Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,056 μηνύματα σε 74,650 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κρίσεις πανικού

Έχετε πάθει κρίση πανικού ποτέ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
Ναι
51
64,56%
Όχι
28
35,44%

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 01:12, 30-10-07:

Ο τίτλος τα λέει όλα.

Έχετε πάθει ποτέ;
Πόσο κράτησε και πώς ακριβώς νιώσατε;

Και για όποιον το 'χει, ας κάνει και ένα definition του όρου, μπορεί κάποιοι να το έχουν πάθει και να μή ξέρουν τί είναι,ή οτι είναι παθολογικό...

Γενικά, ας μιλήσουμε για κρίσεις πανικού.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:14, 30-10-07:

Έχω πάθει, μίνι όμως. Όταν πρωτοβρέθηκα στο τατάμι, με γάντια, παπούτσια και μασέλα πάλης... Βασική αιτία όμως ήταν η φάση που περνούσα τότε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 01:16, 30-10-07:

Δεν έχω πάθει ποτέ. Έχω δει όμως άτομο να παθαίνει και σοκαρίστηκα αρκετά.
Ένα σχετικό site: http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1616
Προφανώς προκαλείται από το άγχος. Παραπάνω πράγματα δεν ξέρω μια που δεν μου έχει τύχει προσωπικά.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 01:19, 30-10-07:

πολυ καλο το αρθρο αδεσποτακι..

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 01:27, 30-10-07:

Για αρχή ας βάλω έναν ορισμό του όρου "Κρίση Πανικού", που βρήκα στο e-psychology.gr

Μια κρίση πανικού χαρακτηρίζεται από έντονο άγχος, φόβο θανάτου, αίσθημα αποξένωσης από τον εαυτό ή το περιβάλλον, αίσθημα απώλειας ελέγχου κι επερχόμενης τρέλας. Ταυτόχρονα, υπάρχουν και μια σειρά από σωματικά συμπτώματα: ζάλη, ταχυκαρδία, κρύος ιδρώτας, τρόμος, ξηροστομία, τάσεις λιποθυμίας, ρίγος, αίσθημα πνιγμού, δύσπνοια, πόνος στο στήθος, τρέμουλο, ναυτία, μουδιάσματα στα χέρια και κράμπες.

Οι κρίσεις πανικού μπορεί να κρατήσουν από 5 λεπτά μέχρι ακόμη και μια ώρα, αν και κατά η διάρκειά τους ο χρόνος περνάει βασανιστικά αργά για τον παθόντα, ο οποίος, κρίνοντας από τα συμπτώματα αυτά φοβάται πως μπορεί να παθαίνει ή να πρόκειται να πάθει έμφραγμα, εγκεφαλικό επεισόδιο ή κάποια άλλη σοβαρή δυσλειτουργία. Μετά το τέλος της κρίσης πανικού το άτομο νιώθει εξαντλημένο κι ανησυχεί για την επόμενη κρίση. Συνήθως, σε μια κρίση πανικού δεν συμβαίνουν όλα τα συμπτώματα που περιγράψαμε αλλά κάποια από αυτά.

Για να θεωρηθεί κάποιος πως πάσχει από διαταραχή πανικού θα πρέπει να έχει τέσσερις κρίσεις πανικού με τουλάχιστον τέσσερα από τα παραπάνω συμπτώματα στη διάρκεια τεσσάρων εβδομάδων ή θα πρέπει να έχει μια κρίση πανικού που να ακολουθείται από έντονο φόβο επανάληψης της κρίσης, για έναν τουλάχιστον μήνα.
Προσωπικά δεν το έχω πάθει, ούτε γνωρίζω κάποιο άτομο που να έχει περάσει από αυτή τη δυσάρεστη εμπειρία. Η κρίση πανικού συνήθως συμβαίνει όταν για κάποιον λόγο υπάρχει έντονη βιολογική αντίδραση (ταχυπαλμία, εφίδρωση, τρέμουλο κτλ) η οποία δεν οφείλεται απαραίτητα σε βιολογικό πρόβλημα αλλά γίνεται αντιληπτή ως υπέρ του δέοντος επικίνδυνη για την ζωή μας. Η βιολογική αντίδραση μπορεί να οφείλεται σε έντονη δραστηριότητα όπως η γυμναστική, σε εισπνοή αερίων που μπορεί να προκαλέσουν ζαλάδα ή τάση για εμετό, σε έντονες οσμές, στην έλλειψη οξυγόνου στο χώρο, στην κατανάλωση διαφόρων ουσιών όπως οινοπνευματώδη κ.α. Η λανθασμένη αντίληψη που δημιουργείται γύρω από την αντίδραση αυτή τείνει να αυξάνει τις πιθανότητες να συμβεί η ίδια αντίδραση αν βρεθούμε σε παρόμοιο περιβάλλον. Έτσι, το άτομο τείνει να θέλει να αποφύγει τόπους και καταστάσεις που του θυμίζουν το περιστατικό με την κρίση πανικού, μιας και πλέον το έχει συνδέσει με την πολύ δυσάρεστη εμπειρία.

Αυτά τα λίγα για αρχή από εμένα. Αν υπάρχει ενδιαφέρον για κουβεντούλα μπορούμε να πούμε και άλλα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 01:33, 30-10-07:

πρέπει να με χει πιάσει κάμποσες φορές στη ζωή μου... νιώθω πως το κεφάλι μου θα εκραγεί, έχω μεγάλη δυσκολία στο να συγκρατήσω τη σκέψη μου και δεν ξέρω από πού και πώς να ξεφύγω... πολύ περίεργη κατάσταση. βασικά νομίζω πως τις περισσότερες φορές με έχει πιάσει σε εξεταστική :p. γαμημένο άγχος! αν δεν καταφέρω να ξεφύγω σύντομα, ανεβαίνει η αδρεναλίνη στα ύψη μου. αν μπορούσα να το κοντρολάρω, σίγουρα θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρουσα εμπειρία...
οκ, μιας και είναι και περασμένη η ώρα, ας κάνουμε και μια αποκάλυψη της ντροπής :p. πριν αρκετά χρόνια, είχα περάσει μια τόοοσο έντονη κρίση πανικού που μου ανέβασε τόοοσο πολύ την αδρεναλίνη μου, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή που ένιωθα πως πραγματικά θα έκανα μπουμ, να (γκουχ γκουχ) εκσπερματώσω .

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 01:37, 30-10-07:

axaxaxa!!!
σορι καλο μου αλλα αυτο ηταν το μονο που δε περιμενα οτι θα ακουσω

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 02:37, 30-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
[...] Η βιολογική αντίδραση μπορεί να οφείλεται σε έντονη δραστηριότητα όπως η γυμναστική, σε εισπνοή αερίων που μπορεί να προκαλέσουν ζαλάδα ή τάση για εμετό, σε έντονες οσμές, στην έλλειψη οξυγόνου στο χώρο, στην κατανάλωση διαφόρων ουσιών όπως οινοπνευματώδη κ.α.
Εδώ ακριβώς περιγράφεις τις δικές μου κρίσεις που δεν είχα συνδυάσει ως τώρα ότι μπορεί να είναι κρίσεις πανικού.
Γενικά είμαι ευαίσθητο άτομο όσον αφορά το πόσο εύκολα ζαλίζομαι και πόσο έντονα είναι τα συμπτώματα μετά. Σε καμία περίπτωση πλέον δεν μπαίνω στη μπαλαρίνα του λούνα παρκ, τους πειρατές ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να προκαλέσει έντονη ζαλάδα. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ξαναδοκιμάσω τσιγάρο και ούτε να γίνω ποτέ ναύτης στα καράβια. Το αποτέλεσμα όταν ζαλιστώ πολύ είναι αυτό που περιγράφετε κρίση πανικού.
Για κάποιο λόγο αρχίζω να αγχώνομαι, να τρέμω, να μην μπορώ να πάρω κανονικές ανάσες, να μην έχω δύναμη να φωνάξω, οι μυς των χεριών και του προσώπου μου να σφίγγονται (τόσο που και άλλο άτομο να δυσκολεύεται πχ να ξεχωρίσει τα δάχτυλα μου), να έχω ζαλάδες και να χάνω το focus και ίσως κάποιες φορές να καταλήγω να κάνω εμετό κιόλας.
Wow, τώρα που τα περιγράφω φαίνονται τρομερά! Τα ίδια αποτελέσματα είχα και τις 2 φορές που έχω πάθει τροφική δηλητηρίαση (με την δεύτερη να τα έχει πιο έντονα και να καταλήγω νοσοκομείο), όπου ξεκίνησε με το ότι έκανα εμετό (ή τουλάχιστον προσπαθούσα να κάνω, μιας και δεν είχα κάτι άλλο να αδειάσω) τόσο έντονα που δεν μπορούσα να πάρω αναπνοή (δεν ξέρω αν το έχετε πάθει).

Συνεχίζοντας το μεγάλο μου post, για όσους έφτασαν ως εδώ, να πω ότι μέχρι τώρα πίστευα ότι κρίση πανικού είχα πάθει όταν για λόγους που δεν μπορώ να πω ένοιωσα ότι η ζωή μου όπως την ήξερα ως τότε δεν θα ήταν η ίδια. Τότε ένιωσα αυτό που πάντα κορόιδευα στις ταινίες, όπου κάποιος που δεν πιστεύει κάτι που του συνέβη, κρατιέται να μην κάνει εμετό. Ναι ισχύει τελικά, το επιβεβαιώνω. Νιώθεις τα έντερα σου να ανακατεύονται και σου έρχεται να κάνεις εμετό. Ευτυχώς όμως αυτό δεν διαρκεί 5 λεπτά, οπότε μάλλον δεν κατατάσσεται στις κρίσεις πανικού.

Μετά απ' όλα αυτά, να σας θυμίσω ότι είμαι ένας φυσιολογικός άνθρωπος

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 02:40, 30-10-07:

weak, συμφωνα με αυτα που παρεθεσε ο Monaxos , αυτο που περιγραφεις δεν ακουγεται για κριση πανικου.

Ουτε εμενα με εχει πιασει, αλλα ισως εν μερει βρεθηκα κοντα, γιατι καποτε χωρις να ξερω το λογο και χωρις να υπαρχει ψυχολογικος παραγοντας, (σε ενα λεωφορειο στην Ιταλια ημουν), με επιασε κατι αλλεργικο αναπνευστικο (που δεν ειχα κατι ιδιαιτερο μονο στη γυρη πιο παλια και οχι τοσο εντονο), και πραγματικα ηταν η μονη φορα που πιστεψα οτι θα πεθανω. Και μεσα στο λεωφορειο δε λεει, γμτ. Εντονοτατη δυσπνοια (πολυ απαισιο συναισθημα να μην εχεις ανασα), βαρος, ερεθισμος βλενογονων και αισθημα "Ωπ τι χαμπαρια Χαρε ; ". Τελικα εκει που πηγα να πω στον οδηγο να με παει νοσοκομειο, αρχισα να βελτιωνομαι σιγα σιγα. Μαλλον κατι που εισεπνευσα πριν μπω στο λεωφορειο. Αλλα ουτε αυτο νομιζω λεγεται κριση πανικου. Ηταν πανικός σκετος.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 04:01, 30-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
weak, συμφωνα με αυτα που παρεθεσε ο Monaxos , αυτο που περιγραφεις δεν ακουγεται για κριση πανικου.
ξέρω γω τι είναι ρε συ. τα μισά και βάλε συμπτώματα που διάβασα στο άρθρο τα έχω πάντως...δε νομίζω άλλωστε να εκδηλώνεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο σε όλους!

νάνι τώρα

Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 05:41, 30-10-07:

Είχα την εντύπωση πως η κρίση άγχους είναι κάτι διαφορετικό, ενδεχομένως μεμονωμένο και η κρίση πανικού κάτι πιο συστηματικό που ανάγεται σε ολόκληρο ψυχολογικό σύνδρομο που χρειάζεται και θεραπεία.

Επίσης ότι ένα από τα χαρακτηριστικά των ατόμων που πάσχουν από κρίσεις πανικού όταν γίνεται η διάγνωση σχετικά με το πραγματικό τους πρόβλημα να μην παραδέχονται ότι όντως αυτό είναι το πρόβλημα. Να επιμένουν ότι πάσχουν από κάτι άλλο και θα πεθάνουν.

Δηλαδή δεν νομίζω ότι είναι κάτι μεμονωμένο και λες "α το'χα πάθει τότε" ή "α δεν το'χω πάθει ποτέ". Όχι τόσο απλά.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 07:18, 30-10-07:

Προσωπικά πιστεύω ότι όλοι ίσως να το παθαίνουμε κάποια στιγμή της ζωής μας με διαφορετική ένταση. Πάντως εμένα πρέπει να μου 'χει τύχει (καλά δεν παίρνω και όρκο) Ειδικά μια φορά ξαφνικά ένιωσα απίστευτα αδύναμη και δεν μπορούσα να αναπνεύσω, με είχε λούσει κρύος ιδρώτας, η καρδιά μου πήγαινε σαν τρελή, δεν μπορούσα να σκεφτώ καθαρά και είχα θολώσει εντελώς ενώ σκεφτόμουνα ότι θα έπεφτα κάτω. Αλλά τελικά μάλλον ούτε μια σωστή κρίση πανικού δεν μπορώ να έχω αφού κράτησε κανένα 10λεπτο και μετά βαθμιαία επανήλθα στο φυσιολογικό χωρίς να έχω κάνει κάτι το θεαματικό προηγουμένως.

Δεν νομίζω να είναι κάτι το τόσο περίεργο στην αγχώδη εποχή που ζούμε. Άλλωστε και αυτό που περιγράφω έγινε σε μια στιγμή που ίσως να ήταν η πιο αγχώδης το τελευταίο έτος. Πάντως γενικότερα συμβαίνει να παθαίνω κάτι τέτοιο σε μίνι διάσταση και πάντα υπενθυμίζω στον εαυτό μου: "Breathe Angie, breathe" γιατί για κάποιον άγνωστο λόγο εκείνη την ώρα δεν μπορείς να σκεφτείς λογικά και να κάνεις το πιο απλό, να αναπνεύσεις δηλαδή.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:30, 30-10-07:

Χμμμ, είχα την εντύπωση πως δεν είχα πάθει ποτέ, αλλά τελικά σύμφωνα με όσα γράφετε, ίσως και να 'χω πάθει και να μη το κατάλαβα και δύο φορές μάλιστα! Τη μία ήμουν μες στο λεωφορείο όρθια και πήγαινα στη δουλειά και ξαφνικά μου ήρθε μια κλειστοφοβία, δεν υπήρχε αέρας να αναπνεύσω, άρχισαν όλα να γυρίζουν, η καρδιά μου πήγαινε με χίλια και ήμουν έτοιμη να λιποθυμήσω. Κατέβηκα στην επόμενη στάση και ύστερα από λίγο μου πέρασε. Το απέδωσα στο ότι πρωί πρωί με την τσίμπλα είχα λιγουρευτεί ένα cheesecake που είχε φτιάξει η μαμά μου και το 'χα τσακίσει - έκτοτε δεν τρώω γλυκά πρωί νηστική.

Η δεύτερη ήταν σαν του Fandago. Σε λούνα πάρκ, επέμενε ο βλαμμένος ο κολλητός μου να με βάλει στο καράβι και δεν ήθελα. Επειδή μου έσπασε τα νεύρα όμως λέγοντας μου πως συνέχεια χαλάω την παρέα, με έπεισε. Τι το θελα; Στην τρίτη γύρα, έχασα τον κόσμο, ίδρωσαν τα χέρια μου, με έπιασε ταχυπαλμία, άρχισα να μη βλέπω μπροστά μου, δεν μπορούσα να μιλήσω κι έτρεμα, ενώ με έπιασε κι ένας πόνος στο κεφάλι πίσω χαμηλά στο ύψος του λαιμού περίπου. Προφανώς είχα επίσης γίνει κίτρινη σαν Νάνα Μπανάνα που είμαι () γιατί ο κολλητός μου έβαλε τις φωνές και το σταμάτησαν να κατέβω. Για ώρα ήμουν χάλια, αλλά τελικά οκ, για κακή του τύχη, έζησα για να τον βασανίσω αρκετά μετά που επέμενε ενώ δεν ήθελα!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:06, 30-10-07:

Πριν παντρευτώ είχα συνεχώς πρόβλημα, στην γυμναστική ενώ είμουν οκ σωματικά μου απαγορέυανε να κάνω επειδή φοβόντουσαν, πάθενα πολλύ συχνά ζαλάδα, πόνο στο στήθος, έτρεμα ολόκληρη και στο τέλος λυποθυμούσα.

Ολοι στο σχολείο με είχανε μάθει, έμενα κάτω για ένα 20λεπτο χωρίς μιλιά και χωρίς να μπορώ να ανασάνω καθώς με ούτε μισή ανάσα πονούσα υπερβολικά στο στήθος, πήγα σε γιατρούς πάαααραααααα πολλές φορές ο παθολόγος με πήγαινε σε καρδιολόγο, ο καρδιολόγος σε νευρολόγο, ο νευρολόγος σε άλλο και σε άλλο και αφού πέρασα όλους τους γιατούς με τον πατέρα μου να φωνάζει ότι το κάνω για να τραβήξω την προσοχή, μια μέρα στο σπίτι τσατήστηκα με τον άντρα μου πρίν τον γάμο και με είδε ο πατέρας μου να έχω δύσπνια και να τρέμω χάμω μούσκεμα στον ιδρώτα..

Απο τότε ψάχναμε σε όλα και τίποτα, ώσπου πήγα σε έναν γενικής ιατρικής με ένα μάτσο χαρτιά και μου είπε ότι ονομάζετε άγχως και κρίση πανικού, δεν υπήρχε άλλη εξήγηση, αντισπασμοδικά σε τέτοιες περιπτώσεις, μου κάναν καλό όταν πονούσα....

Απο όταν παντρέυτηκα πάλι παθαίνω αλλα σε ελαφριάς μορφής, πόνος στο στήθος, πόνο στην κοιλιά καμιά φορά, ζαλάδες αλλα δεν είναι τόσο συχνά όσο παλιά

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:35, 30-10-07:

Eυτυχώς δλδ που μου έχει συμβεί σπάνια (αν ήταν καν κρίση πανικού), γιατί αν θα πρέπε να παντρευτώ για να μου περάσει, θα είχαμε μεγάλο πρόβλημα!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:45, 30-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Eυτυχώς δλδ που μου έχει συμβεί σπάνια (αν ήταν καν κρίση πανικού), γιατί αν θα πρέπε να παντρευτώ για να μου περάσει, θα είχαμε μεγάλο πρόβλημα!
Μπά συνήθως αφού παντρέυεσαι τις έχεις τις κρίσεις

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 12:03, 30-10-07:

Ναι κ εγώ...

ξεκίνησα να γράφω ένα κατεβατό αλλά τα έσβησα.

Το μόνο που θα πω είναι ότι, την 1η φορά, με έπιασε "κάτι" μες την νύχτα που δεν μπορούσα να το αξιολογήσω τότε, δεν το είχα ξανανιώσει. Ταχυκαρδίες, πνίξιμο, τρέμουλο κ ένας αδικαιολόγητος φόβος που έκανε όλα αυτά τα ψυχοσωματικά ακόμη πιο έντονα... Κατέληξα στο Σισμανόγλειο στις 3 π.μ. να μου δινουν μυοχαλαρωτικό για να χαλαρώσω. Έκτοτε, τα συμπτώματα ήταν δριμύτερα. Έτρεμαν τα ζωτικά μου όργανα κ ένιωθα κυριολεκτικά το αίμα μου να "τρέχει" στις αρτηρίες από τα πέλματα έως το κεφάλι. Εντάξει λέω, δεν είναι τπτ, απλά πεθαίνεις... Πέρασα από παθολόγους, καρδιολόγους, νευρολόγους, αιματολόγους. Καμία διάγνωση.

Σίγουρα αυτά που ζούσα εκείνη την περίοδο με είχαν επηρεάσει άμεσα. Τα συμπτώματα υποχώρησαν όταν χαλάρωσα κ εγώ (χαλάρωσα=απέβαλλα από τη ζωή μου όλα εκείνα που με πίεζαν κ με ενοχλούσαν). Ωστόσο, δεν ξέρω αν τα συμπτώματα εξαλείφονται ποτέ. Άπαξ κ τα έχεις βιώσει μία φορά, πιστεύω πως επανέρχονται.

Σας προτείνω να διαβάσετε αυτό το βιβλίο :
"Συναισθηματική Νοημοσύνη" του Ντάνιελ Γκόλεμαν
http://www.protoporia.gr/protoporia/...CXWXHSP89X0R89
http://www.danielgoleman.info/blog/purchase/

γτ η σωστή διαχείριση των συναισθημάτων μας είναι απαραίτητη...

α, επίσης δείτε κ εδώ για τις κρίσεις : http://new.e-go.gr/woman/article.asp...2&pubid=599294

ΥΣ.: Γιατί όλα τα παθαίνουν τα άτομα με ευαισθησίες κ συναισθηματισμούς?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Niyia : 30-10-07 στις 12:37. Αιτία: προσθήκη στοιχείου
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:58, 30-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
πήγα σε γιατρούς πάαααραααααα πολλές φορές ο παθολόγος με πήγαινε σε καρδιολόγο, ο καρδιολόγος σε νευρολόγο, ο νευρολόγος σε άλλο και σε άλλο και αφού πέρασα όλους τους γιατούς
Εμ αυτο ειναι. Δε πηγες σε Ποναοχωριςλόγο. Αυτος θα το βρισκε

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
Σας προτείνω να διαβάσετε αυτό το βιβλίο :
"Συναισθηματική Νοημοσύνη" του Ντάνιελ Γκόλεμαν
http://www.protoporia.gr/protoporia/...CXWXHSP89X0R89
http://www.danielgoleman.info/blog/purchase/
γτ η σωστή διαχείριση των συναισθημάτων μας είναι απαραίτητη...
A ! πηγα να το παρω σε μια εκθεση βιβλιου και τωρα που το λες δε θυμαμαι αν το πηρα το δανεισα και χαθηκε, ή αν δε το πηρα για καποιο λογο Παντως μεγαλη κουβεντα ειπες για τη διαχειρηση των συναισθηματων μας...

ΥΣ.: Γιατί όλα τα παθαίνουν τα άτομα με ευαισθησίες κ συναισθηματισμούς?
Τα ευαισθητα ατομα, επηρεαζομαστε εντονοτερα απο διαφορα ερεθισματα, και οσο να ναι υπαρχει αντικτυπο οργανικό.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 17:19, 30-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από C.M.
Είχα την εντύπωση πως η κρίση άγχους είναι κάτι διαφορετικό, ενδεχομένως μεμονωμένο και η κρίση πανικού κάτι πιο συστηματικό που ανάγεται σε ολόκληρο ψυχολογικό σύνδρομο που χρειάζεται και θεραπεία.
Αυτό που νόμιζες κρίση πανικού, σύμφωνα με το link του αδέσποτου, λέγεται διαταραχή πανικού.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 16:56, 01-11-07:

Και εγώ έχω κρίσεις πανικού και στο παρελθόν είχα και σε δημόσιο χώρο.

pathetic. με κάνει να με μισώ ακόμα περισσότερο.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 17:06, 01-11-07:

παιδια... περναει καπως?
μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο?

η διαφραγματικη αναπνοη και λοιπες χαλαρωτικες μουφες δε πολυ βοηθανε...

εχει κανει κανεις τιποτα?

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:10, 01-11-07:

Ύπνος και περπάτημα σε κάποιο πάρκο; Αυτό μου 'ρχεται τώρα.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 17:16, 01-11-07:

ομοιοπαθητική

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 17:17, 01-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
εχει κανει κανεις τιποτα?
Θέλει ολόκληρη θεραπευτική αγωγή για να μάθεις να το ελέγχεις. Εγώ πιζτεύω οτι ο καθένας μπορεί να το "δουλέψει" και να το αντιμετωπίσει μέχρι κάποιο όριο.

@Γιώργος
Αν καταφέρεις να κοιμηθείς με κρίση πανικού κερδίζεις ένα ταξίδι για εσένα και την παρέα σου όπου θες

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε στις 17:22, 01-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Θέλει ολόκληρη θεραπευτική αγωγή για να μάθεις να το ελέγχεις.
+1

Εγώ πιζτεύω οτι ο καθένας μπορεί να το "δουλέψει" και να το αντιμετωπίσει μέχρι κάποιο όριο.
δε συμφωνώ...μόνο εάν είναι ελαφριάς μορφή κ δεν έχει επαναληφθεί...

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 18:15, 01-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
η διαφραγματικη αναπνοη και λοιπες χαλαρωτικες μουφες δε πολυ βοηθανε...
Δεν το ήξερα ότι αυτά δεν βοηθάνε.. Είχα την εντύπωση ότι οι κρίσεις πανικού αντιμετωπίζονται κυρίως με συμπεριφορικού τύπου ψυχοθεραπεία και bio-feedback (για την ακρίβεια με συνδυασμό αυτών των δύο). Το άτομο μαθαίνει να ελέγχει τις βιολογικές του αντιδράσεις και - σε πρώτη φάση - να μην τις αφήνει να κυριεύουν την σκέψη του και κατ' επέκταση να ελέγχει την έκτασή τους.

Αλήθεια, που στηρίζεις αυτό που λες ότι αυτές οι χαλαρωτικές ασκήσεις είναι μούφα;

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 21:12, 01-11-07:

δε συμφωνώ...μόνο εάν είναι ελαφριάς μορφή κ δεν έχει επαναληφθεί...
Δεν ξέρω. Εγώ έτσι το βλέπω. Ο ασθενής αντιμέτωπος με την ασθένεια και μόνο αυτός μπορεί να την νικήσει. Δεν εννοώ βέβαια οτι με τη πρώτη κρίση πανικού που αναγνωρίζεις να συμβαίνει είσαι ικανός να την τερματίσεις, αλλά ύστερα από τρεις η τέσσερις φορές αρχίζεις να καταλαβαίνεις που πρέπει να "χτυπήσεις" την ασθένεια ώστε να τη νικήσεις.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε στις 21:25, 01-11-07:

@ suspiria:
δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ικανοί & δυνατοί να κάνουν κάτι τέτοιο & ακόμα κ αν το κάνουν δεν εξαλείφουν το πρόβλημα από την πηγή....
Ορισμένες φορές χρειαζόμαστε κάποια βοήθεια.
Βέβαια, ευτυχώς έχουμε κ το IQ μας το οποίο μας ταρακουνά, αλλά δε ξέρω αν κ αυτό είναι αρκετό για να λυθεί το πρόβλημα εξ ολοκλήρου, απλά ελαττώνεται.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 22:30, 01-11-07:

Διευκρίνισα πως το βλέπω εγώ (και τσακίζομαι) Γνωρίζω επίσης οτι δεν λειτουργούν όλοι όπως λειτουργώ εγώ

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 15:39, 02-11-07:

Νομίζω ότι είχα πάθει μία φορά, όταν ήμουν φοιτήτρια. Πήγαν να διαρρήξουν το σπίτι μας όσο ήμασταν μέσα. Υποθέτω ότι είχα έρθει σε πανικό καθώς, ενώ τελικά είχανε φύγει χωρίς να μπουν στο σπίτι, δεν μπορούσα να μιλήσω και έλεγα μπερδεμένα λόγια γιατί έτρεμε το στόμα μου.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 01:42, 08-11-07:

καλα, αμα το παθαινω και οταν δεν κινδυνευω τοτε νταξει.. ειμαι τελειως παλαβο...
σημερα, καθως διηγουμουν την ημερα που ειχα...
Light edition ευτυχως, αλλα οταν η καρδια τρεμει χωρις να επειλειται, και παλι ασχημο ειναι.

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PYLH
H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 14:55, 08-11-07:

Μίλησε κανείς για πανικούς??? Τα τελευταία 7-8 χρόνια δεν κάνω κι άλλο τίποτε απ'το να περνάω κρίσεις πανικού.Αρχίζει με μιά ταχυπαλμία,μια ανεξήγητη ταραχή ή φοβία για κάτι αόριστο ή και συγκεκριμένο,αδυναμία να αναπνεύσεις κανονικά,αδυναμία να συγκεντρωθείς σ'αυτό που κάνεις,ιδρώτα,τρεμούλα...μια φρίκη γενικότερα. Και δεν θα έλεγα ότι είναι και τα μόνα συμπτώματα αυτά που προανέφερα.
Μετά από τόοοοσες κρίσεις πανικού πού έχω περάσει,μέσα κι έξω απ'το σπίτι,σε δημόσιους και μη χώρους...μπορώ να πω ότι τα έχω δει όλα πάνω στο θέμα.
Τί κάνω εγώ? Καταρχήν αντιλαμβάνομαι αμέσως πότε αρχίζει η κρίση.Κατά ένα πολύ μεγάλο βαθμό μπορώ και την κοντολάρω.Δεν μπορώ να την αποφύγω αλλά γνωρίζω τι θα επακολουθήσει,γνωρίζω τα συμπτώματα και τις αντιδράσεις του οργανισμού μου γι αυτό και δεν φοβάμαι.Ξέρω πως είναι μια φάση που θα περάσει,πως συμβαίνει για κάποιους λόγους,πώς εκδηλώνεται σε ανύποπτο χρόνο και χώρο.Προσπαθώ απλά να μείνω όσο πιό ήρεμη μπορώ,να παίρνω βαθιές ανάσες,σταματάω ότι κάνω εκείνη την στιγμή(όταν αυτό είναι εφικτό),ξαπλώνω ή κάθομαι κάπου και φυσικά δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να σκεφτώ:"Γιατί μου συμβαίνει τώρα αυτό? Ή...Θα περάσει? Μήπως πεθάνω? Μήπως πρέπει να πάω στο νοσοκομείο?" Τίποτε απ'όλα αυτά! Απλά "αφήνομαι",χαλαρώνω όσο μπορώ και περιμένω.Περνάει πάντα!
Θα πρέπει βέβαια να προσθέσω ότι παράλληλα ακολουθώ και μια φαρμακευτική αγωγή,(πράγμα απαραίτητο στην δική μου περίπτωση βέβαια) την οποία μου έχει δώσει ο γιατρός,ο οποίος με παρακολουθεί συστηματικά εδώ και χρόνια και τον οποίο εμπιστεύομαι απόλυτα.
Τον τελευταίο χρόνο τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα απ'ότι πριν...αλλά μέχρι να φτάσω εδώ που είμαι τώρα πέρασα από πολλές φάσεις.
Εύκολο να λέμε ότι όλα είναι παιχνίδια του μυαλού και μπορούμε να τα καταφέρουμε μόνοι μας,χωρίς την βοήθεια κάποιου ειδικού όμως κάθε περίπτωση είναι μοναδική άρα και ξεχωριστή.Χρειάζεται ειδική αντιμετώπιση.Ποιός μπορεί να "παίξει" με το μυαλό και την ψυχή του άλλου? Κατά την γνώμη μου,μόνο ο ειδικός, που σ'αυτήν την περίπτωση είναι ο ψυχίατρος-ψυχαναλυτής.Σίγουρα υπάρχουν πολλές τεχνικές που μπορούμε να εφαρμόσουμε με επιτυχία,αλλά πάλι δεν πρέπει κάποιος να μας δείξει τον τρόπο,να μας κατατοπίσει,να μας βοηθήσει?
Αν μιλάμε για 1-2 κρίσεις άνχους σε αραιά χρονικά διαστήματα τότε οκ,μάλλον δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι.Αλλά σε σοβαρότερες περιπτώσεις δεν πιστεύω ότι υπάρχει άλλος τρόπος.Και πώς άραγε δημιουργούνται οι σοβαρότερες περιπτώσεις? Πώς φτάνουμε στα χειρότερα? Μήπως αφήνοντας να περάσουν απαρατήρητα κάποια καμπανάκια που μας χτυπάει το σώμα μας?
Δεν ξέρω! Άς απαντήσουν σ'αυτό οι γνώστες του θέματος.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:09, 08-11-07:

Γειά σου Πύλη! Χαίρομαι που σε βλέπω!

~~~~~~~~~~~
Αναρωτιέμαι αν έχετε σκεφτεί τα Ανθοϊάματα γι' αυτή την περίπτωση

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PYLH
H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 15:26, 08-11-07:

Γειά σου καλή μου!
Κι εγώ χαίρομαι που καταφέρνω και μπαινω συχνότερα τις τελευταίες ημέρες.
Εγώ τουλάχιστον,και τα ανθοιάματα έχω δοκιμάσει κι ότι μπορείς να φανταστείς! Ευτυχώς τα πράγματα είναι πολύ καλά τώρα.Δόξα σοι ο Θεός!

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 01:01, 24-12-07:

Εγω εχω τασεις σε κρισεις πανικου. Μου συμβαινει αρκετα συχνα, αλλα ποτε δεν εχω ζητησει καποια γιατρικη βοηθεια. Ειναι ασχημη εμπειρια, γιατι μερικες φορες φοβαμαι πως αν λιποθυμησω δεν θα μπορεσω να ξυπνησω μετα...

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 02:10, 24-12-07:

Ναί έχω πάθει πολλές φορές!!! Κυρίως φταίει ότι έχω τρομερό άγχος για όλα... Το θετικό είναι ότι δεν το εκδηλώνω πολύ έντονα στους άλλους πιο πολύ μέσα μου το νιώθω...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:07, 24-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Stalitsa
Ναί έχω πάθει πολλές φορές!!! Κυρίως φταίει ότι έχω τρομερό άγχος για όλα... Το θετικό είναι ότι δεν το εκδηλώνω πολύ έντονα στους άλλους πιο πολύ μέσα μου το νιώθω...
Βασικά μάλλον αισθάνεσαι έντονο και συσωρευμένο άγχος. Η κρίση πανικού δεν μπορεί να γίνει μέσα μας. Είναι εξωτερίκευση του άγχους με συμπτώματα που παραπέμπουν σε ιατρικές παθήσεις.

Δεν ξέρω. Εγώ έτσι το βλέπω. Ο ασθενής αντιμέτωπος με την ασθένεια και μόνο αυτός μπορεί να την νικήσει. Δεν εννοώ βέβαια οτι με τη πρώτη κρίση πανικού που αναγνωρίζεις να συμβαίνει είσαι ικανός να την τερματίσεις, αλλά ύστερα από τρεις η τέσσερις φορές αρχίζεις να καταλαβαίνεις που πρέπει να "χτυπήσεις" την ασθένεια ώστε να τη νικήσεις.
Δυστυχώς αυτό δεν συμβαίνει. Άλλωστε χρησιμοποίησες την λέξη ασθενής. Όταν έχουμε ανεμοβλογιά ας πούμε μπορούμε να σταματήσουμε την ασθένεια μόνοι μας χωρίς υποστήριξη? Για ποιό λόγο να γίνεται αυτό με τις κρίσεις πανικού? Κι άλλο αν είναι 1 light που έτυχε 1 φορά κι άλλο αν μιλάμε για αγχώδη διαταραχή που εμποδίζει το άτομο να έχει 1 καλή ποιότητα ζωής.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 24-12-07 στις 18:00. Αιτία: Ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:12, 12-10-08:

Να ρωτήσω κάτι...
Έχω μία δυσκολία με κάποιες συγκεκριμένες δραστηριότητες. Δε με πιάνει ακριβώς κρίση πανικού, γιατί ξέρω πότε να φρενάρω... αλλά έστω κι έτσι δεν μπορώ να χαρώ αυτό που κάνω.
Για παράδειγμα, δεν μπορώ να συμμετάσχω σε εκδρομές trekking... Αν είναι λίιιγο ανηφορικό το έδαφος (και, ναι, στις Άλπεις θα το βρω αυτό, δεν το γλυτώνω) μου κόβεται η ανάσα... αλλά δεν πρόκειται για το κανονικό, συνηθισμένο λαχάνιασμα. Σα να κλείνει ο λαιμός μου, βαραίνει πολύ η αναπνοή μου, σε σημείο να ακούγομαι σαν υστερικό τσιουάουα που γαύγιζε μισή ώρα σε λαμπραντόρ και δεν μπορεί ν' ανασάνει. Αν για κάποιο λόγο απλά πρέπει να συνεχίσω, ό,τι διάλειμμα κι αν κάνω, δακρύζουν τα μάτια μου και τρέμω λίγο.

Ναι, πανικός.
Αλλά τι κάνουμε για μία συγκεκριμένη περίπτωση;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 23:52, 12-10-08:

Να ρωτήσω κάτι; Κρίση πανικού και κρίση άγχους είναι το ίδιο πράγμα ή διαφέρουν;

Κρίση πανικού, όπως την περιγράφετε παραπάνω έχω πάθει πολλές φορές... Μου συμβαίνει σε χώρους νοσοκομείου ή όταν βλέπω μία ταινία που έχει πόλεμο, ακρωτηριασμούς, βασανιστήρια ή ο,τιδήποτε τέτοιας μορφής- αρχίζω και ιδρώνω, παγώνω, χλωμιάζω και νιώθω τα πάντα να μαυρίζουν γύρω μου, είμαι έτοιμη να λιποθυμήσω... Το συναίσθημα είναι δε πολύ χειρότερο όταν βλέπω ή μαθαίνω ότι κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο έχει πάθει κάτι- ακόμα κι αν αυτό μου διηγείται ότι πονάει πχ... Είναι σαν να νιώθω τον πόνο πάνω μου
Κρίση άγχους πάλι έχω πάθει... Έγινε πιο έντονη στην εξεταστική του καλοκαιριού και είχα αποφασίσει να τα παρατήσω όλα και να δώσω το Σεπτέμβρη όσα μπορώ- δεν μπορούσα να κοιμηθώ όλη τη νύχτα και κατάφερνα να με πάρει ο ύπνος στις 9 το πρωί. Τελικά έδωσα μερικά μαθήματα, μα το Σεπτέμβρη επανήλθε- στο πρώτο μάθημα που έδινα και το φοβόμουν πολύ έγραψα και κυριολεκτικά έφυγα τρέχοντας από την αίθουσα επειδή όλη την ώρα που ήμουν μέσα με το ζόρι κρατιόμουν να μην κάνω εμετό- ας είναι καλά τα αρωματικά μαντηλάκια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Stratos7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stratos7
Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O Stratos7 έγραψε στις 05:04, 13-10-08:

Έχω δύο φίλους που παθαίνουν αρκετά συχνά. Η μία έχει μάθει να το ελέγχει, αλλά ο άλλος δέν την παλεύει καθόλου και είναι συνεχώς στους γιατρούς. Κάποιος του είπε οτι έχει διπολική διαταραχή (ή κάτι τέτοιο) και χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή. Απο οτι λένε πάντως δεν είναι καθόλου αστείο πράγμα.

Προσωπικά, δέν είμαι σίγουρος αν είναι κρίση πανικού αλλά μερικά απο τα συμπτώματα τα παθαίνω όταν είμαι γύρω απο πολύ κόσμο ( αγοραφοβία; ) ή όταν είναι να μιλήσω σε κοπέλα

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:50, 13-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Να ρωτήσω κάτι...
Έχω μία δυσκολία με κάποιες συγκεκριμένες δραστηριότητες. Δε με πιάνει ακριβώς κρίση πανικού, γιατί ξέρω πότε να φρενάρω... αλλά έστω κι έτσι δεν μπορώ να χαρώ αυτό που κάνω.
Για παράδειγμα, δεν μπορώ να συμμετάσχω σε εκδρομές trekking... Αν είναι λίιιγο ανηφορικό το έδαφος (και, ναι, στις Άλπεις θα το βρω αυτό, δεν το γλυτώνω) μου κόβεται η ανάσα... αλλά δεν πρόκειται για το κανονικό, συνηθισμένο λαχάνιασμα. Σα να κλείνει ο λαιμός μου, βαραίνει πολύ η αναπνοή μου, σε σημείο να ακούγομαι σαν υστερικό τσιουάουα που γαύγιζε μισή ώρα σε λαμπραντόρ και δεν μπορεί ν' ανασάνει. Αν για κάποιο λόγο απλά πρέπει να συνεχίσω, ό,τι διάλειμμα κι αν κάνω, δακρύζουν τα μάτια μου και τρέμω λίγο.

Ναι, πανικός.
Αλλά τι κάνουμε για μία συγκεκριμένη περίπτωση;;;

To Βασικό είναι πρώτα απο όλα να προσπαθήσεις να σκευτείς και να εστειάσεις τον φόβο σου, 1 πράγμα σε πανικοβάλει και εσύ απλά βλέπεις το σύνολο, καλό είναι να σκευτείς τι είναι, το ύψος στο ανέβασμα; σκέυτεσε το πόσο ψηλά πάς;

Ολο αυτό είναι σαν το αμάξι, ένα μπουζάκι εχει πρόβλημα αλλα δεν μπορεί να λειτουργίσει ολόκληρο το αμάξι, συγκεντρώσου και σκέψου σε εσένα το μπουζί ποιό είναι και γιατί χάλασε, μπορεί να σε βοηθήσει και πολλύ μάλιστα, πρίν πάς στις Αλπεις

Παράθεση

nikoulini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikoulini
H nikoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H nikoulini έγραψε στις 15:05, 30-10-08:

Γειά σας!Εδω και 5 μηνες μου συμβαίνει να εχω παθει κρισεις πανικου. Ομως ειμαι καλυτερα τωρα. Κάνω θεραπεια και προσπαθω να το ξεπεράσω. Ασχημο πολύ. Θέλει κανεις να το συζητήσουμε;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη borat : 30-10-08 στις 15:56. Αιτία: κεφαλαία
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 15:57, 30-10-08:

Γειά χαρά νικουλίνι.

Κατ΄ αρχήν μη γράφεις με κεφαλαία.

Και κατά δεύτερον το θεραπεία κάνεις;

Παράθεση

nikoulini

Νεοφερμένος

H nikoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H nikoulini έγραψε στις 16:13, 30-10-08:

Γειά σου.Παίρνω χαπια,το ενα λέγεται seroxat το οποίο είναι για ανεβάσει την ψυχολογία μου και το άλλο λέγεται zanax και το παίρνω αν θελω να ηρέμησω.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:18, 30-10-08:

Γεια σου κι από μένα, nikoulini! Καλώς μας ήρθες! Να σε ρωτήσω, έχεις περάσει και κάτι άλλο, η μονο οι κρίσεις πανικού σε ταλαιπωρούν?
Εγώ έχω καιρό να πάθω.

Παράθεση

nikoulini

Νεοφερμένος

H nikoulini έγραψε στις 16:25, 30-10-08:

Καλως σας βρήκα.Οι κρίσεις πανικού προέκυψαν απο κάποιες ασχημες καταστάσεις που βίωσα και αγχώθηκα πάρα πολύ.Ο γιατρός μου είπε ότι συσωρεύτηκε πολυ άγχος και δεν μπορούσα να το διαχειριστώ και έτσι ξεσπασε.Έχεις πάθει και εσύ?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:30, 30-10-08:

Ναι... παθαίνω σε κάποιες δραστηριότητες, ενώ πάθαινα παλιά που είχα πολύ άγχος με τι σχολη, μια αβεβαιότητα στη σχέση μου και ξεκινούσα και αγωνιστικό...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 16:30, 30-10-08:

Νικουλίνι να σε ρωτήσω αν δεν είναι αδιακρισία πόσο καιρό παίρνεις τα χάπια?

Παράθεση

nikoulini

Νεοφερμένος

H nikoulini έγραψε στις 16:42, 30-10-08:

Έκανες κάποια θεραπεία?

Γεία σου.Δεν είναι αδιακρισία μην ανησυχείς.Τα παίρνω από τελη Ιουλίου αλλά το ηρεμιστικό το εχω σταματήσει να το παίρνω συστηματικά μόνο όταν αισθανθώ καπως περίεργα θα το πάρω.Εσύ αντιμετωπίζεις κατι τέτοιο?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη borat : 30-10-08 στις 16:53. Αιτία: merge
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 16:55, 30-10-08:

Ναι, έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα στο παρελθόν, δύσκολη περίοδος.

Εντάξει, ήθελα να δω την χρήση του Xanax που κάνεις και νομίζω είναι πολύ καλή. Το ότι παίρνεις μόνο όταν υπάρχει λόγος από κάποιο σημείο. Αν κι είναι πολύ καλό φάρμακο κι ακούω πολλούς να το χρησιμοποιούν, φοβάμαι γι'αυτούς και θέλω να υπενθυμίζω να μην το παρακάνουν. Επειδή προσφέρει γρήγορη ανακούφιση μπορεί κάποιος να παίρνει χωρίς να καταβάλει προσωπική προσπάθεια να ''ηρεμίσει'' κι αυτό δεν είναι βοηθητικό ουσιαστικά. Κι ας μην ξεχνάμε τον κίνδυνο εθισμού που έχουν τα ηρεμιστικά. Οπότε καλό το Xanax, αλλά με μέτρο.

Βασικά θεωρώ πως στις κρίσεις πανικού και τις αγχώδεις διαταραχές εκτός από την θεραπεία βοηθάει πολύ η γυμναστική και το σεξ (όταν είναι εφικτό). Η σωματική εκτόνωση. Επίσης εκτός από αυτά εμένα με βοηθάνε τα χαλαρωτικά μπάνια κι οι δραστηριότητες που με κάνουν να ξεχαστώ και να περάσω καλά.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους