Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,310 εγγεγραμμένα μέλη και 3,070,018 μηνύματα σε 94,297 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 694 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 475)
Ναι
300
63,16%
Όχι
117
24,63%
Με αφήνει αδιάφορο/η
58
12,21%

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 21:05, 31-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
ακριβώς επειδή υπάρχει η δυνατότητα σε ζευγάρι γυναικών πρέπει να νομιμοποιηθεί γιατί
1. είναι υποκριτικό εφόσον μπορούν να το κάνουν, να μην είναι ΚΑΙ ΚΑΛΑ νόμιμο
2. αδικούνται οι άντρες ομοφυλόφιλοι που θα ήθελαν κι αυτοί μια οικογένεια με παιδιά

Κανένας δεν είπε ότι οι ομοφυλόφιλες οικογένειες θα αγαπούν περισσότερο τα παιδιά τους!
Είπαμε ότι όταν είσαι ομοφυλόφιλος και υιοθετείς, το κάνεις συνειδητά κι όχι απλά επειδή έσπασε το προφυλακτικό κι έκατσε η φάση για εγκυμοσύνη.
Πίστεψε με, έχει διαφορα το "είμαι έτοιμος να κάνω παιδί" με το "ωχ, την πατησα είμαι έγκυος"
Είναι στην φύση του ανθρώπου πάντως να αναρωτιέται πως θα ήταν τα πράγματα αν ήταν αλλιώς
Πάντως δεν πιστεύω ότι ένα παιδί μεγαλώνοντας θα σκεφτόταν ποτέ, "μακάρι να μεγάλωνα στο ίδρυμα παρά σε οικογένεια ομοφυλόφιλων"
εντάξει δε μιλάμε για αυτές τις περιπτώσεις εξάλλου δε πιστεύω ότι αποτελούν τη πλειοψηφία!
Στα άλλα με βρίσκεις συμφωνη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 21:50, 31-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δανάη
Σίγουρα θα υπάρξει στιγμή όπου το παιδί θα νιωσει τη απουσία του αντίθετου φίλου γονειου και θα αναρωτηθεί πως θα ήταν αν μεγάλωνε σε μια "φυσιολογική" οικογένεια...
Οι γονείς μου χώρισαν όταν ήμουν μικρός. Μεγάλωσα αποκλειστικά με τη μητέρα μου και τις δύο αδερφές μου. Και εγώ αναρωτήθηκα αρκετές φορές πως θα ήταν αν μεγάλωνα σε "φυσιολογική οικογένεια" και -στην δική μου περίπτωση- έφτασα να μισήσω σε κάποιο βαθμό τον πατέρα μου.

Ε και; Μεγάλωσα, σπούδασα, έμαθα να κάνω βαθιές σχέσεις με τους ανθρώπους γύρω μου και νομίζω πως είμαι μια χαρά. Τουλάχιστον δεν θεωρώ πως είμαι περισσότερο ανώμαλος από το οποιοδήποτε παιδί μεγάλωσε μέσα σε αυτή τη "φυσιολογική οικογένεια" που ανέφερες. Και ας έζησα μέσα στη δική μου "φυσιολογική οικογένεια" και όχι την "φυσιολογική οικογένεια" της "φυσιολογικής κοινωνίας"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 22:07, 31-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Άρα με την λογική σου το να παντρεύονται δύο άνθρωποι, αυτομάτως δημιουργείται η εντύπωση ότι η μονογαμία είναι ένα στοιχείο της φύσης, ενώ δεν είναι....
Εννοώ ότι έτσι δημιουργείται η εντύπωση ότι ο γάμος μεταξύ ανδρόγυνου ΕΙΝΑΙ το φυσιολογικό,πράγμα που ισχύει.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,376 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:13, 31-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Εννοώ ότι έτσι δημιουργείται η εντύπωση ότι ο γάμος μεταξύ ανδρόγυνου ΕΙΝΑΙ το φυσιολογικό,πράγμα που ισχύει.
Δεν με κατάλαβες, αρά γιατί να μην καταργήσουμε και το γάμο αφού δίνει την εντύπωση ότι στην φύση κυριαρχεί η μονογαμία, πράγμα που δεν ισχύει

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 22:22, 31-05-08:

Μα δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο,εγώ σου λέω ότι η φύση μας έχει φτιάξει έτσι που οι περισσότεροι είμαστε ετεροφυλόφιλοι,εσύ μου λες για τη μονογαμία και την πολυγαμία.
Είπα ότι το φυσιολογικό είναι να είναι κάποιος ετεροφυλόφιλος,ενώ εσύ μου λες ότι όποιος είναι μονογαμικός είναι αφύσικος και περίεργος??
Δε μπορώ να καταλάβω πώς συνδέονται αυτά.
Το ότι δεν κυριαρχεί η μονογαμία δε σημαίνει ότι είναι αφύσικο κάποιος να είναι μονογαμικός.:/

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,376 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:32, 31-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Το ότι δεν κυριαρχεί η μονογαμία δε σημαίνει ότι είναι αφύσικο κάποιος να είναι μονογαμικός.:/
Aν θυμάμαι καλά μόνο τρία είδη είναι μονογαμικά

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 22:38, 31-05-08:

Όταν λες 3 είδη τι εννοείς?

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:44, 31-05-08:

ζωικά

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 22:49, 31-05-08:

Απ'ό,τι κατάλαβα εννοούσες να καταργούσαμε το γάμο στον άνθρωπο.Γιατί δε νομίζω ότι τα ζώα παντρεύονται.Άρα αυτό που είπες για τα ζώα...δεν υπολογίζεται

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:51, 31-05-08:

Μα και στην φύση του ανθρώπου είναι η πολυγαμία, άσχετα με το τι επιβάλει η κοινωνία

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 00:59, 01-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Είμαι σίγουρη ότι θα χρειαστεί να το γράψω αρκετές φορές αυτό, γιατί πάντα θα έρχεται κάποιος να γράφει την άποψη του χωρίς ούτε να το σκεφτεί, ούτε να το διαβάσει. Ίσως μάλιστα να το έχω γράψει και σε προηγούμενη σελίδα και να μην το θυμάμαι:

Δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνετε αν είναι εξίσου καλό για το παιδί ένα ομόφυλο ζευγάρι με ένα ετερόφυλο! Με το ίδρυμα να το συγκρίνετε, διότι από εκεί υιοθετούν! Δεν τα παίρνουν από κανένα άλλο ζευγάρι και απ'όσο γνωρίζω τα ετερόφυλα ζευγάρια έχουν προτεραιότητα στην υιοθεσία. Οπότε τσάμπα ασχολείστε με το αν είναι εξίσου καλά πρότυπα τα ομόφυλα ζευγάρια για τα παιδιά, διότι δεν πρόκειται να τεθεί ποτέ στην πράξη τέτοιο ζήτημα. Ασχοληθείτε καλύτερα με το αν ένα ομόφυλο ζευγάρι είναι καλύτερο από ίδρυμα. Αλήθεια υπάρχει κανείς σας που θα προτιμούσε να έχει μεγαλώσει σε ίδρυμα παρά με 2 γονείς ίδιου φύλου;

Επίσης, ένα ζευγάρι λεσβιών μπορεί στο άνετο να μεγαλώσει παιδί, χωρίς να χρειάζεται κανένα νόμο. Πολύ απλά κάνει κάποια από τις δύο τεχνητή γονιμοποίηση (ή σεξ) και το μεγαλώνει μετά με τη σύντροφο της όντας απλά άλλη μια ανύπανδρη μητέρα για το νόμο.
Ξέρεις πόσα παιδιά την σήμερον ημέρα στην Ελληνική - πουριτανική- κοινωνία μεγαλώνουν μόνο με τη μαμά τους και τη γιαγιά τους?
Ξέρεις πόσα παιδιά δεν βλέπουν ΠΟΤΕ τον χωρισμένο απ τη μαμά τους πατέρα τους?
Ξέρεις πόσα παιδάκια τα έχει παρατήσει η μαμά τους και μεγαλώνουν με τον μπαμπά τους?
Πραγματικά δεν βρίσκω καμία διαφορά στο να μεγαλώνουν με τη μαμά-γιαγιά τους απ το να μεγαλώνουν με τον μπαμπά - μπαμπά τους
Το βασικότερο που χρειάζεται ένα παιδί για να μεγαλώσει υγιές και σωστά είναι η Αγάπη και η φροντίδα.
Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Αρα διαφωνεις και με το μεγαλωμα ενος παιδιου απο μια ανυπαντρη μητερα??Αφου και εκει θα λειπει το πατρικο προτυπο..Εγω διαφωνω μαζι σου..Αν υπαρχει αγαπη απο την ανυπαντρη μητερα η απο το ζευγαρι των ομοφυλοφιλων ολα ξεπερνιουνται..
Ανέφερα και στο ποστ μου ότι δεν θίγω το θέμα των συναισθημάτων...Φυσικά και δύο γονείς του ίδιου φύλου μπορούν να δώσουν σε ένα παιδί όση φροντίδα, αγάπη και στοργή του χρειάζεται...Για τη σωστή ανατροφή ενός παιδιού όμως δεν αρκούν τα συναισθήματα...Είναι κάποια πράγματα που ένας γιος μπορεί να συζητήσει καλύτερα με τον πατέρα του...Είναι κάποια πράγματα που μία κόρη μπορεί να συζητήσει καλύτερα με τη μητέρα της...Και ένας μπαμπάς ή μία μαμά δεν αντικαθίστανται εύκολα από κάποιον άλλον...Λείπουν πραγματικά όταν δεν υπάρχουν...Ξέρετε καμία ανύπαντρη μητέρα που να μην έλαβε ποτέ την ερώτηση "Μαμά, εγώ δεν έχω μπαμπά;;;"...Φυσικά και στηρίζω τις ανύπαντρες μητέρες και μπράβο τους για το θάρρος τους και την υπομονή τους αλλά νομίζω ότι είναι ατυχής παρομοίωση...Η ψυχική κατάσταση του παιδιού κλονίζεται όταν βλέπει ότι έχει δύο γονείς του ίδιου φύλου και όχι έναν μπαμπά και μία μάμα όπως του έμαθε ο δάσκαλος / η δασκάλα στο σχολείο του...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,876 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:31, 01-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από vendetta
Είναι κάποια πράγματα που ένας γιος μπορεί να συζητήσει καλύτερα με τον πατέρα του...Είναι κάποια πράγματα που μία κόρη μπορεί να συζητήσει καλύτερα με τη μητέρα της...Και ένας μπαμπάς ή μία μαμά δεν αντικαθίστανται εύκολα από κάποιον άλλον...Λείπουν πραγματικά όταν δεν υπάρχουν...Ξέρετε καμία ανύπαντρη μητέρα που να μην έλαβε ποτέ την ερώτηση "Μαμά, εγώ δεν έχω μπαμπά;;;"...
Ενώ στο ίδρυμα δεν θα αναρωτιέται γιατί δεν έχει ΟΥΤΕ μαμά ΟΥΤΕ μπαμπά;;;;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 01:47, 01-06-08:

Ανέφερα και στο ποστ μου ότι δεν θίγω το θέμα των συναισθημάτων...Φυσικά και δύο γονείς του ίδιου φύλου μπορούν να δώσουν σε ένα παιδί όση φροντίδα, αγάπη και στοργή του χρειάζεται...Για τη σωστή ανατροφή ενός παιδιού όμως δεν αρκούν τα συναισθήματα...Είναι κάποια πράγματα που ένας γιος μπορεί να συζητήσει καλύτερα με τον πατέρα του...Είναι κάποια πράγματα που μία κόρη μπορεί να συζητήσει καλύτερα με τη μητέρα της...Και ένας μπαμπάς ή μία μαμά δεν αντικαθίστανται εύκολα από κάποιον άλλον...Λείπουν πραγματικά όταν δεν υπάρχουν...Ξέρετε καμία ανύπαντρη μητέρα που να μην έλαβε ποτέ την ερώτηση "Μαμά, εγώ δεν έχω μπαμπά;;;"...Φυσικά και στηρίζω τις ανύπαντρες μητέρες και μπράβο τους για το θάρρος τους και την υπομονή τους αλλά νομίζω ότι είναι ατυχής παρομοίωση...Η ψυχική κατάσταση του παιδιού κλονίζεται όταν βλέπει ότι έχει δύο γονείς του ίδιου φύλου και όχι έναν μπαμπά και μία μάμα όπως του έμαθε ο δάσκαλος / η δασκάλα στο σχολείο του...

Νομίζω ότι καθαρά στα συναισθήματα αναφέρεσαι. Το σχολείο, οι απορίες για τα "αυτονόητα", η ψυχική κατάσταση που "κλονίζεται" είναι συναισθήματα. Τώρα, το τι και με ποιον είμαι "καλύτερο" να συζητάει το παιδί κάποια θέματα είναι σχετικό. Δεν βρίσκω πάλι διαφορά στην προσέγγιση που θα έχει το παιδί από τον πατέρα ή την μητέρα. Κι αν βρίσκω, δεν μ'ενδιαφέρει το περιεχόμενο και το κύρος της συζήτησης αλλά τα κίνητρα.

Το ότι λείπει είναι σίγουρο. Μας νοιάζουν το γιατί και το πώς. Η έλλειψη, όταν αντικαθίσταται από την αντίστοιχη πληρότητα, αναιρείται. Το πώς λείπει λοιπόν κάποιος μπορεί πάντα να καθορίσει και το αν λείπει, σε οποιαδήποτε οικογένεια, σε οποιαδήποτε περίπτωση.

Για το ίδρυμα δεν το συζητώ το πώς...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:36, 01-06-08:

Για τη σωστή ανατροφή ενός παιδιού όμως δεν αρκούν τα συναισθήματα...Είναι κάποια πράγματα που ένας γιος μπορεί να συζητήσει καλύτερα με τον πατέρα του...Είναι κάποια πράγματα που μία κόρη μπορεί να συζητήσει καλύτερα με τη μητέρα της...Και ένας μπαμπάς ή μία μαμά δεν αντικαθίστανται εύκολα από κάποιον άλλον...Λείπουν πραγματικά όταν δεν υπάρχουν...
Αστοχο το παραδειγμα σου....το τι μπορει καθε παιδι να συζητησει και με ποιον απο τους δυο γονεις, εχει να κανει καθαρα με το τι σχεση εχουν φροντισει οι ιδιοι οι γονεις να αναπτυξουν με τα παιδια τους...
Εγω λογου χαρη, οπως και η αδερφη μου επισης, ακομα και το πολυ προσωπικα και "γυναικεια" θεματα, τα συζηταμε με τον πατερα μας... Ισως καποιες φορες και περισσοτερο απο οτι με τη μητερα μας...Και αυτο συμβαινει διοτι δε μας μεγαλωσαν με στερεοτυπα και ταμπου..
Θελω δηλαδη να δειξω, οτι σημασια εχει ο τροπος που σε μεγαλωνει κανεις και οχι το φυλο... του...
Για να μην αναφερθω σε οικογενειες οπου εχει πολλες φορες ειπωθει π.χ οτι η γυναικα ή ο αντρας ηταν και η μανα και ο πατερας, επειδη ο αλλος/-η ηταν "απων" ή "απουσα"...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 10:37, 01-06-08:

ε... ας επιτρέψουν τότε και το γάμο στους ομοφυλόφιλους κι αν δουν ότι είναι καταστροφικό για τον άνθρωπο και τις ανθρώπινες σχέσεις, τότε να τους βγάλουν στην παρανομία
Βρε... εδώ μιλάμε για τα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα κάποιων ανθρώπων που έχουν διαφορετική σεξουαλική κατεύθυνση απ το Μ.Ο.

όσο για τα όπλα, για να σου απαντήσω και σε αυτό αν και εκτός θέματος... υπάρχουν χώρες που επιτρέπονται, πολιτίες των ΗΠΑ που επιτρέπονται, στην δε Ελλαδίτσα μας, τα αεροβόλα (τα οποία είναι ικανά να σε σκοτώσουν αν την φας από κοντα και σε καλό σημείο) επίσης επιτρέπονται
Για ποιό πράγμα λες για τους γάμους ή τις υιοθεσίες ?

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 11:39, 01-06-08:

Ενώ στο ίδρυμα δεν θα αναρωτιέται γιατί δεν έχει ΟΥΤΕ μαμά ΟΥΤΕ μπαμπά;;;;
Στο ίδρυμα όμως δε θα νιώθει μειονεκτικά απέναντι σε όλα τα υπόλοιπα παιδιά που υπάρχουν εκεί...Όλα τα παιδιά αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα από όσο μπορώ να γνωρίζω αλληλοϋποστηρίζονται μεταξύ τους...Δε νομίζω ότι είναι το ίδιο με το να πηγαίνει στο σχολείο και να ακούει από κάποια άλλα παιδιά ή ακόμα και από μερικούς δασκάλους ορισμένα απαράδεκτα σχόλια για το ότι οι δύο γονείς του είναι του ίδιου φύλου...

Αρχική Δημοσίευση από Nininaou
Νομίζω ότι καθαρά στα συναισθήματα αναφέρεσαι. Το σχολείο, οι απορίες για τα "αυτονόητα", η ψυχική κατάσταση που "κλονίζεται" είναι συναισθήματα. Τώρα, το τι και με ποιον είμαι "καλύτερο" να συζητάει το παιδί κάποια θέματα είναι σχετικό. Δεν βρίσκω πάλι διαφορά στην προσέγγιση που θα έχει το παιδί από τον πατέρα ή την μητέρα. Κι αν βρίσκω, δεν μ'ενδιαφέρει το περιεχόμενο και το κύρος της συζήτησης αλλά τα κίνητρα.

Το ότι λείπει είναι σίγουρο. Μας νοιάζουν το γιατί και το πώς. Η έλλειψη, όταν αντικαθίσταται από την αντίστοιχη πληρότητα, αναιρείται. Το πώς λείπει λοιπόν κάποιος μπορεί πάντα να καθορίσει και το αν λείπει, σε οποιαδήποτε οικογένεια, σε οποιαδήποτε περίπτωση.

Για το ίδρυμα δεν το συζητώ το πώς...
Ίσως έχεις δίκιο...Μπορεί να μην το εξέφρασα σωστά...Δεν αναφέρομαι στην αγάπη, στοργή και φροντίδα (όπως είπα) που μπορούν να δωθούν σε ένα παιδί...
Εάν ένα αγόρι μεγαλώνει μέσα σε μία οικογένεια με δύο μητέρες και χωρίς πατέρα, τότε επαναλαμβάνω ότι δεν έχει ένα πατρικό πρότυπο στο οποίο μπορεί να βασιστεί για να χτίσει τη δική του συμπεριφορά ως πατέρας...Εδώ είναι που διαφωνώ με τα όσα λες...Υπάρχει έλλειψη αλλά δεν υπάρχει αντίστοιχη πληρότητα...Όπως μία μητέρα δεν αντικαθίσταται πλήρως από έναν δεύτερο πατέρα έτσι και ένας πατέρας δεν αντικαθίσταται πλήρως από μία δεύτερη μητέρα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 01-06-08 στις 11:50. Αιτία: merge
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 11:54, 01-06-08:

Καθήστε ρε παιδιά γιατί θα τρελαθώ! Έχετε δει από κοντά κάποιο παιδί που μεγάλωσε σε οικογένεια ομοφυλοφύλων και το έχετε σίγουρο 100% πως θα νιώθει τόσο μειονεκτικά και πως θα έχει ΤΟΣΑ προβλήματα στη ζωή από αυτό το γεγονός;

Ναι, είναι σημαντικό το περιβάλλον στο οποίο θα μεγαλώσει το κάθε παιδί, αλλά ας πάψουμε να δαιμονοποιούμε ότι δεν γνωρίζουμε. Και σε αυτό το σημείο θα επαναφέρω το θέμα διαφορετικών οικογενειακών μοντέλων τα οποία δαιμονοποιήθηκαν όταν άρχισαν να λειτουργούν, όπως οι μονογονεϊκές οικογένειες. Δεν λέω πως δεν θα αντιμετωπίσουν προβλήματα, αλλά σίγουρα τα προβλήματα αυτά θα εξαφανιστούν στο μέλλον.

Τα ίδια πράγματα λεγόντουσαν για τις μονογονεϊκές οικογένειες (τα περί προτύπων, τα περί του "τι θα λέει το παιδί στο σχολείο για τον μπαμπά του" κτλ). Η κοινωνία αντιμετώπισε τότε τα παιδιά των μονογονεϊκών οικογενειών -τουλάχιστον- με καχυποψία και όντως Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ τους δημιούργησε πρόβλημα προσπαθώντας να προβάλλει πάνω τους τα κόμπλεξ της. Πέρασε ο καιρός, η κοινωνία το χώνεψε πως το να είσαι παιδί χωρισμένων γονιών δεν σημαίνει αυτόματα πως θα καταλήξεις κλεφτρόνι, χρήστης ναρκωτικών κτλ. Μια από τα ίδια θα γίνει και με τα παιδιά ομοφυλόφιλων οικογενειών. Σίγουρα θα αντιμετωπίσουν προβλήματα. ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η κατάσταση δεν θα ομαλοποιηθεί!

Απορώ πως γίνεται όλοι να έχουν μια βαρύγδουπη δήλωση για κάτι που δεν έχουν ζήσει.

Τι έχουν να που οι ειδικοί στις χώρες που υπάρχει αυτό το είδος οικογένειας;
Same-Sex Marriage:Good for Kids?

[...] At a news conference in Baltimore, the professionals highlighted an extensive body of scientific research supporting the idea that children raised by lesbian and gay couples develop as well as children raised by heterosexual couples.\

[...]

They stressed their belief however, that the children of gay and lesbian couples would enjoy additional benefits if their parents were allowed to marry.

[...]

Extending marriage rights to gay and lesbian couples would offer societal supports their families now lack, said Daphne McClelland, executive director of the Maryland Chapter of the National Association of Social Workers.
"We know its best for children if their parents have a legal connection," McClelland said.
Δηλαδή αυτοί που ζούνε από κοντά το θέμα και το εξετάζουν ξέρουν λιγότερα από κάποιον που μένει σε μια άκρη του κόσμου όπου ακόμη και αν φανούν δυο ομοφυλόφιλοι στο δρόμο να κρατάνε τα χέρια τους, θα πει πως "προκαλούν", ενώ ο ίδιος έχει κάθε δικαίωμα να κάνει ότι θέλει με την κοπέλα του γιατί "το φυσιολογικό δεν προκαλεί".

Υ.Γ. Δεν απαντάω σε κάποιον συγκεκριμένα με το post αυτό. Γενικά μιλάω για τις εντυπώσεις μου από την συζήτηση και την άποψή μου για την κατάσταση στην ελληνική κοινωνία.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 14:06, 01-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Τα ίδια πράγματα λεγόντουσαν για τις μονογονεϊκές οικογένειες (τα περί προτύπων, τα περί του "τι θα λέει το παιδί στο σχολείο για τον μπαμπά του" κτλ). Η κοινωνία αντιμετώπισε τότε τα παιδιά των μονογονεϊκών οικογενειών -τουλάχιστον- με καχυποψία και όντως Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ τους δημιούργησε πρόβλημα προσπαθώντας να προβάλλει πάνω τους τα κόμπλεξ της. Πέρασε ο καιρός, η κοινωνία το χώνεψε πως το να είσαι παιδί χωρισμένων γονιών δεν σημαίνει αυτόματα πως θα καταλήξεις κλεφτρόνι, χρήστης ναρκωτικών κτλ. Μια από τα ίδια θα γίνει και με τα παιδιά ομοφυλόφιλων οικογενειών. Σίγουρα θα αντιμετωπίσουν προβλήματα. ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η κατάσταση δεν θα ομαλοποιηθεί!
Μα ΜοναΧε οι περισσότεροι (νομίζω) δεν είμαστε ενάντια στην υιοθέτηση. Απλώς με τις προκαταλήψεις που υπάρχουν σήμερα και με τη μη διευθέτηση άλλων ζητημάτων (θεσμοποίηση του σύμφωνου συμβίωσης) είναι λάθος κίνηση να προτείνουμε κάτι τέτοιο για να δείξουμε ότι είμαστε φιλελεύθεροι. Στις μονογοϊκές οικογένειες που αναφέρεις αυτές τουλάχιστον ήταν νόμιμες. Αυτή την στιγμή δεν είναι καν νόμιμο ένα ομόφυλο ζευγάρι...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,876 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:28, 01-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
είναι λάθος κίνηση να προτείνουμε κάτι τέτοιο για να δείξουμε ότι είμαστε φιλελεύθεροι.
Υπονοείς ότι όσοι τάχθηκαν υπέρ της υιοθεσίας το έκαναν για να δείξουν ότι είναι φιλελεύθεροι;
Ή κατάλαβα λάθος;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 14:35, 01-06-08:

Υπονοείς ότι όσοι τάχθηκαν υπέρ της υιοθεσίας το έκαναν για να δείξουν ότι είναι φιλελεύθεροι;
Ή κατάλαβα λάθος;

Όχι αγαπητή Michelle. Το έκαναν νομίζω επειδή είναι φιλελεύθεροι χωρίς να θέλω να βάλω ταμπέλα σε κάποιον. Και ακριβώς επειδή οι φιλελεύθεροι ζητούν μια συνεχή πρόοδο κάποιες φορές ξεχνούν ότι δεν είναι δυνατό να πραγματοποιηθεί λόγω αντικειμενικών συνθηκών.

Τεσπά. Αυτό είναι άλλη κουβέντα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasmenos : 01-06-08 στις 14:36. Αιτία: κάποιες φορέςΧ2
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:16, 01-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos

Όχι αγαπητή Michelle. Το έκαναν νομίζω επειδή είναι φιλελεύθεροι χωρίς να θέλω να βάλω ταμπέλα σε κάποιον. Και ακριβώς επειδή οι φιλελεύθεροι ζητούν μια συνεχή πρόοδο κάποιες φορές ξεχνούν ότι δεν είναι δυνατό να πραγματοποιηθεί λόγω αντικειμενικών συνθηκών.

Τεσπά. Αυτό είναι άλλη κουβέντα...
Οκ, απλά καλό είναι μερικές φορές να προσέχουμε πως εκφραζόμαστε γιατί μπορεί να παρανοηθούμε και να γίνουμε αντιπαθείς για κάτι που δεν είπαμε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 15:43, 01-06-08:

Μια μικρή αλλαγή φέρνει και την μεγάλη.
Ας νομιμοποιηθούν πρώτα οι γάμοι των ομοφυλοφίλων, ας εδραιωθεί πρώτα καλά στην κοινωνική συνείδηση ότι δυο άτομα του ίδιου φύλου αποτελούν έγγαμο ζευγάρι με κατοχυρωμένα νομικά δικαιώματα και όχι "ανώμαλη" κατάσταση και στην πορεία θα ανοιχτεί ο δρόμος και για τις πρώτες υιοθεσίες.
Αλλά δεν πρέπει να γίνουν όλα ταυτόχρονα, είναι πολύ νωρίς για την ελληνική νοοτροπία που ακόμα αντιδρά στον γάμο να δεχτεί την υιοθεσία. Σε βάθος χρόνου που ο γάμος ομοφυλοφίλων θα αποτελεί κατεστημένο η ιδέα της υιοθεσίας θα έρθει πιο ομαλά.
Και είναι αναγκαίο να θεσπιστεί ομαλά και όχι εν μέσω εξάρσεων γιατί ναι μεν όσοι αγωνίζονται τώρα να νομιμοποιηθούν οι γάμοι τους είναι ενήλικες με συνειδητή επιλογή και δύναμη να αντιμετωπίσουν τις κάθε είδους αντιδράσεις (που πολλές φορές μόνο πολιτισμένες δεν είναι).Το παιδί όμως που δεν επέλεξε αλλά επιλέχθηκε με τι σθένος θα μπορέσει να τις αντιμετωπίσει;
Kαι πριν βιαστείτε να απαντήσετε πως απο το σπίτι του θα έχει διδαχθεί να "κλείνει τα αυτιά του" και να μην επηρεάζεται, σκεφτείτε πόσο δύσκολα ήταν για κάποιους απο σας τα σχόλια των συμμαθητών σας για μια ιδιαιτερότητα δική σας ή των γονέων σας.
Για αυτό ξαναγράφω πως είναι ακόμη νωρίς όσο αφορά το σκέλος της υιοθεσίας.
Ήδη η κατοχύρωση των γάμων είναι ένα σπουδαίο βήμα.
Ένα βήμα κάθε φορά.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 15:45, 01-06-08:

Απλώς να παρατηρήσω ότι στην Ολλανδία όταν έγιναν αυτά, ακολούθησαν σιγά-σιγά και πτώσεις στο όριο παιδεραστίας και άλλα τέτοια ωραία. Είναι καλό οι κοινωνίες να πήγαίνουν μπροστά και να ξεφεύγουν από τα ταμπού που τις μαστίζουν, αλλά αυτό πρέπει να γίνεται σιγά σιγά και μέχρι κάποια όρια, γιατί διαφορετικά τα αποτελέσματα μπορεί να ξεφύγουν...

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 15:48, 01-06-08:

Απλώς να παρατηρήσω ότι στην Ολλανδία όταν έγιναν αυτά, ακολούθησαν σιγά-σιγά και πτώσεις στο όριο παιδεραστίας και άλλα τέτοια ωραία.
πώς συνδέεται το ένα με το άλλο?

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 15:56, 01-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δανάη
πώς συνδέεται το ένα με το άλλο?
Συνδέονται, γιατί αυτή τη στιγμή προσπαθούμε να εκβιάσουμε τα όρια της κοινωνικής ανοχής αρκετά απότομα, πρόκειται για κινήσεις που κανονικά θα ήθελαν αρκετά χρόνια ώστε να περάσουν στις συνειδήσεις των πολιτών. Και όταν αρχίζουν τέτοιες απότομες αλλαγές που δεν γίνονται συνειδητά από μεγάλο μέρος της κοινωνίας, παρά, όπως είπε και ο fantasmenos, σαν μια πράξη φιλελευθερισμού, δίνουμε πατήματα και σε επικίνδυνες κοινωνικές μειονότητες (όπως οι παιδόφιλοι) να βγουν στο προσκήνιο και να απαιτούν ποικίλες "διευκολύνσεις".

Αυτή τη στιγμή η νομιμοποίηση των γάμων μεταξύ ομοφυλοφίλων γίνεται επειδή "αυτοι οι άνθρωποι αδικούνται, και εμεις δεν είμαστε ρατσιστές κλπ κλπ" και όχι επειδή αναγνωρίζουμε ότι υπάρχουν προβλήματα νομικής φύσεως που δυσκολεύουν τη ζωή αυτών των ανθρώπων, τα οποία μπορούν να λυθούν χωρίς να θίγεται κάποιος άλλος. Δεν πρόκειται για την επίλυση συγκεκριμένων προβλημάτων, αλλά για μια προσπάθεια να δείξουμε ότι πλεόν δεν έχουμε ταμπού.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 16:07, 01-06-08:

Μισό λεπτό... τι ακριβώς είναι απότομο για την ελληνική κοινωνία; το ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι; Γιατί αν ο κόσμος ξέρει πως υπάρχουν άνθρωποι που απλά κανουν κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους στο κρεβάτι, δεν νομίζω πως είναι δα και ένα τόσο μεγάλο λογικό άλμα το να αναγνωριστεί η σχέση τους επίσημα. Αλλιώς, όπως ειπε πάνω-κάτω και η ΚΕ, είναι σαν να λέμε "είναι ΟΚ να είναι μαζί, αλλά πρέπει να παραμείνουν παράνομα ζευγαράκια και να κάνουν ότι θέλουν, μακριά από τα μάτια της κοινωνίας".

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 16:31, 01-06-08:

Μισό λεπτό... τι ακριβώς είναι απότομο για την ελληνική κοινωνία; το ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι; Γιατί αν ο κόσμος ξέρει πως υπάρχουν άνθρωποι που απλά κανουν κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους στο κρεβάτι, δεν νομίζω πως είναι δα και ένα τόσο μεγάλο λογικό άλμα το να αναγνωριστεί η σχέση τους επίσημα. Αλλιώς, όπως ειπε πάνω-κάτω και η ΚΕ, είναι σαν να λέμε "είναι ΟΚ να είναι μαζί, αλλά πρέπει να παραμείνουν παράνομα ζευγαράκια και να κάνουν ότι θέλουν, μακριά από τα μάτια της κοινωνίας".
Και βέβαια είναι διαφορετικό.
Ναι μεν γνωρίζεις την ύπαρξη τους αλλά φροντίζεις να τους περιθωριοποιείς και να τους απομονώνεις.Θεωρείς πως είναι η "παραφωνία" μέσα στην "τελειότητα" της κοινωνίας σου.
Και είναι δύσκολο μέσα στην "τελειότητα" αυτή να δεχτείς πως δίπλα σου ζουν οι έγγαμες Μαρία και Ασπά πχ. ένα ζευγάρι σαν και σένα με τον/ην σύζυγο σου που αντιμετωπίζει την ίδια καθημερινότητα, σκέφτεται τι θα μαγειρέψει σήμερα, τι δόσεις πρέπει να πληρώσει αυτό το μήνα κι αν θα αλλάξει ή όχι κουρτίνες.
Γιατί θα πρέπει να κοιτάξεις πολύ βαθιά μέσα σου για να δεχτείς πως δεν διαφέρεις απο αυτούς τους ανθρώπους.Σε μια κοινωνία που έχουμε γαλουχηθεί "να πρέπει να είμαστε ανώτεροι απο τον δίπλα" πιο όμορφοι,πιο έξυπνοι,με καλύτερη δουλειά, καλύτερο αμάξι (και μην ακούσω πως αυτά τα κάνουμε για πάρτη μας και μόνο) πως θα δεχτούμε να θεωρηθούμε ίσοι με κάποιον πως ως εκ των πραγμάτων έχουμε μάθει να θεωρούμε διαφορετικό και ανάξιο μας?
Και διπλά απότομο θα φανεί αν αυτοί οι "κατώτεροι" μας μπορούν να μεγαλώσουν και παιδί(λες κι όλοι οι ετεροφυλοι είναι εξ ορισμού ικανοί).

Τέλος μην ξεχνάμε πως στην παρούσα συζήτηση συμμετέχουν σχετικά νέοι και διαμορφώνεται καθαρά προβάδισμα σε όσους είναι υπερ των γαμών και της παροχής δικαιωμάτων.Αν αντίστοιχα η ίδια συζήτηση γινόταν μεταξύ 45+ ηλικιών τα αποτελέσματα θα ήταν τα αντίστροφα.
Και το πιο γελοίο είναι πως οι ακόμη μεγαλύτερης ηλικίας άνθρωποι θεωρούν την ομοφυλοφιλία φαινόμενο των καιρών, προσπάθησε να πεις σε μια Μακεδονίτισα γιαγιά πως ο Μ.Αλέξανδρος είχε ερωτικές σχέσεις με τους στρατιώτες του και θα δεις αντιδράσεις

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

H Δανάη έγραψε στις 16:34, 01-06-08:

Καθήστε ρε παιδιά γιατί θα τρελαθώ! Έχετε δει από κοντά κάποιο παιδί που μεγάλωσε σε οικογένεια ομοφυλοφύλων και το έχετε σίγουρο 100% πως θα νιώθει τόσο μειονεκτικά και πως θα έχει ΤΟΣΑ προβλήματα στη ζωή από αυτό το γεγονός;

Απορώ πως γίνεται όλοι να έχουν μια βαρύγδουπη δήλωση για κάτι που δεν έχουν ζήσει.
Πάντως MonaXe δεν είπε κανένας ότι είναι κατά (εγώ προσωπικά δεν το έκανα!)
Απλά επειδή ακριβώς δεν έχουμε δει παιδί που μεγάλωσε σε μια τέτοια οικογένεια γι'αυτό είμαστε κάπως επιφυλακτικοί!
μπορεί να μην επηρεάσει καθόλου το παιδί αυτο το γεγονος (που πραγματικά το ελπίζω) αλλά επειδη δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω γι'αυτό έχω αυτή τη στάση
Ωραία αυτά που λές απλά για μενα υπάρχει και ένα αλλά....

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

O vendetta έγραψε στις 16:42, 01-06-08:

Για εμένα και για εσένα που είμαστε 23 χρονών δεν είναι απότομο...Για τη μητέρα μου και τον πατέρα μου όμως που έχουν μεγαλώσει πολύ διαφορετικά είναι κάτι τεράστιο...Για τη δε γιαγιά μου είναι κάτι αντιχριστιανικό...Κάτι που δεν το χωράει ο νους της...Και μην ξεχνάς ότι όλες αυτές οι ηλικίες είναι μέλη της ίδιας κοινωνίας...

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 17:04, 01-06-08:

Μάλιστα, να μην γίνει απότομα επειδή δεν το χωράει ο νους της γιαγιάς μου. Συμφωνώ. Θα γίνει, όμως, αργά ή γρήγορα. Και πάντα, όσο προσεγμένα και σταδιακά κι αν ενταχθεί στην κοινωνία μας, θα υπάρχουν "γιαγιάδες". Πάντα σε κάποιους θα φαίνεται απότομο και επικίνδυνο ακόμα. Δεν είναι αυτός λόγος να καθυστερεί το πρόβλημα και να χρονίζει.

Κι αν πληγωθεί και σοκαριστεί μια γιαγιά, την ίδια ώρα θα χαρεί ένας ομοφυλόφιλος ή ένας "φιλελεύθερος", το εγγόνι της ας πούμε. Θα νιώσει έτοιμος ένας ομοφυλόφιλος να προσφέρει. Να προσφέρει σε μια κοινωνία στην οποία και αυτός ανήκει, στην οποία και αυτός δικαιούται να ανήκει με τον ίδιο τρόπο και με την ίδια θέληση μιας γιαγιάς που επιθυμεί αν και γέρασε να συμμετέχει ενεργά σε όλα.

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

O vendetta έγραψε στις 17:37, 01-06-08:

Μάλιστα, να μην γίνει απότομα επειδή δεν το χωράει ο νους της γιαγιάς μου. Συμφωνώ. Θα γίνει, όμως, αργά ή γρήγορα. Και πάντα, όσο προσεγμένα και σταδιακά κι αν ενταχθεί στην κοινωνία μας, θα υπάρχουν "γιαγιάδες". Πάντα σε κάποιους θα φαίνεται απότομο και επικίνδυνο ακόμα. Δεν είναι αυτός λόγος να καθυστερεί το πρόβλημα και να χρονίζει.

Κι αν πληγωθεί και σοκαριστεί μια γιαγιά, την ίδια ώρα θα χαρεί ένας ομοφυλόφιλος ή ένας "φιλελεύθερος", το εγγόνι της ας πούμε. Θα νιώσει έτοιμος ένας ομοφυλόφιλος να προσφέρει. Να προσφέρει σε μια κοινωνία στην οποία και αυτός ανήκει, στην οποία και αυτός δικαιούται να ανήκει με τον ίδιο τρόπο και με την ίδια θέληση μιας γιαγιάς που επιθυμεί αν και γέρασε να συμμετέχει ενεργά σε όλα.
Δε διαφωνώ...Όντως αργά ή γρήγορα θα γίνει...Αυτό που λέω είναι απλά ότι καλύτερα να γίνει αργά...Χωνεύεται καλύτερα...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 17:40, 01-06-08:

Δηλαδή σύμφωνα με τη γνώμη σου ποιο είναι το επόμενο βήμα που πρέπει να γίνει, πριν κατοχυρωθεί ο γάμος ομοφυλοφίλων ή (αν θεωρείς πως το επόμενο βήμα είναι ο γάμος, αλλά το χρονικό πλαίσιο είναι ακατάλληλο) σε πόσα χρόνια -ή δεκαετίες- πιστεύεις πως πρέπει να γίνει το βήμα προς τη νομική κατοχύρωση αυτών των ζευγαριών στη χώρα μας;

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 17:45, 01-06-08:

Δηλαδή σύμφωνα με τη γνώμη σου ποιο είναι το επόμενο βήμα που πρέπει να γίνει, πριν κατοχυρωθεί ο γάμος ομοφυλοφίλων ή (αν θεωρείς πως το επόμενο βήμα είναι ο γάμος, αλλά το χρονικό πλαίσιο είναι ακατάλληλο) σε πόσα χρόνια -ή δεκαετίες- πιστεύεις πως πρέπει να γίνει το βήμα προς τη νομική κατοχύρωση αυτών των ζευγαριών στη χώρα μας;
Εγώ θεωρώ ότι το πρώτο βήμα είναι το προγαμιαίο συμβόλαιο. Δηλαδή πλήρης νομική κάλυψη, μόνο που δεν ονομάζεται γάμος. Και μετά ανάλογα πώς πάει αποφασίζεις αν χρειάζεται κάτι άλλο.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:09, 01-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tetragrammaton
Εγώ θεωρώ ότι το πρώτο βήμα είναι το προγαμιαίο συμβόλαιο. Δηλαδή πλήρης νομική κάλυψη, μόνο που δεν ονομάζεται γάμος. Και μετά ανάλογα πώς πάει αποφασίζεις αν χρειάζεται κάτι άλλο.
Θα ήθελες να σου απαγορεύουν να παντρευτείς επειδή είχες κάνει κάποιες συγκεκριμένες προσωπικές επιλογές;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:26, 01-06-08:

Θα ήθελες να σου απαγορεύουν να παντρευτείς επειδή είχες κάνει κάποιες συγκεκριμένες προσωπικές επιλογές;
καλώς ή κακώς η εκκλησία που τελεί τους γάμους δεν το θεωρεί σωστό, μιας και για αυτήν γάμος=παιδιά (no sex before marriage και γενικά τα ξέρετε).

Από εκεί και πέρα το τι θεωρώ εγώ, εσύ ή ο άλλος σωστό λίγη σημασία έχει Imo. Αυτό που έχει σημασία είναι να γίνεται "one step at a time". Kαι είναι λίγο δύσκολο να πείσεις μια κοινωνία που μόλις αρχίζει να αποδέχεται ότι " ο Αχιλλέας απ'το Κάιρο που εδώ και χρόνια ζει στην Αθήνα η μάνα του δεν τον ξεχνά κι ας είναι απ'τα παιδιά εκείνα..." και που μόλις αρχίζει να συνειδητοποιεί ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι μονάχα κάποιοι γραφικοί γαβαλάδες ή , αντίστοιχα, κάποια "αντρογύναικα" αλλά μπορεί να είμαστε εγώ, εσύ ο άλλος, οι καθόλα "νορμάλ" φαινομενικά να δεχτεί "αμάσητο" ότι θα μπορούν ο Κώστας και ο Τάκης, η Μαρία και η Σοφία να πάνε στο δημαρχείο και να παντρευτούν.

Μια πράξη της μορφής "σύμφωνο συμβίωσης" αφενός μεν λύνει όλα τα γραφειοκρατικά προβλήματα, εφετέρου κάνει πράξη το "one step at a time". H γιαγιά μου (που δεν έχω πλέον) δεν θα το χωνέψει ποτέ. Αλλά η γενιά των γονιών μου μπορεί και να το κάνει.

Έτσι, ώστε όταν γίνουμε εμείς η γενιά των "γονιών" να μπορεί "ομαλά" να γίνει πράξη ακόμα και ο γάμος (με την έννοια της επίσημης πράξης στο δημαρχείο προφανώς εννοώ)

imo

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:30, 01-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
καλώς ή κακώς η εκκλησία που τελεί τους γάμους δεν το θεωρεί σωστό, μιας και για αυτήν γάμος=παιδιά (no sex before marriage και γενικά τα ξέρετε).
Χμ τελικά ποιανού συστήματος είμαστε Ρομποτάκια; Το καπιταλισμού ή της Εκκλησίας; ή μήπως ήμαστε mutli-touch sreen?

Επίσης ένας ομοφυλόφιλος που δεν πιστεύει, γιατί μην μπορέσει να τελέσει έναν πολιτικό γάμο; Μήπως τελικά η εκκλησία δεν αποδέχεται την ομοφυλοφιλία και όχι ο Μ.Ο.;

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 18:34, 01-06-08:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να πρέπει να γίνουν γάμοι μεταξύ ομοφυλοφίλων τη στιγμή που γίνεται απλώς να καλυφθούν νομικά με άλλους τρόπους; Τελικά το ζήτημα είναι η προστασία τους ή απλώς να περάσει η συγκεκριμένη απόφαση; Αν ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας νιώθει άσχημα (και κατά τη γνώμη μου δικαιολογημένα) να ονομάζεται γάμος όταν ζευγαρώνουν δυο ομοφυλόφιλοι, γιατί πρέπει σώνει και καλά να περάσει μια τέτοια απόφαση; Απλώς και μόνο για να δείξουμε απελευθερωμένοι;

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:35, 01-06-08:

Η εκκλησία τώρα τι σχέση έχει;
Ποιός μίλησε για θρησκευτικό γάμο;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:36, 01-06-08:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να πρέπει να γίνουν γάμοι μεταξύ ομοφυλοφίλων τη στιγμή που γίνεται απλώς να καλυφθούν νομικά με άλλους τρόπους; Τελικά το ζήτημα είναι η προστασία τους ή απλώς να περάσει η συγκεκριμένη απόφαση; Αν ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας νιώθει άσχημα (και κατά τη γνώμη μου δικαιολογημένα) να ονομάζεται γάμος όταν ζευγαρώνουν δυο ομοφυλόφιλοι, γιατί πρέπει σώνει και καλά να περάσει μια τέτοια απόφαση; Απλώς και μόνο για να δείξουμε απελευθερωμένοι;
Εσύ γιατί θέλεις να παντρευτείς και να μην ακολουθήσεις απλά την νομική οδό;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:38, 01-06-08:

Χμ τελικά ποιανού συστήματος είμαστε Ρομποτάκια; Το καπιταλισμού ή της Εκκλησίας; ή μήπως ήμαστε mutli-touch sreen?
γιατί σου κάνει τόση εντύπωση!??!

Η εκκλησία τώρα τι σχέση έχει;
Ποιός μίλησε για θρησκευτικό γάμο;
δλδ, από ένα ποστ 20 γραμμών εσύ εστιάζεις στις εξής 2 που έχουν μπει καθαρά για λόγους πληρότητας! [ε, ναι και μέσω θρησκευτικού μυστηρίου τελούνται οι γάμοι τι να κάνουμε τώρα!]

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 18:39, 01-06-08:

Γιατί είναι παράδοση όταν ενώνονται ένας άνδρας και μια γυναίκα να γινεται μια συγκεκριμένη τελετή. Αν αυτό δεν ήταν στην παράδοσή μας, δεν θα με ένοιαζε. Απλώς μου αρέσει να κρατάω κάποια συγκεκριμένα τυπικά για την ομορφιά που τους χαρίζει η γραφικότητά τους.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:41, 01-06-08:

Δηλαδή αν παράδοση ήταν να παντρεύονται μόνο οι ομοφυλόφιλοι δεν θα σε ενοχλούσε;

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 18:43, 01-06-08:

Δηλαδή αν παράδοση ήταν να παντρεύονται μόνο οι ομοφυλόφιλοι δεν θα σε ενοχλούσε;
Αν είμασταν σε ένα κόσμο όπου το φυσιολογικό θα ήταν οι άνθρωποι να είναι ομοφυλόφιλοι, τότε η παράδοση θα ήταν να παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι, οπότε προφανώς δεν θα με πείραζε.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:43, 01-06-08:

Να απαντήσω εγώ?
Γιατί δεν θέλω να έχουν πρόβλημα τα παιδιά μου από το δυσκίνητο και ρατσιστικό κράτος, γιατί δεν θα αλλάξω μυαλά στους γονείς μου και δεν βρίσκω το λόγο να το κάνω, γιατί μου αρέσει το ..τζερτζελο του γάμου και για να επιπλώσω το σπίτι μου [the latter being a joke ]

Aν όταν έρθει η ώρα να πω ότι "this is my man" δεν υπάρχει φόβος τα παιδιά μου να αντιμετωπίσουν ρατσιστικές συμπεριφορές [γιατί αν έχει βρει και είσαι με τον άνθρωπο σου και μένετε μαζί δεν βρίσκω άλλο λόγο να παντρευτείς] θα ακολουθήσω μονάχα τη νομική οδό..

Needless to say ότι εφόσον υπάρχει τέτοια δυνατότητα προσωπικά ευχαρίστως θα την ακολουθούσα για αρχή [τουλ μέχρι να πω "κάνω παιδί" και να δω πως έχει η κατάσταση τότε]

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 18:47, 01-06-08:

Να γίνουν αργά και σταθερά βήματα. Να το χωνέψουμε όλοι καλύτερα. Και όσο εμείς θα μασάμε και θα καταπίνουμε, η ζωή αυτών των ανθρώπων θα περνάει. Οι γενιές θα περνάνε,οι γονείς θα γίνονται παππούδες και οι ομοφυλόφιλοι θα παραμένουν να ακολουθούν σιωπηλά τα δικά μας βήματα. Για να μην μας έρθει εμάς απότομα θα αφήνουμε το ζήτημα να εξελίσσεται με τους ρυθμούς που εμείς θα θέτουμε. Οι άλλοι είναι λιγότεροι και πρέπει να περιμένουν. Σ' αυτούς βέβαια δεν θα έρθει απότομα τίποτα. Αυτοί θα μάθουν να ζουν μ'αυτά που βρήκαν. Κι αν αλλάξει κάτι άλλαξε, θα είναι τυχεροί...

Δεν βρίσκω τι άλλο θα καταφέρουμε με τις καθυστερήσεις από το να αφήσουμε στάσιμο το πρόβλημα και στη μοίρα τους τους ανθρώπους που αφορά άμεσα. Γιατί θεωρώ πώς αυτοί είναι σε μια θέση πολύ δυσκολότερη από τη δική μας (που δεν είμαστε έτοιμοι ψυχολογικά), έστω κι αν μόνοι τους το διάλεξαν.

Και φυσικά η Εκκλησία δεν τους αφορά όλους.

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 18:49, 01-06-08:

Δεν βρίσκω τι άλλο θα καταφέρουμε με τις καθυστερήσεις από το να αφήσουμε στάσιμο το πρόβλημα και στη μοίρα τους τους ανθρώπους που αφορά άμεσα. Γιατί θεωρώ πώς αυτοί είναι σε μια θέση πολύ δυσκολότερη από τη δική μας (που δεν είμαστε έτοιμοι ψυχολογικά), έστω κι αν μόνοι τους το διάλεξαν.

Και φυσικά η Εκκλησία δεν τους αφορά όλους.
Δηλαδή το πρόβλημα είναι αν θα το ονομάσουμε γάμο ή όχι; Από αυτό θα εξαρτηθεί η ευτυχία στη ζωή τους;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:53, 01-06-08:

Είναι αυτό που λέει ο tetra.
ΠΛΕΟΝ αναγνωρίζονται νομικά, γίνονται αποδεκτοί κοινωνικά... δλδ "κολλάμε" στο αν θα το πει ο δήμαρχος ή ο συμβολαιογράφος?!?!?!

Ε... οκ, το όνομα δλδ είναι το θέμα?!?!?

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:58, 01-06-08:

Σαφώς και δεν κολάμε εκεί, τουλάχιστον όχι εγώ. Εξάλλου είμαι κατά είτε του πολιτικού γάμου είτε φυσικά του θρησκευτικού.

Ωστόσο, αφού υπάρχουν ετερόφυλοι που απαιτούν να ασκήσουν το δικαίωμα για τέλη του γάμου, αυτό το δικαίωμα γιατί να μην το έχει και ένας ομοφυλόφιλος; Είναι πολίτης Β κατηγορίας;

Φυσικά και δεν αναφέρομαι στο θρησκευτικό γάμο, επειδή αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 19:02, 01-06-08:

Δηλαδή το πρόβλημα είναι αν θα το ονομάσουμε γάμο ή όχι; Από αυτό θα εξαρτηθεί η ευτυχία στη ζωή τους;
Ναι, από αυτό ακριβώς. Από αυτά που σημαίνει αυτό. Γιατί δεν είναι μια απλή παραδοχή, μια απλή προσφώνηση. Γι' αυτούς τουλάχιστον σίγουρα σημαίνει περισσότερα. Σημαίνει ότι θα έχουν ελπίδα, ότι δεν θα είναι πια στο περιθώριο, ότι επιτέλους θα είναι αποδεκτοί. Γι'αυτούς μπορεί να σημαίνει ότι οι αγώνες τους δικαιώθηκαν, ό,τι δεν θα ντρέπονται να κοιτάξουν στα μάτια όσους τους θεωρούσαν ανένταχτους και τους κατέκριναν. Και σημαίνει ότι θα μπορούν να φτάσουν στην ευτυχία.

Γιατί ο άνθρωπος που δεν είναι αποδεκτός δεν είναι ευτυχισμένος όπως και να το κάνουμε. Έχουμε ανάγκη κάπου να απευθυνόμαστε και κάπου να ανήκουμε. Να συμμετέχουμε και να ακουγόμαστε, αν θέλουμε να έχουμε την ευκαιρία της διεκδίκησης μιας ζωής που "μας αξίζει".

Και δεν κολλάμε στο όνομα, ας λεγόταν όπως να'ναι αν ήταν να σηματοδοτεί τα ίδια και όλα τα δικαιώματα του "γάμου". Τα ίδια θα σήμαινε ό,τι όνομα κι αν είχε αν ήταν ισότιμος με τον δικό μας.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 755 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 19:02, 01-06-08:

Από εκεί και πέρα το τι θεωρώ εγώ, εσύ ή ο άλλος σωστό λίγη σημασία έχει Imo. Αυτό που έχει σημασία είναι να γίνεται "one step at a time". Kαι είναι λίγο δύσκολο να πείσεις μια κοινωνία που μόλις αρχίζει να αποδέχεται ότι " ο Αχιλλέας απ'το Κάιρο που εδώ και χρόνια ζει στην Αθήνα η μάνα του δεν τον ξεχνά κι ας είναι απ'τα παιδιά εκείνα..." και που μόλις αρχίζει να συνειδητοποιεί ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι μονάχα κάποιοι γραφικοί γαβαλάδες ή , αντίστοιχα, κάποια "αντρογύναικα" αλλά μπορεί να είμαστε εγώ, εσύ ο άλλος, οι καθόλα "νορμάλ" φαινομενικά να δεχτεί "αμάσητο" ότι θα μπορούν ο Κώστας και ο Τάκης, η Μαρία και η Σοφία να πάνε στο δημαρχείο και να παντρευτούν.

Μια πράξη της μορφής "σύμφωνο συμβίωσης" αφενός μεν λύνει όλα τα γραφειοκρατικά προβλήματα, εφετέρου κάνει πράξη το "one step at a time". H γιαγιά μου (που δεν έχω πλέον) δεν θα το χωνέψει ποτέ. Αλλά η γενιά των γονιών μου μπορεί και να το κάνει.

Έτσι, ώστε όταν γίνουμε εμείς η γενιά των "γονιών" να μπορεί "ομαλά" να γίνει πράξη ακόμα και ο γάμος (με την έννοια της επίσημης πράξης στο δημαρχείο προφανώς εννοώ)

imo
Ερωτηση για να δω αν καταλαβα πληρως τα λεγομενα σου: Στο Ιραν ας πουμε, που οι γυναικες δεν εχουν ισα δικαιωματα με τους αντρες, αν καποια στιγμη μια κυβερνηση, μια μεριδα της κοινωνιας, ή οτιδηποτε αλλο συντελουσε στο να αποκτησουν απολυτως πληρη δικαιωματα με τη μια, θα επρεπε να τους παρεχονται τμηματικα απλα και μονο γιατι αιωνες τωρα ετσι εχουν συνηθισει οι παλαιοτερες γενιες;

Προκειμενου να μην ενοχληθουν καποιες συντηρητικες μεριδες του λαου, πρεπει να στερουνται των δικαιωματων τους καποιοι αλλοι; Και τελος παντων, απο ποτε η ενοχληση (ηθικη) καποιων αποτελει κριτηρια για την παροχη δικαιωματων στους πολιτες; Και ελπιζω να γινεται κατανοητο οτι ακομα και αν εχουν τη δυνατοτητα δια μεσω νομικων συμβολαιων να εχουν κληρονομικα και αλλα δικαιωματα, και παλι το να μην εχουν το δικαιωμα να παντρευονται, ειναι διακριση σε σχεση με αλλους πολιτες. Και για να ειμαι απολυτα σαφης, προφανως μιλαω για πολιτικο γαμο. Στους κολπους της η Εκκλησια ας κανει ο,τι θελει (αν και παλι αυτο ειναι παρανομο, αλλα τωρα τρεχα γυρευε)

Είναι αυτό που λέει ο tetra.
ΠΛΕΟΝ αναγνωρίζονται νομικά, γίνονται αποδεκτοί κοινωνικά... δλδ "κολλάμε" στο αν θα το πει ο δήμαρχος ή ο συμβολαιογράφος?!?!?!

Ε... οκ, το όνομα δλδ είναι το θέμα?!?!?
Αν καταργουνταν μια μερα ο γαμος, αλλα συνεχιζαν να παρεχονται οι δυνατοτητες να εχεις ολα τα οφελη αυτου (χωρις ομως τελετες και τα λοιπα), δεν θα διαμαρτυρονταν κανεις; Αφου μονο το ονομα δεν θα υπηρχε!

Προφανως, αν νιωθεις την αναγκη να ενωθεις με εναν αλλον ανθρωπο μπροστα στα αγαπημενα σου προσωπα, την νιωθεις. Και δεν θα σου την καλυψουν τα νομικα συμβολαια αυτην, ουτε θα φυγει επειδη εισαι gay.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους