Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 126)
Νέα Δημοκρατία
10
7,94%
ΣΥ.ΡΙΖ.Α
57
45,24%
ΠΑ.ΣΟ.Κ
4
3,17%
Ανεξάρτητοι Έλληνες
7
5,56%
Κ.Κ.Ε.
8
6,35%
Χρυσή Αυγή
11
8,73%
Δημοκρατική Αριστερά
3
2,38%
Οικολόγοι Πράσινοι
0
0%
ΛΑ.Ο.Σ.
0
0%
Δημοκρατική Συμμαχία
0
0%
Δημιουργία Ξανά!
7
5,56%
Δράση - ΦΙΣ
0
0%
ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.
5
3,97%
Κοινωνική Συμφωνία
0
0%
ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)
0
0%
ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ
0
0%
Ένωση Κεντρώων
3
2,38%
Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας
0
0%
Κόμμα Πειρατών
3
2,38%
ΚΟΙΝΩΝΙΑ
0
0%
ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ
1
0,79%
ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ
1
0,79%
Άλλο κόμμα
2
1,59%
Λευκό/Άκυρο/Αποχή
4
3,17%

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 13:11, 16-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Εκπληκτικές δημοσκοπήσεις φέρνουν τον ΣΥΡΙΖΑ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΟ, και μάχη δια την δεύτερη θέση από Ανεξάρτητους Έλληνες!

Που είσαι trollακι focko να το δεις! (έχουμε ησυχία τελευταία, πάλι καλά).
Γιάννη μην παραπληροφορείς με μισές πληροφορίες. Το site αναφέρει αυτά:

Ιδού γιατί το σύστημα εξαπολύει συνεχή πυρά εναντίον Σύριζα και Ανεξαρτήτων Ελλήνων τις τελευταίες ημέρες! Σε νέα δημοσκόπηση για λογαριασμό του Extra3 που διενεργήθηκε απο την δημοσκοπική ομάδα του τμήματος στατιστικής του οικονομικού πανεπιστημίου Αθηνών για τον Νομό Αττικής, δείχνει οτι ο κόσμος πλέον δεν μασάει απο τους εκβιασμούς και την καταστροφολογία των κ. Σαμαρά και Βενιζέλου.

Να τονίσουμε οτι ο επικεφαλής καθηγητής του τμήματος στατιστικής του οικονομικού πανεπιστημίου Αθηνών κ. Πάνας, είναι ο άνθρωπος που κατέγραψε με απόλυτη επιτυχία τα αποτελέσματα των εκλογών της 6ης Μαϊου...
Άρα, πρώτον, Σύριζα πρώτος στην Αθήνα, και δεύτερον, με μετρήσεις του Πανά (γιατί Πανάς λέγεται) και των Στατιστικάριων...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valder : 16-05-12 στις 14:20.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 13:16, 16-05-12:

Ενώ οι άλλες δημοσκοπήσεις δεν παραπληροφορούν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 13:32, 16-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Άρα, πρώτον, Σύριζα πρώτος στην Αθήνα, και δεύτερον, με μετρήσεις του Πανά. (γιατί Πανάς λέγεται)
Ναι αλλά σκέψου ότι το τρεντ της Αθήνας στις τελευταίες εκλογές τείνουν να το ακολουθούν και τα άλλα μεγάλα αστικά κέντρα.Ήδη έχουμε Θεσσαλονίκη και Πάτρα ως μεγάλα αστικά κέντρα να είναι της Αθηναικής ''κουλτούρας'' στη πρόθεση ψήφου τουλάχιστον στις τελευταίες εκλογές.Νομίζω λοιπόν θα δούμε τα ίδια τουλάχιστον και από το Ηράκλειο και ίσως (ξανα λέω ίσως) από τη Λάρισα.

Για δείτε και εδώ και εδώ που εμφανίστηκε πριν λίγο στον Ελληνικό Κυβερνοχώρο,εντωμεταξύ αυτή η VPRC λέει τίποτα από αξιοπιστία ως εταιρεία ή μούφα ;

VPRC: Πρωτιά ΣΥΡΙΖΑ στις εκλογές και πτώση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ

Ρευστό ακόμα και μετεκλογικά παραμένει το πολιτικό σκηνικό σύμφωνα με νέα δημοσκόπηση της VPRC, αφού το 23% αυτών που ψήφισαν εμφανίζονται αναποφάσιστοι ή δηλώνουν "δεν γνωρίζω/δεν απαντώ"!

Η έρευνα αυτή που παρουσιάζεται στα «Επίκαιρα» επιβεβαιώνει τη δυναμική του ΣΥΡΙΖΑ, που αναδεικνύεται πρώτο κόμμα, συγκεντρώνοντας το 20,3% στην πρόθεση ψήφου αυτών που συμμετείχαν.

Η Νέα Δημοκρατία χάνει έδαφος και πέφτει στο 14,2% και στη δεύτερη θέση, ενώ το ΠΑΣΟΚ πέφτει στο 10,9%.

Η Δημοκρατική Αριστερά αναδεικνύεται τέταρτο κόμμα στην πρόθεση ψήφου, με 6,1%, καθώς οι πολίτες δείχνουν να επικροτούν τη μετεκλογική στάση του κόμματος, ενώ συρρίκνωση των ποσοστών του ΚΚΕ καταγράφονται στη συγκεκριμένη δημοσκόπηση.

Οι Ανεξάρτητοι Έλληνες συγκεντρώνουν 3,7% στην πρόθεση ψήφου, υποχωρώντας εφτά και πλέον μονάδες από το εκλογικό ποσοστό τους, ενώ πιθανότατα εκτός Βουλής, με βάση τη δημοσκόπηση της VPRC, θα μπορούσε να μείνει η Χρυσή Αυγή.

Πρόθεση Ψήφου

ΝΔ: 14,2%

ΣΥΡΙΖΑ: 20,3%

ΠΑΣΟΚ: 10,9%

Ανεξάρτητοι Έλληνες: 3,7%

ΚΚΕ: 4,4%

Χρυσή Αυγή: 2,2%

ΔΗΜΑΡ: 6,1%

Δημοκρατική Συμμαχία: 1,1%

Δημιουργία Ξανά: 1,6%

Άλλο κόμμα: 2,3%

Αναποφάσιστοι: 17,3%

ΔΞ/ΔΑ: 6,0%

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 16-05-12 στις 14:07. Αιτία: προσθήκη δημοσκόπησης

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:16, 16-05-12:

Ενώ οι άλλες δημοσκοπήσεις δεν παραπληροφορούν...
Αυτή τη συνήθεια που έχει πολύς κόσμος να απαντά τόσο κουτοειδώς δεν την έχω καταλάβει... Όλοι κάνουν λάθη, άρα κι εγώ δεν έκανα άσχημα που έχω λάθη. Όχι φίλε, το ότι οι άλλοι κάνουν λάθη, δεν κάνει εσένα σωστό. Σα το ανέκδοτο με τη μύγα: Δέκα χιλιάδες μύγες τρώνε σκατά, κάτι ξέρουν, φάτε κι εσείς.

Ναι, παραπληροφορούν όλες οι άλλες δημοσκοπήσεις. Εσύ είναι το θέμα τι κάνεις. Αυτή η δημοσκόπηση είναι το θέμα τι κάνει. Και επέτρεψέ μου εφόσον έρχομαι από τον ίδιο -ακαδημαϊκό τουλάχιστον- χώρο με τους διενεργούντες την δημοσκόπηση, να έχω μια γνώμη παραπάνω. Φυσικά με την λέξη διενεργούντες δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στην ΑΣΟΕΕ σαν πανεπιστήμιο, η οποία είναι ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ακαδημαϊκού ιδρύματος και είναι ΤΕΛΕΙΩΣ υποχρηματοδοτημένη σε σχέση με τη γνώση που παράγει και προάγει.

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
Ναι αλλά σκέψου ότι το τρεντ της Αθήνας στις τελευταίες εκλογές τείνουν να το ακολουθούν και τα άλλα μεγάλα αστικά κέντρα.Ήδη έχουμε Θεσσαλονίκη και Πάτρα ως μεγάλα αστικά κέντρα να είναι της Αθηναικής ''κουλτούρας'' στη πρόθεση ψήφου τουλάχιστον στις τελευταίες εκλογές.Νομίζω λοιπόν θα δούμε τα ίδια τουλάχιστον και από το Ηράκλειο και ίσως (ξανα λέω ίσως) από τη Λάρισα.
Μακάρι. Εμένα η έμφασή μου ήταν στις λεπτομέρειες εκείνου του πόστ, όχι στα δημοσκοπικά ευρήματα.

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:34, 16-05-12:

Εκπληκτικές δημοσκοπήσεις φέρνουν τον ΣΥΡΙΖΑ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΟ, και μάχη δια την δεύτερη θέση από Ανεξάρτητους Έλληνες!

Που είσαι trollακι focko να το δεις! (έχουμε ησυχία τελευταία, πάλι καλά).
r
Μη δίνεις μεγάλη σημασία στις δημοσκοπήσεις, σκέψου ότι δύο μέρες πριν από τις εκλογές της 6ης Μαΐου εμφανίστηκε δημοσκόπηση σε βρετανική εφημερίδα, η οποία έδινε 33% στην ΝΔ, ενώ οι περισσότερες την έδιναν με 24% περίπου. Παίζουν παιχνίδια με τις δημοσκοπήσεις, ας είμαστε λίγο προσεκτικοί...

Α και άλλο Dark Kronos, άλλο Great Chaos...

Κάτσε ρε ψηλέ λίγο γιατί κάπου βρίσκεις.Η ''μαθηματική ακρίβεια'' από που ακριβώς βγαίνει; Oκ καταλαβαίνω η ρέζιντεντ μας είπε ότι έχει φόβα και τρέμει για το μέλλον της Ελλάδας όποτε να της δικαιολογήσω έκπτωση των γνωστικών λειτουργιών βάσει του πανικού που καλλιεργούν,εσύ όμως σα να μου ντεμί πουλάς κεκαλλυμένα τρομοφοβάρα απλά για συνασπιστείς με την ''φοβική'' αντίληψη (αυτή που βολεύει τους στυγνούς νεοφιλελεύθερους ,διαπλεκόμενους και εκβιαστές αστούς για να κοιμήσουν τον κοσμάκη) τελικά.
Είμαι σταθερός και συνεπής στη θέση μου περί εξόδου από το Ευρώ και στήριξης ενός πραγματικά εθνικού νομίσματος, με παραγωγική στήριξη και χρηματοπιστωτική προστασία, εδώ κι ένα περίπου χρόνο. Κατέβηκα υποψήφιος με ένα συνδυασμό που διακήρυττε ακριβώς αυτό. Αντίθετα, εσένα σε γνωρίσαμε ως ακραίο μνημονιακό, ο οποίος ξαφνικά εμφάνισε το σύνδρομο του Αποστόλου Παύλου (από απηνής διώκτης, φανατικός υποστηρικτής), αλλάζοντας άποψη ξαφνικά και αναιτιολόγητα. Κατά συνέπεια, αυτός που είναι σταθερός και συνεπής δεν μπορεί να κατηγορηθεί ότι "πουλάει" οτιδήποτε, σε αντίθεση με τους όψιμους καιροσκόπους που υποστηρίζουν εργολαβικά όποιον μυρίζονται να κερδίζει δύναμη. Αυτά προς αποκατάσταση της τάξης, από το Χάος...

Θυμίζω την κατάρρευση του Ολλανδικού Κοινοβουλίου λόγω ασυμφωνίας προγράμματος λιτότητας,την ήττα Μέρκελ στη Β.Ρηνανία-Βεστφάλια (βαρόμετρο για τις εθνικές τους εκλογές) με αιχμή του δώρατος την λιτότητα,πιθανότατο όχι της Ιρλανδίας στο δημοψήφισμα για το δημοσιονομικό σύμφωνο,εκλογή Hollande στη Γαλλία,σφοδρή αντιπολίτευση της Αριστεράς στην Ισπανία (άντε 2 μήνες δίνω στον Rajoy), Πρόντι να λέει κλείνει το μάτι στους Έλληνες ψηφοφόρους λέγοντας ''μη τσιμπάτε'' κοκ.
Μια πανευρωπαϊκή δύναμη αναχαίτισης της λιτότητας, θα πρέπει να αμφισβητήσει ωστόσο και την ίδια τη δομή του Ευρώ. Εάν κάτι τέτοιο συμβεί, ίσως να αποτελεί μια κάποια λύση. Εντούτοις, εγώ στηρίζομαι σε τρία δεδομένα: 1) Το Ευρώ έχει προς το παρόν τη συγκεκριμένη δομή, η οποία διαλύει τις αδύναμες οικονομίες, όπως η δική μας ή της Πορτογαλίας 2) Το ελληνικό χρέος ΔΕΝ είναι διαχειρίσιμο 3) Δεν νοείται παραγωγική ανασυγκρότηση και ανάκτηση της ανταγωνιστικότητάς μας από το σημείο πλήρους αποσάθρωσης στο οποίο βρίσκεται η ελληνική οικονομία, χωρίς ένα εθνικό νόμισμα που να εξυπηρετεί τούτους τους σκοπούς. Αυτά καταλήγουν στη "μαθηματική ακρίβεια". Φυσικά, εάν υπάρξουν άλλες, πιο ρηξικέλευθες πανευρωπαϊκές λύσεις, θα είναι από τη μεριά μου πλήρως καλοδεχούμενες...

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 14:50, 16-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos

Είμαι σταθερός και συνεπής στη θέση μου περί εξόδου από το Ευρώ και στήριξης ενός πραγματικά εθνικού νομίσματος, με παραγωγική στήριξη και χρηματοπιστωτική προστασία, εδώ κι ένα περίπου χρόνο. Κατέβηκα υποψήφιος με ένα συνδυασμό που διακήρυττε ακριβώς αυτό. Αντίθετα, εσένα σε γνωρίσαμε ως ακραίο μνημονιακό, ο οποίος ξαφνικά εμφάνισε το σύνδρομο του Αποστόλου Παύλου (από απηνής διώκτης, φανατικός υποστηρικτής), αλλάζοντας άποψη ξαφνικά και αναιτιολόγητα. Κατά συνέπεια, αυτός που είναι σταθερός και συνεπής δεν μπορεί να κατηγορηθεί ότι "πουλάει" οτιδήποτε, σε αντίθεση με τους όψιμους καιροσκόπους που υποστηρίζουν εργολαβικά όποιον μυρίζονται να κερδίζει δύναμη. Αυτά προς αποκατάσταση της τάξης, από το Χάος...
Λέγε με μεταρρυθμιστή,σαφώς και πολλές μεταρρυθμίσεις του Μνημονίου είναι σε σωστή κατεύθυνση και καραγουστάρω παντώς δε θα είμαι απολογητής του ΣΥΡΙΖΑ αλλά υποθέτω η πανολεθρία που έφαγες εκεί στο Σαλόνικα σε κάνουν να μαντεύεις το πολιτικό μου στίγμα όπως κάτσει.Για να γίνουν όμως οι μεταρυθμίσεις θέλει μια δύναμη φιλολαική, ένας δυναμικός πόλος που θα μπορέσει πέρα από τις τρομοφοβίες που λες να διαπραγματευτεί με την Ευρώπη και αυτός τώρα εμφανίζεται με τον ΣΥΡΙΖΑ

Επειδή όμως δεν κατάλαβες την ένσταση μου, αυτή είναι ακριβώς στη βάση της επιχειρηματολογίας που υιοθετείς και που εν τέλη ένω μας λες ότι το ψήνεις για ΣΥΡΙΖΑ η ρητορική σου απομακρύνει κόσμο που δεν πάει να ρίξει Τσίπρα για βγεί η Ελλάδα από Ευρώ.Δηλαδή κάτω από τη βάση αν η λογική σου είναι πείσεις για Τσίπρα.Αν είναι να πείσεις για το μάλλον μηδενικό πολιτικό acumen σου πάντως εμένα με έπεισες.Ένας επιχειρηματολογικός αχταρμάς όπως πάντα.Πάντως χαίρομαι που σε μαύρισε ο λαός της Σαλόνικα,αλήθεια μου δίνει ελπίδα η θεά Σαλόνικα για τις επιλογές της.

On topic τώρα Πικραμένος Υπηρεσιακός Πρωθυπουργός.Πακέτο ήθελα την άλλη γμτ,θα ήταν τρέντια!

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:57, 16-05-12:

...η πανολεθρία που έφαγες εκεί στο Σαλόνικα
Bρε πουλάκι μου, βάλτε με κανέναν στην ηλικία σου και στα κυβικά σου. Ο Όττο ήταν πρώτος σε ψήφους μετά τον Παπαθεμελή στην περιφέρειά του και χωρίς να έχει πάρει την ψήφο της συζύγου του.
...η ρητορική σου απομακρύνει κόσμο που δεν πάει να ρίξει Τσίπρα για βγεί η Ελλάδα από Ευρώ.Δηλαδή κάτω από τη βάση αν η λογική σου είναι πείσεις για Τσίπρα.
Εσύ αυτό κάνεις τόσες μέρες; Προσπαθείς να πείσεις κόσμο να ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ; Εκλογικό κέντρο είναι το e-steki ή χώρος συζητήσεων κ. Editor?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 14:58, 16-05-12:

...Για να γίνουν όμως οι μεταρυθμίσεις θέλει μια δύναμη φιλολαική...
Ἀκριβῶς ὅπως τὰ λὲς εἶναι φίλε Πάνο. Πρὶν μᾶς μπήξουν ἀκόμα πιὸ βαθειὰ τὸ παλοῦκι ξέρεις ποῦ, πρέπει κάποιος νὰ ἔλθῇ νὰ βάλῃ τὴ λιπαντικὴ οὐσία κραυγάζοντας μὲ ὅλη του τὴ δύναμη «λεφτὰ ὑπάρχουν!» μὲ τὸν ἕνα ἢ τὸν ἄλλον τρόπο.

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 15:11, 16-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Bρε πουλάκι μου, βάλτε με κανέναν στην ηλικία σου και στα κυβικά σου. Ο Όττο ήταν πρώτος σε ψήφους μετά τον Παπαθεμελή στην περιφέρειά του και χωρίς να έχει πάρει την ψήφο της συζύγου του.

Εσύ αυτό κάνεις τόσες μέρες; Προσπαθείς να πείσεις κόσμο να ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ; Εκλογικό κέντρο είναι το e-steki ή χώρος συζητήσεων κ. Editor?
Ωχ,ωχ έπεσαν οι συζυγικές ενισχύσεις Κλαίν Ισι,βάλε να δεις Ρένα Δούρου στο ΣΚΑΙ τώρα,πρόσεξε πως τα χώνει η τύπισσα πάντα.Εκεί είναι πολιτικός λόγος σωστός δυναμικός και που με εκφράζει τρομερά.Άρχισε εδώ και 5 λεπτά.Βάλτε όλοι

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:18, 16-05-12:

Αυτά τα κλάιν φροϊλάιν ον δε λάιν, να πας να τα πεις σε κανένα παιδάκι της ηλικίας σου σε παρακαλώ. Με μένα αν θέλεις να μιλάς, να το κάνεις στα Ελληνικά.
---
«Ζητήσαμε η υπηρεσιακή κυβέρνηση που θα αναλάβει μέχρι τις εκλογές να μην υλοποιήσει μέτρα που αφορούν σε περαιτέρω μειώσεις μισθών και συντάξεων και δημοσίων δαπανών που αφορούν στη διάλυση των εργασιακών σχέσεων και σε ιδιωτικοποιήσεις», δήλωσε μεταξύ άλλων ο Τσίπρας, από την Κουμουνδούρου, μετά τη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών στο Προεδρικό Μέγαρο.

Μπορεί η υπηρεσιακή κυβέρνηση να πάρει σημαντικές αποφάσεις; Γιατί δεν κάνουν τς εκλογές νωρίτερα; Προεκλογικό αγώνα μου θέλουν πάλι;

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:20, 16-05-12:

Jogging for the Exit
May 16, 2012, 8:42 am
By Paul Krugman

FT Alphaville has a good writeup of what’s happening, and — implicitly — how Greek euro exit may be approaching.
What’s happening now is a “bank jog” — Greeks are pulling euro deposits out of banks fairly rapidly, but not quite fast enough to be called a bank run.
But where are the euros coming from? Basically, banks are borrowing them from the Greek central bank, which in turn must borrow them from the European Central Bank. The question then becomes how far the ECB is willing to go here; is it willing, in effect, to lend enough money to buy up the entire balance sheet of the Greek banking sector, given the likelihood that this sector will be left insolvent by Greek default?
Yet if the ECB says no more, Greek banks stop operating — and it’s hard to see how they can be restored to operation except by ditching the euro and using something else.
And if that happens, surely depositors in other European countries will start their own bank jogs …

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:22, 16-05-12:

Μπορεί η υπηρεσιακή κυβέρνηση να πάρει σημαντικές αποφάσεις; Γιατί δεν κάνουν τς εκλογές νωρίτερα; Προεκλογικό αγώνα μου θέλουν πάλι;
Δεν ξερω αν υπαρχει καποια ιδικη ρυθμιση για το θεμα, αλλα εφοσων ειναι κυβερνηση λογικα μπορει να κανει οτιδηποτε...!

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:10, 16-05-12:

Η καιροσκοπική στρατηγική του ΣΥΡΙΖΑ

Mεγιστοποίηση του κοινωνικού του ερείσματος μέσα από την ελαχιστοποίηση της έκθεσης της πολιτικής του πρότασης

το ζουμι..

ολο βλεπω να διαφευγει το συριζα απο τα πρακτικα ερωτηματα

της επομενης μερας
εβλεπα στη νετ το μεσημερι,,να πιεζουν φανεραεναν χοντροκοτσιδακια οι δημοσιογραφοι πώς πρακτικα θακανει αυτα που λεει την επομενη

και ολο διαφευγε και ελεγε τα ιδια και ιδια αντιμνημονιακα

θλει να παει για κυβερνηση με προτασεις και διαμαρτυρια αντιπολιτευσης..

ο συριζα βρωμαει απο αποσταση

οποιος δεν το καταλαβαινει..κακο του κεφαλιου του..

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:11, 16-05-12:

Αφού μας ρωτούσες ποια είναι η διαφορά του δανείου από το χαράτσι...
ρωτούσα ποια η διαφορά του "υποχρεωτικό δάνειο προς το κράτος" (ναι, όλο μάζι 2387489236478 φορές το έγραψα 9138489234789237 φορές το αγνοήσατε) από τον "΄εκτακτο φόρο" ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.
Επειδή προφανώς η quotaρισμένη πρόταση και η δική μου σου φαίνονται ισοδύναμες (για μένα δεν είναι) τώρα αντιλαμβάνομαι γιατί ήταν αδύνατο να συννεοηθούμε.
anyway case solved, δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 17:13, 16-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Η καιροσκοπική στρατηγική του ΣΥΡΙΖΑ

το ζουμι..

ολο βλεπω να διαφευγει το συριζα απο τα πρακτικα ερωτηματα

της επομενης μερας
εβλεπα στη νετ το μεσημερι,,να πιεζουν φανεραεναν χοντροκοτσιδακια οι δημοσιογραφοι πώς πρακτικα θακανει αυτα που λεει την επομενη

και ολο διαφευγε και ελεγε τα ιδια και ιδια αντιμνημονιακα

θλει να παει για κυβερνηση με προτασεις και διαμαρτυρια αντιπολιτευσης..

Αυτό που βρωμάει μπόχα είναι η απόφαση σου να ψηφίσεις κωλοτούμπες προδότες μνημονιακούς.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:04, 16-05-12:

Seriously ρε Άγγελε, ούτε εγώ είμαι οπαδός της λεγόμενης "Κυβέρνησης αριστεράς που θα ακυρώσει το μνημόνιο και θα διασφαλίσει την παρουσία της χώρας στο Ευρώ και την ΕΕ". Τρίχες κατσαρές είναι, αν αθετήσεις την συμφωνία αυτή προφανώς και δεν μπορείς μετά να συνεχίσεις να είσαι μέλος αυτής της ομάδας. Οι ιστορίες που πουλάει ο Τσίπρας μου θυμίζουν την Σταχτοπούτα και την καλή Νεράιδα.

Αλλά μην πας τώρα να μας πουλήσεις ότι ξέρει κι ο άλλος ο χαλβάς πώς να μας σώσει. Την καρέκλα διεκδικεί κι αυτός θέτοντας ψευτοδιλλήματα.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 19:25, 16-05-12:

Εγώ από την άλλη ψάχνω για το τι πάει να πει ''επιστροφή στη δραχμή''. Πρώτα απ όλα, υποτιμάται το νόμισμα, δηλαδή μάλλον δε θα ισχύουν τα καρτελάκια μετατροπής που τα κουνούσες πέρα δώθε και εμφανιζόταν η ισοτιμία με τρόπο μαγικό. Οπότε, σχετικά με τους γύρω μας, θα τους συμφέρει να εμπορεύονται με εμάς. Θα είμαστε δηλαδή πιο ανταγωνιστικοί, αλλά το εμπόριο θα είναι λιγότερο αποδοτικό και δε θα έχουμε την ευχέρεια για τις εισαγωγές που κάναμε ως τώρα. Αλλά όσο πιο ανταγωνιστικοί είμαστε, τόσο το νόμισμα θα γίνεται ισχυρότερο, έτσι; Σταδιακά θα υπάρξει μια καλή ισοτιμία. Γενικά, αν την παλέψουμε εκ των έσω, με λιγότερες εισαγωγές, περισσότερη οργάνωση και εκμετάλλεση των δικών μας πλουτοπαραγωγικών πηγών, είναι δυνατή η ανάκαμψη μέσω δραχμής σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα; Ελπίζω κάποιος να μου απαντήσει για να τα ξεδιαλύνω λιγάκι, είμαι μπερδεμένος.

Α, το αλλο το είδατε; Οι ξένοι τουριστικοί οδηγοί προτείνουν στους τουρίστες να μην πάρουν πολλά ευρώ μαζί τους στις διακοπές στους στην Ελλάδα, γιατί θα χάσουν την αξία τους στις μετατροπές!
Δηλαδή μας έχουν τελειωμένους!

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:57, 16-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από antwwwnis
Εγώ από την άλλη ψάχνω για το τι πάει να πει ''επιστροφή στη δραχμή''. Πρώτα απ όλα, υποτιμάται το νόμισμα, δηλαδή μάλλον δε θα ισχύουν τα καρτελάκια μετατροπής που τα κουνούσες πέρα δώθε και εμφανιζόταν η ισοτιμία με τρόπο μαγικό. Οπότε, σχετικά με τους γύρω μας, θα τους συμφέρει να εμπορεύονται με εμάς. Θα είμαστε δηλαδή πιο ανταγωνιστικοί, αλλά το εμπόριο θα είναι λιγότερο αποδοτικό και δε θα έχουμε την ευχέρεια για τις εισαγωγές που κάναμε ως τώρα. Αλλά όσο πιο ανταγωνιστικοί είμαστε, τόσο το νόμισμα θα γίνεται ισχυρότερο, έτσι; Σταδιακά θα υπάρξει μια καλή ισοτιμία. Γενικά, αν την παλέψουμε εκ των έσω, με λιγότερες εισαγωγές, περισσότερη οργάνωση και εκμετάλλεση των δικών μας πλουτοπαραγωγικών πηγών, είναι δυνατή η ανάκαμψη μέσω δραχμής σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα; Ελπίζω κάποιος να μου απαντήσει για να τα ξεδιαλύνω λιγάκι, είμαι μπερδεμένος.
Ας σου κάνω εγώ μια ανάλυση. Δεν είμαι του χώρου, προειδοποιώ, μπορεί να πετάξω καμιά ανακρίβεια, οπότε ευπρόσδεκτες οι διορθώσεις από άτομα στο χώρο των οικονομικών.

Πρώτα απ' όλα, για μένα, η δραχμή (ή κάποιο άλλο νόμισμα) δεν είναι το τέλος του κόσμου όπως διατυμπανίζουν κάτι Πρετεντέρηδες που λένε ότι θα γυρίσουμε σε τριτοκοσμικές συνθήκες και θα προμηθευόμαστε κρέας μια φορά το μήνα με κουπόνι.

Κατ' αρχάς, την παλιά δραχμή με την γνωστή ισοτιμία την ξεχνάμε. Μιλάμε πρακτικά για νέο νόμισμα, την "νέα δραχμή", οπότε μπορείς να θέσεις την αρχική ισοτιμία όπου θες εσύ. Ας πούμε, λοιπόν, ότι ξεκινάς με ισοτιμία 1 EUR = 1 GRD, σταθερή για τρεις εργάσιμες, ώστε να γίνει η ομαλή μετάβαση. Πρακτικά μια τέτοια ισοτιμία σημαίνει ότι "απλώς" αλλάζει το όνομα. Από εκεί που έπαιρνες 600€ θα παίρνεις 600 Δρχ, από εκεί που ο φρέντο έκανε 4€ θα κάνει 4 Δρχ.

Από καποιο σημείο και μετά απελυθερώνεται η ισοτιμία κι αρχίζει η κυβέρνηση να τυπώνει δραχμές για να έχει λεφτά να δώσει στον κόσμο. Εσωτερικά στην Ελλάδα δεν αλλάζει τίποτα, πέρα από μια αύξηση του πληθωρισμού (μιας και τυπώνοντας νόμισμα, το υποβιβάζεις).

Εξωτερικά, προφανώς και το νόμισμα υποτιμάται. Από εκεί που με 1€ έπαιρνες 1 Δρχ, θα παίρνεις 2, 5, 10, κλπ. Συνεπώς, για να κάνεις αγορές 1,000,000 Δραχμών, θα χρειαστείς αρχικά 1,000,000€, έπειτα 500,000€, έπειτα 100,000€, κλπ. Άρα, φθηνότερη η Ελλάδα για αυτούς.

Τώρα προφανώς οι εισαγωγές και θα γίνουν ακριβότερες. Ε, δεν είναι τίποτα, θα μάθεις να ζεις χωρίς πόρσε, iPhones και laptops τελευταίας γενιάς.

Υποθέτω θα ληφθούν κάποια μέτρα για να μην μπορέσει ο κόσμος να κρατήσει € στην άκρη, ώστε να κερδίσει από την συνεχή μεταβαλλόμενη ισοτιμία.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:17, 16-05-12:

οff/ontopic:
πάντως πέρα από πολιτικές και/ή κομματικές πεποιθήσεις είναι ...εντυπωσιακό το ξεντρόπιασμα των μέσων που οι περισσότεροι χρησιμοποιούν για ενημέρωση...
βλέπω τρέμη και πρετεντέρη τώρα και οι πασοκονεοδημοκράτες καλεσμένοι έχουν ...σωπάσει... Δεν υπάρχει λόγος άλλωστε...
Τέτοια επίθεση που του κάνουν του εκπροσώπου του σύριζα οι δυό τους ... δεν χρειάζεται να μιλήσουν οι υπόλοιποι!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 20:24, 16-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Ας σου κάνω εγώ μια ανάλυση. Δεν είμαι του χώρου, προειδοποιώ, μπορεί να πετάξω καμιά ανακρίβεια, οπότε ευπρόσδεκτες οι διορθώσεις από άτομα στο χώρο των οικονομικών.

Πρώτα απ' όλα, για μένα, η δραχμή (ή κάποιο άλλο νόμισμα) δεν είναι το τέλος του κόσμου όπως διατυμπανίζουν κάτι Πρετεντέρηδες που λένε ότι θα γυρίσουμε σε τριτοκοσμικές συνθήκες και θα προμηθευόμαστε κρέας μια φορά το μήνα με κουπόνι.

Κατ' αρχάς, την παλιά δραχμή με την γνωστή ισοτιμία την ξεχνάμε. Μιλάμε πρακτικά για νέο νόμισμα, την "νέα δραχμή", οπότε μπορείς να θέσεις την αρχική ισοτιμία όπου θες εσύ. Ας πούμε, λοιπόν, ότι ξεκινάς με ισοτιμία 1 EUR = 1 GRD, σταθερή για τρεις εργάσιμες, ώστε να γίνει η ομαλή μετάβαση. Πρακτικά μια τέτοια ισοτιμία σημαίνει ότι "απλώς" αλλάζει το όνομα. Από εκεί που έπαιρνες 600€ θα παίρνεις 600 Δρχ, από εκεί που ο φρέντο έκανε 4€ θα κάνει 4 Δρχ.

Από καποιο σημείο και μετά απελυθερώνεται η ισοτιμία κι αρχίζει η κυβέρνηση να τυπώνει δραχμές για να έχει λεφτά να δώσει στον κόσμο. Εσωτερικά στην Ελλάδα δεν αλλάζει τίποτα, πέρα από μια αύξηση του πληθωρισμού (μιας και τυπώνοντας νόμισμα, το υποβιβάζεις).

Εξωτερικά, προφανώς και το νόμισμα υποτιμάται. Από εκεί που με 1€ έπαιρνες 1 Δρχ, θα παίρνεις 2, 5, 10, κλπ. Συνεπώς, για να κάνεις αγορές 1,000,000 Δραχμών, θα χρειαστείς αρχικά 1,000,000€, έπειτα 500,000€, έπειτα 100,000€, κλπ. Άρα, φθηνότερη η Ελλάδα για αυτούς.

Τώρα προφανώς οι εισαγωγές και θα γίνουν ακριβότερες. Ε, δεν είναι τίποτα, θα μάθεις να ζεις χωρίς πόρσε, iPhones και laptops τελευταίας γενιάς.

Υποθέτω θα ληφθούν κάποια μέτρα για να μην μπορέσει ο κόσμος να κρατήσει € στην άκρη, ώστε να κερδίσει από την συνεχή μεταβαλλόμενη ισοτιμία.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εγώ πιστεύω πως δε θα έρθει και η καταστροφή με την αλλαγή του νομίσματος, γι αυτό το ψάχνω το θέμα. Έμαθα πρόσφατα και την περίπτωση της Ισλανδίας, αλλάζοντας πολλές απόψεις μου.

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:38, 16-05-12:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εγώ πιστεύω πως δε θα έρθει και η καταστροφή με την αλλαγή του νομίσματος, γι αυτό το ψάχνω το θέμα. Έμαθα πρόσφατα και την περίπτωση της Ισλανδίας, αλλάζοντας πολλές απόψεις μου.
Οι οποίοι, διάβαζα κάπου, σκέφτονται να υιοθετήσουν το Καναδικό Δολλάριο (CAD).

Άσχετο τώρα, διαβάζω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ πολύ απλά θα λύσει το πρόβλημα με το bonus των 50 εδρών δηλώνοντας τον συνδυασμό του στον Άρειο Πάγο ως ένα κόμμα, αντί για συνδυασμό. Στην Ελλάδα φαίνεται είσαι ό,τι δηλώσεις.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 20:38, 16-05-12:

Η επιστροφή στην δραχμή είναι κάτι το οποίο πρέπει να επιδιώκουμε, και όχι να φοβόμαστε. Τα πράγματα είναι όπως τα είπε ο Γιώργος, θέτεις εσύ την ισοτιμία και μετά ανάλογα με την κατάσταση αυτή διαμορφώνεται. Μπορείς εσύ, να το κάνεις δυνατό νόμισμα. Ειδικά με τις τεράστιες δυνατότητες που έχει η Ελλάδα μπορεί να φτιάξει μια δυνατή οικονομία. Σημαντικό κομμάτι εδώ είναι ότι ο Καζάκης πχ που υποστηρίζει έξοδο από το ευρώ, λέει ότι οι αγορές μας στο εξωτερικό δεν χρειάζεται να γίνονται με δραχμές, αλλά με συνάλλαγμα, γεγονός που, όπως το καταλαβαίνω εγώ, δεν έχει σημασία αν υποτιμήσουν την δραχμή.

loco13 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loco13
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O loco13 έγραψε στις 20:40, 16-05-12:

στις επόμενες εκλογές δεν θα υπάρχουν σταυροί??

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 21:18, 16-05-12:

Και τι θα έχουμε, Χ?

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 21:19, 16-05-12:

Εννοεί ότι δεν θα επιλέγουμε εμείς τους βουλευτές αλλά απλά το κόμμα. Προσωπικά δεν ξέρω αν θα ισχύσει.

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 22:06, 16-05-12:

ΝΟΜΟΣ 3231/2004 ΦΕΚ 45/Α/11.2.2004
Εκλογή βουλευτών.
Άρθρο 10
Σε περίπτωση που οι βουλευτικές εκλογές διενεργούνται μέσα σε δεκαοκτώ μήνες από τις προηγούμενες, δεν εφαρμόζονται για τις εκλογές αυτές οι περί εκλογής βουλευτών με σταυρό προτιμήσεως διατάξεις του Π.Δ. 265/1989, αλλά οι περί σειράς καταλήψεως εδρών διατάξεις (λίστα) του Π.Δ. 152/1985, που επαναφέρονται σε ισχύ και εφαρμόζονται κάθε φορά για την περίπτωση αυτή.
Αναφέρεται ο νόμος του 2004 γιατί η τροποποίηση του 2008 αφορά μόνο στο bonus εδρών που λαμβάνει το πρώτο σε ψήφους κόμμα.

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:11, 16-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από loco13
στις επόμενες εκλογές δεν θα υπάρχουν σταυροί??
Και τι θα έχουμε, Χ?
Εννοεί ότι δεν θα επιλέγουμε εμείς τους βουλευτές αλλά απλά το κόμμα. Προσωπικά δεν ξέρω αν θα ισχύσει.
Όχι δεν θα βάζουμε σταυρούς και η σειρά των ονομάτων θα καθοριστεί από τους αρχηγούς των κομμάτων (ή κάτι τέτοιο).

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:13, 16-05-12:

Seriously ρε Άγγελε, ούτε εγώ είμαι οπαδός της λεγόμενης "Κυβέρνησης αριστεράς που θα ακυρώσει το μνημόνιο και θα διασφαλίσει την παρουσία της χώρας στο Ευρώ και την ΕΕ". Τρίχες κατσαρές είναι, αν αθετήσεις την συμφωνία αυτή προφανώς και δεν μπορείς μετά να συνεχίσεις να είσαι μέλος αυτής της ομάδας. Οι ιστορίες που πουλάει ο Τσίπρας μου θυμίζουν την Σταχτοπούτα και την καλή Νεράιδα.

Αλλά μην πας τώρα να μας πουλήσεις ότι ξέρει κι ο άλλος ο χαλβάς πώς να μας σώσει. Την καρέκλα διεκδικεί κι αυτός θέτοντας ψευτοδιλλήματα.

αφου συμφωνεις στα πρωτα
οκ

τωρα για το δευτερο,,ο καθενας ριχνει καπου την ελπιδα του

παντως χοντρικα νομιζω οτι ξερω που θα παει μια κυβερνηση σαμαρα

αποκρατικοποιησεις σκλη δουλεια ισως
αλλα ας ερθουν λεφτα στη χωρα και καλα ειναι

δεν περιμενω σωτηρες,,
απλα θελω να ψηφισω καποιον

και το οραμα σαμαρα για την ελληνικη οικονομια ειναι πολυ πιο ρεαλιστικο και πραγματοποιησιμο πιστευω απο την αριστερη ουτοπια του συριζα

κοινως μονο την φοροκαταιγιδα του κρατικιστικου πασοκ να μειωσει,,καλο ειναι,,και τον ψηφιζω..

τις επόμενες εκλογές δεν θα υπάρχουν σταυροί??
μακαρι να μην υπαρξουν..
για κανεναν..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 22:37, 16-05-12:

απλα θελω να ψηφισω καποιον...
μακαρι να μην υπαρξουν..
Ψηφίζεις την σταύρωση του ελληνικού λαού,...βολεμένε.

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:45, 16-05-12:

Και το όνομα αυτού.....Πικραμμένος!!!
Μα είναι όνομα για πρωθυπουργό αυτό;;

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 22:56, 16-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Και το όνομα αυτού.....Πικραμμένος!!!
Μα είναι όνομα για πρωθυπουργό αυτό;;
Αυτή τη στιγμή ναι, είναι το επίθετο που περιγράφει άριστα την κατάσταση ενός ολόκληρου λαού. Ο ηγέτης Πικραμμένος στο όνομα και ο λαός πικραμένος στην ουσία.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 23:03, 16-05-12:

Όχι δεν θα βάζουμε σταυρούς και η σειρά των ονομάτων θα καθοριστεί από τους αρχηγούς των κομμάτων (ή κάτι τέτοιο).
Οχι ,οχι , οχι , οχι, οχι, οχι, οχι, οχι...

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:13, 16-05-12:

Εεε ήρθε η ώρα να μας κυβερνήσει και ο κάθε Πικραμμένος.

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Οχι ,οχι , οχι , οχι, οχι, οχι, οχι, οχι...
Τι όχι όχι όχι καλέ; Εξήγησε. Σταυρούς πάντως δεν θα βάλουμε. Κάπου είχα βάλει μια σχετική δημοσίευση, αλλά δεν θυμάμαι πια πού είναι.

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη carpe_nochtem
Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 675 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε στις 23:34, 16-05-12:

Έχουμε πρωθυπουργό Πικραμένο,βουλευτή Βαρεμένο,αρχηγό κόμματος Καμμένο και λαό απογοητευμένο..

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 01:23, 17-05-12:

Αυτό που βρωμάει μπόχα είναι η απόφαση σου να ψηφίσεις κωλοτούμπες προδότες μνημονιακούς.
Όχι, δεν έχει άδικο κατά βάθος, αν κι η επιμονή του στον Σαμαρά τον κάνει άξιο για φάπες... (γεια σου φίλε Άγγελε)

Η δική μου γνώμη είναι ότι ο Τσίπρας έχει κατανοήσει την ιησουίτικη μέθοδο της λεγόμενης "πολιτικής σκοπιμότητας". Εδώ τίθεται μεν ένα σημαντικό ηθικό ολίσθημα - αφού χρυσώνεις μια σκληρή αλήθεια στο λαό μέσω ενός βολικού παραμυθιού- όμως αυτό που διακυβεύεται είναι τόσο σημαντικό, που ίσως δικαιολογεί ηθικές υποχωρήσεις. Από την άλλη πλευρά, ο λαός έχει υποστεί τόση τρομοκρατική-φοβική προπαγάνδα, που έχει αγκιστρωθεί μ' έναν παράλογο τρόπο στο Ευρώ, λόγω των τακτικών σοκ που του έχουν εφαρμόσει. Τώρα κατά πόσον μπορεί κανείς να πει όλη την αλήθεια σ' έναν άνθρωπο που συνέρχεται σταδιακά από σοκ, ρωτήστε κάποιον γιατρό να σας το πει, ίσως κανέναν πραγματικό ψυχολόγο. Το "Έξω απ' το μνημόνιο, μέσα στο Ευρώ" είναι το αντίρροπο ψεύδος του "Λεφτά υπάρχουν", εάν εννοείτε την αναλογία...

Δεν γνωρίζω τι θα έκανα εάν ήμουν στη θέση του Τσίπρα και παιζόταν η μοίρα της χώρας. Πιθανότατα θα επέλεγα κι εγώ το επιτήδειο παραμύθι, την παραμυθία εάν θέλετε, "το αντίρροπο ψεύδος". Από εδώ που είμαι πάντως, επέλεξα να πω την αλήθεια, έστω κι αν αυτό κοστίσει τη συντριβή του συνδυασμού μου. Αυτή είναι η δική μου πολιτική στάση και συνεισφορά, στο σύντομο χρόνο που ασχολήθηκα με την πολιτική. Εδώ μέσα σίγουρα επιλέγω να ενημερώνω τους συνομιλητές μου ώστε να μη φοβούνται την απελευθέρωση από το Ευρώ, παρά να παριστάνω τον αυτόκλητο προπαγανδιστή του κάθε ΣΥΡΙΖΑ, ακόμη κι αν τελικά τον ψηφίσω. Είναι θέμα σεβασμού της νοημοσύνης της κοινότητας...

Εάν πάλι ήταν να γίνω πρωθυπουργός μ' ένα ψέμα, θα το ανταπέδιδα στους πολίτες. Θα είχα σχέδιο, θα ήμουν έτοιμος για μάχη με την Ευρωκρατορία, θα πάλευα με ό,τι είχα κι όταν στο τέλος η χώρα θα στεκόταν και πάλι στα πόδια της, θα προκήρυσσα Συντακτική Εθνοσυνέλευση για ψήφιση νέου Συντάγματος, πραγματικά δημοκρατικού. Τότε θα ζητούσα συγνώμη απ' το λαό που υπέκλεψα την εντολή του, θα δήλωνα παραίτηση από την όποια ασυλία μπορεί να είχα και θα ζητούσα από τον εισαγγελέα να μου ασκήσει δίωξη για προδοσία, προκειμένου να δικαστώ δημοσίως. Εάν ο λαός και το δικαστήριο με έκριναν ως προδότη γι' αυτό, θα το δεχόμουν, δεν νομίζω όμως ότι θα γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο. Αυτές όμως είναι οι δικές μου πολιτικές σκέψεις. Το τι θα κάνει ο Τσίπρας, δεν μπορώ να το ξέρω.

Ξέρω πάντως κάποιον, που εάν είχα φτάσει να γίνω ποτέ πρωθυπουργός, θα με έγλυφε ανελέητα και θα σας ενημέρωνε τακτικά για το πόσο καλός και άξιος είμαι, αλλά δεν είναι της παρούσης. Υπάρχουν και τέτοιοι χαρακτήρες, ζουν ανάμεσά μας ή ίσως ζούμε εμείς ανάμεσά τους...

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 01:23, 17-05-12:

Αφού ούτε ο ένας θα μας σώσει ούτε ο άλλος ρε Γιώργο, ποιος πιστεύεις εσύ ότι θα μας σώσει, ο Χάουλας;

Καλά το έχεις καταλάβει, κάπως έτσι είναι, με πολλές πολλές λεπτομέρειες από τη θεωρία στην πράξη. Εάν ακούσεις τη συνέντευξη του Σ. Λαβδιώτη που έχω παραθέσει στο ποστ #1144 (είναι 37 λεπτά) θα καταλάβεις ακόμη περισσότερα, για το γεγονός ότι δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να ανασυγκροτήσουμε την οικονομία μας χωρίς εθνικό νόμισμα. Σίγουρα θα είναι δύσκολος δρόμος, αλλά με πραγματική προοπτική. Ακόμη και στην περίπτωση των χειρότερων δυνατών σεναρίων που διαβάζω, βλέπουν ανάκαμψη μετά από μερικούς μήνες, βία ένα χρόνο. Το μνημόνιο διέλυσε τα μαθηματικά και την κοινή λογική. Η μόνη του κατάληξη είναι η απώλεια της νομικής υπόστασης του κράτους και το ξεπούλημα κάθε πλουτοπαραγωγικής πηγής για αέρα κοπανιστό και τοκογλυφικά χρέη. Η χώρα χρειάζεται Σεισάχθεια και νέα αρχή με νέο νόμισμα. Εάν μάλιστα ο άνθρωπος που θ' αναλάβει τη μετάβαση ξέρει καλά τη δουλειά του και είναι πατριώτης, μπορεί να την περάσουμε σχετικά ανώδυνα, τηρουμένων των αναλογιών. Το βασικό για την σταθεροποίηση του νομίσματος είναι πάνω απ' όλα το σχέδιο παραγωγικής ανασυγκρότησης.

Μια χαρά τα κατάλαβες παρ' όλα αυτά...

Το τελευταίο δεν είναι ακριβές. Το να κόβεις χρήμα, είναι σαν να εκδίδεις μετοχές μιας εταιρείας ή αλλιώς σαν να δανείζεσαι από το μέλλον σου. Εφόσον αυτό το "δάνειο" απ' το μέλλον χρησιμοποιηθεί για να γεμίσει μια μαύρη τρύπα χρέους, το νόμισμα θα γίνει παλιόχαρτο και ο πληθωρισμός θα πιάσει τριψήφιο (που λέει ο λόγος). Εάν χρησιμοποιηθεί σε συνθήκες σταθερότητας για να χρηματοδοτήσει καταναλωτικές αηδίες, τότε συμβαίνει αυτό που λες εσύ. Εάν όμως χρησιμοποιηθεί για να χρηματοδοτήσει ανάπτυξη, τότε όχι μόνο θ' ανατιμηθεί και θα σταθεροποιηθεί, αλλά επιπλέον αυτό θα συμβεί πριν ακόμη το αναπτυξιακό πρόγραμμα δώσει υλικά αποτελέσματα, δηλαδή ταχύτατα!!!

Όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο, αυτό ακριβώς λέει ο Λαβδιώτης, ο οποίος μάλιστα συγκρίνει την περίπτωση αυτήν με τις μετοχές της Microsoft όταν αυτή ήταν στο ξεκίνημά της. Η εταιρεία δεν είχε λέει καθόλου ρευστότητα, ωστόσο το αναπτυξιακό της πρόγραμμα έπειθε τόσο πολύ τους επενδυτές στο χρηματιστήριο, που η μετοχή της ήταν πάντοτε πάνω από τα 100$. Έτσι έβγαλαν χρήματα και η Microsoft και οι επενδυτές. Νομίζω ότι το παράδειγμα είναι αρκετά κατανοητό.

Σωστό γενικά αυτό, όμως εάν ξέρεις να παίξεις τα χαρτιά σου σωστά, τότε μπορείς να προστατεύσεις το νόμισμα από τις επιθέσεις των αγορών και των κερδοσκοπικών κεφαλαίων, ενώ ταυτόχρονα χρησιμοποιείς την γεωπολιτική σου θέση, τις πλουτοπαραγωγικές σου πηγές (ακόμη και την ΑΟΖ την οποία μπορείς να κεφαλαιοποιήσεις) για να το στηρίξεις παραγωγικά. Έπειτα, παίζουν και οι διακρατικές συμφωνίες, με τις οποίες μπορείς να ανταλλάξεις αγαθά με κάποια χώρα και να γλιτώσεις έτσι συνάλλαγμα, να ενισχύσεις τη βιομηχανία σου κλπ. Υπάρχουν πολλές προτάσεις επ' αυτού. Πρόσφατα άκουσα και μία για να ιδρυθεί εργοστάσιο συναρμολόγησης αυτοκινήτων στην Ελλάδα, για να μη φεύγει τόσο πολύ συνάλλαγμα έξω. Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να μπορείς να ελέγξεις την υποτίμηση του νομίσματος τόσο μόνο όσο χρειάζεται για να γίνεις ανταγωνιστικός, χωρίς το νόμισμα να γίνεται έρμαιο των ορέξεων των αγορών.

Σημαντικό κομμάτι εδώ είναι ότι ο Καζάκης πχ που υποστηρίζει έξοδο από το ευρώ, λέει ότι οι αγορές μας στο εξωτερικό δεν χρειάζεται να γίνονται με δραχμές, αλλά με συνάλλαγμα, γεγονός που, όπως το καταλαβαίνω εγώ, δεν έχει σημασία αν υποτιμήσουν την δραχμή.
Συγκεκριμένα ο Καζάκης έχει πει ότι με έλεγχο των εισαγωγών μας, ώστε να εισάγουμε αυτά που όντως δεν μπορούμε να παράγουμε (πχ τεχνολογία, τεχνογνωσία, πρώτες ύλες, κλπ) κι όχι άχρηστα καταναλωτικά σκουπίδια, χρειαζόμαστε ετησίως ένα ποσόν το οποίο αντιστοιχεί περίπου στη ρευστότητα που έχει η χώρα σε Ευρώ αυτήν τη στιγμή. Έχει προτείνει στο μεταβατικό διάστημα μέχρι την εισαγωγή του εθνικού νομίσματος να υπάρχει ηλεκτρονικό χρήμα, ενώ όλα τα Ευρώ να μαζεύονται στην Τράπεζα της Ελλάδος για ν' αποτελέσουν το συναλλαγματικό αποθεματικό της χώρας. Έτσι, έχεις πάνω από ένα χρόνο δυνατότητα εισαγωγών των απαραίτητων, ενώ καύσιμα κλπ μπορείς να προμηθευτείς και με διακρατικές συμφωνίες. Η ελευθερία να διαπραγματεύεσαι με όποιον θέλεις, χωρίς τη μεσολάβηση των Ευρωκρατόρων, σου δίνει τεράστιες δυνατότητες...

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 08:32, 17-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Από εδώ που είμαι πάντως, επέλεξα να πω την αλήθεια, έστω κι αν αυτό κοστίσει τη συντριβή του συνδυασμού μου.
Η αλήθεια φίλε Χάος δεν είναι κάτι που ανακαλύπτεις και φυλάς στο τσεπάκι σου. Μόλις την αποκρυσταλλώσεις έχει αλλάξει...

Έχουμε υποστεί μια δραχμοφοβία, αυτή είναι μια κοινή διαπίστωση. Υπάρχουν όμως πολλές συνθήκες που συντελούν στο να είμαστε σκεπτικιστές με την επιστροφή σε ένα άλλο νόμισμα. Οι λόγοι δεν είναι μόνο οικονομοτεχνικοί. Έχουν να κάνουν πρωτίστως με τη δική μας συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό γίγνεσθαι.

Συμφωνούμε ότι αναδιαπραγμάτευση του μνημονίου χωρίς άρνηση μέρους του χρέους δεν πρόκειται να έχει πραγματικά οφέλη. Μονομερής άρνηση του χρέους σημαίνει έξοδος απ' το ευρώ και ίσως και απ' την Ευρωπαϊκή Ένωση. Αν συμβεί αυτό, ποιος θα μας οδηγήσει στη Νέα Δραχμή; Έχεις καμιά εμπιστοσύνη στις υπάρχουσες πολιτικές δυνάμεις;

Η επιστροφή σε Εθνικό Νόμισμα είναι σαν να παίζεις την Οικονομία στα ζάρια. Με έξυπνους χειρισμούς και ευνοϊκό περιβάλλον, μπορεί να σου κάτσει καλά, να μειώσεις το χρέος, να αυξήσεις την ανταγωνιστικότητα και να τονώσεις την αγορά εργασίας. Σε συνθήκες κρίσης όμως η αστάθεια είναι όντως τρομακτική. Θα έχεις περίπου 200δις χρέος που θα παραμένουν σε ευρώ. Για να αντέξεις, θα πρέπει να προσβάλλεις αυτές τις συμβάσεις κάτι που θα οδηγήσει στην απομόνωση.

Οι ενδοιασμοί του Σύριζα έχουν νόημα. Κανείς δεν έχει διάθεση αυτή τη στιγμή να πει άλλα ψέμματα. Οι καρέκλες είναι ηλεκτρικές και όσοι τις ορέγονται μάλλον δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι η Ευρώπη, ο κόσμος όλος αλλάζει με δραματικούς ρυθμούς. Ο Τσίπρας λέει κάτι το οποίο είναι ειλικρινές. Μπορούν τα κόμματα του Μνημονίου που δοκιμάστηκαν και έσκυψαν το κεφάλι να συνεχίσουν να διαπραγματεύονται τις τύχες ενός ολόκληρου λαού;

Η ετυμηγορία του Ελληνικού λαού τράνταξε τα νερά. Ο Ολάντ πήρε τα πάνω του. Οι Ισπανοί Αγανακτισμένοι ξαναβγήκαν στους δρόμους. Οι Ιταλοί νεόπτωχοι διαδηλώνουν. Η Μέρκελ καταποντίστηκε. Όλοι αρχίζουν και μιλάνε για μέτρα ανάπτυξης ως αντιστάθμισμα στη λιτότητα. Μέρος αυτής της στροφής ανήκει στην ξεκάθαρη τοποθέτηση που έδειξε ο λαός υπέρ της αντιμνημονιακής πολιτικής.

Αυτή η δυναμική πρέπει να ρευστοποιηθεί και στις επόμενες εκλογές με μια καθαρή εντολή αριστερής διακυβέρνησης. Με νέα πρόσωπα, νέο αίμα...Η σκληρή διαπραγμάτευση πρέπει να γίνει σε επίπεδο Ευρώπης. Οι μόνοι που κερδίζουν είναι οι Γερμανοί και οι δορυφόροι τους που δανείζονται με 0,75% και δανείζουν με 4,5% και 5% και 6%. Όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να αντισταθούμε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:05, 17-05-12:

Ψηφίζεις την σταύρωση του ελληνικού λαού,...βολεμένε.
βολεμενος σε τι?

σε ενα μικρο σπιτι μεσα στις ελιες στην επαρχια ζω

ουε βιλλες εχω ουτε τζιπαρες..

Όχι, δεν έχει άδικο κατά βάθος, αν κι η επιμονή του στον Σαμαρά τον κάνει άξιο για φάπες... (γεια σου φίλε Άγγελε)
απο σενα θα δεχομουν τις φαπες..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 09:07, 17-05-12:

βολεμενος σε τι?

σε ενα μικρο σπιτι μεσα στις ελιες στην επαρχια ζω

ουε βιλλες εχω ουτε τζιπαρες..
Μια χαρά παιδί είσαι Άγγελε. Εγώ σε συμπαθώ ιδιαίτερα.
Το ότι είσαι δεξιός είναι ένα απ' τα προβληματάκια που πρέπει να λύσεις.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:09, 17-05-12:

ή να λυσεις εσυ το προβλημα οτι είσαι αριστερος..

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 09:31, 17-05-12:

Εγώ ένα κατάλαβα!
Τώρα με τις βλακείες που κάνουν οι εκλεγμένοι, γίνεται πρωθυπουργός ο κάθε Πικραμένος.

Δε μπορώ, δε μπορώ: http://www.youtube.com/watch?v=1O7BcB5Nxjc
Το τελευταίο τα έσπασε, ακόμα γελάω.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 10:16, 17-05-12:

μεγαλος τρομολαγνος ο σαμαρας.....λες και μιλαει σε παιδακια 5χρονα... "αν δεν φατε ολο σας το φαγητο,θα ερθει ο μπαμπουλας"

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:28, 17-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
...
: Και να σκεφθείς (ίσως λιγουλάκι, πως τάφερε η ιστορία, βρε φίλε μου Άγγελε, ώστε σήμερα οι πολιτικοί απόγονοι των ηττημένων του Εμφυλίου, να μιλάνε για "εθνικό νόμισμα", ενώ των νικητών, να το (εθνο) "μηδενίζουν" με τόσο αισχρά μαφιόζικο μένος!

Ναι, ρε Νίκο, έχει δίκιο ο Άγγελος, τουλάχιστον με την περίπτωσή μου! Το 'χω πρόβλημα, σαν αριστερός, με τον επαναλαμβανόμενο πατριωτισμό, που αναγκάζεται στην Ελλάδα η Αριστερά να επιδείξει!(: Γιατί, ως "εν Χριστώ", είμαι βασικά ...Διεθνιστής ! ) Ευτυχώς όμως τούτη τη φορά, η αφρόκρεμα της δεξιάς εθνικοφροσύνης βρίσκεται στο προσκήνιο, με ολόγυμνη την ιστορική υποκρισία της!!!

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:32, 17-05-12:

μεγαλος τρομολαγνος ο σαμαρας.....λες και μιλαει σε παιδακια 5χρονα... "αν δεν φατε ολο σας το φαγητο,θα ερθει ο μπαμπουλας"
αυτο μονο καταλαβες απο αυτα που ειπε?

η αληθεια ειναι οτι μεσα απο το μνημονιο και την ευρωπη θα βγουμε καλυτερα απο την κριση

οχι με μαγκιες και ασταθεις επαναστασεις

αναπτυξη,,δουλειες,,εγω αυτα που ηθελα να ακουσω τα ακουσα..
και μου φτανουν για να τον ψηφισω..

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 10:37, 17-05-12:

και το πασοκ για αναπτυξη μιλαει.

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:38, 17-05-12:

...

: Τέτοια ακούνε και στο Πακιστάν οι ταλαίπωροι και έρχονται στον ...Άγιο Παντελεήμονα!

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 10:39, 17-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Μια χαρά παιδί είσαι Άγγελε. Εγώ σε συμπαθώ ιδιαίτερα.
Ελπίζω να τα λέτε στην πλάκα αυτά και να έχουμε ξεκολλήσει από νοοτροπίες "δεξιός-αριστερός".Αυτό που είσαι φαίνεται στην πράξη και μέσα από την καθημερινή ζωή.Ο καθένας μπορεί να δηλώσει ότι θέλει...αλλά ό,τι δηλώνεις δε σημαίνει ότι είσαι κιόλας.Λες και το ΠΑΣΟΚ επειδή στην ονομασία του έχει "σοσιαλιστικό" είναι αριστερό κόμμα...ή η ΝΔ και δεν ξέρω εγώ τι άλλο είναι δεξιό.Όλα τα ίδια είναι, πραγματικά πιστοί σε κάποια ιδεολογία είναι ελάχιστοι και σίγουρα αυτοί δε βάζουν...ταμπέλες στον εαυτό τους ως αριστεροί ή δεξιοί.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 10:41, 17-05-12:

η αληθεια ειναι οτι μεσα απο το μνημονιο και την ευρωπη θα βγουμε καλυτερα απο την κριση

Ότι να ναι είσαι. Η κοροϊδία, της κοροϊδίας, ω κοροϊδία.

Θα βγεις από την κρίση σου μετά από 35 χρόνια και στο 30% η ανεργία με 50% στους νέους.

Η μόνη και πιο υγιής πάνω από όλα λύση είναι έξοδος από το ευρώ.

Εσύ άκου αυτά που ακούμε εδώ και τρία χρόνια και πίστευε... δηλαδή λίγο έλεος με το μυαλό σας ρε, όλα τα τρώτε... Έχω απελπιστεί για την κατάσταση της χώρας και την διαρκή προπαγάνδα, θέλω να φύγω στο εξωτερικό για να γλιτώσω από άμυαλους... Άγγελους

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 10:53, 17-05-12:

ε να στα γραψω σε ενα στικακι καμια 500.000 φορες να γουσταρεις..... μην περιμενεις αδικα τον σαμαρα

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 10:59, 17-05-12:

Με έπιασε κόμπος στο στομάχι

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους