Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,050 μέλη και 2,411,989 μηνύματα σε 75,408 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 610 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγορές από eBay

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε: στις 09:20, 25-07-10:

Γεια σας.Συμφέρει η αγορά κινητού από το εξωτερικό;Έχω βρει πχ.το xperia x10 unlocked στα 320? με μεταφορικά απ'το ebay.co.uk..Αξίζει λέτε ή θα έχω προβλήματα;Ευχαριστώ

Σημείωση Συντάκτου:Οι αναρτήσεις #1-6 έχουν προέλθει έπειτα απο συγχώνευση με το θέμα:" Αγορά κινητού από εξωτερικό"
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 25-06-12 στις 21:35. Αιτία: Προσθήκη σημείωσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε: στις 09:28, 25-07-10:

Αξίζει απλά να προσέχεις από ποιον αγοράζεις μην πληρώσεις με Western Union, Money Gram etc θα συνιστούσα μόνο PayPal για να είσαι ασφαλείς σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε: στις 09:32, 25-07-10:

Ναι..έχω paypal.Thanks!
Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε: στις 09:40, 25-07-10:

Νp Επίσης τσέκαρε τα feedback που έχει ο seller για βαρβάτες αγορές θα συνιστούσα μόνο από TOP Sellers η high feedback σε ακριβά αντικείμενα
Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 860 μηνύματα.

O Morelo έγραψε: στις 12:59, 25-07-10:

Και αν γινετε προτιμησε απο ΕΕ γιατι δεν περνανε τελωνειο!! Η αν παρεις απο usa στειλε μαιλ στον πωλητη να στο πακεταρει αν γινετε ως gift!!
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,259 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 22:28, 26-07-10:

Δε θα έχεις σέρβις στην Ελλάδα.
Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

O babisgr έγραψε: στις 13:49, 30-03-12:

π.χ. θέλω να αγοράσω αυτό..

Τιμή+Αποστολή μου βγάζει 19,11ευρώ.. Αν το παραγγείλω δλδ και εφόσον είναι από χώρα ΕΕνωσης θα πληρώσω τα 19 ευρώ ή θα έχω και επιπλέον έξοδα; πχ courier; Ή είναι αυτό που γράφει;

Και κάτι ακόμα ποιός το φέρνει στο σπίτι σου;
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,504 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 14:03, 30-03-12:

Πληρωνεις την τιμη που σου λεει! Εκτος και αν η διευθυνση παραλαβης ειναι σε νησι, οποτε πληρωνεις μερικα εξτρα μεταφορικα.
Το πιος θα σου το φερει ξαρτατε απο την εταιρια που θα διαλεξει ο αποστολεας.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,682 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε: στις 14:09, 30-03-12:

Όπως πολύ σωστά είπε ο Κρόνος,πληρώνεις ότι σου λέει στην τιμή. Το κόστος του προιόντος ΣΥΝ τα έξοδα αποστολής που πάντα αναγράφονται στις αναρτήσεις των προιόντων.
Εγώ όσες φορές πήρα κάτι απo ebay μου ήρθανε με το ταχυδρομείο. Μου στείλανε χαρτάκι,πήγα στα κτήριο τους,περίμενα στην ουρά και όταν ήρθε η σειρά μου,το πήρα και έφυγα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

O babisgr έγραψε: στις 14:14, 30-03-12:

Οκ ..με καλύψατε νομίζω..

Και κάτι ακόμα: Τα λεφτά από το λογαριασμό μου θα τα πάρει όταν κλείσουμε την συμφωνία και εγώ θα περιμένω να έρθει το προιόν; Πως γίνεται το θέμα;
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,682 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε: στις 14:18, 30-03-12:

Τα λεφτά απο τον λογαριασμό σου φεύγουν την ώρα που ολοκληρώνεις την αγορά.
Συνήθως όλοι οι πωλητές μετά απο 2-3 μέρες σου ταχυδρομούν το προιόν που παρηγγειλες.
Να κοιτάς και το rating του κάθε πωλητή,και άν δείς καμιά προσφορά too good to be real μάλλον είναι απάτη.
Και να προσέξεις να κάνει παραδόσεις στην Ελλάδα,γιατί μερικοί δεν κάνουν.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,792 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 11:24, 15-06-12:

Επίσης αυτό με το χαρτάκι που κάνουν οι βαριεστημένοι ταχυδρόμοι να το καταγγείλετε. Είναι υποχρεωμένοι να τα κουβαλάνε και να προσπαθήσουν να τα παραδώσουν 2 φορές, για αυτό πληρώνονται. Τώρα όλοι το έχουν βρει και δεν χτυπάνε κουδούνια αλλά αφήνουν χαρτάκι και καλά "δεν σε βρήκα σπίτι, έλα πάρτο μόνος σου". Κι εμένα έτσι μου έκανε το ταχυδρόμος, τον παρακάλεσα ευγενικά μια, δύο, τρεις, δέκα, εκεί αυτός. Ε, παίρνω τον διευθυντή του και από τότε τα φέρνει κανονικά σπίτι το κοπρόσκυλο.
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε: στις 12:39, 15-06-12:

Βασικά με το βάρος δεν έχει να κάνει αυτό? Φαντάσου 10 τύπους να 'χουν δέματα/μικρές κούτες την ίδια μέρα, πώς θα τα κουβαλήσει ο με το scooter?

Γιατί μικρά δεματάκια σε μέγεθος τετραδίου ας πούμε, σπίτι τα φέρνουν κανονικά.
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,792 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 13:04, 15-06-12:

Βασικά οι τομείς που τους δίνουν καλύπτονται με τα πόδια περίπου σε 6 ώρες, οπότε με το scooter πιό γρήγορα, οπότε ας πάει πέρα-δώθε να τα μεταφέρει (δε λέμε να είναι μπαούλα) αφού χτυπήσει κουδούνι και βεβαιωθεί ότι κάποιος είναι σπίτι.
Αλλά εμένα μου άφηνε σημείωμα για ΟΛΑ τα συστημένα χωρίς καν να τα έχει ποτέ μαζί του. Επαιρνα άδειες, στηνόμουνα στην ουρά και το συστημένο ήταν...επιστολή από την ασφαλιστική ότι δεν πλήρωσα, διαφημιστικό για άλλες υπηρεσίες και τέτοια! Την στιγμή που κάποιος ήταν σπίτι ολη μέρα και κουδούνι δεν άκουσε.
Και δεν είναι off topic γιατί έχει μεγάλη σημασία αμα ψωνίζεις συχνά από το eBay.
Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

O babisgr έγραψε: στις 23:09, 10-10-12:

Με τους τελωνειακούς δασμούς τί παίζει ρε μάγκες; Πχ για αυτό δε μπορώ να μάθω πόσα θα είναι τα τελωνειακά; Παίζουν ρόλο προφανώς και τα κιλά;
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 23:15, 10-10-12:

Τίποτα παιδί μου, αυτό σαν γράμμα έρχεται τι τελωνείο να πληρώσεις?
Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

O babisgr έγραψε: στις 23:52, 10-10-12:

Τι εννοείς σαν γράμμα;;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη babisgr : 11-10-12 στις 00:08.
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,504 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 01:04, 11-10-12:

Να ρωτησω κατι σχετικα με πωληση; Το μονο που χρειαζετε ειναι να εχω εναν λογαριασμο paypal, στον οποιο θα μεταφερθουν τα χρηματα σε περιπτωση που καποιος αγορασει το πρωΐον;
Απο την στιγμη που δεν υπαρχει ελληνικο e-bay, σε ποιας χωρας ειναι προτιμωτερο να το ανεβασω; Και τελος, τα περι μεταφορικων υπαρχουν fixαρισμενες επιλογες, η θα πρεπει να ψαξω πρωτα πια εταιρια θελω, που στελνει κλπ;
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 05:40, 11-10-12:

Tα μικρά μπιχλιμπίδια δεν ελέγχονται στο τελωνείο γιατί έρχονται σε φάκελο, όπως δηλαδή και τα γράμματα. Κρόνε, PayPal θέλεις μόνο αλλά να ξέρεις πως κρατάει προμήθεια και αυτό (εκτός από το eBay) οπότε θα πρέπει να προσαρμόσεις την τιμή. Εγώ χρησιμοποιώ το Αμερικάνικο eBay (που δεν έχει κόστος για listing αλλά συνήθως οι αγοραστές σου είναι από χώρα 3, δηλαδή όχι ΕΕ οπότε και σου κοστίζουν πολύ τα μεταφορικά). Στο Αγγλικό δεν είσαι υποχρεωμένος να πουλήσεις σε κάτοικο εκτός ΕΕ, όμως κοστίζει το listing και από όσο ξέρω δεν σου επιστρέφεται σε περίπτωση μη πώλησης. Θα πρέπει να δεις τον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ που υπάρχει online για να υπολογίσεις το κόστος (να ξέρεις πως τα ΕΛΤΑ είναι τα πιό φτηνά στην Ελλάδα) και επίσης έστω ένα γραμμάριο να είσαι πάνω από το όριο, πας στην επόμενη βαθμίδα (πχ έχεις δέμα 201γρ, πληρώνεις για 300).
Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

O babisgr έγραψε: στις 10:48, 11-10-12:

Christinelle ευχαριστώ πολυ!
Αν όμως θες να παραγγείλεις πχ ένα λάπτοπ ή ξέρω-γω κάτι μεγάλο τέλος πάντων.. υπάρχει τρόπος να υπολογίσεις τα τελωνειακά;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος