Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,947 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ακοινώνητα ή ανέραστα άτομα

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 02:42, 05-11-07:

Μετά από μακρές συζητήσεις με πολύ κοντινά μου άτομα, σχετικά με αυτήν την περίπτωση, ήθελα τη γνώμη σας:
Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι, που κάνουν την πρώτη τους σχέση στα 25, πχ.
Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι, που δεν τα πάνε καλά κοινωνικά, βολεύονται σε μία παρέα (είτε αυτό είναι κάποιοι φίλοι, λίγοι, είτε ένα κατοικίδιο, είτε η τηλεόραση) και δεν έχουν κινητικότητα κοινωνικά...

Υπάρχουν αυτοί που μένουν γεροντοκόρες και εργένηδες, αλλά χωρίς να έχουν περάσει ποτέ από την άλλη φάση, με παρέες και έρωτες...
Αλλά και άνθρωποι που απλά ποτέ δεν ήταν του σπορ, και απλά κάποια στιγμή αποκτούν ερωτική ζωή, μία καλή σχέση, κλπ...

Δε λέω, κατά βάση, αν κάποιος είναι ευχαριστημένος με τη ζωή του, δε μας πέφτει λόγος...
Αλλά προτού φανεί αν όντως είναι έτσι, εσείς πώς νιώθετε για τέτοιες περιπτώσεις; Έχετε κάποιον κοντινό σας, που πρωτοέκανε σχέση στα 27; Έχετε κάποια φίλη, που αν βγει θα είναι με μία κολλητή, που εκείνο το βράδυ δε θα δει το αμόρε; Έχετε μιλήσει ποτέ με κάποιον τέτοιον για το πώς το αντιλαμβάνεται;
Πιστεύετε αλλάζει αυτό, είναι θέμα καλού συναπαντήματος...;

Γενικά, πείτε απόψεις και εμπειρίες...

Επίσης, πιστεύετε ότι οι φιλιες η η οικογένεια ενός ατόμου, όταν αυτό δείχνει να επαναπαύεται σε αυτές, υποκαθιστούν την ανάγκη του για δεσμό?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 05-11-07 στις 12:44.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 03:00, 05-11-07:

Η κοινωνικότητα κάποιου φαίνεται μόνο στο club;
Στην δουλεία π.χ. όχι; Και αν κάποιος δεν του αρέσει το clubbing είναι αναγκαστικά δον Κιχώτης;

Και βασικά τι κακό έχει η μοναξιά; Δεν νομίζω να είναι πολλοί εκείνοι που δημιούργησαν χορεύοντας τις τελευταίες επιτυχίες των pakito

edit: επειδή όμως φαντάζομαι ότι δεν εννοείς τα άτομα που είναι από καθαρή επιλογή μοναχικά, έπειτα από πολύ σκέψη κτλ, τότε ίσως υπάρχει πρόβλημα και ίσως το πρόβλημα είναι ότι αποφεύγουν να παίξουν ένα "παιχνίδι" που δεν αντέχουν τους κανόνες. Δεν νομίζω ένας με IQ 160+ (aka einstein) να μην μπορεί να διασκεδάσει μια παρέα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 05-11-07 στις 03:09.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:14, 05-11-07:

Κι όμως, το αποκόπτω πολύ από την ευφυΐα, ειδικά τη "λογική" ευφυΐα...
Πόσοι από τους μεγάλους διανοούμενους δεν ήταν ακοινώνοιτοι;;

αλλά μην το πάμε στα κλαμπ και την εξυπνάδα, πιο πολύ στον αυτοπεριορισμό από έρωτες, στην τοποθέτηση του εαυτού στο παρασκήνιο..

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:18, 05-11-07:

Είναι θέμα χαρακτήρα νομίζω. Έχω μια φίλη πχ που γενικά δεν αρέσκεται στο να γνωρίζει κόσμο και αν δεν κανονίσει με εμάς ή το αγόρι της, όταν έχει, πολύ απλά μένει μέσα. Κι αυτό νομίζω την έχει επηρεάσει και στη δουλειά της, αφού γενικά επιλέγει ακρως αντικοινωνικές εργασίες (αν δουλεύει καν). Εμένα πάντα μου έκανε εντύπωση αυτό, διότι είμαι στο εντελώς άλλο άκρο: δεν έχω καλύτερο από το να γνωρίζω συνέχεια κόσμο και να βγαίνω μαζί τους. Αλλά δεν το θεωρώ ακριβως πρόβλημα, απλά νομίζω πως είναι πιο κλειστή.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:42, 05-11-07:

Αυτή η φίλη σου έχει σχέσεις, Kajira? Γενικά, πείτε μου και για τα δυο, και ακοινώνητα και ανέραστα! Και είπαμε, ακοινώνητο δεν είναι μονο να μένουν μονοι σπίτι, αλλα και να περιορίζονται στο να ναι η (δεύτερη?) επιλογή μιας κλειστής παρέας.

Επίσης, άτομα, που κάνουν (αν κάνουν) την πρώτη σχέση σε μεγάλη ηλικία?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:48, 05-11-07:

Έχει σχέσεις, που όμως σπάνια κρατάνε πολύ και κάποια στιγμή αναρωτήθηκα αν κάνει κάτι λάθος και τελειώνουν γρήγορα. Στις φάσεις που δεν έχει κάτι, είναι κυριολεκτικά κρεμασμένη επάνω μου (κυρίως επάνω μου, αν και υπάρχουν και άλλες 2 κοπέλες, κοινές φίλες), σε σημείο που κάποια στιγμή τον Αύγουστο με είχε πνίξει και βάρεσα εξαφάνιση για να ηρεμήσω, επειδή δεν άντεχα να πρέπει να την υπολογίζω παντού!

Δεν ξέρω γιατί τα βλέπει έτσι, αλλά υποθέτω δεν έχουν όλα λογική εξήγηση, κάποια είναι απλά θέμα ιδιοσυγκρασίας!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:58, 05-11-07:

Aτομα που δεν έκαναν σχέση και δεν έδειχναν να τους νοιάζει ως τα 20-30 τους ξέρεις?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:04, 05-11-07:

Είχα μια φίλη στη σχολή που μέχρι τα 24 της δεν είχε κάνει τίποτα. Μετά χαθήκαμε και δεν ξέρω τι έκανε, πάντως τότε την ένοιαζε και καιγόταν και το έψαχνε, αλλά είχε τρελές απαιτήσεις, οπότε ο ένας της ξίνιζε και ο άλλος της βρώμαγε.. Κατά τα άλλα όμως ήταν ιδιαίτερα κοινωνική, άριστη φοιτητρια και μέσα σε όλα. Ποτέ μου δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί δυσκολευόταν τόσο στο ερωτικό.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:14, 05-11-07:

Βασικά σκέφτομαι τον εαυτό μου. Καθώς όλες οι σχέσεις μου δεν είχαν μεγάλη διάρκεια, τον περισσότερο καιρό είμαι ανέραστη. Και νομίζω πως αυτό έχει σχέση με την κοινωνικότητά μου. Πολλά άτομα με τα οποία συναναστρέφομαι δεν μπορούν χωρίς σχέση, μερικοί το λένε ευθέως! Οπότε ψιλοπλήττω να βγαίνω μαζί τους και να θέλουν να αναλύσουν το ερωτικό μου πρόβλημα και τις βαθύτερες αιτίες που με κάνουν να είμαι μόνη τους 10 από τους 12 μήνες του έτους.

Με πιάνουν κρίσεις και ψάχνω νέες παρέες, αλλά δεν είναι συνέχεια εφικτό. Οπότε περνάω διαστήματα που δεν πολυβγαίνω.

Βέβαια δεν είναι μόνο ότι μου τα πρήζουν, αλλά κι ότι δεν μου αρέσει να βγαίνω με 3 ζευγάρια ας πούμε κι εγώ μόνη, αισθάνομαι ξεκρέμαστη. Ή προσπαθώ να αποφύγω χαζά προξενιά με άτομα που δεν θα πρόσεχα ποτέ.

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 11:19, 05-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Βασικά σκέφτομαι τον εαυτό μου. Καθώς όλες οι σχέσεις μου δεν είχαν μεγάλη διάρκεια, τον περισσότερο καιρό είμαι ανέραστη. Και νομίζω πως αυτό έχει σχέση με την κοινωνικότητά μου. Πολλά άτομα με τα οποία συναναστρέφομαι δεν μπορούν χωρίς σχέση, μερικοί το λένε ευθέως! Οπότε ψιλοπλήττω να βγαίνω μαζί τους και να θέλουν να αναλύσουν το ερωτικό μου πρόβλημα και τις βαθύτερες αιτίες που με κάνουν να είμαι μόνη τους 10 από τους 12 μήνες του έτους.

Με πιάνουν κρίσεις και ψάχνω νέες παρέες, αλλά δεν είναι συνέχεια εφικτό. Οπότε περνάω διαστήματα που δεν πολυβγαίνω.

Βέβαια δεν είναι μόνο ότι μου τα πρήζουν, αλλά κι ότι δεν μου αρέσει να βγαίνω με 3 ζευγάρια ας πούμε κι εγώ μόνη, αισθάνομαι ξεκρέμαστη. Ή προσπαθώ να αποφύγω χαζά προξενιά με άτομα που δεν θα πρόσεχα ποτέ.
Εγώ θα το χαρακτήριζα ωριμότητα,δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα κοινωνικότητας,απλά ξέρεις τι ζητάς και ξέρεις να μην συμβιβάζεσαι εύκολα με το πρώτο "κελεπούρι".

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:23, 05-11-07:

Παιδιά γενικά, να επεκταθούμε και στα άτομα που δε δείχνει να τους απασχολεί? Και των οποιων φίλοι η συγγενείς απορούν, καλά αυτή η αυτός, ποτε θα κάνει σχέση?

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 11:55, 05-11-07:

Μια απο τις κολλητες μου ηταν καααπως ετσι. Απο τη μια ηταν πολυ κοινωνικο ατομο, ΠΟΛΥ κοινωνικο ομως, απο την αλλη δεν ειχε κανει ουτε μια σχεση. Κι οχι οτι δεν θα ειχε την ευκαρια αν ηθελε. Αλλα εδειχνε αυτο, οτι δεν την ενδιεφερε. Δεν μπορουσα να το εξηγησω. Τεσπα πριν απο δυο-τρια χρονια (οταν ηταν 27) εκανε την πρωτη της σχεση και ολα νορμαλ απο εκει κι υστερα.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:11, 05-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Aτομα που δεν έκαναν σχέση και δεν έδειχναν να τους νοιάζει ως τα 20-30 τους ξέρεις?

Ναι... (είναι πολύ δικό μου άτομο και δεν θέλω να δώσω HInt) αλλά ναι, ξέρω -καλά- άτομο που έκανε την πρώτη του σχέση στα ~25 [κάτω από χρόνο], και την επόμενη στα ~30 (ακόμα υπάρχει αυτή και μετρά κανά 6μηνο), με απολύτως δική του επιλογή.

Στη δουλειά του δεν είναι ιδιαίτερα κοινωνικό (βοηθάει, συμμετέχει κτλ αλλά πρέπει να το..σύρεις, δεν αναζητά τη συντροφιά)

Από παρέες είχε μια παρέα στα φοιτητικά του χρόνια με την οποία κάποια στιγμή (πριν το γνωρίσω εγώ) "χάθηκε".

Το άτομο αυτό λέει ότι ... δεν έβρισκε λόγο να παραμένει στην παρέα που είχε, προτιμούσε να μελετά πράγματα που του κινούσαν το ενδιαφέρον (μοναχικά κυρίως η αλήθεια είναι) και δεν έβρισκε νόημα στις διασκεδάσεις και στις εξόδους.

Στον τομέα των σχέσεων πάλι η άποψη του πάνω κάτω είναι ότι " από τη στιγμή που δεν μπορώ να συντηρήσω μια σχέση δεν την κάνω"... Με την έννοια ότι από τη στιγμή που είναι οικονομικά εξαρτημένος (από την οικογένεια και το λεφτά του μπαμπά του) δεν θέλει να πρέπει να ζητάει λεφτά για να πχ κεράσει ένα σινεμά και προτιμά να καταπιέζει τα όποια συναισ8ήματα αν δεν μπορεί να τα υποστηρίξει όπως θέλει.. Βσικά, από ότι λέει, δεν έμπαινε στη διαδικασία να σκεφτεί "μου αρέσει αυτός"... Επικεντρωνόταν στο "έχω να τελειώσω σχολή.-", "έχω να βρω δουλεια.-"

δεν λέω ότι ενστερνίζομαι τις απόψεις απλώς μεταφέρω χωρίς δικό μου σχολιασμό.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:25, 05-11-07:

A, μάλιστα... Νομίζω ότι αυτά που λέτε, XRZ και Hakuna, είναι πολύ κοντά σε αυτό που είχα κι εγώ στο μυαλό μου... Γιατί ξέρω κι εγώ άτομα, που δεν είχαν ποτε σχέση, αλλα πάντα υπήρχε μια εξήγηση πιο... συναισθηματική. Αν όμως ο άλλος απλά δεν ενδιαφέρεται και δε δίνει και στον εαυτό του την ευκαιρία... τι λες στους δικούς του που αγχώνονται?

Επίσης, πιστεύετε ότι οι φιλιες η η οικογένεια ενός ατόμου, όταν αυτό δείχνει να επαναπαύεται σε αυτές, υποκαθιστούν την ανάγκη του για δεσμό?
Προσέθεσα κάτι στο αρχικό θέμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 05-11-07 στις 12:41.
Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 14:17, 05-11-07:

Εντάξει μπορούμε εν γένει να χωρίσουμε τα άτομα αυτά σε τρείς κατηγορίες:
α.) Αυτούς που δεν προσπαθούν,που δεν τους ενδιαφέρει
β.) Αυτούς που προσπαθούν χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.
γ.) Αυτούς που δίνουν την εντύπωση, πιέζονται/υποκρίνονται ότι προσπαθούν και μέσα τους προτιμούν να μείνουν μόνοι.
Οι α και οι γ προφανώς έχουν αρνητικές εμπειρίες,βιώματα που η μοναξιά είναι το αποτέλεσμα τους.
Η κατηγορία β είναι για αυτό που λέμε μέχρι να έρθει "το τυχερό" ή το καλό timing, να υπάρχει χημεία κλπ.

Για την α και γ κατηγορία τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα.Είτε μπορεί να χρειαστούν βοήθεια ειδικού για να μπορέσουν να κάνουν τα πρώτα βήματα (μιλάω για ακραίες περιπτώσεις) είτε ενθάρρυνση απο το περιβάλλον τους, εγκαταλείποντας όμως το στυλάκι "άντε, γιατί είσαι μόνος, πώς αντέχεις χωρίς σεξ ή χωρίς συντρόφο". Βασικά πρέπει να αντιμετωπίζονται με τόσο σεβασμό και αποδοχή ίσο με αυτούς που βρίσκονται σε σχέση.Το αντίθετο μόνο θα τους κομπλάρει.

Καλό είναι να βοηθάμε και να υποστηρίζουμε αλλά και να αποδεχτούμε τη διαφορετικότητα των άλλων.Δε γίνεται όλοι να είμαστε απο το ίδιο καλούπι και να αποζητάμε ακριβώς τα ίδια πράγματα!Όσο παράξενο/διαφορετικό και αν μας φαίνεται χρειάζεται κατανόηση.

Πάντως δε μου αρέσει καθόλου ο διαχωρισμός(αυτό το εμείς και οι ΤΑΔΕ) γιατί όλα είναι πολύ ρευστά και αυτοί οι χαρακηρισμοι να ακυρωθούν απο στιγμή σε στιγμή.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:59, 05-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από soydelsur
Καλό είναι να βοηθάμε και να υποστηρίζουμε αλλά και να αποδεχτούμε τη διαφορετικότητα των άλλων.Δε γίνεται όλοι να είμαστε απο το ίδιο καλούπι και να αποζητάμε ακριβώς τα ίδια πράγματα!Όσο παράξενο/διαφορετικό και αν μας φαίνεται χρειάζεται κατανόηση.

Πάντως δε μου αρέσει καθόλου ο διαχωρισμός(αυτό το εμείς και οι ΤΑΔΕ) γιατί όλα είναι πολύ ρευστά και αυτοί οι χαρακηρισμοι να ακυρωθούν απο στιγμή σε στιγμή.
Αυτο πηγα να πω. Less keys to hit, thanks

Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 20:14, 05-11-07:

Νομίζω έχει να κάνει με το χαρακτήρα κάθε ατόμου. Δεν θα μπορούσαν να είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Σε κάποια σημεία των κειμένων σου Γίδι ένιωσα να με περιγράφεις...

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 13:44, 06-11-07:

Κατά τη γνώμη τα άτομα αυτά (στα οποία πιθανόν να συγκαταλεγόμουν και εγώ ) απλά αργούν να κοινωνικοποιηθούν. Σε άλλους συμβαίνει στα 15, σε άλλους στα 20, 25 κ.ο.κ.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:59, 06-11-07:

Πιστεύετε λοιπόν ότι κάτι τέτοια άτομα θέλουν σπρώξιμο, η απλά το χρόνο τους? Και ποτε είναι πια όντως καιρό να φάνε λίγο σπρώξιμο?

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:04, 06-11-07:

το θέμα είναι...

ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ να αναλάβει οποιοσδήποτε να τους σπρώξει? Ζήτησε κανείς από αυτούς "σωτήρα"? Και πως ξέρεις εσύ ( η όποια εσύ προφανώς) ότι αυτό είναι το σωστό? says who???

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:15, 06-11-07:

Κοίτα, αφορμή για τον προβληματισμό μου είναι μια... ας πούμε φίλη μου. Οι γονείς της με παίρνουν τηλέφωνο εδώ που είμαι, ενώ όλοι είναι Ελλάδα, και με ρωτάνε αν είναι καλά, γιατί Σάββατο βραδυ δε βγήκε, ενώ είναι 21, δε θα πρέπε να έχει γκόμενους και να το γλεντάει σε αυτήν την ηλικία? Κι ενώ μέχρι εδώ είμαστε ok, το παιδί θέλει το χρόνο του... Με άγχωσαν, γιατί έχουν στο σόι (νομίζω ξαδέλφη η αδελφή της μαμάς της) μια, που κατέληξε υπό καταθλιπτική γεροντοκόρη με διατροφικές διαταραχές. Κι επειδή η φίλη μου τις μοιάζει εμφανισιακά, έχουν μπλεχτεί λίγο και φοβούνται μη γίνει το παιδί τους έτσι...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:20, 06-11-07:

οκ... το καταλαβαίνω αυτό... δεκτό αν και νομίζω ότι δεν πρέπει να επεμβαίνει κανείς γιατί μπορεί απλά ο άλλος να μην γουστάρει να βγαίνει με τις ...διαθέσιμες παρέες
[κάποια στιγμη στο πανεπιστήμιο η μόνη διαθέσιμη παρέα μου βρέθηκαν να είναι κάποιοι ... μπουζουκόβιοι...πήγα μία, πήγα δύο... την τρίτη προτίμησα να δω dvd μονη στο σπίτι παρασκευή και σάββατο από το να πηγαίνω κάπου που δεν γούσταρα... και την 4η και την 5η κοκ μη σου πω...]

προσωπικά το μόνο που θα έκανα θα ήταν να την παρακινήσω λίγο στο να βγαίνει, με το να την..σύρω για κανά καφέ ή κανά ποτό κτλ... τώρα να μπω στη διαδικασία προξενήτρας... ε και ποτέ (!), απλά ίσως λίγο της "τόνιζα" τη σχέση μου με ...διακριτικότητα ή έμπαινα στη διαδικασία του παιχνιδιού εν ώρα καφέ ("καλέ δεν είναι πολύ ωραίος ο απέναντι?"] καθαρά για να τις ...ταρακουνήσω λίγο αυτά το συναισθήματα... νομίζω πάλι...δεν είμαι και σίγουρη

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 19:41, 06-11-07:

ακραιο περιστατικο...
επειδη δε βγηκε σαββατο θορυβουνται και σε παιρνουν στην αλλη ακρη της ευρωπης?
εγω στα 21 παιζει να εβγαινα μια το διμηνο...
και απο κοινωνικοτητα γενικα, αλλο τιποτα..! το ξερεις απο πρωτο χερι..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 20:25, 06-11-07:

Ξέρω 1 κοπέλα 25 χρονών, φίλη πολύ καλής μου φίλης. Δεν έχει κάνει ποτέ σχέση, δεν έχει καν ποτέ πιάσει το χέρι κάποιου για να στο πω έτσι. Εδώ και 2 χρόνια πάντως εκφράζει έμμεσα επιθυμία να γνωρίσει κάποιον, επειδή συν των όλων που ανέφερα, δεν έχει πει ποτέ "αυτός μου αρέσει". Βγαίνει συχνά, με συγκεκριμένα άτομα.

Κανονίσαμε να γνωρίσει τον κολλητό μου, θεωρούσα ότι πιθανώς να ταίριαζαν. Βρισκόμαστε εγώ, η κοινή φίλη, ο κολλητός, αλλά έλα που η άλλη να μην φαίνεται. Λίγο πριν είχε μιλήσει με την φίλη μου/της, είχε πει πώς ήταν ΠΟΛΥ αγχωμένη. Επειδή πέρναγε η ώρα της τηλ. και δεν το σήκωνε. Πήγαμε οι 3 μας για ποτό, αισθάνθηκα ΠΟΛΥ μ@λ@κ@ς κι είπα να μην ξανανακατευτώ σε τέτοιες π@π@ριές.

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 21:49, 06-11-07:

Όσον αφορά το σπρώξιμο που είπαμε η γνώμη μου είναι ότι αν συμβαίνει καλό είναι να είναι διακριτικό. Κάποια στιγμή οι ίδιοι θα νιώσουν την ανάγκη για "βοήθεια" .

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:11, 06-11-07:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά...
Τους εξήγησα ότι κι εγώ στα 20 μου, μετά τον πρώτο χωρισμό, είχα μία πολύυυ κλειστή και σπασικλιάρικη φάση...
Και έδωσα κι άλλα παραδείγματα, αν και δεν ξέρουν τους φίλους μου...
Θα δω μήπως την σπρώξω κι εγώ, όχι τόσο τώρα, αλλά για μετά... που λέει να μη φύγει τελικά εξωτερικό για μεταπτυχιακό, που πάντα ήθελε... μη μείνει κι άλλο εκεί που είναι...!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 00:00, 07-11-07:

Σχωρνάτε με, αλλά δε μπορώ να κρίνω κανέναν για τις επιλογές του στη ζωή. Το τι είναι σωστό και τι όχι σε αυτά τα θέματα δεν μπορεί κανείς να το πει με σιγουριά. Πέρα από αυτό, δεν καταλαβαίνω τη σχέση μεταξύ ακοινώνητου και ανέραστου ανθρώπου. Μπορεί να συνυπάρχουν αλλά η ύπαρξη του ενός δεν προϋποθέτει και την ύπαρξη του άλλου. Ανέραστος είναι ο άνθρωπος που δεν έχει γνωρίσει τον έρωτα. Ακοινώνητος είναι αυτός που δεν κάνει εύκολα φίλους, που δεν "ανοίγεται" στους άλλους. Από την άλλη ένας ακοινώνητος άνθρωπος μπορεί να έχει σχέση.
Γενικά οι προσωπικές επιλογές του καθενός δεν με απασχολούν, πόσο μάλλον να τις σχολιάσω κιόλας.

Όσον αφορά τη φίλη σου γίδι (σόρρυ το είδα μετά, όλο βιάζομαι να απαντήσω ), δε νομίζω οτι απλά αν δε βγαίνει ο άλλος Σάββατο βράδυ ή αν δεν έχει σχέσηθα καταλήξει με όλα αυτά τα προβλήματα. Λογικό βέβαια να ανησυχούν οι γονείς της, είναι και μακρυά το παιδί τους, αλλά δε νομίζω οτι υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Παράθεση

aidddaaa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aidddaaa
H aidddaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H aidddaaa έγραψε στις 04:21, 07-11-07:

Προσωπικά θεωρώ ότι το 'ακοινώνητα άτομα' δεν συνεπάγεται και 'ανέραστα'(και αντιστρόφως). Όσον αφορά στο 'σπρώξιμο' πιστεύω οτι είναι ανούσιο. Δεν μπορεις να ξέρεις τι έχει ο άλλος στο κεφάλι του και τη φάση μπορει να περνάει.. Έγω υγιές θεωρώ οτιδήποτε σε ευχαριστεί και σε ισοροπεί,είτε αυτό είναι τρελές γνωριμίες και ατελείωτα ξενύχτια είτε να κάθεσαι σπίτι μόνος( και να κάνεις ναργιλέ που λέει ο λόγος)!Εχω ακουστά για τις εξής περιπτώσεις: κοπέλα μέχρι τα 24 δεν είχε κάνει σχέση,στα 24 έκανε την πρώτη της που είχε άδοξο τέλος μετά από 6 μήνες. Στο καπάκι 6 μήνες μετά παντρεύτηκε τον δεύτερο!Αν θες να κάνεις σχέση και το επιδιώκεις θα σου ρθει(αργά η γρήγορα)σχεδόν μαθηματικά αποδεδειγμένο..

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 08:46, 07-11-07:

Καλά, ναι, ότι οι σχέσεις είναι κάτι που απλά σου έρχεται αν είναι, και το από πού (κλαμπ, πάρτι, δουλειά, ταχυδρόμο), είναι γεγονός.

Μη με παρεξηγείτε, δεν ταυτίζω τα ανέραστα με τα ακοινώνητα άτομα. Κι εγώ πάντα κάποια σχέση είχα, αλλά παλιά ήμουν κανονικά ακοινώνητη.

Απλά ενώ εν γένει δε συμφωνώ με την τροχοδρόμηση της ζωής του άλλου, βλέπω ότι πού και πού ένα σπρώξιμο χρειάζεται.. Κι εμένα μου έχει κάνει καλό στο παρελθόν... κι ένας φίλος έλεγε χθες, συμπτωματικά, πώς πίεσε την αδερφή του να κάνει Erasmus και πόσο καλό της έκανε τελικά και τον ευχαριστεί... και τώρα πώς της βρήκε ο ίδιος μεταπτυχιακό και την οργάνωσε, γιατί αυτή ήταν σε μαλθακή φάση "έεεελα μωρέ" και δε θα πήγαινε πουθενά...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 10:58, 07-11-07:

Νομίζω πως το έμμεσο ξεκούνημα είναι πολύ θετικό, αλλά χωρίς να δείξει σε κάποιον ότι τον θεωρείς παράξενο. Ήμουν 19 νομίζω ή 20 και σχέση δεν είχα κάνει, πέρα από φιλάκια και χαζά όταν ήμουν έφηβη. 1 φίλη μου με την οποία πια δεν κάνω παρέα με έπιασε και ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΕ. Ότι δεν το προσπαθώ, ότι αν ήμουν ηλίθια και άσχημη δεν θα μου έλεγε τίποτα, αλλά επειδή είμαι ωραία κι έξυπνη είναι ΠΕΡΙΕΡΓΟ να μην κάνω κάτι και πρέπει να κινητοποιηθώ! Ξέρεις πώς αισθάνθηκα? Μάλλον καταλαβαίνεις.

Κι επειδή ξεκίνησα πιο αργά, στην προσπάθειά μου να κερδίσω τον χαμένο χρόνο, βγήκα ραντεβού και έκανα διάφορα με ακατάλληλα άτομα. Αλλά το διασκέδαζα. Οι φίλες μου όλες με σχέσεις κι εγώ να συζητώ με ποιόν φασώθηκα την προηγούμενη. Με αποτέλεσμα να είμαι η ανώριμη και πχ ο φίλος φίλης μου να φοβάται ότι αν βγούμε μαζί θα την παρασύρω! Εγώ! Που όσοι με ξέρετε έχετε δει πόσο χαμηλών τόνων είμαι!

Βασικά γι'αυτό δεν μου αρέσουν τα στερεότυπα. Ο καθένας κάνει κάτι όταν αισθανθεί έτοιμος κι εμείς βοηθάμε έμμεσα.

Παράθεση

Embrance

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Embrance
Ο Embrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Embrance έγραψε στις 17:09, 12-11-07:

Εγω κατα βαση ειμαι αντικοινονικος.Βαριεμαι το 99% των ανθροπων και τον τροπο σκεψεις τους.Δεν θα κατσω να πω ομως,"ειναι ολοι μ***ς" η κατι τετοιτο.Ο καθενας επιλεγει το φρομο του,για τους δικους του προσοπικους λογους.Ισως βεβαια καποιοοι να μην εχουν και ιδιαιτερη επιλογη,αλλα εκει αλλαζει το θεμα...

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 01:00, 19-11-07:

Αλλά προτού φανεί αν όντως είναι έτσι, εσείς πώς νιώθετε για τέτοιες περιπτώσεις; Έχετε κάποιον κοντινό σας, που πρωτοέκανε σχέση στα 27; Έχετε κάποια φίλη, που αν βγει θα είναι με μία κολλητή, που εκείνο το βράδυ δε θα δει το αμόρε; Έχετε μιλήσει ποτέ με κάποιον τέτοιον για το πώς το αντιλαμβάνεται;
Πιστεύετε αλλάζει αυτό, είναι θέμα καλού συναπαντήματος...;
Η ηλικία που κάποιος κάνει για πρώτη φορά σχέση νομίζω ότι είναι και λίγο θέμα τύχης. Τουλάχιστον πχ μέχρι τα 20 . Το 27 ενδεχομένως να είναι κάπως τραβηγμένο , αλλά μάλλον συμβαίνει σε ανθρώπους που δεν είναι πολύ κοινωνικοί.
Καλώς ή κακώς δεν έχουν όλοι τον ίδιο χαρακτήρα και συνεπώς είναι αναμενόμενο να υπάρχουν αποκλίσεις και στις σχέσεις, τη διασκέδαση και τις παρέες.
Μέχρι τα 25 έχει πάντως αρκετές ευκαιρίες να γνωρίσει κανείς νέο κόσμο κυρίως λόγω των σπουδών και της πιθανής αλλαγής του τόπου διαμονής. Αργότερα που αρχίζει κανείς να δουλεύει , λογικά δεν πρέπει να μειώνονται αυτού του είδους οι γνωριμίες και να παγιώνεται πλέον ένας κύκλος φίλων -γνωστών? Αναρωτιέμαι τι γίνεται πλέον τότε? Και αν τότε όντως, πρέπει κάποιος να ανησυχεί..

Γενικά δεν νομίζω ότι υποκαθιστούν πλήρως την ανάγκη για δεσμό, όμως σε ένα βαθμό μειώνουν τη μοναξιά που θα ένιωθε το άτομο αν αυτές οι άλλες φιλικές και οικογενειακές σχέσεις δεν υπήρχαν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη princess : 19-11-07 στις 01:11.
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 23:54, 20-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Σχωρνάτε με, αλλά δε μπορώ να κρίνω κανέναν για τις επιλογές του στη ζωή. Το τι είναι σωστό και τι όχι σε αυτά τα θέματα δεν μπορεί κανείς να το πει με σιγουριά. Πέρα από αυτό, δεν καταλαβαίνω τη σχέση μεταξύ ακοινώνητου και ανέραστου ανθρώπου. Μπορεί να συνυπάρχουν αλλά η ύπαρξη του ενός δεν προϋποθέτει και την ύπαρξη του άλλου. Ανέραστος είναι ο άνθρωπος που δεν έχει γνωρίσει τον έρωτα. Ακοινώνητος είναι αυτός που δεν κάνει εύκολα φίλους, που δεν "ανοίγεται" στους άλλους. Από την άλλη ένας ακοινώνητος άνθρωπος μπορεί να έχει σχέση.
+1

Αρχική Δημοσίευση από aidddaaa
Προσωπικά θεωρώ ότι το 'ακοινώνητα άτομα' δεν συνεπάγεται και 'ανέραστα'(και αντιστρόφως). Όσον αφορά στο 'σπρώξιμο' πιστεύω οτι είναι ανούσιο. Δεν μπορεις να ξέρεις τι έχει ο άλλος στο κεφάλι του και τη φάση μπορει να περνάει..
+1

Θα με χαρακτήριζα ακοινώτο-αντικοινωνικό() .Το "σπρώξιμο" αρκετές φορές επιδράει αρνητικά στο άτομο.Τουλαχιστον σε εμένα.(οσο διακριτικό κι αν ειναι).Επιδρά στην ψυχολογία σαν να σε πίεζουν να κανεις κατι με ζόρι, οσο διακριτικα κι αν νομιζουν οτι το κανουν.
Οι σχεσεις του παρελθόντος μου ειχαν γινει χωρις σπρώξιμο απο τριτους κι ετσι μπορούσα και χειριζομουν την κατάσταση χωρις να νιώθω πιεση.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:21, 21-11-07:

Αμα με σπρωχνουν σε ανηφορα, δε φερνω αντισταση . Αν ειναι κατηφορα ομως...

Παράθεση

sasa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sasa
H sasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H sasa έγραψε στις 18:41, 07-01-08:

και γω δεν εχω κανει και τρελες σχεσεις στην ζωη μου.
ειμαι 25 και η πρωτη μου φορα ηταν με αρραβονιασμενο εγω στα 18 και αυτος στα 35.κρατησε περιπου στα κρυφα 1 χρονο.
η δευτερη σχεση μου ηταν πολυ αργοτερα και μετα απο αρκετο καιρο μοναξιας και κρατησε 3 μηνες, μετα παλι απο αρκετο καιρο μονη εκανα μια φαση ενα βραδυ και τελος η τελευταια μου σχεση ηταν μια που κρατησε 4 μηνες περιπου.
απο τοτε δεν εχω κανει αλλη σχεση γιατι δεν το ηθελα κιολας αλλα τους τελευταιους μηνες το θελω πολυ
δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο η οχι εχω καποιους φιλους που εχουν συνεχως μια σχεση και δεν βρισκουν φυσιολογικο αυτο που κανω εγω μ έχουν πει ακομη και ανεραστη η ανοργασμικη και με πληγωσε αληθεια αυτο πολυ.
δεν θεωρω πως ειμαι και καλογρια απλος εχω καποια στανταρ στην ζωη μου δεν θελω να εχω μια σχεση απλος για να την εχω αν καταλαβαινετε τι εννοω..
αλλοι με ρωτανε πως αντεχω τοσο καιρο χωρις σεξ..μα δεν θεωρω το σεξ πρωταρχικο σε μια σχεση, για μενα αυτη την στιγμη ειναι πιο σημαντικο να εχω εναν ανθρωπο διπλα μου να νοιαζεται πραγματικα και μετα ολα τα αλλα ερχοντε..
δεν ξερω, αλλοι το θεωρουν σωστο αλλοι τρελο αυτο που λεω
πιστευω στην ζωη δεν υπαρχει πρεπει αλλα μονο θελω. ειμαστε ελευθεροι να κανουμε οτι νιωθουμε εμεις καλα δεν πρεπει ν ακολουθουμε το πρεπει και το δεν ειναι φυσιολογικο. ποιος ειναι καταλληλος να κρινει ποιο ειναι το σωστο και το λαθος στην ζωη του καθενος?
εγω ειμαι μονη αυτη την περιοδο, μου αρεσε καποιος δεν εγινε τιποτα και ουτε προκειται να γινει στεναχωρηθηκα αλλα προχωραμε

Παράθεση

Greek_Lover (Νikos)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Greek_Lover
Ο Νikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Επενδυτής . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Greek_Lover έγραψε στις 05:10, 13-01-08:

Παιδιά,είχα διαβάσει μια έρευνα που έλεγε πως 4 στους 10 άνδρες είναι εξωστρεφείς και 6 στους 10 εσωστρεφείς,ενώ 6 στις 10 γυναίκες είναι εξωστρεφείς και οι υπόλοιπες 4 στις 10 εσωστρεφείς. Οπότε δεν μιλάτε για κάποιο σπάνιο φαινόμενο. Εξάλλου, με όλα αυτά που μπορεί να κάνει σήμερα κάποιος στο σπίτι του δεν είναι και πολύ παράλογο να μην βγαίνει κάθε μέρα για διασκέδαση.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,275 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:26, 03-03-10:

Για τον εαυτό μου θα έλεγα οτι είμαι αρκετά ακοινώνητη. Αφού χώρισα πριν λίγο καιρό αποφάσισα να το "πάρω αλλιώς" και να προσπαθήσω να γίνω πιο κοινωνική. Και το κατάφερα, γνώρισα νέους ανθρώπους κι έκανα πράγματα που δε φανταζόμουν ποτέ οτι θα κάνω. Αλλά τελικά ποτέ μη λες ποτέ.

Πάντως με εκνευρίζει αυτό το στερεότυπο με το Σάββατο βράδυ που πρέπει οπωσδήποτε να πας να χτυπηθείς στακλαμπ ή να πετάξεις λουλούδια στα μπουζούκια για να μη σε πουν προβληματικό. Πολλές φορές έχω προτιμήσει να μείνω σπίτι το Σάββατο να δω καμιά σειρά, να κοιμηθώ λίγο παραπάνω, να ακούσω τη μουσική μου. Τουτέστιν, ο καθένας κάνει αυτά που γουστάρει γιατί η ευτυχία είναι υποκειμενική.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nymphet
H nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H nymphet έγραψε στις 14:27, 16-04-16:

Ο φίλος μου έκανε πρώτη φορά σχέση και όλα όσα περιλαμβάνονται σε αυτή στα 24.Προσωπικά δε το βρίσκω παράλογο,οι άνθρωποι διαφέρουμε.Με άλλους ρυθμούς πετυχαίνουμε επαγγελματικά,κάνουμε σχέσεις και προχωράμε στη ζωή.Δεν έχουμε όλοι ακριβώς τις ίδιες ανάγκες...Και η επιτυχία που έρχεται αργότερα δεν είναι αποτυχία.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nymphet : 16-04-16 στις 15:40.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 22:27, 16-04-16:

δεν είναι θέμα αναγκών και το να κάνεις σχέση δεν συνδέεται με κανένα τρόπο με την επιτυχία
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nymphet
H nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H nymphet έγραψε στις 03:34, 17-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
δεν είναι θέμα αναγκών και το να κάνεις σχέση δεν συνδέεται με κανένα τρόπο με την επιτυχία
Η επιτυχία πήγαινε για τον επαγγελματικό τομέα που ανέφερα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους