Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,791 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει πραγματική φιλία στην ζωή σας;

Πιστεύετε ότι έχετε αληθινούς φίλους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 107)
Έχω αληθινούς φίλους
62
57,94%
Δεν έχω αληθινούς φίλους
45
42,06%

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:06, 31-10-06:

Άσε με, τώρα ήρθε ένας "φίλος" από τα παλιά από εξωτερικό, όπου σπουδάζει καιρόοο τώρα... και θυμήθηκα πόσο με είχαν εγκαταλείψει οι "φίλοι" μου παλιά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 19:38, 31-10-06:

Πιστεύω ότι κανείς δε σ'αγαπάει περισσότερο απ'τους γονείς σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 11:17, 03-11-06:

Για εμένα υπάρχει....μου το δείχνουν καθημερινά οι πράξεις των φίλων μου.... Αν δεν είχα την παρέα μου...έστω και μακριά θα είχα φρικάρει...Και μιλάμε για χρόνια σχέσεις πλέον

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:11, 03-11-06:

Πιστεύω ότι υπάρχει, αλλά αναρωτιέμαι τι θα απαντούσαν οι φίλοι μου σ'αυτή την ερώτηση..... Έχω κάνει πολλά λάθη......

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 16:04, 03-11-06:

nope και για'μενα...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:15, 03-11-06:

Χμ, να ξαναπώ.. Φίλους που θα έκαναν θυσίες για μένα, που θα διάβαζαν μέσα στη νύχτα 5 σελίδες από τα σώψυχά μου... έχω. Φϊλους που θέλουν μόνο το καλό μου. Να 'ναι καλά. Αλλά... δεν ξέρω...

Παράθεση

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 18:20, 05-11-06:

αν διαβάσετε Παπανούτσο "πραγματική φιλία" είναι μια ιδεατή κατάσταση

Παράθεση

Snake

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Snake
Ο Snake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Snake έγραψε στις 19:37, 05-11-06:

Ειναι απο τα μοναδικα ερωτήματα που δεν χρειάζομαι ούτε ένα δευτερόλεπτο σκέψης για να απαντήσω...
Ναι υπάρχει πραγματική φιλία στη ζωή μου. Δοκιμασμένη μέσα από θύελες, λιμούς , σεισμούς, καταποντισμούς, απογοητεύσεις, χαρές , γλέντια , πανυγήρια , επιτυχίες.

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 21:10, 05-11-06:

Είμαι από τους ανθρώπους που έχω την τύχη να με τιμούν με την φιλία τους δύο υπέροχοι άνθρωποι....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MANINA27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MANINA27
H MANINA27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H MANINA27 έγραψε στις 23:45, 05-11-06:

Πιστεύω πως οι άνδρες έχουν πιο δυνατές φιλίες και φυσικά πιο μακροχρόνιες απο αυτές των γυναικών. Αν έχετε παρατηρήσει οι άνδρες είναι και καλύτεροι εργοδότες. Το θέμα μας όμως είναι οι φιλίες. Πιστεύω πως εμείς οι γυναίκες αναλωνόμαστε σε λεπτομέρειες που οι άνδρες τις θεωρούν γελοίες.Πάντως όταν βλέπεις ότι μια φιλία είναι δυνατή, αξίζει κάποια πράγματα να τα συγχωρείς. Ακόμη όταν η φίλη σου σ΄αγαπάει για αυτό που πραγματικά είσαι και δεν προσπαθεί να σε αλλάξει, τότε είναι πραγματική φίλη.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 02:24, 06-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από MANINA27
[...]Αν έχετε παρατηρήσει οι άνδρες είναι και καλύτεροι εργοδότες. Το θέμα μας όμως είναι οι φιλίες. [...]
Νομίζω ότι το λες αυτό επειδή είσαι γυναίκα. Ίσως απλά όσες γυναίκες αφεντικά είχες, δεν τα πηγαίνατε καθόλου καλά. Πιστεύω ότι ένας άντρας θα έλεγε το ακριβώς αντίθετο. Δεν θέλω όμως να το θεωρήσω δεδομένο, γιατί δεν είχα τόσους πολλούς εργοδότες.

Παράθεση

MANINA27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MANINA27
H MANINA27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H MANINA27 έγραψε στις 00:24, 07-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Νομίζω ότι το λες αυτό επειδή είσαι γυναίκα. Ίσως απλά όσες γυναίκες αφεντικά είχες, δεν τα πηγαίνατε καθόλου καλά. Πιστεύω ότι ένας άντρας θα έλεγε το ακριβώς αντίθετο. Δεν θέλω όμως να το θεωρήσω δεδομένο, γιατί δεν είχα τόσους πολλούς εργοδότες.

Έχεις δίκιο, είναι πιθανότερο για έναν ανδρα να είναι πιο ιδανική μια γυναίκα εργοδότης.Απλά πιστεύω πως σε θέματα φιλίας οι άνδρες είναι πιο ικανοί στο να κρατήσουν μια φιλία για πολλά χρόνια. Νόμίζω πως οι γυναίκες τα ψειρίζουμε όλα.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 23:15, 16-07-09:

Πιστευω πως εχω πολλους φιλους με την εννοια του οτι κανω παρεα μαζι τους,κανουμε την πλακα μας κλπ...Ομως πραγματικους φιλους που θα ειναι εκει για εμενα εχω ελαχιστους...Και γενικα θεωρω οτι ειναι δυσκολη η αποκτηση πραγματικων φιλων...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 07:52, 17-07-09:

εχω πραγματικους φιλους ναι.ανθρωπους που ξερω οτι μπορω να βασιστω επανω τους,που ξερω οτι αν κατι μου συμβει θα ειναι εκει.μονο που δεν τους βλεπω οσο συχνα θα ηθελα.δεν εχω καθημερινη επαφη ,και δεν μοιραζομαι μαζι τους τα απλα χαζα καθημερινα που μου συμβαινουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

staventoula (staventoula)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη staventoula
H staventoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H staventoula έγραψε στις 17:05, 03-05-10:

Εχουμε ακουσει πολλα για τη φιλια.Λενε οτι οι φιλοι ειναι παντα ειλικρηνης,σου λενε την αληθεια χωρις να θελουν να σε πληγωσουν.Επισης οτι θελουν παντα το καλο σου και ποτε δεν σε κακολογουν.Σου στεκοντε στις δυσκολες στιγμες και χαιρονται οταν εσυ χαιρεσαι. Μπορεις να τους εμπιστευτεις ολα τα μυστικα σου....και αλλα πολλα....
Ομως αυτη ειναι η θεωρια.. στην πραξη τι γινετε;Εσεις εχετε αληθεινους φιλους;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ioannaki95
H ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ioannaki95 έγραψε στις 18:14, 03-05-10:

πάντα πίστευα ότι οι κολλητές μου ήταν αληθινές φίλες μου έχουν σταθεί στο παρελθόν όμως πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα σταμάτησα να πιστεύω στην φιλία ττις αγαπώ αλλά όλοι το συμφέρον τους κοιτάνε τελικά....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 19:24, 03-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από ioannaki95
πάντα πίστευα ότι οι κολλητές μου ήταν αληθινές φίλες μου έχουν σταθεί στο παρελθόν όμως πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα σταμάτησα να πιστεύω στην φιλία ττις αγαπώ αλλά όλοι το συμφέρον τους κοιτάνε τελικά....

μερικές φορές (καθαρά από σύμπτωση έστω) είναι το συμφέρον μας να πιστεύουμε στην φιλία

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 19:26, 03-05-10:

Kαι βεβαια υπαρχει
Εχω σκάσει χοντρά φράγκα για να αγοράσω καλούς φίλους

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 03-05-10 στις 19:44.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mel999 (Τζάνα η Μελι(τζά)να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mel999
H Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 180 μηνύματα.

H mel999 χασκογελώντας έγραψε στις 19:34, 03-05-10:

Στις μέρες μας το να βρεις ένα πραγματικό φίλο είναι ό,τι το πιο δύσκολο(τα ίδια ισχύουν βέβαια για κολλητό/η). Αν το προσέξετε, μονό η ανάγκη του ανθρώπου για φίλια γίνεται από εγωιστικούς λογούς(δλδ. για να μην αισθάνεται μονός του και να έχει το αίσθημα της ασφάλειας) . Πολλές φορές μάλιστα αν το παρατηρήσεις μπορεί να δεις ότι και εσύ ουσιαστικά διατηρείς φιλίες για τέτοιου είδους προσωπικούς λογούς ... Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω στις φιλίες αν και περιτριγυρίζομαι από ανθρώπους που νοιάζονται για εμένα και εγώ στηρίζομαι σε αυτούς (έχοντάς υπόψιν όμως ότι σε 2-3 χρόνια μπορεί να μην με θυμούνται...)

Παράθεση

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ioannaki95
H ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ioannaki95 έγραψε στις 19:37, 03-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από pasxalozoumis
μερικές φορές (καθαρά από σύμπτωση έστω) είναι το συμφέρον μας να πιστεύουμε στην φιλία
μπορεί αλλά αυτό τουλάχιστον το είχα σίγουρο στη ζωή μου είναι τόσο ειρωνικό όμως το πως αλλάζουν τα πράγματα........

Παράθεση

staventoula (staventoula)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη staventoula
H staventoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H staventoula έγραψε στις 14:11, 04-05-10:

Εχω πολλους φιλους κανουμε παρεα....ειμαι κοινονικη.Δεν εχω μαθει να με κακολογουν περναμε καλα μαζι..Εμεις τα κοριτσια ειναι πολυ δυσκολο να κανουμε φιλες...
Εχω συμπερανει οτι οσο γνωριζομαστε με καποιον χαλανε οι σχεσεις μας..γι'αυτο νομιζω οτι οι κολλιτες σπανιζουν...Δεν μπορεις να τις εμπιστευεσε...σε κολακευουν και απο πισω σου λενε πολλες κακιες...
Εχω μια φιλη που νομιζω οτι με καταλαβαινει και ειναι καλη...δεν μπορω ομως να της εμπιστευτω πραγατα..δεν ξερω γιατι..δεν μου εχει κανει κατι για να μην την εμπιστευομαι..την ξερω πολλα χρονια ομως τωρα γιναμε τοσο δεμενες..δεν ξρω πραγματικα...
θα φανει στην πορεια..θελω να ελπιζω οτι εχω βρει μια φιλη......

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη staventoula : 04-05-10 στις 14:13. Αιτία: αφαιρεση μιας προτασης
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:35, 04-05-10:

Γαι τους δύο τουλάχιστον, θα πήγαινα και φυλακή...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

athene (Αθηνά)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athene
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H athene η κατάρα του ροκά.. έγραψε στις 14:51, 04-05-10:

Δεν ξέρω αν έχω πρόβλημα ή όχι..Αλλά δεν έχω βρει ακόμα τα άτομα(φίλους) που να μπορώ να πω ότι θα πέθαινα γι'αυτούς ή ότι θα έκανα τα πάντα κλπ..Κάθε φορά που πάω να πω ότι βρήκα ένα τέτοιο άτομο,κάτι θα γίνει κ θα χαλάσουν όλα..μάλλον τελικά ΕΧΩ πρόβλημα

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 15:42, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Γαι τους δύο τουλάχιστον, θα πήγαινα και φυλακή...

για έναν τουλάχιστον ,

θα του πήγαινα και τσιγάρα στην φυλακή

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:51, 04-05-10:

Κλίνω προς το όχι. Για το μόνο άνθρωπο που μπορώ να πω με σιγουριά οτι δε θα με προδώσει είναι η μαμά μου, και έτσι αυτή είναι η καλύτερή μου φίλη.

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 17:23, 04-05-10:

Πραγματική φιλία??
χχααχαχα..
Μα σε ποιό κόσμο ζείτε?
Απο τότε που το έχω αποδεχτεί πραγματικά νιώθω πολύ καλύτερα.... Χρόνια προσπαθούσα να πιστέψω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο, έφαγα πόσες φορές τα μούτρα μου, αλλά αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:37, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Speedy
Πραγματική φιλία??
χχααχαχα..
Μα σε ποιό κόσμο ζείτε?
Απο τότε που το έχω αποδεχτεί πραγματικά νιώθω πολύ καλύτερα.... Χρόνια προσπαθούσα να πιστέψω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο, έφαγα πόσες φορές τα μούτρα μου, αλλά αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις...
Μα μόνον τα πάθη και τα παθήματα γεννούνε φίλους και καλλιεργούν την πραγματική φίλία και όχι τα γυάλινα κλουβιά, φίλτατε!

@ Τρίφων@ς:θα του πήγαινα και τσιγάρα στην φυλακή
Να 'χεις κατά νου, πως καπνίζω στριφτό και με βαρύ χαρμάνι

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:02, 04-05-10:

Έχω κάποιους φίλους, με τους οποίους κρατώ επαφή εδώ και πολλά χρόνια, ακόμη κι από το σχολείο. Τα τελευταία χρόνια ωστόσο έχω κλειστεί κάπως στον εαυτό μου κι έτσι τους βλέπω ανά αραιά χρονικά διαστήματα. Εντάξει, αφού ανέχονται την τρέλα μου τόσα χρόνια, πάει να πει ότι θα πρέπει να είναι πραγματικοί φίλοι...

Παράθεση

Katerina192 (Κατερίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Katerina192
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 266 μηνύματα.

H Katerina192 I'm safe, up high, nothing can touch me έγραψε στις 20:41, 04-05-10:

Ειναι υποκειμένικο το θεμα...Συνήθως οι πραγματικές φιλίες δε γεννιούνται απο το σχολείο,κατα τη γνωμη μου,αφου οι περισσότεροι το βλέπουν συμφωνα με τη φράση "ο θάνατος σου-η ζωή μου"...Πραγματικές φιλίες ειναι αυτες που γεννιούνται απο "πραγματικές" καταστάσεις,γιατι στο σχολείο είναι όλα fake τις περισσότερες φορες...Κι όταν λεω πραγματικες καταστάσεις εννοώ κάτι δύσκολο...Τώρα που έχουμε φτάσει για να έχουμε πραγματικούς φίλους μέσα απο κάτι κακο,είναι αλλο θεμα...Πάντως εγω μεχρι τώρα δεν έχω βρει κάτι αληθινό...Θα δείξει στο μέλλον,μπορεί να ειμαι ακόμα μικρή....

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη OoOkoβοldOoO
H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 20:48, 04-05-10:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει φιλία στις μέρες μας. Μπορώ να πω πως έχω 3 με 4 καλούς φίλους αλλά νομίζω ότι με αυτούς είμαι πιο ειλικρινής και το ίδιο κι αυτοί με μένα επειδή ζούμε μακριά ο ένας από τον άλλο. Ελπίζω όμως να κάνω λάθος και με το πέρασμα του χρόνου να αποδειχθούν αληθινοί.
Στη ζωή μου μέχρι τώρα όμως δυο φορές νόμιζα ότι είχα αληθινούς φίλους και δυο φορές προδώθηκα. Την πρώτη, μου πεσε πολύ βαριά η περίπτωση κι έκοψα κάθε επαφή με τα συγκεκριμένα άτομα που ακόμα και τώρα που τα βλέπω στο σχολείο εκπλήσσομαι για την συμπεριφορά τους πριν κάποια χρόνια απέναντί μου. Τη δεύτερη επειδή ο εγωισμός ήταν στη μέση μπορώ να πω πως έκανα αρκετές προσπάθειες να μην τη χάσω εντελώς αυτήν την φιλία που μάλιστα από την τόση φιλία συνδεθήκαμε και με δεσμούς συγγένιας, η οποία φιλία τα τελευταία χρόνια κάθε άλλο παρά υποτιθέμενη είναι. Στην ουσία με καταβρίζει και μάλιστα την τελευταία φορά που ήρθαμε πιο κοντά πάλι μαλώσαμε για λόγο που κατά τη δική μου άποψη δεν θα πρεπε να υπάρχει. Και πιστεύω από τη στιγμή που μαθαίνουμε να ζουμε ατομιστές, υπερήφανοι και μας διδάσκουν ορισμένοι να πατούμε επί πτωμάτων(υπάρχουν κι εξαιρέσεις εννοείται) φιλία δεν πρόκειται να υπάρχει με την αληθινή σημασία της!

Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kritikaros
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 349 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 21:08, 04-05-10:

ευτυχώς σε αυτόν τον τομέα είμαι πάρα πολύ τυχερός.
είμαστε φίλοι (το κολλητοί το θεωρώ περιττή-χαζή υπερβολή) με τον ένα ξεκινήσαμε την παρέα από το γυμνάσιο και προχώρησε και δοκιμάστηκε στην πορεία μέσα από καταστάσεις και με τον άλλο από το λύκειο.

φυσικά στο πλαίσιο της κοινωνικής συναναστροφής κάνεις παρέα με πολύ κόσμο και γνωρίζεις ακόμα περισσότερους αλλά σαν φίλοι με την έννοια αδέρφια είναι αυτοί οι δύο,το πρόβλημα είναι ότι έχοντας αυτούς τους δύο είναι πολύ δύσκολο για κάποιον ακόμα να γίνει Φίλος μιας και πρέπει να πληρεί συγκεκριμένες προυποθέσεις που στην πορεία είδα ότι υπάρχουν στις μέχρι τώρα "αυθόρμητες" φιλίες μου...αλλά δεν με στενοχωρεί καθόλου αυτό μιας και έχω μάθει να διαχωρίζω πρόσωπα και καταστάσεις από ότι έχω δει-βιώσει μέχρι τώρα.

αυτό που έχω να πω εγώ είναι να μην επενδύεται σε άτομα μόνο και μόνο για να έχετε κάποιον φίλο ή κάποια σχέση αλλά να ψάχνετε αυτόν που σας ταιριάζει...

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 21:18, 04-05-10:

Πιστεύω στην φιλία, και έχω αρκετές πραγματικές φιλίες, που ούτε με πρόδωσαν ποτέ (τουλάχιστον μέχρι τώρα) και ούτε πρόδωσα ποτέ (τουλάχιστον έτσι πιστεύω) !

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 01:55, 05-05-10:

Λολ, η έκφραση αληθινός φίλος μου θυμίζει αρωματικές σελίδες παιδικού ημερολογίου, σαν αυτό που κρατούσα εκεί γύρω, έκτη δημοτικού με πρώτη γυμνασίου.

Μπουχού οι άνθρωποι είναι σκάρτοι, με πρόδωσαν, με παγίδευσαν, με εκμεταλλεύτηκαν, με εξευτέλισαν, με εγκατέλειψαν. Υψώνω δυνατά τη φωνή μου να γίνει ένα με τη μιρλίζουσα ιαχή των μοναχικών πολεμιστών γύρω μου που με κοιτούν συγκαταβατικά γιατί κι αυτοί έχουν υποφέρει όπως κι εγώ. Για στάσου όμως. Αν ΟΛΟΙ εμείς υπήρξαμε θύματα ποιοι στην κόλαση είναι οι θύτες;!

Κι έτσι λοιπόν κατάλαβα. Υπήρξα θύμα και θύτης. Και ο ίδιος ο θύτης μου υπήρξε θύμα. Ενίοτε και δικό μου. Δράση-αντίδραση, πόσο εγωϊσμό χρειάζεται ακόμα να παραμερίσω για να μάθω να βλέπω χωρίς φωσφορίζοντες συναισθηματισμούς και μεροληψίες; Τη στιγμή που τα πάντα ρει πώς μπορώ να έχω εγώ την απαίτηση και από τον εαυτό μου και από τους ανθρώπους μου να είναι συνεπείς σε κάθε επιφαινόμενη αισθαντική φανφάρα; Οι άνθρωποι έρχονται και παρέρχονται, οι λέξεις αποτυπώνουν το τρέχον συνειδησιακό ρεύμα και μόνο και ως εκ τούτου έχουν βάθος ψυχής και όχι βάθος χρόνου.

Έχω συνοδοιπόρους τους οποίους υπεραγαπώ αλλά πάντα σκέπτομαι πως όταν έρθει το πλήρωμα θα λήξει και η κοινή μας πορεία. Η ζωή μας παίρνει μακριά. Έτσι απλά. Τίποτα καλό σε αυτό. Τίποτα κακό επίσης.

*η ομπσκιούρα προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, χαρχαρ

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 09:39, 05-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Λολ, η έκφραση αληθινός φίλος μου θυμίζει αρωματικές σελίδες παιδικού ημερολογίου, σαν αυτό που κρατούσα εκεί γύρω, έκτη δημοτικού με πρώτη γυμνασίου.

Μπουχού οι άνθρωποι είναι σκάρτοι, με πρόδωσαν, με παγίδευσαν, με εκμεταλλεύτηκαν, με εξευτέλισαν, με εγκατέλειψαν. Υψώνω δυνατά τη φωνή μου να γίνει ένα με τη μιρλίζουσα ιαχή των μοναχικών πολεμιστών γύρω μου που με κοιτούν συγκαταβατικά γιατί κι αυτοί έχουν υποφέρει όπως κι εγώ. Για στάσου όμως. Αν ΟΛΟΙ εμείς υπήρξαμε θύματα ποιοι στην κόλαση είναι οι θύτες;!

Κι έτσι λοιπόν κατάλαβα. Υπήρξα θύμα και θύτης. Και ο ίδιος ο θύτης μου υπήρξε θύμα. Ενίοτε και δικό μου. Δράση-αντίδραση, πόσο εγωϊσμό χρειάζεται ακόμα να παραμερίσω για να μάθω να βλέπω χωρίς φωσφορίζοντες συναισθηματισμούς και μεροληψίες; Τη στιγμή που τα πάντα ρει πώς μπορώ να έχω εγώ την απαίτηση και από τον εαυτό μου και από τους ανθρώπους μου να είναι συνεπείς σε κάθε επιφαινόμενη αισθαντική φανφάρα; Οι άνθρωποι έρχονται και παρέρχονται, οι λέξεις αποτυπώνουν το τρέχον συνειδησιακό ρεύμα και μόνο και ως εκ τούτου έχουν βάθος ψυχής και όχι βάθος χρόνου.

Έχω συνοδοιπόρους τους οποίους υπεραγαπώ αλλά πάντα σκέπτομαι πως όταν έρθει το πλήρωμα θα λήξει και η κοινή μας πορεία. Η ζωή μας παίρνει μακριά. Έτσι απλά. Τίποτα καλό σε αυτό. Τίποτα κακό επίσης.

δεν ξέρω για εσένα(αν σε έπεισες ), αλλά εμένα με έπεισες σίγουρα..., προσεγγίζεις την πραγματικότητά σου(μου, του....), με έναν ξεχωριστό τρόπο, όπως λίγοι ξέρουν να κάνουν....
η απάντησή σου, δε με άγγιξε απλά, αλλά μπορώ να πω, με χαστούκισε συγχρόνως....
στο παρών θέμα, η απάντηση σου για τη φιλία, συναντιέται με τη σκέψη μου....
αυτό δεν είναι ένα στοιχείο..., που μας συνδέει...; νομίζω πως ναι....
και αν ναι..., απλά ναι..., πάντως είναι ένα ναι, ή όχι, έτσι δεν είναι...;

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 15:54, 09-05-10:

Ναι. Απλά κι επιγραμματικά διότι δεν έχω θέσει στάνταρτσ, πλαφόν κτλ. Τρώμε τζανκ φουντ βλέποντας ηλίθιες σειρές για νόου λάηφερς συζητώντας για τον αυνανισμό. Όποιος φεύγει απ το σπίτι του άλλου κατεβάζει και τα σκουπίδια μαζί. Όταν πας σε σπίτι φίλου καπνιστή πρέπει να του πας και χαρτάκια. Περνάς μαζί τους διακοπές/αργίες/καθημερινές όποτε γουστάρεις κι όταν δεν έχεις κέφια λες ένα "δεν θέλω/δεν μπορώ" και κανείς δεν σου πρήζει το συκώτι. Μοιράζεσαι όλες τις μαλακίες και είτε τις ανέχονται είτε σε μια μυστική παράξενη πράξη δοσοληψίας μαλακισμένων σκέψεων σου λένε και άποψη όταν τελειώσεις τον μονόλογο. Σου αφήνουν το τελευταίο μπισκότο στο κουτί. Όταν έχεις ορμονικά ή αληθινά προβλήματα θα είναι εκεί -όχι πάντα- για να πάρουν ολίγη από μιζέρια. Όταν κωλοχαίρεσαι χαίρονται κι αυτοί ως ένα σημείο, περισσότερο αν κεράσεις και κανα ποτό. Αν κάνει ο καθένας λίστα με πράγματα που θα ήθελε να έχει κάποιος/κάποια για να τον λέει "φλλλαράκ" τότε καήκαμε, ας αρχίσουμε να γράφουμε ημερολόγια και να παίζουμε με ταμαγκότσι. Οι φίλοι είναι καλό πράγμα. Προκύπτει, νταξ θέλει λίγη δουλειά και υποχωρήσεις αλλά είναι ωραία. Να είσαι με φίλους. Κι ας σου κλέβουν το πάπλωμα το βράδυ. Κι ας ξεχνάνε ποπ κορν, γιορτές, κανα ντιβιντι που 'χουν 2 χρονια σπιτι τους και τέτοια. Ηναφ με τις απαιτήσεις και τις λίστες.

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 20:09, 05-06-10:

εχω αληθινους φιλους αλλα ελαχιστους οι υπολοιποι ειναι απλως γνωστοι και τιποτα παραπανω...πρεπει να λεω ευτηχως κι ολας γιατι αλλοι δεν εχουν καθολου

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:56, 10-06-10:

Η αληθινή φιλία κατά κύριο λόγο βασίζεται στην διάρκεια, στην ειλικρίνεια και στο να δίνεις χωρίς αντάλλαγμα.

Στην ζωή είναι πολύ δύσκολο να μην σε νοιάζει πρώτα ο εαυτός σου και έτσι πολλοί από μας χάνουμε την κύρια αξία της φιλίας. Πόσο ωραίο είναι να ξέρεις ότι αν συμβεί κάτι άσχημο σε σένα θα υπάρχει κάποιος να σου συμπαρασταθεί με όποιον τρόπο μπορεί και το αντίστροφο. Για να το πετύχεις αυτό θα πρέπει ο εγωισμός να μην μπαίνει ανάμεσα σε αυτή την σχέση και η ειλικρίνεια να κυριαρχεί. Από το πιο μικρό ως το πιο μεγάλο η καλόβουλη κριτική από κάποιον φίλο είναι άκρως αποδοτική και ωφέλιμη. Έχοντας καταφέρει αυτά που μόνο εύκολα δεν είναι τότε η σχέση έχει την δυνατότητα και την προοπτική να διαρκέσει και να είναι μία αληθινή φιλία.

Στην δική μου τώρα περίπτωση έχω μία αληθινή φιλία στην ζωή μου με την οποία έχουμε κάνει λάθη αλλά η αμφίδρομη επιθυμία μας να διατηρήσουμε αυτή την σχέση μας έκανε να τα επιδιορθώσουμε όσα λάθη κάναμε και όσες συνέπειες είχαν αυτά στην σχέση μας και στην εμπιστοσύνη μας. Ξέρω ότι έχω απέναντι ένα άτομο που ότι θελήσω, ότι πάθω θα είναι εκεί χωρίς δεύτερη σκέψη. Αλλά και εκείνη ότι χρειαστεί θα είμαι εκεί για εκείνη.

Κατά την άποψη μου, η φιλία στην ζωή του ανθρώπου μπορεί να προσφέρει τόσα πολλά καλά αγαθά, αξίες και εμπειρίες ισάξιες με τον έρωτα και την αγάπη.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 15:19, 18-06-10:

Πιστεύω πως δεν καθορίζει η εποχή αν είναι δυνατή η δημιουργία μιας γερής φιλίας, αλλά αποκλειστικά και μόνο ο άνθρωπος...
Δεν έχω φίλους. Έχω γνωστούς του καφέ μόνο. Αλλά και αυτό πια με κουράζει... Θέλω κάτι πιο δυνατό, κάτι σίγουρο, κάπου να δώσω αυτά που έχω...κάποιον να τα δεχτεί...
Αλλά...δεν ξέρω πραγματικά τι πρέπει να γίνει....

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 17:44, 18-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από DESPOINA
Πιστεύω πως δεν καθορίζει η εποχή αν είναι δυνατή η δημιουργία μιας γερής φιλίας, αλλά αποκλειστικά και μόνο ο άνθρωπος...
Δεν έχω φίλους. Έχω γνωστούς του καφέ μόνο. Αλλά και αυτό πια με κουράζει... Θέλω κάτι πιο δυνατό, κάτι σίγουρο, κάπου να δώσω αυτά που έχω...κάποιον να τα δεχτεί...
Αλλά...δεν ξέρω πραγματικά τι πρέπει να γίνει....
Μήπως έχεις πολλές απαιτήσεις από τους ανθρώπους γύρω σου, και ψάχνοντας να βρεις αυτό που εσύ θεωρείς ως τον ιδανικό φίλο κλείνεις τις πόρτες σου σε ανθρώπους που προσπαθούν να σε προσεγγίσουν?

Εγώ θεωρώ πως ο καλύτερος μου φίλος είναι ο εαυτός μου, η Ζωή! Γιατί όλα από εκεί ξεκινάνε. Αν καταφέρει κανείς να αγαπήσει τον εαυτό του, τότε μόνο θα καταφέρει να δοθεί πραγματικά και σε άλλους ανθρώπους. Και πιστεύω πως είμαι πολύ τυχερή, γιατί και έχω ανοιχτεί σε αγαπημένους μου ανθρώπους αλλά και έχω πάρει πολύ αγάπη στην ζωή μου. Και μόνο αυτά τα θετικά συναισθήματα κρατάω, γιατί μόνο αυτά αξίζουν...

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 18:24, 18-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Μήπως έχεις πολλές απαιτήσεις από τους ανθρώπους γύρω σου, και ψάχνοντας να βρεις αυτό που εσύ θεωρείς ως τον ιδανικό φίλο κλείνεις τις πόρτες σου σε ανθρώπους που προσπαθούν να σε προσεγγίσουν?

Εγώ θεωρώ πως ο καλύτερος μου φίλος είναι ο εαυτός μου, η Ζωή! Γιατί όλα από εκεί ξεκινάνε. Αν καταφέρει κανείς να αγαπήσει τον εαυτό του, τότε μόνο θα καταφέρει να δοθεί πραγματικά και σε άλλους ανθρώπους. Και πιστεύω πως είμαι πολύ τυχερή, γιατί και έχω ανοιχτεί σε αγαπημένους μου ανθρώπους αλλά και έχω πάρει πολύ αγάπη στην ζωή μου. Και μόνο αυτά τα θετικά συναισθήματα κρατάω, γιατί μόνο αυτά αξίζουν...
Όχι, δεν τίθεται το θέμα που λες...απλά είχα μια αποτυχία σε μια φιλική σχέση και κλείστηκα και εγώ στον εαυτό μου το άφησα κιόλας...Μαμημένη ανασφάλεια βλέπεις...
Έχεις δίκιο στο τελευταίο μέρος της απάντησης σου...Από εκεί αρχίζουν όλα...από το αν τα έχεις καλά με εσένα.

Παράθεση

Jimmaki (Δήμητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jimmaki
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H Jimmaki έγραψε στις 14:54, 04-07-10:

στην δικιά μου ηλικία από τη μία πιστεύω πως είναι πολύ εύκολο να κάνεις φίλους ,οι φίλοι αυτοί όμως δεν είναι πραγματικοί πολλες φορές αν όχι πάντα.Κυρίως κυριαρχεί η επιδίωξη του να έχεις όσο το δυνατόν περισσότερους γνωστους κάτι το όποιο απεχθάνομαι και δεν υποστηρίζω και γι'αυτο έχω μόνο λίγους καλους φίλους από τους οποίους μόνο 1 ή 2 αξίζουν πραγματικά....

Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deviance
Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 15:09, 04-07-10:

@Obscura: Ζωγράφισες!
Τα είπες όλα με ένα σου ποστ.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O self-instructive depressing έγραψε στις 23:09, 04-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Ναι. Απλά κι επιγραμματικά διότι δεν έχω θέσει στάνταρτσ, πλαφόν κτλ. Τρώμε τζανκ φουντ βλέποντας ηλίθιες σειρές για νόου λάηφερς συζητώντας για τον αυνανισμό. Όποιος φεύγει απ το σπίτι του άλλου κατεβάζει και τα σκουπίδια μαζί. Όταν πας σε σπίτι φίλου καπνιστή πρέπει να του πας και χαρτάκια. Περνάς μαζί τους διακοπές/αργίες/καθημερινές όποτε γουστάρεις κι όταν δεν έχεις κέφια λες ένα "δεν θέλω/δεν μπορώ" και κανείς δεν σου πρήζει το συκώτι. Μοιράζεσαι όλες τις μαλακίες και είτε τις ανέχονται είτε σε μια μυστική παράξενη πράξη δοσοληψίας μαλακισμένων σκέψεων σου λένε και άποψη όταν τελειώσεις τον μονόλογο. Σου αφήνουν το τελευταίο μπισκότο στο κουτί. Όταν έχεις ορμονικά ή αληθινά προβλήματα θα είναι εκεί -όχι πάντα- για να πάρουν ολίγη από μιζέρια. Όταν κωλοχαίρεσαι χαίρονται κι αυτοί ως ένα σημείο, περισσότερο αν κεράσεις και κανα ποτό. Αν κάνει ο καθένας λίστα με πράγματα που θα ήθελε να έχει κάποιος/κάποια για να τον λέει "φλλλαράκ" τότε καήκαμε, ας αρχίσουμε να γράφουμε ημερολόγια και να παίζουμε με ταμαγκότσι. Οι φίλοι είναι καλό πράγμα. Προκύπτει, νταξ θέλει λίγη δουλειά και υποχωρήσεις αλλά είναι ωραία. Να είσαι με φίλους. Κι ας σου κλέβουν το πάπλωμα το βράδυ. Κι ας ξεχνάνε ποπ κορν, γιορτές, κανα ντιβιντι που 'χουν 2 χρονια σπιτι τους και τέτοια. Ηναφ με τις απαιτήσεις και τις λίστες.
πέρα από 2 υπέροχα ποστς , κάτι με λέει ότι αυτές οι 2 είναι φίλες

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ToxicLips (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ToxicLips
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H ToxicLips is thinking of her sins... έγραψε στις 11:02, 03-09-10:

Πραγματική φιλία.. χμμ ενδιαφέρον ακούγεται.. Πιστεύω πως είναι δύσκολο να βρεθεί σήμερα.. Αν με ρωτήσετε αν έχω πραγματικούς φίλους θα σας απαντήσω έχω μόνο μία κολλητή που την βλέπω σαν αδερφή μου και παρόλο που δεν έχουμε τίποτα κοινό ''κολλήσαμε'' αμέσως! Σε αυτήν βλέπω χαρίσματα που οι αλλοί δεν καταλαβαίνουν πως έχει και τα οποία εγώ θεωρώ σημαντικά. Πολλοί θέλουν να το παίξουν φίλοι ωστόσο είμαι επιφυλακτική και δεν εμπιστεύομαι κανέναν εύκολα... Οι φίλοι άλλωστε θα φανούν στα δύσκολα αφού στη χαρά όλοι είναι μαζί σου!

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:11, 03-09-10:

Χμμμμ...

Αληθινους φιλους... Πιστευα πως ειχα... Με τον καιρο καταλαβα οτι εκανα λαθος...

Και δεν εκανα κιολας... Εχω αληθινους φιλους...1, 2, 3, 4 δεν ξερω ακριβως... Το πληρωμα του χρονου θα το δειξει... Αλλα ξερω οτι εχω καποιους... Που μπορει να εκανα μ@λ@κιες στις μεταξυ μας σχεσεις... Αλλα και παλι, ορθοποδησαμε τελικα και κραταμε πολυ γερα ακομη... Η αληθεια ειναι πως ακριβως αυτο ηταν το σημειο που τελειωσε η παρεα του καφε και ηρθε η φιλια...

Το αν κανω τελικα λαθος, θα φανει στην πορεια... Αλλα τωρα προτιμω να χαρω αυτο που εχω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kritikaros : 03-09-10 στις 14:49.
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 12:19, 03-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Χμμμμ...

Αληθινους φιλους... Πιστευα πως ειχα... Με τον καιρο καταλαβα οτι εκανα λαθος...

Και δεν εκανα κιολας... Εχω αληθινους φιλους...1, 2, 3, 4 δεν ξερω ακριβως... Το πληρωμα του χρονου θα το δειξει... Αλλα ξερω οτι εχω καποιους... Που μπορει να εκανα μαλακιες στις μεταξυ μας σχεσεις... Αλλα και παλι, ορθοποδησαμε τελικα και κραταμε πολυ γερα ακομη... Η αληθεια ειναι πως ακριβως αυτο ηταν το σημειο που τελειωσε η παρεα του καφε και ηρθε η φιλια...

Το αν κανω τελικα λαθος, θα φανει στην πορεια... Αλλα τωρα προτιμω να χαρω αυτο που εχω...
Σαν να λέμε δηλαδή, από το ολότελα..................................

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:27, 03-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Σαν να λέμε δηλαδή, από το ολότελα..................................
Λες??? Εγω δεν το βλεπω ετσι... Απλως... Παντα μπορουμε να πεσουμε εξω... Αλλα αν εχουμε τοσο φοβο μην πληγωθουμε τελικως δεν ζουμε...

ΥΓ. Εχεις καταλαβει ακριβως για τι λεω στο προηγουμενο ποστ???

Παράθεση

Θησεύς

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Θησεύς
Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.

O Θησεύς έγραψε στις 12:31, 03-09-10:

Πιστεύω οτι έχω δυο πραγματικούς φίλους..άσχετα που είναι συγγενείς μου.Δεν έχει σημασία αυτό,ή έχει??

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 12:34, 03-09-10:

οχι, δεν εχω.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 13:43, 03-09-10:

Οι φίλοι στη ζωή είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.Παρέες μπορεί να έχεις πολλές,αλλά φίλους λίγους.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους