Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγορά εισιτηρίων μέσω internet

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 20:33, 29-10-07:

Γεια σας,
σκοπεύω να κάνω ένα ταξιδάκι γύρω στα Χριστούγεννα οπότε ψάχνω από τώρα για εισιτήρια. Έψαξα λοιπόν στο airtickets.gr και βρήκα κάποια με πολύ καλύτερη τιμή από αυτήν που μου είπαν σε ταξιδιωτικά γραφεία.
- Εκτός από την προμήθεια που παίρνουν τα γραφεία, δικαιολογείται αύξηση 110? σε ποσό 230? (που έχει στο internet);
- Πόσο αξιόπιστο είναι το συγκεκριμένο site; Έχει αγοράσει κανείς από αυτό;
- Απ' ότι βλέπω έχει την επιλογή να κάνεις κράτηση μέσω τηλεφώνου. Το ξέρω ότι μόνο αν πάρω τηλέφωνο θα είμαι σίγουρος, αλλά μπορώ να κάνω κράτηση μόνο με χρήση κάρτας;
- Επίσης δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς χρεώνεται η κάρτα σου μόνο δίνοντας τον αριθμό και τα στοιχεία, αφού ουσιαστικά δεν έχεις υπογράψει πουθενά (όπως γίνεται στα καταστήματα). Πως εξασφαλίζεται ο ιδιοκτήτης της κάρτας;
Αυτά μου έρχονται προς το παρόν, αν ξέρει κάποιος, hit me...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 21:45, 29-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
... airtickets.gr...

- Εκτός από την προμήθεια που παίρνουν τα γραφεία, δικαιολογείται αύξηση 110? σε ποσό 230? (που έχει στο internet);
- Απ' ότι βλέπω έχει την επιλογή να κάνεις κράτηση μέσω τηλεφώνου. Το ξέρω ότι μόνο αν πάρω τηλέφωνο θα είμαι σίγουρος, αλλά μπορώ να κάνω κράτηση μόνο με χρήση κάρτας;
- Επίσης δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς χρεώνεται η κάρτα σου μόνο δίνοντας τον αριθμό και τα στοιχεία, αφού ουσιαστικά δεν έχεις υπογράψει πουθενά (όπως γίνεται στα καταστήματα). Πως εξασφαλίζεται ο ιδιοκτήτης της κάρτας;

1ον) Όταν λές αύξηση ?110 δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Δλδ το τελικό ποσό ποιο είναι? ?340? Το πρακτορείο μπορεί να σε ενημερώσει για το ποσοστό της προμήθειας που κρατάει (εφόσον ρωτήσεις) οπότε μπορείς να καταλάβεις αν το ποσό που σου λέει είναι σωστό ή όχι.

2ον) Για να έχει Νο Τηλεφώνου σημαίνει ότι μπορείς να καλέσεις κ να κάνεις την κράτησή σου κ τηλεφωνικά, ακριβώς δλδ όπως θα την έκανες κ διαδικτυακώς από μόνος σου. Απλά να ξέρεις ότι ενδεχομένως οι τιμές να μην είναι ίδιες. Δλδ μπορεί κάποιες τιμές να ισχύουν μόνο για κράτηση μέσω internet, ακόμα κ να υπάρχει διαθεσιμότητα για τη συγκεκριμένη τιμή κατά την τηλεφωνική κράτηση (απασχολείται βλέπεις κάποιος υπάλληλος εκείνη τη στιγμή κ πρέπει με κάποιο τρόπο να πληρώσεις κ αυτόν ). Επίσης, εννοείται πως δίνοντας την πιστωτική σου κάρτα κάνεις κράτηση, τουλάχιστον αν σε ενδιαφέρει μια εγγυημένη κράτηση η οποία δεν θα ακυρωθεί αργότερα.

3ον) Όσο για τα στοιχεία της κάρτας...
γνωρίζω ότι στα ξενοδοχεία (τα οποία έχουν την ίδια φιλοσοφία με τις αεροπορικές εταιρείες) όταν δίνεις την κάρτα σου για εγγύηση, το ξενοδοχείο παίρνει απλά προέγκριση, δλδ δεσμεύει το ποσό μέχρι την άφιξή σου κ μετά την άφιξη χρεώνει. Όμως διαδικτυακώς ή κ τηλεφωνικώς σε κρατήσεις αεροπορικών εισητηρίων, αυτό δε γίνεται νομίζω, γιατί χρεώνουν με την μία προκειμένου να εκδοθεί το εισητήριο. Κ σίγουρα δεν ζητούν αριθμό ταυτότητας. Τώρα αν είναι κλεμμένη η κάρτα, είτε θα έχει μπλοκαριστεί η κάρτα γιατί θα έχει ειδοποιήσει ο κάτοχός της την τράπεζα κ με το που θα περάσει από το μηχάνημα για χρέωση μέσω συστήματος, θα βγει αρνητική, είτε το αντίθετο, δλδ αν δεν έχει προλάβει να μπλοκαριστεί θα χρεωθεί κανονικά, αλλά θα φαίνεται η συναλλαγή οπότε θα εντοπιστεί αργότερα.

Κ τέλος, από το συγκεκριμένο ιστότοπο δεν έχω κάνει κράτηση, οπότε δεν γνωρίζω πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι.

αυτά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 21:45, 29-10-07:

Εγώ έχω αγοράσει 2 ή 3 φορές και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Το εισιτήριο στην χειρότερη περίπτωση στάλθηκε μέσα σε μια εβδομάδα (το παρήγγειλα από το εξωτερικό και χρειάστηκε να μου το στείλουν με κούριερ). Μάλιστα επειδή μια φορά καθυστέρησαν κατά 1 ημέρα με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν προσωπικά. Είναι άψογοι

ναι, εγώ με κάρτα τα έκλεισα τα εισιτήρια.

Αν δεις η κάρτα σου έχει 2 νούμερα,ένα σε κάθε όψη της. Στην μπροστά όψη είναι ο αριθμός λογαριασμού σου. Στην πίσω όψη είναι ένας προσωπικός αριθμός. Για να επιβεβαιώσεις ότι είσαι ο κάτοχος της κάρτας, απλά πρέπει να δώσεις τα 3 τελευταία ψηφία του προσωπικού σου αριθμού (CSV νομίζω λέγονται ή κάπως έτσι) στην ειδική φόρμα που θα συμπληρώσεις. Είναι εύκολο. Έχει εικόνες για να σε καθοδηγούν στο site

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 21:53, 29-10-07:

Κοιτα... το συγκεκριμενο σαιτ, ειναι ενος ταξιδιωτικου γραφειου.
μπορεις να βρεις την πτηση που θες, πχ. αθηνα μιλανο 7.45 και τουμπαλιν 10.45 στις ταδε ημερομηνιες, και ΝΑ ΤΙΣ ΚΛΕΙΣΕΙΣ πηγαινοντας ειτε στο ιδιο το ταξιδιωτικο (που ειναι στο χαλανδρι) ειτε σε οποιοδηποτε αλλο ταξιδιωτικο που ειναι κοντα σου.

αυτο με την τιμη δεν το καταλαβα,λογικα δε θα επρεπε να εχει τοσο μεγαλη διαφορα.

μια φορα εχω κλεισει μεσω του συγκεκριμενου γραφειου (οχι απευθειας απο το σαιτ, αλλα βρισκοντας εκει την πτηση και τηλεφωνωντας τους) και δεν εμεινα ευχαριστημενη... οι περισσοτερες πτησεις της ημερας ειχαν ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ καθυστερηση περιπου 7 ωρες και δεν με ενημερωσαν, με αποτελεσμα και να περιμενω και να χασω τις επομενες πτησεις,αλυσιδωτα!

βρες τι θες και εκτυπωσε το χαρτι, μετα πηγαινε σε ενα αντικειμενικα καλο γραφειο και ζητα να σου κλεισουν την ιδια πτηση επιτοπου.
η καλυτερη λυση!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 22:09, 29-10-07:

Χμ... περίεργο πάντως αυτό με την έλλειψη ενημέρωσης. Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Και γενικά αγοράζω τα αεροπορικά μου εισιτήρια μέσω ίντερνετ και μπορώ να πω ότι συμφέρει. Γλιτώνεις και κόπο (5 κλικ κ τελείωσες) και χρήμα, ακόμη και αν κλείσεις το εισιτήριο από το site της αεροπορικής εταιρίας και όχι από το ταξιδιωτικό πρακτορείο (π.χ. όταν ήμουν Κύπρο το εισιτήριο πήγαινε-έλα Θεσ/νικη-Λάρνακα μου έβγαινει 20 ευρώ λιγότερα από το να το έκλεινα από το γραφείο τους).

Οπότε fandago νομίζω το αν θα πρέπει να κλείσεις εισιτήριο μέσω διαδικτύου εξαρτάται:
*από το αν βολεύει να πας σε ταξιδιωτικό πρακτορείο
*από το πόσο φοβάσαι να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου
*από την πόση διαφορά είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις σε περίπτωση που υπάρχει διαφορά μεταξύ του να κλείσεις το εισιτήριο μέσω διαδικτύου και μέσω του ίδιου του πρακτορείου face 2 face.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 22:35, 29-10-07:

μισο λεπτο παιδια, μιλαμε για κρατηση ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ η μεσω του συγκεκριμενου σαιτ?

γιατι κι εγω μονο απο νετ κλεινω τωρα πια... και ειμαι ευχαριστημενη παρα πολυ..
αλλα ΟΧΙ απο το airtickets.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 22:58, 29-10-07:

Λοιπόν σας ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ για τις απαντήσεις σας

Να ξεκαθαρίσω τις όποιες απορίες. Βρήκα εισιτήρια από το site στα 228? από συγκεκριμένη εταιρεία και από το ταξιδιωτικό γραφείο μου είπαν (συγκεκριμένα σε άλλον που πήγε για εμένα) για τις ίδιες ημερομηνίες με την ίδια εταιρεία 330?. Για τέτοια διαφορά μιλάω. Η εξήγηση ήταν ότι μπορεί στο internet να διαθέτουν φθηνότερα.
Αν μπορούσες να μου πεις MonaXoS την διαδικασία που χρειάζεται για να κλείσεις τα εισητήρια (και αυτήν που ακολουθεί αφού τα κλείσεις) και αν έχεις χρησιμοποιήσει την διαδικασία του τηλεφώνου (ή εσύ Giovanna που την χρησιμοποίησες). Στο τηλέφωνο κάνω τα ίδια (συμπλήρωση στοιχείων) και δίνω και εκεί την κάρτα μου; Και επειδή όντως την φοβάμαι γιατί είναι πιστωτική, μήπως είναι προτιμότερο να δώσω τα στοιχεία μέσω τηλεφώνου; Έτσι κι αλλιώς όμως, όταν πατάω κράτηση μου βγάζει το εξής μήνυμα:
Προβλημα τιμών! Δεν μπορούμε να δώσουμε τιμή για την πτήση (-εις) που επιλέξατε. Παρακαλούμε πάτε στην προηγούμενη σελίδα, αλλάξτε τις προτιμήσεις σας και κάντε νέα προσπάθεια.
Επίσης αυτό που είπες Giovanna:
Κοιτα... το συγκεκριμενο σαιτ, ειναι ενος ταξιδιωτικου γραφειου.
μπορεις να βρεις την πτηση που θες, πχ. αθηνα μιλανο 7.45 και τουμπαλιν 10.45 στις ταδε ημερομηνιες, και ΝΑ ΤΙΣ ΚΛΕΙΣΕΙΣ πηγαινοντας ειτε στο ιδιο το ταξιδιωτικο (που ειναι στο χαλανδρι) ειτε σε οποιοδηποτε αλλο ταξιδιωτικο που ειναι κοντα σου.
πιστεύεις ότι αν δοκιμάσω άλλο ταξιδιωτικό γραφείο μπορεί να έχει όντως τιμές που να είναι πιο κοντά (+20? πχ) στην τιμή που βρίσκω στο net;

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:11, 30-10-07:

Όσον αφορά την Aegean (μπορεί να 'ναι άσχετο με το airtickets ) γράφεις κι ένα mail οπότε σου στέλνεται κι εκεί η "απόδειξη", που είναι εισητήριο κι απόδειξη μαζί.

Αν τυχόν γίνει καμιά στραβή έχεις αυτό που σου δείχνει αναλυτικά πόσα έδωσες.
Ελπίζω να 'χει παρόμοιο για airtickets.

Εγώ το 'χω χρησιμοποιήσει κάμποσες φορές το e-booking, αρκετά εξυπηρετικό.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 00:28, 30-10-07:

Η διαδικασία για online κράτηση είναι απλή. Επιλέγεις πτήση/ωρα/προορισμο κτλ. Επόμενη σελίδα βλέπεις την τιμή. Μετά βάζεις τα στοιχεία της κάρτας και τα στοιχεία του επιβάτη (αν θες να κλεισεις εισιτήριο για εσένα τότε προφανώς βάζεις δυο φορές τα δικά σου ). Επόμενη σελίδα σου βγάζει ξανά όλα τα στοιχεία (ονοματα, τελική τιμή κτλ) και επιβεβαιώνεις. Περιμένεις λίγα δευτερόλεπτα και σου πετάγεται η σελίδα που λέει ότι όλα είναι ΟΚ. Μετά απλά περιμένεις το ταχυδρομείο. Για εντός Ελλάδος (κ ιδιαίτερα εντός Αθηνών) χρειάζεται να περιμένεις 2-3 ημέρες το πολύ. Στο πακέτο που σου στέλνουν έχεις κανονικά το εισιτήριό σου και την απόδειξη από το κατάστημα για το ακριβές ποσό που σου χρέωσαν στην κάρτα (όπως δηλαδή θα έπαιρνες απόδειξη αν αγόραζες από τον μπακάλη της γειτονιάς σου με κάρτα).

Αν μπεις στη σελίδα αποκλείεται να χαθείς. Τα έχει όλα βήμα - βήμα. Εξηγεί τα πάντα

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 00:41, 30-10-07:

Λοιπόν σας ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ για τις απαντήσεις σας

Να ξεκαθαρίσω τις όποιες απορίες. Βρήκα εισιτήρια από το site στα 228? από συγκεκριμένη εταιρεία και από το ταξιδιωτικό γραφείο μου είπαν (συγκεκριμένα σε άλλον που πήγε για εμένα) για τις ίδιες ημερομηνίες με την ίδια εταιρεία 330?. Για τέτοια διαφορά μιλάω. Η εξήγηση ήταν ότι μπορεί στο internet να διαθέτουν φθηνότερα.
Αν μπορούσες να μου πεις MonaXoS την διαδικασία που χρειάζεται για να κλείσεις τα εισητήρια (και αυτήν που ακολουθεί αφού τα κλείσεις) και αν έχεις χρησιμοποιήσει την διαδικασία του τηλεφώνου (ή εσύ Giovanna που την χρησιμοποίησες). Στο τηλέφωνο κάνω τα ίδια (συμπλήρωση στοιχείων) και δίνω και εκεί την κάρτα μου; Και επειδή όντως την φοβάμαι γιατί είναι πιστωτική, μήπως είναι προτιμότερο να δώσω τα στοιχεία μέσω τηλεφώνου; Έτσι κι αλλιώς όμως, όταν πατάω κράτηση μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Επίσης αυτό που είπες Giovanna:

πιστεύεις ότι αν δοκιμάσω άλλο ταξιδιωτικό γραφείο μπορεί να έχει όντως τιμές που να είναι πιο κοντά (+20? πχ) στην τιμή που βρίσκω στο net;
χμ ισως ειναι καθαρα ιντερνετικη προσφορα...
αλλα δε χανεις τιποτα να ρωτησεις και σε αλλο γραφειο,ποτε δε ξερεις. αλλιως, τα κλεινει μεσω νετ.
airtickets δεν εχω κλεισει ποτε, δε γνωριζω τη διαδικασια...
aegean εχω κλεισει απειρες φορες, εδω ΠΑΝΤΑ μεσω νετ ειναι 10ε φτηνοτερο καθε εισητηριο που κλεινεις...
ειναι απολυτα ασφαλης η διαδικασια, σου στελνουν αποδειξη στο μειλ σου και πληροφοριες πτησης στο κινητο σου!

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 02:57, 30-10-07:

Tαξιδεψα το καλοκαιρι κλεινοντας τα εισιτηρια απ'αυτο το σαιτ..Εντυπωσεις : πολυ καλη διαφορα τιμης απο αυτο στα πρακτορεια, αρχικα. Ο τυπος των εισιτηριων που πηραμε ηταν ηλεκτρονικος, που θα πει οτι μεχρι να φτασουμε στο αεροδρομιο δεν ειχαμε χαρτι στα χερια μας, αλλα μας το τυπωσαν εκει οταν φτασαμε. Αυτο προσωπικα θα μου δημιουργουσε τεραστιο αγχος για το αν τα εισιτηρια ειναι σιγουρα και δεν προεκυπτε προβλημα, αν απο ενα δικο μου λαθος δεν χρειαζοταν να μιλησω μαζι τους και τηλεφωνικα ωστε να τα επιβεβαιωσω ολα. Η χρεωση της καρτας γινεται οπως σε ολα τα ηλεκτρονικα μαγαζια, με τα οποια εγω εχω αποθρασσυνθει τελειως, και νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα για λανθασμενη χρεωση η κατι τετοιο.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 03:25, 30-10-07:

Για να μην αγχώνεσαι για την κάρτα σου πήγαινε βγάλε μία χρεωστική και κράτα μέσα ένα μίνιμουμ ποσό. Στα υπόλοιπα με κάλυψαν τα πιδιά

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 08:51, 30-10-07:

ναι βρε μην αγχωνεσαι, εμεις με τη δουλεια τα εχουμε καταργησει εντελως τα κανονικα εισιτηρια εδω και κανα χρονο.. μονο ηλεκτρονικα τωρα πια που εχουν σχεδον ολες οι εταιριες (ακομα και η ολυμπιακη)
για να εισαι και 1000% σιγουρος οτι δεν θα εχεις προβλημα στο τελος, σημειωσε σε ενα χαρτακι ή στο κινητο σου και τον αριθμο του εισιτηριου (e-tkt number) και εισαι πανετοιμος..
καλο ταξιδι και να μας δειξεις φωτογραφιες..

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 09:01, 30-10-07:

η διαφορά στη τιμή δεν αφορά μόνο τη σχέση ιντερνετ - πρακτορεία:

οι θέσεις μέσα στο αεροπλάνο χρεώνονται διαφορετικά, παρόλο που μιλάμε για την ίδια πτήση (προφανώς δεν αναφέρομαι σε business - economy, αλλά σε economy-economy). Αν είσαι τυχερός και υπάρχουν οι φτηνές θέσεις (που υπάρχουν όταν κλείνεις πολύύύύύύύ νωρίς μέσω ίντερνετ), τις κλείνεις και εύχεσαι να μη σου τύχει τίποτα μέχρι τότε

στα πρακτορεία, μπορείς να μπεις και σε waiting list και γενικότερα, αν η σχέση με τον πράκτορα κρατάει καιρό, υπάρχουν και άλλες διευκολύνσεις που μπορεί να φανούν χρήσιμες. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, που απλά μπαίνεις για ένα εισητήριο, σε ό,τι και να βρεθεί, υπολόγιζε μια προμήθεια της τάξης του 5% περίπου.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 09:03, 30-10-07:

βασικά το airtickets.gr σου στέλνει κανονικό εισητήριο, όχι e-ticket (δηλαδή ένα απλό χαρτί που γράφει κάποια στοιχεία και κωδικούς). Αντίθετα η aegean και η Cyprus Airlines (αν θυμάμαι καλά δλδ για την Cyprus...) απλά σου στέλνουν ένα e-mail με κάποια στοιχεία το οποίο πρέπει να εκτυπώσεις και να παρουσιάσεις στο αεροδρόμιο για να πάρεις την κάρτα επιβίβασης. Έχω δοκιμάσει κ τους δύο τρόπους και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:48, 31-10-07:

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους. Ομολογουμένως με κάνατε να νιώσω περισσότερη ασφάλεια. Σήμερα θα πάω να ελέγξω αν εκδόθηκε η χρεωστική μου visa electron. Μπορώ να την χρησιμοποιήσω σε αυτό το site έτσι;
Φυσικά αν καταφέρω και πάω το ταξιδάκι μου θα έχετε bonus φωτογραφίες.
Μια άλλη (χαζή μάλλον) απορία που έχω, είναι κατά πόσον το εισιτήριο είναι καθαρά ονομαστικό. Θα ήθελα πχ να βγάλω ένα σε ένα όνομα, αλλά αν το παιδί τελικά δεν καταφέρει να έρθει, να το πάρει άλλος. Γίνεται;
Επίσης πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι η χρέωση θα είναι αυτή που βλέπω και δεν θα μου χρεώσουν το εισιτήριο όπως θα είναι σε 3 ώρες που μπορεί να έχει ανέβει;
Και τέλος, με προβληματίζει τι γεγονός ότι στην official σελίδα της εταιρείας με την καλύτερη προσφορά, οι τιμές είναι διαφορετικές (μάλλον πιο ακριβές)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fandago : 31-10-07 στις 11:57.
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:08, 31-10-07:

Έχω πολύ ευχάριστα νέα. Σήμερα τους πήρα τηλέφωνο έτοιμος να αγοράσω τα εισιτήρια με την πιστωτική μου κάρτα. Εξυπηρετικότατοι, μου έλυσαν όλες τις απορίες χωρίς δυσφορία και μου είπαν ότι υπάρχει η δυνατότητα αν θέλω να καταθέσω τα λεφτά σε δικό τους λογαριασμό, αν δεν θέλω να χρησιμοποιήσω κάρτα. Μεγάλη μου χαρά! Ακόμα μεγαλύτερη ήταν όταν μου είπε ότι έχω την δυνατότητα να μην τα καταθέσω άμεσα, αλλά μέχρι τις 6 Νοεμβρίου δλδ μία εβδομάδα μετά. Και σαν να μην έφτανε αυτή μου η χαρά, δεν έχω καμία δέσμευση μέχρι τότε, μιας και προς το παρόν είναι απλώς κράτηση, η οποία μπορεί να ακυρωθεί αν θελήσω! Οπότε αναμένω για την απίθανη περίπτωση να βρω φθηνότερα εισιτήρια, αλλιώς τα πληρώνω και είμαι έτοιμος.
Οπότε παιδιά σας ανακοινώνω και επίσημα, ότι πρωτοχρονιά θα κάνω στην Πράγα!!
Σας ευχαριστώ και πάλι για την άμεση βοήθεια σας.

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 15:16, 31-10-07:

αχ τι ωραια!!!! μπραβο fandago!!! μου φεραν κατι σοκολατες απο την πραγα χθεςςςςςςςςς... μουουουουουουουουρλια σου λεω...
εχμ.. ναι..
παρασυρθηκα...
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ!!!!!!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 23:47, 09-11-07:

Λοιπόν, αγόρασα τα εισιτήρια τελικά 6 μέρες πριν λήξει η προθεσμία που μου έδωσαν και μου ζήτησαν να δώσω 10? παραπάνω το εισιτήριο, με την αιτιολογία ότι η εταιρεία τα αύξησε λόγω αύξησης στην τιμή πετρελαίου!! Άκουσον άκουσον!! Ουσιαστικά, πλήρωσα τα εισητήρια σαν να τα έκλεινα εκείνη την ημέρα, ενώ ο κύριος μου είπε ότι τα είχε κλείσει! Και ρωτάω εύλογα κι εγώ "και αν τα είχα αγοράσει τότε, τι τιμή θα πλήρωνα;" "εκείνης της ημέρας φυσικά"! Μας δούλεψε κανονικά δηλαδή ο κύριος.

Επειδή πολύ τους εξύμνησα λοιπόν, βγαίνω σήμερα εδώ και το καταγγέλλω, αλλά και το επισημαίνω παράλληλα για να μην εξαπατηθείτε και εσείς...

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 00:05, 10-11-07:

Λοιπόν, αγόρασα τα εισιτήρια τελικά 6 μέρες πριν λήξει η προθεσμία που μου έδωσαν και μου ζήτησαν να δώσω 10? παραπάνω το εισιτήριο, με την αιτιολογία ότι η εταιρεία τα αύξησε λόγω αύξησης στην τιμή πετρελαίου!! Άκουσον άκουσον!! Ουσιαστικά, πλήρωσα τα εισητήρια σαν να τα έκλεινα εκείνη την ημέρα, ενώ ο κύριος μου είπε ότι τα είχε κλείσει! Και ρωτάω εύλογα κι εγώ "και αν τα είχα αγοράσει τότε, τι τιμή θα πλήρωνα;" "εκείνης της ημέρας φυσικά"! Μας δούλεψε κανονικά δηλαδή ο κύριος.

Επειδή πολύ τους εξύμνησα λοιπόν, βγαίνω σήμερα εδώ και το καταγγέλλω, αλλά και το επισημαίνω παράλληλα για να μην εξαπατηθείτε και εσείς...
Εμενα τουλαχιστον δεν μου φαινεται παραξενο. Παγια τακτικη νομιζω ειναι αυτη. Σου κρατησε τη θεση του εισιτηριουμ οχι την τιμη, οποτε οταν αυτη αυξηθηκε τι επρεπε να κανει; Να την πληρωσει απο την τσεπη του; Για αυτο τον λογο σου δινεται η δυνατοτητα να το ακυρωσεις αν θες. Αλλιως, αν εισαι βεβαιος και δεν σ ενδιαφερει η ακυρωση, το αγοραζεις εκεινη την στιγμη με την τρεχουσα τιμη και εισαι κυριος.

Μπορει βεβαια καποιος αλλος να εχει διαφορετικη αποψη, αλλα εμενα δεν κανει εντυπωση...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 00:34, 10-11-07:

Ναι, η κράτηση θέσης (δλδ χωρίς να πληρώσεις το εισιτήριο) δεν σημαίνει ότι η τιμή θα παραμείνει η ίδια. Δεν είναι κάτι περίεργο αυτό. Γι' αυτό όταν βρίσκουμε φτηνά εισιτήρια καλά είναι να τα αγοράζουμε άμεσα, γιατί αργότερα μπορεί να ανέβουν οι τιμές (ή και να πέσουν βέβαια, τζόγος είναι αυτός ).

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 02:20, 10-11-07:

Ακόμα μεγαλύτερη ήταν όταν μου είπε ότι έχω την δυνατότητα να μην τα καταθέσω άμεσα, αλλά μέχρι τις 6 Νοεμβρίου δλδ μία εβδομάδα μετά.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Σου κρατησε τη θεση του εισιτηριουμ οχι την τιμη, οποτε οταν αυτη αυξηθηκε τι επρεπε να κανει; Να την πληρωσει απο την τσεπη του; Για αυτο τον λογο σου δινεται η δυνατοτητα να το ακυρωσεις αν θες. Αλλιως, αν εισαι βεβαιος και δεν σ ενδιαφερει η ακυρωση, το αγοραζεις εκεινη την στιγμη με την τρεχουσα τιμη και εισαι κυριος.
Δεν διαφωνώ σε αυτά που λέτε, αλλά ο κύριος με τον οποίο συνεννοήθηκα μου είπε ότι μπορώ να πάρω τα εισιτήρια και απλά να πληρώσω μέχρι τις 6 Νοεμβρίου και μάλιστα αν θέλω μπορώ να τα ακυρώσω. Σίγουρα, αν είχα περισσότερη εμπειρία στο θέμα, δεν θα έκανα τέτοια βλακεία να θεωρήσω ότι μου κάνουν τέτοια χάρη. Μάλιστα, αφού είναι αυτή η τακτική, δεν θα είχε λόγο να μου πει ότι "ξέρετε ανέβηκε η τιμή της βενζίνης και αναγκαστικά ανέβασε η εταιρεία τα εισιτήρια". Θα έλεγε κατευθείαν, "ξέρετε σας είχα κάνει κράτηση, δεν τα είχατε αγοράσει τότε, τα αγοράσατε τώρα".
Οπότε εγώ αυτή τη στιγμή, νοιώθω ότι εξαπατήθηκα και γιαυτό το λέω. Όχι φυσικά ότι δεν έχετε δίκιο ότι είχε κάνει απλά κράτηση.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 09:15, 10-11-07:

εγώ πάλι είχα κλείσει τα αεροπορικά εισιτήρια για αθήνα-βαρκελώνη
βαρκελώνη - μαδρίτη και μαδρίτη -αθήνα από το νετ και συγκεκριμένα από το σάιτ της αεροπορικής (vueling). για να 'ημουν σίγουρη είχα βάλει ακριβώς τα λεφτά, μη μου πάρουν έξτρα και η διαδικασία ήταν αρκετά απλή. αμέσως μου έστειλαν και μαίλ για εξακρίβωση και άλλες πληροφορίες. επίσης 2 μέρες πριν το ταξίδι μου έστειλαν και άλλο μαίιλ για υπενθύμιση

Παράθεση

emmanouelades

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη emmanouelades
H emmanouelades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H emmanouelades έγραψε στις 11:48, 01-06-10:

Αααα κ εγώ πάντα με αυτό ταξίδευα και ήμουν πολύ ευχαριστημένη μέχρι που πριν απο κανα μήνα περίπου ανακάλυψα ένα καινούργιο πρακτορείο στον Πειραιά που δουλέυουν μέσα πολλά νέα παιδιά τα οποία μου δίνουν πάντα και τις φθηνότερες τιμές και την καλύτερη εξυπηρέτηση. air fast tickets λέγεται και το site τους είναι το airfasttickets.gr. Δεν έχω δει πιο εύκολη στην χρήση και πιο ευχάριστη σελίδα για εισιτήρια απο αυτή. Τα παιδιά είναι πολύ καλά και αξίζουν πιστεύω τη στήριξη μας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rose25 (Φαίη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rose25
H Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H rose25 Smile and everything is going to be ok!! έγραψε στις 09:47, 14-07-10:

Πρόσφατα αγόρασα εισιτήρια μέσω του airtickets.gr και ταξίδεψα μια χαρά. Το μόνο που πρέπει να προσέξετε είναι όταν κάνετε αγορές μέσω ίντερνετ καλό είναι να μην χρησιμοποιείτε πιστωτική κάρτα αλλά τις pre-paid κάρτες που έχουν βγάλει τελευταία οι τράπεζες. Αυτή η κάρτα δεν έχει λογαριασμό ούτε όνομά γιαυτό και είναι ασφαλής στο ίντερνετ. Την φορτώνετε με όσα χρήματα χρειάζεστε κάθε φορά. 'Όλες οι σελίδες την αναγνωρίζουν σαν πιστωτική κάρτα. Επίσης το airitickets.gr ήταν άψογο στην εξυπηρέτησή.

Ευχαριστώ....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dsk_27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dsk_27
H dsk_27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H dsk_27 έγραψε στις 21:04, 19-01-11:

παιδια εγω οσες φορες εχω συνεργαστει με το airtickets.gr δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Οντως οι τιμες ειναι πολυ καλες και εχουν και πολυ καλο after sale service.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 19-01-11 στις 21:20. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:38, 20-09-11:

Θελω σε εναν μηνα περιπου να κανω ενα ταξιδι. Επειδη ομως το budget ειναι πολυ μικρο, και επειδη το καραβι και θα μου κοστισει αρκετα τελικος (ισως μου βγουν πιο φτηνα τα αεροπορικα) και θα μου φαει και παραπολλες ωρες, ενω δεν εχω πολλες να διαθεσω, προσπαθω να βρω τον καλητερο δυνατο συνδιασμο.

Στην προσπαθεια μου καταφερα να βρω εισητηρια για μερα μου με βολευει σε τιμη περιπου ιδια με αυτην του καραβιου.
Εκει που κολαω ομως ειναι οτι δεν εχω κανει ποτε κρατιση απο internet υπαρχουν καπια πραγματακια που δεν ξερω πως ακριβος ειναι και τι παιζετε.
Μιλαμε για την ολυμπιακη. Το συγκεκριμενο εισητιριο λοιπον ειναι στην κατηγορια "οικονομικη με περιορισμους" και φοβαμε το τι περιορισμοι ειναι αυτοι. Απο οτι ειδα στο site της εταιριας ειναι περιορισμοι ως προς το οτι δεν μπορω να παρω πισω τα λευτα μου αν ακυρωσω το εισιτηριο, και αν θελησω να το αλλαξω εχει καπια διαφορα στην χρεωση (τιποτα απο τα δυο δεν παιζουν). Ειναι ομως μονο αυτα; Επισης, εκει που ειδα αυτα, ελεγε κατι για τελη συναλαγης μεσω web και τελη εξαργυρωσης. Αυτο συμενει οτι θα χρεωθω "κερατιατικα" αν τα κλεισω απο το internet; Αν παω σε πρακτοριο θα μπορουν να μου κλεισουν εισητηριο σε τοσο χαμηλη τιμη η πουλανε μονο πιο ακριβης κατηγοριας;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:50, 20-09-11:

Διάβασε τους περιορισμούς και θα δεις τι είναι. Συνήθως είναι για αλλαγές, κτλ.
Τα πρακτορεία όχι, δεν θα στο κλείσουν φθηνότερα. Πώς θα βγάλουν το ψωμί τους; Κλέφτες θα γίνουν;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 23:15, 20-09-11:

Απο οτι καταλαβα απο το site οι περιορισμοι ειναι σε αλλαγες και επιστροφη σε περιπτωση ακυρωσεις του εισιτηριου. Μονο αυτα δλδ ειναι; Και σου βγαινει τοσο πιο φτηνα το εισιτηριο;

Σε πρακτοριο πιο φτηνα οχι, ιδιας τιμης; Αν αυτο το εισιτηριο κανει 50 ευρο πχ μεσω του σιτε, μπορω να κλεισω απο πρακτοριο με 50;
Αν πληρωσω με καρτα μεσω ιντερνετ θα πληρωσω καπια προμυθεια στην τραπεζα η τιποτα;

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:36, 20-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Απο οτι καταλαβα απο το site οι περιορισμοι ειναι σε αλλαγες και επιστροφη σε περιπτωση ακυρωσεις του εισιτηριου. Μονο αυτα δλδ ειναι; Και σου βγαινει τοσο πιο φτηνα το εισιτηριο;

Σε πρακτοριο πιο φτηνα οχι, ιδιας τιμης; Αν αυτο το εισιτηριο κανει 50 ευρο πχ μεσω του σιτε, μπορω να κλεισω απο πρακτοριο με 50;
Αν πληρωσω με καρτα μεσω ιντερνετ θα πληρωσω καπια προμυθεια στην τραπεζα η τιποτα;
Κοίτα, από site συνήθως σου χρεώνουν την υπηρεσία. Πχ η Aegean σου χρεώνει 10€ νομίζω.
Το πρακτορείο ΚΑΤΙ θα σου χρεώσει, κάτι πρέπει να βγάλει και αυτό. Τι να σου πω όμως, μπορεί αν το παζαρέψεις να στο ρίξουν στο πρακτορείο.

Προμήθεια ... εξαρτάται από την κάρτα και τον φορέα. Αν υπάρχει προμήθεια στο γράφει εκείνη την ώρα - πριν πληρώσεις φυσικά.

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 00:47, 21-09-11:

Επισης, εκει που ειδα αυτα, ελεγε κατι για τελη συναλαγης μεσω web και τελη εξαργυρωσης. Αυτο συμενει οτι θα χρεωθω "κερατιατικα" αν τα κλεισω απο το internet; Αν παω σε πρακτοριο θα μπορουν να μου κλεισουν εισητηριο σε τοσο χαμηλη τιμη η πουλανε μονο πιο ακριβης κατηγοριας;
Ότι είναι να πληρώσεις θα στο γράψει.Δεν έχει κάποια κρυφή χρέωση.
Τώρα από ίντερνετ συνήθως είναι γύρω στα 10 ευρώ φθηνότερα στα κλασσικά εισητήρια. Μπορεί δηλαδή να βρεις το ίδιο εισητήριο με μια απόκλιση συνήθως 10 ευρώ.
Το καλό μέσω ίντερνετ είναι ότι μπορεί να πετύχεις κάποιες προσφορές.
Επίσης είναι λίγο ταλαιπωρία με την εξαργύρωση εισητηρίου στην περίπτωση που το έχεις κλείσει μέσω σάιτ εισητηρίου και θες να το ακυρώσεις γιατί τα λεφτά θα πρέπει να τα πάρεις από τη μεσάζουσα εταιρεία.

Γενικά για την κράτηση εισητηρίου μέσω ίντερνετ συμπληρώνεις τα στοιχεία σου ( σε λατινικά όπως τα έχεις στην ταυτότητα) και όταν έρθει η ώρα της πληρωμής εισάγεις ένα κωδικό που σου ζητάει από την κάρτα σου.
Όταν τελειώσει η συναλλαγή σου έρχεται μέιλ και σμσ με τα στοιχεία του εισητηρίου για να ξέρεις ότι πραγματοποιήθηκε.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:46, 21-09-11:

Οποτε λογικα θα μου βγει πιο φτηνα μεσω ιντερνετ ε; Για επιστροφες, ακυρωσεις κλπ δεν με ενδιαφερει, θα το χρησιμοποιησω σιγουρα, και την ημερομηνια που θα εχω κλεισει.
Αν το παρω μεσω internet δεν περνω στο χερι καπιο χαρτι ε; Απλα παω στο check-in με ταυτοτιτα

Παράθεση

talismans

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη talismans
Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O talismans έγραψε στις 11:09, 21-09-11:

Οποτε λογικα θα μου βγει πιο φτηνα μεσω ιντερνετ ε; Για επιστροφες, ακυρωσεις κλπ δεν με ενδιαφερει, θα το χρησιμοποιησω σιγουρα, και την ημερομηνια που θα εχω κλεισει.
Αν το παρω μεσω internet δεν περνω στο χερι καπιο χαρτι ε; Απλα παω στο check-in με ταυτοτιτα

Ναι έτσι είναι

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:25, 21-09-11:

..και εκτυπωμένο το μέιλ που σου έστειλαν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:39, 21-09-11:

Απλα παω στο check-in με ταυτοτιτα
Ή διαβατήριο, αν είναι για εξωτερικό σε χώρα εκτός Schengen. Και καλό είναι να έχεις και το χαρτί που θα σου στείλουν στο e-mail σου, αν και τις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 06:22, 26-09-11:

Δεν μου στειλανε κανενα e-mail... Ειναι λογικο αυτο; Μου στειλανε ενα sms με εναν κωδικο και τα στοιχεια της πτησης... Οταν τα εκλεισα βρηκε ενα pop-up που μου ελεγε οτι μπορω να το εκτυπωσω αν θελω, αλλα δεν εχω εκτυπωτη και το αφησα, σκευτικα οτι θα εκτυπωνα το mail που θα μου ερχοντανε απο κανεναν φιλο...
Να κανω τιποτα η απλα να εμφανιστω στο αεροδρομειο με την ταυτοτικα και ολα καλα;

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 13:01, 26-09-11:

Δεν μου στειλανε κανενα e-mail... Ειναι λογικο αυτο; Μου στειλανε ενα sms με εναν κωδικο και τα στοιχεια της πτησης... Οταν τα εκλεισα βρηκε ενα pop-up που μου ελεγε οτι μπορω να το εκτυπωσω αν θελω, αλλα δεν εχω εκτυπωτη και το αφησα, σκευτικα οτι θα εκτυπωνα το mail που θα μου ερχοντανε απο κανεναν φιλο...
Να κανω τιποτα η απλα να εμφανιστω στο αεροδρομειο με την ταυτοτικα και ολα καλα;
Μήπως έχει πάει στο φάκελο Ανεπιθύμητη αλληλογραφία; Εγώ όταν είχα κάνει κράτηση μου είχε έρθει κανονικά!
Το mail σου το έγραψες σωστά ε;
Εφόσον σου στείλανε μνμ με κωδικό και στοιχεία πτήσης, δεν νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας!

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 13:05, 26-09-11:

Δε θα έχεις πρόβλημα. Αφού έχεις και τον αριθμό του εισητηρίου στο σμσ.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:44, 26-09-11:

Δεν ηρθε καθολου mail, κοιταξα και στα ανεπιθυμιτα, και στα διεγραμενα μηπος το διεγραψα καταλαθος, δεν υπαρχει τιποτα...
Ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 22:11, 26-09-11:

Κρόνε μην ανησυχείς....όταν κάνω check in έχω μόνο την ταυτότητα και ποτέ δεν είχα μέχρι στιγμής πρόβλημα... έχεις και τον κωδικό στο κινητό οπότε είσαι καλυμμένος!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 22:39, 26-09-11:

Δεν ηρθε καθολου mail, κοιταξα και στα ανεπιθυμιτα, και στα διεγραμενα μηπος το διεγραψα καταλαθος, δεν υπαρχει τιποτα...
Ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα...
Από ποιο site το αγόρασες;;;;
Ρωτώ γιατί δεν μπορώ να διαβάσω όλα τα posts....

Επίσης ακόμη και το χαρτί να μην έχεις ή τα νούμερα στο sms, μόνο με την ταυτότητα ή το διαβατήριο σε βρίσκουν, οπότε μην ανησυχείς..... Απλά καλό ειναι να πάρεις το site και να τους ενημερώσεις.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 27-09-11 στις 00:03. Αιτία: συπληρωματικά στοιχεία στο post
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 00:14, 27-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Από ποιο site το αγόρασες;;;;
Ρωτώ γιατί δεν μπορώ να διαβάσω όλα τα posts....

Επίσης ακόμη και το χαρτί να μην έχεις ή τα νούμερα στο sms, μόνο με την ταυτότητα ή το διαβατήριο σε βρίσκουν, οπότε μην ανησυχείς..... Απλά καλό ειναι να πάρεις το site και να τους ενημερώσεις.....
Απο το airtickets, βασικα δεν ελεγε πουθενα οτι θα μου στειλουν mail, και για αυτο πιστευω οτι δεν στελνουν καν... Η μαλλον το ελπιζω

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 00:27, 27-09-11:

Εγώ κλείνω από το παμε διακοπές και σου στέλνουν ένα σωρό emails
Πάντα σε αυτές τις ιστοσελίδες υπάρχουν τηλέφωνα να επικοινωνήσεις με αρμόδιο υπάλληλό τους.....
Θα σε εξυπηρετήσουν....
Δεν χρειάζεται ούτε καν ο κωδικός μόνο το διαβατήριο ή η ταυτότητα..... Ειδικά στην Aegean Airlines ούτε να το δουν το χαρτί δεν ήθελαν...

Εκτός αν σε λένε Παναγιώτη Παπαδόπουλο του Ανδρέα και υπάρχουν άλλοι 1300 με αυτό το όνομα..... πλάκα κάνω.....

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 20:54, 01-02-12:

Καλησπέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας,αν κάποιος γνωρίζει. Μπήκα στο easyjet και έχω κάνει κράτηση για δύο άτομα απλά καταλάθος πάτησα τα ονόματα με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με λατινικούς όπως πρέπει. Προσπάθησα να τα αλλάξω αλλά μόνο το ένα από ταδύο ονόματα μου το εμφάνισε με λατινικούς και φοβήθηκα λίγο να το επιβεβαιώσω και τα άφησα ως έχει. Γνωρίζει κανείς πως να τα αλλάξω; Είναι δύο τα ονόματα. Επίσης, το πρώτο άτομο χρησιμοποιεί διαβατήριο ενώ εγώ ταυτότητα. Μου ζήταγε ημερομηνία λήξης και μου το τονίζει με έντονο κόκκινο για να συμπληρώσω το κενό, αλλά οι ταυτότητες δεν έχουν ημερομηνία λήξης, θα μου εμφανίσει κανένα λάθος στα χαρτιά ή απλά δεν το έχουν ρυθμίσει στην ιστοσελίδα τους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:01, 01-02-12:

Νομίζω είναι απαραίτητο να το όνομα είναι με λατινικούς χαρακτήρες. Πάρε τηλέφωνο για διευκρινήσεις και επί ευκαιρίας να ρωτήσεις και αυτό με την ημερομηνία λήξης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 21:24, 01-02-12:

Είναι δυνατόν να μου ζητάει παραπάνω λεφτά για να αλλάξω τα ονόματα;;;;
Each change is subject to a €42.00 fee (a saving of €6.00 over the call centre) plus any increase in flight fare, per passenger per flight. A date or time change made to a Flexible Fare is free of charge For full details see our carrier's regulations.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 21:36, 01-02-12:

Oυ μπλέξεις με την easyjet!
Eύχομαι να είναι αυτή η μόνη αναποδιά, γιατί έχουν ακούσει πολλά τα αυτιά μου!

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

H IreneGr έγραψε στις 21:39, 01-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Oυ μπλέξεις με την easyjet!
Eύχομαι να είναι αυτή η μόνη αναποδιά, γιατί έχουν ακούσει πολλά τα αυτιά μου!
Τέλεια! Πες μου σε παρακαλώ ότι μπορώ να τα ακυρώσω και να πάρω τα λεφτά μου πίσω γιατί ήδη τρέμω από τα νεύρα -_-

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 21:48, 01-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από IreneGr
Τέλεια! Πες μου σε παρακαλώ ότι μπορώ να τα ακυρώσω και να πάρω τα λεφτά μου πίσω γιατί ήδη τρέμω από τα νεύρα -_-
Κάτσε ρε συ, μη βιάζεσαι Καταρχάς τους πήρες τηλέφωνο να τους εξηγήσεις την κατάσταση; Ότι δηλαδή δε θέλεις να κάνεις μεταβίβαση εισιτηρίου σε άλλον επιβάτη, αλλά ότι έκανες λάθος στο δικό σου όνομα;

Δες εδώ
Απ΄ό,τι διάβασα, αν κάνεις ακύρωση εντός 24 ωρών από τη στιγμή της κράτησης σου επιστρέφουν το αντίτιμο.

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

H IreneGr έγραψε στις 21:58, 01-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Κάτσε ρε συ, μη βιάζεσαι Καταρχάς τους πήρες τηλέφωνο να τους εξηγήσεις την κατάσταση; Ότι δηλαδή δε θέλεις να κάνεις μεταβίβαση εισιτηρίου σε άλλον επιβάτη, αλλά ότι έκανες λάθος στο δικό σου όνομα;

Δες εδώ
Απ΄ό,τι διάβασα, αν κάνεις ακύρωση εντός 24 ωρών από τη στιγμή της κράτησης σου επιστρέφουν το αντίτιμο.

Σε ευχαριστώ. Τα είχα δει και πριν αλλά πως θα συνεννοηθώ στα αγγλικά για τέτοιο θέμα; δεν θα βγάλουμε άκρη θα πάω σε ένα γραφείο να ρωτήσω αύριο και θα δούμε τι θα γίνει. Αλλιώς θα αναγκαστώ να τους τηλεφωνήσω.
Σας ευχαριστώ και τους δύο

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Παραγγελία μέσω internet - Από Dickensian
      Το θέμα έχει λάβει 150 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-09-17 στις 02:45.
    • Αγορές μέσω internet - Από roumana
      Το θέμα έχει λάβει 143 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διαδίκτυο και καθημερινή ζωή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-11-15 στις 21:16.
    • Φροντιστήριο μέσω Internet - Από anna812000
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-03-14 στις 09:51.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους