Greenpeace: Φάτε περισσότερα καγκουρό

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.


Οι Αυστραλοί πρέπει να σφάζουν και να τρώνε περισσότερα καγκουρό αν θέλουν να σώσουν τον κόσμο από το φαινόμενο του θερμοκηπίου, υποστηρίζει οικολόγος ακτιβιστής.

Η αμφιλεγόμενη προτροπή καλεί τους Αυστραλούς να σταματήσουν να τρώνε βοδινό και να στραφούν στο εθνικό σύμβολο της Αυστραλίας ως τροφή, μετά από τη δημοσίευση της έρευνας που μιλά για τρόπους μείωσης του φαινομένου του θερμοκηπίου. Ο υπεύθυνος ενέργειας της Greenpeace, Mark Wakeham, κάλεσε τους Αυστραλούς να αντικαταστήσουν το κόκκινο κρέας με κρέας καγκουρό για να μειώσουν την καταστροφή των δασών και την παραγωγή μεθανίου από τις αγελάδες και τα πρόβατα.

"Πρόκειται για μία αλλαγή στον τρόπο ζωής που μπορούμε να κάνουμε" λέει ο Wakeman. "Το να αλλάξουμε το είδος κρέατος που τρώμε είναι ένας μικρός τρόπος που κάνει διαφορά όμως"

Οι προτροπές για την κατανάλωση κρέατος καγκουρό αναφέρεται σε μελέτη με το τίτλος "Paths to a Low-Carbon Future" που παραγγέλθηκε από τη Greenpeace και δημοσιεύθηκε σήμερα.

Η μελέτη συμπίπτει με τις προτροπές άλλων ειδικών που ζητάνε από τους ανθρώπους στις πλούσιες χώρες να αφήσουν το κόκκινο κρέας και να στραφούν στο κοτόπουλο και στα ψάρια.

Λένε πως περίπου το ένα τέταρτο των αερίων του θερμοκηπίου παράγονται από τη κτηνοτροφία, που αφήνει στην ατμόσφαιρα μεθάνιο.

Ο συγγραφέας της έρευνας Dr. Mark Diesendorf λέει πως μειώνοντας την κατανάλωση βοδινού κατά 20% και τρώγοντας καγκουρό αντ' αυτού θα μειωθούν τα αέρια του θερμοκηπίου κατά 15 μεγατόνους μέχρι το 2020.

"Τα καγκουρό δεν παράγουν αέρια του θερμοκηπίου. Επίσης δεν καταστρέφουν το χώμα", λέει ο Diesendorf. Όπως δηλώνει, είναι σίγουρος ότι μία τέτοια προτροπή θα προκαλέσει αντιδράσεις αλλά τα καγκουρό είναι υγιεινό κρέας και χαμηλό σε λιπαρά.

"Φυσικά υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν τα καγκουρό χαριτωμένα ζωάκια που πρέπει να τα αφήσουμε στην ησυχία τους. Έχουν το δικαίωμα στην άποψή τους αλλά όλο και περισσότεροι αλλάζουν γνώμη". Περίπου 3 εκατομμύρια καγκουρό σκοτώνονται για το κρέας τους κάθε χρόνο. Δολοφονούνται με σφαίρα ανάμεσα στα μάτια τη νύχτα.

πηγή
Δελτίο Τύπου

:blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πού είναι το κακό;
Δεν λέει να αντικαταστήσουν τα ραδίκια με τα κακγουρώ, λέει να αντικαταστήσουν το βοδινό με το κρέας καγκουρώ. Και στις δύο περιπτώσεις, κάποιο ζώο θα σκοτωθεί. Το θέμα είναι αν θα είναι καγκουρώ ή όχι; Δεν είναι σπισισμός αυτό; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Φυσικά και είναι. Δεν είπα εγώ κάτι αντίθετο. Για άλλο λόγο το πόσταρα. Ενημερωτικά. ;) Ως ενδεικτικό της οργάνωσης, για όσους το πιάνουν το νόημα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Φυσικά και είναι. Δεν είπα εγώ κάτι αντίθετο. Για άλλο λόγο το πόσταρα. Ενημερωτικά. ;) Ως ενδεικτικό της οργάνωσης, για όσους το πιάνουν το νόημα. :D
Και ποιό είναι το νόημα για όσους δεν το πιάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ότι δυστυχώς αυτό που θα γίνει, λόγω του φαινομένου του θερμοκηπίου είναι προκειμένου να καλυφθούν οι ανάγκες σε κρέας να αρχίσουν να αναπαράγονται άλλα είδη ζώων για κατανάλωση ή ακόμη χειρότερα να δημιουργηθούν μεταλλαγμένες αγελάδες (όπως έχουν αρχίσει ήδη να το δουλεύουν το θέμα) που δεν θα παράγουν τόσο μεθάνιο όσο οι σημερινές...Εμπρός λοιπόν για ένα μέλλον τίγκα στην οικολογική αγελάδα. Αρκεί να μη θιχτεί η κοιλιοδουλία μας.
Αυτό εννοούσα:pc:

Αλήθεια αν φτάσουμε εκεί θα τρώγατε κρέας από μεταλλαγμένες αγελάδες ή εργαστηριακό κρέας (από ιστούς) αν είχε την ίδια γεύση; Με ενδιαφέρει πολύ η άποψή σας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ωραία... για αρχή να ορίσουμε τι εστί "μεταλλαγμένο" και τι εστί "γεννετικά τροποποιημένο"; :)


Το δεύτερο πρέπει να χρησιμοποιείται αντί του πρώτου - κολπάκι των media η επικράτηση του 1ου όρου - μιας και το "μεταλλαγμένο" είναι για καταστάσεις ξαφνικής αλλαγής του DNA ενός οργανισμού λόγω εξωτερικού παράγοντα - πχ πυρηνική έκρηξη, χημικά.
(Απ' όσο θυμάμαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Έχεις δίκιο Γιώργο. Με συγχωρείς. Γεννετικά τροποποιημένες αγελάδες όφειλα να γράψω. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έχεις δίκιο Γιώργο. Με συγχωρείς. Γεννετικά τροποποιημένες αγελάδες όφειλα να γράψω. :rolleyes:
Hey, συζήτηση κάνουμε. :)


Εξέφρασα απλά την απορία μου, έχοντας στο νου μου κάποιες ελάχιστες γνώσεις που θυμάμαι από Λύκειο. :)


Και το θέμα είναι απλά να ξεχωρίσουμε τη διαφορά τους. Καθώς το "γεννετικά τροποποιημένο" είναι (σε ένα βαθμό και βραχυπρόθεσμα) ελεγχόμενο.
Πουχου, οι γνωστές βιολογικές καλλιέργιες - αν τα λέω σωστά. Ντομάτες, φερ' ειπείν, που υπόκεινται σε επεξεργασία ώστε να είναι πλούσιες σε θρεπτικά συστατικά και να μην έχουν μολύνσεις και τέτοια. Και γι' αυτό κι είναι πιο ακριβές.

(Δεν λέω ότι όπου ακούμε "γεννετική τροποποίηση" είναι κατ' ανάγκην "καλό". Εξαρτάται από τον σκοπό της αλλαγής αυτής.)



Ενώ πχ στη νόσο των "τρελών αγελάδων" εγώ θα χρησιμοποιούσα τον όρο "μετάλλαξη". Καθώς εκεί - αν θυμάμαι - τους έδιναν αντί για φαΐ.. λάσπη ή κάτι τέτοιο (δεν θυμάμαι τι, σόρρυ). Με αποτέλεσμα σιγά-σιγά να τις επηρεάζουν και να έχουμε ένα μικρό φαινόμενο μετάλλαξης (άρα λάθος μου πριν, η μετάλλαξη δεν είναι κατ' ανάγκην "ξαφνική").
Το οποίο έχει τις γνωστές βλαβερές συνέπειες για τον άνθρωπο.



Το θέμα μου είναι πως, όπως όλες οι ανακαλύψεις του ανθρώπου, έτσι κι η γεννετική τροποποίηση μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο για καλούς όσο και για κακούς σκοπούς - μολονότι έχει επικρατήσει το 2ο.
Εντούτοις δεν είμαστε σίγουροι αν μακροπρόθεσμα η γεννετική τροποποίηση θα έχει καλύτερα ή χειρότερα αποτελέσματα για τον άνθρωπο - δεκτό, όπως και με πολλά άλλα θέματα, όπως το wifi internet (λέγεται ότι είναι βλαβερό στην υγεία), την ακτινοβολία από κινητά, etc. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ηδη τρωμε τροποποιημενες ουσιες ολοι μας. Να πουμε οτι τροποποιημενη τροφη δε σημαινει απαραιτητα και κακη ετσι ;

Παντως θελω να αποφευγω τοσο τα γεν.τροποποιημενα , οσο και τα κρεατα γενικοτερα. Απλά που και που να μπορω να φαω καμια μπριζολιτσα και να μην πρεπει να ζηταω στο σουβλατζη "μια πιτα σογια απόλα" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αλήθεια αν φτάσουμε εκεί θα τρώγατε κρέας από μεταλλαγμένες αγελάδες ή εργαστηριακό κρέας (από ιστούς) αν είχε την ίδια γεύση; Με ενδιαφέρει πολύ η άποψή σας. :)

Ναι, θα έτρωγα. Αν ήταν πιο οικολογικό ίσως και να το προτιμούσα.
Αν και όπως έχω πει σε άλλο θέμα, τρώω τόσο λίγο κρέας (ειδικά κόκκινο) που δεν νομίζω να κάνει και καμία διαφορά στον κόσμο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και πάνω στο θέμα, να πω ότι κάτι τέτοιο φυσικά θα αύξανε την οικονομία της Αυστραλίας, μιας και είναι η χώρα με την μεγαλύτερη "παραγωγή" καγκουρό στον κόσμο. Οπότε μήπως και εκεί έχουμε σκοπιμότητες; Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος...;)

Δεν έχω δοκιμάσει καγκουρό, υπάρχει κανείς που να μπορεί να μας πει αν είναι καλό;
Δεν έχω κάτι με τα καγκουρό, όπως ούτε με τις αγελάδες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αχ βρε παιδιά...
Για το φαινόμενο του θερμοκηπίου δεν φταίνε τα καγκουρό. Άλλα πράγματα φταίνε (εργοστάσια πχ). Μην τρελαθούμε τώρα τελείως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αχ βρε παιδιά...
Για το φαινόμενο του θερμοκηπίου δεν φταίνε τα καγκουρό. Άλλα πράγματα φταίνε (εργοστάσια πχ). Μην τρελαθούμε τώρα τελείως.
Συμφωνώ απόλυτα, και το έχω αναφέρει και σε προηγούμενο θέμα.
Δεν δέχομαι, να θυσιάσω εγώ τις απολαύσεις μου (ναι τόφου, είμαι κοιλιόδουλος και το χαίρομαι πάρα πολύ), και οι μεγαλοβιομηχανίες να συνεχίσουν να ρυπαίνουν τον πλανήτη.
Αν από κάπου θα πρέπει να ξεκινήσει μια αλλαγή στάσης ζωής, θα πρέπει να είναι από τους μεγάλους, έτσι ώστε να αποτελέσουν και παράδειγμα προς μίμηση για μας τους μικρούς.
Το αντίθετο δεν δουλεύει. Εχει αποδειχτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Συμφωνω περι εργοστασιων.
Να προσθεσουμε και τα αυτοκινητα?

Παντως, Αυστραλοι και Αμερικανοι (USA, κυριως οι Νοτιοι) ειναι αυτοι που καταναλωνουν το περισσοτερο κοκκινο κρεας στον κοσμο.
Καπου ειχα διαβασει (δεν ξερω αν ισχυει) οτι μετα τα 35, ο μεσος Αμερικανος εχει 1,5 κιλο αχωνευτο κοκκινο κρεας στο εντερο του απο το πολυ κρεας που εχουν στη διατροφη τους. Οποτε, καλο θα τους κανει να αλλαξουν και λιγο συνηθειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ερώτηση τώρα, τα εργοστάσια και τα αμάξια που καταστρέφουν τον κόσμο, οι χρηματισμοι στους υπέυθυνούς για να μην δώσουν πρόστυμα σε μολίνσεις περιβάλοντος, τα καψήματα στα χωράφια για περισσότερη βιομηχανία δεν τους πειράζει, η κτηνοτροφία και το μεθάνιο που βγάζουν τα ζώα τους πείραξε.

Γιατί δεν λένε οι οικολόγοι ότι άν όλοι μας είχαμε αυτοκίνητα με ηλιακή ενέργεια ή φορτιζόμενα αμάξια; ή αν λιγόστευαν τα καυσαέρια απο τα εργοστάσια με τρελλα πρόστυμα, έτσι δεν θα την πληρώσουν τα ζώα, στο κάτω κάτω ζώα είναι, ειναι σαν να μου λένε ότι αυτά φτένε και για την καταστροφή του περιβάλοντος.

Να πώ και κάτι άλλο, αφού θα είναι ένας απλός τρόπος ζωής να τρώνε καγκουρό γιατί δεν γίνετε τρόπος ζωής η ανακοίκλωση; μήπως είμαστε λίγο εγωιστές; μήπως πρέπει να σκευτούμε λίγο και τους άλλους ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Ευτυχως δεν ειμαι και πολυ του κρεας και μπορω να ζησω και χωρις αυτο! σιγα μην φαω και καγκουρο. Κριμα ολα τα ζωακια:(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Επειδή είμαι ξανθιά και δεν κατάλαβα...
Σε τί θα αλλάξει η φύση αν σταματήσουμε να τρώμε βοδινό και τρώμε καγκουρό??? Τί είναι αυτό που θα βοηθήσει την φύση μας να "σωθεί" τρώγοντας καγκουρο????:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top