Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,087 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 73)
Ναι
54
73,97%
Όχι
19
26,03%

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 23:02, 27-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από IL PENSIERO
Αν δω ξανά να παίρνουν κεφάλι, πρασινοφρουροί ή μπλε φρουροί, θα είναι και η τελευταία φορά που συμμετέχω σε εκλογές.
Αν εννοείς ότι θα φύγεις από την χώρα, οκ.
Αν όμως εννοείς ότι θα απέχεις, έτσι ακριβώς σκέφτηκε κι ένα αναίσθητο 30% + του πληθυσμού στις προηγούμενες εκλογές και είχαμε το σημερινό αποτέλεσμα. Χαρά θα τους δώσεις με το να απέχεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:32, 27-03-12:

Έχω εκφράσει τη γνώμη ότι το ναζιστικό κίνημα στην Ελλάδα είναι μάλλον ψευδεπίγραφο (αλήθεια, πώς να μιλήσουν για πανγερμανισμό και αρία φυλή στη χώρα μας; ) και πως πρόκειται για άλλη μια μάσκα του παρακράτους. Θα ήθελα ως μια μικρή απόδειξη του ισχυρισμού μου, πέραν από τη γνωστή ατιμωρησία που απολαμβάνουν μονίμως (όπως και οι αναρχικοί έχω να πω), να σας παραθέσω τη μαρτυρία του καθηγητή Φιλοσοφίας της Επιστήμης Δημήτρη Πατέλη από τα πρόσφατα γεγονότα στα Χανιά, κατά την 25η Μαρτίου. Το ύφος τηλεγραφικό, περιγράφει ζωντανά τις σκηνές σε προσωπική μας επικοινωνία:

Αρχική Δημοσίευση από Δημήτρης Πατέλης
Από μετά την "παρέλαση" της βίας και της καταστολής και των σιδερόφρακτων επισήμων του καθεστώτος,
έγιναν 4 συλλήψεις (αργότερα άφησαν τον ένα γιατί ήταν γιος δημοσιογράφου) με απίστευτες κατηγορίες.
Συγκέντρωση και πορεία στο "Μέγαρο της Αστυνομίας".
Πορεία στα δικαστήρια όπου περίπου 18:00 αφήνονται ελεύθεροι από εισαγγελέα που διατάσσει προκαταρτ. εξέταση.
Από δικαστήρια, σε στενό κλοιό ΜΑΤ, ασφαλιτών με πολιτικά πεζών και σε μοτοσυκλέτες, πορεία για επιστροφή στην παλιά πόλη.
Στο Κουμ - Καπί, από μια καφετέρια σηκώνονται χρυσαυγίτες φουσκωτοί με λοστάρια (ένας απ' αυτούς έδειχνε το κουμπούρι του), και εξαπολύουν επίθεση σε ένα πολύ στενό σημείο. Ταυτόχρονα και οι ΜΑΤατζήδες από πίσω.
Όργιο βίας, κυνηγητού και συλλήψεων.
Μεταξύ των 64 συλληφθέντων, πολλές κοπέλες- φοιτήτριες και 2 χρυσαυγίτες για ξεκάρφωμα.
Πόλεμος νεύρων και τραμπουκισμοί σε συναγωνιστές από ΜΑΤ - Ασφαλίτες.
Έτσι, δεν είναι καθόλου τυχαίο, ότι μετά την διαβρωτική προπαγάνδα του πόντικα, ήρθε και ο παλικαράς ρόμποκοπ να σιγοντάρει. Φυσικά από τη διαμάχη δεν θα μπορούσε να λείπει και η αντι-αριστερή μαϊντανοσαλάτα. Εσείς οι παλιότεροι χρήστες του στεκιού, έχετε δει άλλοτε όλους αυτούς εδώ μέσα; Μήπως είναι απλή σύμπτωσις ότι εμφανίστηκαν όλοι μαζί "πακέτο", σαν να τους κατέβασε λεωφορείο των ΜΑΤ; Καλά, εγώ είμαι συνωμοσιολόγος, όλα αυτά είναι προφανείς συμπτώσεις, ξέρω...

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
στην πραγματικότητα η αναρχική δημοκρατία που ονειρεύεστε, ποτέ δέν υπήρξε. ούτε καν στην αρχαία αθήνα.
στην δημοκρατία η πλειοψηφία, επιβάλει τις αποφάσεις της στο σύνολο. αυτό έιναι δημοκρατία.
Τι λε ρε φίλε, μας έσχισες. ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ και Δημοκρατία στην ίδια πρόταση. Καλύτερος από τον Χρυσαυγίτη είσαι στις καινοφανείς δημοκρατικές θεωρίες.

και τώρα αυτο γίνεται. η πλειοψηφία που κατέβηκε και ψήφισε στις εκλογές επέλεξε πασοκ, και έτσι μας κυβέρνησε το πασοκ.
το να κάνει ο καθένας ότι θέλει και να μήν υπάρχει κράτος-νόμοι-οργάνωση δέν είναι δημοκρατία είναι αναρχία.
Όταν οι νόμοι είναι άδικοι και παράνομοι, όταν το Σύνταγμα κουρελιάζεται, όταν το μόνο που μένει από τη Δημοκρατία είναι απλά και μόνο τα Προσχήματα της Δημοκρατίας, τότε πράγματι μπορεί να έρθει η μεγάλη των μπάτσων σχολή να μας κάνει μαθήματα περί αυτής. Αυτή είναι η δημοκρατία που αξίζει σε σένα ομορφάντρα μου. Το κατασταλτικό επάγγελμα από την αρχαιότητα εξασκείτο από δούλους, γιατί μόνο σε τέτοιους αρμόζει.

οι αριστεροί ιστορικά με την δημοκρατία δέν τα πάνε και τόσο καλά..
ας σταματήσουν να μας αναλύουν τί είναι και τί δέν είναι δημοκρατία γιατί δέν είχαν-έχουν καμία σχέση με αυτην, όπως φαίνετε και στο πάθος με το οποίο θέλουν απαγόρευση της χα.
Εγώ δεν θέλω την απαγόρευσή της, ούτε είμαι "αριστερός", εσύ πάλι θα έπρεπε, βάσει αυτών που γράφεις παραπάνω να την επιθυμείς. Πολλή η αντίφαση, όταν το περί δικαίου αίσθημα ενός μπάτσου αλληθωρίζει προς μία και μόνη κατεύθυνση.

στην πραγματικότητα η δημοκρατία που έχουμε τώρα, ιστορικά είναι η πιο ανεκτική και λιγότερο αυταρχική απο ότι είχε ποτε η Ελλάδα.
Ναι, κι ο πόντικας είναι Χρυσαυγίτης Μετανάστης, εγώ μετανάστης από το Α του Κενταύρου κι εσύ η πιο ανεκτική αστυνομία που είχαμε ποτέ. Θα το ξαναρωτήσω ρε παλικάρια: Σε ποιους νομίζετε ότι απευθύνεστε; Καλύτερα στελέχη δεν έχουν τ' αφεντικά σας να μας στείλουν να συζητήσουμε;

εκτός αν θεωρείτε τους πολίτες χαζούς και ανάξιους συμμετοχής στα κοινά. αυτό όμως σίγουρα δέν είναι δημοκρατία.
Ενώ εσύ, θεωρείς ότι ο πολίτης όταν συμμετέχει στα κοινά πρέπει να τον δέρνεις αλύπητα, απλά και μόνο επειδή διαφωνεί με την κυβέρνηση. Μα πόσο θράσος μπορεί να έχει κάποιος ρε παιδί...

πολιτική βία δέν υπάρχει, εκτός απο μικροφασιστικές ομάδες όπως στο βίντεο του drhouse.
Βία; Όχι βία δεν υπάρχει πουθενά. Μόνο από την αστυνομία και τους εγκάθετους κουκουλοφόρους της, όποτε ο λαός αγωνίζεται για τα δικαιώματά του.

σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο η κοινοβουλευτική δημοκρατία είναι το κυρίαρχο σύστημα.
Η οποία πρόκειται "σε όλον τον πολιτισμένο κόσμο" να μετατραπεί οσονούπω σε "ΜΕΤΑΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ", την οποία ανακοίνωσε και ο Μπενίτο στον προεκλογικό του λόγο για την αρχηγία του ΠΑΣΟΚ. Εδώ βλέπουμε δύο από τα εξαπτέρυγα της προπαγάνδισης του νέου αυτού "Καθεστώτος".

Α και κάτι άλλο που σου χρωστάω ψευτονταή:

Μας είπες λοιπόν μια μέρα, ότι ευτυχώς λέει που σας δίνουν διαταγές και δεν έχετε ακόμη σκοτώσει πολύ κόσμο. Εάν είχατε τολμήσει να κάνετε αυτό το λάθος, ο λαός θα σας είχε τσακίσει και θα σας είχε χώσει δυο μέτρα κάτω απ' το χώμα ζωντανούς. Είδατε τι έγινε μ' έναν Γρηγορόπουλο. Ευτυχώς αυτοί που σας δίνουν τις διαταγές έχουν περισσότερο μυαλό από τα ανεγκέφαλα εκτελεστικά τους όργανα. Εάν είστε μάγκες αρχίστε να σκοτώνετε, θέλω να σας δω από πού θα φύγετε μετά, όταν σας τελειώσουν τα αδελφίστικα χημικά σας.

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Η τοποθέτηση του Χάους είχε πολλά παιδαριώδη σφάλματα, π.χ. ο παραλληλισμός με το ΚΚΕ ήταν εντελώς εκτός πραγματικότητας. Το ΚΚΕ δυνάμωσε στην παρανομία όχι απ' την παρανομία, έλεος δηλαδή, είχε από πίσω του έναν ολόκληρο λαό και οι αληθινοί παράνομοι ήταν οι δοσίλογοι, γερμανοτσολιάδες.
Μόνο που στη Γερμανία το Εθνικοσοσιαλιστικό κόμμα θα μπορούσε να επικαλεστεί τα ίδια ακριβώς για τη δική του άνοδο. Πολλά μπορεί να πει κανείς για τα γραπτά μου, σίγουρα όμως όχι πως είναι παιδαριώδη. Πρόσεξε πριν κρίνεις να γνωρίζεις καλύτερα από το συνομιλητή σου.

Αυτό που όμως δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται να πολεμάς κάτι τόσο ακραίο και παράλληλα να το νομιμοποιείς. Αν οι υπόλοιποι που εξέφρασαν κολακευτικά σχόλια γι' αυτές τις αμοιβάδες έχουν πολύ δρόμο σκέψης να διανύσουν, εσύ που στέλνεις αγωνιστικούς χαιρετισμούς πρέπει να τσακίζεις τον εχθρό στα κόκαλα σε κάθε ευκαιρία. Ρώτα στην τελική τον σύντροφο Καζάκη να σου πει πόσο ήρωα θεωρεί το Βελουχιώτη και ξελαίμιαζε με τα ίδια του τα χέρια τους φασίστες. Αλλά αν ο "κόκκινος" Άρης σου προκαλεί αλλεργία, θυμήσου τη θυσία του πατριώτη ανθυποσμηναγού Κωνσταντίνου Περίκου που ανατίναξε τα γραφεία της φιλοναζιστικής ΕΣΠΟ (πρόγονος της ΧΑ) και τώρα θα τρίζουν τα κόκαλά του.
Δεν φτάσαμε ακόμη σε ένοπλη σύγκρουση. Όταν συμβεί αυτό, δεν θα τους χαριστούμε, όπως κι εκείνοι σ' εμάς. Περίμενε όμως, γιατί θα σε πως κι εσένα ψευτονταή όπως τον ΜΑΤατζή παραπάνω. Δεν αφήνουμε τους λεονταρισμούς λέω εγώ να μιλήσουμε πολιτικά;

Δηλαδή χριστιανοί; Επέτρεψε ο διδάσκαλος της αγάπης Ιησούς να γίνει ο Οίκος του Θεού, οίκος εμπορίου;
Σε όλα υπάρχουν κόκκινες γραμμές. Οι ναζιστές τις έχουν ξεπεράσει προ πολλού....
Και οι εθνομηδενιστές έχουν ξεπεράσει τα ίδια ακριβώς όρια, όμως δεν σε βλέπω το ίδιο λάβρο εναντίον τους. Εμένα πάντως στο δρόμο μου έχουν επιτεθεί αυτά τα κοπρόσκυλα και κανένας άλλος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ποντικας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ποντικας
Ο Ποντικας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O Ποντικας έγραψε στις 23:50, 27-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Μιας και μιλήσαμε για την ναζιστική προπαγάνδα, ας αναλύσουμε ενδεικτικά ένα δείγμα της:
Ε τοτε η καθε επιχειρηματολογια ειναι προπαγανδα. Ναι, υπερασπιζομαι ορισμενες θεσης της ΧΑ. Μπορεις να κοιταξεις περα απο σκοπιμοτητες και να ελεγξεις την αληθεια των προτασεων μου μια προς μια??

Εδώ η πρώτη ντρίπλα: Η δημοκρατία είναι άσχετη με τη βία ενάντια σε οποιονδήποτε άνθρωπο. Αυτό δικαιολογείται, επειδή είναι λέει "Μη Έλληνες".
Οταν αυτο το γκρουπακι φημιζεται για τα εγκληματα που διαπραττει (τουλαχιστων εδω στη γειτονια μου) τοτε αυτη η βια χρησιμευει για να ξεθαρρεψουν ορισμενοι τραμπουκοι. Λεγεται αμυντικη βια, και αφου το κρατος μας εχει αφοπλισει, ενω οπλιζει τους παρανομους, εγω το θεωρω αυτοαμυνα. Μπορει εσυ να μενεις σε καθαρη γειτονια, ελα στον Παντελεημονα να μας πεις "Ναζι" αν τολμας.

Κι από πάνω δεν υπάρχουν λέει αποδείξεις. Φυσικά δεν υπάρχουν. Κουκουλοφόροι όμως που συμπεριφέρονται με τρόπο που προάγει τη δράση της Χ. Α., είναι αποδεδειγμένο ότι υπάρχουν. Τυχαίο; Δηλαδή περίμενες να κουβαλάν ταυτότητες της ΧΑ; Υπέροχη πιρουέτα, δεν λέω...
Το ιδιο μπορει να ειπωθει για τους κουκουλοφορους και τους Συριζαιους, Ανταρσυα κλπ. Φτιαξε ενα θρεντ για να δουμε αν επιτρεπεται αυτοι να συμμετασχουν.

Όχι Γιάννης, Γιαννάκης. Δεν είμαστε εμείς, κάποιοι άλλοι είμαστε. Πόσο παλιό κι όμως ακόμη χρησιμοποιείται. Αθάνατε Θείε Γιόζεφ Γκέμπελς, υπάρχουν στιγμές που ειλικρινά σε θαυμάζω (κρυφά, πολύ κρυφά...)...
Κατηγορα την Αντισπιστικη Δραση (ειδος αναρχικων) οτι εκαψε την Μαρφιν, να σου πω εγω τι εχει να γινει....
Αυτα που ειπες μπορουν να ειπωθουν και για την Αντισπιστικη. Γιαννης,Γιαννακης που ειπες.

Αυτα τα επεισοδια ρατσιστικης βιας ειναι πιο σπανια απ'οσο τα ΜΜΠροπαγαδας παρουσουσιαζουν (ποτε ηταν η τελευταια φορα που ακουσατε για ρατσιστικη βια??) σε σχεση με την βια των μεταναστων κατα Ελληνων. Δεν θα ξερουμε ποτε στα σιγουρα, αφου στατιστικες συσχετησης εγκληματικοτητας και μεταναστων θεωρουνται "ρατσιστικες", χαρη στους "φιλανθρωπους". Την ιδια στιγμη κομπαζονται οτι οι μεταναστες ειναι αγιοι και δεν κανουν εγκληματα ποτε. Γιατι δεν μας αφηνουν να το αποδειξουμε αυτο?? Τα συμπερασματα δικα σας.
Αυτά εδώ απολύτως αληθή. Κοιτάξτε το μοτίβο δόμησης της προπαγάνδας: Χώνεις ανάμεσα σε δύο αλήθειες δυο χοντρές ιδεολογικές λούμπες και μ' αυτόν τον τρόπο τις περνάς στο υποκείμενο ως αληθείς. Είναι η γνωστή μέθοδος "Σάντουιτς". Προσέξτε ότι ενώ οι αληθείς προτάσεις είναι πιο εκτενείς, οι λούμπες είναι σύντομες και λακωνικές, πυκνές σε νοήματα...
Δεν νομιζω οτι καταλαβαινω την ενσταση σου σε αυτα που ειπα εδω. Ξαναλεω:
Ψαξε στο ιντυμεντια κιολας για βια κατα των μεταναστων. Και μετα οπου θες για το αντιστροφο.
Αμα ειναι απαραδεκτη η βια κατα των αναρχοφασιστων και των φιλων τους τοτε απαραδεκτη πρεπει να ειναι και η βια κατα του οποιουδιποτε αλλου. Αλλα η δικια τους βια "δικαιολογειται" απο την φτωχια τον ρατσισμο και οτι αλλα. Αυτα που ειπα τα ειπα για να τονισω την αναγκη αυτοαμυνας.

Βολικές αξιωματικές παραδοχές, καθιστούν τον κόσμο πολύ απλούστερο έτσι;
Αμα καναμε αναλυση του κοσμου με ενα αντικειμενο την φορα, δεν θα προχωραγαμε ποτε μπροστα ως πολιτισμος.
Υπαρχουν καλοι αναρχικοι, μεταναστες, ΧΑητες, ΜΑΤατζηδες, πολιτικοι κλπ, οπως και αντιστοιχοι κακοι.
Αλλα σημασια εχει εν τελει αν το 70% των ΜΑΤ ειναι καλοι, το 80% των αναρχικων, κλπ
Αμα κανεις εγχειρηση για να αφαιρεσεις εναν ογκο, τοτε αναγκαστικα θα αφαιρεσεις και καποια καλα κυτταρα. Το τελικο αποτελεσμα ομως σου σωζει την ζωη.

Η αντι-αριστερά αυτή, είναι ολόιδια με την φασιστική δεξιά, την οποία υποτίθεται ότι αντιμάχεται. Γνώμη μου είναι ότι αυτό το καινοφανές ψευδοκομμουνιστικό μόρφωμα αποτελεί τον αριστερό βραχίωνα της παγκοσμιοποίησης, όπως οι νεοφιλελεύθεροι αποτελούν το δεξί. Είναι μάλιστα το απαραίτητο συμπλήρωμα του φασιστικού παρακράτους της Ευρωκρατορίας ή ευρωπαϊκής πτέρυγας της Παγκόσμιας Κυβέρνησης. Όποιον από τους δύο κι αν ακολουθήσετε, τελικά τον ίδιο αφέντη θα προσκυνήσετε...
Ξενος αφεντης τι θεση εχει σε ενα Εθνικο κρατος?? Τωρα ειμαστε στα χερια της ΕΕ και της Μερκελ χωρις την βοηθεια των "ακρων". Ουτε οι "γερμανολαγνοι" ΧΑητες δεν θα μας εφερναν εδω.

Εδώ του λόγου το αληθές για όσα έγραψα αμέσως παραπάνω: Η ύπαρξη της μίας ομάδας, δίνει λόγο ύπαρξης κι οντότητα στην άλλη. Οι μεν χωρίς του δε θα ήταν ανύπαρκτοι. Ο ναζιστής χρησιμοποιεί τη βία της άλλης πλευράς, ώστε να δικαιολογήσει τη δική του. Άλλο all time clasics ανάποδο ψαλίδι προπαγανδιστικής τέχνης.
Αυτοαμυνα. Αμα μπω στο σπιτι σου να σε σκοτωσω και με βαρεσεις, τοτε εχω δικαιωμα να σε μηνυσω απο πανω, αφου η βια σου δεν δικαιολογειται, συμφωνα με τα λεγομενα σου. Εγω και πολλοι αλλοι δεν θα κατσουμε με λευκες ιδεες να μας σφαζουν οι επιβιτορες των αναρχικων. Και παλι, ΔΕΝ το θελω αυτο, αλλα η ζωη ετσι ειναι, ειδικα εδω που παλευεις για επιβιωση.

Ναι, μιλάμε όμως για μια "δημοκρατία" με διώξεις, λογοκρισία, εξαφάνιση κάθε μορφής διαφορετικής άποψης, μέχρι που στο τέλος ο λαός θα δώσει αυτοβούλως και δια βοής την απόλυτη εξουσία σ' έναν ηγέτη-Φύρερ. Αυτά για όποιον έχει διαβάσει τη ναζιστική θεωρία. Οι υπόλοιποι μπορεί και να πειστούν ότι μιλάμε όλοι για την ίδια δημοκρατία...
Για τους ΧΑητες αυτο που λες ισχυει. Ο εθνοκεντρισμος ομως δεν ειναι κατοχυρωμενη πνευματικη ιδιοκτησια της ΧΑ. Γιατι ξανακανεις λογο για εναν "Φυρερ"?? Υπαρχουν και αλλα κομματα εθνικης γραμμης. (να υποθεσω και αυτοι "Χιτλερ" ειναι??)
Εγω δεν εκανα λογο για την ΧΑ σε αυτην την προταση.

Οι αποδείξεις είναι τα ιδεολογικά σας κείμενα
Δεν ειμαι ΧΑιτης.

Το ξαναείδαμε τούτο το κόλπο παραπάνω. "Δεν υπάρχουν αρκετές αποδείξεις, peer reviewd double blind έρευνες, αφήστε μας να σας ανέβουμε στο κεφάλι μέχρι να υπάρχουν αποδείξεις ότι σίγουρα είμαστε φασίστες, μόνο που τότε θα είναι πολύ αργά για ν' αντιδράσετε". Οι αποδείξεις είναι τα ιδεολογικά σας κείμενα, όσο κι αν προσπαθείτε να συγκαλύψετε την ουσία των λόγων σας. Επίσης, η τακτική των πολιτικών σας προγόνων από τα μέσα του 20ου, είναι χαρακτηριστική. Ναι ξέρω, εσείς δεν είστε ναζιστές, παρά μόνο όταν το κρίνετε σκόπιμο.
Εχεις δικιο εδω, αλλα επιμενω, ας μπουνε βουλη και βλεπουμε. Μην ξεχνας οτι θα μπουνε εξαρχης επειδη καποιος ηθελε πολλους λαθρομεταναστες.

Άλλη μια πικρή και σκληρή αλήθεια, η οποία χρησιμοποιείται εντέχνως για να στηρίξει ένα τεράστιο ψέμα. Το γνωστό κόλπο της μετάθεσης δουλεύει θαυμάσια, ιδιαίτερα όταν στηρίζεται και σε πραγματικά γεγονότα. Ο Θείος Γιόζεφ το είχε γράψει: Δικαιωματική Διαχείριση της Αλήθειας...
Ανεφερα το ΠΑΣΟΚ για να μαθουν ορισμενοι οτι φασισμος υφισταται και με πρασινους ηλιους, κοκκινες σημαιες και πρασινα αλογα, οχι αποκλειστικα Ελληνικες σημαιες και Μεανδρους. Γιατι κανεις δεν μιλησε για τον αντιρατσιστικο νομο??

Εδώ το ομορφότερο κόλπο του Θείου Αδόλφου: Δεν πρόκειται για "δεξιά", με την παραδοσιακή έννοια, αφού η ιδεολογία τους ονομάζεται Εθνικο (πχ έξω οι ξένοι) Σοσιαλισμός (πχ είμαστε ακροαριστεροί στην πραγματικότητα, μη σας ξεγελούν οι παπαγάλοι). Ο ίδιος ο Θείος Αδόλφος έγραφε ότι έβαλαν επίτηδες το ερυθρό χρώμα στη σημαία τους, ώστε να θέλξουν τους κομμουνιστές της δημοκρατίας της Βαϊμάρης. "Μας ενδιέφερε να έρθουν στις εκδηλώσεις μας και να μας ακούσουν, ακόμη κι αν αρχικά μας έβριζαν. Ξέραμε ότι στο τέλος θα τους πείθαμε", γράφει...
Παλι αυτος ο Αδολφος. Πολλα ad hominem επικαλεις. Ας προχωρισω. Ποια ειναι η διαφορα Κομμουνιστων και Ναζι??
Ο εθνικισμος. Αναθεμα, κανε λιγη ερευνα. Για αυτο τους προσκαλεσε τους κομμουνιστες, ΜΙΑ διαφορα ειχαν. ΜΙΑ. Το ερυθρο αυτο συμβολιζε. Παλι εξεταζεις τα επιχειρηματα με βαση σκοπιμοτητες, και οχι με βαση την λογικη τους. Ο Μαυροφασισμος ειναι δεξια, επειδη αφηνει τεραστια ελευθερια στους καπιταλες. ειναι ακραια μορφη του φιλελευθερισμου (της ιδεολογιας μου) σε συνδυασμο με αυταρχικο καθεστως.

Αυτός είναι και ο λόγος της μεγάλης απήχησης που μπορούν να έχουν οι ιδέες τους στα εργατικά και όχι ιδιαίτερα μορφωμένα στρώματα, ενώ οι ίδιοι είναι συνήθως ιδιαίτερα μορφωμένοι, κυρίως οι ινστρούκτορές τους.
Απο το 2009 εως το 2012 οι αμορφωτοι πρεπει να αυξηθηκαν κατα 1600% τοτε. Ή, λεω Ή μπορει απλα να σιχαθηκαν την νεα ταξη πραγματων που τους εχει επιβληθει (αυτη της "αγαπης")

Το πρόβλημα του μεταναστευτικού είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και αποτελεί βραδυφλεγή βόμβα στα θεμέλια της χώρας. Η ρατσιστική βία θα φέρει κατά τη γνώμη μου τα αντίθετα αποτελέσματα, δηλαδή θα μεταθέσει την οργή της κοινωνίας μέσα στα πλαίσια της ίδιας της κοινωνίας και οι δυνάμεις καταστολής θ' αποκτήσουν νομιμοποίηση να χτυπήσουν κάθε δύναμη που αντιστέκεται στην Ευρωκρατορία. Φυσικά κι έχουν αρχίσει και οι παπαγάλοι ρεφορμιστές του ΣΥΡΙΖΑ να καταλαβαίνουν τι έγκλημα έχουν κάνει τόσον καιρό με τον αμοραλιστικό ιδεαλισμό τους.
Το 4.5% της ΧΑ θα τους το θυμισε. Πριν χαμπαρι δεν περνανε.

Ναι, κι εγώ είμαι μετανάστης από το Α του Κενταύρου, με διπλό διαφορικό και τούρμπο φωτονίων. Εδώ το έχασες ρε αδελφέ, πολύ καλής ποιότητας ατάκα. Σε ποιους νομίζεις ότι απευθύνεσαι;
http://i.imgur.com/3RK3M.jpg

Το Σερβικο πιστοποιητικο γεννησης μου. Τι ελεγες??

Α και κάτι άλλο. Το ότι έχω μελετήσει την κομμουνισμό και τον ναζισμό, δεν με καθιστά φαν ούτε του ενός, ούτε του άλλου. Παρ' όλα αυτά, συχνά οι ακροδεξιοί θεωρούν δεδομένο ότι είμαι "αριστερός", ενώ οι ακροαριστεροί ότι είμαι "φασίστας". Από αυτήν την εις άτοπο επαγωγή που δίνουν οι γνώμες τους, συνάγεται εύκολα το συμπέρασμα, ότι εγώ είμαι απλά ο Όττο και σκέφτομαι αυτόνομα, ενώ εκείνοι είναι απλά ηλίθιοι. Δεν εννοώ κανέναν από εδώ μέσα, εκτός εάν με πει "αριστερό" ή "φασίστα".
δεν σκεφτηκα κατι τετοιο, εγω δεν ειμαι των ακρων (ακομη)

Αγωνιστικά
Όττο

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 03:05, 28-03-12:

Να επιτραπεί ; Αμέ να επιτραπεί όχι επειδή συγκινούμαι με τις διακυρήξεις της ''δημοκρατικότητας'' μας (που οκ σωστά τα λέτε όσα διάβασα ως τώρα) αλλά γιατί θα γούσταρα με τρέλα να τους σκίζω τις σάρκες και να σκυλεύω τα σώματα τους με τον πιο ανόσιο τρόπο που μπορεί να φανταστεί άνθρωπος αν τους είχα ανοιχτά και απέναντι μου στις επίσημες δομές της κοινωνίας.Μια ανικανοποιήτη φαντασίωση μου ομολογώ που πόσο θα ήθελα η λογική μου να μη με σταματούσε από το να την πραγματοποιήσω.

Ναι,δε θα κολλήσω σε αβροσύνες και συναισθηματικές επικλήσεις δημοκρατικότητας/δημοκρατίας αλλά με δαύτους θα διασκέδαζα άνετα να γίνω το ίδιο μηδενιστικός και απόλυτος φασίστας και να αναμετρηθώ head on έξω στη κοινωνία όχι μόνο με βάση το προφανές επιχείρημα ότι έχω το ''δίκιο'' με το μέρος μου αλλά με βάση το ασίγαστο,άσβεστο,αδιασάλευτο μίσος μου για τον ολοκληρωτισμό της ιδεολογίας του Ναζισμού.Eκεί να δείτε πως θα ζωγραφίσω!Βάλτε τους ρε στη Βουλή.Ναι!Μέσα!Ένας παραπάνω λόγος για μένα να ρθω για παρατεταμένες διακοπούλες στο Ελλάντα.

Μα θα πείτε καλά ρε Τριμέγιστε Πάνο δε πέφτεις στη λούμπα να γίνεις σα τα μούτρα τους ; Ρε με δαύτους ας γίνω.Τιμή μου!Η τιμή που θα νιώσω δε προέρχεται μόνο από την αβυσαλλέα οργή μου απέναντι στα όσα η ολοκληρωτική ιδεολογία τους έκανε στην ίδια μου την οικογένεια μερικές γενιές πίσω αλλά γιατί επιτέλους μέσα στο κλίμα μιας δημοκρατικά ευνομούμενης κοινωνίας θα μπορέσω να τους αντιμετωπίσω κατά μέτωπο.Πριν με κατηγορήσετε όμως για προώθηση της βίας σκέφτομαι πρωταρχικά με γνώμονα την ευκαιρία να τους εξευτελίσω.Να μου δωθεί το βήμα να φτύσω στα μούτρα το πολιτικό σύστημα στο Ελλάντα,γιατί όσο να ναι αφορμή έψαχνα.

Δείτε πόσο λυρισμό μου βγάζει η προοπτική οι καραΝαζάρες τύπου Μιχαλολιάκου και σιες να μπουν στο κοινοβούλιο.Τέτοιο που θα εκστασιαζόμουν στην εικόνα να σπάω τους αγκώνες τους με τα γόνατα μου και να φτύνω στα άδεια κουφάρια τους.Αλλά αρκετά με την ομολογουμένος διακαή ονείρωξη μου.Ποιητική αδεία αν θέλετε.

Στο δια ταύτα...Ναι ας τους επιτραπεί και ναι ας μιλάω καθαρά σε προσωπικό επίπεδο,συγχωρέστε με.Χτυπάει στο δόξαπατρι η προοπτική της ιδεολογικής νούλας να μου μπεί συνάμενη κουνάμενη στο κοινοβούλιο της γεννέτηρας μου.

Τέλος,αντιφασίστας που γίνεται φασίστας για να αντικρούσει την ιδεολόγια τους ; Παρόν και μαγκιά μου για δαύτους.Η παρακαταθήκη του Ναζισμού πάνω μου...if you get my drift...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 28-03-12 στις 15:04.
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 08:36, 30-03-12:

if you get my drift...
Panos_ μαν,
πάντα πίστευα ότι, όταν ο Έλλλην ξεφύγει από τα στενά όρια της Ππατρίδος,
και είναι αρκετά τυχερός να μην προσγειωθεί πάλι μέσα στο Ελληνομάνι,
τότε μια μαγική μετάλλαξη στο 'Ελληνοχρωμόσωμα' τον μετατρέπει σε κάτι ...διαφορετικό,
κάτι ...ξέχωρο, κάτι ...ανώτερο.

Χαίρομαι που μου δίνεις μια τελεσίδικη απάντηση επί αυτού.

Υγ.

Kαλησπέρες.

Υγ2.
Ποια ειναι η διαφορα Κομμουνιστων και Ναζι??
Ο εθνικισμος. Αναθεμα, κανε λιγη ερευνα. Για αυτο τους προσκαλεσε τους κομμουνιστες, ΜΙΑ διαφορα ειχαν. ΜΙΑ. Το ερυθρο αυτο συμβολιζε. Παλι εξεταζεις τα επιχειρηματα με βαση σκοπιμοτητες, και οχι με βαση την λογικη τους.
Νομίζω πως αυτό το είχαμε συζητήσει σε τόπικ σχετικό με την 'banalité du mal', και μοιραία η ατραπός της κουβέντας μας οδήγησε στο ...κατά πόσο ήταν ευχαριστημένη από την ερωτική ζωή της η χανα αρεντ.
Οπότε, φίλε Ποντικα, σε ρωτάω και εσένα: Ποιά ήταν επακριβώς η φύση της σχέσης σου με την Αρεντ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 30-03-12 στις 13:46. Αιτία: λολ, ξεχασα το ονομα της τετοιας, της πως τη λενε.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 18:25, 30-03-12:

Με αφορμη το θεμα μπερδευτικα τι ειμαι τελικα ρε γαμοτο? Δεν θελω τα κ@λοπαιδα της Χ.Α. να εχουν θεση στην βουλη και οχι μονο δεν θελω να εχουν κανενα δικαιωμα αρα ειμαι αντιδημοκρατικη? Θεωρω οτι ειναι απαραδεκτο να στοιβαζεις ανθρωπους σε στρατοπεδα συγκεντρωσεις ειναι ανυκουστο εξωφρενικο και απανθρωπο αρα ειμαι ανθρωπος με δημοκρατικα πιστευω? Δεν αναγνωριζω το πολιτευμα ως δημοκρατικο και κανεναν απο τους 300 βουλευτες τους θεωρω δικτακτορες και θελω την ανατροπη τους και την αμεση τιμωρια τους αρα ειμαι αναρχικη? Πιστευω οτι το Κ.Κ.Ε ειναι ενα αντιδημοκρατικο κομα και γενικοτερα οτι ο φασισμος δεν εχει χρωμα με την ιδια ανεση μπορει να ειναι μαυρος κοκκινος πρασινος τωρα πιανου φασισμος ειναι καλυτερος τι να σας πω γουστα ειναι αυτα περι ορεξεος..... αρα τι ειμαι? Εχω σιχαθει να ακουω αναλυσεις επι αναλυσεων μιας ειδησης λες και δεν μπορω να την αναλυσω με το δικο μου μυαλο ειναι αναγκη να μου σπανε τα νευρα εχω μυαλο ρε φιλε μικρο μεγαλο χαζο εξυπνο δεν εχει σημασια ειναι το ΔΙΚΟ μου ρε πουστη ομως τι θα γινει δηλ θα τα βγαλουμε εξω να τα μετρησουμε πιανου ειναι καλυτερο και δεν γουσταρο στην τελικη να σκεφτεσαι εσυ για μενα να μου μασας την τροφη και να μου δινεις να την καταπινω θελω να τα σπασω ολα γυρω μου με εχεις φερει στα ορια μου αρα τι ειμαι τρομοκρατης?Καποια ειπε οτι εχουμε την κυβερνηση και τους βουλευτες που μας αξιζουν δεν συνφωνω δεν εκανα τιποτα για να το αξιζω δεν εκλεψα δεν ζητησα ρουσφετι δεν δουλευω στο δημοσιο και παλι θα πληρωσω τις επιλογες καποιων αμετανοητων κομματικων στρατοφορων ψηφοφωρων εεεε αι σιχτιρ και επειδη θελω να τους δειρω στην τελικη ειμαι αντικοινωνικη και επικινδυνη ? Φιλε λαμπη μην βαζεις αλλα ερωτηματικα σε ικετευω με απεγνωσμενους αγωνιστικους χαιρετισμους ...............................

Παράθεση

boss.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη boss.
Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

O boss. έγραψε στις 20:17, 30-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από katerina_farm
Με αφορμη το θεμα μπερδευτικα τι ειμαι τελικα ρε γαμοτο? Δεν θελω τα κ@λοπαιδα της Χ.Α. να εχουν θεση στην βουλη και οχι μονο δεν θελω να εχουν κανενα δικαιωμα αρα ειμαι αντιδημοκρατικη?
γιατι ψαχνεις να σου βαλεις μια ταμπελα ? εισαι η κατερινα! τελος!
και εισαι και σε πολυ καλο δρομο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 30-03-12 στις 20:19. Αιτία: Προσθήκη spoiler tag στην παράθεση
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:27, 30-03-12:

Αντιγραφω απο το ¨προσανατολισμος στον αιωνα" του Αγγελου Τερζακη

Πολλοι-δεν θα πουμε οι περισσοτεροι- νομιζουν πως η δημοκρατια ειναι ενα πολιτευμα. Δεν ξερουν πως προκειτε γι΄αποληξη κι οχι γι'αφετιρια.Δημοκρατια σημαινει αναβαθμος πολιτισμου.Προΰποθετει πολλα πραγματα, οχι απλως εναν ιδεολογικο προσανατολισμο η μια κατευθυνση του γουστου. Γινεσαι αξιος να υψωθεις ως τη δημοκρατικη ιδεα, οταν εχεις πριν διανυσει καποια σταδια εσωτερικου εκπολιτισμου. [...]
Ενας λαος αξιος της Δημοκρατιας δινει εξετασεις καθημερινα , οχι μοναχα μπροστα στην καλπη. Δινει εξετασεις στα πιο μιρκα πραγματα της καθημερινης ζωης: σεβεται τη θεση του στην ουρα, προσεχει να μην ενοχλει τον διπλανο του, πιστευει πως εχει πρωτα καθηκοντα κι επειτα δικαιωματα. Η κοινωνικη αγωγη ειναι αναγκαια προΰποθεση της Δημοκρατιας. Πως μπορει να νοηθει δημοκρατια διχως τον σεβασμο του διπλανου σου;

και ρωταω εγω, οταν ο διπλανος σου δεν σεβεται τους δικους του διπλανους, Δημοκρατια ειναι να τον σεβαστεις η να πραξεις τα ιδια με αυτον;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 20:31, 30-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
και ρωταω εγω, οταν ο διπλανος σου δεν σεβεται τους δικους του διπλανους, Δημοκρατια ειναι να τον σεβαστεις η να πραξεις τα ιδια με αυτον;
Δημοκρατία είναι να τον σεβαστείς και να το απομονώσεις ώστε να μήν κάνει μεγαλύτερο κακό.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 21:16, 30-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Δημοκρατία είναι να τον σεβαστείς και να το απομονώσεις ώστε να μήν κάνει μεγαλύτερο κακό.
Θα σας το χαλάσω, αλλά δημοκρατία είναι ο,τι θέλουν οι πολλοί. Επειδή όμως οι πολλοί είναι όχλος (δεν θέλω να θίξω την νοημοσύνη τους και το λέω κομψά) η δημοκρατία καταλήγει να σημαίνει "πάμε σαν τα πρόβατα".

Παράθεση

bot

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bot
Ο bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O bot έγραψε στις 23:26, 30-03-12:

το λέω κομψά
Εγώ θα το πω άκομψα....

Κόλλησε το θέμα και μάλιστα άσχημα, αν και ήταν μοναδική η ευκαιρία (γμτ) για αναπαλαίωση του ΚΚΕ...
Παρά τις σύγχρονες ιστορικές αναδρομές στον Άρη Βελουχιώτη και τα μαρμαρένια αλώνια δεν βλέπω να ενδιαφέρονται και πολλοί για το αν η χρυσή αυγή μπαίνοντας στη βουλή θα αφυπνίσει τους αριστερόστροφους συνοδοιπόρους και ...κάτι τρέχει στα γύφτικα....

Τελικά, σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, πέρα από τους "στρατευμένους", ο ...πολύς λαός μπορεί να ψωμολυσσάει αλλά την "αριστερή" ιδεομ@λ@κί@ την σιχαίνεται περισσότερο κι από την πείνα!

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 01:12, 31-03-12:

παρατηρω οτι αρκετοι εχουν την αποψη οτι πρεπει να σεβαστουμε τη διαφορετικοτητα γιατι αυτο ειναι δημοκρατια . Ναι , καταλαβαινω οτι το δεξιο τον σεβομαστε ,λογικο ειναι να εχει καθενας την διαφορετικη ματια στον κοσμο , παρ ολα αυτα δεν μπορω με τιποτα να διανοηθω το σεβασμο σε ενα φασιστα ! δεν υπαρχει λογος να σεβαστω οποιοδηποτε υμνητη του χιτλερ , σε αυτη την περιπτωση δε μιλαμε για σεβασμο σε αποψη γιατι δεν εχουν αποψεις , μιλαμε για καθαρη συναινεση σε δολοφονιες .

Παράθεση

akritas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη akritas
Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O akritas έγραψε στις 08:42, 31-03-12:

Φυσικά και να επιτραπεί ώστε να φανεί και η γύμνια του διεφθαρμένου πολιτικού συστήματος. Η ΧΑ είναι μία ναζιστική οργάνωση με ότι αυτό σημαίνει. Όποιος ψηφίζει ναζισμό(αλλά και κομμουνισμό) ξέρει πολύ καλά τι σημαίνει και τι εκφράζει αυτή η ιδεολογία.
Δεν θα έχει καμία δικαιολογία για το τι θα επακολουθήσει.
Φυσικά γνωρίζουμε πολύ καλά ποιοί είναι υπεύθυνοι για την άνοδο του ναζισμού στην Ελλάδα: οι κλεπτοκράτες που μας πτώχευσαν οικονομικά, μας χρεοκόπησαν εθνικά και μας έφεραν το ΔΝΤ και την Τρόικα.
Η άνοδος και η διατήρηση ολοκληρωτικών ιδεολογημάτων -με όποιο λαϊκίστικο μανδύα έχουν- αποτελεί ένα είδος διαμαρτυρίας ή αντίδρασης στην νεοφιλελεύθερη παγκοσμιοποίηση και τις συνέπειές της. Ωστόσο, αυτό δεν συναρτάται μόνον από τις συνέπειες της παγκοσμιοποίησης αλλά και από την αδυναμία των υφιστάμενων μετριοπαθών πολιτικών κομμάτων να αντιμετωπίσουν αυτές τις συνέπειες.
Όταν μίλαγα πριν δυο χρόνια για την «Γερμανία του μεσοπολέμου» και πόσο της μοιάζουμε κάποιοι δεν έδωσαν και πολύ σημασία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 11:28, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από akritas
Όποιος ψηφίζει ναζισμό(αλλά και κομμουνισμό) ξέρει πολύ καλά τι σημαίνει και τι εκφράζει αυτή η ιδεολογία.
Πως φαίνεται ο άνθρωπος που δεν ξέρει τίποτα από κομμουνισμό και οι μόνες επαφές μαζί του είναι στημένα ντοκιμαντέρ και καπιταλιστικά βιβλία.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:01, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Πως φαίνεται ο άνθρωπος που δεν ξέρει τίποτα από κομμουνισμό και οι μόνες επαφές μαζί του είναι στημένα ντοκιμαντέρ και καπιταλιστικά βιβλία.
: Εσεις τι περισσότερα προλάβατε να μάθετε για τον κομμουνισμό στα 17 σας; Ή μηπως τον έχετε στο ...DNA σας;

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 12:12, 31-03-12:

Όχι βρε, οι γονείς μου έχουν ζήσει πολλά χρόνια στην ΕΣΣΔ (ειδικά ο πατέρας μου). Φυσικά, τον εξορίσανε ως Έλληνα (αφού είχαν κομμουνισμό εξορίες κάνανε πολλές) στα άκρα των συνόρων και μετά από μερικά χρόνια ήρθε να ζήσει στην Ελλάδα για ένα καλύτερο μέλλον, ωστόσο η τωρινή κατάσταση είναι ΠΟΛΥ χειρότερη από τότε. Γιατί εκεί ποτέ δεν έζησε πληρώνοντας τόσα πολλά, και ποτέ οι ανάγκες των ανθρώπων δεν ήταν τόσο ακριβές. Τι φαγητό, τι νερό, τι μέσα μεταφοράς όλα ήταν σχεδόν τζάμπα, και εργασία έβρισκες παντού. Ωστόσο είχε προβλήματα το κομμουνιστικό σύστημα (και μάλιστα σοβαρά τόσο στην ανταγωνιστικότητα όσο και στην εγκληματικότητα τα πιο κύρια) και εδώ ήταν όντως μερικά πράγματα καλύτερα. Τέλος πάντων να μην τα πολυλογώ γιατί βιάζομαι αυτήν την στιγμή, οι δικές του μαρτυρίες για το πως ζούσαν εκεί είναι αληθινές και η κατάσταση τότε ήταν καλύτερη από ότι τώρα.

Α και προσοχή, αυτήν την στιγμή, για να μην παρεξηγηθούμε, δεν υποστηρίζουμε ΚΚΕ δηλαδή μην το πάρεις κομματικά το μήνυμα, απλώς μίλησα για το σύστημα του κομμουνισμού.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 31-03-12 στις 12:13. Αιτία: Συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:14, 31-03-12:

Όχι βρε, οι γονείς μου έχουν ζήσει πολλά χρόνια στην ΕΣΣΔ (ειδικά ο πατέρας μου). Φυσικά, τον εξορίσανε ως Έλληνα (αφού είχαν κομμουνισμό εξορίες κάνανε πολλές) στα άκρα των συνόρων και μετά από μερικά χρόνια ήρθε να ζήσει στην Ελλάδα για ένα καλύτερο μέλλον, ωστόσο η τωρινή κατάσταση είναι ΠΟΛΥ χειρότερη από τότε. Γιατί εκεί ποτέ δεν έζησε πληρώνοντας τόσα πολλά, και ποτέ οι ανάγκες των ανθρώπων δεν ήταν τόσο ακριβές. Τι φαγητό, τι νερό, τι μέσα μεταφοράς όλα ήταν σχεδόν τζάμπα, και εργασία έβρισκες παντού. Ωστόσο είχε προβλήματα το κομμουνιστικό σύστημα (και μάλιστα σοβαρά τόσο στην ανταγωνιστικότητα όσο και στην εγκληματικότητα τα πιο κύρια) και εδώ ήταν όντως μερικά πράγματα καλύτερα. Τέλος πάντων να μην τα πολυλογώ γιατί βιάζομαι αυτήν την στιγμή, οι δικές του μαρτυρίες για το πως ζούσαν εκεί είναι αληθινές και η κατάσταση τότε ήταν καλύτερη από ότι τώρα.
: Λάβε υπόψη όμως, ότι εκείνα που έζησε ο πατέρας σου εκεί, μπορεί απλά να μην ήταν, ούτε καν "Επιστημονικός Σοσιαλισμός", πόσο μάλλον "Κομμουνισμός", θεωρητικά και βιωματικά!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ποντικας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ποντικας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O Ποντικας έγραψε στις 12:19, 31-03-12:

Να χαρω την σαπια ,με ορους δημοκρατιας σας.

δεν μπορω με τιποτα να διανοηθω το σεβασμο σε ενα φασιστα ! δεν υπαρχει λογος να σεβαστω οποιοδηποτε υμνητη του χιτλερ , σε αυτη την περιπτωση δε μιλαμε για σεβασμο σε αποψη γιατι δεν εχουν αποψεις , μιλαμε για καθαρη συναινεση σε δολοφονιες
Ποιο ειναι το σωμα που θα αποφασιζει αν ειναι τοσο φασιστες που δεν πρεπει να υπαρχουνε??
Εχεις διαβασει τις θεσεις τους ωστε να εχεις ιδεα αμα εχουν η δεν εχουν αποψεις?? Τι εξωτερικη πολιτικη εχουν?? Κλεισε την Τν και κανε ερευνα προβατακι μου γλυκο.
Επιπλεον, βρες μου μια λιστα με μεταναστες θυματα "κακων" ελληνων, και γω θα σου βρω την αντιστροφη λιστα. Ποτε ηταν η τελευταια φορα που ειδες ρατσιστικη βια κατα μεταναστων?? Ουτε στο Indymedia δεν υπαρχει υλικο!!!! Αν εξαιρεσεις τα 2-3 πογκρομ που ειχαν κανει ΧΑητες, πριν απο καμια 5ετια.
Α και οσο αφορα την εξυμνιση του Χιτλερ.
1) Ο χιτλερ σκοτωσε 10 εκαττομυρια (αμαχους)
2) ο Σταλιν 20 εκ.
αλλα δεν βραζει ολη η Ελλας οποτε βλεπουμε δημοσια πορτραιτα του Σταλιν και απο κατω ΚΚΕδες να προσκυνανε.
Εχουν την ιδια ιδεολογια με τον Χιτλερ, ναι. Που ειναι ομως ο Χιτλερ?? Που ειναι τα πορτραιτα του και απο κατω οι προσκυνητες??
Αυτη η χωρα τωρα ειναι υπο την κατοχη της Μερκελ , οχι χαρη σε εναν χιτλερογερμανολαγνο ΧΑητη, αλλα χαρη στους εθνοπροδοτες. Ειναι εθνικιστες=θα πολεμουσαν τον καθε εισβολεα.
Αυτο που ειπες ηταν ad hominem επιχειρημα-παραλογισμος. Ουτε στην Τν δεν τους βγαζουν, ακομη και αν εχουν 5%.
http://www.parapolitika.gr/ArticleDe...0/Default.aspx

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 12:57, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
: Λάβε υπόψη όμως, ότι εκείνα που έζησε ο πατέρας σου εκεί, μπορεί απλά να μην ήταν, ούτε καν "Επιστημονικός Σοσιαλισμός", πόσο μάλλον "Κομμουνισμός", θεωρητικά και βιωματικά!

Ετσι μπραβο!!! Γιατι καποιοι εδω, μιλωντας για κομμουνισμο, αναφέρονται στο σταλινισμό η σοβιέτσοσιαλισμό.... Εγινε μια αποτυχημενη προσπαθεια. Μπορεί σήμερα η ιδέα του κομμουνισμού να θεωρείται ουτοπιστικη απο την πλειοψηφια, αλλα εχει καποιο μελλον ! Τι μελλον μπορει να εχει ναζισμός, βασισμενος στο ρατσισμο? Σημερα....!, που οι λαοι ανακατεύονται!

Παράθεση

boss.

Διάσημο Μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

O boss. έγραψε στις 13:07, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ποντικας
Να χαρω την σαπια ,με ορους δημοκρατιας σας.

Ποιο ειναι το σωμα που θα αποφασιζει αν ειναι τοσο φασιστες που δεν πρεπει να υπαρχουνε??
Εχεις διαβασει τις θεσεις τους ωστε να εχεις ιδεα αμα εχουν η δεν εχουν αποψεις?? Τι εξωτερικη πολιτικη εχουν?? Κλεισε την Τν και κανε ερευνα προβατακι μου γλυκο.
Επιπλεον, βρες μου μια λιστα με μεταναστες θυματα "κακων" ελληνων, και γω θα σου βρω την αντιστροφη λιστα. Ποτε ηταν η τελευταια φορα που ειδες ρατσιστικη βια κατα μεταναστων?? Ουτε στο Indymedia δεν υπαρχει υλικο!!!! Αν εξαιρεσεις τα 2-3 πογκρομ που ειχαν κανει ΧΑητες, πριν απο καμια 5ετια.
Α και οσο αφορα την εξυμνιση του Χιτλερ.
1) Ο χιτλερ σκοτωσε 10 εκαττομυρια (αμαχους)
2) ο Σταλιν 20 εκ.
αλλα δεν βραζει ολη η Ελλας οποτε βλεπουμε δημοσια πορτραιτα του Σταλιν και απο κατω ΚΚΕδες να προσκυνανε.
Εχουν την ιδια ιδεολογια με τον Χιτλερ, ναι. Που ειναι ομως ο Χιτλερ?? Που ειναι τα πορτραιτα του και απο κατω οι προσκυνητες??
Αυτη η χωρα τωρα ειναι υπο την κατοχη της Μερκελ , οχι χαρη σε εναν χιτλερογερμανολαγνο ΧΑητη, αλλα χαρη στους εθνοπροδοτες. Ειναι εθνικιστες=θα πολεμουσαν τον καθε εισβολεα.
Αυτο που ειπες ηταν ad hominem επιχειρημα-παραλογισμος. Ουτε στην Τν δεν τους βγαζουν, ακομη και αν εχουν 5%.
http://www.parapolitika.gr/ArticleDe...0/Default.aspx
δηλαδη σημασια εχει ποσους σκοτωσε ο καθενας ?
εε, νταξει αφου σκοτωσε 10εκατ και οχι 20 ειναι καλος!
ρε, οσο χαζος εισαι να υποστηριζεις τον χιτλερ, τοσο χαζος και τον σταλιν!
ποσο μαλλον να μου το παιζεις εθνικιστης, και να θαυμαζεις τον χιτλερ ? εισαι σοβαρος, τοσους ελληνες σκοτωσε ο χιτλερ! πσο ηλιθιοι παιζει να ειναι δηλαδη ?

Παράθεση

Ποντικας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Ποντικας έγραψε στις 13:15, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από boss.
δηλαδη σημασια εχει ποσους σκοτωσε ο καθενας ?
εε, νταξει αφου σκοτωσε 10εκατ και οχι 20 ειναι καλος!
ρε, οσο χαζος εισαι να υποστηριζεις τον χιτλερ, τοσο χαζος και τον σταλιν!
ποσο μαλλον να μου το παιζεις εθνικιστης, και να θαυμαζεις τον χιτλερ ? εισαι σοβαρος, τοσους ελληνες σκοτωσε ο χιτλερ! πσο ηλιθιοι παιζει να ειναι δηλαδη ?
Θαυμαζω τον Χιτλερ?? Οχι, οι ΧΑητες εχουν την ιδεολογια που ιδρυσε ο Χιτλερ. Δεν σημαινει θαυμασμος η λογοδοσια αυτο. Ειναι ενα συστημα που πιστευουν οτι δουλευει. Ειναι το μονο συστημα που συνδεει την εθνικη σκοπια μετην ταξικη. Γνωστη και ως Τριτη Θεση.
Δειξε μου υλικο που δειχνει οτι ναι , ΟΝΤΩΣ θαυμαζουν τον Χιτλερ (μελη της ΧΑ μετα την διασπαση της).

Παράθεση

boss.

Διάσημο Μέλος

O boss. έγραψε στις 13:29, 31-03-12:

Θαυμαζω τον Χιτλερ?? Οχι, οι ΧΑητες εχουν την ιδεολογια που ιδρυσε ο Χιτλερ. Δεν σημαινει θαυμασμος η λογοδοσια αυτο. Ειναι ενα συστημα που πιστευουν οτι δουλευει. Ειναι το μονο συστημα που συνδεει την εθνικη σκοπια μετην ταξικη. Γνωστη και ως Τριτη Θεση.
Δειξε μου υλικο που δειχνει οτι ναι , ΟΝΤΩΣ θαυμαζουν τον Χιτλερ (μελη της ΧΑ μετα την διασπαση της).
τι να σου δειξω υλικο ρ ? εγω σου λεω τι αποψη εχετε περασει, στον μεσο ελληνα πολιτη!
αν εσεις δεν ειστε επικοινωνιακοι, δεν σου φταω εγω!
αλλα οπως και εαν εχει, καποτε ειχα ενα φιλο χρυσαυγιτη, και τα εχω δει απο πολυ κοντα καποια πραγματα! και ναι, αυτος αγαπουσε τον χιτλερ! ποσο ηλιθιος, να το παιζεις ΕΛΛΗΝΑΣ και να αγαπας καποιον που εσφαξε ελληνες, πες μου ποσο ?

Παράθεση

PtwxeusiAE

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PtwxeusiAE
H PtwxeusiAE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H PtwxeusiAE έγραψε στις 13:45, 31-03-12:

εγώ προσωπικά , δεν θα ψηφίσω ποτέ ΧΑ , ακόμα και αν προσλάβουν τους πιο θελκτικούς επικοινωνιολόγους (που μάλλον θα είναι πιο πειστικοί από σένα) , καθότι είναι αδύνατον να σε σώσει μια παράταξη που δεν έχει καθόλου χιούμορ

εννοώ , σε παρατηρώ από τα πρώτα σου ποστ , μαζί με όλο το νέο αίμα του στεκιού , και δεν έχω γελάσει ποτέ με κάποιο από τα σαχλά ποστ σου (οδ , προσοχή , δνε κρίνω τον πόστερ ούτε την αφίσα , για το ποστ μίλησα)

για αυτό πάντα η αριστερά θα κερδίζει την δεξιά , θαμμένοι και οι 2 στις αυταπάτες τους , μόνο οι πρώτοι γελάνε όμως τακτικά , σημάδι πως καμία φορά οι αυταπάτες τους προήλθαν από πιο χαμογελαστούς σκοπούς

ακούω στις γειτονιές της σαπιοπόλης , πολλούς να ορκίζονται πως θα ψηφίσουν δαγκωτό ΧΑ , και αυτό θα έκανα μάλλον αν με είχανε ληστέψει 5-6 φορές λαθρομετανάστες , αλλά το το ότι καταλήγεις να κάνεις κάτι σχεδόν σαν μονόδρομο , δεν το καθιστά και σωστό , αλλά αυτό πόντικα θα το καταλάβεις όταν γίνεις ολάκερος γερο-αρουραίος

οι αναρχοπόστερς που έχουν λυσσάξει να μην δοθεί δικαίωμα ψήφου στην ΧΑ με κάνουν και γελάω , στην ίδια χώρα που κάποτε ο Λαμπράκης έβγαινε με 4-5 άτομα συνοδεία μόνος του στον όχλο να υπερασπιστεί το αιματοβαμμένο δίκιο του , εμείς τώρα φοβόμαστε μια εκλογική αντιπαράθεση με τους σκτφασίστες

πολύς φόβος αλίμονο τώρα τελευταία , κλείνω με μια αφιέρωση για όσους σέρνονται σε υπονόμους και φοράνε τα καλά τους λίγο πριν τις εκλογές (και αυτοί είναι πολλοί και λογιών λογιών)

Απόψε τα βλέπω διπλά ,
ήλιος λάμπει κι ας είναι μεσάνυχτα
δυο τσιγάρα πολύ δυνατά
κι εκτοξεύομαι μες το διάστημα
Μια οθόνη που δείχνεί μηδέν
εποχές που δεν γίνονται θαύματα.
ένα στόμα φωνάζει πως δεν
θα με πείσεις με χίλια τεχνάσματα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 13:56, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από PtwxeusiAE
οι αναρχοπόστερς που έχουν λυσσάξει να μην δοθεί δικαίωμα ψήφου στην ΧΑ με κάνουν και γελάω , στην ίδια χώρα που κάποτε ο Λαμπράκης έβγαινε με 4-5 άτομα συνοδεία μόνος του στον όχλο να υπερασπιστεί το αιματοβαμμένο δίκιο του , εμείς τώρα φοβόμαστε μια εκλογική αντιπαράθεση με τους σκτφασίστες

Απόψε τα βλέπο διπλά ,
ήλιος λάμπει κι ας είναι μεσάνυχτα
δυο τσιγάρα πολύ δυνατά
κι εκτοξεύομαι μες το διάστημα
Μια οθόνη που δείχνεί μηδέν
εποχές που δεν γίνονται θαύματα.
ένα στόμα φωνάζει πως δεν
θα με πείσεις με χίλια τεχνάσματα
Φοβόμαστε; Τι άλλα φρου-φρου κι αρώματα θ' ακούσουμε;

Παράθεση

PtwxeusiAE

Νεοφερμένος

H PtwxeusiAE έγραψε στις 13:58, 31-03-12:

εσένα δεν σου μιλάω , είναι παραπάνω από σαφές ότι προτιμάς τους μπλε με την τζώρτζια από την θεοδοσία
εγώ φοβάμαι κύριος , εσύ δείξε δυναμισμό άμα θες

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:09, 31-03-12:

εσένα δεν σου μιλάω , είναι παραπάνω από σαφές ότι προτιμάς τους μπλε με την τζώρτζια από την θεοδοσία
...κι ύστερα λένε μερικοί ...προοδευτικοί: "Οι γυναίκες είν' το ισχυρό φύλο"!

Παράθεση

Ποντικας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Ποντικας έγραψε στις 14:12, 31-03-12:

τι να σου δειξω υλικο ρ ? εγω σου λεω τι αποψη εχετε περασει, στον μεσο ελληνα πολιτη!
αν εσεις δεν ειστε επικοινωνιακοι, δεν σου φταω εγω!
αλλα οπως και εαν εχει, καποτε ειχα ενα φιλο χρυσαυγιτη, και τα εχω δει απο πολυ κοντα καποια πραγματα! και ναι, αυτος αγαπουσε τον χιτλερ! ποσο ηλιθιος, να το παιζεις ΕΛΛΗΝΑΣ και να αγαπας καποιον που εσφαξε ελληνες, πες μου ποσο ?
Πως περνανε οι ΧΑητες αποψη στον μεσο πολιτη, οταν δεν δινει ΚΑΝΕΝΑ μεγαλο καναλι το μιρκοφωνο σε εναν εκπροσωπο της ΧΑ??
Η Δη.Συ. εχει 1.5-2% και παλι εχει παρελασει απο καθε καναλι.
Η ΧΑ εχει 3.5-7% και ακομη δεν την εχουν αφησει να μιλησει. Αυτοι φταινε που δεν ειναι επικοινωνιακοι?? Την δηθεν, κλισε και απαρχαιωμενη αποψη που εχεις, την εχεις επειδη οι προδοτες δημοσιογραφοι εχουν φροντισει να πλασουν μια αναλογη εικονα. Το ξερεις οτι εχουν αποψη για γεωπολιτικη, εξωτερικη πολιτικη, συνδικαλισμο, αξιοποιηση παραγωγης και πλουτου??
http://xryshaygh.wordpress.com/theseis/
Αλλα τι ειναι το μονο που βλεπουμε στην Τν, κατ'επαναληψη μεχρι αηδιας??
http://www.youtube.com/watch?v=rxUBr5_tczU
Φροντιζουν παντα να φουσκωσουν το θεμα και να συζητανε για αυτο επι εβδομαδες, επειδη ξερουν οτι δεν θα ξαναδουνε συντομα ενα "ρατσιστικο αμοκ"
Ποσο καιρο μιλαγανε για τον 45χρονο που σκοτωθηκε απο νεγρους για το τιποτα, οσο ετοιμαζε το αυτοκινητο του να παει την ετοιμογεννη γυναικα του νοσοκομειο??
Οσο για την Χιτλερολαγνεια: Θαυμαζουν τις ικανοτητες που ειχε για να ανορθωσει την χωρα του σε τετοιο σημειο ωστε να γινει η πιο μεγαλη μεσοπολεμικη δυναμη, μετα απο μια εξευτελιστικη ηττα. Μπορεις να κανεις ερευνα για την οικονομικη πολιτικη του Χιτλερ, και αλλα.
Σκοτωσε και Ελληνες και Σερβους, και αμα ξαναερχοταν εδω ο οποιοςδιποτε ξενος να μας υποδουλωσει θα τον εσφαζα με τα ιδια μου τα χερια.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 14:20, 31-03-12:

τι κουφό ήταν αυτό πάλι; προτιμάω τους μπλε με την τζώρτζια από την θεοδοσία!
όπως λέμε προτιμάω την ανταρσύα απ' την χρυσή αυγή!

Παράθεση

PtwxeusiAE

Νεοφερμένος

H PtwxeusiAE έγραψε στις 14:20, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
...κι ύστερα λένε μερικοί ...προοδευτικοί: "Οι γυναίκες είν' το ισχυρό φύλο"!
ναι , πίσω από κάθε ισχυρό άντρα κρύβεται μια δυναμική γυναίκα
και πίσω από κάθε ανδροπρεπές τρολ κρύβεται μια γυναίκα με το τηγάνι ανά χείρας που τον προκαλεί να αντιμετωπίσει την πραγματική ζωή

όπως και πίσω από κάθε λύκο ντυμένο με προβιά προβάτου , κρύβεται ένα ποντίκι αλλά δεν συνεχίζω , πόσα ζώα να μαζευτούν στην κιβωτό του νώε , προτού αυτή μπατάρει , ενώ η γυναίκα του καπετάνιου τον κυνηγά με τον τηγάνι για τα φαλλοκρατικά του ποστ ;

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MakingMirrors (Ντένια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη MakingMirrors
H Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H MakingMirrors White Horse έγραψε στις 15:01, 31-03-12:

''Ήρθε θαρρώ ο καιρός να παύσουμε να διαχωρίζουμε τα ανθρώπινα άτομα σε άνδρες και γυναίκες''

-Zak-Lee

Παράθεση

akritas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη akritas
Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O akritas έγραψε στις 15:09, 31-03-12:

Α και προσοχή, αυτήν την στιγμή, για να μην παρεξηγηθούμε, δεν υποστηρίζουμε ΚΚΕ δηλαδή μην το πάρεις κομματικά το μήνυμα, απλώς μίλησα για το σύστημα του κομμουνισμού.
Είσαι μόλις 17 χρονών και είσαι σαφώς επηρεασμένος από τον πατέρα σου. Και άλλοι στην ηλικία σου ήταν κομμουνιστές και φανατικά υπέρμαχοι της ΕΣΣΔ, αλλά όμως στα 30 τους ή στα 50 τους έγιναν υπέρμαχοι της Δημοκρατίας που ζούμε σήμερα. Πολλούς από αυτούς τους βλέπεις στο γυαλί.
Σίγουρα η εποχή που ζεις είναι η πιο σκληρή που έχει ζήσει Έλληνας έφηβος σε εποχή ειρήνης. Δεν σε αδικώ λοιπόν. Αλλά όμως να ξέρεις ότι το πιο υπέρτατο αξιακό αγαθό σε αυτόν το πλανήτη είναι η ελευθερία.

Παράθεση

Ποντικας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Ποντικας έγραψε στις 15:10, 31-03-12:

H Φυση εκανε αυτον τον διαχωρισμο, οχι εμεις, αρα δεν μπορουμε να σταματησουμε αυτον τον διαχωρισμο.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PtwxeusiAE

Νεοφερμένος

H PtwxeusiAE έγραψε στις 15:46, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από zak-lee
''Ήρθε θαρρώ ο καιρός να παύσουμε να διαχωρίζουμε τα ανθρώπινα άτομα σε άνδρες και γυναίκες''

-Zak-Lee
H Φυση εκανε αυτον τον διαχωρισμο, οχι εμεις, αρα δεν μπορουμε να σταματησουμε αυτον τον διαχωρισμο.

μπορούμε : κάνοντας παρτούζες

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 16:00, 31-03-12:

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  black-white-hands.jpg
Εμφανίσεις:  25
Μέγεθος:  7,6 KB  
Συνημένες Εικόνες

Παράθεση

boss.

Διάσημο Μέλος

O boss. έγραψε στις 16:43, 31-03-12:

Πως περνανε οι ΧΑητες αποψη στον μεσο πολιτη, οταν δεν δινει ΚΑΝΕΝΑ μεγαλο καναλι το μιρκοφωνο σε εναν εκπροσωπο της ΧΑ??
Η Δη.Συ. εχει 1.5-2% και παλι εχει παρελασει απο καθε καναλι.
Η ΧΑ εχει 3.5-7% και ακομη δεν την εχουν αφησει να μιλησει. Αυτοι φταινε που δεν ειναι επικοινωνιακοι?? Την δηθεν, κλισε και απαρχαιωμενη αποψη που εχεις, την εχεις επειδη οι προδοτες δημοσιογραφοι εχουν φροντισει να πλασουν μια αναλογη εικονα. Το ξερεις οτι εχουν αποψη για γεωπολιτικη, εξωτερικη πολιτικη, συνδικαλισμο, αξιοποιηση παραγωγης και πλουτου??
http://xryshaygh.wordpress.com/theseis/
Αλλα τι ειναι το μονο που βλεπουμε στην Τν, κατ'επαναληψη μεχρι αηδιας??
http://www.youtube.com/watch?v=rxUBr5_tczU
Φροντιζουν παντα να φουσκωσουν το θεμα και να συζητανε για αυτο επι εβδομαδες, επειδη ξερουν οτι δεν θα ξαναδουνε συντομα ενα "ρατσιστικο αμοκ"
Ποσο καιρο μιλαγανε για τον 45χρονο που σκοτωθηκε απο νεγρους για το τιποτα, οσο ετοιμαζε το αυτοκινητο του να παει την ετοιμογεννη γυναικα του νοσοκομειο??
Οσο για την Χιτλερολαγνεια: Θαυμαζουν τις ικανοτητες που ειχε για να ανορθωσει την χωρα του σε τετοιο σημειο ωστε να γινει η πιο μεγαλη μεσοπολεμικη δυναμη, μετα απο μια εξευτελιστικη ηττα. Μπορεις να κανεις ερευνα για την οικονομικη πολιτικη του Χιτλερ, και αλλα.
Σκοτωσε και Ελληνες και Σερβους, και αμα ξαναερχοταν εδω ο οποιοςδιποτε ξενος να μας υποδουλωσει θα τον εσφαζα με τα ιδια μου τα χερια.
δεν προκειτε να σου απαντησει κανενας, εδω μεσα, γιατι απλα κανεις δεν εχει τη διαθεση να κατσει να συζηταει για βασικα πραγματα!
δεν θα καθομαστε να σου αποδικνυουμε τα δεδομενα!
απο εκει και περα, σου ευχομαι απλα να πας μεταναστης στο εξωτερικο, εφοσον και η χωρα που ζουμε ειναι μπουρδελο, μπας και καταλαβεις ποσο μαλακας εισαι! (περιμενω το μπαν, παιδες )

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 16:51, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από akritas
Είσαι μόλις 17 χρονών και είσαι σαφώς επηρεασμένος από τον πατέρα σου. Και άλλοι στην ηλικία σου ήταν κομμουνιστές και φανατικά υπέρμαχοι της ΕΣΣΔ, αλλά όμως στα 30 τους ή στα 50 τους έγιναν υπέρμαχοι της Δημοκρατίας που ζούμε σήμερα. Πολλούς από αυτούς τους βλέπεις στο γυαλί.
Σίγουρα η εποχή που ζεις είναι η πιο σκληρή που έχει ζήσει Έλληνας έφηβος σε εποχή ειρήνης. Δεν σε αδικώ λοιπόν. Αλλά όμως να ξέρεις ότι το πιο υπέρτατο αξιακό αγαθό σε αυτόν το πλανήτη είναι η ελευθερία.
Θα πρέπει να ξέρεις ότι πραγματική ελευθερία δεν υφίσταται. Δεν είμαι υπέρμαχος της ΕΣΣΔ, πιθανότατα θα υποστηρίξω τον Καμμένο (έχει ακόμα καιρό να δω τις κινήσεις των κομμάτων) στις εκλογές. Απλά να ξέρεις ότι τα περισσότερα πράγματα που ξέρεις περί κομμουνισμού (εφαρμοσμένου λίγο πριν ανατραπεί η ΕΣΣΔ) είναι μπούρδες γιατί απλούστατα δεν τον έχεις ζήσει. Ότι και να πεις είναι γραμμένο από καπιταλιστικά βιβλία κατά της ΕΣΣΔ. Εγώ μιλάω με μαρτυρίες ανθρώπων.

Μπορούμε να προχωρήσουμε την συζήτηση και να μιλήσουμε με επιχειρήματα αν θες, γιατί το μόνο επιχείρημα που θέτεις μέχρι τώρα είναι ότι είμαι 17 ετών και ότι έχουμε ελευθερία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnny15 : 31-03-12 στις 17:09.
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 17:17, 31-03-12:

'Εγιναν πολλές αναφορές στο ΚΚΕ σε αυτό το τόπικ που θέμα έχει την ΧΑ. Τυχαίο ; Δεν νομίζω. Να θυμίσω μόνο για τους νεώτερους που δεν ξέρουν καλά το παρασκήνιο και το βάθος της ιστορίας της μεταπολίτευσης, ότι το ΚΚΕ ήταν μια δεξαμενή δύναμης για το ΠΑΣΟΚ στα 80' και ότι πολλοί άνθρωποι που έγιναν από τους φανατικότερους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ τις επόμενες δεκαετίες, ιδίως οι ηλικιωμένοι, ανήκαν κάποτε στο ΚΚΕ. Να θυμίσω επίσης ότι πάρα πολλοί ακροδεξιοί και άνθρωποι της επταετίας εντάχθηκαν στο ΠΑΣΟΚ εκείνα τα χρόνια του 80', πολλοί από αυτούς έπαιξαν και ρόλο σε μικροθεσούλες - κλειδιά του χουντικού καθεστώτος (Γ.Γεννηματάς, Α.Κακλαμάνης κ.α). Και τώρα περίπου τα ίδια. Δείτε ποιούς χρησιμοποιεί το σύστημα ως αβάντες του ΠΑΣΟΚ κάθε φορά που η νοοτροπία αυτού του άθλιου "παλιού ΠΑΣΟΚ" κινδυνεύει. Η τελευταία εφεδρεία του ήταν το ΛΑΟΣ. Τώρα η ΧΑ. Η καταστροφή της Ελλάδας έγινε από το πράσινο καθεστώς που χρησιμοποιούσε τα όπλα των κομμουνιστών και των ακροδεξιών. 'Εχτισε έτσι με τα χρόνια έναν Εθνικοσοσιαλισμό. Αλλά και πολύ αργότερα, ο Καραμανλής προσπάθησε να πείσει τον κόσμο ότι θα γίνει ένα άλλο ΠΑΣΟΚ, ένας μεσαίος ριζοσπαστικός χώρος, γιατί ο δεξιός μηχανισμός προπαγάνδας ήξερε πολύ καλά τί έρωτα έχουν οι βολεμένοι ψευδοεπαναστάτες και αντιευρωπαιστές 'Ελληνες σε κάθε τι σοσιαλιστικό και αντιδεξιό, με αποτέλεσμα να βάλει στην κυβέρνηση πασοκτζήδες, όπως ο Ρουσόπουλος κ.α. Αυτή την εποχή είναι πολύ λογικό να υπάρχει άνοδος τόσο της κομμουνιστικής Αριστεράς, όσο και της ακροδεξιάς, γιατί αυτοί οι δυο χώροι ήταν πάντα τα δεκανίκια του εθνικοσοσιαλιστικού τεμπέλικου και αντιευρωπαικού ΠΑΣΟΚ της ρεμούλας.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:21, 31-03-12:

ναι , πίσω από κάθε ισχυρό άντρα κρύβεται μια δυναμική γυναίκα
και πίσω από κάθε ανδροπρεπές τρολ κρύβεται μια γυναίκα με το τηγάνι ανά χείρας που τον προκαλεί να αντιμετωπίσει την πραγματική ζωή

όπως και πίσω από κάθε λύκο ντυμένο με προβιά προβάτου , κρύβεται ένα ποντίκι αλλά δεν συνεχίζω , πόσα ζώα να μαζευτούν στην κιβωτό του νώε , προτού αυτή μπατάρει , ενώ η γυναίκα του καπετάνιου τον κυνηγά με τον τηγάνι για τα φαλλοκρατικά του ποστ ;
....Ο Νώε ήταν οικολόγος, αγαπούσε το καλό κρασί και σεβόταν τη γυναίκα ως εαυτόν!

Παράθεση

Ποντικας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Ποντικας έγραψε στις 17:45, 31-03-12:

δεν προκειτε να σου απαντησει κανενας, εδω μεσα, γιατι απλα κανεις δεν εχει τη διαθεση να κατσει να συζηταει για βασικα πραγματα!
δεν θα καθομαστε να σου αποδικνυουμε τα δεδομενα!
απο εκει και περα, σου ευχομαι απλα να πας μεταναστης στο εξωτερικο, εφοσον και η χωρα που ζουμε ειναι μπουρδελο, μπας και καταλαβεις ποσο μαλακας εισαι! (περιμενω το μπαν, παιδες )
Μεταναστης ειμαι εδω. Ειμαι απο Σερβια και μενω Ελλαδα. Ιδου η αποδειξη:
http://i.imgur.com/7M4UQ.jpg
Ποναει?? Επρεπε οπωςδιποτε να ειμαι Νεοελληναρας για να υπερασπιζομαι την Χρυση Αυγη ε?? Α να μαντεψω, εχω προπαγανδιστει τοσο πολυ απο την ανυπαρκτη προπαγανδα των ΧΑητων, που προδιδω την πατριδα μου ε??
Πολυ λατρευω την γνωστη τακτικη των αριστεριστων "εχω πολυ καλη απαντηση αλλα δεν θα απαντησω επειδη εισαι χαζος και δεν θα καταλαβεις LOL XD u r stoopid" ετσι σταματε τον διαλογο, και συνεχιζετε να λουζεστε στο αισθημα αυτοδικαιοσυνης σας, εχοντας πει την τελευταια λεξη στον "φασιστα". Και απαιτεις και μπαν απο πανω. Δημοκρατια για ολους, εκτος αμα διαφωνουν με σενα.

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 00:38, 01-04-12:

ο χίτλερ όντος ανόρθωσε την γερμανία, και αν δέν έκανε τον πόλεμο ίσως ο εθνικοσοσιαλισμός να μήν είχε την φήμη που έχει τώρα.
όμως..
και ο πόλεμος και ο ρατσισμός σημάδεψαν τον χίτλερ και την Γερμανία, με τον ίδιο τρόπο που οι πράξεις του στάλιν και των σοβιετικών σημάδεψαν τον κομμουνισμό.

άλλο ένα κοινό στοιχείο ναζισμού-κομμουνισμού
στην επιστήμη και την θεωρία όλα οκ, αλλα στην πράξη τα εγκλήματα τους τους σημάδεψαν ανεπανόρθωτα

Παράθεση

Ποντικας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Ποντικας έγραψε στις 01:45, 01-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
ο χίτλερ όντος ανόρθωσε την γερμανία, και αν δέν έκανε τον πόλεμο ίσως ο εθνικοσοσιαλισμός να μήν είχε την φήμη που έχει τώρα.
όμως..
και ο πόλεμος και ο ρατσισμός σημάδεψαν τον χίτλερ και την Γερμανία, με τον ίδιο τρόπο που οι πράξεις του στάλιν και των σοβιετικών σημάδεψαν τον κομμουνισμό.

άλλο ένα κοινό στοιχείο ναζισμού-κομμουνισμού
στην επιστήμη και την θεωρία όλα οκ, αλλα στην πράξη τα εγκλήματα τους τους σημάδεψαν ανεπανόρθωτα
Τα εγκληματα του Χιτλερ ηταν αναμενομενα, διοτι πρεπει να τρομοκρατεις τον εχθρο κατα την διαρκεια ενος πολεμου(μην με παρερμηνεψεις, δεν λεω οτι ειναι αποδεκτα η καλα με καμια Παναγια).
Η κατασταση στην Γερμανια δεν απαιτουσε πολεμο, ισα ισα, ο Χιτλερ προσπαθησε να τον αποφυγει (συναψη συμμαχιας με Αγγλια, παλαια εδαφη της Γερμανιας θελανε να επαναπροσαρτηθουν αναιμακτα στην πατριδα τους κ.α.)
Δεν ηταν αναποφευκτη συνεπεια της ιδεολογιας ο πολεμος.

Απο την αλλη, οι πραξεις του Σταλιν (αλλα και γενικως των "λαικων" ηγετων) δεν ειχαν στοχο εναν εξωτερικο εχθρο, ειχανε στοχο τους ΙΔΙΟΥΣ!! Αυτο επειδη ο "ταξικος" εχθρος ηταν αορατος -- δεν ηξερες με τιποτα που ανηκε. Ο Σταλιν σκοτωνε κατα συρροη με την ελπιδα οτι κατι θα πετυχει.
Οποτε ειχες τον ουσιαστικα ασταματητο εμφυλιο πολεμο κατα των αντεπαναστατων (που τελειωσε με την πτωση του Παραπετασματος) και εναν πολεμο για την εξαπλωση της επαναστασης, αναγκαιοι και οι δυο, συμφωνα με τον Μαρξ.
Ενω ο Χιτλερ εβλεπε "εθνικους" εχθρους, που εντοπιζονται ευκολοτερα, ετσι δεν τον διακατειχε καμια αντεπαναστατικη μανια.
Σε αντιθεση με τα "κομμουνιστικα" καθεστωτα, που ειχε αναγκασει τοσο κοσμο να πεθανει( και κυριως γνησιοι, ανυπακουοι και αμφισβητητες καθε εξουσιας ηταν αυτοι που πεθαναν, γνησιοι κομμουνιστες.) Δεν συμπαθω καθολου τα μαυροφασιστικα καθεστωτα, αλλα ποτε δεν εφτασαν ουτε κατα διανοια τους αριθμους του Σταλιν, του Ποτ, του Μαο.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 10:34, 01-04-12:

Σημερα στην εφημεριδα ''το εθνος'' αποκλειστικο αφιερωμα για την Νεοναζιστικη χρυση αυγη,εγγραφα που φανερωνουν οτι ο Μιχαλολιακος ηταν εμμισθος της ΚΥΠ,τα πρωτα περιοδικα της χρυσης αυγης που εχουν ΟΛΟΦΑΝΕΡΑ φωτογραφιες του Χιτλερ,αρθρα του Μιχαλολιακου που εχουν γραφτει υπερ του Χιτλερ,πως οι αγραμματοι στρτολογουν μαθητες για να κυνηγουν μεταναστες και αρκετα αλλα σαπισμενα κομματια της ιδεολογιας τους.Επιτελους,ας μαθει την αληθεια ο απαιδευτος ελληνικος λαος που θελει τους ναζιστες μεσα στην βουλη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ποντικας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Ποντικας έγραψε στις 13:18, 01-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Σημερα στην εφημεριδα ''το εθνος'' αποκλειστικο αφιερωμα για την Νεοναζιστικη χρυση αυγη,εγγραφα που φανερωνουν οτι ο Μιχαλολιακος ηταν εμμισθος της ΚΥΠ,τα πρωτα περιοδικα της χρυσης αυγης που εχουν ΟΛΟΦΑΝΕΡΑ φωτογραφιες του Χιτλερ,αρθρα του Μιχαλολιακου που εχουν γραφτει υπερ του Χιτλερ,πως οι αγραμματοι στρτολογουν μαθητες για να κυνηγουν μεταναστες και αρκετα αλλα σαπισμενα κομματια της ιδεολογιας τους.Επιτελους,ας μαθει την αληθεια ο απαιδευτος ελληνικος λαος που θελει τους ναζιστες μεσα στην βουλη.
Ηταν γνωστα αυτα, δες τα παραπανω ποστ μου. Δεν το κρυβουν!! Εχεις μελετησει για τα εργα του Χιτλερ στην Γερμανια?? Περα απο το οτι κλωτσαγε Πακιστανους εξω απο το Ραϊχσταγκ ε.
Α και παρολο που λες οτι υπαρχει μια "προπαγνδα" προωθησης της Χρυσης Αυγης, βλεπεις ξαφνικα το "Συστημα" κανει επιθεση, και συ το υποστηριζεις. Αυτο δεν σε κανει γραναζι του??

Υ.Γ. Αλλη μια επιπλεον γνωση για τους "απαιδευτους" Ελληνες. Ο πρωτος μεγαλος κεντρικος αυτοκινητοδρομος του κοσμου, εγινε στην Ναζιστικη Γερμανια. Μαζι με αλλες τεχνολογικες πρωτοποριες. Ετσι για να εχουμε και κατι να λεμε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 13:28, 01-04-12:

Υ.Γ. Αλλη μια επιπλεον γνωση για τους "απαιδευτους" Ελληνες. Ο πρωτος μεγαλος κεντρικος αυτοκινητοδρομος του κοσμου, εγινε στην Ναζιστικη Γερμανια. Μαζι με αλλες τεχνολογικες πρωτοποριες. Ετσι για να εχουμε και κατι να λεμε.
γελοίο επιχείρημα.
στ αλήθεια γελοίο.
δεν κανω τον κοπο να το αναλυσω. υποθετω το καταλαβαινεις...
(btw o χιτλερ δεν εμεινε στην ιστορία για τον αυτοκινητοδρομο του (που εν παση περιπτωση, so what; ), και δε νομίζω αυτό να του "βρισκουν" οι οπαδοι του)

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 14:13, 01-04-12:

Χαιρω πολυ με λενε χαουζ...το αναφερει στο βιβλιο ''Ο Αγων μου'' αυτο που ειπες...
και για παραπανω ενημερωση ας δουμε και ενα λινκ http://tvxs.gr/news/%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF/%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%8C%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%87%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%B5%CF%81
Ένας από τους λόγους που οι Ναζί προώθησαν το σχέδιο των αυτοκινητοδρόμων ήταν η προπαγάνδα. Παρότι τα γερμανικά λόμπι πριν την επικράτηση των Ναζί είχαν προτείνει την κατασκευή τους, ο Χίτλερ υποστήριξε ότι η ιδέα ήταν δική του και παραβρέθηκε σε λαμπρές τελετές εγκαινίων τους που μεταδίδονταν από το γερμανικό ραδιόφωνο. Το παράδοξο είναι ότι ο Χίτλερ ουδέποτε έμαθε να οδηγεί.

Επισης ο Χιτλερ ασχοληθηκε και με την προληψη του καρκινου μωρε(ας τον θαυμασεις για αλλη μια φορα τωρα) αλλα δεν θα το ειχε κανει αμα δεν ειχε ψοφησει η καριολα μανα του απο αυτον.

Τι θες να μας πεις ?Να εγκαθιδρυσουμε ναζισμο(δηλαδη χρυση αυγη) για να μας φτιαξουν τους δρομους?
Ευχαριστω,δεν θα παρω.Και οπως προαναφερει ο παραπανω
btw o χιτλερ δεν εμεινε στην ιστορία για τον αυτοκινητοδρομο του
...πραγματικα ηλιθια η προσπαθεια σου ποντικα...παραμενεις πολιτικα απαιδευτος.

Παράθεση

Ποντικας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Ποντικας έγραψε στις 14:36, 01-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από ciela
γελοίο επιχείρημα.
στ αλήθεια γελοίο.
δεν κανω τον κοπο να το αναλυσω. υποθετω το καταλαβαινεις...
(btw o χιτλερ δεν εμεινε στην ιστορία για τον αυτοκινητοδρομο του (που εν παση περιπτωση, so what; ), και δε νομίζω αυτό να του "βρισκουν" οι οπαδοι του)
Δεν ειναι επιχειρημα. Ειναι στο ΥστεροΓραφο μου. Ειναι "κατι επιπλεον". Ξερεις τι ειναι ενα υστερογραφο?? Στο μαθανε στο σχολειο η εχασες το μαθημα απο κοπανα??

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 14:43, 01-04-12:

Ρε παιδιά έστω να το δεχτούμε αυτό, ανόρθωσε τη χώρα του. Είναι άξιο θαυμασμού όμως αυτό; σκεφτείτε το λίγο. Με τι τίμημα; Ποιος θέλει μια χώρα δυνατή αν είναι να πατήσει επί πτωμάτων ( με κάθε έννοια ) και να κάνει πουτάνα ολη τη γη; Έτσι ονειρεύεστε εσείς την ανάπτυξη και την ευημερία;
Προσωπικά χέστηκα για το πόσο υπερδύναμη είναι η χώρα μου. Αυτό που ζητώ εγώ από αυτήν είναι να μου παρέχει ένα καλό επίπεδο διαβίωσης και ευκαιρίες. Ούτε να πολλαπλασιάσει τα εδάφη της ούτε να γίνει πρώτη δύναμη στην Ευρώπη. Έχουμε χορτάσει από ιμπεριαλισμό.
Υπάρχουν πολλοί και αποδοτικότεροι τρόποι να έρθει η ανάπτυξη Πόντικα. Και ο Χίτλερ ποτέ δεν επεδίωξε την ειρήνη, μη λέμε ό,τι θέλουμε. Με τους φόβους της Αγγλίας έπαιζε, ήξερε ότι κάποια στιγμή το ποτήρι θα ξεχείλιζε και φρόντιζε να καλύπτει τα νότα του.

Ο λόγος που κινδινεύει τώρα να βγει η ΧΑ είναι ο ίδιος για τον οποίο ανέβηκε τότε ο Χίτλερ. Σε καιρούς φτώχιας η προπαγάνδα ανθίζει, ο κόσμος είναι ικανός να χάψει οτιδήποτε προκειμένου να τα βρει καλύτερα. Υπάρχει λόγος που τέτοιες πολιτικές τις λέμε ακραίες. Το θέμα είναι όμως πως ήλπιζα, εγώ τουλάχιστον πως τέτοιες λύσεις είχαν πάει στον τενεκέ της ιστορίας προ πολλού.

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,424 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 14:48, 01-04-12:

Τι θες να μας πεις ?Να εγκαθιδρυσουμε ναζισμο(δηλαδη χρυση αυγη) για να μας φτιαξουν τους δρομους?
Ευχαριστω,δεν θα παρω.Και οπως προαναφερει ο παραπανω
1ον, δεν έφταιγε το πολίτευμα της Γερμανίας για τον δρόμο, ήταν επινόηση του ηγέτη τους.
2ον, με την χρυσή αυγή δεν θα γίνουμε "ναζιστική" χώρα.

Όταν οι φιλελεύθεροι και σοσιαλιστές πολιτικοί σου ρουφάν το αίμα, εσύ είσαι κολλημένος με τον "ναζισμό" που δεν αποτελεί κίνδυνο. Είναι τόσο δυνατή η προπαγάνδα υπέρ της ΧΑ που δεν μπορείς να την αποφύγεις, αυτό φαίνεται από τις ανύπαρκτες αφίσες στους δρόμους και την έλλειψη προβολής τους στην τηλεόραση.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 15:04, 01-04-12:

1ον, δεν έφταιγε το πολίτευμα της Γερμανίας για τον δρόμο, ήταν επινόηση του ηγέτη τους.
Οχι Οχι,η ουγκαντα εφταιγε,προς θεου.

2ον, με την χρυσή αυγή δεν θα γίνουμε "ναζιστική" χώρα.

ΠΕΣ ΤΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, ΕΙΜΑΙ Τ-Υ-Φ-Λ-Ο-Σ

Και ασε τωρα τις αερολογιες που σου εμαθε ο μπαμπακας...φτυσε την καραμελα και βγαλε απο το λεξιλογιο την λεξη ''προπαγανδα''...εδω ολοκληρο το ναζιστικο καθεστως προπαγανδιζε για να περασει τις ιδεες του...Ξερω πολυ καλα τι παιζει με την χρυση αυγη και ποιοι την αποτελουν...τωρα αμα δεν μπορεις να καταλαβεις βασικους αξονες τι να σε πω...
Ο ιδιος ο Μαρξ ειχε πει οτι σε δυσκολους οικονομικους καιρους,ο λαος στρεφεται προς την δεξια...προσφερει ενα τελειο συναισθηματικο σωσιβιο για τον απαιδευτο λαο,που ευκολα εχει χειραγωγηθει απο τους δημαγωγους και ανατριχιαζει στον λαικισμο της δεξιας περι ''εθνους'',''ανωτεροτητας'' και ''πατριδας''.

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,424 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 15:20, 01-04-12:

Και ασε τωρα τις αερολογιες που σου εμαθε ο μπαμπακας...φτυσε την καραμελα και βγαλε απο το λεξιλογιο την λεξη ''προπαγανδα''...εδω ολοκληρο το ναζιστικο καθεστως προπαγανδιζε για να περασει τις ιδεες του...Ξερω πολυ καλα τι παιζει με την χρυση αυγη και ποιοι την αποτελουν...τωρα αμα δεν μπορεις να καταλαβεις βασικους αξονες τι να σε πω...
Δεν με νοιάζει τι ξέρεις για την ΧΑ, σημασία έχει τι γράφεις. Το πιο πιθανόν είναι να μην ξέρεις τίποτα όπως κι εγώ . Και δεν είναι αναγκαίος εχθρός η προπαγάνδα, αρκεί να σου δίνει την επιλογή στο να πιστεύεις κάτι διαφορετικό (ελεύθερη ανάπτυξη προσωπικότητας), είναι κάτι απολύτως νόμιμο. Για την Γερμανία την περίοδο του χίτλερ δεν μπορώ να μιλήσω, γιατί δεν έζησα τότε, όμως αρκεί να ψάξεις την επιρροή των Εβραίων στην τότε οικονομία της Γερμανίας για να βγάλεις συμπέρασμα αν ήταν αναίτιο το μίσος.

Ο ιδιος ο Μαρξ ειχε πει οτι σε δυσκολους οικονομικους καιρους,ο λαος στρεφεται προς την δεξια...προσφερει ενα τελειο συναισθηματικο σωσιβιο για τον απαιδευτο λαο,που ευκολα εχει χειραγωγηθει απο τους δημαγωγους και ανατριχιαζει στον λαικισμο της δεξιας περι ''εθνους'',''ανωτεροτητας'' και ''πατριδας''.
Κι όμως, στρέφεται προς την αριστερά, οι δημοσκοπήσεις αυτό δείχνουν. Και καλό θα ήταν να μην αναπαράγεις τα λόγια τρίτων για επιχειρήματα, δείχνει έλλειψη γνώσεων. Όσον αφορά τον λαϊκισμό, θα σου θέσω το εξής ερώτημα, πιστεύεις πως προβάλλεται αυτό το κόμμα τόσο ώστε ν' ακουστούν αυτές οι πα--ριες; Πιο πολύ τους ΠΑΣΟΚους ακούς να μιλάνε για το πόσο πατριώτες είναι και πως η Ελλάδα γίνεται ανταγωνιστική με την δράση του κόμματος. Από την άλλη πλευρά, το ΚΚΕ βγαίνει στις τηλεοράσεις και λέει πως δεν δέχονται αντιλαϊκά μέτρα και πως πάντα είναι δίπλα στον εργαζόμενο. Η σφαίρα επιρροής της ΧΑ είναι πολύ μικρή για να θεωρήσω πως ο λαός είναι θύμα χειραγώγησης.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους