Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,177 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,035 μηνύματα σε 96,055 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 756 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 478)
Ναι
303
63,39%
Όχι
117
24,48%
Με αφήνει αδιάφορο/η
58
12,13%

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,244 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 17:50, 21-02-15:

'Εχει νόημα να γράψω πάλι ένα κατεβατό για το ότι όλοι είναι άνθρωποι με ίσα δικαιώματα, να πάρω κάποιες θετικές και να βρεθούν πάλι 1-2 μαλάκες που θα μου ανεβάσουν την πίεση? (Φυσικά και ο γάμος είναι ιερό&όσιο πράγμα, προφανώς η λέξη διαζύγιο έχει σβηστεί από το λεξιλόγιο για να βολευτεί το επιχείρημα).
Όχι.

Επομένως, αγαπητοί "ας κάνουν ό,τι θέλουν ΑΛΛΑ...", αγαπητοί "οι γκέι είναι κάτι αφύσικο", αγαπητοί "ο γάμος και η υιοθεσία είναι μόνο για straight ζευγάρια", και λοιπές αμοιβάδες, σας εύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ, ο γιος, η κόρη, ο αδερφός, η αδερφή, ο κολλητός, η κολλητή σας να αποδειχτούν ομοφυλόφιλοι(υποθέτω ότι δεν έχετε αποκλείσει ένα τέτοιο σενάριο από το μυαλό σας. Ποια είναι η λύση, να κάνετε ότι δεν γνωρίζεστε ή μήπως το ηλεκτροσόκ?). Και δεν το λέω σαν κατάρα, γιατί η ομοφυλοφιλία δεν είναι κατάρα. Σαν ευχή το λέω. Με τα επιχειρήματα που βλέπω να γράφονται, διαπιστώνω ότι πλέον ο μόνος τρόπος να αναθεωρήσει κάποιος είναι να βιώσει την κατάσταση στο πετσί του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 536 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 17:54, 21-02-15:

γεννετικα δεν μπορει να προβλεφθει αν το παιδι θα ειναι ομοφυλοφιλο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,777 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 18:20, 21-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
(Φυσικά και ο γάμος είναι ιερό&όσιο πράγμα, προφανώς η λέξη διαζύγιο έχει σβηστεί από το λεξιλόγιο για να βολευτεί το επιχείρημα).
Γιατί όλοι οι γάμοι μεταξύ ετεροφυλόφιλων και η απόκτηση παιδιών είναι εντελώς πετυχημένα και δεν κάνουν ποτέ λάθος. Ενώ οι ομοφυλόφιλοι για κάποιο λόγο και χωρίς να ξέρουμε είναι ακατάλληλοι για γονείς. Έτσι πάει με μερικούς εδώ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,314 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 12:27, 22-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
Πως να γίνει κάτι τέτοιο? Αυτά τα πράγματα είναι στον εγκέφαλο. Είναι σαν να ρωτάς αν θα βγει έξυπνος, αν θα βγει πονηρός κλπ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,208 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 15:26, 22-02-15:

Ναι, υπάρχουν κάποια τεστ. Πρώτα η έγκυος κάνει υπέρηχο και μαθαίνει το φύλο του παιδιού. Ας υποθέσουμε ότι είναι αγόρι. Στη συνέχεια για να τσεκάρει αν το μωρό θα βγει ομοφυλόφιλο, βάζει μπροστά απ' την τουρλωμένη κοιλιά της ένα Penthouse και έναν Τσελεμεντέ και κόβει αντιδράσεις. Ανάλογα με το προς τα πού θα κλωτσήσει το μωρό, τσόντες ή μαγειρική, καταλαβαίνει το σεξουαλικό του προσανατολισμό.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,244 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 16:03, 22-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Ναι, υπάρχουν κάποια τεστ. Πρώτα η έγκυος κάνει υπέρηχο και μαθαίνει το φύλο του παιδιού. Ας υποθέσουμε ότι είναι αγόρι. Στη συνέχεια για να τσεκάρει αν το μωρό θα βγει ομοφυλόφιλο, βάζει μπροστά απ' την τουρλωμένη κοιλιά της ένα Penthouse και έναν Τσελεμεντέ και κόβει αντιδράσεις. Ανάλογα με το προς τα πού θα κλωτσήσει το μωρό, τσόντες ή μαγειρική, καταλαβαίνει το σεξουαλικό του προσανατολισμό.
Να 'σαι καλά, ψόφησα.

Παράθεση

fashionista

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fashionista
H fashionista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H fashionista έγραψε στις 17:15, 22-02-15:

Εεεε οχι βεβαια και δεν φαινεται και τα πρωτα χρονια της ζωης του,μονο οταν μεγαλωσει το παιδακι αρχιζει και καταλαβαινει απο μονο του,δεν ξερω βεβαια αν γινεται αντιληπτο απο τους αλλους.

Παράθεση

Απρόσεχτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Απρόσεχτος
Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O Απρόσεχτος έγραψε στις 17:57, 22-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Μόνο που εδώ υπάρχει ένα πρόβλημα και λέγεται ρατσισμός. Και με το αν το αγνοούμε (όπως και κάθε άλλο πρόβλημα) δεν το καταπολεμάμε.
Ισως να έβλεπες λίγο διαφορετικά και όχι τόσο υποκειμενικά τα πράγματ, αν δεν ονόμαζαν ένα σύμφωνο συμβίωσης (που είναι ο πολιτικός γράμος), γάμο και άφηναν τον θρησκευτικό γάμο, ώς είχε. Δηλαδή, η μία και μοναδική πράξη που θα είχε την ονομασία Γάμος.
Και η άλλη ή άλλες, σύμφωνο φιλίας, συμβίωσης ή συμβόλαιο δια βίου συμβίωσης.

Θα ήθελα να μου πεις, αν βλέπεις ρατσισμό και σε ποιο σημείο τον βλέπεις.

Γιατι μέχρι αυτή την στιγμή, βλέπεις μόνο απο την μια μεριά, απο την γραφή σου συμπεραίνοντας.

Ολοι λέτε να αλλάξει κάτι. Ολοι μεταφράζετε λέξεις κατα το δοκούν.

Δεν έχω να σας πω κάτι άλλο, εκτός απο το οτι ο άνθρωπος έχει δυνατότητες προστά στις οποίες η ομοφυλοφιλία είναι κάτι το εξαιρετικά στρεβλό.
Ομως συμβαίνει σε κάποιους και δεν έχω κάτι να πω γι΄αυτούς, Το πάθος τους είναι κάτι που τους ακολουθεί και σ΄αυτό, εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Παράθεση

Crooked

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Crooked
Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O Crooked Trade all your heroes in for ghosts έγραψε στις 19:56, 22-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
δηλαδη εμενα που μου αρεσει να μαγειρευω και στις αναμονες να τραβαω καμια... τι με κανεις

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,208 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 11:17, 24-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Απρόσεχτος
Ισως να έβλεπες λίγο διαφορετικά και όχι τόσο υποκειμενικά τα πράγματ, αν δεν ονόμαζαν ένα σύμφωνο συμβίωσης (που είναι ο πολιτικός γράμος), γάμο και άφηναν τον θρησκευτικό γάμο, ώς είχε.
Ο πολιτικός γάμος και το σύμφωνο συμβίωσης είναι δύο διαφορετικά πράγματα, δεν είναι το ίδιο. Άλλο το σύμφωνο συμβίωσης, άλλο ο πολιτικός γάμος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolaos p.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolaos p.
Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 198 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε στις 11:17, 01-06-15:

Είμαι κατηγορηματικά κατά του γάμου ομοφυλοφίλων! Αν κάποιος/ κάποια είναι gay/ λεσβία, δικαίωμά του, αλλά από κει και πέρα ο γάμος και η οικογένεια είναι κατι διαφορετικό. Για το άλλο, το σύμφωνο συμβίωσης το οποίο ρυθμίζει ιδιοκτησιακά και κληρονομικά θέματα από νομικής απόψεως δεν διαφωνώ, αλλά να μην το ονομάζουμε και γάμο!

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,678 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 13:19, 01-06-15:

Θρησκευτικός συμφωνώ ας μην γίνεται. Πολιτικός γάμος θα έπρεπε να έχουν κάθε δικαίωμα να κάνουν. Στο κράτος μπροστά είμαστε όλοι ίσοι, όπως και εμείς έτσι και εκείνοι. Αλλιώς δεν είμαστε δημοκρατικό κράτος.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,062 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 13:35, 01-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaos p.
Είμαι κατηγορηματικά κατά του γάμου ομοφυλοφίλων! Αν κάποιος/ κάποια είναι gay/ λεσβία, δικαίωμά του, αλλά από κει και πέρα ο γάμος και η οικογένεια είναι κατι διαφορετικό. Για το άλλο, το σύμφωνο συμβίωσης το οποίο ρυθμίζει ιδιοκτησιακά και κληρονομικά θέματα από νομικής απόψεως δεν διαφωνώ, αλλά να μην το ονομάζουμε και γάμο!
δηλαδή? αν δύο άτομα αγαπιούνται και θέλουν να το επισημοποιήσουν, εμείς θα πούμε όχι? από που κι ως που?

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dr. No

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dr. No
Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 488 μηνύματα.

O Dr. No έγραψε στις 13:36, 01-06-15:

Τουλάχιστον το κράτος θα έπρεπε να αναγνωρίσει αυτό το δικαίωμα στους ομοφυλόφιλους, από την εκκλησία, ούτως ή άλλως, δεν πρέπει να περιμένει κανείς και πολλά.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolaos p.

Δραστήριο Μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 198 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε στις 15:01, 01-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
δηλαδή? αν δύο άτομα αγαπιούνται και θέλουν να το επισημοποιήσουν, εμείς θα πούμε όχι? από που κι ως που?
Μπορούν κάλλιστα να συζούν! Εδώ υπάρχουν ετερόφυλα ζευγάρια με παιδιά, που παραμένουν ανύπαντρα, για ποιό λόγο θα πρέπει ντε και καλά οι gay να παντρεύονται?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,897 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 15:03, 01-06-15:

Μπορούν κάλλιστα να συζούν! Εδώ υπάρχουν ετερόφυλα ζευγάρια με παιδιά, που παραμένουν ανύπαντρα, για ποιό λόγο θα πρέπει ντε και καλά οι gay να παντρεύονται?
Δεν είπε κανείς "ντε και καλά", όσοι το υποστηρίζουν λένε "να μπορούν".

Φυσικά αναφερόμαστε σε πολιτικό γάμο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,062 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 15:03, 01-06-15:

Δεν μου απαντάς. Με βάση αυτή τη λογική, για ποιο λόγο οι gay να μην παντρεύονται?

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 15:34, 01-06-15:

Μα τα ετερόφυλα ζευγάρια επιλέγουν να μην παντρευτούν και απλά να συζήσουν ή να υπογράψουν σύμφωνο συμβίωσης, όπως επίσης και επιλέγουν να παντρευτούν. Στα γκέι ζευγάρια δεν δίνεις αυτήν την επιλογή έτσι όπως το γράφεις.
Για το κράτος είμαστε όλοι ίσοι. Άλλωστε άνθρωποι δεν είμαστε όλοι?

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolaos p.

Δραστήριο Μέλος

O nikolaos p. έγραψε στις 23:40, 01-06-15:

Οπωσδήποτε δεν είμαι εγώ αυτός που δίνει τις επιλογές ή όχι στο τι θα κάνουν τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια!
Θα πω με άλλα λόγια το σκεπτικό μου μήπως δεν το εξέφρασα σωστά και δεν έγινε αντιληπτό.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος. αλλά δεν συμφωνώ στο να γίνονται γάμοι ομοφυλοφίλων.
Υπενθυμίζω οτι το αρχικό ερώτημα τέθηκε ως εξής:
"Σε κάποιες χώρες εδώ και χρόνια επιτρέπονται γάμοι μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου. Πόσο συμφωνείτε με αυτό το θεσμό? Θα θέλατε να νομιμοποιηθούν και στην Ελλάδα?
Όσον αφορά την υιοθέτηση παιδιών απο ομοφυλόφιλα ζευγάρια είστε υπέρ ή κατά?
Είναι έτοιμη η ελληνική κοινωνία να δεχτεί κάτι τέτοιο?
"
Η άποψή μου είναι οτι δεν συμφωνώ με αυτό το θεσμό και δεν θεωρώ την κοινωνία έτοιμη για κάτι τέτοιο, ειδικά στην επαρχία όπου ζω.
Τέθηκε το ερώτημα σε δημόσια συζήτηση, κατέθεσα την άποψή μου.
Δεν επιχειρώ να πεισω κάποιον να υποστηρίξει την άποψή μου, δέχομαι τις διαφωνίες όσων έχουν αντίθετη άποψη, αλλά η άποψή μου είναι αυτή και δεν αλλάζει!

Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 919 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 00:09, 02-06-15:

Οπωσδήποτε δεν είμαι εγώ αυτός που δίνει τις επιλογές ή όχι στο τι θα κάνουν τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια!
Θα πω με άλλα λόγια το σκεπτικό μου μήπως δεν το εξέφρασα σωστά και δεν έγινε αντιληπτό.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος. αλλά δεν συμφωνώ στο να γίνονται γάμοι ομοφυλοφίλων.
Υπενθυμίζω οτι το αρχικό ερώτημα τέθηκε ως εξής:
"Σε κάποιες χώρες εδώ και χρόνια επιτρέπονται γάμοι μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου. Πόσο συμφωνείτε με αυτό το θεσμό? Θα θέλατε να νομιμοποιηθούν και στην Ελλάδα?
Όσον αφορά την υιοθέτηση παιδιών απο ομοφυλόφιλα ζευγάρια είστε υπέρ ή κατά?
Είναι έτοιμη η ελληνική κοινωνία να δεχτεί κάτι τέτοιο?
"
Η άποψή μου είναι οτι δεν συμφωνώ με αυτό το θεσμό και δεν θεωρώ την κοινωνία έτοιμη για κάτι τέτοιο, ειδικά στην επαρχία όπου ζω.
Τέθηκε το ερώτημα σε δημόσια συζήτηση, κατέθεσα την άποψή μου.
Δεν επιχειρώ να πεισω κάποιον να υποστηρίξει την άποψή μου, δέχομαι τις διαφωνίες όσων έχουν αντίθετη άποψη, αλλά η άποψή μου είναι αυτή και δεν αλλάζει!
Δεν πρέπει να περιμένει κάποιος πότε η κοινωνία θα είναι έτοιμη. Αλλαγές γινόταν, γίνονται και θα γίνονται άσχετα με το πότε θα είναι έτοιμη. Αυτό μας έλειπε να πριμένουμε την κάθε κυράτσα πότε θα νιώσει έτοιμη.
Είσαι υπέρ της υοιθεσίας από ομοφυλόφιλα ζευγάρια;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolaos p.

Δραστήριο Μέλος

O nikolaos p. έγραψε στις 00:32, 02-06-15:

Δεν είμαι υπερ της υιοθεσίας από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, από τη στιγμή που δεν είμαι και υπέρ του γάμου.
Όσο για τον κόσμο της επαρχίας, σίγουρα δεν αναφέρομαι στις κυράτσες, αλλα σε νεότερους ανθρώπους. Τα αντανακλαστικά στην επαρχία είναι ακόμη συντηρητικά. Και τα δικά μου αντανακλαστικά είναι συντηρητικά ειδικά σε αυτό το θέμα, και εννοείται οτι κάποιοι θα συμφωνήσουν με αυτά που λέω και κάποιοι θα διαφωνήσουν (οι περισσότεροι απ' ότι αντιλαμβάνομαι)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolaos p. : 02-06-15 στις 00:38.
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk έγραψε στις 07:26, 02-06-15:

Δεν είμαι υπερ της υιοθεσίας από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, από τη στιγμή που δεν είμαι και υπέρ του γάμου.
Όσο για τον κόσμο της επαρχίας, σίγουρα δεν αναφέρομαι στις κυράτσες, αλλα σε νεότερους ανθρώπους. Τα αντανακλαστικά στην επαρχία είναι ακόμη συντηρητικά. Και τα δικά μου αντανακλαστικά είναι συντηρητικά ειδικά σε αυτό το θέμα, και εννοείται οτι κάποιοι θα συμφωνήσουν με αυτά που λέω και κάποιοι θα διαφωνήσουν (οι περισσότεροι απ' ότι αντιλαμβάνομαι)
αν ήταν να περιμέναμε την επαρχία να προοδεύσει, δεν νομίζω πως θα είχαμε κάνει και πολλά θετικά βήματα ως τώρα. ίσως απλά η επαρχία θα έπρεπε ν' ανοίξει τα μάτια της και να δει πως δεν υπάρχει νόημα στο να καταπιέζεις δύο ανθρώπους διαφορετικούς, να τους κατηγορείς για κάτι που δεν επέλεξαν. και με συγχωρείς αλλά εσύ μέχρι στιγμή λες "δεν είμαι κατά των γκέι, αλλά...". ε, δεν υπάρχει αλλά. αφού δεν έχεις πρόβλημα μαζί τους, δεν έχεις πρόβλημα και με το να ζήσουν τη ζωή τους όπως αυτοί κι όχι εγώ, εσύ ή η κλειστόμυαλη επαρχία θέλουμε. αν έχεις δύο μέτρα και δύο σταθμά, μάλλον δεν είσαι και τόσο υπέρ των ομοφυλοφίλων. και για να μην μακρηγορώ, τι μας πειράζει που είναι διαφορετικοί? μας ενοχλούν? όχι. άρα?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,678 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 09:19, 02-06-15:

Δεν θέλουμε να σου αλλάξουμε γνώμη, τα επιχειρήματά σου θέλουμε να ακούσουμε τα οποία δεν έχεις εκφράσει μέχρι τώρα. Απλά λες αυτό πιστεύω, αυτή είναι η γνώμη μου, δέξου την, τέλος. Θα την δεχτώ όταν μου την εξηγήσεις.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,897 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 10:32, 02-06-15:

Πρώτη φορά ακούω ότι ο υπόλοιπος κόσμος θα πρέπει να περιμένει την επαρχία (και δη την ελληνική), να πάρει απόφαση κάποια πράγματα, για να εξελιχθεί.

Παράθεση

nikolaos p.

Δραστήριο Μέλος

O nikolaos p. έγραψε στις 10:57, 02-06-15:

Η αντίρρησή μου έγκειται κυρίως στον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνομαι την έννοια "γάμος" (θρησκευτικός ή πολιτικός), δηλ. άντρας + γυναίκα ---> γάμος ---> οικογένεια ---> παιδιά.
Σαφώς μία ένωση ομοφυλοφίλων δεν μπορεί να "κάνει" παιδιά, αλλά εκεί έρχεται το θέμα της υιοθεσίας. Σε αυτό δεν συμφωνώ γιατί πιστεύω οτι ένα παιδί θα πρέπει να έχει στο σπίτι και αρσενικό πρότυπο και θηλυκό πρότυπο, ωστε να αναπτυχθεί σωστά. Θα μου πείτε τότε τι γίνεται με τις μονογονεϊκές οικογένειες όπου μέσα στο σπίτι υπάρχει μόνον το ένα από τα δύο πρότυπα? Εδώ υπάρχει πρόβλημα, το οποίο ή καλύπτεται εν μέρει, εφόσον ο μοναδικός γονέας έχει κάποια σχέση (κάτι το οποίο είναι πιθανό να συμβαίνει), ή δεν καλύπτεται, οπότε το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου διατηρείται. Σίγουρα δεν είναι όλες οι περιπτώσεις στον κόσμο ιδανικές.
Δεν θέλω να κουράζω άλλο το φόρουμ επαναλαμβάνοντας τα ίδια. Πιστεύω οτι σκοπός του παρόντος θέματος ήταν να σφυγμομετρήσει τις απόψεις που υπάρχουν, θετικές ή αρνητικές. Φαντάζομαι οτι ο συντάκτης του θέματος δεν περίμενε όταν έθεσε το ερώτημα, να μπουν όλοι και να τοποθετηθούν θετικά για το θέμα με ευχολόγια κλπ. Απο αυτή την άποψη πιστεύω οτι και οι αρνητικές τοποθετήσεις όπως η δική μου είναι χρήσιμες καθώς βοηθούν στον σκοπό, ο οποίος ήταν να χαρτογραφηθούν οι απόψεις όσο το δυνατόν περισσοτέρων ατόμων και να εξαχθεί ένα συμπέρασμα ως προς το που βρισκόμαστε, συνολικά, σε θετικές και αρνητικές γνώμες.

Παράθεση

Libertus

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,431 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 12:12, 02-06-15:

nikolaos p, έχουν μεγαλώσει παιδιά με γκέι γονείς και οι έρευνες έχουν δείξει ότι αναπτύχθηκαν φυσιολογικότατα. Επιπροσθέτως, εάν για κάποιο λόγο ένα παιδί δεν μεγαλώνει τόσο καλά σε μονογονεική οικογένεια, αυτό σχετίζεται με τα πιθανά οικονομικά προβλήματα που ανακύπτουν ή τις κακές σχέσεις των χωρισμένων γονιών και όχι με την απουσία του ενός προτύπου. Εξάλλου, από το να μείνει ένα παιδί για πάντα στο ορφανοτροφείο, δεν νομίζεις ότι είναι προτιμότερο να μεγαλώσει με ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 14:49, 02-06-15:

Πω γαμώτο κάθε φορά τα ίδια.
Πότε θα πάρετε χαμπάρι μερικοί ότι το παιδί το πρώτο και τελευταίο που χρειάζεται είναι ΑΓΑΠΗ, στοργή, στήριξη? Πότε θα πάρετε χαμπάρι ότι υπάρχουν τόσες προβληματικές οικογένειες στις οποίες και με το θηλυκό και το αρσενικό πρότυπο το παιδί βγαίνει "σκάρτο" (όπως θα ορίζατε εσείς το σκάρτο με το λάθος τρόπο που πιστεύατε ότι θα το μεγάλωναν 2 ομοφυλόφιλοι)?

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 15:16, 02-06-15:

Πω γαμώτο κάθε φορά τα ίδια.
Πότε θα πάρετε χαμπάρι μερικοί ότι το παιδί το πρώτο και τελευταίο που χρειάζεται είναι ΑΓΑΠΗ, στοργή, στήριξη? Πότε θα πάρετε χαμπάρι ότι υπάρχουν τόσες προβληματικές οικογένειες στις οποίες και με το θηλυκό και το αρσενικό πρότυπο το παιδί βγαίνει "σκάρτο" (όπως θα ορίζατε εσείς το σκάρτο με το λάθος τρόπο που πιστεύατε ότι θα το μεγάλωναν 2 ομοφυλόφιλοι)?
Παιδιά, δεν είναι επιχείρημα το "γιατί θεωρείς λάθος αυτό, αφού συμβαίνει ήδη το άλλο που δεδομένα δεν είναι τέλειο;". Φυσικά υπάρχουν ετερόφυλοι γονείς εντελώς ακατάλληλοι να μεγαλώσουν τα παιδιά τους. Πιστεύει κανείς απ'όσους τάσσονται υπέρ της υιοθεσίας από τα ομόφυλα ζευγάρια πως, εάν υιοθετούν (ή γονιμοποιούν τεχνητά) παιδιά, θα είναι όλα τα ζευγάρια κατάλληλα για την ανατροφή τους; Σαφώς όχι.

Η προσωπική μου άποψη είναι η εξής: Αν ο αριθμός των παιδιών προς υιοθεσία υπερβαίνει τον αριθμό των ετερόφυλων ζευγαριών που θέλουν να υιοθετήσουν παιδί, τότε να επιτρέπεται να υιοθετούν ομοφυλόφιλα ζευγάρια, όχι με την ίδια προτεραιότητα όμως γιατί καλώς ή κακώς πιστεύω πως είναι πράγματι σημαντικό κριτήριο η ύπαρξη πατέρα και μητέρας, όπως θεωρώ πως είναι σημαντικά κριτήρια ο χρόνος που θα μπορούν να αφιερώσουν οι γονείς στο παιδί, αν θα ανταπεξέρχονται στα έξοδα, η ομαλή σχέση μεταξύ του ζευγαριού. Τα περισσότερα κριτήρια, μάλιστα, είναι ίσως σημαντικότερα από το φύλο των γονέων. Αλλά, κατά την προσωπική μου άποψη, και το/-α φύλο/-α των γονέων είναι αρκετά σημαντικό κριτήριο.
Αν ο αριθμός των παιδιών προς υιοθεσία είναι μικρότερος του αριθμού των ετερόφυλων ζευγαριών που θέλουν να υιοθετήσουν παιδί (τα οποία θα έχουν κριθεί κατάλληλα για αυτό), θεωρώ πως, λόγω της προτεραιότητας που ανέφερα προηγουμένως, δε θα ετίθετο το ζήτημα της υιοθεσίας από ομόφυλα ζευγάρια.

Αυτή είναι η δική μου άποψη, την οποία τεκμηρίωσα. Φρονώ πως θα έπρεπε να δίδεται προτεραιότητα στα ετερόφυλα ζευγάρια, τα οποία υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσαν να γονιμοποιήσουν ούτως ή άλλως, απλώς πιθανότατα λόγω προβλημάτων στον συγκεκριμένο τομέα, δε δύνανται. Από την άλλη, τα ομόφυλα ζευγάρια δε θα μπορούσαν να γονιμοποιήσουν ούτως ή άλλως, επομένως για ποιο λόγο θεωρείτε πως θα έπρεπε να είναι αυτονόητο δικαίωμά τους η υιοθεσία παιδιών;

Ορισμένοι χρησιμοποιείτε το επιχείρημα πως υπάρχει στη φύση η ομοφυλοφιλία, επομένως δεν είναι ψυχική διαταραχή. Πολύ όμορφα, συμφωνώ. Μην παραβλέπετε όμως, όταν μιλάμε για την τεκνοποίηση, πως τα ομόφυλα ζευγάρια (ανθρώπων ή ζώων) στη φύση δε μπορούν να έχουν παιδιά, διότι χρειάζεται ένα άτομο του κάθε φύλου για τη γονιμοποίηση. Το να έχει ένας συγκεκριμένος άνθρωπος πρόβλημα στο συγκεκριμένο πεδίο είναι άλλο θέμα, καθώς αντιμετωπίζεται (μέσω τεχνητής γονιμοποίησης ή υιοθεσίας) όπως οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα υγείας, φέρνει τον άνθρωπο στην κατάσταση που θα ήταν αν δεν είχε συγκεκριμένες αδυναμίες ο οργανισμός του.

Όσο για τον γάμο, δεν τίθεται θέμα για μένα. Εφόσον συζούν, γιατί μας πειράζει να παντρεύονται, κάνουμε πως δεν υπάρχουν; Να παντρεύονται βεβαίως, είναι ενήλικες, είναι απόφασή τους και δεν ενοχλούν κανέναν. Απλώς, στα ζητήματα της υιοθεσίας, εμπλέκεται άμεσα η πολιτεία, διότι δεν επηρεάζονται μόνο οι ίδιοι όπως αντιλαμβάνεστε.

Παράθεση

nikolaos p.

Δραστήριο Μέλος

O nikolaos p. έγραψε στις 15:23, 02-06-15:

Δεν έχω να προσθέσω κάτι γιατί θα πλατειάσουμε και θα ξεφύγουμε από το αρχικό ερώτημα του νήματος (αν δεν το έχουμε ήδη κάνει).
Νομίζω οτι η γνώμη μου καταγράφηκε! Ας δώσουμε χώρο και σε άλλους για να εκφέρουν την άποψή τους!

Παράθεση

Libertus

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,431 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 15:26, 02-06-15:

Καθόλου δεν έχουμε πλατειάσει, απλά είσαι μανούλα στις υπεκφυγές.

Παράθεση

xzc213

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xzc213
Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O xzc213 έγραψε στις 16:03, 02-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos216
Παιδιά, δεν είναι επιχείρημα το "γιατί θεωρείς λάθος αυτό, αφού συμβαίνει ήδη το άλλο που δεδομένα δεν είναι τέλειο;". Φυσικά υπάρχουν ετερόφυλοι γονείς εντελώς ακατάλληλοι να μεγαλώσουν τα παιδιά τους. Πιστεύει κανείς απ'όσους τάσσονται υπέρ της υιοθεσίας από τα ομόφυλα ζευγάρια πως, εάν υιοθετούν (ή γονιμοποιούν τεχνητά) παιδιά, θα είναι όλα τα ζευγάρια κατάλληλα για την ανατροφή τους; Σαφώς όχι.

Η προσωπική μου άποψη είναι η εξής: Αν ο αριθμός των παιδιών προς υιοθεσία υπερβαίνει τον αριθμό των ετερόφυλων ζευγαριών που θέλουν να υιοθετήσουν παιδί, τότε να επιτρέπεται να υιοθετούν ομοφυλόφιλα ζευγάρια, όχι με την ίδια προτεραιότητα όμως γιατί καλώς ή κακώς πιστεύω πως είναι πράγματι σημαντικό κριτήριο η ύπαρξη πατέρα και μητέρας, όπως θεωρώ πως είναι σημαντικά κριτήρια ο χρόνος που θα μπορούν να αφιερώσουν οι γονείς στο παιδί, αν θα ανταπεξέρχονται στα έξοδα, η ομαλή σχέση μεταξύ του ζευγαριού. Τα περισσότερα κριτήρια, μάλιστα, είναι ίσως σημαντικότερα από το φύλο των γονέων. Αλλά, κατά την προσωπική μου άποψη, και το/-α φύλο/-α των γονέων είναι αρκετά σημαντικό κριτήριο.
Αν ο αριθμός των παιδιών προς υιοθεσία είναι μικρότερος του αριθμού των ετερόφυλων ζευγαριών που θέλουν να υιοθετήσουν παιδί (τα οποία θα έχουν κριθεί κατάλληλα για αυτό), θεωρώ πως, λόγω της προτεραιότητας που ανέφερα προηγουμένως, δε θα ετίθετο το ζήτημα της υιοθεσίας από ομόφυλα ζευγάρια.
1. Συμφωνώ. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να ανατρέξουμε σε μελέτες πάνω σε ομόφυλες οικογένειες που έχουν ήδη υιοθετήσει. Για την ώρα οι ενδείξεις είναι θετικές.

2.Ο αριθμός των παιδιών για υιοθεσία πάντα θα υπερβαίνει τον αριθμό των ετερόφυλων ζευγαριών που θέλουν να υιοθετήσουν, δυστυχώς. Όσο για την προτεραιότητα, συμβαίνει ήδη έστω και ανεπίσημα. Ένα ετερόφυλο ζευγάρι, με τα ίδια θετικά και αρνητικά σε σχέση με ένα ομόφυλο, θα έχει πάντα προτεραιότητα.

Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 919 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 19:23, 02-06-15:

Αυτή είναι η δική μου άποψη, την οποία τεκμηρίωσα. Φρονώ πως θα έπρεπε να δίδεται προτεραιότητα στα ετερόφυλα ζευγάρια, τα οποία υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσαν να γονιμοποιήσουν ούτως ή άλλως, απλώς πιθανότατα λόγω προβλημάτων στον συγκεκριμένο τομέα, δε δύνανται. Από την άλλη, τα ομόφυλα ζευγάρια δε θα μπορούσαν να γονιμοποιήσουν ούτως ή άλλως, επομένως για ποιο λόγο θεωρείτε πως θα έπρεπε να είναι αυτονόητο δικαίωμά τους η υιοθεσία παιδιών;

Ορισμένοι χρησιμοποιείτε το επιχείρημα πως υπάρχει στη φύση η ομοφυλοφιλία, επομένως δεν είναι ψυχική διαταραχή. Πολύ όμορφα, συμφωνώ. Μην παραβλέπετε όμως, όταν μιλάμε για την τεκνοποίηση, πως τα ομόφυλα ζευγάρια (ανθρώπων ή ζώων) στη φύση δε μπορούν να έχουν παιδιά, διότι χρειάζεται ένα άτομο του κάθε φύλου για τη γονιμοποίηση. Το να έχει ένας συγκεκριμένος άνθρωπος πρόβλημα στο συγκεκριμένο πεδίο είναι άλλο θέμα, καθώς αντιμετωπίζεται (μέσω τεχνητής γονιμοποίησης ή υιοθεσίας) όπως οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα υγείας, φέρνει τον άνθρωπο στην κατάσταση που θα ήταν αν δεν είχε συγκεκριμένες αδυναμίες ο οργανισμός του.

Όσο για τον γάμο, δεν τίθεται θέμα για μένα. Εφόσον συζούν, γιατί μας πειράζει να παντρεύονται, κάνουμε πως δεν υπάρχουν; Να παντρεύονται βεβαίως, είναι ενήλικες, είναι απόφασή τους και δεν ενοχλούν κανέναν. Απλώς, στα ζητήματα της υιοθεσίας, εμπλέκεται άμεσα η πολιτεία, διότι δεν επηρεάζονται μόνο οι ίδιοι όπως αντιλαμβάνεστε.
Διαφωνώ κάθετα. Το να υπάρχει αυτή η βαρύτητα αναφορικά με το φύλο, στη διαδικασία επιλογής "αυτο το παιδάκι να το δώσουμε σε ετερόφυλη ή ομοφιλόφυλη οικογένεια" είναι βλακώδες. Εξακολουθεί να ενέχει έντονα το ρατσιστικό στοιχείο, καθώς και το στοιχείο της δάκρισης. Ναι ναι, δάβασα ότι συμφωνείς με το να μπορούν τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια να μπορούν να υιοθετούν. Αλλά το θέμα δεν είναι: "εφόσον υπάρχουν περισσότερα ορφανά από την υπάρχουσα ζήτηση, ας τα δώσουμε σε ομοφιλόφυλους". Δεν υποδηλώνει ισότητα. Υποδηλώνει: "ας σε βολέψω, αλλά να ξέρεις ότι δεν είσαι και η πρώτη μου επιλογή". Κι όλα αυτά γιατί; Γιατί δε θεωρώ εσένα και το σύντροφό σου κατάλληλους να αναθρέψετε ένα παιδί, επειδή αγαπάτε άτομα του ίδιου φύλου. Διάβασα ότι θεωρείς ότι υπαρχουν και πιο σημαντικό κριτήρια από το φύλο, αλλά θεωρώ λάθος εκ μέρους σου να εξακολουθείς παρά ταύτα, να θεωρείς το φύλο έναν παράγοντα που πρέπει να λαβάνεται υπόψιν σε τέτοια θέματα.
Αναφορικά με το υπογραμμισμένο: το τι δύναμαι να κάνω έχει σχέση με το τι μπορεί να μου αναγνωρίζεται ως δικαίωμα; Επίσης, χρησιμοποιείς τη λέξη "αυτονόητο δικαίωμα"; Αυτό κι αν ακούγεται ρατσιστικό! Ναι, φυσικά κι αν άνδρας ως κι αν αγαπάει έναν άνδρα, δε θα μπορέσουν να κάνουν ποτέ παιδιά. Είναι βιολογικά αδύνατον. Και; Τι σημαίνει αυτό; Να μη τους αναγνωριστεί το δικαίωμα; (με αυτή τη λογική, είναι βιολογικά αδύνατο για άτομα με ακέφαλα σπερματοζωάρια ή χίλιες δυο άλλες ανωμαλίες να κάνουν παιδιά - αλλά κάνουν, με εξωσωματική γονιμοποίηση! Αλλά αν δεν υπήρχε αυτήν, δε θα έκαναν. Θα ήταν βιολογικά τετελεσμένο ότι δε θα κάνουν παιδιά, όπως και μία γυναίκ δεν μπορεί να κάνει παιδί με άλλη γυναίκα. Είναι εμφανείς οι οιμοιότητες) Ένα ετερόφυλο ζευγάρι που δεν μπορεί να κάνει παιδιά τι είναι; Πιο μάγκας ώστε να να έχει προτεραιότητα στην υοιθεσία επειδή εν δυνάμει είχε την ικανότητα της γονιμοποίησης αλλά για χιψι λόγους δεν μπορεί; Σκυλοβρωμάει ρατσισμό, ακόμα κι αν βγαίνει από το στόμα ατόμου που προσπαθεί να έχει μία θετική στάση απέναντι στα ομοφιλόφυλα ζευγάρια, αλλά μένει στην προσπάθεια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos188 : 02-06-15 στις 20:01.
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 20:00, 02-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Panos188
Διαφωνώ κάθετα. Το να υπάρχει αυτή η βαρύτητα αναφορικά με το φύλο, στη διαδικασία επιλογής "αυτο το παιδάκι να το δώσουμε σε ετερόφυλη ή ομοφιλόφυλη οικογένεια" είναι βλακώδες. Εξακολουθεί να ενέχει έντονα το ρατσιστικό στοιχείο, καθώς και το στοιχείο της δάκρισης. Ναι ναι, δάβασα ότι συμφωνείς με το να μπορούν τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια να μπορούν να υιοθετούν. Αλλά το θέμα δεν είναι: "εφόσον υπάρχουν περισσότερα ορφανά από την υπάρχουσα ζήτηση, ας τα δώσουμε σε ομοφιλόφυλους". Δεν υποδηλώνει ισότητα. Υποδηλώνει: "ας σε βολέψω, αλλά να ξέρεις ότι δεν είσαι και η πρώτη μου επιλογή". Κι όλα αυτά γιατί; Γιατί δε θεωρώ εσένα και το σύντροφό σου κατάλληλους να αναθρέψετε ένα παιδί, επειδή αγαπάτε άτομα του ίδιου φύλου. Διάβασα ότι θεωρείς ότι υπαρχουν και πιο σημαντικό κριτήρια από το φύλο, αλλά θεωρώ λάθος εκ μέρους σου να εξακολουθείς παρά ταύτα, να θεωρείς το φύλο έναν παράγοντα που πρέπει να λαβάνεται υπόψιν σε τέτοια θέματα.
Αναφορικά με το υπογραμμισμένο: το τι δύναμαι να κάνω έχει σχέση με το τι μπορεί να μου αναγνωρίζεται ως δικαίωμα; Επίσης, χρησιμοποιείς τη λέξη "αυτονόητο δικαίωμα"; Αυτό κι αν ακούγεται ρατσιστικό! Ναι, φυσικά κι αν άνδρας ως κι αν αγαπάει έναν άνδρα, δε θα μπορέσουν να κάνουν ποτέ παιδιά. Είναι βιολογικά αδύνατον. Και; Τι σημαίνει αυτό; Να μη τους αναγνωριστεί το δικαίωμα; (με αυτή τη λογική, είναι βιολογικά αδύνατο για άτομα με ακέφαλα σπερματοζωάρια ή χίλιες δυο άλλες ανωμαλίες να κάνουν παιδιά - αλλά κάνουν, με εξωσωματική γονιμοποίηση! Αλλά αν δεν υπήρχε αυτήν, δε θα έκαναν. Θα ήταν βιολογικά τετελεσμένο ότι δε θα κάνουν παιδιά, όπως και μία γυναίκ δεν μπορεί να κάνει παιδί με άλλη γυναίκα. Είναι εμφανείς οι οιμοιότητες Ένα ετερόφυλο ζευγάρι που δεν μπορεί να κάνει παιδιά τι είναι; Πιο μάγκας ώστε να να έχει προτεραιότητα στην υοιθεσία επειδή εν δυνάμει είχε την ικανότητα της γονιμοποίησης αλλά για χιψι λόγους δεν μπορεί; Σκυλοβρωμάει ρατσισμό, ακόμα κι από ένα άτομο που προσπαθεί να έχει μία θετική στάση απέναντι στα ομοφιλόφυλα ζευγάρια, αλλά μένει στην προσπάθεια.
Βλακώδες οπωσδήποτε δεν είναι, καθώς αποτελεί μείζον κοινωνικό ζήτημα που διχάζει την κοινή γνώμη. Βεβαίως, δεν προσπάθησα να κρύψω την άποψή μου, αντιθέτως την εξέφρασα με απόλυτη ειλικρίνια: Επιθυμώ απόλυτη ισότητα στον γάμο και σε όλες τις κοινωνικές παροχές εκτός της υιοθεσίας παιδιών, όπου και πάλι τα ομόφυλα ζευγάρια θέλω να μην αποκλείονται, αλλά, ceteris paribus (με τους υπόλοιπους παράγοντες σταθερούς), να αξιολογείται θετικά η ύπαρξη ετερόφυλων γονέων, χωρίς να σημαίνει ότι πολλά ομόφυλα ζευγάρια δεν είναι καταλληλότερα να υιοθετήσουν παιδί από ορισμένα ετερόφυλα. Η συγκεκριμένη άποψη βασίζεται στην πεποίθηση ότι είναι θετικό για το παιδί να έρθει σε επαφή τόσο με το ανδρικό, όσο και με το γυναικείο πρότυπο από το στενό οικογενειακό του περιβάλλον, το οποίο θεωρώ πως είναι σημαντικό και προτιμότερο από γονείς του ιδίου φύλου.

Η φύση έχει ορίσει δύο ετερόφυλα άτομα και μόνον, ικανά για την αναπαραγωγή κάθε είδους. Αν ένα ετερόφυλο ζευγάρι δε δύναται να γονιμοποιήσει φυσικά, η επιστήμη επεμβαίνει για να διορθώσει τα ελαττώματα του οργανισμού, όπως συμβαίνει με οποιαδήποτε ασθένεια ή αδυναμία, χωρίς όμως να επιδιώκεται κάποια τεχνητή τροποποίηση στην αναπαραγωγή του ανθρώπινου είδους ως είδος (και όχι ατομικά). Στην περίπτωση των ομόφυλων ζευγαριών, από τη στιγμή που δε θα μπορούσαν να γονιμοποιήσουν φυσικά, επιδιώκεται τεχνητή τροποποίηση στην αναπαραγωγή του ανθρώπινου είδους ως είδος.

Επιπλέον, δες αυτό: http://www.athensvoice.gr/article/%C...BA%CE%BF%CF%8D
Όχι άλλο "ρατσισμό", ειλικρινά.

Τέλος, καλό θα ήταν να μη γεμίζεις τέτοιους χαρακτηρισμούς το μήνυμά σου, εφόσον θέλεις να μου αποδείξεις πως έχω άδικο, διότι τείνει να γίνει προσβλητικό. Δε θεωρώ τους ομοφυλόφιλους κατώτερους και πιστεύω στην ελευθερία επιλογών του κάθε ανθρώπου. Απλώς είμαι πολύ επιφυλακτικός όσον αφορά την ανατροφή των παιδιών, αφενός διότι θεωρώ πως χρειάζονται το πατρικό και το μητρικό πρότυπο και αφετέρου διότι υπάρχει ένα σοβαρό κοινωνικό πρόβλημα που ονομάζεται υπογεννητικότητα. Δε γνωρίζω και διερωτώμαι εάν το παιδί που μεγαλώνει με ομοφυλόφιλους γονείς είναι πιθανότερο να γίνει ομοφυλόφιλο εν συγκρίσει με όσους μεγαλώνουν με ετεροφυλόφιλους γονείς (διότι παραδείγματα θα υφίστανται, το ζήτημα είναι τα ποσοστά). Εάν αποδειχθεί πως δεν είναι, τότε το συζητάμε επί διαφορετικής βάσεως.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 20:14, 02-06-15:

Γιατί βρε παιδιά, τι είναι οι ομοφυλόφιλοι "που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν"; Ασφαλώς και μπορούν (όχι μεταξύ τους, αλλά με το άλλο φύλο). Έχω την εντύπωση μάλιστα ότι αρκετοί έχουν τεκνοποιήσει με διάφορους τέτοιους τρόπους (δλδ βρήκαν μια διαθέσιμη γυναίκα με την οποία είτε πήγαν είτε έκαναν εξωσωματική, αν πρόκειται για άντρες). Ειδικά οι λεσβίες σε αυτή την περίπτωση, δεν νομίζω να είναι και λίγες!

Θυμάμαι τα παιδικά μου χρόνια στο δημοτικό, τους συμμαθητές μου που γνώριζα τους γονείς τους. Τότε δε μου ήταν ξεκάθαρο βέβαια, αλλά πλέον στα 26 μου έχω να πω ότι δεν είναι καθόλου λίγες οι προβληματικές "str8" οικογένειες. Το βλέπω και σήμερα αυτό. Είναι υποκριτικό να υποστηρίζεται ότι ο καθένας μπορεί και πρέπει να κάνει παιδιά μόνο και μόνο επειδή πάει με το αντίθετο φύλο και μπορεί να ρίξει έναν πήδουλο!

Λευτεριά στα κακοποιημένα παιδιά από τους κατά τα άλλα "φυσιολογικούς" και "str8" γονείς που δέσανε τον γάιδαρο και για να δώσουν νόημα στη ζωή τους βγάλανε και κανά δυο κουτσούβελα. Και δεν είναι λίγοι.

Και για να γυρίσω στο θέμα των υιοθεσιών, ένα ετερο ή όμο ζευγάρι που επιθυμεί να υιοθετήσει, πιστεύω ότι το κάνει με ειλικρίνεια, αρκετή σκέψη και φυσικά περνάει από σχετικούς ειδικούς για να του δοθεί αυτό το δικαίωμα.

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 21:12, 02-06-15:

Ομοφυλόφιλος γεννιέσαι, δεν γίνεσαι. Αυτό για το επιχείρημα αν μεγαλώσει με γκει γονείς θα γίνει και αυτό γκέι.

Και αυτό προκύπτει και λογικά αλλα και επιστημονικά. Κανείς σοφρων άνθρωπος δεν θα ήθελε εθελοντικά να περνάει όλα αυτά που περνάνε αυτοί οι άνθρωποι, αλλά όπως και να το κάνουμε ρε μάγκες, για δείτε έναν άλλον άνδρα διαφορετικά απ'ότι τον βλέπουμε οι str8 πρέπει να παίζει κατι με τις ορμόνες σου. Και υπάρχουν δεδομένα που το υποστηρίζουν αυτό. Ότι στα ομοφυλόφιλα άτομα το ενδοκρινικό αναπτύχθηκε με διαφορετικό τρόπο ή δεν αναπτύχθηκε σωστά.

Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

O Giorgos216 έγραψε στις 21:18, 02-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από JKaradakov
Ομοφυλόφιλος γεννιέσαι, δεν γίνεσαι. Αυτό για το επιχείρημα αν μεγαλώσει με γκει γονείς θα γίνει και αυτό γκέι.

Και αυτό προκύπτει και λογικά αλλα και επιστημονικά. Κανείς σοφρων άνθρωπος δεν θα ήθελε εθελοντικά να περνάει όλα αυτά που περνάνε αυτοί οι άνθρωποι, αλλά όπως και να το κάνουμε ρε μάγκες, για δείτε έναν άλλον άνδρα διαφορετικά απ'ότι τον βλέπουμε οι str8 πρέπει να παίζει κατι με τις ορμόνες σου. Και υπάρχουν δεδομένα που το υποστηρίζουν αυτό. Ότι στα ομοφυλόφιλα άτομα το ενδοκρινικό αναπτύχθηκε με διαφορετικό τρόπο ή δεν αναπτύχθηκε σωστά.
Οπωσδήποτε δεν ξυπνάς μια μέρα και έχεις διαφορετικές ερωτικές προτιμήσεις. Αλλά δεν πιστεύεις πως τα ερεθίσματα του κοινωνικού περιβάλλοντος και τα προβαλλόμενα πρότυπα από τη βρεφική ηλικία επηρεάζουν, όπως όλες τις πλευρές της προσωπικότητας και του χαρακτήρα του ανθρώπου, και το συγκεκριμένο πεδίο;

Επαναλαμβάνω πως δεν γνωρίζω ότι είναι έτσι, μόνο σκέπτομαι ότι είναι πιθανό.

Υ.Γ: Τίποτα δεν είναι απόλυτο. Μιλάμε για πιθανότητες, πάντα, βεβαιότητα δεν υπάρχει οπουδήποτε.

Παράθεση

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 21:41, 02-06-15:

Οπωσδήποτε δεν ξυπνάς μια μέρα και έχεις διαφορετικές ερωτικές προτιμήσεις. Αλλά δεν πιστεύεις πως τα ερεθίσματα του κοινωνικού περιβάλλοντος και τα προβαλλόμενα πρότυπα από τη βρεφική ηλικία επηρεάζουν, όπως όλες τις πλευρές της προσωπικότητας και του χαρακτήρα του ανθρώπου, και το συγκεκριμένο πεδίο;

Υ.Γ: Τίποτα δεν είναι απόλυτο. Μιλάμε για πιθανότητες, πάντα, βεβαιότητα δεν υπάρχει οπουδήποτε.
Αυτό είναι λίγο δύσκολο να διαπιστωθεί, γιατί η σεξουαλική συμπεριφορά του ατόμου παρουσιάζεται κάποια χρόνια μετά την γέννηση. Η θεωρία του gay gene πάντως δεν έχει επιβεβαιωθεί. Το θέμα είναι πως αν το περιβάλλον μπορεί να επηρεάσει την σεξουαλικότητα ενός ατόμου, τότε υπάρχει "φυσιολογικός" προσανατολισμός η όχι?

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 21:48, 02-06-15:

Πάνω στο θέμα του σεξουαλικού προσανατολισμού και στο κατά πόσο επηρεάζεται από το κοινωνικό περιβάλλον και την οικογένεια - θα πω τι πιστεύω - πιστεύω ότι είναι κάτι καθορισμένο εκ γενετής και ότι απλά το κοινωνικό περιβάλλον και η οικογένεια μπορούν να ενισχύουν κάποια συναισθήματα και "γούστα" περισσότερο. Αναφέρομαι φυσικά και στον ετερόφυλο και τον ομόφυλο προσανατολισμό, και τον αμφιφυλο.
Κατ' αυτόν τον τρόπο, ένας πατέρας που "απουσιάζει", μπορεί για παράδειγμα να ενισχύσει τα ομοφυλοφιλικά συναισθήματα ενός ομοφυλόφιλου αγοριού ή να επηρεάζει σε άλλους τομείς ένα ετεροφυλόφιλο αγόρι.
(όταν λέω "απουσιάζει" δεν αναφέρομαι σε μονογονεϊκές οικογένειες, αλλά σε περιπτώσεις που υπάρχει πατέρας, δίνει το φυσικό παρόν, αλλά όχι το συναισθηματικό του παρόν και το παιδί το εισπράττει με τον τρόπο του)

Δεν είμαι σίγουρος για τα παραπάνω, είναι δικές μου παρατηρήσεις.

Παράθεση

nikolaos p.

Δραστήριο Μέλος

O nikolaos p. έγραψε στις 22:36, 02-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Libertus
Καθόλου δεν έχουμε πλατειάσει, απλά είσαι μανούλα στις υπεκφυγές.
Λες να πάω για πολιτικός? Θα το σκεφτώ!

Επι του θέματος έχω να πω οτι η τοποθέτηση του Giorgos216 με καλύπτει στα περισσότερα σημεία (όχι σε όλα) και θέτει την κουβέντα σε σωστή βάση.

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 23:02, 02-06-15:

Σίγουρα επηρεάζουν κάπως, αλλά δεν πιστεύω πως επηρεάζουν σε βαθμό να καθορίσουν την σεξουαλικότητα. Ίσως το πόσο ανεκτικός ή πόσο ανοιχτός είναι στην σεξουαλική του ζωή ο άλλος ναι, αλλά να σου αλλάξουν προσανατολισμό δύσκολα.
Αρχική Δημοσίευση από xzc213
Αυτό είναι λίγο δύσκολο να διαπιστωθεί, γιατί η σεξουαλική συμπεριφορά του ατόμου παρουσιάζεται κάποια χρόνια μετά την γέννηση. Η θεωρία του gay gene πάντως δεν έχει επιβεβαιωθεί. Το θέμα είναι πως αν το περιβάλλον μπορεί να επηρεάσει την σεξουαλικότητα ενός ατόμου, τότε υπάρχει "φυσιολογικός" προσανατολισμός η όχι?
Λέγοντας gay gene φυσικά και δεν μιλάμε για κυριολεκτικό γονίδιο. Μιλάμε για διαφορετική ανάπτυξη του οργανισμού και της ορμονικής ρύθμισης λόγο κάποιον παραγόντων.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 01:32, 03-06-15:

Οκ φίλος ακούστηκες πρόβλημα κανένα

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk έγραψε στις 09:21, 03-06-15:

τι έχετε να πείτε πάνω σ' αυτό?

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 15:16, 03-06-15:

Η κοπέλα που είναι "κατά" της υιοθεσίας έχει δίκιο από άποψη κοινωνικής αποδοχής. Δεν είναι "κατά" σαν πράξη, είναι "κατά" σαν πράξη στην Ελλάδα την δεδομένη χρονική στιγμή (και όχι δεν θεωρώ ότι έχουμε πιο σημαντικά προβλήματα τύπου οικονομική κρίση να σκεφτούμε, αυτά είναι βλακείες).

Είμαι αντίθετη, γιατί θεωρώ πως σαν κοινωνία δεν είμαστε έτοιμοι να αποδεχτούμε και να αγκαλιάσουμε κάτι τέτοιο. Γιατί πιστεύω πως τα παιδιά αυτά θα μεγαλώσουν στιγματισμένα και περιθωριοποιημένα.
Αυτό είναι η ουσία του επιχειρήματος.
Ίσως πρέπει τα βήματα να γίνονται ένα-ένα. Ας αποδεχτεί η πλειοψηφία ότι οι γκέι δεν είναι γενετικά και ψυχικά ανώμαλοι, ας σταματήσει ο Άνθιμος και ο κάθε πάπαδος να συγκεντρώνει πλήθη πιστών σε κάθε gay pride, ας τους βλέπουμε να κυκλοφορούν στον δρόμο χωρίς τον φόβο του κάθε ομοφοβικού μαλάκα, ας παντρευτούν και ας ανοίξουν σπίτι όχι κρυφά και σε άλλη χώρα αλλά εδώ, και τότε ίσως, ίσως, αυτή την "καυτή πατάτα" της υιοθεσίας να την πιάσουμε να την κάνουμε πράξη. Προς το παρόν καληνύχτα Ελλάδα.

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk έγραψε στις 16:19, 03-06-15:

Η κοπέλα που είναι "κατά" της υιοθεσίας έχει δίκιο από άποψη κοινωνικής αποδοχής. Δεν είναι "κατά" σαν πράξη, είναι "κατά" σαν πράξη στην Ελλάδα την δεδομένη χρονική στιγμή (και όχι δεν θεωρώ ότι έχουμε πιο σημαντικά προβλήματα τύπου οικονομική κρίση να σκεφτούμε, αυτά είναι βλακείες).

Αυτό είναι η ουσία του επιχειρήματος.
Ίσως πρέπει τα βήματα να γίνονται ένα-ένα. Ας αποδεχτεί η πλειοψηφία ότι οι γκέι δεν είναι γενετικά και ψυχικά ανώμαλοι, ας σταματήσει ο Άνθιμος και ο κάθε πάπαδος να συγκεντρώνει πλήθη πιστών σε κάθε gay pride, ας τους βλέπουμε να κυκλοφορούν στον δρόμο χωρίς τον φόβο του κάθε ομοφοβικού μαλάκα, ας παντρευτούν και ας ανοίξουν σπίτι όχι κρυφά και σε άλλη χώρα αλλά εδώ, και τότε ίσως, ίσως, αυτή την "καυτή πατάτα" της υιοθεσίας να την πιάσουμε να την κάνουμε πράξη. Προς το παρόν καληνύχτα Ελλάδα.
Εγώ διαφωνώ μαζί της. Μα δεν γίνεται να περιμένουμε πότε θα είναι έτοιμη η κοινωνία. όταν οι γυναίκες πρωτοφόρεσαν παντελόνια, οι ανδροκρατούμενες κοινωνίες ήταν έτοιμες? όχι, έγινε όμως και τώρα πια δεν μας παραξενεύει. όταν πρωτομπήκαν στα πανεπιστήμια κι άρχισαν να δουλεύουν ως δικηγόροι και γιατροί, τις εμπιστευόταν κανείς? και πάλι όχι. αλλά τι να γίνει, με το να λέμε "τώρα δεν είναι η κατάλληλη ώρα" ποτέ δεν προχωράμε μπροστά. πότε δηλαδή θα είναι η κατάλληλη ώρα?
Εγώ πιστεύω πως δεν είναι και τόσο υπέρ των ομοφυλοφίλων όσο λέει ότι είναι.

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 18:38, 03-06-15:

Δεν μπορείς να τα κάνεις όλα μαζί. Ας ξεκινήσουμε με το στοιχειώδες σε πρώτη φάση, να μην αντιμετωπίζονται σαν γενετικά λάθη. Δεν θα περιμένουμε να το χωνέψει η κοινωνία και να πει και η κάθε γριά στο χωριό "οι γκέι είναι άνθρωποι σαν όλους τους άλλους", αλλά μόλις αρχίσουν να προσαρμόζονται στην ιδέα, τσουπ πάει και ο γάμος. Μετά τσουπ, η υιοθεσία. Baby steps για να μην καταλήξουμε σε διχασμό της κοινής γνώμης. Θα γίνει, δεν είπα ότι δεν θα γίνει, αλλά όχι ξαφνικά ξυπνάμε αύριο, επιτρέπουμε στους γκέι να παντρευτούν και να υιοθετήσουν και περιμένουμε πόσα καρδιακά θα πάθει ο μέσος ομοφοβικός για να πούμε "χμ. Οκ, ίσως βιαστήκαμε αλλά δεν πειράζει αφού τα καταφέραμε".

Άλλωστε οι γυναίκες δεν φόρεσαν παντελόνια, ξεκίνησαν να ψηφίζουν, μπήκαν στο Πανεπιστήμιο, κυνήγησαν καριέρα, με την πρώτη και όλα μαζί. Το κατόρθωσαν σιγά σιγά και ένα ένα. Και τώρα μας φαίνεται φυσιολογικό ακριβώς επειδή η ανδροκρατούμενη κοινωνία του 1900 δεν είχε να αντιμετωπίσει πολλά ανοιχτά μέτωπα, αλλά κάθε φορά από ένα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk έγραψε στις 19:27, 03-06-15:

Δεν μπορείς να τα κάνεις όλα μαζί. Ας ξεκινήσουμε με το στοιχειώδες σε πρώτη φάση, να μην αντιμετωπίζονται σαν γενετικά λάθη. Δεν θα περιμένουμε να το χωνέψει η κοινωνία και να πει και η κάθε γριά στο χωριό "οι γκέι είναι άνθρωποι σαν όλους τους άλλους", αλλά μόλις αρχίσουν να προσαρμόζονται στην ιδέα, τσουπ πάει και ο γάμος. Μετά τσουπ, η υιοθεσία. Baby steps για να μην καταλήξουμε σε διχασμό της κοινής γνώμης. Θα γίνει, δεν είπα ότι δεν θα γίνει, αλλά όχι ξαφνικά ξυπνάμε αύριο, επιτρέπουμε στους γκέι να παντρευτούν και να υιοθετήσουν και περιμένουμε πόσα καρδιακά θα πάθει ο μέσος ομοφοβικός για να πούμε "χμ. Οκ, ίσως βιαστήκαμε αλλά δεν πειράζει αφού τα καταφέραμε".

Άλλωστε οι γυναίκες δεν φόρεσαν παντελόνια, ξεκίνησαν να ψηφίζουν, μπήκαν στο Πανεπιστήμιο, κυνήγησαν καριέρα, με την πρώτη και όλα μαζί. Το κατόρθωσαν σιγά σιγά και ένα ένα. Και τώρα μας φαίνεται φυσιολογικό ακριβώς επειδή η ανδροκρατούμενη κοινωνία του 1900 δεν είχε να αντιμετωπίσει πολλά ανοιχτά μέτωπα, αλλά κάθε φορά από ένα.
έχεις δίκιο. ξαναδιάβασα αυτά που έγραψα και συμφωνώ μαζί σου τελικώς

Παράθεση

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 18:57, 04-06-15:

Δεν συμφωνώ. Ποιος και με τι κριτήρια θα καθορίσει το πότε μια κοινωνία είναι έτοιμη? Και δεν είναι μόνο τα δικαιώματα που θα συνεχίσουν να στερούνται οι ομοφυλόφιλοι μέχρι να αλλάξει η κοινωνία. Λέμε για την βια που μπορεί να δεχτεί ένα παιδί που θα μεγαλώσει μέσα σε μια τέτοια οικογένεια. Η βια που δέχονται LGBT παιδιά κάθε μέρα, δεν μας απασχολεί? Πόσα πρέπει ακόμη να δώσουν τέλος στη ζωή τους επειδή η κοινωνία δεν είναι "έτοιμη"? Η κοινωνία θα πρέπει να προσαρμοστεί στις αλλαγές, όπως γινόταν πάντα.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 22:24, 12-06-15:

Λοιπον δωστε βαση σε αυτο που ερχεται

Κοιταξτε κατω δεξια οσοι εχετε Windows. Σημερα εχουμε 12 Ιουνιου 2015.

Και τωρα διαβαστε αυτο

Ἡ δημοσιοποίηση ἀπό τό Ὑπουργεῖο Δικαιοσύνης, Διαφάνειας καί Ἀνθρωπίνων Δικαιωμάτων τοῦ Νομοσχεδίου γιά τό Σύμφωνο Συμβίωσης πού ἐπεκτείνει τήν ἰσχύουσα ρύθμιση καί στά λεγόμενα «ὁμόφυλα ζευγάρια» μᾶς ὑποχρεώνει νά ἀναφέρουμε:

1. Ὅτι ὁ ἱερός θεσμός τοῦ Γάμου πού κατά τόν ἐκπληκτικό ὁρισμό τοῦ Ρωμαίου νομομαθοῦς Μοδεστίνου εἶναι «ἀνδρός καί γυναικός συνάφεια καί συγκλήρωσις τοῦ βίου παντός, θείου τε καί ἀνθρωπίνου δικαίου κοινωνία», ἀντιμετωπίζεται θεσμικά καί πάλι σάν δικαιοπρακτική ἐνέργεια καί ἀποϊεροποιεῖται πλήρως.

2. Εἶναι ἐμφανέστατη ἡ προσπάθεια τοῦ ἁρμοδίου Ὑπουργείου νά ὑποκαταστήσει τόν ἱερό θεσμό τοῦ γάμου μέ νομικές προβλέψεις πού ἀντιμετωπίζουν τήν κακοδαιμονία τοῦ ἰσχύοντος νομικοῦ πλαισίου γιά τό σύμφωνο συμβίωσης ἑτεροφύλων πού ἔχει μεταβάλει τό τιμιώτατο ἀνθρώπινο πρόσωπο σέ χρηστικό ἀντικείμενο πού μετά τή χρήση μπορεῖς εὔκολα νά πετάξεις στόν κάλαθο τῶν ἀχρήστων.

3. Δυστυχῶς γιά τόν ἁρμόδιο Ὑπουργό καί Καθηγητή τῆς Νομικῆς καί τόν Γενικό Γραμματέα τοῦ Ὑπουργείου τήν πρωτοτυπία τοῦ προτεινομένου Νομοσχεδίου τήν εἶχε ἐμπνευστεῖ ὅσον ἀφορᾶ τά λεγόμενα «ὁμόφυλα ζευγάρια» ὁ φρενοβλαβής αὐτοκράτορας τῆς Ρώμης Νέρων, αὐτός πού ἔκαψε τή Ρώμη γιά νά ἐμπνευσθεῖ τίς ἄριές του πού ὅπως καταγράφει ὁ ἐξαίρετος ἱστορικός Κάσσιος Δίων στήν Ρωμαϊκή του Ἱστορία συνῆψε ἐπίσημη ὁμοφυλοφιλική σχέση μέ δύο Ἕλληνες ἀπελεύθερους τόν «ἀνδρώδη» Πυθαγόρα καί τόν «γυνακώδη» Σπόρο, τόν ὁποῖο κατέστησε ἐκτομία καί τόν ὀνόμασε Σαββίνα!!!

4. Μέ τό ὑπό διαβούλευση νομοθέτημα πού ἀποτελεῖ συνέχεια τοῦ λεγόμενου ἀντιρατσιστικοῦ νόμου τῆς συγκυβέρνησης Νέας Δημοκρατίας-Πασόκ μέ τόν ὁποῖο θεσμοθετήθηκε καί «ἕτερος» γενετήσιος προσανατολισμός στήν ἀνθρώπινη φύση, ὁλοκληρώνεται ἡ θεσμοθέτηση ἀπό τήν Ἑλληνική ἔννομη τάξη τῆς ἀνατροπῆς τῆς ἀνθρώπινης ὀντολογίας καί φυσιολογίας καί ἀπενοχοποιεῖται ἡ παράχρηση τῶν σωματικῶν ὀργάνων τοῦ ἀνθρωπίνου εἴδους μέ φαιδρότατο στρουθοκαμηλισμό γιατί φυσικά ἡ φυσιολογία τοῦ ἀνθρωπίνου σώματος εὐτυχῶς δέν ἔξαρτᾶται ἀπό τίς ἰδεοληψίες τῶν συντακτῶν τοῦ νομοσχεδίου, ἀλλά ἀπό τήν νομοτέλεια τοῦ Δημιουργοῦ Θεοῦ γι' αὐτό καί οἱ ἐπιπτώσεις ἀπό τήν παράχρηση εἶναι ἄμεσες καί τραγικές κατά τό Εὐαγγελικό λόγιο «Οὐκ οἴδατε ὅτι ναὸς Θεοῦ ἐστε καὶ τὸ Πνεῦμα τοῦ Θεοῦ οἰκεῖ ἐν ὑμῖν; 17 εἴ τις τὸν ναὸν τοῦ Θεοῦ φθείρει, φθερεῖ τοῦτον ὁ Θεός· ὁ γὰρ ναὸς τοῦ Θεοῦ ἅγιός ἐστιν, οἵτινές ἐστε ὑμεῖς». (Α΄Κορ. Γ16-17).

5. Ταπεινῶς θά συνεβούλευα τόν κ. Ὑπουργό καί τόν κ. Γεν. Γραμματέα ἐπ' ὠφελείᾳ τῆς τραγικῆς οἰκονομίας τῆς χώρας μας νά συμβληθῆ τό Ὑπουργεῖο τους μέ τίς μεγάλες πολυεθνικές φαρμακοβιομηχανίες γιατί μέ τό ὑπό διαβούλευση νομοσχέδιο ἀπενοχοποιοῦνται οἱ πρακτικές τῆς ὁμοφυλοφιλίας πού ἀναπόδραστα ὁδηγοῦν σέ ἄπειρες λοιμώξεις τοῦ ὀργανισμοῦ καί καρκινογενέσεις, οἱ ὁποῖες μέ τήν σειρά τους θά αὐξήσουν τόν τζίρο τῶν μεγάλων πολυεθνικῶν τοῦ φαρμάκου. Καί μή χειρότερα!!!
Αυτη η επιστολη δημοσιευθηκε σημερα.

Ο Μητροπολιτης Πειραιως το ετος δυο χιλιαδες και δεκαπεντε μας λεει οτι η ομοφυλοφιλια ειναι μια πρακτικη που προκαλει καρκινογενεσεις με σκοπο την αγορα πανακριβων αντικαρκινικων φαρμακων.

Ναι. Και ομως.

Δωσε πονο. Ξεμπροστιασε τους.

ΥΓ 1 Αν η ομοφυλοφιλια προκαλουσε καρκινογενεσεις, το πιο πρακτικο που θα μπορουσαν να κανουν ειναι να ανοιξουν ογκολογικα τμηματα εντος των μοναστηριων, να γλυτωνουν και τις βενζινες στα πηγαινε ελα
ΥΓ 2. Το πολυ λιβανι καιει τα εγκεφαλικα κυτταρα

Παράθεση

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eyb0ss
Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 634 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 23:08, 12-06-15:

Δεν έχουν μόνο οι ομοφυλόφιλοι καρκίνο (λολ, όχι)
Και εγώ ως ετεροφυλόφιλος απέκτησα καρκίνο διαβάζοντας αυτά που είπε.

Παράθεση

Obito

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obito
Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 321 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 23:22, 12-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Λοιπον δωστε βαση σε αυτο που ερχεται

Κοιταξτε κατω δεξια οσοι εχετε Windows. Σημερα εχουμε 12 Ιουνιου 2015.
Στην Ελλαδα του 2015 μπορει καποιος να καταδικαστει επειδη ''προσβαλει την πιστη και το θρησκευτικο συναισθημα του κοσμου'', αλλα εαν ειναι Δεσποταρος και χαρακτηριζει τους ομοφυλοφιλους ανωμαλους ή ειναι δημοσιογραφος και βγαζει εφημεριδα με πρωτοσελιδο ''Πεταξτε τους στη θαλασσα γιατι θα μας φανε ζωντανους'' (αναφερομενος σε μεταναστες), δεν τρεχει τιποτα γιατι ειμαστε ανεκτικη χωρα και σεβομαστε την ελευθερια του λογου.
Μπορει ο καθενας να βγαλει τα συμπερασματα του....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους