Σχετικά με το LinkedIn

Κασσιόπη

Νεοφερμένος

Η Κασσιόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Κοινωνικός λειτουργός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω τι εστί LinkedIn? Που χρησιμεύει ακριβώς? Μπορεί να χρησιμοποιηθεί από επαγγελματίες όλων των κλάδων?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Καλησπέρα! Νομίζω πως εκεί ανεβάζεις βιογραφικά κ.τ.λ. δες στα παρακατω λινκς για περισσοτερες πληροφοριες.

λινκ 1
λινκ 2
λινκ 3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Noμίζω είναι χαμένος χρόνος να προσαθήσεις να διευρύνεις τον κύκλο σου από εκεί. Θεωρητικά είναι για όλους τους κλάδους και στην ουσία είναι σαν ένα "επαγγελματικό" facebook, όμως τι περιμένεις να σου προσφέρει? Απλά κάνεις ένα προφίλ, μαζεύεις φίλους και τι? Περιμένεις να βρει το προφίλ σου εργοδότης/πελάτης και να θελήσει να συνεργαστεί μαζί σου?
Απίθανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vento

Νεοφερμένος

Ο Vento αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Noμίζω είναι χαμένος χρόνος να προσαθήσεις να διευρύνεις τον κύκλο σου από εκεί. Θεωρητικά είναι για όλους τους κλάδους και στην ουσία είναι σαν ένα "επαγγελματικό" facebook, όμως τι περιμένεις να σου προσφέρει? Απλά κάνεις ένα προφίλ, μαζεύεις φίλους και τι? Περιμένεις να βρει το προφίλ σου εργοδότης/πελάτης και να θελήσει να συνεργαστεί μαζί σου?
Απίθανο.

Τι διαφορα εχει απο το να μοιραζεις τις καρτες σου παντου και το να βαζεις το ονομα σου στον χρυσο οδηγο;
Δεν γνωριζω για το συγκεκριμενο site βεβαια, αλλα γιατι να αφοριζουμε τα παντα; Τα ιδια ακουγοντουσαν για το facebook και σιγα-σιγα ακομα και οι πολεμιοι εχουν αρχισει να κανουν προφιλ και να κανουν like σαν τρελοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αν μπορείς να βρεις έστω και ένα άτομο που βρήκε δουλειά ως κοινωνικός λειτουργός μέσω social media, τότε θα αλλάξω γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

savvy

Νεοφερμένος

Ο savvy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλημέρα και από μένα, λίγο καθυστερημένα θα ήθελα να εκφράσω στην άποψη μου για το linkedin και να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία. Αρχικά τα Social Media δεν είναι πανάκεια και κάθε ένα χρησιμοποιείται για διαφορετικό σκοπό. Το linkedin είναι από τα πιο σοβαρά social media sites και αν κάποιος θέλει να κάνει προφίλ πρέπει να σκεφτεί ότι δεν μπορεί να ανεβάζει φωτογραφίες με την φίλη του ή φωτογραφίες στην παραλία. Πιστεύω ότι λόγω της αυξημένης προσφοράς σε εργατικό δυναμικό και των όγκο βιογραφικών που λαμβάνουν οι εταιρείες σε καθημερινή βάση έχουν αρχίσει και στρέφονται προς τέτοιες μεθόδους τύπου linkedin. Θέλω να πω ότι οι εταιρείες έχουν αρχίσει να αναζητούν πλέον οι ίδιες στελέχη επιχειρήσεων γιατί δεν μπορούν να διαχειριστούν έναν όγκο 600-700 βιογραφικών για μια θέση.

Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι με έχουν προσεγγίσει 3 φορές από linkedin μεγάλες και σοβαρές εταιρείες του χώρου και έχω πάει για συνέντευξη. Επίσης βλέπω ότι συχνά επισκέπτονται το προφίλ μου εταιρείες που αναζητούν στελέχη τύπου Manpower, Adecco κτλ.

Βέβαια μεγάλο ρόλο παίζει η αγορά που εργάζεσαι π.χ αν είσαι υδραυλικός και ψάχνεις βοηθό, ε ναι τότε το linkedin είναι άχρηστο.

Κάνοντας ένα search στο internet βρήκα αυτό το άρθρο σε ένα blog και μου φάνηκε χρήσιμο

https://cvexperts.blogspot.gr/2013/04/t-5-linkedin.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είμαι μέλος στο LinkedIn και το θεωρώ χρήσιμο για το δικό μου πεδίο (έρευνα), ώστε να διατηρώ μία συνεχή "παρουσία" στα μάτια συναδέλφων και κυρίως ιεραρχικά ανώτερων συναδέλφων.
Ωστόσο, βλέπω ένα μπέρδεμα ανάμεσα στο LinkedIn και το Facebook, μιας και δέχομαι προσκλήσεις από πρώην συμμαθητές ή γκόμενες φίλων, οι οποίοι δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το επάγγελμά μου... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Βλέπω κάτι κομενάκια στο Linkedin με προφίλ Data Analysis (και άλλα ακαταλαβίστικα) σε κάποια πολυεθνική εξωτερικού και με σπουδές από ΟΠΑ, Χαροκόπειο κτλ και εννοείται ότι απλά πέρασαν απέξω από τη μαθηματική στατιστική. :hehe:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Aσχολούνται περισσότερο με το Communication Management, Business Strategic Management...όπου η πιο δύσκολη στατιστική είναι να βρουν αν το γράφημα θα είναι pie chart or scatter plot.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θέλω να πω ότι στην διεθνή αγορά της σαλάτας, αρκετές επιστημονικές περιοχές έχουν αλλοιωθεί και χρησιμοποιούνται με όχι και τόσο συναφή τρόπο. Αρκετοί δηλώνουν αναλυτές κινδύνου και έχουν υπόβαθρο ΜΒΑ ή κάποια τεχνική σχολή Οικονομικών (κατώτερη βαθμίδα από Πανεπιστήμιο) ενώ ο κίνδυνος σαν έννοια θέλει αρκετές γνώσεις στατιστικής, μαθηματικών και στοχαστικής ανάλυσης. Η τυπική απόκλιση δεν είναι απλά μια συναρτησούσα στο Excel.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Βλέπω κάτι κομενάκια στο Linkedin με προφίλ Data Analysis (και άλλα ακαταλαβίστικα) σε κάποια πολυεθνική εξωτερικού και με σπουδές από ΟΠΑ, Χαροκόπειο κτλ και εννοείται ότι απλά πέρασαν απέξω από τη μαθηματική στατιστική. :hehe:
Προσωπικά τα qualifications του άλλου δεν με απασχολούν ιδιαίτερα. Το σημαντικό είναι να μην παραφέρεται και να μην μπαίνει σε λογική γαμάω και δέρνω. Εαν τώρα έχει και όρεξη, μπορεί να παέι αρκετά μακριά. Κατά τα άλλα μπορούν να υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι που κάποιος δεν εντρύφησε σε ένα αντικείμενο. Αρχικά δεν το λάμβανα πολύ σοβαρά υπόψιν αλλά μετά απο χρόνια διαπίστωσα οτι όσο και τεχνικά με καθολική αλήθεια και να είναι τα πορίσματα των διάφορων επιστημών, το κομμάτι της μετάδοσης της γνώσης παραμένει στο deep core του εντελώς κοινωνικό φαινόμενο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Linkedin, καρκίνος, εκεί που ο καθένας είναι Peter North, 20 εκατοστα προίκα κάθε μέρα και ποτίζει κήπους με τα κατορθώματά του.

Μόνο για εργαλείο ευρεσης εργασίας αξίζει, μετα logout και πεταμα και το pc.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Linkedin, καρκίνος, εκεί που ο καθένας είναι Peter North, 20 εκατοστα προίκα κάθε μέρα και ποτίζει κήπους με τα κατορθώματά του.
Νομίζω ότι στην Ελλάδα το LinkedIn δεν χρησιμοποιείται σωστά από τις εταιρείες καθώς ακόμα και να τους στείλεις αίτημα για δουλειά δεν απαντάνε σχεδόν ποτέ. Στο εξωτερικό είναι βασικό εργαλείο εύρεσης εργασίας ή internship.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Νομίζω ότι στην Ελλάδα το LinkedIn δεν χρησιμοποιείται σωστά από τις εταιρείες καθώς ακόμα και να τους στείλεις αίτημα για δουλειά δεν απαντάνε σχεδόν ποτέ. Στο εξωτερικό είναι βασικό εργαλείο εύρεσης εργασίας ή internship.
Αυτος ειναι λογος για να κάνεις Linkedin, register account, setup profile, Jobs, κι εκει που σε ρωταει ποιες πολεις θέλεις πατας ένα remote ή Γερμανία Ελβετία Ολλανδία άντε και Αγγλία αμα είσαι μερακλής και παπάρια σας μετά ο ελληνοκορποραίος.

Ο Ελληνοκορποραίος είναι ο κλασσικός ντολμάς με το σακάκι και την πομάδα στο μαλλί που παίζει μαλακία χάντ-τσοπ στον άλλο ντολμά με το σακάκι "αχ να σας δωσω 3 εντόρσμεντς πιπατζίμ παπατζή πιπατζίμ να με δώκετε κι εσεις και αχ τι ωραια που τα κανει η εταιριάρα μας, γαμήσαμε και σήμερα"

Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει. Κι από κάτω τα γλειφτρόνια οι χαφιέδες αχ κυριε προιστάμενε πιπατζίμ παπατζή πιπατζίμ μισό κανω γλειψιδι φοβερό τωρα, αχ η εταιριαρα μας φυτέψαμε πεντε στρέμματα γλώσσες στον Υμμητο να γλειφουν κι αυτες την εταιριαρα μας, κορπορετ ευθύνη εταιρικιά αχ τι συγκινησάρα, feeling blessed to work here, dog day cat day και χρυσοψαράκι ντέη ντέη μπρος αλογάκι ντέεεεεη.

Ουόξω.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Νομίζω ότι στην Ελλάδα το LinkedIn δεν χρησιμοποιείται σωστά από τις εταιρείες καθώς ακόμα και να τους στείλεις αίτημα για δουλειά δεν απαντάνε σχεδόν ποτέ. Στο εξωτερικό είναι βασικό εργαλείο εύρεσης εργασίας ή internship.
Εαν δεν είσαι συστημένος τα περισσότερα βιογραφικά, εαν όχι όλα, πάνε κάδο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Προσωπικά τα qualifications του άλλου δεν με απασχολούν ιδιαίτερα. Το σημαντικό είναι να μην παραφέρεται και να μην μπαίνει σε λογική γαμάω και δέρνω. Εαν τώρα έχει και όρεξη, μπορεί να παέι αρκετά μακριά. Κατά τα άλλα μπορούν να υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι που κάποιος δεν εντρύφησε σε ένα αντικείμενο. Αρχικά δεν το λάμβανα πολύ σοβαρά υπόψιν αλλά μετά απο χρόνια διαπίστωσα οτι όσο και τεχνικά με καθολική αλήθεια και να είναι τα πορίσματα των διάφορων επιστημών, το κομμάτι της μετάδοσης της γνώσης παραμένει στο deep core του εντελώς κοινωνικό φαινόμενο.

Σίγουρα αυτό που λες. Βέβαια, οι περισσότεροι στην εποχή μας πάσχουν από το σύνδρομο της κλειδαρότρυπας. Δεν είναι τυχαίο όπου αρκετές εταιρίες στο εξωτερικό έχουν απηυδήσει με τα ψεύτικα βιογραφικά Ινδών και άλλων ασιατικών ή αφρικανικών (κυρίως) εθνικοτήτων. Σχεδόν ένας στους δυο, δηλώνει υποψήφιος διδάκτορας σε παγκόσμια βάση.

Ζούμε σε μια εποχή όπου δυστυχώς λόγω της μη αμεσότητας στην αναζήτηση εργασίας, θα υπάρχουν και οι απατεώνες. Αυτοί που θα προβάλλουν ένα ψεύτικο προφίλ όπως σωστά αναφέρει και ο Valder. Παλαιότερα θέλω να πιστεύω ήταν κάπως πιο ανθρώπινα: πήγαινε ο άλλος να ψάξει δουλειά με φυσική επικοινωνία και έτσι είχε το πλεονέκτημα της συζήτησης. Η εργοδοσία ερχόταν σε απευθείας επικοινωνία με τον υποψήφιο χωρίς παρεμβάλλονται μεσάζοντες επικοινωνίας (recruiters). Σήμερα η διαδικασία της αναζήτησης εργασίας έχει μετατραπεί σε ανάγνωση ψηφιακών δεδομένων από υπολογιστή. Πλέον το LinkedIn εκτός από τη δημοσιοποίηση αγγελιών εργασίας και επικοινωνίας με recruiters, έχει καταντήσει μια πλατφόρμα όπου ο κάθε πικραμένος ανεβάζει μια επιτυχία λες και πήρε κάποιο βραβείο νόμπελ ή σε ποια σχολή γράφτηκε η ξαδέρφη Dorothy από την Νότια Ντακότα. Για παράδειγμα, στην κύρια σελίδα συνέχεια βλέπω μηνύματα με το ποια δουλειά απέκτησε κάποιος, τι κλαπαρχ είπε η τάδε για το θέμα Ψυχικής Υγείας και Τοξικότητας, τι πρέπει να πεις αν ο Boss σου βάλει χέρι, πόσα λεφτά παίρνει ο τάδε ορκωτός, πόσες δημοσιεύσεις έκανε ο τάδε και σε ποιο Πανεπιστήμιο. Έλεος. Βέβαια, αν πας να κάνεις σχόλιο καλοπροαίρετα ή να ρωτήσεις κάτι επιστημονικό, σε μπλοκάρουν. :hehe:

Με τα χρόνια έχω αποκτήσει μια ανοσία σε αυτή τη συστημική συμπεριφορά. Δεν πάσχω από ναρκισσισμό τέτοιου είδους γιατί πατάω καλά στα πόδια μου. Δεν έχω ανάγκη να πείσω κάποιον ή να γοητεύσω αγνώστους με τις "σπουδές" μου. Το θεωρώ κάπως μάταιο και γελοίο. Σίγουρα μετράει η γνώση, αλλά μετράει περισσότερο πως κάποιος μπορεί να πουλήσει τη γνώση, να έχει μια σφαιρική εικόνα και να μπορεί να τη μεταδώσει στον επαγγελματικό χώρο όταν αυτή χρειαστεί. Δυστυχώς οι περισσότεροι όμως, μένουν στο φαίνεσθαι με τη συλλογή "πτυχίων" και την παράθεση "επιτυχιών" για να πάρουν likes.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top