Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Άσκηση σωματικής βίας σε γυναίκες

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 19:54, 24-02-12:

αν το μετανιωσει αν οχι σε μια αντιστοιχη καταστασταση σε μια χειροτερη θα ξανασηκωσει!
συμφωνω

πολυ δυσκολα θα γινει μονο μια φορα

αν ο ανδρας ειναι βιαιος,,και σηκωνει χερι,,θα το ξανακανει ξανα και ξανα

το θεμα ειναι αν ως συνηθως εχει βρει γυναικα που της αρεσει η σαδιστικη του φυση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 22:51, 13-05-12:

Θα αρχίσουν και αυτές να ρίχνουν ξύλο που και που

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 13:49, 18-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από kate! =]
εγω ξερω οτι οποιος σηκωνει χερι ακομα και αν το μετανιωσει αν οχι σε μια αντιστοιχη καταστασταση σε μια χειροτερη θα ξανασηκωσει!
αν μου γινοταν ποτε αυτο θα χωριζα επιτοπου και σιγουρα δεν θα ξαναγυρνουσα πισω!
Συμφωνω απολυτα.
Το ξυλο δεν ειναι ποτε λυση και η βια φερνει βια.
Ας μην ξεχναμε πως μιλαμε για ενα ενηλικο ζευγαρι...Δεν μιλαμε για παιδακια πεντε χρονων που τους δινεις μια στο χερι να μην το ξανακανουν.

Ειναι ντροπη το ξυλο απο καποια ηλικια και μετα..Και οχι μονο απο την πλευρα εκεινου που ''τις τρωει'' αλλα κυριως απο την πλευρα εκεινου-ης που σηκωνει το χερι του-της

Εγω τωρα ειμαι 17.Φανταστειτε να γινοταν κατι στο σπιτι (εννοειτε πολυ χοντρο)που να δυσαρεστουμε τους δικους μου και να με χτυπαγαν.Ωραια και μετα τι?
Ξερετε γιατι οδηγουμαστε στη βια?Γιατι δεν μπορουμε να δαμασουμε με τα λογια..Και τοτε προσπαθουμε να δαμασουμε με το σωματικο πονο...Διχως πολλες φορες να αναλογιζομαστε τις συνεπειες...

Ο Πέρσι Σέλεϊ ειχε πει καποτε :«Θερίζεις αυτό που σπέρνεις. Η βία πάντα προκαλεί τη βία.»

Tί κερδιζουμε λοιπον?

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 20:40, 18-05-12:

Είναι από τα λίγα πράγματα που είμαι ΑΠΟΛΥΤΗ στο ότι δε θα δεχόμουν να κάτσω ούτε ένα λεπτό παραπάνω με κάποιον που σηκώνει χέρι πάνω μου. Ούτε μια "σφαλιαρίτσα" σε στιγμές θυμού, ούτε παρακάλια, ούτε συγγνώμες, ούτε τίποτα, εξάλλου όπως είπαν, ποτέ δε σταματάει κάποιος στη μια σφαλιάρα, από ένα σημείο και μετά γίνεται συνήθεια.
Αν θες να δείξεις ότι είσαι άντρας, δείξτο με άλλο τρόπο, κάτσε μίλα ή στη χειρότερη σπάσε αντικείμενα, ή βάλτα με κάποιον στα κυβικά σου ρε αδερφέ και όχι με μια αδύναμη γυναίκα.

Ας μη μιλήσω για τον θυμό. Ο θυμός ελέγχεται, ή τουλάχιστον βάζεις όρια.

Από κει και πέρα, ξέρω αρκετές περιπτώσεις, που πολλές κοπέλες το δέχονται και παραμένουν στη σχέση (και μιλάω για άτομα της ηλίκιας μου ή λίίίίγο μεγαλύτερες) που λες, δε γίνεται 2012, 20-22 χρονών κοριτσάκι και να δέχεσαι να σου φαίρονται έτσι - αυτές καλά να πάθουν, αφού το επιτρέπεις καλός μαλάκας είσαι κι εσύ.

Επίσης, θεωρώ είναι "κληρονομικό" το θέμα.
Αν στην οικογένειά σου έχεις δει το πατέρα σου να ασκεί βία στη μητέρα σου, τότε ίσως να το κάνεις κι εσύ κάποτε, πιο εύκολα από κάποιον που δεν, ή αν είσαι κοπέλα και έχεις ζήσει το ίδιο, πιθανότατα να θεωρείς κι εσύ "φυσιολογική" τη βία, οπότε αν κάποτε συμβεί το ίδιο, δε θα σου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση και θα το δεχτείς.
Ειδικά για τα κορίτσια που έχουν μεγαλώσει σε τέτοια οικογένεια, έχει τύχει και το' χω συζητήσει και μου' χουν πει "ντάξει μωρέ, τι είναι μια σφαλιάρα;", ή ξέρω παιδιά από παρόμοια οικογένεια που έχουν χτυπήσει κοπέλες τους.

Περιττό να πω ότι μερικές φτιάχνονται μ' αυτό. Χέσε μας μωρέ, κάντε βίαιο σεξ, όχι καράτε. Πφ.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 00:14, 19-05-12:

εγω ειμαι κατα της σωματικης βιας,..

"αν εβλεπες εναν να βαραει τη γυναικα του τι θα εκανες?"

θα τον εσπαγα στο ξύλο..!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 12:34, 26-01-13:

είμαι κατά της βίαςOmg

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Χριστίνα95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Χριστίνα95
H Χριστίνα95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Χριστίνα95 *.* έγραψε στις 13:34, 26-01-13:

Σε καμια περιπτωση δεν θα δεχομουν τετοιου ειδους συμπεριφορα απ'τον συντροφο μου.Για ποιο λογο? Και καμια γυναικα δεν θα επρεπε ουτε πρεπει..εχουμε δικαιωματα κυριες μου Στην περιπτωση που το εκανε αυτο καποιος παει να πει οτι εχει προβλημα..εε δεν ειναι για μενα ουτε για σενα,ενας τετοιος ανθρωπος.Δεν αξιζει

και κατι τελευταιο..αυτος που χτυπαει τη γυναικα του,την κοπελα του κ.ο.κ την μανα του ή την αδερφη του θα την χτυπουσε?? ΟΧΙ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:48, 26-01-13:

αυτος που χτυπαει τη γυναικα του,την κοπελα του κ.ο.κ την μανα του ή την αδερφη του θα την χτυπουσε?? ΟΧΙ
ισως ναι
θα ηθελε
η διεστραμμενη σαδιστικη σχεση με γυναικες συνηθως εχει ριζα σε κακη σχεση με τη μανα..

και επειδη συνηθως δεν μπορεις να βαρεσεις αυτη που μισεις βαρας τις υπολοιπες ..

οταν αγαπας και σεβεσαι πραγματικα τη μανα σου δεν μπορει να κακοποιεις τις αλλες γυναικες
και αυτο πρεπει να το ξερουν και οι αλλες γυναικες...

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 13:24, 28-01-13:

Άσκηση σωματικής βίας
BITCH,please. Και λεκτικής,μην σου πω. Με την πρώτη, ΟΞΩ. Παλικαριές και αντριλίκια αλλού.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:27, 28-01-13:

Και λεκτικής,μην σου πω.
λεκτικη ασκουνε οι γυναικες συνηθως
να ισχυσει το ιδιο?

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:31, 28-01-13:

Ας μην ξεχνάμε τη ψυχολογική βία, η οποία μπορεί να έχει ολέθρια αποτελέσματα...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 13:35, 28-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
λεκτικη ασκουνε οι γυναικες συνηθως
να ισχυσει το ιδιο?
Σε αυτό θα μου επιτρέψεις να απαντήσω διπλωματικά.... με προϋπόθεση να σέβεσαι τον/την σύντροφο,δεν κάνεις τίποτε από τα 2

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:36, 28-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dalian
Σε αυτό θα μου επιτρέψεις να απαντήσω διπλωματικά.... με προϋπόθεση να σέβεσαι τον/την σύντροφο,δεν κάνεις τίποτε από τα 2
In fact, αν υπάρχει σωστή χημεία θα κάνεις και τα δύο... αλλά υπό τις κατάλληλες συνθήκες. Όπου και όταν πρέπει. Και πάντα με γνώμονα αυτό που γίνεται να το θέλουν ΚΑΙ οι δύο.

Κι όπως μου είχε στείλει μία αγαπημένη μου... φίλη:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:11, 28-01-13:

αλλο η συναινεση..
παντως ο σαδομαζοχισμος
απο παιχνιδι ξεκινα και γινεται τρομος και αρρωστια

γιατι και αυτες που ως μαζοχες γουσταρουν το ξυλο,(καιμετα παρουσιαζονται ως κακοποιημενες γυναικες),ζημια παθαινουν..

οποτε και τα βιτσια εχουν οριο..και επιπτωσεις..

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 16:46, 28-01-13:

Ο άντρας που θα σηκώσει χέρι σε μια γυναίκα μόνο άντρας δεν είναι. Όσο για την ψυχολογική βία πιστεύω πως ο σεβασμός πρέπει να είναι αμοιβαίος και από τις δύο πλευρές.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:49, 28-01-13:

Ο άντρας που θα σηκώσει χέρι σε μια γυναίκα μόνο άντρας δεν είναι.
αυτη ακριβως ειναι η γνωμη μου

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 03:39, 29-01-13:

E καλά τώρα, μη μπερδεύουμε το να την βρίσκουν δύο άνθρωποι (προσοχή: ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ) σεξουαλικά με μερικές ξυλιές με το ξύλο εκτός "κρεβατιού"

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:20, 29-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Oralee
E καλά τώρα, μη μπερδεύουμε το να την βρίσκουν δύο άνθρωποι (προσοχή: ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ) σεξουαλικά με μερικές ξυλιές με το ξύλο εκτός "κρεβατιού"

lol wut

too much info

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 15:35, 29-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Oralee

Ε καλά αν η γυναίκα γουστάρει να της τις βρέχουν λιγάκι δεν υπάρχει πρόβλημα :

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 15:40, 29-01-13:

αν ειναι δυνατον παιδια μιλαμε για ασκηση σωματικης βιας κ κακοποίησης εξω από τα πλαίσια του συναινετικού σεξ.
κατα τη γνωμη μου υποβαθμίζουμε ετσι ενα πολυ σοβαρό θέμα.

Παράθεση

varicap

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη varicap
Ο varicap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O varicap έγραψε στις 20:36, 25-02-13:

Το να επιτύχεις λεκτική βία στη γυναίκα είναι μαγκιά διότι είναι τόσο δυνατή που μάλλον δεν θα τα καταφέρεις
Άν τελικά τα καταφέρεις είσαι απλά απολίτιστος
Η σωματική βία στις γυναίκες είναι για τις κρυφοαδελφές που θέλουν να επιβεβαιώσουν αυτό που ξέρουν ότι δεν είναι

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:44, 22-05-13:

Η Σιμπέλ Ουρεσίν που είναι σύμβουλος στους δήμους του Φάτιχ και του Εγιούπ του ΑΚΡ, και είχε έρθει στην επικαιρότητα με τις δηλώσεις της που υπερασπιζόταν την πολυγαμία, συνεχίζει τις παράδοξες δηλώσεις της.

Η Σιμπέλ Ουρεσίν που παρουσιάζεται στην κοινή γνώμη ως "οδηγός ζωής των συντηρητικών", σε συνέντευξη της στο περιοδικό Ίκρα, υπερασπίστηκε την βία σε βάρος των γυναικών. Σύμφωνα με την είδηση της εφημερίδας Βατάν, όταν ρωτήθηκε "για ποιο λόγο φτάνει ένας άντρας να γίνει φονιάς και να σκοτώσει ; Για ποιο λόγο αισθάνεται την ανάγκη να εφαρμόσει βία;", απάντησε: "Σίγουρα επειδή οι γυναίκες βγάζουν γλώσσα! Οι γυναίκες απέκτησαν χρήματα και το εγώ τους ανέβηκε πολύ. Ξέρουν πολλά και μιλάνε πολύ, ενώ στην γυναίκα πάει να είναι αφελής και ευγενική. Έτσι είναι στην θρησκεία μας. Ναι μπορεί να ξέρει πολλά η γυναίκα, αλλά το σωστό δεν είναι να λέει αυτά που ξέρει, πιστεύω πως της πάει πολύ περισσότερο να σωπαίνει. Πραγματικά γνωρίζω τέτοιες νύφες και γυναίκες που εγώ εκνευρίζομαι, το να τρελαθεί ο άντρας τους είναι πολύ φυσιολογικό. Εσύ στα καλά καθούμενα θα με βαρούσες; Είναι φανερό πως υπάρχει κάποια πρόκληση. Γιατί χτυπάνε οι άντρες; Διότι οι γυναίκες συνεχώς μιλάνε, για αυτό και εγώ πιστεύω πως σε τέτοιες γυναίκες, τους πρέπει το ξύλο. Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις στις οποίες κάποιος μεθυσμένος ή ψυχολογικά άρρωστος δέρνει την γυναίκα του, αλλά αυτά είναι πολύ σπάνια".

Μάλιστα τραβώντας το θέμα ακόμη περισσότερο, η Σιμπέλ Ουρεσίν αναφερόμενη στις δολοφονίες γυναικών δήλωσε πως "μα τι να κάνει ο άνθρωπος, η γυναίκα τον τρέλανε".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 22-05-13 στις 17:05. Αιτία: Καλύτερη μορφοποιήση
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 15:15, 22-05-13:

Σφάξε με πασά μου να αγιάσω δηλαδή

Παράθεση

Νεογέννητος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Νεογέννητος
Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 843 μηνύματα.

O Νεογέννητος έγραψε στις 15:17, 22-05-13:

Γενικώς, η σωματική και ψυχική κακοποίηση είναι καταδικαστέα, είτε στρέφεται σε γυναίκα είτε σε άνδρα. Δικαιολογώ τη βία μόνο σε περίπτωση άμυνας, σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση πρόκειται για ανήθικη και αποτρόπαια πράξη. Οι διαφωνίες πρέπει να λύνονται πολιτισμένα και μέσω συζήτησης, αν αφορά οικονομικά και κληρονομικά θέματα να κάνουν ο,τι προβλέπει ο νόμος.
Οι λόγοι που πολλοί άνθρωποι ασκούν βία ποικίλλουν. Είναι οργή, ψυχολογικά προβλήματα, καταπίεση (κυρίως στην παιδική ηλικία), ρατσισμός, μίσος, περιθωριοποίηση κ.λπ.

Ijohnnycash, το παράδειγμά σου είναι συγκεκριμένο και δεν ενδείκνυται ως απάντηση σε ένα ευρύτερο πρόβλημα. Υπάρχει και η περίπτωση γυναίκας που βιάστηκε βάναυσα από πέντε Αφρικανούς και όταν ανάρρωσε είπε το εξής: "Ο βιασμός που υπέστην είναι αποτέλεσμα της χρόνιας καταπίεσης που δέχονταν οι μαύροι από τους λευκούς". Ακραίο; Σαφέστατα. Η περίπτωση που παρέθεσες, ακραία; Σαφέστατα.
Ο σκοπός είναι να παρουσιάσουμε την λύση και την επιλογή πέρα από τη βία, όχι να εκμεταλλευόμαστε ένα γεγονός για να εκθέσουμε τα πιστεύω μας ή να δαιμονοποιήσουμε τα πιστεύω των άλλων.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:44, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Νεογέννητος
Ijohnnycash, το παράδειγμά σου είναι συγκεκριμένο και δεν ενδείκνυται ως απάντηση σε ένα ευρύτερο πρόβλημα. Υπάρχει και η περίπτωση γυναίκας που βιάστηκε βάναυσα από πέντε Αφρικανούς και όταν ανάρρωσε είπε το εξής: "Ο βιασμός που υπέστην είναι αποτέλεσμα της χρόνιας καταπίεσης που δέχονταν οι μαύροι από τους λευκούς". Ακραίο; Σαφέστατα. Η περίπτωση που παρέθεσες, ακραία; Σαφέστατα.
Ο σκοπός είναι να παρουσιάσουμε την λύση και την επιλογή πέρα από τη βία, όχι να εκμεταλλευόμαστε ένα γεγονός για να εκθέσουμε τα πιστεύω μας ή να δαιμονοποιήσουμε τα πιστεύω των άλλων.
Το μόνο που έκανα ήταν να παραθέσω μια άποψη ενός τρίτου. Ούτε καν καταλαβαίνω την λογική της, πόσο μάλλον κάτσω σοβαρά να επιχειρηματολογήσω γύρω από αυτήν. Μου φαίνεται απλά γελοία. Την παράθεσα, εκτός από την άμεση θεματική συσχέτιση αλλά και επειδή είναι μια άποψη που δημοσιεύτηκε, και αν κρίνω από την θέση της κυρίας, την ασπάζονται εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι. Γυναίκες και άνδρες. Δεν έχει σημασία που είναι περιορισμένοι σε μια συγκεκριμένη γεωγραφική περιοχή ή πιστεύουν σε μια συγκεκριμένη θρησκεία. Είναι άνθρωποι, και ο οποιοσδήποτε από εμάς θα μπορούσε να βρίσκεται εκεί.

Πιστεύω όμως ότι υπάρχει κάτι βαθύτερο. Εκτός από ότι αν θέτεις υπό συζήτηση το οποιοδήποτε θέμα, όσο αυτονόητο και αν το θεωρείς, κινδυνεύεις να χάσεις. Η επιχειρηματολογία και ο ορθολογισμός δεν οδηγούν απαραίτητα στην αλήθεια, ειδικότερα σε θέματα μη επιστημονικά. Και στις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων, ο πολιτισμός, η κουλτούρα και η τέχνη δεν είναι κάτι το επιστημονικό. Δεν μπορείς με επιστημονικές μεθόδους να προβλέψεις ποίον θα αγαπήσεις. Δεν μπορείς να επαναλάβεις μια σχέση, ή έναν γάμο, ακόμη και αν κάνεις ακριβώς τα ίδια πράγματα και πεις ακριβώς τα ίδια λόγια και με ακριβώς την ίδια αλληλουχία. Δεν υπάρχει τίποτα επιστημονικό πίσω από αυτά τα πράγματα.

Πιστεύω όμως και ότι δεν υπάρχει θέμα βίας σε γυναίκες ή πιο σωστά δεν πρέπει να υπάρχει. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την βία σε γυναίκες, λέω ότι δεν πρέπει να υπάρχει τέτοιο θέμα. Δεν θα προσεγγιστεί πότε η λύση του προβλήματος μέσα από αυτό το μονοπάτι γιατί το πρόβλημα εξειδικεύεται επικίνδυνα. Η βία, αντικειμενικά, χρησιμοποιήθηκε και χρησιμοποιείται κυρίως ως ένα μέσο διαπραγμάτευσης. Και εν έτη 2013, στον 21ο αιώνα, η βία αντικειμενικά είναι κάτι απαρχαιωμένο. Όπως ακριβώς είναι το σύστημα επικοινωνίας με καπνούς ή η ένδυση με απλώς ελαφρώς επεξεργασμένα δέρματα ζωών. Είναι out of question να επικοινωνήσει κανείς με σήματα καπνών ή απλά να σφάξει και γδάρει ένα ζωντανό και καλύψει την γύμνια του με αυτόν τον τρόπο. Και αυτό που πιστεύω είναι ότι η βία μεταξύ των ανθρώπων είναι πια κάτι το απαρχαιωμένο. Είτε μιλάμε την βία επάνω στην γυναίκα, είτε για την ρατσιστική βία, είτε για την οπαδική βία.

Είναι χαζό και επικίνδυνο, ακόμη και η ημέρα κατά της βίας σε γυναίκες. Είναι μια εξειδίκευση με απρόσμενα αποτελέσματα και η παραπάνω "κυρία" επιβεβαιώνει πλήρως αυτό που πιστεύω. Στην ουσία λέει ότι η γυναίκα διακρίνεται από λεπτά χαρακτηριστικά και όταν "βγάζει γλώσσα" είναι μια μορφής επίθεσης και ο άντρας που χτυπάει μια γυναίκα κάλλιστα μπορεί να θεωρηθεί ως μια μορφής επιθετικής άμυνας με τα όπλα που παραδοσιακά περιγράφουν το ανδρικό φύλο. Και ισχύει, κατά κάποιον τρόπο ισχύει αυτό, ή εκτός μιλάμε για ψυχασθενή. Στο μυαλό του άντρα αυτού, κάτι τον προκάλεσε και θαρρώ ότι αυτό περιγράφεται και με επιστημονικό τρόπο. Πιθανών με ένα εγκεφαλογράφημα. Ο άντρας ένιωσε πρόκληση και αντέδρασε. Και κάθε ανθρώπινη αντίδραση είναι αποτέλεσμα συσσωρευμένων εικόνων, εμπειριών και απόψεων. Και όλα αυτά έχουν μια ορθολογική συνέπεια. Από το σημείο Α καταλήγουμε στο σημείο Β. Στην ουσία αυτό είναι ορθολογισμός. Έτσι λοιπόν εξετάζοντας τόσο εξειδικευμένα και κατά επέκταση τόσο ορθολογικά το θέμα (η οποιασδήποτε μορφής εξειδίκευσης, προαπαιτεί ορθολογισμό) αυτό που λέει η συγκεκριμένη "κυρία" είναι λογικό. Ο άντρας ένιωσε έντονη και επιθετική πρόκληση από την γυναίκα του και αντέδρασε με μερικές μπάτσες, επειδή πιστεύει ότι η γυναίκα του πρέπει να έχει μια άλλη συμπεριφορά και άρα νιώθει το ελεύθερο και αυτός να αντιδράσει ακραία.

Όμως όλα αυτά είναι παράλογα και ο παραλογισμός δεν είναι καθόλου ορθολογικός. Σε αυτόν τον άντρα όσο και επιχειρηματολογείς, κάλλιστα και αυτός με την σειρά μπορεί να ισχυρίζεται ότι το έκανε επειδή του έβγαλε γλώσσα, επειδή τόλμησε να του βγάλει γλώσσα. Και εδώ που τα λέμε κανέναν να δεν μπορούμε να υποχρεώσουμε να ανέχεται το εξάψαλμο και ειδικότερα τον γυναικείο που αντικειμενικά ...πονάει .

Αυτό λοιπόν που λέω ότι είναι πρέπει να αντιμετωπίζουμε την βία στο σύνολο της, σαν σκέψη και γενικά. Πρέπει να αποδεχτούμε την απαρχαιωμένη φύση της. Η ανάλυση της βίας δεν βοηθάει κάπου. Η βία είναι κάτι το απαρχαιωμένο και γελοίο και πρέπει να φύγει από το ανθρώπινο ρεπερτόριο. Όπως έφυγε από το ρεπερτόριο μας π.χ. το να πέφτουμε, κυριολεκτικά, με τα μούτρα στην μάσα ().

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 17:25, 22-05-13:

Eίδα το θέμα να ξαναβγαίνει στην επιφάνεια και αναθάρρησα ότι θα μιλούσαμε γι αυτό εδώ

Το μνημόνιο έχει αλλάξει την ψυχοσύνθεση του Έλληνα άνδρα, ο οποίος σε λίγα χρόνια έχει μεταβληθεί σε ένα βίαιο άνδρα που χτυπάει άσχημα τη σύντροφο του. Η οικονομική κρίση τον έχει κάνει να νιώθει ευνουχισμένος, τον έχει κάνει να μην έχει διάθεση για σεξ και να βγάζει μια άγρια και βίαιη συμπεριφορά. Το 30% των Ελληνίδων έχει πέσει θύμα ξυλοδαρμού, ενώ τον τελευταίο χρόνο εν μέσω κρίσης, πολλές περισσότερες γυναίκες βιώνουν έναν καθημερινό εφιάλτη. Διαβάστε τα σοκαριστικά στοιχεία μεγάλης έρευνας.

...δεν πειράζει όμως.

Τόσο η παράθεση μου όσο και η παράθεση του Παναγιώτη μιλάνε για τη βία που ασκείται σε γυναίκες εξαιτίας των κοινωνικών προτύπων, εξαιτίας των προσδοκιών του συνόλου από τον άνδρα και τη γυναίκα, εξαιτίας των ανατροπών που αναποφευκτα έρχονται...

Η βία ενάντια στις γυναίκες όπως την ενστερνίζεται και το δηλώνει η κυρία που αναφέρει ο Παναγιώτης είναι η βία που αφορά στις γυναίκες που δεν συμμορφώνονται με το πρότυπο της κοινωνίας στην οποία ζουν, είναι το μέσο σωφρονισμού που έφτασε μεχρι τις μέρες μας σε κουλτούρες και χώρες που ασπάζονται ένα ισλάμ που ειλικρινά δεν ξέρω πόσο μοιάζει με τη διδασκαλία του Μωάμεθ μετά από τόσους σοφούς, ιερείς και άλλους που το έχουν περιλάβει (ακριβώς όπως συνέβη και με τον χριστιανισμό άλλωστε).
Παρόμοια βία διαφημίζεται και εδώ
όπου και πάλι η γυναίκα χρησιμοποιείται με βίαιο τρόπο...

Αλλά και η είδηση που παρέθεσα εγώ, στο ίδιο κλίμα είναι, κι ας μη φαίνεται.

Στην Ελλάδα της κρίσης, της ανεργίας και της ανέχειας, ο άνδρας, ο σύζυγος, ο προμηθευτής κατά κύριο λόγο του σπιτιού και της οικογένειας βρίσκεται ανίσχυρος, άνεργος, ταπεινωμένος και κάποιες φορές εξαρτημένος από τα μικρότερα εισοδήματα της συζύγου του αν αυτή έχει ακόμα κάποια απασχόληση.
Και οι υποχρεώσεις τρέχουν, τα παιδιά δεν σταματούν να μεγαλώνουν μαζί με τις ανάγκες τους, ο πίθος των Δαναΐδων που λέγεται ελληνικό κράτος δε χορταίνει με κανένα φόρο, κανένα τέλος, καμμία εισφορά.

Πόσο θέλει ο άνδρας που βλέπει να διαψεύδεται η αγωγή που έχει λάβει στις περισσότερες περιπτώσεις, που βλέπει να ακυρώνεται ο ρόλος του ως συζύγου, πατέρα, "νοικοκύρη" και "οικογενειάρχη" να ξεσπάσει εκεί όπου μπορεί?

Τα πρότυπα που προσπαθούν και μαλλον το καταφέρνουν ακόμα να διατηρηθούν στις μουσουλμανικές κοινωνίες, εδώ (στη δική τους μορφή) καταρρέουν βίαια, συμπαρασύροντας ζωές ολόκληρες που δεν πρόλαβαν να προσαρμοστούν και οι γυναίκες θα είναι γι άλλη μια φορά τα θύματα των βίαιων αλλαγών σε πολλά επίπεδα...

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 18:10, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Eίδα το θέμα να ξαναβγαίνει στην επιφάνεια και αναθάρρησα ότι θα μιλούσαμε γι αυτό εδώ

[/SPOILER]

...δεν πειράζει όμως.

Τόσο η παράθεση μου όσο και η παράθεση του Παναγιώτη μιλάνε για τη βία που ασκείται σε γυναίκες εξαιτίας των κοινωνικών προτύπων, εξαιτίας των προσδοκιών του συνόλου από τον άνδρα και τη γυναίκα, εξαιτίας των ανατροπών που αναποφευκτα έρχονται...

Η βία ενάντια στις γυναίκες όπως την ενστερνίζεται και το δηλώνει η κυρία που αναφέρει ο Παναγιώτης είναι η βία που αφορά στις γυναίκες που δεν συμμορφώνονται με το πρότυπο της κοινωνίας στην οποία ζουν, είναι το μέσο σωφρονισμού που έφτασε μεχρι τις μέρες μας σε κουλτούρες και χώρες που ασπάζονται ένα ισλάμ που ειλικρινά δεν ξέρω πόσο μοιάζει με τη διδασκαλία του Μωάμεθ μετά από τόσους σοφούς, ιερείς και άλλους που το έχουν περιλάβει (ακριβώς όπως συνέβη και με τον χριστιανισμό άλλωστε).
Παρόμοια βία διαφημίζεται και εδώ όπου και πάλι η γυναίκα χρησιμοποιείται με βίαιο τρόπο...

Αλλά και η είδηση που παρέθεσα εγώ, στο ίδιο κλίμα είναι, κι ας μη φαίνεται.

Στην Ελλάδα της κρίσης, της ανεργίας και της ανέχειας, ο άνδρας, ο σύζυγος, ο προμηθευτής κατά κύριο λόγο του σπιτιού και της οικογένειας βρίσκεται ανίσχυρος, άνεργος, ταπεινωμένος και κάποιες φορές εξαρτημένος από τα μικρότερα εισοδήματα της συζύγου του αν αυτή έχει ακόμα κάποια απασχόληση.
Και οι υποχρεώσεις τρέχουν, τα παιδιά δεν σταματούν να μεγαλώνουν μαζί με τις ανάγκες τους, ο πίθος των Δαναΐδων που λέγεται ελληνικό κράτος δε χορταίνει με κανένα φόρο, κανένα τέλος, καμμία εισφορά.

Πόσο θέλει ο άνδρας που βλέπει να διαψεύδεται η αγωγή που έχει λάβει στις περισσότερες περιπτώσεις, που βλέπει να ακυρώνεται ο ρόλος του ως συζύγου, πατέρα, "νοικοκύρη" και "οικογενειάρχη" να ξεσπάσει εκεί όπου μπορεί?

Τα πρότυπα που προσπαθούν και μαλλον το καταφέρνουν ακόμα να διατηρηθούν στις μουσουλμανικές κοινωνίες, εδώ (στη δική τους μορφή) καταρρέουν βίαια, συμπαρασύροντας ζωές ολόκληρες που δεν πρόλαβαν να προσαρμοστούν και οι γυναίκες θα είναι γι άλλη μια φορά τα θύματα των βίαιων αλλαγών σε πολλά επίπεδα...

Δηλαδη για να καταλαβω, βρηκαμε τη δικαιολογια και είναι οκ η βια κατα της συζηγου επειδη ο συζηγος ειναι ανεργος;... Εδω μεσα δεν ηταν που λεγανε για την ισοτητα των δυο φιλων και οτι για πολλους υπαρχει ισοτητα των δυο φυλων στην Ελλάδα;...δηλαδη οταν η γυναικα δεν δουλευε ..έπρεπε να κακοποιει τον αντρα της; ...δε μπορω να αντιληφθω αυτο το τροπο σκεψης....Αναρωτιεμαι σε χωρες που η ισοτητα των δυο φυλων υπαρχει πραγματικά αν θα γινόταν το ιδιο ...Στην ισοτητα των δυο φύλων δεν υπαρχει ο ισχυρος και ο ανισχυρος ...Θεωρω απαρεδεκτο οποιονδηποτε κακοποιει τη γυναικα του σε οποια χωρα και αν ειναι και δε θεωρω λυση το να καταφευγουμε σε δικαιολογιες...

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 00:36, 08-02-14:

Το θέμα δεν σηκώνει αβρότητα! Όσοι άντρες ασκούν σωματική βία χρειάζονται οι ίδιοι βοήθεια από κάποιον ειδικό, προκειμένου να διαχειριστούν το πρόβλημά τους και να καταφέρουν να αποκτήσουν υγιείς σχέσεις με το άλλο φύλο. Επιπλέον, καμιά γυναίκα δεν πρέπει να ανέχεται τέτοιου είδους κατάσταση. Δυστυχώς όμως κάποιες γυναίκες ντρέπονται να ομολογήσουν ότι δέχονται σωματική βία. Αυτό όμως δρα σε βάρος τους και το πρόβλημα γιγαντώνει. Επιπλέον, και η λεκτική βία δεν απέχει πολύ από την σωματική. Πολλές φορές μάλιστα η μεν προετοιμάζει το έδαφος για τη δε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnwnymosMeOnoma

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AnwnymosMeOnoma
Ο AnwnymosMeOnoma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O AnwnymosMeOnoma έγραψε στις 02:53, 02-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
O παππούς μου σ' ένα καβγά με τη γιαγιά μου της είχε πει....Φύγε από μπροστά μου γιατί από τα νεύρα μου θα σε χαστουκίσω...Αν το κάνω, δεν θα είμαι άντρας και θα πρέπει να φύγω από το σπίτι και να χωρίσουμε....
Και πως κατα τη γνωμη σου πρεπει να χειριστουμε το θεμα, οταν δεχομαστε συναισθηματικη βια απο γυναικες. Ο Αντρας οταν ασκει σωματικη βια [κακως για μενα] το κανει καθαρα για να υπερισχυσει. Η συναισθηματικη πιστευω ποναει περισσοτερο απο τη σωματικη. Και επισης θελω να μου πεις αν εισαι υπερ στο να σηκωνει η γυναικα χερι στον αντρα της.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 03:07, 02-06-16:

κλαιω
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 09:35, 02-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από AnwnymosMeOnoma
Και πως κατα τη γνωμη σου πρεπει να χειριστουμε το θεμα, οταν δεχομαστε συναισθηματικη βια απο γυναικες. Ο Αντρας οταν ασκει σωματικη βια [κακως για μενα] το κανει καθαρα για να υπερισχυσει. Η συναισθηματικη πιστευω ποναει περισσοτερο απο τη σωματικη. Και επισης θελω να μου πεις αν εισαι υπερ στο να σηκωνει η γυναικα χερι στον αντρα της.
Επομένως η λύση όταν είσαι με ένα άτομο που σε κακοποιεί συναισθηματικά, είναι να πεις "τώρα θα δεις σκύλα θα σε χτυπήσω, μία σου και μία μου". Αυτοάμυνα ξέρω γω; Όχι να φύγεις τρέχοντας από ένα τέτοιο παθολογικό περιβάλλον; Πρόσεξε ότι μιλάω για "κακοποίηση", όχι για λέξεις και λόγια που πετάς πάνω στον καβγά και οκ, είναι πιο βαριά απ' ό,τι αν ήσουν ψύχραιμος και τα έλεγες.

Θα σου απαντήσω εγώ στην ερώτηση. Δεν είμαι υπέρ του να σηκώνει κανένας από τους 2 χέρι στην σχέση. Δεν είμαι υπέρ του να σηκώνει κανείς χέρι ενδο-οικογενειακά γενικά (ούτε μεταξύ των συντρόφων, ούτε από τον γονιό προς το παιδί, το δεύτερο με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις). Είμαι σίγουρη ότι ο κάθε άνθρωπος κάποιες φορές έχει τσατιστεί τόσο πολύ που θα ήθελε να κοπανήσει τον άλλον στον τοίχο (και γω έχω εκνευριστεί τόσο), αλλά ο εύκολος τρόπος για να "ταπώσεις" τον άλλον είναι να τον βαρέσεις. Αυτό είναι α)πρωτόγονη αντίδραση και θεωρώ ότι έχουμε εξελιχθεί από τότε που οι Νεάτερνταλ κοπάναγαν τις γυναίκες με το ρόπαλο, και β)λύση που δεν βγάζει πουθενά, εκτός και αν ο στόχος σε κάθε καβγά είναι το manipulative άτομο (άντρας ή γυναίκα) να παίρνει αυτό που θέλει.

Εγώ έχω χωρίσει άνθρωπο που πάνω σε καβγά έκανε την κίνηση και σήκωσε το χέρι. Έμεινε εκεί, δεν χτύπησε, αλλά όπως παραδέχτηκε και ο ίδιος πιο ήρεμος μετά, δεν απείχε πολύ και δεν ήταν σίγουρος ότι την επόμενη φορά δεν θα το έκανε. Και δεν χωρίσαμε επειδή φοβήθηκα για την σωματική μου ακεραιότητα (όπως σύμφωνα με την λογική σου θα υποθέσεις, αφού οι γυναίκες είμαστε "εύθραυστα και αδύναμα πλάσματα"), αλλά γιατί ξεπέρασε ένα όριο εκπολιτισμού που δεν ήμουν διατεθειμένη να ανεχτώ. Και θα περίμενα αν οι ρόλοι ήταν αντίστροφοι εκείνη την ώρα, να έκανε το ίδιο. Οι καβγάδες τα προβλήματα και οι εντάσεις δεν λύνονται με ξύλο. Εκείνη την στιγμή θα φωνάξεις, θα βρίσεις, θα κοπανήσεις ο ίδιος και κανένα έπιπλο για να βγει όλος ο θυμός σου, και μετά θα μαλακώσεις και θα το συζητήσεις. Αν χτυπήσεις τον/την άλλον/η, ο θυμός σου γενικά είναι μη διαχειρίσιμος και αυτό δεν είναι δικαιολογία, είναι feedback για να το δουλέψεις, κατά προτίμηση μακριά από τον/την σύντροφο γιατί μάλλον είναι κι αυτός/η συμπαράγοντας σε όλο αυτό.

Και τώρα μεταξύ μας. Πιστεύεις ότι από τους 100 άντρες που χτυπάνε συστηματικά τις γυναίκες τους, και οι 100 πρώτα έχουν υποστεί συναισθηματική βία για να το κάνουν; Ή απλά βρίσκουν αφορμές (στην αρχή μεγάλες, μετά ακόμα και για τα απλά τύπου το φαγητό είναι κρύο, δεν έχω τσιγάρα, το μωρό κλαίει πολύ δυνατά), και σηκώνουν χέρι;

Και θα κλείσω και γω με μια ερώτηση προς εσένα: Είμαι σίγουρη ότι και στις αντροπαρέες δημιουργούνται εντάσεις και σου 'ρχεται να παίξεις ξύλο. Θα σήκωνες χέρι σε άντρα φίλο σου; Και αν ναι, με την ίδια ευκολία που θα το σήκωνες στην γυναίκα σου;
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 09:35, 02-06-16:

Η ερώτηση δεν είναι πως πρέπει να χειριστεί το θέμα, η ερώτηση είναι γιατί ένας άντρας επέλεξε να είναι είναι σε μία σχέση με μια γυναίκα που ασκεί ψυχολογική βία και το αντίθετο. Το να βαράς τη γυναίκα σου σε κατατάσσει αυτομάτως στην κατηγορία του ζώου. Δεν ξέρω επίσης για πιο λόγο χρειάζεται κάποιος να υπερισχύσει ή να επιβληθεί σε μία σχέση. Αυτά μυρίζουν άκρως αρρωστημένες καταστάσεις. Ο γάμος είναι partnership δεν είναι διαταγή και υπακοή. Όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αυτό λύνεται με διάλογο. Όταν αρχίζουν οι φωνές, οι υστερίες και τα μπουνίδια το πράγμα έχει ξεφύγει.

Έχω πει πολλές φορές πως αν μια γυναίκα παντρευτεί έναν άντρα που τη δέρνει, την απατάει ή την κακοποιεί είναι δικό της φταίξιμο καθώς οι συμπεριφορές αυτές κάνουν μπαμ από μακριά και το ίδιο ισχύει και για τους άντρες. Όταν ένας άντρας επιλέγει να παντρευτεί μια γυναίκα που κάνει σαν υστερική και ασκεί ψυχολογική ή μη βία τότε κακό του κεφαλιού του.

Γενικά συμφωνώ με όσα έγραψες παραπάνω εκτός από τα παρακάτω σημεία.

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
(ούτε μεταξύ των συντρόφων, ούτε από τον γονιό προς το παιδί, το δεύτερο με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις)
Ποια είναι αυτή η εξαίρεση που δικαιολογεί την βία από τον παντοδύναμο (γονιό) στον αδύναμο (παιδί)?
Και αν υπάρχουν τέτοιες εξαιρέσεις γιατί ας πούμε δεν βάζουμε εξαιρέσεις και στη βία του άντρα προς την γυναίκα όπου είναι και μικρότερη η διαφορά ισχύος?

Οι καβγάδες τα προβλήματα και οι εντάσεις δεν λύνονται με ξύλο. Εκείνη την στιγμή θα φωνάξεις, θα βρίσεις, θα κοπανήσεις ο ίδιος και κανένα έπιπλο για να βγει όλος ο θυμός σου, και μετά θα μαλακώσεις και θα το συζητήσεις. Αν χτυπήσεις τον/την άλλον/η, ο θυμός σου γενικά είναι μη διαχειρίσιμος και αυτό δεν είναι δικαιολογία, είναι feedback για να το δουλέψεις, κατά προτίμηση μακριά από τον/την σύντροφο γιατί μάλλον είναι κι αυτός/η συμπαράγοντας σε όλο αυτό.
Όταν φτάνεις να φωνάζεις, να βρίζεις και κοπανάς έπιπλα ο θυμός σου είναι ήδη μη διαχειρίσιμος. Η λεκτική βία είναι και αυτή βία και τις περισσότερες φορές αφήνει πολύ εντονότερα σημάδια από την σωματική. Ένας λόγος για τον οποίο οι γυναίκες είναι υπέρ της λεκτικής βίας είναι γιατί μπορούν να την χρησιμοποιήσουν απέναντι στον άντρα τους σε αντίθεση με την σωματική.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 02-06-16 στις 09:46.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 09:52, 02-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Η ερώτηση δεν είναι πως πρέπει να χειριστεί το θέμα, η ερώτηση είναι γιατί ένας άντρας επέλεξε να είναι είναι σε μία σχέση με μια γυναίκα που ασκεί ψυχολογική βία και το αντίθετο.
Μα τέτοια κουσούρια βγαίνουν στην επιφάνεια πολύ μετά τον γάμο, όταν πλέον τα πράγματα δεν είναι ρόδινα και υπάρχουν διαφόρων ειδών προβλήματα που κάνουν τον άνθρωπο να βγάλει τον αληθινό κακό του εαυτό. Εκεί φυσικά μπορείς να την χωρίσεις αλλά αν υπάρχει παιδί ενδιάμεσα; Ο άντρας θα βγει μεγάλος χαμένος ότι και να αποφασίσει να κάνει.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 09:59, 02-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Μα τέτοια κουσούρια βγαίνουν στην επιφάνεια πολύ μετά τον γάμο, όταν πλέον τα πράγματα δεν είναι ρόδινα και υπάρχουν διαφόρων ειδών προβλήματα που κάνουν τον άνθρωπο να βγάλει τον αληθινό κακό του εαυτό. Εκεί φυσικά μπορείς να την χωρίσεις αλλά αν υπάρχει παιδί ενδιάμεσα; Ο άντρας θα βγει μεγάλος χαμένος ότι και να αποφασίσει να κάνει.
Όχι τέτοια κουσούρια φαίνονται πολύ νωρίς στην σχέση, απλά και οι δύο συνήθως επιλέγουν να τα αγνοήσουν γιατί ακόμη είναι μέσα στα μέλια. Κακό του κεφαλιού τους.
Παράθεση

Padme (xanax party)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Padme
H xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

H Padme έγραψε στις 10:03, 02-06-16:

Όσοι είναι κατά τη γνώμη σου αφελείς, αξίζει να τους δέρνουν ή να τους ασκούν ψυχολογική βία? Η σχέση αρχίζει προβληματικά αν ξεκινάς την ψυχανάλυση όταν είστε μες τα μέλια, ή όταν ψάχνεις κουσούρι.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 10:08, 02-06-16:

Ποια είναι αυτή η εξαίρεση που δικαιολογεί την βία από τον παντοδύναμο (γονιό) στον αδύναμο (παιδί)?
Και αν υπάρχουν τέτοιες εξαιρέσεις γιατί ας πούμε δεν βάζουμε εξαιρέσεις και στη βία του άντρα προς την γυναίκα όπου είναι και μικρότερη η διαφορά ισχύος?
Μία εξαίρεση είχα στο μυαλό μου όταν το έγραφα γιατί πίστευα θα αργήσει κάποιος να κάνει την ερώτηση και ίσως στο ενδιάμεσο σκεφτώ και 1-2 ακόμα. Τέλος πάντων για να μην μακρηγορώ μιλάω για παιδί νηπιακής και πρώτης παιδικής ηλικίας, που μπορείς να το μαλώσεις αλλά δεν μπορείς να κάνεις καβγά αντίστοιχου επιπέδου με το άντρας-γυναίκα ή γονιός-παιδί εφηβικής ηλικίας, αυτό δεν ακούει, πέφτει κάτω, χτυπιέται, κλαίει, τσιρίζει, φωνάζεις παραπάνω, έχει χαθεί στο δικό του κόσμο κλάματος και τσιρίδας, και στο αμήν του δίνεις ένα μπατσάκι. Δεν εννοώ να το μαυρίσεις στο ξύλο ή να του σπάσεις τα δόντια με μπουνιά, είναι κυρίως το σοκ που -αν δεν γίνεται συχνά- θα το κάνει να ηρεμήσει και έμμεσα πιστεύω θα ηρεμήσει και τον γονιό για να διαχειριστεί πιο ώριμα το ζήτημα. Και διαχωρίζω ότι η σφαλιάρα δεν δίνεται για λόγους τιμωρίας και για να συνδέσει την κακή πράξη με το ξύλο, αλλά για να συνδέσει την σχεδόν υστερική συμπεριφορά με αυτή την αντιμετώπιση. Και είμαι σίγουρη ότι ένας "σωστός" γονιός πρώτον δεν θα χρησιμοποιεί αυτή την μέθοδο συχνά, δεύτερον θα το φέρει βαρέως μετά που το έκανε, και το παιδί αυτό μπορεί να το καταλάβει, χαζό δεν είναι, άρα δεν θα νιώθει και να απειλείται κάθε φορά που κάνει κάποια ζημιά.

Δηλαδή δεν είναι σχέση δυνατού-αδύναμου, είναι σχέση "νοητικά και συναισθηματικά ανώτερου και κατώτερου". Και δεν το επικροτώ να ακολουθείται σαν τακτική, αλλά σαν περίπτωση αν την δω/ακούσω δεν θα πω "ααα τον παπάρα/την μαλακισμένη που χτυπάει το παιδί του/της".

Τώρα στους ενήλικους καβγάδες, δεν νομίζω ότι φτάνουμε συχνά σε τέτοιο σημείο που ένας από τους 2 να υστερίζεται τόσο που κοπανιέται κάτω και αρχίζει τον δικό του καβγά με τον εαυτό του και το πάτωμα. Συν ότι η νοητική και συναισθηματική μας εξέλιξη είναι τέτοια, που αντιμετωπίζουμε την πίεση και τους καβγάδες αλλιώς, όχι με το να τσιρίζουμε "ζεν σεεεεεεελω". Ωστόσο σε τέτοιες περιπτώσεις, ίσως να μπορούσα να δικαιολογήσω και εκεί την χρήση βίας σαν "ταρακούνημα", εξαρτάται και από την γενικότερη συμπεριφορά του άλλου...

Όταν φτάνεις να φωνάζεις, να βρίζεις και κοπανάς έπιπλα ο θυμός σου είναι ήδη μη διαχειρίσιμος. Η λεκτική βία είναι και αυτή βία και τις περισσότερες φορές αφήνει πολύ εντονότερα σημάδια από την σωματική. Ένας λόγος για τον οποίο οι γυναίκες είναι υπέρ της λεκτικής βίας είναι γιατί μπορούν να την χρησιμοποιήσουν απέναντι στον άντρα τους σε αντίθεση με την σωματική.
Επειδή όμως κάπου πρέπει να ξεσπάσουμε για να μην γίνει αυτανάφλεξη, είναι "γκρίζα ζώνη" για μένα το "φωνάζω, βρίζω, κοπανάω έπιπλα". Και λέω γκρίζα ζώνη γιατί άλλο να εκνευριστείς τόσο με τον άλλον επειδή π.χ. έκανε τεράστια χοντράδα και σου βγαίνει από πάνω, άλλο να εκνευριστείς επειδή σε έστησε 10 λεπτά στο ραντεβού ή επειδή ξέχασε να αγοράσει γάλα. Όπως έγραψα και στην αρχή του προηγούμενου ποστ μου, δεν μιλάω για κακοποίηση που είναι από μόνη της παθολογική, αλλά για τις βαριές κουβέντες που ανταλλάζεις σε άσχημο καβγά.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 10:14, 02-06-16:

Όχι τέτοια κουσούρια φαίνονται πολύ νωρίς στην σχέση, απλά και οι δύο συνήθως επιλέγουν να τα αγνοήσουν γιατί ακόμη είναι μέσα στα μέλια. Κακό του κεφαλιού τους.
Μακάρι να φαίνεται, δεν θα ήθελα να πέσω θύμα τέτοιου λάθους. Αλλά νομίζω ότι δεν φαίνεται.
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 544 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 10:31, 02-06-16:

Έχω πει πολλές φορές πως αν μια γυναίκα παντρευτεί έναν άντρα που τη δέρνει, την απατάει ή την κακοποιεί είναι δικό της φταίξιμο καθώς οι συμπεριφορές αυτές κάνουν μπαμ από μακριά και το ίδιο ισχύει και για τους άντρες. Όταν ένας άντρας επιλέγει να παντρευτεί μια γυναίκα που κάνει σαν υστερική και ασκεί ψυχολογική ή μη βία τότε κακό του κεφαλιού του.
Όχι, δεν φταίει το θύμα, είτε αυτό είναι άνδρας, είτε είναι γυναίκα. Δεν αντιλαμβάνεσαι πόσο επηρεάζεται η ψυχοσύνθεση ενός ατόμου που μεγαλώνει σε κακοποιητικό περιβάλλον; Ένα παιδί που μαθαίνει από μικρό να επιβιώνει μέσα σε βίαιες καταστάσεις (λεκτική ή σωματική βία ανάμεσα στους γονείς ή απ' τους γονείς προς τα παιδιά ή και τα δύο) φτάνει σε τέτοιο σημείο που δεν μπορεί πλέον να αντιληφθεί ποια κατάσταση είναι σωστή και ποια όχι. Πώς μπορείς να κατηγορείς το θύμα επειδή δεν έλαβε ποτέ την απαραίτητη βοήθεια;
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 10:35, 02-06-16:

Το αθώο μπατσάκι ιδιαίτερα σε προλογικές ηλικίες (toddlers) είναι υπεύθυνο για μα πληθώρα ψυχικών προβλημάτων στα παιδιά, τα οποία βρίσκονται εκείνη τη στιγμή στην πιο εύπλαστη και συνάμα ευάλωτη ηλικία τους. Κάνε ένα google search για peaceful parenting για να δεις τι εννοώ.

Αν και δεν θα χαρακτήριζα κάποιο γονιό σαν τέρας αν έχει ρίξει το μπατσάκι στο παιδί, αν όμως είχε διαβάσει τις παραπάνω έρευνες και συνέχιζε να το κάνει ή αν δεν έκανε καν τον κόπο να τις διαβάσει, τότε θα έλεγα πως δεν ενδιαφέρεται πραγματικά για το παιδί του.

Υπάρχουν τρόποι να περάσεις τα νοήματα που θέλεις στο παιδί χωρίς να του ασκήσεις βία, ακόμη και σε τέτοιες ηλικίες. Υπάρχει και μια παιδαγωγική/παιδοψυχολογική επιστήμη που έχει κάνει άλματα από την εποχή της γιαγιάς μας.

------

Όταν ο άλλος κάνει ή λέει χοντράδες δεν έχει νόημα ο θυμός (καταλαβαίνω βέβαια τον λόγο που μπορεί να θυμώσεις) αλλά είναι καλύτερο ήρεμα να εξετάζεις για πιο λόγο ο άλλος το είπε και να επιμένεις σε εξηγήσεις. Το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι άνθρωποι είναι πως θυμώνουν ξεσπάνε και μετά τα "ξεχνάνε". Τέτοια πράγματα μαζεύονται κάτω από το χαλί και φθείρουν τις σχέσεις. Αν έχει πει αδικαιολόγητα χοντρή χοντράδα, ή αν επιμένει στο να μην δίνει εξηγήσεις ή εξηγήσεις τύπου "ήταν πάνω στα νεύρα μου δεν το εννοούσα" τότε κόβεις επαφές. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφιερώνεις σε τέτοια άτομα.

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Όχι, δεν φταίει το θύμα, είτε αυτό είναι άνδρας, είτε είναι γυναίκα. Δεν αντιλαμβάνεσαι πόσο επηρεάζεται η ψυχοσύνθεση ενός ατόμου που μεγαλώνει σε κακοποιητικό περιβάλλον; Ένα παιδί που μαθαίνει από μικρό να επιβιώνει μέσα σε βίαιες καταστάσεις (λεκτική ή σωματική βία ανάμεσα στους γονείς ή απ' τους γονείς προς τα παιδιά ή και τα δύο) φτάνει σε τέτοιο σημείο που δεν μπορεί πλέον να αντιληφθεί ποια κατάσταση είναι σωστή και ποια όχι. Πώς μπορείς να κατηγορείς το θύμα επειδή δεν έλαβε ποτέ την απαραίτητη βοήθεια;
Είναι σωστό αυτό που λες αλλά όχι πλήρως. Όταν αποφασίζεις να φέρεις στον κόσμο παιδιά και επιλέγεις σαν πατέρα/μητέρα τους ένα ακατάλληλο άτομο τότε έχεις πλήρως την ευθύνη των πράξεών σου, καθώς τώρα μεταβιβάζεις αντίστοιχες παθολογικές καταστάσεις στα παιδιά σου που δεν φταίνε σε τίποτα. Συμφωνώ πως η παιδική κακοποίηση έχει πάρα πολύ αρνητικές συνέπειες στην κρίση και την ψυχοσύνθεση ενός ατόμου και γι'αυτό θα πρέπει ο ίδιος να ζητήσει βοήθεια από ειδικούς. Μετά την ενηλικίωση μπορείς να φύγεις από το σπίτι που σε κακοποιούν και τότε αρχίζει και η δική σου ευθύνη πάνω στην κατάσταση.

Σε κάθε κατάσταση κακοποίησης το θύμα έχει πάντα ένα μικρό αλλά υπαρκτό μερίδιο ευθύνης (μιλάω για ενήλικες όχι παιδιά) καθώς πάντα υπήρχε κάτι που θα μπορούσε να κάνει ώστε να αποφύγει την κακοποίηση, αν όχι εκείνη τότε την μελλοντική.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 02-06-16 στις 10:40.
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nymphet
H nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H nymphet έγραψε στις 10:36, 02-06-16:

Πιστέυω είναι ορθότερο να αναφερόμαστε σε βία ανεξαρτήτως φύλου.Η βία είναι βία και εναντίον της γυναίκας αλλά και του άντρα.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 11:30, 02-06-16:

Λεμε ναι στη βια αρκει να συναινουν και οι δυο

Σορρυ αλλα δεν μπορω να παρω σοβαρα εν ετει 2016 στο δυτικο κοσμο τετοιο θεμα. Αν σου ασκειται οποιουδηποτε ειδους βια, παιρνεις το καπελακι σου και φευγεις.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 11:32, 02-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer

Σορρυ αλλα δεν μπορω να παρω σοβαρα εν ετει 2016 στο δυτικο κοσμο τετοιο θεμα. Αν σου ασκειται οποιουδηποτε ειδους βια, παιρνεις το καπελακι σου και φευγεις.
Δεν είναι τόσο απλό. Η κακοποίηση δεν είναι αποκλειστικά σωματική, σχεδόν πάντα συνοδεύεται και με ψυχολογική, και είναι πολύ δύσκολο για το θύμα να αποδεχτεί ότι κακοποιείται.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

me.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη me.
Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 293 μηνύματα.

O me. έγραψε στις 14:39, 02-06-16:

βλέπετε, μερικοί άνθρωποι προτιμούν τη δυστυχία από τη μοναξιά...
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,536 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 14:55, 02-06-16:

Οταν υπάρχει ενδοοικογένειακή βία καταγγείλτε το είτε στον Εισαγγελέα είτε σε κάποια αρχή υπερ της ισότητας των δυο φύλων.
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nymphet
H nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H nymphet έγραψε στις 23:12, 02-06-16:

Οι περισσότεροι λέμε εγώ θα έφευγα,σιγά μην κάθομαι να τις τρώω/να ακούω βρισίδια κλπ κλπ.Όμως συνεχώς ακούμε άτομα που τα υπομένουν όλα αυτά και εξακολουθούν να είναι θύματα.Φαντάζομαι δεν είναι τόσο απλό και ξεκάθαρο στο άτομο που βρίσκεται μέσα στην όλη κατάσταση.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 23:32, 02-06-16:

Είναι ξεκάθαρο απλώς το να φύγεις δεν είναι εύκολο. Σημαίνει αφήνεις πίσω σου πολλά πράγματα και χαμένο χρόνο. Πιθανό να υπάρχει και παιδί ενδιάμεσα.

Φυσικά πρέπει να φύγεις, και στην τελική θα είναι καλύτερο και για το παιδί που δεν θα βλέπεις ενδοοικογενειακή βία, αλλά και για εσένα είτε είσαι άντρας είτε γυναίκα που δεν θα υποστείς άλλο αυτό που βιώνεις. Ωστόσο ο νους δεν σκέφτεται πάντα καθαρά και φοβάσαι να κάνεις το οτιδήποτε.
Παράθεση

AnwnymosMeOnoma

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AnwnymosMeOnoma
Ο AnwnymosMeOnoma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O AnwnymosMeOnoma έγραψε στις 02:21, 03-06-16:

Επομένως η λύση όταν είσαι με ένα άτομο που σε κακοποιεί συναισθηματικά, είναι να πεις "τώρα θα δεις σκύλα θα σε χτυπήσω, μία σου και μία μου". Αυτοάμυνα ξέρω γω; Όχι να φύγεις τρέχοντας από ένα τέτοιο παθολογικό περιβάλλον; Πρόσεξε ότι μιλάω για "κακοποίηση", όχι για λέξεις και λόγια που πετάς πάνω στον καβγά και οκ, είναι πιο βαριά απ' ό,τι αν ήσουν ψύχραιμος και τα έλεγες.

Θα σου απαντήσω εγώ στην ερώτηση. Δεν είμαι υπέρ του να σηκώνει κανένας από τους 2 χέρι στην σχέση. Δεν είμαι υπέρ του να σηκώνει κανείς χέρι ενδο-οικογενειακά γενικά (ούτε μεταξύ των συντρόφων, ούτε από τον γονιό προς το παιδί, το δεύτερο με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις). Είμαι σίγουρη ότι ο κάθε άνθρωπος κάποιες φορές έχει τσατιστεί τόσο πολύ που θα ήθελε να κοπανήσει τον άλλον στον τοίχο (και γω έχω εκνευριστεί τόσο), αλλά ο εύκολος τρόπος για να "ταπώσεις" τον άλλον είναι να τον βαρέσεις. Αυτό είναι α)πρωτόγονη αντίδραση και θεωρώ ότι έχουμε εξελιχθεί από τότε που οι Νεάτερνταλ κοπάναγαν τις γυναίκες με το ρόπαλο, και β)λύση που δεν βγάζει πουθενά, εκτός και αν ο στόχος σε κάθε καβγά είναι το manipulative άτομο (άντρας ή γυναίκα) να παίρνει αυτό που θέλει.

Εγώ έχω χωρίσει άνθρωπο που πάνω σε καβγά έκανε την κίνηση και σήκωσε το χέρι. Έμεινε εκεί, δεν χτύπησε, αλλά όπως παραδέχτηκε και ο ίδιος πιο ήρεμος μετά, δεν απείχε πολύ και δεν ήταν σίγουρος ότι την επόμενη φορά δεν θα το έκανε. Και δεν χωρίσαμε επειδή φοβήθηκα για την σωματική μου ακεραιότητα (όπως σύμφωνα με την λογική σου θα υποθέσεις, αφού οι γυναίκες είμαστε "εύθραυστα και αδύναμα πλάσματα"), αλλά γιατί ξεπέρασε ένα όριο εκπολιτισμού που δεν ήμουν διατεθειμένη να ανεχτώ. Και θα περίμενα αν οι ρόλοι ήταν αντίστροφοι εκείνη την ώρα, να έκανε το ίδιο. Οι καβγάδες τα προβλήματα και οι εντάσεις δεν λύνονται με ξύλο. Εκείνη την στιγμή θα φωνάξεις, θα βρίσεις, θα κοπανήσεις ο ίδιος και κανένα έπιπλο για να βγει όλος ο θυμός σου, και μετά θα μαλακώσεις και θα το συζητήσεις. Αν χτυπήσεις τον/την άλλον/η, ο θυμός σου γενικά είναι μη διαχειρίσιμος και αυτό δεν είναι δικαιολογία, είναι feedback για να το δουλέψεις, κατά προτίμηση μακριά από τον/την σύντροφο γιατί μάλλον είναι κι αυτός/η συμπαράγοντας σε όλο αυτό.

Και τώρα μεταξύ μας. Πιστεύεις ότι από τους 100 άντρες που χτυπάνε συστηματικά τις γυναίκες τους, και οι 100 πρώτα έχουν υποστεί συναισθηματική βία για να το κάνουν; Ή απλά βρίσκουν αφορμές (στην αρχή μεγάλες, μετά ακόμα και για τα απλά τύπου το φαγητό είναι κρύο, δεν έχω τσιγάρα, το μωρό κλαίει πολύ δυνατά), και σηκώνουν χέρι;

Και θα κλείσω και γω με μια ερώτηση προς εσένα: Είμαι σίγουρη ότι και στις αντροπαρέες δημιουργούνται εντάσεις και σου 'ρχεται να παίξεις ξύλο. Θα σήκωνες χέρι σε άντρα φίλο σου; Και αν ναι, με την ίδια ευκολία που θα το σήκωνες στην γυναίκα σου;
Λες πολλα, θελω να απαντησω σε πολλα, αλλα βαριεμαι να γραφω ... Κατι πιο αμεσο δεν υπαρχει να μιλησουμε ?
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 544 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 07:05, 03-06-16:

Είναι σωστό αυτό που λες αλλά όχι πλήρως. Όταν αποφασίζεις να φέρεις στον κόσμο παιδιά και επιλέγεις σαν πατέρα/μητέρα τους ένα ακατάλληλο άτομο τότε έχεις πλήρως την ευθύνη των πράξεών σου, καθώς τώρα μεταβιβάζεις αντίστοιχες παθολογικές καταστάσεις στα παιδιά σου που δεν φταίνε σε τίποτα. Συμφωνώ πως η παιδική κακοποίηση έχει πάρα πολύ αρνητικές συνέπειες στην κρίση και την ψυχοσύνθεση ενός ατόμου και γι'αυτό θα πρέπει ο ίδιος να ζητήσει βοήθεια από ειδικούς. Μετά την ενηλικίωση μπορείς να φύγεις από το σπίτι που σε κακοποιούν και τότε αρχίζει και η δική σου ευθύνη πάνω στην κατάσταση.

Σε κάθε κατάσταση κακοποίησης το θύμα έχει πάντα ένα μικρό αλλά υπαρκτό μερίδιο ευθύνης (μιλάω για ενήλικες όχι παιδιά) καθώς πάντα υπήρχε κάτι που θα μπορούσε να κάνει ώστε να αποφύγει την κακοποίηση, αν όχι εκείνη τότε την μελλοντική.
Σκέψου ένα παιδί που από τη μικρότερη πιθανή ηλικία μεγαλώνει σε μια οικογένεια στην οποία δέχεται καθημερινά σωματική κακοποίηση συνοδευόμενη από σχόλια του τύπου "Το κάνω για το καλό σου", "Έτσι θα γίνεις άνθρωπος", "Εσύ φταις, πρέπει να στρώσεις", "Είσαι άχρηστος" κτλ. Αν δεν βρεθεί κάποιος στο οικογενειακό ή σχολικό περιβάλλον του παιδιού να το προστατεύσει, αυτό το άτομο είναι πάρα πολύ πιθανό να φτάσει 18 ετών και να θεωρεί πως η διαπαιδαγώγηση που έλαβε ήταν η σωστή, καθώς ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο παιδί, άχρηστο, ανίκανο κοκ. Τόσο πολύ μπορεί η ψυχολογική βία να διαστρεβλώσει την αντίληψή του.

Έχουμε, επομένως, έναν ενήλικα που είτε πραγματικά δεν μπορεί να αντιληφθεί το πόσο λάθος ήταν οι συνθήκες που μεγάλωσε, είτε το καταννοεί αλλά θεωρεί τον εαυτό του ανίκανο να αντιδράσει (ακούγοντας το "Είσαι άχρηστος" x365 μέρες τον χρόνο το έχει πιστέψει) ή, τέλος, κάποια ερεθίσματα που έλαβε μεγαλώνοντας τον έκαναν να καταλάβει πως μπορεί να ξεφύγει με την κατάλληλη βοήθεια. Δεν μπορούμε να κατηγορούμε κάποιον που ανήκει στην πρώτη ή στη δεύτερη κατηγορία, μόνο και μόνο επειδή είναι ενήλικας. Δεν ενηλικιώθηκε ομαλά, δεν έχει μέσα του ούτε το μικρότερο ψήγμα αυτοπεποίθησης, είναι θύμα.

Δυστυχώς πολλοί απ' αυτούς τους ενήλικες ίσως αναζητήσουν στην μετέπειτα ζωή τους ένα παρόμοιο μοτίβο, καθώς είναι το μοναδικό που γνωρίζουν κι αντιλαμβάνονται ως φυσιολογικό, διαιωνίζοντας αυτή την αρρωστημένη κατάσταση.

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer

Ε ναι, γιατί είναι τόσο εύκολο πράγμα και κανείς δεν έχει να αντιμετωπίσει τόσο ζητήματα επιβίωσης όταν υπάρχει σχέση οικονομικής εξάρτησης όσο και την κοινωνική κατακραυγή (σε κλειστές κοινωνίες ή και μέσα στην ίδια την οικογένεια).

Σόρρυ αλλά εν έτει 2016 σε γυάλα ζεις;

Χαίρομαι που δεν έχετε βιώσει κακοποιητικές καταστάσεις, κάτι που φαίνεται απ' την άνεση με την οποία απαντάτε, αλλά θλίβομαι που μένετε στην επιφάνεια κατηγορώντας το θύμα "που δεν πήρε το καπελάκι του να φύγει".
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 08:55, 03-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Σκέψου ένα παιδί που από τη μικρότερη πιθανή ηλικία μεγαλώνει σε μια οικογένεια στην οποία δέχεται καθημερινά σωματική κακοποίηση συνοδευόμενη από σχόλια του τύπου "Το κάνω για το καλό σου", "Έτσι θα γίνεις άνθρωπος", "Εσύ φταις, πρέπει να στρώσεις", "Είσαι άχρηστος" κτλ. Αν δεν βρεθεί κάποιος στο οικογενειακό ή σχολικό περιβάλλον του παιδιού να το προστατεύσει, αυτό το άτομο είναι πάρα πολύ πιθανό να φτάσει 18 ετών και να θεωρεί πως η διαπαιδαγώγηση που έλαβε ήταν η σωστή, καθώς ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο παιδί, άχρηστο, ανίκανο κοκ. Τόσο πολύ μπορεί η ψυχολογική βία να διαστρεβλώσει την αντίληψή του.

Έχουμε, επομένως, έναν ενήλικα που είτε πραγματικά δεν μπορεί να αντιληφθεί το πόσο λάθος ήταν οι συνθήκες που μεγάλωσε, είτε το καταννοεί αλλά θεωρεί τον εαυτό του ανίκανο να αντιδράσει (ακούγοντας το "Είσαι άχρηστος" x365 μέρες τον χρόνο το έχει πιστέψει) ή, τέλος, κάποια ερεθίσματα που έλαβε μεγαλώνοντας τον έκαναν να καταλάβει πως μπορεί να ξεφύγει με την κατάλληλη βοήθεια. Δεν μπορούμε να κατηγορούμε κάποιον που ανήκει στην πρώτη ή στη δεύτερη κατηγορία, μόνο και μόνο επειδή είναι ενήλικας. Δεν ενηλικιώθηκε ομαλά, δεν έχει μέσα του ούτε το μικρότερο ψήγμα αυτοπεποίθησης, είναι θύμα.

Δυστυχώς πολλοί απ' αυτούς τους ενήλικες ίσως αναζητήσουν στην μετέπειτα ζωή τους ένα παρόμοιο μοτίβο, καθώς είναι το μοναδικό που γνωρίζουν κι αντιλαμβάνονται ως φυσιολογικό, διαιωνίζοντας αυτή την αρρωστημένη κατάσταση.
Δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά παραπάνω περιγράφεις λίγο πολύ την παιδική ηλικία του Χίτλερ. Ο πατέρας του, του έκανε όλα τα παραπάνω που περιγράφεις συν του ότι τον είχε δείρει μέχρι να πέσει σε κόμμα τρεις φορές. Αυτό όμως σημαίνει σύμφωνα με τα λεγόμενά σου πως δεν ο Χίτλερ δεν είχε την ευθύνη των πράξεών γιατί απλά ακολουθούσε το διεστραμμένο μοτίβο που του επιβλήθηκε μικρός?

Σε όσο άθλιες συνθήκες και να έχεις μεγαλώσει έχεις την πλήρη ευθύνη των πράξεών σου όταν αυτές επηρεάζουν τρίτα άτομα όπως παιδιά. Γι'αυτό και για να γυρίσουμε στην αρχική θέση, επιμένω πως όταν μια γυναίκα επιλέγει να κάνει παιδιά με έναν άντρα που την/τα κακοποιεί έχει πλήρη ευθύνη για τις πράξεις της. Τα ίδια ισχύουν και για τους άντρες.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 09:25, 03-06-16:

Λες πολλα, θελω να απαντησω σε πολλα, αλλα βαριεμαι να γραφω ... Κατι πιο αμεσο δεν υπαρχει να μιλησουμε ?
Όχι, γιατί δεν θα απαντήσεις για να τα ακούσω ή να τα δω μόνο εγώ, εφόσον είσαι σε φόρουμ.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Lancelot

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους