Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πρόεθεση ψήφου εκλογών Μαΐου 2012

Τι θα ψήφιζες αν στις επερχόμενες εκλογές συμμετείχαν τα κόμματα:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 125)
Χρυσή Αυγή
8
6,40%
ΛΑ.Ο.Σ.
3
2,40%
ΠΑ.ΣΟ.Κ.
3
2,40%
Ανεξάρτητοι Έλληνες
25
20,00%
Ν.Δ.
2
1,60%
Κ.Κ.Ε.
14
11,20%
Δημοκρατική Αριστερά
6
4,80%
Δημοκρατική Συμμαχία
0
0%
ΣΥ.ΡΙΖ.Α
23
18,40%
Οικολόγοι - Πράσινοι
6
4,80%
Άρμα Πολιτών (Γ.Δημαράς)
0
0%
Κοινωνική Συμφωνία
2
1,60%
ΑΝΤΑΡΣΥΑ
3
2,40%
ΕΠΑΜ (Δ. Καζάκης)
5
4,00%
Άλλα κομματα; (Ποιο;)
15
12,00%
Λευκό / Άκυρο / Δεν θα ψηφίσω
10
8,00%

akritas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη akritas
Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O akritas έγραψε στις 23:14, 06-04-12:

Η λεηλασία μίας χώρας από τους διεθνείς τοκογλύφους μπορεί να προωθείται με ωμά, αυταρχικά μέσα και, παρά όλα αυτά, να εξυμνείται ως δημοκρατική, επειδή έχουν προηγηθεί εκλογές – ανεξάρτητα από το πόσο παραβιάζονται στη συνέχεια οι πολιτικές ελευθερίες, δεν τηρούνται οι προεκλογικές υποσχέσεις ή αγνοείται η εκφρασμένη δημοκρατική βούληση του λαού” (Klein).

Όσον αφορά το λαό πρέπει κανείς να του υπενθυμίζει ξανά και ξανά τα λόγια του Αϊνστάιν: «Είναι με απόλυτη βεβαιότητα εντελώς ανόητος, αυτός που περιμένει ή ελπίζει να έχει διαφορετικό αποτέλεσμα, επαναλαμβάνοντας το ίδιο πείραμα».

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:18, 06-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
Η δημοσκόπηση του tromaktiko δείχνει τρελά πράγματα
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/201...l#pd_a_6095578
Οποιαδήποτε δημοσκόπηση δίνει ελάχιστα ποσοστά σε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είναι ευπρόσδεκτη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 23:33, 06-04-12:

Η δημοσκόπηση μόνο αξιόπιστη δεν είναι. Εγώ προσωπικά ψήφισα 3 φορές μέχρι τώρα στην ίδια δημοσκόπηση...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:33, 06-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Οποιαδήποτε δημοσκόπηση δίνει ελάχιστα ποσοστά σε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είναι ευπρόσδεκτη!
Μακάρι να είναι αξιόπιστη αυτή η δημοσκόπηση, αλλά πολύ φοβάμαι πως δεν είναι. Μπορεί να ισχυρίζονται ότι το δείγμα είναι μεγάλο, αλλά δυστυχώς η μέση ηλικία αυτών που ψήφισαν είναι πολύ χαμηλή. Αυτοί που δεν έχουν σύνδεση στο διαδύκτιο και δεν μπορούν ψηφίσουν είναι συνήθως ηλικιωμένα άτομα και άτομα της μέσης ηλικίας οι οποίοι έχουν μια τάση να ψηφίζουν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Αυτά τα άτομα είναι πολλά και ικανά να αλλάξουν τα αποτελέσματα των δημοσκοπήσεων. Σε καμία περίπτωση φυσικά δεν λέω ότι οι "επίσημες" δημοσκοπήσεις είναι πιο αξιόπιστες.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 01:53, 07-04-12:

Καλά θα δούμε πολλές "μούφα" δημοσκοπήσεις μέχρι τις εκλογές.Τέσπα δεν θα σχολιάσω τα αποτελέσματα, δεν έχει τώρα και πολύ νόημα, ίσως πάρω πάσα αργότερα...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 02:14, 07-04-12:

Τι το τρελό βλέπεις ακριβώς; Άμα είχες καμιά επαφή και με άλλα μμε εκτός από mega, skai και λοιπά πουλημένα, θα καταλάβαινες ότι η δημοσκόπηση αυτή είναι φυσιολογική και αναμενόμενη.

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:30, 07-04-12:

: Έτσι είναι και η ελλαδική κοινωνία ως "μετανοούσα Κασσιανή",...αλλόφρων! Γιατί, αν και στις επικείμενες εκλογές, επιτέλους, δεν... μετανοήσουμε(ως κοψοχέρηδες!), θα έχουμε βάλλει με τη ψήφο μας, αληθινά θεμέλια, για μία "άλλη Ελλάδα". Αυτή που πρώτο της μέλλημα θα είναι, η ελληνικότητα της Ελλάδας και της Κοινωνίας της! Ιστορικά πλέον καταγράφεται στην περιρρέουσα καθημερινότητά μας, ότι ΝΔ-ΠΑΣΟΚ (και ενδεχόμενοι μετεκλογικοί εταίροι τους!) με τις αμετάκλητες πολιτικές τους επιλογές, για μέχρι την επαόριστον εξέλιξη τους "χρέους" μας, εξυπηρετούν "αναγκαστικά" διεθνείς δυνάμεις, που αδιαφορούν, αν δεν απεργάζονται, για την "ελληνικότητα της Ελλάδας", αν όχι και των "Ελλήνων"! Θέλει "τόλμη έως αφροσύνης", για να διεκδικήσει σήμερα κανείς το δικαίωμα από την ίδια την ιστορία, να παραμείνει "Έλληνας"! Το άθροισμά τους, το βράδυ της κρισιμόταης εκείνης Κυριακής, θα είναι οι πραγματικοί αντίπαλοι του "ξενόδουλου μπλοκ δυνάμεων", που θα κρύβεται πίσω από τον "μηχανισμό ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και λοιποί", στον αγώνα για την "εθνική ύπαρξή" μας, στο ...ορατό μέλλον!

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 14:45, 07-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Τι το τρελό βλέπεις ακριβώς; Άμα είχες καμιά επαφή και με άλλα μμε εκτός από mega, skai και λοιπά πουλημένα, θα καταλάβαινες ότι η δημοσκόπηση αυτή είναι φυσιολογική και αναμενόμενη.
Αναμενόμενη για κάποιους ναι..Αντιπροσωπευτική όμως όχι.

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:24, 10-04-12:

Το ξαναβάζω ώστε να το δουν όσοι περισσότεροι γίνεται κι ας αποφασίσουν έπειτα ποια στάση θα κρατήσουν στις εκλογές, αναλαμβάνοντας και την ευθύνη της. Όσοι επιλέξετε την αποχή, αφήστε μας ένα email, να σας ενημερώσουμε μετά τις εκλογές τι ψηφίσατε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 10:38, 10-04-12:

Το θέμα είναι αν πάνε να ψηφίσουν να το κάνουν γνωρίζοντας το τι ψηφίζουν.

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 10:49, 10-04-12:

Στην εικονα που ποσταρες isi λεει στο τελος "Κοινοποιησε το..."

Ε οχι ρε παιδια, δεν θα το κοινωποιησω! Ουτε Mail θα στειλω, ουτε θα μπω σε ολα τα fora που συμετεχω να το ποσταρω, ουτε καν θα το πω απο εδω και περα σε οποιον μου λεει οτι δεν θα παει να ψηφισει!
Ειχε μαλιασει η γλωσσα μου απο το 2009! Μπηκα στον κοπο να ακουσω ολους, και αυτους που ελεγαν τα περι ιδεολογιας και οσους ελεγαν οτι πρεπει να ψηφισουμε ολοι, μπηκα στον κοπο να ρωτησω ατομα που εμπιστευομαι σε νομικα και πολιτικα θεματα και ακομα και μετα απο αυτο μπηκα στον κοπο να διαβασω τον εκλογικο νομο, οπως αυτος ισχυει, ολοκληρο!
Οποιος δεν θελει να κανει ολα αυτα και αντ'αυτου απλος αναπαραγει το πρωτο πραγμα που του αρεσε, αν δεν αναπαρηγαγε αυτο θα πηγενε να ψηφισει ενα οποιοδηποτε κομμα γιατι ακουσε μια θεση ενω αγνοωει ολες τις υπολιπες, ας απεχει λοιπον και ας παει η ψηφος του στο πρωτο κομμα! Το ιδιο κανει! Το ιδιο αβουλος, το ιδιο ανενημερωτος, το ιδιο προβατο ειναι και στις δυο περιπτωσεις και εγω δεν ειμαι υπευθυνος για την πολιτικη παιδια κανενος εκτος απο τους ευατου μου!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:15, 10-04-12:

πριν το 2005 τι ισχυει?μετρουσαν τα λευκα?

ποτε δεν ,μετρουσαν νομιζω..

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:24, 10-04-12:

'Ισως ψηφίσω ΔΗΜ.ΑΡ. Βλέπω ότι έχει καλά στελέχη, ιδίως τον Ψαριανό που είχε ίδια άποψη με μένα για τους αγανακτισμένους πελάτες, αλλά και Φώτης Κουβέλης, Β' Αθηνών, πολύ άξιος πολιτικός και πολιτικό παιδί του Κύρκου που συμπαθούσα πάντα, αλλά και οι Θανάσης Λεβέντης, Νίκος Τσούκαλης, Π.Ε. Αχαΐας, Βασίλης Οικονόμου, Αττικής, Γιάννης Αμοιρίδης, Π.Ε. Πιερίας Γιάννης Μιχελογιαννάκης, Π.Ε. Ηρακλείου, Ηλίας Θεοδωρίδης, Π.Ε. Πέλλης, Γιώργος Παπαμανώλης, Π.Ε. Κυκλάδων, Οδυσσέας Βουδούρης, Π.Ε. Μεσσηνίας.

Το σκέφτομαι

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:41, 10-04-12:

ιδίως τον Ψαριανό που είχε ίδια άποψη με μένα για τους αγανακτισμένους πελάτες,
ποιος ειναι αυτος?
ο πρεζακιας αριστερος με τη φερραρι?

Φώτης Κουβέλης
αν καταλαβαινεις τι λεει ψηφισε τον..
(οτι πιο σοβαροφανες γελοιο εχω δει ποτε μου,,,,κλασσικος ψευτοαριστερος λαπας ψευτοκουλτουριαρης φουσκας για μενα.πολυ ιδεα και μπλα μπλα.. λιγη ουσια..)

για μενα η δημαρ ειναι το κομμα των φαγωμενων ψευτοαριστερων
οτι πιο εμετικο-υποκριτικο και σαπιο απο το πολυτεχνειο και μετα υπαρχει.

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:46, 10-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ποιος ειναι αυτος?
ο πρεζακιας αριστερος με τη φερραρι?

αν καταλαβαινεις τι λεει ψηφισε τον..
(οτι πιο σοβαροφανες γελοιο εχω δει ποτε μου,,,,κλασσικος ψευτοαριστερος λαπας ψευτοκουλτουριαρης φουσκας για μενα.πολυ ιδεα λιγη ουσια..)
Ψηφίζω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου για αντιπολίτευση. 'Εχω να επιλέξω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μεταξύ κάποιων κομμάτων εκτός ΠΑΣΟΚ-ΝΔ. 'Αρα έχω και τώρα να διαλέξω μεταξύ αυτών που δεν είναι ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.
Ανεξάρτητους 'Ελληνες, ΛΑΟΣ, Δημοκρατική Αριστερά και ΚΚΕ. ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΘΑΙΝΩ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝ/ΖΥΡΙΖΑ.

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:48, 10-04-12:

βασικα αριστερος εισαι που φυσικα ψηφιζει οτιδηποτε μη δεξιο

οποτε ή δημαρ ή κκε,,

ε,,εγω αν ημουν σε τετοια θεση,,θα πηγαινα κκε,,πιο ειλικρινες ειναι..

(οτι θες ψηφισε βεβαια,,απλα κουβεντα κανουμε..)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 13:56, 10-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
βασικα αριστερος εισαι που φυσικα ψηφιζει οτιδηποτε μη δεξιο

οποτε ή δημαρ ή κκε,,

ε,,εγω αν ημουν σε τετοια θεση,,θα πηγαινα κκε,,πιο ειλικρινες ειναι..

(οτι θες ψηφισε βεβαια,,απλα κουβεντα κανουμε..)
Δεν είμαι αριστερός. Είμαι φανατικός διεθνιστής, αλλά όχι αριστερός διεθνιστής, άρα όχι ΚΚΕ. Είμαι επίσης φανατικός ευρωπαιστής εκτός από διεθνιστής και εναντίον σε οποιοδήποτε κόμμα υπερασπίζεται με ζήλο κράτος, θρησκεία, οικογένεια, στρατό ή λέει πολλά αντιευρωπαικά. Ο Καμένος μου αρέσει μόνο επειδή χτυπάει τους αμερικάνους του πασοκ και ξεπροστιάζει τους πράκτορες Παπανδρέου με στοιχεία, αλλά όταν τον ακούω σε άλλα θέματα τα κολλήματα που έχει, δεν μου ταιριάζει.

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:02, 10-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Δεν είμαι αριστερός...
:! Δόκτορα, ο ήλιος ανατέλει και δύει στο ίδιο σημείο. Τη διαφορά τη διακρίνει μόνον η διάνοιά μας, αρκεί... να κινούμαστε!

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:03, 10-04-12:

κόμμα υπερασπίζεται με ζήλο κράτος, θρησκεία, οικογένεια, στρατό ή λέει πολλά αντιευρωπαικά.
ναι αλλα θα υπαρξει σε μια ενωμενη ευρωπη ενας ευρωπαικος στρατος μια ευρωπαικη θρησκεια υπαρχει ηδη-χριστιανισμος- και ενα ευρωπαικο κρατος ουσιαστικα

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:06, 10-04-12:

http://www.greekpayback.com/games/11/
Για όσους δεν έχουν την υπομονή να βγάλουν το άχτι τους μέχρι τις εκλογές, ένα σάιτ σας δίνει τη δυνατότητα να ξεσπάσετε !

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:08, 10-04-12:

Δεν είμαι αριστερός. Είμαι φανατικός διεθνιστής, αλλά όχι αριστερός διεθνιστής, άρα όχι ΚΚΕ. Είμαι επίσης φανατικός ευρωπαιστής εκτός από διεθνιστής και εναντίον σε οποιοδήποτε κόμμα υπερασπίζεται με ζήλο κράτος, θρησκεία, οικογένεια, στρατό ή λέει πολλά αντιευρωπαικά. Ο Καμένος μου αρέσει μόνο επειδή χτυπάει τους αμερικάνους του πασοκ και ξεπροστιάζει τους πράκτορες Παπανδρέου με στοιχεία, αλλά όταν τον ακούω σε άλλα θέματα τα κολλήματα που έχει, δεν μου ταιριάζει.
Φανατικέ διεθνιστή και ευρωπαϊστή ελπίζω να θυμάσαι πως οτιδήποτε φανατικό είναι και ακραίο. Δεν διαφέρεις στα μάτια μου από έναν Χρυσαυγίτη, ούτε από έναν Κομμουνιστή, αλλά ούτε και από το κατάπτυστο Σύριζα.

Μη μιλήσω για τη ΔΗΜΑΡ που ενώ λες ότι ΔΕΝ είσαι αριστερός, θα ψηφίσεις ΔΗμοκρατική ΑΡιστερά. Μεταξύ μας, και ελπίζω να μην παρεξηγηθείς, από παλιά μου μύριζες για ψιλοπασόκος που έχει σπαστεί από τη δεξιά πολιτική του κόμματος , οπότε λογικό είναι που πας στη ΔΗΜΑΡ, όλο το παλιό πασοκ, οι νοσταλγοί της κλαδικής εκεί πάνε.

Αυτό που δεν έχει καταλάβει κανείς μα κανείς Συριζοδημαρίτης είναι το εξής και μάλλον θα τσούξει πολλούς:

Τα "δεξιά" κόμματα είναι πατριδόκαυλα, στρατόκαυλα και θρησκόκαυλα για να στο πω και χύμα. Οι Συριζοδημαρίτες όμως αντιτίθενται σε αυτά όχι γιατί είναι υπερ του διεθνισμού όλων, αλλά υπερ του διεθνισμού της Ελλάδας μόνο. Γι αυτό τους βλέπεις σε παρουσιάσεις "Μακεδονικών λεξικών" κλπ.

και κάνω την εξής ερώτηση λοιπόν:

Είναι το ίδιο να είσαι διεθνιστής/ευρωπαϊστής με το να είσαι Σκοπιανόφιλος; Στην ουσία είσαι μια Σκοπιανή δεξιά εντός της Ελλάδας. Διεθνίζεις εμάς, αλλά υποστηρίζεις εθνικά τους τριγύρω. Αυτά περί ψαριανού, κουβέλη και συριζαίων.

Γιατί αν είχαμε το μυαλό όλοι να δούμε ποιά είναι η πραγματικά προοδευτική λύση, θα είχαμε ενώσει το κράτος μας με αυτό των Σκοπίων, σε μια μίνι-συνομοσπονδία.

Αλλά δεν αρέσει ούτε στους δεξιούς γιατί χαλάει την πατριδοκαυλίασή τους, αλλά ούτε και στους "αριστερούς" επειδή χαλάει το "περί πατρίδας σκοπιανόφιλο μίσος".

Και μη συγχέεις την οικογένεια με το πατρίδα θρησκεία στρατός. Η οικογένεια είναι το πιό όμορφο πράγμα και δε θα το ξεμπουρδελέψουμε για χάρη πολιτικής δήθεν προοδευτικής μαγκιάς. Προοδευτικό δεν είναι να καταργήσω τη μάνα μου και τον πατέρα μου. Προοδευτικό είναι να τους φέρω το βουδιστή κολλητό μου και να φάμε όλοι μαζί αγαπημένοι το μεσημεριανό μας.

Γιατί όλοι πρέπει να ακολουθούμε κάποιους (ή απλά να είμαστε εναντίον κάποιων) και να μην έχουμε τις δικές μας προοδευτικές ιδέες;

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 17:43, 10-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Φανατικέ διεθνιστή και ευρωπαϊστή ελπίζω να θυμάσαι πως οτιδήποτε φανατικό είναι και ακραίο. Δεν διαφέρεις στα μάτια μου από έναν Χρυσαυγίτη, ούτε από έναν Κομμουνιστή, αλλά ούτε και από το κατάπτυστο Σύριζα.

Μη μιλήσω για τη ΔΗΜΑΡ που ενώ λες ότι ΔΕΝ είσαι αριστερός, θα ψηφίσεις ΔΗμοκρατική ΑΡιστερά. Μεταξύ μας, και ελπίζω να μην παρεξηγηθείς, από παλιά μου μύριζες για ψιλοπασόκος που έχει σπαστεί από τη δεξιά πολιτική του κόμματος , οπότε λογικό είναι που πας στη ΔΗΜΑΡ, όλο το παλιό πασοκ, οι νοσταλγοί της κλαδικής εκεί πάνε.
Δεν είπα ότι θα ψηφίσω ΔΗΜΑΡ. Είπα ότι σκέφτομαι να ψηφίσω, επειδή κάποτε, γύρω στο 89' ψήφισα ΣΥΝ και άλλοτε έχω ψηφίσει με μεγάλη χαρά και αυτοπεποίθηση ΕΑΡ. Υπάρχουν όμως άλλες φορές που ψήφισα Μάνο και άλλες άκυρο. Μια δυο φορές επίσης ΚΚΕ. 'Ολα αυτά γιατί ψηφίζω αντιπολίτευση, γιατί ποτέ δεν με έπεισαν ένα από τα δυο μεγάλα κόμματα που όλοι εσείς που κλαίγεστε σήμερα κάποτε ψηφίζατε δαγκωτό. Θα ψήφιζα επίσης άνετα Φιλελεύθερους όπως τους εννοώ αν υπήρχαν σήμερα αλλά δεν υπάρχουν.

ΠΑΣΟΚ και ΝΔ δεν έχω ψηφίσει ποτέ και αν με ρωτήσεις ποιό από τα δύο συμπαθώ μια στάλα περισσότερο, σήμερα κανέναν. Παλιότερα, μέχρι τα πρώτα χρόνια της εξουσίας του μπούλη, συμπαθούσα φυσικά πολύ περισσότερο τους δεξιούς, οπότε έπεσες έξω. Με άλλα λόγια μην προσπαθείς να με βάλεις σε στέγη, δεν έχω. Διευκρίνηση: Τα παραπάνω φυσικά δεν στα λέω ως απολογία, δεν απολογούμαι πόσο μάλλον σε έναν παλιό - ίσως και νυν δεν ξέρω -νεοδημοκράτη.

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 19:42, 10-04-12:

Δεν είπα ότι θα ψηφίσω ΔΗΜΑΡ. Είπα ότι σκέφτομαι να ψηφίσω, επειδή κάποτε, γύρω στο 89' ψήφισα ΣΥΝ και άλλοτε έχω ψηφίσει με μεγάλη χαρά και αυτοπεποίθηση ΕΑΡ. Υπάρχουν όμως άλλες φορές που ψήφισα Μάνο και άλλες άκυρο. Μια δυο φορές επίσης ΚΚΕ. 'Ολα αυτά γιατί ψηφίζω αντιπολίτευση, γιατί ποτέ δεν με έπεισαν ένα από τα δυο μεγάλα κόμματα που όλοι εσείς που κλαίγεστε σήμερα κάποτε ψηφίζατε δαγκωτό. Θα ψήφιζα επίσης άνετα Φιλελεύθερους όπως τους εννοώ αν υπήρχαν σήμερα αλλά δεν υπάρχουν.

ΠΑΣΟΚ και ΝΔ δεν έχω ψηφίσει ποτέ και αν με ρωτήσεις ποιό από τα δύο συμπαθώ μια στάλα περισσότερο, σήμερα κανέναν. Παλιότερα, μέχρι τα πρώτα χρόνια της εξουσίας του μπούλη, συμπαθούσα φυσικά πολύ περισσότερο τους δεξιούς, οπότε έπεσες έξω. Με άλλα λόγια μην προσπαθείς να με βάλεις σε στέγη, δεν έχω. Διευκρίνηση: Τα παραπάνω φυσικά δεν στα λέω ως απολογία, δεν απολογούμαι πόσο μάλλον σε έναν παλιό - ίσως και νυν δεν ξέρω -νεοδημοκράτη.
Η λογική τσάκου φόκου βλέπω έχει κολλήσει πολλούς εδώ μέσα. Δεν θα δικαιολογηθώ για τις παρελθοντικές μου επιλογές ως πρώην νεοδημοκράτης. Ήθελα να μπω στη νεολαία τους, να δω το σύστημα από μέσα, το είδα, δεν μου άρεσε, έφυγα. Τόσο απλό. Δεν κάθησα να κάνω πολιτική ούτε στην απέξω, ούτε εκ του ασφαλούς όπως κάνει ο μέσος έλληνας που πότε είναι ΝΔ, πότε ΠΑΣΟΚ και πότε ΚΚΕ.

Το να με κρίνεις για τις παλαιότερες επιλογές μου, είναι σα να επικρίνεις μια γυναίκα επειδή έχει πάει με δέκα πρίν από σένα. Αντί να δεις το τώρα αν είναι σωστό, κάνεις επίκληση εκεί που μπορείς να χτυπήσεις, στο παρελθόν δηλαδή. Χαίρε ω χαίρε αλάνθαστε εσύ δόκτωρα. Βέβαια στη γυναίκα αμφιβάλλω αν θα έριχνε κανείς την κατηγορία τόσο εύκολα, γιατί έχει μέλι ανάμεσα στα πόδια, ενώ ο πρώην νεοδημοκράτης όχι.

Για την ιστορία, με τη ΝΔ ασχολήθηκα και την ψήφισα, κι εγώ στα πρώτα χρόνια του μπούλη. Τα ίδια χρόνια που συμπάθησες κι εσύ κι ένα σωρό άλλοι τη ΝΔ. Βλέπεις έχουν κάνει όλοι οι πολιτικοί τέχνη το να μας κοροϊδεύουν μαζικώς, κι εμείς πιανόμαστε στα δίχτυα τους και πλακωνόμαστε για ένα τίποτα.

Ο μπούλης ήταν ακριβώς η απόδειξη αυτού που λέω. Ένας απίστευτα χαρισματικός πλασιέ/μαρκετίστας που πήρε όλο το λαό πίσω του και είχε την ευκαιρία για πολλά και δεν την άδραξε.

ΥΓ: Επειδή είδα ότι ήθελες να ψηφίσεις φιλελεύθερους -όπως κι εγώ- τσέκαρε τη Φιλελεύθερη Συμμαχία.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 21:07, 10-04-12:

Δεν πάμε καλά. Ψηφίστε κατευθείαν ΠΑΣΟΚ αντί για ΔΗΜΑΡ. Έλεος δηλαδή. Ούτε καν αντιμνημονιακό είναι, να ξέρουμε τι ψηφίζουμε τουλάχιστον...

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:09, 10-04-12:

Ήθελα να μπω στη νεολαία τους, να δω το σύστημα από μέσα, το είδα, δεν μου άρεσε, έφυγα.
πρεπει ομως να μπαινουμε μεσα σε ενα κομμα για να ψηφιζουμε?

εγω πχ νδ ψηφισα παλι σαμαρα θα ψηφισω τωρα-για πολλους λογικους και ιδεολογικους λογους που μπορω να αναλυσω-

αλλα ποτέ δεν μπηκα σε καμια νεολαια κανενος κομματος και ουτε θα ηθελα να μπω..γιατι ξερω οτι δεν μου αρεσει η κομματικη νοοτροπια

αλλα πιστευεω οτι για αναταχθει η ελλαδα για τη εποχη μετα την μεταπολιτευση

χρειαζεται δεξιά πολιτικη,,γνησια ομως...οχι λαιτ αποιδεολογικοποιημενη οπως του κωστακη..

πιστευω οτι το καλο της χωρας ειναι για τα τωρινα χρονια η δεξια...-που δεν ειναι κακια εκ προοιμιου ουτε καλη η αριστερα-

αλλα προσωπικα δεν περιμενω τιποτα απο κανενα κομμα..δεν θελω να περιμενω,,

αλλα ξερω οτι καθε κομμα εχει νοοτροπια που ποτε δεν θα ανεχομουν..

θα με ενοχλουσε παντως καποιοι να θελουν να ψηφισουν καποιο μεγαλο κομμα,,και να το κρυβουν ...κλπ

αφου μιλαμε καθαρα,,ας τα πουμε εξω απο τα δοντια,,τι πραγματικα πιστευει ο κσθενας μας..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 10-04-12 στις 22:20.

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:45, 10-04-12:

απο ποτε το μνημονιο ειναι δεξια?

ειναι δεξια η υπερφορολογηση των παντων-αντιθετα ειναι κρατικιστικη πολιτικη.?

ειναι δεξια το κοψιμο μισθων και συνταξεων-αντιθετα ειναι αντιαναπτυξιακη πολιτικη αφου με ψιχουλα κανεις δεν δουλευει παραγωγικα σε μια χωρα 10εκατ. και οχι Κινα..?

καμια σχεση..

δεξια μπορει να ειναι,,να υπαρχουν δουλειες και λεφτα για ολους που δουλευουν,,οχι ετοιμα απο το κρατος..

τα εχουμε μπλεξει ολα στο μυαλο μας..

μακαρι να κανανε δεξια πολιτικη οι πασοκες γιατι θα βγαζανε λεφτα απο επενδυσεις και αποκρατικοποιησεις και οχι απο μισθους και συνταξεις..

η λυση ειναι μια νεα δεξια πολιτικη-σκληρη ισως -αναλογη με αυτη που ειχαμε επι καραμανλη μεταπολεμικα,,σκληρη δουλεια,,λιγες κοινωνικες παροχες,,αλλα ευκαιριες δουλειας

μετα απο τετοιες κρισεις,,θελουμε πολιτικες που να δημιουργουν χρημα,,οχι σοσιαλιστικο μοιρασμα της πιττας που δεν υπαρχει..

θελουμε αναπτυξη του ιδιωτικου τομεα και συρικνωση του αρρωστου δημοσιου στα απαραιτητα μονο..καλως κακως ετσι θα βγουμε μπροστα,,οχι με σοσιαληστικες νεοαριστερες ουτοπιες ,τυπου κοινωνικοποιηση των επιχειρησεων που μας εφτασαν μεχρι εδω...

το μνημονιο ειναι νεοφιλευθερο,κοινως της νεας νοοτροπιας του τα παντα ειναι λεφτα και νουμερα,,και οχι ζωντανοι οργανισμοι,,η κυνικη αυτη νοοτροπια οτι τα παντα ειναι λεφτα ,,δεν ειναι ουτε αριστερη ουτε δεξια,,αλλα απλα απανθρωπη.. και απλα η κυριαρχουσα σοσιαλιστικη κεντροαριστερη ταξη στην ελλαδα μετα το 74 κολλησε με αυτη,,και τραφηκε με αυτη,ενω η δεξια ταξη,,ως δευτερη στο φαι,,και τηνεξουσια δεν διεφθαρη τοσο..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 23:10, 10-04-12:

9% η Χ.Α και αυτό σε ένα δείγμα με κυριότερη φωνή τους νέους ; Dear god

Θεέ μου σε τι παράλληλη κοσμάρα ζώ ; Η ζώνη του λυκόφωτος . Πείτε μου ότι η νεόλαια στην Ελλάδα δεν είναι τόσο τραγική όσο φαίνεται εδω ;Σας παρακαλώ,θέλω να την παλέψω ότι οι γνωστικές μου ικανότητες με κυριότερη την αντίληψη είναι ακόμα ακμαίες.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 23:44, 10-04-12:

Είναι αρκετά ακμαίες ώστε να μην ψηφίσουν κόμμα της μεταπολίτευσης το οποίο μας έφερε εδώ?

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 23:51, 10-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Είναι αρκετά ακμαίες ?
Αμέ,μάλιστα τόσο ώστε να συνηγορούν στο να μη ζώ στην Ελλάδα.

Απλά η ''δημοσκόπηση'' του τρομακτικού με έκανε να αμφιβάλω προς στιγμή για τις δικές σας που κατοικείτε στην Ελλάδα.Αλλά ευελπιστώ ότι μιλάμε για τις κλασικές μούφες τέτοιων μπλογκ.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 00:13, 11-04-12:

Είναι κλασσική μούφα εγώ ψήφισα 4-5 φορές και μοίρασα τις ψήφους μου σε 2 κόμματα (φαντάσου οι "στημένοι" πόσες φορές ψήφισαν) , ωστόσο δεν ζεις στην Ελλάδα και δεν ξέρεις τι προβλήματα περνάνε μερικοί στην Αθήνα. Βρίσκουν προστασία κάτω από την ΧΑ. Εγώ φυσικά είμαι εναντίων αυτών και γενικά των ακροδεξιών, ωστόσο εκείνους τους λίγους ανθρώπους δεν μπορεί να τους πεις τίποτα. Αλλά φυσικά δεν δικαιολογείται ένα τέτοιο ποσοστό, είναι μούφα τελείως..

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:04, 11-04-12:

Φυσικά και θα πάω να ψηφίσω. Δε σηκώνω γω λευκή σημαία για κανένα λόγο. Πολεμο αρχισανε, πόλεμο θα'χουν

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:57, 11-04-12:

ΠΑΣΟΚ: Οσο πιο μικρή διαφορά

Δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία ότι οι πρόωρες βουλευτικές εκλογές που αναμένεται να προκηρυχθούν σήμερα αφενός θα δημιουργήσουν ένα πρωτόγνωρο στα σχεδόν σαράντα μεταπολιτευτικά χρόνια πολιτικό τοπίο και αφετέρου θα αποτελέσουν δεινή δοκιμασία για το ΠΑΣΟΚ.
Στην πραγματικότητα θα αποκαλύψουν και σοβαρότατη πτώση της ΝΔ, αλλά η ηγεσία της προσδοκά ότι θα κατορθώσει να αποκρύψει το μέγεθος του πλήγματος μέσω της επανόδου της στην εξουσία μέσω της συγκυβέρνησής της με άλλα κόμματα, έχοντας όμως αυτή πλέον τον πρωτεύοντα και καθοριστικό ρόλο.
Για το ΠΑΣΟΚ η κατάσταση μετεκλογικά θα είναι πολύ δύσκολη.
Ακόμη και το καλύτερο προσδοκώμενο εκλογικό αποτέλεσμα για το κυβερνών κόμμα -αν χάριν συζητήσεως υποθέσουμε ότι ανατρέπει όλα τα δημοσκοπικά προγνωστικά και παίρνει π.χ. 25% των ψήφων- αποτελεί στην πραγματικότητα πρωτοφανή πανωλεθρία.
Το ΠΑΣΟΚ είχε πάρει 43,92% πριν από μόλις δυόμισι χρόνια και ουδέποτε είχε πέσει κάτω από το 38% την τελευταία τριακονταετία.
Η καταβαράθρωση του εκλογικού ποσοστού του ΠΑΣΟΚ λοιπόν είναι απολύτως βέβαιη (όπως άλλωστε και της ΝΔ, η οποία αποκλείεται να προσεγγίσει το χειρότερο μεταπολιτευτικό ποσοστό της, το 33,48% του 2009, το οποίο τώρα φαντάζει άπιαστο όνειρο).
Το ΠΑΣΟΚ όμως είναι κόμμα με στελέχη, μέλη και ψηφοφόρους εθισμένους στον κυβερνητισμό. Μιας τέτοιας έκτασης εκλογική ήττα αναπότρεπτα γεννά διαλυτικές τάσεις σε κυβερνητικά κόμματα.
Για να περιοριστούν κατά το δυνατόν τα αποσυνθετικά φαινόμενα και ενδεχομένως να ελεγχθούν, η μοναδική διέξοδος είναι η εκ νέου συμμετοχή στην κυβέρνηση, έστω και από τη θέση πλέον του ήσσονος σημασίας εταίρου.
Ως εκ τούτου, η συμμετοχή του ΠΑΣΟΚ σε οποιοδήποτε σχήμα συγκυβέρνησης υπό την ηγεμονία της ΝΔ είναι ουσιαστικά υποχρεωτική για το ΠΑΣΟΚ. Σε πλήρη αντίθεση με τις προηγούμενες δεκαετίες, το ΠΑΣΟΚ δεν μπορεί αυτή τη φορά να μείνει στην αντιπολίτευση και να περιμένει τρία, τέσσερα, πέντε χρόνια προκειμένου να ανατραπούν οι συσχετισμοί και να επανέλθει στην εξουσία.
Ευτυχώς για το ΠΑΣΟΚ, είναι απολύτως αδύνατη η αυτοδυναμία της ΝΔ. Ετσι, παρά τα προεκλογικά φραστικά πυροτεχνήματα που εκτοξεύει, ο Αντώνης Σαμαράς γνωρίζει ότι ο δρόμος για την εκπλήρωση του ονείρου της ζωής του -να γίνει δηλαδή πρωθυπουργός, στόχος αυτονόητος για κάθε ηγέτη κόμματος εξουσίας και απολύτως θεμιτός- περνάει υποχρεωτικά μέσα από τη συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ.
Θεωρητικά, στόχος του ΠΑΣΟΚ, όπως διακηρύσσει ο αρχηγός του και τα στελέχη του, είναι να βγει πρώτο κόμμα.
Στην πραγματικότητα, ο ανομολόγητος μάξιμουμ στόχος της ηγεσίας του ΠΑΣΟΚ είναι να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι της προκειμένου στα εκλογικά αποτελέσματα το ΠΑΣΟΚ να υπολείπεται όσο το δυνατόν λιγότερο από τη ΝΔ. Να υστερεί όσο το δυνατόν λιγότερο.
Αν όντως κατορθώσει να είναι πίσω από τη ΝΔ μόνο 3% - 4% ή εκεί γύρω περίπου, τότε το ΠΑΣΟΚ έχει σοβαρές ελπίδες να αποτρέψει -με εκβιαστικό τρόπο εν ανάγκη- να γίνει πρωθυπουργός ο Σαμαράς, ισχυριζόμενο δικαίως ότι τα δύο κόμματα είναι περίπου ισοδύναμα, άρα πρωθυπουργός πρέπει να γίνει μια «ουδέτερη» προσωπικότητα αποδεκτή και από τα δύο κόμματα εξουσίας.
Αυτός είναι ο πραγματικός εκλογικός στόχος του ΠΑΣΟΚ - να εμποδίσει πάση θυσία την πρωθυπουργοποίηση του Αντ. Σαμαρά!
Με δεδομένη τη συνεχή πτωτική πορεία της ΝΔ στις δημοσκοπήσεις μετά τη φιλομνημονιακή κωλοτούμπα του προέδρου της, αυτός ο στόχος είναι βεβαίως πολύ δύσκολος, σε καμιά περίπτωση όμως δεν είναι ανέφικτος.
ΑΝΤ. ΣΑΜΑΡΑΣ
«Πρωθυπουργός εγώ ή πάλι εκλογές!»
Ανευ περιεχομένου είναι η θέση ότι «πρωθυπουργός θα είναι ο αρχηγός του πρώτου κόμματος στη Βουλή» που εξέφρασε ο Αντώνης Σαμαράς στη συνέντευξη που έδωσε προχτές το βράδυ στον Γιάννη Πρετεντέρη. Η απαίτηση αυτή είναι πολιτικά βάσιμη μόνο στην περίπτωση που η ΝΔ έχει μεγάλη διαφορά στο εκλογικό αποτέλεσμα από το ΠΑΣΟΚ, αλλιώς δεν έχει νόημα. Εντελώς υποθετικά μιλώντας, αν η ΝΔ υπερτερεί μόνο δύο - τρεις εκατοστιαίες μονάδες, όχι πρωθυπουργό δεν θα κάνει το ΠΑΣΟΚ τον Αντ. Σαμαρά, αλλά θα έχει ενδεχομένως λόγους να θέλει να προκαλέσει αυτό νέες εκλογές για να ξεπεράσει τη ΝΔ που θα τη χαρακτηρίζει «δημοσκοπική φούσκα» και να διεκδικήσει αυτό την πρωθυπουργία!
αλλη μια πολυ καλη αναλυση απο τον δελαστικ

απο τα καραπασοκικα μμε -όλα δηλαδη-φαινεται καθαρα οτι κανουν οτι μπορουν ωστε να μην ειναι πρωθυπουργος ο σαμαρας την επομενη μερα
και επειδη το θελουν αυτο και οικονομικα και ευρωπαικα συμφεροντα

υποπτευομαι οτι δεν τον εμπιστευονται οτι θα ειναι οσο υπακουος θελουν τυπου παπαδημου γιωργακη κλπ

αν ο σαμαρας ειχε πει σε ολα ναι με το μνημονιο και ηταν σιγουρο πια οτι θα το τηρουσε απολυτα με αλλο περιτυλιγμα απλως

τοτε δεν θα υπηρχε καθαρα στοχος απο τα ελληνικα και ευρωπαικη συμφεροντα να μην γινει πρωθυπουργος ακομα και με ΝΔ πρωτο κομμα

δεν μπορει να ειναι τελειως υποταγμενος και να κανουν παλι τα παντα για να μην παρει την εξουσια,,δεν γινεται

(μπορειτε να με πειτε αφελη,,και κολλημενος με τη νδ,,αλλα τα σημεια αλλα δειχνουν..)

προσωπικα αν δεν παρει αυτοδυναμια η ΝΔ -το πιο πιθανο βασικα- θα προτιμουσα να παει με τη δεξια πτερυγα για βοηθεια,,και με τιποτα με το πασοκ,,δεν μπορω να φανατστω οτι θα βλεπω παλι τα μουτρα του βενιζελου μετα τις εκλογες ως υπουργου..

αν τελικα παει με το πασοκ,,πραγματικα θα τα παρατησω ολα,,πια ελπιδα..?ολα πια θα ειναι ιδια,,
ιδια..

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 16:16, 11-04-12:

Σύμφωνα με αυτό ο κύβος ερρίφθη. Πάμε γερά Ανεξάρτητοι Έλληνες!!!! (αν και υποστηρίζω και Καζάκη, αν ψήφιζα αύριο θα έδινα την ψήφο μου στον Καμμένο, σε αντιμνημονιακό μέτωπο που θέλει και μπορεί με βάση τα στατιστικά να κυβερνήσει).

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:52, 11-04-12:

Σύμφωνα με συνέντευξη του Λοβέρδου εχτές όταν συνεχίσει να είναι υπουργός θα καταργήσει την συνταγογράφηση στους μη συμβεμημένους με τον ΕΟΠΥΥ ιατρούς ή αν δεν βγει θα συμβουλέψει τον επόμενο υπουργο να το πράξει.
Πολύ δύσκολα θα ψηφίσω ΠΑΣΟΚ (αδύνατο)

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 01:22, 12-04-12:

«Πρωθυπουργός εγώ ή πάλι εκλογές!»
Η αλήθεια είναι δεν βλέπω τηλεόραση τελευταία, αλλά ρε παιδιά τι ψευτοδιλλήματα είναι αυτά; Δεν το κατάλαβα αυτό δηλαδή άλλες λύσεις δεν υπάρχουν; Σε άλλες χώρες δηλαδή πώς μπορούν κάθε φορά και κάνουν κυβέρνηση συνασπισμού; Εδώ την έχουμε δει αλλιώς; Πείτε ότι θέλετε αλλά για μένα τέτοιοι τρομολαγνικοί εκβιασμοί είναι αρκετοί ώστε να με αποτρέψουν από το να τους πάρω στα σοβαρά. Πραγματικά εύχομαι να βρέθηκε κάποιος έστω και δημοσιογράφος να τον έβαλε στη θέση του.

Και Άγγελε, το μόνο πράγμα που δείχνει το γεγονός ότι κάθε φορά που ένα μεγάλο κόμμα τρώει ήττα βγάζει νέο αρχηγό είναι ότι οι πολιτικοί είναι αναλώσιμοι, τίποτε άλλο. Άλλαξε μήπως κάτι άλλο; άλλαξαν τα μέλη του ΠΑΣΟΚ ή της ΝΔ; άλλαξαν οι απόψεις τους; όχι φυσικά! Τα ίδια μεγαλοστελέχη δε θα ξανά κατεβούν στις εκλογές; Οι ίδιοι δε θα βγουν υπουργοί; Τι δεξιές πολιτικές και μπαρμπούτσαλα λοιπόν; κοιτάξτε λίγο την πραγματικότητα στα μάτια, ότι γραμμή ακολούθησε η ΝΔ το 2005, τα ίδια θα κάνει και τώρα, και τα ίδια ισχύουν για κάθε (προϋπάρχον) κόμμα.

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 11:43, 12-04-12:

Ποιος το ειπε αυτο; Ο εντυμοτατος κυριος Σαμαρας που δεν υπηρχε περιπτωση να συγκηβερνιση με το Πασοκ; Δεν μπορω παρα να γελαω με αυτα που λενε πλεων!

Ξανα εκλογες ρε, καλητερα! Μπας και ξυπνισουμε μερικα ζωα και ουτε συγκυβερνηση δεν μπορεσεις να κανεις!

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 12:55, 12-04-12:

Πως είναι δυνατόν να μην έχει σπάσει η 2άδα στις δημοσκοπήσεις ρε παιδιά?
Ας μου εξηγήσει κάποιος ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΚΑΝΑΝΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ 2 ΠΡΩΤΟΙ?
Είναι τόσο κολόζωο ο Έλληνας?
Ο 1 στους 3 τους θέλει πάλι στη θέση τους? Πως είναι δυνατόν?

Μάλλον έχουμε αυτό που αξίζουμε τελικά..

Εαν βγουν παλί οι 2 τους ειλικρινά χάνω κάθε ελπίδα για αυτή τη χώρα. Θα είναι η ταφόπλακα μας. Απλώς θα περιμένουμε την ολοκληρωτική καταστροφή μας σαν έθνος.

Υ.Γ. Τώρα θα μου πεις γιατί μας τα λές όλα αυτά? Γιατί δεν έχω πάρει απο κανέναν μια απάντηση στο 2ο ερώτημα μου και θα το εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να κάνει μια προσέγγιση.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:12, 12-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Speedy
Ας μου εξηγήσει κάποιος ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΚΑΝΑΝΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ 2 ΠΡΩΤΟΙ?
Είναι τόσο κολόζωο ο Έλληνας?
Ο 1 στους 3 τους θέλει πάλι στη θέση τους? Πως είναι δυνατόν?

Μάλλον έχουμε αυτό που αξίζουμε τελικά..

Εαν βγουν παλί οι 2 τους ειλικρινά χάνω κάθε ελπίδα για αυτή τη χώρα. Θα είναι η ταφόπλακα μας. Απλώς θα περιμένουμε την ολοκληρωτική καταστροφή μας σαν έθνος.

Υ.Γ. Τώρα θα μου πεις γιατί μας τα λές όλα αυτά? Γιατί δεν έχω πάρει απο κανέναν μια απάντηση στο 2ο ερώτημα μου και θα το εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να κάνει μια προσέγγιση.

Στην Ελλαδα εχουμε 800000 δημοσιους υπαληλος συμφωνα με προσφατη καταμετριση του δημοσιου. (τοσα χρονια δεν τους ενοιαζε, ιδεα δεν ειχανε... Επρεπε να πιασει η κριση για να τους πιασουν και να τους μετρισουν...)
Καποιοι απο αυτους ειναι οι γνωστοι-αγνωστοι, που μπηκαν με μεσων κλπ, κλπ, που ακομα νιωθουν οτι τριζει η καρεκλα τους και θα ψηφισουν με αυτην την λογικη.
Σιγουρα δεν ειναι ολοι τους οι αχρηστοι κλπ, κλπ, προσωπικα πιστευω και ελπιζω οτι ειναι η μειωψηφια...
Μην ξεχασουμε ομως οτι εκτος απο τους δημοσιους υπαλιλους υπαρχουν πολοι "τυφλοι"-"κουτσοι" και αλλοι πολοι. Υπαρχουν παρα πολλες κρατικοδιαιτες εταιριες... Ολοι αυτοι καπως θα πρεπει να βολευτουν... Και η αρχη για ολα ειναι η ψηφος τους.
Δεν θελω να λερωσω το στομα μου, αλλα θα αναγκαστω να σου θυμισω τα κομματοσκυλα, τους εμπλεκομενους στα κομματα και τα σογια τους.
Να υποβαλουμε και φορους τιμης στους αγαπητους παπουδες μας, που οσο και αν μας αγαπανε μας σκοτωνουν με την ψηφο τους...
Και τελος να μην ξεχασουμε τα απλα, καθημερινα καθυστεριμενα! Εχουμε μερικα στο φορουμ αλλα δεν θα τα κατονομασω γιατι δεν αξιζε να φαω infraction για παρτυ τους....

Υπαρχουν βεβαια και η απλα μπερδεμενοι, ελπιζω ομως οτι στην καλποι οσο μπερδεμενοι και αν ειναι δεν θα κανουν ενα τετοιο τεραστιο σφαλμα..!

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 13:14, 12-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Speedy
Ανεξηγητο φαινομενο...
Μονο οι πρακτορες Μολντερ και Σκαλι θα μπορουσαν να σου απαντησουν...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 14:03, 12-04-12:

Ρε τελείως χαζοί είστε; Στημένες είναι λέμε οι δημοσκοπήσεις, μέχρι κι η Ντορούλα το παραδέχθηκε.
Για να ψαρώνετε και να απογοητεύεστε το κάνουν.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 14:30, 12-04-12:

Ρε Ντορουλα, ούτε 2% δεν θα πάρεις, για αυτό μη χαίρεσαι.

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 16:09, 12-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Ρε τελείως χαζοί είστε; Στημένες είναι λέμε οι δημοσκοπήσεις, μέχρι κι η Ντορούλα το παραδέχθηκε.
Για να ψαρώνετε και να απογοητεύεστε το κάνουν.
Ναι η πρώτη σκέψη και εμένα ήταν και είναι αυτή. Ελπίζω να επιβεβαιωθεί πανηγυρικά.

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 17:03, 12-04-12:

Αν ξαναβγει 1 απο τους 2 παλι, πραγματικά τι να πω..Τα παθαίνουμε γιατι τα θέλουμε. Μόνο μη βγει μετά κανείς και διαμαρτυρηθεί για την οικονομικη πολιτικη και κοινωνικη κριση και γενικα το όλο χάλι που ζουμε τις τελευταίες δεκαετίες. Σε τέτοια περίπτωση δεν κοροιδεύουμε κανεναν εκτος απο τον ίδιο μας τον εαυτό!

vanik

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vanik
Ο vanik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O vanik έγραψε στις 17:18, 12-04-12:

Ο Πανος Καμμενος ειναι ο μονος σταθερος στις θεσεις του. Δι' αυτο ψηφο στο Καμμενο ..

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 19:00, 13-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από thimiosrg
Αν ξαναβγει 1 απο τους 2 παλι, πραγματικά τι να πω..Τα παθαίνουμε γιατι τα θέλουμε. Μόνο μη βγει μετά κανείς και διαμαρτυρηθεί για την οικονομικη πολιτικη και κοινωνικη κριση και γενικα το όλο χάλι που ζουμε τις τελευταίες δεκαετίες. Σε τέτοια περίπτωση δεν κοροιδεύουμε κανεναν εκτος απο τον ίδιο μας τον εαυτό!
Δε θα βγει μόνο ένας αλλά και οι δυο μαζί.Κατά τα άλλα συμφωνώ.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 19:04, 13-04-12:

Δεν θα βγουν.

Iliaso

Επιφανές Μέλος

O Iliaso έγραψε στις 21:52, 13-04-12:

Johny τα μπονους των εδρών θα τους βγάλουν.Ο μόνος τρόπος για να περιοριστεί αυτό είναι να μπουν όσο το δυνατόν πιο πολλά κόμματα στη Βουλή έτσι ώστε να υπάρξει διασπορά...

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 22:32, 13-04-12:

Δεν έχει σημασία, δεν θα αποκτήσουν αυτοδυναμία. Ελπίζουμε και σε κάποια συνεργασία αντιμνημονιακών...

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 22:44, 13-04-12:

Είδα χθές τη δημοσκόπηση που έδωσε ο ΣΚΑΙ σύμφωνα με την οποία εκτός του ότι αυτοδυναμία δε παίζει η πλειοψηφία ζητά Κυβέρνηση συνεργασίας των κομμάτων της Αριστεράς (μέσα και το ΠΑΣΟΚ) και με την καμία ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.Πόσο θα γούσταρα τέτοιο σκηνικό.Αλλά δε το κόβω να βγεί συννενόηση.Αν μπορέσει να συννενοηθεί ο προοδευτικός χώρος στην Ελλάδα θα καραψηνόμουν να δω πως θα εξελισσόταν μια τέτοια Κυβέρνηση και βασικά και γω αυτό θα ήθελα.

Το άλλο θετικό ήταν ότι η φάση αποχή/λευκό έχει μειωθεί τραγικά.Η συμμετοχή το κόβω να είναι μεγάλη.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 22:54, 13-04-12:

Τι θα πει η πλειοψηφία θέλει ΠΑΣΟΚ+κόμματα αριστεράς? Τέτοια ψευδή στοιχεία "βγαίνουν" και σαν τα πρόβατα θα τσιμπήσουν όλοι. Καταρχάς η αριστερά έχει χωριστεί σε στρατόπεδα, δεν είναι όλοι ίδιοι. Οι αντιμνημονιακοί, οι πραγματικοί, θα παρατούσαν την πολιτική από το να συνεργαστούν με το νούμερο ένα μνημονιακό κόμμα. Και όσο να ναι οι δημοσκοπήσεις του ΣΚΑΙ , μεταξύ μας, δεν είναι καν δημοσκοπήσεις, μεταξύ τους τα λένε.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους