Μου θυμίζεις τη μάνα μου, γι' αυτό σ'αγαπάω!

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Με αφορμή αυτό το άρθρο που βρήκα σήμερα, μου γεννήθηκαν απορίες με το αν τελικά επιλέγουμε όντως σύντροφο "υποσυνείδητα".

Κατά πόσο δηλαδή επηρεάζει το πρότυπο του πατέρα/μητέρας στην επιλογή συντρόφου;
Ο/η σύντροφός σας έχει κοινά με αυτούς;
Εξωτερικά βλέπετε να υπάρχουν ομοιότητες;



Σχωράτε με, εξεταστική έχω.. :confused::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εξωτερικά καμία σχέση, στο χαρακτήρα όμως έχει αρκετά κοινά...
Και να φανταστεί κανείς ότι δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις με τον πατέρα μου... :confused: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εμφανισιακά; Αχ δεν ξέρω. Συνήθως φρικάρω. Μόνο το ύψος είναι σημαντικό, αν και όλοι είναι πιο κοντοί από τον μπαμπά μου, και αν σκεφτείς οτι είμαι 1.77, έτσι κι αλλιώς ψηλό θα τον ήθελα.
Αντίθετα, πολλά στοιχεία του χαρακτήρα του daddy είναι επιθυμητά... απαραίτητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
συνειδητά, βρήκα έναν άντρα ο οποίος σε κάποια πολύ σημαντικά ζητήματα ήταν ολόιδιος με τον πατέρα μου και σε κάποια εντελώς διαφορετικός

ΟΜΩΣ... αυτό δεν το έκανα έχοντας υπόψη μου να βρω αντικαταστάτη του μπαμπά μου
το έκανα, έχοντας υπόψη μου την εμπειρία μου του να ζω στο σπίτι ενός πατέρα με τα Χ χαρακτηριστικά
διάλεξα να κρατήσω κάποια για τα παιδιά μου και κάποια να τα εξοστρακίσω

ο πατέρας μου (και η μητέρα μου) ήταν τα παραδείγματα μου για τη ζωή που ήθελα να έχω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
...άλλωστε ο μπαμπάς ενός κοριτσιού είναι ο πρώτος άντρας της ζωής του. Κι αντίστοιχα για τα αγοράκια με τη μαμά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ δεν θέλω ο άντρας που θα πάρω να μοιάζει με τον μπαμπά μου. Φυσικά όλο και κάποιο στοιχείο κοινό θα έχει με τον εκάστοτε γκόμενο (:P), αλλά όποιος του μοιάζει πολύ, απλά με απωθεί. Ίσως γιατί μοιάζω πολύ στη μαμά μου και αυτοί οι δύο είναι η μέρα με την νύχτα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Καμία σχέση δεν είχαν οι διάφορες σχέσεις με τον πατέρα μου. Κι ούτε θέλω να υπάρξει αλλαγή στον τομέα αυτό.:PΜάλλον επειδή έχω πολλά κοινά στοιχεία με τον πατέρα μου σαν χαρακτήρας κι αν έβρισκα αντίστοιχο σύντροφο θα σκυλοέπληττα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
xμμμ... εξωτερικά ουδέποτε είχαν ομοιότητες [εκτός αν πχ θεωρούμε ομοιότητα το "έχουν μαύρο μαλλί με αντρικό κούρεμα :p"]

σε χαρακτήρα... χμμμ νομίζω πως όχι, γενικά δεν έμοιαζαν... αν και η αλήθεια είναι ότι στην τωρινή μου σχέση (που θεωρητικώς είναι και σοβαρότερη από τις προηγούμενες) έχω κατά καιρούς αναγνωρίσει κάποια πράγματα που μου θυμίζουν συμπεριφορές του πατέρα μου...

Αλλά... μάλλον έχει να κάνει και με τα δικά μου θέλω που αλλάζουν... Δλδ πιο παλιά δεν με ενδιέφερε καθόλου η επαγγελματική "φιλοδοξία" του συντρόφου μου. Αν πω ότι μπαίνω σε διαδικασία να κάνω οικογένεια όμως, με ενδιαφέρει ο "υποψήφιος" να είναι συνειδητοποιημένος απέναντι στο τι """πρέπέι""" να προσφέρει σε αυτήν.

Αυτό, πχ. είναι κοινό στοιχείο τόσο στον πατέρα μου όσο και στην τωρινή μου σχέση... Οι 2 προηγούμενες δεν το είχαν αυτό ούτε ...ξώφαλτσα...

Αλλά είναι αυτό υποσυνείδητη επιλογή ενός συντρόφου που να μοιάζει στον πατέρα μου ή απλώς μια δική μου ανάγκη, στα πλαίσια αυτού που είπε και η ΚουΕ? ότι εγώ μεγάλωσα με έναν τέτοιο πατέρα και το θεωρώ θετικό, οπότε θα ήθελα να το προσφέρω και στα παιδιά μου... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Στην Ψυχολογία υπάρχει μια θεωρία σύμφωνα με την οποία τα αγόρια έλκονται έντονα από γυναίκες που έχουν πολλά κοινά χαρακτηριστικά με τη μητέρα τους και ότι τις περισσότερες φορές επιλέγουν μια σύντροφο της οποίας ο χαρακτήρας μοιάζει καταπληκτικά με την μητέρα τους. Το ίδιο λέγεται και για τα κορίτσια, ότι δηλαδή ασυνείδητα έλκονται από άνδρες που τους θυμίζουν τον πατέρα τους. 'Οσον αφορά τον εαυτό μου, δεν νοιώθω ποτέ δυνατή έλξη από γυναίκες που μου θυμίζουν τη μητέρα μου. Λέγεται όμως ότι ακόμα και αν συνειδητά αποφεύγεις μια νέα "μαμά", αργά ή γρήγορα έλκεις τον τύπο της μητέρας σου. Στην τελευταία σχέση π.χ. διαπίστωσα αρκετές ομοιότητες της συντρόφου με την μητέρα που δεν τις επιδίωξα, όπως μια εμμονή με την τάξη, σεβασμό στους τύπους και στις κοινωνικές συμβατικότητες, μια υπέρ του δέοντος προσοχή στο τί λένε οι άλλοι, ένας φόβος μην "εκτεθούμε", μια υπερβολική αγάπη για συνέπεια και ρουτίνα, μια στάση υπέρ του συστήματος και των νόμων, απουσία τάσεων φυγής και μιας αναγκαίας δόσης "τρέλλας", απροθυμία να υποδεχτεί το παράξενο, το ονειρικό, το ρομαντικό, το άπιαστο και ό,τι δεν αποδεικνύεται αυστηρά με τη λογική, ιδιαίτερη καχυποψία απέναντι στο νεωτερικό, στο πρωτοποριακό και το προκλητικό, καθώς δημόσια επιφυλακτικότητα και επιθυμία να είμαστε πολύ σοβαροί στις κοινές μας εμφανίσεις έξω, χαρακτηριστικά που δεν μου είναι καθόλου αρεστά και ελκυστικά, κι όμως αυτόν τον τύπο τράβηξα κοντά μου.

'Εχω παρατηρήσει μάλιστα ότι αυτό ισχύει κυρίως για τα παιδιά που έχουν στερηθεί τον έναν από τους δυο γονείς πρόωρα. Κάποια γνωστή μου για παράδειγμα που έχει στερηθεί πολύ νωρίς τον πατέρα της και έφτασε σε σημείο να τον μισεί λόγω της αδιαφορίας του για εκείνη, επιβεβαίωσε αυτό τον άγραφο νόμο επιλέγοντας να παντρευτεί σε κάποια φάση της ζωής της έναν επίσης αδιάφορο άντρα με τον οποίο δεν είχαν καθόλου ουσιαστική επικοινωνία και κατέληξαν μετά από λίγο καιρό και αυτοί στο διαζύγιο. Κάποιοι ψυχολόγοι λένε ότι παρατηρούν να συμβαίνει το παράδοξο ακόμα και σε παιδιά που έχουν κακοποιηθεί ψυχολογικά ή σωματικά από τον έναν γονιό, να επιλέγουν σύντροφο που όταν τους προκύπτει εξίσου βίαιος και κακός, τον εγκαταλείπουν με μεγάλη δυσκολία.

Προσωπικά ποτέ δεν περίμενα μια τέτοια θέση να είναι βάσιμη γιατί περίμενα την λογική αντίδραση ένα παιδί που κακοποιείτο από τον πατέρα του να μην επαναλάβει την ιστορία των παιδικών του χρόνων, αλλά να γίνει το ίδιο βίαιο από αισθήματα υπεραναπλήρωσης ή απωθημένα που θα τα βγάλει στον σύντροφό της. Γιατί όμως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο ; Μας έλκει το οικείο και το γνώριμο ή να είναι άραγε "γραμμένο" στα γονίδια μας ένα συγκεκριμένο μοντέλο σχέσεων από το οποίο δεν μπορούμε να ξεφύγουμε ; Επιλέγουμε συνειδητά σύντροφο που θυμίζει τον γονέα μας ή κάποιον που είναι τελείως διαφορετικός από αυτόν ; Γιατί κάποια παιδιά όταν μεγαλώνουν επαναλαμβάνουν το παιδικό story στον έγγαμο βίο; Εσείς τί λέτε ; Αυτό ισχύει μόνο για τους παντρεμένους ή γενικά για τους συντρόφους που επιλέγουμε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μου θυμίζεις τη μάνα μου, γι' αυτό σ'αγαπάω!

Ω γιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Δεν ειναι ακριβως ετσι, αυτες οι φροιδικες βλακειες ειναι ξεπερασμενες.

Αν καποιος βρει συντροφο ιδιο με τον γονιο του θα πουμε "α ειδες εψαχνε αυτο" αν βρει κατι διαφορετικο θα πουμε "α ειδες εψαχνε το αναποδο".

Be that as it may, τα παιδια εχουν 1) τα ιδια γονιδια με τους γονεις τους 2) εχουν ως πρωτη παρασταση την ερωτικη σχεση των γονιων τους 3) ειναι οντα μιμητικα ΣΥΝΕΠΩΣ αναπαραγουν τις συμπεριφορες και τις προτημισεις των γονιων τους, οποτε στις σχεσεις τους αργοτερα θα βρισκουν η θα κατασκευαζουν στοιχεια παρομοια με αυτα στα οποια εκτεθηκαν στα πρωτα χρονια της ζωης τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Με τον πατέρα μου είμαστε ίδιοι και εμφανισιακά και σαν χαρακτήρα και συμπεριφορά. Ίδιοι όμως. Οπότε νομίζω δε θα ήθελα κάποιον που να είμαστε τόσο ίδιοι. Ειδικά για μένα αν ήμασταν τόσο ίδιοι, μάλλον θα παίζαμε ξύλο (και μετά θα κάναμε τέλειο σεξ - χμμ για να το ξανασκεφτώ).:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tropismos

Νεοφερμένος

Ο Tropismos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ο άνδρας της,έγινε η συνεχεία του πάτερα της
<με τον οποίο είχα παλαιόθεν αλισβερίσι>
<<επιρρεπής ευρωφονιάς>>
[νόμιζα ότι]εξισορρόπησα στο ίδιο πρόσωπο !
στην κόρη του ενός και στην γυναίκα του άλλου.
Η χαρά της υπέρμετρη !
Η χαρά μου αμφίβολη!
Η οφειλή σε χρήμα αντισταθμίζεται άραγε με συνεύρεση?
και εάν το ποσο ήταν της τάξης[σήμερα] των ? 8.500,00
με πόσες συνευρέσεις ?και που στο φινάλε η εκτιμηθείσα τιμή λαμβάνεται
υπ οψιν από την ποιότητα της παροχής υπηρεσιών.
είμαι σε δίλημμα,της πρόσφερα αυτό που ζητούσε από χρόνια,
και εισέπραξα[μια γλυκανάλατη] έχασα δυο φορές .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
το μονο που ισως μου εχει κολλησει λογω του μπαμπα, ειναι το θεματακι με το υψος που εχω και θελω να ναι πανω απο 1,85 συνηθως ο αντρας. :P
κατα ταλλα, ο πατερας μου ειναι αρκετα ησυχος και εχει εχει σχετικα αδυναμο χαρακτηρα κατι που δε το θελω για το δικο μου αγορι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Με αφορμή αυτό το άρθρο που βρήκα σήμερα, μου γεννήθηκαν απορίες με το αν τελικά επιλέγουμε όντως σύντροφο "υποσυνείδητα".

Κατά πόσο δηλαδή επηρεάζει το πρότυπο του πατέρα/μητέρας στην επιλογή συντρόφου;
Ο/η σύντροφός σας έχει κοινά με αυτούς;
Εξωτερικά βλέπετε να υπάρχουν ομοιότητες;



Σχωράτε με, εξεταστική έχω.. :confused::P

εξαρταται ποσο δεμενος εισαι με τη/τον μητερα σου /πατερα σου αλλα ναι καπως. δν γινεται να ειναι ακρο αντιθετο.

δλδ πρωτα κλαιγεσαι στη κοπελα σου οτι η μανα σου σε καταπιεζει κτλ και μετα κλαιγεσαι στη μανα σου επειδη η γυναικα σου (τωρα πια) σε κανει οτι θελει....:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
κατα ταλλα, ο πατερας μου ειναι αρκετα ησυχος και εχει εχει σχετικα αδυναμο χαρακτηρα κατι που δε το θελω για το δικο μου αγορι.

τι θες να τρως ξυλο και κανα μπινελικι μηπως???:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

star65

Νεοφερμένος

Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
την μάνα μου ?

καλα δεν ντρέπεστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
τι θες να τρως ξυλο και κανα μπινελικι μηπως???:P

οχι. θελω να ειναι αποφασιστικος και δυναμικος. απο ποτε αυτα τα δυο χαρακτηριστικα θυμιζουν καποιον ο οποιος δερνει και βριζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
δε ξερω για αυτο ρωταω σε στιλ σαρκασμου!
γιατι πολλες ειναι και μουρλες..!
Παντως εγω τη δικια μου αν ειναι σαν την μανα μου τοτε τελεια δηλαδη ευγενικη και καλη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Με τον πατέρα μου είμαστε ίδιοι και εμφανισιακά και σαν χαρακτήρα και συμπεριφορά. Ίδιοι όμως. Οπότε νομίζω δε θα ήθελα κάποιον που να είμαστε τόσο ίδιοι.

με μουσι και μουστακι?:hehe::P:shifty::angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top