Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,944 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,557 μηνύματα σε 95,607 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 483 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Υγιεινή διατροφή

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BrokenHeart
Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 17:43, 07-11-07:

Πίστευω ότι αυτό το thread θα μας βοηθήσει πολύ στο να μάθουμε κάποια πράγματα σχετικά με το τί πρέπει να τρώμε τακτικά, και τί να αποφεύγουμε. Επίσης μπορούμε να απαντάμε σε πιθανές απορίες!

Ξεκινώ εγώ λοιπόν. Έχω δύο απορίες. 1)Το κάλιο σε ποιες τροφές το συναντάμε;
2)Η κέτσαπ και η μαγιονέζα πρέπει να αποφεύγονται;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shaman
Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O shaman έγραψε στις 17:53, 07-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από BrokenHeart
. 1)Το κάλιο σε ποιες τροφές το συναντάμε;
Το κάλιο ή η Κάλλια σε νοιάζει εσένα? Ξες εσύ... χοχο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:05, 07-11-07:

http://www.food-info.net/gr/min/potassium.htm

Η μαγιονέζα είναι λίπος. Με λίγα χημικά και περιττές ζάχαρες, αλλα είναι σαν το βούτυρο ένα πράγμα. Κοινώς λιπαρά και χοληστερίνη. Η ketchup δεν είναι ο,τι πιο φυσικό, αλλα λίγη δε βλάπτει.

Ψάξε σε σελίδες, όπως:

www.iatronet.gr
www.diatrofi.gr
http://health.in.gr

Ειδικά στην πρώτη γραφουν (και απαντούν σε ερωτήσεις μελών) γιατροί και διατροφολόγοι.

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 15:01, 08-11-07:

Οπότε, μαγιονέζα κομμένη. Όσο αναφορά τη μουστάρδα, τί παίζεται; Νομίζω πως δεν είναι και τόσο ανθιγιεινή....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:20, 08-11-07:

Καθόλου ανθυγιεινή δεν είναι! Η μουστάρδα είναι μπαχαρικό, και μπορείς να trws όσο θες. Όλα με metro βεβαια, αλλα γενικά τα μπαχαρικά (πχ ρίγανη, μαϊντανός) είναι πολύ υγιεινά! Βεβαια υπάρχουν κάποιες μουστάρδες με λίγα λιπαρά, η με ανάμιξη μαγιονέζας, αλλα αυτό το βλέπεις. Πχ η κλασική κίτρινη Heinz, είναι σκέτη!

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 21:26, 08-11-07:

Το χειρότερο με τη μαγιονέζα δεν είναι τα λίπη αλλά τα συντηρητικά και οι χρωστικές. Με λίγη εξάσκηση μπορείς να μάθεις να φτιάχνεις μία σπιτική μαγιονέζα και 1-2 κουταλάκια του γλυκού μέρα παρά μέρα δε νομίζω να βλάπτουν.Και η κετσαπ και αυτή με μέτρο και όπου μπορείς καλό είναι να βάζεις σάλτσα φρέσκιας ντομάτας αντί για κετσαπ.

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

H soydelsur έγραψε στις 21:28, 08-11-07:

Ουπς..σορρυ είσαι μόνο 15.
Αστο, μικρός είσαι δεν είναι ανάγκη να περνάς την ώρα σου φτιάχνοντας μαγιονέζα..

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,877 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 00:29, 09-11-07:

Εγω παιδια ενα ξερω... cheese του ευρο με το κιλο!...
Και δεν πα να λενε οτι θελουν διατροφολογοι κλπ....

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:59, 09-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Εγω παιδια ενα ξερω... cheese του ευρο με το κιλο!...
Και δεν πα να λενε οτι θελουν διατροφολογοι κλπ....

δες πρώτα το super size me, και μετά τα ξαναλέμε

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

O BrokenHeart έγραψε στις 11:17, 09-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από soydelsur
Ουπς..σορρυ είσαι μόνο 15.
Αστο, μικρός είσαι δεν είναι ανάγκη να περνάς την ώρα σου φτιάχνοντας μαγιονέζα..
E και; Αυτο σημαίνει ότι είμαι ανίκανος να φτιάξω;

Αρχική Δημοσίευση από dooo
δες πρώτα το super size me, και μετά τα ξαναλέμε
Ναι, έχω ακούσει πολλά για αυτήν την ταινία(σαν ντοκυμαντερ-ντοκουμεντο είναι). Δυστυχώς, δεν την έχω δει. Πρέπει να την νοικιάσω for sure.

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 11:19, 09-11-07:

E και; Αυτο σημαίνει ότι είμαι ανίκανος να φτιάξω;
νομιζω οτι αυτο που ειπε ηταν οτι στα 15 σου εχεις πολυ καλυτερα πραγματα να κανεις απ'το να καθεσαι να φτιαχνεις μαγιονεζα.. οχι οτι εισαι ανικανος..

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

O BrokenHeart έγραψε στις 11:23, 09-11-07:

Α οκ τότε. Συγγνώμη που παρεξήγησα, αλλά και πάλι ήμουν καλοπροαίρετος.

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

H soydelsur έγραψε στις 11:27, 09-11-07:

Χεχε το evouli μπήκε στο νόημα αλλά αν έχεις εσύ μεράκι να ασχοληθείς τιμή σου και καμάρι σου!!!

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

O BrokenHeart έγραψε στις 11:46, 09-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από soydelsur
Χεχε το evouli μπήκε στο νόημα αλλά αν έχεις εσύ μεράκι να ασχοληθείς τιμή σου και καμάρι σου!!!
Nαι, όντως δεν έχω μεράκι να κάθομαι να φτιάχνω μαγιονέζες. Ειλικρινά, το μόνο που ξέρω να φτιάχνω είναι τοστ και αυγά! Γι'αυτό αν θέλετε, ελάτε να σας κάνω το τραπέζι. Θα έχει ποικιλία

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

O BrokenHeart έγραψε στις 14:25, 23-11-07:

Τί ακριβώς προσφέρει το γάλα; Πέρα από το ότι σκληραίνει τα κόκαλα και αυξάνει την μάζα τους, υπάρχει κάτι άλλο το οποίο κάνει; Αληθεύει ότι αυξάνει την μάζα των μυών και τους σκληραίνει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 14:30, 23-11-07:

Γενικά θεωρώ οτι το γάλα ευνοεί τον οργανισμό μας.
Π.χ. Εγώ περνάω διάφορες φάσεις, μπορεί να πίνω γάλα μια-δύο φορές τη μέρα, μπορεί και καθόλου. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι τις περιόδους που πίνω γάλα, δεν έχω τόσο συχνά πόνους στο στομάχι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

O BrokenHeart έγραψε στις 15:09, 23-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
τις περιόδους που πίνω γάλα, δεν έχω τόσο συχνά πόνους στο στομάχι.
Πολύ σωστή παρατήρηση Το ασβέστιο βοηθά στην λειτουργία της πέψης. Μόλις τώρα το διάβασα.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν βοηθά το μυϊκό σύστημα... Anyone?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:12, 23-11-07:

Τί ακριβώς προσφέρει το γάλα; Πέρα από το ότι σκληραίνει τα κόκαλα και αυξάνει την μάζα τους, υπάρχει κάτι άλλο το οποίο κάνει; Αληθεύει ότι αυξάνει την μάζα των μυών και τους σκληραίνει;
μάλλον πρέπει να πλακωθείς στους κοιλιακούς κι όχι στο γάλα

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 17:35, 23-11-07:

Μιας κ έχω χαμηλό σίδηρο...ξέρει κανείς τους σωστούς συνδυασμούς τροφών που μας δυναμώνουν (εκτός από τις κονσέρβες σπανάκι του ποπάϊ) ? Οκ, γνωρίζω για το συκώτι, το κόκκινο κρέας κ τα πράσινα λαχανικά. Αλλά μήπως κάποιος γνωρίζει κ κανένα άλλο κόλπο που μου διαφεύγει?

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

O BrokenHeart έγραψε στις 17:39, 23-11-07:

Ορίστε, για τον σίδηρο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BrokenHeart : 23-11-07 στις 17:49.
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 17:51, 23-11-07:

@ Niyia τροφές πλούσιες σε σίδηρο:

κυδωνια, στρειδια , μυδια
συκωτι
φυστικια αιγίνης, αμυγδαλα
σουσαμι
κακαο σκονη
πικλες καυτερες
μαιντανος
ροδακινα, βερυκοκα,συκα
φασολια μαυροματικα
μουσλι
σαρδέλες
ρέγγα
σπανακι
ψωμι ολικης αλεσεως
και φυσικα το κρεας, κυριως μοσχάρι

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:54, 04-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
@ Niyia τροφές πλούσιες σε σίδηρο:

κυδωνια, στρειδια , μυδια
συκωτι
φυστικια αιγίνης, αμυγδαλα
σουσαμι
κακαο σκονη
πικλες καυτερες
μαιντανος
ροδακινα, βερυκοκα,συκα
φασολια μαυροματικα
μουσλι
σαρδέλες
ρέγγα
σπανακι
ψωμι ολικης αλεσεως
και φυσικα το κρεας, κυριως μοσχάρι
Κατα προτιμηση, βαλτα ολα σε ενα σαντουιτσακι και εισαι ετοιμη.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 10:32, 04-12-07:

Πίστευω ότι αυτό το thread θα μας βοηθήσει πολύ στο να μάθουμε κάποια πράγματα σχετικά με το τί πρέπει να τρώμε τακτικά, και τί να αποφεύγουμε. Επίσης μπορούμε να απαντάμε σε πιθανές απορίες!

Ξεκινώ εγώ λοιπόν. Έχω δύο απορίες. 1)Το κάλιο σε ποιες τροφές το συναντάμε;
2)Η κέτσαπ και η μαγιονέζα πρέπει να αποφεύγονται;

το καλιο περιεχεται σε ολα τα λαχανικα που προερχονται απ τη γη.
δλδ μεγαλες ποσοτητες καλιου εχει η μπανανα η πατατα το σπανακι οι φακες, τα φρουτα σε μικροτερες ποσοτητες και γενικα τα σαλατοειδη.
γιατι παιδακι μου σε ενδιαφερει το καλιο; δεν θελεις να παιρνεις πολυ; ισα ισα ειναι καλο για τον οργανισμο απλα σε περιπτωσεις υπολειτουργιας των νεφρων το καλιο δεν αποβαλλεται επαρκως με αποτελεσμα υπερκαλιαιμια που μπορει να προκαλεσει ακομη και ανακοπη εσυ δεν νομιζω να αντιμετωπιζεις τετοιο προβλημα οποτε μην ανησυχεις για το καλιο.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,644 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:21, 04-12-07:

Να προσθέσω τις ντοματούλες για βιταμίνη Κ.
Βοηθά ιδιαίτερα στην πήξη του αίματος - σε περίπτωση πληγής πχ.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tofugirl
H tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H tofugirl έγραψε στις 21:20, 15-12-07:

Οπότε, μαγιονέζα κομμένη.

Όχι απαραίτητα...αν τη φτιάξεις μόνη σου
Συνταγή εδώ
(με πολύ λιγότερα λιπαρά και χωρίς χημείες).

Παράθεση

anna_33

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna_33
H anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H anna_33 έγραψε στις 23:44, 21-12-07:

Πολύ σωστή παρατήρηση Το ασβέστιο βοηθά στην λειτουργία της πέψης. Μόλις τώρα το διάβασα.

Το σιγουρο ειναι οτι βοηθαει στην αναπτυξη των οστων, κι εσυ ειδικα στην ηλικια σου το χρειαζεσαι σιγουρα!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:51, 21-12-07:

Η μυικη συστολη για να γινει χρειαζεται και ιοντα ασβεστιου. Απο αυτην την αποψη, χρειαζεται.

Παράθεση

Teo21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Teo21
Ο Teo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Teo21 έγραψε στις 13:10, 27-04-09:

Να ξέρεις γενικά ότι πιο πολύεπεξεργασμένο από ανθρώπινο παράγοντα τόσο πιο ανθυγιεινό και δύσπεπτο είναι για το σώμα μας,έτσι πρέπει να αφαιρούμε τέτοιου είδους σκευάσματα από την διατροφή μας και να προσθέτουμε υγιεινές συνταγές.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 27-04-09 στις 13:34. Αιτία: Αφαιρέθηκε κείμενο που παραβίαζε τους όρους χρήσης
Παράθεση

Theo22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Theo22
Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O Theo22 έγραψε στις 20:26, 06-04-14:

Κανω γυμναστικη εδω και 5 μηνες στο σπιτι και εχω καταφερει να χασω καποιο λιπος απο την κοιλια μου αλλα επειδη δεν κανω σωστη διατροφη γυρναω παλι στο μηδεν..κανω 200 κοιλιακους καθε μερα χωρις να εχω αποτελεσμα...το απογευμα για παραδειγμα αμα πεινασω τρωω ενα κρουασαν το οποιο δν μου δινει τπτ ειναι αχρηστο...με τι μπορω να αντικαταστησω τα αχρηστα φαγητα ετσι ωστε να παιρνω και την ενεργεια που χρειαζομαι και χωρις να αυξανεται το λιπος μου?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 20:48, 06-04-14:

Kαλησπέρα Theoo22. Αντι για κρουασαν και αλλες κακες τροφες φαε ενα φρουτο π.χ. ενα μηλο. ειναι και πιο χορταστικο απο ενα κρουασαν. δευτερον, ξεκινα την αεροβια ασκηση και πανε καθημερινα για τρεξιμο. στην αρχη σε χαλαρους ρυθμους και μετα αυξανε συνεχως. τρωγε σαλατες και γενικα κανε μια καλη διατροφη και παντα προσεχε οι μεριδες σου να μην ειναι πολυ μεγαλες και να τρως ανα τακτα χρονικα διαστηματα μικρα γευματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tasos09
Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Tasos09 έγραψε στις 21:09, 06-04-14:

Αρχικά οι κοιλιακοί που κάνεις δε σχετίζονται (άμεσα) με την καύση λίπους στην κοιλιά.
Να αποφεύγεις τροφές με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, καθώς σε κάνουν να πεινάς γρηγορότερα και να συμπεριλαμβάνεις κάποια πηγή πρωτείνης σε κάθε γεύμα.
Στο θέμα της γυμναστικής, η αερόβια είναι καλή, αλλά δεν αρκεί. Ειδικά όταν πρόκειται για διατήρηση βάρους χρειάζεται να εισάγεις ασκήσεις με βάρη στις προπονήσεις σου.
Καλό είναι να μετράς, στο περίπου, θερμίδες που παίρνεις και θερμίδες που καις για να βλέπεις που περίπου βρίσκεσαι.

Παράθεση

Theo22

Νεοφερμένος

O Theo22 έγραψε στις 21:39, 06-04-14:

το ξερω οτι δεν σχετιζονται αμεσα με την καυση λιπους επαιζα 10 χρονια μπαλα και πριν 3 χρονια σταματησα και μου εχουν μεινει λιγο οι 4 πανω κοιλιακοι απλως δεν μπορω να χασω τα ''ψωμακια'' στην κοιλια μου!!

Παράθεση

Takis2013

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Takis2013
Ο Takis2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Takis2013 έγραψε στις 23:51, 06-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Theo22
Κανω γυμναστικη εδω και 5 μηνες στο σπιτι και εχω καταφερει να χασω καποιο λιπος απο την κοιλια μου αλλα επειδη δεν κανω σωστη διατροφη γυρναω παλι στο μηδεν..κανω 200 κοιλιακους καθε μερα χωρις να εχω αποτελεσμα...το απογευμα για παραδειγμα αμα πεινασω τρωω ενα κρουασαν το οποιο δν μου δινει τπτ ειναι αχρηστο...με τι μπορω να αντικαταστησω τα αχρηστα φαγητα ετσι ωστε να παιρνω και την ενεργεια που χρειαζομαι και χωρις να αυξανεται το λιπος μου?
Φίλε Theo, άρχισε να μετράς θερμίδες. Ένα κρουασάν ισούται με ένα γεύμα! Τα φρούτα και τα λαχανικά θα σε βοηθήσουν πολύ, αλλά πρόσεχε (ειδιαίτερα στις σαλάτες) την ποσότητα του λαδιού! Αν δεν καταφέρεις να διώξεις το λίπος απο την κοιλιά (μείωση θερμίδων και έντονη δραστηριότητα) και 1.000.000 κοιλιακούς να κάνεις δεν πρόκειται να τους δει ΚΑΝΕΝΑΣ!

Παράθεση

Theo22

Νεοφερμένος

O Theo22 έγραψε στις 12:46, 28-05-14:

Εχω ξεκινησει εδω και 1,5 μηνα γυμναστηριο (πηγαινω το πρωι) και επειδη αρχιζω και ανεβαζω κιλα ζαλιζομαι και νιωθω κουρασμενος..τι πρεπει να τρωω το πρωι ετσι ωστε να παιρνω την ενεργεια που χρειαζομαι..

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,557 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 13:00, 28-05-14:

Σπανάκι

Παράθεση

quintana

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη quintana
Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 207 μηνύματα.

O quintana έγραψε στις 15:40, 28-05-14:

αν εισαι ημμυ το δεν εχω ενεργεια σημαινει εχω πληροφορικη

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 536 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 16:49, 28-05-14:

Στους 3 μηνες θα συνηθησει το σωμα σου δωσε χρονο λιγο

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:00, 26-12-14:

Καταρχάς, θεωρώ ότι οι κυριότεροι εχθροί της υγείας είναι: το αλάτι, η ζάχαρη, το λευκό αλεύρι, τα συντηρημένα τρόφιμα και τα ζωικά λίπη.
Τα υγιεινότερα υποκατάστατα ζάχαρης είναι: η στέβια, αγάβη (μοιάζει στην υφή με το μέλι και έχει γεύση σιροπιού καραμέλας), το σιρόπι σφενδάμου (μοιάζει στην υφή με το σιρόπι της μελάσας κι έχει επίσης γεύση σιροπιού καραμέλας), το μέλι και η φρουκτόζη. Οι εν λόγω γλυκαντικές ουσίες είναι φυτικές, αποτελούν υδατάνθρακες βραδείας καύσεως και είναι περισσότερο αφομοιώσιμες και φιλικές προς τον οργανισμό σε σχέση με τη λευκή ζάχαρη. Επίσης, έχουν χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη. Η μαύρη και η καστανή ζάχαρη είναι λίγο καλύτερες από τη λευκή. Ωστόσο, έχουν κι αυτές πολύ υψηλό γλυκαιμικό δείκτη. Επίσης, τα σύνθετα υποκατάστατα ζάχαρης (ασπαρτάμη -αρκετά αμφιλεγόμενη-, ζαχαρίνη, κυκλαμικό οξύ κ.ά.) καλό είναι να αποφεύγονται, γιατί έχουν υποστεί μεγάλη επεξεργασία και περιέχουν χημικά πρόσθετα επικίνδυνα για την υγεία.
Υπάρχουν μάλιστα υγιεινές λιχουδιές, όπως γλυκό κουταλιού περγαμόντο με σιρόπι αγάβης, κομπόστα ροδάκινο με φρουκτόζη, κομπόστα ανανάς στο φυσικό του ζωμό, μαρμελάδες, καραμέλες και σοκολάτες με στέβια. Κάποια ζαχαροπλαστεία επίσης φτιάχνουν και γλυκά με στέβια.
Ακόμα και όσοι/ες δεν κάνουμε δίαιτα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν έχουμε να κερδίσουμε κάτι από τη ζάχαρη και πρέπει να στρεφόμαστε στα υγιεινά της υποκατάστατα, δεδομένου ότι υπάρχει ποικιλία γευστικών και οικονομικών εδεσμάτων, για να ξελιγουριάσουμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 16:49, 15-03-15:

Χαιρετώ σας!

Ανοίγω το θέμα για να μπορούμε να συζητήσουμε περί σωστής τροφής.

Αν προσέχετε, τι προτιμάτε συνήθως να τρώτε, ποιες τροφές ξέρετε που κάνουν καλό, έχουν καλή ενέργεια, και αν προσέχετε τις θερμίδες ή την ενέργεια που δίνει κάποια τροφή.

Δεν μιλάω απαραίτητα για δίαιτα, αλλά κυρίως σαν γενικότερη νοοτροπία. ^^

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:05, 15-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Devina
Ανοίγω το θέμα για να μπορούμε να συζητήσουμε περί σωστής τροφής. Αν προσέχετε, τι προτιμάτε συνήθως να τρώτε, ποιες τροφές ξέρετε που κάνουν καλό, έχουν καλή ενέργεια, και αν προσέχετε τις θερμίδες ή την ενέργεια που δίνει κάποια τροφή.
Είμαι το παράδειγμά σου προς πλήρη αποφυγή. Δεν προσέχω καθόλου τη διατροφή μου και τρώω ότι να'ναι αρκεί να μου αρέσει. Σουβλάκια, πίτσες, ακόμα και τα "βρώμικα" αποτελούν βασικά συστατικά της διατροφής μου. Στα γλυκά και τα παγωτά δεν έχω φρένο. Ποτέ δεν σκέφτομαι θερμίδες, χοληστερίνες και αν αυτά που τρώω κάνουν καλό. Από ποσότητα όση με ευχαριστεί. Η Coca-Cola είναι το αγαπημένο μου αναψυκτικό. Πίνω πολλούς καφέδες και είμαι φανατικός καπνιστής.

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 15-03-15 στις 23:12. Αιτία: Ξέχασα τις κόκες-κώλες.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 922 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 21:05, 15-03-15:

Ειναι απλο. Αποφευγεις ολα τα επεξεργασμενα τροφιμα. Προτιμας παντα φρεσκα και βιολογικα αν ειναι δυνατον. Προσπαθησε επισης να περιορισεις την προσληψη ζαχαρης απο χυμους, γλυκα και αναψυκτικα.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,663 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:57, 15-03-15:

Τι φάάάάάάσηηη με τους άντρες που τρώνε ΤΟΣΟΟΟ πολύ και δε παχαίνουν; I mean COMONNNNNNNNNNN είναι άδικο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:04, 15-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Είμαι το παράδειγμά σου προς πλήρη αποφυγή. Δεν προσέχω καθόλου τη διατροφή μου και τρώω ότι να'ναι αρκεί να μου αρέσει. Σουβλάκια, πίτσες, ακόμα και τα "βρώμικα" αποτελούν βασικά συστατικά της διατροφής μου. Στα γλυκά και τα παγωτά δεν έχω φρένο. Ποτέ δεν σκέφτομαι θερμίδες, χοληστερίνες και αν αυτά που τρώω κάνουν καλό. Από ποσότητα όση με ευχαριστεί. Πίνω πολλούς καφέδες και είμαι φανατικός καπνιστής.
Μην συνεχίζεις άλλο, σοκάρομαι. Παρ' όλα αυτά τη μοναδίτσα θα σου τη βάλω για το οξύ και εύστοχο χιούμορ σου. Ελπίζω να είναι μόνο χιούμορ και όχι η πραγματικότητα.
Τώρα βέβαια, αν σου πω τις δικές μου συνήθειες, ίσως σοκαριστείς κι εσύ μ' εμένα. Εγώ δεν πίνω ποτέ αλκοόλ και αναψυκτικά. Τρώω πολλά φρούτα, λαχανικά, όσπρια, μόνο δημητριακά ολικής άλεσης, μόνο ανάλατα τυριά, άπαχο κρέας (βραστά κυρίως), ψάρια(βραστά κυρίως) και ανάλατους ξηρούς καρπούς. Ως γλυκαντική ουσία χρησιμοποιώ μέλι, φρουκτόζη, αγάβη, σφένδαμο και στέβια και πίνω ρεβιθοκαφέ.
Δεν κάνω καμιά δίαιτα, απλώς με ενδιαφέρει η πρόληψη.
Θα μου πεις μικρή είμαι ακόμα, αλλά δεν πειράζει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 15-03-15 στις 23:11.
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 922 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 23:13, 15-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Τι φάάάάάάσηηη με τους άντρες που τρώνε ΤΟΣΟΟΟ πολύ και δε παχαίνουν; I mean COMONNNNNNNNNNN είναι άδικο.
μη το λες... υπαρχουν πολλοι που παχαινουν εξισου ευκολα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:29, 16-03-15:

Αν παχαινουν λεει?? Κανουν μια μπακα ως απεναντι χωρις να το καταλαβουν.
Και μετα τρεχατε ποδαρακια μου
Απλως οι αντρες κανουν μεγαλυτερες καυσεις λιπους και δεν εχουν θεματα τοσο εμφανη οπως κυτταριτιδα, ραγαδες κοκ. που εμεις στην σκεψη τους μας πιανει ταση λιποθυμιας

Ερχεται καλοκαιρακι να σας θυμισω! Ωρα να ομορφυνουμε τις παραλιες γι αυτο προσεχουμε απο δω κ στο εξης!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 16-03-15 στις 11:33.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 17:21, 16-03-15:

Nαι, έχεις δίκιο. Ταιριάζει ιδανικά με το σάντουιτς. Αντί για μαρούλι βάζεις ένα φύλλο σπανάκι.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:59, 16-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Nαι, έχεις δίκιο. Ταιριάζει ιδανικά με το σάντουιτς. Αντί για μαρούλι βάζεις ένα φύλλο σπανάκι.

Πλακα θα κανεις μαλλον!
Αηδια ρε συ! Εγω δε θατρωγα σαντουιτσ με σπανακι, προτιμω το μαρουλακι παντως

Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 06:22, 17-03-15:

Εμενα μου αρεσει πολυ με σπανακι! Βαζω πολλες φορες και αλλα λαχανικα, πχ ροκα, kale, ψιλοκομμενο λαχανο, και κατι αλλα πρασινα λαχανικα που μοιαζουν με σπανακι αλλα δεν ξερω πως λεγονται.

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 14:26, 17-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess
Μεγάλη φάση πραγματικά με μένα συμβαίνει το εντελώς αντίθετο γι'αυτό είχα την γνώμη οτι οι γυναίκες τρώνε πολύ χωρίς να παχαίνουν.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:33, 17-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Zithos
Μεγάλη φάση πραγματικά με μένα συμβαίνει το εντελώς αντίθετο γι'αυτό είχα την γνώμη οτι οι γυναίκες τρώνε πολύ χωρίς να παχαίνουν.
Ε οχι δα! Πρωτη φορα το ακουω αυτο!!

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Εμενα μου αρεσει πολυ με σπανακι! Βαζω πολλες φορες και αλλα λαχανικα, πχ ροκα, kale, ψιλοκομμενο λαχανο, και κατι αλλα πρασινα λαχανικα που μοιαζουν με σπανακι αλλα δεν ξερω πως λεγονται.
Εγω παλι στο σαντουιτς οοοοποτε τρωω απεξω, βαζω τυρι, ζαμπον, πατατες, ντοματα, καμμια μαγιονεζουλα, μπορει και μπεικον στις τρελες πεινες ή φετα αντι κιτρινο τυρι, μαρουλακι βεβαια μην ειναι στεγνο

Το πρωι λιοτοδιαιτα παιδια, τοστακι γαλοπουλα τυρακι αντε και λιγο ντοματα
ΑΛΛΑ! Σπανια τρωω πρωινο!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους