Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,724 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 126)
Νέα Δημοκρατία
10
7,94%
ΣΥ.ΡΙΖ.Α
57
45,24%
ΠΑ.ΣΟ.Κ
4
3,17%
Ανεξάρτητοι Έλληνες
7
5,56%
Κ.Κ.Ε.
8
6,35%
Χρυσή Αυγή
11
8,73%
Δημοκρατική Αριστερά
3
2,38%
Οικολόγοι Πράσινοι
0
0%
ΛΑ.Ο.Σ.
0
0%
Δημοκρατική Συμμαχία
0
0%
Δημιουργία Ξανά!
7
5,56%
Δράση - ΦΙΣ
0
0%
ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.
5
3,97%
Κοινωνική Συμφωνία
0
0%
ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)
0
0%
ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ
0
0%
Ένωση Κεντρώων
3
2,38%
Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας
0
0%
Κόμμα Πειρατών
3
2,38%
ΚΟΙΝΩΝΙΑ
0
0%
ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ
1
0,79%
ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ
1
0,79%
Άλλο κόμμα
2
1,59%
Λευκό/Άκυρο/Αποχή
4
3,17%

Joaquín (Йоаким)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 11:51, 22-04-12:

Η καθαρά αντιμνημονιακή ψήφος είναι δραχμή.Μας λένε ότι σημαίνει κάτι άσχημο, εσύ πιστεύεις ότι σημαίνει κάτι λιγότερο άσχημο?Αυτή είναι η απορία Από τη μια, δε ψηφίζουμε Ν.Δ, ΠΑ.ΣΟ.Κ, από την άλλη ο Σύριζα λέει "θα τους γαμήσουμε όλους, θα βγούμε από την Ευρώπη, κτλ.".Εγώ δε ξέρω αν θα ψηφίσω καν, οπότε θα δούμε..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

qwerty111

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη qwerty111
Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,266 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 11:58, 22-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Alchemist
Η καθαρά αντιμνημονιακή ψήφος είναι δραχμή.Μας λένε ότι σημαίνει κάτι άσχημο, εσύ πιστεύεις ότι σημαίνει κάτι λιγότερο άσχημο?Αυτή είναι η απορία Από τη μια, δε ψηφίζουμε Ν.Δ, ΠΑ.ΣΟ.Κ, από την άλλη ο Σύριζα λέει "θα τους γαμήσουμε όλους, θα βγούμε από την Ευρώπη, κτλ.".Εγώ δε ξέρω αν θα ψηφίσω καν, οπότε θα δούμε..
Ο Σύριζα δεν έχω ακούσει να εκφράζει τέτοιες γνώμες (για απομόνωση κλπ). Απ' ό,τι έχω διαβάσει είναι κατά της σημερινής μορφής της ΕΕ και επιθυμεί μια ΕΕ των λαών. Κατά πόσο μπορεί να συμβεί αυτό είναι άλλη υπόθεση.

(Πολλοί μου τη σπάνε όσοι λένε "Να βγούμε από την Ευρώπη". Αφού η Ελλάδα ευρωπαική χώρα είναι και δεν μπορεί να μετακινηθεί σε άλλη ήπειρο.)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 12:02, 22-04-12:

Εγώ δεν πιστεύω ότι η επιστροφή στην δραχμή είναι κάτι κακό, αντιθέτως μακροχρόνια είναι κάτι καλό. Η Ισλανδία έχει δικό της νόμισμα, χρεοκόπησε, και τώρα είναι μια χαρά. Εμείς θα είμαστε για πάντα υποχείρια τους?

Από την άλλη τα μόνα κόμματα που το υποστηρίζουν αυτό είναι το ΚΚΕ, η ΧΑ και το μικρό ΕΠΑΜ. Οπότε αν αποφασίσω κάτι τέτοιο πάμε σε ΚΚΕ.

Από την άλλη, η απίθανη περίπτωση που μένουμε στο ευρώ χωρίς μνημόνια κλπ, αποτελείται από Ανεξάρτητους Έλληνες και ΣΥΡΙΖΑ. Για την ΔΗΜΑΡ δεν θα μιλήσω, μακρυά. Αυτή η περίπτωση είναι κουτοπόνηρη, έχω χάσει κάθε ελπίδα για την ευρωζώνη. Και κανένας δεν λέει τι ακριβώς θα κάνει για να παίρνει ευρώ χωρίς να μας γαμάνε. Δηλαδή παίζει περίπτωση κολοτούμπας. Εδώ δηλαδή ψηφίζω η Καμμένο ή Τσίπρα.

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 12:15, 22-04-12:

Παιδιά επειδή υπάρχουν χώρες με δικό τους νόμισμα και τα καταφέρνουν μια χαρά δε σημαίνει ότι το να πάμε κι εμείς τώρα θα είναι το ίδιο. Άλλο να είχαμε ήδη δραχμή και άλλο να κάνουμε τη μετάβαση τώρα από ένα υψηλότερης αξίας νόμισμα. Φανταστείτε τι έχει να γίνει.

qwerty111

Περιβόητο Μέλος

O qwerty111 έγραψε στις 12:18, 22-04-12:

Η μεταβατική περίοδος μέχρι τη σταθερότητα και την επανεκκίνηση της οικονομίας μπορεί να κρατήσει χρόνια. Εγώ φοβάμαι κυρίως την εσωτερική υποτίμηση που θα υποστεί η δραχμή, αν επιστρέψουμε σε αυτή. Έτσι, όσοι έχουμε ένα χ ποσό σε καταθέσεις στην τράπεζα θα βρεθούμε ξαφνικά με ένα τίποτα.

akritas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη akritas
Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O akritas έγραψε στις 12:25, 22-04-12:

Κανείς λάθος. Πλην νεοναζί και κομμουνιστών, κανένας άλλος πολιτικός φορέας δεν μιλάει για δραχμή ή ακόμα και για έξοδο από την ΕΕ.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:37, 22-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από akritas
Κανείς λάθος. Πλην νεοναζί και κομμουνιστών, κανένας άλλος πολιτικός φορέας δεν μιλάει για δραχμή ή ακόμα και για έξοδο από την ΕΕ.
Εσύ κάνεις λάθος και παραπληροφορείς τον κόσμο. Για έξοδο κι επιστροφή σε εθνικό νόμισμα -όχι απαραίτητα τη δραχμή που θυμάσαι- μιλούν διακεκριμένοι οικονομολόγοι απ' όλο τον κόσμο! Google is your friend.
Όσο για πολιτικούς φορείς, κυρίως το Ε.ΠΑ.Μ μιλάει για τα παραπάνω και δεν ανήκει ούτε στους νεοναζί, ούτε στους κομμουνιστές.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 12:47, 22-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Παιδιά επειδή υπάρχουν χώρες με δικό τους νόμισμα και τα καταφέρνουν μια χαρά δε σημαίνει ότι το να πάμε κι εμείς τώρα θα είναι το ίδιο. Άλλο να είχαμε ήδη δραχμή και άλλο να κάνουμε τη μετάβαση τώρα από ένα υψηλότερης αξίας νόμισμα. Φανταστείτε τι έχει να γίνει.
Τι έχει να γίνει? Όταν μπήκαμε στο ευρώ αυτομάτως, μέσα σε μια μέρα, τα προϊόντα κόστιζαν 200% πιο ακριβά. Αυτό που θέλουν είναι να μας τρομάζουν. Πως ακριβώς θα φτιάξεις κρατική οικονομία αν το νόμισμα δεν ο τυπώνεις εσύ αλλά το δανείζεσαι? Φανταστείτε τι έχει να γίνει αν ρίξουμε άκυρο στους τραπεζίτες και συνεργαστούμε με καμιά Ρωσία για την εξόρυξη πετρελαίου φυσικού αερίου κλπ. Εκτός από το γεγονός πως αν πτωχεύσουμε πρέπει να διαγραφούν όλα τα χρέη και δεν θα χρωστάμε.

Αρχική Δημοσίευση από qwerty111
Η μεταβατική περίοδος μέχρι τη σταθερότητα και την επανεκκίνηση της οικονομίας μπορεί να κρατήσει χρόνια. Εγώ φοβάμαι κυρίως την εσωτερική υποτίμηση που θα υποστεί η δραχμή, αν επιστρέψουμε σε αυτή. Έτσι, όσοι έχουμε ένα χ ποσό σε καταθέσεις στην τράπεζα θα βρεθούμε ξαφνικά με ένα τίποτα.
Φαντάζομαι ξέρεις πολλούς που έχουν ένα χ ποσό στις τράπεζες τους. Εμάς λυπάμαι, άδειασε και δεν έχω κανένα λόγο να πληρώνω τα μνημόνια και τα χαράτσια της ΕΕ που υποβαθμίζουν την οικονομία. Δεν μας οδηγούν σε οικονομική ανάπτυξη όλα αυτά δεν το βλέπεται? Προσπαθούν να φτιάξουν μια χώρα όπου θα ζούμε για ένα κομμάτι ψωμί και οι ιδιώτες θα πλουτίζουν.

Ωραία. Οπότε πάμε να ρίξουμε άκυρο σε αυτούς και να πάμε σε κομμουνισμό γιατί αλλιώς δεν σωζόμαστε. Τόσα χρόνια η ΚΕΝΤΡΟ μεταπολίτευση που υποστηρίζεις μας έφερε εδώ. Καιρός να πάμε στα άκρα.

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 12:58, 22-04-12:

Δε πρέπει να σαι πολύ ενημερωμένος έτσι;:p Οι 94 και κάθε άλλη γενιά μη ψηφίζετε αν θέλετε...Αλλά μη κλαίγεστε αργότερα αν κάτι δε σας αρέσει.

Αύριο θα πάρω τηλ στο μπουρδελ..στο δήμο εννοούσα να κάνω φασαρία.Iκανούς τους έχω να με έχουν γράψει στου διαόλου το κέρατο όπως έγινε με το στρατό.

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 13:11, 22-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Τι έχει να γίνει? Όταν μπήκαμε στο ευρώ αυτομάτως, μέσα σε μια μέρα, τα προϊόντα κόστιζαν 200% πιο ακριβά. Αυτό που θέλουν είναι να μας τρομάζουν. Πως ακριβώς θα φτιάξεις κρατική οικονομία αν το νόμισμα δεν ο τυπώνεις εσύ αλλά το δανείζεσαι? Φανταστείτε τι έχει να γίνει αν ρίξουμε άκυρο στους τραπεζίτες και συνεργαστούμε με καμιά Ρωσία για την εξόρυξη πετρελαίου φυσικού αερίου κλπ. Εκτός από το γεγονός πως αν πτωχεύσουμε πρέπει να διαγραφούν όλα τα χρέη και δεν θα χρωστάμε.
Δεν είναι το ίδιο πράγμα ( που και να ταν δεν τα θυμάσαι καλά δεν πήγαμε σε μια μέρα στο ευρώ). Όταν πας από ένα αδύναμο νόμισμα σε ένα δυνατό δεν τρέχει πρόβλημα γιατί όλους τους συμφέρει η αλλαγή και για αυτό η μετάβαση είναι πολύ πιο ομαλή. Σε αντίθετη περίπτωση πας από ένα δυνατό νόμισμα σε ένα αδύναμο. Αυτό δεν συμφέρει κανέναν. Με το που βγει η βρωμιά ότι θα πάμε σε υποτιμημένη δραχμή όλοι θα τρεξουν να αποσύρουν τις καταθέσεις τους από τις τράπεζες για να μη χάσουν τα ευρώ τους. Θα γίνει φυσικά χαμός, και θα έχουμε το εξής τραγελαφικό. Μία μερίδα κόσμου θα έχει σώσει τα ευρώ του και θα τα χει σπίτι του και θα ζει άνετα, και οι υπόλοιποι θα ζουν με δραχμές. Φυσικά οι τιμές έστω και στα εγχώρια προϊόντα/υπηρεσίες θα πέσουν αλλά όχι αρκετά γιατί κάποιοι θα έχουν τη δυνατότητα να ξοδέψουν ακόμα σε ευρώ. Έτσι δεν μπορείς να κάνεις ανάπτυξη το μόνο που δημιουργείς είναι ανισότητες. Και αυτά δεν τα βγάζω από το μυαλό μου ο Βαρουφάκης τα λέει αν googlάρεις και μου φαίνεται και πολύ λογικό ως σενάριο εδώ που τα λέμε.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 13:23, 22-04-12:

Ωραία, θα περάσουμε ένα-δυο δύσκολα χρόνια. Μετά θα εξισορροπηθούν όλα. Με το ευρώ που πάμε? Με τις ιδιωτικοποιήσεις που πάμε? Νομίζεις ότι στο τέλος στα ίδια δεν θα καταλήξουμε? Απλά καλύτερα να βγεις εσύ από το να σε διώξουν.

Και αυτό το βίντεο που το θεωρώ πολύ σημαντικό:

Υπάρχει άλλη λύση. Απλώς μας κατατρομάζουν, και το καταφέρνουν.

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 13:32, 22-04-12:

Δε θα είναι 1-2 χρόνια αυτό εξηγώ, 3+ χρόνια θα χρειαστούμε για ανάκαμψη με τη δραχμή δεδομένου ότι δε θα συνέβαινε αυτό που λέω.
Κατα τα άλλα μη βασίζεστε και τόσο στη Ρωσία και αυτοί όπως και οι Αμερικάνοι ιμπεριαλιστές είναι ούτε μας αγαπάνε περισσότερο ούτε τίποτα.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 14:02, 22-04-12:

Δε θα είναι 1-2 χρόνια αυτό εξηγώ, 3+ χρόνια θα χρειαστούμε για ανάκαμψη με τη δραχμή δεδομένου ότι δε θα συνέβαινε αυτό που λέω.
Κατα τα άλλα μη βασίζεστε και τόσο στη Ρωσία και αυτοί όπως και οι Αμερικάνοι ιμπεριαλιστές είναι ούτε μας αγαπάνε περισσότερο ούτε τίποτα.
Ξαναγράφω αυτό που έγραψα.
"Με το ευρώ που πάμε? Με τις ιδιωτικοποιήσεις που πάμε? Νομίζεις ότι στο τέλος στα ίδια δεν θα καταλήξουμε?" Εσύ καθυστερείς αυτό που θα γίνει, απλώς στην δική σου περίπτωση αν πωληθούν όλα, τα πάντα θα είναι πολύ, πολύ χειρότερα.

Και η Ρωσία είναι ότι καλύτερο για την Ελλάδα αυτήν την στιγμή.

1) Θέλει συμμάχους.

2) Δυνατό όπλο είναι η κοινή θρησκεία.

3) Παλιότερα ήταν πάντα σύμμαχος, από την επανάσταση.

4) Σχέσεις εκκλησίας-Ρωσία δημιουργούν δυνατές σχέσεις μεταξύ μας.

5) Καλές σχέσεις Κύπρου-Ρωσίας.

6) Και φυσικά, κακές σχέσεις (τόσο στο παρελθόν όσο και στο παρόν) Ρωσίας-Τουρκίας.

7) Η Ρωσία υποστηρίζει τις χώρες που θέλουν να έχουν αυτονομία καθώς έτσι μικραίνει η επιρροή των αμερικανών. πχ Ιράν. Έχουν βάλει στρατεύματα γύρω γύρω μην περάσει κανένας πύραυλος.

Είναι γεωπολιτικός σύμμαχος.

9) Πρόσφατη σφαλιάρα Πούτιν σε Τούρκους, ότι είναι κατοχική δύναμη στην Κύπρο.

10) Τουρισμός. Ο κύριος τομέας που αναπτύσσεται η Ελλάδα. Οι Ρώσοι τουρίστες θα φέρνουν πολλά χρήματα.

Όπως και να το κάνουμε προτιμώ την Ρωσία από αυτό που έχουμε τώρα γιατί πολύ απλά απέτυχαν, και το βιώνουμε καθημερινά.

Joaquín (Йоаким)

Περιβόητο Μέλος

Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 14:02, 22-04-12:

Ισιλιελ, στην προηγούμενη σελίδα μιλάς για διακεκριμένους οικονομολόγους οι οποίοι μιλάνε για επιστροφή στη δραχμή.Αναρωτιέμαι, λοιπόν, οι οικονομολόγοι που λένε ότι αυτό είναι μοιραίο λάθος διακεκριμένοι δεν είναι κι αυτοί?
Καλά, πέρα από την πλάκα, θέλω να πω ότι ο καθένας μας ταΐζει ότι τον συμφέρει.Πώς είναι δυνατόν να κρίνει κανείς ποιος έχει δίκιο όταν έχει ελάχιστες γνώσεις περί οικονομικών?Αλήθεια τι υποτίθεται ότι αντιλαμβάνεται ο μέσος αντιμνημονιακός ψηφοφόρος, το οποίο δεν αντιλαμβάνομαι εγώ?Πραγματικά θέλω να ακούσω, δεν είναι ρητορικές οι ερωτήσεις.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 14:08, 22-04-12:

Ισιλιελ, στην προηγούμενη σελίδα μιλάς για διακεκριμένους οικονομολόγους οι οποίοι μιλάνε για επιστροφή στη δραχμή.Αναρωτιέμαι, λοιπόν, οι οικονομολόγοι που λένε ότι αυτό είναι μοιραίο λάθος διακεκριμένοι δεν είναι κι αυτοί?
Καλά, πέρα από την πλάκα, θέλω να πω ότι ο καθένας μας ταΐζει ότι τον συμφέρει.Πώς είναι δυνατόν να κρίνει κανείς ποιος έχει δίκιο όταν έχει ελάχιστες γνώσεις περί οικονομικών?Αλήθεια τι υποτίθεται ότι αντιλαμβάνεται ο μέσος αντιμνημονιακός ψηφοφόρος, το οποίο δεν αντιλαμβάνομαι εγώ?Πραγματικά θέλω να ακούσω, δεν είναι ρητορικές οι ερωτήσεις.
Είναι υπερβολικά απλό, άκου:

Το ευρώ απέτυχε.

Το ζούμε εμείς και άλλες χώρες.

Τώρα απλώς μας καταπιέζουν.

Και αγοράζουν πράγματα που πρέπει να είναι κρατικά. Ιδιωτικοποιήσεις.

Θέλεις και άλλα στοιχεία? Κοίτα το βίντεο που λέει αφήστε την Ελλάδα να βγει από το ευρώ. Και αν θες οικονομική ανάλυση άκου μια από αυτές τους Καζάκη.

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 14:16, 22-04-12:

Ρε συ οι πολιτικές και η διπλωματία αλλάζουν εν μια νυκτί. Κάθε χώρα κοιτάει το συμφέρον της. Πάρε παραδείγματα από την ιστορία όταν όλες οι μεγάλες δυνάμεις στήριζαν την Ελλάδα και το έπαιζαν σύμμαχοι με πρώτο και καλύτερο την Αγγλία πού ήταν στη Μικρασιατική καταστροφή πχ; μη μπαίνετε στο τρυπάκι να διαλέγετε συμμάχους δεν έχει νόημα. Και δες το κι αλλιώς για κάθε σύμμαχο αποκτάς και έναν εχθρό. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα Ρωσία ή Αμερική.

Όσον αφορά το ευρώ θεωρώ ότι υπάρχουν οι συνθήκες σε ενδεχόμενη στάση πληρωμών της Ελλάδας να αλλάξουν τα δεδομένα και η ΕΕ να ξανά χτιστεί από την αρχή γιατί αν καταρεύσουμε εμείς θα πάει ντόμινο. Σου είπα γιατί θεωρώ ότι στην παρούσα φάση η επιστροφή στη δραχμή δεν θα έχει καλά αποτελέσματα, είναι καθαρά πρακτικό το θέμα.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 14:22, 22-04-12:

ΟΚ είναι προφανές ότι σκεφτόμαστε διαφορετικά, εγώ φοβάμαι το μετά. Όσο πιο πολύ αργείς να κάνεις κάποια δραστική και ανατρεπτική κίνηση τόσο λιγότερα περιθώρια έχεις μετά. Εκτός από αυτό αν πουληθεί ο ορυκτός πλούτος ξεχάστε την Ελλάδα όπως την ξέρατε για πάντα.

Επίσης όσο ο Πούτιν είναι αρχηγός στην Ρωσία τόσο θα αποτελεί αξιόπιστο σύμμαχο.

Η ΕΕ δεν μπορεί να χτιστεί από την αρχή, όσο υπάρχει το καπιταλιστικό σύστημα. Ο τύπος στο βίντεο λέει καθαρά πως αν θέλει άλλη λύση η Ελλάδα εκτός των μνημονίων είναι να βγει από την Ευρωζώνη και ο άλλος απαντάει ότι δεν είναι αυτός που πρέπει να μας πει τι θα κάνουμε.

Joaquín (Йоаким)

Περιβόητο Μέλος

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 14:41, 22-04-12:

Ούτε εσύ με πείθεις με την 25λεξη ανάλυση της αποτυχίας(?) του ευρώ.

Εκτός από μνημόνιο και αντιμνημόνιο έχω άλλη επιλογή?

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 14:47, 22-04-12:

ΟΚ είναι προφανές ότι σκεφτόμαστε διαφορετικά, εγώ φοβάμαι το μετά. Όσο πιο πολύ αργείς να κάνεις κάποια δραστική και ανατρεπτική κίνηση τόσο λιγότερα περιθώρια έχεις μετά. Εκτός από αυτό αν πουληθεί ο ορυκτός πλούτος ξεχάστε την Ελλάδα όπως την ξέρατε για πάντα.

Επίσης όσο ο Πούτιν είναι αρχηγός στην Ρωσία τόσο θα αποτελεί αξιόπιστο σύμμαχο.

Η ΕΕ δεν μπορεί να χτιστεί από την αρχή, όσο υπάρχει το καπιταλιστικό σύστημα. Ο τύπος στο βίντεο λέει καθαρά πως αν θέλει άλλη λύση η Ελλάδα εκτός των μνημονίων είναι να βγει από την Ευρωζώνη και ο άλλος απαντάει ότι δεν είναι αυτός που πρέπει να μας πει τι θα κάνουμε.
Ποιος μίλησε για μη δραστικές κινήσεις;το να κυρήξεις χρεωκοπεία από μόνη της δεν είναι δραστική κίνηση; Αυτό που είναι καλό να αποφεύγουμε είναι να μαντεύουμε το μετά. Γιατί και η οικονομία και η πολιτική είναι απρόβλεπτη. η ΕΕ έτσι όπως έχει χτιστεί αυτή τη στιγμή είναι σε αδιέξοδο, το δέχεσαι κι εσύ αυτό αν λες ότι το ευρώ έχι αποτύχει. Έτσι και κυρήξουμε πτώχευση τότε η όλη η ΕΕ θα καταρεύσει ( όπου τότε αν διαλυθεί πλήρως προφανώς θα πάμε σε δραχμή ). Αν δεν διαλυθεί όμως τελείως τότε αναγκαστικά θα χρειαστεί να πάει σε ριζοσπαστικές αλλαγές όσον αφορά τις δομές της και τον τρόπο με τον οποίο συνεργάζοναι οι χώρες-μέλη της. Δεν είναι θέμα καπιταλισμού αυτό ο καπιταλισμός όπως και ο ιμπεριαλισμός δε θα πάψει να υπάρχει είτε μέσα είτε έξω από ΕΕ.

Όσον αφορά τον Πούτιν για να μαι ξεκάθαρος δεν τον βρίσκω μη ικανό φυσικά. Για να παίρνει τέτοα ποσοστά και να χει κάνει τη Ρωσία τέτοια δύναμη προφανώς ο άνθρωπος ξέρει τι κάνει. Ισχύει όμως γενικά ότι όσο πιο πετυχημένος είναι ένας άνθρωπος και όσο πιο έξυπνα ελίσσεται τόσο πιο δύσκολα πρέπε να τον εμπιστεύεσαι. Είναι προϋπόθεση αυτό για να ανεβείς ψηλά έτσι κι αλλιώς.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 15:39, 22-04-12:

Ούτε εσύ με πείθεις με την 25λεξη ανάλυση της αποτυχίας(?) του ευρώ.

Εκτός από μνημόνιο και αντιμνημόνιο έχω άλλη επιλογή?
Ναι, την Τζούλια.

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 15:52, 22-04-12:

Kαι η τζούλια αντιμνημόνιο είναι..

akritas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη akritas
Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O akritas έγραψε στις 16:27, 22-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Εσύ κάνεις λάθος και παραπληροφορείς τον κόσμο. Για έξοδο κι επιστροφή σε εθνικό νόμισμα -όχι απαραίτητα τη δραχμή που θυμάσαι- μιλούν διακεκριμένοι οικονομολόγοι απ' όλο τον κόσμο! Google is your friend.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Όσο για πολιτικούς φορείς, κυρίως το Ε.ΠΑ.Μ μιλάει για τα παραπάνω και δεν ανήκει ούτε στους νεοναζί, ούτε στους κομμουνιστές.
Πρώτο, χαμήλωσε τους τόνους,
δεύτερο, έγραψα για πολιτικούς φορείς,
οι οποίοι μάλιστα να επηρεάζουν και πολύ κόσμο διότι το ΕΠΑΜ εκτός από το Καζάκη και τον Παπαθεμέλη, δεν πιάνει ούτε 1%.
τρίτο, γνωρίζω πολύ καλά ότι υπάρχουν σοβαρά άτομα που προτείνουν για δραχμή, αλλά όχι με τον τρόπο που θέλουν οι προαναφερθέντες φορείς
Ωραία. Οπότε πάμε να ρίξουμε άκυρο σε αυτούς και να πάμε σε κομμουνισμό γιατί αλλιώς δεν σωζόμαστε. Τόσα χρόνια η ΚΕΝΤΡΟ μεταπολίτευση που υποστηρίζεις μας έφερε εδώ. Καιρός να πάμε στα άκρα.

Ότι θέλεις μπορείς να κάνεις. Να ξέρεις όμως ότι όταν πας στα άκρα, θα οδηγηθείς και σε ακραίες καταστάσεις, με τις οποίες οι σημερινές θα φαίνονται παραδεισένιες.

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:52, 22-04-12:

Έχεις δίκιο από κάποια άποψη Alchemist. Όπως και στην ιατρική και κάθε άλλη επιστήμη, έτσι και εδώ οι οικονομολόγοι μας τα λένε όπως βολεύει τον καθένα. Ψάχνεις, διαβάζεις και καταλήγεις στα δικά σου συμπεράσματα. Δεν γίνεται αλλιώς.
Προσωπικά δεν βλέπω καμία εύνοια εξαιτίας της ένταξής μας στην ΕΕ. Μας προστατεύουν από κάτι; Φροντίζουν για την ευημερία μας;
Πού ακριβώς μας έχει στηρίξει η "Μαμά"- Ευρώπη;
Καλύτερα ένα κομμάτι ψωμί και να είναι ΔΙΚΟ ΜΑΣ, παρά να καταλήξουμε τα δουλάκια της Ευρώπης.

Πρώτο, χαμήλωσε τους τόνους,
Τι έχει ο τόνος μου; Απαγορεύεται η διαφωνία μαζί σου; Οι απόψεις που εκφράζεις είναι παραπλανητικές και δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.
δεύτερο, έγραψα για πολιτικούς φορείς,
οι οποίοι μάλιστα να επηρεάζουν και πολύ κόσμο διότι το ΕΠΑΜ εκτός από το Καζάκη και τον Παπαθεμέλη, δεν πιάνει ούτε 1%.
Τι ποσοστά έχει κάθε κόμμα, άσε να το δούμε το βράδυ των εκλογών. Μίλησες για πολιτικούς φορείς, δεν διευκρίνισες για τι είδους πολιτικούς φορείς μιλάς και πολύ περισσότερο δεν δικαιολογεί αυτή η απάντηση την προηγούμενη.
τρίτο, γνωρίζω πολύ καλά ότι υπάρχουν σοβαρά άτομα που προτείνουν για δραχμή, αλλά όχι με τον τρόπο που θέλουν οι προαναφερθέντες φορείς
Μπα; Για πες, για πες... Δώσε μας links να διαβάσουμε. Τι προτείνουν τα σοβαρά άτομα και για ποιους φορείς μιλάς τελικά;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:08, 22-04-12:

6 Μα'ι'ου

Πιτσα, μπυρες και exit polls...in the heat of the night!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 22:29, 22-04-12:

σα να λέμε βλέπουμε την "εκλογοβίζιον" ...

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,373 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:25, 24-04-12:

Ανακοινώθηκε το ψηφοδέλτιο επικρατείας του ΠΑΣΟΚ

Πύρρος Δήμας

Φώφη Γεννηματά
Νίκος Ανδρουλάκης Πολιτικός Μηχανικός 33 ετών
Θεόδωρος Καριώτης Καθηγητής στο Μέριλαντ – Ειδικός στο Δίκαιο της θάλασσας
Κυριακή Σταμαδιάν Αντιπρόεδρος της Ενωσης Ασκουμένων Δικηγόρων της Αθήνας
Αθανάσιος Τσαφτάρης Καθηγητής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
Τάσος Φλάμπουρας Επιχειρηματίας στον χώρο των τεχνολογιών του Διαδικτύου
Αρτεμις Παπαδάκου Αρχιτέκτων
Σωτήρης Γκασούκας
Αννα Πάντου
Φρασκίσκος Μπριλάκης Νέος αγρότης με έδρα την Ιεράπετρα
Μαρία Αναγνωστοπούλου Γιατρός

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:33, 24-04-12:

αντε,,καλοφαγε ο Πυρρος επι πασοκ..

κριμα,,,

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,373 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:48, 24-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αντε,,καλοφαγε ο Πυρρος επι πασοκ..

κριμα,,,
Ήταν τόσο τύχερος και σταματήσει τον αθλητισμό την στιγμή που έπρεπε και τώρα γκρεμίσε όσα έχτισε τόσα χρόνια με αυτήν την απόφαση.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 16:56, 24-04-12:

To ψηφοδέλτιο επικρατείας της ΝΔ

1. Χαράλαμπος Αθανασίου του Χριστόφα
Αρεοπαγίτης
Πρόεδρος της Ένωσης Δικαστών και Εισαγγελέων, όπου εκλέγεται από το 2008 έως σήμερα.
Εργάστηκε για την ανάδειξη του κοινωνικού προσώπου του Έλληνα δικαστή, την επιτάχυνση απονομής της Δικαιοσύνης και την απεξάρτηση της Δικαστικής από την Εκτελεστική Εξουσία.

2. Χρύσανθος Λαζαρίδης του Αλεξάνδρου
Σύμβουλος του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας Αντώνη Σαμαρά.
Σπούδασε οικονομικά στην Ελλάδα, το Λονδίνο και τις ΗΠΑ.
Εργάστηκε ως χρηματιστηριακός αναλυτής και δημοσιογράφος στην Ελλάδα και τις ΗΠΑ.
Συνεργάστηκε με τις εφημερίδες «ΤΑ ΝΕΑ» και «ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ», καθώς και με το περιοδικό «ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ».
Συμμετείχε στο αντιδικτατορικό φοιτητικό κίνημα και, για τη δράση του, συνελήφθη την Άνοιξη του 1974.
Διετέλεσε αντιπρόεδρος στην Ομοσπονδία Ελληνικών Σωματείων της Νέας Υόρκης.

3. Ιωάννης Μιχελάκης του Σπυρίδωνος
Εκπρόσωπος Νέας Δημοκρατίας.
Δημοσιογράφος.
Σπούδασε στην Ανώτατη Βιομηχανική Σχολή Πειραιώς.
Εργάστηκε σε σειρά εφημερίδων. Διετέλεσε αρχισυντάκτης στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1 και την τηλεόραση του MEGA, διευθυντής στο MEGA Κύπρου, γενικός διευθυντής ειδήσεων και ενημέρωσης στην τηλεόραση του ΑΝΤ1, διευθυντής της εφημερίδας «ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ».

4. Ηλίας Κονοφάγος του Κωνσταντίνου
Χημικός Μηχανικός του Ελβετικού Ομόσπονδου Πολυτεχνείου της Λοζάνης.
Διδάκτωρ της Ecole Centrale Paris και της Σχολής του Γαλλικού Ινστιτούτου Πετρελαίου.
Διετέλεσε στέλεχος των εταιριών Total, Mobil North Sea, ΔΕΠ Α.Ε., ΔΕΠ-ΕΚΥ Α.Ε., ΕΛΠΕ Α.Ε.
Πρώην διευθυντής Έρευνας και Παραγωγής Κοιτασμάτων Υδρογονανθράκων της εταιρίας «Ελληνικά Πετρέλαια Α.Ε.».

5. Αναστασία Σαλή – Παπασαλή του Βασιλείου
Πρύτανης Ιονίου Πανεπιστημίου. Καθηγήτρια Τμήματος Αρχειονομίας και Βιβλιοθηκονομίας.
Διπλωματούχος Αρχιτεκτονικής ΕΜΠ. Πτυχιούχος-Διδάκτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.
Έχει δημοσιεύσει σειρά άρθρων τεχνικών εκθέσεων, ερευνητικών εργασιών.
Συμμετείχε σε σειρά αρχαιολογικών εργασιών και ερευνητικών προγραμμάτων.

6. Σταύρος Παπαγεωργίου του Βασιλείου
Πτυχιούχος Θεολογικής Σχολής Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
Διετέλεσε καθηγητής στη Μέση Επαγγελματική Τεχνική Νοσηλευτική Σχολή του Νοσοκομείου Καρδίτσας.
Διετέλεσε δήμαρχος του Δήμου Ιθώμης, μέλος του Δ.Σ. της Τοπικής Ένωσης Δήμων και Κοινοτήτων Καρδίτσας και εκπρόσωπος στη Γενική της Συνέλευση.
Από το 2002, μετά από αυτοκινητιστικό δυστύχημα, κατέστη Άτομο με Αναπηρία.
Από το 2011 είναι αντιδήμαρχος Οικονομικών Υπηρεσιών του Δήμου Καρδίτσας και μέλος της Γενικής Συνέλευσης της ΚΕΔΕ.

7. Μαρία Ελένη Σούκουλη-Βιλιάλη του Δημητρίου
Πολιτικός Μηχανικός.
Περιφερειακή Σύμβουλος Πελοποννήσου.
τ. Νομαρχιακή Σύμβουλος Πελοποννήσου.
τ. Αντινομάρχης Παραγωγικών δραστηριοτήτων της ΝΑ Κορινθίας.

8. Θεόδωρος Λαμπράκης του Γρηγορίου
Οικονομολόγος.
Έχει τελειώσει το Πανεπιστήμιο του Buckingham και έχει Master από το City University. Από το 1991 έως το 2003 έχει διατελέσει Οικονομικός Διευθυντής σε διάφορες επιχειρήσεις και έκτοτε δραστηριοποιείται στον επιχειρηματικό τομέα.

9. Γεώργιος Πετράκης του Εμμανουήλ
Υπάλληλος δασικής Υπηρεσίας.
Πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων Υπαλλήλων Αποκεντρωμένων Διοικήσεων.
Πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου και του Συλλόγου Αλληλοβοήθειας Δασικών Υπαλλήλων Ν. Ξάνθης.
Διετέλεσε Πρόεδρος της ΠΟΣΥΠ και του Ενιαίου Συλλόγου Εργαζομένων Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης.

10. Σωτήριος Βαχαβιώλος του Ιωάννη
Πτυχιούχος Μηχανολογίας του Πανεπιστημίου Fairleingh Nτίκινσον με BSEE.
Διδακτορικό από το Columbia University. Μεταπτυχιακό στη φιλοσοφία από το ίδιο Πανεπιστήμιο. Κατέχει σειρά διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας.
Είναι ιδρυτής, πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της Physical Acoustics Cooperation, η οποία μετονομάστηκε σε MISTRAS Group, Inc
Η εταιρία του απασχολεί 3.500 εργαζόμενους, σε 85 γραφεία σε όλο τον κόσμο και θεωρείται πρωτοπόρος για την προστασία και συντήρηση υποδομών.

11. Δήμητρα Λυγούρα του Γεωργίου
Μηχανικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων.
Καθηγήτρια Πληροφορικής στο Κέντρο Πληροφόρησης και Στήριξης Νέων του Δήμου Δάφνης.
Υπεύθυνη του Τομέα Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής της ΟΝΝΕΔ.

12. Δημήτρης Τσομώκος του Παναγιώτη
Καθηγητής Οικονομικών του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης.
Κάτοχος Διδακτορικού του Πανεπιστημίου Yale των Η.Π.Α.
Έχει εργασθεί στην Τράπεζα της Αγγλίας και έχει διατελέσει σύμβουλος σε πολλές κεντρικές τράπεζες.

πηγή: newsit.gr

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 19:50, 24-04-12:

παντως μου φανηκε ιδιαιτερα παραξενο αυτο το αρθρο:
http://ulive.gr/index.php/koinwnia-menu/ellada-sub-menu/item/1368-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7-%CE%BD%CE%B4-%CE%BF-%CF%81%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82.html

χαραλαμπιδης και νδ???νομιζα ηταν -ιδιαιτερα-αριστερος...

οπως και να εχει παντως συμπαθητικο τον βρισκω

Iliaso

Επιφανές Μέλος

O Iliaso έγραψε στις 21:38, 24-04-12:

Έχω να κάνω μια αφελή ερώτηση.Το να ψηφίσεις ένα κόμμα που δεν εκλέγεται στη βουλή δε σημαίνει ότι ψηφίζεις έμμεσα τον πρώτο;

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 22:46, 24-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Econ
Έχω να κάνω μια αφελή ερώτηση.Το να ψηφίσεις ένα κόμμα που δεν εκλέγεται στη βουλή δε σημαίνει ότι ψηφίζεις έμμεσα τον πρώτο;
Οι ψήφοι κομμάτων που δεν μπαίνουν στη βουλή πάνε στο πρώτο, ναι. Αλλά
1) Ό,τι και να λέμε δεν ξέρεις ποιο κόμμα θα μπει στη βουλή και ποιο όχι και στις δημοσκοπήσεις εγώ τουλάχιστον δε θα στηριζόμουν.
2) Όσο και να ισχύει αν κινούμαστε με βάση αυτό το σκεπτικό θα περάσουν 30 χρόνια και στη βουλή θα μας εκπροσωπούν τα ίδια κόμματα. Οπότε δεν είναι τόσο απλό...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:19, 25-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
χαραλαμπιδης και νδ???νομιζα ηταν -ιδιαιτερα-αριστερος...

οπως και να εχει παντως συμπαθητικο τον βρισκω
Δεν εχω ιδεα για τις πολιτικες του αποψεις, αλλα αφοτου παρακολουθισα μερικες ταινιες του δεν μπορω να πω οτι μπορουσα να περιμενω να εκφραζετε μεσα απο την ΝΔ... Τι να πω... Επεσε πολυ στα ματια μου...

Θελω να συμπλιρωσω λιγο στην απαντιση του Βασιλη. Ας θεωρισουμε οτι πρωτο κομμα βγαινει η ΝΔ, απο εκει και περα εχουμε δυο σεναρια, αυτο της αυτοδυναμιας, και εκεινο της συνεργασιας.
Στο πρωτο, δεν θα κανει τοσο μεγαλη διαφορα 1-2 θεσεις, ουτος η αλλος αυτοδυναμη κυβερνηση θα εχει. Το καθε μικρο κομμα ομως θα εχει ακουστει λιγο παραπανω και θα υπαρξουν περισσοτεροι που θα τολμισουν στις επομενες εκλογες να το ψηφισουν
Απο την αλλη εχουμε την συνεργασια. Αυτη ουτος η αλλος θα προκυψει, μια χαρα συνενοημενοι ειναι και οι δικοι μας και οι του εξωτερικου για ολα οσα θα συμβουν. Επομενος εχουμε μια κυβερνηση αποτελουμενη απο 2 η 3 κομματα, ισως (που δεν το νομιζω) και παραπανω. Σε αυτην την περιπτωση εχουν συνολικα πολλες περισσοτερες εδρες και πολυ μεγαλητερη ευκολια στο να περασουν νομοσχεδια καθοτι εχουν απο πισω τους περισσοτερο κοσμο. Επομενος παλι 1-2 θεσεις, μικρο το κακο.

Και περαν αυτου, γιατι να αυτοφημοθω, εφοσων εγω θελω να ψηφισω ενα κομμα και ας μην του δυνουν μεγαλα ποσοστα οι δημοσκοπισεις; Αν καποιοι δεν κανουν την αρχη να πιστεψουν και να στιριξουν ενα κομμα, τοτε αυτο ποτε δεν θα παρει δυναμη.

Iliaso

Επιφανές Μέλος

O Iliaso έγραψε στις 07:12, 25-04-12:

Krone καλά τα λες και υπό άλλες συνθήκες δε θα με πείραζε να ψηφίσω καθαρά ιδεολογικά.Αλλά στη παρούσα φάση η κάθε ψήφος μετράει και πάμε σε ψήφο μνημόνιο ή αντι-μνημόνιο.

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 08:24, 25-04-12:

Το μέλλον της Παιδείας στη χώρα μας...

Και για το τέλος μία δήλωση του Σαμαρά στην ΔΕΘ:
http://www.antinews.gr/2011/09/18/122736/:
«Εμείς καταργήσαμε το άσυλο, εμείς θα αναβαθμίσουμε το δημόσιο Πανεπιστήμιο, εμείς θα φέρουμε και τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια στην Ελλάδα, μέσα από την επόμενη συνταγματική αναθεώρηση.»

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 08:45, 25-04-12:

Η ιδέα των κουπονιών είναι καθαρά κομμουνιστική. Ξεκινάει απ' τα κουπόνια σίτισης και προχωράει σε άλλες οικονομικές αλτερνατίβες με την έννοια της "εικονικής αγοράς". Ως ιδέα δεν είναι κακή, ποιος την εφαρμόζει είναι το θέμα, με ποιο τρόπο (συνολικό ή αποσπασματικό) και με τι αληθινό σκοπό.

Ακόμα κι αν καλόπιστα δεχτούμε ότι οι Φιλελεύθεροι στοχεύουν στον άνθρωπο και τις ανάγκες του (φιλελεύθεροι όχι νεοφιλελεύθεροι) οι θέσεις τους κατά τη διάρκεια της εφαρμογής δεν διαφέρουν και πολύ απ' τους Μνημονιακούς που ζητάνε επίμονα την κατάργηση της Παιδείας. Ποιος θα πληρώνει γι' αυτό το κουπόνι και πόσο; Το υπόλοιπο ποσό θα αφαιρείται απ' την εφορία; Αυτό δεν μας το λένε....

Μια πληροφορία που ελέγχεται για την εγκυρότητά της αλλά είναι άκρως αποκαρδιωτική αν όντως ισχύει: Μετά τις εκλογές θα γίνουν απολύσεις 70.000 εκπαιδευτικών. Φαντάζομαι όχι όλους μαζί, λίγους λίγους....για να μην συσσωρεύονται και πολλοί στην Κλαυθμώνος.

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:31, 25-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
....

Μια πληροφορία που ελέγχεται για την εγκυρότητά της αλλά είναι άκρως αποκαρδιωτική αν όντως ισχύει: Μετά τις εκλογές θα γίνουν απολύσεις 70.000 εκπαιδευτικών. Φαντάζομαι όχι όλους μαζί, λίγους λίγους....για να μην συσσωρεύονται και πολλοί στην Κλαυθμώνος.
: Καλά, δε χρειάζεται και τόση φαντασία! Τι περιμένεις να συμβεί σε μία χώρα/κοινωνία, όπου πια ρίχνονται στους χοίρους και τα ...μαργαριτάρια; Βλέπε Πυρρό Δήμα και τη...Δικαιοσύνη! Την ...κλαυθμώνος, φίλε μου, δε τη γλυτώνουμε, έτσι ή αλλιώς!!!

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 10:48, 25-04-12:

Πλέον έχουμε περάσει στην εποχή "Βουλευτές-Celebrities"....

loco13 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loco13
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O loco13 έγραψε στις 10:50, 25-04-12:

αληθεύει ότι κατεβαίνει ο Μητρόπουλος του Ολυμπιακού με την ΝΔ??
αυτός ο χιμπατζής θέλει να μπει και στην βουλή? πάμε καλά?

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 12:27, 25-04-12:

ναι αλλα αν το παρεις ετσι θα εχουμε παντα 2 κομματα και μονο στην βουλη και ποτε μα ποτε δεν θα αλλαξει τπτ αρα δεν νομιζω ειναι σωστο να το σκεφτεσαι ετσι....

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Δεν εχω ιδεα για τις πολιτικες του αποψεις, αλλα αφοτου παρακολουθισα μερικες ταινιες του δεν μπορω να πω οτι μπορουσα να περιμενω να εκφραζετε μεσα απο την ΝΔ... Τι να πω... Επεσε πολυ στα ματια μου...
ναι αυτο λεω και εγω μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση δεν το περιμενα τον ειχα για αριστερο και μαλιστα πολυ και οχι μονο απο τις ταινιες του που λες εσυ αλλα απο παρεες αποψεις που ειχα ακουσει κατα καιρο απο τον ιδιο,γενικα πολυ παραξενη επιλογη
Αρχική Δημοσίευση από loco13
γιατι μωρε εδω το εκανε και ο ανατολακης και βγηκε το θεμα δεν ειναι αυτοι που κατεβαινουν αλλα τα ατομα που τους ψηφιζουν...

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:31, 25-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από loco13
Ολοι οι αλλοι που μπηκαν τι παραπανω προσωντα ειχαν;

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:09, 25-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Ολοι οι αλλοι που μπηκαν τι παραπανω προσωντα ειχαν;
: Μπαμπουΐνοι!

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 13:16, 25-04-12:

ακόμα δεν ξερω τι να ψηφίσω...

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 13:48, 25-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από isida!!!
ακόμα δεν ξερω τι να ψηφίσω...
δεν εισαι η μονη... μαλιστα αυτο που με θλιβει ειναι οτι ειλικρινα πιστευω οποιος και αν βγει δεν θα αλλαξει τπτ απολυτως...(εξαιρεση το ΚΚΕ που λεει κατι για δραχμη και φοβαμαι,ακρως επικινδυνο )

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 14:03, 25-04-12:

(εξαιρεση το ΚΚΕ που λεει κατι για δραχμη και φοβαμαι,ακρως επικινδυνο )
Δεν θα έβαζα στοίχημα σε αυτό που λες.

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 14:23, 25-04-12:

μη σε φοβίζει το ΚΚΕ ότι κι αν λέει στα λόγια θα μείνει. Άλλους να φοβάσαι.

qwerty111

Περιβόητο Μέλος

O qwerty111 έγραψε στις 17:55, 25-04-12:

Αν πάρουμε μέρος στην κυβέρνηση εγκαταλείπουμε πολλά, όπως τις κινητοποιήσεις» πρόσθεσε η κυρία Παπαρήγα

loco13 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loco13
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O loco13 έγραψε στις 18:09, 25-04-12:

Αν πάρουμε μέρος στην κυβέρνηση εγκαταλείπουμε πολλά, όπως τις κινητοποιήσεις» πρόσθεσε η κυρία Παπαρήγα
εδώ γελάμε

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 19:12, 25-04-12:

Δεν θα έβαζα στοίχημα σε αυτό που λες.
αν μπουμε στην δραχμη τα λιγα που εχουμε θα χασουν την αξια,προσεξε,οχι υποδιπλασιαστει ή κατι τετοιο,χασουν εντελως.Εκτος και αν εχεις τα λεφτα σου στο εξωτερικο(ωστε μετα να αγορασεις ολη την ελλαδα σε τιμη ευκαιριας) δεν κατανοω γιατι να εισαι υπερ αυτης της αποψης.
μη σε φοβίζει το ΚΚΕ ότι κι αν λέει στα λόγια θα μείνει. Άλλους να φοβάσαι.
δυστυχως ολοι λογια ειναι αλλα αυτοι τα πιστευουν κιολας.Σιγα μωρε οποιος και να παει στο τελος θα υιοθετησει το κλασσικο:
''ο,τι αρπαξει ο κωλος μας''

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:39, 25-04-12:

αν μπουμε στην δραχμη τα λιγα που εχουμε θα χασουν την αξια,προσεξε,οχι υποδιπλασιαστει ή κατι τετοιο,χασουν εντελως.Εκτος και αν εχεις τα λεφτα σου στο εξωτερικο(ωστε μετα να αγορασεις ολη την ελλαδα σε τιμη ευκαιριας) δεν κατανοω γιατι να εισαι υπερ αυτης της αποψης.
Δεν συμφωνούν όλοι με αυτά που λες. Ο Λαπαβίτσας, ο Καζάκης, ο Κατσανέβας που έκανε μια σχετική μελέτη στο πανεπιστήμιο Πειραιά, αλλά και ο P. Krugman, κ.α., έχουν εντελώς διαφορετική άποψη. Ψάξε τους, διάβασέ τους, να έχεις τουλάχιστον μια ολοκληρωμένη εικόνα κι απ' τις δυο πλευρές.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους