Νοικοκυρές: Ναι ή όχι στο τραπεζομάντηλο;

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παλαιότερα δεν υπήρξε τραπεζαρία χωρίς τραπεζομάντηλο και διακόσμηση. Σήμερα έχοντας επικρατήσει το μίνιμαλ και μοντέρνο, πολλά νοικοκυριά έχουν αρνηθεί να βάζουν τραπεζομάντηλο στην τραπεζαρία τους, παρά μόνο και εαν έχουν καλεσμένους για φαγητό. Εσάς ποιά η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Καμιά ωραία σουπλά βαριά βαριά.
Θυμάμαι την μητέρα μου με τα τραπεζομάντηλα : πλύσιμο,σιδέρωμα,μετά στρώση άμυλο [ή πως λέγεται αυτό στα ελληνικά :P] Συν τα λευκαντικά και ειδικά απορρυπαντικά,γιατί αν έπεσε καμιά σάλτσα,με απλά μέσα δεν βγαίνει,και πάει λέγοντας. Προσωπικά δεν βρίσκω νόημα σε όλο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Εγώ πάλι νομίζω πως έχει να κάνει με το... τραπέζι! Αν έχεις τραπέζι αριστούργημα/επιτομή της μόδας/ανεκτίμητο κομμάτι κλπ κλπ είναι έγκλημα να βάλεις πάνω τραπεζομάντηλο! :P Στο runner δεν θα έλεγα όχι! ;)
Αν όμως έχεις κάτι που δεν σου αρέσει, ρίχνεις κάτι πάνω, να μην το βλέπεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Δεν μου αρέσουν καθόλου αυτα που κρεμονται κι εχεις το φοβο ότι μόλις σηκωθείς θα το πάρεις μαζί σου...:P
Ενας εναλλακτικός τρόπος "στρωσίματος" τραπεζομάντηλου


Αν δεν υπάρχει τραπεζομάντηλο σίγουρα καποιο σουπλά να μην καταστραφει η επιφανεια της τραπεζαρίας από "ατυχήματα"!


Επίσης μου αρέσουν τα σουπλά απο ξύλο ή από μπαμπού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Τι να πω. Εγώ τα αγαπώ τα τραπεζομάντιλα. Γεμίζεις τον τόπο τρήματα, τινάζεις, τελείωσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Είμαι υπέρ του μινιμαλιστικού! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
μ'αρέσει να φαίνεται το τραπέζι,οπότε προτιμώ τα ατομικά τραπεζομάντηλα.. τα κλασικά τα μεγάλα είναι εντελώς άβολα-θυμάμαι το άγχος μου κάθε κυριακή μη στάξω στο τραπεζομάντηλο.. :redface:
το πιο άθλιο όμως είναι τα πλαστικά τραπεζομάντηλα, που παλιά βάζανε και τζάμι απο πάνω και τα πιάνανε απο τα πλάγια με κλιπ.. είχανε κάτι γειτόνισες της γιαγιάς μου,ελπίζω να ήταν της εποχής εκείνης μόνο.. η όχι;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα μεγαλα ειναι οκ,να μην λερωνεις το τραπεζι..
οι μοτνερνεοι τα καταργησανε γιατι απλα τρωγανε εξω και delvery και οχι στο τραπεζι
τωρα με την κριση θα ξαναμπουν τραπεζομαντηλα

απλα σχεδια και χρωματα μαρεσουν,,γεωμετρικα,,δεν μπορω τις δαντελες..και σχεδια σαν σεμεν χαλι κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnie Hunter

Νεοφερμένος

Ο Johnnie Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εμείς πάντα στο σπίτι στρώνουμε τραπεζομάντιλο. Ακόμα και όταν τρώω μόνος μου, έχω συνηθίσει να το στρώνω τουλάχιστον στο μήκος του τραπεζιού που θα φάω. Πλέον μου φαίνεται «άδειο» ένα τραπέζι χωρίς τραπεζομάντιλο και ακόμα και σε μερικά εστιατόρια που πάω, όταν βάζουν μόνο τα σουπλά στο τραπέζι, παραξενεύομαι λίγο. Όλα είναι θέμα συνήθειας τελικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άμα λερώσει το τραπέζι το κάνεις μία με το σφουγγάρι και καθάρισε, άμα λερώσει το τραπεζομάντιλο θέλει πλυντήριο, άπλωμα, σιδέρωμα. Εγώ τρώω στο τραπέζι, η μάνα μου βάζει τραπεζομάντιλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν το μπορώ καθόλου το τραπεζομάντηλο. Στρώσε το ίσια, μην το λερώσεις με την 1η γιατί είναι αμαρτία μόλις το 'στρωσα να το ξαναπλύνω (λόγια της μάνας μου :P ), τίναξέ το, στρώσε το πάλι, βάλε το στ' άπλυτα κλπ. Άσε που το 'χω και άγχος ότι θα σηκωθώ καμιά ώρα και θα συμπαρασύρω μαζί μου πιάτα, ποτήρια, φαγητά και το μισό τραπέζι το ίδιο. :P

Μ' αρέσουν πολύ τα σουπλά, τα βρίσκω και πιο χρηστικά. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Εγώ, στο σπίτι μου, τρώω και στο κρεβάτι! :D
Όχι στα τραπεζομάντηλα! ΟΧΙ! Είναι αντιαισθητικά! :angry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Τραπεζομάντηλο με πλαστικό διαφανές κάλυμμα από πάνω.. και ούτε γάτα ούτε ζημιά..καθαρίζει εύκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ακριβως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πως θα στρωνατε τετραγωνο τραπεζομαντηλο σε ορθογωνιο τραπεζι;; Γινεται; Εχω ξεμεινει απο φαντασια... Για πειτε... Βενι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Πως θα στρωνατε τετραγωνο τραπεζομαντηλο σε ορθογωνιο τραπεζι;; Γινεται; Εχω ξεμεινει απο φαντασια... Για πειτε... Βενι;;;

Μπορείς να στρώσεις το τραπεζομάντιλο με τρόπο που να δημιουργεί ρόμβο...με το τετράγωνο γίνεται!Δε θα καλύπτεται όλο το τραπέζι φυσικά...απλά θα φαίνεται ωραίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Μπορείς να στρώσεις το τραπεζομάντιλο με τρόπο που να δημιουργεί ρόμβο...με το τετράγωνο γίνεται!Δε θα καλύπτεται όλο το τραπέζι φυσικά...απλά θα φαίνεται ωραίο!
Κάτι τετοιο λές;;;;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το κανα, αλλα ειναι μακρυ το τραπεζι και το τραπεζομαντηλο κοντο στις γωνιες. Και δε μου αρεσε... ελεγα μηπως υπηρχε κανενα εξυπνο κολπο. Κριμα και ειναι πολυ ομορφο.... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top