Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,179 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πρόεθεση ψήφου εκλογών Μαΐου 2012

Τι θα ψήφιζες αν στις επερχόμενες εκλογές συμμετείχαν τα κόμματα:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 125)
Χρυσή Αυγή
8
6,40%
ΛΑ.Ο.Σ.
3
2,40%
ΠΑ.ΣΟ.Κ.
3
2,40%
Ανεξάρτητοι Έλληνες
25
20,00%
Ν.Δ.
2
1,60%
Κ.Κ.Ε.
14
11,20%
Δημοκρατική Αριστερά
6
4,80%
Δημοκρατική Συμμαχία
0
0%
ΣΥ.ΡΙΖ.Α
23
18,40%
Οικολόγοι - Πράσινοι
6
4,80%
Άρμα Πολιτών (Γ.Δημαράς)
0
0%
Κοινωνική Συμφωνία
2
1,60%
ΑΝΤΑΡΣΥΑ
3
2,40%
ΕΠΑΜ (Δ. Καζάκης)
5
4,00%
Άλλα κομματα; (Ποιο;)
15
12,00%
Λευκό / Άκυρο / Δεν θα ψηφίσω
10
8,00%

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:06, 01-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
....
Τέλος πάντων, πάω να διαβάσω γιατί έχω και πανελλήνιες φέτος, ασχέτως βέβαια που δεν ξέρω αν θα σπουδάσω ή θα μεταναστεύσω.

Όπως και να 'χει, σου εύχομαι το καλύτερο, σ' όλες τις πανελλήνιες προσδοκίες και επιδιώξεις σου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 17:20, 01-04-12:

2) Αν δεν γίνουν εκλογές, παρόλο που η κυβέρνηση είναι παράνομη και δεν την θέλει κανένας. ότι υπογράφουν ΔΕΝ το θέλει ο λαός και ΔΕΝ τους θέλει αυτούς στην βουλή, με άλλα λόγια έχουμε καθαρά μια κυβέρνηση-έκτρωμα. Αν δεν γίνουν εκλογές πως θα αντισταθούμε?
Αν δεν γίνουν εκλογές, να είσαι βέβαιος ότι στην επόμενη μεγάλη συγκέντρωση στο Σύνταγμα θα έχουμε νεκρούς. Πολλούς νεκρούς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:37, 01-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Αν δεν γίνουν εκλογές, να είσαι βέβαιος ότι στην επόμενη μεγάλη συγκέντρωση στο Σύνταγμα θα έχουμε νεκρούς. Πολλούς νεκρούς.
Εκτιμώ, ότι είναι προσχεδιασμένο στο "Plan b", για την περαιτέρω εμβάθυνση και σταθεροποίηση της νέας μορφής διοικητικής εξουσίας στην Ελλάδα και όχι μόνο! "Τεχνοκράτες" δεν θέλουμε; Θα τους έχετε πλέον, ως αυτόκλητους εθελοντές σωτήρες, αλά Παπαδήμου("πιστό σκυλί, αλλά αστοιχείωτο", τον έχουν τ' αφεντικά του!)!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 18:47, 01-04-12:

public issue για τον σκαι
νδ 22,5%
λαος εκτός βουλής με 2%
χρυση αυγη 5%
συριζα 12,5%

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:39, 01-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar

public issue για τον σκαι
νδ 22,5%
λαος εκτός βουλής με 2%
χρυση αυγη 5%
συριζα 12,5%
Με βάση τα ποσοστά αυτά, διαφαίνεται ότι το μέλλον της χώρας είναι στα χέρια της Δεξιάς, συναθροίζοντας όλα τα παρακλάδια της(ΝΔ-ΠΑΣΟΚ 38% +10% όλοι οι λοιποί Δεξιοί, εκτός Καμένου = ) 48% . Με το 8,50% ο Καμένος βρίσκεται σε σταυροδρόμι, που του βάζει το δίλημμα: "Δεξιός ή Ήρωας;". Αρκεί τον "ηρωισμό" του, να τον δεχθούν συνολικά τα "κόμματα της Αριστέρας", στη βάση ότι ήδη ζούμε ένα πόλεμο εθνικής συνέχειας, που βρίσκεται κάπου στη μέση του! Ίσως η ιστορία να δίνει στην "Ελληνική Αριστερά" μία ευκαιρία, να επανορθώσει τις συνέπειες των λαθών της, από τη Βάρκιζα και μετά!!!

ΥΓ : Εξάλλου και τα μέχρι τώρα αποτελέσματα στη δική μας δημοσκόπηση τείνουν να πρωτοπορήσουν σε ευγλωττία ενδείξεων, για τις διαφαινόμενες τάσεις στην κοινωνία μας!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 01-04-12 στις 21:51.

bot

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bot
Ο bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O bot έγραψε στις 01:33, 02-04-12:

το πιο σημαντικό είναι να αποδυναμωθεί ο δικομματισμός
Με τίμημα το...κουτσοί στραβοί στον Άη Παντελεήμονα?

*ΠέρασεΚαιΔενΑκούμπησε

Δεν ξέρω ποιό είναι το σημαντικό σε αυτές τις εκλογές, αλλά αν είναι ο...δικομματισμός η αιτία όλων των δεινών που υφίσταται η Ελλάδα, τότε εγώ είμαι η Μαρία Αντουανέτα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:16, 02-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από bot
...
Δεν ξέρω ποιό είναι το σημαντικό σε αυτές τις εκλογές, αλλά αν είναι ο...δικομματισμός η αιτία όλων των δεινών που υφίσταται η Ελλάδα, τότε εγώ είμαι η Μαρία Αντουανέτα!
: Συμφωνώ για το ".... δικομματισμό", αλλά αυτό δε σημαίνει, ότι θα σου βάλλω εμπόδιο, να μην γίνεις Μαρία Αντουανέτα!

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 21:33, 02-04-12:

Μέγα λάθος. Είμαστε σε πόλεμο αν δεν το έχεις καταλάβει. Όχι πόλεμο με όπλα, έναν πολύ πιο ύπουλο πόλεμο. Δεν ξέρουμε σε τι να αντισταθούμε και τι να κάνουμε. Θέλουν να μας κάνουν μια ελεγχόμενη χώρα για να ζούμε με ένα ψωμί. Γιατί εμάς? Γιατί η Ισλανδία η Ιρλανδία κλπ αντιστάθηκαν, εμείς όχι. Εμείς λέμε ότι τάχα μου λόγω πεποιθήσεων θα μείνουμε άπραγοι. Συγνώμη αλλά εγώ σε μια υποδουλωμένη Ελλάδα δεν ζω. Είχα όνειρα για σπουδές, όνειρα για μια ζωή, τώρα με βλέπω να πηγαίνω μετανάστης χωρίς να έχω εκπληρώσει τίποτα από τα παραπάνω. Μείνετε άπραγοι και θα διαλυθεί εντελώς η Ελλάδα που ξέραμε.
Ναι, κατ' αρχάς μην σπέρνεις τον πανικό. Δεν είναι ούτε στο ελάχιστο αντίσταση οι εκλογές. Τόνισα στο προηγούμενο ποστ μου ότι αποχή δεν συνεπάγεται οπωσδήποτε απραξία, και συνεχίζεις να μου μιλάς γι' αυτό. Λοιπόν όχι, δεν συμμετέχω στις εκλογές σημαίνει δεν επιλέγω να δράσω μέσω των εκλογών, όχι δεν επιλέγω να δράσω. Δεν αποδέχομαι το πολιτικό σύστημα στο σύνολό του και συνεπώς αρνούμαι να το νομιμοποιήσω μέσω της συμμετοχής μου στις εκλογές. Είναι καιρός να γίνει αντιληπτό ότι κοινοβουλευτισμός σημαίνει άλλος αποφασίζει χωρίς εσένα, για σένα κι αυτό είναι "δημοκρατία" μόνο κατ' ευφημισμόν, είναι στην ουσία μια ολιγαρχία όπου τα κόμματα υπάρχουν απλώς για να δημιουργούν την ψευδαίσθηση του πλουραλισμού και της πολυμορφίας σε ένα κατά τ' άλλα στημένο παιχνίδι εξουσίας και συμφερόντων στην βουλή των αντιπροσώπων. Έτσι, για να αισθάνεται ο λαός ότι κάποιος άλλος παλεύει για τα δικαιωματά του και να μην νιώθει την ανάγκη να κινηθεί ο ίδιος άμεσα και αυτοπροσώπως. Οποιαδήποτε ψήφος ακόμα και στα κόμματα της λεγόμενης εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς, δεν αποτελεί παρά νομιμοποιήση της "ορθότητας" της υπάρχουσας κοινοβουλευτικής μπασταρδοκρατίας. Κοινώς, θεωρώ πως το πρόβλημα δεν είναι ποιος θα πάρει την καρέκλα, αλλά η ίδια η καρέκλα σαν καρέκλα. Το κράτος και οι εξουσιαστικές δομές του δηλαδή. Μέσω των εκλογών δεν αντιστέκεσαι σε κάτι, απλώς αλλάζεις τον ζυγό σου. Είναι αυταπάτη να πιστεύουμε ότι αλλάζοντας πρωθυπουργό θα γλιτώσουμε από το ΔΝΤ, την ανεργία και την οικονομική εξαθλίωση. Στα όπλα!

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 21:38, 02-04-12:

δειτε το πρωτο σποτακι του πασοκ!http://www.youtube.com/watch?v=xVruTjwTto0 να σας πω την αληθεια,εγω πρωτα εκανα dislike και μετα ειδα το βιντεο!!!

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 1,819 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 21:45, 02-04-12:

Φίλε δεν έχουμε απλά εκλογές. Το ξαναλέω, έχουμε πόλεμο. Δεν θέλουν να κάνουν εκλογές γιατί φοβούνται. Αλλά χαίρονται όταν βλέπουν άτομα που δεν θέλουν να πάνε να ψηφίσουν.
Δεν εχουν κατι να φοβηθουν ,γιατι ξερουν οτι το μεγαλυτερο μερος της χωρας ,απαρτιζεται απο κλινικα ηλιθιους ,και βολεψακιδες που οτι και να τους κανουν ,αυτοι θα συνεχιζουν να τους ψηφιζουν . Κοβω το κεφαλι μου ,Νδ θα βγει .
Το πολιτευμα της χωρας ειναι ξεκαθαρο ,αυτοι στην βουλη αντιπροσοπευουν τον μεσο Ελληνα .Ο πολυς ο ηλιος δημιουργει προβλημα μου φαινεται

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 22:05, 02-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
Δεν εχουν κατι να φοβηθουν ,γιατι ξερουν οτι το μεγαλυτερο μερος της χωρας ,απαρτιζεται απο κλινικα ηλιθιους ,και βολεψακιδες που οτι και να τους κανουν ,αυτοι θα συνεχιζουν να τους ψηφιζουν . Κοβω το κεφαλι μου ,Νδ θα βγει .
Το πολιτευμα της χωρας ειναι ξεκαθαρο ,αυτοι στην βουλη αντιπροσοπευουν τον μεσο Ελληνα .Ο πολυς ο ηλιος δημιουργει προβλημα μου φαινεται
Δεν θα βγει ΝΔ, μόνο αν συμμαχήσουν με ΠΑΣΟΚ και πάλι ούτε 40 θα έχουν.

gaspar

Επιφανές Μέλος

Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 22:12, 02-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
Είναι καιρός να γίνει αντιληπτό ότι κοινοβουλευτισμός σημαίνει άλλος αποφασίζει χωρίς εσένα, για σένα κι αυτό είναι "δημοκρατία" μόνο κατ' ευφημισμόν, είναι στην ουσία μια ολιγαρχία όπου τα κόμματα υπάρχουν απλώς για να δημιουργούν την ψευδαίσθηση του πλουραλισμού και της πολυμορφίας σε ένα κατά τ' άλλα στημένο παιχνίδι εξουσίας και συμφερόντων στην βουλή των αντιπροσώπων. Έτσι, για να αισθάνεται ο λαός ότι κάποιος άλλος παλεύει για τα δικαιωματά του και να μην νιώθει την ανάγκη να κινηθεί ο ίδιος άμεσα και αυτοπροσώπως. Είναι αυταπάτη να πιστεύουμε ότι αλλάζοντας πρωθυπουργό θα γλιτώσουμε από το ΔΝΤ, την ανεργία και την οικονομική εξαθλίωση.
ωραία τα όσα γράφεις και χαϊδεύουν τα αφελή αυτια..
η ακυβέρνητη πολιτεία που οραματίζεστε, είναι απλά ανέφικτη.
η απουσία εξουσίας και τάξης είναι το ίδιο ανέφικτη και συνεπάγεται και απουσία οργάνωσης.

κάποιος θα βρεθεί μέσα στο χάος να ασκήσει εξουσία, προτιμώ αυτός να είναι εκλεγμένος απο την μάζα,,
παρα ένας comandante δικτάτορας.

εν τέλη αυτο που προτείνεις δέν είναι δημοκρατία, αλλα μια αριστοκρατία των αριστοκρατών της άναρχης σκέψης, που νομίζουν οτι θα ελευθερώσουν τον άμοιρο λαο απο τις ίδιες του τις επιλογές.
Στα όπλα!
και ποιος θα συντονίσει τις πολεμικές επιχειρήσεις των επαναστατών?
ο comandante που λέγαμε?
μέχρι να τον ανατρέψει και αυτον ένας άλλος οπλισμένος comandante.

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:13, 02-04-12:

Ναι, κατ' αρχάς μην σπέρνεις τον πανικό. Δεν είναι ούτε στο ελάχιστο αντίσταση οι εκλογές. Τόνισα στο προηγούμενο ποστ μου ότι αποχή δεν συνεπάγεται οπωσδήποτε απραξία, και συνεχίζεις να μου μιλάς γι' αυτό. Λοιπόν όχι, δεν συμμετέχω στις εκλογές σημαίνει δεν επιλέγω να δράσω μέσω των εκλογών, όχι δεν επιλέγω να δράσω. Δεν αποδέχομαι το πολιτικό σύστημα στο σύνολό του και συνεπώς αρνούμαι να το νομιμοποιήσω μέσω της συμμετοχής μου στις εκλογές. Είναι καιρός να γίνει αντιληπτό ότι κοινοβουλευτισμός σημαίνει άλλος αποφασίζει χωρίς εσένα, για σένα κι αυτό είναι "δημοκρατία" μόνο κατ' ευφημισμόν, είναι στην ουσία μια ολιγαρχία όπου τα κόμματα υπάρχουν απλώς για να δημιουργούν την ψευδαίσθηση του πλουραλισμού και της πολυμορφίας σε ένα κατά τ' άλλα στημένο παιχνίδι εξουσίας και συμφερόντων στην βουλή των αντιπροσώπων. Έτσι, για να αισθάνεται ο λαός ότι κάποιος άλλος παλεύει για τα δικαιωματά του και να μην νιώθει την ανάγκη να κινηθεί ο ίδιος άμεσα και αυτοπροσώπως. Οποιαδήποτε ψήφος ακόμα και στα κόμματα της λεγόμενης εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς, δεν αποτελεί παρά νομιμοποιήση της "ορθότητας" της υπάρχουσας κοινοβουλευτικής μπασταρδοκρατίας. Κοινώς, θεωρώ πως το πρόβλημα δεν είναι ποιος θα πάρει την καρέκλα, αλλά η ίδια η καρέκλα σαν καρέκλα. Το κράτος και οι εξουσιαστικές δομές του δηλαδή. Μέσω των εκλογών δεν αντιστέκεσαι σε κάτι, απλώς αλλάζεις τον ζυγό σου. Είναι αυταπάτη να πιστεύουμε ότι αλλάζοντας πρωθυπουργό θα γλιτώσουμε από το ΔΝΤ, την ανεργία και την οικονομική εξαθλίωση. Στα όπλα!
Καλά τα λες βρε παλικάρι μου αλλά την αντιπρόταση δεν βλέπω. Έχεις συνειδητοποιήσει ότι όσο υπάρχει ο κοινοβουλευτισμός, είσαι μέρος κι εσύ αυτού του σκατένιου συστήματος θες δε θες; Αν όλοι ακολουθήσουμε το παράδειγμά σου και πάει μόνο ο Βενιζέλος να ψηφίσει τον εαυτό του, έχεις καταλάβει ότι θα έχει 300 έδρες στη βουλή;
Εσύ με ποιο ακριβώς τρόπο παλεύεις; Η άρνηση είναι μεν μια θέση, στην παρούσα φάση όμως είναι μια τρύπα στο νερό.

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 22:13, 02-04-12:

Δεν θα βγει ΝΔ, μόνο αν συμμαχήσουν με ΠΑΣΟΚ και πάλι ούτε 40 θα έχουν.
η ΝΔ θα βγει.ολες οι δημοσκοπησεις την εχουν πιο πανω απο ολα τα κομματα με αρκετο ποσοστο.μακαρι να μην βγει αυτη,μηπως και δουμε ασπρη μερα,αλλα χλωμο το βλεπω

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 22:14, 02-04-12:

1) Συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι απραξία. Βοηθάς το σύστημα. Και είναι γεγονός αυτό, όχι θεωρεία.

2) Ποια είναι η δράση σου λοιπόν, αφού έχεις και άλλη δράση?

3) Μπορείς μέσω ενός εκπρόσωπου να αλλάξεις την πολιτική της χώρας. Το ΚΚΕ θα φέρει κομμουνισμό, η ΧΑ ναζισμό, ο Καμμένος πχ λέει ότι θα αναιρέσει τις ασυλίες άρα και τις καρέκλες οι οποίες σε πειράζουν κλπ. Τώρα αν κανένα από αυτά δεν σου αρέσει τότε πες τι σου αρέσει, αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας. Πολεμάμε (με την μεταφορική έννοια) για να τα αποκτήσουμε.

4) Και αλλάζοντας κυβέρνηση ναι, θα γλιτώσουμε τουλάχιστον από το ΔΝΤ γιατί υπάρχουν κόμματα με ξεκάθαρη θέση σε αυτό (ΚΚΕ, Ανεξάρτητοι Έλληνες, ΕΠΑΜ). Μαζί με αυτό θα έρθει και η οικονομική ανάπτυξη.

Αρχική Δημοσίευση από stefanos...
η ΝΔ θα βγει.ολες οι δημοσκοπησεις την εχουν πιο πανω απο ολα τα κομματα με αρκετο ποσοστο.μακαρι να μην βγει αυτη,μηπως και δουμε ασπρη μερα,αλλα χλωμο το βλεπω
Ούτε σε μια δημοσκόπηση δεν βγαίνει. Ξέρεις, με 22% (το οποίο είναι ψεύτικο) δεν κάνεις κυβέρνηση. Τα κόμματα έχουμε μια διαφορά τις τάξης του 10%, το οποίο αφανίζεται άμεσα αν ψηφίσουν τα λευκά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 02-04-12 στις 22:21. Αιτία: Συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 03:45, 03-04-12:

ωραία τα όσα γράφεις και χαϊδεύουν τα αφελή αυτια..
η ακυβέρνητη πολιτεία που οραματίζεστε, είναι απλά ανέφικτη.
η απουσία εξουσίας και τάξης είναι το ίδιο ανέφικτη και συνεπάγεται και απουσία οργάνωσης.
Ό,τι να ΄ναι. Μπορείς να δικαιολογήσεις με κάποιον τρόπο αυτή τη θέση; αν όχι, τότε λυπάμαι αλλά είναι σαν να μην εκφράστηκε ποτέ. Και απουσία εξουσίας σημαίνει απουσία κάθετης οργάνωσης, όχι οργάνωσης γενικότερα. Τίποτα δεν μπορει να λειτουργήσει χωρίς οργάνωση. Btw, εγώ αυτοοργάνωση προτείνω, που δεν είναι της παρούσης αλλά μιας και μιλήσαμε για οργάνωση. Τα υπόλοιπα που λες είναι μαλακίες. Και για πολλοστή φορά θα σου το ξαναπώ, άνοιγε κανένα βιβλίο που και που, είναι χρήσιμο να μαθαίνεις ακόμα και για πράγματα με τα οποία διαφωνείς.

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Καλά τα λες βρε παλικάρι μου αλλά την αντιπρόταση δεν βλέπω. Έχεις συνειδητοποιήσει ότι όσο υπάρχει ο κοινοβουλευτισμός, είσαι μέρος κι εσύ αυτού του σκατένιου συστήματος θες δε θες; Αν όλοι ακολουθήσουμε το παράδειγμά σου και πάει μόνο ο Βενιζέλος να ψηφίσει τον εαυτό του, έχεις καταλάβει ότι θα έχει 300 έδρες στη βουλή;
Εσύ με ποιο ακριβώς τρόπο παλεύεις; Η άρνηση είναι μεν μια θέση, στην παρούσα φάση όμως είναι μια τρύπα στο νερό.
Βασικά κοπέλα είμαι. Δεν λέω ότι μπορώ να ξεφύγω εντελώς από το σύστημα, λέω ότι προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ τα μέσα του, στον βαθμό που αυτό μου είναι εφικτό. Θεωρώ πολύ πιο δραστική την πάλη στους δρόμους, στους χώρους εργασίας και στις άλλες μορφές της κοινωνικής ζωής και μέσω εκδηλώσεων, διαδηλώσεων, πορειών, συμβολικών κινήσεων, κλπ οι οποίες μπορούν να δράσουν ανασταλτικά σε κυβερνητικές αποφάσεις περισσότερο ή λιγότερο. Αν μιλάμε βέβαια για ριζική λύση, νομίζω ότι αυτή είναι η επανάσταση, αν και αντιλαμβάνομαι πως δεν φαίνεται σχετικά κοντά στον ορίζοντα. Όσον αφορά το παράδειγμά σου με τον Βενιζέλο, το βρίσκω άτοπο αφού τουλάχιστον οι βουλευτές και τα κομματοσκυλάκια τους θα ψηφίσουν όλοι.
1) Συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι απραξία. Βοηθάς το σύστημα. Και είναι γεγονός αυτό, όχι θεωρεία.
2) Ποια είναι η δράση σου λοιπόν, αφού έχεις και άλλη δράση?
Για την ακρίβεια, ούτε το βοηθάω ούτε δεν το βοηθάω. Το σύστημα των εκλογών είναι με τέτοιο τρόπο διαρθρωμένο ώστε μπορεί να εκλέξει κυβέρνηση και Βουλή χωρίς εμένα, άρα του είμαι αδιάφορη μέχρι το σημείο που δεν αποτελώ κίνδυνο γι' αυτό. Αυτό που λέω είναι ότι οι εκλογές δεν αποτελούν αντίσταση σε αυτό το σύστημα διότι πολύ απλά είναι μέρος του συστήματος. Αποδέχεσαι το σύστημα; καλά κάνεις και ψηφίζεις. Δεν το αποδέχεσαι; τότε δεν συμμετέχεις. Όσο για τις δράσεις, απαντάω παραπάνω στην Ιζι.

3) Μπορείς μέσω ενός εκπρόσωπου να αλλάξεις την πολιτική της χώρας.
πράγματι,
τα Μνημόνια, οι απολύσεις, οι αλλαγές στην παιδεία,
όλα αποτελούν επιδιώξεις των πολιτών οι οποίες εκφράστηκαν μέσα από την πολιτική της κυβέρνησης, του "εκπροσώπου μας"!!

...εκτός κι αν θεωρείς ότι οι ψηφοφόροι ΠΑΣΟΚ γνώριζαν προεκλογικά τις κινήσεις του

Το ΚΚΕ θα φέρει κομμουνισμό, η ΧΑ ναζισμό, ο Καμμένος πχ λέει ότι θα αναιρέσει τις ασυλίες άρα και τις καρέκλες οι οποίες σε πειράζουν κλπ. Τώρα αν κανένα από αυτά δεν σου αρέσει τότε πες τι σου αρέσει, αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας. Πολεμάμε (με την μεταφορική έννοια) για να τα αποκτήσουμε.
Η εμπιστοσύνη σου στα κόμματα θα έπρεπε να σε προβληματίσει.

4) Και αλλάζοντας κυβέρνηση ναι, θα γλιτώσουμε τουλάχιστον από το ΔΝΤ γιατί υπάρχουν κόμματα με ξεκάθαρη θέση σε αυτό (ΚΚΕ, Ανεξάρτητοι Έλληνες, ΕΠΑΜ). Μαζί με αυτό θα έρθει και η οικονομική ανάπτυξη.
απαπα!!!
το ΔΝΤ είναι λιγότερο σκληρό από το καθεστώς της σταλινικής Ρωσίας

υγ. και λυπάμαι, η οικονομική ανάπτυξη δεν είναι τόσο απλή υπόθεση.

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 07:37, 03-04-12:

Βασικά κοπέλα είμαι. Δεν λέω ότι μπορώ να ξεφύγω εντελώς από το σύστημα, λέω ότι προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ τα μέσα του, στον βαθμό που αυτό μου είναι εφικτό. Θεωρώ πολύ πιο δραστική την πάλη στους δρόμους, στους χώρους εργασίας και στις άλλες μορφές της κοινωνικής ζωής και μέσω εκδηλώσεων, διαδηλώσεων, πορειών, συμβολικών κινήσεων, κλπ οι οποίες μπορούν να δράσουν ανασταλτικά σε κυβερνητικές αποφάσεις περισσότερο ή λιγότερο. Αν μιλάμε βέβαια για ριζική λύση, νομίζω ότι αυτή είναι η επανάσταση, αν και αντιλαμβάνομαι πως δεν φαίνεται σχετικά κοντά στον ορίζοντα. Όσον αφορά το παράδειγμά σου με τον Βενιζέλο, το βρίσκω άτοπο αφού τουλάχιστον οι βουλευτές και τα κομματοσκυλάκια τους θα ψηφίσουν όλοι.

Για την ακρίβεια, ούτε το βοηθάω ούτε δεν το βοηθάω. Το σύστημα των εκλογών είναι με τέτοιο τρόπο διαρθρωμένο ώστε μπορεί να εκλέξει κυβέρνηση και Βουλή χωρίς εμένα, άρα του είμαι αδιάφορη μέχρι το σημείο που δεν αποτελώ κίνδυνο γι' αυτό. Αυτό που λέω είναι ότι οι εκλογές δεν αποτελούν αντίσταση σε αυτό το σύστημα διότι πολύ απλά είναι μέρος του συστήματος. Αποδέχεσαι το σύστημα; καλά κάνεις και ψηφίζεις. Δεν το αποδέχεσαι; τότε δεν συμμετέχεις. Όσο για τις δράσεις, απαντάω παραπάνω στην Ιζι.
Απολογούμαι για το παλικάρι.
Δυστυχώς δεν πρόκειται περί φανταστικού παραδείγματος. Είναι ο τρόπος που λειτουργεί το εκλογικό σύστημα.
Αυτό που προσπαθούμε μάταια να σου εξηγήσουμε είναι ότι θες δε θες είσαι μέρος του συστήματος και μάλιστα αυτή τη στιγμή το βοηθάς περισσότερο κι από το να ψήφιζες. Δεν του είσαι λοιπόν τόσο αδιάφορη όσο νομίζεις. Σε έχει ακριβώς εκεί που σε θέλει. Μάλιστα την ώρα ακριβώς που το βοηθάς με την απουσία σου, είσαι και ικανοποιημένη ότι αντιστέκεσαι, άρα όλοι ευχαριστημένοι.

Μου θυμίζεις ένα κοριτσάκι μια φορά στην παραλία που τα άλλα παιδάκια για κάποιο λόγο δεν το έπαιζαν κι αυτό πήγαινε κοντά στο πηγαδάκι τους και τους φώναζε: «Δεν παίζω μαζί σας. Δεν με ενδιαφέρει το παιχνίδι σας. Εγώ φεύγω.» Εκείνα, γύριζαν την κοιτούσαν και συνέχιζαν το παιχνίδι τους. Και δώσ' του εκείνο: «Εγώ δεν σας παίζω, να μάθετε, φεύγω τώρα εγώ».

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 09:02, 03-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από stefanos...
δειτε το πρωτο σποτακι του πασοκ!http://www.youtube.com/watch?v=xVruTjwTto0 να σας πω την αληθεια,εγω πρωτα εκανα dislike και μετα ειδα το βιντεο!!!
πολύ σοβαρός άνθρωπος, δυνατός επιστήμονας, γερό μυαλό και καλός πολιτικός ο Βενιζέλος....Αλλά χαραμίστηκε σε αυτό το άθλιο κόμμα. 'Επρεπε να είχε κάνει δικό του κόμμα και να έκανε το ΠΑΣΟΚ να πέσει στα ποσοστά του κόμματος των Ελλήνων κυνηγών. Είναι κρίμα να βλέπεις να αυτοκαταστρέφονται τέτοιες προσωπικότητες μόνο και μόνο επειδή διψούν για εξουσία.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 09:12, 03-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
πολύ σοβαρός άνθρωπος, δυνατός επιστήμονας, γερό μυαλό και καλός πολιτικός ο Βενιζέλος....Αλλά χαραμίστηκε σε αυτό το άθλιο κόμμα.
Καθεστωτικός μέχρι αηδίας και εμετού , του ταιριάζει γάντι αυτό το κόμμα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 10:56, 03-04-12:

3) Μπορείς μέσω ενός εκπρόσωπου να αλλάξεις την πολιτική της χώρας. Το ΚΚΕ θα φέρει κομμουνισμό
Δηλαδή να ψηφίσω ΚΚΕ? δεν νομίζω ότι θα έχουμε σοσιαλισμό τότε, πόσο μάλλον κομμουνισμό. Το πολύ πολύ να γίνει καμιά συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΚΚΕ. Στη Ρωσία για παράδειγμα το '17 με επανάσταση φέραν τον σοσιαλισμό. Εμείς με εκλογές ?

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:03, 03-04-12:

και ο τρίτος από τους (πιο) "αιμοδιψείς" (για εξουσία! ), που γεννήθηκαν στη πολιτική σκηνή της χώρας μας, μετά από τα "έργα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2004 "!
Γι' αυτό ακριβώς
... του ταιριάζει γάντι αυτό το κόμμα, ..,.
...μέχρι αηδίας και εμετού

ΥΓ: Μη με ρωτήσετε, για τους άλλους δύο...Διαλέξτε κι όποιον (συνεχίζει ακόμη να) σας αρέσει!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

bot

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bot
Ο bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O bot έγραψε στις 11:09, 03-04-12:

Κοβω το κεφαλι μου
Περίμενε ρε μαγκάκο κι εσύ που θα μενεις ακέφαλος το χρειαζόμαστε το κεφάλι σου, είσαι τυχερός που βρίσκεσαι εδώ, υπάρχουν άτομα που μπορούν να σε καθοδηγήσουν με ακρίβεια στο τι να ψηφίσεις σε ΑΥΤΕΣ τις εκλογές αλλά και γενικότερα ποιά στάση ζωής να ακολουθήσεις.
Κράτα λοιπόν το κεφάλι στη θέση του και άνοιξε αυτιά και μάτια, νυχθημερόν γράφουμε ακατάπαυστα, ανοίγουμε άπειρες παραλλαγές στο ίδιο ...θέμα, και γενικά κάνουμε ότι μπορούμε για να σώσουμε...κεφάλια!

-οι κεφαλοκυνηγοι-

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:06, 03-04-12:

Καθεστωτικός μέχρι αηδίας και εμετού , του ταιριάζει γάντι αυτό το κόμμα.
συμφωνω απολυτα

και οχι μονο καθεστωτικος,,και διαβολικος καβαλημενος αλαζονας ανθρωπος

αλλα πραγματικα αχρηστος,,αφου ποτε δεν θυμαμαι να εκανε κατι σαν πολιτικος

για αναλογια.
ο σουφλιας μπορει να εχουμε να του πουμε πολλα αλλα εκανε εργο,ηταν δημιουργικος

ο Χατζηδακης πχ -ο αγκαλιτσας με τη γυαλιστερη καραφλα-ειναι σεμνος-παρολο που του ανοιξαν το κεφαλι- και καθαρισε την ολυμπιακη και εκανε εργο ..
και αλλοι βεβαια..

ο χρυσοχοιδης πχ παρολο που ειναι καβαλημενος και σαν προσωπικοτητα δεν τον παω καθολου

εκανε κατι ,,εστω και στραβο.
δεν ηταν ο μιστερ φουσκωμενος τιποτα ,,σαν τον βενιζελο

το ταιρι του βενιζελου ηταν παντα η Ντορα,,το ιδιο σπουδαια χωρις κανενα λογο,και πραγματικα κενη απο μυαλο παρα μονο για κουφια λογια..

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 20:23, 03-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Trolletarian
Δηλαδή να ψηφίσω ΚΚΕ? δεν νομίζω ότι θα έχουμε σοσιαλισμό τότε, πόσο μάλλον κομμουνισμό. Το πολύ πολύ να γίνει καμιά συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΚΚΕ. Στη Ρωσία για παράδειγμα το '17 με επανάσταση φέραν τον σοσιαλισμό. Εμείς με εκλογές ?
Chill out μάγκες. Ως παράδειγμα το ανέφερα και το κάνετε θέμα.

Εντωμεταξύ ανέφερα και το παράδειγμα της ΧΑ και κανένας δεν το σχολίασε, σχολιάσατε μόνο το ΚΚΕ. Α ρε μυαλά...

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 20:59, 03-04-12:

Chill out μάγκες. Ως παράδειγμα το ανέφερα και το κάνετε θέμα.

Εντωμεταξύ ανέφερα και το παράδειγμα της ΧΑ και κανένας δεν το σχολίασε, σχολιάσατε μόνο το ΚΚΕ. Α ρε μυαλά...
Μα δεν ισχύει το παράδειγμα που ανέφερες. Τι θες να σου πω , ότι έχεις δίκιο?
Όσο για τη χρυσή αυτή, τα ίδια ισχύουν. Δεν θα αφήσουν μια εξαρτημένη χώρα να κυβερνηθεί από φασίστες. Είναι αδιανόητο κάτι τέτοιο.
Συνεπώς ούτε φασισμό δεν μπορούμε να έχουμε μέσω των εκλογών.

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:01, 03-04-12:

Δεν θα αφήσουν μια εξαρτημένη χώρα ...
Μήπως ήθελες να πεις 'κατεχόμενη'

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 22:25, 03-04-12:

Μήπως ήθελες να πεις 'κατεχόμενη'
όχι, εξαρτημένη ήθελα να πω. Δεν μου αρέσουν οι βαρύγδουποι χαρακτηρισμοί που συνηθίζονται στις μέρες μας. Προσπαθώ να είμαι ρεαλιστής και να λέω τα πράματα όπως έχουν. Πολλοί για παράδειγμα μιλάνε για χούντα ενώ δεν έχουν ιδέα τι είναι χούντα. Άμα είχαμε χούντα όχι απλά δεν θα βγαίναμε τα βράδια και θα είχαμε έναν (?) μπάτσο πάνω μας, αλλά δεν θα υπήρχε αριστερός για αριστερός άνθρωπος ελεύθερος.

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:28, 03-04-12:

Αλίμονο αν μια σύγχρονη χούντα παρέμενε ίδια με τις χούντες του παρελθόντος... Το ίδιο κι ένας σύγχρονος πόλεμος.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 22:33, 03-04-12:

Αλίμονο αν μια σύγχρονη χούντα παρέμενε ίδια με τις χούντες του παρελθόντος... Το ίδιο κι ένας σύγχρονος πόλεμος.
Έγινε στρατιωτικό πραξικόπημα και δεν το ξέρω ???

Να λέμε λίγο τα πράματα με το όνομα τους γιατί η χούντα συνοδεύεται από στρατιωτικό πραξικόπημα.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 22:39, 03-04-12:

Έγινε στρατιωτικό πραξικόπημα και δεν το ξέρω ???

Να λέμε λίγο τα πράματα με το όνομα τους γιατί η χούντα συνοδεύεται από στρατιωτικό πραξικόπημα.
Μια σύγχρονη χούντα λέει... Δεν έχει την μορφή του παρελθόντος.

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 22:52, 03-04-12:

Μια σύγχρονη χούντα λέει... Δεν έχει την μορφή του παρελθόντος.
Βρε καλέ μου άνθρωπε, θες να ανοίξουμε τα λεξικά; Η χούντα έχει έναν ορισμό. Αφού δεν έχει γίνει στρατιωτικό πραξικόπημα δεν υπάρχει χούντα. Η χούντα τελείωσε το '74. Ξέρεις τι δεν τελείωσε όμως; Η εξάρτηση. Η χώρα πάντα ήταν εξαρτημένη από τους ιμπεριαλιστές, είτε λέγονται Αμερικάνοι, είτε Ευρωπαίοι.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 23:05, 03-04-12:

Δεν είμαστε υπό εξάρτηση αλλά υπό λανθάνουσα κατοχή, αν αυτό σου κάνει καλύτερα.

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 23:06, 03-04-12:

Σοβαρά μιλάς ότι δεν έχει γίνει πραξικόπημα; Καλά, τι σας ποτίζουνε μωρέ; Όπως το είπε η Isiliel. Είναι μια σύγχρονη μορφή χούντας. Και να, πραξικόπημα γίνεται, απλά αντί για τον στρατό χρησιμοποιείται η αστυνομία, η δικαιοσύνη, τα ΜΜΕ και τα σχετικά.

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 23:18, 03-04-12:

Δεν είμαστε υπό εξάρτηση αλλά υπό λανθάνουσα κατοχή, αν αυτό σου κάνει καλύτερα.
Τι πάει να πει λανθάνουσα κατοχή; Δηλαδή είμαστε μια ανεξάρτητη χώρα ε ?
Αρχική Δημοσίευση από Zed
Σοβαρά μιλάς ότι δεν έχει γίνει πραξικόπημα; Καλά, τι σας ποτίζουνε μωρέ; Όπως το είπε η Isiliel. Είναι μια σύγχρονη μορφή χούντας. Και να, πραξικόπημα γίνεται, απλά αντί για τον στρατό χρησιμοποιείται η αστυνομία, η δικαιοσύνη, τα ΜΜΕ και τα σχετικά.
Άρα μάρα κουκουνάρα,
όχι, η χούντα έχει συγκεκριμένο ορισμό και αν δεν έχει γίνει στρατιωτικό πραξικόπημα δεν μπορείς να μιλάς για χούντα. Όσο για την αστυνομία δεν είναι το ίδιο πράμα. Τι πάει να πει δηλαδή σύγχρονη μορφή χούντας; δεν μπορώ να το καταλάβω, πραγματικά, Ή είναι ή δεν είναι... Και δεν είναι.

gaspar

Επιφανές Μέλος

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 00:24, 04-04-12:

Ό,τι να ΄ναι. Μπορείς να δικαιολογήσεις με κάποιον τρόπο αυτή τη θέση; αν όχι, τότε λυπάμαι αλλά είναι σαν να μην εκφράστηκε ποτέ. Και απουσία εξουσίας σημαίνει απουσία κάθετης οργάνωσης, όχι οργάνωσης γενικότερα. Τίποτα δεν μπορει να λειτουργήσει χωρίς οργάνωση. Btw, εγώ αυτοοργάνωση προτείνω, που δεν είναι της παρούσης αλλά μιας και μιλήσαμε για οργάνωση. Τα υπόλοιπα που λες είναι μαλακίες. Και για πολλοστή φορά θα σου το ξαναπώ, άνοιγε κανένα βιβλίο που και που, είναι χρήσιμο να μαθαίνεις ακόμα και για πράγματα με τα οποία διαφωνείς.
αυτοοργάνωση? και πως θα λειτουργήσει ένα σύστημα μισθοδοσίας, περίθαλψης, παιδείας με αυτοοργάνωση?
ποιος θα μαζεύει τα σκουπίδια το πρωι στις 4 ώρα, και ποιος θα πληρώνει τους αυτοοργανωμένους που θα ξυπνήσουν να τα μαζέψουν?

το οτι διαφωνώ με κάτι δέν σημαίνει οτι δέν ξέρω αρκετά για αυτο, επομένως τις αναρχικές θεωρίες(και τα βιβλία που τις περιγράφουν) συνεχίζω να τις θεωρώ περα ως πέρα ουτοπικές.
θα μπορούσα και εγώ να σου προτείνω κανένα βιβλίο να διαβάσεις, αλλα είναι τόσο fail σαν επιχείρημα..

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 01:08, 04-04-12:

Δυστυχώς δεν πρόκειται περί φανταστικού παραδείγματος. Είναι ο τρόπος που λειτουργεί το εκλογικό σύστημα.
Αυτό που προσπαθούμε μάταια να σου εξηγήσουμε είναι ότι θες δε θες είσαι μέρος του συστήματος και μάλιστα αυτή τη στιγμή το βοηθάς περισσότερο κι από το να ψήφιζες. Δεν του είσαι λοιπόν τόσο αδιάφορη όσο νομίζεις. Σε έχει ακριβώς εκεί που σε θέλει. Μάλιστα την ώρα ακριβώς που το βοηθάς με την απουσία σου, είσαι και ικανοποιημένη ότι αντιστέκεσαι, άρα όλοι ευχαριστημένοι.
Έχω απαντήσει ήδη σε αυτά που γράφεις και νομίζω ανέλυσα το σκεπτικό μου αρκετά καλά. Δεν βλέπω κάποιο επιχείρημα στο οποίο δεν έχω απαντήσει. Δεν αποδέχομαι την εκπροσώπευση γιατί αυτός που εκλέγει δεν μπορεί με κανένα τρόπο να καθορίσει τις ενέργειες και τις αποφάσεις του εκλεγόμενου. Κοινώς, όποιοι και να βγούνε ό,τι θέλουνε κάνουν. Και έχω χάσει εδώ και πολύ καιρό την εμποστοσύνη μου στα κόμματα και έχω ουκ ολίγους λόγους γι'αυτό. Άρα τρύπα στο νερό δεν είναι η αποχή αλλά οι ίδιες οι εκλογές. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το πω. Και δεν θεωρώ αντίσταση την αποχή, για να είμαι ικανοποιημένη ότι αντιστέκομαι με αυτό τον τρόπο όπως λες, την θεωρώ συνειδητή και αξιοπρεπή πολιτική στάση απέναντι σ΄ένα βάρβαρο σύστημα το οποίο καταδικάζω και συνέπεια λόγων και πράξεων. Για την αντίσταση μου επιλέγω εξωσυστημικούς τρόπους -αναφέρθηκα σε άλλο ποστ-, όχι τρόπους του συστήματος που και δεν αναγνωρίζω και είναι αναποτελεσματικοί.

Αυτά. Νομίζω ότι έχουν απαντηθεί όλα και δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω να ποστάρω και να επαναλαμβάνομαι.

αυτοοργάνωση? και πως θα λειτουργήσει ένα σύστημα μισθοδοσίας, περίθαλψης, παιδείας με αυτοοργάνωση?
ποιος θα μαζεύει τα σκουπίδια το πρωι στις 4 ώρα, και ποιος θα πληρώνει τους αυτοοργανωμένους που θα ξυπνήσουν να τα μαζέψουν?
το οτι διαφωνώ με κάτι δέν σημαίνει οτι δέν ξέρω αρκετά για αυτο, επομένως τις αναρχικές θεωρίες(και τα βιβλία που τις περιγράφουν) συνεχίζω να τις θεωρώ περα ως πέρα ουτοπικές.
θα μπορούσα και εγώ να σου προτείνω κανένα βιβλίο να διαβάσεις, αλλα είναι τόσο fail σαν επιχείρημα..
Αυτοαναιρείσαι γκασπάρ.
(ελπίζω να το βλέπεις)

By the way, το ζήτημα της αυτοοργάνωσης είναι τεράστιο ζήτημα, άσχετο με το τόπικ που δεν έχω το χρόνο να αναλύσω αυτή τη στιγμή. Αλλά επειδή έθιξες την παιδεία, στο ischool υπάρχει ήδη θέμα με τίτλο ελευθεριακή παιδεία προς ενημέρωσή σου.

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 02:02, 04-04-12:

βασικά gaspaρουλη θα ήθελα να προτείνεις σε μένα μερικά βιβλία.

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 07:32, 04-04-12:

Για την αντίσταση μου επιλέγω εξωσυστημικούς τρόπους -αναφέρθηκα σε άλλο ποστ-, όχι τρόπους του συστήματος που και δεν αναγνωρίζω και είναι αναποτελεσματικοί.

Νομίζω ότι έχουν απαντηθεί όλα και δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω να ποστάρω και να επαναλαμβάνομαι.
Δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανέναν εδώ. Συζήτηση κάνουμε από την οποία μπορεί να προκύψουν σκέψεις στα κεφάλια μας που δεν είχαμε σκεφτεί μέχρι σήμερα.
Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω ποιο ποστ εννοείς. Μπορείς αν θέλεις να παραθέσεις τον αριθμό του;
Καταλαβαίνεις πως κάθε εξωσυστημικός τρόπος, στην ουσία ορίζει το σύστημα και ορίζεται απ' αυτό;
Τέλος πάντων, δεν με ενδιαφέρει να επιμείνω, ίσως αυτή η συζήτηση ανήκει σε κάποιο άλλο θέμα.

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:29, 04-04-12:

Δημοσκόπηση για επερχόμενες εκλογές λέει το θέμα, αλλά που είναι οι επερχόμενες εκλογές; Υποθέτω ότι η ημερομηνία για τέλη Απριλίου απορρίπτεται και από ότι φαίνεται ούτε τον Μάιο θα γίνουν.

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:13, 04-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Δημοσκόπηση για επερχόμενες εκλογές λέει το θέμα, αλλά που είναι οι επερχόμενες εκλογές; Υποθέτω ότι η ημερομηνία για τέλη Απριλίου απορρίπτεται και από ότι φαίνεται ούτε τον Μάιο θα γίνουν.
Ο Καψής ισχυρίζεται πως κάνουμε λάθος. Για να δούμε.

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 10:34, 04-04-12:

Ο Π. Καψής ανέφερε χαρακτηριστικά ότι την ερχόμενη εβδομάδα κλείνει η Βουλή και προκηρύσσονται εκλογές

Τέλος, επισήμανε ότι πρέπει να περάσουν από τη Βουλή κάποια συγκεκριμένα νομοσχέδια τα οποία περιλαμβάνονται στο μνημόνιο, ενώ πρόσθεσε ότι έχει δοθεί σαφής εντολή να μην περνάνε τροπολογίες αν δεν έχουν εγκριθεί από το πρωθυπουργικό γραφείο.

Το μνημονιο δεν αναφερει πουθενα οτι θα πρεπει να παμε σε εκλογες, πως λοιπον θα το ψηφισουν;

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 13:29, 04-04-12:

Pop Corn με την απραξία, απλώς θα βυθιστεί η Ελλάδα στο χάος. Μπορείς να λες ότι θες με την ιδεολογία σου, αλλά η αλήθεια είναι ότι απλώς δεν κάνεις τίποτα για να αποτρέψεις τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης στις οποίες μας οδηγούν. Στα όπλα!

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:24, 04-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Πάντως και επί (παλιάς)χούντας, εκλογές περιμέναμε!

ΥΓ: Εξάλλου, τόση δημοκρατία είχαμε να δούμε, από τότε!

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 01:38, 05-04-12:

Pop Corn με την απραξία, απλώς θα βυθιστεί η Ελλάδα στο χάος. Μπορείς να λες ότι θες με την ιδεολογία σου, αλλά η αλήθεια είναι ότι απλώς δεν κάνεις τίποτα για να αποτρέψεις τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης στις οποίες μας οδηγούν. Στα όπλα!
λολ...και να πεις ότι δεν απάντησα για την απραξία!!
Λυπάμαι Τζόνι, αν δεν ξέρεις να διαβάζεις δεν φταίω εγώ.
By the way, όταν συμμετείχα στις λαϊκές συνελεύσεις της γειτονιάς μου και στο Σύνταγμα προκειμένου να καθοριστούν δράσεις, όταν ήμουν στις διαδηλώσεις του περασμένου Ιούνη (15-06, κλπ) τρώγοντας χημικά μέσα στη μούρη, εσύ αυτά τα έβλεπες από την τηλεόραση του σπιτιού σου τρώγοντας παγωτό. Τράβα τώρα να ψηφίσεις κανένα λαμόγιο στις εκλογές που αύριο θα ζει απ' τον ιδρώτα μας και μαθήματα για την απραξία να μην μας κάνεις. D' accord?

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 07:00, 05-04-12:

Τράβα τώρα να ψηφίσεις κανένα λαμόγιο στις εκλογές που αύριο θα ζει απ' τον ιδρώτα μας και μαθήματα για την απραξία να μην μας κάνεις. D' accord?
Μια ψήφος που θα ρίξει ο Johnny κι άλλη μια που δεν θα ρίξεις. Θα σε ενημερώσουμε μετά τις εκλογές τι ψήφισες δια της απουσίας σου. D' accord?

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 08:27, 05-04-12:

Δεν αποδέχομαι την εκπροσώπευση γιατί αυτός που εκλέγει δεν μπορεί με κανένα τρόπο να καθορίσει τις ενέργειες και τις αποφάσεις του εκλεγόμενου. Κοινώς, όποιοι και να βγούνε ό,τι θέλουνε κάνουν. Και έχω χάσει εδώ και πολύ καιρό την εμποστοσύνη μου στα κόμματα και έχω ουκ ολίγους λόγους γι'αυτό.
Μια ψήφος που θα ρίξει ο Johnny κι άλλη μια που δεν θα ρίξεις. Θα σε ενημερώσουμε μετά τις εκλογές τι ψήφισες δια της απουσίας σου. D' accord?
Επειδή και τα δύο είναι σωστά, μια μέση λύση είναι να ψηφίσεις "το μη χείρον βέλτιστον". Μικρά κομματάκια που γυροφέρνουν στο 3% και δεν έχουν ακόμα το στίγμα της αποτυχίας πάνω τους. Ρίχνεις το ψηφουλάκι, έτσι για πλάκα πιο πολύ, να περάσεις και ένα μήνυμα αντίδρασης. Δυστυχώς με τον εκλογικό νόμο που έχουν ψηφίσει, ότι δεν μαζεύει το 3% πηγαίνει σε έδρες στα πρώτα κόμματα. Το ποσοστό τους όμως δεν αυξάνει που σημαίνει ότι το μήνυμα μπορεί να περάσει...

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 12:57, 05-04-12:

By the way, όταν συμμετείχα στις λαϊκές συνελεύσεις της γειτονιάς μου και στο Σύνταγμα προκειμένου να καθοριστούν δράσεις, όταν ήμουν στις διαδηλώσεις του περασμένου Ιούνη (15-06, κλπ) τρώγοντας χημικά μέσα στη μούρη, εσύ αυτά τα έβλεπες από την τηλεόραση του σπιτιού σου τρώγοντας παγωτό. Τράβα τώρα να ψηφίσεις κανένα λαμόγιο στις εκλογές που αύριο θα ζει απ' τον ιδρώτα μας και μαθήματα για την απραξία να μην μας κάνεις. D' accord?
Θράκη μένω κορίτσι μου πως να πάω εκεί. Ούτε καν λεφτά για να πάω στην Αθήνα δεν έχω. Εκεί μας καταλήξανε. Αν έμενα Αθήνα δεν πρόκειται να καθόμουν σπίτι.

Btw, τι πετύχατε με όλο αυτό? Ψηφίστηκε και το ένα αλλά και το μνημόνιο δυο και πολλά άλλα μέτρα. Οπότε δεν πετύχατε τίποτα, D' accord?

Η μαζική ενέργεια του λαού έχει δύναμη μόνο σε ένοπλη επανάσταση και όχι σε δημοκρατικές-ειρηνικές διαδηλώσεις.

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 13:22, 05-04-12:

Θράκη μένω κορίτσι μου πως να πάω εκεί. Ούτε καν λεφτά για να πάω στην Αθήνα δεν έχω. Εκεί μας καταλήξανε. Αν έμενα Αθήνα δεν πρόκειται να καθόμουν σπίτι.

Btw, τι πετύχατε με όλο αυτό? Ψηφίστηκε και το ένα αλλά και το μνημόνιο δυο και πολλά άλλα μέτρα. Οπότε δεν πετύχατε τίποτα, D' accord?

Η μαζική ενέργεια του λαού έχει δύναμη μόνο σε ένοπλη επανάσταση και όχι σε δημοκρατικές-ειρηνικές διαδηλώσεις.
Η επανάσταση, που λες με τα όπλα, θα γίνει από την μια μέρα στην άλλη; Δηλαδή την μια μια μέρα θα κάθεσαι στον καναπέ, θα πίνεις φραπεδιά και θα βλέπεις τις αμερικανιές σου και την άλλη θα πάρεις τα όπλα, χωρίς να νοιάζεσαι καν αν υπάρχουν οι συσχετισμοί δύναμης, χωρίς να έχει προηγηθεί πολιτική ζύμωση, χωρίς να έχει ο λαός ούτε μια εμπειρία? Τα έχεις χάσει τελείως μου φαίνεται. Τόσα χρόνια μεταπολίτευσης ήταν αρκετά για να "κοιμίσουν" τον κόσμο και να του πλασάρουν από πάνω την φαντασίωση της ενωμένης ειρηνικής ευρωπαϊκής ένωσης. Αυτό δεν σπάει εύκολα. Πρέπει να ανεβούμε κάποια σκαλοπατάκια για να φτάσουμε στην επανάσταση και στον σοσιαλισμό-πόσο μάλλον στον κομμουνισμό. Αρχικά πρέπει να συνειδητοποιήσεις το αδιέξοδο αυτής της πολιτικής και ότι υπάρχει ανάγκη για δράση. Μετά σιγά σιγά θα οργανώνεσαι(οι λαϊκές συνελεύσεις μπόρεσαν να μαζέψουν αρκετό κόσμο αλλά και να πολιτικοποιήσουν,συγκεκριμένα εγώ από τότε άρχισα να δρω ουσιαστικά, αν και ήμουν σχετικά διαβασμένος αλλά καμιά σχέση με την πράξη). Και για να μην τα πολυλογώ ( θέλω και να φύγω), για να φτάσεις σε σημείο να κάνεις επανάσταση πρέπει να πολιτικοποιηθεί ο λαός, να ξέρει τι του γίνεται και τι πάει να κάνει. Να είναι αποφασισμένος.

bot

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bot

O bot έγραψε στις 22:27, 06-04-12:

Έτσι! Η ελπίδα θα προέλθει από τους απελπισμένους..!!

Ανατρίχιασα....

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:57, 06-04-12:

Η δημοσκόπηση του tromaktiko δείχνει τρελά πράγματα
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/201...l#pd_a_6095578

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους