Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 73)
Ναι
54
73,97%
Όχι
19
26,03%

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 00:34, 25-06-12:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΤΟ ΓΙΟΦΥΡΟ
Ο γιός της Χρυσαυγίτισσας, ‘‘τα μαχαίρια’’ και οι ναζιστικές επιθέσεις σε μετανάστες.

Απόσπασπα από το άρθρο (βλ. πάνω Link):
[...]
Την Πέμπτη το βράδυ κάπου στο γιόφυρο μια παρέα ανεγκέφαλων πιτσιρικάδων με επικεφαλή έναν Χρυσαυγίτη και γιό υποψήφιας της Χ.Α, (όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων) έπιναν τον καφέ τους καμαρώνοντας για τα κατορθώματα τους .

Πιο συγκεκριμένα το παρεάκι είχε ξυλοκοπήσει και κλέψει μετανάστη, με τα πράγματα του οποίου ο χρυσαυγίτης εθεάθη να καθάριζει επιδεικτικά το αυτοκίνητο του. Τα γέλια κόπηκαν όταν ομάδα αντιφασιστών τους πλησίασε, χωρίς κανείς να φέρει κανένα αντικείμενο, ο συγκεκριμένος φασίστας δεχτηκέ τρείς γροθιές και δυο σφαλιάρες σαν εντελώς ελάχιστη απάντηση σε ένα σκουλήκι που αρέσκεται να χτυπάει αδύναμους για να σπάει πλάκα. Ούτε ενέδρα υπήρξε , ούτε μαχαιρώματα. Όλα αυτά αποτελούν την γκεμπελική προπαγάνδα του Καρεφυλλάκη και της συμμορίας του και τίποτα περισσότερο.
[...]

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,424 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 00:45, 25-06-12:

Πως φαίνονται οι απόψεις του συγγραφέα...

"Τα γέλια κόπηκαν όταν ομάδα αντιφασιστών τους πλησίασε, χωρίς κανείς να φέρει κανένα αντικείμενο, ο συγκεκριμένος φασίστας δεχτηκέ τρείς γροθιές και δυο σφαλιάρες σαν εντελώς ελάχιστη απάντηση σε ένα σκουλήκι που αρέσκεται να χτυπάει αδύναμους για να σπάει πλάκα."

Ναι, σίγουρα οι "αντιφασίστες" ήξεραν πως το κωλόπαιδο είχε πλακώσει μετανάστη και σίγουρα δέχτηκε έτσι τρεις γροθιές. Οι άλλοι δεν αντέδρασαν. Κι αυτοί σίγουρα ήταν περισσότεροι γι αυτό επιτέθηκαν. Αλήθεια, πως το κατάλαβαν το έγκλημα, από τα αντικείμενα που είχαν; Αν όντως ήξεραν πως έκαναν τέτοιο έγκλημα, γιατί δεν τους πήγαν στην αστυνομία χωρίς να τον ξυλοφορτώσουν. Επίσης κομμάτι από το άρθρο που φυσικά δεν έστειλες, γιατί φαίνεται η φασιστική φύση αυτών που το έκαναν.

Εμείς από την μεριά μας ξεκαθαρίζουμε προς όσους ενδιαφέρονται, ότι δεν θα ανεχτούμε ρατσιστικές επιθέσεις στην πόλη μας και θα τσακίσουμε τις ναζιστικές συμμορίες. Ο κόσμος που ονειρευόμαστε και για τον οποίο πολεμάμε βασίζεται στην αλληλεγγύη, την ισότητα και την συνεχή εξέγερση ενάντια στην εξουσία. Ο κόσμος των νεοναζί αποτελείται από τον ρατσισμό, την φυλή, την πλήρη υποταγή στον αρχηγό, τον ολοκληρωτισμό και τον πόλεμο. Γι’ αυτό και είμαστε δυο κόσμοι σε σύγκρουση.

Στην πορεία προς την κοινωνική απελευθέρωση και την αταξική κοινωνία οι φασίστες αποτελούν ακόμα ένα εμπόδιο και συνεπώς θα περάσουμε από πάνω τους. Ο καθένας ας διαλέξει στρατόπεδο και ας αναλάβει τις ευθύνες του.
Τα μαυρισμένα είναι υπεραρκετά για να καταλάβει κανείς το ποιόν των ανθρώπων αυτών. Τι είναι αυτοί για να επιβάλλουν τις ιδέες τους στον Ελληνικό λαό; Πως ορίζεις ποιος είναι φασίστας- ναζιστής και θα τον "τσακίσεις"; Μήπως με την απλή υποψία (δηλαδή με μία καύλα) θα δέρνουν κόσμο;
Τέλος, τελείωνει το άρθρο μ εκβιασμό, τι σημαίνει να διαλέξεις στρατόπεδο, εμφύλιο έχουμε; Αυτό φαίνεται να θέλουν.

ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΕΜΦΥΛΙΟ.
ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

boss.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη boss.
Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

O boss. έγραψε στις 00:54, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από gregory, nub
Πως φαίνονται οι απόψεις του συγγραφέα...

"Τα γέλια κόπηκαν όταν ομάδα αντιφασιστών τους πλησίασε, χωρίς κανείς να φέρει κανένα αντικείμενο, ο συγκεκριμένος φασίστας δεχτηκέ τρείς γροθιές και δυο σφαλιάρες σαν εντελώς ελάχιστη απάντηση σε ένα σκουλήκι που αρέσκεται να χτυπάει αδύναμους για να σπάει πλάκα."

Ναι, σίγουρα οι "αντιφασίστες" ήξεραν πως το κωλόπαιδο είχε πλακώσει μετανάστη και σίγουρα δέχτηκε έτσι τρεις γροθιές. Οι άλλοι δεν αντέδρασαν. Κι αυτοί σίγουρα ήταν περισσότεροι γι αυτό επιτέθηκαν. Αλήθεια, πως το κατάλαβαν το έγκλημα, από τα αντικείμενα που είχαν; Αν όντως ήξεραν πως έκαναν τέτοιο έγκλημα, γιατί δεν τους πήγαν στην αστυνομία χωρίς να τον ξυλοφορτώσουν. Επίσης κομμάτι από το άρθρο που φυσικά δεν έστειλες, γιατί φαίνεται η φασιστική φύση αυτών που το έκαναν.

Τα μαυρισμένα είναι υπεραρκετά για να καταλάβει κανείς το ποιόν των ανθρώπων αυτών. Τι είναι αυτοί για να επιβάλλουν τις ιδέες τους στον Ελληνικό λαό; Πως ορίζεις ποιος είναι φασίστας- ναζιστής και θα τον "τσακίσεις"; Μήπως με την απλή υποψία (δηλαδή με μία καύλα) θα δέρνουν κόσμο;
Τέλος, τελείωνει το άρθρο μ εκβιασμό, τι σημαίνει να διαλέξεις στρατόπεδο, εμφύλιο έχουμε; Αυτό φαίνεται να θέλουν.

ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΕΜΦΥΛΙΟ.
θα πας τον φασιστα-χρυσαυγιτη στην αστυνομια ? γιατι ? για να του δωσουν και επαινο ?
οχι στον εμφυλιο ? μαλιστα... αλλαξε φωτογραφια και το ξανασυζηταμε !

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,424 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 00:57, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από boss.
θα πας τον φασιστα-χρυσαυγιτη στην αστυνομια ? γιατι ? για να του δωσουν και επαινο ?
οχι στον εμφυλιο ? μαλιστα... αλλαξε φωτογραφια και το ξανασυζηταμε !
Το σήμα αυτό, δεν έχει μία σημασία. Σίγουρα η μία χρήση του είναι από τους νεο-ναζί, αλλά δεν συνεπάγεται πάντα πως το σύμβολο είναι για τους νεο-ναζί.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

StratosRIP

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη StratosRIP
Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 399 μηνύματα.

O StratosRIP έγραψε στις 01:02, 25-06-12:

Celtic cross ειναι 1st read then speak..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 01:11, 25-06-12:

ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΕΜΦΥΛΙΟ.
Είμαι Έλληνας και δεν νιώθω να έχω καμία πατριωτική σύνδεση με κανέναν Έλληνα (ή ξένο) φασίστα!
Θάνατος στους ΝΑΖΙ!!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

O gregory, nub έγραψε στις 01:20, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Είμαι Έλληνας και δεν νιώθω να έχω καμία πατριωτική σύνδεση με κανέναν Έλληνα (ή ξένο) φασίστα!
Θάνατος στους ΝΑΖΙ!!
Η αποξένωση από τις ρίζες σου καλά δούλεψε

Πέθαναν ήδη όλοι οι ναζί...(λες να ζουν από το 1940; )

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 01:22, 25-06-12:

Θυμάσαι μία συνομιλία που είχαμε πριν μερικούς μήνες; Αν όχι, πήγαινε να τη δεις για να θυμηθείς πόσο περισσότερο πονάω τον Ελληνικό λαό από πολλούς εθνικιστές.

Ναι, έχουν απόγονους τους προσκυνητές του Χίτλερ της Χρυσής Αυγής.

http://www.ischool.gr/showpost.p...&postcount=403

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exc : 25-06-12 στις 01:38.
Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

O gregory, nub έγραψε στις 01:40, 25-06-12:

Πάντως με την αρνητική σου στο μήνυμα, επικροτείς την αδικαιολόγητη βία τον "αντιφασιστών" .
Μόνο αυτό έχω να πω.

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 01:49, 25-06-12:

Πάντως με την αρνητική σου στο μήνυμα, επικροτείς την αδικαιολόγητη βία τον "αντιφασιστών" .
Μόνο αυτό έχω να πω.
Αδικαιολόγητη; Το ότι είχαν δείρει και λήστεψαν μετανάστη λίγο πριν, δεν μετράει για εσένα;

Με προβληματίζει, πάντως, ο τρόπος που σκέφτεσαι. Δηλαδή, για να καταλάβεις ότι εγώ προσωπικά υποστηρίζω την επίθεση, έπρεπε να βάλω αρνητική; Το ότι αναδημοσίευσα την ανακοίνωση και είπα λίγο πριν «Θάνατος στους Φασίστες», δε σε υποψίασε;

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

O gregory, nub έγραψε στις 01:54, 25-06-12:

Αδικαιολόγητη; Το ότι είχαν δείρει και λήστεψαν μετανάστη λίγο πριν, δεν μετράει για εσένα;

Με προβληματίζει, πάντως, ο τρόπος που σκέφτεσαι. Δηλαδή, για να καταλάβεις ότι εγώ προσωπικά υποστηρίζω την επίθεση, έπρεπε να βάλω αρνητική; Το ότι αναδημοσίευσα την ανακοίνωση και είπα λίγο πριν «Θάνατος στους Φασίστες», δε σε υποψίασε;
1ον, το πιο πιθανό είναι να μην το ήξεραν καν.
2ον, δεν δικαιολογεί την βία.

Ε καλά, πολλοί γράφουν "κρεμάλα στους φασίστες" κοκ, αλλά είναι καλά άτομα, απλά γράφουν βλακείες!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 02:03, 25-06-12:

1ον, το πιο πιθανό είναι να μην το ήξεραν καν.
2ον, δεν δικαιολογεί την βία.

Ε καλά, πολλοί γράφουν "κρεμάλα στους φασίστες" κοκ, αλλά είναι καλά άτομα, απλά γράφουν βλακείες!
Δικαιολογείται η βία από την ΧΑ στους μετανάστες;
Και όπως σου είπα και πριν η ΧΑ την ημέρα των εκλογών της 6ης Μαΐου, κολλούσε αφίσες της 21ης Απριλίου (Χούντα 1967). Αυτό δε σε υποψιάζει για κάτι;
Είναι αποδεκτή η υποστήριξη της δικτατορίας σε μία -έστω και προβληματική- Δημοκρατία;

Εγώ είμαι κακό άτομο; Αυτοί είναι φασίστες!
Σοβαρά, πάντως τώρα, μπορεί κανένας να έχει ό,τι άποψη θέλει για τους ξένους, αλλά όταν φτάνει σε σημείο να οργανώνει φασιστικές επιδρομές εναντίον τους και να τους μαχαιρώνει, τότε, ναι, θα μας βρει και εναντίον του και κρεμάλες θα έρθουν και χειρότερα ίσως

Παράθεση

mitsolas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mitsolas
Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 157 μηνύματα.

O mitsolas έγραψε στις 15:36, 25-06-12:

οι συνεχιστες των ναζι ειναι οι νεο-ναζι,δηλαδη αυτοι που υποστηριζουν τη ναζιστικη θεωρια οπως αυτη προκυπτει απο τον αγων μου αλλα και τις πραξεις της ναζιστικης γερμανιας.
Και δεν υπαρχουν μονο στην Ελλαδα(οπου τους βαζουμε στη βουλη και παιρνουμε το μερος τους εναντιον των αριστερων που τους προσβαλλουν λες και αυτοι δεν εχουν ακουσει τρεις χειροτερα)αλλα και στην υπολοιπη Ευρωπη και προφανως και στη Γερμανια.
Αντιστοιχα υπαρχουν π.χ. και κουμμουνιστες, δεν πεθαναν με την πτωση της ΕΣΣΔ

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ββStyle™

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ββStyle™
Ο ββStyle™ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O ββStyle™ έγραψε στις 19:59, 25-06-12:

Και όπως σου είπα και πριν η ΧΑ την ημέρα των εκλογών της 6ης Μαΐου, κολλούσε αφίσες της 21ης Απριλίου (Χούντα 1967). Αυτό δε σε υποψιάζει για κάτι;
Είναι αποδεκτή η υποστήριξη της δικτατορίας σε μία -έστω και προβληματική- Δημοκρατία;

Σοβαρά, πάντως τώρα, μπορεί κανένας να έχει ό,τι άποψη θέλει για τους ξένους, αλλά όταν φτάνει σε σημείο να οργανώνει φασιστικές επιδρομές εναντίον τους και να τους μαχαιρώνει, τότε, ναι, θα μας βρει και εναντίον του και κρεμάλες θα έρθουν και χειρότερα ίσως
Ναι, αλλα και εσυ αριστερος εισαι, αρα δεν εχεις σχεση με δημοκρατια.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 21:15, 25-06-12:

Δεν έχει καν νόημα να απαντήσω σοβαρά στη δήλωση, ότι η αριστερά δεν έχει σχέση με τη Δημοκρατία...
Οπότε έχω να κάνω και εγώ μία δήλωση:
Η Γη είναι επίπεδη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exc : 25-06-12 στις 21:59. Αιτία: αφαίρεση περιεχομένου λόγω διαγραφής άλλων μηνυμάτων
Παράθεση

ββStyle™

Νεοφερμένος

O ββStyle™ έγραψε στις 21:59, 25-06-12:

Μετά από παρακολούθηση της ωραίας συζήτησής σας, κατάλαβα, ότι δεν έχει καν νόημα να απαντήσω σοβαρά στη δήλωση, ότι η αριστερά δεν έχει σχέση με τη Δημοκρατία...
Οπότε έχω να κάνω και εγώ μία δήλωση:
Η Γη είναι επίπεδη.
Δεν ηταν τιποτα, απλα ενα γνωστο τρολ αλλου φορουμ επιχειρησε και καταφερε να βγει οφφ τοπικ το θεμα.
Τεσπα, αντικειμενικα δεν πιστευω οτι ειναι δημοκρατια οι εκατομμυρια σφαγες σε Κινα, ΕΣΣΔ, Β Κορεα και οι διωξεις αντιφρονουντων.
Η λεξη "δημοκρατια" δεν ειναι λαστιχο, εχει συγκεκριμενη εννοια.

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

O gregory, nub έγραψε στις 22:07, 25-06-12:

Όχι, δεν δικαιολογείται καμία βία. Απ' όσο ξέρω δεν έχουμε λογοκρισία σε ό,τι αφορά την Χούντα, αλλά για στείλε φωτογραφία.
Μα, δεν λέει "κρεμάλα στους δολοφόνους" στους "φασίστες" λέει. Δεν κάνουν κάτι παράνομο οι περισσότεροι από αυτούς.
Αυτό το ανέκδοτο στα μαύρα μου θυμίζει "Εγώ είμαι ρατσιστής; αυτοί είναι μαύροι! "

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 22:17, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από ββStyle™
Δεν ηταν τιποτα, απλα ενα γνωστο τρολ αλλου φορουμ επιχειρησε και καταφερε να βγει οφφ τοπικ το θεμα.
Τεσπα, αντικειμενικα δεν πιστευω οτι ειναι δημοκρατια οι εκατομμυρια σφαγες σε Κινα, ΕΣΣΔ, Β Κορεα και οι διωξεις αντιφρονουντων.
Η λεξη "δημοκρατια" δεν ειναι λαστιχο, εχει συγκεκριμενη εννοια.
Δεν ξέρω σε τι θανάτους αναφέρεσαι, αλλά σίγουρα η Σοσιαλιστική επανάσταση για την κατάκτηση της εξουσίας και η διατήρηση του Σοσιαλιστικού καθεστώτος ποτέ δεν έγινε χωρίς απώλειες και αυτό δεν το βρίσκω καθόλου αντιδημοκρατικό, γιατί έγινε για την αποτίναξη των αστικών δεσμών από τον λαό και την εγκαθίδρυση της λαϊκής εξουσίας.
Εδώ, όμως, μιλάμε για την ΧΑ. Πάψτε πια να αναφέρεστε στον Σοσιαλισμό σε κάθε θέμα που απαντώ, μόνο και μόνο λόγω του avatar και της υπογραφής μου.

ΥΓ: Άλλο Αριστερά, άλλο Σοσιαλισμός, άλλο Κομμουνισμός. Μάθετε τι είναι το καθένα, πριν κάθεστε και λέτε ό,τι νά 'ναι.

Όχι, δεν δικαιολογείται καμία βία. Απ' όσο ξέρω δεν έχουμε λογοκρισία σε ό,τι αφορά την Χούντα, αλλά για στείλε φωτογραφία.
Μα, δεν λέει "κρεμάλα στους δολοφόνους" στους "φασίστες" λέει. Δεν κάνουν κάτι παράνομο οι περισσότεροι από αυτούς.
Αυτό το ανέκδοτο στα μαύρα μου θυμίζει "Εγώ είμαι ρατσιστής; αυτοί είναι μαύροι! "
http://kke4ever.blogspot.com/2012/05/1967.html
http://www.lifo.gr/now/politics/9614
http://www.google.gr/search?hl=el&sa....0.tpbReXbBdbg

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 22:35, 25-06-12:

Εχουμε ξεφυγει λιγο απο το θεμα ή μου φαινεται; Το παρακολουθω τοσες μερες και χαμος γινεται..

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 04:32, 26-06-12:

Εγω με τη σειρα μου θα πω οτι καθε μερα εκπλησομαι ολο και περισσοτερο απο την καταντια της σημερινης νεολαιας.
Να ειναι ο αλλος 17 και να κανει μπαμ οτι τα 'χει κανει πλακακια με τους χρυσαυγιτες, αν δεν ειναι ηδη ενας απ'αυτους, και να γατζωνεται με μανια απο τις λεξεις που χρησιμοποιει "ο αριστερος" για να του βγαλει κουσουρι. Μονο και μονο επειδη ειναι αριστερος. Ποτε θα καταλαβετε οτι οι χρυσαυγιτες ειναι ναζιστες; Θεωρουν τον εαυτο τους ανωτερο απο τους μεταναστες και απο τους αριστερους. Γι αυτο και τους πλακωνουν και τους μαχαιρωνουν. Απο την μιση δηλαδη κοινωνια. Αν δεν ειναι αυτο συμφωνο με τη ναζιστικη θεωρια του γελοιου, αμορφωτου Χιτλερ, τοτε τι ειναι;
Ειλικρινα λυπαμαι για την αμορφωσια των ανθρωπων. Αν ζουσατε ορισμενοι τοτε, επι εποχης Χιτλερ, ή επι εποχης χουντας και βλεπατε τη γλυκα, σαν τις κοτες θα κανατε κοκο να γυρισετε στο σημερα. Ολα ειναι ευκολα οταν δεν τα εχεις ζησει, δεν εχεις πονεσει και δεν εχεις πεινασει. Εκτος κι αν εχεις δεξιο πατερα και παππου και κανει κονε με τους συνταγματαρχες, ή δεν ξερω και γω με ποιους αλλους, για να εχεις ενα πιατο φαι να τρως. Ισως να αδιαφορειτε κιολας για οσα σας λεω, αλλα αδιαφορω για τη γνωμη σας. Θα τα γραψω.

Τιποτα πιο απανθρωπο, πιο χυδαιο για εναν ανθρωπο απο το να μισει αλλους ανθρωπους λογω χρωματος ή φυλης ή και πεποιθησης ακομα. Τιποτα πιο αθλιο, πιο τελευταιο. Δεν μισω τους χρυσαυγιτες και τους υποστηρικτες τους, τους λυπαμαι. Πολυ απλα. Δεν ειμαι υπερ της βιας. Απο κανεναν προς κανεναν. Αλλα εαν με ακουμπησει ποτε φασιστας, εμενα ή οποιονδηποτε αλλο αριστερο φιλο μου ή μη, θα τον κρεμασω αναποδα και θα μετανιωσει το γαλα που πηρε απο τη μανουλα του. Δεν τον ενοχλω. Τον εχω στο κοινοβουλιο μου. Τον φορτωνομαι στην καθημερινοτητα μου. Τοσα ζωα απανθρωπα κυκλοφορουν εκει εξω και δεν τα πειραζω, δεν τα ακουμπαω. Κανα μπινελικι ριχνω ολο και ολο, ανθρωπο στη ζωη μου δεν εχω αγγιξει!!
Οι χρυσαυγιτες δεν ξερουν ουτε απο ανθρωπια, ουτε απο αξιοπρεπεια. Και οποιος εδω μεσα τους υποστηριζει, ή τελειως αμορφωτος ειναι ή απλως τραμπουκος, που ομως μπορει να αλλαξει μυαλια με λιγη προσπαθεια.
Νιωθω ευλογημενη για τους γονεις που εχω και μου εμαθαν τι θα πει ανθρωπια. Μυαλο να βαλω σε ολους δεν μπορω. Ελπιζω οσοι το διαβασουν να μπουν σε σκεψεις.
Ή και οχι. Μπροστα τους θα το βρουν.
Καλη σας νυχτα.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:39, 26-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από adele
... Να ειναι ο αλλος 17 και να κανει μπαμ οτι τα 'χει κανει πλακακια με τους χρυσαυγιτες,....
Φαίνεται πως είναι ζήτημα ιδιότροπων αυνανιστικών φαντασιώσεων...

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 10:03, 26-06-12:

Η Χρυσή Αυγή στην υπηρεσία του συστήματος

Βία “εναντίον όλων”, κυρίως μεταναστών και αριστερών. Αποθρασυμένοι από το εκλογικό τους ποσοστό και την ολιγωρία της αστυνομίας, που σε ορισμένες περιπτώσεις παίρνει μορφή “καταμερισμού εργασίας” και ανοιχτής σύμπραξης, οι νεοναζί επιδόθηκαν και αυτή την εβδομάδα σε ένα ρεσιτάλ “αντισυστημικής” βίας...εναντίον μεταναστών και αριστερών.

Η αρχή έγινε με την επίθεση μηχανοκίνητης ομάδας, το βράδυ της 17ης Ιουνίου, στο εκλογικό περίπτερο του ΣΥΡΙΖΑ, και σε συνέχεια ανάλογης επίθεσης μερικές μέρες πριν, σε περίπτερο του ΚΚΕ . Από την επίθεση το βράδυ των εκλογών τραυματίστηκαν, ως γνωστόν, στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, χωρίς από την άλλη πλευρά να υπάρξει σύλληψη κάποιου από τους δράστες. Υπήρξε, ωστόσο, και συνέχεια.

Μετά την προαναγγελθείσα επίθεση εναντίον αιγύπτιων αλιεργατών στο Πέραμα (12/6), το Σάββατο 23 Ιουνίου μηχανοκίνητη ομάδα χρυσαυγιτών κυνήγησε μετανάστες στους δρόμους της Νίκαιας, υπό τα απαθή βλέμματα των αστυνομικών που βρίσκονταν σε απόσταση μερικών μόλις μέτρων από το περιστατικό. Αποθρασυμένοι από τη στάση αυτή, οι ακροδεξιοί έδωσαν διορία μιας εβδομάδας στους καταστηματάρχες προκειμένου να κλείσουν τα μαγαζιά τους – προαναγγέλλοντας ουσιαστικά και νέα επίθεση...

Την Κυριακή 24 Ιουνίου, νεοναζί επιτέθηκαν σε μετανάστες και πρόσφυγες τόσο στην Αθήνα όσο και στην Πάτρα και το Κιάτο. Στην Αθήνα σημειώθηκαν δύο επιθέσεις, μία στην περιοχή Μαρκόνι του Ελαιώνα , όπου ομάδα 20 περίπου φασιστών επιτέθηκε σε πακιστανούς εργάτες στα σπίτια τους με ρόπαλα, και μία στο σταθμό του Θησείου , όπου ομάδα νεοναζί καταφέρθηκε εναντίον μεταναστών μικροπωλητών. Σε καμιά από τις δύο αυτές επιθέσεις δεν υπήρξε επέμβαση της αστυνομίας...

Στο στόχαστρο των νεοναζί στην Πάτρα βρέθηκαν αφγανοί πρόσφυγες που ετοιμάζονταν να επιβιβαστούν σε νταλίκες με προορισμό την Ιταλία. Ένας από αυτούς σώθηκε μόλις την τελευταία στιγμή, χάρη στην παρέμβαση πολιτών, και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο σε κώμα. Αυτόπτες μάρτυρες κατήγγειλαν στα τοπικά ΜΜΕ την ειρωνική συμπεριφορά των αστυνομικών, όταν οι πολίτες τους γνωστοποίησαν ότι οι δράστες της επίθεσης σχετίζονται με τη Χρυσή Αυγή...

Είναι προφανές πια ότι η εγκληματική δράση των νεοναζί έχει συγκεκριμένες ιεραρχήσεις: Όχι γενικώς το “σύστημα”, τους “ισχυρούς” και το “κατεστημένο” (για αυτό εξάλλου υποστήριξαν την εργοδοσία απέναντι στους Χαλυβουργούς και μετά αναγκάστηκαν σε "διόρθωτική προεκλογική" κίνηση", αλλά την Αριστερά και τους μετανάστες, το τμήμα δηλαδή εκείνο της εργατικής τάξης που υφίσταται την πιο σκληρή εκμετάλλευση (δείτε σχετικό παλιότερο θέμα με τίτλο: Το παρακράτος έχει όνομα: Χρυσή Αυγή ). Αυτοί λοιπόν που ακόμα και σήμερα μιλούν γενικώς για “άκρα”, ουσιαστικά κλείνουν τα μάτια στην πραγματικότητα και απενοχοποιούν την εγκληματική ακροδεξιά - το πιο αποκρουστικό δηλαδή τμήμα του συστήματος που, κατά τα άλλα, η Χρυσή Αυγή πολεμάει στα λόγια.

Οι νεοναζί συναντιούνται σήμερα με ένα πολιτικό Κέντρο που στρέφεται όλο και πιο κοντά στις θέσεις της ακροδεξιάς. Συναντιούνται με αυτό, όχι μόνο στοχοποιώντας από κοινού τους “λαθρομετανάστες” και καταγγέλλοντας στους ίδιους τόνους “τη Μεταπολίτευση” (δηλαδή την Αριστερά). Συναντιούνται, επίσης, στο βαθμό που η ναζιστική βία συμπληρώνει την κρατική και θέτει στο στόχαστρο τους “από κάτω”, διαιρώντας τους και μεταφέροντας το φόβο στις τάξεις τους, ώστε οι “από πάνω” να συνεχίσουν ανενόχλητοι την αντικοινωνική πολιτική τους.

Τη συνάντηση αυτή τεκμηριώνουν οι δηλώσεις Ψωμιάδη περί “αδελφής παράταξης”, αλλά και η προκλητική ασυλία που απολαμβάνει η ναζιστική συμμορία από την αστυνομία και τους θεσμούς, καθώς και η κοινή τους δράση όπως έχει αποτυπωθεί (π.χ. κοινή επιχείρηση Χ.Α. και Αστυνομίας στο Μενίδι , αλλά και σε άλλες στιγμές ). Είναι ενδεικτικό ότι, για δεύτερη φορά μέσα σε ενάμιση μήνα, οι μισοί περίπου αστυνομικοί στην Αθήνα ψήφισαν μια οργάνωση για την οποία ο ίδιος ο Άρειος Πάγος έχει αποφανθεί, κατονομάζοντάς την ως αυτό που είναι: «εγκληματική συμμορία που έδρασε από κοινού με σκοπό την δολοφονία».

Το ερώτημα για τη νέα κυβέρνηση είναι, λοιπόν, αμείλικτο: Θα συνεχίσει άραγε να κλείνει τα μάτια, όπως οι προκάτοχοί της, στα εγκλήματα των ασύδοτων παρακρατικών;

Και το ερώτημα για την κοινωνία είναι εξίσου αμείλικτο: Θα δώσει τη δυνατότητα στο σύστημα να αναστηθεί δια της ακροδεξιάς;

πηγη

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 10:25, 26-06-12:

Πάλι "ξεχάσατε" να μας πείτε και για τις δράσεις της "άλλης πλευράς"...

Συνεχίστε να χαϊδεύετε αυτιά και να το παίζετε μαμά Τερέζα και στις επόμενες εκλογές θα τους δώσετε διπλάσιο ποσοστό.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 10:40, 26-06-12:

Συνελήφθη 31χρονος για τον άγριο ξυλοδαρμό μετανάστη στην Πάτρα

κοιτα μπορουμε να το κανουμε αυτο ολη μερα αμα θες

το θεμα ειναι το εξης!

ποια ειναι τα κινητρα της καθε πλευρας και ποια συμφεροντα εξυπηρετουν? επισης ποια ειναι η αντιμετωπιση τους απο την αστυνομια και το κρατος? επειτα ολοι οι μεταναστες ειναι εγκληματιες? Μηπως στην ιδεολογια της ΧΑ κρυβεται η βια? Τελικα η ΧΑ ειναι μερος του συστηματος? Οταν ενα εγκλημα το κανει ενας μεταναστης και ενας ελληνας δεν εχει διαφορετικη προβολη και παρουσιαση?

αν απαντησουμε καποιες απο αυτες τις ερωτησεις θα καταλαβουμε πολλα!

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 10:52, 26-06-12:

Εγώ την τελευταία φορά που κοίταξα τα κίνητρα και τους σκοπούς στο θέμα αυτό, έλαβα απάντηση από το πιο μάχιμο τρολ του φόρουμ.

Μηπως στην ιδεολογια της ΧΑ κρυβεται η βια?
Ρε μήπως η γη δεν είναι επίπεδη; Γιατί βάζεις "μήπως"; Ακόμα να σιγουρευτείς;

Τελικα η ΧΑ ειναι μερος του συστηματος?
Προσωπικά θεωρώ ότι είναι. Μήπως τότε... να πολεμήσουμε περισσότερο το σύστημα;

Έχω πει πολλές φορές, ότι όσο περισσότερο πολεμάτε την χ.α., τόσο περισσότερο την τρέφετε.
Και επίσης μια παροιμία λέει... δώσε χώρο στον χωριάτη να σ'ανέβει στο κρεβάτι. Εδώ δεν δίνουμε μόνο χώρο αλλά και δικαιώματα χωρίς υποχρεώσεις. Και μάντεψε ποιος το κάνει! Το "σύστημα"...

Οπότε τα παράπονά σας στους φασίστες που ψήφισαν νδ και πασοκ.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 11:09, 26-06-12:

τα μηπως και αν κλπ κλπ τα εβαλα για να τα σκεφτει οποιος ακομα αμφιταλαντευεται! στα πλαισια του γραπτου απλα! δεν ανεφερα την προσωπικη μου αποψη! (που ναι θεωρω οτι η ΧΑ ειναι μια οργανωση εγκληματιων η οποια αποτελει ενα πολυ προθυμο κομματι του υπαρχοντος συστηματος).

μετα δεν ειναι κανεις οτι η παλη εναντιον του συστηματος ειναι ξεκομμενη απο τον αγωνα εναντιον τετοιου τυπου ιδεολογιων! ειναι δυο παραλληλες μαχες! απλα η ΧΑ και η ολη αυτη εθνικιστικη-ρατσιστικη-ομοφοβικη-.... υστερια ειναι ενα αναχωμα που εχει υψωθει στην προσπαθεια αυτη! η ''νικη'' εναντιον μιας τετοιου τυπου ιδεολογιας θα ειναι νικη εναντιον του κατεστημενου!

επισης δεν ειναι μονο το πασοκ και η νδ! αυτοι ειναι οι εν ελλαδι (ελπιζω να το εγραψα σωστα) εκφραστες του απο τις θεσεις εξουσιας! και οι τραπεζες και οι μεγαλοεφοπλιστες και αυτοι ειναι μερος του συστηματος και η κυρια πηγη της δυναμης του!

Παράθεση

ββStyle™

Νεοφερμένος

O ββStyle™ έγραψε στις 15:00, 26-06-12:

Δεν ξέρω σε τι θανάτους αναφέρεσαι, αλλά σίγουρα η Σοσιαλιστική επανάσταση για την κατάκτηση της εξουσίας και η διατήρηση του Σοσιαλιστικού καθεστώτος ποτέ δεν έγινε χωρίς απώλειες και αυτό δεν το βρίσκω καθόλου αντιδημοκρατικό, γιατί έγινε για την αποτίναξη των αστικών δεσμών από τον λαό και την εγκαθίδρυση της λαϊκής εξουσίας.
Το θεμα ειναι οτι οκ, εγιναν για τον λογο που πιστευεις σωστο αυτα, αλλα ΜΗΝ ταυτιζεις το καθεστως σας με την δημοκρατια. Εσεις ΔΕΝ ειχατε ανοχη προς την αλλη αποψη, κατι που ειναι χαρακτηριστικο αναφαιρετο στα δημοκρατικα καθεστωτα.

Οι χρυσαυγιτες δεν ξερουν ουτε απο ανθρωπια, ουτε απο αξιοπρεπεια. Και οποιος εδω μεσα τους υποστηριζει, ή τελειως αμορφωτος ειναι ή απλως τραμπουκος, που ομως μπορει να αλλαξει μυαλια με λιγη προσπαθεια.

Καλη σας νυχτα.
Ξεχασες ομως να αναφερεις για την απανθρωπια της αλλης πλευρας που μισει ακροδεξιους, δεξιους, πασοκους, ακομα και αντιπαλους αριστερους, δηλαδη ουσιαστικα μισει το μεγαλυτερο κομματι της κοινωνιας.
Ακομα χειροτεροι ειναι αυτοι.

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M
Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.

O H-M έγραψε στις 16:48, 26-06-12:

Σε ανακοίνωσή της για την στάση που πρέπει να κρατήσει η ελληνική κυβέρνηση στην επικείμενη Σύνοδο Κορυφής της ΕΕ ο Λαϊκός Σύνδεσμος-Χρυσή Αυγή εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση:

"Σε κάθε περίπτωση η ελληνική πλευρά οφείλει να τηρήσει στάση επιθετική έναντι των δανειστών της.

Τα αντιλαϊκά μέτρα και οι επαχθείς όροι των δανειακών συμβάσεων πρέπει να καταγγελθούν άμεσα, σε κάθε πεδίο διαπραγμάτευσης.

Όλα θα ήταν διαφορετικά αν οι παράγοντες του Eurogroup και του ΔΝΤ αντιμετώπιζαν μία πραγματικά εθνική ηγεσία και όχι αυτούς που έφεραν στη χώρα τον εφιάλτη του μνημονίου.

Μοναδική λύση στην ελληνική κρίση η απόρριψη των αδιέξοδων μνημονιακών πολιτικών και η επιστροφή στην εθνική μας παραγωγή, με πρώτη προτεραιότητα την εκμετάλλευση των ελληνικών ενεργειακών κοιτασμάτων."

Πηγή Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

O gregory, nub έγραψε στις 00:56, 28-06-12:

Δεν είχα σκοπό να ξαναγράψω, αλλά κοπελιά, το χεις καβαλήσει το καλάμι άγρια.
Πως μπορείς να κρίνεις έτσι; Από που κι ως που ξέρεις τι γινόταν στην Χούντα και στην Ναζιστική Γερμανία; 19 ετών γράφεις πως είσαι. Μήπως είσαι και ολίγον κοντόφθαλμη;
Μ' αρέσει που συγκεκριμενοποιείς και το άτομο, μην λες 17χρονος, πες, ο γκέγκορι.
Να σε ρωτήσω, εγώ είμαι τραμπούκος, αμόρφωτος, ή και τα δύο; Μάλλον και τα δύο...
Πως θα με σωφρονήσεις Θεά με τις γνώσεις σου που ΔΕΝ περιορίζονται από χρόνο και τόπο προφανώς. Αν είχες την καλοσύνη, πριν γράψεις τις προτασούλες σου, να διαβάσεις ιστορία. Δεν θα επεκταθώ... Τα συμπεράσματα δικά σας.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη thalalla
H thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H thalalla έγραψε στις 02:36, 28-06-12:

Πως μπορείς να κρίνεις έτσι; Από που κι ως που ξέρεις τι γινόταν στην Χούντα και στην Ναζιστική Γερμανία; 19 ετών γράφεις πως είσαι. Μήπως είσαι και ολίγον κοντόφθαλμη;
Μ' αρέσει που συγκεκριμενοποιείς και το άτομο, μην λες 17χρονος, πες, ο γκέγκορι.
Να σε ρωτήσω, εγώ είμαι τραμπούκος, αμόρφωτος, ή και τα δύο; Μάλλον και τα δύο...
Πως θα με σωφρονήσεις Θεά με τις γνώσεις σου που ΔΕΝ περιορίζονται από χρόνο και τόπο προφανώς. Αν είχες την καλοσύνη, πριν γράψεις τις προτασούλες σου, να διαβάσεις ιστορία. Δεν θα επεκταθώ... Τα συμπεράσματα δικά σας.
Αγαπητέ γκέγκορι τι θές να πείς λέγοντας
Από που κι ως που ξέρεις τι γινόταν στην Χούντα και στην Ναζιστική Γερμανία;
19 ετών γράφεις πως είσαι.
Δηλαδή τι πρέπει να γίνει μια επανάληψη της χούντας για όσους δεν την πρόλαβαν;;
Για να μπορούν να έχουν λόγο για την χούντα;;
Επίσης ενα νέο ολοκαύτωμα για αυτούς που δεν πρόλαβαν τα βιολογικά σαπούνια;

Για επεκτάσου.

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 03:42, 28-06-12:

Πρώτα απ' όλα δεν αναφερόμουν σε σένα όταν είπα "17 χρονος", διαφορετικά πολύ απλά θα σου απαντούσα απευθείας. Αναφερομουν στον καθε 17 χρονο, γιατι μονο από τέτοιους ακούω χρυσαυγίτικες αηδιούλες. Τωρα όλα τ' άλλα που λες για καλάμια και για το τι ξέρω από ιστορία, δεν τα σχολιάζω.
Ξέρω πολύ καλά για τι πράγματα μιλάω. Ο,τι θέλει καταλαβαίνει ο καθένας. Δεν με ενδιαφέρει ούτε να σου πω ποιά είμαι, ούτε να σου εξηγήσω τι γνωρίζω.
Και προτού ταραχτείς άλλη φορά ότι μιλάμε για σένα προσωπικά, ρώτα. Δεν ειναι κακό.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 04:31, 28-06-12:

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

O gregory, nub έγραψε στις 11:48, 28-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από thalalla

Δηλαδή τι πρέπει να γίνει μια επανάληψη της χούντας για όσους δεν την πρόλαβαν;;

Για επεκτάσου.
Δεν θα σου απαντήσω στους παράλογους συλλογισμούς σου, πάνε πρίξε κάποιον άλλον με τις αηδίες σου.

Πρώτα απ' όλα δεν αναφερόμουν σε σένα όταν είπα "17 χρονος", διαφορετικά πολύ απλά θα σου απαντούσα απευθείας. Αναφερομουν στον καθε 17 χρονο, γιατι μονο από τέτοιους ακούω χρυσαυγίτικες αηδιούλες. Τωρα όλα τ' άλλα που λες για καλάμια και για το τι ξέρω από ιστορία, δεν τα σχολιάζω.
Ξέρω πολύ καλά για τι πράγματα μιλάω. Ο,τι θέλει καταλαβαίνει ο καθένας. Δεν με ενδιαφέρει ούτε να σου πω ποιά είμαι, ούτε να σου εξηγήσω τι γνωρίζω.
Και προτού ταραχτείς άλλη φορά ότι μιλάμε για σένα προσωπικά, ρώτα. Δεν ειναι κακό.
Μιλούσες για 17χρονο ΕΔΩ μέσα που υποστηρίζει την ΧΑ. Ποιος άλλος υπάρχει εδώ; Αν δεν σ' ενδιαφέρει, τότε να μην γράφεις. Τελεία και παύλα. Δεν μπορώ ν αρχίσω να βρίζω μία 19 χρονη από το θέμα και μετά να λέω πως μιλούσα γενικά.

Συγκεκριμένα, για να αποφύγω κι άλλες αναρτήσεις γιατί σίγουρα θα γίνει θέμα:
Να ειναι ο αλλος 17 και να κανει μπαμ οτι τα 'χει κανει πλακακια με τους χρυσαυγιτες, αν δεν ειναι ηδη ενας απ'αυτους, και να γατζωνεται με μανια απο τις λεξεις που χρησιμοποιει "ο αριστερος" για να του βγαλει κουσουρι.
ο 17χρονος: εγώ
ο αριστερός: ο exc, όλο το θέμα είναι έτσι εδώ. Είναι προφανές πως περιγράφεις εμάς. Μην ξεχνάς πως ο πυρήνας της ΧΑ είναι η νεολαία...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregory, nub : 28-06-12 στις 12:07.
Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

H adele έγραψε στις 15:59, 28-06-12:

Μιλούσες για 17χρονο ΕΔΩ μέσα που υποστηρίζει την ΧΑ. Ποιος άλλος υπάρχει εδώ; Αν δεν σ' ενδιαφέρει, τότε να μην γράφεις. Τελεία και παύλα. Δεν μπορώ ν αρχίσω να βρίζω μία 19 χρονη από το θέμα και μετά να λέω πως μιλούσα γενικά.

Συγκεκριμένα, για να αποφύγω κι άλλες αναρτήσεις γιατί σίγουρα θα γίνει θέμα:

ο 17χρονος: εγώ
ο αριστερός: ο exc, όλο το θέμα είναι έτσι εδώ. Είναι προφανές πως περιγράφεις εμάς. Μην ξεχνάς πως ο πυρήνας της ΧΑ είναι η νεολαία...
Δεν αναφερόμουν σε σένα, μόνος σου μυγιάζεσαι. Το ξαναλέω. Όλοι μας μιλάμε ΕΔΩ ΜΕΣΑ για διάφορα δεν είδα κανέναν να θίγεται ότι λέμε συγκεκριμένα για εκείνον. Αν ήθελα να γράψω για σένα δεν θα μπορούσα πολύ απλά να κάνω παράθεση στα σχόλια σου;
Τι να σου πω, εσύ ξέρεις καλύτερα. Μάλλον δεν θα μπορούσα.

Είπα τη γνώμη μου επί του θέματος, δεν σε έβρισα προσωπικά, αναφέρθηκα γενικότερα στην νοοτροπία των χρυσαυγιτών και των ομοίων τους. Άμα δεν σου αρέσει τράβα κλάψε στη γωνιά σου, πάτα και κανένα "δεν μου αρέσει" και βρίσε με. Αυτά ξέρεις να κάνεις.
Διάλογο δεν γνωρίζεις. Περαστικά σου.
Και κάντε όσα "δεν μου αρέσει" θέλετε.

Παράθεση

ββStyle™

Νεοφερμένος

O ββStyle™ έγραψε στις 17:12, 28-06-12:

Ωραια, ομως βαση αυτης της λογικης ουτε εσυ εχεις δικαιωμα να κρινεις οτι δεν ηταν καλα τοτε.

Για επεκτάσου.
Γελοιος μυθος, οπως και τα παμπολλα ψευτοημερολογια που βγηκαν και πλουτισαν οι συγγραφεις τους.
Tιποτα απο αυτα δεν εχει γινει.
Το παραδεχτηκε ακομα και ο Αγγλος Υπουργος Εξωτερικων, Ωστεν Τσαμπερλαιν οτι ειναι ψευδος η ιστορια με τα σαπουνια.

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

O gregory, nub έγραψε στις 17:26, 28-06-12:

Δεν αναφερόμουν σε σένα, μόνος σου μυγιάζεσαι. Το ξαναλέω. Όλοι μας μιλάμε ΕΔΩ ΜΕΣΑ για διάφορα δεν είδα κανέναν να θίγεται ότι λέμε συγκεκριμένα για εκείνον. Αν ήθελα να γράψω για σένα δεν θα μπορούσα πολύ απλά να κάνω παράθεση στα σχόλια σου;
Τι να σου πω, εσύ ξέρεις καλύτερα. Μάλλον δεν θα μπορούσα.

Είπα τη γνώμη μου επί του θέματος, δεν σε έβρισα προσωπικά, αναφέρθηκα γενικότερα στην νοοτροπία των χρυσαυγιτών και των ομοίων τους. Άμα δεν σου αρέσει τράβα κλάψε στη γωνιά σου, πάτα και κανένα "δεν μου αρέσει" και βρίσε με. Αυτά ξέρεις να κάνεις.
Διάλογο δεν γνωρίζεις. Περαστικά σου.
Και κάντε όσα "δεν μου αρέσει" θέλετε.
Ωχ, με τάπωσες τώρα
Μην ασχολείσαι με μένα, είμαι δεξιός, είμαι υπάνθρωπος
ΥΓ: εδώ μέσα μόνο εσύ πήγες την συζήτηση σε προσωπικό επίπεδο...

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 17:55, 28-06-12:

O δεξιός διαφέρει σημαντικά από τον ακροδεξιό, gregory. Στην έννοια όμως, όχι απαραίτητα στην πραγματικότητα, όπου στην χώρα μας πχ πιο επικίνδυνοι είναι οι δεξιοί (νδ-πασοκ), παρά οι ακροδεξιοί.
Η ουσία για μένα είναι μία. Ότι ο άνθρωπος δεν χαρακτηρίζεται ως φασίστας βάση του κόμματος το οποίο για τους χ,y λόγους υποστηρίζει αλλά από τις ίδιες του τις πράξεις. Όπως είναι ελεύθερος ο exc να πιστεύει στον κομμουνισμό, ελεύθερος είναι κι ο gregory να πιστεύει στον εθνικοσοσιαλισμό. Το αν κάποιος από τους δύο είναι επικίνδυνος για την κοινωνία, θα φανεί από τις δράσεις τους, τις οποίες και υπάρχει δυνατότητα να τις περιορίσουμε. Τις ιδεολογίες, δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν μπορούμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 02-07-12 στις 00:06. Αιτία: split μηνύματος και μεταφορά Εκτός Θέματος
Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη thalalla
H thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H thalalla έγραψε στις 06:03, 01-07-12:

« Ο φασισμός στις μέρες μας φανερώνεται με δυο μορφές. Ή προκλητικός , με το πρόσχημα αντιδράσεως σε πολιτικά ή κοινωνικά γεγονότα, ή παθητικός μες στον οποίο κυριαρχεί ο φόβος για ό,τι συμβαίνει γύρω μας. Ανοχή και παθητικότητα λοιπόν. Κι έτσι εδραιώνεται η πρόκληση. Με την ανοχή των πολλών. Προτιμότερος ο αργός και σιωπηλός θάνατος από την αντίδραση του ζωντανού κι ευαίσθητου οργανισμού που περιέχουμε.

Βιώνουμε μέρα με τη μέρα περισσότερο το τμήμα του εαυτού μας που ή φοβάται ή δεν σκέφτεται, επιδιώκοντας όσο γίνεται περισσότερα οφέλη.
Ώσπου να βρεθεί ο κατάλληλος «αρχηγός» που θα ηγηθεί αυτού του κατάπτυστου περιεχομένου μας. Και τότε θα είναι αργά για ν'αντιδράσουμε.»

Τάδε έφη προφητικά ο Μ.Χατζηδάκις.

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 11:47, 03-07-12:

Αφιερωμενο σε ενα φελο,που οταν της ειπα πως οι οικονομικες κρισεις οφελουν τα εθνικα ιδεωδη,γελασε κολυμπωντας μεσα στην αμαθεια της

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 12:01, 03-07-12:

Κατ' ὄπιν προτροπῆς φίλου, εἶδα ὁλόκληρον τὸν διάλογο Κασιδιάρη-Κανέλλη ὁ ὁποῖος κατέληξε στὰ χαστούκια. Ἂν καὶ ἀρχικὰ θεώρησα κάπως ἄνανδρη τὴν ἀντίδραση τοῦ Κασιδιάρη, βάσει ὅσων εἰπώθηκαν, ἀναθεωρῶ πλήρως. Πλέον πιστεύω ὅτι καὶ λίγα τῆς ἔριξε. Ὁ ἄνθρωπος δὲν εἶπε τίποτα τὸ περίεργο ποὺ νὰ δικαιολογῇ αὐτὸν τὸν παροξυσμό. Ἁπλῶς ξεσκέπαζε ὅλην τὴ σαπίλα τῆς «πολιτικῆς ὀρθότητας» καὶ τοῦ «πολιτικοῦ πολιτισμοῦ».

Οἱ μεγαλύτεροι ἀλῆτες πάντως ἦταν οἱ δημοσιογράφοι οἱ ὁποῖοι δὲν ἄφησαν τὸν Κασιδιάρη νὰ μιλήσῃ καὶ ἄφηναν τὶς δύο γκιόσσες νὰ τὸν βρίζουν προσωπικά.

Τέλος, νὰ πῶ στοὺς κάθε ἀπάτριδες διεθνιστές, εἴτε μπολσεβίκους εἴτε ἀναρχικούς εἴτε καπιταλιστές, ὅτι τοὺς δημοκράτες πατριῶτες τοὺς βρίζατε καὶ τοὺς κολλούσατε πανεύκολα τὴν ταμπέλα «φασίστας». Βγάλτε τα τώρα πέρα μὲ τοὺς φασίστες πατριῶτες νὰ δῶ πραγματικὰ τὰ κότσια σας. Ἔτσι μόνο καταλαβαίνουν οἱ τραμποῦκοι.

Υ.Γ. Μετὰ ἀπὸ κρίσεις χρεωκοπίας στὴν Ἑλλάδα ἀκολουθοῦσε τὶς περισσότερες φορὲς πολεμικὸ ἔπος. Τὸ 1898 ἤμασταν σὲ Διεθνῆ Οἰκονομικὸ Ἔλεγχο καὶ τὸ 1912-1913 διπλασιάζαμε τὴν Ἑλλάδα. Τὸ 1932 χρεωκοπούσαμε καὶ τὸ 1940 γράψαμε τὸ μεγάλο ἔπος τοῦ '40... Ποιός ξέρει τί θὰ γίνῃ τώρα...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:28, 03-07-12:

και η πλακα ειναι ,οτι οι δυο επαναστατριες του κατεστημενου αριστερες που τον εβριζαν

εχουν φαει απο το συστημα ως συμβουλοι απο τον καραμανλη το γερο τον Ακη τη Μιμη και ποσους αλλους,,υπηρετωντας απο μεσα το σαπιο συστημα που δηθνεν κατηγορουν..

ενω ο κασιδιαρης ειναι απλα ενας τσατισμενος φανατικος πατριωτης με ακραιες αποψεις ναι,αλλα φτωχος και απλο παιδι..

αλλα μωρο απο αποψη βρωμιας σε σχεση με τις αλλες δυο καραβανες γκιοσσες..

και η πλακα ειναι οτι μιλαγανε απο πανω του καθαρα για να μην ακουστουν αυτα περι υπερασπισης του πολιτικου κατεστημενου απο την παπαρηγα
που ολοι ειδαμε βασικα οταν η κΝΕ υπερασπιστηκε τη βουλη και τους βουλευτες οταν ο κοσμος φωναζε απεξω,,κλεφτες κλεφτες..

απλα η κανελη ειχε μαθει να μην της ανταπανταει κανεις,,να μιλαει μονη της κλπ..καλομαθε δηλαδη..
εε,καιρος να ξεμαθει..

ειδικα που τωρα περισσοτεροι χρυσαυγιτες βουλευτες υπαρχουν στη βουλη παρα κκεδες..
και ο κασιδιαρης παραμενει,,..
ελπιζω να σοβαρευτει και αυτος..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giosx
Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 651 μηνύματα.

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 23:50, 03-07-12:

Πολλοί φωνάζουνε στο διαδίκτυο πως ο δικομματισμός είναι το αίτιο της κατάντιας μας....
Είναι η αλήθεια αλλά....εν μέρει.
Ο δικομματισμός είναι οπωσδήποτε το μέσον, είναι το σύστημα που εκτελούσε και εκτελεί τις προσταγές του σκοτεινού διεθνούς και εγχώριου κατεστημένου ώστε να μας ελέγχει.
Δεν είναι του παρόντος να αναλύσουμε τις μεθόδους της αποχαύνωσης και "προβατοποίησης" των λαών και ειδικά αυτών στην Ελλάδα.
Απλά θα θέσουμε κάποιους προβληματισμούς που τους θεωρούμε ζωτικής σημασίας....
Και έστω λοιπόν πως έσπασε ο δικομματισμός.
Αυτό σημαίνει πως δεν θα την ξαναπάθουμε;
"Καθαρίσαμε";
Θα μπορούμε να διακρίνουμε και να επιλέγουμε σωστά από εδώ και πέρα;
Ποιά θα είναι τα κριτήρια μας;
Οι οιωνοί και τα σημάδια, τόσα και τόσα χρόνια, με αποκορύφωμα την περιόδο από το 1981 μέχρι το 2009 έβγαζαν μάτια!
Κάποιοι λίγοι μίλαγαν...
Κάποιοι λιγότεροι φώναζαν με αγωνία για το μέλλον της Ελλάδας...
"Γραφικοί!" λέγαμε...
"Εθνικιστές, φασίστες!" λέγανε άλλοι...
...γιατί έτσι διάβαζαν στην εφημερίδα του κόμματος, ή έτσι τους έλεγε η τηλεόραση, ή το αφεντικό...
Κανένας προβληματισμός!

Και αν υπήρχε προβληματισμός, σύντομα κατέρρεε από τις εμβόλιμες φράσεις και "σκέψεις" του τύπου:

..."Και τι να κάνω εγώ;", ή "Ποιός τα λέει αυτά και ποιός είναι αυτός;;;;", ή "Εμείς να 'μαστε καλά και να πάει να...."
"Μην με ζαλίζεις με τέτοια τώρα!"
Βέβαια! Η σκέψη κούραζε!
Πολλούς ΄"βολεμένους" τους κουράζει ακόμα!

Έλα όμως που ήρθε η ώρα!

Μέχρι το 2015 θα απολυθούν 115.000 δημόσιοι...
Ξαφνικά πρέπει να κουραστούμε....
...πρέπει να σκεφτούμε!

Θυμάστε τότε που συντριπτική πλειοψηφία κώφευε ή γελούσε μέσα στην ευφορία των περιόδων της δήθεν "ευμάρειας", του καταναλωτισμού και των εύκολων δανείων....εύκολης διασκέδασης, εύκολης κοινωνίας, εύκολης παιδείας, εύκολης μουσικής, εύκολων δυτικότροπων προτύπων....της εύκολης οικογένειας.....χαλαρααά!

Ξαφνικά γέμισε η χώρα από "κάποιους" και από "δήθεν" που επειδή ζούσαν στην εποχή του εύκολου, γέμισε το κεφάλι τους αέρα...

Κανείς δεν νοιάστηκε για τις λεγόμενες, από τους πολιτικούς και τα φερέφωνα τους, "υπερβολές" ή "γελοιότητες" που είχαν να κάνουν με εγκλήματα στον τομέα της Παιδείας που έβγαζε ειδικευμένους υπήκοους αντί για σκεπτόμενους πολίτες, ή με τα εγκλήματα στον αγροτικό τομέα (από χώρα εξαγωγής τροφίμων φθάσαμε να εισάγουμε...) , ή της κάποτε ανθούσας ελληνικής βιομηχανίας κλπ. κλπ....
Τα φράγκα από τους "κουτοευρωπαίους" όμως έπεφταν!
Ολα τα κιλά, όλα τα λεφτά και τα διπλομετρήματα στα στρέμματα και τα διπλοζυγίσματα στο βαμβάκι....!!

Αν πιστεύουμε πως θα ρίξουμε τον δικομματισμό και θα γυρίσουμε στα "παλιά", στους παλιούς "τρόπους" και θα υπάρχει για εμάς.... ανθρώπινο ΜΕΛΛΟΝ ή παρόν.....

...ΓΕΛΑΣΤΗΚΑΜΕ!
Τόσα χρόνια στην θολοκουλτούρα και στην κρεπάλη, μην θέλοντας και απορώντας πως να ξεχωρίσουμε το άσπρο από το μαύρο, τώρα ξαφνικά νομίζουμε πως "ξυπνήσαμε"!

Οι περισσότεροι θα πούλαγαν και την ψυχή τους στην υπόσχεση ενός καλού μισθουλάκου, ή ενός καλού "πακέτου"...

.... υπερβολές;;;

Τόσα χρόνια που είσαστε ωρέ.... επαναστάτες της φακής;;;

Μόλις κόπηκε ο μισθουλάκος;
Είχατε κάνει ποτέ στην ζωή σας απεργία, ή έστω είχατε διαμαρτυρηθεί για κάτι από αυτά που "έστρωσαν" τον δρόμο του παρόντος;
Του καθημερινού σας εφιάλτη;
Κάποιοι τον επιδίωκαν κιόλας, γιατί στην αναμπουμπούλα χαίρεται ο λύκος.

Ο.Κ. Είμαστε θύματα...

Είμαστε θύματα μεν αλλά.... οι δικαιολογίες πλέον δεν ωφελούν!
Τις εποχές της ψευδοευμάρειας ας τις ξεχάσουμε....

...ήταν για να μας αποκοιμήσουν, ώστε να μας ευνουχίσουν.

Έρχονται δύσκολα και γι' αυτό η αμεσότητα του λόγου.

Σας ζητάμε συγνώμη για την "ωμότητα"...
...αλλά αυτοί που σας χαϊδεύουν τα αυτιά ......είναι και κοντά στον λαιμό σας!
Τον Νου μας λοιπόν!

Ας θυμηθούμε λοιπόν πριν και μετά τις εκλογές, ποιος πραγματικά έφταιξε και πως φτάσαμε εως εδώ.

Μήπως ο υλισμός μας, το Εγώ μας και η α-νοησία μας!;;...

Θυμηθείτε επίσης, ότι είναι μεγάλης σημασίας το να αναγνωρίσουμε τα σφάλματα μας....
...τα λάθη μας ... τα πάθη μας ...είναι άθλος!
...το λάθος ας γίνει άθλος !
Κι εμείς να ξαναγίνουμε Άνθρωποι δλδ Έλληνες, όχι ελλαδίτες και μάλιστα αλλοτριωμένοι απο ινστρούχτορες, με η χωρίς ράσσο.

Η επανάσταση ξεκινά εκ των έσω δηλαδή με Παιδεία κι όχι χάριν "παιδειάς"=παιχνίδια (ή μεν κυβείας χάριν ή δε παιδείας χάριν παραδεδομενη) [Hermiae Alexandrini in Platonis Phaedrum Scholia]
  • Διδασκαλία: μέσο για την επίτευξη της εκπαίδευσης
  • Εκπαίδευση: μέσο για την επίτευξη της αγωγής
  • Αγωγή: μέσο για την επίτευξη της παιδείας

Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 651 μηνύματα.

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 20:11, 05-07-12:

οι μεν κυβείας χάριν ή δε παιδείας χάριν παραδεδομενη
Σχόλια στο: 274C,20 Φαίδρος, Πλάτων απο Ερμία Αλεξανδρινό
http://books.google.gr/books/about/H...d=ubIulYXWU8EC

η λεπτομέρεια που έβαλα βρίσκεται εδώ: http://books.google.gr/books?id=ubIu...page&q&f=false

Παράθεση

philimonas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη philimonas
Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O philimonas έγραψε στις 20:25, 05-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς

Υ.Γ. Μετὰ ἀπὸ κρίσεις χρεωκοπίας στὴν Ἑλλάδα ἀκολουθοῦσε τὶς περισσότερες φορὲς πολεμικὸ ἔπος. Τὸ 1898 ἤμασταν σὲ Διεθνῆ Οἰκονομικὸ Ἔλεγχο καὶ τὸ 1912-1913 διπλασιάζαμε τὴν Ἑλλάδα. Τὸ 1932 χρεωκοπούσαμε καὶ τὸ 1940 γράψαμε τὸ μεγάλο ἔπος τοῦ '40... Ποιός ξέρει τί θὰ γίνῃ τώρα...
Θα πάρουμε την Πόλη!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 17:22, 08-07-12:

αποχωρησαν λεει κκε+δημ+συρ
οταν σηκωθηκε να μπουρδολογησει ο Μιχαλολ

μα ποσο πιο αστικό κόμμα μπορεί να γίνει κανείς
μα πόσο

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 20:13, 08-07-12:

τι π@π@ριες ειναι αυτες?
να μπαινει ο ενας να φευγει ο αλλος απο τη βουλη?
τι καραγκιοζιλικια?
ουτε πενταχρονα να ηταν..

ας κατσουν και ας αντιμετωπισουν το ενα κομμα το αλλο..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,387 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 20:38, 08-07-12:

Εγώ πάντως, θα έφευγα στην ομιλία των ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΔΗΜΑΡ. Όλο τις ίδιες παπαριές λένε, κουράστηκα να με κοροϊδεύουν σαν πρόβατο.

Α, Άγγελε, είδες την ομιλία του Καμμένου? Τι έγινε, άκουσα ότι πάλι σας κορόιδεψε ο Σαμαράς. Πολλά πράγματα ανέφερε πριν τις εκλογές, τα περισσότερα εξαφανίστηκαν τώρα.

Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 00:20, 09-07-12:

Μεγάλες αποκαλύψεις από τον Υπ. Προ-Πο πριν από λίγο στο βήμα της βουλής...Κρατώντας δυο στατιστικά από το 2011 και το 2012 που έχει δημοσιεύσει η ΕΛ.ΑΣ...μάθαμε και επίσημα πια μάθαμε ότι οι λαθρομετανάστες είναι η μεγαλύτερη πληγή κατά του δημοκρατικού αγαθού των Ελλήνων πολιτών...αυτό της ασφάλειας.
Μόλις 11% οι Έλληνες που συνέλαβε η αστυνομία για παράνομες πράξεις, γύρω στο 30% οι ανεξιχνίαστες υποθέσεις και το υπόλοιπο ποσοστό συλλήψεων είναι όλοι λαθρομετανάστες και ευθύνονται για διάφορες παράνομες δραστηριότητες και εγκλήματα (χωρίς να υπολογίζεται η παράνομη μετανάστευση)...

Στα θέματα της εγκληματικότητας, της παράνομης μετανάστευσης και των υποδομών της ΕΛ.ΑΣ. και της Π.Υ. αναφέρθηκε από το βήμα της Βουλής κατά τη συζήτηση των προγραμματικών δηλώσεων, ο υπουργός Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη Νίκος Δένδιας.

«Η χώρα βρίσκεται σε αυτή τη φάση σε υπαρξιακή αγωνία. Εάν η κατάσταση δεν αντιμετωπιστεί στον τομέα της δημόσιας ασφάλειας τότε σε ορατό χρονικό διάστημα το συνολικό μοντέλο ζωής κινδυνεύει να ανατραπεί»
, τόνισε μεταξύ άλλων ο κ. Δένδιας και υπογράμμισε ότι δεν χρειάζεται περισσότερη αστυνομία, αλλά καλύτερη, ενώ πρόσθεσε ότι είναι απαραίτητη η μια σημαντική αλλαγή στην ΕΛ.ΑΣ..

«Η ελληνική δημοκρατία δεν μπορεί μέσα στο συγκεκριμένο συνταγματικό και αξιακό σύστημα να δεχθεί, ούτε την αμφισβήτηση του ρόλου των σωμάτων ασφαλείας ούτε την οποιαδήποτε προσπάθεια υποκατάστασης τους. Σε αυτό είμαστε απόλυτοι», υπογράμμισε ο υπουργός. Όπως είπε, για τη δημόσια ασφάλεια απαιτείται η συνεργασία και βοήθεια όλων, κάνοντας λόγο για απόλυτη εθνική συστράτευση.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:32, 09-07-12:

που κολλαει αυτο με οτιδηποτε περαν
της προσωπικης καταπτωσης του μεχρι τωρα προφιλ του;
Ο_Ο

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 07:38, 09-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Πλέον πιστεύω ὅτι καὶ λίγα τῆς ἔριξε.
Και μετά εγώ δεν έπρεπε να ψηφίσω επειδή ζω Αγγλία.Που πας ρε καραμήτρο μπρρρρρρ

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους