Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει πραγματική φιλία στην ζωή σας;

Πιστεύετε ότι έχετε αληθινούς φίλους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 107)
Έχω αληθινούς φίλους
62
57,94%
Δεν έχω αληθινούς φίλους
45
42,06%

Veronica17

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Veronica17
H Veronica17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Veronica17 έγραψε στις 13:39, 20-08-11:

Δεν ξερω αν φταιει η ηλικια μου (αφου σε αυτη την ηλικια συνηθως οι σχεσεις ειναι επιφανειακες και "φιλη" θεωρειται αυτη που θα σε αφησει να αντιγραψεις στις εξετασεις ) αλλα εγω θεωρω οτι οχι, δυστυχως δεν εχω πραγματικες φιλες..Ισως φταιει ο χαρακτηρας μου, αφου εμπιστευομαι παρα πολυ δυσκολα, ισως παλι να φταιει το οτι εχω φτιαξει μια ειδυλλιακη εικονα στο μυαλο μου..Για παραδειγμα το ατομο που θα θεωρουσα πραγματικη φιλη θα με στηριζε σε ολες μου τις επιλογες, θα ηταν εκει οταν τη χρειαζομουν, θα ηταν μια σχεση χωρις ανταλλαγματα..Θα ηθελα να με ακουει και να με καταλαβαινει χωρις να με κρινει..Ομως να μου δινει τις σωστες συμβουλες και να με μου λεει με ειλικρινεια τι κανω σωστο και τι λαθος..Θελω μια σχεση ανιδιοτελη..Καποια που δεν θα με "πουλαει" αναλογα με την διαθεση της..Και εννοειται οτι ολα αυτα ειμαι διατεθειμενη να τα δωσω και εγω πισω σε ανταλλαγμα με αυτο το ατομο..Αν και εφοσον βρεθει καποια στιγμη..Για την ωρα ομως δεν υπαρχει καποιο τετοιο ατομο στη ζωη μου πραγμα που με κανει να αναρωτιεμαι: Φταιει ο χαρακτηρας μου; Φταιει το οτι ζηταω πολλα απο τους ανθρωπους που ισως να μην εχουν να δωσουν; Φταιει το οτι δεν ειμαι οσο ρηχη οσο επιβαλλει η εποχη και η ηλικια μου; Φταιω εγω η ιδια; Δεν εχω δωσει ακομα απαντησεις σε ολα αυτα τα ερωτηματα..Και πολυ αμφιβαλλω αν θα δωσω ποτε..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη stathakis
Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

O stathakis έγραψε στις 17:25, 20-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Veronica17
Δεν ξερω αν φταιει η ηλικια μου (αφου σε αυτη την ηλικια συνηθως οι σχεσεις ειναι επιφανειακες και "φιλη" θεωρειται αυτη που θα σε αφησει να αντιγραψεις στις εξετασεις ) αλλα εγω θεωρω οτι οχι, δυστυχως δεν εχω πραγματικες φιλες..Ισως φταιει ο χαρακτηρας μου, αφου εμπιστευομαι παρα πολυ δυσκολα, ισως παλι να φταιει το οτι εχω φτιαξει μια ειδυλλιακη εικονα στο μυαλο μου..Για παραδειγμα το ατομο που θα θεωρουσα πραγματικη φιλη θα με στηριζε σε ολες μου τις επιλογες, θα ηταν εκει οταν τη χρειαζομουν, θα ηταν μια σχεση χωρις ανταλλαγματα..Θα ηθελα να με ακουει και να με καταλαβαινει χωρις να με κρινει..Ομως να μου δινει τις σωστες συμβουλες και να με μου λεει με ειλικρινεια τι κανω σωστο και τι λαθος..Θελω μια σχεση ανιδιοτελη..Καποια που δεν θα με "πουλαει" αναλογα με την διαθεση της..Και εννοειται οτι ολα αυτα ειμαι διατεθειμενη να τα δωσω και εγω πισω σε ανταλλαγμα με αυτο το ατομο..Αν και εφοσον βρεθει καποια στιγμη..Για την ωρα ομως δεν υπαρχει καποιο τετοιο ατομο στη ζωη μου πραγμα που με κανει να αναρωτιεμαι: Φταιει ο χαρακτηρας μου; Φταιει το οτι ζηταω πολλα απο τους ανθρωπους που ισως να μην εχουν να δωσουν; Φταιει το οτι δεν ειμαι οσο ρηχη οσο επιβαλλει η εποχη και η ηλικια μου; Φταιω εγω η ιδια; Δεν εχω δωσει ακομα απαντησεις σε ολα αυτα τα ερωτηματα..Και πολυ αμφιβαλλω αν θα δωσω ποτε..
συμφωνω μαζι σου....απλως πολλες φορες ειναι λαθος να ψαχνουμε τους τελειους ανθρωπους αγνοωντας τους αλλους.αν πχ βρουμε καλους φιλους ισως να μην πολυδινουμε σημασια σε αλλα ατομα που ερχονται πχ για καποια ψυχολογικη στηριξη!οποτε γινομαστε εμεις ασχημοι χαρακτηρες!παρτακιες..κτλ..οποτε οι σκεψεις σου οπως και οι δικες μου που συμπιπτουν...,κρυβουν κατα την γνωμη μου μια δοση εγωισμου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 19:47, 20-08-11:

welcome to real life

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Veronica17

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Veronica17
H Veronica17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Veronica17 έγραψε στις 20:39, 20-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από stathakis
συμφωνω μαζι σου....απλως πολλες φορες ειναι λαθος να ψαχνουμε τους τελειους ανθρωπους αγνοωντας τους αλλους.αν πχ βρουμε καλους φιλους ισως να μην πολυδινουμε σημασια σε αλλα ατομα που ερχονται πχ για καποια ψυχολογικη στηριξη!οποτε γινομαστε εμεις ασχημοι χαρακτηρες!παρτακιες..κτλ..οποτε οι σκεψεις σου οπως και οι δικες μου που συμπιπτουν...,κρυβουν κατα την γνωμη μου μια δοση εγωισμου!
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες! Ακόμα και εγώ παραδέχομαι ότι είμαι σε πολλά θέματα εγωίστρια..Και πιθανότατα να είμαι και σε αυτό.. Και ίσως όντως να φταίει το ότι ψάχνω τέλειους ανθρώπους όταν και εγώ η ίδια είμαι γεμάτη από ατέλειες..Όμως δεν είμαι σίγουρη ότι ξέρω πώς αυτό διορθώνεται..Ή ακόμα χειρότερα αν μπορεί να διορθωθεί..

Real life sucks!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 22-08-11 στις 19:37. Αιτία: merge
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

O stathakis έγραψε στις 09:23, 21-08-11:

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες! Ακόμα και εγώ παραδέχομαι ότι είμαι σε πολλά θέματα εγωίστρια..Και πιθανότατα να είμαι και σε αυτό.. Και ίσως όντως να φταίει το ότι ψάχνω τέλειους ανθρώπους όταν και εγώ η ίδια είμαι γεμάτη από ατέλειες..Όμως δεν είμαι σίγουρη ότι ξέρω πώς αυτό διορθώνεται..Ή ακόμα χειρότερα αν μπορεί να διορθωθεί..
δεν ειναι θεμα διορθωσης κατα την γνωμη μου αλλα αντιθετα πιστευω οτι πηγαζει απο την ταση μας να μην εμπιστευομαστε ευκολα!προσωπικα εχω δει πολλα μαχαιρωματα μεταξυ φιλων(υποτιθεμενων παντα),και εχω φριξει!ομως ειναι μονοδρομος.ακομα και απο τους τελειους(ετσι τουλαχιστον να νομιζουμε) ανθρωπους μπορουμε να την πατησουμε ασχημα!οποτε... καλο ειναι να ειμαστε οσο μπορουμε καλα με ολους και καποια στιγμη θα βρεθει και μια πραγματικη φιλια για εμας!και το βασικοτερο...,ποτε να μην θεωρουμε τον εαυτο μας,ενα ατομο εμπιστο ενα ατομο δηλαδη που θα μπορεις να το εχεις καλυτερο φιλο.αυτη η υπερηφανεια μπορει να σκοτωσει τις σχεσεις μας.παντως μονο αν προσγειωθουμε θα βρουμε καλους φιλους...ετσι θεωρω εγω τουλαχιστον!γιατι το να θεωρουμε τον εαυτο μας τελειο η' αξιο μιας πραγματικης φιλιας...ειναι καπως ουτοπικο!γιατι ολοι μας εχουμε μια καλη και μια ασχημη πλευρα και ποτε δεν ξερουμε να ελεγχουμε απολυτα την ασχημη....ετσι,κακα πραγματα που κανουν οι αλλοι,θα βρεθουμε καποια στιγμη και εμεις στην θεση τους,και θα τα κανουμε σε αλλους(εννοω ο,τι διαλυει μια φιλια).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 10:02, 21-08-11:

Εμμμ. Βασικά στη σημερινή εποχή όλοι σε θέλουν για το συνφερων τους π.χ. εμένα ένας "φίλος μού" με ήθελε για να του δίνω παιχνίδια στον υπολογιστή και απο πίσω με διαφήμιζε στους αλλους. φυσικά των σούταρα!!

Παράθεση

Xaroulitaaaaa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Xaroulitaaaaa
H Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Xaroulitaaaaa έγραψε στις 11:15, 21-08-11:

ναι εχω αληθινους φιλους

Παράθεση

ets32kate (Katerina)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ets32kate
H Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H ets32kate έγραψε στις 19:19, 20-09-11:

Φιλους εχω πολλους. Αν ειναι αληθινοι δεν ξερω.
Μονο για μια φιλια ειμαι σιγουρι και θα ειμαι για το υπολοιπο της ζωης μου! Η αδελφη μου ειναι η μονη αληθινη φιλη που εχω.

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 16:49, 21-09-11:

Κάποιες φορές πολλοί απο εμάς μπερδεύουμε την παρέα με την φιλία. Πρέπει να μάθουμε να διαχωρίζουμε τις δύο κατηγορίες, οι οποίες διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους. Παρέες έχουμε συνήθως πολλές, και το σύνηθες λαθος είναι οτι πιστεύουμε πως είναι φίλοι μας. Όσο μεγαλώνουμε μαθαίνουμε και αντιλαμβανόμαστε την πικρή πραγματικότητα των σχέσεων. Σχέσεις που πληγώνουν, που χαροποιούν, που δυσαρεστούν, που απογοητεύουν, που ικανοποιούν.
Τις παρέες τις έχουμε για να περνάμε καλά, να διασκεδάζουμε, να συζητάμε, γενικότερα να περνάμε τον ελεύθερο χρόνο μας. Τις χωρίζουμε σε κατηφορίες ανάλογα με τα θέλω του καθενός.
Οι φίλοι όμως δεν συγκαταλλέγονται σε αυτές τις κατηγορίες. Νευριάζω συχνά πυκνα ακούγοντας κάποιους να αποκαλούν άτομα που γνωρίζουν μόλις ένα μήνα "φίλους". Μα που ξέρεις πως είναι φίλος σου? Η φιλία είναι ιερή και δεν μπορείς να την καταχράζεσαι με τέτοιο τρόπο. Για να μπορέσεις να καταλάβεις πως κάποιος είναι φίλος πρέπει να περάσει καιρός, να έχει αποδειχτεί κάτι τέτοιο μέσα απο τις πράξεις του, να είναι εκεί, να χαίρεται με τη χαρά σου και να λυπάται με τη λύπη σου, να σε βλέπει να πετυχαίνεις και να μην σε θάβει πίσω απο την πλάτη σου.
Οι πραγματικοί φίλοι είναι λίγοι και καλοί! Δεν θέλουν ανταλλάγματα παρα μόνο να είσαι εκεί όταν σε χρειάζονται!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:18, 21-09-11:

Οι πραγματικοί φίλοι είναι λίγοι και καλοί! Δεν θέλουν ανταλλάγματα παρα μόνο να είσαι εκεί όταν σε χρειάζονται!
Παρότι έχω στο παρελθόν απογοητευθεί από φίλους και φίλες, ωστόσο πιστεύω στην φιλία, και πιστεύω ότι έχω αληθινές φιλίες, που ελπίζω, τουλάχιστον τα άτομα που εκτιμώ και ξεχωρίζω από άλλα, να μην με απογοητεύσουν στο μέλλον ποτέ !

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 17:48, 21-09-11:

Από την πέμπτη δημοτικού, κατάφερα να αποκτήσω αυτό που λέμε, αληθινή φίλη, που μέχρι και σήμερα, είμαστε μαζί. Ξέρουμε η μια την άλλη, απ'εξω, και με ένα βλέμμα, καταλαβαίνουμε τι θέλουμε να πούμε, τι μας ενοχλεί, τι σκεφτόμαστε. Της έχω εμπιστευτεί τα πιο βαθιά μου μυστικά και προβλήματα, και αυτή το ίδιο, οπότε αυτό ίσως και να ήταν και ο ιερός δεσμός αίματος, ας πούμε, που μας ένωσε τόσο πολύ.
Υπήρξαν όμως φιλίες στο παρελθόν, που με απογοήτευσαν. Που μόλις ήρθαν τα δύσκολα, χωριστήκαμε. Ίσως, τότε, εκείνη να μη ήταν αλήθινη φιλία, αλλά ένα μικρό σύνολο παρέας που απλά περνούσαμε τον χρόνο μας.
Στο λύκειο, γνωρίσαμε πολλά άτομα, αλλά για μένα, στο πλαίσιο της πραγματικής φιλίας, εντάσσω μόνο εκείνα τα άτομα που μου στάθηκαν πραγματικά. Και γι'αυτά τα άτομα, αξίζει να το παλέψεις... Όσα χρόνια και αν περάσουν...
Άλλωστε, χωρίς έναν φίλο στο πλάι μας, τι θα κάναμε;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

erin_1975

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη erin_1975
H erin_1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H erin_1975 Η ζωή θέλει χαμόγελο και καλή καρδιά.... έγραψε στις 15:48, 11-10-11:

Λυπάμαι αλλά όχι. Δυστυχώς έχω απογοητευτεί. Τελικά αποδείκτηκε ότι έκανα επιφανειακές φιλίες του καφέ. Όσο έχουμε λεφτά και είμαστε καλά σε ξέρω.....μετά δεν σε ξέρω. Επίσης έχω φίλες που όταν είναι να περάσουν την ώρα τους με θυμούνται αλλά όταν έχουν κάποια εκδήλωση δεν με καλούν, επίσης έχω φίλες που όταν θέλουν να μου ζητήσουν κάτι με καλούν και μετά ούτε που με θυμούνται. Πλέον δεν θέλω ούτε για καφέ να πηγαίνω γιατί μου λένε πράγματα που με στεναχωρούν οπότε δεν έχει νόημα. Λυπάμαι που το λέω αλλά με έχει πικράνει το θέμα αυτό. Νοιώθω αρκτετή μοναξιά και εύχομαι στην ζωή μου να έρθουν καλύτεροι άνθρωποι, πιστεύω όμως ότι δεν θα μπορέσω ούτε να εμπιστευτώ πλέον αλλά ούτε και να λέω τα εσώψυχα μου ενώ κομμένα τα ακριβά και καλά δώρα. Όποιος με θέλει για παρέα να με θέλει γιατί περνάει ευχάριστα μαζί μου διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:01, 11-10-11:

Κάποτε έλεγα ότι υπάρχει αλλά πλέον δεν ισχύει αυτό. Δεν έχω φίλους... Πίστευα ότι με μερικά άτομα είχα μια πολύ ειλικρινή και βαθιά σχέση, αλλά αυτό αποδείχτηκε ψέμα. Έχω πικραθεί πολύ, κυρίως γιατί δεν φταίω μόνο εγώ που χάλασε η σχέση μου με κάποια πρόσωπα, αλλά και οι ίδιοι φαίνεται σαν να άλλαξαν τελείως.
Η μόνη πραγματική σχέση στη ζωή μου είναι με την ξαδέρφη μου. Αλλά με αυτήν είμαστε σαν αδερφές, είμαστε οικογένεια... Δεν ξέρω πως είναι να μην την αγαπώ και να μην συζητάμε για τα πάντα. Από μικρό παιδάκι παιρνούσαμα τέλεια μαζί. Κι ας είμαστε σχεδόν όσο διαφορετικοί γίνεται να είναι δύο άνθρωποι. Αυτή βέβαια δεν ξέρω αν μπορώ να την χαρακτηρίσω ''φιλική'' σχέση. Είναι πάντως το μόνο άτομο που με στηρίζει αυτή τη στιγμή...

Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 21:38, 11-10-11:

Πρόσφατα είχα αυτή τη συζήτηση με κάποιους φίλους... περί εμπιστοσύνης και μιζέριας της καρδιάς (όπως πολύ σωστά το έθεσε μια καλή φίλη). Το οποίο το ασπάζομαι και συμφωνώ απόλυτα. Τα οποία είναι κι αλυσιδούλα μεταξύ τους. Γιατί αν δεν υπήρχε το 2ο, αυτομάτως, δεν θα υπήρχε και το 1ο. Τι να κάνουμε, όμως; Προσαρμοζόμαστε στις συνθήκες που βιώνουμε.

Είναι κρίμα να χάνουμε την εμπιστοσύνη μας και η μπάλα να τους παίρνει όλους.
Γιατί μαζί με τα ξερά, καίγονται και τα χλωρά.

Σαν γενικός κανόνας: Το point είναι να καταλάβει ο καθένας μας πως οι εποχές που διανύουμε είναι ήδη δύσκολες, δεν χρειάζεται να τις κάνουμε οι ίδιοι ακόμη δυσκολότερες. Κι αν λίγες ευαισθησίες έστω μας απέμειναν, ας χαϊδέψουμε την μοναξιά της ψυχής που πλανάται τόσο έντονα τριγύρω. Ν' απαλύνουμε το μαύρο. Ν' αλαφρώσει κι ο αέρας που αναπνέουμε. Να βρει τόπο ν' ανθίσει το χαμόγελο. Ας δώσει ό,τι μπορεί ο καθένας, χωρίς εγωισμούς.

Από 'κει και πέρα η καλοσύνη επιβραβεύεται κι επιστρέφεται, έστω κι αργοπορημένα, και πάντα εκτιμάται απ' τα κατάλληλα άτομα. Μη χάνετε τη πίστη και την εμπιστοσύνη σας. Σίγουρα εκεί έξω υπάρχουν άτομα, με τα οποία "κουμπώνετε". Μην απογοητεύεστε!

Επίσης, δεν σημαίνει σώνει και ντε ότι επειδή πάψατε να έχετε επαφή με κάποιον σας εξαπάτησε και σας άφησε σα στυμμένη λεμονόκουπα. Οι ανθρώπινες σχέσεις έχουν δική τους δυναμική κι εξελίσσονται μοναδικά. Μια φιλία μπορεί να κρατήσει μια ζωή, το οποίο είναι ευλογία, αλλά μπορεί να κάνει τον κύκλο της, να δώσει ό,τι είχε να δώσει και να φτάσει στο τέλος της. Νιώστε χαρά που το ζήσατε και να είστε ευγνώμονες για ό,τι πήρατε, το οποίο τη δεδομένη χρονική στιγμή, δόθηκε μέσα απ' τη ψυχή/καρδιά του άλλου.

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 22:09, 11-10-11:

Ευτυχώς δεν ένοιωσα ποτέ πως είμαι μόνη, πως δεν έχω φίλους στη ζωή μου που μ'αγαπούν και που θα είναι εκεί στις καλές αλλά και στις άσχημες στιγμές μου.
Οι θεωρίες του τύπου "έχω πάρα πολλούς φίλους", με κάνουν να γελάω, κι αυτό γιατί άλλο οι φίλοι οι πραγματικοί που μας στηρίζουν, μας ξέρουν όπως την παλάμη τους, που δεν κρατούν κακία και δεν κάνουν μουτράκια για ψιλοπράγματα, που παρόλο που δεν συναντιόμαστε συχνά γνωρίζουμε και οι δύο πως όταν θα έρθει η ανάγκη και το τηλέφωνο θα χτυπήσει θα υπάρχει ανταπόκριση, και άλλο η παρέα που θα περνάμε μεν καλά μαζί τους αλλά δεν θα είναι εκεί για πάντα. Οι παρέες έρχονται και φεύγουν, η διάρκειά τους είναι μικρή αλλά ταυτόχρονα πολλή ανανεώσιμη και χρήσιμη.
Δε λέω πολλοί έχουν απογοητευτεί απο φιλίες χρόνων, φιλίες στενές καθημερινές, αδελφικές. Τι να πώ... δεν το χω πάθει και ελπίζω να μην το πάθω ποτέ.

Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ95
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O ΓΙΩΡΓΟΣ95 ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΝΕΟΛΕ(Ρ)Α! έγραψε στις 22:14, 11-10-11:

Εγω παντα ηθελα εναν κολλητο με τον οποιο θα τα μοιραζομαι ολα!Δεν ηρθε ποτε ομως!
Εκτος αυτου ειμαι και λιγο κλειστος χαρακτηρας οποτε πιστευω επιρρεαζει και αυτο αρνητικα στην φιλια!
Ποτε δεν ειχα εναν φιλο που να μπορω να του εμπιστευθω τα πιο βαθια μυστικα μου,αλλα παντα ειχα φιλους για να περναω την ωρα μου ευχαριστα!
Πραγματικα η ωρα περνουσε πολυ ευχαριστα με διαφορες αλλες συζητησεις,αλλα τα μυστικα τα κρατουσα παντα μεσα μου!

Παράθεση

Mr.P

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mr.P
Ο Mr.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Mr.P έγραψε στις 03:55, 16-10-11:

Νομίζω ύπηρξε μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ φιλία.Κάποτε...για σήμερα μάλλον θα πώ όχι.Αν και αρκετά καταθλιπτική διαπίστωση.Oh well...

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 17:06, 16-10-11:

Ο καθένας μας ορίζει την "φιλία" διαφορετικά..
έχω μια καλή φίλη αλλά δεν είναι αυτό που θα ήθελα..
Βέβαια, έχω συμβιβαστεί πλέον... παλαιότερα το έπαιρνα πιο άσχημα..τώρα το πήρα απόφαση..

Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Διακεκριμένο μέλος

O stathakis έγραψε στις 11:57, 17-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από skylofili
Ο καθένας μας ορίζει την "φιλία" διαφορετικά..
έχω μια καλή φίλη αλλά δεν είναι αυτό που θα ήθελα..
Βέβαια, έχω συμβιβαστεί πλέον... παλαιότερα το έπαιρνα πιο άσχημα..τώρα το πήρα απόφαση..
οταν απλα κανεις συμβιδασμους με το προσωπο των φιλων σου..απλως δεν ειναι φιλοι σου.καταλαβαινω τι θες να πεις ισως...ισως να εννοεις απο το να εισαι μονη σου,προτιμας να εχεις παρεα καποια ατομα...

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 20:31, 17-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από stathakis
οταν απλα κανεις συμβιδασμους με το προσωπο των φιλων σου..απλως δεν ειναι φιλοι σου.καταλαβαινω τι θες να πεις ισως...ισως να εννοεις απο το να εισαι μονη σου,προτιμας να εχεις παρεα καποια ατομα...
πιστεύω οτι είναι, απλά δεν είναι έτσι ,όπως θα τους ήθελα εγώ.. σε ότι έχει να κάνει με τον συμβιβασμό, είναι ακριβώς έτσι.. απ το να σαι μόνος σου, καλύτερα να συμβιβαστείς με αυτό που σου δίνεται..

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 01:41, 18-10-11:

πιστεύω οτι είναι, απλά δεν είναι έτσι ,όπως θα τους ήθελα εγώ.. σε ότι έχει να κάνει με τον συμβιβασμό, είναι ακριβώς έτσι.. απ το να σαι μόνος σου, καλύτερα να συμβιβαστείς με αυτό που σου δίνεται..
Εγώ την έχω δει αλλιώς...
Σκέφτομαι τι θέλω να κάνω σήμερα...
Θελω να πάω για μπύρα; Θα πάω με τον τάδε
Θέλω να πάω γήπεδο; Θα πάρω όλους τους γνωστούς και θα τους ψήσω να πάμε
Θέλω να μιλήσω για κάποιο πρόβλημα εργασιακό, οικογενειακό, σεξουαλικό; Θα μιλήσω με κάποιον συγκεκριμένο φίλο.
Κλπ κλπ.

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 01:43, 18-10-11:

υπηρχε παλια

Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη prwteas
Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 191 μηνύματα.

O prwteas έγραψε στις 08:56, 18-10-11:

Κατηγορηματικά όχι. Όποτε νόμιζα ότι έκανε την εμφάνισή της στη ζωή μου ήταν μια ψευδαίσθηση που σύντομα διαλυόταν και με προσγείωνε ανώμαλα στη σκληρή πραγματικότητα. Γνήσια φιλία στις μέρες μας δεν πιστεύω ότι υπάρχει. Δε θα πω ότι σπανίζει, σε αυτό είμαι απόλυτος. Και αυτό δεν προκαλεί έκπληξη, αν σκεφθούμε ότι τείνει να εκλείψει και ο θεσμός της οικογένειας ακόμα.

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 10:13, 18-10-11:

Εχω φίλους από 10 χρονών, όποτε χρειαστούν ή χρειαστώ κάτι ο ένας σκίζεται να εξυπηρετήσει τον άλλον. Πρόσφατο παράδειγμα που ήμουν διακοπές σε νησί κοντά στην Αθήνα και για να μην πληρώσει ο κολλητός μου και η κοπελια του ξενοδοχείο, πήγα στην Αθήνα μόνο και μόνο για να μείνουν στο σπίτι μου. Αλλα και αυτός όποτε έχω χρειαστεί κάτι έχει σκιστεί για πάρτη μου.

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 11:36, 18-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από cacofonix
Εγώ την έχω δει αλλιώς...
Σκέφτομαι τι θέλω να κάνω σήμερα...
Θελω να πάω για μπύρα; Θα πάω με τον τάδε
Θέλω να πάω γήπεδο; Θα πάρω όλους τους γνωστούς και θα τους ψήσω να πάμε
Θέλω να μιλήσω για κάποιο πρόβλημα εργασιακό, οικογενειακό, σεξουαλικό; Θα μιλήσω με κάποιον συγκεκριμένο φίλο.
Κλπ κλπ.
το έκανα αυτό παλιά αλλα δεν μου άρεσε και το κοψα..
ένιωθα οτι εκμεταλλεύομαι τον άλλον και δεν το άντεχα!
τώρα έχω μια φίλη (και ας μην είναι το "ιδανικό" για εμένα), παρέες με τις οποίες θα βγώ να γελάσω.. αυτά..

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 11:52, 18-10-11:

Με τον κολλητό μου δεν μπορώ να πάω ούτε γήπεδο, ούτε για γκόμενες, ούτε για ποδόσφαιρο. Από κοινές δραστηριότητες μπορούμε να πάμε μόνο για ping-pong, μπιλιάρδο, και καμιά μπυρίτσα. Οπότε αν θέλω να κάνω κάποια πράγματα πρέπει να βρίσκω την ανάλογη παρέα. Αν θέλω να πάω κινηματογράφο, πρέπει να πάω με κάποιον που βλέπει τις ίδιες ταινίες με εμένα, αλλιώς κάποιος θα μείνει δυσαρεστημένος.

Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Διακεκριμένο μέλος

O stathakis έγραψε στις 21:05, 18-10-11:

ok..οπως το βλεπει κανεις...καταλαβαινω τι εννοεις αλλα απλως θελω να σου πω οτι αλλο μια καλη παρεα και αλλο μια πραγματικη άληθεια!

Παράθεση

granita (Φανή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη granita
H Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H granita where do we go, nobody knows.. έγραψε στις 21:15, 18-10-11:

Ναι, σίγουρα υπάρχει...τη βρίσκεις σε πολύ λίγα και εκλεκτά άτομα...και κατά τη γνώμη μου μπορείς να την προσφέρεις ολοκληρωτικά επίσης σε πολύ λίγους! Γενικά, όμως, έχω άτομα στη ζωή μου, που μπορώ να χαρακτηρίσω πραγματικούς φίλους...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vasool (Βασω)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vasool
H Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 143 μηνύματα.

H Vasool έγραψε στις 20:53, 10-12-11:

Η φιλία είναι ίσως το σπουδαιότερο αγαθό στον κόσμο, και όποιος έχει πραγματικούς φίλους είναι ευλογημένος. Προσωπικά μπορώ να πω πως έχω πάντα άτομα με τα οποία μπορώ να μιλήσω, να βγω, να γελάσω, να περάσω καλά. Παρόλα αυτά, αυτοί δεν είναι οι πραγματικοί φίλοι. Είναι απλοί φίλοι, που τις περισσότερες φορές γίνονται γνωστοί. Θα έλεγα πως είμαι αρκετά κοινωνική. Και τώρα και παλαιότερα, έκανα παρέα με πολλά άτομα. Για την ακρίβεια είχα πολλές παρέες. Μια η παρέα των παιδικών φίλων, μετά η παρέα των συμμαθητών, η παρέα των παιδιών απο το φροντιστήριο, η παρέα που έχουμε κοινά ενδιαφέροντα. Πάντα είχα κάποιον. Πολλές φορές όμως, όταν είναι τόσοι πολλοί γύρω σου αποπροσανατολίζεται και χάνεις την ουσία. Αλλά φυσικά υπήρχαν (και υπάρχουν) άτομα που τα νιώθω πιο κοντά απ'ο τους υπόλοιπους, οι αληθινοί φίλοι μου! Οι οποίοι εύχομαι να μην με απογοητεύσουν. Μετά από μια άγρια απογοήτευση που έφαγα από μια κοπέλα που θεωρούσα φίλη μου, πλέον κρατάω "πισινές" για κάθε άτομο, από την στιγμή που το συναντάω. Ξέρω, δεν είναι ωραίο να είμαστε καχύποπτοι, αλλά στις μέρες μας οι περιστάσεις το απαιτούν...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:33, 14-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Vasool
........ Ξέρω, δεν είναι ωραίο να είμαστε καχύποπτοι, αλλά στις μέρες μας οι περιστάσεις το απαιτούν...
Ενώ παλιότερα "ομορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος"! Ποτέ φίλος δεν πρόδωσε φίλο, οι άντρες ήταν Άντρες οι γυναίκες Γυναίκες, και κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DOINA

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DOINA
H DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H DOINA έγραψε στις 16:09, 14-12-11:

οχι... γνωστους ναι... αλλα αυτο που οριζουμε πραγματικη ΦΙΛΙΑ κ ΦΙΛΟΥΣ δεν εχω και χαιρομαι που το γνωριζω αυτο και δεν εχω ψευδαισθησεις!!

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:25, 14-12-11:

Δεν θα χαιρόσουν περισσότερο όμως αν όντως ειχες;;;

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 16:26, 14-12-11:

Η φιλια ειναι σαν μια σχεση,αλλα χωρις το στοιχειο του σεξ... Και μια σχεση για να λειτουργησει σωστα θελει πανω απο ολα να μην σκεφτεσαι μονο τον εαυτο σου και την παρτη σου...Και απαιτει πολυ νερο στο κρασι,και απο τις δυο πλευρες...
Και δυστυχως αυτο σπανια το βρισκεις...

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 17:41, 14-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Η φιλια ειναι σαν μια σχεση,αλλα χωρις το στοιχειο του σεξ... Και μια σχεση για να λειτουργησει σωστα θελει πανω απο ολα να μην σκεφτεσαι μονο τον εαυτο σου και την παρτη σου...Και απαιτει πολυ νερο στο κρασι,και απο τις δυο πλευρες...
Και δυστυχως αυτο σπανια το βρισκεις...
Έχεις άδικο. Δεν υπάρχει νερομένο κρασί στις σχέσεις. Υπάρχει το σεξ το οποίο είναι ο λόγος που είσαι σε σχέση και το οποίο σε κρατά σε μια σχέση.

Therefore,

Earth has the shape of a banana, ενώ δεν υπάρχει φιλία στις μέρες μας. Και για να είμαστε ακριβείς:

οχι... γνωστους ναι... αλλα αυτο που οριζουμε πραγματικη ΦΙΛΙΑ κ ΦΙΛΟΥΣ δεν εχω και χαιρομαι που το γνωριζω αυτο και δεν εχω ψευδαισθησεις!!
Στην αρχή δεν κατάλαβα τι εννοείς αλλά τελικά το ξαναδιάβασα εδώ και κατάλαβα:

http://nyanit.com/e-steki.gr/showpos...&postcount=181

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 17:46, 14-12-11:

Αααααααααααααααα ΤΡΟΜΑΞΑ ΡΕ.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 00:16, 15-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Έχεις άδικο. Δεν υπάρχει νερομένο κρασί στις σχέσεις. Υπάρχει το σεξ το οποίο είναι ο λόγος που είσαι σε σχέση και το οποίο σε κρατά σε μια σχέση.[...]
Εαν μεινεις σε μια σχεση μονο για το σεξ...Τις υπολοιπες 20 ωρες της ημερας τη κανετε?? Αυτο δεν ειναι σχεση ειναι fuckbuddies....

Παράθεση

shark.0wNz (Jimakos R)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shark.0wNz
Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O shark.0wNz mechanic έγραψε στις 00:39, 15-12-11:

παιδιά πιστεύω πως υπάρχει φιλία..έχω πολλούς φίλους που θυσιάζουν για μένα και εγω για αυτούς..απλά είναι έως εκεί..θυσιάζουν συγκεκριμένα πράγματα οι φίλοι..μπορεί να σου αφιερώσει ένα δίωρο ή να σου χαρίσει τα λεφτά για τη πίτσα αλλά όταν το θέμα πάει σε μεγαλύτερα ''κοστοι'' και θυσίες όλα σταματούν..θα έλεγα πως οι φίλοι είναι κάτι υπερεκτιμημένο. τους έχεις περνάς καλά και αυτοί μαζί σου..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 01:31, 15-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Pure_Seduction
ολοι οι αλλοι με θελουν για στηριγματα στα δυσκολα που περνανε (χωρισμος,εξεταστικες,μαλακιες)
Το θεμα ειναι τι περιμενει καποιος απο μια φιλια και πως την ξεχωριζει απο την παρεα.

Το να εχεις καπου να πεις τον πονο σου, να περασεις καλα και ευχαριστα, να σε παρηγορησει για ενα θεμα, να σε δωσει κουραγιο για την εξεταστικη που μπορει να απελπιστεις, να σε καταλαβαινει και ας δεν σου αρεσουν αυτα που θα σου πει.Για μενα αυτα μου αρκουν.Δεν περιμενω απο τον πατο που θα εχω φτασει να με σηκωσει ο αλλος και να με παει στα υψη,μερικα πραγματα πρεπει να τα κανουμε και μονοι μας ειδικα οταν αφορα τοσο κρισιμες στιγμες.

Οσο για την ερωτηση του τοπικ,δεν ξερω δεν απαντω

Παράθεση

Ιon (Ιωάννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ιon
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H Ιon έγραψε στις 06:31, 15-12-11:

Μιλαμε αυτο το θεμα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ!

Εγω λοιπον αυτο που πιστευω ειναι το εξης..

Φιλοι...

Φιλους λοιπον για μενα μπορει να εχεις πολλους.. Συνηθως φιλους λεμε και τους γνωστους μας ή αυτους που δεν τους ξερουμε καλα (δεν νομιζω να εχω αδικο). Λοιπον ναι.. μπορουμε να τους λεμε φιλους και αυτους.. Ακομα και εμεις που μιλαμε απο αυτο το blog δρουμε μεταξυ μας φιλικα αρα ειμαστε φιλοι.
Με λιγα λογα θελω να πω.. Οτι φιλοι ερχονται πολλοι στην ζωη μας.. περαστικοι φιλοι (μιας βραδιας,μιας ημερας), περιστασιακοι φιλοι (ε.. για κανενα καφε που και που αμα κατσει), φιλους ΜΟΝΟ για διασκεδαση, χαβαλε ή αλλοιως παρεα και φιλους καλους,που ετυχε απο διαφορες περιστασεις να ερθουμε πιο κοντα απο ολους τους αλλους αλλα και φιλους αδελφικους!

Καποιοι λοιπον απο ολους αυτους τους φιλους μας ,θα ειναι πιο κοντα μας αλλοι πιο μακρια μας..αλλοι θα μας προδωσουν αλλοι θα μας βοηθησουν και θα μας σταθουν. Αλλα δεν σημαινει επειδη θα μας σταθουν την μια φορα οτι θα το κανουν παντοτε!

Ετσι λοιπον πιστευω οτι αναλογα με τις καταστασεις ,τις περιστασεις κτλ ολοι αντιδραμε αναλογα.. οπως και εμεις αν δουμε τον εαυτο μας θα μπορουσαμε ή μπορεσαμε παντα να ειμαστε πιστοι καπου;; Ειδικα στον φιλο μας. Να ειμαστε δλδ 100% σωστοι χωρις λαθη; ΟΧΙ.
Γιατι ειμαστε ανθρωποι και κανουμε λαθη.

Αρα κατα την γνωμη μου εγω εχω σταματησει να ψαχνω εαν υπαρχει αληθινη φιλια ή οχι.Το καθε ατομο το κρινω οπως εγω θεωρω να κριθει.. γιατι κανεις δεν ειναι ολοσωστος και στην τελικη τον φιλο σου αγαπατον με τα ελλατωματα του!

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 11:26, 15-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Εαν μεινεις σε μια σχεση μονο για το σεξ...Τις υπολοιπες 20 ωρες της ημερας τη κανετε?? Αυτο δεν ειναι σχεση ειναι fuckbuddies....
Μα ασχολείσαι με άλλα πράγματα μέχρι να ξαναέρθουν οι επόμενες τέσσερις ώρες-αιτίες που βρίσκεται κάποιος σε σχέση. Γιατί λειτουργεί κανείς διαφορετικά;

παιδιά πιστεύω πως υπάρχει φιλία..έχω πολλούς φίλους που θυσιάζουν για μένα και εγω για αυτούς..απλά είναι έως εκεί..θυσιάζουν συγκεκριμένα πράγματα οι φίλοι..μπορεί να σου αφιερώσει ένα δίωρο ή να σου χαρίσει τα λεφτά για τη πίτσα αλλά όταν το θέμα πάει σε μεγαλύτερα ''κοστοι'' και θυσίες όλα σταματούν..θα έλεγα πως οι φίλοι είναι κάτι υπερεκτιμημένο. τους έχεις περνάς καλά και αυτοί μαζί σου..
Το μεγαλύτερο κόστος είναι να σου μεταβιβάσει την ακίνητη περιουσία του για να μην κουραστείς και βρεις καμιά δουλειά; Βρε το σαρδανάπαλο, δεν υπάρχει φιλία ρε!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 12:03, 15-12-11:

Έχω μια πραγματική φίλη, που τη νιώθω σαν αδερφή μου και εκείνη το ίδιο, έχουμε περάσει από πολλές δυσκολίες μαζί και δικές μου και δικές της. Είμαι πραγματικά πολύ ευτυχισμένη που έχω έναν τέτοιο άνθρωπο στη ζωή μου.

Παράθεση

padrino

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη padrino
H padrino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών , επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H padrino έγραψε στις 13:28, 15-12-11:

Και εγώ πιστεύω ακράδαντα στη φιλία. Έχω αρκετούς φίλους και πιστεύω πως χωρίς είσαι δυστυχυσμένος.

Παράθεση

Ιon (Ιωάννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ιon
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H Ιon έγραψε στις 02:03, 16-12-11:

Εγώ θελω να διαφωνησω με την δημοσκοπηση.. Πρεπει να διατυπωθουν καπως αλλοιως οι ερωτησεις.. οπως πιστευετε στην φιλια ναι ή οχι; ή κατι παρομοιο.. αυτο το εχω αλιθινους φιλους κτλ δεν ειναι ξεκαθαρο.. ο καθενας τα βλεπει αλλοιως τα πραγματα! Πολυ μονοπλευρη θα την ελεγα!

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 11:26, 16-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ιon
Εγώ θελω να διαφωνησω με την δημοσκοπηση.. Πρεπει να διατυπωθουν καπως αλλοιως οι ερωτησεις.. οπως πιστευετε στην φιλια ναι ή οχι; ή κατι παρομοιο.. αυτο το εχω αλιθινους φιλους κτλ δεν ειναι ξεκαθαρο.. ο καθενας τα βλεπει αλλοιως τα πραγματα! Πολυ μονοπλευρη θα την ελεγα!
σωστή! αν και πιστεύω οτι το θέμα αυτό είναι πάντα μονόπλευρο και υποκειμενικό..
εγώ πάντως πιστεύω (ακόμα) απλά δεν έχω βρει αυτό ακριβώς που ορίζω εγώ ως "φιλία"..

πάντως αυτό που όλοι το παίζουμε "θύματα"..
ναι έχω πληγωθεί, αλλά απο άγνοια ή βλακεία μπορεί να έχω πληγώσει ή απογοητεύσει και γω κάποιους άλλους..

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:50, 17-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ιon

Σε παραπέμπω στο Μήπως δεν υπάρχει στις μέρες μας αληθινή φιλία και αγάπη;
Εδώ γράφουμε προσωπικές μας εμπειρίες γύρω από το θέμα

Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φώτης09
Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υδραυλικός . Έχει γράψει 1,007 μηνύματα.

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 20:14, 17-12-11:

καλα εγω αυτα τα ουτοπικα περι παλιων δεν τα πολυπιστευω.
ναι ολα ηταν ιδανικα..!
ακομα και απο ταινιες βλεπεις πως δεν ηταν....να μην ξεκινησω περι ανθρωπινων δικαιματων και προκαταληψεις.τεσπα απλα θελω να πω οτι διαφωνω.

Παράθεση

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. (Δέσποινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. We found love in a hopeless place!!!!!!! έγραψε στις 14:40, 29-05-12:

Μετά από αυτό που πέρασα εξαιτίας κάποιας που πίστευα ότι ήταν αληθηνή φίλη δεν μπορώ να είμαι σίγουρη πλέον για καμία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

μαριώ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μαριώ
H μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

H μαριώ έγραψε στις 00:08, 18-06-12:

Με προβληματιζει λιγο μια αντιφαση που πιστευω οτι βλεπω. Απο τη μια αρκετοι εχουν στο μυαλο τους οτι με τον ανθρωπο που θα ειναι ΦΙΛΟΙ δεν θα συμβαινουν στραβες, θα ειναι παντα εκει ο ενας για τον αλλο, ειλικρινεις, βαζοντας ο ενας τη χαρα του αλλου πανω απο τη δικη του. Απο την αλλη μια φιλια για να εδραιωθει, να αναπτυχθει και να ξεπερασει δυσκολες περιοδους απαιτει αμφοτερες θυσιες και υποχωρησεις. Αν καθε στιγμη εισαι ο τελειος φιλος και ειναι ο τελειος φιλος τοτε γιατι χρειαζονται οι θυσιες και οι υποχωρησεις; η ερωτηση απευθυνεται στο συνολο των συμ-forum-ιτων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:29, 18-06-12:

Υπάρχει πραγματική φιλία στην ζωή σας;

Ναι και βεβαια υπαρχει

και εχω ξοδεψει πολλα λεφτα για να παραμεινει πραγματικη

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 01:51, 18-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από μαριώ
Με προβληματιζει λιγο μια αντιφαση που πιστευω οτι βλεπω. Απο τη μια αρκετοι εχουν στο μυαλο τους οτι με τον ανθρωπο που θα ειναι ΦΙΛΟΙ δεν θα συμβαινουν στραβες, θα ειναι παντα εκει ο ενας για τον αλλο, ειλικρινεις, βαζοντας ο ενας τη χαρα του αλλου πανω απο τη δικη του. Απο την αλλη μια φιλια για να εδραιωθει, να αναπτυχθει και να ξεπερασει δυσκολες περιοδους απαιτει αμφοτερες θυσιες και υποχωρησεις. Αν καθε στιγμη εισαι ο τελειος φιλος και ειναι ο τελειος φιλος τοτε γιατι χρειαζονται οι θυσιες και οι υποχωρησεις; η ερωτηση απευθυνεται στο συνολο των συμ-forum-ιτων
O πραγματικός φίλος είναι αυτός που συνεχίζει να είναι φίλος και να σε αγαπά αφού έχουν γίνει 100 σταρβές. Η φιλία για να είναι πραγματική πρέπει να ξεπερνά τα εμπόδια. Τέλιος φίλος δεν υπάρχει γιατί όλοι οι άνθρωποι είμαστε ένα υβρίδιο καλού και κακού. Η πραγματική φιλία χρειάζεται θησίες και παραχωρήσεις και από τις 2 πλευρες γιατί μόνο έτσι δείχνεις πως νοιάζεσαι πραγματικά για τον άλλον

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους