Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,313 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 126)
Νέα Δημοκρατία
10
7,94%
ΣΥ.ΡΙΖ.Α
57
45,24%
ΠΑ.ΣΟ.Κ
4
3,17%
Ανεξάρτητοι Έλληνες
7
5,56%
Κ.Κ.Ε.
8
6,35%
Χρυσή Αυγή
11
8,73%
Δημοκρατική Αριστερά
3
2,38%
Οικολόγοι Πράσινοι
0
0%
ΛΑ.Ο.Σ.
0
0%
Δημοκρατική Συμμαχία
0
0%
Δημιουργία Ξανά!
7
5,56%
Δράση - ΦΙΣ
0
0%
ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.
5
3,97%
Κοινωνική Συμφωνία
0
0%
ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)
0
0%
ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ
0
0%
Ένωση Κεντρώων
3
2,38%
Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας
0
0%
Κόμμα Πειρατών
3
2,38%
ΚΟΙΝΩΝΙΑ
0
0%
ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ
1
0,79%
ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ
1
0,79%
Άλλο κόμμα
2
1,59%
Λευκό/Άκυρο/Αποχή
4
3,17%

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:00, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
Πλάνο Α
Η κάνουμε κυβέρνηση συνεργασίας τώρα (ή οικουμενική) και ακολουθούμε τους όρους του μνημονίου και βάζουμε έναν ορίζοντα για επαναδιαπραγμάτευση

ΠλΆΝΟ Β
Γίνονται και πάλι εκλογές, βγαίνει ο ΣΥΡΙΖΑ φευγουμε από το ευρώ και χρεωκοπούμε

Διαλέξτε.
Τις ζητά ο οργανισμός σου τις αρνητικές

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:05, 15-05-12:

Μὲ αὐτὰ καὶ μὲ ἐκεῖνα ὡδηγήθηκαμε πάλι σὲ ἐκλογές. Ἐν τῷ μεταξὺ, στὸ Eurogroup διαπραγματεύθηκε ὁ κολλητὸς τοῦ Γιωργάκη, ὁ Σαχινίδης. Στὴ σύνοδο τοῦ ΝΑΤΟ γιὰ τὸ θέμα τῶν Σκοπίων ποιός θὰ διαπραγματευθῇ;

Ὅπως εἶπα καὶ σὲ προηγούμενο μήνυμα, ἡ ἀντίστροφη μέτρηση ἔχει ἀρχίσει. Τὸ θέμα εἶναι νὰ βρεθῇ ἡ ἀφορμὴ γιὰ νὰ γίνῃ τὸ μεγάλο «μπάμ»...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

qwerty111

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη qwerty111
Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,266 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 16:09, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Πρεπει να αλλαξει ο τιτλος του τοπικ.

Βουλευτικες εκλογες Μαιου 2012
Βουλευτικες εκλογες Ιουνιου 2012
Βουλευτικες εκλογες Ιουλιου 2012
Αυγουστος διαλειμμα
Βουλευτικες εκλογες Σεπτεμβριου 2012
Βουλευτικες εκλογες Οκτωβριου 2012
κοκ
Ή πιο απλά βουλευτικές εκλογές 2012-2013

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 16:11, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από qwerty111
Ή πιο απλά βουλευτικές εκλογές 2012-2013
Ας το αφησουμε ανοιχτο καλυτερα

2012 - ...

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:14, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Τις ζητά ο οργανισμός σου τις αρνητικές
Γεννήθηκα έλληνας μεγάλωσα Ελληνας και θέλω να πεθάνω έλληνας
Βλέποντας την χωρα μου να καταστρέφεται δε μπορώ να κάνω τίποτα άλλο απο το να σντιδρσω
Για αυτο λέω διαλέξτε τον μακρύ ,δυσκολο αλλα σιγουρο δρόμο του μνημονίου
Και απαρνηθειτε τους λοτους που τάζει ο κύριος τσιπρας.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:26, 15-05-12:

δυσκολο αλλα σιγουρο δρόμο του μνημονίου
ολοι θελουμε να βγουμε απο αυτη τη θηλια

αλλα το θεμα ειναι το ΠΩΣ

ο καθενας διαλεγει τροπο..

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:29, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ολοι θελουμε να βγουμε απο αυτη τη θηλια

αλλα το θεμα ειναι το ΠΩΣ

ο καθενας διαλεγει τροπο..
Αν το στέκι είναι μια μικρογραφία της ελληνικής πραγματικότητας τοτε βλέπω να βγαίνει ο ΣΥΡΙΖΑ πρώτος και να βγαίνουμε απο το ευρωπαϊκό κοινό νόμισμα

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:31, 15-05-12:

Αν το στέκι είναι μια μικρογραφία της ελληνικής πραγματικότητας
μπααααααααα

δεν πιστευω να ειναι..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:34, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
Για αυτο λέω διαλέξτε τον μακρύ ...
Τον μακρύτερο! Τι τώρα; Να σου χαλάσουμε χατίρι;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 16:42, 15-05-12:

Σήμερα μας διώχνουν από την ευρώ, αύριο από την ευρώπη μεθαύριο από την EBU. Τι θα κάνουμε χωρίς eurovision.

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:47, 15-05-12:

Μὴν παίρνετε καὶ ὅρκο ὅτι θὰ ὑπάρχῃ ἡ Ε.Ε. μετὰ ἀπὸ λίγους μῆνες...

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:51, 15-05-12:

εξαρταταικαι απο εμας οσο και αν φαινεται απιστευτο

να θυμηθουμε την συμβολη της μικρης ελλαδας στον β παγκοσμιο πολεμο στην ανακαταληψη της ευρωπης απο τους συμμαχους κατα των γερμανων?

θα θυμηθουμε τα ιδια

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:53, 15-05-12:

Με ιδιαίτερη προσοχή, γιατί σέβομαι ιδιαίτερα το άτομο που μιλάει θα ήθελα κάποιος να μου πει (ειδικά το bold) πώς το παρακάτω διαφέρει από τα χαράτσια
Εθελοντικά, όσοι πολίτες έχουν εισόδημα κάτω από ένα όριο (το οποίο έθεσε στις 20.000 ευρώ ετησίως), να εισφέρουν 100 ευρώ μηνιαίως σαν δάνειο προς το κράτος
Υποχρεωτικά, όσοι έχουν μεγαλύτερο εισόδημα, να εισφέρουν το ίδιο ποσό, επίσης ως δάνειο
Δεν συμμερίζομαι τη συνέχεια της συζήτησης (την οποία έτυχε και την άκουσα και live), αλλά μου γεννήθηκε η απορία... Και η έκτακτη εισφορά τα ίδια δεν έκανε?

Μπορεί κάτι να καταλαβαίνω λάθος, αν μπορεί κάποιος ας μου το αποσαφηνίσει.
Btw, 20.000 αιτησίως είναι 1428Ε το μήνα (14 μισθοί) για μισθωτή εργασία. Ελπίζω να αναφερόταν σε καθαρές απολαβές γιατί αν ήταν μεικτά μιλάμε για ~1000Ε στο χέρι. Δεν ξέρω όμως τι ορίζεται ως "εισόδημα" οπότε δεν ξέρω.

το quote είναι από εδώ, αλλά απλώς είναι το πρώτο αποτέλεσμα στο google, και επειδή το άκουσα και η ίδια δεν κοίταξα τα υπόλοιπα.

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 19:05, 15-05-12:

Κι εγώ έχω τους ίδιους προβληματισμούς.

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 19:30, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Με ιδιαίτερη προσοχή, γιατί σέβομαι ιδιαίτερα το άτομο που μιλάει θα ήθελα κάποιος να μου πει (ειδικά το bold) πώς το παρακάτω διαφέρει από τα χαράτσια.
Η ελληνική γραμματεία λέει πως το 'δάνειο' είναι κάτι που επιστρέφεται. Το χαράτσι είναι κάτι που κόβεται και δεν ξαναγυρνάει.

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:35, 15-05-12:

(23-2-2012) τι ελεγα τοτε

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Εδω μιλαμε για πληρη καταλυση της δημοκρατιας ετσι? Ποτε ξαναγινε αυτο πλην την περιοδο της δικτατοριας? Ναι ρε θελω εκλογες...
Ενταξει ρε παιδια μια κουβεντα ειπαμε.

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:35, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Η ελληνική γραμματεία λέει πως το 'δάνειο' είναι κάτι που επιστρέφεται. Το χαράτσι είναι κάτι που κόβεται και δεν ξαναγυρνάει.
με ομόλογα του ελληνικού δημοσίου που δεν θα ξοφληθούν ούτε στα τρισέγγονα μου?

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,390 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 19:38, 15-05-12:

Πρώτον, λέει εθελοντικά, και δεύτερον, είναι δάνειο προς το κράτος και όχι φόρος

Καμία σχέση με χαράτσι, που είδατε το παραμικρό κοινό σημείο δεν καταλαβαίνω.

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 19:49, 15-05-12:

τόσα λεφτά έχεις και φοβάσαι;
συμφωνώ μαζί σου...τι δάνεια και σαχλαμάρες; Αγνά, σκέτα πλουτοχαράτσια!

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:51, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Πρώτον, λέει εθελοντικά, και δεύτερον, είναι δάνειο προς το κράτος και όχι φόρος

Καμία σχέση με χαράτσι, που είδατε το παραμικρό κοινό σημείο δεν καταλαβαίνω.
Eθελοντικά για τους κάτω των 20.000Ε...
Το'βαλα και σε bold ότι πάνω από το όριο μίλησε για υποχρεωτικά, δεν θέλουμε ή δεν μπορούμε να διαβάσουμε όλη την πρόταση?

Και ξαναρωτώ:
Δάνειο με αντάλλαγμα ομόλογα ελληνικού δημοσίου? Τα ίδια που κουρεύονται/μετατίθενται οι ημερομηνίες εξόφλησης/υποτιμούνται?
Ποιά είναι στην πράξη η διαφορά από το να τα χάσεις τελείως? Στο όνομα??

Πες μου εσύ που βλέπεις τη διαφορά. Δεν σου επιτίθομαι, εγώ ΔΕΝ την βλέπω στην πράξη, ας μου την υποδείξει κάποιος που τη βλέπει οπουδήποτε ΕΚΤΟΣ από την ονομασία.

@parafernalia: αν είχα πολλά, μάλλον θα είχα κάνει αυτό που έκαναν όσοι έχουν πολλά...θα τα είχα στείλει να κάνουν διακοπές σε κάποιο αγγλογερμανογαλλόφωνο κράτος
Aλλά επειδή όσα έχω τα μάζεψα με προσωπικό κόπο και χωρίς να κλέψω ή να καταχραστώ ούτε ένα ευρώ, αλλά είναι ΟΛΑ δουλεμένα με κόπο και χρόνο, στην τελική ναι ρε συ, άμα είναι να μου τα πάρει κάποιος είτε ως χαράτσι είτε ως "αναγκαστικό δάνειο" ας τα κάνω ...σοκοφρέτες καλύτερα να ευχαριστηθω και τη σοκολάτα από το να τους χαρίσω τον κόπο μου και τα χαμένα μου σαββατοκύριακα...

και όχι δεν με νοιάζει ούτε πώς θα το ονομάσει αυτός που θέλει να του τα δώσω, ούτε τι πρεσβεύει.
Μακάρι να μπορούσα να είμαι όσο κατασταλλαγμένοι νδ-ιτες ή συριζαίοι (με σειρά ποσοστού εκλογών σας αναφέρω για να μην παρεξηγηθώ) είστε εδώ μέσα και να μπορούσα να δω αυτό που βλέπετε που εγώ ΔΕΝ το βλέπω...
Γιατί εγώ βλέπω διάφορα τσιτάτα του στυλ "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα", "Από τη σκύλλα στη χάρυβδη" κτλ και θέλω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να νιώσω καιο εγώ ότι ... υπάρχει ελπίδα κάπου πιο κάτω... δεν πα να την φέρουν και οι συνεχιστές του καποδίστρια το ίδιο μου κάνει εμένα...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,390 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 19:56, 15-05-12:

Η διαφορά είναι τεράστια, ακόμη δεν καταλαβαίνω πως δεν διαχωρίζετε το δάνειο από το χαράτσι.

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 20:39, 15-05-12:

βρε ρεζιντεντ οτι κ να ψηφισουμε ομως όπως είναι τα πραγματα στο τελος θα πληρωσουμε...
οπου και να κοιταξεις.. τιποτα βραχυπροθεσμα δε φαινεται να μας ωφελει.
το θεμα ίσως ειναι μακροπροθεσμα οτι δωθεί από δω και μπρος (και να δωθεί με δικαιη κλιμακα) να πιασει τοπο...

μακαρι να ειχα δει κ γω αυτη την υπόλοιπη εκπομπη για να εχω αποψη.
αυτο σε ποιο πλαισιο ειπε ο γλεζος οτι θα γινει?

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:51, 15-05-12:

Η διαφορά είναι τεράστια, ακόμη δεν καταλαβαίνω πως δεν διαχωρίζετε το δάνειο από το χαράτσι.
: Και να σκεφθεί κανείς, ότι τέτοιου είδους εσωτερικοί δανεισμοί γίνονται στη Γερμανία, μετά από σχετικές νομοθετικές παρεμβάσεις των εκεί Δεξιών! Κατά μία έννοια λοιπόν, τα μεν υποχρεωτικά χαράτσια είναι μέτρα αυταρχισμού, τα δε υποχρεωτικά δάνεια είναι ένας φιλελεύθερος τρόπος συμπεριφοράς προς τους έχοντες, κατέχοντες και αισχροκερδοσκοπούντες. Αν για παράδειγμα το μέτρο αυτό εφαρμοζόταν καθ' όλη τη διάρκεια της Μεταπολίτευσης, από τα 600 δις κάποιων πατριωτών/αφεντικών των Σαμαρά-Βενιζέλου, που λιμνάζουν στο Εξωτερικό ή στα σεντούκια, κάποια θα κυκλοφορούσαν στην εσωτερική αγορά! Αλλά είπαμε: στην Ελλάδα ο "υπαρκτός σοσιαλισμός" ξεκίνησε από τη Δεξιά(σοσιαλμανιακή, κατά το ΣΕΒ 1976) και αποδομήθηκε από τον "αντιεξουσιαστή"ΓΑΠ!

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:03, 15-05-12:

χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, αυτό δεν είναι επιχείρημα.
Το επιχείρημα είναι της μορφής
"η διαφορά είναι τεράστια επειδή <μπλα μπλά μπλά".
Αυτό που γράφεις είναι αποστεωμένος λόγος.
Moυ ανέφεραν ότι το μεσημέρι ήταν προσκεκλημένη σε μια εκπομπή μια πολύ αξιόλογη εκπρόσωπος του σύριζα που προσπάθησε να εξηγήσει τις θέσεις αλλά δυστυχώς ο συνομιλητής της (από άλλο κόμμα) άρχισε να ωρύεται (δεν ήταν ούτε της νδ, ούτε του πασόκ ο συνομιλητής) και ο δημοσιογράφος τους έκοψε για διαφημίσεις. Δυστυχώς το άτομο που το μετέφερε δεν θυμόταν λεπτομέριες πέρα από την αίσθηση του ότι "μιλούσε σοβαρά και με επιχειρήματα χωρίς πολιτικές κορώνες"
Αν έχετε υπόψη σας κάποια συζήτηση από αυτές που έχουν γίνει αυτές τις μέρες που να fit in στο πλαίσιο που αναφέρω και όχι απλώς "πανηγυρικοί λόγοι" διαφόρων χρωματισμών κάντε ένα κόπο και στείλτε το Link αν υπάρχει κάτι τέτοιο σε κανά youtube.
από εδώ δεν το βλέπω να βγάζω άκρη δυστυχώς.

@Ciela: αυτό λέω κι εγώ.. "Ζητείται Ελπίς" και ζηλεύω αυτούς που την έχουν βρει, είτε θεωρώντας τον σύριζα λύση είτε ΑΚΟΜΑ και αυτούς που θεωρούν το μνημόνιο λύση. Τουλάχιστον έχουν κατασταλλάξει μέσα τους ότι υπάρχει ΚΑΠΟΙΑ λύση. Εγώ δεν ανήκω σε αυτούς δυστυχώς...
@Nωευ(περισπωμένη): Ανέκαθεν είχα δυσκολία να παρακολουθήσω τα γραπτά σου ομολογώ, και το τωρινό σου ποστ δεν αποτελεί εξαίρεση. Αν ήθελες να γίνεις λίγο πιο κατανοητός, μιλώντας ίσως λίγο λιγότερο "ποιητικά" θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ίσως με βοηθήσεις να καταλάβω αυτό που, προφανώς για κάποιους είναι προφανές, για μένα όχι όμως.

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:15, 15-05-12:

Moυ ανέφεραν ότι το μεσημέρι ήταν προσκεκλημένη σε μια εκπομπή μια πολύ αξιόλογη εκπρόσωπος του σύριζα
Αν θυμάσαι το όνομα της προσκεκλημένης και το όνομα της εκπομπής, μπορεί να υπάρχει κάπου στο διαδίκτυο και να το βρούμε.

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 21:17, 15-05-12:

@parafernalia: αν είχα πολλά, μάλλον θα είχα κάνει αυτό που έκαναν όσοι έχουν πολλά...θα τα είχα στείλει να κάνουν διακοπές σε κάποιο αγγλογερμανογαλλόφωνο κράτος
Aλλά επειδή όσα έχω τα μάζεψα με προσωπικό κόπο και χωρίς να κλέψω ή να καταχραστώ ούτε ένα ευρώ, αλλά είναι ΟΛΑ δουλεμένα με κόπο και χρόνο, στην τελική ναι ρε συ, άμα είναι να μου τα πάρει κάποιος είτε ως χαράτσι είτε ως "αναγκαστικό δάνειο" ας τα κάνω ...σοκοφρέτες καλύτερα να ευχαριστηθω και τη σοκολάτα από το να τους χαρίσω τον κόπο μου και τα χαμένα μου σαββατοκύριακα...
Στην ίδια μοίρα είμαστε. Εγώ τα περισσότερα δικά μου τα έχω σεντουκοποιήσει. Μου αρέσει η ιδέα του bank run!
Βέβαια έτσι όπως εξελίσσονται τα πράγματα, ούτε αυτό είναι η καλύτερη λύση. Σε λίγο δεν θα υπάρχει ούτε το ευρώ.
Έχω ένα λογαριασμό στην Αγγλία σε λίρες, κάτι ψιλά....ίσως σπρώξω εκεί ένα ποσό.

Αν έχετε υπόψη σας κάποια συζήτηση από αυτές που έχουν γίνει αυτές τις μέρες που να fit in στο πλαίσιο που αναφέρω και όχι απλώς "πανηγυρικοί λόγοι" διαφόρων χρωματισμών κάντε ένα κόπο και στείλτε το Link αν υπάρχει κάτι τέτοιο σε κανά youtube.
από εδώ δεν το βλέπω να βγάζω άκρη δυστυχώς.
Ένα για αρχή, που δεν λέει και πολλά, αναφέρει το όνομα του Πρωτοπαπαδάκη.

Μερικά links...

http://ardin-rixi.gr/archives/3271
Πέτρος Πρωτοπαπαδάκης (βιογραφία)

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 21:32, 15-05-12:

Εντωμεταξύ η επισκεψιμότητα της ιστοσελίδας του ΣΥΡΙΖΑ έχει ανέβει δραματικά.Από την Alexa έχει σκαρφαλώσει μέσα σε 5 μέρες μέσα στα 400 δημοφιλέστερα σαιτ της Ελλάδας ενώ έχει χτυπήσει πάνω από 1 εκατομμύριο θέσεις άνοδο στην παγκόσμια κατάταξη.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 21:38, 15-05-12:

Resident Evil αν σε έναν ορισμό στο σχολείο δεν γράψω αυτό που λέει το βιβλίο και το πω με δικά μου λόγια, θα μου το πάρουν λάθος.

Το χαράτσι είναι εξ ορισμού διαφορετικό από το δάνειο τι λεπτομερειακές διαφορές θες (είναι εντελώς διαφορετικά), και επιπλέον δεν θα επιβάλλεται σε όλους όσους δεν μπορούν να το πληρώσουν. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις πες και θα στο εξηγήσω.

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 21:44, 15-05-12:

16:35

Έγινε γνωστό ότι ο κ. Τσίπρας θα συναντηθεί την Πέμπτη με τον πρέσβη της Γερμανίας στην Αθήνα
Από το in.gr

Αρχηγόπουλο ο Αλεξάκης!Έτσι χώσε

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 21:44, 15-05-12:

ναδω τι θα κανει το συριζα οτι πρεπει να αναλυσει πληρως το κυβερνητικο του προγραμμα πια σε καθε ελληνα

για τις κρατικοποιησεις για τους φορους τα εθνικα θεματα,τις 100000προσωληψεις στο δημοσιο και πώς ολα αυτα θα γινουν μεσα στο ευρωπαικο περιβαλλον..
τα παντα

τωρα πια το αντιμνημονιακο σκετα δεν λεει πολλα

τωρα που θιατρεχουν στο συριζα διαφοροι για προσληψη στο δημσιο να δω τι θα λενε..

Αρχηγόπουλο ο Αλεξάκης!Έτσι χώσε
επικοινωνιακες μπουρδες

καμια δυναμη δεν εχει ο πρεσβης,απλα θα παει και θα μιλαει περι ανεμων και υδατων,,

επικοινωνικα αιμονο ο αλεξης μεχρι τωρα

να παει στας ευρωπας εκει τον θελω..

βρυξελλες μερκελ ευροκοινοβουλιο κλπ

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 21:49, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος

επικοινωνιακες μπουρδες
E, και ; ναι επικοινωνιακά τους έχει όλους.7 βήματα μπροστά από όλους.Ξέρεις όλα μετράνε για τη νίκη.Έχει κάνει τρομερή δουλειά το επιτελείο του,δεδομένης ειδικά της προπαγάνδας που δέχεται ο ΣΥΡΙΖΑ (κάποια από την οποία εντωμεταξύ τον βοηθάει) τόσο πιο πολύ τους το τρίβει στα μούτρα,και γαμώ τα παιχνίδια κάνει ο Άλεξ μι θινκς.

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 21:55, 15-05-12:

να πει και ποσους θα προσλαβει στο δημοσιο

δεν μπορει να κρυβει και πολυ με επικοινωνιακη σκονη τις πραγματικες του θεσεις τις αντιφασεις και το κυβερνητικ οτου προγραμμα..

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 07:06, 16-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
E, και ; ναι επικοινωνιακά τους έχει όλους.7 βήματα μπροστά από όλους.Ξέρεις όλα μετράνε για τη νίκη.Έχει κάνει τρομερή δουλειά το επιτελείο του,δεδομένης ειδικά της προπαγάνδας που δέχεται ο ΣΥΡΙΖΑ (κάποια από την οποία εντωμεταξύ τον βοηθάει) τόσο πιο πολύ τους το τρίβει στα μούτρα,και γαμώ τα παιχνίδια κάνει ο Άλεξ μι θινκς.
Kαλά τα λες αλλά πρέπει να μαζεύει που και που τους διάφορους βουλευτές του γιατί παίρνουν φόρα και γκρεμίζουν ότι χτίζει ο ίδιος.

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 08:06, 16-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Econ
Kαλά τα λες αλλά πρέπει να μαζεύει που και που τους διάφορους βουλευτές του γιατί παίρνουν φόρα και γκρεμίζουν ότι χτίζει ο ίδιος.
Αν αναφέρεσαι στο Γλέζο, η φθηνή αδώνια προπαγάνδα που δέχτηκε της μετατροπής του 'εσωτερικού δανεισμού' σε δήμευση περιουσιών, μόνο τα μικρά παιδιά μπορεί να επηρεάσει. Έχουμε 1.000.000 κολασμένες ψυχές. Άνεργοι, εξαθλιωμένοι Έλληνες που ζητάνε τη δικαίωση.

Ολάντ και Μέρκελ συμφώνησαν χθες σε σχέδιο ανάπτυξης. Ποιος θα επαναδιαπραγματευθεί τους όρους του Μνημονίου; Ο Αντωνάκης και ο Μπενίτο που μέχρι τώρα έσκυβαν το κεφάλι;

Η λογική λέει Τσίπρας κι όπου μας βγάλει....

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 09:29, 16-05-12:

Ξεκίνησε η προπαγάνδα του Newsit! Ο Ελληνικός λαός ξέχασε τι πέρασε τα τελευταία δυο χρόνια? Με μισό χρόνο περίπου προπαγάνδας πάμε να ψηφίσουμε μνημονιακά?

ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ. Ο καθένας, όπως μπορεί στον χώρο του, να εμψυχώσει συμπολίτες και φίλους να ψηφίσουν Τσίπρα αν είναι αριστεροί, ή Καμμένο αν είναι δεξιοί. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και άλλα κόμματα (εγώ ΕΠΑΜ ψήφισα). Αλλά την δεδομένη στιγμή, και με τα δεδομένα των εκλογών, μόνο αυτοί οι δυο μπορούν να χτυπήσουν, και μάλιστα ο Καμμένος μπορεί να πάρει ψήφους από ΝΔ . Και λέω αυτά τα κόμματα γιατί παρέμειναν σταθεροί στις θέσεις τους (αντιμνημονιακοί), και ειδικά ο Τσίπρας ο οποίος πιέστηκε αφάνταστα. Με τον Καμμένο κάτι παίχτηκε εχτές και προχτές αλλά ο ίδιος αρνείται τα πάντα. Πάντως στον Τσίπρα βγάζω το καπέλο μου που δεν πρόδωσε τις ψήφους του.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:31, 16-05-12:

ηδη παντως ο δελαστικ -συριζαιος γνωστος- στη νετ το σκαει το παραμυθι

οτι ο συριζα ως κυβερνηση πια δεν θα καταργησει το μνημονιο αλλα θα εχουμε κοντρες με τους ευρωπαιους κλπ

διαπραγμστευση δηλαδη αλλα πασοκ 80 και ανδρεα περα δωθε
περιπετειες με αγνωστο τελος..

αλλα οσοι ελπιζετε κυβερνητικο κομμα να καταγγειλει τη συμβαση και να τελειωσει το μνημονιο τη μερα ξεχαστε το..

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 10:48, 16-05-12:

Παρόλο που ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ, έχω πλέον τους ίδιους προβληματισμούς με την Resident Evil, και φοβάμαι μήπως κλάψουμε μετά τις εκλογές και μάλιστα περισσότερο.

Σήμερα, έβλεπα το πρωί στο mega τον Παπαδημούλη και τον ρώτησαν πως θα βρει λεφτά για να κάνει όλα αυτά, και απάντησε: Από τις τράπεζες.

Σήμερα το τραπεζικό σύστημα, μετά το κούρεμα, πηγαίνει χάλια, και ο κόσμος βγάζει και πάλι σωρηδόν τις καταθέσεις του, αν πάει να κάνει κάτι τέτοιο, πολύ φοβάμαι ότι θα γίνει κατάρρευση όλου του τραπεζικού συστήματος στην Ελλάδα, και ότι έχει απομείνει, οι καταθέσεις μερικών εργαζομένων, που με οικονομία τις μάζευαν, αν είναι να του τα πάρουν και αυτά, πάει καταστραφήκαμε.

Επαναπροσδιορίζω τη θέση μου, και είμαι και πάλι αναποφάσιστος στο τι θα ψηφίσω, αντιμνημονιακά σίγουρα, αλλά μάλλον όχι Τσίπρα.

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:52, 16-05-12:

τι σημαινει αντιμνημονιακα?

απλα διαλεξτε τροπο εξοδου απο το μνημονιο..

η μονη καθαρα αντιμνημονιακη λυση ειναι το κκε,,

ολα τα αλλα απλα λενε αλλου ειδους επαναδιαπραγματευση..

σκεφτητε ομως ολοι εσεις υπερ του συριζα..
ειδατε το προγραμμα του?
συμφωνειτε στην πολιτικη του σε ολα τα θεματα?στο να γινουν ολα κρατος παλι?
γιατι το κατα του μνημονιου δεν φτανει..

αν συμφωνειτε με το προγραμμα του σε όλα τα θεματα,,οκ,,γουστο σας,,και το σεβομαι..

και τελος,,θα δινατε κυβερνηση σε εν ακομμα που κατεκαψε την ελλαδα τοσες φορες υποκινωντας καθαρα τους κουκουλοφορους?

το συριζα παντα φλερταρε με την καταστορφη,,ηταν μεταβλητο,,και δεν μπορω να το εμπιστευτω..

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 10:54, 16-05-12:

Καλά, δεν μένουν και πολλές αντιμνημονιακές επιλογές. Ας είμαστε ειλικρινείς, ΕΠΑΜ και Καζάκη κανείς δεν τους ξέρει και φάνηκε από τον πρώτο γύρο των εκλογών, το ποσοστό που πήρε δεν δίνει ούτε ελπίδες για είσοδο στην βουλή.

Οπότε μένουν ΚΚΕ, Αν.Ελ., χ.α. Τι διαλέγεις και γιατί; Ρωτάει γιατί κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, αν και δεν ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ.

Την ΔΗΜΑΡ ειλικρινά μην μου την βγάλει κανείς αντιμνημονιακό κόμμα όταν χρησιμοποιεί όρους όπως "απαγκίστρωση" και ροζ καλάμια και είναι φως φανάρι ότι το έψηνε για συνεργασία...

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:58, 16-05-12:

οι ανεξαρτητοι ελληνες γεματοι απο πρωην υπουργους ..
παλι δεν τους εμπιστευομαι οτι πιστευουν αυτα που λενε και δεν πουλανε φυκια απλα για να μπουν στο ματι του σαμαρα που τους εδιωξε

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:02, 16-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Επαναπροσδιορίζω τη θέση μου, και είμαι και πάλι αναποφάσιστος στο τι θα ψηφίσω, αντιμνημονιακά σίγουρα, αλλά μάλλον όχι Τσίπρα.
Δυστυχώς -και λυπάμαι που το λέω διότι δεν το θεωρώ δημοκρατία αυτό- δεν βλέπω να έχει νόημα να ψηφίσει κανείς οτιδήποτε άλλο αυτή τη στιγμή.
Εκτός κι αν μπορούσαμε να έχουμε βουλή με απλή αναλογική, ...αλλά δεν μπορούμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 16-05-12 στις 11:15.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:18, 16-05-12:

: Τόσο γρήγορα... τα πρώτα θύματα!!! Μπράβο στον...Μηχανισμό! Ε, ρε Πάνο και Αλέξη, τι σας περιμένει!

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 11:19, 16-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Οπότε μένουν ΚΚΕ, Αν.Ελ., χ.α. Τι διαλέγεις και γιατί; Ρωτάει γιατί κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, αν και δεν ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ.
Πράγματι, αυτοί μένουν. Αλλά και ο ΣΥΡΙΖΑ. Θα δούμε τι θα κάνουν και θα αποφασίσουμε.

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 11:30, 16-05-12:

Εδώ τώρα είναι ένα ζήτημα. Δεν είναι τόσο το δάνειο, όσο το από ποιους θα χρησιμοποιηθεί και για ποιους σκοπούς. Εκεί βρίσκεται και η ειδοποιός διαφορά με το χαράτσι. Αντιγράφω από τη σελίδα του Άρδην που μας παρέθεσε ο Νίκος (οι υπογραμμίσεις δικές μου):

Το δάνειο αυτό πρέπει είναι από εμάς για εμάς. Δεν προορίζεται ούτε για τους διεθνείς τοκογλύφους, ούτε για τα εγχώρια τρωκτικά. Δεν συλλέγεται για να διασώσει τους τραπεζίτες, ούτε το φαύλο πολιτικό κατεστημένο της χώρας που καταρρέει. Συλλέγεται στα πλαίσια μιας παλλαϊκής προσπάθειας εθνικής ανασυγκρότησης, η οποία σκοπό έχει να αλλάξει τους όρους της θνησιγένειας του ελληνικού οικονομικού και κοινωνικού μοντέλου. Υπ’ αυτή την έννοια, θεματοφύλακας της όλης προσπάθειας δεν μπορεί παρά να είναι ο λαός και μόνον ο λαός, ο οποίος θα διασφαλίσει ότι: α) ο εσωτερικός οικονομικός δανεισμός θα γίνει δίκαια και αναλογικά β) οι πόροι που θα συλλεχθούν από τούτη την πανεθνική προσπάθεια θα διοχετευθούν για την ανασυγκρότηση της οικονομίας σε υγιή και δίκαιη βάση.
Εδώ βρίσκεται και η απάντηση στο ερώτημά σου: Εφόσον τα χρήματα από το δάνειο πέσουν μέσα σε μαύρες τρύπες εξόφλησης ληστρικών και τοκογλυφικών τοκοχρεωλυσίων, τότε πράγματι θα πάνε χαμένα, τα ομόλογα που θα πάρεις ως αντάλλαγμα δεν θα έχουν αξία ούτε ως χαρτί υγείας και τελικά αυτό δεν θα έχει ουσιώδη διαφορά από ένα ακόμη νεοταξικό χαράτσι. Το ίδιο ισχύει και για ένα (δήθεν) εθνικό νόμισμα, εάν κόβεται για να καλύψει τις μαύρες τρύπες των χρεών και των ελλειμμάτων. Τότε δεν είναι εθνικό, αλλά κατοχικό νόμισμα και θα έχει ως συνέπεια την ίδια πείνα κι εξαθλίωση που μας περιμένει με το Ευρώ (χειρότερη δεν προβλέπεται), καθώς θα είναι πληθωριστικό (σαν τα Ράλλικα της κατοχής περίπου).

Αντίθετα, εάν το εσωτερικό δάνειο ληφθεί στα πλαίσια μονομερούς διαγραφής του χρέους, με σκοπό να διατεθεί για την ανασυγκρότηση της ελληνικής παραγωγικής βάσης και άρα προς παραγωγική στήριξη ενός πραγματικά εθνικού νομίσματος, τότε όχι μόνο είναι απολύτως θεμιτό, αλλά και επαναστατικό, όπως το ίδιο άρθρο αναφέρει για περιπτώσεις άλλων εθνικοαπελευθερωτικών επαναστατικών κινημάτων (μεταξύ αυτών και της Ελλάδας του 1821). Το καλύτερο απ' όλα όμως είναι πως εάν τηρηθεί τούτος ο δρόμος, τότε τα ομόλογα που θα λάβεις ως αντάλλαγμα, όχι μόνο θα πληρωθούν, αλλά θα πληρωθούν κι εντόκως. Άρα το δάνειο όχι μόνο θα δικαιολογεί το όνομά του, αλλά θ' αποτελεί και μια καλή επένδυση. Έτσι θα δικαιωθεί και το πιο αληθές και πιο ψευδές ταυτόχρονα σύνθημα της σύγχρονης πολιτικής μας ιστορίας: "Λεφτά υπάρχουν", μόνο που πρέπει ν' αναζητηθούν εκεί που πραγματικά βρίσκονται κι όχι να προσπαθήσει να βγάλει κανείς ξύγκι από τη μύγα.

Αυτό που δεν σε αφήνει να καταλάβεις τη διαφορά, δεν είναι κάποια δική σου ξεροκεφαλιά πάντως, αλλά η έλλειψη ξεκάθαρης τοποθέτησης από πλευράς του ΣΥΡΙΖΑ, εάν δηλαδή θα προσπαθήσει να κινηθεί αποκλειστικά μέσα στα πλαίσια του Ευρώ και με αποδοχή του απεχθούς κι επαχθούς χρέους, ή εάν θα χαράξει μια πραγματικά επαναστατική εθνικοαπελευθερωτική πολιτική απεγκλωβισμού της χώρας από τους πρεζέμπορους της τοκοχρεωλυσίνης. Είναι φανερό ότι στο πλαίσιο που αναφέρεται δημοσίως ο ΣΥΡΙΖΑ, το συγκεκριμένο μέτρο δεν έχει ουσιαστική διαφορά από ένα χαράτσι όπως εκείνο της ΔΕΗ, πέραν ίσως του γεγονότος ότι μπορεί να είναι πιο αναλογικό. Αν όμως κοιτάξει κανείς το πλαίσιο που υπαινίσσονται οι θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ, οι οποίες με μαθηματική ακρίβεια οδηγούν στην ηρωική έξοδο από το Ευρώ, τότε το όλο πράγμα αποκτά νόημα και μορφή.

Να θυμόσαστε όλοι όσοι πρόκειται να ψηφίσετε ΣΥΡΙΖΑ (μεταξύ αυτών κι εγώ πλέον) στις επόμενες εκλογές, ότι αυτά που ακούτε τούτη τη στιγμή από τους αντιμνημονιακούς είναι μισές και μασημένες αλήθειες, απλά επειδή ο Τσίπρας, ο Καμμένος και τα επιτελεία τους έχουν διαγνώσει ότι ο κόσμος μπορεί να τρομοκρατηθεί με την προοπτική εξόδου απ' το Ευρώ και να πέσει στην παγίδα του Μπενίτο και του Αντωνάκη. Αυτό σημαίνει αντικειμενικά ότι εφόσον κατορθώσουμε να έχουμε μια αντιμνημονιακή κυβέρνηση Τσίπρα-Καμμένου τον Ιούνιο υπάρχουν δύο πιθανά ενδεχόμενα: α) Έξοδος από το Ευρώ, μονομερής διαγραφή χρέους και προσπάθεια παραγωγικής ανασυγκρότησης της χώρας (δύσκολες μέρες για περίπου ένα με δύο χρόνια, εξαιρετικές προοπτικές από εκεί και μετά) ή β) Παραδοχή της ήττας, παραμονή στο Ευρώ και υποχρεωτική επιστροφή στα μνημόνια, με όλες τις συνέπειες που αυτό θα έχει (εξαιρετικά δύσκολες ημέρες και τελικά πλήρες αδιέξοδο για τουλάχιστον τριάντα χρόνια). Διαλέγετε και παίρνετε, ωστόσο άρνηση των μνημονίων, χωρίς διαγραφή χρέους και τελικά έξοδο σε εθνικό νόμισμα απλά δεν μπορεί να συμβεί...

Εάν αμφιβάλλετε για όσα γράφω, ας αφήσουμε λίγο τον Δ. Καζάκη κι ας ακούσουμε και κάποιον οικονομολόγο με διαφορετικό βιογραφικό, τον Σ. Λαβδιώτη: Πρέπει να πάμε σε Μορατόριουμ.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 12:03, 16-05-12:

Εντωμεταξύ πόσο τρεντιά θα είναι να έχει η Ελλάδα γυναίκα Πρωθυπουργό μέχρι τις εκλογές ;

Στανταράκι το κόβω ο Τσίπρας να προτείνει την Ασημακοπούλου έστω και συμβολικά, κάτι που γενικά συνάδει με την pro immigrant,pro gay,anti sexist etc γενική διάθεση του ΣΥΡΙΖΑ.Τις προάλλες διάβασα ότι πέρισυ (ή πρόπερσυ δεν θυμάμαι) πως ο Τσίπρας στην κλασική γιορτή για την αποκατάσταση της δημοκρατίας που γίνεται από την Προεδρία της Δημοκρατίας κάθε χρόνο είχε σκάσει μύτη με συνοδό μια μαύρη μετανάστρια από Αφρική! Αρχηγόπουλος!!!

Εντωμεταξύ ο Καμμένος τώρα άκουσα θα προτείνει για Πρωθυπουργό τον Πικραμμένο που είναι Πρόεδρος του ΣτΕ.

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:09, 16-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Εδώ τώρα είναι ένα ζήτημα.
σε ευχαριστώ για την εξήγηση (τουλάχιστον στο μέτρο του δυνατού και υπό τη δική σου σκοπιά) που ξέφυγε από την πεπατημένη "μα είναι προφανές!". (τελεία και παύλα), που διαβάζω από χθες.

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:30, 16-05-12:

Να θυμόσαστε όλοι όσοι πρόκειται να ψηφίσετε ΣΥΡΙΖΑ (μεταξύ αυτών κι εγώ πλέον) στις επόμενες εκλογές, ότι αυτά που ακούτε τούτη τη στιγμή από τους αντιμνημονιακούς είναι μισές και μασημένες αλήθειες, απλά επειδή ο Τσίπρας, ο Καμμένος και τα επιτελεία τους έχουν διαγνώσει ότι ο κόσμος μπορεί να τρομοκρατηθεί με την προοπτική εξόδου απ' το Ευρώ και να πέσει στην παγίδα του Μπενίτο και του Αντωνάκη. Αυτό σημαίνει αντικειμενικά ότι εφόσον κατορθώσουμε να έχουμε μια αντιμνημονιακή κυβέρνηση Τσίπρα-Καμμένου τον Ιούνιο υπάρχουν δύο πιθανά ενδεχόμενα: α) Έξοδος από το Ευρώ, μονομερής διαγραφή χρέους και προσπάθεια παραγωγικής ανασυγκρότησης της χώρας (δύσκολες μέρες για περίπου ένα με δύο χρόνια, εξαιρετικές προοπτικές από εκεί και μετά) ή β) Παραδοχή της ήττας, παραμονή στο Ευρώ και υποχρεωτική επιστροφή στα μνημόνια, με όλες τις συνέπειες που αυτό θα έχει (εξαιρετικά δύσκολες ημέρες και τελικά πλήρες αδιέξοδο για τουλάχιστον τριάντα χρόνια). Διαλέγετε και παίρνετε, ωστόσο άρνηση των μνημονίων, χωρίς διαγραφή χρέους και τελικά έξοδο σε εθνικό νόμισμα απλά δεν μπορεί να συμβεί...
σωστα τα λες

η ουγγαρια πχ που το επαιξε πολυ επαναστατης -με δεξια κυβερνηση παρακαλω-ξανακαλεσε το δντ μονη της

το συριζα δεν το βλεπω ικανο να μας παει σταθερο και ομαλα να βγαλει απο το μνημονιο
μαλλον σπασμωδικες κινησεις μεσα εξω θα κανει
και θα μας βαλει σε μεγαλες περιπετειες

αλλα ο λαος ας αποφασισει

τουλαχιστον ο σαμαρας θα βοηθησει την ιδιωτικη οικονομια,,μικροτερη φοροι και επενδυσεις οσο γινονται-πεστην καπιταλιστικη αμερικανικη ισως εξοδο..πεσ την..)

αλλα οσο και αν φτιαχνομαστε με επαναστατικα ονειρα -και εγω-

η αληθεια ειναι οτι οτι ξεκιναει αποτομα -οπως η αραβικη ανοιξη- συνεχιζει με πονο και αιμα

οι καλυτερες επαναστασεις ειναι ομαλες και ειρηνικες
και οποιος καταλαβε καταλαβε

και το ξαναλεω

το συριζα ποτέ δεν ηταν σταθερη δυναμη,,παντα ηταν ενας χαλαρος βραχος απο πολλες πετρες,,ασταθης και συχνα επικινδυνος για τη χωρα..

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 12:41, 16-05-12:

σε ευχαριστώ για την εξήγηση (τουλάχιστον στο μέτρο του δυνατού και υπό τη δική σου σκοπιά) που ξέφυγε από την πεπατημένη "μα είναι προφανές!". (τελεία και παύλα), που διαβάζω από χθες.
Αφού μας ρωτούσες ποια είναι η διαφορά του δανείου από το χαράτσι...

Τέλος πάντων, πολύ ωραίο κείμενο από τον Great Chaos, ελπίζω ο Καμμένος και ο Τσίπρας να ακολουθήσουν τον σωστό δρόμο, αυτόν την εθνικής κυριαρχίας και της εξόδου της Ελλάδας από το μνημόνιο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnny15 : 16-05-12 στις 16:06.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 12:50, 16-05-12:

Εκπληκτικές δημοσκοπήσεις φέρνουν τον ΣΥΡΙΖΑ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΟ, και μάχη δια την δεύτερη θέση από Ανεξάρτητους Έλληνες!

Που είσαι trollακι focko να το δεις! (έχουμε ησυχία τελευταία, πάλι καλά).

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 13:05, 16-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Αν όμως κοιτάξει κανείς το πλαίσιο που υπαινίσσονται οι θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ, οι οποίες με μαθηματική ακρίβεια οδηγούν στην ηρωική έξοδο από το Ευρώ, τότε το όλο πράγμα αποκτά νόημα και μορφή.
Κάτσε ρε ψηλέ λίγο γιατί κάπου βρίσκεις.Η ''μαθηματική ακρίβεια'' από που ακριβώς βγαίνει; Oκ καταλαβαίνω η ρέζιντεντ μας είπε ότι έχει φόβα και τρέμει για το μέλλον της Ελλάδας όποτε να της δικαιολογήσω έκπτωση των γνωστικών λειτουργιών βάσει του πανικού που καλλιεργούν,εσύ όμως σα να μου ντεμί πουλάς κεκαλλυμένα τρομοφοβάρα απλά για συνασπιστείς με την ''φοβική'' αντίληψη (αυτή που βολεύει τους στυγνούς νεοφιλελεύθερους ,διαπλεκόμενους και εκβιαστές αστούς για να κοιμήσουν τον κοσμάκη) τελικά.

Δεν καταννοώ από που και ως που μια καταγγελία σε διεθνές επίπεδο του Μνημονίου (ή όποια άλλη πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ ) μπορεί να βγάζει ''μαθηματικά'' την έξοδο.Αυτή τη στιγμή μιλάμε για ζήτημα πολιτικών συσχετισμών στην Ευρώπη.Η Ελλάδα ως ανεξάρτητο και ισότιμο μέλος της Ε.Ε και της Ευρωζώνης μπορεί και οφείλει να εξαντλήσει όλες τις μορφές σκληρής διαπραγμάτευσης που ο ΣΥΡΙΖΑ προτείνει.Ο μικρόκοσμος της μικροκομματικής φτήνιας της Ελλάδας εμένα δεν μου λέει Χριστό.Στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή έχουμε ανακατατάξεις που είναι ικανές με την βοήθεια μια ισχυρής anti-austerity Ελληνικής Κυβέρνησης να φέρουν αυξημένη διαπραγματευτική ισχύ στην Ελλάδα.

Θυμίζω την κατάρρευση του Ολλανδικού Κοινοβουλίου λόγω ασυμφωνίας προγράμματος λιτότητας,την ήττα Μέρκελ στη Β.Ρηνανία-Βεστφάλια (βαρόμετρο για τις εθνικές τους εκλογές) με αιχμή του δώρατος την λιτότητα,πιθανότατο όχι της Ιρλανδίας στο δημοψήφισμα για το δημοσιονομικό σύμφωνο,εκλογή Hollande στη Γαλλία,σφοδρή αντιπολίτευση της Αριστεράς στην Ισπανία (άντε 2 μήνες δίνω στον Rajoy), Πρόντι να λέει κλείνει το μάτι στους Έλληνες ψηφοφόρους λέγοντας ''μη τσιμπάτε'' κοκ.

Το διακύβευμα δεν νομίζω πως είναι με ποιο τρόπο θα σκοτώνεστε εσείς εκεί κάτω στην Ελλάδα βάζοντας στο μικροσκόπιο την όποια θέση του ΣΥΡΙΖΑ σας βρωμάει και σας μυρίζει, ο καθένας για τη δική του μικροκομματική ματιά ,αλλά προς τα ποια κατεύθυνση θα πάει η Ελλάδα η οποία δυνιτικά θα συμπαρασύρει τουλάχιστον τα υπόλοιπα PIIGS και εν γένει θα υποχρεώσει τη Γερμανία σε επανεξέταση του πλαισίου στο οποίο θα γίνεται η πολιτική για το ''Ελληνικό πρόβλημα''.

Σε τι άκρα θα φτάσει ο ΣΥΡΙΖΑ αν βγεί Κυβέρνηση και τι ακριβώς θα κάνει it remains to be seen .Η Ελλάδα όμως φρονώ έχει ανάγκη μια ισχυρή anti-austerity government στη βάση της φιλολαικής κοινωνικής πολιτικής.Ο Τσίπρας δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα Κυβερνητικά αλλά αυτή τη στιγμή είναι ο μόνος (άντε να βάλω και Καμμένο μέσα) που παρουσιάζει μια εναλλακτική σκληρής διαπραγμάτευσης.

Τεσπα καταννοώ ότι η αμφισημία των θέσεων του ΣΥΡΙΖΑ θα μπεί τώρα ακόμα περισσότερο στο μικροσκόπιο από όλες τις μερίδες της κοινωνίας...κομματόσκυλα,ειλικρινά φοβισμένους,τάχα μου δήθεν φοβισμένους,προπαγανδιστές,απλούς πολίτες κτλ.Για εμένα όμως αυτή η αμφισημία πάντα στο πλαίσιο της ισχυρής anti-austerity εναλλακτικής είναι ένα διαπραγματευτικό ατού διότι συνεχώς θα μεταβάλλεται βάσει των πολιτικών διεργασιών και συσχετισμών στην Ευρώπη.Είδαμε την ανικανότητα ΠΑΣΟΚ/ΝΔ να διαπραγματευτούν σκληρά στην Ευρώπη.Η Ελλάδα μπορεί να αποτελέσει καταλύτη εξελίξεων ,ισότιμος εταίρος είναι ffs και μια συμφωνία που έχει απονομιμοποιήσει η λαική βούληση δε θα περάσει έτσι εύκολα στη Γερμανία,τι να λέμε τώρα,αν έχει @@ η κ.Μέρκελ να τη δω να προσπαθήσει να υπονομεύση την λαική βούληση του Ελληνικού λαού.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 16-05-12 στις 13:17.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους