Κυνικοί άνθρωποι

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
ποια ειναι η γνωμη σας για τους ανθρωπους που εχουν το χαρακτηριστικο του κυνισμου και του αυτοσαρκασμου?
προσωπικα τους συμπαθω αν και μερικες φορες καταντα ενοχλητικο.επισης πιστευω οτι εχουν καλη αισθηση του χιουμορ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μπορώ να πω ότι μου αρέσει να συναναστρέφομαι μαζί τους.Μερικές φορές σίγουρα καταντάει ενοχλητικό , αλλά όντως η αίσθηση του χιούμορ που διαθέτουν είναι αρκετά καλή.
Μερικές φορές βέβαια , με προβληματίζει ο αυτοσαρκασμός.Είναι άμυνα ή πρόκειται για καλή αυτοκριτική και ταπεινότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
και τα δυο συν και την ανασφαλεια.
λεω γω τωρα κρινοντας εξ ιδιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
ποια η γνωμη σας για τους ανθρωπους που εχουν το χαρακτηριστικο του κυνισμου και του αυτοσαρκασμου;

Είναι ώρες που με αντιπαθώ ταμάλα.
Άλλες πάλι θέλω να με βάλω κάτω και να με μουρλάνω στα φιλιά.

Είμαι κυνικός άρα υπάρχω. Το να σαρκάζεις τη μούρη σου είναι προσόν των εξισορροπιστών. Εκείνων που έχουν ελεγχόμενη τρέλα, Καστανεντιακά σπίκινγκ.

Αποτινάζεις απ'τους ώμους σου λίγη απο τη περισσευούμενη βλακεία της ημέρας όταν παλαντζάρεις ανάμεσα στα δύο. Δε χάνεις ποτέ τον δρόμο αν αναρωτιέσαι εγκαίρως μήπως έστριψες σε λάθος στροφή. Τουλάχιστον περιορίζεις το χαμένο χρόνο στη περίπτωση λάθους.

Θεωρίες, θα μου πεις. Μα όλα από λέξεις δεν αρχίζουν και σε λέξεις επιστρέφουν;
Γιατί δε κοιμάμαι; Βρωμάν' οι κάλτσες μου :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Παρατηρώντας τον εαυτό μου, θα έλεγα ότι και κυνική είμαι και αυτοσαρκάζομαι. Όχι πάντα όμως. Κυρίως όταν μου περισσεύει ανασφάλεια, κι όταν έχω απογοητευτεί από κάτι. Σε άλλους είναι μόνιμη κατάσταση, κατανοητό. Είναι του χαρακτήρα τους. Τώρα πώς το απέκτησαν δεν ξέρω. Πολύ τα συμπαθώ αυτά τα άτομα και δεν θα τα έλεγα ενοχλητικά. Είναι κατα βάθος ευαισθητούλιδες και ίσως πιο ονειροπόλοι από τους υπόλοιπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eμένα μου τη σπάνε :mad:

Υγ. Τόμαν εσύ και ο εαυτός σου πρέπει να είστε πολύ ερωτευμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
ποια ειναι η γνωμη σας για τους ανθρωπους που εχουν το χαρακτηριστικο του κυνισμου και του αυτοσαρκασμου?
προσωπικα τους συμπαθω αν και μερικες φορες καταντα ενοχλητικο.επισης πιστευω οτι εχουν καλη αισθηση του χιουμορ

Απλά τους λατρεύω.
Εκτιμώ απίστευτα αυτή τη στάση ζωής, θεωρώ προνόμιο τον αυτοσαρκασμό και με ενθουσιάζουν οι άνθρωποι που "λακωνίζουν". :)

υγ: σιχαίνομαι όσους φλυαρούν επί ώρες και στην ουσία δε λένε τίποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με ενοχλεί ο κυνισμός αλλά εκτιμώ τον αυτοσαρκασμό.
Οι κυνικοί μου φαίνονται υπερβολικά απαισιόδοξοι και το ενοχλητικό με αυτούς είναι ότι θεωρούν ότι μόνο εκείνοι βλέπουν την αλήθεια και όλοι οι άλλοι πετάνε στα σύννεφα.
No thanks.

"Κυνικός είναι ο άνθρωπος που όταν μυρίζει λουλούδια, ψάχνει να βρει το φέρετρο" - Henry Louis Mencken
"Κυνικός είναι ο άνθρωπος που ξέρει την τιμή όλων των πραγμάτων αλλά την αξία κανενός" -Oscar Wilde
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
ποια ειναι η γνωμη σας για τους ανθρωπους που εχουν το χαρακτηριστικο του κυνισμου και του αυτοσαρκασμου?
Μ'αρέσουν πολύ τα άτομα που αυτοσαρκάζονται, δείχνουν ότι δεν έχουν κομπλεξ με τον εαυτό τους, έχουν αποδεχτεί τα ελαττώματά τους (κ ποιος δεν έχει άλλωστε) και δεν έχουν πρόβλημα να κάνουν και πλάκα!
Όσο για τον κυνισμό δε μ'αρέσει ιδιαίτερα αν και πολλές φορές χρειάζεται κ αυτός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Όταν η κυνικότητα και ο αυτοσαρκασμός πάνε μαζί τότε μ'αρέσουν, γιατί υποδηλώνουν άτομο που επισημαίνει τα ελαττώματα όχι μόνο των γύρω του αλλά και τα δικά του. Ανάλογα με τα κέφια μου μπορώ να γίνω και κυνικός και αυτοσαρκαστικός-δεν ξέρω αν γίνεται επιτυχημένα, αλλά το προσπαθώ...:P

Μ'αρέσουν πολύ τα άτομα που αυτοσαρκάζονται, δείχνουν ότι δεν έχουν κομπλεξ με τον εαυτό τους, έχουν αποδεχτεί τα ελαττώματά τους (κ ποιος δεν έχει άλλωστε) και δεν έχουν πρόβλημα να κάνουν και πλάκα!
Όσο για τον κυνισμό δε μ'αρέσει ιδιαίτερα αν και πολλές φορές χρειάζεται κ αυτός!

Ας πούμε εσύ ως πρεβεζάνα πρέπει να αποδεκτείς ότι μειονεκτείς έναντι του υπολοίπου πληθυσμού.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λατρεύω τους κυνικούς ανθρώπους :inlove: Απαραίτητη προϋπόθεση είναι βέβαια ο κυνισμός τους να μην υποκινείται από κόμπλεξ.

Νομίζω στην καθημερινή μου ζωή είμαι αρκετά κυνική, αλλά αυτό το βγάζω προς τα έξω κυρίως σε ανθρώπους που με ξέρουν, γιατί γενικά μπορεί ο άλλος να παρεξηγηθεί, αν δεν καταλάβει ότι δεν το κάνω για να τον γελοιοποιήσω, αλλά επειδή έτσι είμαι σαν χαρακτήρας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Μ'αρέσουν πολύ τα άτομα που αυτοσαρκάζονται, δείχνουν ότι δεν έχουν κομπλεξ με τον εαυτό τους, έχουν αποδεχτεί τα ελαττώματά τους (κ ποιος δεν έχει άλλωστε) και δεν έχουν πρόβλημα να κάνουν και πλάκα!

ενίοτε όσοι αυτοσαρκάζονται το κάνουν από άπειρη ανασφάλεια.
για να προλάβουν τα ενδεχόμενα σχόλια πριν αυτά γίνουν.

Έχω μία φίλη πολύ κοντή, νιώθει πολύ άσχημα για αυτό.
Σε κάθε συζήτηση που θα αφορά την εμφάνιση, θα κάνει πάντα ένα αστειάκι για το ύψος της για να δείξει ότι δεν έχει πρόβλημα.
Μέσα της βράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ο Αντισθένης ιδρυτής τις σχολής τον κυνικών όταν τον επαίνεσαν άνθρωποι που θεωρούσε κακούς και φαύλους είπε μάλλον κάτι κακό θα έχω κάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πέρα απ' την πλάκα, γιατί θα πρέπει να συσχετίζονται οι κυνικοί τύποι με αυτούς που ξέρουν ν' αυτοσαρκάζονται; Αυτό δεν το έχω καταλάβει και είναι και ο λόγος που μέχρι στιγμής δεν έχω απαντήσει στο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
εχω την εντυπωση οτι αυτα τα δυο χαρακτηριστικα συναντωνται πολυ συχνα μαζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
ποια ειναι η γνωμη σας για τους ανθρωπους που εχουν το χαρακτηριστικο του κυνισμου και του αυτοσαρκασμου?

Νομίζω ότι ο αυτοσαρκασμός πάει παρέα με το πηγαίο χιούμορ, θετικο δηλδή χαρακτηριστικό της προσωπίκότητας, (θέλει χιούμορ για να αυτολογοκρίνεσαι) ενώ ο κυνισμός παει παρέα με τον αρνητισμό και το μηδενισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
τελικά Κυνισμός και κυνικός τι είναι ακριβώς;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πέρα απ' την πλάκα, γιατί θα πρέπει να συσχετίζονται οι κυνικοί τύποι με αυτούς που ξέρουν ν' αυτοσαρκάζονται; Αυτό δεν το έχω καταλάβει και είναι και ο λόγος που μέχρι στιγμής δεν έχω απαντήσει στο θέμα...

That's a point. Αυτοσαρκασμός είναι όταν κάποιος κοροϊδεύει τον εαυτό του. Αντίθετο είναι ο σαρκαστικός ο οποίος κοροϊδεύει τους άλλους (το πειραχτήρι). Κυνικός είναι αυτός ο οποίος μιλά με ευθύτητα και ομότητα. Αντίθετο του δε μου έρχεται αυτή τη στιγμή.

Για την ακρίβεια συμπαθώ τους ανθρώπους που αυτοσαρκάζονται αλλά γίνομαι και λίγο κυνικός μαζί τους λέγοντας ότι το κάνουν απλώς επειδή νιώθουν κατώτεροι... Κατώτεροι γιατί έπεσαν θύματα σαρκασμού παλιότερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο αυτοσαρκασμός είναι ένα είδος προσωπικής άμυνας απέναντι στον ίδιο μας τον εαυτό όταν αυτός μας δείχνει κάποια αρνητικά του σημεία. Δεν είναι πάντα σωστή, αμείλικτη ή υγιής αυτοκριτική, είναι ένας προσωπικός υποβιβασμός με αίσθηση χιούμορ, αυτός που αυτοσαρκάζεται μπορεί να μην ξέρει καν τον εαυτό του, μπορεί να είναι καταθλιπτικός, μπορεί να μην έχει άλλη επιλογή, άλλη διέξοδο, άλλο τρόπο παραδοχής- αντιμετώπισης μιας προσωπικής κατάστασης η οποία δεν του αρέσει.

Τουλάχιστον όποτε αυτοσαρκάζομαι κατά πολύ βάθος φοβάμαι μην πληγωθώ όταν η ίδια κριτική γίνει από τρίτο πρόσωπο. Αν για παράδειγμα είμαι χοντρή θα εκφράσω προς τα έξω την πεποίθηση πως έχω 50 στρέμματα κώλο ή άλλα χαζά ομαλοποιώντας μια κατάσταση στο συναισθηματικό μου κόσμο που κατά τα λοιπά είναι τραγική. Ο άλλος που θα έρθει μετά να μου πει "ωρε τι κώλος μάνα μου" δεν θα με πληγώσει όσο θα με πλήγωνε αν εγώ η ίδια δεν παραδεχόμουν την κατάσταση και έλεγα στον εαυτό μου "είσαι στυλάκι". Μέσω του αυτοσαρκασμού και της υπερβολής του αποδέχομαι την κατάσταση μου ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι την βολεύω και τη μονιμοποιώ και δεν προσπαθώ να την αλλάξω. Δεν είναι πάντα προνόμιο ο αυτοσαρκασμός, μπορεί να'ναι και ελάττωμα μερικές φορές.

Ο κυνισμός είναι κάτι διαφορετικό, εκεί η "κριτική" μας στρέφεται εναντίον άλλων με πλάγιο τρόπο ακόμα κι αν δεν έχει απώτερο στόχο. Ο κυνικός άνθρωπος πιστεύω ότι είναι ευφυής και έχει διαύγεια ώστε να στοχεύει καλά με τα λόγια του. Αυτή η επίδειξη του πνεύματος του όμως είναι ενοχλητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμείς οι κυνικοί άνθρωποι είμαστε σαν τα σκυλιά. Όταν είμαστε καλοί μας αγαπάνε όλοι και μας δίνουν μπισκοτάκια.
Όταν είμαστε κακοί δεν ψοφάμε ποτέ. Win-win
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top