Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Το μενού της Καθαρής Δευτέρας

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:07, 23-02-12:

Θέλετε να μαζέψουμε εδώ συνταγές σχετικές με την Καθαρή Δευτέρα;

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να συνεισφέρω -γι' αυτό μάλλον περιμένω από εσάς ), διότι ούτε ταραμοσαλάτα δεν ξέρω να φτιάχνω, αν και την τσακίζω όπου τη βρω.
Οποιοδήποτε πιάτο σχετικό με την Καθ. Δευτέρα, καλοδεχούμενο! Μιαμ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 02:17, 24-02-12:

Ταραμοσαλάτα
Μόνο λευκός ταραμάς 150 γρ
ψωμί μπαγιάτικο μουσκεμένο και στυμμένο πολύ καλά 250 -300 γρ
λεμόνι 100 γρ.
και
λάδι 120 γρ.

και καλό χτύπημα...
Χτυπάς τον ταραμά με το 1/3 από το λάδι...και ρίχνεις σιγά σιγά το ψωμί και το υπόλοιπο λάδι..... στο τέλος προσθέτεις το λεμόνι σιγά σιγά....
Χτυπάς το μείγμα στο χέρι με το σύρμα ...ώσπου να γίνει αφρός.... και λευκός....
Δοκιμάζεις για να δεις αν θες να έχει περισσότερο λάδι ή λεμόνι....
Εγώ δεν χρησιμοποιώ γραμμάρια μόνο με το μάτι....κάνω τη συνταγή...

Ζεστή λαγάνα και ετοιμη η ταραμοσαλάτα για φάγωμα....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:28, 24-02-12:

Έχω ακούσει ότι την κάνουν και με πατάτα. Ποια είναι η πιο νόστιμη;

Ευχαριστώ VVV. Μου άνοιξες την όρεξη!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 02:29, 24-02-12:

Ψωμί η κλασική συνταγή....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 14:42, 24-02-12:

Πικάντικες γαρίδες.

1 κιλό γαρίδες
1 κρεμμύδι, 3 ή 4 πιπεριές
μπούκοβο, 2 ντομάτες φρέσκες (ή αποφλοιωμένες)

Τσιγαρίζεις λίγο το κρεμμύδι, σοτάρεις μαζί τους τις πιπεριές, προσθέτεις τη ντομάτα , το μπούκοβο (όσο θέλει κανείς)
αλάτι, πιπερι, και μόλις η σάλτσα δέσει, βαζεις και τις γαρίδες για 2 3 λεπτά.

Μπορεί να συνοδευτεί με ρύζι ή μακαρόνια.
Οι γαρίδες καλύτερα να είναι καθαρισμένες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 15:52, 24-02-12:

Χταπόδι βραστό
3 μικρά χταπόδια...Καθαρίζουμε την κοιλιά -δόντια- σακούλα του χταποδιού και τα πλένουμε
Τα βάζουμε σε βραστό νερό με λίγο ξύδι και τα ψήνουμε μέχρι να μαλακώσουν....
Δοκιμάζουμε για να δούμε αν έχει ψηθεί πιάνοντας το πάνω μέρος του πλοκαμιού με τα δύο δάχτυλα....πρέπει να είναι μαλακό...Τα βγάζουμε από την κατσαρόλα και τα αφήνουμε να κρυώσουν...
Λογικά με το βράσιμο σε ξυδόνερο θα έχει βγει η πέτσα του χταποδιού...αν δεν έχει βγει τις τραβάμε μένουν λευκά τα χταπόδια και τα κόβουμε σε λεπτές φέτες..
Τα σερβίρουμε με λάδι και λεμόνι ή λάδι και ξύδι....

Αν δεν φαγωθούν άμεσα τότε τα βάζουμε σε ένα βάζο με λάδι και ξύδι μέχρι να τα καλύψουμε πλήρως με το λαδόξυδο ....και το βάζουμε στο ψυγείο ή σε δροσερό μέρος....

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:57, 24-02-12:

Για πικνικ την Καθαρά Δευτέρα, τι έχετε γρήγορο να προτείνετε χωρίς πολλή προετοιμασία - η χωρίς καθόλου- ;;;; Γιατί ρύζια και μακαρόνια δεν ξέρω κατά πόσο θέλω να κουβαλάω...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:22, 24-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Για πικνικ την Καθαρά Δευτέρα, τι έχετε γρήγορο να προτείνετε
Με λαγάνα και ταραμοσαλάτα, εγώ τουλάχιστον είμαι κομπλέ.

Ε μετά έχει και τα τουρσιά και τις κονσέρβες...

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:22, 24-02-12:

Αν σου πω ότι εμένα μου φτάνει λαγάνα με ντιπ σκορδαλιά, θα με φασκελώσεις?

edit: Isiliel με πρόλαβες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christinelle : 24-02-12 στις 16:35.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 16:32, 24-02-12:

Ταραμοσαλάτα μιαμ μιαμ... πεθαίνω
Εμείς την φτιαχνουμε με πατάτα, όπως και την σκορδαλιά. Ισως να είναι λίγο πιο έντονη η γευση της με την πατατα αλλά η υφη της πολύ καλύτερη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους