Online Backup & Sync: Τέρμα οι εξωτερικοί δίσκοι;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η Microsoft μας είχε κουράσει με τις αποτυχημένες και πρόχειρες προσπάθειες να εισβάλει στο διαδίκτυο.

Ωστόσο μάλλον είναι σε θέση να ανακοινώσει ένα ουσιαστικό Project. Ο χρήστης με την χρήση του Live Mesh θα μπορεί να συγχρονίζει τα αρχεία του υπολογιστή του με το laptop και το κινητό του αλλά ακόμη και με gadgets. Έτσι για παράδειγμα εκτός από τις κλασσικές περιπτώσεις όπου κάποιο σημαντικό έγραφο το έχει κάποιος 2 και 3 φορές θα μπορεί την φωτογραφία που μόλις τράβηξε σε ένα σπίτι με το κινητό να την εμφανίσει στην ψηφιακή κορνίζα του σπιτιού.

Το Live Mesh δεν θα τρέχει μόνο σε πλατφόρμες της Microsoft, κάτι που θα δώσει μια ώθηση στο project αυτό.

Ο Amit Mital (Microsoft), είπε ότι το Live Mesh "θα συνδέσει και θα φέρει τις συσκευές μαζί ώστε να δουλεύουν... σαν σε κονσέρτο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν κάποιος χρησιμοποιεί τον υπολογιστή του παραπάνω από ότι θεωρεί ο Μ.Ο. των Ελλήνων φυσιολογικό τότε είναι αρκετά βέβαιο να διαθέτει έναν εξωτερικό δίσκο ή μερικές στιβάδες από DVD έτσι ώστε να διαθέτει μερικά backups από τα πολύτιμα αρχεία του, είτε αυτά είναι Projects, αποτελέσματα της δουλείας του, είτε αυτά είναι τα αγαπημένα του multimedia αρχεία. Ωστόσο πολλές φόρες χρησιμοποίειτε ο εξωτερικός δίσκος για συγχρονσιμό το αρχείων μεταξύ των διαφοτετικών υπολογιστών που διαθέτει ο χρήστης.

Τον τελευταίο καιρό γίνονται ιδιαίτερα γνωστές υπηρεσίες που αναλαμβάνουν αυτό το ρόλο με έναν υποσχόμενα πιο πρακτικό τρόπο. Οι υπηρεσίες που κατάφερα να ξεχωρίσω είναι οι mozy, SugarSync και η JungleDisk που χρησιμοποιεί τις S3 υπηρεσίες της Amazon. Ωστόσο έχω χρησιμοποιήσει τις δύο πρώτες μόνο, όποτε θα επικεντρωθώ εκεί.
  • Mozy
Η Mozy διαθέτει και ένα δωρεάν πακέτο υπηρεσιών αλλά και ένα πακέτο χωρίς περιορισμό στο χώρο αποθήκευσης (mozy home), τα δύο αυτά πακέτα είναι τα στοιχεία που την έκαναν ιδιαίτερά γνωστή στο ευρύ κοινό. Παρόλα αυτά για τους απαιτητικούς χρήστες ή της επιχειρήσεις υπάρχουν και οι Pro λύσεις. Μετά την επιλογή του κατάλληλου πακέτου, ο χρήστης πρέπει να κατεβάσει την ειδική εφαρμογή, η όποια θα αναλάβει το ρόλο μεταφοράς των αρχείων από τον υπολογιστή στον Server. Η εφαρμογή εκτελείτε συνέχεια στον υπολογιστή, το όποιο δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό αφού είναι αρκετά ελαφριά, αλλά η μεταφορά των αρχείων γίνεται είτε αν ο υπολογιστής δεν χρησιμοποιείτε είτε κάποιες συγκεκριμένες ώρες και ήμερες. Κάτι που ίσως να αποτελεί αρνητικό σε κάποιες περιπτώσεις.

Ωστόσο υπάρχουν πολλοί τρόποι για Restore. Για παράδειγμα ο χρήστης μπορεί να κάνει δεξί κλικ στο αρχείο και κλικ στην σχετική επιλογή που πρόσθεσε η εφαρμογή, ωστόσο μπορεί να κατεβάσει όποια αρχεία επιθυμεί από τον Online Manager. Τέλος υπάρχει η δυνατότητα να κατεβάσει ένα exe με όλο το backup αλλά και να ζητήσει από την mozy να του στείλει τα αρχεία του σε οπτικό μέσο μέσω Ταχυδρομείου

H υπηρεσία αυτή ενδείκνυται και για συγχρονισμό των αρχείων. Δηλαδή ο χρήστης μπορεί να επιλέξει κάποιον φάκελο στο Desktop και έναν αντίστοιχο φάκελο στο laptop με αποτέλεσμα αυτοί οι φάκελοι πάντα να διαθέτουν ακριβώς τα ίδια αρχεία. Ακόμη υπάρχει και μια πολύ light εκδοχή του online Manager, κατάλληλο για φορητές συσκευές αλλά και εφαρμογή για Windows Mobile και BlackBerry. Παρόλο που η εφαρμογή είναι μόνο για τις φωτογραφίες, αυτή την στιγμή ίσως είναι η καλύτερη για συγχρονισμό, μέσω Internet, μεταξύ Υπολογιστή και φορητής συσκεύης.

Αν και η SugarSync δεν διαθέτει δωρεάν πακέτο, ωστόσο οι τιμές ξεκινούν από 1,6? το μήνα τα 10GB. Διαθέτει πολύ πιο όμορφο και εύχρηστο Online Manager, ενώ η εφαρμογή που αναλαμβάνει την μεταφορά των αρχείων, πραγματοποιεί τις αλλαγές σε πραγματικό χρόνο. Ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι σε κάποιες περιπτώσεις οι εφαρμογή ίσως καταναλώσει αρκετά mb στην RAM. Ας απολαύσουμε το Video που έχει δημιουργήσει η SugarSync


Και το mozy και το SugarSync κρυπτογραφούν τα δεδομένα στο Server, με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται η υποκλοπή των αρχείων σας. Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δύο εταιρίες υποστηρίζουν τόσο τα Windows όσο και το λειτουργικό της Apple.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ναι πράγματι πολύ χρήσιμο ακούγεται το παραπάνω αλλά προς το παρόν ίσως να νοιώθω πιο ασφαλής με ένα εξωτερικό σκληρό.
Μου φαίνεται πιο εύχρηστος
Επιπλέον ίσως ένας συνδυασμός να ήταν καλύτερα για μόνιμο backup σε κάποια από αυτές τις υπηρεσίες και ένα τοπικό αντίγραφο για γρήγορη πρόσβαση
Και μην ξεχνάμε ότι δεν θα έχεις πάντα πρόσβαση στο ίντερνετ, ή έστω σε ικανοποιητικές ταχύτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αλήθεια είναι ότι στην αρχή σκεφτόμουνα έτσι, αλλά όταν είδα στην πράξη πόσο βολικό είναι να μην ανησυχώ αν πέρασα την τελευταία έκδοση του docx στο laptop ή ακόμη χειρότερο να αναρωτιέμαι σε ποίον υπολογιστή είναι το τάδε αρχείο ή ποίος υπολογιστής έχει την τελευταία έκδοση του αρχείου, χρησιμοποιώ καθημερινά τις υπηρεσίες της SugarSync, μάλιστα αγόρασα και ένα μεγάλο πακέτο έτσι ώστε να έχω πρόσβαση ακόμη και από το κινητό σχεδόν σε όλα τα αρχεία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αλήθεια είναι ότι στην αρχή σκεφτόμουνα έτσι, αλλά όταν είδα στην πράξη πόσο βολικό είναι να μην ανησυχώ αν πέρασα την τελευταία έκδοση του docx στο laptop ή ακόμη χειρότερο να αναρωτιέμαι σε ποίον υπολογιστή είναι το τάδε αρχείο ή ποίος υπολογιστής έχει την τελευταία έκδοση του αρχείου.

Γι αυτό το λόγο φαίνεται αρκετά πρακτικό.

ΤΟ backup σε dvd και εξωτερικούς σκληρούς ,κάνει κουραστική την αναζήτηση κάποιου αρχείου.Συνήθως καταλήγει ο σκληρός να περιέχει τα πιο χρήσιμα αρχεία , ώστε η προσπέλαση σε αυτά να μην είναι χρονοβόρα.
Αν και δεν ξέρω κατά πόσο εύκολα θα το δοκίμαζα (προς το παρόν) φαίνεται πολύ χρήσιμο και πρακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Και ποιός σου εγγυάται πως τα δεδομένα που στέλνεις στον server δε τα "βλέπει" κανείς άλλος;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αναφέρει ότι κρυπτογραφούνται.
Και το mozy και το SugarSync κρυπτογραφούν τα δεδομένα στο Server, με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται η υποκλοπή των αρχείων σας.
οπότε γίνεται πιο πολύπλοκο να αποκτήσει κάποιος πρόσβαση σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Προτειμώ τον εξωτερικό σκληρούλη μου!!! Είναι 500GB και μου φτάνει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αναφέρει ότι κρυπτογραφούνται.
οπότε γίνεται πιο πολύπλοκο να αποκτήσει κάποιος πρόσβαση σε αυτά.
Ναι αλλά πρόκειται για κρυπτογράφηση, κάθε κρυπτογράφηση δύναται με τον ανάλογο αλγόριθμο να αποκρυπτογραφηθεί.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γι αυτό το λόγο φαίνεται αρκετά πρακτικό.

ΤΟ backup σε dvd και εξωτερικούς σκληρούς ,κάνει κουραστική την αναζήτηση κάποιου αρχείου.Συνήθως καταλήγει ο σκληρός να περιέχει τα πιο χρήσιμα αρχεία , ώστε η προσπέλαση σε αυτά να μην είναι χρονοβόρα.
Αν και δεν ξέρω κατά πόσο εύκολα θα το δοκίμαζα (προς το παρόν) φαίνεται πολύ χρήσιμο και πρακτικό.
Εγώ είχα καταλήξει να έχω δυο φορές αρχεία τον 120GB (μαζί με τα mp3 μου) και κάθε εβδομάδα με μήνα να τα σβήνω και να τα ξανά δημιουργώ

Ναι αλλά πρόκειται για κρυπτογράφηση, κάθε κρυπτογράφηση δύναται με τον ανάλογο αλγόριθμο να αποκρυπτογραφηθεί.:)
Με την ίδια λογική αφού κάθε υπολογιστής σήμερα χάρη, στην τεχνολογία ADSL, είναι 24ώρες στο Internet αρά στο στόχαστρο των αδιάκριτων ματιών. Μάλιστα κάτι τέτοιο δεν απαιτεί και ευφυΐα σε σχέση με το σπάσιμο ενός Pattern κρυπτογράφησης (δοκιμάζοντας τυχαία κλείδια, δεν το θεωρώ σπάσιμο pattern, αλλά παίζω joker:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Από την στιγμή που τα "δίνεις" σε αυτούς τα δεδομένα σου είναι υποχρεωμένοι να τα προσέξουν
αλλά δεν είναι δικαιολογία αυτή της κρυπτογράφησης για να μην τους εμπιστευτείς, γιατί τόσα άλλα δικά σου στοιχεία και όχι μόνο υπάρχουν
σε διάφορες σελίδες, αυτούς γιατί τους εμπιστεύεσαι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ναι, αλλά τα δεδομένα που έχεις στο pc σου είναι σαφώς περισότερο προσωπικά από αυτά που ενδεχομένως να έχεις σε μία ιστοσελίδα.
Έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Σίγουρα
Συμφωνώ μαζί σου και για αυτό πιστεύω ότι τα δεδομένα που θα αποθήκευες σε τέτοιου είδους υπηρεσίες θα ήταν κάτι που δεν θα ήθελες να χάσεις ή δεν θα μπορούσε να σε βλάψει εάν συνέβαινε και τέτοιο
Απλά κάτι που θα ήθελες να έχεις γρήγορη πρόσβαση από παντού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απλά κάτι που θα ήθελες να έχεις γρήγορη πρόσβαση από παντού
Το mozy δεν είναι τόσο για αυτό το σκοπό, είναι πολύ δυσχρηστό και κουραστικό.

Το SugarSync είναι και για αυτό το σκοπό.

Ωστόσο και τα δύο είναι για backup, αρά χρήσιμα αρχεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κάτι αρκετά ενδιαφέρον, το SugarSync πρόσθεσε την επιλογή να μπορείς να ακους τα mp3 streaming. Επίσης σύντομα λέει ότι θα είναι συμβατό με το iPhone
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Τελευταία χρησιμοποιώ και το dropbox και είμαι πολύ ευχαριστημένος (αν και το χρησιμοποιώ μόνο για τον εαυτό μου και δεν εχω δοκιμάσει το sharing feature του ακόμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τελευταία χρησιμοποιώ και το dropbox και είμαι πολύ ευχαριστημένος (αν και το χρησιμοποιώ μόνο για τον εαυτό μου και δεν εχω δοκιμάσει το sharing feature του ακόμα).

Καλό φαίνεται.
Έχεις καλύψει και τα 2 γίγα που δίνει στο free; :P


Μια άλλη λύση για online backup για φοιτητές είναι το Pithos
Περιγραφή

Η υπηρεσία Pithos προσφέρει σε κάθε χρήστη 50 GBytes αποθηκευτικού χώρου online, προσβάσιμα από παντού, πάντοτε, με ασφάλεια.
Η χρήση της υπηρεσίας είναι ελεύθερη και δωρεάν για τους φοιτητές και όλα τα άλλα μέλη της ελληνικής ακαδημαϊκής κοινότητας.
Οι χρήστες μπορούν να αποθηκεύσουν με ασφάλεια τα αρχεία τους και να τα μοιραστούν με άλλους χρήστες.
Επιπλέον, η υπηρεσία προσφέρει δυνατότητες αναζήτησης, και αρχειοθέτησης (versioning).
Η χρήση της υπηρεσίας διέπεται από τους όρους χρήσης της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

volt

Νεοφερμένος

Ο volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Τα πιο σημαντικά αρχεία μπορείτε να τα περνάτε σε usb flash disk με disk lock,
αλλά σίγουρα οι παραπάνω υπηρεσίες είναι απαραίτητες σε κάποιον με μεγάλο όγκο δεδομένων
και νομίζω οτι γιαυτό που σκέφτομαι να δοκιμάσω θα είναι αρκετά αποτελεσμάτικο.
Έχω εκατοντάδες DVD, εναν 500GB και εναν 1ΤΒ εξωτερικό και πάλι δεν μου φτάνει,
ετοιμάζομαι να αγοράσω έναν στα 2ΤΒ με σκοπό να περάσω ότι έχω απο οπτικούς δίσκους
και δισκέτες και να τα πετάξω επιτέλους. :worry:
Είχα βρει ενα πρόγραμμα το οποίο αυτόματα περνούσε σε βάση δεδομένων τα περιεχόμενα
του εκάστοτε DVD ή δισκέτας αλλά μόνο αυτό, για να ξεκαθαρίσω διπλά και τριπλά θα
έπρεπε να δω τι κάθε εγγραφή στην βάση δεδομένων ώστε να κρατήσω το πιο καινούργιο,
οπότε κάτι τέτοιο είναι ότι χρειάζομαι. :)

Ευχαριστώ Exposed_Bone :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως 1ΤΒ είναι παρά πολύ για Online τιμή, για παράδειγμα θα χρειαστείς 60?/μήνα στο Sugarsync και 190?/μήνα στο dropbox.

Η μόνη online λύση, για τόσο πολλά δεδομένα, για εμένα είναι Cloud Files από Rackspace.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top