Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει πραγματική φιλία στην ζωή σας;

Πιστεύετε ότι έχετε αληθινούς φίλους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 107)
Έχω αληθινούς φίλους
62
57,94%
Δεν έχω αληθινούς φίλους
45
42,06%

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:13, 11-08-05:

Ως φιλία εγώ ορίζω ένα ευγενικό συναίσθημα όπως η αγάπη, που προϋποθέτει την ειλικρίνεια και την αλήθεια αλλά χωρίς τον έρωτα.
Στην σημερινή εποχή που πιστεύεται ότι είναι εύκολο να δημιουργηθεί μια φιλία;
Πιστεύετε ότι έχετε κάποιον φίλο;
Και φίλο δεν εννοώ τα άτομα π.χ. που βγαίνετε για καφέ αλλά τα άτομα που πιστεύεται ότι σας συνδέει μια δυνατή σχέση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 11-08-05 στις 13:30.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 13:22, 11-08-05:

Στη σημερινή εποχή φυσικά και μπορεί να δημιουργηθεί μια φιλία ακριβώς έτσι όπως το αναλύεις.
''Φίλους'' με την έννοια ''πάω για καφέ'' κτλ πιστεύω πως έχω, αλλά φίλο /λους που να με συνδέει δυνατή σχέση σε καμμία περίπτωση δεν έχω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:24, 11-08-05:

Πραγματικα φιλο δεν εχω, ομως τον κολλιτο μου(Καΐμακτσαλαν) τον ξερω περιπου 11 μηνες και κατι υπαρχει. Τωρα αμα θα γινουμε πραγματικα φιλοι και οχι απλα μια παρεα θα δειξει, ειμαστε και μικροι ακομα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:30, 11-08-05:

Χμμμ βασικά ο μόνος φίλος για τον οποίο είμαι σίγουρη ότι ισχύουν τα παραπάνω είναι ο σύντροφος μου αλλά δεν ξέρω αν μετράει καθώς είπες "χωρίς τον έρωτα".
Τώρα είναι και μια άλλη κοπέλα στην Αθήνα (πρώην συμμαθήτρια) που πιστευω ότι είναι πραγματική μου φίλη αλλά δεν είμαι και 100% βέβαιη ότι είναι πραγματική μου φίλη. Το ίδιο και μια κοπέλα που πλέον σπουδάζει Καλαμάτα και την ξέρω απο Α' Γυμνασίου. Πλέον έχουμε χαθεί αλλά όποτε μιλάμε είναι όπως παλιά.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:48, 11-08-05:

Αν μπορούμε ο σύντροφος να τον θεωρήσουμε ώς φίλος (εγώ προσωπικά των θεωρώ), ναι έχω, αλλίως είμαι βέβαιος ότι δεν έχω

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 16:24, 11-08-05:

Έχω, δύο κιόλας...

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 17:11, 11-08-05:

μπα.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 09:19, 12-08-05:

Ναι,ναι,ναι.Ένας τομέας της ζωής μου που έχω σταθεί πολύ τυχερή.Και όπως έχω ξαναγράψει σε παρόμοιο ποστ δεν μιλάω για τους γνωστούς(αυτούς που βγαίνω για καφέ όπως λες) αλλά για τους 5 αδελφικούς,κολλητούς,καρδιακούς φίλους που έχω απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και θα τους έχω για μια ζωή.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kaimaktsalan
Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

O Kaimaktsalan έγραψε στις 12:18, 12-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Πραγματικα φιλο δεν εχω, ομως τον κολλιτο μου(Καΐμακτσαλαν) τον ξερω περιπου 11 μηνες και κατι υπαρχει. Τωρα αμα θα γινουμε πραγματικα φιλοι και οχι απλα μια παρεα θα δειξει, ειμαστε και μικροι ακομα.

Ειμαι και εγω στην ιδια ακριβος κατασταση

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 12:44, 12-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Αν μπορούμε ο σύντροφος να τον θεωρήσουμε ώς φίλος (εγώ προσωπικά των θεωρώ), ναι έχω, αλλίως είμαι βέβαιος ότι δεν έχω
κι εγώ έτσι Exposed
δυστυχώς έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα ο ένας πατάει πάνω στον άλλον και παίζουν ακόμα και τα συμφέροντα σε μια φιλία και δυστυχώς το έχω ζήσει.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:27, 12-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
κι εγώ έτσι Exposed
δυστυχώς έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα ο ένας πατάει πάνω στον άλλον και παίζουν ακόμα και τα συμφέροντα σε μια φιλία και δυστυχώς το έχω ζήσει.
Εγώ βασίκα παρατηρώ ότι στις "φιλίες" το μόνο που γίνεται
λένε καμία %@#$%#@ μεταξύ τους, πάνε για κανεναν κάφε κτλ. Δεν κάνουν τίποτα άλλο. Μέσο τις "φιλίες" το μόνο που προσπαθούν είναι απλώς να περάσουν όσο το δυνατόν λιγότερο μόνη.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:11, 12-08-05:

Κι εγώ αν εξαιρέσω αυτές τις 2 κοπέλες που προανέφερα (αν και όπως είπα για τη μια δεν είμαι και τόσο σίγουρη, και τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα μάλλον δεν έπρεπε να τη συμπεριλάβω, απλά είναι κάτι παραπάνω απο δήθεν φίλη, κάτι ανάμεσα ας πουμε) και το σύντροφο μου, οι άνθρωποι με έχουν απογοητευσει πάρα πολύ. Ένα χρόνο στη σχολή και δεν έχω βρει ούτε καν κάτι κοντά σε αληθινή φιλία, όλοι κοιτάνε το συμφέρον τους και σε κρίσιμες στιγμές they let you down...

Παράθεση

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουμπουρλουδι
H ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H ζουμπουρλουδι έγραψε στις 15:17, 12-08-05:

H φιλια ειναι ιερη, εγω τουλαχιστον ετσι την αντιμετωπιζω στη ζωη μου.
Εχω 2 φιλες και 2 φιλους, που μας ενωνουν αρκετα χρονια και εμπειριες με εναν τροπο μοναδικο, μα πανω απο ολα, η απο κοινου καλη διαθεση να αναπροσαρμοζομαστε και να μην χανουμε επαφη ακομη κι αν οι συνθηκες ειναι αντιξοες.
Με την προυποθεση οτι η ζωη τα φερνει ετσι ωστε να μπορεις να μοιραζεσαι καποιες καταστασεις, μπορει να διατηρηθει μια φιλια επ'αοριστω.
Για την ωρα δεν εχει κανεις μας δικη του οικογενεια[με την εννοια συζυγοι και παιδια], αργοτερα τα πραγματα θα γινουν σιγουρα πιο περιπλοκα, αλλα αυτο το απροβλεπτο οταν η σχεση εχει δοκιμαστει δεν τρομαζει.
Για μενα, η φιλια δοκιμαζεται εξισου στα δυσκολα και στα ευκολα. Ο φιλος φαινεται οχι μονο απο το πως θα σου σταθει στα ζορια, αλλα και απο το πως θα χαρει με τη χαρα σου, ποσο μαλιστα αν αυτος ειναι στα ζορια του.
Για μενα, δεν υπαρχει διακριση σε καλος η καλυτερος φιλος...Η ειναι φιλος η δεν ειναι. Ειδικη κατηγορια υπαρχει μονον για καλους γνωστους, που ειναι εν δυναμει φιλοι και ο χρονος θα το δειξει.
Επισης, δεν ειναι θεμα εποχης. Σε ολες τις εποχες η δημιουργια ενος τετοιου δεσμου ειναι υποθεση δυσκολη, γιατι απαιτει χρονο και τριβη που φυσικα και δεν ερχονται μονο με εναν καφε, αν και σε καποιες περιπτωσεις ειναι μια καλη αρχη. Αναλογιστειτε πως αλλαζουμε προσωπικα ο καθενας με το περασμα του χρονου και κατι αντιστοιχο συμβαινει και στους γυρω μας, οποτε για να ειναι υγιης μια σχεση και να εξελισσεται χρειαζεται υπομονη και δουλεια σε ολα τα επιπεδα και φυσικοτατα να ειναι αμοιβαιο.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:36, 12-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι
Αναλογιστειτε πως αλλαζουμε προσωπικα ο καθενας με το περασμα του χρονου και κατι αντιστοιχο συμβαινει και στους γυρω μας, οποτε για να ειναι υγιης μια σχεση και να εξελισσεται χρειαζεται υπομονη και δουλεια σε ολα τα επιπεδα και φυσικοτατα να ειναι αμοιβαιο.
Σίγουρα, αλλά αν ο άλλος δεν κοιτάει μόνο τον ευατό του θα μας δεχτεί, το ίδιο ισχύει και για μας, αν το άλλον δεν τον βλέπουμε ως συμφέρον τότε θα το δεχτούμε που άλλαξε με το χρόνο.

Παράθεση

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουμπουρλουδι
H ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H ζουμπουρλουδι έγραψε στις 00:22, 13-08-05:

αμοιβαιο τα λεει ολα.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:25, 13-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι
αμοιβαιο τα λεει ολα.
Συμφωνώ, πάντα στην φιλία όλα πρέπει να γίνονται σε αμοιβαίο επιπεδό

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 01:00, 15-08-05:

Νομίζω ότι το αν έχει κάποιους φίλους ή όχι , είναι υποκειμενικό και επαφίεται στα προσωπικά και υποκειμενικά κριτήρια του καθενός και στα θέλω του.

Στα 17 μου ας πούμε θυμάμαι είχα 4-5 κολλητές με τις οποίες βγαίναμε έξω,είχαμε κοινούς τρόπους διασκέδασης , γελούσαμε με τα ίδια αστεία, και ένιωθα ότι είχα και φίλες ,ούτε για μια στιγμή δεν αναρωτήθηκα αν έχω ή όχι γιατί πολύ απλά σε αυτή την ηληκία τα θέλω μου και οι ανάγκες μου περιοριζόταν στο πού θα βγω και πώς θα περάσω καλά.

Στα 19 μου άρχισα να σκέφτομαι για το μέλλον μου, τί θα κάνω επαγγελματικά, τί με ενδιαφέρει να κάνω, άλλαξαν οι ανάγκες μου και πλέον αυτές οι κοπέλες που είχαν παραμείνει στο στάδιο του που θα βγούμε και ποιός θα μας δει , δε με γέμιζαν ,αφού ένιωθα ότι δεν είχαμε κοινό σημείο αναφοράς.

Στα 20 + κάτι μήνες μου ( κάμποσους να ομολογήσω ) πάλι αλλάξαν κατά πολύ τα κριτήρια μου ,οπότε με τα σημερινά μου κριτήρια ξέρω ότι οι φίλοι μου είναι δυο , ο αδερφός μου και μια πρώην σχέση μου, που ξέρω ότι μπορεί να μη βλεπόμαστε καθημερινά και να συζητάμε για κοινότυπα θέματα , όμως ξέρω ότι έχω ένα δικό μου άνθρωπο που θα είναι δίπλα μου και στις λύπες και τις χαρές ,όπου κι αν είναι και ότι κι αν έχει μεσολαβήσει.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:20, 15-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από plain
Νομίζω ότι το αν έχει κάποιους φίλους ή όχι , είναι υποκειμενικό και επαφίεται στα προσωπικά και υποκειμενικά κριτήρια του καθενός και στα θέλω του.
Πιστεύω ότι είναι λογικό να είναι υποκειμενικό μιας και αν εχει κάποιος φίλους μπορεί να το κρίνει μόνο αυτός

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 01:37, 15-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Και φίλο δεν εννοώ τα άτομα π.χ. που βγαίνετε για καφέ αλλά τα άτομα που πιστεύεται ότι σας συνδέει μια δυνατή σχέση.
Θέλω να πω ότι ακόμη κι αυτό , για κάποιον μπορεί να είναι κριτήριο για κάποιον άλλο ή ακόμη και για τον ίδιο σε άλλη φάση της ζωής του , να μην του λέει τίποτα. Ας πούμε για μένα στα 16 μου ένας καφές ήταν ικανός για να με κάνει να νιώσω ότι έχω δυνατή σχέση

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:55, 15-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από plain
Θέλω να πω ότι ακόμη κι αυτό , για κάποιον μπορεί να είναι κριτήριο για κάποιον άλλο ή ακόμη και για τον ίδιο σε άλλη φάση της ζωής του , να μην του λέει τίποτα. Ας πούμε για μένα στα 16 μου ένας καφές ήταν ικανός για να με κάνει να νιώσω ότι έχω δυνατή σχέση
Αυτό, για εμένα, έχει να κάνει με την αλλάγη φάση που συνήθως τότε αλλάζει και ο τρόπος που βλέπεις τα πράγματα.
Αυτό όμως δεν νομίζω να καθιστά αδύνατο μια μακροχρόνια δυνατή φιλία μιας ναι μεν μπορει να αλλάξει ο τρόπος που βλέπεις τα πράγματα όμως αν η φιλία αξίζει θα δεις ακόμη και σε αυτή την την φάση ότι αξίζει τον κόπο

Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rattlehead
Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 10:25, 15-08-05:

Αμέ..! Έχω 2!

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 13:54, 30-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Κι εγώ αν εξαιρέσω αυτές τις 2 κοπέλες που προανέφερα (αν και όπως είπα για τη μια δεν είμαι και τόσο σίγουρη, και τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα μάλλον δεν έπρεπε να τη συμπεριλάβω, απλά είναι κάτι παραπάνω απο δήθεν φίλη, κάτι ανάμεσα ας πουμε) και το σύντροφο μου, οι άνθρωποι με έχουν απογοητευσει πάρα πολύ. Ένα χρόνο στη σχολή και δεν έχω βρει ούτε καν κάτι κοντά σε αληθινή φιλία, όλοι κοιτάνε το συμφέρον τους και σε κρίσιμες στιγμές they let you down...
Michelle δε θέλω να είμαι απόλυτη, αλλά καλύτερα μην ευελπιστείς σε "πραγματικές φιλίες" μέσω του Πανεπιστημίου. Εκεί οι σχέσεις γίνονται
1)για να μην είσαι μόνος σου,
2)για να εχεις κάποιον να σε ενημερώνει για τα μαθήματα και να σου δίνει σημειώσεις όταν εσύ δε μπορείς να σηκωθείς απ'το κρεβάτι σου και βαριέσαι να πας στη σχολή και
3)για να έχεις κάποιον να πας για καφέ και να ζήσεις τη φοιτητική σου ζωή (κλισε).

Οπότε συνήθως μετά από συνήθως κανά χρόνο
1)καταλήγεις μόνος κι έρημος (άντε με κανα 2 ακόμη, από ανάγκη), γιατί η μεγάλη φοιτητοπαρέα έχει διαλυθεί,
2)αν είσαι φιλότιμος και βοηθάς τους πάντες είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα φας γερή πόρτα ακόμα και από τον πιο κολλητό σου συνεργάτη (παθούσα)
3)με το πέρασμα του χρόνου θα δεις ότι πρέπει να κοιτάξεις πώς θα τελειώσεις τα μαθήματα και όχι πώς θα πας για καφέ (ενώ θα έπρεπε να βρίσκεσαι μέσα στην αίθουσα).

Σχετικά τώρα με το αρχικό ερώτημα του post: Όχι, δε θεωρώ ότι έχω κάποιον πραγματικό φίλο (δε μιλώ για φίλο-σχέση). Έχω φάει σφαλιάρες και κρατάω πλέον πισινές. Βέβαια όταν γνωρίζω ένα νέο άτομο πάντα είμαι καλοπροαίρετη, απλώς δεν αφήνω τον εαυτό μου να του δοθεί, να το πιστέψει και να το εμπιστευτεί αυτό το άτομο τόσο εύκολα (μάλλον δύσκολα).

Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη billthevampire
Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε στις 14:13, 30-08-05:

Ο μόνος πραγματικός φίλος (δούλος) που έχω είναι ο υπολογιστής μου (μόνο αυτός δεν θα με προδώσει ). Πραγματικές (με ολόκληρη την ένοια της λέξης) φιλίες πιστεύω ότι έλαχιστοι άνθρωποι έχουν (εκτός από συντρόφους, σόγια κτλ).

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:16, 30-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από billthevampire
Ο μόνος πραγματικός φίλος (δούλος) που έχω είναι ο υπολογιστής μου (μόνο αυτός δεν θα με προδώσει ).
[off topic]

Οχι αν έχεις Windows

[/off topic]

Παράθεση

Chris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Chris
H Chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Chris έγραψε στις 14:45, 30-08-05:

Πραγματική φιλιά με συνδέει με ένα και μοναδικό άτομο...
Οι υπόλοιποι είναι απλώς καλοί φίλοι (ες)...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:16, 30-08-05:

Δεν θυμάμαι αν έχω απαντήσει...αλλά ναι έχω...χρόνια πλέον...έχουν σταθεροποιηθεί πλήρης....και έχουν δοκιμαστεί στις μεταβατικές περιόδους της ζωής μας...Οπότε ναι...έχω και πιστεύω...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:56, 30-08-05:

Δυστυχώς Nan μου κι εγώ αυτό έχω διαπιστώσει απο τις ενδο-πενεπιστημιακές γνωρμίες. Άσε που δεν έχω βρει κανένα άτομο στο έτος μου που έστω να ταιριάζουμε σε απόψεις και νοοτροπία. Και επειδή δεν είμαι απο τα άτομα που μπορούν να το παίζουν φίλοι μόνο και μόνο για σημειώσεις και πληροφορίες για μαθήματα φοβάμαι οτι στο τέλος θα μείνω μόνη εκει μέσα...
Πάλι καλά που υπάρχουν κάποια άτομα στη ζωή μου (εκτος πανεπιστημίου) που θεωρώ πραγματικούς φίλους όπως είπα παραπάνω αλλιώς θα ήμουν μες την απελπισία...

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 16:04, 30-08-05:

Ευτυχώς υπάρχει πραγματική φιλία στην ζωή μου,ναι,και νιώθω πολύ τυχερός για αυτό!

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 10:38, 31-08-05:

Δυστυχώς Nan μου κι εγώ αυτό έχω διαπιστώσει απο τις ενδο-πενεπιστημιακές γνωρμίες. Άσε που δεν έχω βρει κανένα άτομο στο έτος μου που έστω να ταιριάζουμε σε απόψεις και νοοτροπία. Και επειδή δεν είμαι απο τα άτομα που μπορούν να το παίζουν φίλοι μόνο και μόνο για σημειώσεις και πληροφορίες για μαθήματα φοβάμαι οτι στο τέλος θα μείνω μόνη εκει μέσα...
Πάλι καλά που υπάρχουν κάποια άτομα στη ζωή μου (εκτος πανεπιστημίου) που θεωρώ πραγματικούς φίλους όπως είπα παραπάνω αλλιώς θα ήμουν μες την απελπισία...
Επειδή ούτε κι εμένα μου αρέσουν οι φιλίες εκμετάλλευσης, τελικά έμεινα μόνη μου από "φίλες" τον τελευταίο χρόνο. Όμως έτσι ανακάλυψα ότι γνώρισα περισσότερα άτομα από όσα είχα γνωρίσει τα τελευταία 3 χρόνια στη σχολή και αυτό γιατί δεν ήμουν πλέον κολλημένη σε ένα άτομο. Έτσι κάθε άλλο παρά μόνη μου ήμουν.

Επιπλέον, μη σου πω ότι έτσι ήταν καλύτερα και από την πλευρά του ότι έκανα απλώς παρέα με κάποιους στα πλαίσια της σχολής και ότι και από τις δύο πλευρές ήταν ξεκάθαρο πως θέλαμε να ενημερωνόμαστε για τα μαθήματα. Οπότε αφού ήταν αμοιβαίο ήταν και ακίνδυνο.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 17:34, 31-08-05:

Οι FF.C. πάντως λένε:

"Όταν ήμουνα μικρός μου χανε πει ένα παραμύθι
Ότι αυτό που λέγεται φιλία υπάρχει και ζει σ’ αυτό τον πλανήτη"

Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonis_wrx
Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε στις 22:25, 31-08-05:

έχω δυο παιδιά από το σχολείο. Τώρα πια δεν βρισκόμαστε τόσο συχνά λόγω σχολής και επειδή άλλαξε αρκετά η καθημερινότητα μας από τότε αλλά ξέρεις ότι αυτό δεν αλλάζει κάτι και πάντα θα αυτά τα άτομα θα σε ακούσουν όταν έχεις πρόβλημα, θα σε βοηθήσουν. Αισθάνομαι πολύ τυχερός που τους γνώρισα.

Παράθεση

lalakias69

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lalakias69
Ο lalakias69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O lalakias69 έγραψε στις 09:55, 03-09-05:

#define φιλία
Άλλο πράγμα είναι για τον καθένα.
Για έναν είναι ο απατεώνας που θα κάνουν κομπίνες μαζί χωρίς να ρίχνει ο ένας τον άλλο, για κάποιον άλλο το άτομο που θα πάρει τηλέφωνο να κλαφτεί όταν τον χωρίσει η γκόμενα, για κάποιον τρίτο το άτομο που θα πάρει τηλέφωνο να πηδηχτεί όταν τον χωρίσει η γκόμενα, για άλλον η παρέα του καφέ είναι η μεγαλύτερη φιλία που έχουν δει, για άλλον είναι ο σκύλος του ενώ για μερικούς οι καλύτεροι φίλοι είναι οι γονείς του.
Προσωπικά, ο ορισμός της Βόσσου με ικανοποιεί.

Πάντως η λέξη-κλειδί είναι η "αμοιβαία".
Το λέω συνέχεια στον εαυτό μου, συνήθως πλαισιωμένο από το "που πας ρε μαλ***;"

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 10:29, 03-09-05:

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου΄,εγώ θα πάω στο τρίτο έτος και ακόμα δε΄ν έχω δεθεί και ίσως να μην έχω επιδιώξει αν και εχω γνωρίσει 2-3 πολύ αξιόλογα άτομα στο Ημμυ απλά δεν κολλάω.Παιζει πόλο και το ότι εχω 3 φίλεσ καρδιακές εδώ στην θεσσαλονική αλλα πάνω απ'όλα γιατί δεν εμπιστεύομαι εύκολα την έχω πατήσει πολλές φορές.Αλλα αυτό που κατάλαβα είναι ότι μεσα απο την εμπειρία,τα λάθη και την απογοήτευση διδάσκεσαι και στο τέλος βρίσκεις τα καλύτερα.Γι'αυό παιδια να πιστεύετε στην πραγματικη φιλια υπάρχει και είναι κάτι όμορφο..

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:26, 05-09-05:

Όπως έγραψε και η kleftra, θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό σε αυτόν τον τομέα. Έχω φίλους πραγματικούς (όχι πολλούς, αλλά καλούς) δοκιμασμένους και τσεκαρισμένους που μας δένουν πολλά χρόνια φιλίας. Ευτυχώς, γιατί χωρίς σύντροφο αντέχεις, χωρίς φίλους όμως ......

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:37, 05-09-05:

πριν λίγες μέρες και ενώ ήμουν μέσα στις διακοπές μου (στις Σπέτσες)... κάποιος με ρώτησε το εξής....

"αν αυτή τη στιγμή εδώ που είσαι είχες ανάγκη να έρθουν οι φίλοι σου εδώ γιατί κάτι συμβαίνει, και τους έπαιρνες τηλέφωνο... πόσοι θα ερχόντουσαν???"

Τους μέτρησα και βρήκα 5! Νιώθω τυχερή και ευτυχισμένη!!!!!!

Παράθεση

e-stekoumenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-stekoumenos
Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O e-stekoumenos έγραψε στις 20:58, 05-09-05:

Πολλές φορές έκανα κι εγώ τέτοιες ερωτήσεις στον εαυτό μου (πόσοι είναι δηλαδή οι πραγματικοί μου φίλοι..κάτι σαν αδερφοί ας πούμε) και εννοείται τα νούμερα που έπαιρνα ως απάντηση ήταν μονοψήφια και μάλιστα κάτω του 5.Μετά απο μια μικρή απογοήτευση για το τόσο μικρό νούμερο συνέχισα τις ερωτήσεις μου αυτές αναζητώντας το τι ήταν αυτό που με έδεσε τόσο πολύ με εκείνους τους λιγοστούς ανθρώπους.Εεεε λοιπόν γρήγορα κατάλαβα οτι οι φιλίες αυτές γίνανε σε περιόδους ξεγνοιασιάς ,σε περιόδους που ένιωθα ανοικτός προς όλον τον κόσμο και έδινα τα πάντα χωρίς να περιμένω κάτι συγκεκριμένο.Πολύ πιθανόν άν το συνέχιζα αυτό κι αργότερα να έκανα κι άλλους αδελφικούς φίλους πάντως το σίγουρο ήταν οτι η ευθύνη ήταν καθαρά δική μου τόσο γι αυτές τις σημαντικές φιλίες όσο και για τις υπόλοιπες τις κατ όνομα φιλίες.Μην κοροιδεύομαστε οτι φταίει η εποχή γιατί έχει αλλοιώσει τους άλλους.....ναθ φταίει η εποχή γιατί έχουμε αλλοιωθεί κυρίως εμείς.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε στις 08:22, 07-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από e-stekoumenos
Εεεε λοιπόν γρήγορα κατάλαβα οτι οι φιλίες αυτές γίνανε σε περιόδους ξεγνοιασιάς ,σε περιόδους που ένιωθα ανοικτός προς όλον τον κόσμο και έδινα τα πάντα χωρίς να περιμένω κάτι συγκεκριμένο.Πολύ πιθανόν άν το συνέχιζα αυτό κι αργότερα να έκανα κι άλλους αδελφικούς φίλους πάντως το σίγουρο ήταν οτι η ευθύνη ήταν καθαρά δική μου τόσο γι αυτές τις σημαντικές φιλίες όσο και για τις υπόλοιπες τις κατ όνομα φιλίες.Μην κοροιδεύομαστε οτι φταίει η εποχή γιατί έχει αλλοιώσει τους άλλους.....ναθ φταίει η εποχή γιατί έχουμε αλλοιωθεί κυρίως εμείς.

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 01:59, 23-10-06:

Πιστεύω ότι υπάρχει πραγματική φιλία στη ζωή μας, όμως δεν είναι τόσο εύκολο να επιτευχθεί. Νομίζω ότι έχω μόνο μία ή δύο πραγματικές φίλες.

Δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι με τους οποίουςπ.χ. μιλάμε, βγαίνουμε για καφέ, δεν είναι τίποτα άλλο παρά γνωστοί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 08:32, 23-10-06:

ξερετε τι εχω καταλαβει οτι οι αντρες εχουν ποιο καλους καρδιακους φιλους... γενικος ενας αντρας ειναι ο καλυτερος φιλος κατα την γνωμη μου ουτε ζηλια ουτε ανταγωνισμος ουτε τιποτα ετσι δεν ειναι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 13:05, 23-10-06:

ξερετε τι εχω καταλαβει οτι οι αντρες εχουν ποιο καλους καρδιακους φιλους... γενικος ενας αντρας ειναι ο καλυτερος φιλος κατα την γνωμη μου ουτε ζηλια ουτε ανταγωνισμος ουτε τιποτα ετσι δεν ειναι?
Κι εγώ το έχω διαπιστώσει κάποιες φορές αυτό.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 13:50, 23-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτό γενικά, άλλωστε, γιατί οι άντρες να μην είναι ανταγωνιστικοί και οι γυναίκες να είναι πχ. Μάλλον έχει να κάνει με τον άνθρωπο κι όχι με το φύλο.

Όσον αφορά εμένα τώρα, ναι, πιστεύω οτι υπάρχει πραγματική φιλία στη ζωή μου, όχι βέβαια και με κανένα πλήθος ανθρώπων, αλλά δεν με απασχολεί αυτό, μου φτάνει που υπάρχουν άνθρωποι που με νοιάζονται

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη adespoto : 23-10-06 στις 13:53.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:57, 23-10-06:

Δύσκολο, πολύυυ δύσκολο θέμα. ΓΙα μένα, εννοώ. Έχω δει πραγματικές φιλίες άλλων και ξέρω ότι κάτι τέτοιο έχω μόνο με τον ιχλίμπεντιχ.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:12, 23-10-06:

adespoto κιωμος εχει να κανιε και με το φιλο. Η γυναικες το εχουν μεσα τους να ειναι ανταγωνιστικες, να ειναι αντιζιλες κλπ ενω οι αντρες πολυ πιο σπανια ειναι ετσι. Ειναι κυριος ορμονικο το θεμα μαλλον γιατι οτ παρατιρω σε ολες σχεδων της γυναικες και μεχρι στιγμης σε κανεναν αντρα. Δεν λεω ομως οτι δεν υπαρχουν και τετιοι αντρες

Οσο αφορα εμενα, αρκετο καιρο αργοτερα ας αναθεωρισω το πρωτο μου ποστ και να πω οτι δεν εχω πραγματικες φιλιες. Μονο παρεες.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 15:23, 23-10-06:

adespoto κιωμος εχει να κανιε και με το φιλο. Η γυναικες το εχουν μεσα τους να ειναι ανταγωνιστικες, να ειναι αντιζιλες κλπ ενω οι αντρες πολυ πιο σπανια ειναι ετσι. Ειναι κυριος ορμονικο το θεμα μαλλον γιατι οτ παρατιρω σε ολες σχεδων της γυναικες και μεχρι στιγμης σε κανεναν αντρα. Δεν λεω ομως οτι δεν υπαρχουν και τετιοι αντρες

Οσο αφορα εμενα, αρκετο καιρο αργοτερα ας αναθεωρισω το πρωτο μου ποστ και να πω οτι δεν εχω πραγματικες φιλιες. Μονο παρεες.
Ορμονικό???

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:25, 23-10-06:

προσεξε το μαλλον που εχω βαλει. Τι αλλο μπορει να φταει;

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 15:31, 23-10-06:

Ναι το πρόσεξα, απλά δεν καταλαβαίνω πού κολλάνε οι ορμόνες με τη ζήλια και τον ανταγωνισμο....

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:03, 23-10-06:

Δεν ειμαι επιστιμονας για να ξερω ακριβος το πως λειτουργουν και το που εχουν επιδραση αλλα αφου σε αυτες οφειλωνται τα νευρα κ.α. πιστευω μπορει να παιξει ρολο και σε αυτο

Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kassie
H Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H Kassie έγραψε στις 18:19, 23-10-06:

Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό γιατί παρ' όλο οτι είμαι γενικώς κλειστή ως άτομο(και κάποιες φορές μου αρέσει η μοναξιά μου ) και μεσολάβισε και μια εξάχρονη διαμονή στο εξωτερικό, μπορώ να πω με σιγουριά οτι έχω πραγματικούς φίλους στην Ελλάδα . Δεν μου αρέσει γενικώς ο όρος κολλητός ούτε καλύτερος φίλος, θεωρώ ότι δεν αντιστοιχούν πάντα στην πραγματικότητα . Στο εξωτερικό, παρ' όλο ότι έκανα παρέα με αρκετά παιδιά(και αρκετά από αυτά θα μου λείψουν )δεν είμαι σίγουρη αν κατατάσσονται στην κατηγορία των πραγματικών φίλων .

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:03, 24-10-06:

προσεξε το μαλλον που εχω βαλει. Τι αλλο μπορει να φταει;

το χαμηλό πνευματικό επίπεδο θα έλεγα εγώ....
το χαμηλό μορφωτικό επίπεδο....
γενικώς... οι χαμηλού επιπέδου άνθρωποι και σχέσεις...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 15:14, 31-10-06:

Υπάρχει πραγματική φιλία στην ζωή σας?
οχι. δεν υπάρχει.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους