Ρατσισμός κατά των Αλβανών: Ποιος φταίει;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Γενικά πάντως οι Αλβανοί γουστάρουν να προκαλούν προβλήματα.

Aν και προσπαθώ όσο μπορώ να μην είμαι για τίποτα ρατσίστρια στη ζωή μου, τελικά έχω αρχίσει να πιστεύω οτι αυτό ισχύει.
Τελικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι τόσος ρατσισμός που έχουν δεχτεί οι αλβανοί στην ελάδα, τους έχει δημιουργήσει κόμπλεξ και πλέον όποιον έλληνα συναντήσουν αυτόματα τον θεωρούν "εχθρό" και ρατσιστή και έχοντας αυτό ώς δεδομένο πάνε να του δημιουργήσουν πρόβλημα.
Χαρ/κο παράδειγμα το χθεσινό 13χρονο αλβανάκι που προσπαθούσε να δημιουργήσει πρόβλημα στο φόρουμ κάνοντας απίστευτο trolling χωρίς να τον έχει πειράξει κανείς... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Aν και προσπαθώ όσο μπορώ να μην είμαι για τίποτα ρατσίστρια στη ζωή μου, τελικά έχω αρχίσει να πιστεύω οτι αυτό ισχύει.
Τελικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι τόσος ρατσισμός που έχουν δεχτεί οι αλβανοί στην ελάδα, τους έχει δημιουργήσει κόμπλεξ και πλέον όποιον έλληνα συναντήσουν αυτόματα τον θεωρούν "εχθρό" και ρατσιστή και έχοντας αυτό ώς δεδομένο πάνε να του δημιουργήσουν πρόβλημα.
Χαρ/κο παράδειγμα το χθεσινό 13χρονο αλβανάκι που προσπαθούσε να δημιουργήσει πρόβλημα στο φόρουμ κάνοντας απίστευτο trolling χωρίς να τον έχει πειράξει κανείς... :(

Δεν είναι θέμα ρατσισμού βρε michelle πραγματικότητα είναι. Έχουν γενικά τρελό κόμπλεξ με την Ελλάδα ίσως βέβαια να φταίει ότι και εμείς ποτέ δεν τους είδαμε με κακό μάτι, κυρίως για τον τρόπο που μπήκαν στην Ελλάδα. Τι να πεις. Στην τελική δεν αλλάζει ο οικοδεσπότης σε όποιον δεν αρέσει, σπίτι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Aν και προσπαθώ όσο μπορώ να μην είμαι για τίποτα ρατσίστρια στη ζωή μου, τελικά έχω αρχίσει να πιστεύω οτι αυτό ισχύει.
Τελικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι τόσος ρατσισμός που έχουν δεχτεί οι αλβανοί στην ελάδα, τους έχει δημιουργήσει κόμπλεξ και πλέον όποιον έλληνα συναντήσουν αυτόματα τον θεωρούν "εχθρό" και ρατσιστή και έχοντας αυτό ώς δεδομένο πάνε να του δημιουργήσουν πρόβλημα.
Χαρ/κο παράδειγμα το χθεσινό 13χρονο αλβανάκι που προσπαθούσε να δημιουργήσει πρόβλημα στο φόρουμ κάνοντας απίστευτο trolling χωρίς να τον έχει πειράξει κανείς... :(

Δυστυχώς συμφωνώ.... μερικές φορές έχω την αίσθηση πως εκείνοι είναι ρατσιστές απέναντι μας!
:mad17:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Δεν είναι θέμα ρατσισμού βρε michelle πραγματικότητα είναι. Έχουν γενικά τρελό κόμπλεξ με την Ελλάδα ίσως βέβαια να φταίει ότι και εμείς ποτέ δεν τους είδαμε με κακό μάτι, κυρίως για τον τρόπο που μπήκαν στην Ελλάδα. Τι να πεις. Στην τελική δεν αλλάζει ο οικοδεσπότης σε όποιον δεν αρέσει, σπίτι του.

Γιάννη επέτρεψε μου να πιστεύω οτι φταίνει και οι έλληνες σε αυτή την κατάσταση. Υπάρχει ρατσισμός σε απίστευτα επίπεδα απέναντι στους αλβανούς στην Ελλάδα. Πλέον βέβαια (δεν νομίζω να ήταν εξ'αρχής έτσι) έχουν γίνει κι αυτοί ρατσιστές απέναντι μας, οπότε κάνουν το ίδιο λάθος για το οποίο μας κατηγορούν: τους βάζουν όλους στο ίδιο τσουβάλι. Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν και οι μεν, και οι δε, είναι οτι δεν είναι όλοι οι έλληνες ρατσιστές όπως δεν είναι όλοι οι αλβανοί εγκληματίες (αν και απ'οσο έχω ακούσει πολλοί απο τους αλβανούς που ήρθαν στη χώρα μας μαζικά προέρχονταν απο φυλακές που άνοιξαν οπότε εκεί οφείλεται το υψηλό ποσοστό εγκληματικότητας απο αλβανούς και όχι στο ...λαό).
Προσωπικά, ναι οι περισσότεροι αλβανοί που έχω γνωρίσει ήταν σκάρτοι ή κομπλεξικοί αλλά έχω γνωρίσει και πολύ καλά παιδιά που είναι κρίμα να τους παίρνει κι αυτούς η μπάλα... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Εχεις απολυτο δικαιο. Για αυτο εγω εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα: Καταρχας δεν ειμαι ρατσιστης, αλλα πιστευω οτι οι αλβανοι εχουν λιγο κοπμλεξ απεναντι μας. Ετσι οπως εχει διαμορφωθει το θεμα του ρατσισμου στην Ελλαδα, πρεπει να ειμαστε πολυ προσεχτικοι ο ενας απεναντι στον αλλον, για να καταφερουμε να συμβιωσουμε αρμονικα. Και εγω ξερω ατομα απο την Αλβανια, που ειναι εξαιρετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Οι περισσότεροι Αλβανοί έχουν έρθει στην Ελλάδα για το μεροκάματο.. τα χρήματα που βγάζουν τα στέλνουν στη πατρίδα τους, στην οικογένειά τους. Συναναστράφηκα με πολλούς Αλβανούς λόγω της οικοδομής και τους γνώρισα λίγο καλύτερα. Είναι οι καλύτεροι εργάτες και ξέρετε γιατί? γιατί η πατρίδα τους είναι δίπλα και το ταξίδι της επιστροφής γρήγορο. Γιατί ήρθαν εδώ με στόχους... Σε χαμηλότερη θέση βάζω όλους τους υπόλοιπους: Πακιστανούς, Αφγανούς, Ρουμάνους, κλπ. Αυτοί δεν έχουν στόχους. Και είναι αυτοί που έχουν σοβαρό κόμπλεξ με τους Ελληνες... Και κάτω κάτω στην λίστα, τους Έλληνες εργάτες. Εδώ το "κόμπλεξ" σαν λέξη δεν φτάνει να τους χαρακτηρίσει. ΜΑΚΡΥΑ.
Τελικά είμαι ρατσίστρια προς τους ομοεθνείς μου :P



*δεν γενικεύω, μιλάω μόνο για τις οικοδομές, λόγω προσωπικής εμπειρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το να είναι ρατσιστής ο Έλληνας με τον Αλβανό μπορώ να το καταλάβω (δε μου αρέσει αλλά μπορώ να το καταλάβω)...
μικρότερα μεροκάματα, αύξηση της εγκληματικότητας, αύξηση της ανεργίας κλπ...
Το να είναι όμως ρατσιστής ο Αλβανός στον Έλληνα... σορρυ αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω....
Πας σε μια "ξένη" χώρα... είσαι ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ ρε γμτ μου, τρως από το φαί τους, ζεις στο σπίτι τους, δουλεύεις στις δουλειές τους, ΚΛΕΒΕΙΣ τα σπίτια τους και είσαι και ρατσιστής μαζί τους????!!!!!!?????
Ε όχι... πάει πολύ!!!
Αν δε σου αρέσει μάτια μου η φιλοξενία μας.... αν μας θεωρείς "κακούς ανθρώπους και ρατσιστές" να φύγεις.... να πας στη δική σου χώρα που όλοι είναι καλοί! :rant:


Ξέρω ότι θα ακουστεί άσχημο αλλά ΠΛΕΟΝ είμαι ρατσίστρια με τους Αλβανούς. Δεν ήμουν πάντα... με έκαναν μόνοι τους!
Διατηρώ πάντα κάποιες επιφυλάξεις όταν τύχει να γνωρίσω κάποιον και του αφήνω τα περιθώρια να μου αποδείξει ότι δεν είναι σαν τους άλλους και ότι είναι διαφορετικός.... καλός...
Μέχρι στιγμής σε όσους έτυχε και έχω γνωρίσει, ΜΟΝΟ ένας είναι σωστός.... και τον παραδέχομαι και τον βάζω και σπίτι μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Γιατί θεωρείτε ότι οι άνθρωποι αυτοί μας χρωστάνε κάτι; Καταρχάς δεν τους "φιλοξενούμε". Δεν τους δίνουμε φαΐ για την ψυχή της μαμάς μας, τους βγάζουμε το λάδι για να τους το δώσουμε. Μάλλον εμείς τους χρωστάμε, τόση δουλειά που έχουνε κάνει στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Γιατί θεωρείτε ότι οι άνθρωποι αυτοί μας χρωστάνε κάτι; Καταρχάς δεν τους "φιλοξενούμε". Δεν τους δίνουμε φαΐ για την ψυχή της μαμάς μας, τους βγάζουμε το λάδι για να τους το δώσουμε. Μάλλον εμείς τους χρωστάμε, τόση δουλειά που έχουνε κάνει στην Ελλάδα.


...αυτό σκέφτηκαν και οι τσάμηδες (βλ. ρεπορτάζ στις ειδήσεις για τη δυσαρέσκεια του Προέδρου της Δημοκρατίας), και στο τέλος θα ζητήσουν και την Ακρόπολη...

Δεν τους χρωστάμε, δεν μας χρωστάνε. Ο καθείς τη δουλειά του θέλει να κάνει. Επωφελούμαστε όλοι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Να πως γίνονται οι γενοκτονίες. Έτσι ένιωθαν και οι Γερμανοί για τους Εβραίους και οι Τούρκοι για τους Έλληνες της Μικράς Ασίας. Δεν πάνε σπίτια τους οι Αλβανοί να τελειώνουμε. Τι σκα** διαμαρτήρονται συνέχεια, Καλά θα κάνουν να σεβαστούν κάποια πράγματα γιατί πολλές φορές προκαλούν την οργή του λαού και η ιστορία έχει δείξει ότι πάντα χάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Γιατί θεωρείτε ότι οι άνθρωποι αυτοί μας χρωστάνε κάτι; Καταρχάς δεν τους "φιλοξενούμε". Δεν τους δίνουμε φαΐ για την ψυχή της μαμάς μας, τους βγάζουμε το λάδι για να τους το δώσουμε. Μάλλον εμείς τους χρωστάμε, τόση δουλειά που έχουνε κάνει στην Ελλάδα.

Ποιός τους κάλεσε ρε nessa στην Ελλάδα? Δεν μπήκαν με το έτσι θέλω? Το αλβανικό κράτος δεν άδειασε τις φυλακές τους στην Ελλάδα? Πόσα εκατομύρια έδωσε το κράτος για να τους στέλνει σπίτια τους και εκείνοι ξαναγύρναγαν? Πόσο ανέβηκε η ανεργία τους βγάζαμε το λάδι στην δουλειά? ΜΑΥΡΑ ήταν αυτά που πέρνανε και για αυτό ήταν τόσο χαμηλά οι τιμές τους ούτε φόρους ούτε τίποτα, σε αυτούς απίστευτη ανοχή στους Έλληνες όμως τίποτα. Το ξέρεις ότι παίρνουν άτοκα δάνεια για σπίτια? Ξέρεις για τις φοροαπαλαγές που έχουν? Σιγά μην τους χρωστάμε και τίποτα, μας κλέβουν τα σπίτια, φέρνουν ανεργία και θα τους πούμε και ευχαριστώ.

Nessa σόρρυ που τα παίρνω, δεν είναι μαζί σου το πρόβλημα, άσχετα με τον τόνο μου μην το παρεξηγήσεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Καλά θα κάνουν να σεβαστούν κάποια πράγματα
Εννοείς το δικαίωμά μας να τους βάζουμε να δουλεύουν με τους χαμηλότερους μισθούς, στα χειρότερα ωράρια και χωρίς ασφάλιση, να προσβάλλουμε την προσωπικότητά τους και να μην αφήνουμε το παιδί τους που αρίστεψε στο σχολείο να σηκώσει τη σημαία που σύμφωνα με το νόμο δικαιούτο; Φυσικά και θα διαμαρτύρονται :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Ποιός τους κάλεσε ρε nessa στην Ελλάδα? Δεν μπήκαν με το έτσι θέλω? Το αλβανικό κράτος δεν άδειασε τις φυλακές τους στην Ελλάδα? Πόσα εκατομύρια έδωσε το κράτος για να τους στέλνει σπίτια τους και εκείνοι ξαναγύρναγαν? Πόσο ανέβηκε η ανεργία τους βγάζαμε το λάδι στην δουλειά? ΜΑΥΡΑ ήταν αυτά που πέρνανε και για αυτό ήταν τόσο χαμηλά οι τιμές τους ούτε φόρους ούτε τίποτα, σε αυτούς απίστευτη ανοχή στους Έλληνες όμως τίποτα. Το ξέρεις ότι παίρνουν άτοκα δάνεια για σπίτια? Ξέρεις για τις φοροαπαλαγές που έχουν? Σιγά μην τους χρωστάμε και τίποτα, μας κλέβουν τα σπίτια, φέρνουν ανεργία και θα τους πούμε και ευχαριστώ.
Λεφτά και δουλειές υπάρχουν αρκετά για όλους, δεν προκαλούν οι Αλβανοί την ανεργία. Εξάλλου αν ζουν οι Αλβανοί τόσο καλά, γιατί δε βλέπω Αλβανούς με Μερσεντές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Mercedes έχουν οι περισσότεροι :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γιατί μένουμε μόνο στους Αλβανούς??? (εκτός του ότι το λέει το τοπικ:P) ..ας επεκταθούμε και σε άλλες χώρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Εννοείς το δικαίωμά μας να τους βάζουμε να δουλεύουν με τους χαμηλότερους μισθούς, στα χειρότερα ωράρια και χωρίς ασφάλιση, να προσβάλλουμε την προσωπικότητά τους και να μην αφήνουμε το παιδί τους που αρίστεψε στο σχολείο να σηκώσει τη σημαία που σύμφωνα με το νόμο δικαιούτο; Φυσικά και θα διαμαρτύρονται :mad:

Δεν πιστεύω ότι για την ανεργία φταίνε οι μετανάστες,οποιασδήποτε εθνικότητας αλλά η ίδια η ελληνική νοοτροπία που έχει μάθει στα φθηνά εργατικά χέρια.
Απο κει και πέρα στο θέμα της σημαίας διαφωνώ κάθετα.Για μένα δεν θα έπρεπε καν να παρελαύνουν αφού πρόκειται για εθνικές εορτές και θα έπρεπε να συμμετάσχουν μόνο Έλληνες.Το ότι αριστεύουν και καλά κάνουν το ξεπληρώνονται αλλιώς(πχ. εισαγωγή στα παν/μια) κι όχι με το να παρελαύνουν ως σημαιοφόροι.Πως θα σου φαινόταν αν αντίστοιχα κρατούσε την σημαία Ιταλός ή Γερμανός αριστούχος;Οξύμωρο δεν ακούγεται;
Γενικότερα δεν είμαι ρατσίστρια αλλά μου φαίνεται γελοίο να ζεις σαν μειονότητα στην ίδια σου την χώρα κι αν αυτό δεν ισχύει τόσο στην επαρχία εγώ που κυκλοφορώ καθημερινά στο κέντρο το βιώνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Λεφτά και δουλειές υπάρχουν αρκετά για όλους, δεν προκαλούν οι Αλβανοί την ανεργία. Εξάλλου αν ζουν οι Αλβανοί τόσο καλά, γιατί δε βλέπω Αλβανούς με Μερσεντές;[/quote]

Γιατί έχουν χτίσει δέκα διαμερίσματα στα Τίρανα και δεν τους ενδιαφέρει να έχουν αυτοκίνητο. Στο αυτοκίνητο φαίνονται τα χρήματα? Στην ακίνητη περιουσία που έχουν δεν φαίνετε, στους μεγάλους τραπεζικούς λογαριασμούς δεν φαίνετε?

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Εννοείς το δικαίωμά μας να τους βάζουμε να δουλεύουν με τους χαμηλότερους μισθούς, στα χειρότερα ωράρια και χωρίς ασφάλιση, να προσβάλλουμε την προσωπικότητά τους και να μην αφήνουμε το παιδί τους που αρίστεψε στο σχολείο να σηκώσει τη σημαία που σύμφωνα με το νόμο δικαιούτο; Φυσικά και θα διαμαρτύρονται;[/quote]
Σιγά μην μας το παίξουν και θύματα αν ένας εργοδότης πάντα έχεις επιλογή να δουλέψεις ή όχι σε κάποιον εργοδότη. Αν κάποιος σου λέει να δουλέψεις με 300 € το μήνα θα το δεκτείς? Αν ναι ας πρόσεχες τα ίδια ισχύουν και για το ωράριο. Όσο για την ασφάλιση σιγά μην τρέχουν να κάνουν τα χαρτιά τους για να πληρώνουν τις κρατήσεις, κορόιδα είναι. Μην το παίζουν θύματα καθώς αφού δεν είναι ασφαλισμένοι (επιλογή τους καθώς υπάρχει και η αυτασφάλιση στο ΙΚΑ) δεν πληρώνουν και φορολογία, δεν πληρώνουν εισφορές, δεν μπορούν να δουλέουν και σε 2 - 3 δουλιές παίρνοντας και επιδόματα. Αν δεν τους κάτσει αυτό υπάρχουν και οι ληστείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Δεν πιστεύω ότι για την ανεργία φταίνε οι μετανάστες,οποιασδήποτε εθνικότητας αλλά η ίδια η ελληνική νοοτροπία που έχει μάθει στα φθηνά εργατικά χέρια.

Ενίσταμαι κ.Πρόεδρε!
Όταν υπάρχουν "ταρίφες" στην αγορά, τις οποίες τις έχουν βάλει οι έλληνες "εργολάβοι", καλά κάνουν οι αλβανοί, και οι κάθε αλβανοί να ρίχνουν τις τιμές. Και αυτοί πληρώνονται και οι υπολοιποι κάνουν τη δουλειά τους.
Και οι "εργολάβοι" μένουν με το πλάκι στο χέρι:)

(...καλά νταξ, υπερβάλλω, τώρα ξυπνήσανε κι αυτοί, και προσλαμβάνουν αλβανούς, οπότε είναι μπακ ιν δε γκέιμ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Ενίσταμαι κ.Πρόεδρε!
Όταν υπάρχουν "ταρίφες" στην αγορά, τις οποίες τις έχουν βάλει οι έλληνες "εργολάβοι", καλά κάνουν οι αλβανοί, και οι κάθε αλβανοί να ρίχνουν τις τιμές. Και αυτοί πληρώνονται και οι υπολοιποι κάνουν τη δουλειά τους.
Και οι "εργολάβοι" μένουν με το πλάκι στο χέρι:)

(...καλά νταξ, υπερβάλλω, τώρα ξυπνήσανε κι αυτοί, και προσλαμβάνουν αλβανούς, οπότε είναι μπακ ιν δε γκέιμ...)

και επαναλαμβάνω οι τιμές τους ήταν χαμηλές γιατί κανένας από τους 2 (εργοδότης και αλβανός) δεν πληρώνουν εισφορές ΙΚΑ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Λεφτά και δουλειές υπάρχουν αρκετά για όλους, δεν προκαλούν οι Αλβανοί την ανεργία. Εξάλλου αν ζουν οι Αλβανοί τόσο καλά, γιατί δε βλέπω Αλβανούς με Μερσεντές;[/quote]

Γιατί έχουν χτίσει δέκα διαμερίσματα στα Τίρανα και δεν τους ενδιαφέρει να έχουν αυτοκίνητο. Στο αυτοκίνητο φαίνονται τα χρήματα? Στην ακίνητη περιουσία που έχουν δεν φαίνετε, στους μεγάλους τραπεζικούς λογαριασμούς δεν φαίνετε?

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Εννοείς το δικαίωμά μας να τους βάζουμε να δουλεύουν με τους χαμηλότερους μισθούς, στα χειρότερα ωράρια και χωρίς ασφάλιση, να προσβάλλουμε την προσωπικότητά τους και να μην αφήνουμε το παιδί τους που αρίστεψε στο σχολείο να σηκώσει τη σημαία που σύμφωνα με το νόμο δικαιούτο; Φυσικά και θα διαμαρτύρονται;[/quote]
Σιγά μην μας το παίξουν και θύματα αν ένας εργοδότης πάντα έχεις επιλογή να δουλέψεις ή όχι σε κάποιον εργοδότη. Αν κάποιος σου λέει να δουλέψεις με 300 € το μήνα θα το δεκτείς? Αν ναι ας πρόσεχες τα ίδια ισχύουν και για το ωράριο. Όσο για την ασφάλιση σιγά μην τρέχουν να κάνουν τα χαρτιά τους για να πληρώνουν τις κρατήσεις, κορόιδα είναι. Μην το παίζουν θύματα καθώς αφού δεν είναι ασφαλισμένοι (επιλογή τους καθώς υπάρχει και η αυτασφάλιση στο ΙΚΑ) δεν πληρώνουν και φορολογία, δεν πληρώνουν εισφορές, δεν μπορούν να δουλέουν και σε 2 - 3 δουλιές παίρνοντας και επιδόματα. Αν δεν τους κάτσει αυτό υπάρχουν και οι ληστείες.

Γιαννάκη έχεις ένα δίκιο αλλά δεν είναι όλοι έτσι.Σε πληροφορώ ότι αρκετοί ασφαλίζονται.Αλήθεια έχεις προσπαθήσει ποτέ να ασφαλίσεις αλλοδαπό;Η ελληνική νομοθεσία έχει το εξής παράλογο:
Για να βγάλεις άδεια εργασίας(και κατά συνέπεια και τα υπόλοιπα χαρτιά) πρέπει να έχεις βεβαίωση απο τον εργοδότη ότι εργάζεσαι.
Για να σου δώσει βεβαίωση ο εργοδότης πρέπει όμως να έχεις άδεια εργασίας.
Πως λύνεται αυτό;Στον ΟΑΕΔ που είχαμε ρωτήσει ο υπάλληλος μας συβούλεψε:μην τους προσλαμβάνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top