Μπισκότα με βρώμη και κανέλλα

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Έχετε βρώμη και δεν ξέρετε τι να την κάνετε, επειδή αποφασίσατε ότι τελικά είναι πολύ άνοστη με το γιαούρτι/γάλα;;; :redface: Ιδού η λύση...

Τι χρειαζόμαστε:
1 φλ. βούτυρο
1 φλ. λευκή ζάχαρη/καστανή ζάχαρη
2 αυγά
1 κ.γ. βανίλια
2 φλ. αλεύρι για κάθε χρήση
1 κ.γ. μαγειρική σόδα/μπεικιν
1 κ.γ. αλάτι
1 1/2 κ.γ. κανέλα
3 φλ. βρώμη
προαιρετικά : χοντροκομμένα καρύδια, ψιλοκομμένα αμύγδαλα, σταφίδες, σταγόνες σοκολάτας κ.ά. (σύνολο 1 φλυτζάνι)

Εκτέλεση:
Ζεσταίνουμε το βούτυρο και το ανακατεύουμε καλά με ζάχαρη στο μιξερ.
Χτυπάμε ένα - ένα τα αυγά, τα ρίχνουμε στο μίγμα, προσθέτουμε την βανίλια και τα ανακατεύουμε όλα τα υλικά καλά.
Αναμιγνύουμε το αλεύρι, την σόδα, το αλάτι και την κανέλα και τα ρίχνουμε στο μίγμα, τέλος προσθέτουμε την βρώμη και τα ζυμώνουμε όλα μαζί καλά.
Προαιρετικά προσθέτουμε ότι άλλο υλικό θέλουμε (πχ. χοντροκομμένα καρύδια, ψιλοκομμένα αμύγδαλα, σταφίδες, σταγόνες σοκολάτας, κλπ.). (προσωπικά δεν έβαλα και δεν ξέρω πως θα βγουν.)
Καλύπτουμε με μεμβράνη την ζύμη και την βάζουμε στο ψυγείο για τουλάχιστον μία ώρα να ομογενοποιηθεί.
Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 190°C, επάνω-κάτω χωρίς αέρα.
Λαδώνουμε μία λαμαρίνα ή απλώνουμε σε αυτή μια λαδόκολλα.
Παίρνουμε λίγη ποσότητα ζύμης και πλάθουμε μπαλίτσες στο μέγεθος καρυδιού, τις αφήνουμε επάνω στην λαδόκολλα και τις πατάμε για να πάρουν το σχήμα μπισκότου αφήνοντας κενή απόσταση 5 εκ. μεταξύ τους για να μην κολλήσουν όταν φουσκώσουν και απλώσουν.
Ψήνουμε τα μπισκότα για 10 λεπτά (μαλακά) έως 12 λεπτά (τραγανά) (ΜΗΝ ΤΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ) στον προθερμασμένο φούρνο. Τα αφήνουμε να κρυώσουν στο ταψί για 5 λεπτά, πριν τα αραδιάσουμε σε μια σχάρα για να κρυώσουν εντελώς.
Tips:
  • Μην αφήσετε παραπάνω από 12 λεπτά τα μπισκότα γιατί αφού κρυώσουν θα γίνουν πάρα πολύ σκληρά και μόνο για βούτημα θα μπορείτε να τα φάτε...
  • Έχετε μπισκότα έτοιμα μέσα σε μισή ώρα από την στιγμή που θα ξεκινήσετε την συνταγή. (Προσωπικά, ήμουν πολύ ανυπόμονη και δεν άφησα την ζύμη στο ψυγείο καθόλου.)
  • Μην βάλετε παραπάνω κανέλλα για κανέναν λόγο. Παθούσα βλέπετε...μου αρέσει πολύ η κανέλα και είπα να βάλω λίγη παραπάνω...με αποτέλεσμα να μην τρώγονται τα μπισκοτάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Γιατι αυγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Γιατί δεν έχει κανένα άλλο υγρό μέσα, οπότε το αυγό τα δένει, κι αν δε κάνω λάθος τα ψιλοφουσκώνει και τα κάνει πιο αφράτα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν ξέρω. Ίσως για να ενωθούν καλύτερα τα υλικά. Δεν νομίζω όμως να έχουν μεγάλη διαφορά και χωρίς αυγά αν δεν τα θέλεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μπορείς να βάλεις μόνο το ασπράδι για να "δέσουν". Εγώ σε ανάλογες συνταγές ποτέ δεν βάζω κρόκο επειδή μου μυρίζει και βάζω το πολύ ένα αυγό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Α χα!
Και μενα με πειραζει ο κροκος,αλλα και το αυγο σαν αυγο!
Ξερω συνταγουλα χωρις ιχνος υγρου [ιδια σχεδων] και γινονται πολυ ωραια μπισκοτακια!

Τουτη εδω βγαινει στυλ μπισκοτακι η κουκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το κουακερ ειναι η βρωμη?

πολυ καλη ιδεα,,θα ταιριαζε και σοκολατα!
τα δοκιμασατε?
ειναι καλα?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Το μπισκοτάκι βγαίνει σαν μαλακό cookie...σκληρό απέξω αλλά μαλακό (λόγω βρώμης και ψησίματος) μέσα.

Άγγελε, είναι το επόμενο βήμα αυτό. Δοκίμασε το και πες μας αν ταιριάζει. Απλά μην βάλεις κανέλα. Δεν πάει με την σοκολάτα καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Εγω τα εχω φτιαξει με σταγονες μαυρης και ασπρης σοκολατας [χωρις κανελιτσα] και ηταν γιαμ γιαμ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top