Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει πραγματική φιλία στην ζωή σας;

Πιστεύετε ότι έχετε αληθινούς φίλους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 107)
Έχω αληθινούς φίλους
62
57,94%
Δεν έχω αληθινούς φίλους
45
42,06%

maria.... (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 13:55, 03-09-10:

Στην σημερινη εποχη υπαρχουν φιλοι οι οποιοι σε κανουν παρεα για να σε εκμεταλλευτουν οπως στο σχολειο σε κανουν παρεα μεχρι να τους βοηθησεις και μετα σε παρατανε.Αλλα υπαρχουν και πραγματικοι φιλοι οι οποιοι ειναι διπλα σου.Αλλα υπαρχει μια τεραστια διαφορα αναμεσα στην παρεα και στην φιλια.Παρεα σημαινει οτι υπαρχουν διαφορα ατομα τα οποια κανεις παρεα για καποιο μικρο χρονικο διαστημα.Φιλια σημαινει οτι εχεις λιγους φιλους αλλα και καλους που καθονται διπλα σου ολες τις μερες και σου συμπαραστεκονται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria.... : 03-09-10 στις 14:49.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JoJoanna (Ιωάννα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JoJoanna
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H JoJoanna έγραψε στις 14:32, 03-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από princess
Πιστεύω ότι υπάρχει πραγματική φιλία στη ζωή μας, όμως δεν είναι τόσο εύκολο να επιτευχθεί. Νομίζω ότι έχω μόνο μία ή δύο πραγματικές φίλες.

Δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι με τους οποίουςπ.χ. μιλάμε, βγαίνουμε για καφέ, δεν είναι τίποτα άλλο παρά γνωστοί.
Τίποτα άλλο παρά γνωστοί...

Κι εγώ αυτό έχω συνειδητοπιήσει πια...Όλοι τους απλά αδιάφοροι...και μετά σπό κάποιο καιρό από γνωστοί γίνονται ξένοι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mel999 (Τζάνα η Μελι(τζά)να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mel999
H Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 180 μηνύματα.

H mel999 χασκογελώντας έγραψε στις 23:39, 08-09-10:

Δεν ξέρω τι να πιστέψω πια.... Πολύ ψέμα... Πολύ υποκρισία... Απηύδησα!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 01:54, 09-09-10:

Το είχα διαβάσει σε χαρτάκι που έχουν μέσα τα σοκολατάκια bacci () : Η αληθινή αγάπη είναι σπάνια, αλλά όχι πιο σπάνια από την αληθινή φιλία.
Έχει μεγάλο δίκιο αυτός που το είπε.
Δεν ξέρω αν έχω πραγματικούς φίλους. Αν με ρωτούσατε πριν λίγο καιρό θα έλεγα πως ναι. Τώρα δεν ξέρω. Οι άνθρωποι πάντα βρίσκουν τρόπους να σε εκπλήσσουν δυσάρεστα. Το έμαθα αρκετά νωρίς αυτό. Με έκανε πιο δυνατή, αλλά ακόμη νοσταλγώ τις όμορφες εποχές του δημοτικού.

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 02:41, 09-09-10:

Μα τι στο καλό ήθελα και να ήξερα ζητάτε ακριβώς από τους ανθρώπους ?
… εντελει απο τους φίλους σας ?

Να είναι γονείς σας ?
Και παρόλο που είστε πιθηκάκια εκείνοι να σας βλέπουν πριγκηπόπουλα ?
Να είναι ψυχολόγοι σας ?

Να σας λύνουν κάθε ψυχοερωτικόνευρωτικό σας πρόβλημα με τις ώρες ?
Να είναι οι φωτεινοί παντογνώστες ώστε να σας δίνουν τις σωστές απαντήσεις για όλα σας
τα ερωτήματα ?

Να είναι συμπαραστάτες , κουβαλητές , απίκο σε κάθε σας θέμα , με κέφι όταν θέλετε χορούς και
πανηγύρια , με διάθεση για αμπελοφιλοσοφίες όποτε σας πιάνει η κατάθλιψη ?
Να μην είναι εγωιστές , μικρόψυχοι , ζηλιάρηδες , ψιλοψευτράκια από ανασφάλεια , φοβισμένοι
ντροπαλοί , αγενείς , χοντροκομμένοι όταν δεν ξέρουν πώς να φερθούν , άτσαλοι και άστοχοι
ενιοτε , ξερόλες όταν πέφτει ο ανταγωνισμός στην αρένα , κουτοί , χαζοχαρούμενοι
παρτάκηδες καμιά φορά , βαριεστημένοι που και που ?

Μήπως θέτε κι έναν αράπη να σας κάνει αέρα ? ( παραγγείλτε κι έναν για μένα )

Τον λεονάρτο για σύζυγο , τον κλούνει για εραστή
( κάτω τα χέρια απο τον Τζώρτζ είναι μόνο για μένα ντάξει ? )
και τον τζόνι ( τον ντέπ ντε ) να σας κάνει καντάδες νυχθημερόν κάτω από
το μπαλκόνι σας στα Κάτω Πατήσια ?
( ας του πει καποιος να φύγει απόψε βρε παιδιά .... με έχει ξεκουφάνει ίλεος )

Τι στο καλό θαρρείτε ?
Σεις δεν είστε τίποτα από τα παραπάνω ?
Ποτέ ?

Εεεε ?

Πως ?

Έλα να βλέπω μύτες να μεγαλώνουν να ' χουνε δουλειά κι οι πλαστικοί
μη βγουν στην ζητιανιά οι άνθρωπες .

Να το πάω παραπέρα ?
Άστο , αρκετά κακιώσα έγινα γι απόψε και με χάλασε και το μανικιούρ της Μαρίτσας .

Όπως και να έχει , για ένα πράγμα που θεωρώ τον εαυτό μου πλούσιο είναι οι φίλοι μου .
Και όχι δεν ήταν πάντα εκεί όταν τους ήθελα .
Ούτε κι εγώ για κείνους .
Και ναι , υπήρξαν πολλές φορές που με απογοήτευσαν .
Κι εγώ εκείνους .
Και ναι , φάνηκαν λίγοι σε στιγμές που τους χρειάστηκα .
Κι εγώ το ίδιο .
Και ναι , μου είπαν κάποιες ( για να μην πω πολλές ) φορές ψέμματα .
Κι εγώ σε κείνους .
Και ναι , υπήρξαν φορές που εγώ ήμουν χάλια αλλά εκείνοι ζούσαν τις πρώτες κάψες ενός νέου
έρωτα και δεν μπορούσαν να είναι κοντά μου .
Κι εγώ το ίδιο .
Και ναι, υπήρξαν φορές που με έφτυσαν για νεα /ο γκόμενα/γκόμενο ( καινούργιο κοσκινάκι μου και που να σε κρεμμάσω ) .
Κι εγώ το ίδιο .

Και ναι , έχουν όλα τα παραπάνω κουσούρια συν άλλα πόσα κι εγώ ακόμα περισσότερα .
Μα τους αγαπάω .
Πολύ .
Και δεν θα μπορούσα να φανταστώ την ζωή μου χωρίς τους φίλους μου .
Χωρίς αυτά τα μοναδικά πλάσματα που ενώ θεωρητικά μας χωρίζουν τόσα πολλά όπως , ηλικίες , σύνορα
χώρες , νοοτροπίες , τρόπος ζωής , τρόπος σκέψης εγώ τα λατρεύω γι αυτό το διαφορετικό που είναι
από εμένα και συνάμα τόσο ίδιο .
Τόσο παράλογα , αλλόκοτα ,υπέροχα ίδιο .
Είμαστε άνθρωποι , άρα και ατελείς γκαμώτεν μου .
Γι αυτό τους αγαπάω , μου έχουν δώσει τόσα που δεν θα χωρούσαν οι σέρβερ όλου του κόσμου για να
αναφέρω πόσα .
Μακάρι κι εγώ να τους έχω δώσει έστω και τα μισά των μισών . …

Για τους φίλους μου και ειδικά για κείνους που δεν είναι πια κοντά μου
μα με βλέπουν από ψηλά , κι εγώ κουβαλάω στην ψυχή μου κάθε μέρα που ξημερώνει
κάθε μας γέλιο και τσακωμό , κάθε διαφωνία και γκρίνια , κάθε ξενύχτι , μεθύσι , χορό , κλάμα
χωρισμό , κόντρα , βλακεία που κάναμε …..

20 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:22, 09-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μελιώ
Μα τι στο καλό ήθελα και να ήξερα ζητάτε ακριβώς από τους ανθρώπους ?
… εντελει απο τους φίλους σας ?
Να ταιριαζουν τα "χνοτα" μας, να μπορει να χαιρεται με τη χαρα μου και οταν (εαν) χρειαστει να θελει να βρισκεται κοντα μου στις δυσκολιες.
Αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να βρισκεται "απικο" , αλλα τουλαχιστον οι απογοητευσεις που θα λαβεις να ειναι σημαντικα λιγοτερες απο τις καλες στιγμες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:27, 09-09-10:

Ναι. Πιστευω πολυ. Οι φιλιες θελουν πολλη δουλεια,40 κυμματα. Να πιστευουν και οι δυο σε αυτη, σεβασμος και οριοθετηση συμπεριφορων.Κατανοηση και πειθαρχια-αυτοελεγχο σε στιγμες κρισιμες Εμπιστοσυνη πανω απο ολα και κουβεντα. Οσοι δεν πιστευουν στη φιλια, η θεωρουν πως δεν εχουν φιλους ή δεν ειναι ικανοι να γινουν φιλοι, δεν εχουν δουλεψει με τον εγωισμο τους, η κατι υποπτο παιζει με την παρτη τους.

Πολυ ωραιο Μελιω

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 19:39, 09-09-10:

Υπάρχει και κρατά μια 20ετία τώρα.

Και είμαι σίγουρος πως θα τα 100στήσει. ( δεν κάνω σκόντο )

Παράθεση

Goseithor (Νότα στο Διάστημα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Goseithor
Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Goseithor να πιάνω αστέρια στο βυθό της μουσικής σ έγραψε στις 09:35, 23-09-10:

υπάρχουν.. μετά απο πολλα χρονια βρέθηκαν οι κατάλληλοι

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 22:35, 23-09-10:

υπάρχει φιλία 26 ετών
υπάρχει και φιλία 8 ετών
και η κάθε μία είναι ξεχωριστή και εξίσου δυνατή ......
άλλωστε πότε δεν ήμουν άνθρωπος, που κυνηγούσα να γίνω η καλύτερη φίλη της άλλης.....αρκεί να είσαι φίλη

Παράθεση

Wrong (αβάπτιστη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wrong
H αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H Wrong έγραψε στις 14:19, 30-09-10:

όχι.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 14:20, 30-09-10:

ναι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 00:02, 16-10-10:

Στις μέρες μας πιστεύω είναι δύσκολο να βρείς κάποιον που νοιάζεται πραγματικά για σένα και να σε στηρίζει στις δύσκολες στιγμές.Οι πραγματικές φιλίες είναι λίγες ,οι περισσότεροι έχουμε μόνο παρεές για καφέ,βόλτα κ.τ.λ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fly (Μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fly
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H fly έγραψε στις 10:46, 16-10-10:

μεχρι στιγμης ευτυχως υπαρχει στην ζωη μου...βεβαια πρεπει συνεχως να προσπαθεις για να κρατησεις τις σχεσεις σου

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 450 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 23:24, 16-10-10:

και ναι και οχι... μεχρι τωρα αυτους που πιστευα για φιλους μου, μου την εχουν φερει πισωπλατα....

Παράθεση

Katerina192 (Κατερίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Katerina192
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 266 μηνύματα.

H Katerina192 I'm safe, up high, nothing can touch me έγραψε στις 00:16, 17-10-10:

Εγώ νόμιζα πως υπήρχε...Μεχρι που βίωσα την προδοσία κι απο τότε δεν νομιζω πως θα ξαναβρω...Αφου μετα απο 12 χρονια υποτιθεμενης φιλίας ήρθε η προδοσία....φέξε μου και γλιστρησα τώρα...

Παράθεση

synnefaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη synnefaki
H synnefaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H synnefaki έγραψε στις 06:55, 17-10-10:

Καποτε νομιζα πως υπηρχε αυτο που λενε φιλία ή αληθινη φιλία. Πλεον εχω κατασταλλαξει πως δεν υπαρχει. Υπαρχουν απλως συγκυρίες και κοινα βηματα. Σε διαφορες φασεις της ζωης μας, σχολικη αργοτερα φοιτητικη και αργοτερα επαγγελματικη ζωη, επιλεγουμε καποια ατομα που πανω κατω εχουν παρομοιους προβληματισμους και συμβαδιζουν μαζι μας.
Εχω παρατηρησει πως οσο περισσοτερους "φιλους " λεει πως εχει καποιο ατομο, τοσο πιο επιφανειακες ειναι αυτες οι ειδους φιλίες. Αν πχ εχεις οικογενεια και εργαζεσαι κιολας σε περιοριζει και ο χρονος για να εχεις 10 φιλους. Αλλα και για εναν στενευουν τα χρονικα ορια, καθως τον λιγο χρονο που σου μενει θελεις να τον αφιερωσεις στα παιδια σου και στον συντροφο σου.
Στο θεμα που τεθηκε πως στην ουσια και ο συντροφος ειναι κατα καποια αποψη φιλος...διαφωνω. Σε εναν φιλο μπορεις να μιλησεις "ανετα", με τον συντροφο...κακα τα ψεματα αλλα δεν μπορεις! Συμφωνω πως ειναι συνδεση ψυχης και για μενα προσωπικα πλεον ο "πιο δικος μου ανθρωπος" ωστοσο αλλο ειναι η φιλία.
Δυστυχως εχω απογοητευτει στο θεμα της φιλιας, εχω κανει θυσιες, εχω υποχωρησει, χαιρομουν με τις χαρες τους και λυπομουν με την λυπη τους, προσπαθουσα να ειμαι κοντα τους...Ωστοσο αυτο που καταλαβα ηταν...ειναι να μην τους πεις μια φορα "κουμπαρους" γιατι μετα...παρεξηγουνται.
Αν σε εναν υποτιθεμενο φιλο σταματησεις να του χαιδευεις τα αυτια και εισαι ειλικρινης μαζι του ..θα αργησει να σε ξαναπαρει τηλεφωνο. Επισης...παιζουν και τα λεφτα ρολο. Αν καποιος εχει οικονομικη στενοτητα και δεν μπορει τρεις και τοσο να βγαινει για καφε αναγκαστικα ξεκοβει.
Η φιλία του στυλ, μιλαω με καταλαβαινει, ειμαστε σαν ενα διαβαζει ο ενας την σκεψη του αλλου, θα εκανε τα παντα για την ευτυχια μου...υπαρχει μονο στην πολη των ιδεων ειναι κατι το ποοοοολυ ουτοπικο και δυστυχως αφανες στην πραγματικοτητα.
Κριμα...αλλα και μονη μου μια χαρα τα καταφερνω. Εχω τον συντροφο μου και τα παιδακια μου και ειμαι μια χαρα. Τωρα αυτο δεν σημαινει πως δεν εχω γνωστους. Απλα...δεν τους θεωρω φιλους.

Παράθεση

Natibeme (Νατάσα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Natibeme
H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Natibeme έγραψε στις 19:32, 23-11-10:

Πιστεύω ότι εμείς δημιουργούμε τις σχέσεις μας!!!Θα πω k εγώ με τη σειρά μου τη δικη μου ιστορία φιλιας που αντέχει στα χρονια!Τη κολλητή μου τη γνώρισα στα μικρά νήπια.Στ δημοτικό ήταν από τις καλές μου φίλες αλλα επειδή εγώ ήμουν λίγο ξεπεταγμένη(γονείς χωρισμένοι,κανένας να m ζητάει αναφορά) και αυτή έτρωγε γκάζια από t σπίτι αν έβγαινε μέχρι αργά και τέτοια κάναμε μεν παρέα αλλα όχι τόσο πολύ!Εγώ έκανα συνήθως με μεγαλύτερα κορίτσια παρέα!Στ γυμνάσιο όμως αρχίσαμε η κάνουμε ποιο πολύ παρέα είχαμε κοινά ενδιαφέροντα και μαζί με μια άλλη κοπέλα ήμασταν αχώριστες.T δέσιμο όμως p είχαμε τόσα χρονια φαινόταν και ξεχωρίζαμε κατευθείαν ότι ήμασταν κάτι περισσότερο από τις κλασσικές φίλες..είχαμε ένα δέσιμο πολύ μεγάλο!!Είχαμε πολλές κρίσεις στη φιλια μας!Άλλαξε σχολειό τη τελευταία χρονια t γυμνασίου αλλα συνεχίζαμε η κάνουμε παρέα.Εγώ στ Γυμνάσιο έκανα τη πρώτη m σοβαρή σχέση γύρο στη 1 χρόνο.Τη κολλητή μου τη είχα απόλυτη εμπιστοσύνη.Είχα φύγει στ χωριο m για καλοκαίρι όπως k έκανα κάθε χρόνο και εμφάνιστικε ένας ερωτας από t παλιά!τότε με τη δικό m ήμασταν στην αρχή της σχέσης μας και εγώ παράτεινα τις διακοπές m για τη λόγο t αλλου αγοριού απ t χωριο.T αγόρι μου είχε θυμώσει πολύ και m είχε πει ότι αν δεν γυρίσω θα γίνουν πράγματα p δεν τα θέλει.Μετά από μια βδομάδα γύρισα και η πρώτη μου συνάντηση ήταν με τη άλλη φίλη μου τη τρίτη της παρέας.M είπε ότι η άλλη φίλη μας μια μέρα που είχαν βγει έξω έκανε φάση με τη δικό μου k ότι ήθελε η m t πει για η t ξέρω!!!!!Στεναχωρήθηκα παρα πολύ αλλα περισσότερο για τη φίλη μου!!!Όχι για t αγόρι μου..για να μη τα πολυλογώ τη ίδια μέρα συναντήθηκα και με τους δυο ξεχωριστά για η δω τις αντιδράσεις τους!M t αγόρι m χώρισα (άσχετα αν τα ξαναβρήκα μετά από λίγες βδομάδες) και τη κολλητή μου τη συγχώρεσα!Πριν τη συγχωρέσω όμως της μίλησα πολύ σοβαρά και της είπα ότι άμα m ξανακάνει κάτι τέτοιο δεν πρόκειται η με ξαναδεί ποτε!!!!Μετά από αυτό η φιλια μας έγινε πολύ δυνατή!!!Μπορεί για ένα διάστημα στ λύκειο p εγώ δούλευα παράλληλα να χαθήκαμε για τη λόγο t ότι εγώ άρχισα η κάνω παρέα με κορίτσια p δουλεύαμε μαζί μετά όμως από ένα διάστημα ξαναβρεθήκαμε και ήταν σαν να μη έγινε ποτε αυτή η διακοπή!!!!
Σήμερα σπουδάζω στ εξωτερικό και με την φίλη m ακόμα k αν μας χωρίζουν τόσα χιλιόμετρα μιλάμε σχεδόν καθημερινά!!Τη έχω απόλυτη εμπιστοσύνη και κάνουμε πλακα ότι 8 γίνει κουμπαρα m!!Με t αγόρι μου έχουν πολύ καλή σχέση,περισσότερο "αδερικη" μπορώ η πω!!!Πλέον τη θεωρώ αδερφή μου...
Γι´αυτό λοιπόν λέω ότι τις σχέσεις μας,φιλικές η´ ερωτικές τις δημιουργούμε εμείς!!Ότι δώσεις στη άλλον αυτό θα πάρεις.Σίγουρα 8 γίνουν k λάθη αλλα t σωστό είναι η έχεις t θάρρος να τα αντιμετωπίσεις.Ουδείς αναμάρτητος,t pan είναι η σκέφτεσαι εκτος από σένα και τη άλλον!!
Σίγουρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις εννοείται..θέλει η έχεις και λίγο τύχη για t τι θα συναντήσεις στη δρόμο σου!Εγώ ευχαριστώ η θεό πάντως που m στείλε μια αδερφή

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria.... : 23-11-10 στις 20:17. Αιτία: greeklish
Παράθεση

rina45

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη rina45
H rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H rina45 click!! έγραψε στις 12:47, 25-11-10:

κοίτα πραγματική φιλία μπορεί να υπάρχει , πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν την έχω συναντήσει.Τσακώθηκα με όλους και με όλες και μετά έφυγα για να σπουδάσω!Το θέμα είνα ότι αν κάποιος είναι φίλος ,δύσκολα θα κρατήσει κακία για το οτιδηποτε !Με λίγα λόγια αν η φιλία είναι πραγματική και δυνατή τότε θα κρατήσει!Οπότε μπορώ να πω με σιγουριά πως δεν εχω συναντήσει την πραγματική φιλία...και μετά τα τελευταία έχω κλειστεί στον εαυτό μου και προτιμώ ώρες ώρες την μοναξιά..Φίλες έχω ,παμε για καφε ,βγαίνουμε ..αλλά δεν είμαστε και κολλητές!Απλά όσοι έχουν πολύ καλούς φίλους πρέπει να το εκτιμούν γιατί πλέον η φιλία η πραγματική είναι σπάνια!

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 01:58, 27-11-10:

πιστευω οτι υπαρχει πραγματικη φιλια αλλα ειναι πολυ σπανια,γενικα εχω φιλους μονο για καφε,ψωνια και ετσι,πραγματικους φιλους που να τους εμπιστευομαι δεν εχω στην Ελλαδα,εχω μια φιλη που πραγματικα ειχαμε κατι πολυ δυνατο και υπηρχε ειλικρινεια και εμπιστοσυνη αλλα παντρευτηκε στην Ιταλια και εχω να τη δω χρονια...

Παράθεση

Mariw

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mariw
H Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H Mariw Let the good times roll.... έγραψε στις 00:17, 07-12-10:

Φυσικά και υπάρχει αληθινή φιλία....Από μωρά είμαστε μαζί...Γνωριστήκαμε στο νηπιαγωγείο και αμέσως κολλήσαμε...Ευτυχώς μέναμε και κοντά...Εγώ, η Ελένη και ο Νίκος...Η Αγία Τριάς!! Δυστυχώς, ο Νίκος πήγε στο Λονδίνο για σπουδές και η Ελένη είναι στην Πάτρα αλλά αυτό δεν μας εμποδίζει να έχουμε άριστες σχέσεις...Είμαστε πλέον σαν αδέρφια....Είμαι τόσο τυχερή που τους έχω στην ζωή μου...Εύχομαι όλοι να βρούνε έναν πραγματικό φίλο...και να τον κρατήσουν.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 09:26, 06-04-11:

Τις τελευταιες μερες εγινε κατι που με στεναχωρησε πολυ. Απο τα 18 μου ορκιστηκα να μην ξανακανω κολλητη φιλια γιατι ειδα οτι αν σε εκεινη την ηλικια παιζει τοση ζηλια απο ατομο που ησουν ολη μερα μαζι, μοιραζοσουν τα παντα σε μια τοσο μικρη ηλικια που τα πραγματα υποτιθεται ειναι πιο αθωα τοτε μετα δηλ. τι θα γινοταν?
απο τοτε περασαν πολλες φιλες καποιες εφυγαν καποιες εμειναν οπως γινεται παντα. ποτε δεν εκανα ομως κολλητη παρεα με καμια. δεν αφηνα. ως ενα σημειο ολα. εχω δει απο τοτε ανθρωπους να ειναι διπλα μου, να μου μιλανε, να παιζουν τον φιλο απο συμφερον και μετα να εξαφανιζονται αλλα δεν με ενοχλησε ποτε αυτο γιατι ηξερα οτι ετσι παιζεται το παιχνιδι. απλα απογοητευομουνα με το πως βλεπουν τους ανθρωπους γυρω τους καποια ατομα.

πριν λιγες μερες ομως με απογοητευσαι μια φιλη που υποτιθεται ηταν διαφορετικη απο τις αλλες. τουλαχιστον ετσι εδειχνε. αυτη με πλησιασε στην παρεα και επιδιωξε να κανουμε πιο πολλη παρεα. επειδη ηταν στα πλαισια της παρεας κανενα προβλημα. μετα εμαθα τυχαιως και το προσωπικο της προβλημα που ειχε και εκανα οτι μπορουσα για να της συμπαρασταθω. σε καποια φαση μου μιλησε και εγω ημουν εκει συνεχεια και την στηριζα ψυχολογικα. οταν πριν λιγες μερες τελειωσε το προβλημα της ξαφνικα εξαφανιστηκε. της εστειλα ενα μηνυμα και μου ειπε οτι εχει τρεχαματα. μετα απο μερες παλι την ρωτησα και μου ειπε οτι τρεχει να κανονισει κατι με μια δουλεια και οτι θα με παρει καποιο βραδυ να παμε για καφε.

εκει καταλαβα με τι ειχα να κανω τοσο καιρο. το να παω για καφε εχω πολυ κοσμο. το να βγω εξω επισης. δεν ειναι εκει το θεμα με τις φιλιες. απλα θεωρουσα οτι ειναι διαφορετικη και απογοητευτηκα για ακομα μια φορα. οι φιλοι μου το καταλαβαν οτι δεν ειμαι καλα αυτες τις μερες και οι δικοι μου επισης. ηταν ενα ατομο που εμπιστευτηκα τα προσωπικα μου μετα απο τοσα χρονια και με προδωσε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:11, 06-04-11:

Δυστυχώς το να μπεις στο νερό να κολυμπήσεις έχει κι αποτέλεσμα να βραχείς. Καλές οι φιλίες, ωραίες οι στιγμές, αλλά δυστυχώς, όπως σε κάθε ανθρώπινη συναναστροφή, έχει και τα ρίσκα της. Εγώ είχα τσακωθεί με την ξαδέλφη μου και δε μιλούσαμε 2 χρόνια για αυτό το λόγο. Όταν έμεινε έγκυος και με χρειάστηκε που ο φίλος της δεν ήθελε το παιδί ημουν εκεί μέρα νύχτα να της συμπαραστέκομαι, όταν τα βρήκανε πάλι ούτε ένα ευχαριστώ μου είπε ούτε τίποτα. Γι' αυτό κι εγώ έχω αποφασίσει, δεν ασχολούμαι ποτέ ξανά τόσο πολύ με πρόβλημα κάποιου γιατί στο τελος τζάμπα κουράζομαι και βγαίνω και κακιά. Εμένα η καλύτερη φίλη μου είναι η μαμά μου, τουλάχιστον αυτή δε θα με προδώσει ποτέ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:14, 06-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
Τις τελευταιες μερες εγινε κατι που με στεναχωρησε πολυ. Απο τα 18 μου ορκιστηκα να μην ξανακανω κολλητη φιλια γιατι ειδα οτι αν σε εκεινη την ηλικια παιζει τοση ζηλια απο ατομο που ησουν ολη μερα μαζι, μοιραζοσουν τα παντα σε μια τοσο μικρη ηλικια που τα πραγματα υποτιθεται ειναι πιο αθωα τοτε μετα δηλ. τι θα γινοταν?
απο τοτε περασαν πολλες φιλες καποιες εφυγαν καποιες εμειναν οπως γινεται παντα. ποτε δεν εκανα ομως κολλητη παρεα με καμια. δεν αφηνα. ως ενα σημειο ολα. εχω δει απο τοτε ανθρωπους να ειναι διπλα μου, να μου μιλανε, να παιζουν τον φιλο απο συμφερον και μετα να εξαφανιζονται αλλα δεν με ενοχλησε ποτε αυτο γιατι ηξερα οτι ετσι παιζεται το παιχνιδι. απλα απογοητευομουνα με το πως βλεπουν τους ανθρωπους γυρω τους καποια ατομα.

πριν λιγες μερες ομως με απογοητευσαι μια φιλη που υποτιθεται ηταν διαφορετικη απο τις αλλες. τουλαχιστον ετσι εδειχνε. αυτη με πλησιασε στην παρεα και επιδιωξε να κανουμε πιο πολλη παρεα. επειδη ηταν στα πλαισια της παρεας κανενα προβλημα. μετα εμαθα τυχαιως και το προσωπικο της προβλημα που ειχε και εκανα οτι μπορουσα για να της συμπαρασταθω. σε καποια φαση μου μιλησε και εγω ημουν εκει συνεχεια και την στηριζα ψυχολογικα. οταν πριν λιγες μερες τελειωσε το προβλημα της ξαφνικα εξαφανιστηκε. της εστειλα ενα μηνυμα και μου ειπε οτι εχει τρεχαματα. μετα απο μερες παλι την ρωτησα και μου ειπε οτι τρεχει να κανονισει κατι με μια δουλεια και οτι θα με παρει καποιο βραδυ να παμε για καφε.

εκει καταλαβα με τι ειχα να κανω τοσο καιρο. το να παω για καφε εχω πολυ κοσμο. το να βγω εξω επισης. δεν ειναι εκει το θεμα με τις φιλιες. απλα θεωρουσα οτι ειναι διαφορετικη και απογοητευτηκα για ακομα μια φορα. οι φιλοι μου το καταλαβαν οτι δεν ειμαι καλα αυτες τις μερες και οι δικοι μου επισης. ηταν ενα ατομο που εμπιστευτηκα τα προσωπικα μου μετα απο τοσα χρονια και με προδωσε.
Καλή μου φεγγαρόλουστη, αγαπημένη μου φίλη, συμπάθα με αλλά μάθε, πως η πραγματική φιλία δεν είναι απαραίτητα ανταποδοτική!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:17, 06-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Καλή μου φεγγαρόλουστη, αγαπημένη μου φίλη, συμπάθα με αλλά μάθε, πως η πραγματική φιλία δεν είναι ανταποδοτική!
Όχι δε συμφωνώ, αυτό που λες είναι η μητρική αγάπη. Να θυμίσω την περίφημη ιστορία της μάνας που τη σκότωσε ο γιος της και όταν κουβαλούσε την καρδιά της στα χέρια του σκόνταψε κι έπεσε κι η καρδιά της μάνας του είπε "χτύπησες παιδί μου;". Δε λέω να ζητάμε ανταλλάγματα με το κάθε τι που θα δίνουμε σε ένα φίλο, αλλά δεν μπορεί να δίνει πάντα μόνο ο ένας...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sweet_Butterfly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sweet_Butterfly
H Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Sweet_Butterfly Etsi ksafnika se eida apenanti mou...<3 έγραψε στις 11:19, 06-04-11:

Υπάρχει αλλά πολύ δύσκολα τη βρίσκεις.....Εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ....Τυχεροί όσοι στηρίζονται σε φίλους/φίλες...

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 11:23, 06-04-11:

Δεν ξέρω... πιστεύω πως υπάρχει πραγματική φιλία απλά είναι πολυ δύσκολο να την βρει κανείς. Όπως εξίσου δύσκολο είναι να κάνει κάποιος μια ποιοτική σχέση, ο,τι σχέση κι αν είναι αυτή... Τα τελευταία δύο χρόνια έχω αποκτήσει μια φίλη κι έναν φίλο. Που πραγματικά πιστεύω οτι είναι αληθινοί. Και που έχουμε φάει πολλά σκ@τά μαζί, και έχουμε περάσει πολύ δύσκολες καταστάσεις. Εκεί πιστεύω οτι φαίνεται ο φίλος. Όταν σου λέει ξεκάθαρα ποιό πιστεύει οτι είναι το καλό σου είτε επωφελείται από αυτό είτε όχι.
Είχα κάποτε μια φίλη που με πρόδωσε. Όχι μόνο μια δηλαδή, απλά εκείνη με πρόδωσε περισσότερο απ'όλους. Τώρα μιλάμε αλλά δεν πρόκειται να την εμπιστευτώ ποτέ ξανά. Κι αυτό γιατί διαφωνούσε σε κάτι που έκανα και αφορούσε αποκλειστικά και μόνο τη δική μου ζωή και γι αυτό το λόγο δε με στήριξε καθόλου. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του αλλά μετά θα πρέπει να είναι έτοιμος να υποστεί και τις συνέπειες. Δεν ξέρω αν συγχωρώ, αλλά σίγουρα δεν ξεχνώ...

Παράθεση

angels wings

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angels wings
H angels wings αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H angels wings έγραψε στις 12:02, 06-04-11:

για μενα προσωπικα υπαρχει ενα ατομο που πιστευω οτι η σχεση που μας συνδεει ειναι δυνατη....μαζι εχουμε μιλησει για πραγματα που σε κανεναν αλλο δεν εχω μιλησει γιαυτα αλλα και νιωθω πως μπορω να του τα πω ολααα και βασιζομαι πανω του <3 <3 <3 <3

eirinitkd1996

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 13:35, 06-04-11:

Καλή μου φεγγαρόλουστη, αγαπημένη μου φίλη, συμπάθα με αλλά μάθε, πως η πραγματική φιλία δεν είναι απαραίτητα ανταποδοτική!
μα μικρουλη μου νωευς δεν ζητησα κατι. απλα συνειδητοποιησα οτι με ηξερε οσο καιρο με χρειαζοτανε. τωρα που νομιζει οτι δεν χρειαζεται κανενα και μαλιστα αρχισε να ακυρωνει και τους παντες, ολοι ακομα και οι γονεις της, της φαινονται οτι ειναι λιγοι μπροστα της, εχει ξεχασει τα παντα. με το που τελειωσε αυτο που ειχε να κανει ειδα την επαρση στο προσωπο της και στα λογια της αλλα δεν περιμενα κατι τοσο ακραιο. ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τους ανθρωπους. το χειροτερο ειναι η απογοητευση που νιωθεις.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:46, 06-04-11:

... ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τους ανθρωπους. το χειροτερο ειναι η απογοητευση που νιωθεις.
Πολυαγαπημένη μου φεγγαραχτίδα, επειδή ακριβώς οι φίλοι μας είναι μία εξαίρεση στη σχέση μας με τους υπόλοιπους ανθρώπους, μην απογοητεύεσαι από τον κανόνα, αλλά μάθε τους ανθρώπους από τις εξαιρέσεις τους. Νομίζω πως τότε μπορεί κανείς να τους αγαπάει όλους, χωρίς να έχει σώνει και καλά ανάγκη την αγάπη τους!

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 13:55, 06-04-11:

εχεις μεγαλο δικαιο καλε μου! δεν πρεπει να με απογοητευει ο κανονας αλλα να με χαροποιουν οι εξαιρεσεις! ευτυχως ο θεος με ευλογησε κατα καιρους με θαυμασιες εξαιρεσεις και ας δεν ηταν ή ειναι εκ του συνεγγυς!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:03, 06-04-11:

εχεις μεγαλο δικαιο καλε μου! δεν πρεπει να με απογοητευει ο κανονας αλλα να με χαροποιουν οι εξαιρεσεις! ευτυχως ο θεος με ευλογησε κατα καιρους με θαυμασιες εξαιρεσεις και ας δεν ηταν ή ειναι εκ του συνεγγυς!
Γλυκιά μου φίλη, ας μη ξεχνάμε εξάλλου, ότι η αμέτρητη απόσταση που μας χωρίζει από το Θεό εκμηδενίζεται ακριβώς, μόνον χάρη της αγάπης!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 00:13, 07-04-11:

Στις ανθρώπινες σχέσεις πόσο μάλλον σε αυτές που ονομάζεις φιλικές παίρνεις ό,τι δίνεις.

Είναι εύκολο να κατηγορείς τους άλλους "δε με εκτίμησε, με πρόδωσε κι εγώ του/της φέρθηκα τόσο καλά"
Ξεκολλάτε λίγο το μυαλό σας και δώσ΄τε στους ανθρώπους δεύτερη ευκαιρία, μπείτε στη θέση τους κατανοήστε τους και αποδεχτείτε ότι μπορεί κάποιες φορές να μην έχουν την όρεξή σας. Συμβαίνουν κι αυτά, τόσο απλά. Δε σημαίνει ότι δε σας γουστάρει, ότι σας ρούφηξε, σας εκμεταλλεύτηκε και σας πέταξε σαν στημένη λεμονοκόπουπα. Αν είναι δυνατόν δηλαδή.
Αποφεύγετε τα σίριαλ της τηλεόρασης όπου το κακό καραδοκεί και η κολλητή σου θέλει να σε καταστρέψει και να σου πηδήξει τον άντρα.

Με λένε Ηρώ, έχω φίλους, δε με πρόδωσε κανείς, δεν είμαι η εξαίρεση.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 08:22, 07-04-11:

Ηρω μου
παίρνεις ό,τι δίνεις.
αν ηταν ετσι ισως ο κοσμος να ηταν καλυτερος αλλα δεν νομιζω οτι ειναι ετσι δυστυχως.

Ξεκολλάτε λίγο το μυαλό σας και δώσ΄τε στους ανθρώπους δεύτερη ευκαιρία
μα ποιος ειπε οτι δεν δωσαμε ευκαιριες ή δεν θα δωσουμε. αν οι προθεσεις μας ηταν αλλιως δεν θα μας ποναγε τοσο αυτο το πραγμα.

αποδεχτείτε ότι μπορεί κάποιες φορές να μην έχουν την όρεξή σας
αυτο κανουμε. εξαλλου ουτε εμεις εχουμε την ορεξη καθε μερα και καθε ωρα. αλλα δεν ξεχναμε τους ανθρωπους μας εντελως ή τουλαχιστον φροντιζουμε να πουμε μια φραση του τυπου, δεν ειμαι καλα θελω λιγο χωρο ή χρονο. εξαλλου αυτη η ερωτηση τεθηκε και η απαντηση που πηρα πιστεψε με δεν ειχε καμια σχεση.

Αποφεύγετε τα σίριαλ της τηλεόρασης
παει καιρος να δω τηλεοραση αλλα ενα πραγμα εμαθα. οτι η φαντασια δεν μπορει να φτασει την πραγματικοτητα.

Με λένε Ηρώ, έχω φίλους, δε με πρόδωσε κανείς
χαιρομαι πραγματικα γιαυτο. και ευχομαι να μην σου τυχει ποτε.

Συμβαίνουν κι αυτά, τόσο απλά.
σ'αυτο θα συμφωνησω απολυτα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stelsarmoyta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stelsarmoyta
H stelsarmoyta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H stelsarmoyta βοηθα καλε μου μην φαγωθουμε μεταξυ μας έγραψε στις 05:41, 21-04-11:

ολοι και ολα ερχονται παρερχονται επανερχονται και ξαναφευγουν..φαυλος κυκλος τι να πεις..

Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη stathakis
Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

O stathakis έγραψε στις 21:33, 24-06-11:

λοιπον,αφιερωσα χρονο και διαβασα ολα αυτα που γραφτηκαν εδω!θα ηθελα και εγω να εκφραστω!αρχικα να πω,οτι οχι δεν εχω φιλους!το μονο που ξερω οτι υπαρχουν ατομα που με θεωρουν αδελφικο φιλο!ειμαι παντα σε ολους διαθεσιμος,απο το να παρηγορησω πχ την αλλη η' τον αλλο που χωρησε μεχρι και σε θεματα οικογενειακα και ο,τι θελει ο καθενας!αλλα ρε παιδια,δεν εχω φιλους!βαρεθηκα τις παρεες,τα βαρεθηκα ολα αυτα τα ψευτικα!τωρα που τελειωσε η σχολικη χρονια,πχ η παρεα μου απο το σχολειο με εχει γραψει κανονικα(και μια απο αυτους μου το επαιζε και φιλη).θα ηθελα να εχω φιλους!δεν θελω απλως ατομα να παμε π.χ για καφε η' για κατι τετοιο!δεν μου λειπουν καποιες εφημερες σχεσεις!δεν με συμπληρωνει αυτο!θελω να αγαπησω καποια ατομα σαν αδελφια μου!το ξερω ειναι εγωιστικο να ψαχνεις για να βρεις μια καλη φιλια διοτι πολυ απλα αναγκαζεσαι να επιλεγεις ανθρωπους!ειμαι διαθεσιμος για ολους,να μου μιλουν για ωρες,αλλα χρειαζομαι και εγω καποιους ανθρωπους να με ανακουφιζουν απο τα προβληματα μου!μπορει και να μην μιλαω ορθα!αλλα περα απο τον θεο δεν εχω βρει τετοιους ανθρωπους.και εχω αναγκη και απο ανθρωπους!!ανθρωπος ειμαι!μπουχτησα πια!!!!σιχαθηκα πια τις ψευτιες!ξερετε ποσους βλεπω που το παιζουν αδελφικοι φιλοι και ο ενας μετα θαβει τον αλλο,τον ρουφιανευει?γενικα ειμαι ατομο που μαθαινω για πολλα ατομα μεσα πο κοινες παρεες και τετοια,ξερετε ποσα πισωπλατα μαχαιρωματα εχω δει στις σχεσεις?οταν τα βλεπω,προσπαθω οσο γινεται να τα επουλωνω,γιατι δεν θελω να βλεπω να διαλυονται φιλιες,στεναχωριεμαι οταν γινεται αυτο.ισως επειδη εγω δεν εχω βιωσει την πραγματικη φιλια...,και να ξερετε και κατι αλλο,η αγαπη των συγγενων μας δεν ειναι παντα αντικειμενικη αλλα επιεικης.ενω με εναν ανθρωπο αλλο,που γνωριζεσαι απο την αρχη,εκεινος ειναι που θα σου πει τα κατα σου τα υπερ σου,χωρις φοβιες η' οπως οι μητερες που βλεπουν ολα τα παιδια τους εγγελουδια.ενας πραγματικος φιλος,θα σε αγαπησει πιστευω τελειως διαφορετικα!!χωρις ψευτικους επαινους κτλ.... χωρις συμφεροντα και ιδιοτελεια!!αυτα απο εμενα!μπορει και να ειμαι λαθος αλλα αυτο νιωθω!

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marianna.pa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marianna.pa
H marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H marianna.pa έγραψε στις 22:58, 02-07-11:

απλα οχι

Παράθεση

Evagelia_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Evagelia_
H Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Evagelia_ έγραψε στις 19:36, 28-07-11:

Φιλια? δυσκολο στις μερες μας! σιγουρα καποιοι εχουν φιλους... πραγματικους φιλους και οχι για καφε, για παρεα κλπ κλπ... Εχω μια πολυ μεγαλη παρεα... δυστυχως ομως κανενα παιδι μεσα απο την παρεα μου το νιωθω πραγματικο φιλο μου, φιλο που θα του εκμυστηρευτω οοοοολα τα προσωπικα μου.. δεν ειναι ωραιο να μην εχεις πραγματικους φιλους! και αυτο γιατι ολοι εχουν την αναγκη να μιλησουν σε καποιον ,περα απο την οικογενεια και την σχεση τους.. να μιλησουν για αυτα που τουσ βαραινουν, για αυτα που οι ''αλλοι'' δεν καταλαβαινουν...να μην σε προδωσουν...να τους εχεις εμπιστοσυνη...να σε στηριζουν...και το ιδιο να κανεις και εσυ για αυτους...προσφατα αυτη που θεωρουσα "κολλητη" μου με προδωσε.. της ειχα πει αρκετα και ηξερε σχεδον τα παντα για μενα και για την σχεση μου. Και η ιδια ελεγε οτι μ θεωρουσε φιλη της, αλλα ηταν ψεματα,υποκρισια στο φουλ,απεδειξε με πραξεις οτι και γραμμενη μ ειχε και ουτε την ενοιαζε πως ενιωθα, το επαιζε οτι δεν προκειται να πει τπτ απο αυτα που της λεω σε κανεναν,ενω πηγαινε και τα ελεγε σε τριτους,σε ατομα μεσα απο την παρεα ακομα και στην οικογενεια της...ετσι καταληγω στο συμπερασμα οτι.....φιλια στις μερες μας...μπα! μονο παρεες... απο προσωπικη εμπειρια μιλωντας παντα!

Παράθεση

Vassia! (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vassia!
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 360 μηνύματα.

H Vassia! έγραψε στις 10:34, 31-07-11:

Για να βρείς πραγματικούς φίλους σήμερα είναι αρκετά δύσκολο!Τα πράγματα είναι πιο ανταγωνιστικά, ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του.Παρόλα αυτά αν έχεις καλόυς φίλους που το πολύ θα είναι 2 ή 3 , γιατί για να λέμε την αλήθεια είναι λίγοι, είναι καλό να τους κρατήσεις και να μην βάζεις πάνω από αυτούς τα αγόρια σας ή τις κοπέλες σας (αυτό είναι το λάθος που κάνουμε συχνά)!!

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 10:44, 31-07-11:

Εξαρταται τι οριζει ο καθενας φιλο και τι ενα πραγματικο φιλο... Εμπιστοσύνη,ειλικρινια και ανθρωπια ειναι τα πιο σημαντικα για μενα...Οχι πως αν καποιος δεν τα εχει δεν μπορει να αποδιχτει ενα καλο καλο φιλαρακι αλλα πιστευω πως αυτα τα τρια ειναι το ελαχιστο που πρεπει να διαθετει ενας ανθρωπος. Αυτη ειναι η δικια μου αποψη!

Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη stathakis
Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

O stathakis έγραψε στις 11:00, 31-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από g1wrg0s
Εξαρταται τι οριζει ο καθενας φιλο και τι ενα πραγματικο φιλο... Εμπιστοσύνη,ειλικρινια και ανθρωπια ειναι τα πιο σημαντικα για μενα...Οχι πως αν καποιος δεν τα εχει δεν μπορει να αποδιχτει ενα καλο καλο φιλαρακι αλλα πιστευω πως αυτα τα τρια ειναι το ελαχιστο που πρεπει να διαθετει ενας ανθρωπος. Αυτη ειναι η δικια μου αποψη!
βασικα αν δεν τα διαθετει αυτα,ειναι απλως ενα ατομο που κανουμε παρεα και τιποτα παραπανω!!!

Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φώτης09
Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υδραυλικός . Έχει γράψει 1,007 μηνύματα.

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 02:03, 02-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Στις ανθρώπινες σχέσεις πόσο μάλλον σε αυτές που ονομάζεις φιλικές παίρνεις ό,τι δίνεις.

Είναι εύκολο να κατηγορείς τους άλλους "δε με εκτίμησε, με πρόδωσε κι εγώ του/της φέρθηκα τόσο καλά"
Ξεκολλάτε λίγο το μυαλό σας και δώσ΄τε στους ανθρώπους δεύτερη ευκαιρία, μπείτε στη θέση τους κατανοήστε τους και αποδεχτείτε ότι μπορεί κάποιες φορές να μην έχουν την όρεξή σας. Συμβαίνουν κι αυτά, τόσο απλά. Δε σημαίνει ότι δε σας γουστάρει, ότι σας ρούφηξε, σας εκμεταλλεύτηκε και σας πέταξε σαν στημένη λεμονοκόπουπα. Αν είναι δυνατόν δηλαδή.
Αποφεύγετε τα σίριαλ της τηλεόρασης όπου το κακό καραδοκεί και η κολλητή σου θέλει να σε καταστρέψει και να σου πηδήξει τον άντρα.

Με λένε Ηρώ, έχω φίλους, δε με πρόδωσε κανείς, δεν είμαι η εξαίρεση.
εισαι η εξαιρεση....και μαλιστα πανηγυρικα!!!!!!!!!!! ηρω εσυ μπορεις να εχεις εξαισιους φιλους και για αυτο εισαι τοσο αποτομη στο μνμ σου αλλα αυτο δεν σου δινει το δικαιωμα να γελοιοποιεις καταστασεις! ναι συμφωνω οτι δεν πρεπει να τραγικοποιυμε τα πραγματα...και καποιες φορες απλα δεν τραβαει αλλο μια φιλια...επειδη εκλεισε ο κυκλος της αλλα....καταταλλα νομιζω εισαι ακραια....

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 22:59, 03-08-11:

Μπα δεν νομιζω,μονο ο συντροφος μου ειναι πραγματικος μου φιλος (εκτος απο συντροφος)

ολοι οι αλλοι με θελουν για στηριγματα στα δυσκολα που περνανε (χωρισμος,εξεταστικες,μαλακιες)

Παράθεση

ChristinaGr93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ChristinaGr93
H ChristinaGr93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ChristinaGr93 έγραψε στις 14:19, 04-08-11:

Εγώ πιστεύω πως δύσκολα βρίσκεις τον κατάλληλο φίλο ο οποίος θα είναι κοντά σου πάντα...όχι μόνο στα καλά αλλά και στα άσχημα...θα σου συμπαρασταθεί...θα σε κάνει να νιώσεις καλά....δεν θα επηρεάζεται από συμφέροντα αλλά ούτε και από καταστάσεις!Είναι ουσιαστικά το άτομο που θα εμπιστεύεσαι πάντα και θα είναι στην κορυφή της λίστας με τους καλύτερους ανθρώπους που έχουν περάσει από την ζωή σου!Εγώ προσωπικά θα μπορούσα να πω πως έχω έναν τέτοιο άνθρωπο στην ζωή μου που γνωρίζω 9 χρόνια και τον εμπιστεύομαι απόλυτα...

Παράθεση

MetalChest (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MetalChest
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 397 μηνύματα.

O MetalChest έγραψε στις 13:48, 08-08-11:

ΔΥΣΤΥΧΩΣ όχι. Άν με ρωτούσαν πριν λίγο καιρό θα απαντούσα ναι αλλά έχω καταλήξει το συμπέρασμα πως όταν τα πράγματα δείχνουν σκούρα όλοι βάζουν τον εαυτό τους πρώτο, ανεξαιρέτως. Ίσως να γίνεται ασυνείδητα. Αυτό δε το γνωρίζω αλλά για μένα η πραγματική φιλία είναι να βάζεις τον άλλον πάνω απο σένα.
Εντάξει σχετικά με τους υπόλοιπους, πάντα ξεχωρίζουμε ένα άτομο που σημαίνει πολλά για μας. Αλλά αυτό δε σημαίνει πως η πραγματική φιλία, υπάρχει. Ελπίζω να κάνω λάθος.

Παράθεση

Φοιβοs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Φοιβοs
Ο Φοιβοs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Φοιβοs έγραψε στις 14:28, 08-08-11:

Οχι Φιλε μου,φιλια ετσι οπωs την οριζειs δεν υπαρχει εκτοs ελαχιστων εξαιρεσεων.Οι πραγματικα δυνατεs φιλιεs δοκιμαζονται και ζυμωνονται μεσα στο χρονο και αξιολογουνται σε δυσκολεs καταστασειs,στα ευκολα το ξερουμε καλα ολοι πρωτοι και καλυτεροι ειμαστε,στα δυσκολα ομωs η απογουτευση που παιρνουμε απο τουs κατ' επιφαση φιλουs ειναι συνηθειs φαινομενο στην ζωη μαs.Ποιο πολυ πιστευω στιs παιδικεs φιλιεs που κρατανε και αντεχουν περισσοτερο στο χρονο.

Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φώτης09
Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υδραυλικός . Έχει γράψει 1,007 μηνύματα.

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 15:46, 10-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από MetalChest
ΔΥΣΤΥΧΩΣ όχι. Άν με ρωτούσαν πριν λίγο καιρό θα απαντούσα ναι αλλά έχω καταλήξει το συμπέρασμα πως όταν τα πράγματα δείχνουν σκούρα όλοι βάζουν τον εαυτό τους πρώτο, ανεξαιρέτως. Ίσως να γίνεται ασυνείδητα. Αυτό δε το γνωρίζω αλλά για μένα η πραγματική φιλία είναι να βάζεις τον άλλον πάνω απο σένα.
Εντάξει σχετικά με τους υπόλοιπους, πάντα ξεχωρίζουμε ένα άτομο που σημαίνει πολλά για μας. Αλλά αυτό δε σημαίνει πως η πραγματική φιλία, υπάρχει. Ελπίζω να κάνω λάθος.
και εγω ελπιζω να κανεις λαθος...και εσυ .........και εγω.!

Παράθεση

blackgirl (Take care of the one you love)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη blackgirl
H Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H blackgirl έγραψε στις 16:10, 10-08-11:

εγώ έχω μία φίλη που εμπιστεύομαι απόλυτα και η σχέση μας έχει περάσει πολλές φουρτούνες και έχει επιβιώσει άρα υποθέτω ότι μπορούμε να θεωρηθούμε πραγματικές φίλες (τουλάχιστον εγώ έτσι την αισθάνομαι).
έχω όμως μια απορία: Διάβασα παραπάνω ότι οι σύντροφοι δεν πιάνονται, με τα αδέρφια όμως τι γίνεται;;;

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 18:50, 16-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από blackgirl
(...)
έχω όμως μια απορία: Διάβασα παραπάνω ότι οι σύντροφοι δεν πιάνονται, με τα αδέρφια όμως τι γίνεται;;;
Γιατί δεν πιάνονται οι σύντροφοι;
Με τα αδέρφια εξαρτάται το δέσιμο που έχεις.

Παράθεση

rakels (Ράκελ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη rakels
H Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

H rakels δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις έγραψε στις 21:53, 16-08-11:

Έχω φίλες-φίλους από τότε που ήμουν μωρό -με στηρίζουν τους στηρίζω- .
Έχω φίλες-φίλους που είμαστε μαζί λίγο καιρό αλλά μπορώ να καταλάβω αν αξίζουν ή όχι μιας και έχουμε περάσει από πολλές φουρτούνες.
Έχω προδοθεί, έχω πληγωθεί, έχω πιαστεί κορόιδο. (εγώ και εκατομμύρια άτομα στον κόσμο)
Ένα πράγμα ξέρω, κάτι που είπε κάποτε μια ψυχή: There comes a point in your life when you realize who really matters, who never did, and who always will.
Είμαι πολύ χαρούμενη που έχω κάποιους ανθρώπους στη ζωή μου και θα έκανα τα πάντα γι' αυτούς. Χαίρομαι ακόμη περισσότερο όμως που όλο αυτό είναι αμοιβαίο.
Μπορώ πια να πω με βεβαιότητα, ΝΑΙ υπάρχει αληθινή φιλία στη ζωή μου. Και όχι μία, πολλές.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους