Καλοσύνη και κακία

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Για μενα οι ανθρωποι ειναι το ιδιο κακοι και το ιδιο καλοι απλα αυτο που αλλάζει ειναι ο παραγοντας του φοβοου ή της απειλής που τους κανει κακούς ή αντιστοιχα καλούς. Αυτη γενικα ειναι η θεωρια της ζωης μου για αυτο το θεμα γι αυτο ειμαι και αντιθετη με θεματα τιμωριας των ανθρωπων οπως η θανατικη ποινη. Κατα καιρους ακουω βεβαια, για διαφορες ερευνες σχετιικα με το οτι η κακια ππερναει γοιδιακα και κληρονοομικα στους ανθρωπους και πως τελικα δε ειναι ολα ζητημμα ερεθισματων. Εσεις πιστευετε οτι υπαρχει απολυτότητα μεταξυ αυτων των δυο; Υπαρχουν σε αυτη τη ζωη απολυτα κακοι ή απολυτα καλοί ανθρωποι κι αν δεν υπαρχουν κακοι ανθρωποι αυτό αυτόματα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν και καλοί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πιστεύω στην κακία ή στην καλοσύνη σαν απόλυτες έννοιες, διότι πιστεύω πως οι η μοναδική παρακινητική δύναμη των ανθρώπων μέσω της οποίας μπορούμε να ερμηνεύσουμε όλες τις πράξεις τους, είναι το προσωπικό συμφέρων (οικονομικό, ψυχολογικό, συναισθηματικό κτλ). Ότι κάνουμε σε αυτό το κόσμο, εργασία, σχέσεις, πράξεις αλτρουισμού, πράξεις εκμετάλλευσης κτλ, το κάνουμε με σκοπό να κερδίσουμε κάτι, υλικό ή άυλο, όπως για παράδειγμα χρήματα, φήμη, κύρος, αυτοεκτίμηση, καλή ψυχολογία, σεβασμό, αίσθημα ικανοποίησης κτλ. Αυτό ισχύει και για άτομα όπως ψυχοπαθείς, διανοητικά καθυστερημένοι κτλ, απλά αυτά τα άτομα έχουν στρεβλή εικόνα για τα συμφέροντά τους.

Άρα σύμφωνα με τα παραπάνω για μένα δεν είναι δυνατό να αναφερόμαστε σε καλούς, ή κακούς ανθρώπους καθώς το καλό ή το κακό είναι υποκειμενικές έννοιες που παίρνουν διαφορετική σημασία ανάλογα την περίσταση, και τους συμμετέχοντες. Όλοι είμαστε ικανοί και για κακές και για καλές πράξεις και συμπεριφορές, το τι θα κάνουμε είναι μια αλληλουχία του, τι μπορούμε, τι μας συμφέρει και τι επιπτώσεις θα έχει αυτό σε εμάς και το περιβάλλον μας την παρούσα στιγμή.

Τώρα αν η "κακή" συμπεριφορά κληρονομείτε δεν το γνωρίζω, ίσως να είναι και αλήθεια. Σε κάθε περίπτωση όμως πιστεύω ότι το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει και ζει ένας άνθρωπος, παίζει πολύ σημαντικότερο ρόλο για την μετέπειτα πορεία τους, από τα γονίδια που έχει κληρονομήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Πιστεύω οτι δεν υπάρχει καλό χωρίς "σπόρους" κακού μέσα του και δεν υπάρχει κακό χωρίς "σπόρους" καλού αντίστοιχα.
Το αν θα επικρατήσει ο χαρακτηρισμός "καλός" ή "κακός", εναπόκειται στο ποσοστό που επικρατεί, τίποτα απόλυτο.
Οι περισσότεροι "κακοί" (π.χ. δολοφόνοι, βιαστές, κλπ)είναι στην πραγματικότητα ψυχικά άρρωστα άτομα, αυτό όμως ουδόλως αναιρεί την επικινδυνότητά τους για το κοινωνικό σύνολο οπότε, σ'αυτή την περίπτωση, δεν τίθεται θέμα υποκειμενικότητας.
Το αν παίζει ρόλο η κληρονομικότητα ή το περιβάλλον, πιστεύω οτι μέχρις ενός σημείου το γονίδιο δείχνει μόνο την "τάση". Από κει κι έπειτα, κι από την "τάση" μέχρι το "φτάσει" αναλαμβάνει το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει και ζει το άτομο, όπως πολύ σωστά είπε ο προλαλήσας "Ξεχασμένος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω οτι δεν υπάρχει καλό χωρίς "σπόρους" κακού μέσα του και δεν υπάρχει κακό χωρίς "σπόρους" καλού αντίστοιχα.



Το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό και νομίζω πως συμφωνώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Η καλοσύνη έχει μεγάλη δύναμη (με αυτήν κερδίζεις ακόμα και τους εχθρούς σου), αλλά και απαιτεί και μεγάλη ψυχική δύναμη. Θέλει τόλμη ψυχής δεδομένου ότι είναι πολύ πιο εύκολο να φερθείς άσχημα, παρά να φερθείς καλά. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι, όταν φερόμαστε καλά, νιώθουμε πολύ όμορφα, ενώ αισθανόμαστε ενοχές, αν ξεφύγουμε και φερθούμε άσχημα. Αυτές οι ενοχές βέβαια μας βοηθάνε να γινόμαστε καλύτεροι/ες. Θέλω να πιστεύω ότι αυτός είναι ο κανόνας.
Ωστόσο, θα βάλω κι εδώ μια διαχωριστική γραμμή::eek: καλοσύνη δεν σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε μόνο ό,τι θέλουν οι άλλοι/ες και να τους αφήνουμε να μας αφαιρούν έδαφος. Τη συσχετίζω περισσότερο με την κατανόηση των συνανθρώπων μου, με μια λογική ανοχή στις όποιες ιδιοτροπίες τους και κυρίως με τη συγχώρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top