Θα αγοράζατε ποτέ διανομή Linux;

Θα αγόραζατε ποτέ διανομή Linux;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)
  • Ήδη έχω αγοράσει

    Ψήφοι: 4 36.4%
  • Ναι, θα αγόραζα

    Ψήφοι: 2 18.2%
  • Όχι, είμαι υπέρ των δωρεών

    Ψήφοι: 2 18.2%
  • Δεν πρόκειτε να δώσω λέφτα στο Linux

    Ψήφοι: 3 27.3%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσωπικά όταν βλέπω διανομές που υπάρχουν σε δύο εκδόσεις και μια πουλίεται κάπως μου κακοφαίνετε , με εξέρεσει τα SuSE μιας και είναι ολοκληρομένο πακέτο κατα την γνώμη μου. Ωστόσο έχω σκεφτεί να αγοράζα κάποια διανομή αλλά προτιμώ η κάθε διανομή να έχει μια έκδοση, και σαν βοήθεια να έχει τις δωρέες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Τα περισσότερα κομμάτια software που έχουν οι διανομές linux υπάρχουν τζάμπα (έστω και μέσα απο εγκατάσταση απο ftp αν όχι με installer) αλλιώς παραβιάζουν το gnu public license. Αυτό που πουλάνε οι επι πληωμή διανομές είναι υποστίρηξη, και με τη μορφή updates και με τη μορφή helpdesk σε ορισμένες. Αυτό είναι ξεχωριστή υπηρεσία που, ειδικά σε corporate περοβάλλον αξίζει πολλές φορές τα λευτά της.
Ναι, θα αγόραζα αν χρειαζόταν η αν απλώς ήθελα να τους πληρώσω (οπως πήγα να κάνω με το mandrake αλλά τελικά δεν το έκανα). Τώρα υπερβολές του τύπου redhat corporate που κανει κατι διχίλιαρα όχι βέβαια, εκτώς αν το χρειαζόμουνα στη δουλειά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Εγώ είχα αγοράσει μια διανομή (νομίζω RedHat) πριν από πολλά χρόνια, τότε που ήταν αδύνατο να την κατεβάσεις από το διαδίκτυο!

Από αυτά που έχω δει σήμερα, ο μόνος λόγος για να αγοράσεις μια διανομή είναι το help σε hardcopy.... πχ. η suse έρχεται με μερικές χιλιάδες σελίδες guides και help.
Για κάποιον αυτό ίσως είναι μεγάλη βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ βασικά δεν έχω αγόρασει για αυτόν τον καιρό είμαι σε αναζήτηση της διανομής που μου ταιρίαζει όταν καταλήξω θα σκέφτω πιο σοβαρά να την αγοράσω ή να κάνω κάποια δωρεά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Χμμμ κι εγώ το Debian μου το "αγόρασα" αλλά ουσιαστικά ότι τρέχει στον υπολογιστή μου είναι κατεβασμένο από το internet!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Χμμμ κι εγώ το Debian μου το "αγόρασα" αλλά ουσιαστικά ότι τρέχει στον υπολογιστή μου είναι κατεβασμένο από το internet!
Θέλεις να πείς ότι τιν αγόρασες απλώς αντι να την πάρεις από κάποιο μαγάζι την πείρες από κάποιον server, δεν κατάλαβα τι εννοείς :worry::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Πήρα το cd από μαγαζί αλλά όλα τα πακέτα και γενικώς τα του συστήματος (από τον Firefox μέχρι τον πυρήνα) είναι αναβαθμισμένα/εγκατεστημένα μέσω internet download :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εικάζω οτι τα εξτρα του αγορασμένου μπορείς να τα έχεις άσχετα απο που εχει γινει η εγκατάσταση με κάποιο ****** στις περισσότερες διανομές, δεδομένου οτι η εγκατάσταση απο ftp ειναι πολύ βολική σε corporate environment η οπου έχουν σοβαρό internet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Εγώ το suse 9.3 το αγόρασα :( αλλά γιατί δεν το έχω εγκατεστημένο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
προς το παρόν έχω δωρέαν έκδοση κατεβασμένη από το ίντερνετ... ίσως να πλήρωνα για καμία διανομή καθώς αυτή που έχω τώρα την έβαλα περισσότερο από περιέργεια... μην μπούμε και σε έξοδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως περιμένα να είχε ψυφίσει και κάποιος την τελευταία διανομή, χμμμ μάλλον έχουν αλλάξει κάπως η εικόνα του Linux ! Θυμάμαι κάποιοι σε διάφορα fora παλία δεν ήθελαν να ακούνε για linux :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top