Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,817 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί οι άντρες...ενώ οι γυναίκες...;

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:33, 18-08-10:

Που ακριβώς λέει σε αυτό το εντυπωσιακό βιογραφικό ότι η Lisa Eliot είναι ψυχολόγος;
οχι αυτη,,η πρωτη στο κειμενο.που εγραψε το βιβλιο.. η Eliot δεν καταλαβα τι ειναι..

Και σωματικά υπάρχουν πολλές διαφορές, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση. Το θέμα είναι πώς αντανακλούν αυτές οι διαφορές στις ικανότητες και τη συμπεριφορά. Δεν είδα να λέει κανείς στο άρθρο που παρέθεσα ότι δεν υπάρχουν διαφορές στη φυσιολογία των οργάνων.
και για τη συμπεριφορα λενε τα αρθρα,,απο μικρα παιδια μεχρι μεγαλοι.. ολα μεσα ειναι..

Ναι, ευτυχώς που υπάρχουν "φεμινίστριες" που παραποιούν τα πορίσματα ερευνών για να δείξουν ότι οι γυναίκες έχουν μεγαλύτερες ικανότητες σε κάποιους τομείς. Η προσπάθεια σου να υποστηρίξεις τυφλά κάθε διαφορά μεταξύ των φύλων ώρες ώρες γίνεται θέατρο του παραλόγου.
και ποιος ειπε οτι δεν ειναι ανωτερες οι γυναικες σε καποιους τομεις απο τους ανδρες?

το πιστευω αυτο..

δεν το πιστευεις εσυ για το φυλο σου?

Οκ, την άποψη σου την καταλάβαμε, δεν θα πείσει κανέναν παραπάνω αν την επαναλαμβάνεις περισσότερο.
Γιατι? Η επαναληψις ειναι μητηρ πασης μαθησεως..
και θα βαλω και αλλα αρθρα μετα,,υπαρχουν μπολικα,,..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:46, 18-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
οχι αυτη,,η πρωτη στο κειμενο.που εγραψε το βιβλιο.. η Eliot δεν καταλαβα τι ειναι..
H Eliot είναι αυτή, αν εννοείς το βιβλίο Blue Brain, Pink Brain (το οποίο μάλιστα προ ολίγου παρίγγειλα από το amazon, όταν το διαβάσω θα σας γράψω εδώ το απόσταγμα)

και για τη συμπεριφορα λενε τα αρθρα,,απο μικρα παιδια μεχρι μεγαλοι.. ολα μεσα ειναι..
Μα δεν λέει κανείς ότι δεν υπάρχουν διαφορές. Το θέμα είναι από που προέρχονται.

και ποιος ειπε οτι δεν ειναι ανωτερες οι γυναικες σε καποιους τομεις απο τους ανδρες?

το πιστευω αυτο..

δεν το πιστευεις εσυ για το φυλο σου?
Μικροδιαφορές υπάρχουν, είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω. Αλλά πιστεύω (και το άρθρο που παρέθεσα το επιβεβαιώνει) ότι είναι πολύ μικρές και η κοινωνία τις μεγενθύνει.

και θα βαλω και αλλα αρθρα μετα,,υπαρχουν μπολικα,,..
Και για τη δική μου θέση υπάρχουν μπόλικα. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να γίνει το thread στείρα παράθεση άρθρων όμως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:51, 18-08-10:

Και για τη δική μου θέση υπάρχουν μπόλικα. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να γίνει το thread στείρα παράθεση άρθρων όμως.
Ριχτα,,,

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:11, 18-08-10:

Εγώ: "Δεν ξέρω αν έχει νόημα να γίνει το thread στείρα παράθεση άρθρων όμως."
Άγγελος: "Ρίχτα"

Δηλαδή πραγματικά πιστεύεις ότι θα φάω εργατώρες να ψάχνω να παραθέτω άρθρα, να καταστρέψω το thread διώχνοντας όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται για το θέμα μόνο και μόνο για να σου δείξω εσένα κάτι; Δεν είμαστε καλά. Πίστευε ό,τι θέλεις άνθρωπε μου και άντε στο καλό δηλαδή.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:08, 18-08-10:

Δηλαδή πραγματικά πιστεύεις ότι θα φάω εργατώρες να ψάχνω να παραθέτω άρθρα, να καταστρέψω το thread διώχνοντας όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται για το θέμα μόνο και μόνο για να σου δείξω εσένα κάτι; Δεν είμαστε καλά. Πίστευε ό,τι θέλεις άνθρωπε μου και άντε στο καλό δηλαδή.
Γιατι? διαλογο κανουμε.

και ενδιαφερονται και αλλοι για το θεμα...

Πίστευε ό,τι θέλεις άνθρωπε μου και άντε στο καλό δηλαδή.
Ευχαριστω,,
Θα παω..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 00:10, 19-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Οκ, την άποψη σου την καταλάβαμε, δεν θα πείσει κανέναν παραπάνω αν την επαναλαμβάνεις περισσότερο
αυτό είναι μεγάλη κουβέντα - θυμάμαι μου το έλεγε και ο συγχωρεμένος ο αδόλφος σε κείνες τις αξέχαστες καλλιτεχνικές βραδιές που διοργανώναμε με τον worshipperjesus

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:26, 19-08-10:

θυμάμαι μου το έλεγε και ο συγχωρεμένος ο αδόλφος σε κείνες τις αξέχαστες καλλιτεχνικές βραδιές που διοργανώναμε με τον worshipperjesus
Ήσουν και συ εκει?
Τι μου θυμισες τωρα...ωραιες εποχέεες..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:51, 29-08-10:

στατιστικες διαφορες ανδρων γυναικων..ενδιαφερον..

http://socyberty.com/psychology/20-s...men-and-women/

Apart from the obvious, how do the sexes differ?
The average height for men is 1.77m while women are on average 12cm shorter. (sexual records.com)
The average female hip measurement is 1.00m while menʼs hips are on average 8cm smaller. (sexual records.com)
The average male weighs 78 kilos which is 13 kilos heavier than the average female. (sexual records.com)
Women have a 78% greater chance of becoming blind. (World Health Organisation).
Men are 2.7 times more likely to become involved in a road traffic accident. (World Health Organisation).
Men are 4 times more likely to die of a smoking related illness. (World Health Organisation).
Women are 3 times more likely to suffer from migraines compared to men. (FDA)
Although men are more likely to suffer from heart attacks, women are more likely to die within 1 year of a heart attack. (FDA)
There are an estimated 781 million illiterate adults in the world, about 64% of whom are women. (UNESCO)
There are 103.5 million out-of-school children, of which 57% are girls. (UNESCO)
84% of parliamentary seats across the world are held by men. (United Nations).
Men are 4 times more likely to subscribe to an internet dating website. (Jupiter Research).
Although 58% of the worldʼs TV news readers are women, only 21% of news subjects are female. (WACC)
Although 70% of asylum seekers are male, females have a 76% chance of being granted asylum while men have only a 68% chance. (UNECE)
Women have less body water (52% for the average woman v. 61% for the average man). This means that a manʼs body will automatically dilute the alcohol more than a womanʼs body, even if the two people weigh the same amount. (Brown University)
Men are twice as likely as women to become victims of online fraud. (spamfo)
A maleʼs computer is 21% more likely to be affected by a virus compare to a femaleʼs computer. (spamfo)
Men are more intelligent than women by about five IQ points on average, making them better suited for “tasks of high complexity. (British Journal of Psychology)
A study from the University of Nebraska Lincoln found college women to be more weight-conscious and more likely to diet than college men. Among men, 45.2% were overweight or obese, compared to 13.9% of women. But 57.4% of the women said they needed to lose weight, compared to 28.6% of the men.
Men are approximately 3 times more likely to commit suicide then women. (Royal College of Psychiatrists)

Read more: http://socyberty.com/psychology/20-s...#ixzz0xzjWnZg5

απο οτι διαβασα παντως για την εξυπναδα IQ κλπ...των δυο φυλων,,αυτο που κυριαρχει ειναι οι ο μεσος ορος ειναι ιδιος..

αλλα η κατανομη ειναι πολυ διαφοετικη..

δηλαδη περισσοτερες γυναικες εχουν παρομοια μεση νοημοσυνη ,,ενω οι ανδρες μπορει να ειναι και οι πιο βλακες και οι μεγαλυτερες ιδιοφυιες..

και στα πανεπιστημια κλπ σχολεια κλπ.βασικα αυτο παρατηρουν..
ισως τελικα αυτη να ειναι η σωστη απαντηση..

αλλωστε "ο βλακας' ειναι αρσενικο

οι πιο βλακες που εχω δει στη ζωη μου,,ειναι ανδρες.. αλλα και οι πιο εξυπνοι(αν μιλαμε ισως για περισσοτερο καθαρη λογικη νοημοσυνη)

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 14:00, 29-08-10:

στατιστικες διαφορες ανδρων γυναικων..ενδιαφερον..

απο οτι διαβασα παντως για την εξυπναδα IQ κλπ...των δυο φυλων,,αυτο που κυριαρχει ειναι οι ο μεσος ορος ειναι ιδιος..

αλλα η κατανομη ειναι πολυ διαφοετικη..

δηλαδη περισσοτερες γυναικες εχουν παρομοια μεση νοημοσυνη ,,ενω οι ανδρες μπορει να ειναι και οι πιο βλακες και οι μεγαλυτερες ιδιοφυιες..

και στα πανεπιστημια κλπ σχολεια κλπ.βασικα αυτο παρατηρουν..
Μα δεν νομίζω ότι πλέον μιλάμε για μία νοημοσύνη. Διάβαζα πριν από πολύ καιρό ότι υπάρχουν γύρω στα 8 ήδη διαφορετικής νοημοσύνης. Για αυτό πια και το Test IQ έλεγαν ότι δεν είναι τόσο αξιόπιστο αφού δεν της μετράει όλες!

ισως τελικα αυτη να ειναι η σωστη απαντηση..

αλλωστε "ο βλακας' ειναι αρσενικο

οι πιο βλακες που εχω δει στη ζωη μου,,ειναι ανδρες.. αλλα και οι πιο εξυπνοι(αν μιλαμε ισως για περισσοτερο καθαρη λογικη νοημοσυνη)
Αυτό δεν νομίζω ότι λέει και πολλά. Γιατί στον δικό μου κύκλο γνωριμιών τα πράγματα μπορεί να διαφέρουν!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:03, 29-08-10:

Μα δεν νομίζω ότι πλέον μιλάμε για μία νοημοσύνη. Διάβαζα πριν από πολύ καιρό ότι υπάρχουν γύρω στα 8 ήδη διαφορετικής νοημοσύνης. Για αυτό πια και το Test IQ έλεγαν ότι δεν είναι τόσο αξιόπιστο αφού δεν της μετράει όλες!
σωστοο..

IQ ειναι βασικα για αριθμουςκαι σχηματα μονο..
ποσα αλλα απειρα πραγματα, υπαρχουν περα απο αυτα?

οποιος και να εναι εξυπνοτερος ανδρες και γυναικες θα επιτυχουν τα μεγιστα μονο μεσα απο τη συνεργασια και την αγαπη μεταξυ τους..

για να τα λεει αυτα ενα φαλλοκρατικο γουρουνι οπως εγω..φαντασου ποσο τα πιστευω..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 14:11, 29-08-10:

σωστοο..

IQ ειναι βασικα για αριθμουςκαι σχηματα μονο..
ποσα αλλα απειρα πραγματα, υπαρχουν περα απο αυτα?

οποιος και να εναι εξυπνοτερος ανδρες και γυναικες θα επιτυχουν τα μεγιστα μονο μεσα απο τη συνεργασια και την αγαπη μεταξυ τους..

για να τα λεει αυτα ενα φαλλοκρατικο γουρουνι οπως εγω..φαντασου ποσο τα πιστευω..

Πολλά. Και θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος είχε σχετικές πληροφορίες για ποιο ολοκληρωμένα τεστ να τις ποστάρει!
Φαλλοκρατικό γουρούνι?
Χαίρομαι που το πιστεύεις.

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 14:18, 29-08-10:

Καλα μη τρελαινεστε κιολας...το πως εκφραζεται και συμπεριφερεται καποιος εξαρταται απο τον χαρακτηρα του καθενος κατα κυριο λογο και οχι απο το φυλο του.Αλλο το αν προσπαθει να περασει ενα συγκεκριμενο στερεοτυπο για γυναικες- αντρες και νομιζω μια χαρα πετυχαινει αυτο..Ξερω πολλες γυναικες που χουν χαρακτηρηστικα που και καλα θεωρουνται "αντρικα" οπως και το αντιστροφο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη razorbladeDream : 29-08-10 στις 15:01.
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 14:56, 29-08-10:

ευτυχως που πια σοβαρευτηκαν οι επιστημονες και μελετουν τις διαφορες αρσενικου και θηλυκου εγκεφαλου..
πιο πολυ αρχισαν να μελετουν τις διαφορες εγκεφαλου διαφορετικων ανθρωπων

εχω ακουσει οτι ο εγκεφαλος αναπτυσσεται με βαση και τα ερεθισματα του περιβαλλοντος.

αγγελε, νομιζω οτι σε καιει αρκετα να αποδειξεις αυτη την "Διαφορετικοτητα";

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 15:41, 29-08-10:

You're missing the point. To "pernicious pinkification of little girls" εννοεί να αφήσουμε, όχι την έρευνα.
Bασικά, λεει 2 προτασεις και τις συνδεει με το "and", οπότε γραμματικά εννοει να εγκαταλειψουμε και τα 2. Και η επομενη πρότασή της φαίνεται να το ενισχυει αυτο.

Γενικά, ως αντιλογο ειδα τη γνωμη 2 γυναικων, μιας συγγραφεως-ερευνητριας και μιας βιολογου. Και πιο πολυ ασχοληθηκαν με τις λεκτικές ιδιότητες που δεν εχω και πολλη αντιρρηση in the first place.

Περα απο το οτι δεν ειναι ψυχολογικα καλο να εστιαζουμε στο τι μας χωριζει, αν θελουμε να ξερουμε τις διαφορές, για την καταννοηση του αλλου φυλλου προς αποφυγη παρεξηγησεων κλπ, καλο θα ειναι να προτιμαμε αρθρα και ερευνες το δυνατον εγκυροτερες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:10, 29-08-10:

Οι βασικές ανάγκες

Οι γυναίκες χρειάζονται:
1. Φροντίδα
2. Κατανόηση
3. Σεβασμό
4. Αφοσίωση
5. Σοβαρή αντιμετώπιση
6. Επιβεβαίωση

Οι άντρες χρειάζονται
1. Εμπιστοσύνη
2. Αποδοχή
3. Εκτίμηση κι ευγνωμοσύνη
4. Θαυμασμό
5. Επιδοκιμασία
6. Ενθάρρυνση

( Αντρες απο τον Αρη, Γυναίκες απο την Αφροδίτη, σελ. 208, εκδ. Φυτράκη )

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:44, 29-08-10:

αγγελε, νομιζω οτι σε καιει αρκετα να αποδειξεις αυτη την "Διαφορετικοτητα";
ναι..γιατι η μοδα ειναι να βαζουμε ανδρες γυναικες ως τελειους γενετικα ομοιους με ολς τις διαφορες να προερχονται απο την κοινωνια μονο....

υπαρχουν εκ γενετης ομοιοτητες ως ανθρωποι ,,αλλα και εκ γενετης επισης διαφορες ως δυο φυλα..
τοσο απλα.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 17:52, 29-08-10:

ναι..γιατι η μοδα ειναι να βαζουμε ανδρες γυναικες ως τελειους γενετικα ομοιους με ολς τις διαφορες να προερχονται απο την κοινωνια μονο....

υπαρχουν εκ γενετης ομοιοτητες ως ανθρωποι ,,αλλα και εκ γενετης επισης διαφορες ως δυο φυλα..
τοσο απλα.
Νομίζω λοιπόν ότι σε καλύπτει το ότι τα δύο φύλα δεν είναι ίσα, αλλά ΙΣΟΤΙΜΑ!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:01, 29-08-10:

Νομίζω λοιπόν ότι σε καλύπτει το ότι τα δύο φύλα δεν είναι ίσα, αλλά ΙΣΟΤΙΜΑ!
σωστο..

και οπως οι προοδευτικοι ανθρωποι υμνουν καθε μερα τη διαφορετικοτητα και το σεβασμο προς αυτην και την προωθηση της..

θα υπεθετα οτι την υμνουν και στο θεμα των δυο φυλων... ετσι δεν ειναι?

σεβασμος στη διαφορετικοτητα,,αδελφια..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 18:20, 29-08-10:

σωστο..

και οπως οι προοδευτικοι ανθρωποι υμνουν καθε μερα τη διαφορετικοτητα και το σεβασμο προς αυτην και την προωθηση της..

θα υπεθετα οτι την υμνουν και στο θεμα των δυο φυλων... ετσι δεν ειναι?

σεβασμος στη διαφορετικοτητα,,αδελφια..
Ο σεβασμός στη διαφορετικότητα όμως δεν είναι το άλλοθι για να υποστηρίζεις την κατωτερότητα της γυναίκας στο δείκτη νοημοσύνης Άγγελε!!

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 20:40, 29-08-10:

τοσο απλα.
Ειδες πουθενα στο θεμα ακομα και ο δημιουργος του να λεει πουθενα για γενετικες διαφορες;
Αρχική Δημοσίευση από PYLH
Οι άντρες και οι γυναίκες είναι διαφορετικοί.Όχι καλύτεροι ή χειρότεροι,απλώς διαφορετικοί.Το μοναδικό ίσως πράγμα πού είναι κοινό ανάμεσά τους είναι ότι ανήκουν στο ίδιο ζωικό είδος.Ζουν σε διαφορετικούς κόσμους,με διαφορετικές αξίες και σε πολύ διαφορετικά πλαίσια κανόνων.Αυτό το ξέρουν όλοι,αλλά ελάχιστοι άνθρωποι,ιδιαίτερα άντρες,είναι πρόθυμοι να το παραδεχτούν.
Περίπου οι μισοί γάμοι στο Δυτικό κόσμο καταλήγουν σε διαζύγιο και οι περισσότερες σοβαρές σχέσεις διαλύονται λίγο προτού προλάβουν να εξελιχθούν σε μακροχρόνιες.

Βασιζόμενη σ'ένα βιβλίο που διάβασα πριν λίγο καιρό σκέφτηκα ν'ανοίξω αυτό το θέμα όπου θα μπορούμε να γράφουμε τις διαφορές μεταξύ των δύο φύλων.Τον τρόπο που αντιμετωπίζουν διάφορες καθημερινές και απλές καταστάσεις αλλά και σοβαρότερες,επίσης τον τρόπο που κάνουν διάφορα πράγματα κλπ.

Άς αρχίσω λοιπόν εγώ με κάτι πολύ συνηθισμένο.
Οι γυναίκες κατηγορούν τους άντρες ότι είναι αναίσθητοι,αδιάφοροι,ότι ποτέ δεν ακούν,δεν μιλούν,δεν προσφέρουν αρκετή αγαπη,δεν είναι δεσμευμένοι και αφοσιωμένοι στις σχέσεις τους,θέλουν να κάνουν μάλλον σεξ παρά έρωτα και αφήνουν πάντα το καπάκι της τουαλέτας σηκωμένο.

Οι άντρες κατηγορούν τις γυναίκες για τον τρόπο που οδηγούν,για το ότι δεν μπορούν να διαβάσουν ένα χάρτη,για την απουσία ικανότητας αντίληψης του χώρου,για το ότι μιλούν υπερβολικά,για το ότι δεν παίρνουν πρωτοβουλία στο σεξ αρκετά συχνά και για το ότι αφήνουν το καπάκι της λεκάνης κατεβασμένο. Οι άντρες δεν μπορούν ποτέ να βρουν τις κάλτσες τους,αλλά τα CD τους είναι πάντα ταξινομημένα κατά αλφαβητική σειρά. Οι γυναίκες μπορούν πάντα να βρούν πού είναι κρυμμένα τα κλειδιά του αυτοκινήτου,αλλά πολύ σπάνια θα βρουν την συντομότερη διαδρομή προς τον προορισμό τους.Οι άντρες νομίζουν ότι αυτοί είναι το πιο λογικό φύλο.Οι γυναίκες γνωρίζουν ότι αυτές είναι.

Όταν οι άντρες πηγαίνουν στην τουαλέτα,συνήθως πηγαίνουν εκεί για ένα και μόνο λόγο.
Οι γυναίκες χρησιμοποιούν τις τουαλέτες ως σημείο συνάντησης,κοινωνικών επαφών και εξομολογήσεων.Γυναίκες που είναι εντελώς άγνωστες μεταξύ τους όταν μπαίνουν στην τουαλέτα,μπορεί να έχουν γίνει οι καλύτερες φίλες μέχρι να βγόυν. Όμως,ο καθένας μας θα αντιμετώπιζε αυτομάτως με καχυποψία έναν άντρα που θα έλεγε: "Ε,Γιώργο,πάω στην τουαλέτα.Θέλεις να έρθεις μαζί μου?".

Οι άντρες έχουν πάντα υπό τον έλεγχό τους το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης και αλλάζουν συνεχώς κανάλια. Τις γυναίκες δεν τις πειράζει να βλέπουν και διαφημίσεις. Όταν βρεθούν υπό πίεση,οι άντρες πίνουν αλκοόλ και εισβάλλουν σε ξένες χώρες.Ενώ οι γυναίκες τρώνε σοκολάτες και βγαίνουν για ψώνια.

Οι γυναίκες μένουν κατάπληκτες από την έλλειψη παρατηρητικότητας των αντρών.
Οι άντρες απορούν πώς μια γυναίκα δεν μπορεί να δει ένα κόκκινο λαμπάκι που αναβοσβήνει στο ταπλό του αυτοκινήτου,αλλά μπορεί να εντοπίσει μια λερωμένη κάλτσα σε μια σκοτεινή γωνία 50 μέτρα μακριά.
Οι γυναίκες εξοργίζονται με τους άντρες που μπορούν με άνεση να παρκάρουν το αυτοκίνητό τους και στα πιο δύσκολα σημεία κοιτώντας απλά τον καθρέφτη, αλλά δεν μπορούν με τίποτα να βρουν το σημείο G.

Οι σχέσεις διαλύονται επειδή οι περισσότεροι άντρες ακόμα δεν μπορούν να καταλάβουν για ποιό λόγο μια γυναίκα δεν μπορεί να συμπεριφέρεται σαν άντρας και επειδή οι γυναίκες περιμένουν από τους άντρες να συμπεριφέρονται όπως εκείνες.
Νομιζω ειναι ξεκαθαρο οτι δεν μιλαει για βιολογικες διαφορες που ακομα και ο πιο χαζος ανθρωπος γνωριζει πως ειναι πολλες.Επισης οι διαφορες αυτες που λες οτι υπαρχουν ειναι καθαρα βιολογικες και αυτο δεν δικαιολογει σε τπτ που μονο θεους δεν εχεις βγαλει τους αντρες.Την αποψη μου την ειπα και παραπανω οι διαφορες ενα καταστευασμα που βολευει ειναι και τπτ αλλο.Το πως θα συμπεριφερθει κανεις δεν εχει να κανει αν αναμεσα στα ποδια του εχει κατι ή ειναι κενο.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:24, 30-08-10:

παλι τα ιδια...

τι μιλαω..ή μαλλον τι απανταω..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 09:30, 30-08-10:

παλι τα ιδια...

τι μιλαω..ή μαλλον τι απανταω..
Άγγελέ μου, οφείλεις να σεβαστείς την διαφορετικότητα του άλλου.
Να είσαι ευγενικός και ανεκτικός ακόμη και σε ιδέες που δεν σου αρέσουν!

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 09:31, 30-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Ο σεβασμός στη διαφορετικότητα όμως δεν είναι το άλλοθι για να υποστηρίζεις την κατωτερότητα της γυναίκας στο δείκτη νοημοσύνης Άγγελε!!
Η έννοια που απορρέει απο τις λέξεις << σεβασμός στην διαφορετικότητα>> δηλώνει αποδοχή της αντίθετης πλευράς.

Ετσι απλά και δεν υποτιμά, αλλά ούτε υπερεκτιμά κάτι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:31, 30-08-10:

διαστρεβλωνετε καθε φορα αυτα που λεω..

δεν πειραζει...

ειπαμε ειμαι φαλλοκρατικο οπισθοδρομικο γουρουνι..

καλυτερα να σου βγει το ματι,,παρα το ονομα..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 09:35, 30-08-10:

διαστρεβλωνετε καθε φορα αυτα που λεω..

δεν πειραζει...

ειπαμε ειμαι φαλλοκρατικο οπισθοδρομικο γουρουνι..

καλυτερα να σου βγει το ματι,,παρα το ονομα..
Δεν νομίζω ότι κανένας διαστρεβλώνει τα λόγια σου εσκεμμένα. Αλλά όπως έχουμε πει πολλές φορές είναι δύσκολο μόνο από τον γραπτό λόγο να κατανοήσεις πλήρως το στυλ γραφής, το ύφος κάποιου ανθρώπου. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και συζητάμε.
Μην μου συγχύζεσαι!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:53, 30-08-10:

Women have...
Men are...
1 in 6 women and 1 in 33 men will be a victim of sexual assault in their lifetime. (Rainn)
Σημαντικό στατιστικό που παραβλέφθηκε από άρθρο που υποβλήθηκε παραπάνω. Φαντάζομαι αν ψάξει κανείς θα βρει και άλλα τέτοια σημαντικά στατιστικά που λείπουν από τον εν λόγω κατάλογο, ο οποίος δεν βλέπω πρακτικά να εξυπηρετεί τίποτα πέραν της δημιουργίας εντυπώσεων.

Τουλάχιστον ας μην ξεχνάμε ότι δεν είμαστε μόνο στατιστικές και αριθμοί και αυτά που μας ενώνουν, πρέπει και μπορούν να είναι πάντοτε περισσότερα από αυτά που μας χωρίζουν.
Είμαι θετικά προδιατεθειμένη σε οποιαδήποτε μελέτη εστιάζει στις διαφορές, για να αναδείξει τελικά την βαθύτερη ουσία της ανθρωπιάς μας.
Αυτή όμως η στεγνή παράθεση στατιστικών στοιχείων, πού οδηγεί;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:33, 30-08-10:

1 in 6 women and 1 in 33 men will be a victim of sexual assault in their lifetime
Τιιιιιιιιιιι?????

πως εξηγηται αυτο?

ποιος επιτιθεται στους ανδρες?
γκευ ή γυναικες?

Αλλά όπως έχουμε πει πολλές φορές είναι δύσκολο μόνο από τον γραπτό λόγο να κατανοήσεις πλήρως το στυλ γραφής, το ύφος κάποιου ανθρώπου. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και συζητάμε.
Μην μου συγχύζεσαι!
οκ..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:10, 30-08-10:

Τιιιιιιιιιιι?????

πως εξηγηται αυτο?

ποιος επιτιθεται στους ανδρες?
γκευ ή γυναικες?
Δεν ήξερες ότι πέφτουν και οι άνδρες θύματα βιασμών;
(Δεν έχεις δει την ταινία... δεν θυμάμαι και τον τίτλο της γμτ...)

Θέλετε να το κάνουμε νέο θέμα;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 11:16, 30-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Δεν ήξερες ότι πέφτουν και οι άνδρες θύματα βιασμών;
(Δεν έχεις δει την ταινία... δεν θυμάμαι και τον τίτλο της γμτ...)

Θέλετε να το κάνουμε νέο θέμα;
Ναι ναι!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:31, 30-08-10:

ναι

ενδιαφερον

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:22, 26-09-10:

ενα ακομα αρθρο περι διαφορων εγκεφαλου ανδρων και γυναικων..
το τονισμενο συμπερασμα μετραει..ειδικα για τις γυναικες..(και δη τις φεμινιστριες..)
http://www.squidoo.com/malefemalebrain

Most of all, men and women have to STOP expecting the other to behave like them. A woman will talk a lot. A guy will often ignore it. A woman will want a great deal of romance. These are the natural inclinations of men and women. To try and change your mate is to try and change their very brain structures of what makes them men and women. You can acquire new skills and your brain will 'grow' to help you accomplish your goals. But you can't change its basic functions.

Even if a woman beats a man at spatial games or a man beats a woman in social effectiveness, the parts of the brain being used for the same or similar functions are different. So even when one sex is as good or better than the opposite sex at something that is their domain, different aspects of their brains will utilized to do these same tasks. Brain scanning done of males and females doing IQ tests, for example, have shown that even with similar scores on the same tests, girls use different areas of their brains to solves the same problems.

So men and women will always be different even with similar skill sets. Respect this difference, enjoy this difference and you can always develop healthy relationships.

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 01:48, 03-10-10:

γτ παντα θεωρουσα τη γυναικα ανωτερη απ'τον ανδρα????

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 01:52, 03-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Οι βασικές ανάγκες

Οι γυναίκες χρειάζονται:
1. Φροντίδα
2. Κατανόηση
3. Σεβασμό
4. Αφοσίωση
5. Σοβαρή αντιμετώπιση
6. Επιβεβαίωση

Οι άντρες χρειάζονται
1. Εμπιστοσύνη
2. Αποδοχή
3. Εκτίμηση κι ευγνωμοσύνη
4. Θαυμασμό
5. Επιδοκιμασία
6. Ενθάρρυνση

( Αντρες απο τον Αρη, Γυναίκες απο την Αφροδίτη, σελ. 208, εκδ. Φυτράκη )
και κανεις ΑΓΑΠΗ.... ωραια, σε καλο δρομο ειμαστε

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 01:59, 03-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
οχι δεν εχει να κανει με ψυχραιμοτητα και λογικη....εχει να κανει με αυτο που ακριβως ειπα....οι αντρες δεν το ψαχνουν πολυ...δεν αναλυουν καταστασεις....βλεπουν αυτο που "φαινεται" και οχι αυτο που μπορει να "ειναι" ή να "υπαρχει"....
οι γυναικες απεναντιας προσπαθουν να εμβαθυνουν...να αναλυσουν...γιατι ετσι ...γιατι αλλιως....
και εκει ακριβως "χανομαστε"...ενννοω αντρες...γυναικες....

και οχι καλο μου..δεν ειμαστε υπερβολικες....απλα δινουμε περισσοτερη σημασια στις λεπτομερειες....
και μην ξεχνας....η λεπτομερεια κανει παντα τη διαφορα...
αχχχ αυτο ειναι που λατρευα παντα στις γυναικες και μισουσα στους αντρες!!!! προσπαθω να το υιοθετησω, δν σας πειραζει ελπιζω....

Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eupatridis
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 334 μηνύματα.

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε στις 02:12, 03-10-10:

Εμένα με εκνευρίζει η μεγάλη ανάλυση ενος θέματος . Ακόμα και στο e-steki , να δω ποστ με πάνω απο 5 σειρές ,το προσπερνάω επιδεικτικά Ενα μικρό ξαδερφάκι μου κάποτε με ειχε τρελάνει στις ερωτήσεις '' γιατι το ενα και γιατι το αλλο '' ,οποτε σε καθε ερώτηση , η απάντηση μου ηταν ''Γιατι έτσι''

Βέβαια,ολα αυτά ειναι απόψεις

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:19, 03-10-10:

για τον ιδιο λογο που καποιοι λενε οτι οι ανδρες ειναι ανωτεροι απο τις γυναικες..

κανεις δεν ειναι ανωτερος..

απλα η γυναικα ειναι περισσοτερο η συναισθηματικη επικοινωνιακη βαση του ανθρωπου,,η μήτρα απο όπου γεννιεται η ζωη..
γιαυτο και πρεπει να τη σεβομαστε,και να μην την χτυπαμε ,γιατον ιδιο λογο..

δεν βλαπτεις ποτέ τη μητρα που σε γεννησε..
ειναι το λιγοτερο βλακεια,το περισσοτερο αχαριστια..που πληρωνεται καποτε..

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 11:26, 03-10-10:

κι όμως υπάρχουν άντρες που αναλύουν πολύ, που ψάχνουν την λεπτομέρειεα, που αναρωτιούνται γιατί αυτό και όχι εκείνο.....
και υπάρχουν και γυναικες οι λεγόμενες killers που δρούν αποκλειστικα με τι στυγνή λογική....
δεν πιστευω ότι είναι θέμα φύλου απλά θέμα χαρακτήρα
απλά όπως όλες οι οικογένειες πατάνε σε κάποιες πεπατημένες δίνοντας σε αγόρια και κορίτσια κάποια επίκτητα χαρακτηριστικά...των χαρακτηριστικών που αποκτούνται κατά τη διάρκεια της ζωής μέσα στο περιβάλλον που ζουν ...... που ίσως και να κληρονομούνται προκύπτουν κάποιες θέσεις που οδηγούν στη γενικολογία.....

μην κλαις είσαι ολόκληρος άντρας
δείξε το πουλάκι σου και κατούρα το δεντράκι..
να ξενυχτάς όσο θες

μην δείχνεις το βρακάκι σου είσαι κοριτσάκι....αυτό σήμερα πλέον μπορεί να μην ισχύει και να ισχύει το αντίθετο...δείξε το βρακάκι σου....
πρέπει να είσαι υπομονετική
να ακούς πάντα τους γονείς σου
να γυρνάς νωρίς στο σπίτι
κλπ
κλπ

θέλω να πιστεύω ότι σήμερα μεγαλώνουν πιο ελεύθεροι και ανεξάρτητοι άνθρωποι, άντρες και γυναίκες, που με το μυαλό και τη ψυχή τους μπορούν να αποφασίζουν για το καλύτερο για την ζωή τους......οκ υπάρχουν παραδείγματα που έχουν πάει και στον αντίποδα να είναι εντελώς χύμα, να μην υπολογίζουν τίποτα, να ασχολούνται αποκλειστικά και μόνο με την καλοπέραση τους, να ζητάνε συνέχεια λεφτά απο τους γονείς....

ίσως γι αυτό υπάρχει και η στατιστική και ο μέσος όρος για να φαίνονται οι τάσεις
που επικρατούν σε διάφορές εποχές αναλόγως των δεδομένων που υπάρχουν.....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:30, 03-10-10:

διαφωνω καθετως ,αλλα δεν πειραζει..
τοσες ερευνες πριν που εχω δειξει και τοσοι επιστημονες λενε τα αντιθετα..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:23, 13-10-10:

δειτε τι βρηκα περι ομορφιας κοντων γυναικων..

It is well known that men prefer shorter women but it seems that they also prefer short women in general. Studies show that the most attractive height for a woman is in the range of 5'0 - 5'2" regardless of the man's height (even if the man was 6'2" he still preferred the 5'2" woman). Also this was not just one study, but several studies , of both British and American men aged 18-49. All the studies came to the same conclusion. The weird thing is, the average height of an adult woman is 5'5", and 5'0" - 5'2" is the average height of 13- 15 yr olds (only 10% of adult women are actually between 5'0 and 5'2" ). In ancient greece, it was common for men to marry teenagers , they also regarded the height difference as a turn-on. Psychologists don't know the reason for men's preference for short women but they think its probably because 1) shorter wome are *perceived* to be more submissive 2) they are more fertile 3) they have higher estrogen levels ( Estrogen closes the epiphyseal plates of the bones stopping growth ) which means they also have other attractive features like bigger breasts, smaller waists, and nice skin.

Short women with long legs are the most attractive
In this study, men were shown pictures of women's bodies and they rated short women with proportionally longer legs, bigger breasts and smaller waists as more feminine and sexually attractive.
http://www.telegraph.co.uk/science/s...ttractive.html

Short women more successful with men
This study found that short women and tall men were less likey to be single and more likely to be married at a younger age.
http://www.newscientist.com/article/...-with-men.html

Men prefer short women for longterm relationships
In this study, tall women were perceived to be more powerful and short women were perceived to be more submissive. Men preferred submissive women for longterm romantic relationships.
http://www.nature.com/news/2010/1001...s.2010.37.html

Taller women more upwardly mobile
This study found that taller women attach more importance to their careers whereas shorter women attach more importance to having children. Taller women had more testosterone than shorter women which made them more competitve, assertive and amibitious.
http://www.timesonline.co.uk/tol/new...icle574824.ece

Men prefer women of below-average height
The most attractive height for a woman is 1.2 and 1.7 standard deviations below the female population average (5'0" - 5'2")
http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_attractiveness
το υψος 1.50 με 1.57 μου φαινεται λιγο υπερβολικο για ιδανικο υψος..(εγω θα το εβαζα στο 160-165)
αλλα επαληθευει αυτο που βλεπω συχνα..
οτι οι μεσαιες προς κοντες γυναικες ειναι πιο θηλυκες..και σε σωμα και σε μυαλο..μεγαλυτερα στηθη και λεκανη πχ κλπ..

δεν ειναι ιδεα μου..ενω οι πιο ψηλες γυναικες αντροφερνουν περισσοτερο.. οι θηλυκες ορμονες οπως λεει πααπανω κοβουν υψος,,ενω η τεστοστερονη το βοηθα..
γιαυτο και η διαφορα..

και αυτο που λεει για κοντες γυναικες με αναλογικα ψηλα ποδια,,παλι το εγκρινω και εγω..οντως η αναλογια κανει τη διαφορα,οχι το συνολικο υψος..

η Μεριλιν Μονροε ηταν 168, ή παμελα αντερσον 165.. γενικα οι πιο θηλυκες γυναικες και σχεδον ολες οι πορνσταρ ειναι 168 το πολυ..
Τυχαιο?Δε νομιζω..

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 14:33, 13-10-10:

η Μεριλιν Μονροε ηταν 168, ή παμελα αντερσον 165.. γενικα οι πιο θηλυκες γυναικες και σχεδον ολες οι πορνσταρ ειναι 168 το πολυ..
Τυχαιο?Δε νομιζω..
Ε καλά αφού είναι σχεδόν όλες οι πορνσταρ 1.68 τότε είναι το ιδανικό.

Αν και πιστεύω ότι το ιδανικό ύψος είναι 1.67

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:14, 13-10-10:

Ε καλά αφού είναι σχεδόν όλες οι πορνσταρ 1.68 τότε είναι το ιδανικό.

Αν και πιστεύω ότι το ιδανικό ύψος είναι 1.67
απλα οι ψηλες ειναι πιο ατσαλες και ατσουμπαλες σε σχεση με τις πιο κατω,,γιαυτο και η επιλογη του επαγγελματος
αμα θες τη γυναικα να κινειται και οχι να ειναι μονο κρεμαστρα στη βιτρινα οπως τα μοντελα,,θελεις γυναικες μεσου υψους και κατω..

βαλε 165..και εκλεισε..

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 16:29, 13-10-10:

Πιστεύω πως στην πλειονότητα των ανδρών αρέσουν οι χαριτωμένες (cute, kawaii) γυναίκες. Μία ψηλή γυναίκα λοιπόν, μπορεί να είναι όμορφη και εντυπωσιακή, αλλά χαριτωμένη δύσκολα θα την χαρακτηρίσεις, αφού το "cute" είναι άμεσα συνυφασμένο με μικρές διαστάσεις.
Ίσως να είναι κι αυτός ένας λόγος που οι άντρες προτιμούν τις κοντές.

Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 19:41, 13-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από SICX
μα ειναι

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:46, 13-10-10:

Μία ψηλή γυναίκα λοιπόν, μπορεί να είναι όμορφη και εντυπωσιακή, αλλά χαριτωμένη δύσκολα θα την χαρακτηρίσεις, αφού το "cute" είναι άμεσα συνυφασμένο με μικρές διαστάσεις.
Ααα,γεια σου..
(το υψος σου ειπαμε?)

μα ειναι
οχι,,απλα οι ανδρες αφηνουν τις γυναικες να το πιστευουν..
σας θυμιζει κατι ?

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 20:22, 13-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Πιστεύω πως στην πλειονότητα των ανδρών αρέσουν οι χαριτωμένες (cute, kawaii) γυναίκες. Μία ψηλή γυναίκα λοιπόν, μπορεί να είναι όμορφη και εντυπωσιακή, αλλά χαριτωμένη δύσκολα θα την χαρακτηρίσεις, αφού το "cute" είναι άμεσα συνυφασμένο με μικρές διαστάσεις.
Ίσως να είναι κι αυτός ένας λόγος που οι άντρες προτιμούν τις κοντές.
Ναι αλλά υπάρχουν και ψηλές κοπέλες εδώ!!

Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 22:53, 13-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από SICX
οχι,,απλα οι ανδρες αφηνουν τις γυναικες να το πιστευουν..
σας θυμιζει κατι ?
τώρα που το λες , ναι
ξέχασα να πληρώσω τα κοινόχρηστα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:23, 13-10-10:

τώρα που το λες , ναι
ξέχασα να πληρώσω τα κοινόχρηστα
χαιρομαι που στο θυμισα..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:21, 03-11-10:

πριν λιγο ειδα στην τηλεοραση να λενε οι ειδικοι οτι οι αστεγοι στην Αθηνα ειδικα..
ειναι κατα κυριο λογο ανδρες..

πως συνδεεται αυτο με την υψηλοτερη ανεργια των απροστατευτων γυναικων που ειναι οι αδυναμες της ανδροκρατικης κοινωνιας κλπ?

αξιζει σχολιασμου πιστευω..

Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φώτης09
Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υδραυλικός . Έχει γράψει 1,007 μηνύματα.

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 23:11, 18-04-11:

ουαου καποια απο αυτα δεν τα ηξερα....αστεια ακουγονται...οταν τα ζεις ομως....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 00:05, 10-07-11:

Οι αντρες ενεργουν περισσοτερο με την λογικη ενω οι γυναικες με το συναισθημα

Αυτο το καταλαβενει κανεις και απο τις διαφορες επιστημες (πληροφορικη,μαθηματικα που ειναι επισημες που βασιζονται στην λογικη) αμα συγκρινει τον πλυθησμο που υπαρχει.Ενω οι γαυναικες στην λογοτεχνια,στην εκθεση κτλ

Τωρα προσωπικα,δεν ξερω αν φταει επειδη ειμαι αντρας αλλα θεωρω την λογικη το μεγαλυτερο χαρισμα-οπως θελετε πειτε το.Και παρα πολυ πιο σημαντικο απο οτι το συναισθημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους