Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,770 μηνύματα σε 74,631 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πρόεθεση ψήφου εκλογών Μαΐου 2012

Τι θα ψήφιζες αν στις επερχόμενες εκλογές συμμετείχαν τα κόμματα:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 125)
Χρυσή Αυγή
8
6,40%
ΛΑ.Ο.Σ.
3
2,40%
ΠΑ.ΣΟ.Κ.
3
2,40%
Ανεξάρτητοι Έλληνες
25
20,00%
Ν.Δ.
2
1,60%
Κ.Κ.Ε.
14
11,20%
Δημοκρατική Αριστερά
6
4,80%
Δημοκρατική Συμμαχία
0
0%
ΣΥ.ΡΙΖ.Α
23
18,40%
Οικολόγοι - Πράσινοι
6
4,80%
Άρμα Πολιτών (Γ.Δημαράς)
0
0%
Κοινωνική Συμφωνία
2
1,60%
ΑΝΤΑΡΣΥΑ
3
2,40%
ΕΠΑΜ (Δ. Καζάκης)
5
4,00%
Άλλα κομματα; (Ποιο;)
15
12,00%
Λευκό / Άκυρο / Δεν θα ψηφίσω
10
8,00%

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:55, 30-03-12:

Θα ψηφιζα ΚΚΕ ή ΣΥΡΙΖΑ για τους εξής λόγους:
α) Για να "σπάσει" ο δικομματισμός
β) Γιατί είναι από τα κόμματα που δεν κάνουν πολλές κωλοτούμπες. Μπορεί να λένε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, αλλά τουλάχιστον είναι σταθεροί στα πιστεύω τους και την ιδεολογία τους.
γ) Γιατί ήταν από τα κόμματα που δεν ψήφισαν το μνημόνιο
δ) Έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον και γελιο οι αντιπαραθέσεις τους στην βουλή με αυτους του πασοκ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 13:28, 30-03-12:

Κυρίως ……από την νεολαία,περιμένω, να είναι πιο υποψιασμένη (όχι πως δεν είναι αρκετά). Μα! μπορεί και καλύτερα! Οι εκλογές θα έρθουν κάποια στιγμή. Δεν υπάρχει χώρος και χρόνος για παιδαριώδεις συμπεριφορές.

Αυτοί που είναι της δουλειάς (τουλάχιστον) θα καταλάβουν!

[ Ο όρος astroturfing αναφέρεται σε πολιτικούς και οργανισμούς που χρησιμοποιούν πολλαπλούς κεντρικά ελεγχόμενους λογαριασμούς σε κοινωνικά δίκτυα για να δημιουργήσουν την εντύπωση της ευρείας αποδοχής των απόψεών τους.

Το γεγονός αυτό έχει προβληματίσει και αρκετούς έλληνες bloggers. Ειδικότερα, στο twitter φαίνεται να υπάρχουν αρκετοί λογαριασμοί για τους οποίους υπάρχει η υποψία πως είναι ψεύτικοι και ακολουθούν διάσημα πρόσωπα, ανάμεσά τους και πολιτικούς. Οι λογαριασμοί αυτοί είναι γνωστοί ως «αυγά» επειδή δεν έχουν αλλάξει την προκαθορισμένη εικόνα-άβαταρ που είναι ένα αυγό ,ενώ συνήθως έχουν κανένα ή ελάχιστους followers και σχεδόν καθόλου tweets. Ας μην ξεχνάμε πως οι χρήστες συνήθως συμμετέχουν σε κοινωνικά δίκτυα για να κοινωνικοποιηθούν, αν και δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την πιθανότητα κάποιοι απλά να μη δείχνουν το ενδιαφέρον να αλλάξουν τη φωτογραφία τους ή να ανανεώσουν το status τους.

Συγκεκριμένα, ο blogger Gerogriniaris αναφέρεται σε ένα φαινόμενο που με προβλημάτισε ιδιαίτερα και παρατηρείται στο λογαριασμό twitter του Πάνου Καμμένου (@PanosKammenos). Όπως γνωρίζουμε ο κ. Καμμένος είναι ο ιδρυτής του κόμματος «Ανεξάρτητοι Έλληνες» που τα ΜΜΕ έχουν χαρακτηρίσει ως το κόμμα του Facebook. Ο κ. Καμμένος φαίνεται να είναι ιδιαίτερα δημοφιλής στα κοινωνικά δίκτυα, ενώ ακόμα ένα ενδιαφέρον στοιχείο είναι πως σε πολλές (αναξιόπιστες πάντως) ηλεκτρονικές ψηφοφορίες το κόμμα του εμφανίζεται πρώτο σε προτιμήσεις! Ο λογαριασμός του, λοιπόν, στο twitter φαίνεται να ακολουθείται από ένα σημαντικό αριθμό από followers που μοιάζουν να είναι «αυγά».

Για την εξακρίβωση των παρατηρήσεων που παραθέτει ο Gerogriniaris στο blog του δημιούργησα ένα απλό πρόγραμμα (το οποίο είναι διαθέσιμο εδώ με άδεια GPL) που χρησιμοποιεί το Twitter API (υπηρεσία του twitter που δίνει πρόσβαση στα δημόσια δεδομένα των χρηστών του) για να συλλέξει πληροφορίες για τους followers του κ. Καμμένου και στη συνέχεια ανέλυσα τα δεδομένα. Τα αποτελέσματα είναι ενδιαφέροντα:
  • Τη στιγμή που έγινε η συλλογή των δεδομένων (17/3/2012 15:00) ο κ. Καμμένος είχε 14121 followers
  • 4255 (περ. 30%) από αυτούς δεν έχουν αλλάξει την προκαθορισμένη φωτογραφία του αυγού
  • 3031 (περ. 21,5%) δεν έχουν κάνει κανένα tweet και 5094 (περ. 36%) έχουν λιγότερα από 5 tweets
  • 1910 (περ. 13,5%) δεν έχουν κανένα follower και 5428 (περ. 38,5%) έχουν λιγότερους από 5 followers
  • 3196 (περ. 22,5%) κάνουν follow λιγότερους από 10 χρήστες
  • 2126 (περ. 15,1%) δεν έχουν αλλάξει τη φωτογραφία του αυγού και δεν έχουν κάνει κανένα tweet
  • 1925 (περ. 13,5%) δεν έχουν αλλάξει τη φωτογραφία του αυγού, δεν έχουν κάνει κανένα tweet και έχουν λιγότερους από 5 followers
  • Οι περισσότεροι από αυτούς τους «περίεργους» λογαριασμούς έχουν δημιουργηθεί τους τελευταίους 3 μήνες και μάλιστα σε σχετικά μεγάλες ομάδες (>20 λογαριασμοί) ανά ημέρα.]
http://www.kourdistoportocali.com/articles/10439.htm

http://apneagr.blogspot.com/2012/03/social-media.html

http://www.inews.gr/62/cheiragogisi-tis-koinis-gnomis-o-kindynos-ton-social-media.htm

http://gr.limegator.com/501657/social-media.html

Όσο για τα «πράσινα άλογα»…….αν με καλύπτουν απόλυτα; ΟΧΙ. Αλλά ας μου βρει κάποιος το ΑΠΟΛΥΤΟ κόμμα, με τους ΙΔΑΝΙΚΟΥΣ εκπροσώπους (και όχι κωλοτούμπες) και έγω θα πάω ακόμα και να δουλέψω γι’ αυτούς……. άμισθη!

Φίλε Zed, για να σου απαντήσω και για να κλείσω εδώ το θέμα (το οποίο δεν είναι ποιος θα την πει σε ποιόν),αλλά να μπορέσουμε να βρούμε τον «θεό» μας, θα ψηφίσω το μη χείρον (πάντα κατά την άποψή μου). Ίσως οι απόψεις να διίσταντο και είναι απολύτως φυσιολογικό μέσα στην πολυφωνία (άλλωστε αυτό επιθυμώ). Καλό μεσημέρι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IL PENSIERO : 30-03-12 στις 14:34.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 13:37, 30-03-12:

Επίσης, υπάρχει κι ένα κόμμα που λέγεται Δημιουργία Ξανά. Από ό,τι βλέπω τα πηγαίνει εξαιρετικά καλά σε δημοσκοπήσεις στο Internet. Καλύτερα να είχατε βάλει κανά τέτοιο στην δημοσκόπηση παρά βλακείες όπως της Ντόρας και της Κατσέλη.

Το site είναι από τα πιο όμορφα που έχω δει μεταξύ όλων των κομμάτων και με αρκετές θέσεις (ασχέτως αν συμφωνώ ή όχι μαζί τους) και με πρόεδρο που δείχνει τουλάχιστον άτομο ικανό να συζητήσει ανθρώπινα. Παρόλα αυτά, για μένα τρώει X απευθείας καθώς έχει δηλώσει ότι θα ψήφιζε το μνημόνιο. Πέναλτι και κόκκινη κάρτα. Ανάπτυξη και μνημόνιο δεν πάνε μαζί. Κρίμα και φαινόταν καλός.

@IL PENSIERO: Τελείως γελοίο επιχείρημα. Ειλικρινά δεν έχεις ιδέα πόσοι έχουν κάνει twitter τον τελευταίο καιρό ενώ πριν δεν γνώριζαν καν την ύπαρξή του, μόνο και μόνο για να βλέπουν τι γράφει ο Καμμένος ή κάποιος άλλος πολιτικός και να μιλούν μαζί τους. Προσωπικά γνωρίζω τουλάχιστον 5 τέτοιους. Και ναι, δεν ξέρουν ούτε την φώτο τους να αλλάξουν.

"Ξέχασες" να συμπληρώσεις αυτό που λέει το άρθρο:
Φυσικά, κανένας δεν μπορεί να υποστηρίξει με 100% βεβαιότητα πως οι εν λόγω (ή κάποιοι από αυτούς) λογαριασμοί είναι ψεύτικοι και αναμφίβολα ακόμα και να είναι έτσι αυτό δε σημαίνει πως ο κ. Καμμένος έχει κάποια σχέση με αυτό το φαινόμενο. Εξάλλου, κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο οι οπαδοί του κ. Καμμένου να δημιουργούν λογαριασμό στο twitter μόνο και μόνο για να τον κάνουν follow. Ο ίδιος ο κ. Καμμένος, άλλωστε, σε ερώτησή μου στο twitter δήλωσε πως δε χρησιμοποιεί τεχνικές astroturfing.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zed : 30-03-12 στις 13:48.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

ArminVanBuuren

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ArminVanBuuren
Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 232 μηνύματα.

O ArminVanBuuren έγραψε στις 13:48, 30-03-12:

ΝΔ-ΠΑΣΟΚ παιθανανε... οποιοι τους ψηφισουν πιστευω θα ειναι ειτε παππουδες που νομιζουν οτι ακομα προεδρος ειναι ο ανδρεας και ο καραμανλης ή απλα κομματοσκυλα και ηλιθιοι..

ΚΚΕ για κανενα λογο... θα προτιμουσα να ψηφισω τους παραπανω δηλαδη...

Οσον αφορα τον καμμενο... ειχε απατησει την γυναικα του και μολις το εμαθε αυτη την παρατησε και τα παιδια του επισης.. Καθημερινα τον βλεπεις να μιλαει για πατρις θρησκεια οικογενεια.... εχω πεθανει στα γελια μαυτους τους λαικιστες του ειδους του δηλαδη

Για τα υπολοιπα κομματα δεν εχω διαμορφωσει καμια αποψη ακομα, παντος θα πσηφισω Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας (το οποιο βλεπω οτι δεν ειναι στο poll εδω αν και με τις πραγματικες δημοσκοπησεις μπαινει βουλη)

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 13:54, 30-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Δεν σου έβαλα καθόλου λόγια. Με εξαίρεση τον Καμμένο, κανείς άλλος από τους ήδη βουλευτές δεν θεωρείται σίγουρος ότι θα μπει. Όλοι οι υπόλοιποι που θέτουν υποψηφιότητα είναι λίγο πολύ άγνωστοι και οι περισσότεροι δεν έχουν κατέβει σε βουλευτικές εκλογές. Άρα αναφέρεσαι γενικά σε όλους όταν λες κόμμα. Να προσέχεις τι λες.

Λολ απλά. Εντάξει, τελικά η λάσπη αποδίδει καλά. Ή μπορεί απλά για την κάβλα του λέει. Άκου επιχείρημα ακράδαντο.

Και γιατί λοιπόν δεν σε ανησυχεί η άνοδος της ΔΗΜΑΡ (στις δημοσκοπήσεις των ειδήσεων) που καλοβλέπει συνεργασία με πασοκ, που πήρε τους διαγραφέντες του πασοκ και που έχει και πρωτοκλασσάτο στέλεχος την Ρεπούση ή αλλιώς "συνωστισμός στην Σμύρνη" και άλλα τέτοια αξιόλογα άτομα; Είναι και στις πιθανές επιλογές σου!

Δεν αναφέρομαι στον κάθε νέο που είπε να κατεβεί για πρώη φορά με το κόμμα του, αναφέρομαι στα κομβικά πρόσωπα που ελέγχουν τα του κόμματος.

Όταν λέω για την κάβλα του εννοώ το σενάριο να έχει απλά δικές του απόψεις και να θέλει να τις στηρίξει χωρίς κάποιο άλλο συμφέρον.

Η ΔημΑρ είνα διαφορετική περίπτωση. Τα περισσότερα ( αν όχι όλα ) από τα μέλη τους αποτελούσαν ανέκαθεν την ανανεωτική πτέρυγα του ΣΥΡΙΖΑ και ήταν ας πούμε οι λιγότερο ριζοσπαστικοί. ´Οταν βγήκε ο Τσίπρας και παίχτηκαν αργότερα κάτι περίεργα κατάλαβαν ότι το κλίμα δεν τους σηκώνει και άνοιξαν δικό τους μαγαζάκι. Ο Κουβέλης όμως είχε πάντα δικές του ιδέες και τις έλεγε ανοιχτά, δεν το παιξε ξαφνικά ούτε πατριώτης ούτε τίποτα.
Τον Ρεπούση δεν τον ξέρω.
Όσον αφορά το "καλοβλέπει σε συμμαχία με ΠΑΣΟΚ" δεν ξέρω πού βλέπει αλλά please δηλαδή, έχεις την εντύπωση υπάρχει κόμμα εκτός των ΝΔ-ΠΑΣΟΚ που να θεωρεί ότι μπορεί να φτάσει μόνο του στο 40%; Παντού υπάρχουν πηγαδάκια. Και το πιστεύω, ούτε τον Καμμένο θα τον χάλαγε να ξανά πάει με ΝΔ, αφορμή ψάχνει απλά.

Βέβαια για να λέω την αλήθεια οκ, και αυτοί ακολούθησαν σε κάποια σημεία τις ίδιες τακτικές με τον Καμμένο ( σε αυτό με τους διεγραμμένους του ΠΑΣΟΚ που λες ) απλά έχουν και λίγο διαφορετική ιστορία. Άλλωστε σαν επιλογή τους αναφέρω, και οι άλλοι δεν είναι και καλύτεροι, για αυτό πιο πολύ.

Όλα αυτά χωρίς να θέλω να υπερασπισθώ κανένα φυσικά, όχι τίποτα άλλο μη μου βγει και ταμπέλα.

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 14:02, 30-03-12:

Επίσης, υπάρχει κι ένα κόμμα που λέγεται Δημιουργία Ξανά. Από ό,τι βλέπω τα πηγαίνει εξαιρετικά καλά σε δημοσκοπήσεις στο Internet. Καλύτερα να είχατε βάλει κανά τέτοιο στην δημοσκόπηση παρά βλακείες όπως της Ντόρας και της Κατσέλη.

Το site είναι από τα πιο όμορφα που έχω δει μεταξύ όλων των κομμάτων και με αρκετές θέσεις (ασχέτως αν συμφωνώ ή όχι μαζί τους) και με πρόεδρο που δείχνει τουλάχιστον άτομο ικανό να συζητήσει ανθρώπινα. Παρόλα αυτά, για μένα τρώει X απευθείας καθώς έχει δηλώσει ότι θα ψήφιζε το μνημόνιο. Πέναλτι και κόκκινη κάρτα. Ανάπτυξη και μνημόνιο δεν πάνε μαζί. Κρίμα και φαινόταν καλός.

@IL PENSIERO: Τελείως γελοίο επιχείρημα. Ειλικρινά δεν έχεις ιδέα πόσοι έχουν κάνει twitter τον τελευταίο καιρό ενώ πριν δεν γνώριζαν καν την ύπαρξή του, μόνο και μόνο για να βλέπουν τι γράφει ο Καμμένος ή κάποιος άλλος πολιτικός και να μιλούν μαζί τους. Προσωπικά γνωρίζω τουλάχιστον 5 τέτοιους. Και ναι, δεν ξέρουν ούτε την φώτο τους να αλλάξουν.

"Ξέχασες" να συμπληρώσεις αυτό που λέει το άρθρο:
Αγαπητέ μου δεν το χρησιμοποιώ ως επιχείρημα, αλλά ως σημείο των καιρών. Κατά τα άλλα ο "λαός", έχει κριτήρια και κρίνει.

υγ. όχι δεν ξέχασα, παραθέτω λινκ, όποιος θέλει μελετά.

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 14:09, 30-03-12:

Η Ρεπούση είναι αυτή που έγραφε βιβλία ιστορίας του τύπου "Στην Μικρασιατική καταστροφή στην Σμύρνη δεν έγινε και τίποτα φοβερό, απλά είχαμε λίγο συνωστισμό στο λιμάνι κι έτσι έπεσαν στην θάλασσα". Πάντως επειδή κι εγώ άνθρωπος είμαι και με όλα αυτά που ακούω επηρεάζομαι σημαντικά όπως οι περισσότεροι, δεν είναι διόλου απίθανο να καταλήξω στον Καζάκη. Τόσες γνώσεις οικονομικές-πολιτικές-ιστορικές όσο κανένας άλλος και τόσες περιοδείες ανά την Ελλάδα όσες ούτε όλα τα κόμματα μαζί. Και αν και ξέρω ότι τα περισσότερα που ακούγονται είναι λάσπη επειδή ανεβαίνουν επικίνδυνα για κάποιους οι Α.Ε. στις δημοσκοπήσεις, τον φόβο μην γίνει καμιά στραβή δεν παύω να τον έχω. Και ο μόνος που του έχω πλήρη εμπιστοσύνη είναι ο Καζάκης γιατί τον έχω ακούσει και δει πολλές φορές.

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:28, 30-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Ευχαριστώ. Για τι ηλικία μιλάμε;
Γυρο στα 50

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Αυτό δεν παίζει που λες. Σε άλλες εποχές το φάντασμα της ακυβερνησίας τρόμαζε, τώρα ο κόσμος έχει γίνει ο ίδιος φάντασμα και δεν το φοβάται.

Σε αυτές τις εκλογές θα φανεί το ποσοστό του "Μαζί τα φάγαμε" που είναι περίπου η μισή Ελλάδα. Υπολογίζω ένα 25% ΝΔ, 18% ΠΑΣΟΚ και ότι πάρουν οι άλλοι. 43% δεν είναι λίγο φυσικά αλλά δεν συγκρίνεται με το 80% άλλων εποχών.
Κιομως, μου το εχει πει ανθρωπος που τον ξερω ακρετα καλα και το ενοει...!

Αρχική Δημοσίευση από MetalChest
Δε με εκφράζει τίποτα, οπότε δε θα ψηφίσω. Αρνούμαι να ψηφίσω, όταν οι βουλευτές παίρνουνε 500 συντάξεις και οι ίδιοι προβαίνουν σε αντισυνταγματικές πράξεις(εννοείται δεν τιμωρούνται).
Καλη ιδεα! Ας αρνηθουμε ολοι να ψηφισουμε, ωστε να ψηφισουν μονο οι ιδιοι και μετα να περνουν 1000 συνταξεις!

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 14:49, 30-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Θα ψηφιζα ΚΚΕ ή ΣΥΡΙΖΑ για τους εξής λόγους:
δ) Έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον και γελιο οι αντιπαραθέσεις τους στην βουλή με αυτους του πασοκ.
Παίζει να είναι και η καλύτερη δικαιλογία που έχω ακούσει εδώ μέσα.
Τσίρκο την καταντήσαμε την Βουλή και σκηνή για stand up comedy.
Μιάς και αναφέρθηκαν οι Οικολόγοι,ας προσπαθήσω να δικαιολογήσω/εξηγήσω το σκεπτικό πίσω απο την ψήφο που σκοπεύω να ρίξω.Όχι πως χρειάζεται να δικαιολογηθεί κάποιος σε τρίτους για τί ψηφίζει.
Το σημαντικότερο είναι να ξέρει ο ίδιος γιατί ψηφίζει και να έχει την συνείδησή του καθαρή.
Καταρχάς να πώ πως δεν γνώριζω/γνώριζα αυτά που ανέφερε ο Zed για τον αρχηγό των οικολόγων.
Δεν ξέρω το άν είναι περισσότερο κακό που δηλώνει/ανακηρύχθηκε φιλοσκοπιανός απο τους υπολοίπους πολιτικούς που είναι και αυτόι με την σειρά τους φιλο-κάτι.Ο ΓΑΠ φιλο-αμερικάνος ο Σαμαράς φιλο-Ρώσος και η Παπαρήγα φιλο-Σταλινική
Δεύτερον,δεν ανήκω στο κόμμα των οικολόγων(δηλαδή δεν είμαι εγγεγραμμένο μέλος..ούτε συνειφρέρω οικονομικά),
ούτε είμαι σε καμία οργανωμένη οικολογική οργάνωση. Ούτε είμαι φανατικός που αγκαλιάζει δέντρα(tree hugger )
Είμαι οικολόγος απο συνείδηση.

Τα υπάρχοντα μοντέλα της Βουλής δεν με ικανοποιούν,οπότε προτίθεμαι να δώσω την ψήφο μου σε ένα μικρό κόμμα.
Όχι πως θα αλλάξει κάτι δραστικά σε αυτές τις εκλογές,αν και θα έπρεπε.
Το αν ένα κόμμα είναι αντιμνημονιακό ή όχι δεν νομίζω να έχει τόση σημασία.Και ο Σαμαράς αντιμνημονιακός δήλωνε και είδαμε που κατέληξε. Άλλωστε αν θυμάμαι καλά η τρόικα έχει ζητήσει πως σε περίπτωση εκλογών η επόμενη κυβέρνηση να συμφωνήσει με το μνημόνιο.
Μπορεί να βγεί πρώτο κόμμα,αλλά ίσως να καταφέρει να μπεί στην Βουλή και να συμμετάσχει στην επόμενη κυβέρνηση σε κάποιο υπουργείο παρεμφερές με την ιδεολογία του(περιβάλλοντος,συγκοινονιών κ.α).
Είμαι της άποψης πως αν δεν φροντίσουμε το περιβάλλον μας,στο τέλος δεν θα έχουμε έναν κόσμο να ζούμε για να συζητάμε για πολιτικές ιδεολογίες και κόμματα.
Αν το αρνηθούν εμένα προσωπικά θα με θλίψει πολύ και δεν θα τους ξαναψηφίσω ξανά,αν και οικολόγος. Θυμίζει κάπως την δήλωση της Παπαρήγα που είπε πως αν βγούνε πρώτο κόμμα θα αρνηθει να κυβερνήσει.
Στις προηγούμενες εκλογές τους είχα ξαναψηφίσει,αν και δεν μπήκαν,και γνώμη είναι πως ήταν λάθος που δεν πήραν το υπουργείο που τους πρότεινε ο ΓΑΠ,έστω και εαν ήταν publicity stunt.Θα μπορούσαν να κάνουν πολλά.

Στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο δεν βλέπω κάποια σοβαρή πολιτική πρόταση,ίσως να φταίει και η υπερπροβολή απο τα media.Δεν θα γίνουν κοσμοιστορικές αλλαγές,αλλά θα είναι μία πολύ καλή ευκαιρία για αλλαγή πλεύσης προς την σωστή κατεύθυνση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:57, 30-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Μιάς και αναφέρθηκαν οι Οικολόγοι,ας προσπαθήσω να δικαιολογήσω/εξηγήσω το σκεπτικό πίσω απο την ψήφο που σκοπεύω να ρίξω.
Να σε ρωτσω κατι, γιατι μαλλον μονο με εσενα θα μπορεσω να συνενοηθω απο οσους εχουν δηλωσει οτι θα ψηφισουν οικολογους
Λιγο πριν τις εκλογες του 2009 ειχα ακουσει και εγω για ενα κομμα οικολογων και αρχισα να ασχολουμαι λιγο, μπορει να μην θεωρω τον ευατο μου οικολογο και να μην θεωρω οτι ειναι τοσο τραγικα καποια πραγματα, αλλα θα ητανε καλο να ειχαμε πρασσινη αναπτυξη και για το περιβαλλον αλλα και αναπτυξιακα.
Εκει που κατεληξα πολυ γρηγορα ητανε οτι το κομμα αποτελουνταν απο ενα συλονο ανθρωπων που δεν ειχαν ιδεα τι παει να πει πρασσινη αναπτυξη, που οικολογια για αυτους συμενει να περνεις το ποδηλατο αντι για το αμαξι μεσα στην πολη και οτι ετσι σωζεις τον πλανιτη και εισαι και ριζοσπαστης. Αυτο αλλαξε, ητανε μια δικη μου (λανθασμενη) εντυπωση; Γιατι εσυ πιστευεις οτι αξιζει να τους δωσεις την ψηφο σου;

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 15:08, 30-03-12:

ς προσπαθήσω να δικαιολογήσω/εξηγήσω το σκεπτικό πίσω απο την ψήφο που σκοπεύω να ρίξω.Όχι πως χρειάζεται να δικαιολογηθεί κάποιος σε τρίτους για τί ψηφίζει.
Εγώ δεν απαίτησα από κάποιον να δικαιολογηθεί, ρώτησα να απαντήσει όποιος θέλει. Γι' αυτό εξάλλου παραμένει το θέμα ανοικτό, για να δικαιολογεί ο καθένας την πρόθεσή του. Αλλιώς θα το κλειδώνατε φαντάζομαι το θέμα και απλώς θα ψηφίζαμε. Από την στιγμή που είναι ανοικτό, είναι για να επιχειρηματολογούμε και να δικαιολογούμε την ψήφο μας, όχι για να λέμε "Θα ψηφίσω αυτό" και τέλος.

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 15:18, 30-03-12:

Να σου πώ την αλήθεια Κρόνε,
Δεν το έχω ψάξει,ούτε πολύασχοληθεί με το κόμμα των Οικολόγων και με την πολιτική γενικότερα.
Μέχρι πρόσφατα με αηδίαζε και συνεχίζει ακόμα η ελληνική πολιτική σκηνή,και πριν τις εκλογές το 2009 έριχνα λευκό/άκυρο.
Ίσως έχω κάνει το λάθος που κάνει σχεδόν όλος ο ελληνικός πληθυσμός.Ακούει ένα όνομα και δεν το ψάχνει παραπέρα.
Δηλαδή να ασχοληθούμ όντως με την πολιτική.Δεν εννοώ να γραφόμαστε σε κόμματα ή σε νεολαίες,αλλά να ξέρουμε ένα δύο πράματα παραπάνω του τί πρεσβεύει το κάθε κόμμα.
Θα τους ψηφίσω ΑΝ τελικά τους ψηφίσω γιατί και εγώ τώρα τελευταία εχω τις αμφιβολίες μου,γιατί θα ήθελα να δώ καινούργια πρόσωπα στην Βουλή και άτομα που ξέρουν κάτι παραπάνω περί οικολογίας και Πράσινης Ανάπτυξης(αν και με αυτά που μου λές μου έχεις βάλει ψύλλους στα αυτιά τώρα,γιατί το ποδήλατο μόνο δεν είναι οικολογία) στα υπουργεία σχετικά με αυτά.

Και Zed,συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 16:17, 30-03-12:

Επειδή κι εγώ τελευταία έχω διαβάσει τα απίστευτα και όντως με απασχολούν ερωτήματα για τον Καμμένο του τύπου ότι δεν προέρχεται από παρθενογέννεση ή αν μίλαγε και έκανε καταγγελίες όταν ήταν στην νδ, ότι ήταν φίλος του Σαμαρά κλπ, νομίζω απαντώνται όλα αυτά σε αυτήν την συνέντευξη.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 11:43, 31-03-12:

2 πράγματα με ανησυχούν σε αυτή τη δημοσκόπηση.

1) Κάποιος έχει το χιούμορ να ρίξει ψήφο στο ΠΑΣΟΚ.

2) Κάποιοι δεν θα ψηφίσουν δυναμώνοντας τα μεγάλα κόμματα με αυτόν τον τρόπο.

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:54, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
2 πράγματα με ανησυχούν σε αυτή τη δημοσκόπηση.

1) Κάποιος έχει το χιούμορ να ρίξει ψήφο στο ΠΑΣΟΚ.

2) Κάποιοι δεν θα ψηφίσουν δυναμώνοντας τα μεγάλα κόμματα με αυτόν τον τρόπο.
: Φίλε Τζώνυ, μεταφράζω την "αμησυχία" σου σε δυσπιστία και επικροτώ τη θέση σου. Προσωπικά είμαι δύσπιστος για όλες τις δημοσιοποιούμενες δημοσκοπήσεις- καιρούς που ζούμε !- και πάντα τις αντιμετωπίζω με οριακά ποσοστά : 49,50% αλήθεια-50,50% ψέμα !

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 11:57, 31-03-12:

Ναι οκ, δεν είπα ότι συμβολίζουν κάτι οι δημοσκοπήσεις που γίνονται, σχολίασα τις προτιμήσεις των χρηστών του e-steki. Ε δεν περίμενες να πω και για τους 4εις ψήφους που πήρε η ΧΑ, γελάσαμε και σήμερα

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 12:00, 31-03-12:

Αυτό πάντως που με ανυσηχεί ιδιαίτερα,και σε αυτήν την δημοσκόπηση,και στις υπόλοιπες στα διάφορα media,δεν είναι τα ποσοστά που παίρνει η Χ.Α,
αλλά το ποσοστό που προτείθετε να μήν ψηφίσει ή να ρίξει λευκό/άκυρο.
Λευκό / Άκυρο / Δεν θα ψηφίσω 8 15,38%
Είναι λυπηρό να βλέπεις τέτοια απάθεια σε τόσο σοβαρά ζητήματα...
Something is wrong in this world.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:09, 31-03-12:

....
Είναι λυπηρό να βλέπεις τέτοια απάθεια σε τόσο σοβαρά ζητήματα...
Something is wrong in this world.
: Άλλοτε λέω πως οφείλεται σε σκληροδερμία τομαρισμού κι άλλοτε τείνω να πιστέψω, πως ...μας "ραντίζουν κι όποιον πιάσει"!

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 13:54, 31-03-12:

Είναι λυπηρό να βλέπεις...

...πόσο γρήγορα ξεχάστηκαν τα προτάγματα της συνέλευσης της πλατείας Συντάγματος, των λαϊκών συνελεύσεων γειτονιάς, των Αγανακτισμένων -που είχαν ολόκληρο θρέντ σε αυτό εδώ το φόρουμ- και τόσων άλλων σε όλο τον κόσμο.

ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΣΗ - ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ - ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ο κόσμος γύρισε πάλι στην γνωστή μιζέρια του τι θα ψηφίσει στις εκλογές.
αλλά κατά τ' άλλα "αν οι εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν κάτι τότε θα ήταν παράνομες", και δώστου συνθήματα για την εξουσία στο θρεντ των συνθημάτων!

Αυτό που είναι τελικά λυπηρό είναι πώς η σύνδεση λόγων και πράξεων είναι σχεδόν έως εντελώς ανύπαρκτη.
Και αυτή είναι μία γενικότερη θλιβερή διαπίστωση.

Εν τέλει, δεν θα ψηφίσω στη δημοσκόπηση, θα γράψω εδώ τη δική μου στάση : αποχή λόγω πολιτικών πεποιθήσεων.

Κλείνω με έναν αγαπημένο στίχο:

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:05, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
...πόσο γρήγορα ξεχάστηκαν τα προτάγματα της συνέλευσης της πλατείας Συντάγματος, των λαϊκών συνελεύσεων γειτονιάς, των Αγανακτισμένων -που είχαν ολόκληρο θρέντ σε αυτό εδώ το φόρουμ- και τόσων άλλων σε όλο τον κόσμο.

αλλά κατά τ' άλλα "αν οι εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν κάτι τότε θα ήταν παράνομες", και δώστου συνθήματα για την εξουσία στο θρεντ των συνθημάτων!

Αυτό που είναι τελικά λυπηρό είναι πώς η σύνδεση λόγων και πράξεων είναι σχεδόν έως εντελώς ανύπαρκτη.

Εν τέλει, δεν θα ψηφίσω στη δημοσκόπηση, θα γράψω εδώ τη δική μου στάση : αποχή λόγω πολιτικών πεποιθήσεων.

: Το ζήτημα είναι μη γίνω, από βόδι, στρουθοκάμηλος!

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:11, 31-03-12:

Μην τρωγόμαστε μεταξύ μας. Μην επαναλαμβάνουμε τις συμπεριφορές των πολιτικών, υποτίθεται ότι διαφέρουμε από αυτούς. Ναι είναι άσχημη η πολιτική απάθεια στις μέρες μας. Αλλά κοιτάξτε λίγο τι συμβαίνει. Εγώ δεν βλέπω τίποτα διαφορετικό στην προεκλογική περίοδο ενώ παράλληλα έχουν συμβεί τόσο. Έχουν τεθεί ζητήματα ακόμη και εθνικής κυριαρχίας και όμως όλοι μιλάνε περίπου το ίδιο. Έχουν αυξηθεί οι άστεγοι και όλοι μιλάνε περίπου το ίδιο. Το ίδιο έργο. Ώρες ώρες εικάζω ότι ακόμη και το ΚΚΕ να βγει με απόλυτη πλειοψηφία, δεν θα αλλάξει τίποτα. Ίσως ότι άλλαξε από ΝΔ σε ΠΑΣΟΚ και από ΠΑΣΟΚ σε ΝΔ.

Λοιπόν, σκέφτομαι να μην συμμετέχω σε τούτες τις εκλογές εκ πεποιθήσεως. Αδιαφορώ για αυτό το σύστημα, υπάρχουν τόσα προβλήματα εκεί έξω και το σύστημα δεν έχει μεταβληθεί καθόλου. Από το 2009 και μετά έχουν μουδιάσει λίγο πολύ όλοι οι Έλληνες και μάλιστα κάποιοι άσχετοι. Και όμως η πολιτική κάνει αυτό που ξέρει, το ίδιο βιολί. Κανένας δεν έχει βγει να μιλήσει επί της ουσίας, απλά ταμπέλες βλέπω. Αριστερά, δεξιά, μνημονιακός, αντι-μνημονιακός, ευρωπαϊστής, αντι-ευρωπαϊστής.

Ο άνθρωπος έχει την τάση ένα πρόβλημα είτε να το αντιμετωπίζει κατά μέτωπο είτε να τρέχει πως ακριβώς την αντίθετη κατεύθυνση. Και στην παρούσα φάση τίποτα δεν είναι σωστό αλλά ούτε και λάθος. Δεν έχει σημασία αν θα πάμε στην δραχμή ή μείνουμε στο Ευρώ. Δεν έχει σημασία αν βγούμε ή δεν βγούμε από την ΕΕ. Κανονικά κανένας κομμουνιστής και αριστερός δεν θα έπρεπε να είχε πρόβλημα με κάτι τέτοιο ακόμη και αν σήμαινε Μνημόνιο ΙΙΙ. Κανονικά κανένας δεξιός ή φιλελεύθερος δεν θα έπρεπε να είχε πρόβλημα με την δραχμή, αν υπήρχε σχέδιο και όραμα και κατά επέκταση ευημερία και ανάπτυξη, ανταγωνισμός και άνθηση.

Είμαστε χωρισμένοι σε στρατόπεδα και αυτό είναι το λάθος, όχι γιατί πιστεύω σε έναν αγαπημένο λαό αλλά επειδή τα στρατόπεδα είναι εκ'πείρας λάθος. Πρέπει να το δούμε άλλος. Μιλάμε ακόμη για εκείνες τις ταμπέλες, μιλάμε ακόμη με εκείνες τις λέξεις και σκέψεις που μας οδήγησαν εδώ. Δεν με καλύπτει τίποτα. Ούτε μια αντί-μνημονική κυβέρνηση, ούτε μια μνημονική. Και στο "Πάμε στην δραχμή", "Συνεχίζουμε με το ΔΝΤ" υπάρχει το καταραμένο μου και. Ωραία πάμε στην δραχμή, μαζί σου. Αλλά και; Μετά τι; Στην παρούσα φάση πιο εύκολα θα άκουγα κάποιον που θα μιλούσε για στροφή προς την ανατολή, αφού η Δύση ήταν ασύμβατη με εμάς, πιο εύκολα θα άκουγα για Ένωση Βαλκανίων όχι επειδή δεν αγαπώ την Ελλάδα αλλά επειδή αυτό είναι ένα σχέδιο.

Έτσι λοιπόν, θα κάτσω στον καναπέ μου. Όλα μου φαίνονται όμοια μεταξύ τους και ξέρω ότι αυτό δεν είναι η λύση. Μακάρι κάποιοι Έλληνες να έχουν βρει την λύση και να την ακολουθούν με όλη τους την καρδιά. Με χαροποιεί ιδιαίτερα αυτό. Μακάρι να είμαι εγώ ο χαζός που δεν ξέρω και δεν μπορώ να δω καθαρά και αποφασιστικά. Τα πράγματα όμως αντικειμενικά είναι δύσκολα και είναι απόλυτα θεμιτό κάποιος να μην θέλει να πάρει μια επιπόλαια απόφαση σε τούτους τους καιρούς. Και σαφώς μέσα σε αυτούς που θα ψηφίσουν άκυρο/λευκό/αποχή είναι και αυτοί που βαριούνται ... ακριβώς όπως στην ΣΥΡΙΖΑ και στο ΛΑΟΣ υπάρχουν και αυτοί που είναι απλά και μόνο καυλωμένοι και όπως αυτοί της ΝΔ που ζουν στο δικό τους ροζ συνεφάκι.

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 14:38, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash

Λοιπόν, σκέφτομαι να μην συμμετέχω σε τούτες τις εκλογές εκ πεποιθήσεως. Αδιαφορώ για αυτό το σύστημα, υπάρχουν τόσα προβλήματα εκεί έξω και το σύστημα δεν έχει μεταβληθεί καθόλου. Από το 2009 και μετά έχουν μουδιάσει λίγο πολύ όλοι οι Έλληνες και μάλιστα κάποιοι άσχετοι. Και όμως η πολιτική κάνει αυτό που ξέρει, το ίδιο βιολί. Κανένας δεν έχει βγει να μιλήσει επί της ουσίας, απλά ταμπέλες βλέπω. Αριστερά, δεξιά, μνημονιακός, αντι-μνημονιακός, ευρωπαϊστής, αντι-ευρωπαϊστής.
Παναγιώτη,μακάρι η αποχή ή το λευκό να είχαν την επίπτωση που θα έπρεπε να έχουν.
Δυστυχώς όμως,τα τζιμάνια εκεί μέσα στο Μπουρδέλο Α.Ε. το έχουν φτιάξει έτσι το σύστημα ώστε ακόμα και η άκυρη ψήφος να μετράει,και η αποχή να διώκεται ποινικά.
Αν είχαμε απλή αναλογική όπου αν το 50%+1ψήφος ήταν λευκά/άκυρα/αποχή να μήν σχηματίζεται κυβέρνηση,και ο καθένας να πάρει το ποσοστό που πραγματικά του αξίζει. Αν όντως υπήρχε τέτοιο σύστημα,κάθε φορά άκυρο θα έριχνα με μία φέτα σαλάμι μέσα,για να ακυρώσω και 5-6 ψήφους μαζί με την δικιά μου.
Είχε θυμάμαι κυκλοφορήσει μία ραδιοαρβύλα πρόσφατα στο facebook με αυτό που λέω παραπάνω.
Δεν θα αλλάξει κάτι στις εκλογές αυτές...Πάλι ΝΔ/Πασοκ θα μας κυβερνάνε...Δυστυχώς.
Και δεν υπάρχει καμία βίωσιμη εναλλακτική προς το παρόν. Και οι οικολόγοι που προτίθεμαι να ψηφίσω δεν με ικανοποιούνε,αλλά θέλω να δώ μία παραπάνω φωνή μέσα στην Βουλή πέρα απο τους συνήθεις ύποπτους.

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 14:38, 31-03-12:

Έτσι λοιπόν, θα κάτσω στον καναπέ μου.
Ρίξε ψήφο λεβέντικης διαμαρτυρίας!

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:55, 31-03-12:

το θεμα δεν ειναι να ριξουμε ψηφο σε μικρο κομμα για να χτυπησουμε τα μεγαλα ενω μπορει να τα δυναμωνουμε ετσι

το θεμα ειναι,να μετραγε η λευκη ψηφος ως ψηφος..

αν συνεβαινε αυτο..εγω -και αλλοι πιστευω- θα ειχα ριξει ηδη αρκετες φορες λευκο..και δεν θα ψηφιζα ΝΔ..
αριστερα δεν ψηφιζω ιδεολογικα..

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 15:04, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
: Το ζήτημα είναι μη γίνω, από βόδι, στρουθοκάμηλος!
it's up to you.

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 15:54, 31-03-12:

Εντάξει, κάντε τον Πόντιο Πιλάτο. Μετά όμως μην δω κανέναν από αυτούς που θα απέχουν "συνειδητά" να εκφέρει άποψη επί πολιτικών θεμάτων. Τι κι αν τους λες ότι αυτό θέλει το σύστημα, να απέχουμε από αηδία ώστε να μην τους μαυρίζουμε και να βγαίνουν πιο άνετα, δεν παίρνετε από λόγια μερικοί. Μόνο να ξεδιπλώνετε την "δημοκρατικότητά" σας ξέρετε με το να σας ενοχλεί που θα μπει η χ.α. στην βουλή με την δική σας κιόλας ανοχή και υποστήριξη. Αλλά την ώρα των πράξεων, νίπτετε τας χείρας.

Λευκή ψήφος. Καλά, σοβαρά, περιμένετε ότι σε αυτήν την χώρα θα βγουν 50% λευκά; Πολύ Ζοζέ Σαραμάγκου διαβάζετε... (Περί Φωτίσεως).
Και άντε και βγαίνουν και έχει την υποχρέωση ο προδότης ο Παπούλιας να διαλύσει όλα τα κόμματα και να ζητήσει να δημιουργηθούν νέα. Άντε πες κι ότι το κάνει ο δοσίλογος, ποιοι θα είναι οι νέοι που θα έρθουν και θα τους εμπιστευτείτε; Για πείτε μου...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:58, 31-03-12:

Zed, ακριβώς η εμπιστοσύνη είναι το πρόβλημα. Εσυ, προσωπικά εμπιστεύεσαι 100% την επιλογή σου, είσαι 100% ότι γενικά, αόριστα και απροσδιοριστα μια αντιμονιακη κυβερνηση είναι η λύση; Και προφανώς δεν μιλάω κάν για απόδειξης, για πίστη μιλάω...

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 17:05, 31-03-12:

Έχουν τεθεί ζητήματα ακόμη και εθνικής κυριαρχίας και όμως όλοι μιλάνε περίπου το ίδιο. Έχουν αυξηθεί οι άστεγοι και όλοι μιλάνε περίπου το ίδιο. Το ίδιο έργο. Ώρες ώρες εικάζω ότι ακόμη και το ΚΚΕ να βγει με απόλυτη πλειοψηφία, δεν θα αλλάξει τίποτα. Ίσως ότι άλλαξε από ΝΔ σε ΠΑΣΟΚ και από ΠΑΣΟΚ σε ΝΔ.
Δεν μιλάνε όλοι το ίδιο, λίγο να παρακολουθήσεις τα γεγονότα τα δεις ότι υπάρχουν διαφορές. Το ΚΚΕ είναι κομμουνιστικό κόμμα, αν έβγαινε θα άλλαζαν πολλά. Εγώ πιστεύω προς το καλύτερο, άλλοι προς το χειρότερο, αλλά αυτό δεν είναι το ζήτημά μας.
Καλή ιδέα να μην ψηφίσεις. Η απραξία είναι το καλύτερο πράγμα.
Δεν έχει σημασία αν θα πάμε στην δραχμή ή μείνουμε στο Ευρώ. Δεν έχει σημασία αν βγούμε ή δεν βγούμε από την ΕΕ.
Φυσικά και έχει σημασία. Αν όχι άμεσα τότε έμμεσα.
Είμαστε χωρισμένοι σε στρατόπεδα και αυτό είναι το λάθος, όχι γιατί πιστεύω σε έναν αγαπημένο λαό αλλά επειδή τα στρατόπεδα είναι εκ'πείρας λάθος. Πρέπει να το δούμε άλλος. Μιλάμε ακόμη για εκείνες τις ταμπέλες, μιλάμε ακόμη με εκείνες τις λέξεις και σκέψεις που μας οδήγησαν εδώ. Δεν με καλύπτει τίποτα. Ούτε μια αντί-μνημονική κυβέρνηση, ούτε μια μνημονική. Και στο "Πάμε στην δραχμή", "Συνεχίζουμε με το ΔΝΤ" υπάρχει το καταραμένο μου και. Ωραία πάμε στην δραχμή, μαζί σου. Αλλά και; Μετά τι; Στην παρούσα φάση πιο εύκολα θα άκουγα κάποιον που θα μιλούσε για στροφή προς την ανατολή, αφού η Δύση ήταν ασύμβατη με εμάς, πιο εύκολα θα άκουγα για Ένωση Βαλκανίων όχι επειδή δεν αγαπώ την Ελλάδα αλλά επειδή αυτό είναι ένα σχέδιο.
Είμαι χωρισμένοι γιατί:
α) έχουμε διαφορετικές πεποιθήσεις και ιδεολογίες
β) μερικοί θέλουν να ζουν σε βάρος του ελληνικού λαού
Έτσι λοιπόν, θα κάτσω στον καναπέ μου.
Απόφαση σου. Να ξέρεις όμως ότι ότι και να γίνει, εσύ απλώς έμεινες στον καναπέ σου. Ίσως για αυτό φτάσαμε εδώ. Επειδή πολλοί καθόντουσαν στους καναπέδες τους...

Ελπίζω να μην το λάβεις ως επίθεση, σίγουρα η απραξία είναι καλύτερη από την δολοφονία, δολοφονία που θα ψηφίσουν πολλοί, αλλά δεν βοηθάει στην επίλυση του προβλήματος.

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:13, 31-03-12:

Λευκή ψήφος. Καλά, σοβαρά, περιμένετε ότι σε αυτήν την χώρα θα βγουν 50% λευκά; Πολύ Ζοζέ Σαραμάγκου διαβάζετε... (Περί Φωτίσεως).
Και άντε και βγαίνουν και έχει την υποχρέωση ο προδότης ο Παπούλιας να διαλύσει όλα τα κόμματα και να ζητήσει να δημιουργηθούν νέα. Άντε πες κι ότι το κάνει ο δοσίλογος, ποιοι θα είναι οι νέοι που θα έρθουν και θα τους εμπιστευτείτε; Για πείτε μου...
Ρε Zed... Πάλι τα ίδια;

Δεν ισχύει λέμε αυτό! Είναι ψέμα!

Ψάξτε και δείτε τι ισχύει εφόσον δεν κάνατε καν τον κόπο να δείτε το βίντεο που βάλαμε παραπάνω.

---------------

Λυπάμαι που θα σας το πω, αλλά σε αυτές τις εκλογές, δεν υπάρχει «δεν ψηφίζω εκ πεποιθήσεως».
Είμαστε σε πόλεμο το έχετε καταλάβει;
'Απέχω', αυτή τη στιγμή, σημαίνει 'αδιαφορώ'. Και δεν μας παίρνει πλέον ν' αδιαφορήσουμε.

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 17:41, 31-03-12:

Zed και Johnny έχετε κάνει μια αυθαίρετη παραδοχή: ότι αυτός που αρνείται να ψηφίσει, συνεπάγεται ότι μένει στην απραξία.
Κάποιος που αρνείται να ψηφίσει, μπορεί είτε να απέχει λόγω πεποιθήσεων δηλ. να είναι κατά του κοινοβουλευτισμού, είτε να είναι απογοητευμένος από τα κόμματα, κλπ κλπ. Στην 2η περίπτωση να το δεχτώ ότι είναι μαλακία να μην πάει να ψηφίσει έστω κάτι μικρό εφόσον αποδέχεται την κοινοβουλευτική δημοκρατία. Εάν όχι, τότε είναι λογικό να μην συμμετέχει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 18:14, 31-03-12:

'Απέχω', αυτή τη στιγμή, σημαίνει 'αδιαφορώ'. Και δεν μας παίρνει πλέον ν' αδιαφορήσουμε.
θα συμφωνήσω απόλυτα !

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 18:43, 31-03-12:

Zed, ακριβώς η εμπιστοσύνη είναι το πρόβλημα. Εσυ, προσωπικά εμπιστεύεσαι 100% την επιλογή σου, είσαι 100% ότι γενικά, αόριστα και απροσδιοριστα μια αντιμονιακη κυβερνηση είναι η λύση; Και προφανώς δεν μιλάω κάν για απόδειξης, για πίστη μιλάω...
Αφού ρε Πάνο 100 φορές είπα πιο πάνω ότι δεν είμαι σίγουρος, αλλά από το τίποτα καλύτερα. Είναι σαν να σκέφτεσαι αν θα μιλήσεις σε μια γκόμενα να της πεις ότι σου αρέσει. Ή θα γουστάρει κι αυτή ή θα φας χυλόπιτα. Άμα δεν δοκιμάσεις όμως, δε θα μάθεις.

Ρε Zed... Πάλι τα ίδια;
Δεν ισχύει λέμε αυτό! Είναι ψέμα!
Ψάξτε και δείτε τι ισχύει εφόσον δεν κάνατε καν τον κόπο να δείτε το βίντεο που βάλαμε παραπάνω.
Πιο πιθανό είναι να ισχύει παρά να ψηφίσει το 50% των Ελλήνων λευκό

Zed και Johnny έχετε κάνει μια αυθαίρετη παραδοχή: ότι αυτός που αρνείται να ψηφίσει, συνεπάγεται ότι μένει στην απραξία.
Κάποιος που αρνείται να ψηφίσει, μπορεί είτε να απέχει λόγω πεποιθήσεων δηλ. να είναι κατά του κοινοβουλευτισμού, είτε να είναι απογοητευμένος από τα κόμματα, κλπ κλπ. Στην 2η περίπτωση να το δεχτώ ότι είναι μαλακία να μην πάει να ψηφίσει έστω κάτι μικρό εφόσον αποδέχεται την κοινοβουλευτική δημοκρατία. Εάν όχι, τότε είναι λογικό να μην συμμετέχει.
Δεν σημαίνει ότι την αποδέχεται αλλά αν αρχίσουμε να μιλάμε περί άλλων πολιτευμάτων σε αυτό το τόπικ θα έχουμε παρεξηγήσεις πιθανών εδώ πέρα.

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:54, 31-03-12:

Πιο πιθανό είναι να ισχύει παρά να ψηφίσει το 50% των Ελλήνων λευκό
Μην παραπλανάς τον κόσμο, γιατί κυκλοφορεί ένα σχετικό email που δεν ισχύει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 19:04, 31-03-12:

Έλα ρε συ, αφού στον Ελληνάρα θα μιλήσει το συναίσθημα στο τέλος, όπως λέει κι ένας φίλος μου. Θα χυθεί το γαμημένο το δάκρυ για τον Αντρέα και τον Κωστάκη και θα γυρίσει στις παλιές αγάπες. Δεν τον ξέρεις τον Έλληνα καλά!

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:09, 31-03-12:

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Εξάλλου ποιος είναι επιτέλους αυτός ο Έλληνας; Είμαι εγώ, εσύ ο δίπλα, ο παραδίπλα... Για να δούμε πόσο καλά ξέρουμε τον εαυτό μας;

...αν και ακόμη δεν έχω πειστεί καθόλου ότι θα γίνουν εκλογές.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 19:15, 31-03-12:

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Εξάλλου ποιος είναι επιτέλους αυτός ο Έλληνας; Είμαι εγώ, εσύ ο δίπλα, ο παραδίπλα... Για να δούμε πόσο καλά ξέρουμε τον εαυτό μας;

Και εγώ την ίδια εντύπωση/φόβο έχω.
Όταν διορίστηκε ο Παπαδήμιος λέγανε θα γίνουν εκλογές τον Φεβρουάριο.
Φτάσαμε αισίως Απρίλιο..Και εκλογές δεν βλέπουμε...

Αλλά και να γίνουν,είμαι σίγουρος πως η συμμορία των 300,θα το κάνει έτσι ώστε πριν γίνουν,θα έχουν υπογράψει συμβόλαια και συμφωνιες που θα μας δένουν χειροπόδαρα μέχρι την γενιά των δισέγγονών μας.
Και εννοείται θα είναι πάλι πρωθυπουργός ο Παπαδήμιος...

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 19:16, 31-03-12:

...

Γιατί; Έμαθες κι εσύ, αυτό που ξέρω;

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:18, 31-03-12:

Γιατί; Ξέρω αυτό που ξέρεις;

Δεν έμαθα κάτι, η περιρρέουσα ατμόσφαιρα όμως αυτό μου λέει. Αυτό πιάνουν οι κεραίες μου.

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 19:19, 31-03-12:

Εγώ σας το έλεγα αν θυμάστε ότι δεν πιστεύω ότι θα γίνουν εκλογές τώρα αλλά τον Σεπτέμβρη. Κι αυτό γιατί είτε σας αρέσει είτε όχι έχουνε χεστεί με τα ποσοστά των υπολοίπων και ιδίως του Καμμένου που πιάνει πάνω από 10-15% στο τελείως χαλαρό. Και επειδή πλέον το ποσοστό της αυτοδυναμίας δύσκολα το βγάζουν νδ-πασοκ-δημαρ μαζί, γι'αυτό ακόμα δεν ανακοινώνουν επίσημα ημερομηνία και το αποφεύγουν. Γιατί προέχει η ψήφιση των μέτρων και του μνημονίου 3 τον Ιούνη. Δεν θέλει και πολύ μυαλό.

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 19:34, 31-03-12:

Εγώ σας το έλεγα αν θυμάστε ότι δεν πιστεύω ότι θα γίνουν εκλογές τώρα αλλά τον Σεπτέμβρη. Κι αυτό γιατί είτε σας αρέσει είτε όχι έχουνε χεστεί με τα ποσοστά των υπολοίπων και ιδίως του Καμμένου που πιάνει πάνω από 10-15% στο τελείως χαλαρό. Και επειδή πλέον το ποσοστό της αυτοδυναμίας δύσκολα το βγάζουν νδ-πασοκ-δημαρ μαζί, γι'αυτό ακόμα δεν ανακοινώνουν επίσημα ημερομηνία και το αποφεύγουν. Γιατί προέχει η ψήφιση των μέτρων και του μνημονίου 3 τον Ιούνη. Δεν θέλει και πολύ μυαλό.
...Όμως, αν χρειαστεί να γίνει κάτι τέτοιο, τότε την "αναστολή" μερικών άρθρων του (ήδη ξεσκισμένου !!!) Συντάγματος, τη βλέπω ...χειμωνιάτικα και όχι από "γνήσια πατριωτικές δυνάμεις του Στρατού" μας!!! Δλδ, μιλάμε για τη "Χούντα της Βοστώνης" και κάποιων "συμμάχων" τους. Προσωπικά, μέχρι προ ημερών, προτιμούσα οι εκλογές να γίνονταν μετά τον Ιούλιο, αλλά τώρα, αν είναι δυνατόν ακόμη και το Πάσχα!!!

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:45, 31-03-12:

Οι εκλογές έχουν καταντήσει ανέκδοτο πλέον. Δεν πρόκειται να γίνουν γιατί δεν το θέλουν ούτε το πασοκ και η νδ αλλά ούτε και η τρόικα.

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:15, 31-03-12:

Εκλογες δεν συμφερου ουτε την κυβερνηση οπως αυτη ειναι διαμορφωμενη σημερα, ουτε το ΠΑΣΟΚ ουτε την ΝΔ, ουτε την ΕΕ, ουτε την Γερμανια, ουτε την Τροΐκα, ουτε το ΔΝΤ, επομενος λογικο ειναι να το αναβαλουν συνεχος. Το προβλημα ειναι οτι εμεις το ανεχωμαστε..! Κανενα κομμα δεν φωναζει οσο πρεπει για διαλυση της βουλης, ο "προεδρος" της "δημοκρατιας" καλα κοιματε στο κρεβατακι του και ο λαος και αν εχει ξεχασει τι παει να πει αγωνιζομαι για κατι...! Ολοι συνενουμε, ολοι ανεχομαστε, ολοι καθομαστε στα αυγα μας!
Τα φορα και οι καφετεριες ειναι γεματα απο επαναστατες και αγανακτισμενους, απο ανεργους και μετανιωμενους, απο οργησμενους και μαζητες! Ολοι αυτοι ομως δεν εμφανιζονται πουθενα αλλου...!

Μας παιζουν στα δαχτυλα, και το κανουν καλα!
Εκλογες οποτε δουμε, αν δουμε, θα ειναι προπουλιμενες, με εργολαβια της ΕΕ και υπευθινο εργου την Αγγελα!

Και σχετικα με την δημοσκοπιση, οσο περνανε οι μερες τεινω ολο και πιο πολυ στο να ψηφισω Ελληνες πειρατες!

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:10, 31-03-12:

Zed και Johnny έχετε κάνει μια αυθαίρετη παραδοχή: ότι αυτός που αρνείται να ψηφίσει, συνεπάγεται ότι μένει στην απραξία
αυτο το κανει το πολιτικο συτημα με τον εκλογικο νομο
που απλα δεν νοει την ψηφο απορριψης των υπαρχοντων κομματων,-δηλ λευκο-ως ψηφο

το 70% των ελληνων να ψηφισει λευκο,,οι βουλευτες θα βγουν απο το υπολοιπο 30 αγνοωντας τους διαμαρτυρόμενους που θελουν αλλα κομματα πχ

ετσι δυστυχως σε αυτον που δεν εκφραζουν τα κομματα δεν αφηνουν περιθωριο,,αλλα να απεχει..

κοινως τον καθιζουν στον καναπε με το ζορι

ή θα μας ψηφισεις εμας τα κομματα ή δεν θα ψηφισεις καθολου..
δεν δινουν κανενα θεσμικο τροπο αποδοκιμασιας ,και μετα αναρωτιουνται γιατι πεφτει γιουχα και μουντζα-γιαουρτι,γιατι απλα δεν μπορεις αλλιως νομιμα να αποδοκιμασεις τα κομματα

τη στιγμη που φιμωνεται νομικα ο λαος..

Ποντικας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ποντικας
Ο Ποντικας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O Ποντικας έγραψε στις 00:04, 01-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αυτο το κανει το πολιτικο συτημα με τον εκλογικο νομο
που απλα δεν νοει την ψηφο απορριψης των υπαρχοντων κομματων,-δηλ λευκο-ως ψηφο

το 70% των ελληνων να ψηφισει λευκο,,οι βουλευτες θα βγουν απο το υπολοιπο 30 αγνοωντας τους διαμαρτυρόμενους που θελουν αλλα κομματα πχ

ετσι δυστυχως σε αυτον που δεν εκφραζουν τα κομματα δεν αφηνουν περιθωριο,,αλλα να απεχει..

κοινως τον καθιζουν στον καναπε με το ζορι

ή θα μας ψηφισεις εμας τα κομματα ή δεν θα ψηφισεις καθολου..
δεν δινουν κανενα θεσμικο τροπο αποδοκιμασιας ,και μετα αναρωτιουνται γιατι πεφτει γιουχα και μουντζα-γιαουρτι,γιατι απλα δεν μπορεις αλλιως νομιμα να αποδοκιμασεις τα κομματα

τη στιγμη που φιμωνεται νομικα ο λαος..
Κανεις δεν σε εμποδιζει να φτιαξεις το δικο σου κομμα με τις θεσεις που οντως σε εκφραζουν. Αλλα ο Νεοελληνας ειναι πολυ τεμπελης και αμαθης για να το κανει αυτο.Προτιμα να γκρινιαζει στα καφενε και που και που καμια διαδηλωση να σπασει ο παγος της ρουτινας.
Και ετσι περιμενει απο καπου να ερθει ενα σωτηριο κομμα, με το οποιο θα βρισκεται σε απολυτη ιδεολογικη ευθυγραμμιση, το οποιο βεβαιως θα κανει ολη την δουλεια για να σωθει το Εθνος.
Καλως ηρθες στον πραγματικο κοσμο, αυτο δεν προκειται να γινει.

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 00:42, 01-04-12:

Ας συνεχίσουμε εδώ την συζήτηση μας από το μσν
Πριν ξεκινήσω να αναφέρω ότι αυτό το ποστ δεν αποτελεί αποκλειστικά απάντηση στο από πάνω, αλλά δίνει και απαντήσεις σε κάποια ζητήματα που συζητήθηκαν σε όλες αυτές τις σελίδες. Ως προς το περιεχόμενο, να τονίσω ότι δεν βγαίνει εκτός θέματος (άμα το ισχυριστούν κάποιοι), αφού απαντάει σε προβληματισμούς για τις εκλογές που εκφράστηκαν ήδη από μερικούς αλλά και στην άποψη της άμεσης δημοκρατίας που χρησιμοποιήθηκε για να δικαιολογηθεί η αποχή από τις κάλπες.
Κοίτα γενικά ο κόσμος έχει ακόμα κάποιες αυταπάτες τις οποίες θα τις ξεπεράσει σύντομα, γιατί η ίδια η ζωή θα τα φέρει έτσι. Στις αυταπάτες αυτές συμβάλει και η ρεφορμιστική αριστερά που αντί να του βάζει τα πραγματικά ζητήματα, του πλασάρει εύκολες, άμεσες λύσεις του τύπου "εδώ και τώρα", λύσεις που δεν έρχονται σε ολοκληρωτική ρήξη του καπιταλιστικού-ιμπεριαλιστικού συστήματος, λύσεις που τις έχουν βαφτίσει "δυαδική εξουσία, μεταπολίτευση του λαού και άλλα πολλά". Οι πιο "τολμηροί" αυτής της άποψης ζητάνε "εκλογές τώρα" και οι υπόλοιποι αρκούνται στο "κάτω η κυβέρνηση" αλλά η ουσία μένει η ίδια. Έχουμε μια αριστερά που δεν έχει εμπιστοσύνη στις λαϊκές μάζες και φοβάται την δύναμη του κόσμου και για αυτό το λόγο έχει στρέψει δεξιά το τιμόνι και αναζητεί λύσεις εντός του κοινοβουλίου και στις εκλογικές αναμετρήσεις, οι οποίες αποτελούν γέννημα του συστήματος για να νομιμοποιεί την επίθεση στους λαούς.
Οπότε λογικό είναι ο κόσμος να έχει ακόμα κάποιες ελπίδες για αλλαγή μέσω των εκλογών αφού λίγες είναι οι δυνάμεις που του βάζουν τα πραγματικά ζητήματα πάλης. Εδώ όμως πρέπει να γίνει και ένας διαχωρισμός. Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με τις οποιεσδήποτε κατηγορίες ψηφοφόρων υπάρχουν, πράμα που δεν έχει και τόσο νόημα και θα μας έπαιρνε πολλή ώρα και πάλι πολύ να είχαμε παραλείψει κάποιες. Θα ήθελα να αναφερθώ συγκεκριμένα όμως σε μια κατηγορία. Το ότι κάποιος δεν έχει αυταπάτες και γνωρίζει καλά ότι η επίθεση θα συνεχιστεί και μετά τις εκλογές δεν σημαίνει ότι θα απέχει από αυτές. Εδώ θα μπορούσε να αναρωτηθεί κανένας και καλοπροαίρετα μάλιστα, πώς γίνεται από την μια να λες «αν οι εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν κάτι θα ήταν παράνομες» και από την άλλη να ψηφίζεις; Μερικοί το πάνε ακόμα πιο μακριά λέγοντας ότι ψηφίζοντας είναι σαν να στηρίζεις τον κοινοβουλευτισμό και το υπάρχον σύστημα.
Καταρχήν, δε νοείται πραγματικά να κατηγορείς δυνάμεις που αγωνίζονται για την ανατροπή αυτού του συστήματος και βάζουν ζήτημα επαναστατικής προοπτικής για κοινοβουλευτισμό ( φυσικά εδώ αναφέρομαι στην επαναστατική αριστερά και όχι στους ρεφορμιστές που αναφέρθηκα στην αρχή). Πέρα του ότι κάτι τέτοιο ούτε οι ίδιες δεν θα ήθελαν και δεν θα δεχόταν να κυβερνήσουν ένα αστικό κράτος μέσα στον καπιταλισμό, το σύστημα θα τις είχε βγάλει παράνομες αν έπαιρναν την εξουσία. Οπότε θα μπορούσα και εγώ να ρωτήσω καλοπροαίρετα τους υποστηρικτές τις παραπάνω άποψης: Τι θα κέρδιζε η επαναστατική αριστερά αν μάζευε ψήφους και περιοριζόταν σε αυτό;
Επίσης, θα αναφερθώ και σε κάποιους, κατά τη γνώμη μου, δευτερεύον λόγους. Οι εκλογές είναι μια διαδικασία που σε διευκολύνουν να προπαγανδίσεις τις ιδέες σου, καθώς είναι μια περίοδος που τα αυτιά είναι τεντωμένα. Είναι πολύ πιο εύκολο να κάτσει κάποιος να σε ακούσει προεκλογικά παρά μια οποιαδήποτε άλλη στιγμή. Παράδειγμα είναι και το esteki. Είναι προεκλογική περίοδος και έχουν ανοίξει ήδη threads πολιτικής ζύμωσης. Και φυσικά δίνεις μια ευκαιρία στον κόσμο να στηρίξει την άποψη που βάζεις και να δίνεις αν αυτήν η άποψη έχει αντίκρισμα στην κοινωνία.
Όχι άσχετα με όλα τα άλλα βάζεις και θέματα άμεσης δημοκρατίας και κάνεις αναφορά στις συνελεύσεις των αγανακτισμένων. Να πω εδώ ότι δεν σημαίνει επειδή είδαμε μερικά πρωτοφανή χαρακτηρίστηκα στο κίνημα των αγανακτισμένων και επειδή το υποστηρίζουμε δεν θα κάνουμε κριτική σε αυτό και θα το υπερασπιστούμε με κλειστά μάτια. Όπως όλα τα κινήματα, έτσι και αυτό άφησε εμπειρίες και οφείλουμε να τις μελετήσουμε, να ανακαλύψουμε τις αδυναμίες που υπήρξαν και να συνεχίσουμε. Δεν θα κάτσω να αναφερθώ στα προβλήματα αυτού του κινήματος, πέρα του ότι θα μας έπαιρνε πολύ χρόνο δεν είναι και το ζήτημα που πραγματευόμαστε σε αυτό το thread. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν σημαίνει επειδή οι πλατείες έβαζαν ζητήματα όπως άμεσης δημοκρατίας πρέπει να τα υιοθετήσουμε και να είναι στόχοι πάλης για το κίνημα.
Ένα από τα βασικά προβλήματα στις συνελεύσεις των αγανακτισμένων ήταν ότι υπήρχε (και επειδή βόλευε κάποιους) ένα ανακάτεμα σχετικά με την λειτουργία της άμεσης δημοκρατίας. Δεν γινόταν αντιληπτό αν το αντικείμενο ήταν η λειτουργία της πλατείας, η λειτουργία γενικά πολιτικών σχημάτων, οργανώσεων κτλ, ή η λειτουργία της κοινωνίας.
Η δημοκρατία δεν διαμορφώνεται σαν ένα στατικό μέγεθος που μπορεί να σχεδιαστεί και να διασφαλιστεί εις το διηνεκές αλλά σαν μια σχέση που υπόκειται στους όρους που διαμορφώνει η ταξική πάλη. Με αυτό το κριτήριο πρέπει να απαντάμε στα ζητήματα και όχι αναζητώντας ιδανικές καταστάσεις.
Ένα άλλο ζήτημα είναι κατά πόσο λειτουργούσαν οι πλατείες με αμεσοδημοκρατικό τρόπο. Δεν υπάρχει κάποιο θεωρητικό πρόβλημα, αλλά ούτε και κάποιο τυπικό. Το πρόβλημα είναι ουσιαστικό. Στο αν και πώς μεθοδεύεται η «ισότιμη» και «δημοκρατική» λειτουργία ώστε να δώσει «δημοκρατικά» το επιθυμητό σε κάποιους αποτέλεσμα. Είτε πρόκειται για δυνάμεις του συστήματος, είτε κομματικές γραφειοκρατίες, είτε αυτοί που ελέγχανε τις επιτροπές και τη διαδικασία της «άμεσης δημοκρατίας» στις πλατείες. Το να ψελλίζεις για ισότιμη συμμετοχή στον λόγο, στη ψήφο, στην διαμόρφωση των αποφάσεων κτλ δεν σημαίνει ότι θα τηρούνται και ουσιαστικά στην πράξη.
Όσον αφορά τα πολιτικά σχήματα δεν είναι μόνο η οργανωτική τους μορφή που τα χαρακτηρίζει αλλά κύριο χαρακτηριστικό είναι οι απόψεις και το περιεχόμενο τους. Για παράδειγμα, η ύπαρξη μιας οργάνωσης, μιας αναρχικής ομάδας δεν βασίζεται στην κοινή επιθυμία κάποιων να συναντιούνται και να κάνουν παρέα αλλά στις κοινές ιδεολογικές και πολιτικές αντιλήψεις τους και η προσπάθεια τους κρίνεται στην προώθηση των ιδεών τους στο πεδίο της ταξικής πάλης. Το κρίσιμο σημείο, ακόμα και για την δημοκρατικότητα της λειτουργίας ενός πολιτικού σχήματος δεν βρίσκεται στο οργανόγραμμα του αλλά στην πολιτική του γραμμή. Όσο εκφράζεται αυτήν η γραμμή και υπηρετεί τα συμφέροντα του λαού, τόσο πιο δημοκρατική λειτουργία υπαγορεύει.
Άρα δεν πρέπει να αποτελεί αίτημα της πάλης των λαών η άμεση δημοκρατία, καθώς η δημοκρατία διαμορφώνεται ανάλογα με τους συσχετισμούς στο πεδίο της ταξικής πάλης. Αυτό που πρέπει και είναι ανάγκη των καιρών να γίνει , είναι η συγκρότηση ενός μετώπου αντίστασης που θα βάλει φρένο σε αυτήν την πολιτική. Τα υπόλοιπα είναι απλά αποπροσανατολιστικά…

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 10:43, 01-04-12:

Μέγα λάθος. Είμαστε σε πόλεμο αν δεν το έχεις καταλάβει. Όχι πόλεμο με όπλα, έναν πολύ πιο ύπουλο πόλεμο. Δεν ξέρουμε σε τι να αντισταθούμε και τι να κάνουμε. Θέλουν να μας κάνουν μια ελεγχόμενη χώρα για να ζούμε με ένα ψωμί. Γιατί εμάς? Γιατί η Ισλανδία η Ιρλανδία κλπ αντιστάθηκαν, εμείς όχι. Εμείς λέμε ότι τάχα μου λόγω πεποιθήσεων θα μείνουμε άπραγοι. Συγνώμη αλλά εγώ σε μια υποδουλωμένη Ελλάδα δεν ζω. Είχα όνειρα για σπουδές, όνειρα για μια ζωή, τώρα με βλέπω να πηγαίνω μετανάστης χωρίς να έχω εκπληρώσει τίποτα από τα παραπάνω. Μείνετε άπραγοι και θα διαλυθεί εντελώς η Ελλάδα που ξέραμε.

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:33, 01-04-12:

Κανεις δεν σε εμποδιζει να φτιαξεις το δικο σου κομμα με τις θεσεις που οντως σε εκφραζουν.
δεν γουσταρω να φτιαξω το δικο μου κομμα

γιατι να με αναγκασουν?

οταν πας σε μια παρεα να βγεις αρχηγος και το 80 % δεν σε θελει ουτε εσενα ουτε τον αλλον υποψηφιο πχ?
δεν πρεπει να βγουν αλλοι υποψηφιοι ή να αλλαξει κατι?

ή απλα λες,,εσεις που δεν μας θελετε-ο κανενας στις δημοσκοπησεις-αι πνιγειτε και δεν μας ενδιαφερετε,,
"εσεις οι υπολοιποι τι θελετε?"

καταλαβαινεις τον παραλογισμο?

οταν δεν γουσταρεις τα προιοντα που σου φερνουν,,και θελεις αλλα πώς το δειχνεις στην καλπη?

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:35, 01-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Μέγα λάθος. ...Συγνώμη αλλά εγώ σε μια υποδουλωμένη Ελλάδα δεν ζω. Είχα όνειρα για σπουδές, όνειρα για μια ζωή, τώρα με βλέπω να πηγαίνω μετανάστης χωρίς να έχω εκπληρώσει τίποτα από τα παραπάνω. Μείνετε άπραγοι και θα διαλυθεί εντελώς η Ελλάδα που ξέραμε.
Φίλε Τζώνυ, ο λόγος σου αυτός, αν θα μπορούσε να αντιπροσωπεύσει σε σημείο "κρίσιμης μάζας" τη γενιά σου, πιστεύω ακράδαντα, ότι θα μπορούσε να φέρει τα πάνω κάτω και τα κάτω επάνω, ώστε πράγματι να υπάρξει μία ρεαλιστική ελπίδα σωτηρίας αυτού του τόπου, ως σημείο αναφοράς ενός εθνοκρατικού ελληνισμού και στο κοντινό μέλλον! Σ' ένα τέτοιο μέλλον δεν θα μπορούσα να διανοηθώ τη συμμετοχή δυνάμεων, που σήμερα ακόμη εκφράζονται από τη ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ και το ΚΚΕ!

ΥΓ: Για παράδειγμα, το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα της παρούσας δημοσκόπησης θέλει να δείξει, ότι το Στέκι μας διέπεται από ένα τέτοιο κλίμα. Μακάρι να υπάρχουν πολλά, παρά πολλά τέτοια μικροκλίματα στη χώρα μας!!!

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 11:39, 01-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
οταν δεν γουσταρεις τα προιοντα που σου φερνουν,,και θελεις αλλα πώς το δειχνεις στην καλπη?
Φίλε δεν έχουμε απλά εκλογές. Το ξαναλέω, έχουμε πόλεμο. Δεν θέλουν να κάνουν εκλογές γιατί φοβούνται. Αλλά χαίρονται όταν βλέπουν άτομα που δεν θέλουν να πάνε να ψηφίσουν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 12:14, 01-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Φίλε Τζώνυ, ο λόγος σου αυτός, αν θα μπορούσε να αντιπροσωπεύσει σε σημείο "κρίσιμης μάζας" τη γενιά σου, πιστεύω ακράδαντα, ότι θα μπορούσε να φέρει τα πάνω κάτω και τα κάτω επάνω, ώστε πράγματι να υπάρξει μία ρεαλιστική ελπίδα σωτηρίας αυτού του τόπου, ως σημείο αναφοράς ενός εθνοκρατικού ελληνισμού και στο κοντινό μέλλον! Σ' ένα τέτοιο μέλλον δεν θα μπορούσα να διανοηθώ τη συμμετοχή δυνάμεων, που σήμερα ακόμη εκφράζονται από τη ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ και το ΚΚΕ!

ΥΓ: Για παράδειγμα, το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα της παρούσας δημοσκόπησης θέλει να δείξει, ότι το Στέκι μας διέπεται από ένα τέτοιο κλίμα. Μακάρι να υπάρχουν πολλά, παρά πολλά τέτοια μικροκλίματα στη χώρα μας!!!
Ευχαριστώ το ελπίζω και εγώ. Αλλά η αλήθεια είναι διαφορετική, όταν μιλάω με παιδιά της ηλικίας μου πολλοί ζουν ακόμα στο ονειρεμένο δάσος και δεν βλέπουν το κακούργημα που συμβαίνει.

Θα εκθέσω έναν νέο προβληματισμό μου. Ο Καμμένος είπε ότι το Οκτώβρη θα γίνει το μπαμ, ο Καζάκης ότι θα γίνει τον Ιούλιο. Έχουμε χρεοκοπήσει (προ πολλού βέβαια) και τις εκλογές τις αποφεύγουν.

1) Αν γίνουν εκλογές, θα είναι αρκετά ώριμος ο λαός για να μην πέσει στην παγίδα πάλι? Φοβάμαι την συνεχόμενη προβολή του Σαμαρά στην τηλεόραση, αλλά και το γεγονός ότι το ΠΑΣΟΚ "κερδίζει" ψήφους στις στημένες δημοσκοπήσεις. Κανονικά ούτε στην βουλή δεν θα έπρεπε να μπει, μην πω ότι πρέπει να τιμωρηθούν πολλοί για εσχάτη προδοσία, ισόβια στην φυλακή. Όπως και από ΝΔ και ΛΑΟΣ.

2) Αν δεν γίνουν εκλογές, παρόλο που η κυβέρνηση είναι παράνομη και δεν την θέλει κανένας. ότι υπογράφουν ΔΕΝ το θέλει ο λαός και ΔΕΝ τους θέλει αυτούς στην βουλή, με άλλα λόγια έχουμε καθαρά μια κυβέρνηση-έκτρωμα. Αν δεν γίνουν εκλογές πως θα αντισταθούμε?

Εγώ ένα ξέρω, ότι από τις επόμενες εκλογές ή από το καλοκαίρι (ανάλογα με το τι θα συμβεί) θα κριθεί ολόκληρη η ζωή μου. Και αυτό είναι αποφασισμένο. Μπορεί να μην σας συγκινεί ο λόγος μου αλλά εμένα με έχει χτυπήσει δυνατά. Εγώ κάνω την δική μου προσπάθεια στο σχολείο μου και όπου μπορώ, αλλά δεν βλέπω ανταπόκριση. Γιατί δεν θέλουν να ασχοληθούν καν?

Τέλος πάντων, πάω να διαβάσω γιατί έχω και πανελλήνιες φέτος, ασχέτως βέβαια που δεν ξέρω αν θα σπουδάσω ή θα μεταναστεύσω.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους