Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 126)
Νέα Δημοκρατία
10
7,94%
ΣΥ.ΡΙΖ.Α
57
45,24%
ΠΑ.ΣΟ.Κ
4
3,17%
Ανεξάρτητοι Έλληνες
7
5,56%
Κ.Κ.Ε.
8
6,35%
Χρυσή Αυγή
11
8,73%
Δημοκρατική Αριστερά
3
2,38%
Οικολόγοι Πράσινοι
0
0%
ΛΑ.Ο.Σ.
0
0%
Δημοκρατική Συμμαχία
0
0%
Δημιουργία Ξανά!
7
5,56%
Δράση - ΦΙΣ
0
0%
ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.
5
3,97%
Κοινωνική Συμφωνία
0
0%
ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)
0
0%
ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ
0
0%
Ένωση Κεντρώων
3
2,38%
Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας
0
0%
Κόμμα Πειρατών
3
2,38%
ΚΟΙΝΩΝΙΑ
0
0%
ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ
1
0,79%
ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ
1
0,79%
Άλλο κόμμα
2
1,59%
Λευκό/Άκυρο/Αποχή
4
3,17%

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:15, 14-05-12:

Έλα Χριστέ, μου φαίνεται ότι η ηλιθιότητα σε αυτήν την χώρα είναι μεταδοτική!
αυτο θα φανει σε κανα μηνα

και θα δουμε ποιος ειναι ο ηλιθιος..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:36, 14-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
παντως μην ξεχναμε οτι ο λαος αποτελειται απο ανθρωπους
και αρα κανει λαθη,,και τα πληρωνει.
.
Ναι, και οι κυβερνήσεις αποτελούνται από ανθρώπους που κάνουν 'λάθη', και τα πληρώνει ... ο λαός.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 10:46, 14-05-12:

Σε κανα μηνα τι θα δούμε ακριβώς? Τα αποτελέσματα της ηλιθιότητας τα ζούμε τώρα , και της σημερινής ηλιθιότητας θα τα δούμε σε βάθος χρόνου πχ 2-3 χρόνια που θα έχει καταστραφεί η Ελλάδα όπως την ξέραμε και οι μισθοί θα είναι στους μνημονιακούς όρους 300 ευρώ. Εκτός και αν βέβαια λίγοι είναι αυτοί που θα μολυνθούν από την ηλιθιότητα.

Πάντως ο λαός είπε ΟΧΙ στο μνημόνιο ολοκληρωτικά και η ΝΔ με το ΠΑΣΟΚ (που είχαν 32%) κάνουν ότι δεν είδαν. Αν είναι δυνατόν, ζούμε στην χώρα της κοροϊδίας. Και εσείς που τους ψηφίζετε είστε τα κορόιδα νούμερο ένα. Μετά πάμε εμείς που τα παθαίνουμε σαν βλάκες εξαιτίας σας. [...........] γαμώ την προπαγάνδα και το κουκούτσι που έχετε για μυαλό δηλαδή.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 14-05-12 στις 18:30. Αιτία: αφαίρεση προσβλητικού χωρίου
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 10:51, 14-05-12:

μήπως όλος ο ελληνικός λαός?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 10:57, 14-05-12:

Καλα ρε παιδια, μπορειτε να μου εξηγισετε και ο Αγγελος και ο Πατρευς και οποιος αλλος πιστευει στον Σαμαρα πως ειναι δυνατων να εμπιστευεσε εναν ανθρωπο που εχει κανει τοσες κολοτουμπες, που εχει υπογραψει οτι θα ακολουθισει την πολιτικη του μνημονιου αλλα τωρα το παιζει επαναστατης εναντιων του μνημονιου (και μην μου πεις παλι Αγγελε οτι δεν τον δενει η υπογραφη, αν δεν τον εδενε δεν θα τον βαζαν να την βαλει), που εχει λυσαξει να γινει προθυπουργος και που μολις ειδε τα νουμερα του να πευτουν εκανε τα παντα για "οικουμενικη κυβερνηση" ενωσο ειχε τις πολλες εδρες, μην τυχων και τις χασει και μαζι και καθε ελπιδα για πρωθυπουργος...!
Ο Αντωνακης εγινε ιδιετερα αντιπαθεις στον κοσμο επι Μητσοτακη και απο τοτε δεν το εβαλε κατω, προσπαθει συνεχος προκειμενου να εχει μια θεσουλα, και εσεις τον εχετε για σωτηρα; 2 χρονια στην ηγεσια της ΝΔ αλλαζει καθε μερα αποψη, απο λεπτο σε λεπτο αλλαζει απο κατηγοριματικα εναντιων οποιασδηποτε κυβερνησης σε μερος κυβερνησεων ξεπουλιματος, απο ενας και μοναδικος προθυπουργος που μονο αν εφαρμωσει το δικο του προγραμμα συνεργαζετε σε ικετη για μια κυβερνηση οποιασδηποτε συνθεσης, μαζεψε μπουμπουκια οπως ο Αδωνης και ο Βοριδης, απο κατα του μνημονιου σε υπερψηφιστη του που πεταξε οσα "κακα παιδια" δεν ακουσαν την εντολη του και ψηφισαν οχι στο μνημονιο. Ειναι ο καλος ηγετης που οταν ειδε οτι δεν μπορει να στιριξει δικο του κομμα για να γινει προθυπουργος επεστρεψε στην ΝΔ και συνεχισε να προσπαθει μεσα απο την ΝΔ, γιατι απλα εκει τον συνεφερε!
Και εσεις ακομα πιστευετε στην ηλικρια του;

Δεν ειμαι μερος του συριζα, ουτε καν υποστιρικτης του!Δεν το ψηφισα ποτε μου και πιθανοτατα δεν θα το ψηφισω ουτε στης ερχομενες εκλογες. Και δεν θεωρω τον Τσιπρα καποιον σωτηρα, η τον μοναδικο φωστιρα της εποχης, ηδη ομως εχει δειξει οτι χεριζετε τις καταστασεις πιεσης πολυ καλητερα απο οτι ο Σαμαρας και ο Βενιζελος. Εκτος αυτου, ειναι η ευκαιρια της Ελλαδας να ξεφυγει απο τον δικοματισμο και να αρχισει σε καινουργιες βασης, πραγμα που ερπεπε να ειχε γινει εδω και χρονια. Ειναι η ευκαιρια να οριμασει λιγο η δημοκρατια στην χωρα μας, και ο λαος μαζι της και να αρχισουμε ολοι να εχουμε μια υπευθυνοτιτα και φυσικα ευθηνες στης πραξεις μας.
Στην τελικη τοσους προθυπουργους δοκιμασαμε, ας δοκιμασουμε και αλλων εναν!

Ξεκολατε ρε παιδια! Δεν σας αρεσει ο Συριζα, θελετε δεξια; Ολα καλα, η ΝΔ ομως δεν ειναι δεξια, και ο Σαμαρας δεν ειναι ουτε ειληκρινης, ουτε σοβαρος, ουτε σωτηρας, ουτε οτιδηποτε εκτος απο συμφεροντολογος! Οποιος δεν θελει να το δει, να παει να...!

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 11:00, 14-05-12:

Για σε παρακαλώ, ο Σαμαράς είναι σταθερός! Μόνο 15 κωλοτούμπες το δευτερόλεπτο κάνει!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 11:06, 14-05-12:

Μου φαίνεται ότι δεν υπάρχει συναίσθηση του παρόντος, διάολε, ούτε καν του παρελθόντος. Ξέρετε τι λένε για το παρελθόν, πως όποιος δεν έχει μάθει από αυτό είναι καταδικασμένος να το ξαναζήσει.

Με όση καχυποψία βλέπω τον Τσίπρα, άλλη τόση βεβαιότητα υπάρχει στη σκέψη μου πως η λύση Σαμαρά δεν είναι η σωστή. Και μόνο που δέχτηκαν να εκβιάζονται από τον κάθε μαλάκα ξένο υπουργό, πρέπει να καταλήξουν στο πολιτικό Καθαρτήριο.

Δε θα μιλήσω καν για πατριωτισμό ή οτιδήποτε. Θα μιλήσω με απόλυτα ορθολογικά κριτήρια. Ήταν και οι δυό τους (ΝΔ-ΠΑΣΟΚ) 40 χρόνια στην εξουσία. Έφαγαν, ξαναέφαγαν, διέλυσαν τον οικονομικό και κοινωνικό ιστό της χώρας. Και τώρα που είμαστε στο χείλος του γκρεμού, έχουν αφήσει τον κάθε Ολλανδό και τον κάθε Γερμανό, να λέει τι θα έπρεπε να κάνουμε.

Αλήθεια, ο Ολλανδός τα χει τόσο καλά οργανωμένα μες τη χώρα του ή μήπως κι εκεί θα έχουμε κανα κανονάκι χρέους σύντομα; Ίσως πιό σύντομα απ' όσο νομίζουμε;

Αλήθεια, ο Γερμανός, δικαούται να μιλάει αφού μας πούλησε τα μισά κουτσουρεμένα υποβρύχιά του και τα άλλα μισά χαλασμένα φανάρια σήμανσης (τα οποία είναι της Ζίμενς); Δεν γνώριζαν που πούλαγαν;

Αν εμένα αύριο ο καλύτερος πελάτης μου, είναι στα πρόθυρα χρεωκοπίας, δεν είναι λογικό ότι θα τρέξω να του ξεπουλήσω ότι κι ότι για να αρπάξω και το τελευταίο ευρώ πριν αποδημήσει εις χρηματοοικονομικόν Κύριον; Κι έστω ότι με κυρίευε ξαφνικά ακόμα ένας μεγαλύτερος ορθολογισμός αντί της αρπαχτής που περιέγραψα, δε θα έτρεχα να σώσω τον πελάτη μου, βάζοντάς τον στην Εντατική, ίσα ίσα για να σιγουρέψω ότι αύριο θα συνεχίσει να μου τα σκάει; Ακόμα κι αν χρεωκοπούσε ο πελάτης μου, δε θα έπρεπε να βεβαιωθώ ότι ως πιστωτής θα μπορούσα να επιβάλλω τους δικούς μου όρους επάνω του, με ευχέρεια πίεσης πλέον, ώστε να εισπράξω τα βέλτιστα από τη διάλυση της εταιρίας του; (βλ. Μνημόνιο)

Αυτό που δεν κατάλαβαν οι πιό πολλοί Έλληνες, δεν είναι τα λεφτά που χρωστάμε πως αποτελούν το πρόβλημα. Είναι πρώτον, οι όροι των Μνημονίων, οι οποίοι σε περίπτωση διάλυσης της χώρας θα μας αποτελειώσουν, και δεύτερον ότι η διάλυση αυτή έρχεται τόσο λόγω χρέους αλλά κυρίως λόγω ελλείματος. Δανείζεσαι κι άλλα, για να πληρώσεις δάνεια που εξαρχής δεν συμφώνησες (σα λαός εννοώ) να πληρώσεις. Κι άμα δεν τα πληρώσεις, θα σου πάρουν και τα σώβρακα. Γι αυτό δανείζεσαι κι άλλα, για να κρατηθείς αρκετό χρόνο ζωντανός, για να μπορείς να υπογράψεις υπεύθυνα ότι θες να σου πάρουν τα σώβρακα. Ο νεκρός ξέρετε, δε μπορεί να υπογράψει. Γι αυτό και στους παππούδες με μαλάκυνση (ασθένεια) λίγο πρίν πεθάνουν, πάνε όλοι οι "καλοί" συγγενείς και πιέζουν να γράψει και να υπογράψει τη διαθήκη.

Το μνημόνιο ήταν μια πολύ πρόσκαιρη λύση, ίσα ίσα για να μη βρεθούμε με τους κώλους μας κρεμασμένους αναφορικά με τα ομόλογα και το δανεισμό του Δημοσίου. Δεν ήταν όμως λύση, ούτε για πολύ καιρό, ούτε και η καλύτερη. Η καλύτερη λύση ήταν η κύρηξη του χρέους ως επαχθές και η εξυγίανση των δημόσιων οικονομικών, με κόψιμο των σπαταλών και της μασαμπούκας και με ταυτόχρονη αύξηση, ναι καλά διαβάσατε, αύξηση των δημοσίων δαπανών (για επενδύσεις). Με ποιό δικαίωμα κλείνεις τη στρόφιγγα του χρήματος στο λογαριασμό των δημοσίων δαπανών; Είναι οικονομική αυτοκτονία. Με ποιό δικαίωμα αφήνεσαι ως διαπραγματευτής του μέλλοντός σου, έρμαιο σε ξένα δίκαια υπέρ των δανειστών; Με ποιό δικαίωμα αναφέρεσαι στον περιορισμό της εθνικής κυριαρχίας ενώ είσαι κυβέρνηση; (βλ. Φάνη Πάλλη - Πετραλιά στον Παπούλια και ύστερα Γ.Α.Π.) Και προσέξτε, εθνική κυριαρχία δεν είναι μόνο τα σύνορα και οι Σκοπιανοί και οι Τούρκοι και οι εξωγήινοι από το Άλφα Κενταύρου. Εθνική κυριαρχία είναι και η επιρροή που μπορούμε να έχουμε στην οικονομική μας ευημερία. Όταν δεν είσαι κυρίαρχος της τσέπης σου, είσαι τελειωμένος.

Αλήθεια, αφήστε τις σημαιούλες κάτω, κι ελάτε να κάνουμε συζήτηση, γιατί σημαιούλες κράταγα κι εγώ στα νιάτα μου όσο ήμουν φοιτητής και με πληρώνανε οι γονείς μου, αλλά όταν φίλε μου Άγγελε και Πατρεύ είδα τα χρήματα τα δικά μου να φεύγουν σαν τρελά για χαράτσια, για "ενοίκια" του ίδιου μου του σπιτιού, αποφάσισα να βάλω στα κόμματα τις σημαιούλες τους στον πάτο τους.

Για ελάτε... Σας παρακαλώ, βρείτε το θάρρος να με ακολουθήσετε στη συζήτηση....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 11:16, 14-05-12:

Το προβλημα αρχοντα ειναι οτι δεχομαστε ακριτα οτι μας πουν, οτι δειξουν οι τηλεωρασης και οτι γραψουν οι φυλαδες, internetικες και μη.
Ποσοι εχουν αραγε αναλυσει το προβλημα, τις πιθανες λυσης, της συνεπιες, τα επακολουθα;
Μαλλον εισαι ο μοναδικος σε αυτο το φορουμ που εχει παρουσιασει την οπτικη του, η οποια να ειναι κατη παραπανω και περα απο αυτα που λενε οι δημοσιογραφοι και οι πολιτικοι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 11:49, 14-05-12:

Πολιτικό θρίλερ: Σχέδια «άλωσης» των Ανεξάρτητων Ελλήνων!!

Στο κάδρο των πιέσεων προκειμένου να συμμετάσχουν σε μία κυβέρνηση συνεργασίας έχουν τοποθετηθεί οι Ανεξάρτητοι Έλληνες.

Μετά τη διαφαινόμενη αποτυχία προσέγγισης με τη Δημοκρατική Αριστερά, που ζητεί επιμόνως τη συμμετοχή του κάθετα αντίθετου ΣΥΡΙΖΑ σε ένα κυβερνητικό σχήμα, πλέον ασκούνται αφόρητες πιέσεις στο κόμμα του Πάνου Καμμένου.

Οι επτά όροι, που έθεσε ο κ. Καμμένος, για να στηρίξει μία κυβέρνηση συνεργασίας της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ αν και σε αυτούς περιλαμβάνεται η καταγγελία του μνημονίου, εξελήφθη ως υπαναχώρηση του επικεφαλής των Ανεξάρτητων Ελλήνων από την αρχική του άκαμπτη στάση.

Σύμφωνα με πληροφορίες του BriefingNews, τις επόμενες ώρες οι πιέσεις προς το κόμμα του Πάνου Καμμένου θα κλιμακωθούν, όχι τόσο σε επίπεδο ηγεσίας, όσο σε μεμονωμένα στελέχη του κόμματος. Μάλιστα θα επιχειρηθεί οι επαφές να γίνουν και πριν τη σημερινή σύσκεψη των Αντώνη Σαμαρά, Ευάγγελου Βενιζέλου και Φώτη Κουβέλη υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

Αφετηρία των πιέσεων θα είναι η «Συγγρού» και η ΝΔ, η οποία έχει συστήσει ομάδα «ειδικών αποστολών» προκειμένου να έλθει σε επαφή με βουλευτές των Ανεξάρτητων Ελλήνων (σ.σ. αριθμεί 33), οι οποίοι προέρχονται από το χώρο της κεντροδεξιάς.

Θα τους θέσουν το δίλλημα «δραχμή ή ευρώ» για να τους «αναγκάσουν» να θυμηθούν την ιδεολογική τους καταγωγή και τον ευρωπαϊκό προσανατολισμό, που στο πρόσφατο παρελθόν πρέσβευαν.

«Η θέση των Ανεξάρτητων Ελλήνων οδηγεί στη δραχμή, εάν αυτό θέλετε τότε καλώς κάνετε», θα διαμηνύσουν οι «κομάντο» της ΝΔ σε στελέχη των Ανεξάρτητων Ελλήνων.

Ο εκπρόσωπος τύπου του κόμματος Τέρενς Κουίκ μπορεί να διέψευσε με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο ότι, υπάρχουν παρασκηνιακές συνομιλίες με τη ΝΔ, ωστόσο το σχέδιο της «Συγγρού» έχει σάρκα και οστά και εντάσσεται στο κεντροδεξιό προσκλητήριο ενότητας, που απηύθυνε ο Αντώνης Σαμαράς.

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 11:55, 14-05-12:

Περίμενα ὅτι αὐτή μου ἡ τοποθέτηση θὰ ἤγειρε ἀντιδράσεις καὶ θὰ ὑπῆρχαν διαφωνίες. Κατανοῶ σὲ πολὺ μεγάλο βαθμὸ πολλὲς ἀπὸ τὶς ἀντιρρήσεις καὶ τὶς ἐνστάσεις οἱ ὁποῖες τέθηκαν γιατὶ ἁπλούστατα τὶς ἔχω θέσει καὶ ἐγὼ στὸ παρελθόν καὶ μὲ ἐξ ἴσου μαχητικὸ τρόπο. Ἰδίως αὐτὰ τὰ ὁποῖα γράφεις φίλε Λυκοῦργε μὲ βρίσκουν κατὰ 90% σύμφωνο. Δὲ χρωστῶ τίποτε στὸν Σαμαρᾶ οὔτε ἔχω καμμία ἀδυναμία στὸ δικομματισμό. Ἔχω ἐκφράσει πολλὲς φορὲς τὶς θέσεις μου μὲ ἀναλυτικὸ τρόπο καὶ ὅσοι μὲ γνωρίζουν, ἀντιλαμβάνονται ποιά εἶναι ἡ φιλοσοφία μου καὶ τὰ κριτήρια τὰ ὁποῖα θέτω. Δὲν ἤμουν ποτὲ μνημονιακὸς οὔτε ἔγινα ξαφνικά. Αὐτὴν τὴ δεδομένη στιγμὴ πιστεύω ἀκράδαντα ὅτι στὴν Ἑλλάδα χρειάζεται μιὰ κυβέρνηση ἡ ὁποῖα θὰ κάνῃ σκληρὴ διαπραγμάτευση μὲ τὴν Τρόϊκα ἐξ ἀρχῆς, θὰ ὑπερασπίσῃ σθεναρὰ τὰ ἐθνικὰ συμφέροντα σὲ κρίσιμα θέματα ὅπως εἶναι ἡ ΑΟΖ καὶ τὸ Μακεδονικὸ καὶ θὰ ἀναλάβῃ νὰ πραγματοποιήσῃ τὶς ἀναγκαῖες μεταρρυθμίσεις στὴ λειτουργία τοῦ κράτους ὥστε νὰ ξεφύγουμε ἀπὸ τὸ κρατικιστικὸ μοντέλο τὸ ὁποῖο ἦταν κυρίαρχο καὶ κατέρρευσε καὶ νὰ δοθῇ ἐλπίδα γιὰ ἀνάπτυξη. Τὸ μόνο κόμμα τοῦ ὁποίου οἱ θέσεις προσεγγίζουν ἔστω κατὰ προσέγγιση αὐτὲς τὶς θέσεις, πιστεύω ὅτι εἶναι ἡ Ν.Δ.

Δὲν ἔγινα οὔτε κήρυκας τοῦ Φριντμανισμοῦ οὔτε νιώθω ὅτι ἔχουμε καμμία ἠθικὴ ἐπιταγὴ ἀπέναντι στοὺς δανειστές μας. Σὲ αὐτὲς τὶς περιπτώσεις ἰσχύει ἡ ῥήση «ὁ θάνατός σου ἡ ζωή μου». Ἐπισημαίνω ὅμως ὅτι δὲν εἶναι ὥρα γιὰ λεονταρισμούς. Ἰδίως ὅταν αὐτοὶ γίνωνται ἀνεύθυνα καὶ ἐκ τοῦ ἀσφαλοῦς. Ὁ Καμμένος καὶ ὁ Τσίπρας ἀπέδειξαν μὲ τὶς θέσεις τους καὶ τὴ στάση τους ὅτι ἁπλῶς κάνουν εὔκολο λαϊκισμό ὅσο κι ἂν στὴν ἀρχὴ κάποιες θέσεις τοῦ Καμμένου μὲ ἐνθουσίασαν. Τὸ ἰδανικὸ γιὰ μένα θὰ ἦταν νὰ ὑπάρξῃ μιὰ κυβέρνηση ἐθνικῆς ἑνότητας μὲ πραγματικὰ πατριωτικὲς δυνάμεις μὲ πρόσωπο κύρους καὶ κοινῆς ἀποδοχῆς καὶ ὄχι φυτευτὸ ἔξωθεν τραπεζίτη σὰν τὸν Παπαδήμο. Γιατί ὄχι ὁ Μαρκεζίνης. Νὰ παρουσιασθοῦν οἱ Ἕλληνες στὰ διεθνῆ φόρα μιὰ γροθιὰ ὑπερασπιζόμενοι τὴν πατρίδα τους. Πῶς θὰ γίνῃ ὅμως αὐτὸ μὲ δυνάμεις ποὺ ὑπάρχουν στὴ βουλὴ καὶ ἔχουν ἐκφρασθεῖ σὲ κρίσιμα θέματα ὑπερασπιζόμενοι τὸν ἐθνικισμὸ ἐχθρικῶν κρατῶν; Γι' αὐτὸ καὶ λέω ὅτι τὴ δεδομένη στιγμὴ κατ' ἀνάγκην χρειάζεται μιὰ ἰσχυρὴ κυβέρνηση μὲ πυρῆνα τὴν κεντροδεξιὰ ὥστε νὰ σώσουμε ὅ,τι μποροῦμε. Ὁ δικομματισμὸς ἀνάμεσα σὲ ΠΑΣΟΚ καὶ Ν.Δ. πέθανε οὕτως ἢ ἄλλως, δὲν εἶναι ἐκεῖ τὸ θέμα. Τὸ θέμα -καὶ τὸ ἐπαναλαμβάνω- εἶναι ὅτι δὲ βρίσκω κάτι καλύτερο. Ἂν μπορῇ κάποιος νὰ μοῦ προτείνῃ κάτι μὲ ἰσχυρὰ ἐπιχειρήματα, θὰ τὸν ἀκούσω εὐχαρίστως καὶ δὲν ἔχω κανένα πρόβλημα νὰ τὸν ἀκολουθήσω. Εἶμαι ἀνοικτὸς σὲ κάθε συζήτηση σὲ ἀντίθεση μὲ ἄλλους (ὀνόματα δὲ λέμε, ὁ νοῶν νοείτω καὶ δὲν ἐννοῶ φυσικὰ ἐσένα Λυκοῦργε οὔτε ἐσένα Isiliel.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 12:31, 14-05-12:

Από το κακό στο χειρότερο... ποιος θα κάνει σκληρή διαπραγμάτευση ωρέ, ο Σαμαράς? Ο λαός δεν ψήφισε καμία επαναδιαπραγμάτευση, ψήφισε ένα μεγάλο ΟΧΙ στο μνημόνιο και τα κομματόσκυλα μαζί με τους ηλίθιους αδυνατούν να το καταλάβουν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:43, 14-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Περίμενα ὅτι αὐτή μου ἡ τοποθέτηση θὰ ἤγειρε ἀντιδράσεις καὶ θὰ ὑπῆρχαν διαφωνίες. ...
: Αλίμονο να μην υπήρχαν! Τέτοια ρουτίνα δεν θα την άντεχε ούτε ο "εν ουρανοίς"!

...Κατανοῶ σὲ πολὺ μεγάλο βαθμὸ πολλὲς ἀπὸ τὶς ἀντιρρήσεις καὶ τὶς ἐνστάσεις οἱ ὁποῖες τέθηκαν γιατὶ ἁπλούστατα τὶς ἔχω θέσει καὶ ἐγὼ στὸ παρελθόν καὶ μὲ ἐξ ἴσου μαχητικὸ τρόπο. Ἰδίως αὐτὰ τὰ ὁποῖα γράφεις φίλε Λυκοῦργε μὲ βρίσκουν κατὰ 90% σύμφωνο. Δὲ χρωστῶ τίποτε στὸν Σαμαρᾶ οὔτε ἔχω καμμία ἀδυναμία στὸ δικομματισμό. ...l
: Οι πιο επικίνδυνοι φίλοι του Σαμαρά (όσο και των υπολοίπων της "μνημονιακής συμμορίας"! ) είναι εκείνοι που δεν του(ς) χρωστάνε! "Δικομματικό" είναι πάντα, κάθε πολιτικό ζήτημα. Μόνον ένας άγιος μπορεί να το βλέπει και με τα δύο μάτια!

... Αὐτὴν τὴ δεδομένη στιγμὴ πιστεύω ἀκράδαντα ὅτι στὴν Ἑλλάδα χρειάζεται μιὰ κυβέρνηση ἡ ὁποῖα θὰ κάνῃ σκληρὴ διαπραγμάτευση μὲ τὴν Τρόϊκα ἐξ ἀρχῆς, θὰ ὑπερασπίσῃ σθεναρὰ τὰ ἐθνικὰ συμφέροντα σὲ κρίσιμα θέματα ὅπως εἶναι ἡ ΑΟΖ καὶ τὸ Μακεδονικὸ καὶ θὰ ἀναλάβῃ νὰ πραγματοποιήσῃ τὶς ἀναγκαῖες μεταρρυθμίσεις στὴ λειτουργία τοῦ κράτους ὥστε νὰ ξεφύγουμε ἀπὸ τὸ κρατικιστικὸ μοντέλο τὸ ὁποῖο ἦταν κυρίαρχο καὶ κατέρρευσε καὶ νὰ δοθῇ ἐλπίδα γιὰ ἀνάπτυξη. Τὸ μόνο κόμμα τοῦ ὁποίου οἱ θέσεις προσεγγίζουν ἔστω κατὰ προσέγγιση αὐτὲς τὶς θέσεις, πιστεύω ὅτι εἶναι ἡ Ν.Δ. ...
: Άρα ανήκεις σ' εκείνους, που δεν δέχονται, ότι ο Σαμαράς είναι δωσίλογος( όπως λένε οι "Ανεξάρτητοι Έλληνες); Απόλυτα σεβαστό δημοκρατικό σου δικαίωμα βέβαια!!!

...Δὲν ἔγινα οὔτε κήρυκας τοῦ Φριντμανισμοῦ...
: Κήρυκας με θύμα έχουν διαφορά;

... οὔτε νιώθω ὅτι ἔχουμε καμμία ἠθικὴ ἐπιταγὴ ἀπέναντι στοὺς δανειστές μας. ...
: Άρα τους θεωρείς τοκογλύφους! Γιατί θέλω να πιστεύω, ότι η προσωπική σου ηθική, δε το σηκώνει να χρωστάς σε κάποιο φίλο και να σου είναι αδιάφορο!

...Σὲ αὐτὲς τὶς περιπτώσεις ἰσχύει ἡ ῥήση «ὁ θάνατός σου ἡ ζωή μου». ...
: Από χριστιανική άποψη, τουλάχιστον, νομίζω, ότι υπερβάλλεις!

...Ἐπισημαίνω ὅμως ὅτι δὲν εἶναι ὥρα γιὰ λεονταρισμούς...
: "Αν δεν είναι τώρα, πότε θα είναι;"...θα σε ρώτουσε μάλλον κάποιος "αγανακτισμένος Ισπανός" ή, ίσως, ακόμη και ένας κάποιος Γάλλος! Καλά, να μη γίνουμε λιοντάρια, αλλά να γίνουμε και ποντικοί;

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 12:57, 14-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
. Αὐτὴν τὴ δεδομένη στιγμὴ πιστεύω ἀκράδαντα ὅτι στὴν Ἑλλάδα χρειάζεται μιὰ κυβέρνηση ἡ ὁποῖα θὰ κάνῃ σκληρὴ διαπραγμάτευση μὲ τὴν Τρόϊκα ἐξ ἀρχῆς, θὰ ὑπερασπίσῃ σθεναρὰ τὰ ἐθνικὰ συμφέροντα σὲ κρίσιμα θέματα ὅπως εἶναι ἡ ΑΟΖ καὶ τὸ Μακεδονικὸ
Νταξ οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι άτομα με το πολιτικό acumen μπιζελιού που είναι θυματάρες τρομοφοβικής προπαγάνδας παίζει να πιστεύουν ότι μια Αριστερή Κυβέρνηση δεν μπορεί να υπερασπιστεί σθεναρά τα εθνικά συμφέροντα της Ελλάδας. Δε μιλάμε για αριστερά ιδεολογήματα αλλά για streamlining εθνικής γραμμής που ακόμα και το ΚΚΕ έχει κάνει ffs σε ότι αφορά τα εθνικά ζητήματα.

Οι επίσημες θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ για το όνομα,το Κυπριακό και την Τουρκία είναι απόλυτα εναρμονισμένες με την ενιαία εθνική γραμμή όπως προκύπτει κάθε φορά από τα συμβούλια των πολιτικών αρχηγών.Διζονική δικοινοτική ομοσπονδία,αποζημιώσεις και επιστροφή στην εστία των προσφύγων σε ότι αφορά την Κύπρο,σύνθετη ονομασία κοινής αποδοχής για την Δημοκρατία της Μακεδονίας,παραπομπή στο διεθνές δικαστήριο για την υφαλοκριπίδα και άρση casus belli για τις σχέσεις με Τουρκία.Δηλαδή τώρα seriously ποιό μπάζο μπορεί να πιστέψει ότι θα σταθεί Ελληνική κυβέρνηση πάνω από 3 δευτερόλεπτα αν ξεφύγει από αυτές τις θέσεις ;

To ότι η Αριστερά χρησιμοποιεί συστηματικά ρητορική προσέγγισης και συναδέλφωσης προς τους γείτονες είναι αυτό που φοβίζει τον κάθε κακομοίρη που ζει με εμφυλιακά συμπλέγματα στην εποχή του χαλκού ; Έλα να πούμε δηλαδή που μπλέκουμε την ιδεολογική ταυτότητα ενός χώρου με την actual εξωτερική πολιτική.

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:57, 14-05-12:

Ρε Πατρευς, πιστευεις οτι ο Σαμαρας θα κανει ολα αυτα που λες; Ουδε μια διαπραγματευση θα κανει, ουδε μια ισχυρη σταση θα δειξει! Θα δεχθει οτι του υπαγορευσουν απο τα εξω και εδω μεσα θα το παιζει αγωνιστης, οπως εκανε και ο Παπανδρεου. Και οταν ερθουν τα δυσκολα θα καλεσει σε συνεργασια το ΠΑΣΟΚ και θα θαψουν ακομα πιο βαθια την χωρα.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 14:02, 14-05-12:

Dark_Kronos στην Ελλάδα έχουμε μνήμη χρυσόψαρου, αν τους ρωτήσεις ποιες ήταν οι κωλοτούμπες του Σαμαρά δεν θα θυμούνται. Τι ρωτάς τώρα...

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:05, 14-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Dark_Kronos στην Ελλάδα έχουμε μνήμη χρυσόψαρου, αν τους ρωτήσεις ποιες ήταν οι κωλοτούμπες του Σαμαρά δεν θα θυμούνται. Τι ρωτάς τώρα...
Δεν ρωταω για να μου απαντισει προφανος...!

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 14:30, 14-05-12:

Μα μιλάει σαν να έχει ξεχάσει τι πέρασε η Ελλάδα τα τελευταία 3 χρόνια, περιμένεις σοβαρή μη-προπαγανδιστική απάντηση?

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:03, 14-05-12:

Αλήθεια, αφήστε τις σημαιούλες κάτω, κι ελάτε να κάνουμε συζήτηση, γιατί σημαιούλες κράταγα κι εγώ στα νιάτα μου όσο ήμουν φοιτητής και με πληρώνανε οι γονείς μου,
κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια?

δεν κρατησα ποτε καμια κομματικη σημαια
ουτε πηγα σε καμια κομματικη νεολαια,ουτε συγκεντρωσεις κλπ

δεν χωνευω την κομματικη νοοτροπια,,απο κοντα τουλαχιστον..
απλα πιστευω καποια πραγματα και ανθρωπους

Μα μιλάει σαν να έχει ξεχάσει τι πέρασε η Ελλάδα τα τελευταία 3 χρόνια, περιμένεις σοβαρή μη-προπαγανδιστική απάντηση?
ειπες τι θα δουμε σε ενα μηνα?

αν καταρρευσει η ελλαδα ή οχι
βλεπω πολυ ευκολες απαντησεις εδω μεσα,,
τον κινδυνο μπροστα μας τον καταλαβαινουμε?
και οσο για τις πιεσεις στον τσιπρα
οταν και αν γινει πρωθυπουργος θα το δουμε
τωρα ακομα δεν ειναι τιποτε,,

και στο γραμμα που εστειλε μιλαει τελειως διαφορετικα και γενικολογα απο τα πυρινα λογια περι καταργησης του μνημονιου εδω μεσα

απλα καποιποι δεν θελετε να το δειτε

εγω ξερω τι να περιμενω απο το σαμαρα,,οχι εθνικη απελευθερωση και πρασινα αλογα

απλα δουλειες για να δουλεψει ο κοσμος

εσεις που περιμενετε υπερβολικα πολλα κοιταξτε μην μετα σκασετε κατω..
γιατι ξερετε τι ΔΕΝ θελετε..
ξερετε ομως τι θελετε?
ε βαλδερ,,συμφωνεις με τις θεσεις του συριζα να κρατικοποιησει τα παντα και να βαλει και αλλους στο δημοσιο?

οπως ξαναπα
σε κανα μηνα θα τα δουμε ολα αυτα,,και θα φανει απο τι παστα ειναι φτιαγμενος καθε πολιτικος
και ποιος εχει δικιο

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 15:16, 14-05-12:

ειπες τι θα δουμε σε ενα μηνα?

αν καταρρευσει η ελλαδα ή οχι
Και εγώ πιστεύω ότι θα έρθουν εξωγήινοι να μας κατακτήσουν.

Από την άλλη αν μπορέσουμε και διώξουμε Βενιζέλο Σαμαρά ίσως και να σωθούμε από τις επιθέσεις των UFO.

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:00, 14-05-12:

Ο ΣΥΡΙΖΑ και η λογοκρισία του Photoshop

δειτε τη σημαια κουφο πραγματικα,,

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 18:33, 14-05-12:

γιατι?? για να μην τρομαξουν οι αστοι? ο.ο

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:06, 14-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Τώρα ως πολίτες και ως χώρα, δεν ξέρω αν χρειαζόμαστε ακριβώς έναν σωτήρα ή κάποιον αρκετά ειλικρινή ώστε να μπορούμε να τον εμπιστευτούμε, πάντως αν αποφασίσουμε εκ προοιμίου ότι δεν υπάρχει τέτοιος, ακόμη κι αν εμφανιστεί μπροστά μας, δεν θα τον δούμε και δεν θα τον πιστέψουμε.
Kάποιον πραγματικά άξιο χρειαζόμαστε. Δεν ξέρω αν ο Τσίπρας είναι ο άξιος που θέλουμε (μακάρι! Στην τελική όπως λες κι εσύ ας τον ... δοκιμάσουμε... Μήπως είδαμε και τπτ της προκοπής από ...τους άλλους που τους ξέραμε?!?!), με φοβίζει όμως ότι κάποιοι τον εμφανίζουν ως σωτήρα...
Κυρίως γιατί (θεωρώ) ότι ΔΕΝ χρειαζόμαστε σωτήρες αλλά κοινό νου. Και η... οπαδική συμπεριφορά με τρομάζει.
Μακάρι να είμαι απλώς... φοβιτσιάρα
Πίστεψε το θέλω πάρα πολύ, δεν έχω διάθεση να πάω σε 2-3 χρόνια χωρίς φράγκο (είτε γιατί θα δημευτούν είτε γιατί θα τα έχω ...καταθέσει υπερ χαρατσίων μνημονίου μέχρι τελευταίας δεκάρας!) πλέον να αναζητήσω την τύχη μου κοντά στην αδελφή μου και εκ του ασφαλούς από τη Μ.Βρετανία να βγάζω λόγους

ΠΑΣ ΚΑΛΑ? Έλα Χριστέ, μου φαίνεται ότι η ηλιθιότητα σε αυτήν την χώρα είναι μεταδοτική!
-1.
Δεν νομίζω ότι σου δίνει κανείς το δικαίωμα να προσβάλεις τις πεποιθήσεις των άλλων. Δημοκρατία δεν είναι μόνο να χαιρόμαστε για το 1εκ ψηφοφόρων του Τσίπρα αλλά να σεβόμαστε και την επιλογή του 1εκ ψηφοφόρων της ΝΔ (και όχι προσωπικά καθόλου δεν τους καταλαβαίνω αλλά είναι επιλογή τους και στη δημοκρατία έχουν δικαίωμα επιλογής(!))

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 19:52, 14-05-12:

Μπράβο στον κύριο κουβελλη ο κύριος τσιπρας είναι λίγος

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 20:29, 14-05-12:

Για καθίστε ρε παιδιά....τι θα μας οδηγήσει πρώτο στη δραχμή;
Ο Τσίπρας ή η λιτότητα;

Εδώ τα καλά στοιχήματα.

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:33, 14-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ciela
γιατι?? για να μην τρομαξουν οι αστοι? ο.ο
: Όχι...τα παιδιά!

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 21:33, 14-05-12:

Δηλώσεις της ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Αλ. Παπαρήγα μετά τη συνάντηση με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας 13/5/2012

Ένα σημείο που έχει περισσότερο ενδιαφέρον το παραθέτω εδώ:

«Εμείς στην επόμενη Βουλή θα φέρουμε σχέδιο νόμου που θα βάζει πολύ συγκεκριμένα την κατάργηση, την ανατροπή της δανειακής σύμβασης και του μνημονίου κι ας τοποθετηθούν τα κόμματα. Στο κάτω-κάτω, μια απόφαση της Βουλής, πλειοψηφική, αν υπάρχει, θα είναι πολύ πιο σημαντική από κάποιες επιστολές που στέλνονται ή ζητούνται να σταλούν, που όπως και να το κάνουμε είναι αμφιλεγόμενες. Επιδέχονται πολλές ερμηνείες, ενώ μια απόφαση, ένας νόμος της ελληνικής βουλής, θα είναι πάρα πολύ συγκεκριμένος.»

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 21:58, 14-05-12:

Επιτέλους, πρακτικά συνάντησης πολιτικών αρχηγών όπως αναρτήθηκαν στην σελίδα της Προεδρίας της Δημοκρατίας

Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf PraktikaSuskepshsPolitikwnArxhgwn13.05.2012.pdf (224,5 KB, 38 αναγνώσεις)

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:39, 14-05-12:

Κυβερνηση προσωπικοτητων;

Δεν πιστευω να βαλει καμια ψηφοφορια παλι ο ΣΚΑΙ να διαλεξουμε.

Παραλογικός (Κώστας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Παραλογικός
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Παραλογικός έγραψε στις 23:19, 14-05-12:

Παιδιά εγώ να ρωτήσω κάτι?Γιατί προσπαθούμε να φτιάξουμε την οικονομία και γενικά ψηφίζουμε με βάση την οικονομική πολιτική του καθενός κόμματος την στιγμή που λείπουν από το κράτος βασικά θεμέλια όπως παιδεία,δικαιοσύνη,τοπική οργάνωση κ.α. ?Αν διορθωθούν αυτά δεν θα υπάρξει ταυτόχρονη βελτίωση της οικονομίας και ανάπτυξη?

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 23:22, 14-05-12:

Αντίστροφα λειτουργούν. Τα πάντα με την οικονομία.

Παραλογικός (Κώστας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Παραλογικός έγραψε στις 23:24, 14-05-12:

Γενικά τα πάντα λειτουργούν αντίστροφα με την οικονομία ή μόνο στην Ελλάδα?

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 23:26, 14-05-12:

Είναι αλληλένδετα, μια χώρα που η οικονομία της ανθίζει μπορεί να επενδύσει περισσότερο στην παιδεία, την υγεία, την οργάνωση. Αλλά αυτό έχει να κάνει και με το οικονομικό σύστημα που υιοθετεί, άλλο ΕΣΣΔ και άλλο Αμερική.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 23:52, 14-05-12:

αυτο ακουγεται λογικο....αλλα
εχω την εντυπωση οτι στο κρυφο σχολειο υπηρχε περισσοτερη παιδεια απο οτι σημερα

Παραλογικός (Κώστας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Παραλογικός έγραψε στις 00:13, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο
αυτο ακουγεται λογικο....αλλα
εχω την εντυπωση οτι στο κρυφο σχολειο υπηρχε περισσοτερη παιδεια απο οτι σημερα
Σίγουρα η παιδεία στο κρυφό σχολειό ήταν πιο προσαρμοσμένη στην εποχή της...

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 03:23, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Κυβερνηση προσωπικοτητων;

Δεν πιστευω να βαλει καμια ψηφοφορια παλι ο ΣΚΑΙ να διαλεξουμε.
Ψηφίζω Κατέλη για Πρωθυπουργό.

Πρόεδρος της Δημοκρατίας η Ελένη Λουκά λέω.

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 07:41, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Επιτέλους, πρακτικά συνάντησης πολιτικών αρχηγών όπως αναρτήθηκαν στην σελίδα της Προεδρίας της Δημοκρατίας
Επειδή από το αρχείο αυτού του ποστ, δεν γίνεται copy-paste, αν θέλετε να σχολιάσετε κάτι, μπορείτε να το πάρετε από εδώ.

qwerty111

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη qwerty111
Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,266 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 09:02, 15-05-12:

το πασόκ είναι εδώ κόμμα πακιστανικό:
http://www.youtube.com/watch?v=cWO3I...feature=relmfu

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:13, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Παραλογικός
Γενικά τα πάντα λειτουργούν αντίστροφα με την οικονομία ή μόνο στην Ελλάδα?
: Εξαρτάται από την όχθη που στέκεται κανείς! Όπως επίσης, από τον αν είναι Ασιάτης ή ...Δυτικός: ο πρώτος βλέπει προς τα πάνω, ενώ ο δεύτερος, προς τα πίσω
Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο
...
: Έχω την αίσθηση, ότι δεν είναι απλά εντύπωσή σου, αλλά ζώσα επίγνωση του σήμερα! Στα φανερά σχολειά, κοντά τώρα δύο αιώνες, ποτέ δε δίδαξαν, για παράδειγμα, ότι ανατολή και δύση ξεκινούν και καταλήγουν, από και στο ίδιο σημείο!

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 09:49, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Επειδή από το αρχείο αυτού του ποστ, δεν γίνεται copy-paste, αν θέλετε να σχολιάσετε κάτι, μπορείτε να το πάρετε από εδώ.
Η αίσθησή μου διαβάζοντας τα πρακτικά είναι ότι ο Τσίπρας φάνηκε προετοιμασμένος και οι απαντήσεις του ήταν κάθετες και ξεκάθαρες. Θεωρώ εκ του πονηρού και πολύ ανησυχητικές τις συνταγματικές ερμηνείες περί "ανοχής" με τους 120 βουλευτές. Περίμενα μια άμεση απάντηση του Τσίπρα σε αυτό το σημείο, αλλά επιφυλάχτηκε για αργότερα. Δηλαδή τι ζητάνε οι ΝΔ - ΠΑΣΟΚ; Να απέχει ο Σύριζα ώστε να περάσουν οι προγραμματικές δηλώσεις της νέας κυβέρνησης; Και μετά τι;

Απ' την άλλη φαίνεται καθαρά ότι η εμμονή στο δόγμα, "να παραμείνει η χώρα στο ευρώ" εκμηδενίζει τις εναλλακτικές λύσεις. Στο Plan A που βρίσκεται ο Σύριζα δεν υπάρχουν επιχειρήματα. Θα έπρεπε να συμπράξει με τους υπόλοιπους αφού ουσιαστικές διαφορές δεν υπάρχουν. Ο Βενιζέλος μίλησε για "νέα πρόταση" που θα βγει από κοινού. Είπε επίσης ότι έδωσε τιτάνια μάχη για αλλαγή της ευρωπαϊκής πολιτικής λιτότητας. Ίσως να είμαι αφελής, αλλά τον πιστεύω. Μέρκελ, Σόιμπλε και η παρέα τους δεν παλεύονται.

Καταδεικνύεται με τον πιο σαφή τρόπο ότι οι εμμονή στο "καλό" Ευρώ ενάντια στην "κακιά" Δραχμή οδηγεί τη χώρα σε αδιέξοδο. Θα έπρεπε αυτά τα άκρα να έρθουν πιο κοντά, να ξεκινήσει ένας γόνιμος διάλογος και όλα τα παπαγαλάκια του παλαιοεπιχειρηματικού κόσμου που έμαθαν να ζουν με τις πιστώσεις και τις κρατικές δαπάνες, να μπουν στην ανεργία.

Για ποιο λόγο π.χ. επιστροφή σε Εθνικό Νόμισμα σημαίνει και επιστροφή των καταθέσεων σε αυτό; Θα μπορούσε να ψηφιστεί με ευκολία ένας Νόμος που να απαγορεύει την αυτόματη αλλαγή των καταθέσεων σε άλλο νόμισμα από αυτό που έχει επιλέξει ο κάτοχος, ώστε να διασφαλιστεί η ομαλή λειτουργία του τραπεζικού συστήματος.

Μετά να μπει ένα πρόγραμμα σταδιακά από 6 - 12 μήνες ώστε να προετοιμαστεί κατάλληλα το έδαφος της επιστροφής σε Εθνικό Νόμισμα. Αν δε τα λεφτά που έχουμε δανειστεί μέχρι τώρα, τα παίρναμε για να επιστρέψουμε σε δικό μας νόμισμα ομαλά, σε 2-3 χρόνια το πολύ θα είχαμε ξεφύγει απ' την κρίση.

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 09:57, 15-05-12:

Πλάνο Α
Η κάνουμε κυβέρνηση συνεργασίας τώρα (ή οικουμενική) και ακολουθούμε τους όρους του μνημονίου και βάζουμε έναν ορίζοντα για επαναδιαπραγμάτευση

ΠλΆΝΟ Β
Γίνονται και πάλι εκλογές, βγαίνει ο ΣΥΡΙΖΑ φευγουμε από το ευρώ και χρεωκοπούμε

Διαλέξτε.

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:01, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
...

Καταδεικνύεται με τον πιο σαφή τρόπο ότι οι εμμονή στο "καλό" Ευρώ ενάντια στην "κακιά" Δραχμή οδηγεί τη χώρα σε αδιέξοδο. Θα έπρεπε αυτά τα άκρα να έρθουν πιο κοντά, να ξεκινήσει ένας γόνιμος διάλογος και όλα τα παπαγαλάκια του παλαιοεπιχειρηματικού κόσμου που έμαθαν να ζουν με τις πιστώσεις και τις κρατικές δαπάνες, να μπουν στην ανεργία.

Για ποιο λόγο π.χ. επιστροφή σε Εθνικό Νόμισμα σημαίνει και επιστροφή των καταθέσεων σε αυτό; Θα μπορούσε να ψηφιστεί με ευκολία ένας Νόμος που να απαγορεύει την αυτόματη αλλαγή των καταθέσεων σε άλλο νόμισμα από αυτό που έχει επιλέξει ο κάτοχος, ώστε να διασφαλιστεί η ομαλή λειτουργία του τραπεζικού συστήματος.

Μετά να μπει ένα πρόγραμμα σταδιακά από 6 - 12 μήνες ώστε να προετοιμαστεί κατάλληλα το έδαφος της επιστροφής σε Εθνικό Νόμισμα. Αν δε τα λεφτά που έχουμε δανειστεί μέχρι τώρα, τα παίρναμε για να επιστρέψουμε σε δικό μας νόμισμα ομαλά, σε 2-3 χρόνια το πολύ θα είχαμε ξεφύγει απ' την κρίση.
: Ακριβώς! Εξάλλου αυτό είναι θέσφατο, για κάθε δημοκρατικό πολίτευμα: ποτέ το "ξένο συνάλλαγμα" δεν επηρεάζεται νομικά/αναγκαστικά στην εσωτερική του αξία, από αλλαγές σχετικές με το "εθνικό νόμισμα", αλλά και του "τραπεζικού συστήματος"!

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 10:10, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
Πλάνο Α
Η κάνουμε κυβέρνηση συνεργασίας τώρα (ή οικουμενική) και ακολουθούμε τους όρους του μνημονίου και βάζουμε έναν ορίζοντα για επαναδιαπραγμάτευση

ΠλΆΝΟ Β
Γίνονται και πάλι εκλογές, βγαίνει ο ΣΥΡΙΖΑ φευγουμε από το ευρώ και χρεωκοπούμε

Διαλέξτε.
ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΙΓΗ ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ.

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:16, 15-05-12:

ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΙΓΗ ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ.
: Αν και αυτό το λίγο που ζητάς θα γίνει, χωρίς να φύγουμε από το Ευρώ! Μη τσιμπάς, όσα ...τσακώνεις!: Οι Τοκογλύφοι είναι σε θέση να σου τα χαρίσουν όλα, παρά να τους "σκοτώσεις"...Μία έξοδος της Ελλάδας από το Ευρώ, θα γέμιζε τον Πλανήτη με τέτοιες κλανιές, που δεν τις άντεχαν ούτε αυτοί που τις έχουν τώρα στα έντερά τους!

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 10:22, 15-05-12:

Εγώ προτιμώ να φύγουμε από το Ευρώ και να πάθουν ζημιές οι... μεγάλες οικονομικές δυνάμεις Θα έχει πλάκα από εμάς να καταστραφεί η ευνοιοκρατία του ευρώ, και κάθε χώρα να ξεκινήσει πάλι να ασκεί αυτόνομα την εξουσία της στα εδάφη της χωρίς διάφορες... υποδείξεις Πόλεμο ήθελαν? Πόλεμο θα έχουν!

Αλλά και να μην βγούμε από το ευρώ, πιστεύω καλά θα τα πάμε, εκτός και αν βέβαια βγουν πάλι οι ίδιοι λαγοί που ο fockos προτείνει να ψηφίσουμε! Μετά να ξέρετε, για 30 χρόνια η Ελλάδα θα είναι υπό... σκλαβιά και η ζωή θα είναι χειρότερη από ποτέ.

Για αυτό στις εκλογές ψηφίστε κόμμα διαφορετικό, κόμμα αντιμνημονιακό! Αλλιώς χαιρετώ την Ελλάδα πάω εξωτερικό! (για να αποφύγω την μεταδοτική ηλιθιότητα που κυκλοφορεί τον τελευταίο μήνα, κολλάει από την τηλεόραση αλλά και από... fockouς).

panoslarissa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη panoslarissa
Ο panoslarissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O panoslarissa έγραψε στις 11:24, 15-05-12:

Ελεγε ενας βουλευτης του ΠΑΣΟΚ οτι αν δεν σχηματιστει κυβερνηση οι Ευρωπαιοι δε θα μας δωσουν ολη τη δοση,αρα δε θα μπορουν να πληρωθουν μισθοι και συνταξεις.ΨΕΥΤΙΚΟΙ ΕΚΒΙΑΣΜΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΡΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΨΗΦΙΖΕΤΕ;;;;;;;;;

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:34, 15-05-12:

εχω βαρεθει τις διαβουλευσεις και τα καραγκιοζιλικια
ειδικα τα τελευταια με το χαρτι καμμενου που δεν ειναι τουκεμμενου
τι ξεφτιλικια ειναι αυτα?
εδω ο κοσμος καιγεται και ο καθενας στο κοσμο του

μονο η παπαρηγα ειναι υπευθυνοι εκει μεσα,,γιατι απλα ειανι σταθερη..

ελεος πια..
παμε σε εκλογες να τελειωνουμε

δεν εχει νοημα κατι που δεν βγαινεινα το πιεζεις
πες τε να γινει και μια κυβερνηση ,,με την κατασταση που βλεπω μπαχαλο θα ειναι,,θα συζηταμε καθε μερα ποιος θα μπει υπουργος κλπ

μυλος

παμε σε εκλογες

η λυση δυστυχως ή ευτυχως ειναι στα ευρωπας και ειδικα στη γαλλια

μονο αν πολεμησουμε ολοι συμαχικα τη γερμανια θα πεσει η πιεση και θα παρουμε ανασα χωρις να διαλυθει η ευρωπη

αλλιως οι γερμαναραδες δεν θα αλλαξουν ποτέ αποψη..

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 14:45, 15-05-12:

Δεξιά εκ του προέδρου κάθονται οι άνθρωποι που βάζουν το συμφέρον της Ελλάδα πάνω από το κομματικό και δε θέλουν να περάσει η χωρα σε νέες περιπέτειες. Και αριστερά είναι αυτοί που θέλουν απλά να αποκτήσει λίγο περαπάνω δύναμη το κόμμα τους και τάζουν τα πάντα ώστε να πάρουν λίγες ακόμα ψήφους.

Όσοι είστε αριστεροί και θέλετε να καταδικάσετε την πολιτική των 2 μεγάλων κομμάτων (ΝΔ, ΠΑΣΟΚ) ψηφίστε Κουβέλη για το καλό της Ελλάδας.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:07, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos

Δεξιά εκ του προέδρου κάθονται οι άνθρωποι που βάζουν το προσωπικό συμφέρον πάνω από αυτό της Ελλάδας και θέλουν κυβέρνηση ενώσο έχουν έδρες. Και αριστερά είναι αυτοί που κρατάνε αυτά που έλεγαν προεκλογικά.

fixed

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:55, 15-05-12:

Ξάνα στις κάλπες οδηγείται η χώρα
Ολοκληρώθηκε χωρίς αποτέλεσμα η προσπάθεια για το σχηματισμό κυβέρνησης υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια. Την Τετάρτη ο σχηματισμός υπηρεσιακής κυβέρνησης.

Χωρίς κατάληξη για τον σχηματισμό κυβέρνησης ολοκληρώθηκε η διαδικασία διαβούλευσης υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Κ. Παπούλια, με τους πολιτικούς αρχηγούς.
Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση της Προεδρίας της Δημοκρατίας, αύριο στις 13:00 θα συνεδριάσει και πάλι το συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών, με τη συμμετοχή όλων, όπως προβλέπεται από το Σύνταγμα, για να σχηματισθεί υπηρεσιακή εκλογική κυβέρνηση.
Σύμφωνα με εκτιμήσεις, η χώρα θα οδηγηθεί στις εκλογές στις 17 Ιουνίου δεδομένου ότι οι περίπου 25 μέρες που απαιτούνται από τη διάλυση της Βουλής, θα ξεκινήσουν να «τρέχουν» από το Σάββατο.
«Προτιμούν τους δανειστές από την εθνική λύση», δήλωσε εξερχόμενος του προεδρικού μεγάρου ο πρόεδρος των Ανεξάρτητων Ελλήνων Πάνος Καμμένος.
Κάναμε μια ύστατη προσπάθεια, συμμετέχοντας για πρώτη φορά στο συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών, για τον σχηματισμό κυβέρνησης. «Καταθέσαμε τις 7 προτάσεις μας, ωστόσο δεν συζητήθηκαν ζητήματα που αφορούν την εξωτερική πολιτική της χώρας. Οφείλω να πω ότι ο κ. Βενιζέλος συμφώνησε στα περισσότερα από τα σημεία, ενώ ο κ. Σαμαράς προτίμησε τις εκλογές επειδή ήθελε να γίνει πρωθυπουργός». Αναφερόμενος στον κ. Τσίπρα, ο κ. Καμμένος είπε ότι δεν κατέστη δυνατή η συνεννόηση μαζί του.
«Κάποιοι έθεσαν το κομματικό συμφέρον υπεράνω της χώρας», δήλωσε ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Ευάγγελος Βενιζέλος, μετά το συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών. «Κάναμε προσπάθεια να πείσουμε τη ΔΗΜΑΡ και το ΣΥΡΙΖΑ να συγκροτήσουμε κυβέρνηση για να βγει η χώρα από το αδιέξοδο αλλά δυστυχώς δεν το πετύχαμε. Να διαβάσει ο ελληνικός λαός τα πρακτικά, για να δει ότι επικράτησε η αλαζονεία και ο μικροκομματισμός», συμπλήρωσε.
Δυστυχώς δεν επήλθε συμφωνία και η πρότασή μας για οικουμενική κυβέρνηση, με συγκεκριμένο πολιτικό δεσμευτικό χαρακτήρα, δεν έγινε δεκτή, δήλωσε ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ Φώτης Κουβέλης.
Η ΔΗΜΑΡ έκανε ό,τι ήταν δυνατόν, προκειμένου να μην υπάρξει η προσφυγή στις εκλογές για να υπηρετηθεί το συμφέρον της χώρας, πρόσθεσε. Φαίνεται ότι, από την πρώτη στιγμή, κάποιες δυνάμεις είχαν την επιλογή να πάμε σε εκλογές, για το στενό κομματικό τους συμφέρον, συμπλήρωσε ο κ. Κουβέλης, καλώντας τους Έλληνες και τις Ελληνίδες να βγάλουν τα συμπεράσματά τους.
αντε να δουμε...

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:56, 15-05-12:

Πρεπει να αλλαξει ο τιτλος του τοπικ.

Βουλευτικες εκλογες Μαιου 2012
Βουλευτικες εκλογες Ιουνιου 2012
Βουλευτικες εκλογες Ιουλιου 2012
Αυγουστος διαλειμμα
Βουλευτικες εκλογες Σεπτεμβριου 2012
Βουλευτικες εκλογες Οκτωβριου 2012
κοκ

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους