Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει πραγματική φιλία στην ζωή σας;

Πιστεύετε ότι έχετε αληθινούς φίλους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 107)
Έχω αληθινούς φίλους
62
57,94%
Δεν έχω αληθινούς φίλους
45
42,06%

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 17:00, 18-06-12:

Η φιλία,ειδικά στην εποχή μας είναι δυσεύρεστη! πιστευω ότι υπαρχει αλλά ειναι σπάνια. Φιλία για μένα ισούται με εκμετάλλευση κρυφή.Δηλαδή σ'αγαπώ και γλυκόλογα μπροστά σου και στο βάθος κοιτάζει πως θα σε εκμεταλλευτεί.
Κατά τη προσωπική μου εμπειρία,δεν είναι δυνατόν να τα δίνεις όλα για τους φίλους σου και αυτοί να μην δίνουν ένα χέρι βοηθείας όταν το χεις ανάγκη,οταν η αγκαλια τους ειναι γεματη αγκαθια,οταν δεν μπορεις να τους πεις τα μυστικα σου γιατι θα τα πουν παντου.αλλα ακομα δεν υπαρχει φιλια οταν εμεις οι ιδιοι δεν νιοθουμε ανετα με αυτους τους ανθρωπους. και πάνω από όλα ο πραγματικός φίλος στα δύσκολα φαίνεται και με το αν χαιρεται με τη χαρά σου!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rakels (Ράκελ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη rakels
H Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

H rakels δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις έγραψε στις 18:14, 18-06-12:

Ναι, υπάρχει.
Είμαστε από τότε που γεννηθήκαμε μαζί και είμαι (σχεδόν) σίγουρη ότι θα συνεχίσουμε να είμαστε.
Το πιο όμορφο στη σχέση μου με αυτά τα δύο άτομα είναι ότι ακόμα κι αν δεν τους δω για πολύ καιρό ή απλώς δεν τύχει να μιλήσουμε, όταν βρεθούμε θα είναι σαν να μιλήσαμε χθες.
Είναι τα άτομα στα οποία μπορώ να στηριχτώ, κι εκείνα σε 'μένα εννοείται, που θα τους μιλήσω εάν κάτι σοβαρό με απασχολεί, που θα κλάψω στον ώμο τους.. Είναι η περίπτωση που απλά δε θέλεις να χάσεις αυτούς τους ανθρώπους από δίπλα σου, ακόμα κι αν γυρίσει η γη ανάποδα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Drymenia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Drymenia
H Drymenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 113 μηνύματα.

H Drymenia έγραψε στις 21:51, 18-06-12:

Στη σημερινή εποχή είναι δύσκολο,πολύ δύσκολο θα έλεγα.Όμως πιστεύω πως έχω αληθινούς φίλους,κυρίως τη κολλητή μου με την οποία είμαστε μαζί από τα 5 μας?!Είναι όμορφο να έχεις ένα φίλο,έναν αληθινό φίλο...εντάξει όμως πρέπει να προσπαθήσεις και εσύ εννοώ πως και εγώ και η κολλήτη μου πολλές φορέσ τσακωνόμαστε αλλά τα ξαναβρίσκουμε!Βασικά το δικό μας θέμα είναι πως είμαστε τόσο μα τόσο διαοφρετικές!Τι να πω?τα αντίθετα έλκονται...

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 14:55, 19-06-12:

Πραγματικη φιλια χμμ,καθε φορα που εκανα μια φιλια με διαρκεια τη θεωρουσα πραγματικη.Αφιερωνομουν σε αυτη και στο τελος απο καπου απομακρυνομασταν,γ αυτο και μπηκα σε σκεψεις.
Εχω φιλους,αλλα δυσκολα θα μιλησω για αυτο που λεμε ''κολλητος''.Εννοειται την εχω περασει και αυτη τη φαση,αλλα οταν καποιος απο τους δυο αγαπαει με ορια σε μια τετοια σχεση,τοτε απογοητευεται ο αλλος οταν το καταλαβει.
Μου χει τυχει να ''φυγουν'' οι κολλητες μου,λογω θρησκευτικων-πολιτικων αντιληψεων δικων μου.Ή γιατι δεν πιστευαμε πια το ιδιο πραγμα,οποτε επρεπε να μπει παγος και στη σχεση μας,τους οποιους λογους και θεωρω τραγικους.
Γενικα,το θεμα ειναι ποτε θα αφεθεις και πως.Αλλα θεωρω πως οχι τοσο ο χρονος,οσο οι πραξεις και τα λιγα λογια παιζουν μεγαλο ρολο για να το πεις αυτο το ΄''πραγματικος''.
Στον αντιποδα,θα χε ενδιαφερον το τι κανουμε εμεις προσωπικα,ως κομματι της ''πραγματικης φιλιας'',γιατι ειναι πολυ ευκολο να κρινουμε και να ξεχναμε βασικα δικα μας λαθη,που οδηγησαν μια τετοια σχεση σε αδιεξοδο.
Εν παση περιπτωση,θεωρω οτι οι φιλοι ειναι απο τα σημαντικοτερα στη ζωη γ αυτο και πλεον ειμαι πολυ προσεχτικη στις σχεσεις μου αυτες.

Παράθεση

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αεράτος
Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O Αεράτος Come with me για να την βρεις <3 έγραψε στις 16:33, 19-06-12:

Έχω αρκετούς φίλους... Για να πω όμως την αλήθεια δεν νιώθω κανέναν από αυτούς δίπλα μου... Όλοι κοιτάνε την πάρτη τους (και ίσως καλά να κάνουν) και δεν έχουν κανένα σκοπό να σε κάνουν να νιώσεις χαρούμενος... Το μόνο που θέλουν είναι να σε μειώνουν και να μην αλλάζουν την άποψη τους για κάτι ακόμα και αν τους πείσεις με επιχειρήματα ότι είναι λάθος...

Τυχεροί όσοι από εσάς έχετε πραγματικούς φίλους που αλήθεια σας αγαπάνε... Εγώ δεν το ένιωσα ποτέ αυτό... Προσωπικά, κανένας δεν μου κάνει εντύπωση... Όλοι με γράφουν και με νευριάζουν...

Ακούγεται θλιβερό αλλά για να πω την αλήθεια συνήθισα... Πάντα στην ζωή μου μόνος μου τα έβγαζα πέρα χωρίς την βοήθεια κανενός... Μόνο οι γονείς μου με βοηθάν αλλά δεν το θεωρώ χάρη αλλά υποχρέωση τους... Μπορώ να την παλέψω και μόνος μου...

Ώρες και στιγμές σκέφτομαι μήπως είμαι εγώ λάθος και τα βλέπω όλα στραβά... Αλλά από όπου και αν το πάρω δεν βγαίνει έτσι... Όσο για σχέσεις... Μακριά και αλάργα... Πολύ χειρότερα και από φιλία...

Παράθεση

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gata_eisai
H gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H gata_eisai έγραψε στις 16:56, 19-06-12:

το θεωρω δυσκολο εως εξαιρετικα δυσκολο να εχεις πραγματικο φιλο φιλη διπλα σου..εαν βρεις εχεις σταθει πολυ τυχερος στην ζωη σου.!πλεον οι ανθρωπινες σχεσεις ειναι απροσωπες και επιδερμικες.νομιζω τιποτα δεν μενει οπως ειναι,κ αν οντως εχεις πραγματικο φιλο,μαλλον καποια στιγμη τον χανεις!γ αυτο ευθυνεται η σημερινη κοινωνια..κ ι ελλειπης κριτικη σκεψη.ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις οτι εχεις καποιον διπλα σου και θα ειναι για παντα ομως.αλλα δυστυχως διακρινοματσε ολο και περισσοτερο απο την μοναξια..πλεον φοβομαστε να μιλησουμε ακομη και στον κολλητο μας για τα προσωπικα..γιατι δεν ξερεις αν θα συνεχισει να ειναι.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους