Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,048 μηνύματα σε 74,648 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι γνώμη έχετε για τη βάπτιση ως μυστήριο και το νηπιοβαπτισμό;

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 22:21, 29-05-13:

Το πρόβλημα με τις προτιμήσεις του ζευγαριού είναι ότι οι προτιμήσεις επηρεάζονται από τις μόδες. Έτσι ενώ δίνεις στο μωρό σου όνομα της προτίμησής σου και νομίζεις ότι πρωτοτυπείς, με το που πάει παιδικό ανακαλύπτεις ότι την ίδια ιδέα είχαν οι μισοί και πλέον γονείς. Τα νηπιαγωγεία πλέον είναι γεμάτα Αλέξανδρους, Νεφέλες, Δανάες. Είναι πραγματικά αστείο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 23:02, 29-05-13:

Αν σταματησουν τα νεα ζευγαρια να βαφτιζουν τα παιδια τους θα χασουν οι παπαδες το μεροκαματο. Δεν τους σκεφτεται κανενας αυτους του δολιους, να αναγκαζονται να την βγαζουν μονο με το μισθο καθε μηνα (αντε και λιγο απο το παγκαρι)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Old Nick (Νικόλαος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Old Nick
Ο Νικόλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Old Nick έγραψε στις 18:07, 31-05-13:

Πρώτο μου post. Και εγώ βαφτισμένος είμαι, αλλά δε νομίζω πως με πείραξε ή με επηρέασε καθόλου στην υπόλοιπη ζωή μου. Ένα έθιμο είναι και δυστυχώς στην Ελλάδα δίνουμε πολύ σημασία στα έθιμα. Στο κάτω-κάτω, εάν δεν υπάρχει Θεός, δεν πιστεύω πως με τη βάπτιση γίνομαι δούλος του ή κάτι τέτοιο και ούτε είναι κανά βασανιστήριο, λίγο νερό και λάδι έρχεται σε επαφή με το σώμα του παιδιού, σιγά το πράγμα δηλαδή, όχι και να τα μεγαλοποιούμε όλα :/
Για μένα δεν παίζει ρόλο, αν στο μέλλον αποφασίσω να μείνω στην Ελλάδα, θα τα βαπτίσω τα παιδιά μου -αν συνεχίσουμε με τους ίδιους ρυθμούς δηλαδή- δε γουστάρω να φάνε bullying απ'τα σκατοχριστιανόπουλα στο Δημοτικό και σαν έθιμο, μου αρέσει αλλά τονίζω, μόνο σαν έθιμο.
Πραγματικό πρόβλημα για μένα αποτελεί π.χ η περιτομή που κάνουν στα νεογέννητα αγόρια (πράγμα που γίνεται και στην Ελλάδα) που πραγματικά ΕΙΝΑΙ βασανιστήριο για τα βρέφη.
Επίσης, δε θα ξεχάσω ποτέ τη μέρα που πήγα στο αστυνομικό τμήμα με τη μητέρα μου όταν ήμουν 12 για να βγάλω ταυτότητα και ρωτάει ο αστυνόμος "θρήσκευμα"; και πριν προλάβω να πάρω ανάσα πετάγεται η μάνα μου "Χριστιανός Ορθόδοξος". Είχα τέτοια νεύρα, αλλά μάνα μου είναι την αγαπάω, αλλιώς...
Απόψεις μου πάντα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 18:11, 31-05-13:

Για αυτο τωρα καταργηθηκε το θρησκευμα στις ταυτοτητες, λαθος ηταν και διορθωθηκε εν τελει

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Old Nick (Νικόλαος)

Νεοφερμένος

Ο Νικόλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Old Nick έγραψε στις 18:13, 31-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Για αυτο τωρα καταργηθηκε το θρησκευμα στις ταυτοτητες, λαθος ηταν και διορθωθηκε εν τελει
Α, ναι; Δεν είχα ενημερωθεί. Αυτό είναι καλό, χαίρομαι που τ' ακούω.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 18:14, 31-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Old Nick
Α, ναι; Δεν είχα ενημερωθεί. Αυτό είναι καλό, χαίρομαι που τ' ακούω.
Εδω και χρονια, ειχαν ξεσηκωθει βεβαια οι θρησκοληπτοι αλλα δεν αλλαξε η αποφαση. Εγω το 2007 εβγαλα την ταυτοτητα μου και δεν αναγραφει θρησκευμα

Παράθεση

Old Nick (Νικόλαος)

Νεοφερμένος

O Old Nick έγραψε στις 18:19, 31-05-13:

Εδω και χρονια, ειχαν ξεσηκωθει βεβαια οι θρησκοληπτοι αλλα δεν αλλαξε η αποφαση. Εγω το 2007 εβγαλα την ταυτοτητα μου και δεν αναγραφει θρησκευμα
Lucky you! Όχι πως με νοιάζει βασικά, ας γράφει η ταυτότητα ό,τι θέλει. Μα καλά, τόσο καμμένοι είναι που πρέπει και να βλέπουν στην ταυτότητα τι πιστεύουν, δεν ξέρουν απο μόνοι τους; Ή μήπως τη θέλουν για αντιπερισπασμό, να τη δείξουν στο Διάολο όταν πεθάνουν, και να γλιτώσουν την Κόλαση απ' το "τσιπάρισμα"; Για όλα τους έχω ικανούς, lol.

Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lowbaper92
Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 23:04, 25-06-14:

Να κάτι που δεν περίμενα ποτέ ότι θα δω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 23:27, 25-06-14:

Μήπως είναι μούφα το βίντεο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 23:46, 25-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Μήπως είναι μούφα το βίντεο;
Δε νομίζω, γιατί το λες?

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 23:54, 25-06-14:

Γιατί μου φαίνεται τελείως κουκουρούκου να ρωτάς το 3χρονο οτιδήποτε άλλο εκτός του "θέλεις σοκολάτα/παγωτό/μπισκότο" και να περιμένεις να σου πει "ναι".

Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

O lowbaper92 έγραψε στις 00:16, 26-06-14:

Με τη διαφορά ότι σ' αυτήν την περίπτωση το ρώτησε γιατί εκδήλωνε έντονη δυσαρέσκεια (αρχικά πήγε να φύγει και μετά έλεγε "δε θέλω"). Στο μόνο σάιτ που το βρήκα προς το παρόν, έλεγε ότι αν κάποιος αρνηθεί τη συμμετοχή του σ' ένα μυστήριο, αυτό δεν μπορεί να γίνει. Αν ισχύει -που λογικά ισχύει- βγάζει νόημα και για το βίντεο.

Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 00:50, 26-06-14:

Ισχύει δεν ισχύει , σίγουρα θα την πήγαν κάπου αλλού για να την βαφτίσουν.
Τον παραδέχομαι πάντως τον συγκεκριμένο για όποιο λόγο κι αν το έκανε.

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 08:22, 26-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από lowbaper92
Με τη διαφορά ότι σ' αυτήν την περίπτωση το ρώτησε γιατί εκδήλωνε έντονη δυσαρέσκεια (αρχικά πήγε να φύγει και μετά έλεγε "δε θέλω"). Στο μόνο σάιτ που το βρήκα προς το παρόν, έλεγε ότι αν κάποιος αρνηθεί τη συμμετοχή του σ' ένα μυστήριο, αυτό δεν μπορεί να γίνει. Αν ισχύει -που λογικά ισχύει- βγάζει νόημα και για το βίντεο.
Τα τρίχρονα εκδηλώνουν έντονη δυσαρέσκεια για τα πάντα. Δεν θέλουν να φάνε, δεν θέλουν να κοιμηθούν, δεν θέλουν να κάνουν μπάνιο, δεν θέλουν να πάνε στην παιδική χαρά, δεν θέλουν να φύγουν από την παιδική χαρά. Είναι η ηλικία της άρνησης. Ότι και να τους πεις κάνουν το αντίθετο (και πολλοί γονείς τους ζητάνε επίτηδες να κάνουν το αντίθετο από αυτό που θέλουν π.χ. ο μπαμπάς: σήμερα δεν θα κάνεις μπάνιο, το τρίχρονο: όχιιιιιιιιι θέλω μπάνιοοοοοοοοο τώρααααααα). Αν ο παπάς έλεγε: σήμερα μικρή μου δεν θα βαφτιστείς, το μωρό θα έτρεχε από πίσω και θα φώναζε βάφτισέ με. Και στοίχημα ό,τι θες

Αν αυτός που αρνηθεί τη συμμετοχή του σε ένα μυστήριο είναι σε ηλικία να παίρνει αποφάσεις, σαφώς να μην γίνει το μυστήριο. Αλλά το τρίχρονο δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει γνώμη.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 14:07, 26-06-14:

Αν και δεν είμαι άνθρωπος της θρησκείας, η Nina-nana έχει δίκιο σε αυτό που λέει. Δεν μπορείς να ρωτάς ένα τρίχρονο και να περιμένεις σοβαρή απάντηση ενηλίκου ακριβώς επειδή είναι 3 χρονών, μωρό ακόμα.

Στο συγκεκριμένο ζήτηση δεν έχω άποψη γιατί δεν είμαι υπέρ της βάφτισης, αλλά ούτε κατά. Ωστόσο όσοι υποστηρίζουν τον παπά επειδή ρώτησε τι θέλει η μικρή, δεν είναι σοβαρή δικαιολογία.

Φαντάζομαι πως φταίνε οι γονείς σε αυτό, είναι δυνατόν αν θες να βαφτίσεις το παιδί και να περιμένεις να μεγαλώσει τόσο? Τώρα αυτή η εμπειρία που περνάει το παιδί δεν είναι και η καλύτερη καθώς θα νιώθει πως την αναγκάζουν να κάνει κάτι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στρουφιτα
H Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Στρουφιτα ΒΑΡΙΈΜΑΙ... έγραψε στις 17:17, 26-06-14:

Δεν συμφωνώ γιατι:
1.Το παιδι μπορι να μην θελησει να ακολουθησει το αναλογο θρησκευμ
Η
2.Μπορεί ακομη το παιδι να μην συμφωνεί με το ονομα
που του διαλεξαν οι γονείς του!!!!!
Αυτα από εμενα .

Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 17:28, 26-06-14:

Το πρόβλημα με κάθε μορφή βάπτισης/περιτομής/κλπ. είναι οτι το ίδιο το άτομο δεν έχει τη δυνατότητα επιλογής, καθώς βρίσκεται σε ηλικία που δεν μπορεί νομικά να λάβει αποφάσεις. Αυτό και μόνο κατά την γνώμη μου καθιστά το 'έθιμο/μυστήριο' του νηπιοβαπτισμού ανήθικο και αντίθετο με κάθε ψευδαίσθηση ανεξιθρησκείας που υπάρχει στην μεσσαιωνική Ελλάδα του 2014.

Πως θα νιώθατε αν οι γονείς σας, όταν ήσασταν μωρά, σας παντρεύανε με άλλα μωρά όπως παλιά? Ή αν αποφάσιζαν τι δουλειά θα κάνετε από την κούνια? Αν σας κάνανε τατουάζ ως νήπια? Αν σας γράφανε σε κάποια πολιτική παράταξη? Γιατί περί αυτού πρόκειται. Η εγγραφή μελών σε μια θρησκεία από την βρεφική ηλικία της προσδίδει δύναμη και κύρος, ώστε να μιλάμε σήμερα για αφύσικα ποσοστά στην χώρα μας: 97% των ελλήνων 'δηλώνουν' οτι είναι χριστιανοί ορθόδοξοι σύμφωνα με την εκκλησιας.

Πείτε μου εσείς, από τον κοινωνικό σας περίγυρο: είναι το 97% χριστιανοί?

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 17:34, 26-06-14:

Το όνομα γιατι το διαλέγουν οι γονείς; το επίθετο ,την υπηκοότητα, κτλ γιατι τα διαλέγουν οι γονείς ; Ας περιμένουν μέχρι τα παιδιά τους να γίνουν 18 και μετά να επιλέξουν τα ίδια αν θέλουν να διαθέτουν τα παραπάνω....

Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

O lowbaper92 έγραψε στις 17:44, 26-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana

Αν αυτός που αρνηθεί τη συμμετοχή του σε ένα μυστήριο είναι σε ηλικία να παίρνει αποφάσεις, σαφώς να μην γίνει το μυστήριο. Αλλά το τρίχρονο δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει γνώμη.
Ναι, το 3χρονο δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει γνώμη, γι' αυτό περιμένεις μέχρι να γίνει 15χρονο, 18χρονο ή όσο χρειαστεί για να έχει.

Στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ. Προφανώς δεν υποστήριξα ότι το παιδάκι αρνήθηκε τη βάφτισή του από συνειδητή αντιθρησκευτική σκοπιά

Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 17:47, 26-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Το όνομα γιατι το διαλέγουν οι γονείς; το επίθετο ,την υπηκοότητα, κτλ γιατι τα διαλέγουν οι γονείς ; Ας περιμένουν μέχρι τα παιδιά τους να γίνουν 18 και μετά να επιλέξουν τα ίδια αν θέλουν να διαθέτουν τα παραπάνω....
Το όνομα/επίθετο/υπηκοότητα είναι διαφορετικά όμως! Για το όνομα θα συμφωνήσω οτι θα έπρεπε να υπάρχει εύκολη διαδικασία αλλαγής, όμως η ύπαρξή του είναι απαραίτητη για την αναγνώριση του ατόμου (έστω και κατά την παιδική ηλικία). Το ίδιο και το επίθετο. Σε κάθε περίπτωση, το όνομα και το επίθετο δεν επηρεάζουν την ανατροφή ενός ατόμου παρά μόνο αν είναι ακραία (βλέπε: Hashtag, Orangejello...) στις οποίες είναι απαραίτητη η παρέμβαση του κράτους. Επίσης η ύπαρξη πολλών ανθρώπων με το ίδιο όνομα δεν έχει αντίκτυπο στην ισχύ οποιασδήποτε οργάνωσης, εκτός και αν υπάρχει Σύλλογως Πέτρων, οπότε πάω πάσο.

Η υπηκοότητα αν θυμάμαι καλά χορηγείται από το εκάστοτε κράτος με βάση κάποια κριτήρια, και δεν θα ήταν δυνατή η επιλογή άλλης από τους γονείς παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 20:11, 26-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από PeterTheGreat
Το πρόβλημα με κάθε μορφή βάπτισης/περιτομής/κλπ. είναι οτι το ίδιο το άτομο δεν έχει τη δυνατότητα επιλογής, καθώς βρίσκεται σε ηλικία που δεν μπορεί νομικά να λάβει αποφάσεις.
Η περιτομή επηρεάζει τα χαρακτηριστικά πάνω σου, το σώμα σου, η βάπτιση είναι μια τελετουργία και δεν σε επηρεάζει στην μετέπειτα ζωή σου. Ένα μπανάκι κάνεις.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:04, 26-06-14:

Σύλλογος Πέτρων λέει... (να 'σαι καλά)

Πέτρο νομίζω ότι η θρησκευτική ομοιογένεια στο Ορθόδοξο δόγμα είναι λιγάκι γραφειοκρατική. Μπορεί να δηλώνεται εντύπως ότι το 97% των Ελλήνων εν Ελλάδα είναι Ορθόδοξοι αλλά πόσοι είναι πιστοί; Τα τελευταία χρόνια βλέπω πολλούς από σπόντα πιστούς...που μόνο πιστοί δεν είναι. Πατάνε 2-3 φορές το χρόνο Εκκλησία, ή μόνο για το περιστατικό π.χ. τελετή γάμου και όσο γίνεται πιο γρήγορα. Την υπόλοιπη ώρα την περνάνε στην επίδειξη ρούχων και στη συζήτηση εντός προαυλίου χώρου του Ι.Ναού. Κάτι ανάλογο γίνεται και το Μ.Σάββατο με το «Χριστος Ανέστη εκ Νεκρών». Η φιέστα γίνεται για τη λαμπάδα και τα ..φιλιά των Ορθοδόξων πιστών που χαίρονται για την "Ανάσταση του Θεανθρώπου" (μεταξύ μας βλέπω κάτι γλωσσόφιλα στο άκυρο). Θα μπορούσαν να είναι πιο ειλικρινείς με τον εαυτό τους και να δηλώσουν ότι δεν πιστεύουν απέχοντας και όχι γελιοποιώντας το δόγμα.

Θυμάμαι ότι ακόμη και ο ευσεβής Παπαδιαμάντης, ανέφερε στα Πασχαλινά διηγήματά του, το Πάσχα των Ελλήνων του 1850-60, όπου και τότε το δούλεμα για την πίστη συνέβαινε κανονικά. Άνθρωποι χωριού, αγράμματοι να ψέλνουν το Χριστός Ανέστη ωσάν δημοτικό τραγούδι. Επίσης περιγράφει τις γυναίκες, θεοφοβούμενες, με κεφαλομάντηλο αλλά...τα πονηρά τα ήξεραν. Από τη μια πιστές σε ότι διατάξει ο Παπάς αλλά στη ζούλα, ήξεραν και το "αμαρτωλό". Η περιγραφή που δίνει είναι άψογη προσδίδοντας νότα κωμική στην όλη διαδικασία.

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 22:41, 26-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Στρουφιτα
Δεν συμφωνώ γιατι:
1.Το παιδι μπορι να μην θελησει να ακολουθησει το αναλογο θρησκευμ
Η
2.Μπορεί ακομη το παιδι να μην συμφωνεί με το ονομα
που του διαλεξαν οι γονείς του!!!!!

Αυτα από εμενα .
Τριών χρονών είναι, το όνομά του φαντάζομαι το ξέρει ήδη και το χρησιμοποιεί. Δεν περιμένει τη βάφτιση για να μάθει πώς το λένε

Η βάφτιση δεν γίνεται για να πάρουμε όνομα, απλά τυχαίνει να κάνουμε συνήθως μαζί βάφτιση και ονοματοδοσία.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 19:18, 27-06-14:

Σήμερα είδα αυτό το βίντεο και αυτό που με παραξένεψε περισσότερο ήταν η ορθή κατ' εμέ στάση του παπά να σταματήσει τη βάφτιση όταν ο κοριτσάκι είπε όχι. Με έκανε να σκεφτώ πόσα άραγε μυστήρια θα έπρεπε να διακοπούν αν δεν υπήρχε ο νηπιοβαπτισμός και τα παιδιά βαφτίζονταν σε μεγαλύτερη ηλικία.

Τι πιστεύετε για την στάση του παπά και των συγγενών?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elena.joan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elena.joan
H Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Elena.joan έγραψε στις 19:33, 27-06-14:

πολλα νευρα ειχε ο παπας η εμενα μου φανηκε??

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

N.F

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη N.F
H N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.

H N.F έγραψε στις 20:42, 27-06-14:

Έλενα όντως και μένα το ίδιο μου φαίνεται για τον παπά.
Από την μία ο πάτερ καλά έκανε και σταμάτησε το μυστήριο γιατί είναι ευσυνείδητη επιλογή κάποιου να γίνει χριστιανός και όχι καταναγκασμός. Ο ίδιος ο Χριστός είχε πεί όποιος θέλει να έρθει ξοπίσω μου. Από την άλλη το κοριτσάκι είναι δεν είναι 4 χρονών και δεν ξέρει τι του γίνεται, πώς μπορεί να κρίνει απλά βλέπει κόσμο τον πάπα να ψέλνει και να λιβανίζει πάνω από το κεφάλι του και δεν θέλει, λίγα μωρά είναι που κλαίνε στα βαφτίσια; Εγώ μάλιστα κόντεψα να πνιγώ στο κλάμα στα δικά μου αλλά επιβίωσα. Το βάπτισμα σε χρίζει χριστιανό αλλά σήμερα όποιος θέλει μπορεί μεγαλώνοντας να βρεί που πραγματικά θέλει να πιστεύει. Δεν θεωρώ την βάπτιση ως εξαναγκασμό, αν θές αλλάζεις ή μένεις αναλόγως.
Οι δε συγγενείς απλά τραγικοί, έτρεξαν αμέσως να ανεβάσουν το βίντεο στο διαδίκτυο αφού τελικά οι βάπτιση έγινε με άλλον παπά όμως.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη N.F : 27-06-14 στις 20:51.
Παράθεση

Elena.joan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elena.joan
H Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Elena.joan έγραψε στις 21:24, 27-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από N.F
Από την μία ο πάτερ καλά έκανε και σταμάτησε το μυστήριο γιατί είναι ευσυνείδητη επιλογή κάποιου να γίνει χριστιανός και όχι καταναγκασμός. Ο ίδιος ο Χριστός είχε πεί όποιος θέλει να έρθει ξοπίσω μου. Από την άλλη το κοριτσάκι είναι δεν είναι 4 χρονών και δεν ξέρει τι του γίνεται, πώς μπορεί να κρίνει απλά βλέπει κόσμο τον πάπα να ψέλνει και να λιβανίζει πάνω από το κεφάλι του και δεν θέλει, λίγα μωρά είναι που κλαίνε στα βαφτίσια; Εγώ μάλιστα κόντεψα να πνιγώ στο κλάμα στα δικά μου αλλά επιβίωσα. Το βάπτισμα σε χρίζει χριστιανό αλλά σήμερα όποιος θέλει μπορεί μεγαλώνοντας να βρεί που πραγματικά θέλει να πιστεύει. Δεν θεωρώ την βάπτιση ως εξαναγκασμό, αν θές αλλάζεις ή μένεις αναλόγως.
Οι δε συγγενείς απλά τραγικοί, έτρεξαν αμέσως να ανεβάσουν το βίντεο στο διαδίκτυο αφού τελικά οι βάπτιση έγινε με άλλον παπά όμως.
συμφωνω μαζι σου οτι η βαφτιση θα επρεπε να ηταν επιλογη...προσωπικα θα θα ηθελα να διαλεξω η ιδια κατω απο ποιες συνθηκες θα γινοταν αυτο και φυσικα τον νονο μου(τον οποιο δεν εχω γνωρισει και ποτε)!!!στο βιντεο ειναι ξεκαθαρο οτι κατι απασχολει τον παπα....αλλιως δεν θα μιλουσε με αυτο το υφος σε ενα μικρο κοριτσακι....απο την αλλη θεωρω οτι οι συγγενεις πετυχαν το αντιθετο αποτελεσμα απο αυτο που επεδιωκαν γιατι καταρχην ρεζιλευτικαν οι ιδιοι...και κατα δευτερον με ποιο δικαιωμα βγαζουν στο διαδικτυο ενα βιντεο στο οποιο φαινεται καθαρα το προσωπο του μωρου τους....και αυτο θα επρεπε να αποτελει επιλογη του....πως θα νιωσει το κοριτσακι οταν σε λιγα χρονια δει τον εαυτο του σε δεκαδες site??

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 21:29, 27-06-14:

Δηλαδη για ποιο λογο ανεβασαν το βιντεο? Για να κραξουν τον παπα που εκανε τι? Ο παπας ειχε σωστη σταση, αν ηθελε θα εκανε τη βαπτιση, τη μιζα του και θα πηγαινε για μια βαυαρεζικη μπυρα μετα το μυστηριο.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:34, 02-07-14:

Δηλαδη για ποιο λογο ανεβασαν το βιντεο? Για να κραξουν τον παπα που εκανε τι? Ο παπας ειχε σωστη σταση, αν ηθελε θα εκανε τη βαπτιση, τη μιζα του και θα πηγαινε για μια βαυαρεζικη μπυρα μετα το μυστηριο.
Μακακίες γονέων παιδεύουσι τέκνα, έλεγαν οι αρχαίοι...Κινέζοι...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:15, 19-07-14:

Οι απαντησεις του ιερεα

Εμενα η σταση του ιερεα μου αρεσε.
Πιστευω πως οι γονεις ειναι εκεινοι που πρεπει να καθοδηγησουν το παιδι στην Εκκλησια. Το πας ξερα το παιδι σε εναν χωρο μεσ στα φωτα, τα ακαταλιβιστικα λογια, δυο με μουσια και περιεργα ρουχα να σου μιλανε και τι περιμενουν? Το μωρο να μην αντιδρασει? Το χεις παει μητερα και πατερα νωριτερα το παιδι στην εκκλησια, εφοσον αποφασισες να το βαφτισεις οταν εχει πλεον λογο? Του εχεις πει τι ειναι η Εκκλησια, οι παπαδες με ιστοριουλες και παραμυθακια? Πιστευεις πραγματι μαμα και μπαμπα εσυ στην Εκκλησια και στον Θεο? Αν ναι, μαθε με πρωτα, πες μου τι θα μου κανεις και γιατι κι αν με ζεστανεις, εγω θα σου πω το ναι.
Το μωρο η' το βαφτιζεις βρεφος να του δωσεις ονομα και λαδι, να ακολουθήσεις την παράδοσή μας και μεγαλώνοντας να το κουβεντιάσεις και το διδάξεις να έχει ελεύθερη βούληση, ή το αφηνεις να ενηλικιωθει, οπως εκανε ο Μεγας Βασιλειος, να αποφασισει. Αυτο εξαρταται απο την οικογενεια, πως θα του περασει το χριστιανικο πνεύμα και κάτα πόσο εκείνοι πιστεύουν και τί πιστεύουν. Με λίγα λόγια, δίνουμε απαντήσεις στα παιδιά όταν μας τις ζητήσουν. Και στην προκειμένη, το κοριτσάκι δεν έκανε τίποτε αλλό απο το να ζητήσει εξηγήσεις, με τον τρόπο της, αυτόν της γκρίνιας, δεν ήξερε κάποιον άλλο τρόπο. Τα παιδιά έχουν ένστικτό, ας μην μπορούν να εξηγήσουν 5 πράματα, αισθανονται, παρατηρούν, αφουγκράζονται. Ζητούν εξηγήσεις κι αυτές μονο οι γονείς πρέπει να βρουν τον τρόπο να τις εξηγήσουν!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 19-07-14 στις 01:42.
Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 01:43, 19-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Οι απαντησεις του ιερεα

Εμενα η σταση του ιερεα μου αρεσε.
Πιστευω πως οι γονεις ειναι εκεινοι που πρεπει να καθοδηγησουν το παιδι στην Εκκλησια. Το πας ξερα το παιδι σε εναν χωρο μεσ στα φωτα, τα ακαταλιβιστικα λογια, δυο με μουσια και περιεργα ρουχα να σου μιλανε και τι περιμενουν? Το μωρο να μην αντιδρασει? Το χεις παει μητερα και πατερα νωριτερα το παιδι στην εκκλησια, εφοσον αποφασισες να το βαφτισεις οταν εχει πλεον λογο? Του εχεις πει τι ειναι η Εκκλησια, οι παπαδες με ιστοριουλες και παραμυθακια? Πιστευεις πραγματι μαμα και μπαμπα εσυ στην Εκκλησια και στον Θεο? Αν ναι, μαθε με πρωτα, πες μου τι θα μου κανεις και γιατι κι αν με ζεστανεις, εγω θα σου πω το ναι.
Το μωρο η' το βαφτιζεις βρεφος να του δωσεις ονομα και λαδι, να ακολουθήσεις την παράδοσή μας και μεγαλώνοντας να το κουβεντιάσεις και το διδάξεις να έχει ελεύθερη βούληση, ή το αφηνεις να ενηλικιωθει, οπως εκανε ο Μεγας Βασιλειος, να αποφασισει. Αυτο εξαρταται απο την οικογενεια, πως θα του περασει το χριστιανικο πνεύμα και κάτα πόσο εκείνοι πιστεύουν και τί πιστεύουν. Με λίγα λόγια, δίνουμε απαντήσεις στα παιδιά όταν μας τις ζητήσουν. Και στην προκειμένη, το κοριτσάκι δεν έκανε τίποτε αλλό απο το να ζητά εξηγήσεις.
Ο παπάς καλά τα λέει μέχρι ένα σημείο που είδα...
Αυτή γιατί τον στήνει στον τοίχο έτσι; Δεν ήξερα ότι το είχαν κάνει τόσο μεγάλο θέμα. Δεν παρακολουθώ συχνά τηλεόραση και μόνο εδώ το είχα πετύχει το video. Τόσο αρνητικά το είδαν όλοι το περιστατικό;

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 06:20, 19-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από N.F
όντως ο παπάς πολλά νεύρα.
Δεν το ρώτησε όμως το παιδί από τη καλή του τη καρδιά αν θέλει να βαφτιστεί και μετά τα παράτησε όλα.Τα βρέφη χαλάνε τον κόσμο, τα πνίγουν μες τις κολυμπήθρες,κλαίνε χτυπιούνται αλλά οι παπάδες εκεί.Μάλλον βαριόταν εκείνη την ημέρα και απλά έψαχνε αφορμή...
Όσο για τη βάφτιση εγώ προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνεται όταν το παιδί είναι βρέφος ούτε νήπιο γιατί δεν μπορεί να κρίνει και περνά ένα μεγάλο μέρος της ζωής του,μέχρι τα 18 τουλάχιστον,εγκλωβισμένος σε μία θρησκεία που μπορεί να μην τον εκφράζει. Όμως συνεχίζεται αυτό επειδή είναι "παράδοση" κι ας είναι οι γονείς μόνο εικονικά χριστιανοί και όχι πραγματικά..Δε θα συνεχίσω με τη μουρμούρα όμως θα κουράσω.
Απλά θέλω να προσθέσω ένα πράγμα το οποίο νομίζω το πιστεύουν όλοι:όταν πας να βαφτίσεις ένα νήπιο,που καταλαβαίνει τον κόσμο γύρω του και εκφράζεται,πρέπει να του εξηγήσεις κάποια πράγματα.Η μάνα το μόνο που παίζει να έκανε πριν τη βάπτιση ήταν να διαλέξει φουστάνι. Αν δεν κάτσεις να πεις στο παιδί δύο πράγματα για το χριστιανισμό (ή έστω επειδή είσαι ηλίθια και δε ξέρεις τη θρησκεία που θες να δώσεις στο παιδί σου,να πας στο παπά να του το ζητήσεις) λογικό είναι να αντιδράσει έτσι.Το παιδάκι ξύπνησε μια μέρα σαν όλες τις άλλες,του βαλαν ένα φουστάνι και το πήγαν σε ένα μέρος με λιβάνια,τύπους με μούσια και ράσα που του άλειφαν πράγματα στο πρόσωπο.Τι να κάνει; Να κάτσει να κοιτάει;
Όντως οι συγγενείς είνααι λίγο έλεος.Όχι μόνο ανεβάζουν στο ιντερνετ βίντεο από τη βάπτιση,που είναι ένα μυστήριο,με τα πρόσωπα όλα φανερά,αλλά κατακρίνουν και τον παπά.Η στάση του ,πέρα από το υφάκι και τα νεύρα ,ήταν σωστή.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:39, 19-07-14:

Δηλαδη εσυ τρελη φιλοσοφε δε θα το βαφτισεις το πσιδι σου; Και θα του δωσεισ ονομα αβαπτιστο; Ο συζυγος σου εχει την ιδια αποψη με την δικη σου;

Κι αλλη μια ερωτηση: εγω που θελω να βαφτισω το μωρο μου (δεν εχω, αλλσ οταν κανω θα το βαπτισω με την ευλογια του θεου) με λες εικονικα χριστιανη; Γιατι γενικευεις. Κι εγω δεν αισθανομαι προσωπικα απεναντι στον θεο, αλλα διπλα του. Η βαπτιση ειναι μυστηριο και παραδοση κι εγω σεβομαι τα μυστηρια και κρατω οσες παραδοσεις μπορω. Με λες δηθεν; Γνωριζομαστε; Ξερεις αν εχω κανει καλα ή κακά στην ζωή μου; Μπορεις εσυ να με κρινεις ετσι που θελω να ονομασω το παιδι μου ενωπιον θεου κι ανθρωπων;
Το παιδι μου μεγαλωνοντας θα μαθει για ολες τος θρησκειες και ποτε δε θα του δωσω ψευδη απαντηση, ουτε θα του κανω πλυση εγκεφαλου, θα το μαθω να επιλεγει κι οταν ενηλικοωθει, να διαλεξει τον δρομο του. Μπορεις εσυ εμενα να με κρινεις κατ αυτον τον τροπο;

Μπορεις εσυ επισης να ξερεις αν η εν λογω μητερα δεν εψαχνε φουστανια ή ηταν επι 2 χρονια στα νοσοκομεια γιαυτο κι αργησε να το βαφτισει; Εικασιες κανετε, ας κανω κι εγω μια.

Μηπως να μην κριναμε τοσο ευκολα εξ ιδιων τα αλλοτρια;

Υγ. Δεν το εχω παρει προσωπικα, γιατι ειλικρινα ουδεποτε με ενοιαξε η γνωμη τριτων.
Φερνω τον εαυτο μου ως παραδειγμα. Και θελω, προσπαθω!, να καταλαβω πως οροσμενοι απο εσας αντεχετε να θεωρειτε εαυτους τοσο ηθικους και ολους τους υπολοιπους ανηθικους και υποκριτες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 19-07-14 στις 22:56.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 22:44, 19-07-14:

Ο συζυγος σου εχει την ιδια αποψη με την δικη σου;
Αν δεν έχει θ'αποκτήσει.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:10, 19-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Αν δεν έχει θ'αποκτήσει.

Λοιπον κοιτα, μολις ειδα πως το κοριτσι ειναι μολις 17, ισως να την παραπηρα απο τα μουτρα και ζητω συγνωμη. Δεν ειχα δει ηλικια, νομιζα μιλαει καποια συνομιληκη. Κι εγω στα 17 μου ελεγα αλλα μετα ξελεγα.
Παντως κι αυτο που θελω να τονισω, μπορει να ειμαι και λαθος βεβαια, πειτε το μου, ειναι πως δεν το θεωρω σωστο να κρινουμε και ποσο μαλλον να κατηγορουμε γισ ανηθικοτητα τοσο ευκολα. Μπορει εν τελει αυτη η μανα και η καθε μανα να πηρε το μαθημα της και να ειναι πιο προσεκτικη την επομενη φορα. Παντως σε καμμια πετιπτωση δεν μπορω να θεωρησω τα ζευγαρια που βαφτιζουν τα παιδια τους, υποκριτες ή οτι δεν τα αγαπουν ή δε θέλουν να τα μαθουν να επιλεγουν.
Γαλα θα τα ταισουμε και κρεας σε κρεμα, κι αν μιλησεις με χορτοφαγους θα σου πουν πως κανεις εγκλημα στο μωρο και πως μπορει να μεγαλωσει μονο με φυτα(!)

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 23:33, 19-07-14:

Λοιπον κοιτα, μολις ειδα πως το κοριτσι ειναι μολις 17, ισως να την παραπηρα απο τα μουτρα και ζητω συγνωμη. Δεν ειχα δει ηλικια, νομιζα μιλαει καποια συνομιληκη. Κι εγω στα 17 μου ελεγα αλλα μετα ξελεγα.
Παντως κι αυτο που θελω να τονισω, μπορει να ειμαι και λαθος βεβαια, πειτε το μου, ειναι πως δεν το θεωρω σωστο να κρινουμε και ποσο μαλλον να κατηγορουμε γισ ανηθικοτητα τοσο ευκολα. Μπορει εν τελει αυτη η μανα και η καθε μανα να πηρε το μαθημα της και να ειναι πιο προσεκτικη την επομενη φορα. Παντως σε καμμια πετιπτωση δεν μπορω να θεωρησω τα ζευγαρια που βαφτιζουν τα παιδια τους, υποκριτες ή οτι δεν τα αγαπουν ή δε θέλουν να τα μαθουν να επιλεγουν.
Γαλα θα τα ταισουμε και κρεας σε κρεμα, κι αν μιλησεις με χορτοφαγους θα σου πουν πως κανεις εγκλημα στο μωρο και πως μπορει να μεγαλωσει μονο με φυτα(!)
Δε μίλησε κανείς για εγκλήματα. Τα παιδιά θα γαλουχηθούν σύμφωνα με αυτά που πιστεύουν οι γονείς γιατί οι γονείς θεωρούν πως έτσι πρέπει και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:53, 19-07-14:

Δε μιλησε κανεις για εγκλημα, ενα ακομα παραδειγμα εφερα. Πως ορισμενοι χορτοφαγοι θεωρουν εγκληματιες οσους ταιζουν τα βρεφη τους κρεας. Αναλογο με το παραπανω.
Σε αυτο που λες μετα, με βρισκεις συμφωνη χωρις να το θεωρω εγω προσωπικα, ασχημο. Οταν το παιδι ενηλικιωθει, θα διαλεξει τον δρομο που θελει εκεινο. Αυτο που λετε, να βαπτιστει μετα, εχει λογικη. Αλλα η εκκλησια πατα στο οτι αν βαπτιστει θα εχει την χαρη του θεου. Ενας γονεας που πιστευει, θα επηρρεαστει απο αυτο.
Οπως και να χει, μετα αν θελει μπορει να αλλαξει θρησκευμα!

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 00:16, 20-07-14:

Βασικά το όλο νόημα του βαφτίσματος πλέον είναι το έθιμο. Υπάρχουν γονείς πχ οι δικοί μου που πάνε εκκλησία μόνο την ανάσταση για 10 λεπτά και παρόλα αυτά με βαφτίσανε λόγο εθίμου και για να μην τους πρήζουν οι γιαγιές. Ο λόγος που εκκλησία επιμένει τόσο σθεναρά στο νηπιοβαπτισμό δεν είναι άλλος παρά τα έσοδα από τα φακελάκια που θα χάσουν αν καταργηθεί, με βασικό τους επιχείρημα πως αν πεθάνει ένα αβάπτιστο παιδί πάει στην κόλαση λόγω του προπατορικού αμαρτήματος, πως βγάζει νόημα τώρα αυτό δεν έχω καταλάβει ακόμα.

Παράθεση

fmarulezkd

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 679 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 01:14, 20-07-14:

Δηλαδη εσυ τρελη φιλοσοφε δε θα το βαφτισεις το πσιδι σου; Και θα του δωσεισ ονομα αβαπτιστο
Γιατί, χωρίς πιτσίλισμα το όνομα δε κολλάει;

ερεις αν εχω κανει καλα ή κακά στην ζωή μου; Μπορεις εσυ να με κρινεις ετσι που θελω να ονομασω το παιδι μου ενωπιον θεου κι ανθρωπων;
Το παιδι μου μεγαλωνοντας θα μαθει για ολες τος θρησκειες και ποτε δε θα του δωσω ψευδη απαντηση, ουτε θα του κανω πλυση εγκεφαλου, θα το μαθω να επιλεγει κι οταν ενηλικοωθει, να διαλεξει τον δρομο του.
Αλλα η εκκλησια πατα στο οτι αν βαπτιστει θα εχει την χαρη του θεου.
Δεν είναι λίγο αντιφατικό αυτό; A το παιδί σου π.χ διαλλέξει να γίνει σατανιστής, ουσιαστικά έχεις μπει εμπόδιο στο δρόμο του. Είναι ντροπή να λάβει το όνομα ενωπιον εκείνου καθώς και τη χάρη του, μιας και τα πιστεύω του θα βρίσκονται σε εντελώς διαφορετική μεριά...

Παράθεση

xzc213

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xzc213
Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O xzc213 έγραψε στις 02:09, 20-07-14:

Αλλού είναι το πρόβλημα. Ένα παιδί δε θα πάθει τίποτα αν βαφτιστεί, ούτε είναι υποχρεωμένο να υιοθετήσει τα πιστεύω των γονιών και τις αντίστοιχης θρησκείας. Αν φτάσει σε μια ηλικία 18-20 και τα αποδέχεται λόγω συνήθειας, δεν φταίει ούτε η βάπτιση, ούτε το περιβάλλον. Πρακτικά η βάπτιση δεν σε εμποδίζει πουθενά, ούτε σου στερεί κάποιο δικαίωμα.

Το πρόβλημα είναι ότι η εκκλησιά ασκεί πολιτική εξουσία και οι αριθμοί μετράνε. Για να πάψεις να θεωρείσαι Χ.Ο. από την εκκλησιά θα πρέπει είτε να αφοριστείς, είτε να ασπαστείς επίσημα κάποιο άλλο δόγμα. Όταν λένε λοιπόν πως "το 90% των Ελλήνων είναι Χ.Ο. και οι θέσεις μας έχουν ειδικό βάρος, είμαστε χριστιανική χώρα, οποιαδήποτε επίθεση κατά της εκκλησίας είναι και επίθεση κατά του ελληνισμού" και καπελώνουν γενικά έναν ολόκληρο λαό, δεν στηρίζονται ούτε στο πόσα άτομα κοινωνούν, ούτε στο πόσα άτομα πάνε στην εκκλησία. Στο πόσα άτομα έχουν βαπτιστεί στηρίζονται.

Θα μου πεις εδώ το πρόβλημα είναι η βάπτιση ή οι εξουσίες που έχει ο κλήρος και ο μη διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους? Προφανώς το δεύτερο, αλλά αυτό δεν βλέπω να αλλάζει σύντομα σε αυτήν την χώρα. Για τον λόγο αυτό και μόνο δεν θα βάφτιζα το παιδί μου και κατηγορώ και τους μη χριστιανούς που υποκύπτουν στις πιέσεις της οικογένειας. Υπό διαφορετικές συνθήκες, αν και άθεος, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.

"Religious groups that oppose infant baptism have sometimes been persecuted by paedobaptist churches. During the Reformation, Anabaptists were persecuted by Lutheran, Calvinist, Anglican and Catholic regimes. The English government imposed restrictions on Baptists in Britain and Ireland during the 17th century. The Russian Orthodox Church repressed Baptists prior to the 1917 revolution, and sought restrictions on Baptists and Pentecostals after being re-established after the fall of Communism.

B.R. White describes the motivations behind persecution of the Anabaptists during the Reformation as follows:

Other Christians saw the baptism of each new-born baby into the secular parish community and close links between church and state as the divinely-ordained means of holding society together. Hence many other Christians saw the Anabaptists as subversive of all order. Consequently, from the earliest days, they were sharply persecuted and leaders were soon executed.[60]"

http://en.wikipedia.org/wiki/Infant_baptism

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xzc213 : 20-07-14 στις 02:32.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 13:43, 20-07-14:

Από τα δύο βίντεο (του συμβάντος και της συνέντευξης), προκύπτει το συμπέρασμα ότι ο παπάς ήταν θυμωμένος με τους γονείς, που δεν εξοικείωσαν το παιδί με την εκκλησία, και όχι με το ίδιο το παιδί που γκρίνιαζε.

Αρχική Δημοσίευση από xzc213
Το πρόβλημα είναι ότι η εκκλησιά ασκεί πολιτική εξουσία και οι αριθμοί μετράνε. Για να πάψεις να θεωρείσαι Χ.Ο. από την εκκλησιά θα πρέπει είτε να αφοριστείς, είτε να ασπαστείς επίσημα κάποιο άλλο δόγμα. Όταν λένε λοιπόν πως "το 90% των Ελλήνων είναι Χ.Ο. και οι θέσεις μας έχουν ειδικό βάρος, είμαστε χριστιανική χώρα, οποιαδήποτε επίθεση κατά της εκκλησίας είναι και επίθεση κατά του ελληνισμού" και καπελώνουν γενικά έναν ολόκληρο λαό, δεν στηρίζονται ούτε στο πόσα άτομα κοινωνούν, ούτε στο πόσα άτομα πάνε στην εκκλησία. Στο πόσα άτομα έχουν βαπτιστεί στηρίζονται.
Πολύ σωστό αυτό!

Αν θέλεις το παιδί σου να είναι ελεύθερο να ασπαστεί μια θρησκεία, προφανώς δε το βαπτίζεις ( έτσι κοιτάς τη δική σου ικανοποίηση ). ok η ονοματοδοσία είναι σημαντικό γεγονός για μια οικογένεια, μπορεί όμως να γίνει στο ληξιαρχείο και μετά να ακολουθήσει μια μεγάλη γιορτή - γλέντι. Η βάπτιση δίνει αυτομάτως και στο παιδί ένα θρήσκευμα, αφήστε που μετά αν δεν ασπαστεί το χριστιανισμό, θα πρέπει να "τρέξει" για να το αλλάξει αυτό αργότερα.

Τέλος, πολύ κλασικό το παραμυθάκι της εκκλησίας ότι αν πεθάνει αβάπτιστο το παιδί θα πάει στην κόλαση (είναι το λιγότερο αστείο). Μπορεί πολλοί να μη το πιστεύουν, όμως είμαι σίγουρος ότι πολλοί γονείς βάπτισαν το παιδί τους και γι' αυτό τον λόγο.

Φανταστείτε πως θα ήταν η χώρα μας αν δεν επιβάλλανε οι Έλληνες στα παιδιά τους από μικρά τη βάπτιση. Και λιγότερη πολιτική εξουσία θα είχε η εκκλησία και τα ποσοστά των χριστιανών θα είχανε πέσει σε κάτι πιο ρεαλιστικό.

Εγώ δυστυχώς βαπτίστηκα.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 07:57, 22-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
Όσο για τη βάφτιση εγώ προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνεται όταν το παιδί είναι βρέφος ούτε νήπιο γιατί δεν μπορεί να κρίνει και περνά ένα μεγάλο μέρος της ζωής του,μέχρι τα 18 τουλάχιστον,εγκλωβισμένος σε μία θρησκεία που μπορεί να μην τον εκφράζει. Όμως συνεχίζεται αυτό επειδή είναι "παράδοση" κι ας είναι οι γονείς μόνο εικονικά χριστιανοί και όχι πραγματικά..Δε θα συνεχίσω με τη μουρμούρα όμως θα κουράσω.
στο μήνυμα φαίνεται λίγο ότι γενικεύω και συγγνώμη.Δεν εννοώ ότι ΟΛΟΙ όσοι βαφτίζουν τα παιδιά τους είναι εικονικά χριστιανοί .Απλά λέω ότι οι περισσότεροι από τους οποίους συμμετέχουν σε μερικά μυστήρι της εκκλησίας (γάμους βαφτίσια) το κάνουν για το τυπικό όχι επειδή ξέρουν τις παραδόσεις και θέλουν να τις κρατήσουν

Μπορεις εσυ επισης να ξερεις αν η εν λογω μητερα δεν εψαχνε φουστανια ή ηταν επι 2 χρονια στα νοσοκομεια γιαυτο κι αργησε να το βαφτισει; Εικασιες κανετε, ας κανω κι εγω μια.
.
δεν είπα ότι η συγκεκριμένη μάνα καθυστέρησε να το βαφτίσει επειδή έψαχνε φουστάνια.Λέω ότι γενικά όσοι συμμετέχουν σε ένα μυστήριο της εκκλησίας ή κάτι,το μόνο που τους νοιάζει είναι τα τούχα (π.χ. πάσχα,οι περισσότεροι το έχουμε ζήσει:η νονά η μαμά ο μπαμπάς δε μας λένε τι είναι η ανάσταση μας λένε τι θα βάλουμε στην ανάσταση

Βασικά το όλο νόημα του βαφτίσματος πλέον είναι το έθιμο. Υπάρχουν γονείς πχ οι δικοί μου που πάνε εκκλησία μόνο την ανάσταση για 10 λεπτά και παρόλα αυτά με βαφτίσανε λόγο εθίμου και για να μην τους πρήζουν οι γιαγιές. Ο λόγος που εκκλησία επιμένει τόσο σθεναρά στο νηπιοβαπτισμό δεν είναι άλλος παρά τα έσοδα από τα φακελάκια που θα χάσουν αν καταργηθεί, με βασικό τους επιχείρημα πως αν πεθάνει ένα αβάπτιστο παιδί πάει στην κόλαση λόγω του προπατορικού αμαρτήματος, πως βγάζει νόημα τώρα αυτό δεν έχω καταλάβει ακόμα.
Α,για σου,για τέτοιες περιπτώσεις μιλούσα (και οι δικοί μου έτσι ήταν ,τώρα το παίζουν θεούσοι)

Αρχική Δημοσίευση από xzc213

"Religious groups that oppose infant baptism have sometimes been persecuted by paedobaptist churches. During the Reformation, Anabaptists were persecuted by Lutheran, Calvinist, Anglican and Catholic regimes. The English government imposed restrictions on Baptists in Britain and Ireland during the 17th century. The Russian Orthodox Church repressed Baptists prior to the 1917 revolution, and sought restrictions on Baptists and Pentecostals after being re-established after the fall of Communism.

B.R. White describes the motivations behind persecution of the Anabaptists during the Reformation as follows:

Other Christians saw the baptism of each new-born baby into the secular parish community and close links between church and state as the divinely-ordained means of holding society together. Hence many other Christians saw the Anabaptists as subversive of all order. Consequently, from the earliest days, they were sharply persecuted and leaders were soon executed.[60]"

http://en.wikipedia.org/wiki/Infant_baptism
δεν μπορείς απλά να πας να το αλλάξεις και να γράψεις άθεος; πρέπει να αφοριστείς;
λίγο προσωπική φαίνεται αυτή η άποψη,κανονικά δεν θα έπρεπε να υπήρχε στη βικιπαίδεια
Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Από τα δύο βίντεο (του συμβάντος και της συνέντευξης), προκύπτει το συμπέρασμα ότι ο παπάς ήταν θυμωμένος με τους γονείς, που δεν εξοικείωσαν το παιδί με την εκκλησία, και όχι με το ίδιο το παιδί που γκρίνιαζε.

Πολύ σωστό αυτό!

Αν θέλεις το παιδί σου να είναι ελεύθερο να ασπαστεί μια θρησκεία, προφανώς δε το βαπτίζεις ( έτσι κοιτάς τη δική σου ικανοποίηση ). ok η ονοματοδοσία είναι σημαντικό γεγονός για μια οικογένεια, μπορεί όμως να γίνει στο ληξιαρχείο και μετά να ακολουθήσει μια μεγάλη γιορτή - γλέντι. Η βάπτιση δίνει αυτομάτως και στο παιδί ένα θρήσκευμα, αφήστε που μετά αν δεν ασπαστεί το χριστιανισμό, θα πρέπει να "τρέξει" για να το αλλάξει αυτό αργότερα.

Τέλος, πολύ κλασικό το παραμυθάκι της εκκλησίας ότι αν πεθάνει αβάπτιστο το παιδί θα πάει στην κόλαση (είναι το λιγότερο αστείο). Μπορεί πολλοί να μη το πιστεύουν, όμως είμαι σίγουρος ότι πολλοί γονείς βάπτισαν το παιδί τους και γι' αυτό τον λόγο.

Φανταστείτε πως θα ήταν η χώρα μας αν δεν επιβάλλανε οι Έλληνες στα παιδιά τους από μικρά τη βάπτιση. Και λιγότερη πολιτική εξουσία θα είχε η εκκλησία και τα ποσοστά των χριστιανών θα είχανε πέσει σε κάτι πιο ρεαλιστικό.

Εγώ δυστυχώς βαπτίστηκα.
δυστυχώς οι περισσότεροι έτσι βαφτίζουν και για παρόμοιους λόγους παντρεύονται (πχ η νύφη επειδή θέλει να βάλει νυφικό και να την καμαρώνουν 1000 άτομα { και να πατήσει και το πόδι του γαμπρού } και ο γαμπρός επειδή τον πρήζουν η νύφη και τα σόγια)

και θα εκφράσω και προσωπική γνώμη τώρα

mindcircus:
όχι εγώ δε θα βαφτίσω το παιδί μου.είμαι άθεη και δεν μπορώ να του επιβάλλω μία θρησκεία εφόσον δεν την ασπάζομαι πραγματικά.
Απλά σε μια ηλικία που θα είναι ώριμο (μπορεί να είναι στα 13 μπορεί στα 1 θα του μιλήσω για τις πιο διαδεδομένες θρησκείες και αιρε΄σεις και απο εκεί και πέρα αν βαφτιστεί δεν θα με πειράξει καθόλου και αν θέλει θα είμαι και παρούσα.μπορεί να αλλάξω όταν και αν κάνω παιδί και να πω ότι θα το βαφτίσω το παιδί μου.Who knows ? απλά θέλω να ξέρεις ότι έχοντας αυτή την άποψη δεν κατακρίνω εσένα που θα το βαφτίσεις σίγουρα επειδή πιστεύεις (ίσα-ίσα σε θαυμάζω γιατί εγώ δεν μπορώ να πιστέψω χωρίς απτές αποδείξεις),απλά λέω ότι δεν ανταποκρίνεται στα δικά μου πιστεύω και εγώ δε θα το κάνω.
Scandal: γενικά η εκκλησία κάνει ό,τι θέλει.Ο νηπιοβαπτισμός δεν αναφέρθηκε από το Χριστό (από ότο είδα η α οικουμενική σύνοδος το επε΄βαλλε ) εκείνος βαφτίστηκε στα 30,30 παρά και όλοι κάπου εκεί βαφτίζονταν. Γενικά ΕΓΩ το θεωρώ μια μορφή προσηλυτισμού και δεν θέλω να το κάνω ούτε στο παιδί μου ούτε σε κανένα άλλο παιδί (να γίνω νονά).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 22-07-14 στις 11:36. Αιτία: split
Παράθεση

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 08:37, 22-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
δεν μπορείς απλά να πας να το αλλάξεις και να γράψεις άθεος; πρέπει να αφοριστείς;
λίγο προσωπική φαίνεται αυτή η άποψη,κανονικά δεν θα έπρεπε να υπήρχε στη βικιπαίδεια
Μπορείς να κάνεις διαγραφή θρησκεύματος στο ληξιαρχείο, αλλά η εκκλησία συνεχίζει να σε υπολογίζει σαν Χ.Ο.
Ποια άποψη είναι προσωπική?

Παράθεση

Απρόσεχτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Απρόσεχτος
Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O Απρόσεχτος έγραψε στις 09:33, 22-07-14:

Αφού ανέτρεξα σε δόκιμες γνώμες και προς αποφυγή απο εμένα ατοπημάτων, ξεχώρισα: οτι ο νηπιοβαπτισμός αποτελούσε σφραγίδα για τα νήπια.
Αρα, κατα την σχηματισμένη γνώμη μου, απο τις πληροφορίες που είναι φανερές στο site:
http://antiairetikos.blogspot.gr/201...#section_1.1.1
συνάγεται το συμέρασμα οτι το έθιμο δεν είναι απλά έθιμο ή κάτι σαν μια απλή συνήθεια, παρά αποτελεί ένα απο τα μέγιστα μυστήρια της εκκλησίας μας.

Και η δική μας προσέγγιση στα μυστήρια της εκκλησίας, θα πρέπει να είναι προσεκτικότερη.

Γιατι, κατα την ταπεινή μου γνώμη, ο Χριστιανισμός αποτελεί μύηση του Χριστιανού σε αυτά.

Εδώ θα τολμήσω να θέσω στην κρίση σας και την προσύλητη Υπατία, η οποία τράβηξε πάνω της την οργή των οργανωμένων εχθρών του Χριστιανισμού.

Παράθεση

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 10:14, 22-07-14:

Προφανώς και αποτελεί μέγα μυστήριο για την εκκλησία. Δεν μας απασχολεί όμως η θεολογική πλευρά του θέματος για το αν πρέπει να βαπτίζονται τα νήπια η όχι. Από τη στιγμή που είσαι Χ.Ο. το αποδέχεσαι, αλλιώς είσαι αιρετικός. Το θέμα είναι οι σχέσεις εκκλησίας-κράτους και πως αυτή εκμεταλλεύεται την βάπτιση για να δώσει βάρος στις πολιτικές της θέσεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 01-08-14 στις 16:24. Αιτία: split σε off-topic
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 21:02, 29-07-14:

Ο λόγος που εκκλησία επιμένει τόσο σθεναρά στο νηπιοβαπτισμό δεν είναι άλλος παρά τα έσοδα από τα φακελάκια που θα χάσουν αν καταργηθεί.
Επίτρεψέ μου να σου πω ότι είναι αρκετά ακραία η δήλωσή σου. Μην τα ισοπεδώσουμε όλα, ρε φίλε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 01-08-14 στις 16:25. Αιτία: split
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 21:28, 29-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Επίτρεψέ μου να σου πω ότι είναι αρκετά ακραία η δήλωσή σου. Μην τα ισοπεδώσουμε όλα, ρε φίλε!
Τι άλλος λόγος υπάρχει? Να γίνει το παιδί χριστιανός? Λες η βάπτιση παίζει ρόλο σε αυτό. Πόσοι βαπτισμένοι χριστιανοί υπάρχουν στην Ελλάδα που δε πατάνε στην εκκλησία ποτέ? Τι θα άλλαζε αν αυτοί δεν είχαν βαπτιστεί καν εκτός από το balance στα λογιστικά βιβλία της εκκλησίας?

Παράθεση

Απρόσεχτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Απρόσεχτος
Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O Απρόσεχτος έγραψε στις 10:40, 17-01-15:

Τι άλλος λόγος υπάρχει? Να γίνει το παιδί χριστιανός? Λες η βάπτιση παίζει ρόλο σε αυτό. Πόσοι βαπτισμένοι χριστιανοί υπάρχουν στην Ελλάδα που δε πατάνε στην εκκλησία ποτέ? Τι θα άλλαζε αν αυτοί δεν είχαν βαπτιστεί καν εκτός από το balance στα λογιστικά βιβλία της εκκλησίας?
Πιστεύεις οτι κατέχεις την γνώση του μυστηρίου του βαπτίσματος επαρκώς, έτσι ώστε να είσαι σε θέση να μιλήσεις για βαπτισμένους και αβάπτιστους;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 12:42, 17-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Απρόσεχτος
Πιστεύεις οτι κατέχεις την γνώση του μυστηρίου του βαπτίσματος επαρκώς, έτσι ώστε να είσαι σε θέση να μιλήσεις για βαπτισμένους και αβάπτιστους;
Το θέμα είναι να βαπτίζεται κάποιος επειδή θέλει και καταλαβαίνει όπως λες την όποια αξία μπορεί να έχει αυτό. Όχι να αποφασίζουν άλλοι για ένα άτομο αν θα βαπτιστεί σε ηλικία που αυτό δεν είναι σε θέση να κρίνει. Εγώ ας πούμε αν το είχα επιλογή δεν θα βαπτιζόμουν γιατί δεν πιστεύω. Παρόλα αυτά οι γονείς μου αποφάσισαν και το έκαναν. Κατάλαβες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 12:44, 17-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Απρόσεχτος
Ναι εσύ είσαι? Ο νηπιοβαπτισμός απο θεολογικής πλευράς αποτελεί την ένταξη του νέου χριστιανού στο σώμα της εκκλησίας, ταυτόχρονα με την κάθαρσή του από τα μέχρις εκείνης της στιγμής αμαρτήματά του. Είναι ένα από τα 7 μυστήρια της εκκλησίας. Συμβολίζει το θάνατο του παλαιού ανρθώπου και την αναγέννησή του ως νέου. Αυτά περί θεολογίας.

Τα παραπάνω έχουν νόημα μόνο και εφόσον οι γονείς είναι πιστοί χριστιανοί. Πιστός χριστιανός δεν σημαίνει πάω 10 λεπτά στην ανάσταση έτσι για το καλό. Οι περισσότετοι κάτοικοι Ελλάδος τέτοιοι χριστιανοί είναι. Αυτοί λοιπόν οι "χριστιανοί" βαφτίζουν τα παιδιά τους όχι γιατί έχουν κάποιο ηθικό ή θεολογικό κόλλημα αν δεν το κάνουν, αλλά μόνο και μόνο γιατί αποτελεί γιαυτούς έθιμο,κοινωνικό πρέπει, καθώς και ότι δέχονται πιέσεις από τις παλαιότερες γεννιές.

Αυτοί οι χριστιανοί λοιπόν θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους όπως οι ίδιοι, δηλαδή με την αντιμετώπιση της θρησκείας ως απλό έθιμο, οπότε η εκκλησία δεν πρόκειτε ποτέ να τους έχει σαν ενεργά μέλη, άρα πέραν από τα οικονομικά οφέλη του μυστηρίου δεν υπάρχει άλλος λόγος να βαφτίσουν τα παιδιά τους. Αν ένα παιδί από αυτά μεγαλώσει και θέλει να γίνει χριστιανός μπορεί κάλλιστα να βαπτιστεί. Δεν έχει έτσι άραγε και μεγαλύτερη ουσία το βάπτισμα όταν γίνεται για έναν άνθρωπο οικιοθελώς που καταλαβαίνει της ουσία του και επιλέγει να το κάνει?

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους