Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,308 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πρόεθεση ψήφου εκλογών Μαΐου 2012

Τι θα ψήφιζες αν στις επερχόμενες εκλογές συμμετείχαν τα κόμματα:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 125)
Χρυσή Αυγή
8
6,40%
ΛΑ.Ο.Σ.
3
2,40%
ΠΑ.ΣΟ.Κ.
3
2,40%
Ανεξάρτητοι Έλληνες
25
20,00%
Ν.Δ.
2
1,60%
Κ.Κ.Ε.
14
11,20%
Δημοκρατική Αριστερά
6
4,80%
Δημοκρατική Συμμαχία
0
0%
ΣΥ.ΡΙΖ.Α
23
18,40%
Οικολόγοι - Πράσινοι
6
4,80%
Άρμα Πολιτών (Γ.Δημαράς)
0
0%
Κοινωνική Συμφωνία
2
1,60%
ΑΝΤΑΡΣΥΑ
3
2,40%
ΕΠΑΜ (Δ. Καζάκης)
5
4,00%
Άλλα κομματα; (Ποιο;)
15
12,00%
Λευκό / Άκυρο / Δεν θα ψηφίσω
10
8,00%

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:21, 29-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
... Ας χρησιμοποιήσουμε αυτή την συγκυρία υπέρ μας
: 'Πέστα, ρε χρυσόστομε, 'πέστα!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:06, 29-03-12:

Εχεις πολυ δικιο ρε Πανο, αλλα οταν βλεπεις οτι μεχρι και σημερα υπαρχουν ατομα που δεν μπορουν να διανοηθουν ψηφο σε καποιο κομμα περαν αυτων των δυο, και δυστιχος δεν μιλαω για της δημοσκοπισεις αλλα για πραγματα που εχω δει απο συζητησεις, ενω συγχρονος ο εκλογικος νομος ειναι κομμενος και ραμμενος στα μετρα του πρωτου κομματος πως να μην φοβασε, πως να μην βγαζεις στρατηγικες; Οταν δεν υπαρχει ενα κομμα που σε εκφραζει απολυτα και που μποεις να επιστευτεις τους εκπροσωπους του, πως να μην σκευτεις στρατιγικα για την ψηο σου; Οταν δεν ειναι σε θεση να γινεις το νεο αυτο ατομο στην πολιτικη σκηνη λογο ηλικιας, πως πρεπει να κινιθεις;

Δυστιχος πολυ μεγαλο ποσοστο των ψηφοφωρων συνεχιζει να στιριζει αυτα τα κομματα, ειτε γιατι τους βολευει, ειτε γιατι τρωνε το παραμυθη, ειτε για χιλιους δυο αλλους λογους (εχω ακουσει ΤΑ κουφα....!). Εκτος αυτου πολλοι ειναι αυτοι που θα κινιθουν βαση των στρατιγικων που εθιξες. Πως λοιπον να κανω περα ολες αυτες τις σκεψης και να ψηφισω ενα κομμα που καταπασα πιθανοτιτα δεν θα μπορεσει να μαζεψει ακρετες ψηφους και η ψηφος μου θα παει σε ενα αλλο κομμα; Αν δεν δινανε εδρα στο πρωτο κομμα με την δικη μου ψηφοδεν θα το σκευτομουν καν, δεν ειναι ομως λιγο ανευθυνο να μην το σκευτω στην παρουσα φαση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:22, 29-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
ειτε για χιλιους δυο αλλους λογους (εχω ακουσει ΤΑ κουφα....!).
Αλήθεια τι ακούγεται; Έχω μεγάλη περιέργεια επειδή μου φαίνεται αδιανόητο!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 19:27, 29-03-12:

.... αλλα οταν βλεπεις οτι μεχρι και σημερα υπαρχουν ατομα που δεν μπορουν να διανοηθουν ψηφο σε καποιο κομμα περαν αυτων των δυο, ...
: Μακάρι η Ελλάδα να γινόταν ένα E-STEKI. GR !!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:27, 29-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Αλήθεια τι ακούγεται; Έχω μεγάλη περιέργεια επειδή μου φαίνεται αδιανόητο!

Αυτο που μου χτυπισε πιο πολυ ητανε "Αν δεν βγει κυβερνηση με τον πρωτο γυρο η χωρα περναει σε ακυβερνισια, η ακυβερνισια δεν εναι καλο! Εγω θελω να να κανω την δουλεια μου και με ακυβερνισια δεν θα μπορω να δουλευω, οποτε θα ψηφισω πασοκ, οχι νδ γιατι πρωτιμο τα αριστερα"

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:29, 29-03-12:

Ευχαριστώ. Για τι ηλικία μιλάμε;

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 19:30, 29-03-12:

Αυτο που μου χτυπισε πιο πολυ ητανε "Αν δεν βγει κυβερνηση με τον πρωτο γυρο η χωρα περναει σε ακυβερνισια, η ακυβερνισια δεν εναι καλο! Εγω θελω να να κανω την δουλεια μου και με ακυβερνισια δεν θα μπορω να δουλευω, οποτε θα ψηφισω πασοκ, οχι νδ γιατι πρωτιμο τα αριστερα"
: Ε, υπάρχουν και αρουραίοι της υποκρισίας, κοινώς, τυφλοπόντικες!

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 19:31, 29-03-12:

Το σίγουρο είναι ότι οι εκλογές αυτές όποτε γίνουνε θα έχουν αρκετά μεγάλο ενδιαφέρον και όχι μόνο στην Ελλαδικό χώρο

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 19:36, 29-03-12:

Αυτό δεν παίζει που λες. Σε άλλες εποχές το φάντασμα της ακυβερνησίας τρόμαζε, τώρα ο κόσμος έχει γίνει ο ίδιος φάντασμα και δεν το φοβάται.

Σε αυτές τις εκλογές θα φανεί το ποσοστό του "Μαζί τα φάγαμε" που είναι περίπου η μισή Ελλάδα. Υπολογίζω ένα 25% ΝΔ, 18% ΠΑΣΟΚ και ότι πάρουν οι άλλοι. 43% δεν είναι λίγο φυσικά αλλά δεν συγκρίνεται με το 80% άλλων εποχών.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 20:20, 29-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Θα ψήφιζα ότι ψήφισα και στις προηγούμενες εκλογές.
Οικολόγους-Πράσινους.
Μercury μπήκα να ενισχύσω το κόμμα μας! Έριξα κι εγώ την ψήφο μου. Καλά αποτελέσματα να έχουμε! Όχι τίποτα άλλο μας πέρασε το ΞΥΡΙΖΑ.

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
τους δόθηκε υπουργείο από τον ΓΑΠ και δε το πήραν εξαιτίας αυτού δεν έπρεπε να τους ψηφίσει κανείς.

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 21:15, 29-03-12:

Οι οικολόγοι πράσινοι θα μας εξηγήσετε τις φιλοσκοπιανές σας διαθέσεις; Ή αμφισβητείτε ότι ο Τρεμόπουλος είναι κάργα φιλοσκοπιανός;

MakingMirrors (Ντένια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη MakingMirrors
H Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H MakingMirrors White Horse έγραψε στις 21:20, 29-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Ή αμφισβητείτε ότι ο Τρεμόπουλος είναι κάργα φιλοσκοπιανός;
Κι εσύ τι ζόρι τραβάς που είναι ''κάργα φιλοσκοπιανός''?
Ως ''κάργα φιλοσκοπιανή'' που είμαι λοιπόν, τα παίρνω εις τη κράνα όταν βλέπω νέα παιδιά να μην δείχνουν σεβασμό σε απόψεις

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MakingMirrors : 29-03-12 στις 21:21. Αιτία: I'm wide awake

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 21:25, 29-03-12:

Οι οικολόγοι πράσινοι θα μας εξηγήσετε τις φιλοσκοπιανές σας διαθέσεις; Ή αμφισβητείτε ότι ο Τρεμόπουλος είναι κάργα φιλοσκοπιανός;
Βρε Zed, βρε zed, ώρες ώρες τα γραφώμενά σου, μου θυμίζουν τον μασκοφόρο εκδικητή! Πρώτος την μάχαιρα δώσε!

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 21:28, 29-03-12:

Ε ναι, όσο να'ναι το ότι η Μακεδονία ανήκει στα Σκόπια είναι και γαμώ τις απόψεις. Κάπως έτσι χάθηκε κι η Θράκη. Αλλά μην σας χαλάσω τα ροζ συννεφάκια. Εξάλλου, πατρίδα μας όλη η γη και γι'αυτό η παγκόσμια διακυβέρνηση δεν απέχει και πολύ Ο ΓΑΠ το είχε δηλώσει, δεν είναι θεωρία συνωμοσίας κι αυτό

Edit: @IL PENSIERO υπεκφεύγεις όμως να μου απαντήσεις..

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 21:29, 29-03-12:

Ε ναι, όσο να'ναι το ότι η Μακεδονία ανήκει στα Σκόπια είναι και γαμώ τις απόψεις. Κάπως έτσι χάθηκε κι η Θράκη. Αλλά μην σας χαλάσω τα ροζ συννεφάκια. Εξάλλου, πατρίδα μας όλη η γη και γι'αυτό η παγκόσμια διακυβέρνηση δεν απέχει και πολύ Ο ΓΑΠ το είχε δηλώσει, δεν είναι θεωρία συνωμοσίας κι αυτό

Edit: @IL PENSIERO υπεκφεύγεις όμως να μου απαντήσεις..
link??????

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:30, 29-03-12:

Πόσοι πολιτικοί στις μέρες μας δεν είναι κάργα ... κάτι;

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 21:31, 29-03-12:

Link για ποιο; Σε ρωτώ, αμφισβητείς ότι ο Τρεμόπουλος είναι φιλοσκοπιανός; Θα μου πεις, κακό είναι; Όχι, δεν θα ήταν, αν δεν είχαμε ένα πολύ μικρό, τόσο δα, θεματάκι με την ονομασία των Σκοπίων.

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 21:31, 29-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
Aυτό που λέει ο DrStrangelove ισχύει. Μην κάνετε άλλοι το λάθος που θα κάνει ο Valder. Πρέπει να ψηφίσουμε μικρά κόμματα που όμως έχουν σοβαρές ενδείξεις ότι θα περάσουν το 3% άσχετα με την ιδεολογία σας. ΑΝΤΑΡΣΥΑ βέβαια που προτείνει δεν εχει ελπίδα να μπει στη βουλή συνεπώς πρέπει να αντικατασταθεί από τη Χρυσή αυγή.
Κάτι τέτοιες στιγμές αλήθεια στο λέω... Άμα το παιδί μου κουβαλήσει τέτοια νοοτροπία, θα το στειρώσω για να μην πολλαπλασιαστεί το αίσχος... Έσπασε η καπότα του σοσιαλισμού και ξεχύθηκαν οι πρασινοφρουροί στο forum...

Για μένα, όποιος θέλει αντιμνημονιακή κυβέρνηση αλλά ψηφίσει κόμμα που δεν πιάνει ούτε το 1%, είναι ολίγον χαζούλης, να το πω ευγενικά. Εντάξει, αν γουστάρετε μνημόνιο 3, πάω πάσο.
Και που σταματάει η χαζουλίαση αγαπητέ Zed; Στο 2%; Στο 2,99%; Αν όλοι σκέφτονταν "πάμε να ψηφίσουμε κόμμα που είναι σίγουρο ότι θα πάρει το 3%" θα μέναμε πάντα με την ίδια Βουλή σαν σύσταση ή με το τι ήθελε η εκάστοτε προπαγάνδα των δημοσκόπων. Κάποιοι σηκώθηκαν και ψήφισαν Οικολόγους ώστε από ανύπαρκτο ποσοστό κάποτε, να συζητάμε σήμερα για 3 και 4 τα εκατό.

Κάποιοι έκαναν την αρχή... Μπορεί να πήρε χρόνο το 3% αλλά κάποιοι τόλμησαν και ψήφισαν στο 0,5%... Δε σου είπα ότι ντε και καλά θα πάω να το κάνω τώρα που θέλουμε άμεσα αποτελέσματα και δεν έχουμε την ευχέρεια αυτού του βάθους χρόνου για το 3%, αλλά όπως είπα, από κάποιον πρέπει να γίνει η αρχή...

Και στην τελική άμα από τον ένα μαλάκα ενδοκοινοβουλευτικό πρέπει να προτιμήσω έναν άλλο ενδοκοινοβουλευτικό μαλάκα, ε με πιάνει το γινάτι και λέω "και γιατί ρε φίλε να ψηφίσω ντε και καλά έναν μαλάκα;". Ας πάω να ψηφίσω, να ρίξω κάτι που γουστάρω, κι ας μη βγεί, αλλά αύριο να ξέρω ότι δεν πούλησα την ψυχή μου στο διάολο.

Βέβαια επειδή με ξέρω, τελευταία στιγμή πάλι στρατηγική θα με βλέπω να καταστρώνω όπως το 2009 που έριξα ΚΚΕ (το οποίο ουδέποτε φλερτάριζα σαν κόμμα, απλά σκέφτηκα τότε όπως λες κι εσύ τώρα.). Έλα όμως που το έργο του ΚΚΕ αυτή την τετραετία δε μου έκανε εντύπωση ούτε καν για τους τύπους. Πολύ χλιαρή πολιτική. Ούτε καν λίγος τσαμπουκάς που να δικαιολογεί την ψήφο ενός αγανακτισμένου καπιταλιστή.

Μη βιάζεσαι να κρίνεις για να μην κριθείς. Τα όρια ανάμεσα στη στρατηγική και την αγανάκτηση είναι πολύ λεπτά πλέον στο μυαλό μου, και μόνο οι Θεοι ξέρουν πόσες φορές θα παλαντζάρω από τη μια μεριά στην άλλη και τούμπαλιν...

Και αυτή η θολούρα, αυτό το αδιέξοδο, αυτές οι αποφάσεις που παίρνουν οι Παπαδήμιοι για μένα πρίν από μένα, είναι που με κάνουν να αφρίζω και να μην ξέρω τι θέλω να ρίξω σαν κουκί στην κάλπη.

Αλλά ακόμα και να έκανα ένα οποιοδήποτε λάθος φέτος στις εκλογές, χίλιες φορές να με πούν χαζούλη, παρά μαλάκα κομματόσκυλο σαν κάτι πασόκους κωλόγερους ψωμωμένους από τα φαγοπότια του 1981-...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 21:32, 29-03-12:

[...]
όσοι πάνε να ψηφίσουν οικολόγους θα το κάνουν γιατι θα νομίζουν οτι είναι ταχα της οικολογίας, της πράσινης ανάπτυξης, και των πράσινων αλόγων.

φυσικά και σεβόμαστε το δικαίωμα του καθενός στο να είναι εχθρός την πατρίδας, δέν θα μας απαγορεύσεις να τον κρίνουμε όμως.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 29-03-12 στις 22:41. Αιτία: Αφαίρεση προσβλητικού περιεχομένου

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 21:34, 29-03-12:

Λυκούργο καλά τα λες, αλλά εγώ δε θα σου θέσω ψευτοδίλημμα του τύπου μνημόνιο ή χρεοκοπία: Προτιμάς το μνημόνιο 3 τον Ιούνη και να έχεις ψηφίσει αυτό που σε εκφράζει πλήρως ή αντιμνημονιακή κυβέρνηση;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zed : 29-03-12 στις 21:36. Αιτία: μικρή προσθήκη

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 21:37, 29-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
[...]
όσοι πάνε να ψηφίσουν οικολόγους θα το κάνουν γιατι θα νομίζουν οτι είναι ταχα της οικολογίας, της πράσινης ανάπτυξης, και των πράσινων αλόγων.

φυσικά και σεβόμαστε το δικαίωμα του καθενός στο να είναι εχθρός την πατρίδας, δέν θα μας απαγορεύσεις να τον κρίνουμε όμως.

Μήπως προτείνεις καλέ μου Ματατζή να ψηφίσω Χρυσή Αυγή; Άσε με να το σκεφτώ λίγο!!!!

Το σκέφτηκα! ΝΟΤ!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 29-03-12 στις 22:42. Αιτία: Επεξεργασία παράθεσης και προσθήκη spoiler tag στην εικόνα της

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 21:44, 29-03-12:

Ότι ο gaspar είναι ματατζής το ξέρουμε. Το γιατί εσύ IL PENSIERO στηρίζεις ένα κόμμα με δήθεν οικολογικές ευαισθησίες (που αρνούνται να αναλάβουν το υπουργείο του τομέα που υποτίθεται ότι κατέχουν καλύτερα από όλους...) και φιλοσκοπιανές υπερευαισθησίες, θα μας το απαντήσεις; Διάλογο κάνουμε. Άσε τις γελοιότητες περί μασκοφόρων εκδικητών και απάντησε με επιχειρήματα.

MetalChest (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MetalChest
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 397 μηνύματα.

O MetalChest έγραψε στις 21:48, 29-03-12:

Δε με εκφράζει τίποτα, οπότε δε θα ψηφίσω. Αρνούμαι να ψηφίσω, όταν οι βουλευτές παίρνουνε 500 συντάξεις και οι ίδιοι προβαίνουν σε αντισυνταγματικές πράξεις(εννοείται δεν τιμωρούνται).

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 21:49, 29-03-12:

Λυκούργο καλά τα λες, αλλά εγώ δε θα σου θέσω ψευτοδίλημμα του τύπου μνημόνιο ή χρεοκοπία: Προτιμάς το μνημόνιο 3 τον Ιούνη και να έχεις ψηφίσει αυτό που σε εκφράζει πλήρως ή αντιμνημονιακή κυβέρνηση;
Φίλε μου εγώ να σου απαντήσω:

Αντιμνημονιακή κυβέρνηση θα διάλεγα, αλλά δεν γίνεται να υπάρξει αντιμνημονιακή κυβέρνηση. Τελειωμένες είναι οι εκλογές ήδη, ένα προπέτασμα καπνού για να συντηρηθεί η ψευδαίσθηση της Δημοκρατίας...

Ξέρω, ακούγομαι απαισιόδοξος (και είμαι, ναι εγώ, είμαι), αλλά οι αλλαγές που θέλουμε πολύ φοβάμαι ότι δε θα έρθουν με ψήφο και τακτικές, αλλά με τσεκούρι και φωτιά.

Γι αυτό αν είδες δεν έχω πεί ότι προσπαθώ με την ψήφο μου να αλλάξω κάτι... Απλά βαρέθηκα να είμαι ο μαλάκας, το "πτανάκι" του Σαμαρά και του Βενιζέλου και του Τσίπρα και της Παπαρήγα και του Καρατζαφέρη...

Τουλάχιστον, αφού θα πεθάνω που θα πεθάνω σκλάβος στο ΔΝΤ, αφήστε με να πεθάνω λιγότερο μαλάκας...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 21:51, 29-03-12:

Ότι ο gaspar είναι ματατζής το ξέρουμε. Το γιατί εσύ IL PENSIERO στηρίζεις ένα κόμμα με δήθεν οικολογικές ευαισθησίες (που αρνούνται να αναλάβουν το υπουργείο του τομέα που υποτίθεται ότι κατέχουν καλύτερα από όλους...) και φιλοσκοπιανές υπερευαισθησίες, θα μας το απαντήσεις; Διάλογο κάνουμε. Άσε τις γελοιότητες περί μασκοφόρων εκδικητών και απάντησε με επιχειρήματα.
Βρε Zed ........ ποτέ δεν διάβασα για φιλοσκοπιανές απόψεις. Ζητάω λοιπόν να μου δώσεις ένα link, να ξεστραβωθώ κι εγώ. Αν εσύ γνωρίζεις καλύτερα, πες και σε εμάς τους αδαείς. Κοντεύουμε να 35αρίσουμε και δεν ξέρουμε τι να ψηφίσουμε! Βοήθησε λοιπόν στην πορεία της κουβέντας ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ ΑΝ ΘΕΣ (που θες το βλέπω). Αν και δεν καταλαβαίνω τι οφελεί; Την στιγμή που το θέμα δεν είναι κρίνετε τι θα ψηφίσει ο διπλανός σας, (ΑΛΛΑ ΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΖΑΤΕ) ;;;;;;;;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

MakingMirrors (Ντένια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H MakingMirrors White Horse έγραψε στις 21:51, 29-03-12:

Να προστεθεί στη δημοσκόπηση και η συνεργασία Δράση-Φιλελεύθερη Συμμαχία

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:52, 29-03-12:

Πάντως ομολογώ το θεωρώ κάπως από επικοινωνιακής απόψεως ένα κόμμα να επιλέγει ένα όνομα τόσο μικρής εμβέλιας σε σχέση με την καθημερινότητα. Προφανώς δεν αναφέρομαι μόνο στους οικολόγους αλλά π.χ. και στους πειρατές. Οκ έστω ότι η Ελλάδα γίνεται η πιο οικολογική χώρα στον κόσμο ... και; Btw, και η φτώχεια-χρεοκοπία οικολογική είναι από μια άποψη

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:54, 29-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από MetalChest
Δε με εκφράζει τίποτα, οπότε δε θα ψηφίσω. Αρνούμαι να ψηφίσω, όταν οι βουλευτές παίρνουνε 500 συντάξεις και οι ίδιοι προβαίνουν σε αντισυνταγματικές πράξεις(εννοείται δεν τιμωρούνται).
: Ακριβώς αυτό θέλουν κι αυτοί που δεν θα ψήφιζες, αν ψήφιζες!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 22:07, 29-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από IL PENSIERO
Βρε Zed ........ ποτέ δεν διάβασα για φιλοσκοπιανές απόψεις. Ζητάω λοιπόν να μου δώσεις ένα link, να ξεστραβωθώ κι εγώ. Αν εσύ γνωρίζεις καλύτερα, πες και σε εμάς τους αδαείς. Κοντεύουμε να 35αρίσουμε και δεν ξέρουμε τι να ψηφίσουμε! Βοήθησε λοιπόν στην πορεία της κουβέντας ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ ΑΝ ΘΕΣ (που θες το βλέπω). Αν και δεν καταλαβαίνω τι οφελεί; Την στιγμή που το θέμα δεν είναι κρίνετε τι θα ψηφίσει ο διπλανός σας, (ΑΛΛΑ ΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΖΑΤΕ) ;;;;;;;;
Κρίνουμε μπας και διαμορφώσουμε καλύτερα τις απόψεις μας, αλλιώς να βάζαμε μόνο το poll και να το κλείναμε το θέμα.. Εγώ προτίθεμαι να ψηφίσω Ανεξάρτητους Έλληνες ή Καζάκη πχ, έχεις να σχολιάσεις κάτι επί των επιλογών αυτών με στοιχεία;
Το γιατί τείνω προς την πρώτη επιλογή το αναλύω εδώ και εδώ.

Link, ορίστε. Αν αυτά που λέει ο Τρεμόπουλος σε πρεσβεύουν, πες το μου να ξέρω, να μην κουβεντιάζουμε τζάμπα.

MakingMirrors (Ντένια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H MakingMirrors White Horse έγραψε στις 22:08, 29-03-12:

Θα ψηφίσω ΠΑ.ΣΟ.Κ.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 22:10, 29-03-12:

Πολύ βλέπω να έχουν ανεβεί οι "Ανεξάρτητοι Έλληνες" και ανησυχώ...

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 22:15, 29-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από MetalChest
Βασικά ήταν η πρώτη μου σκέψη. Πρίν το μνημόνιο όμως. Μετά από αυτό, θεωρώ πως είναι υποχρέωση ΟΛΩΝ να πάνε στις κάλπες.

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Πάντως ομολογώ το θεωρώ κάπως από επικοινωνιακής απόψεως ένα κόμμα να επιλέγει ένα όνομα τόσο μικρής εμβέλιας σε σχέση με την καθημερινότητα. Προφανώς δεν αναφέρομαι μόνο στους οικολόγους αλλά π.χ. και στους πειρατές. Οκ έστω ότι η Ελλάδα γίνεται η πιο οικολογική χώρα στον κόσμο ... και; Btw, και η φτώχεια-χρεοκοπία οικολογική είναι από μια άποψη
'Εχεις δίκαιο. Μα στο ψάξε, ψάξε όπως βρισκόμαστε οι περισσότεροι αυτό τον καιρό, συν ότι ξεφύτρωσαν σαν μανιτάρια ένα σωρό κόμματα, ε κάποια στιγμή χάνεις τον μπούσουλα. Τα περισσότερα κόμματα (καινούργια) δεν τα γνωρίζω (καθώς τα περισσότερα δεν έχουν ακόμη βγάλει οριστικά προεκλογικά προγράμματα) . Επίσης αποκλείω να ψηφίσω όλα αυτά που τάχθηκαν υπερ του μνημονίου (ή έκαναν πως δεν τάχθηκαν), καθώς και τα παρακλάδια τους. Οπότε τι μας μένει;;;;

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 22:18, 29-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Πολύ βλέπω να έχουν ανεβεί οι "Ανεξάρτητοι Έλληνες" και ανησυχώ...
Φοβερό το επιχείρημά σου... Ωπ, δεν έχεις επιχείρημα! Μήπως ανησυχείς μπας και δεν περαστούν όλα τα μέτρα των (νέων και παλαιών) μνημονίων; Ανησυχείς όπως κι η τρόικα μπας και δεν βγει πασόκ η νδ;

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 22:30, 29-03-12:

Φοβερό το επιχείρημά σου... Ωπ, δεν έχεις επιχείρημα! Μήπως ανησυχείς μπας και δεν περαστούν όλα τα μέτρα των (νέων και παλαιών) μνημονίων; Ανησυχείς όπως κι η τρόικα μπας και δεν βγει πασόκ η νδ;
Γιατί τους θεωρώ καθαρά ευκαιριακό κόμμα, για αυτό. Ακόμη και το όνομα είναι για γέλια, άκου εκεί ανεξάρτητοι Έλληνες, σας έχω νέα, όλοι σε ένα ρεύμα είναι, κάτι πρεσβεύουν. Αν δεν θες να το δείξεις αυτό τότε ή φοβάσαι να εκφράσεις την πολιτική σου ταυτότητα ή απλά δεν έχεις πολιτική ταυτότητα.

Αλήθεια για πες μου επιγραμματικά για ποιους λόγους θα τους ψήφιζες;

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:36, 29-03-12:

Εχεις δίκαιο. Μα στο ψάξε, ψάξε όπως βρισκόμαστε οι περισσότεροι αυτό τον καιρό, συν ότι ξεφύτρωσαν σαν μανιτάρια ένα σωρό κόμματα, ε κάποια στιγμή χάνεις τον μπούσουλα. Τα περισσότερα κόμματα (καινούργια) δεν τα γνωρίζω (καθώς τα περισσότερα δεν έχουν ακόμη βγάλει οριστικά προεκλογικά προγράμματα) . Επίσης αποκλείω να ψηφίσω όλα αυτά που τάχθηκαν υπερ του μνημονίου (ή έκαναν πως δεν τάχθηκαν), καθώς και τα παρακλάδια τους. Οπότε τι μας μένει;;;;
Πήρε το αυτί μου πως τα νέα αντιμνημονιακά κόμματα είναι πάνω από 200. Δεν ξέρω αν ευσταθεί πάντως είναι φυσικό να χάνει κανείς τον μπούσουλα.
Τα περισσότερα κόμματα πάντως, έχουν ιδρυτικές διακηρύξεις, όπου παρουσιάζουν άλλοτε με σαφήνεια, (κι άλλοτε όχι ) τις θέσεις που πρεσβεύουν.
Τουλάχιστον στην εποχή μας με το διαδίκτυο μπορούμε εύκολα να ενημερωθούμε με βίντεο, άρθρα κτλ.

Παραδείγματα νέων κομμάτων:
ΕΠΑΜ - Ιδρυτική διακήρυξη
Ανεξάρτητοι Έλληνες - Ιδρυτική διακήρυξη

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 22:36, 29-03-12:

Γιατί τους θεωρώ καθαρά ευκαιριακό κόμμα, για αυτό. Ακόμη και το όνομα είναι για γέλια, άκου εκεί ανεξάρτητοι Έλληνες, σας έχω νέα, όλοι σε ένα ρεύμα είναι, κάτι πρεσβεύουν. Αν δεν θες να το δείξεις αυτό τότε ή φοβάσαι να εκφράσεις την πολιτική σου ταυτότητα ή απλά δεν έχεις πολιτική ταυτότητα.

Αλήθεια για πες μου επιγραμματικά για ποιους λόγους θα τους ψήφιζες;

post#78 οι λόγοι. Ναι, αλλά δεν μου εξηγείς γιατί συγκεκριμένα σε ανησυχούν αυτοί. Δεν ξέρω αν το έχεις αντιληφθεί αλλά μαζί με εσένα ανησυχούν και πασοκ-νδ... Ωπ..! Ύποπτο αυτό! Όχι, δεν εννοώ ότι τους στηρίζεις, αλλά όταν ανησυχείς το ίδιο με τα μνημονιακά κόμματα, κάποιον λάκκο έχει η φάβα.

Άκους εκεί ανεξάρτητοι! Υπόδουλοι πρέπει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zed : 29-03-12 στις 22:40. Αιτία: Άκους εκεί ανεξάρτητοι! Υπόδουλοι πρέπει.

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 22:47, 29-03-12:

Κρίνουμε μπας και διαμορφώσουμε καλύτερα τις απόψεις μας, αλλιώς να βάζαμε μόνο το poll και να το κλείναμε το θέμα.. Εγώ προτίθεμαι να ψηφίσω Ανεξάρτητους Έλληνες ή Καζάκη πχ, έχεις να σχολιάσεις κάτι επί των επιλογών αυτών με στοιχεία;
Το γιατί τείνω προς την πρώτη επιλογή το αναλύω εδώ και εδώ.

Link, ορίστε. Αν αυτά που λέει ο Τρεμόπουλος σε πρεσβεύουν, πες το μου να ξέρω, να μην κουβεντιάζουμε τζάμπα.
Λοιπόν διάβασα το link που παραθέτεις (και το οποίο διαβάζω για πρώτη φορά) . Το θέμα δεν είναι αν συμφωνώ με όσα είπε, αλλά αν συμφωνώ με την ιστορική αλήθεια.

Το λινκ δεν μου επιτρέπει επικόλληση. Αναφέρει ότι μέχρι το 1912 η Θεσσαλονίκη δεν ήταν Ελληνική και πως ο στρατός την απελευθέρωσε.
Απλά εδώ υπάρχει και η ιστορική διαδρομή της Θεσσαλονίκης http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7 όπου φαίνεται ότι πράγματι απελευθερώθηκε το 1912. Πιό αναλυτικά εδώ: http://www.it.uom.gr/project/monuments/ist_anad.htm . Το ότι είπε μια ιστορική αλήθεια (βάση αυτών που διάβασα) είναι το θέμα; Αυτό τον κάνει ανθέλληνα; ή το γεγονός πως είχε κάνει το μεταπτυχιακό του στα Σκόπια; Ακόμη κι έτσι να είναι, τόσος φανατισμός από που πηγάζει; Στο σήμερα αναφέρομαι!

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Πήρε το αυτί μου πως τα νέα αντιμνημονιακά κόμματα είναι πάνω από 200. Δεν ξέρω αν ευσταθεί πάντως είναι φυσικό να χάνει κανείς τον μπούσουλα.
Τα περισσότερα κόμματα πάντως, έχουν ιδρυτικές διακηρύξεις, όπου παρουσιάζουν άλλοτε με σαφήνεια, (κι άλλοτε όχι ) τις θέσεις που πρεσβεύουν.
Τουλάχιστον στην εποχή μας με το διαδίκτυο μπορούμε εύκολα να ενημερωθούμε με βίντεο, άρθρα κτλ.

Παραδείγματα νέων κομμάτων:
ΕΠΑΜ - Ιδρυτική διακήρυξη
Ανεξάρτητοι Έλληνες - Ιδρυτική διακήρυξη
Τα διάβασα isi. Και πραγματικά πιστεύω, πως όλοι θα χρησιμοποίησουν τον όρο "αντιμνημονιακό" για να προσελκύσουν ψηφοφόρους. Εκεί είναι που χάνεται και η μπάλα. Τέτοιο μπέρδεμα, δεν είχα ποτέ μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IL PENSIERO : 29-03-12 στις 23:42. Αιτία: Συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:51, 29-03-12:

Τα διάβασα isi. Και πραγματικά πιστεύω, πως όλοι θα χρησιμοποίησουν τον όρο "αντιμνημονιακό" για να προσελκύσουν ψηφοφόρους. Εκεί είναι που χάνεται και η μπάλα. Τέτοιο μπέρδεμα, δεν είχα ποτέ μου.
Εκεί ακριβώς είναι το θέμα. Να καταλάβεις ποιος μιλάει σοβαρά και ποιος όχι... Όχι πως είναι απλό. Θέλει συνεχή ενασχόληση με την πολιτική.
...Αυτό δηλαδή που δεν κάναμε τόσα χρόνια.

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 23:01, 29-03-12:

Λοιπόν διάβασα το link που παραθέτεις (και το οποίο διαβάζω για πρώτη φορά) . Το θέμα δεν είναι αν συμφωνώ με όσα είπε, αλλά αν συμφωνώ με την ιστορική αλήθεια.

Το λινκ δεν μου επιτρέπει επικόλληση. Αναφέρει ότι μέχρι το 1912 η Θεσσαλονίκη δεν ήταν Ελληνική και πως ο στρατός την απελευθέρωσε.
Απλά εδώ υπάρχει και η ιστορική διαδρομή της Θεσσαλονίκης http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%...AF%CE%BA%CE%B7 όπου φαίνεται ότι πράγματι απελευθερώθηκε το 1912. Ποιό αναλυτικά εδώ: http://www.it.uom.gr/project/monuments/ist_anad.htm . Το ότι είπε μια ιστορική αλήθεια (βάση αυτών που διάβασα) είναι το θέμα; Αυτό τον κάνει ανθέλληνα; ή το γεγονός πως είχε κάνει το μεταπτυχιακό του στα Σκόπια; Ακόμη κι έτσι να είναι, τόσος φανατισμός από που πηγάζει; Στο σήμερα αναφέρομαι!
Εν τω μεταξύ ο διοικητής της Θεσσαλονίκης, Ταξίμ Πασάς, διαπραγματεύεται την παράδοση της πόλης στους Έλληνες, λέγοντας "από τους Έλληνες την πήραμε, στους Έλληνες θα την παραδώσουμε".

Όχι από Σκοπιανούς, από Έλληνες. Οι Τούρκοι το λένε...
Λέει επίσης ο Τρεμόπουλος. "Πατρίδα μας δεν είναι η Ελλάδα, αλλά η παιδική μας ηλικία!" Αχ τι ρομαντικό... Καλά, σταματώ να συνομιλώ, αφού είσαι φαν της κατάργησης των εθνών. Τόσος ανθελληνισμός από πού πηγάζει, ξέρω. Γιατί τον καταπίνετε δεν ξέρω.

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 23:07, 29-03-12:

Εν τω μεταξύ ο διοικητής της Θεσσαλονίκης, Ταξίμ Πασάς, διαπραγματεύεται την παράδοση της πόλης στους Έλληνες, λέγοντας "από τους Έλληνες την πήραμε, στους Έλληνες θα την παραδώσουμε".

Όχι από Σκοπιανούς, από Έλληνες. Οι Τούρκοι το λένε...
Λέει επίσης ο Τρεμόπουλος. "Πατρίδα μας δεν είναι η Ελλάδα, αλλά η παιδική μας ηλικία!" Αχ τι ρομαντικό... Καλά, σταματώ να συνομιλώ, αφού είσαι φαν της κατάργησης των εθνών. Τόσος ανθελληνισμός από πού πηγάζει, ξέρω. Γιατί τον καταπίνετε δεν ξέρω.
Αυτούς που θα ψηφίσεις; (και που προτείνεις απ' ότι καταλαβαίνω), τους έχεις μελετήσει καλά; Ερώτηση απλή.

edit: Μην βιάζεσαι τόσο πολύ να κρίνεις ως ανθέλληνες, κάποιους που ακόμη ψάχνονται!!!!

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 23:14, 29-03-12:

post#78 οι λόγοι. Ναι, αλλά δεν μου εξηγείς γιατί συγκεκριμένα σε ανησυχούν αυτοί. Δεν ξέρω αν το έχεις αντιληφθεί αλλά μαζί με εσένα ανησυχούν και πασοκ-νδ... Ωπ..! Ύποπτο αυτό! Όχι, δεν εννοώ ότι τους στηρίζεις, αλλά όταν ανησυχείς το ίδιο με τα μνημονιακά κόμματα, κάποιον λάκκο έχει η φάβα.

Άκους εκεί ανεξάρτητοι! Υπόδουλοι πρέπει.

Το είπα γιατί, γιατί ως ευκαιριακό κόμμα είπαν αυτά που ήθελε ο λαός να ακούσει και τσίμπησαν. Για αυτό και έτρεξαν ένας ένας οι διεγραμένοι της ΝΔ να μπουν. Αυτό που μπορώ να συμπαιράνω από όσα έχω διαβάσει είναι πως πρόκειται για ένα κόμμα ανάμεσα στη ΝΔ και το ΛΑΟΣ, που πουλάει διαφάνεια. Του στυλ είμαστε μεν πατριώτες, αλλά όχι και τίποτα ακραίο, και είμαστε κεντροδεξιά, αλλά από την άλλη και κατά του μνημονίου.
Αυτό που βλέπω δηλαδή είναι ότι ο κόσμος δεν άλλαξε ιδέες, με το μνημόνιο το έχει το πρόβλημα. Αν η ΝΔ είχε πει από την αρχή όχι στο μνημόνιο και δεν συμμετείχε στην οικουμενική τώρα θα ήταν στο 30%.
Και για να σου λύσω την απορία όχι δνε είμαι υπέρ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, απλά συμπεράσματα βγάζω.

Λέει επίσης ο Τρεμόπουλος. "Πατρίδα μας δεν είναι η Ελλάδα, αλλά η παιδική μας ηλικία!" Αχ τι ρομαντικό... Καλά, σταματώ να συνομιλώ, αφού είσαι φαν της κατάργησης των εθνών.
Μωρέ μπράβο ο Τρεμόπουλος.. και δεν τον είχα για τέτοιο για αυτό δεν είχαν πρόβλημα να βγει τόσο αριστερά το κόμμα τους στο τεστ που έδωσαν ερωτήσεις

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 23:41, 29-03-12:

Αυτούς που θα ψηφίσεις; (και που προτείνεις απ' ότι καταλαβαίνω), τους έχεις μελετήσει καλά; Ερώτηση απλή.

edit: Μην βιάζεσαι τόσο πολύ να κρίνεις ως ανθέλληνες, κάποιους που ακόμη ψάχνονται!!!!
ΟΚ, λάθος μου, αλλά αυτήν την εντύπωση δίνεις όταν παίρνεις τόσο χαλαρά τέτοιες δηλώσεις. Νομίζω στα post μου που παρέθεσα από άλλο topic αναφέρω ότι ακόμα ταλανίζομαι και ψάχνω (νομίζω ότι το αναφέρω).Τα post που σου linkαρα τα διάβασες; Γιατί με ρωτάς αν έχω μελετήσει καλά;

Το είπα γιατί, γιατί ως ευκαιριακό κόμμα είπαν αυτά που ήθελε ο λαός να ακούσει και τσίμπησαν. Για αυτό και έτρεξαν ένας ένας οι διεγραμένοι της ΝΔ να μπουν. Αυτό που μπορώ να συμπαιράνω από όσα έχω διαβάσει είναι πως πρόκειται για ένα κόμμα ανάμεσα στη ΝΔ και το ΛΑΟΣ, που πουλάει διαφάνεια. Του στυλ είμαστε μεν πατριώτες, αλλά όχι και τίποτα ακραίο, και είμαστε κεντροδεξιά, αλλά από την άλλη και κατά του μνημονίου.
Αυτό που βλέπω δηλαδή είναι ότι ο κόσμος δεν άλλαξε ιδέες, με το μνημόνιο το έχει το πρόβλημα. Αν η ΝΔ είχε πει από την αρχή όχι στο μνημόνιο και δεν συμμετείχε στην οικουμενική τώρα θα ήταν στο 30%.
Και για να σου λύσω την απορία όχι δνε είμαι υπέρ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, απλά συμπεράσματα βγάζω.
Πρώτον, δεν απαντάς στα επιχειρήματά μου, απλά συνεχίζεις να κρίνεις αόριστα. Δεύτερον, αν δεν υπήρχαν και αυτά τα κόμματα, θα λέγατε πάλι όλοι "γιατί να πάω να ψηφίσω, αφού τίποτα δεν με εκφράζει" Το ένα σας βρωμάει το άλλο σας ξυνίζει. Τρίτον, πουλάει, ναι, γιατί εσύ κι εγώ ακόμα δεν είμαστε στην ηλικία που μας βιάζουν μισθούς και συντάξεις και ιδιοκτησίες (αγγλικό δίκαιο και κατάσχεση περιουσίας όποτε θέλουν, αλλά μήπως κι εσύ δεν πρόλαβες να το διαβάσεις σαν τον Χρυσοχοΐδη; ), αλλά στην ηλικία που η ανεργία και η αφραγκία μας γλυκοκοιτάζει. Δεν πουλάει ο πολιτισμός και το περιβάλλον και άλλα καλούδια γιατί αυτήν την στιγμή δεν αποτελούν προβλήματα υψίστης προτεραιότητας και πίστεψέ με, δεν ενδιαφέρουν κανέναν στην παρούσα φάση. Και τέταρτον, μόλις έχεις πει ευκαιριακούς όλους τους Έλληνες που από το πουθενά πήγαν να στηρίξουν το συγκεκριμένο κόμμα. Όλοι αυτοί οι υποψήφιοι καλοβλέπουν βουλευτική θέση, ναι, το πέτυχες.
Το συμπέρασμα που έβγαλες είναι λοιπόν ότι σε ανησυχεί που ανεβαίνει ένα αντιμνημονιακό κόμμα. Η φράση που λες "ευκαιριακό κόμμα" παραμένει ατεκμηρίωτη. Ευκαιριακό είναι το "λεφτά υπάρχουν", όχι το να αρνείσαι την συνθήκη υποδούλωσης. Και ειδικά ο Καμμένος, πίστεψέ με, έβγαινε άνετα πρώτος στην Β' Αθηνών αν έμενε στην νδ. Οπότε και πάλι, το επιχείρημά σου, ότι έφτιαξε το κόμμα για να πάρει κι άλλη δημοσιότητα ή να σιγουρέψει την θέση του στην βουλή, καταρρίπτεται.

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 23:45, 29-03-12:

ΟΚ, λάθος μου, αλλά αυτήν την εντύπωση δίνεις όταν παίρνεις τόσο χαλαρά τέτοιες δηλώσεις. Νομίζω στα post μου που παρέθεσα από άλλο topic αναφέρω ότι ακόμα ταλανίζομαι και ψάχνω (νομίζω ότι το αναφέρω).Τα post που σου linkαρα τα διάβασες; Γιατί με ρωτάς αν έχω μελετήσει καλά;

Τα διάβασα, μα δεν με κάλυψαν. Τα θεωρώ κι εγώ ευκαιριακά κόμματα. Για την ακρίβεια, συνοθύλευμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IL PENSIERO : 29-03-12 στις 23:49. Αιτία: Πρέπει να πάω και για ύπνο, δουλίτσα το πρωί. Θα επανέλθω.

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 23:59, 29-03-12:

Ενώ το είμαι οικολόγος και φίλος του περιβάλλοντος δεν είναι ευκαιριακό... Όοοχι, μην το λες!
Εγώ δεν στα έστειλα για να σε μεταπείσω να ψηφίσεις το συγκεκριμένο, όταν ούτε εγώ ο ίδιος δεν έχω πάρει μέσα μου την απόφαση ότι θα το κάνω, αλλά για να δεις ότι αν μη τι άλλο μια επαφή με το τι παίζει την έχω. Εσύ εδώ δεν ήξερες καν τις δηλώσεις του προέδρου του κόμματος που είσαι διατεθειμένη να ψηφίσεις.

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 00:03, 30-03-12:

Ενώ το είμαι οικολόγος και φίλος του περιβάλλοντος δεν είναι ευκαιριακό... Όοοχι, μην το λες!
Εγώ δεν στα έστειλα για να σε μεταπείσω να ψηφίσεις το συγκεκριμένο, όταν ούτε εγώ ο ίδιος δεν έχω πάρει μέσα μου την απόφαση ότι θα το κάνω, αλλά για να δεις ότι αν μη τι άλλο μια επαφή με το τι παίζει την έχω. Εσύ εδώ δεν ήξερες καν τις δηλώσεις του προέδρου του κόμματος που είσαι διατεθειμένη να ψηφίσεις.
Τελευταία μου απάντηση και μετά νάνι. Τον Καμμένο (ως γαμπρό του Φιλίππου, μια φορά και έναν καιρό) τον είχα εργοδότη (παλιά, πολύ παλιά). Όχι, δεν τον εμπιστεύομαι. Με τίποτα όμως. Μόνο για το δικό του καλό νοιάζεται. ΑΝ ΗΤΑΝ έτσι πηγαίνω κατευθείαν στην ΝΔ. Το ίδιο είναι.

gaspar

Επιφανές Μέλος

Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 00:49, 30-03-12:

Μήπως προτείνεις καλέ μου Ματατζή να ψηφίσω Χρυσή Αυγή; Άσε με να το σκεφτώ λίγο!!!!

Το σκέφτηκα! ΝΟΤ!!!!
χρυσή αυγή ούτε εγω θα ψηφίσω,
ούτε στην δημοσκόπηση εδώ ψήφισα χα.
δέν είμαι χρυσαυγίτης.

οι χρυσαυγήτες θέλουν κατάργηση της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας.
για μένα είναι το ίδιο με τους ακραίους της αριστεράς.

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 00:55, 30-03-12:

Τελευταία μου απάντηση και μετά νάνι. Τον Καμμένο (ως γαμπρό του Φιλίππου, μια φορά και έναν καιρό) τον είχα εργοδότη (παλιά, πολύ παλιά). Όχι, δεν τον εμπιστεύομαι. Με τίποτα όμως. Μόνο για το δικό του καλό νοιάζεται.
Το γιατί δεν μας εξηγείς και πάλι. Τι έγινε, σου έκοψε τον μισθό; Πες μας να μάθουμε. Όχι αλήθεια, θέλω να ακούσω γιατί δεν τον εμπιστεύεσαι. Διότι αν μου πεις ότι έκανε κάτι μεμπτό, τότε νομίζω καλό είναι να το μάθουμε.

Για τους οικολόγους πάλι ουδέν σχόλιον. Σε αυτούς η εμπιστοσύνη σου δεν κλονίζεται με τίποτα!

ΑΝ ΗΤΑΝ έτσι πηγαίνω κατευθείαν στην ΝΔ. Το ίδιο είναι.
Ναι, είναι ολόιδιο να ψηφίσεις το κόμμα που δημιουργήθηκε ως καθαρά αντιμνημονιακό με το κόμμα που την μια είπε όχι για ξεκάρφωμα την άλλη ναι λόγω ανωτέρας βίας. Πολιτική σκέψη νηπίου.

gaspar

Επιφανές Μέλος

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 01:08, 30-03-12:

το κόμμα που πιθανόν να ψηφίσω έιναι η φιλελέυθερη συμμαχία
http://www.greekliberals.net/fis/

ο σαμαράς μου είναι κάπως συμπαθής, για τον μόνο λόγο οτι την 12 φλεβάρη, όταν ουσιαστικά εμείς κρατήσαμε την βουλή όρθια, ήταν ο μόνος απο τους πολιτικούς που ήρθε στο νοσοκομείο να δεί τους τραυματισμένους μας και μας στήριξε.
απο τα αριστερά κόμματα το μόνο που θα ψήφιζα είναι η δημοκρατική αριστερα.

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 01:12, 30-03-12:

Πρώτον, δεν απαντάς στα επιχειρήματά μου, απλά συνεχίζεις να κρίνεις αόριστα. Δεύτερον, αν δεν υπήρχαν και αυτά τα κόμματα, θα λέγατε πάλι όλοι "γιατί να πάω να ψηφίσω, αφού τίποτα δεν με εκφράζει" Το ένα σας βρωμάει το άλλο σας ξυνίζει. Τρίτον, πουλάει, ναι, γιατί εσύ κι εγώ ακόμα δεν είμαστε στην ηλικία που μας βιάζουν μισθούς και συντάξεις και ιδιοκτησίες (αγγλικό δίκαιο και κατάσχεση περιουσίας όποτε θέλουν, αλλά μήπως κι εσύ δεν πρόλαβες να το διαβάσεις σαν τον Χρυσοχοΐδη; ), αλλά στην ηλικία που η ανεργία και η αφραγκία μας γλυκοκοιτάζει. Δεν πουλάει ο πολιτισμός και το περιβάλλον και άλλα καλούδια γιατί αυτήν την στιγμή δεν αποτελούν προβλήματα υψίστης προτεραιότητας και πίστεψέ με, δεν ενδιαφέρουν κανέναν στην παρούσα φάση. Και τέταρτον, μόλις έχεις πει ευκαιριακούς όλους τους Έλληνες που από το πουθενά πήγαν να στηρίξουν το συγκεκριμένο κόμμα. Όλοι αυτοί οι υποψήφιοι καλοβλέπουν βουλευτική θέση, ναι, το πέτυχες.
Το συμπέρασμα που έβγαλες είναι λοιπόν ότι σε ανησυχεί που ανεβαίνει ένα αντιμνημονιακό κόμμα. Η φράση που λες "ευκαιριακό κόμμα" παραμένει ατεκμηρίωτη. Ευκαιριακό είναι το "λεφτά υπάρχουν", όχι το να αρνείσαι την συνθήκη υποδούλωσης. Και ειδικά ο Καμμένος, πίστεψέ με, έβγαινε άνετα πρώτος στην Β' Αθηνών αν έμενε στην νδ. Οπότε και πάλι, το επιχείρημά σου, ότι έφτιαξε το κόμμα για να πάρει κι άλλη δημοσιότητα ή να σιγουρέψει την θέση του στην βουλή, καταρρίπτεται.

Συνοπτικά.
Σου απάντησα γιατί το θεωρώ έτσι, είναι ένα κόμμα-κλώνος της ΝΔ σε ιδέες, με τη διαφορά ότι πουλάει αντιμνημονιακή πολιτική για να τσιμπήσει ψήφους..Καλή και η αντιμνημονιακή πολιτική, αλλά δε φτάνει πώς να το κάνουμε.
Επισης, γιατί μου βάζεις λόγια και άκυρα λόγια, ευκαιριακό είναι ένα κόμμα, όχι οι ψηφοφόροι του. Οι ψηφοφόροι απλά ψηφίζουν με τα δικά τους κριτήρια.
Και το "λεφτά υπάρχουν" ευκαιριακό είναι, ναι, δεν έκατσα να ευλογήσω κανέναν.
Όσον αφορά τους σκοπούς του Καμμένου δεν μπορώ να τους ξέρω, μπορεί να κοιτάει σε καμιά θέση υπουργού ( είναι πιο εύκολο ως αρχηγός κόμματος ) ή μπορεί και απλά για την κάβλα του. Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι οι υπόλοιποι που μπήκαν απ' τη ΝΔ απλά μυρίστηκαν τη δουλειά με την παρακμή της ΝΔ και είπαν να την κάνουν για αλλού για να σώσουν την πολιτική τους καριέρα.

Και τέλος για να μη φαίνεται ότι μασάω τα λόγια μου η ψήφος που θα ρίξω στις επόμενες εκλογές θα είναι κάτι ανάμεσα σε:
Δημ.Αρ, ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, Οικολόγους ( αν και ισχύουν και για αυτούς τα ίδια ), και Φιλελεύθερη Συμμαχία.

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 01:37, 30-03-12:

Δεν σου έβαλα καθόλου λόγια. Με εξαίρεση τον Καμμένο, κανείς άλλος από τους ήδη βουλευτές δεν θεωρείται σίγουρος ότι θα μπει. Όλοι οι υπόλοιποι που θέτουν υποψηφιότητα είναι λίγο πολύ άγνωστοι και οι περισσότεροι δεν έχουν κατέβει σε βουλευτικές εκλογές. Άρα αναφέρεσαι γενικά σε όλους όταν λες κόμμα. Να προσέχεις τι λες.
Όσον αφορά τους σκοπούς του Καμμένου δεν μπορώ να τους ξέρω, μπορεί να κοιτάει σε καμιά θέση υπουργού ( είναι πιο εύκολο ως αρχηγός κόμματος ) ή μπορεί και απλά για την κάβλα του.
Λολ απλά. Εντάξει, τελικά η λάσπη αποδίδει καλά. Ή μπορεί απλά για την κάβλα του λέει. Άκου επιχείρημα ακράδαντο.

Και γιατί λοιπόν δεν σε ανησυχεί η άνοδος της ΔΗΜΑΡ (στις δημοσκοπήσεις των ειδήσεων) που καλοβλέπει συνεργασία με πασοκ, που πήρε τους διαγραφέντες του πασοκ και που έχει και πρωτοκλασσάτο στέλεχος την Ρεπούση ή αλλιώς "συνωστισμός στην Σμύρνη" και άλλα τέτοια αξιόλογα άτομα; Είναι και στις πιθανές επιλογές σου!

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους