Κεριά: Ιδέες και χρήσεις

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Κερια λοιπον...τοσες πολλες χρησεις.
Ενας απο τους πολλους συμβολισμους τους στην εκκλησια ειναι οτι καθηστουν τις ψυχες μας ευπλαστες αφου χαραζονται με μεγαλη ευκολια.
Τα αρωματικα κερια προσδιδουν ρομαντικη, ευχαριστη ατμοσφαιρα..
Επισης χρησιμοποιουντα και στη βιομηχανία καλλυντικών στις κρέμες προσώπου και σώματος, στα αντιηλιακά λάδια, σε οδοντόπαστες κλπ...
Ακομα και στη ιατρικη για την παρασκευη φαρμακων!
Εγω προσωπικα λατρευω τα κερια και ιδιαιτερα τα αρωματικα το φως και η αισθηση που δημιουργουν στο χωρο ειναι αναντικαταστατη...Εγω μικρη βουτουσα τα δαχτυλα μου στο λιωμενο κερι και εφτιαχνα μικρα καλουπακια(
<<πεταλα κεριου τα αποκαλουσα>>).Επισης παντα πριν σβησω τα κερια της τουρτας με πιανει μελαγχολια για το ποσο γρηγορα μεγαλωνω:wall:..Οταν εχει διακοπη ρευματος ειναι η καλυτερη λυση:κερια αναμενα παντου και ολη η οικογενεια μαζεμενη στο σαλονι με τα μικρα να γκρινιαζουν...παλι καλα για λιγο!
Εσεις τα χρησιμοποιειτε απλα για διακοσμηση;Ποιος ο ρολος τους στην καθημερινη σας ζωη;Να λοιπον ενα θεμα αρκετα ελευθερο, ενα θεμα αφιερωμενο στα κερια:)
Σημειωση:το θεμα προηλθε απο μα συνομηλια με τη Sofia Loony
Κεριά

Του μέλλοντος οι μέρες στέκοντ' εμπροστά μας
σα μιά σειρά κεράκια αναμένα -
χρυσά, ζεστά, και ζωηρά κεράκια.
Οι περασμένες μέρες πίσω μένουν,
μια θλιβερή γραμμή κεριών σβησμένων·
τα πιο κοντά βγάζουν καπνόν ακόμη,
κρύα κεριά, λιωμένα, και κυρτά.
Δεν θέλω να τα βλέπω· με λυπεί η μορφή των,
και με λυπεί το πρώτο φως των να θυμούμαι.
Εμπρός κυττάζω τ' αναμένα μου κεριά.
Δεν θέλω να γυρίσω να μη διω και φρίξω
τι γρήγορα που η σκοτεινή γραμμή μακραίνει,
τι γρήγορα που τα σβυστά κεριά πληθαίνουν.


Κωνσταντίνος Π. Καβάφης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Δεν έγραψες για όταν γίνεται διακοπή ρεύματος. :P
Επίσης μόλις λιώσει το κερί το σβήνεις και πρίν στερεοποιηθεί ξανά βάζεις τα δάχτυλα σου. :D Μετά στεγνώνει πάνω στα δάχτυλα και γίνονται καλουπάκια κεριών σε σχήμα δαχτύλου. :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Θα ανάψω κερί στη εκκλησία να γίνετε καλά, είναι κι αυτό μια χρήση :P

Όχι ντάξει, περα απο τη πλάκα, καλά τα κεριά. Είχε τύχει να πάρω ένα που λόγω του θερμού αέρα που έβγαζε κινούσε μία δομή απο πάνω του τύπου carousel.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Θα ανάψω κερί στη εκκλησία να γίνετε καλά, είναι κι αυτό μια χρήση :P

Όχι ντάξει, καλά τα κεριά. Είχε τύχει να πάρω ένα που λόγω του θερμού αέρα που έβγαζε κινούσε μία δομή απο πάνω του τύπου carousel.

1) Εσύ να γίνεις καλά εμείς θα ανάψουμε η μία για την άλλη να σκάσεις. :clapup:
2) Πλάκα κάνεις! Πες μου από που θέλω κι εγωωωωωωωωω:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Τα λατρεύω! με χαλαρώνουν πολύ..
είχα πολλά κεριά -δώρα, η και διάφορα που αγόρασα μόνη μου.. απλά πάντα λυπόμουν να τα ανάψω για να μην χαλάσουν..

ώσπου μια μερα θυμήθηκα οτι όταν ήμουν μικρή είχα πολλά χρωματιστά μολύβια τα οποία δεν χρησιμοποιούσα γιατί λυπόμουν να τα να ξύσω και μου τελειώσουν (τα οποία έχω μεχρι σήμερα) και σκέφτηκα πόσο χαζό είναι αυτό! το κάθε αντικείμενο πρέπει να τα χρησιμοποιούμε αλλιώς χάνει την αξιά του.. έτσι και με τα κεριά..και απο εκείνη τη μέρα τα ανάβω συνεχεια και μαρέσει να τα χαζεύω να λιώνουν..
και αφου λιώσουν δεν τα πετάω. τα κρατάω και όταν μαζευτούν πολλά,θα φτιάξω απο αυτά καινούριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
επισης ειναι ωραιο οταν λιωνει τα βουτας τα δαχτυλα σου στο κερι και μετα να στεγνωνει και να το βγαζεις ...το αγαπημενο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Πρίν λίγο έφτιαξα μόνη μου ένα κερί. Είμαι περήφανη!!! 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Πρίν λίγο έφτιαξα μόνη μου ένα κερί. Είμαι περήφανη!!! 8)

σοφάκι, τι έβαλες μέσα? κλωστή? ή κάτι ειδικό? σκεφτόμουν οτι με κλωστή θα καεί αμέσως (όοοοταν φτιάξω και εγώ κάποια στιγμή)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Αγόρασα από τον θείο μου που έχει μαγαζί με τέτοια είδη ειδικό φιτίλι. Όντως με κλωστή θα καεί αμέσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianaannou

Νεοφερμένος

Η marianaannou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το ειδικό φιτίλι ειναι πολυ καλο και οικονομικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Το ξέρω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μ'αρέσουν, ηρεμούν την ατμόσφαιρα. Μικρή ήμουν πυρομανής. Οπου φωτιά, εγώ εκεί. Μ'αρέσουν ολα τα είδη.
Οσο για τα κεράκια σου που σβήνεις στα 15 σου και στεναχωριέσαι, εμείς οι μεγαλύτεροι τι πρέπει να πούμε; :hmm: Προσοχή ειδικά τη νύχτα να τα σβήνεις γιατί καλή η ρομαντζάδα αλλά σε θέλεις ζωντανή:P

Ωχ:worry: σα ν'ακούω μεγαλύτερους, όταν τα λέγανε σε μενα στα 15 μου
Ανησυχώ:hmm:

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Κακό είναι να τα αφήνουμε αναμένα την νύχτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δοκιμαστε μελισσοκερια, εχουν ιδιετερη μυρωδια. Σε αλλους αρεσει και σε αλλους οχι, οποτε δεν σας λεω αν ειναι ωραια η οχι:P Κρατανε και περισσοτερο απο τα παραφυνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top