότι είναι μειοψηφία και ότι δεν έχουν επιχείρημα. Ελπίζω σύντομα οι ομοφυλόφιλοι να πάρουν τα δικαιώματα τους και να τα χρησιμοποιήσουν όπως θέλουν. Μιλάμε για βασικά δικαιώματα και ακόμα και αν κάποιος κατακρίνει την ομοφυλοφιλία δεν έχω ακόμα μπορέσει να αντιληφθώ γιατί την καταδικάζει έτσι.
Να προσθέσω πάντως,αν και το έχω ξαναπεί,πως στα βασικά δικαιώματα των ομοφυλοφίλων δεν αναγνωρίζω την υιοθεσία παιδιών.Το γιατί αναλυτικά το έχω πει αρκετές σελίδες πίσω.

Από την άλλη,όταν ακούς πόσα παιδάκια σαπίζουν μόνα τους στα ελληνικά νοσοκομεία,αναρωτιέσαι,αν θα ήταν καλύτερα από το τίποτα.Τελος πάντων.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:28, 19-12-10:

Και ρωτώ εγώ,αυτός που είναι το 4 στην κλίμακα,γιατί πρέπει να μη γνωρισει πουθενα,να του αποκρυψει τελειως η κοινωνια την ομοφυλοφιλια?Για να παντρευτει γυναικα?Ειναι πιο θεμιτο αυτο?
Αυτος θα στραφει μονος του στην ομοφυλοφιλια... Δεν χρειαζεται την κοινωνια...

Ασε που μιλαμε ξεκαθαρα για την μη προβολη ομοφυλοφιλικων προτυπων... Ας τους αφησουμε να βρουνε τον δρομο τους μονοι τους...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 17:36, 19-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Αυτος θα στραφει μονος του στην ομοφυλοφιλια... Δεν χρειαζεται την κοινωνια...

Ασε που μιλαμε ξεκαθαρα για την μη προβολη ομοφυλοφιλικων προτυπων... Ας τους αφησουμε να βρουνε τον δρομο τους μονοι τους...
Αν μιλάμε για το πρότυπο-ξεφτύλα και για τα show,μαζί σου,αλλά γενικότερα,η κοινωνία δε θα πρέπει να κάνει πως δεν υπάρχουν,σαν να είναι αμαρτία.Και κυρίως,δε θα πρέπει να καλύπτονται αυτά που περνάνε αυτοί οι ανθρωποι,λόγω της διαφορετικότητάς τους.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 17:37, 19-12-10:

Να προσθέσω πάντως,αν και το έχω ξαναπεί,πως στα βασικά δικαιώματα των ομοφυλοφίλων δεν αναγνωρίζω την υιοθεσία παιδιών.Το γιατί αναλυτικά το έχω πει αρκετές σελίδες πίσω.

Από την άλλη,όταν ακούς πόσα παιδάκια σαπίζουν μόνα τους στα ελληνικά νοσοκομεία,αναρωτιέσαι,αν θα ήταν καλύτερα από το τίποτα.Τελος πάντων.
Η υιοθεσία είναι πολύ λεπτό θέμα. Εγώ τείνω προς το ναι γιατί θεωρώ ότι είναι καλύτερο για το παιδί να μεγαλώσει ανάμεσα σε δύο άντρες ή δυο γυναίκες που θα το αγαπούν παρά να σαπίζει όπως λες σε κάποιο νοσοκομείο η ίδρυμα. Πάντως υπάρχουν πολλές αμφιβολίες και επιφυλάξεις για αυτό στην προκειμένη φάση ας επιτραπεί ο γάμος να δούμε πως θα πάει και μετά βλέπουμε.

Πάντως εννοείται ότι αν επιτραπέι θα πρέπει να γίνει πρώτα πολύ προσεχτικός έλεγχος για την καταλληλότητα της τάδε οικογένειας. Αυτό βέβαια θα πρέπει να ισχύει και σε υιοθεσία από ετεροφυόφιλα ζευγάρια.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 17:44, 19-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Η υιοθεσία είναι πολύ λεπτό θέμα. Εγώ τείνω προς το ναι γιατί θεωρώ ότι είναι καλύτερο για το παιδί να μεγαλώσει ανάμεσα σε δύο άντρες ή δυο γυναίκες που θα το αγαπούν παρά να σαπίζει όπως λες σε κάποιο νοσοκομείο η ίδρυμα. Πάντως υπάρχουν πολλές αμφιβολίες και επιφυλάξεις για αυτό στην προκειμένη φάση ας επιτραπεί ο γάμος να δούμε πως θα πάει και μετά βλέπουμε.

Πάντως εννοείται ότι αν επιτραπέι θα πρέπει να γίνει πρώτα πολύ προσεχτικός έλεγχος για την καταλληλότητα της τάδε οικογένειας. Αυτό βέβαια θα πρέπει να ισχύει και σε υιοθεσία από ετεροφυόφιλα ζευγάρια.
Yeap συμφωνώ.Απλά λέω πως τείνω στο οχι,αν εχω δεδομένο πως απο τη μια εχω ενα ζευγαρι ετεροφιλοφιλων,κι απο την αλλη ενα ομοφυλοφιλων,που μεταξυ τους εχουν τις ιδιες σχεσεις,και νοιαζονται για τα παιδια το ιδιο και τα δυο ζευγαρια.Τοτε θα προτιμησω το ετεροφιλοφιλο ζευγαρι.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:46, 19-12-10:

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα στατιστικών. Υποτίθεται (και θα ήθελα ν' ακούσω απόψεις κι επ' αυτής της υπόθεσης) ότι το αντρικό πρότυπο έχει να προσφέρει πολλά στην κοινωνία, γι' αυτό και δεν έχει έως σήμερα καταρριφθεί. Θα μου πει κάποιος ότι το πρότυπο αυτό, όπως έχω συχνά γράψει παραπάνω, βασίζεται σε μεγάλο ποσοστό σε φαλλοκρατικούς μύθους και φυσικά δεν θα μπορώ να διαφωνήσω. Ωστόσο, ακόμη κι αν καταργούσαμε εντελώς κάθε φαλλοκρατική επιρροή, πάλι δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένα πρότυπο αρσενικής-ετεροφυλοφιλικής συμπεριφοράς που θα ήταν θετικό για την κοινωνία; Είστε αντίθετοι με τούτη την άποψη;

Εάν λοιπόν οι gay γίνονταν πλειοψηφία, δεν θα κινδύνευε μ' εξαφάνιση ο ρόλος του ετεροφυλόφιλου άντρα στην κοινωνία; Επίσης, δεν θα διαταρασσόταν η αναπαραγωγική ισορροπία σε τέτοια περίπτωση; Κατανοείτε ότι σε τέτοια περίπτωση θα έπρεπε να θεσμοθετηθεί η πολυγαμία και ποιοι θα ήταν οι κοινωνικοί κλυδωνισμοί που κάτι τέτοιο θα προκαλούσε;

Έχουν τελικά απολύτως άδικο όσοι ανησυχούν για κάτι τέτοιο; Αν ναι, δεν έχω διαβάσει μέχρι σήμερα κάποιο πειστικό επιχείρημα επ' αυτού και πιστεύω ότι είναι επιτέλους ώρα να το θέσουμε ως παράμετρο στη συζήτηση, αντί όπως λέτε να αναμασούμε την ίδια στείρα αντιπαράθεση, που έχει οδηγήσει το thread σε κλείδωμα περισσότερες φορές από κάθε άλλο μέσα στο στέκι.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 17:53, 19-12-10:

Ωστόσο, ακόμη κι αν καταργούσαμε εντελώς κάθε φαλλοκρατική επιρροή, πάλι δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένα πρότυπο αρσενικής-ετεροφυλοφιλικής συμπεριφοράς που θα ήταν θετικό για την κοινωνία; Είστε αντίθετοι με τούτη την άποψη;
Δεν νομίζω πως είναι κανείς αντίθετος με αυτή την άποψη αλλά μπορεί ο τάδε να μην θέλει να γίνει αυτό το πρότυπο μόνο και μόνο για να ωφεληθεί η κοινωνία. Και είναι άδικο να καταδικάζεται για αυτό. Και επίσης, νομίζω ότι πολλοί ετεροφυλόφιλοι στις σχέσεις τους δεν είναι καθόλου καλό πρότυπο αρσενικής-ετεροφυλοφιλικής συμπεριφοράς

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 17:54, 19-12-10:

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα στατιστικών.
Δεν ειναι για μενα,αλλα δες και την αλλη πλευρα.Ουρλιαζει εδω και ποσες σελιδες πως αν σεβαστει η κοινωνια τους gay,αυτοι θα γινουν πλειοψηφια,λες και μιλαμε για προεκλογικη περιοδο.
Υποτίθεται (και θα ήθελα ν' ακούσω απόψεις κι επ' αυτής της υπόθεσης) ότι το αντρικό πρότυπο έχει να προσφέρει πολλά στην κοινωνία, γι' αυτό και δεν έχει έως σήμερα καταρριφθεί. Θα μου πει κάποιος ότι το πρότυπο αυτό, όπως έχω συχνά γράψει παραπάνω, βασίζεται σε μεγάλο ποσοστό σε φαλλοκρατικούς μύθους και φυσικά δεν θα μπορώ να διαφωνήσω. Ωστόσο, ακόμη κι αν καταργούσαμε εντελώς κάθε φαλλοκρατική επιρροή, πάλι δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένα πρότυπο αρσενικής-ετεροφυλοφιλικής συμπεριφοράς που θα ήταν θετικό για την κοινωνία; Είστε αντίθετοι με τούτη την άποψη;
Δε διαφωνώ με το οτί το αντρικό πρότυπο είναι αναγκαίο,αλλα τη μειοψηφία που δεν το χει,κι αντιστοιχα τις γυναικες που δεν προβαλλουν το γυναικειο,δεν πρεπει να τις παραγκωνίσουμε.Ενα νομικο κωλοχαρτο δεν αρκει,γιατι κι ο ομοφυλοφιλος εχει αισθηματα.Αν θελει να παντρευτει,χωρις προκλησεις,δεν μπορω να του πω οχι.

Εάν λοιπόν οι gay γίνονταν πλειοψηφία, δεν θα κινδύνευε μ' εξαφάνιση ο ρόλος του ετεροφυλόφιλου άντρα στην κοινωνία; Επίσης, δεν θα διαταρασσόταν η αναπαραγωγική ισορροπία σε τέτοια περίπτωση; Κατανοείτε ότι σε τέτοια περίπτωση θα έπρεπε να θεσμοθετηθεί η πολυγαμία και ποιοι θα ήταν οι κοινωνικοί κλυδωνισμοί που κάτι τέτοιο θα προκαλούσε;
Απο που κι ως που αν οι κοινωνια σεβαστει τους gay,αυτοι θα γινουν πλειοψηφια?Αν μη τι άλλο,ενας βιολόγος(δε μιλάω ειρωνικά αυτή τη στιγμή),θα ξέρει πως αν δεν έχεις το γενετικό υπόβαθρο,δεν προκειται.Μην μπερδευουμε την ομοφυλοφιλια με τις κομματικες επιλογές,που αλλαζουν αναλογα με το τι μας συμφερει ατομικα και κοινωνικα,ξαναλεω.

Έχουν τελικά απολύτως άδικο όσοι ανησυχούν για κάτι τέτοιο;
Προφανως.
Αν ναι, δεν έχω διαβάσει μέχρι σήμερα κάποιο πειστικό επιχείρημα επ' αυτού και πιστεύω ότι είναι επιτέλους ώρα να το θέσουμε ως παράμετρο στη συζήτηση, αντί όπως λέτε να αναμασούμε την ίδια στείρα αντιπαράθεση, που έχει οδηγήσει το thread σε κλείδωμα περισσότερες φορές από κάθε άλλο μέσα στο στέκι.
Ελπίζω να ήμουν αν όχι πειστικός,κατανοητός σε αυτά που σκεφτομαι.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,644 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:04, 19-12-10:

αποχωρω απο την συζητηση ως ενδειξη διαμαρτυριας
Τους αγωνιστικούς μας χαιρετισμούς στα γραφεία του κόμματος στον Περισσό.
Κι αυτοί το ίδιο κάνουν όταν έχουν άδικο σε μια συζήτηση και δεν τους παίρνει: αποχωρούν.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 18:11, 19-12-10:

Δε διαφωνώ με το οτί το αντρικό πρότυπο είναι αναγκαίο,αλλα τη μειοψηφία που δεν το χει,κι αντιστοιχα τις γυναικες που δεν προβαλλουν το γυναικειο,δεν πρεπει να τις παραγκωνίσουμε.Ενα νομικο κωλοχαρτο δεν αρκει,γιατι κι ο ομοφυλοφιλος εχει αισθηματα.Αν θελει να παντρευτει,χωρις προκλησεις,δεν μπορω να του πω οχι.
Για να μην πιάσουμε και πάλι όλη την κουβέντα από την αρχή, θα υπενθυμίσω ότι σε τούτο τον κύκλο συζητάμε με βάση την παραδοχή ότι το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού ανήκει στο 2-4 της κλίμακας του Kinsley, δηλαδή έχουν σε μεγαλύτερο ή σε μικρότερο βαθμό κάποιες ομοφυλοφιλικές τάσεις (διαφωνώ παρεμπιπτόντως με την άποψη ότι όλοι αυτοί θα είναι bi, ωστόσο συμφωνώ ότι σε περίπτωση διαφήμισης του προτύπου πράγματι θ' αυξανόταν ο αριθμός των τελευταίων), τις οποίες θα εκδηλώσουν ή όχι, ανάλογα με τις κοινωνικές συνθήκες. Συνεπώς δεν μιλάμε για την μειοψηφία που εντάσσονται στο 5 της κλίμακας, όπου δεν διαφωνώ μαζί σου, αφού γι' αυτούς δεν υπάρχει άλλη επιλογή, αλλά για την αμφιταλαντευόμενη πλειοψηφία, η οποία σε περίπτωση επικράτησης ομοφυλοφιλικών προτύπων είναι δυνατόν να στραφεί εύκολα προς εκείνη την κατεύθυνση. Νομίζω ότι ούτε ο Άγγελος, ούτε ο Μπαγκς, ούτε ο Κορωνεύς ήταν κάθετα αντίθετοι με κάποια μορφή νομιμοποίησης της συμβίωσης μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου. Η μεγάλη τους ένσταση έγκειται στο λανσάρισμα της ομοφυλοφιλίας ως ισότιμης με την ομοφυλοφιλία, άσχετα εάν κανένας από αυτούς δεν μας εξήγησε επαρκώς τι ακριβώς σημαίνει η έννοια της "φυσιολογικότητας".

Απο που κι ως που αν οι κοινωνια σεβαστει τους gay,αυτοι θα γινουν πλειοψηφια?Αν μη τι άλλο,ενας βιολόγος(δε μιλάω ειρωνικά αυτή τη στιγμή),θα ξέρει πως αν δεν έχεις το γενετικό υπόβαθρο,δεν προκειται.Μην μπερδευουμε την ομοφυλοφιλια με τις κομματικες επιλογές,που αλλαζουν αναλογα με το τι μας συμφερει ατομικα και κοινωνικα,ξαναλεω.
Νομίζω ότι το εξηγώ δυο ποστ μου παραπάνω, ως υπόθεση προς συζήτηση, αλλά και εν τάχει στην αμέσως προηγούμενη παράγραφο του παρόντος ποστ. Ακριβώς επειδή είμαι βιολόγος, μπορώ να βλέπω τα πράγματα σε μεγαλύτερο βάθος από το συνηθισμένο, ωστόσο στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει λόγο τόσο πολύ η βιολογία, όσο η ψυχολογία και η κοινωνιολογία...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 18:16, 19-12-10:

Η απάντηση που απαντά και στα ερωτήματα σου,είναι η απάντηση στην ερώτηση:Τι επιδρά σε μεγαλύτερο βαθμό,η γενετική ή η ψυχολογια?

Αν η απάντηση είναι η γενετική,σταματάμε εδω.

ΑΝ υπερτερεί η ψυχολογία,τότε πόσοι σε ποσοστο είναι οι κλίμακας 2-4?

Κι αν αυτοί είναι τόσοι ώστε να "κινδυνεύει" η πλειοψηφία,πόσο και προς τα που επηρεάζονται αυτοί απο τις κοινωνικές συνθήκες?

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 18:36, 19-12-10:

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα στατιστικών. Υποτίθεται (και θα ήθελα ν' ακούσω απόψεις κι επ' αυτής της υπόθεσης) ότι το αντρικό πρότυπο έχει να προσφέρει πολλά στην κοινωνία, γι' αυτό και δεν έχει έως σήμερα καταρριφθεί. Θα μου πει κάποιος ότι το πρότυπο αυτό, όπως έχω συχνά γράψει παραπάνω, βασίζεται σε μεγάλο ποσοστό σε φαλλοκρατικούς μύθους και φυσικά δεν θα μπορώ να διαφωνήσω. Ωστόσο, ακόμη κι αν καταργούσαμε εντελώς κάθε φαλλοκρατική επιρροή, πάλι δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένα πρότυπο αρσενικής-ετεροφυλοφιλικής συμπεριφοράς που θα ήταν θετικό για την κοινωνία; Είστε αντίθετοι με τούτη την άποψη;

Μα και οι gay άνδρες δεν παύουν να είναι άνδρες. Οπότε το "αντρικό πρότυπο" εξακολουθεί να υπάρχει. Αν εξαιρέσουμε βέβαια τις "ξεφωνημένες" περιπτώσεις, που εκεί σίγουρα δεν υπάρχει "αντρικό πρότυπο".

Επίσης, μην ξεχνάμε και τις γυναίκες! Συνέχεια βλέπω να παραγκωνίζονται σε αυτή τη συζήτηση. Αν αυξανόταν ο αριθμός των ομοφυλόφιλων συνολικά, θα αυξανόταν κι ο αριθμός των ομοφυλόφιλων γυναικών. Οι οποίες μπορούν να τεκνοποιήσουν, χρησιμοποιώντας σπέρμα από δότη ή από κάποιο πρόθυμο φίλο τους. Επομένως δεν νομίζω πως θα υπήρχε μείωση στις γεννήσεις (αν αυτό εννοούσες με το "αναπαραγωγική ισορροπία").

Επίσης είναι ένα θέμα προς συζήτηση το κατά πόσο το "πρότυπο αρσενικής-ετεροφυλοφιλικής συμπεριφοράς" είναι όντως θετικό για την κοινωνία.

Σημείωση: Το αντρικό πρότυπο το βάζω σε εισαγωγικά επειδή δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σημαίνει και τι ακριβώς περιλαμβάνει. Επίσης δεν μου αρέσει η λέξη "πρότυπο" όταν χρησιμοποιείται για ανθρώπινες συμπεριφορές, πόσο μάλλον όταν αυτές αφορούν σε συμπεριφορές φύλου.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:44, 19-12-10:

Νομίζω ότι ούτε ο Άγγελος, ούτε ο Μπαγκς, ούτε ο Κορωνεύς ήταν κάθετα αντίθετοι με κάποια μορφή νομιμοποίησης της συμβίωσης μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου. Η μεγάλη τους ένσταση έγκειται στο λανσάρισμα της ομοφυλοφιλίας ως ισότιμης με την ομοφυλοφιλία, άσχετα εάν κανένας από αυτούς δεν μας εξήγησε επαρκώς τι ακριβώς σημαίνει η έννοια της "φυσιολογικότητας".
σωστος,, αν και διαφωνω στο τελευταιο..εχω βαρεθει να εξηγω και να εκθετω τις ιδεες μου εδω μεσα..απλα ο καθενας διαβαζει οτι θελει..

Αν αυξανόταν ο αριθμός των ομοφυλόφιλων συνολικά, θα αυξανόταν κι ο αριθμός των ομοφυλόφιλων γυναικών. Οι οποίες μπορούν να τεκνοποιήσουν, χρησιμοποιώντας σπέρμα από δότη ή από κάποιο πρόθυμο φίλο τους. Επομένως δεν νομίζω πως θα υπήρχε μείωση στις γεννήσεις (αν αυτό εννοούσες με το "αναπαραγωγική ισορροπία").
μπραβο..αυτη ειναι η λυση!
ας γινουμε ολοι ομοφυλοφιλοι..!
η τεχνητη γονιμοποιηση φτανει..

θα μπρουσα να γελασω ,,αν δεν ηταν τοσο τραγικη αυτη η εικονα για το μελλον..

να αναφερω ποσο μικρη επιτυχια και επιπλοκες εχει η τεχνητη γονιμοποιηση?ή ακομα και για διαφορες στα εμβρυα του σωληνα συμφωνα με καποιες ερευνες?

ελεος,,τι ακοκυ εδω μεσα..
η τεχνολογια στην υπηρεσια της διαστροφης...
δεν ξερω που ειναι τα ορια..αλα θα μαθουμε συντομα απο οτι βλεπω..
και με το σκληρο τροπο..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 19:32, 19-12-10:

Νομίζω ότι ούτε ο Άγγελος, ούτε ο Μπαγκς, ούτε ο Κορωνεύς ήταν κάθετα αντίθετοι με κάποια μορφή νομιμοποίησης της συμβίωσης μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου. Η μεγάλη τους ένσταση έγκειται στο λανσάρισμα της ομοφυλοφιλίας ως ισότιμης με την ΕΤΕΡΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ.
Και η διαφωνια της δικης μου πλευρας ειναι οτι οι πολιτες ανεξαρτητα σεξουαλικοτητας πρεπει να αντιμετωπιζονται ισοτιμα,αλλιως ξαναπαμε σε εποχες Απαρχαϊντ,που οι λευκοι δε θεωρουσαν τον εγχρωμο φυσιολογικό.Μην πει κανεις " δεν ειναι το ιδιο " Κι εκεινοι τοτε θεωρουσαν πως ενας εγχρωμος είναι χαμηλου IQ και δεν μπορει να οφελησει την κοινωνια οσο ενας λευκος,αρα δεν μπορει να θεωρειται ισοτιμος.Διολου τυχαιο και το οτι ο Ναζισμος κυνηγησε τους ομοφυλοφιλους οσο και τους Εβραιους και λοιπους μεταναστες.

Φοβια στη διαφορετικοτητα.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 19:34, 19-12-10:

μπραβο..αυτη ειναι η λυση!
ας γινουμε ολοι ομοφυλοφιλοι..!
η τεχνητη γονιμοποιηση φτανει..
θα μπρουσα να γελασω ,,αν δεν ηταν τοσο τραγικη αυτη η εικονα για το μελλον..
να αναφερω ποσο μικρη επιτυχια και επιπλοκες εχει η τεχνητη γονιμοποιηση?ή ακομα και για διαφορες στα εμβρυα του σωληνα συμφωνα με καποιες ερευνες?
ελεος,,τι ακοκυ εδω μεσα..
η τεχνολογια στην υπηρεσια της διαστροφης...
δεν ξερω που ειναι τα ορια..αλα θα μαθουμε συντομα απο οτι βλεπω..
και με το σκληρο τροπο..
Δίκιο έχει ένας καθηγητής μου που υποστηρίζει ότι τους Έλληνες η ημιμάθεια θα τους φάει.
Εσύ μιλάς για την IVF (in vitro fertilisation), η οποία όντως είναι δύσκολη και με χαμηλά ποσοστά επιτυχίας. Τώρα για το αν υπάρχουν διαφορές στα έμβρυα, δεν το γνωρίζω ούτε έχω υπόψιν τις έρευνες που αναφέρεις, αν μπορείς παρέθεσέ τις.
Στην περίπτωση των ομοφυλόφιλων γυναικών, γίνεται απλά έγχυση του σπέρματος στον τράχηλο της μήτρας, δεν γίνεται δηλαδή εξωσωματική γονιμοποίηση. Άρα υπό μία έννοια δεν είναι τεχνητή γονιμοποίηση. Το μόνο που αλλάζει είναι ότι στην μία περίπτωση το σπέρμα εξέρχεται από το πέος ενώ στην άλλη από μια πιπέτα. Το αστείο είναι ότι προ ολίγων ημερών διάβαζα το εξής άρθρο στο shine.yahoo.com (ένα site που απεθύνεται σε γυναίκες) : How to Knock Yourself Up Without a Man.
Τώρα, το κατά πόσο είναι ηθικό να γίνεται γονιμοποίηση με αυτό τον τρόπο είναι άλλη ιστορία. Επίσης, θα μπορούσε να υποστηρίξει κανείς ότι και τα υπογόνιμα ζευγάρια ίσως να έχουν κάποιο λόγο που αδυνατούν να συλλάβουν με τις φυσικές μεθόδους και επομένως ίσως να είναι αθέμιτο να επεμβαίνουμε στη φύση στην προσπάθεια μας να τους βοηθήσουμε να αποκτήσουν παιδί.
Και επίσης, ας μην ξεχνάμε ότι μπορεί μια λεσβία να κάνει σεξ χωρίς προφυλάξεις με άνδρα/άνδρες μέχρι να μείνει έγκυος. Η σύλληψη σε αυτή την περίπτωση θα έχει πραγματοποιηθεί με τον συνηθισμένο τρόπο, δηλαδή από την συνουσία ενός άνδρα με μία γυναίκα. Όμως είναι ηθικό;
Ξεφύγαμε όμως...

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 21:18, 19-12-10:

Και η διαφωνια της δικης μου πλευρας ειναι οτι οι πολιτες ανεξαρτητα σεξουαλικοτητας πρεπει να αντιμετωπιζονται ισοτιμα,αλλιως ξαναπαμε σε εποχες Απαρχαϊντ,που οι λευκοι δε θεωρουσαν τον εγχρωμο φυσιολογικό.Μην πει κανεις " δεν ειναι το ιδιο " Κι εκεινοι τοτε θεωρουσαν πως ενας εγχρωμος είναι χαμηλου IQ και δεν μπορει να οφελησει την κοινωνια οσο ενας λευκος,αρα δεν μπορει να θεωρειται ισοτιμος.Διολου τυχαιο και το οτι ο Ναζισμος κυνηγησε τους ομοφυλοφιλους οσο και τους Εβραιους και λοιπους μεταναστες.

Φοβια στη διαφορετικοτητα.
Δεν συμφωνώ με τους Ναζί.
Θέλω να σε ρωτήσω όμως να μου πεις κατα την γνώμη σου, σε τι έχουν ωφελήσει ή βλάψει γενικά την ανθρωπότητα οι ομάδες που κυνηγήθηκαν απο τους Ναζί ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 19-12-10 στις 22:18.
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 21:23, 19-12-10:

Δεν συμφωνώ με τους Ναζί.
Θέλω να σε ρωτήσω όμως να μου πεις κατα την γνώμη σου, σε τι έχουν ωφελίσει ή βλάψει γενικά την ανθρωπότητα ;
Οι Ναζί ή οι ομοφυλόφιλοι;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    cfgeorgia, Satan Claus, TombRaiderLover

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους