Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,721 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πρόεθεση ψήφου εκλογών Μαΐου 2012

Τι θα ψήφιζες αν στις επερχόμενες εκλογές συμμετείχαν τα κόμματα:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 125)
Χρυσή Αυγή
8
6,40%
ΛΑ.Ο.Σ.
3
2,40%
ΠΑ.ΣΟ.Κ.
3
2,40%
Ανεξάρτητοι Έλληνες
25
20,00%
Ν.Δ.
2
1,60%
Κ.Κ.Ε.
14
11,20%
Δημοκρατική Αριστερά
6
4,80%
Δημοκρατική Συμμαχία
0
0%
ΣΥ.ΡΙΖ.Α
23
18,40%
Οικολόγοι - Πράσινοι
6
4,80%
Άρμα Πολιτών (Γ.Δημαράς)
0
0%
Κοινωνική Συμφωνία
2
1,60%
ΑΝΤΑΡΣΥΑ
3
2,40%
ΕΠΑΜ (Δ. Καζάκης)
5
4,00%
Άλλα κομματα; (Ποιο;)
15
12,00%
Λευκό / Άκυρο / Δεν θα ψηφίσω
10
8,00%

Mr. Crowley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mr. Crowley
Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,921 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 13:19, 02-05-12:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 21:27, 02-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από simosgl3
Αν δεν εχεις προβλημα να γινει μια οικονομικη καταρευση τοτε η συριζα και οι ανεξαρτητοι ελληνες(οχι και τοσο) ειναι η απαντηση σε αυτο που θες,διχως ιχνος εκ φοβισμου καθως αν πραγματι δεν εισαι δημοσιος υπαλληλος ή δεν εχει δανεια εσυ και η οικογενεια σου δεν κινδυνευεις απο την δραχμη και την εξοδο απο ευρωπη και μνημονια.
Να και ο βολεμένος! Και έλεγα που βγάζουν τα ποσοστά που βγάζουν τα 2 μεγάλα κόμματα (έστω εικονικά)..
Η πολύ τηλεώραση και η βολεψιά του μπαμπά και της μαμάς αυτές τις απόψεις βγάζουν..

Μικρέ άκου κάτι: Δεν μας απειλούν αυτοί με οικονομική κατάρευση, ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΠΕΙΛΟΥΜΕ! Αυτοί θα πάθουν πολύ μεγαλύτερη ζημιά απο ότι εμείς αν καταρεύσουμε. Αν κυρήξουμε πτώχευση ΠΑΕΙ ΤΟ ΕΥΡΩ.

Υ.Γ.1. Κόψε το δελτίο ειδήσεων του μέγκα και μάθε να φιλτράρεις λίγο τις πληροφορίες και τα ερεθίσματα που λαμβάνεις.

Υ.Γ.2. Φρίκαρα που διάβασα τέτοια πράγματα απο ένα παιδί 18 χρονών!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

simosgl3 (Σίμος ή Ουντάμπα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη simosgl3
Ο Σίμος ή Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σίνδος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

O simosgl3 έγραψε στις 23:30, 02-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Speedy
Να και ο βολεμένος! Και έλεγα που βγάζουν τα ποσοστά που βγάζουν τα 2 μεγάλα κόμματα (έστω εικονικά)..
Η πολύ τηλεώραση και η βολεψιά του μπαμπά και της μαμάς αυτές τις απόψεις βγάζουν..

Μικρέ άκου κάτι: Δεν μας απειλούν αυτοί με οικονομική κατάρευση, ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΠΕΙΛΟΥΜΕ! Αυτοί θα πάθουν πολύ μεγαλύτερη ζημιά απο ότι εμείς αν καταρεύσουμε. Αν κυρήξουμε πτώχευση ΠΑΕΙ ΤΟ ΕΥΡΩ.

Υ.Γ.1. Κόψε το δελτίο ειδήσεων του μέγκα και μάθε να φιλτράρεις λίγο τις πληροφορίες και τα ερεθίσματα που λαμβάνεις.

Υ.Γ.2. Φρίκαρα που διάβασα τέτοια πράγματα απο ένα παιδί 18 χρονών!
Θα σε δυσαρεστησω αλλα τα ποσοστα δεν ειναι εικονικα καλως ή κακος το πασοκ ειναι καπου στο 20% και η νεα δημοκρατια στο 25% απο καλες πληροφοριες στο λεω αυτο.Οσο για την βολεψια των γονιων μου δεν εχω να πω κατι ειναι μια αστοχη επιθεση απο εναν αγνωστο.
Στο οικονομικο μερος τωρα επειδη τυγχανει να ειμαι φοιτητης του οικονομικου ασε να εχω μια γνωμη ταπεινη το ποιος θα καταστραφει σε μια αποχωρηση απο την ευρωπαικη ενωση και ξαναλεω αν εισαι νεος που δεν εχεις προβλημα αυριο να τιναχτουν ολα καταψηφισε το μεγαλα κομματα και πανε σε μη ευρωπαιστες αρχηγους.

Υ.Γ 1. Δεν βλεπω δελτιο μεγκα οσο για πληροφοριες και ερεθισματα δεν ξερεις τα δικα μου ουτε εγω τα δικα σου.
Υ.Γ 2 Δικαιωμα σου να φρικαρεις αν ηξερα και εγω την ηλικια σου ισως να φριακρα με αυτα που λες σε εναν 18χρονο

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 00:00, 03-05-12:

Στο οικονομικο μερος τωρα επειδη τυγχανει να ειμαι φοιτητης του οικονομικου ασε να εχω μια γνωμη ταπεινη το ποιος θα καταστραφει σε μια αποχωρηση απο την ευρωπαικη ενωση και ξαναλεω αν εισαι νεος που δεν εχεις προβλημα αυριο να τιναχτουν ολα καταψηφισε το μεγαλα κομματα και πανε σε μη ευρωπαιστες αρχηγούς.
Μα αν δεν καταψηφιστούν τα 2 μεγάλα κόμματα τότε θα έρθουν τα χειρότερα. Αλλά δυστυχώς ο Έλληνας αν δεν του φτάσει το αγγούρι μέχρι τον οισοφάγο δεν βάζει μυαλό.

Δραστήριο Μέλος

Ο Σίμος ή Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σίνδος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

O simosgl3 έγραψε στις 00:57, 03-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Αλλά δυστυχώς ο Έλληνας αν δεν του φτάσει το αγγούρι μέχρι τον οισοφάγο δεν βάζει μυαλό.
Δεν διαφωνω με αυτο για αυτο σε αυτες τις εκλογες ας καουν οι ψευτικοι μεσσιες των μικρων και μεγαλων κομματων οπως και τα πρωτοεμφανιζομενα(Χ.Α) προσωπικα λεω πως αν ο Βενιζελος αποδιχθει κατωτερος των περιστασεων δεν προκειτε να τον ξαναψηφισω μην ξεχναμε πως ο καθενας μας πιστευει ενα κομμα βαση του ηγετη και των οσων εχεις ως σχεδιο να κανει κανενας δεν εχει προφητικες ικανοτητες ωστε να κρινει με 100% ακριβεια,Δεν εχω προβλημα να διαφωνει καποιος με το τι ψηφιζω αλλα δεν τον επιτρεπω να με απαγορευει να το ψηφισω,Στα 18 ψηφιζουμε γιατι καποιοι απο εμας εχουμε δικια μας βουληση και κριτικη σκεψη ωστε να διαλεξουμε αυτο που θελουμε ισως εχω ισως οχι το μελλον θα δειξει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 02:11, 03-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Και προς Θεού, την Κυριακή, κλειδώστε στα υπόγεια γιαγιάδες και παππούδες!!!
Η δική μου γιαγιά πάντως είναι η πρώτη φορά που λέει ότι θα ψηφίσει ό,τι της πούμε εμείς και είναι η πρώτη φορά που θα της δώσουμε έτοιμο ψηφοδέλτιο στο χέρι
Όχι τίποτα άλλο, αλλά με 30 ψηφοδέλτια πίσω από το παραβάν εύκολα κάνεις το λάθος

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 11:42, 03-05-12:

Θα σε δυσαρεστησω αλλα τα ποσοστα δεν ειναι εικονικα καλως ή κακος το πασοκ ειναι καπου στο 20% και η νεα δημοκρατια στο 25% απο καλες πληροφοριες στο λεω αυτο.

Όσο έγκυρες είναι οι πηγές σου τόσο έγκυρες είναι και οι δικές μου, από την θεία της ξαδέρφης μου του μπατζανάκη μου ο παππούς.
Στο οικονομικο μερος τωρα επειδη τυγχανει να ειμαι φοιτητης του οικονομικου ασε να εχω μια γνωμη ταπεινη το ποιος θα καταστραφει σε μια αποχωρηση απο την ευρωπαικη ενωση και ξαναλεω αν εισαι νεος που δεν εχεις προβλημα αυριο να τιναχτουν ολα καταψηφισε το μεγαλα κομματα και πανε σε μη ευρωπαιστες αρχηγους.
Τι λες ρε μεγάλε, μας το παίζεις και κανένας μεγάλο οικονομολόγος. Ναι ξέρω τι θα γίνει, δεν θα έχουμε γάλα θα σταματήσουν οι κατσίκες να βγάζουν, δεν θα έχουμε τυριά, δεν θα έχουμε κρέας, θα γίνει πυρηνική καταστροφή, θα μας ρουφήξει καμιά μαύρη τρύπα και όλες οι άλλες ασυναρτησίες που λένε οι βολεμένοι, οι πολιτικοί του συστήματος και οι προπαγανδισμένοι.

Αν πάλι μείνουμε στο ευρώ τα πράγματα θα πάνε από το κακό στο χειρότερο, και αυτό το καταλαβαίνει και ένα παιδάκι.

Α πάρε και κάποια μικρά βίντεο ενός ανθρώπου με γνώσεις ο οποίος δεν μας το παίζει οικονομολόγος (μιλώντας με γενικούρες) αλλά είναι:

σε αυτό το βίντεο από το 1ο μέχρι το 4ο λεπτό και από το 7ο περίπου μέχρι το τέλος.

Τα λέμε σε καμιά μαύρη τρύπα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:17, 03-05-12:

Νταξ πέρα από το ποιός θα βγεί,
κάτι που όλους μας ενδιαφέρει ()
οι εκλογές είναι μια ευκαιρία
να επιστρέψουμε στα πάτρια τιμημένα εδάφη
της ελληνικής ελληνοεπαρχίας
να δούμε ανθρώπους που γνωρίζαμε,
και πως κατάντησαν
να πιούμε ένα ποτήρι μαζί τους,
να συζητήσουμε για καυτά ζητήματα της επικαιρότητας
πχ για τη αεκ, για τη γκόμενα του τάδε, για ζαντολάχιστα
και μετά, έχοντας πιεί το το καταπέτασμα,
να μπούμε να ψηφίσουμε σαν κύριοι.
προσωπικά κανόνισα ήδη και προβλέπεται πολύ ξύδι.
βάλαμε και στοίχημα με έναν φίλο εάν θα βρούμε καν την κάλπη.
με τον άλλο έβαλα στοίχημα ότι δεν θα βρούμε καν το κτήριο.

λοιπόν, καλές εκλογές σε όλους.
και του χρόνου.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 13:01, 03-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
πχ για τη αεκ, για τη γκόμενα του τάδε, για ζαντολάχιστα
και μετά, έχοντας πιεί το το καταπέτασμα,
να μπούμε να ψηφίσουμε σαν κύριοι.

λοιπόν, καλές εκλογές σε όλους.
και του χρόνου.
Μοντιε...αυτό για τα ζαντολάστιχα μου κάνει στυλ μπασκλας αγροίκου νεοέλληνα,μου έρχονται στο μυαλό παρτάλια με την τρίχα δάσος στο στήθος ,3 κουμπάκια ανοιχτό πουκάμισο ,χρυσή καδένα,ασημι/επίχρυσο δαχτυλιδάκι και το μικρό δαχτυλάκι με νυχάκι stand alone στα 7 εκατοστά...Άσε που δε θέλω να σκέφτομαι την ενδεχόμενη βλαχοπροφορά τους.God ανατριχιάζω!

Aκόμα στο Ελλάντα οι εκλογές είναι φάση πανηγυράκι,show off τύπου ''κουμπάρε τσέκαρε την μερσεντες μου'' ; Έχω κοντά μια δεκαετία να ψηφίσω Ελλάδα μην μου έρθει το εγκεφαλικό στο ξώφαλτσο

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:09, 03-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
στυλ μπασκλας αγροίκου νεοέλληνα,μου έρχονται στο μυαλό παρτάλια με την τρίχα δάσος στο στήθος ,3 κουμπάκια ανοιχτό πουκάμισο ,χρυσή καδένα,ασημι/επίχρυσο δαχτυλιδάκι και το μικρό δαχτυλάκι με νυχάκι stand alone στα 7 εκατοστά...Άσε που δε θέλω να σκέφτομαι την ενδεχόμενη βλαχοπροφορά τους.
και παράλληλα οι ατίθασες μπούκλες μου
πλαισιώνουν ένα αξύριστο μούτρο, καμουφλαρισμένο πίσω από γυαλί περιπτερέημπαν,
μα βρίσκω μια μικρή δικαίωση στο πονηρό χαμόγελο
που αποκαλύπτει μια σειρά εκθαμβωτικά κίτρινα δόντια

...Κουφάλες ευρωπέοι είμαι ο Έλληνας και σας την έχω στημμένη
ατςςςςς....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 03-05-12 στις 13:27. Αιτία: ?
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Δραστήριο Μέλος

O simosgl3 έγραψε στις 13:19, 03-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Όσο έγκυρες είναι οι πηγές σου τόσο έγκυρες είναι και οι δικές μου, από την θεία της ξαδέρφης μου του μπατζανάκη μου ο παππούς.
Εχεις ενα δικιο ειναι ασκοπο ετσι απροσωπα να επικαλειτε καποιος εγκυρες πηγες οποτε η επομενη των εκλογων θα διαψευσει την θεία της ξαδέρφης σου του μπατζανάκη σου ο παππούς ή εμενα και την πηγη μου.

Τι λες ρε μεγάλε, μας το παίζεις και κανένας μεγάλο οικονομολόγος.
Δεν το επαιξα μεγαλος οικονομολογος πρωτοετης ειμαι και απλα επι ενα χρονο ακουω τις αποψεις καθηγητων μου περι της οικονομιας για αυτο σχηματιζω μια γνωμη και τονισα ταπεινη δεν επικαλεστηκα αυθεντια ουτε το απολυτοποιησα.

Ναι ξέρω τι θα γίνει, δεν θα έχουμε γάλα θα σταματήσουν οι κατσίκες να βγάζουν, δεν θα έχουμε τυριά, δεν θα έχουμε κρέας, θα γίνει πυρηνική καταστροφή, θα μας ρουφήξει καμιά μαύρη τρύπα και όλες οι άλλες ασυναρτησίες που λένε οι βολεμένοι, οι πολιτικοί του συστήματος και οι προπαγανδισμένοι.

Αν πάλι μείνουμε στο ευρώ τα πράγματα θα πάνε από το κακό στο χειρότερο, και αυτό το καταλαβαίνει και ένα παιδάκι.
Οταν λεω τιναχτουν δεν μιλαω για βιβλικες καταστροφες ειναι σχημα λογου και εννοω πως θα βγουμε απο ευρω και ενωση θα επιστρεψουμε σε δραχμη θα εχουμε χρεοκοπια και σαν επακολουθω θα σταματησουν μισθοι και συνταξεις και μια αρκετα μεγαλη υποτιμηση της δραχμης σε συνδιασμο με την παραμονη των δανειων καθε πολιτη σε ευρω.Σαν μεγαλο παιδακι που εισαι και με αντιληψη περι οικονομιας για αναλογισου τι σημαινει

Οσο για τα βιντακια η αποψη του ειναι αντιευρωπαιστικη οποτε επετρεψε μου να μην τον επικροτω και να εχω αλλη.Ο ορισμος του οικονομολογου ειναι: Aυτος που κανει μελλοντικες προβλεψεις και υστερα αιτιολογοι γιατι δεν συνεβησαν οποτε καλυτερα να τον κρινεις οταν δεν θα συμβουν αυτα που τοσο θερμα υποστηριζει και θα αιτιολογησει την αστοχια του.

Υ.Γ Ελπιζω να μην σταθεις σε λεξεις που παρερμηνευονται ωστε να κανεις αλλη μια παιδιστικη επιθεση με δηθεν προσβολες ηλικιακα ειμαστε διπλα και δεν σε τιμα να μιλας ετσι κρατα την συζητηση σε ηπιους τονους κατεθεσε απλα την αποψη σου διχως να πατας του αλλου με σκοπο να φανει καλυτερη η δικη σου.Το να κρατας κρυφα το πολιτικα σου φρονηματα και να κανεις γενικη κρητικη ειναι δικαιωμα σου αλλα το να κανεις απροσωπες επιθεσεις διχως να γνωριζεις τον αλλον ειναι χαζομαρα σου καλη καρδια πανω απο ολα.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 13:43, 03-05-12:

Εχεις ενα δικιο ειναι ασκοπο ετσι απροσωπα να επικαλειτε καποιος εγκυρες πηγες οποτε η επομενη των εκλογων θα διαψευσει την θεία της ξαδέρφης σου του μπατζανάκη σου ο παππούς ή εμενα και την πηγη μου.
Ωραία, έβαλα την σελίδα στους σελιδοδείκτες.

Δεν το επαιξα μεγαλος οικονομολογος πρωτοετης ειμαι και απλα επι ενα χρονο ακουω τις αποψεις καθηγητων μου περι της οικονομιας για αυτο σχηματιζω μια γνωμη και τονισα ταπεινη δεν επικαλεστηκα αυθεντια ουτε το απολυτοποιησα.
Οι περισσότεροι καθηγητές μπήκαν με κάποιο κομματικό μέσο στην θέση τους, αλλά και το παρόν σύστημα από όπου βγάζουν τρελά λεφτά τους συμφέρει. Αν γυρίσουμε στην δραχμή αυτοί θα είναι χαμένοι λογικό είναι να σαμποτάρουν τις αντίθετες απόψεις.

Οταν λεω τιναχτουν δεν μιλαω για βιβλικες καταστροφες ειναι σχημα λογου και εννοω πως θα βγουμε απο ευρω και ενωση θα επιστρεψουμε σε δραχμη θα εχουμε χρεοκοπια και σαν επακολουθω θα σταματησουν μισθοι και συνταξεις και μια αρκετα μεγαλη υποτιμηση της δραχμης σε συνδιασμο με την παραμονη των δανειων καθε πολιτη σε ευρω.
Κοίτα τα βίντεο σε παρακαλώ για να μπορέσεις να ακούσεις και την άλλη άποψη. Η χρεοκοπία έχει επέλθει ήδη. Ο λαός είναι χρεοκοπημένος. Όταν δανείζεσαι για να πληρώσεις τόκους έχεις χρεοκοπήσει, τέλος.
Υ.Γ Ελπιζω να μην σταθεις σε λεξεις που παρερμηνευονται ωστε να κανεις αλλη μια παιδιστικη επιθεση με δηθεν προσβολες ηλικιακα ειμαστε διπλα και δεν σε τιμα να μιλας ετσι κρατα την συζητηση σε ηπιους τονους κατεθεσε απλα την αποψη σου διχως να πατας του αλλου με σκοπο να φανει καλυτερη η δικη σου.Το να κρατας κρυφα το πολιτικα σου φρονηματα και να κανεις γενικη κρητικη ειναι δικαιωμα σου αλλα το να κανεις απροσωπες επιθεσεις διχως να γνωριζεις τον αλλον ειναι χαζομαρα σου καλη καρδια πανω απο ολα.
Δεν αντέχω άλλο να βλέπω μηνύματα που υποστηρίζουν την απάνθρωπη πολιτική της Ελλάδας, και το γεγονός ότι πιστεύουν ότι δεν θα έχουμε να φάμε αν βγούμε από το ευρώ. Και ο Καμμένος που υποστηρίζει την Ευρώπη, και ο Καζάκης αναφέρουν ότι η Ελλάδα ΔΕΝ έχει τέτοιο πρόβλημα. Ειδικά ο Καζάκης που πιστεύει ότι πρέπει να βγούμε και από τις διεθνείς αγορές, υποστηρίζει τις απόψεις του με επιχειρήματα. Αλλά αν δεν δεις το βίντεο, τι να μου πεις μετά...

agiostimotheos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη agiostimotheos
Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε στις 14:53, 03-05-12:

Δεν διαφωνω με αυτο για αυτο σε αυτες τις εκλογες ας καουν οι ψευτικοι μεσσιες των μικρων και μεγαλων κομματων οπως και τα πρωτοεμφανιζομενα(Χ.Α) προσωπικα λεω πως αν ο Βενιζελος αποδιχθει κατωτερος των περιστασεων δεν προκειτε να τον ξαναψηφισω μην ξεχναμε πως ο καθενας μας πιστευει ενα κομμα βαση του ηγετη και των οσων εχεις ως σχεδιο να κανει κανενας δεν εχει προφητικες ικανοτητες ωστε να κρινει με 100% ακριβεια,Δεν εχω προβλημα να διαφωνει καποιος με το τι ψηφιζω αλλα δεν τον επιτρεπω να με απαγορευει να το ψηφισω,Στα 18 ψηφιζουμε γιατι καποιοι απο εμας εχουμε δικια μας βουληση και κριτικη σκεψη ωστε να διαλεξουμε αυτο που θελουμε ισως εχω ισως οχι το μελλον θα δειξει.
Η Χρυσή Αυγή δεν είναι 1οεμφανιζόμενη χρόνια υπάρχει. Φαντάσου όμως πόσο πολύ έχει χτυπήσει η απόγνωση τον κόσμο που θα ψηφίσει νοσταλγούς του χίτλερ και απόγονους καταδοτών επί γερμανικής κατοχής.
Ο Βενιζέλος έχει αποδειχθεί ήδη κατώτερος των περιστάσεων! Μιλάς λες και δεν ήταν πρωτοκλασάτος υπουργός τόσα χρόνια.....
Αλλά αφού σ αρέσουν τόσο πολύ τα μνοιμόνια η ανεργεία και το εξωτερικό..

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,373 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:45, 03-05-12:

Τι θα ψηφίσω

Στις επερχόμενες εκλογές δε θα κατεβώ να ψηφίσω. Όχι δε γιατι δε θέλω ( αν και βαριέμαι είναι η αλήθεια) αλλά επειδή είμαι αναγκασμένος ηθικά.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:13, 03-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Και προς Θεού, την Κυριακή, κλειδώστε στα υπόγεια γιαγιάδες και παππούδες!!!

Πολύ γέλιο με τον Χίο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 17:57, 03-05-12:

Παιδιά ας βοηθήσει κάποιος διότι έχω χαθεί στον Ελληνικό κυβερνοχώρο,κάποια σχετικά αξιόπιστη κρυφή δημοσκόπηση που να αναδημοσιεύεται σε σχετικά καλό σαιτ υπάρχει; Θέλω πολύ να δω πως διαμορφώνεται η δυναμική πλέον στο παρά πέντε των εκλογών...

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,373 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:03, 03-05-12:

Παιδιά ας βοηθήσει κάποιος διότι έχω χαθεί στον Ελληνικό κυβερνοχώρο,κάποια σχετικά αξιόπιστη κρυφή δημοσκόπηση που να αναδημοσιεύεται σε σχετικά καλό σαιτ υπάρχει; Θέλω πολύ να δω πως διαμορφώνεται η δυναμική πλέον στο παρά πέντε των εκλογών...
ΜΑΘΕΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ 1 ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ Η ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΟΥΣ
Αρχικά θα σας αποκαλύψουμε πως θα έχουμε πολυκομματική βουλή 9 κόμματα θα μπουν στην βουλή. Θα ψηφίσει το 75% του εκλογικού σώματος.

Πρώτο κόμμα θα είναι η Νέα Δημοκρατία με απόσταση πάνω από 5-8 μονάδες από το δεύτερο ΠΑΣΟΚ. ΠΑΣΟΚ και ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ θα πάρουν λοιπόν τις δύο πρώτες θέσεις του κοινοβουλίου.

Μετά ακολουθεί το ΚΚΕ. Ακολουθεί ο ΣΥΡΙΖΑ αρκερά κοντά στο ΚΚΕ και μια μονάδα κάτω οι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.

Έχουμε την ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ η οποία θα κινηθεί αρκετά πιο κάτω από τους ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ θα περάσει στην βουλή σε ποσοστό πάνω από το κόμμα του κύριου Καρατζαφέρη ΛΑΟΣ.

Οι ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ θα περάσουν οριακά στην βουλή ενώ η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ βγαίνει εκτός.

Αναλυτικά γράφουμε τα ποσοστά

ΝΔ: 25%
ΠΑΣΟΚ: 18.5%
ΚΚΕ: 10%
ΣΥΡΙΖΑ: 10%
Ανεξάρτητοι Έλληνες 9%
Δημοκρατική Αριστερά 8,5%
πηγή tsakos blog

Επίσης Εχθές έβγαλε το makeleio μια κρυφή που κατά τη γνώμη μου είναι αξιόπιστη.

ΝΔ 21-23
ΠΑΣΟΚ 14-16
ΣΥΡΙΖΑ +11
ΚΚΕ +10
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ 11
ΔΗΜΑΡ 6-7
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ +8
ΛΑΟΣ: 3
ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΙ 5-7

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 18:15, 03-05-12:

Μέχρι 23% η ΝΔ ; Δε τσιμπάω.Ελπίζω κάτω από το threshold του 20% .Τώρα θα κάνω κάτι παρακινδυνευμένο και μη σόφρων και θα πω πως μόνο σύμφωνα με όσα αντιλαμβάνομαι η δεύτερη θέση θα χαθεί από το ΠΑΣΟΚ.Όπως τα καταλαβαίνω η πρωτιά θα παιχτεί μεταξύ ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ .Εκτός δηλαδή αν όλος ο κύκλος μου στην Ελλάδα βρίσκεται στη ζώνη του Λυκόφωτος.ΔΕΝ υπάρχει φίλος,συγγενείς ή γνωστός μου αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα που να μου έχει εκδηλώσει την πρόθεση της ψήφο του και αυτή να μην είναι ΣΥΡΙΖΑ.Σημειωτέον όμως ότι μιλάμε για τον κύκλο μου στην Αθήνα.Δε ξέρω πως διαμορφώνεται η δυναμική στην επαρχία αλλά κάτι μου λέει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα σαρώσει σε ολόκληρη την Αττική.

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 18:19, 03-05-12:

Ο σύριζα δε μπορεί ακόμα για 2ο κόμμα 3ο πιστεύω εγώ.

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:20, 03-05-12:

Εκτός δηλαδή αν όλος ο κύκλος μου στην Ελλάδα βρίσκεται στη ζώνη του Λυκόφωτος.

Εγω παντος καθε φορα που εχουμε εκλογες εκει βρησκομαι...!

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 18:26, 03-05-12:

ΝΔ 14.01
ΠΑΣΟΚ 9.4
ΣΥΡΙΖΑ 14.7
ΚΚΕ 7.9
ΛΑΟΣ 1.7
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ 3.9
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ 12.1
ΔΗΜΑΡ 5.5
ΔΗΣΥ 1.5
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 6.5

ΝΕΑΣ "ΚΡΥΦΗΣ" ΣΦΥΓΜΟΜΕΤΡΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ MAKELEIO.GR. Για μένα αυτή είναι αναξιόπιστη

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 18:34, 03-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
ΝΔ 14.01
ΠΑΣΟΚ 9.4
ΣΥΡΙΖΑ 14.7
ΚΚΕ 7.9
ΛΑΟΣ 1.7
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ 3.9
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ 12.1
ΔΗΜΑΡ 5.5
ΔΗΣΥ 1.5
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 6.5

ΝΕΑΣ "ΚΡΥΦΗΣ" ΣΦΥΓΜΟΜΕΤΡΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ MAKELEIO.GR. Για μένα αυτή είναι αναξιόπιστη
ΣΥΡΙΖΑ πρώτος,όπως και εγώ αντιλαμβάνομαι την δυναμική τουλάχιστον στην Αθήνα.5.000 λέει το δείγμα πανελλαδικό.Αχ πόσο θέλω να είναι αξιόπιστη.

Πιστεύω θα δακρύσω (σοβαρά) αν η γενέτειρα μου καταφέρει να δημιουργήσει Κυβέρνηση συνεργασίας της Αριστεράς...

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 18:38, 03-05-12:

ΣΥΡΙΖΑ πρώτος,όπως και εγώ αντιλαμβάνομαι την δυναμική τουλάχιστον στην Αθήνα.5.000 λέει το δείγμα πανελλαδικό.Αχ πόσο θέλω να είναι αξιόπιστη.

Πιστεύω θα δακρύσω (σοβαρά) αν η γενέτειρα μου καταφέρει να δημιουργήσει Κυβέρνηση συνεργασίας της Αριστεράς...
Μακάρι να έχεις δίκαιο αλλά δεν έχεις.

Ο Τσίπρας έχει κάνει έξυπνες κινήσεις τελευταία που συσπείρωσε τον κόσμο της αριστεράς στο ΣΥΡΙΖΑ. Αρνήθηκε την προβολή του στο mega, έπεισε τον Γλέζο να μπει στο επικρατείας και πρότεινε συνεργασία με άλλα κόμματα της αριστεράς. Ο Τσίπρας μεταμορφώθηκε στον ηγέτη που χρειάζεται κάθε κόμμα. Αν περάσει το ΚΚΕ θα είναι προσωπική του επιτυχία των τελευταίων 2 εβδομάδων.

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 18:53, 03-05-12:

Το κάνανε και το 89'. Τότε κυβέρνησε η ΝΔ με τον ΣΥΝ. Δεν είναι κάτι σπουδαίο ούτε ακατόρθωτο να χρησιμοποιούνται μια φορά στα 20 χρόνια οι εφεδρείες του συστήματος σε μεταβατικές φάσεις "αλλαγής"...Ηρεμήστε, δεν θα αλλάξει τίποτα σπουδαίο.

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 18:57, 03-05-12:

το κκε δεν ητανε τοτε στη συγκυβερνηση με τη νδ?

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 19:03, 03-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ciela
το κκε δεν ητανε τοτε με τη νδ?
'Ηταν ακόμα ενωμένοι τότε η παραδοσιακή Αριστερά με την ανανεωτική και μάλιστα πολλοί κατηγορούσαν τον Κύρκο ότι παρέσυρε τον Φλωράκη να στείλουν στο δικαστήριο τον σκατόψυχο κωλόγερο ανθέλληνα (Ανδρέα). Τελικά όμως δεν κάνανε τίποτα και η υπόθεση γύρισε μπούμερανγκ εις βάρος της Αριστεράς που πήρε από τότε την κάτω βόλτα. Τελικά βγήκε κερδισμένος ο ψηλός (Μητσοτάκης) αλλά άργησε. Αφού βέβαια δολοφόνησαν οι ακραίοι αριστεροί τρομοκράτες (παρακράτος του ΠΑΣΟΚ) τον Παύλο Μπακογιάννη που εργαζόταν και αυτός για την ένωση της Αριστεράς με τη Δεξιά.

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 19:03, 03-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Ηρεμήστε, δεν θα αλλάξει τίποτα σπουδαίο.
Βάση αυτής της λογικής ως κοσμοθεωρία τώρα θα ήμουν άνεργος,θα είχα ξεμείνει στην Ελλάδα και 150 κιλά τουλάχιστον,ίσως και να σούταρα πρέζα.Δε τσιμπάω σιγά μη σκέφτομαι με όρους 89,51,1821.Δόξα τον ανύπαρκτο θεό είμαι αισιόδοξο τυπάκι που ψήνεται να προσπαθεί για αλλαγή σε όλες τις περιστάσεις της ζωής του και αυτό αφορά και την προσωπική μου ματιά και outlook ζωής.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:06, 03-05-12:

Και στις δύο περιπτώσεις.

Ιούλιος 1989: Κυβέρνηση Τζάνη Τζανετάκη, στήριξη από ΝΔ και ΣΥΝ (μαζί με ΚΚΕ).
Νοέμβριος 1989: Οικουμενική κυβέρνηση Ξενοφώντα Ζολώτα, στήριξη από ΝΔ, ΠΑΣΟΚ και ΣΥΝ (μαζί με ΚΚΕ).

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 19:11, 03-05-12:

ναι βεβαια νομιζω οτι η διασπαση του συν εγινε αργοτερα, όπως είπε ο dr, οποτε τουλαχιστον τυπικά το κκε ητανε. αυτό ηθελα να κανω συγκεκριμένο.
τωρα λεπτομεριες δεν ξερω για ποιος και τι, ήμουνα αγεννητη ενιγουει.

παντως λιγο ακυρο το βλεπω να εκανε τωρα συγκυβερνηση συριζα-νδ.
θα τους φτυνανε

edit: ωχ γιωργο εχεις δικιο. αναφερεται κ σε ιστορικες πηγες - γκουγκλης - ότι ήτανε κ ο συν.αυτο εννοουσε ο δοκτωρ οτι ητανε μαζι τοτε. (ειχε κ το κκε συνιστωσες; λολ)

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 19:15, 03-05-12:

Η Αθήνα όμως δεν είναι Ελλάδα. Ο Συριζα παραδοσιακα έχει μεγάλα ποσοστά στην Αθήνα.

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 19:19, 03-05-12:

Γιατί σήμερα πού είναι;

Πραγματικά, όποιος ψηφίζει ΚΚΕ είναι για λύπηση. Εντάξει, πασοκ και νδ το καταλαβαίνω, άλλος θέλει την θεσούλα του, άλλος είναι πρόβατο των πάρτυ της δαπ και της πασπ, άλλος έχει τον φίλο του τον βουλευτή. Αλλά με τα κόκκινα πρόβατα δεν το καταλαβαίνω.
Το κόμμα που υποστηρίζει ότι αν έβγαινε στην κυβέρνηση θα καταργούσε όλα τα άλλα κόμματα επειδή είναι ταξικά (μα πόσο δημοκρατικό?! Έχουμε χορτάσει δημοκρατία σε αυτήν την χώρα) και παρόλα αυτά κάθεται στην ίδια βουλή τόσους μήνες με μια παράνομη κυβέρνηση αντί να παραιτηθούν να προκαλέσουν αναταραχή και να υποκινήσουν αντίδραση από τον λαό για την οποία μας έχουν πρήξει τα απαυτά αλλά από πράξεις τίποτα, μόνο διπλή περιφρούρηση της Βουλής με τα ΚΝΑΤ του ΠΑΜΕ ξέρουν και να τους ευχαριστούν μετά τα άλλα κόμματα που χάρη στο ΚΚΕ δεν μπήκε μέσα στην βουλή ο υπόλοιπος λαός (επίσημη δήλωση πασόκου στο Βήμα). Μόνο άμα έρθει κανάς δικτάτορας και καταργήσει τον κοινοβουλευτισμό είναι μεμπτό. Άμα έρθει η Αλέκα, κλάιν, καλά θα κάνει.
Μάθατε και τον Κομμουνισμό, βλάκες. Για ρωτήστε και προς Κίνα και Κορέα μεριά. Ή μήπως ο Τσαουσέσκου σας είναι άγνωστος; Μπεεε ρε μλκες, μπεεε, από την ενόχληση για το κίνημα της πατάτας φάνηκε ξεκάθαρα πόσο ζωτικό κομμάτι του σάπιου πολιτικού συστήματος είναι κι αυτοί. Ο κόσμος που πείναγε αγόραζε χωρίς μεσάζοντες σε προσιτές τιμές και «το κόμμα του λαού» φώναζε...

Ciela, δεν απευθύνομαι σε σένα προφανώς, αφορμή πήρα

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 20:08, 03-05-12:

Οι Ανεξάρτητοι θα βγουν πρώτο κόμμα θα το δείτε.

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:09, 03-05-12:

Νεα Δημοκρατια θα βγει και 2ο ΠΑΣΟΚ
Δεν είμαι χαρουμενος για αυτό αλλά ετσι εχουν τα πράγματα

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:34, 03-05-12:

Θα ψήφιζα ΣΥΡΙΖΑ μαλλον αλλά με καλέσαν εφορευτική επιτροπή (και βαριέμαι αφάνταστα να τους δουλέυω τζάμπα

Αν πάω όταν δύει ο ήλιος (θα με κρατήσουν; )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 05-05-12 στις 13:52. Αιτία: μεταφορά μηνύματος από το θέμα Ε.Πα.Μ. - Εννιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο και split μερους μηνύματος για οφφ

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 20:41, 03-05-12:

μη λες οτι θα ψηφιζες συριζα. με κανεις να ανησυχω για την επιλογη μου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 05-05-12 στις 13:52. Αιτία: μεταφορά μηνύματος από το θέμα Ε.Πα.Μ. - Εννιαίο Παλλαϊκό Μέτωπ

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 20:42, 03-05-12:

Θα ψήφιζα ΣΥΡΙΖΑ μαλλον αλλά με καλέσαν εφορευτική επιτροπή (και βαριέμαι αφάνταστα να τους δουλέυω τζάμπα

Αν πάω όταν δύει ο ήλιος (θα με κρατήσουν; )
Ευτυχώς έχει δύσει ο 'Ηλιος του ΠΑΣΟΚ τουλάχιστον.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 05-05-12 στις 13:53. Αιτία: μεταφορά μηνύματος από το θέμα Ε.Πα.Μ. - Εννιαίο Παλλαϊκό Μέτωπ

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 20:43, 03-05-12:

ΣΥΡΙΖΑ? Για ΕΠΑΜ σε είχα Πες μου τι βλέπεις στον Τσίπρα και τις θέσεις του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 05-05-12 στις 13:53. Αιτία: μεταφορά μηνύματος από το θέμα Ε.Πα.Μ. - Εννιαίο Παλλαϊκό Μέτωπ

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:49, 03-05-12:

Θα ψήφιζα μαν σύριζα τωρα δε θα ψηφίζω τπτ. Θα ψήφιζα κυρίως επειδή έιναι 3ο κόμμα και με αυτόν τον τρόπο δε θα ενισχυθεί ο κομματισμός. Δε συμφωνώ σε πολλές θέσεις απέναντι στο ΣΥΡΙΖΑ παρόλα αυτά με εκφτάζει παραπάνω από το ΚΚΕ και τους οικολόγους πράσινους.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 21:01, 03-05-12:

Από το πρόγραμμα του Καμμένου:

Προσέλκυση ιδιωτικών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων όχι μόνο πανεπιστημίων
αλλά και πρωτοβαθμίων & δευτεροβαθμίων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και όχι
μόνο με την μορφή των μη κρατικών μη κερδοσκοπικών, αλλά με πλήρη
απελευθέρωση της ιδιωτικής παιδείας (αναθεώρηση άρθρου 16
Συντάγματος).

Ρε αυτόν θα ψηφίσετε? ΑΥΤΟΝ? Όταν καταστραφεί ότι δωρεάν βοηθούσε τον απλό πολίτη να θυμάστε ότι ήσασταν συνένοχοι.

Το κομμάτι είναι από την ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΠΡΟΤΑΣΗ – 1η Δημόσια Διαβούλευση σελ 36.

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 21:04, 03-05-12:

johnny θα σου απαντησω τεσπα. με τις θεσεις τους συμφωνω γενικά. δεν ειναι δυσκολο να τις βρεις και δε θεωρω σκοπιμο να τις αναφερω. παρε αυτες εδω πχ
τουλαχιστον αυτες ειναι οι ομορφες θεσεις που εχουν όλα τα κόμματα προεκλογικά.
τωρα αν στην πραξη αυτα ειναι αδυνατα ή μας διωξουν απ το ευρω ή δεν ξερω κ γω τι δεν ανησυχω.
εχουμε κκε, επαμ και ανταρσυα με προγραμμα εξοδου και ολα καλα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 05-05-12 στις 13:57. Αιτία: μεταφορά μηνύματος από το θέμα Ε.Πα.Μ. - Εννιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο και 03-05-12 στις 23:20 από Ciela ορθογραφικό

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 21:32, 03-05-12:

Από το πρόγραμμα του Καμμένου:

Προσέλκυση ιδιωτικών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων όχι μόνο πανεπιστημίων
αλλά και πρωτοβαθμίων & δευτεροβαθμίων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και όχι
μόνο με την μορφή των μη κρατικών μη κερδοσκοπικών, αλλά με πλήρη
απελευθέρωση της ιδιωτικής παιδείας (αναθεώρηση άρθρου 16
Συντάγματος).

Ρε αυτόν θα ψηφίσετε? ΑΥΤΟΝ? Όταν καταστραφεί ότι δωρεάν βοηθούσε τον απλό πολίτη να θυμάστε ότι ήσασταν συνένοχοι.

Το κομμάτι είναι από την ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΠΡΟΤΑΣΗ – 1η Δημόσια Διαβούλευση σελ 36.
συμφωνώ απολύτως ελεως δηλαδή για να καταπολεμησετε τον δικομματισμο θα ψηφίσετε έναν μανωλιο που έβαλε τα ρούχα του αλλιως.

Ο λόγος που θα ψηφιζα πασοκ (ή θα ψησιω αν αποφασισω και παω στο τελος της εκλογικης διαδικασίας) ειναι οτι πρότεινε συνασπισμό αριστερών κομμάτων.

Vassia! (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vassia!
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 360 μηνύματα.

H Vassia! έγραψε στις 21:36, 03-05-12:

http://trelogiannis.blogspot.com/201...post_1915.html

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 21:53, 03-05-12:

αν βγει τεταρτο πισω απο κκε πολυ του ειναι

θα ξεφουσκωσει
ειναι υπερβολικα νεο για να ριζωσει βαθυτερα

να πιασει κανα 4 % να μπει στη βουλη και να ειναι ευτυχισμενο..

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 22:03, 03-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αν βγει τεταρτο πισω απο κκε πολυ του ειναι

θα ξεφουσκωσει
ειναι υπερβολικα νεο για να ριζωσει βαθυτερα

να πιασει κανα 4 % να μπει στη βουλη και να ειναι ευτυχισμενο..
οι ανεξάρτητοι θα πιάσουν 9% οπως λέει ο τσάκος

Ρεπορτάζ: Πέτρος Κουσουλός - Παναγιώτης Βλαχουτσάκος

«Θηλιά» στο λαιμό του προέδρου της Νέας Δημοκρατίας, κ. Αντώνη Σαμαρά, «δένουν» οι… ακολασίες του παρελθόντος δυο σημαινόντων προσώπων της περιβόητης ιστορίας της «ομάδας των βιομηχάνων» που επανέρχεται στο προσκήνιο, μέσω δικαστικής απόφασης που αποκαλύπτει η zougla.gr.

Ο Ανδρέας Λεούδης

Πρωταγωνιστές της υπόθεσης είναι δυο κουμπάροι. Ο κ. Ανδρέας Λεούδης, πρώην γ.γ. της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας και κουμπάρος του πρώην πρωθυπουργού κ. Κώστα Καραμανλή και ο κ. Δημήτρης Πανοζάχος, πολιτευτής της Νέας Δημοκρατίας στην Α’ Θεσσαλονίκης, πρώην γ.γ. της Περιφέρειας Ηπείρου και κουμπάρος του κ. Λεούδη.

Στο επίκεντρο της δημοσιογραφικής έρευνας βρίσκεται, επίσης, και η εταιρεία «Ορθολογισμός- Οικονομικές και Αναπτυξιακές Εφαρμογές» της οποίας βασικοί μέτοχοι ήταν ο κ. Πανοζάχος και ο Κώστας Ταγγίρης. Η εν λόγω εταιρεία ειδικεύεται στη διαχείριση λογιστικών θεμάτων έτερων εταιρειών.

Ποιο είναι όμως το μείζον πολιτικό θέμα που εγείρεται παραμονές εκλογών και σε ποια «υπόγεια» δραστηριότητα εντοπίζεται η εμπλοκή των συγκεκριμένων προσώπων-κουμπάρων; Ας παρουσιάσουμε το ρεπορτάζ όπως ξετυλίγεται μέσω της υπ’ αριθ. 5606/2012 απόφασης που εκδόθηκε από το Πολυμελές Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης.

«Εθνικός λογιστής»
Η ανορθόδοξη επιχειρηματική επέκταση της δραστηριότητας της εταιρείας «Ορθολογισμός» άρχισε να παρατηρείται αμέσως μετά τις εκλογές του Μαρτίου του 2004, οπότε ο Κώστας Καραμανλής ανέλαβε τη διακυβέρνηση της χώρας.

Ο Δ. Πανοζάχος

Τότε ο κ. Ανδρέας Λεούδης (κουμπάρος του Κώστα Καραμανλή και του κύριου μετόχου της εταιρίας, Δημήτρη Πανοζάχου), τοποθετήθηκε στην θέση του Γενικού Γραμματέα της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, ενώ ο κ.Πανοζάχος τοποθετήθηκε στην θέση του Γενικού Γραμματέα της Περιφέρειας Ηπείρου. Λόγω του ασυμβίβαστου «παραιτήθηκε» από την εταιρεία μεταβιβάζοντας τις μετοχές στη σύζυγό του.

Το γεγονός αυτό, βέβαια, δεν εμπόδισε την εταιρεία «Ορθολογισμός» να παρουσιάσει δυσεξήγητη ανάπτυξη, αναλαμβάνοντας τα «λογιστικά» μιας σειράς κρατικών οργανισμών, μεταξύ των οποίων, Νοσοκομεία και Δ.Ε.Κ.Ο. Η εταιρεία συμφερόντων της οικογένειας Πανοζάχου, κουμπάρου του κ. Λεούδη, μετατράπηκε, ξαφνικά, σε «εθνικό λογιστή» της ευρύτερης περιοχής της Βορείου Ελλάδος και όχι μόνο.

Οι «αδιαφανείς» διαγωνισμοί
Ο τρόπος με τον οποίο η εταιρεία «Ορθολογισμός» κατάφερε να «διεισδύσει» στους κρατικούς οργανισμούς, οι οποίοι –κατά κύριο λόγο- έδρευαν σε Δήμους της Βορείου Ελλάδας και χρίστηκε ανάδοχος των περισσότερων έργων, αποκαλύφθηκε αρκετά χρόνια αργότερα. Στις 14 Ιουνίου 2010, μέσω εκτενούς (δισέλιδου) ρεπορτάζ που δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα «Θεσσαλονίκη», προκαλώντας θύελλα αντιδράσεων, αγωγών και μηνύσεων.

Το δημοσίευμα παρουσίασε τον τρόπο με τον οποίο τα μέλη της «ομάδας των βιομηχάνων» κατόρθωσε να μετατρέψει σε φέουδο μεγάλο μέρος του Κράτους, επισημαίνοντας ότι μέσω του «γαλάζιου δικτύου» που είχε στηθεί από τους «κουμπάρους» σε διοικήσεις Νοσοκομείων και Περιφερειών, ( ο κ. Πανοζάχος στην Ήπειρο, ο κ. Λεούδης στη Δυτική Μακεδονία και ο κ. Βόσδου στα Ιόνια Νησιά), η εταιρεία «Ορθολογισμός» κατάφερε να αναλάβει τα «λογιστικά» δεκάδων νοσοκομείων από τον Έβρο ως την Πελοπόννησο.

Το ρεπορτάζ της «Θεσσαλονίκης» κατέγραψε ότι η ανάδειξη της αναδόχου εταιρείας γινόταν μέσω ενός ανορθολογικού διαγωνισμού, ο οποίος προέκρινε όχι την οικονομικότερη προσφορά αλλά τη «συμφερότερη», η οποία προέκυπτε δια μέσου ενός πολύπλοκου αλγόριθμου. Το αποτέλεσμα ήταν να «οδηγηθούν» 34 Νοσοκομεία, Προνοιακά Ιδρύματα και Δ.Υ.Π.Ε. στην «αγκαλιά» του «Ορθολογισμού», εκτινάσσοντας τον ετήσιο τζίρο της επιχείρησης στο 1,5 εκ. ευρώ.

«Στους 'εκλεκτούς' πελάτες της εταιρίας περιλαμβάνονται 34 νοσοκομεία και Ιδρύματα, 41 δήμοι, 19 δημοτικές επιχειρήσεις, όλοι οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί των δήμων Θεσσαλονίκης και Ελευθερίου Κορδελιού, το δημοτικό βρεφοκομείο Θεσσαλονίκης 'Άγιος Στυλιανός', καθώς και αρκετές μεγάλες κρατικές επιχειρήσεις, ορισμένες εκ των οποίων είναι εισηγμένες στο χρηματιστήριο» ανέφερε το δημοσίευμα-κόλαφος.

Η «αντεπίθεση» των κουμπάρων και η δικαίωση

Το αποκαλυπτικό ρεπορτάζ της εφημερίδας που ουσιαστικά διείσδυσε στο δίκτυο της «γαλάζιας διαπλοκής», προκάλεσε την έντονη αντίδραση των εμπλεκόμενων προσώπων. Άπαντες θεώρησαν εαυτούς θιγμένους. Τόσο ο πολιτευτής κ. Πανοζάχος, όσο και ο κ. Λεούδης καθώς και η διοίκηση της εταιρείας «Ορθολογισμός». Προσέφυγαν στα αστικά δικαστήρια καταθέτοντας αγωγές αποζημίωσης. Η συγκεκριμένη κίνηση γύρισε όμως μπούμεραγκ, τελικά.

Το δικαστήριο απέρριψε ως απαράδεκτη την αγωγή της εταιρείας, ενώ επιδίκασε χρηματικό ποσό στον κ. Πανοζάχο. Η δικαστική κρίση στηρίχτηκε στο γεγονός ότι ο πολιτευτής είχε μεταβιβάσει το πακέτο των μετοχών στη σύζυγό του και ως εκ τούτου δεν γνώριζε τις δραστηριότητες της εταιρείας που διοικούσε μέχρι τις εκλογές του 2004. Αν η ιστορία τελείωνε κάπου εκεί ουδείς θα μπορούσε να ασχοληθεί τόσο έντονα με την «υπόθεση Πανοζάχου» καθώς οι όποιες ενστάσεις θα περιορίζονταν -κυρίως- στο ηθικό σκέλος του ζητήματος και κυρίως κατά πόσο γνώριζε ή δε γνώριζε για τις δραστηριότητες της εταιρείας της συζύγου του.

Ωστόσο, μια άλλη, νεότερη, απόφαση του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Θεσσαλονίκης η οποία εκδόθηκε πριν από λίγο καιρό και αποκαλύπτεται από τη zougla. gr δίνει διαστάσεις πολιτικού θρίλερ στην υποψηφιότητα του κουμπάρου του κ. Λεούδη, καθώς δέχεται ως αληθή όλα όσα εκτέθηκαν στο ρεπορτάζ της εφημερίδας «Θεσσαλονίκη».

Η εκδοθείσα απόφαση αφορά την αγωγή που κατέθεσε ο κ. Λεούδης εναντίον της εφημερίδας και δέχεται ως αληθή ότι:

Η εταιρεία «Ορθολογισμός» επεξέτεινε τη δραστηριότητά της και διεύρυνε ουσιωδώς το πελατολόγιό της μετά το 2004 ήτοι μετά την ανάληψη της διακυβέρνησης της χώρας από τη Νέα Δημοκρατία.

Στους κόλπους του κόμματος υπάρχει η αποκαλούμενη «ομάδα των βιομηχάνων» η οποία αποτελείται από στελέχη του κόμματος που στην πλειονότητά τους φοίτησαν στις αρχές της δεκαετίας του '80 στην Βιομηχανική Σχολή Θεσσαλονίκης και ήταν ενταγμένα στη ΔΑΠ. Τα μέλη της συγκεκριμένης ομάδας είχαν αναπτύξει ιδιαίτερους δεσμούς μεταξύ τους και συνδέονταν σε προσωπικό επίπεδο με τον Κώστα Καραμανλή, όντας σθεναροί υποστηρικτές του για την εκλογή του στην αρχηγία του κόμματος.

Μετά την ανάληψη της διακυβέρνησης της χώρας από το κόμμα της Νέας Δημοκρατίας τα μέλη κατέλαβαν στη συντριπτική πλειονότητά τους καίριες θέσεις στον κρατικό μηχανισμό.

Στην «ομάδα των βιομηχάνων» μετείχαν τόσο οι ιδρυτές και βασικοί μέτοχοι του «Ορθολογισμού», Δ. Πανοζάχος και Κ. Ταγγίρης όσο και ο Ανδρέας Λεούδης.

Τοποθετεί δηλαδή ευθέως τον πολιτευτή της Ν.Δ. στο «κάδρο» των πρωταγωνιστών της δυσώδους ιστορίας καθώς αποδομεί τον βασικό ισχυρισμό του κ. Πανοζάχου ότι «δεν ήξερε, δεν γνώριζε» επειδή είχε μεταβιβάσει τις μετοχές της εταιρείας στη σύζυγό του.

Αναφέρει χαρακτηριστικά η απόφαση: «Πρέπει να σημειωθεί ότι την ίδια περίοδο ο φίλος και κουμπάρος του Ανδρέα Λεούδη, Δημήτρης Πανοζάχος, ο οποίος τυπικά, λόγω ασυμβίβαστου με την ιδιότητά του ως γενικός γραμματέας της Περιφέρειας Ηπείρου δεν μετείχε στη διοίκηση της εταιρείας, εξακολουθούσε να είναι βασικός μέτοχος αυτής…».

Τα συμπεράσματα δικά σας…
ρεπορτάζ zougla.gr

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 22:10, 03-05-12:

Θα βγει πρώτο κόμμα έχει φανατίσει πάρα πολλούς ο Καμμένος, δεν αναγνωρίζω ούτε τους φίλους μου που πέρυσι θέλαμε να ψηφίσουμε ΚΚΕ.

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 22:13, 03-05-12:

Θα βγει πρώτο κόμμα έχει φανατίσει πάρα πολλούς ο Καμμένος, δεν αναγνωρίζω ούτε τους φίλους μου που πέρυσι θέλαμε να ψηφίσουμε ΚΚΕ.
μαν syriza ψηφισε μην κανεις το λαθος. ΚΚΕ και ΝΔ συγκυβέρνηση την ειδαμε και αλλοτε.............
οι φιλοι σου απλα ακουνε τους γονεις τους ..... πιστεύω γιατι απλά δεν ασχολούνται

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 22:18, 03-05-12:

μαν syriza ψηφισε μην κανεις το λαθος. ΚΚΕ και ΝΔ συγκυβέρνηση την ειδαμε και αλλοτε.............
οι φιλοι σου απλα ακουνε τους γονεις τους ..... πιστεύω γιατι απλά δεν ασχολούνται
ΕΠΑΜ θα ψηφίσω, είμαι υπέρ της εξόδου από την Ευρωζώνη. Το ΚΚΕ αυτήν την στιγμή δεν έχει ικανό ηγέτη, η Παπαρήγα ικανή να λέει μαλακίες είναι μόνο.

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 22:32, 03-05-12:

ΕΠΑΜ θα ψηφίσω, είμαι υπέρ της εξόδου από την Ευρωζώνη. Το ΚΚΕ αυτήν την στιγμή δεν έχει ικανό ηγέτη, η Παπαρήγα ικανή να λέει μαλακίες είναι μόνο.
Αν ανήκα στην ακροαριστερή αντιευρωπαική πτέρυγα του Διεθνισμού, θα ψήφιζα ΚΚΕ και όχι ΕΠΑΜ. Βρίσκω παράλογο κάποιος που είναι αριστερός διεθνιστής, αντιευρωπαιστής και μαρξιστής να μην ψηφίζει ΚΚΕ και να χαραμίσει την ψήφο του στο ΕΠΑΜ.

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,638 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 22:40, 03-05-12:

ΕΠΑΜ θα ψηφίσεις; Χωρίς παρεξήγηση, χαμένη ψήφος πραγματικά.

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:03, 03-05-12:

οι ανεξάρτητοι θα πιάσουν 9% οπως λέει ο τσάκος
καλα εδω ειμαστε

θα δουμε..

παμε παντως στοιχημα?

θα παει κατω απο 10 % πισω απο το κκε..
μην πω και πισω απο το συριζα..

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους