Είναι καλό να έχουμε κοινά ενδιαφέροντα με το δεσμό μας;

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Περισσότερα κοινά καλό ή κακό? Πείτε τις εμπειρίες σας, ακόμα και με φίλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Φυσικά και είναι καλό, για μένα είναι και μέσα στις "απαιτήσεις" που έχω από ένα σύντροφο. Πχ δεν θα μπορούσα να είμαι με κάποιον που ακούει για υπολογιστές και με κοιτάει με το βλέμμα της αγελάδας. :P
Άλλωστε, όταν δεν υπάρχουν κοινά ενδιαφέροντα, εκτός του ότι καταλήγεις να βαριέσαι τον άλλον και να μην έχετε τι να πείτε, ανακύπτουν και άλλα προβλήματα, λόγω της έλλειψης κατανόησης.
Πιστεύω ότι οι σχέσεις χωρίς κοινά ενδιαφέροντα μπορούν να επιβιώσουν μόνο για σύντομο χρονικό διάστημα και είναι κυρίως σεξουαλικές. Αν επιβιώσουν για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα είναι συνήθως άνισες σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έτσι όπως θέτεις τα κοινά ενδιαφέρονται, είναι λίγο ασαφές.

Εννοείς κοινή κουλτούρα ή κοινά hobbies;

Η κοινή κουλτούρα είναι υποχρεωτική, π.χ δεν θα μπορούσα να συνυπάρχω με μια τεχνοφοβική ή μετριοφρόνων ή με κάποια που φοβάται το ρίσκο.

Για τα hobbies, απλά είναι καλό να υπάρχουν κοινά hobbies
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Περισσότερα κοινά καλό ή κακό? Πείτε τις εμπειρίες σας, ακόμα και με φίλους.


Μέτρον άριστον...
θεωρώ ότι επιβάλεται να υπάρχουν κάποια κοινά ενδιαφέροντα αλλά πιστεύω αρκάδαντα πλέον ότι πρέπει να έχει κι ο καθένας και τα προσωπικά μοναδικά του ενδιαφέροντα ώστε να έχει και λίγο χρόνο που θα ασχολείται με κάτι που τον ενδιαφέρει χωρίς τον σύντροφό του από κοντά...
Λίγο χρόνο για τον εαυτό του κοινώς...
Κατά τα άλλα, ναι...κοινά ενδιαφέροντα πρέπει να υπάρχουν... δε γίνεται ο ένας να διασκεδάζει με Βίσση κι ο άλλος με Metallica... δε θα μπορέσουν ποτέ να απολαύσουν μαζί ένα ποτό κάπου έξω
Γίνεται όμως ο ένας να γουστάρει ανεμόπτερο κι ο άλλος να έχει υψοφοβία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Συμφωνώ και με Michelle και με ΚΕ. Θέλω να μας αρέσουν τα ίδια πράγματα, να μπορούμε να απολαύσουμε στιγμές κάνοντας αυτά που αρέσουν και στους 2.

Από την άλλη, επειδή χρειάζομαι προσωπικό χρόνο, θέλω να υπάρχουν και πράγματα που να διαφοροποιούμαστε. Αν μας αρέσουν τελείως τα ίδια υπάρχει ο μεγάλος κίνδυνος να κάνουμε όλες τις δραστηριότητες μαζί κι αυτό είναι κάτι που σιχαίνομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν τα περισσοτερα ενδιαφεροντα δεν συμπιπτουν, μπορει να υπαρχει επικοινωνια (αφου αυτη δεν καθοριζεται απο τα ενδιαφεροντα), αλλά δε θα μπορει ο καθενας να μοιραστει και να χαρει αυτα που του αρεσουν με τον ανθρωπό του (που ολοι ξερουμε οτι κατι τετοιο μας αρεσει πολυ), επομενως θα διασκεδαζουν χωριστα ως επι το πλειστον. Θα προσπαθησει ο καθενας να γνωρισει καποια ενδιαφεροντα στον αλλο, αλλά οι πιθανοτητες ειναι να μην τα βρει ενδιαφεροντα, μια και δε τα εχει βρει τοσα χρονια.

Αν υπαρχει μια ενδιαμεση κατασταση στα ενδιαφεροντα, τα πραγματα ειναι καλυτερα. Διασκεδαζουν σε καποια πραγματα μαζι, σε άλλα μονοι τους και ετσι εχουν και τον προσωπικο τους χρονο/χωρο που χρειαζεται κι αυτος για καλες ισορροπιες.

Το να υπάρχει κοινη κουλτουρα είναι πιο σημαντικό αφού ειναι οι βασεις της καλλιεργειας του καθενα, απο τις οποιες προκυπτουν τα υπολοιπα. Οπως τα χομπι, που σπανια δεν συσχετιζονται με την κουλτουρα μας, αποτελωντας ετσι, ενα ενδεικτικό (αλλά οχι καθοριστικό) στοιχειο "ταιριασματος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ifiklis

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά στην αρχή είναι πολύ καλό. περνώντας όμως τα χρόνια καλά θα είναι να μην έχετε τελικά και πολλά κοινά ενδιαφέροντα για να μπορείτε να μένετε και λίγο μόνοι σας. Φαντάσου τώρα να ήθελε η γυναίκα μου να βλέπαμε μαζί ποδόσφαιρο ή να πηγαίναμε μαζί για τσίπουρα ... Η τέλεια καταστροφή !!!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Εννοείται πως είναι ότι καλύτερο και η κοινή κουλτούρα και τα κοινά ενδιαφέροντα.
α) Η κουλτούρα γιατί υπάρχει το ίδιο υπόβαθρο και συνεννόηση
β)Τα ενδιαφ΄ροντα γιατί σχεδόν πάντα θα υπάρχουν θέματα προς συζήτηση.
Κι ένα τσιπουράκι ή ένας αγώνας με τον καλό σου κακό δεν είναι. Μιλάμε για κοινά ενδιαφέροντα όχι για να γίνεται βεντούζα ο ένας στον άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Φαντάσου τώρα να ήθελε η γυναίκα μου να βλέπαμε μαζί ποδόσφαιρο ή να πηγαίναμε μαζί για τσίπουρα ... Η τέλεια καταστροφή !!!:whistle:

Εμένα πάντως δεν μου ακούγεται καταστροφή... :confused::worry::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Ούτε εμένα, αλλά εξαρτάται και τι θέλει ο άλλος από τη σχέση αυτή και πως οριοθετεί τα ενδιαφέροντα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Γιάννη, μήπως αυτό που λες ισχύει σε έναν αποτυχημένο γάμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως πρεπει οπωσδηποτε να υπαρχουν κοινα ενδιαφεροντα... και οχι μονο κοινα, κοινα και στον τροπο...
Το εχω συζιτισει αρκετες φορες με εναν φιλο. Συζαταγαμε πχ πριν λιγες μερες για ενα συγκεκριμενο ατομο που του αρεσει μια συγκεκριμενη κοπελα και λεω εγω "δεν παιζει να γινει κατι και να κρατισει" και μου λεει ναι σωστα... Αφου δεν κολανε καθολου, εσυ πχ θα μπορουσες να εισαι με μια Βανδοπληκτη. Και αμεσως-αμεσως ερχετε η πρωτη σκεψη... Ωρα για εξοδο... Που παμε;... Εγω θα θελω να παω σε ενα σκωτινο μπαρακι, να παιζει μεταλ η ροκ, να πιω της μπυρες μου, τα σφινακια μου, να δω πετυχω εκει καπια ατομα, να πουμε με κουβεντα με αυτα τα ατομα. Αυτη θα θελει να παμε στα μπουζουκια, να πεταμε λουλουδια, να παρουμε ενα μπουκαλι και να το πληροσουμε χρυσαφι, να εχουμε υφακι κλπ... Εξαρχης λοιπον η δεν θα πηγενουμε πουθενα η θα πηγενει ο καθενας με την παρεα του...
Μετα... Ειμαστε οι δυο μας (και δεν μιλαμε για τετ-α-τετ πονηρου περιεχομενου). Θελουμε να βαλουμε λιγη μουσικη... Θα βαζω εγω Slayer, Metallica, Pantera, Damageplan, Tankard κλπ και αυτη Βιση, Βανδη, Μακροπουλο, Τσαλικη κλπ;...
Και τι θα λεμε;... θα της λεω εγω για την κιθαρα των ονειρων μου και θα με κοιταει με το βλεμα "Καλα-εισαι-λαλακας-τι-καθεσε-και-σκευτεσε;" Η θα μου λεει αυτη για το συνολακι που ειδε σε μια βιτρινα και θελει να παρει και εγω θα τις λεω "καλα-καλα... παρε οτι θες, μονο βαλε ωραια εσωρουχα και ασε με τωρα να παιξω λιγη κιθαρα"
Η θα καθομαστε να δουμε ταινια και εγω θα θελω να δουμε αστυνομικα, περιπετιες, θριλερ κλπ και αυτη ρομαντικα, δραματα, κοινονικα κλπ;...
Η να τις λεω για την μηχανη που ονειρευομαι να παρω και να μου λεει "πας καλα;... παρε ενα αμαξι να ειμαστε ανετοι, που δεν εχει και αερα να χαλαει και τα μαλια μου"

Γενικα φανταστειτε το σε καθε τομεα... Τελικα μονο για την σχεση θα μπορουμε να μιλισουμε και μονο σεξ να κανουμε...
Νταξει δεν χρειαζετε να ειναι και ολα κοινα, αλλα καπια βασικα κοινα πρεπει να υπαρχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
ή να πηγαίναμε μαζί για τσίπουρα ... Η τέλεια καταστροφή !!!:whistle:

Και που είναι το κακό εκεί; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Θελουμε να βαλουμε λιγη μουσικη... Θα βαζω εγω Slayer, Metallica, Pantera, Damageplan, Tankard κλπ και αυτη Βιση, Βανδη, Μακροπουλο, Τσαλικη κλπ;...
Και τι θα λεμε;...

Για αυτό γεννήθηκε ο Michael Bublé αγαπητέ μου.;)

Η θα καθομαστε να δουμε ταινια και εγω θα θελω να δουμε αστυνομικα, περιπετιες, θριλερ κλπ και αυτη ρομαντικα, δραματα, κοινονικα κλπ;...

Θα βλέπετε ένα θρίλερ για να πηδήξει στην αγκαλιά σου από την τρομάρα της, και ένα ρομαντικό για να μείνει...;)8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για αυτό γεννήθηκε ο Michael Bublé αγαπητέ μου.;)

Ο οπιος δεν μου αρεσει... Και γενικα αμα το δουμε, υπαρχουν και τα ενδιαμεσα, αλλα δεν νομιζω να γεφυρονονται τοσο ευκολα ολες οι αντιθεσεις...


Θα βλέπετε ένα θρίλερ για να πηδήξει στην αγκαλιά σου από την τρομάρα της, και ένα ρομαντικό για να μείνει...;)8)

Μεχρι εκει που πηδαει στην αγκαλια μου καλα το πηγες, μετα μαλλον θα με βρισει που αποκοιμιθικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Δεν σου λέω ότι δεν έχεις δίκιο, σε γενικές γραμμές τα μεγάλα χάσματα είναι αγεφύρωτα. Απλώς πρέπει να προσπαθούμε να αποδεχόμαστε πιο εύκολα μια μέση λύση.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
δεν παίζει ρόλο να μην έχουμε κοινά ενδιαφέροντα, δηλαδή ο άντρας μου δεν ασχολείται με το ποδόσφαιρο εγώ πάλι πριν να κάνω το μωρό δεν έχανα παιχνίδι και πάντα μαζί μου και ο άντρας μου, δεν ασχολείται με πολιτικά κόμματα εγώ πάλι το αντίθετο πάλι τραγούδια που ακούμε πάλι αντίθετα δηλαδή επειδή δεν έχουμε κοινά δεν έπρεπε να τον παντρευτώ αφού αυτόν αγάπησα, και περνάμε πολύ καλά, δεν έχουμε πρόβλημα. Και εγώ θα κάνω αυτά που αρέσουν του άντρα μου και αυτός τα δικά μου.
Ο ένας συμπληρώνει τον άλλο και στο κάτω κάτω δεν μπορούμε να είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalcfu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Παιδιά στην αρχή είναι πολύ καλό. περνώντας όμως τα χρόνια καλά θα είναι να μην έχετε τελικά και πολλά κοινά ενδιαφέροντα για να μπορείτε να μένετε και λίγο μόνοι σας. Φαντάσου τώρα να ήθελε η γυναίκα μου να βλέπαμε μαζί ποδόσφαιρο ή να πηγαίναμε μαζί για τσίπουρα ... Η τέλεια καταστροφή !!!:whistle:

Δε χάνω ματς της ομάδας μου κάθε που παίζει και έχω πάει και στο γήπεδο να την παρακολουθήσω. Ακόμη πίνω και τσίπουρα!Με μεζέ μερακλίδικο κιόλας!Πού είναι το κακό σ' αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δε χάνω ματς της ομάδας μου κάθε που παίζει και έχω πάει και στο γήπεδο να την παρακολουθήσω. Ακόμη πίνω και τσίπουρα!Με μεζέ μερακλίδικο κιόλας!Πού είναι το κακό σ' αυτό;

Αν είσαι και πανάθα θα σε πάρω με παπά και με κουμπάρο lol :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalcfu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Εδώ θα σε απογοητεύσω φίλε μου! Γαύρος βαμμένη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top