• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φυσικό σαπούνι και σαπούνι εμπορίου

eyeshine

Νεοφερμένος

Ο eyeshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον αν ξέρει ποιά είναι η διαφορά μεταξύ του φυσικού σαπουνιού π.χ. από ελαιόλαδο και
ενός σαπουνιού εμπορίου.Πήρα χτές ένα φυσικό σαπούνι και νομίζω πως είναι καλύτερο για το δέρμα αλλά "μυρίζει" κάπως, ενώ το σαπούνι του εμπορίου δεν μυρίζει.

Αν ξέρει κάποιος τις διαφορές ας ποστάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
ποιά είναι η διαφορά μεταξύ του φυσικού σαπουνιού και
ενός σαπουνιού εμπορίου..


νομίζω -δεν είμαι σίγουρος- ότι η διαφορά τους έγκειται
1. στον βαθμό της γλύστρας από την παλάμη σου κ
2. στο ποιος σου τον φορμάρει κάθε φορά που σκύβεις να το πιάσεις,
πχ στο σαπούνι εμπορίου αυτός που καραδοκεί είναι ο έμπορας
ή ο σύζυγος ή στην καλύτερη ο άντρας των ονείρων σου.
Στο φυσικό σαπούνι, πάντα μα πάντα θα είναι ο epote.
(it's always a so natural feeling :redface:)

:worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον αν ξέρει ποιά είναι η διαφορά μεταξύ του φυσικού σαπουνιού π.χ. από ελαιόλαδο και
ενός σαπουνιού εμπορίου.Πήρα χτές ένα φυσικό σαπούνι και νομίζω πως είναι καλύτερο για το δέρμα αλλά "μυρίζει" κάπως, ενώ το σαπούνι του εμπορίου δεν μυρίζει.

Αν ξέρει κάποιος τις διαφορές ας ποστάρει.

Αναλόγως το δέρμα..
Εγώ πχ δεν μπορώ του εμπορίου βγάζω σπυράκια σαν αλλεργία και το παθαίνω και με κολόνιες..
Τα φυσικά σαπούνια δεν "μυρίζουν" κάπως, μυρίζουν μόνο καθαριότητα, ενώ του εμπορίου έχουν και αρώματα(καρύδα κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.

eyeshine

Νεοφερμένος

Ο eyeshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αναλόγως το δέρμα..
Εγώ πχ δεν μπορώ του εμπορίου βγάζω σπυράκια σαν αλλεργία και το παθαίνω και με κολόνιες..
Τα φυσικά σαπούνια δεν "μυρίζουν" κάπως, μυρίζουν μόνο καθαριότητα, ενώ του εμπορίου έχουν και αρώματα(καρύδα κλπ)

Α δλδ αυτή η μυρωδιά που έχουν τα φυσικά σαπούνια είναι η φυσιολογική μυρωδιά? Γτ μυρίζει κάτι σαν χημικό γι'αυτό το λέω.
Ενώ στα σαπούνια του εμπορίου δεν μυρίζει αυτό το χημικό.Μυρίζει το άρωμα τού(πχ καρύδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Α δλδ αυτή η μυρωδιά που έχουν τα φυσικά σαπούνια είναι η φυσιολογική μυρωδιά? Γτ μυρίζει κάτι σαν χημικό γι'αυτό το λέω.
Ενώ στα σαπούνια του εμπορίου δεν μυρίζει αυτό το χημικό.Μυρίζει το άρωμα τού(πχ καρύδα)

Όχι-όχι μυρίζουν μόνο καθαριότητα μη φοβάσαι για χημικά, απλά καλομάθαμε στα φρου-φρου και στα αρώματα του εμπορίου(που αυτά είναι που έχουν ΤΑ χημικά) και δύσκολα συνηθίζουμε το κανονικό σαπούνι, εγώ έχω μούρλα με το άρωμα καρύδα και παλιότερα όσο πρόβλημα και αν είχα στο δέρμα δεν ήθελα να το αποχωριστώ με τίποτα!
Πλέον έχω μεταπηδήσει στα αντιαλλεργικά σαπουνάκια για να είμαι σίγουρη 100%
Αν δεν "ευχαριστιέσαι" την μυρωδιά αυτή και δεν την αντέχεις μπορείς να κοιτάξεις και φυσικά σαπουνάκια από φυσικά προιόντα, έχει με λάδι, με πορτοκάλι, κανέλα και πάρα πολλά άλλα που μυρίζουν εκπληκτικά!!!
Πάντως αν δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο θέμα με το δέρμα πχ δεν είναι τραγικό να χρησιμοποιείς και σαπούνι του εμπορίου, απλά να αποφεύγεις τα αφρόλουτρα, εγώ προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι, καλύτερα σαπουνάκι και ας είναι του εμπορίου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Γενικά, σε όλα τα καλλυντικα είδη, υπάρχουν και τα φυτικά προϊόντα. Δες δηλαδή αυτά του Fresh Line.
Μυρίζουν καταπληκτικά, αλλα είναι φυσικά.
Γενικα όμως, όλα τα άλλα, του σούπερ μάρκετ, έχουν μέσα ένα σωρό χημικά.
Και αφρολουτρα με φυσικά συστατικά υπάρχουν.
Ψάξιμο θέλουν.

Γιατί όμως το ενδιαφέρον για το σαπούνι?
Έπαθες κάτι ή απλή απορία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
εγώ θα σου πρότεινα και σαπούνια από Body Shop πάντως.

Τα έχει δοκιμάσει μια φίλη μου και ενώ είχε ακμή, τελικά το πρόσωπό της καθάρισε. Δε ξέρω αν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα ή θες κάτι απλά για καθαρισμό αλλά έχω ακούσει από κοντινά μου πρόσωπα πως βοηθούν(το λέω φυσικά με επιφύλαξη γιατί το κατά πόσο θα βοηθήσει ένα προϊόν έχει να κάνει από πολλά). Προσωπικά έχω δοκιμάσει κρέμες καθαρισμού από Body Shop και ήταν μια χαρά αν και δεν είχα κάποιο θέμα, απλά για καθαρισμό τις ήθελα.

Γενικά, να προτιμάς φυσικά προϊόντα γιατί ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να περιέχει κάποιο άλλο.
Ακόμα και το πράσινο σαπούνι που μυρίζει άσχημα(έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον), είναι μια πολύ καλή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyeshine

Νεοφερμένος

Ο eyeshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γενικά, σε όλα τα καλλυντικα είδη, υπάρχουν και τα φυτικά προϊόντα. Δες δηλαδή αυτά του Fresh Line.
Μυρίζουν καταπληκτικά, αλλα είναι φυσικά.
Γενικα όμως, όλα τα άλλα, του σούπερ μάρκετ, έχουν μέσα ένα σωρό χημικά.
Και αφρολουτρα με φυσικά συστατικά υπάρχουν.
Ψάξιμο θέλουν.

Γιατί όμως το ενδιαφέρον για το σαπούνι?
Έπαθες κάτι ή απλή απορία?

όχι απλά απορία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Το σαπούνι ελαιολάδου, περιέχει ελαιόλαδο, καυστική σόδα ή καυστική ποτάσα και νερό. Η καυστική σόδα μας δίνει σαπούνια σκληρά, ενώ η καυστική ποτάσα μαλακά. Το φυσικό του χρώμα είναι άσπρο-μπεζ. Δεν είναι ακριβώς άοσμο, έχει μια "ουδέτερη" μυρωδιά θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweet ballerina

Νεοφερμένος

Η sweet ballerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον αν ξέρει ποιά είναι η διαφορά μεταξύ του φυσικού σαπουνιού π.χ. από ελαιόλαδο και
ενός σαπουνιού εμπορίου.Πήρα χτές ένα φυσικό σαπούνι και νομίζω πως είναι καλύτερο για το δέρμα αλλά "μυρίζει" κάπως, ενώ το σαπούνι του εμπορίου δεν μυρίζει.

Αν ξέρει κάποιος τις διαφορές ας ποστάρει.

Καταρχήν,δεν είναι διαφορά, αλλά διαφορές.
1) Αν όταν λες σαπούνια του εμπορίου, εννοείς αυτά από μεγάλες εταιρείς, τότε να ξέρεις πως τα περισσότερα από αυτά είναι χάλια. Συνήθως έχουν μέσα ζωικά λίπη, δηλαδή καμία σχέση με το αγνό πράσινο σαπούνι που περιέχει λάδι, νερό και καυστική σόδα.
2) Συχνά, τα χημικά που περιέχουν(τα σαπούνια του εμπορίου) προκαλλούν δερματικά προβλήματα ή αλλεργείες και ιδιαίτερα σε άτομα που έχουν ευαίσθητο δέρμα.
3) Επιπλέον, εκτός από τα βασικά ζωικά λίπη, πολλές φορές χρησιμοποιούν χημικές βαφές ή τεχνιτά χημικά αρώματα, τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με τα αιθέρια έλαια(από τα οποία βγαίνει το άρωμα).
4) Απ' την άλλη, τα αγνά φυσικά σαπούνια του ελαιολάδου(πράσινα, όπως αποκαλούνται), έχουν λευκό με μπεζ χρώμα γιατί δεν περιέχουν χημικά χρώματα(και όχι πράσινο, όπως νομίζουν πολλοί, γιατί αυτό σημαίνει πως το λάδι με το οποίο φτιάχτηκε το σαπούνι είναι παλιό ή έχει χρώμα). Τα υλικά που αποτελούνται είναι φυσικά, απότε σπάνια εώς καθόλου υπάρχουν παρενέργειες.
5) Πολλές φορές αποδεικνύονται θεραπευτικά, και ιδιαίτερα σε δερματικά προβλήματα.
6) Δε μυρίζουν άσχημα, η μυρωδιά τους είναι φυσική και δείχνει καθαρότητα.

Καλό θα ήταν αν χρησιμοποιείς σαπούνι εμπορίου, να το αντικαταστήσεις με ένα φυσικό σαπούνι ελαιολάδου και να δεις πως θα είναι καλύτερο. Μάλιστα, καθαρίζει καλύτερα και θα νιώσεις το δέρμα σου πιο καθαρό.
Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και πέντε χρόνια σαπούνι, και έχω δει αισθητή διαφορά, μιας και είναι ο μπαμπάς μου αυτός που τα φτιάχνει.
Αν εδιαφέρεσαι πραγματικά για την υγεία του δέρματός σου, σου προτείνω να το δοκιμάσεις και θα με θυμηθείς.
Άλλωστε, παλιά δεν πλένονταν με 'πράσινο' σαπούνι; ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyeshine

Νεοφερμένος

Ο eyeshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ναι εδώ και ένα μήνα αγοράζω φυσικά σαπούνια (ελαιολάδου κτλπ) και έχω δεί σημαντικές διαφορές.Πρώτον, κατάλαβα ότι το σαπούνι εμπορίου δεν είναι σαπούνι.Είναι ένα περίεργο πράγμα.Και επίσης, βλέπεις μεγάλη διαφορά στο δέρμα σου.Γίνεται πιό λαμπερό και πιό ζωντανό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweet ballerina

Νεοφερμένος

Η sweet ballerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
:clapup:Ακριβώς! Δε νομίζω πως μετά απ' αυτό ξαναγυρνάς στα χημικά, ε;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Tα παραδοσιακά σαπούνια (μιλάμε αυτά που φτιάχνουν οι γιαγιάδες στο χωριό, όχι τα "φυτικά" μαζικής παραγωγής) ξεραίνουν το δέρμα και αφήνουν κατάλοιπα. Για αυτό το λόγο έχει βγει και το γιατροσόφι πως αν βάλεις λεμόνι ή ξύδι στα μαλλιά θα γίνουν πιό λαμπερά...επειδή τότε λουζόντουσαν με σαπούνι που άφηνε υπολείμματα και θαμπάδα που μόνο κάτι όξινο τα αφαιρούσε. Οπως και για αυτό λουζόντουσαν πιό σπάνια, γιατί ξεραινόταν το δέρμα παραπάνω (και λόγω έλλειψης υδραυλικών ίσως).
Τα σημερινά αγοραστά "φυτικά" και "φυσικά" σαπούνια απλά δεν έχουν τόσα συστατικά όσα τα αφρόλουτρα (τα οποία έχουν ενυδατικά στοιχεία, αρώματα και ουσίες για να αφρίζουν). Στην ουσία είναι η πιό απλή και φτηνή μορφή καθαριστικού την οποία μέσω έξυπνου μάρκετινγκ καταλήγουν να την πουλάνε ακριβότερα σε καταλανωτές που ακούνε "φυσικό" και χοροπηδάνε.
Οπότε πάρτε ο,τι σαπούνι σας αρέσει στο άρωμα και στην υφή και μην δίνετε σημασία στη λίστα συστατικών παρά μόνο αν είστε χημικοί και ξέρετε πραγματικά τι είναι το καθένα και τι κάνει (και φυσικά διαπιστώσετε πως όντως κάποιο είναι βλαβερό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top