Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγορές από eBay

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jason93
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε στις 09:20, 25-07-10:

Γεια σας.Συμφέρει η αγορά κινητού από το εξωτερικό;Έχω βρει πχ.το xperia x10 unlocked στα 320? με μεταφορικά απ'το ebay.co.uk..Αξίζει λέτε ή θα έχω προβλήματα;Ευχαριστώ

Σημείωση Συντάκτου:Οι αναρτήσεις #1-6 έχουν προέλθει έπειτα απο συγχώνευση με το θέμα:" Αγορά κινητού από εξωτερικό"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 25-06-12 στις 21:35. Αιτία: Προσθήκη σημείωσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deviance
Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 09:28, 25-07-10:

Αξίζει απλά να προσέχεις από ποιον αγοράζεις μην πληρώσεις με Western Union, Money Gram etc θα συνιστούσα μόνο PayPal για να είσαι ασφαλείς σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jason93
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε στις 09:32, 25-07-10:

Ναι..έχω paypal.Thanks!

Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deviance
Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 09:40, 25-07-10:

Νp Επίσης τσέκαρε τα feedback που έχει ο seller για βαρβάτες αγορές θα συνιστούσα μόνο από TOP Sellers η high feedback σε ακριβά αντικείμενα

Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 872 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 12:59, 25-07-10:

Και αν γινετε προτιμησε απο ΕΕ γιατι δεν περνανε τελωνειο!! Η αν παρεις απο usa στειλε μαιλ στον πωλητη να στο πακεταρει αν γινετε ως gift!!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 22:28, 26-07-10:

Δε θα έχεις σέρβις στην Ελλάδα.

Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη babisgr
Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

O babisgr έγραψε στις 13:49, 30-03-12:

π.χ. θέλω να αγοράσω αυτό..

Τιμή+Αποστολή μου βγάζει 19,11ευρώ.. Αν το παραγγείλω δλδ και εφόσον είναι από χώρα ΕΕνωσης θα πληρώσω τα 19 ευρώ ή θα έχω και επιπλέον έξοδα; πχ courier; Ή είναι αυτό που γράφει;

Και κάτι ακόμα ποιός το φέρνει στο σπίτι σου;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:03, 30-03-12:

Πληρωνεις την τιμη που σου λεει! Εκτος και αν η διευθυνση παραλαβης ειναι σε νησι, οποτε πληρωνεις μερικα εξτρα μεταφορικα.
Το πιος θα σου το φερει ξαρτατε απο την εταιρια που θα διαλεξει ο αποστολεας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 14:09, 30-03-12:

Όπως πολύ σωστά είπε ο Κρόνος,πληρώνεις ότι σου λέει στην τιμή. Το κόστος του προιόντος ΣΥΝ τα έξοδα αποστολής που πάντα αναγράφονται στις αναρτήσεις των προιόντων.
Εγώ όσες φορές πήρα κάτι απo ebay μου ήρθανε με το ταχυδρομείο. Μου στείλανε χαρτάκι,πήγα στα κτήριο τους,περίμενα στην ουρά και όταν ήρθε η σειρά μου,το πήρα και έφυγα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

O babisgr έγραψε στις 14:14, 30-03-12:

Οκ ..με καλύψατε νομίζω..

Και κάτι ακόμα: Τα λεφτά από το λογαριασμό μου θα τα πάρει όταν κλείσουμε την συμφωνία και εγώ θα περιμένω να έρθει το προιόν; Πως γίνεται το θέμα;

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 14:18, 30-03-12:

Τα λεφτά απο τον λογαριασμό σου φεύγουν την ώρα που ολοκληρώνεις την αγορά.
Συνήθως όλοι οι πωλητές μετά απο 2-3 μέρες σου ταχυδρομούν το προιόν που παρηγγειλες.
Να κοιτάς και το rating του κάθε πωλητή,και άν δείς καμιά προσφορά too good to be real μάλλον είναι απάτη.
Και να προσέξεις να κάνει παραδόσεις στην Ελλάδα,γιατί μερικοί δεν κάνουν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 11:24, 15-06-12:

Επίσης αυτό με το χαρτάκι που κάνουν οι βαριεστημένοι ταχυδρόμοι να το καταγγείλετε. Είναι υποχρεωμένοι να τα κουβαλάνε και να προσπαθήσουν να τα παραδώσουν 2 φορές, για αυτό πληρώνονται. Τώρα όλοι το έχουν βρει και δεν χτυπάνε κουδούνια αλλά αφήνουν χαρτάκι και καλά "δεν σε βρήκα σπίτι, έλα πάρτο μόνος σου". Κι εμένα έτσι μου έκανε το ταχυδρόμος, τον παρακάλεσα ευγενικά μια, δύο, τρεις, δέκα, εκεί αυτός. Ε, παίρνω τον διευθυντή του και από τότε τα φέρνει κανονικά σπίτι το κοπρόσκυλο.

Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,041 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 12:39, 15-06-12:

Βασικά με το βάρος δεν έχει να κάνει αυτό? Φαντάσου 10 τύπους να 'χουν δέματα/μικρές κούτες την ίδια μέρα, πώς θα τα κουβαλήσει ο με το scooter?

Γιατί μικρά δεματάκια σε μέγεθος τετραδίου ας πούμε, σπίτι τα φέρνουν κανονικά.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:04, 15-06-12:

Βασικά οι τομείς που τους δίνουν καλύπτονται με τα πόδια περίπου σε 6 ώρες, οπότε με το scooter πιό γρήγορα, οπότε ας πάει πέρα-δώθε να τα μεταφέρει (δε λέμε να είναι μπαούλα) αφού χτυπήσει κουδούνι και βεβαιωθεί ότι κάποιος είναι σπίτι.
Αλλά εμένα μου άφηνε σημείωμα για ΟΛΑ τα συστημένα χωρίς καν να τα έχει ποτέ μαζί του. Επαιρνα άδειες, στηνόμουνα στην ουρά και το συστημένο ήταν...επιστολή από την ασφαλιστική ότι δεν πλήρωσα, διαφημιστικό για άλλες υπηρεσίες και τέτοια! Την στιγμή που κάποιος ήταν σπίτι ολη μέρα και κουδούνι δεν άκουσε.
Και δεν είναι off topic γιατί έχει μεγάλη σημασία αμα ψωνίζεις συχνά από το eBay.

Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

O babisgr έγραψε στις 23:09, 10-10-12:

Με τους τελωνειακούς δασμούς τί παίζει ρε μάγκες; Πχ για αυτό δε μπορώ να μάθω πόσα θα είναι τα τελωνειακά; Παίζουν ρόλο προφανώς και τα κιλά;

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:15, 10-10-12:

Τίποτα παιδί μου, αυτό σαν γράμμα έρχεται τι τελωνείο να πληρώσεις?

Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

O babisgr έγραψε στις 23:52, 10-10-12:

Τι εννοείς σαν γράμμα;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη babisgr : 11-10-12 στις 00:08.
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:04, 11-10-12:

Να ρωτησω κατι σχετικα με πωληση; Το μονο που χρειαζετε ειναι να εχω εναν λογαριασμο paypal, στον οποιο θα μεταφερθουν τα χρηματα σε περιπτωση που καποιος αγορασει το πρωΐον;
Απο την στιγμη που δεν υπαρχει ελληνικο e-bay, σε ποιας χωρας ειναι προτιμωτερο να το ανεβασω; Και τελος, τα περι μεταφορικων υπαρχουν fixαρισμενες επιλογες, η θα πρεπει να ψαξω πρωτα πια εταιρια θελω, που στελνει κλπ;

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 05:40, 11-10-12:

Tα μικρά μπιχλιμπίδια δεν ελέγχονται στο τελωνείο γιατί έρχονται σε φάκελο, όπως δηλαδή και τα γράμματα. Κρόνε, PayPal θέλεις μόνο αλλά να ξέρεις πως κρατάει προμήθεια και αυτό (εκτός από το eBay) οπότε θα πρέπει να προσαρμόσεις την τιμή. Εγώ χρησιμοποιώ το Αμερικάνικο eBay (που δεν έχει κόστος για listing αλλά συνήθως οι αγοραστές σου είναι από χώρα 3, δηλαδή όχι ΕΕ οπότε και σου κοστίζουν πολύ τα μεταφορικά). Στο Αγγλικό δεν είσαι υποχρεωμένος να πουλήσεις σε κάτοικο εκτός ΕΕ, όμως κοστίζει το listing και από όσο ξέρω δεν σου επιστρέφεται σε περίπτωση μη πώλησης. Θα πρέπει να δεις τον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ που υπάρχει online για να υπολογίσεις το κόστος (να ξέρεις πως τα ΕΛΤΑ είναι τα πιό φτηνά στην Ελλάδα) και επίσης έστω ένα γραμμάριο να είσαι πάνω από το όριο, πας στην επόμενη βαθμίδα (πχ έχεις δέμα 201γρ, πληρώνεις για 300).

Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

O babisgr έγραψε στις 10:48, 11-10-12:

Christinelle ευχαριστώ πολυ!
Αν όμως θες να παραγγείλεις πχ ένα λάπτοπ ή ξέρω-γω κάτι μεγάλο τέλος πάντων.. υπάρχει τρόπος να υπολογίσεις τα τελωνειακά;

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 15:14, 11-10-12:

Το κόστος του τελωνείου προκύπτει από πολλούς επιμέρους φόρους/δασμούς.
Πολύ γρήγορα και με επιφύλαξη, εκτός της αμοιβής του τελώνη, είναι το ΦΠΑ, φόρος αποθήκευσης (αν δεν το πάρεις την ίδια μέρα) και διάφοροι άλλοι δασμοί.
Να ξέρεις ότι στα τελωνεία έχουν λίστες με ονομαστικές αξίες προϊόντων, και όταν βρουν ένα λαπτοπ για παράδειγμα, βάζουν ότι τιμή λέει εκεί.
Κάπου τα έχω αναλυτικά. Αν τα βρω θα τα παραθέσω

Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

O babisgr έγραψε στις 20:34, 11-10-12:

Σε ευχαριστώ πολύ..
Ναι άμα το βρεις ανέβασέ το θα βοηθήσει και άλλους ...

Γενικά από ότι κατάλαβα ψάχνοντας για γνώμες άλλων μέσω forums κατάλαβα ότι ο τελωνειακός βάζει ότι του γουστάρει :S Και πως αν γενικά στέλνεις μικρά πράγματα δε σου βάζουν δασμούς... πχ ένα 50 κουτί cd..

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 23:53, 14-10-13:

Παιδιά είμαι,έτοιμος πριν την πρώτη αγορά μου . Όταν πάτησω buy μου βγάζει επιλογή να πληρώσω πληρώνω και μετά δε χρειάζεται να κάνω κάτι ; Καταλαβαίνω κάπως την πορεια του προϊόντος

Έχω εμπειρία από το ελληνικό Ricardo εκεί μέτα την αγορά μου βγάζει ένα Μαιλ επικοινωνίας και μιλώ με τον αγοραστή

στο eBay η διαδικασια ειναι αυτόματη ; Δε χρειάζεται να ασχολούμαι με τηλέφωνα Μαιλ και σαχλαμάρες

Προπληρωνω από ότι κατάλαβα τα λεφτά μου από το PayPal φεύγουν μετά την αποστολή του προϊόντος η πριν;

Μπορεί να αποφύγω κάπως το PayPal Kai να πληρώνω από την προπληρωμένη κάρτα κατευθείαν ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 15-10-13 στις 00:00.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,875 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 01:07, 15-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Παιδιά είμαι,έτοιμος πριν την πρώτη αγορά μου . Όταν πάτησω buy μου βγάζει επιλογή να πληρώσω πληρώνω και μετά δε χρειάζεται να κάνω κάτι ; Καταλαβαίνω κάπως την πορεια του προϊόντος

Έχω εμπειρία από το ελληνικό Ricardo εκεί μέτα την αγορά μου βγάζει ένα Μαιλ επικοινωνίας και μιλώ με τον αγοραστή

στο eBay η διαδικασια ειναι αυτόματη ; Δε χρειάζεται να ασχολούμαι με τηλέφωνα Μαιλ και σαχλαμάρες

Προπληρωνω από ότι κατάλαβα τα λεφτά μου από το PayPal φεύγουν μετά την αποστολή του προϊόντος η πριν;

Μπορεί να αποφύγω κάπως το PayPal Kai να πληρώνω από την προπληρωμένη κάρτα κατευθείαν ;
Στο eBay οταν αγορασεις κατι δν ερχεσαι σε επαφη με τον πωλητη. Πληρωνεις, το στελνει και τελειωσες. Σου βγαζει και estimated delivery date. Συνηθως με μερικες μερες περιθωριο. Απο το eBay UK που ψωνιζω εγω συνηθως ερχονται μετα απο μια βδομαδα.

Το PayPal ειναι ο καλυτερος τροπος γιατι δν φαινεται κανενα στοιχειο καρτας/λογαριασμου. Μπορεις νομιζω στο PayPal να προσθεσεις την προπληρωμενη αλλα δν ειμαι και σιγουρος γιατι δν εχω prepaid. Αν η prepaid ειναι Visa νομιζω την δεχεται το PayPal. Παντως αυτες οι καρτες δν συμφερουν καθως καθε φορα που βαζεις λεφτα εχει προμηθεια. Aν δν θες για Χ λογο να κανεις λογαριασμο στο PayPal μπορεις απλα να βαλεις τα στοιχεια της καρτας για να γινει η πληρωμη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 06:26, 15-10-13:

Εχω προβλημα με την ενεργοποιηση του paypal. Εχω την προπληρωμενη απο την τραπεζα κυπρου. Moυ πηρε 1,5 ευρω το paypal για να γινει η πιστοποιηση και ενω μου βγαζει το 1,5 ευρω στις εκρεμμεις συναλλαγες δε μου το βγαζει ως νεα συνναλλαγη ωστε να δω το description (στο Onlinecards) ωστε να παρω το 4ψηφιο κωδικο που ζητα.
δεν μου ερχεται μηνιαια κινηση και εχω κολλημα.
Αν ξερει καποιος αν θα μπροοσυσα να κανω την αγορα μου κατευθειαν απο την προπληρωμενη θα του ημουν υποχρεως. Θα παω σημερα στην τραπεζα να δω αν μπορουν να μου το δωσουν απο εκει.

Στο payments στην αγγελια method μου βγαζει αυτη την εικονα τι σημαινει αυτο;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 15-10-13 στις 06:32.
Παράθεση

Gareth (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gareth
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 347 μηνύματα.

O Gareth Winter Is Coming έγραψε στις 09:18, 15-10-13:

Καταρχήν paypal. Ποια είναι η δουλειά του;

Αυτό που κάνει το paypal είναι ότι κάθε φορά που αγοράζουμε μέσω internet αντί να γράφουμε τα νούμερα της πιστωτικής μας γράφουμε το email μας και τον κωδικό που έχουμε δώσει στο paypal. Έτσι εξασφαλίζουμε ότι ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα (νούμερα κάρτας και τα σχετικά) δεν θα φτάσουν ποτέ σε κάποιον χρήστη, πωλητή, απατεώνα ο οποίος έχει κακόβουλες προθέσεις.

Μας προφυλάσει δηλαδή από το να δουν οι άλλοι τα στοιχεία της κάρτας μας και έτσι να μπορούν να μας χρεώσουν αγοράζοντας π.χ. μέσω internet.

Η ανάγκη για το paypal δημιουργήθηκε παράλληλα με την δημιουργία του ebay αφού πλέον θα μπορούσε ο καθένας να πουλήσει οτιδήποτε.

Στην αρχή είχε αρκετά προβλήματα τα οποία όμως όλα είναι παρελθόν και πλέον οι περισσότεροι πωλητές στο ebay (και σε eshops) δέχονται paypal και μόνο paypal για την μεταφορά χρημάτων.

Για να κάνεις αγορές μέσω paypal θα πρέπει να έχεις συνδέσει στον λογαριασμό του paypal που έχεις δημιουργήσει έναν λογαριασμό τραπέζης, μια πιστωτική, ή στην περίπτωση μας μια προπληρωμένη - πιστωτική (φέρει το λογότυπο VISA).

Πώς γίνεται αυτό;

Αφού γράψεις τα στοιχεία της κάρτας σου στην κατάλληλη σελίδα του paypal στην συνέχεια το paypal θα σε χρεώσει 1,5? στην κάρτα σου. Αυτό σημαίνει πως εσύ θα πρέπει ήδη να έχεις τοποθετήσει ένα μικρό ποσό στην κάρτα σου ώστε να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Η χρέωση αυτή θα φανεί μετά από 3-4 μέρες.

Όπως και σε κάθε συναλλαγή στο internet η χρέωση αυτή θα έχει μια ονομασία. Στην ονομασία λοιπόν θα υπάρχει ένα νούμερο το οποίο θα πρέπει να πληκτρολογήσεις στο paypal έτσι ώστε να ολοκληρωθεί η διαδικασίας σύνδεσης της κάρτας σου με το paypal. Ας πούμε ότι είναι κάτι σαν να επαληθεύεις το email ενός χρήστη που θέλει να κάνει register στο mybike, μόνο που στην περίπτωση μας επαληθεύεις ότι όντως είσαι ο χρήστης στον οποίο ανήκει η κάρτα.

Πώς θα δεις την ονομασία της χρέωσης; Υπάρχουν 3 τρόποι:

1ον: Περιμένεις να έρθει με το ταχυδρομείο στο σπίτι σου ο λογαριασμός της κάρτας σου μέσα στον οποίον φαίνονται οι χρεώσεις και λοιπές πληροφορίες. Αυτός είναι ο αργός τρόπος.

2ον: Παίρνεις τηλέφωνο την τράπεζα σου ή κάνεις μια επίσκεψη και ζητάς να σου πούνε το όνομα της αγοράς (το οποίο περιέχει και το κωδικό νούμερο). Αυτός ο τρόπος δεν ξέρω αν λειτουργεί σε όλες τις τράπεζες. Δεν ξέρω δηλαδή αν μπορούν να σου δώσουν αυτά τα στοιχεία μέσω τηλεφώνου ή επίσκεψης.

και 3ον: Εάν έχεις ήδη e-banking κάνεις log in και βλέπεις τις κινήσεις της κάρτας σου. Αυτός είναι ο πιο εύκολος και γρήγορος τρόπος και προσωπικά αυτόν χρησιμοποίησα. Η χρέωση φάνηκε μετά από 3 μέρες

Αφού λοιπόν έχεις τον κωδικό (φαντάσου ότι στην κάρτα σου η χρέωση θα φαίνεται κάπως έτσι "paypal-29221" και εσένα σε ενδιαφέρει αυτό το 29221) πηγαίνεις για άλλη μια φορά στον λογαριασμό paypal, τον πληκτρολογείς και πλέον η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί.

Από εδώ και πέρα τα πράγματα είναι πολύ εύκολα. Κάθε φορά που θα κάνεις μια αγορά μέσω paypal απλά θα γράφεις το email σου και τον κωδικό τον οποίον έχεις ορίσει (φρόντισε να είναι λίγο ζόρικος) και η χρέωση θα μεταφέρετε αυτόματα στην κάρτα σου. Για αυτό φρόντισε το ποσό να υπάρχει ήδη μέσα στην κάρτα.

Εγώ θα πρότεινα να μείνεις στην τράπεζα την οποία είσαι και να βγάλεις εκεί μια prepaid καθώς και λογαριασμό e-banking έτσι ώστε να μπορείς με ένα κλικ να μεταφέρεις λεφτά από έναν λογαριασμό στην prepaid και να βλέπεις τις συναλλαγές σου και τα σχετικά.
Το βρήκα από μια ιστοσελίδα..Ελπίζω να σε βοηθήσει.

Πηγή

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nefeli Graf : 16-10-13 στις 13:57. Αιτία: Προσθήκη πηγής.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,875 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 20:45, 15-10-13:

Εχω προβλημα με την ενεργοποιηση του paypal. Εχω την προπληρωμενη απο την τραπεζα κυπρου. Moυ πηρε 1,5 ευρω το paypal για να γινει η πιστοποιηση και ενω μου βγαζει το 1,5 ευρω στις εκρεμμεις συναλλαγες δε μου το βγαζει ως νεα συνναλλαγη ωστε να δω το description (στο Onlinecards) ωστε να παρω το 4ψηφιο κωδικο που ζητα.
δεν μου ερχεται μηνιαια κινηση και εχω κολλημα.
Αν ξερει καποιος αν θα μπροοσυσα να κανω την αγορα μου κατευθειαν απο την προπληρωμενη θα του ημουν υποχρεως. Θα παω σημερα στην τραπεζα να δω αν μπορουν να μου το δωσουν απο εκει.

Στο payments στην αγγελια method μου βγαζει αυτη την εικονα τι σημαινει αυτο;
Φυσικα και μπορεις να κανεις απευθειας την συναλλαγη χωρις PayPal εκτος αν εχει ορισει διαφορετικα ο πωλητης που δν το νομιζω. Παντως το προβλημα που εχεις το ειχα κι εγω με πιστωτικη της Πειραιως και βασικα δν εχω τσεκαρει αν λυθηκε...

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:27, 16-10-13:

Oλα καλα με την ενεργοποιηση

στην αγορα γραφει αυτο
One or more of the items below can't be purchased because the seller has not specified postage costs to the location selected.

Please change your address or go to basket to request a total from the seller.

τι κανουμε :d

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 16-10-13 στις 20:30.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 20:31, 16-10-13:

Oλα καλα με την ενεργοποιηση

στην αγορα γραφει αυτο
One or more of the items below can't be purchased because the seller has not specified postage costs to the location selected.

Please change your address or go to Basket to request a total from the seller.

τι κανουμε :d
Βασικα ο πωλητης στελνει Ελλαδα?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:37, 16-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Βασικα ο πωλητης στελνει Ελλαδα?
βασικα οχι

αλλα δε το ηξερα
πως το βλεπουμε αν καποιος στελνει Ελλαδα η οχι πριν την αγορα
τωρα cancel πως θα κανω
του εστειλα μαιλ αλλα δε νομιζω να γινει κατι

πως μπορω να το ακυρωσω;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 16-10-13 στις 20:53.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 09:35, 17-10-13:

βασικα οχι

αλλα δε το ηξερα
πως το βλεπουμε αν καποιος στελνει Ελλαδα η οχι πριν την αγορα
τωρα cancel πως θα κανω
του εστειλα μαιλ αλλα δε νομιζω να γινει κατι

πως μπορω να το ακυρωσω;
Αμα εχεις κανει login και εχεις κανει μια αγορα ωστε να φαινεται η διευθυνση σου στο βγαζει αυτοματα οταν ανοιξεις καποιο προιον

Ο πωλητης πως θα το στειλει αφου δν στελνει Ελλαδα

Λογικα θα στο ακυρωσει αυτος. Αλλα καλα εκανες και εστειλες mail

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:57, 17-10-13:

με ποια κουριερ εταιριες τα στελνουν στην ελλαδα..?
ειμαι επαρχια χωριο,και ολα δυσκολεονται να με βρουνε..

ειναι ασφαλες το πειπαλ?δηλαδη δεν χανεται τιποτα?
αν θελεις να επιστρεψεις το προιον τι γινεται?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 17-10-13 στις 12:04.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 15:27, 17-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
με ποια κουριερ εταιριες τα στελνουν στην ελλαδα..?
ειμαι επαρχια χωριο,και ολα δυσκολεονται να με βρουνε..

ειναι ασφαλες το πειπαλ?δηλαδη δεν χανεται τιποτα?
αν θελεις να επιστρεψεις το προιον τι γινεται?
1) Για κουριερ δν ξερω γιατι διαλεγω ταχυδρομειο
2) Το PayPal ειναι ο ασφαλεστερος τροπος να πληρωσεις, δν φαινεται η καρτα σου.
3) Το eBay εχει πολιτικη επιστροφης προιοντων (και χρηματων) νομιζω εντος μιας εβδομαδας

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 19:42, 17-10-13:

τα στελνεις μεσω ταχυδρομιου σε συγκεκριμενη διευθυνση?

δεν εχω παραγειλει ποτε απο εξω και μου ειναι ξενο καπως
και πώς σου γυριζει τα λεφτα?τα βαζει πισω στην καρτα?
με αντικαταβολη δεν γινεται?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:33, 17-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Αμα εχεις κανει login και εχεις κανει μια αγορα ωστε να φαινεται η διευθυνση σου στο βγαζει αυτοματα οταν ανοιξεις καποιο προιον

Ο πωλητης πως θα το στειλει αφου δν στελνει Ελλαδα

Λογικα θα στο ακυρωσει αυτος. Αλλα καλα εκανες και εστειλες mail
τελικα στελνει Ελλαδα (ελεγε may not)....

εκανα την αγορα και περιμενω το προιον
ευχαριστω

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 22:15, 17-10-13:

τα στελνεις μεσω ταχυδρομιου σε συγκεκριμενη διευθυνση?

δεν εχω παραγειλει ποτε απο εξω και μου ειναι ξενο καπως
και πώς σου γυριζει τα λεφτα?τα βαζει πισω στην καρτα?
με αντικαταβολη δεν γινεται?
Οταν παραγγελνω κατι, διαλεγω να ερθει με ταχυδρομειο γιατι ειναι το πιο οικονομικο. Το κουριερ ειναι πιο ακριβο.

Σου επιστρεφει τα λεφτα απο εκει που τα πηρε, ειτε αυτο ειναι πιστωτικη, ειτε λογαρισμος. Αν πληρωσες με PayPal στα βαζει εκει.

Μα ειναι δυνατον να μιλαμε για αντικαταβολη? Στο eBay μπορεις να αγορασεις κατι απο το Χονγκ Κονγκ ή την Καλιφορνια. Ειναι δυνατον να γινονταν οι πληρωμες με αντικαταβολη? Δεν ειναι ΕΛΤΑ. Σε ολο τον κοσμο οι συναλλαγες γινονται με καρτες, μην τις φοβαστε, σε λιγο καιρο μπορει να ειναι και ο μοναδικος τροπος που θα χρησιμοποιουμε για τις καθημερινες συναλλαγες.

Παράθεση

Balthazor

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Balthazor
Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε στις 10:47, 18-10-13:

Καλημέρα! Σας παρακαλώ θα ήθελα όποιος γνωρίζει κάτι επί του θέματος να με βοηθήσει γιατί νιώθω χαμένος!
Παρήγγειλα κάτι από την Αγγλία. Έχω tracking number. Στέλνω email στα ΕΛΤΑ και μου απαντούν το εξής!!
''Τα συστημένα ταχυδρομικά αντικείμενα τα οποία έχουν ως προορισμό την Ελλάδα και έχουν κατατεθεί στην Μεγάλη Βρετανία μετά τις 07.09.2013 δεν επιδίδονται από τα Ελληνικά Ταχυδρομεία.
Για περισσότερες πληροφορίες ο αποστολέας ή ο παραλήπτης μπορεί να απευθυνθεί στην ταχυδρομική υπηρεσία της χώρας καταγωγής του ταχυδρομικού αντικειμένου.''

Αν δεν έρχονται μέσω ΕΛΤΑ, τότε με ποιον??? Έχει κάποιος πείρα??

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Balthazor : 18-10-13 στις 22:08.
Παράθεση

Balthazor

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Balthazor
Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε στις 12:50, 18-10-13:

Τελικά το βρήκα, θα έρχονται από εδώ και στο εξής μέσω ACS και μεσολαβητής (όπου κάνεις και tracking) είναι η GLS.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:24, 19-10-13:

το ebay gr uk κλπ διαφερουν στα προιοντα?

και η κοινη απορια,,τα μεταφορικα πόσο πάνε συνηθως απο ευρωπη πχ αγγλια σε ελλαδα?
απο αθηνα πχ μπορει να ειναι και 10 ευρω..

αξιζουν τα μεταφορικα σε παραπλησιες τιμες ή προτιμας να παρειςα πο ντοπια μαγαζια eshop πχ και να στο φερει εδω κοντα?

εξακολουθω να ειμαι δυσπιστος στις εξαποστασεως αγορες..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 19-10-13 στις 18:40.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 18:43, 19-10-13:

και η κοινη απορια,,τα μεταφορικα πόσο πάνε συνηθως απο ευρωπη πχ αγγλια σε ελλαδα?

αξιζουν τα μεταφορικα σε παραπλησιες τιμες ή προτιμας να παρειςα πο ντοπια μαγαζια eshop πχ και να στο φερει εδω κοντα?

αξιζει και εγω ετσι ημουν σαν εσενα φοβομουν την προκαταβολη
ομως ο μονος τροπος για να πειστεις για κατι ειναι να το δοκιμασεις πρωτα. Το ebay εχει μια πολυ μεγαλη ποικιλια προιοντων σε πολυ καλες τιμες που δε θα βρεις σε πολλα eshops.
Δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις τπτ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 19-10-13 στις 18:48.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:55, 19-10-13:

αλλα ειδα οτι πρεπει να βαλεις την καρτα σου για εγγραφη οταν εχεις τσαμπα μαιλ..υποθετω θα ειναι οκ

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 18:58, 19-10-13:

αλλα ειδα οτι πρεπει να βαλεις την καρτα σου για εγγραφη οταν εχεις τσαμπα μαιλ..υποθετω θα ειναι οκ
Γράφεται απλά με Mail

Η διαδικασία ειναι αυτόματη εγώ απλά ενεργοποίησα το PayPal μου και το σύνδεσα στο λογαριασμό μου στο eBay με χρέωσε τόσα όσα έλεγε η αγγελία και 3 δολάρια επιπλέον για έξοδα αποστολής. Περιμένω το προϊόν σε λίγες μέρες αν δε μου σταλθει δε ξέρω τι θα κάνω μάλλον θα κλεγομαι στο πάρον θέμα στους έμπειρους ώστε να πάρω τα χρήματα μου πίσω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 19-10-13 στις 19:02.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:05, 19-10-13:

μονο 3 δολαρια αποστολη?τοσο ουτε απο αθηνα δεν χρεωνουν..
γιατι τοσο λιγα
και οι κουφες αποριες συνεχιζουν,αποδειξη αγορας πώς παιρνεις για να λειτουργει καιη εγγυηση?απλα το ζητας απο την τραπεζα σου?

Παράθεση

Gareth (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 347 μηνύματα.

O Gareth Winter Is Coming έγραψε στις 19:13, 19-10-13:

Γράφεται απλά με Mail

Η διαδικασία ειναι αυτόματη εγώ απλά ενεργοποίησα το PayPal μου και το σύνδεσα στο λογαριασμό μου στο eBay με χρέωσε τόσα όσα έλεγε η αγγελία και 3 δολάρια επιπλέον για έξοδα αποστολής. Περιμένω το προϊόν σε λίγες μέρες αν δε μου σταλθει δε ξέρω τι θα κάνω μάλλον θα κλεγομαι στο πάρον θέμα στους έμπειρους ώστε να πάρω τα χρήματα μου πίσω
Πόσες μέρες το περιμένεις..?
Εάν έχει αργήσει αρκετές μέρες ...>15 μέρες...στείλε μήνυμα στο seller και εάν δεν σου απαντήσει ή σου δώσει καμία περίεργη απάντηση μπορείς να ανοίξεις case στο ebay με την αιτιολογία ότι δεν έχεις λάβει ακόμα το προιόν..ώστε να πάρεις να λεφτά σου πίσω μέσω paypal.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 19:15, 19-10-13:

μονο 3 δολαρια αποστολη?τοσο ουτε απο αθηνα δεν χρεωνουν..
γιατι τοσο λιγα
και οι κουφες αποριες συνεχιζουν,αποδειξη αγορας πώς παιρνεις για να λειτουργει καιη εγγυηση?απλα το ζητας απο την τραπεζα σου?
μπορεί να ήταν και 3 λίρες Αγγλίας
Δε ξέρω γιατί ήταν τόσο φτηνά
Δεν έχω παραλάβει ακόμα προϊόν και δε ξέρω για απόδειξη

Παράθεση

Gareth (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O Gareth Winter Is Coming έγραψε στις 19:17, 19-10-13:

Απλά το ebay.co.uk έχει πολύ μεγαλύτερη γκάμα και πλήθος προιόντων από το ebay.gr.
Εγώ το ebay.co.uk χρησιμοποιώ και είναι μια χαρά.

Μην ανησυχείς ...ότι θα σε κλέψουν..απλά να προτιμάς sellers που έχουν πολλές θετικές αξιολογίσεις.(>99%).
Εγώ από τέτοιους sellers αγοράζω και ποτέ δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 21:31, 19-10-13:

Δεν υπαρχει ebay.gr, ειναι απλα μια μεταφρασμενη ιστοσελιδα που κυριως εχει προιοντα του eBay UK. eBay εχουν οι: Αυστραλια, Ηνωμενο Βασιλειο, Ηνωμενες Πολιτειες, Βελγιο, Καναδας, Γερμανια, Γαλλια, Ιταλια, Ολλανδια, Ιρλανδια, Σουηδια, Ελβετια, Ισπανια, Πολωνια, Χονγκ Κονγκ, Ινδια, Μαλαισια, Νεα Ζηλανδια, Φιλιπιννες, Σιγκαπουρη και η Νοτια Κορεα.

Δυστυχως η Ελλαδα δν εχει ακομα δικια της αγορα που σημαινει οτι ειναι πολυ δυσκολες οι πωλησεις προιοντων. Τωρα για αγορες εγω προτιμω το ebay UK ενω μπορει να βρεις αρκετα και στο ebay DE απλα πολλοι πωλητες δν στελνουν Ελλαδα. Απο Αμερικη υπαρχει παντα η πιθανοτητα να στο κρατησουν τελωνειο...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:56, 21-10-13:

ebay UK ενω μπορει να βρεις αρκετα και στο ebay DE απλα πολλοι πωλητες δν στελνουν Ελλαδα. Απο Αμερικη υπαρχει παντα η πιθανοτητα να στο κρατησουν τελωνειο...
α,,χρησιμο
ποσο πανε τα μεταφορικα συνηθως απο αγγλια ελλαδα? για 2 κιλα πραμα πχ ενα λαπτοπ..χοντρικα?

Παράθεση

Gareth (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O Gareth Winter Is Coming έγραψε στις 12:39, 21-10-13:

α,,χρησιμο
ποσο πανε τα μεταφορικα συνηθως απο αγγλια ελλαδα? για 2 κιλα πραμα πχ ενα λαπτοπ..χοντρικα?
Eπειδή στην Αγγλία χρησιμοποιούν το Royal Mail ως ταχυδρομική υπηρεσία..τσέκαρε για τιμές εδώ..http://www.royalmail.com/personal/sending-mail

Συνήθως είναι στις 27-30 GBP..αλλά μην ξαφνιαστείς αν δεις και με 40..

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 14:10, 21-10-13:

Και £30 να πανε τα μεταφορικα ειναι €35. Βαλε και την προμηθεια μετατροπης νομισματος, που σε ενα ποσο ας πουμε £400 θα ειναι υπολογισιμη, οποτε πιστευω συμφερει μονο αν η τιμη ειναι πολυ χαμηλη. Πλεον στην Ελλαδα παιρνεις λαπτοπ με 350€...

Τωρα δν ξερω τι θα ισχυει με τον Καναδα που υπεγραψε συνθηκη με την ΕΕ για ελευθερο εμποριο, δν το εχω ψαξει αλλα μπορει οτι παιρνουμε απο εκει να μην εχει τελωνειο. Απο εκει αξιζουν περισσοτερο αγορες ηλεκτρονικων σε σχεση με τη Βρετανια...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους