Περί σοβαρών σχέσεων

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από panraf:
Αν η αιτία χωρισμού είναι ασήμαντη και πολύ βιαστική τότε κάτι ανάλογο ήταν και η "σχέση" που είχε το ζευγάρι.

Mην το λες. Δεν βλέπουν δυστυχώς πάντα και οι 2 εξίσου σοβαρά τη σχέση :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Mην το λες. Δεν βλέπουν δυστυχώς πάντα και οι 2 εξίσου σοβαρά τη σχέση :(
μου δημιουργηθηκε μια απορια ... Αραγε μια σχεση που ο ενας την βλεπει ο σοβαρα και αλλα ο αλλος οχι ... τοτε η σχέση ειναι σοβαρή ή όχι;:worry: :/: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
μου δημιουργηθηκε μια απορια ... Αραγε μια σχεση που ο ενας την βλεπει ο σοβαρα και αλλα ο αλλος οχι ... τοτε η σχέση ειναι σοβαρή ή όχι;:worry: :/: :confused:

...δεν είναι σχέση τότε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
...δεν είναι σχέση τότε :)
χμμμ θα διαφωνησω... μπορει κανενας απο τους 2 σε μια σχεση να την παιρνουν σοβαρα ωστοσο αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει σχεση... υπαρχει απλως δεν υπαρχουν σοβαρες προοπτικες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
μου δημιουργηθηκε μια απορια ... Αραγε μια σχεση που ο ενας την βλεπει ο σοβαρα και αλλα ο αλλος οχι ... τοτε η σχέση ειναι σοβαρή ή όχι;:worry: :/: :confused:
Εξαρτάται από το πλαίσιο αναφοράς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αυτο που περιγράφεις exposed είναι η περίπτωση "έχω σοβαρή σχέση μόνος/η μου" δλδ όταν βγαίνεις πολύ καιρό με κάποιον/α έχεις την πεποίθηση πως η σχέση σοβαρεύει και κάνεις σχέδια για το μέλλον αντιθέτως ο άλλος μπορεί απλά να περνάει τον καιρό του μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο.Γι αυτό τα ζευγάρια πρέπει να συζητάνε και να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα όταν είναι πολύ καιρό μαζί.
Μια γνωστή μου έχασε τον κόσμο κάτω απο τα πόδια της όταν η 3μιση ετών σχέση της διαλύθηκε.Εκείνη περίμενε επισημοποίηση και εκείνος της είπε τέρμα(για την ακρίβεια έφυγε στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό) όταν της το ανακοίνωσε τον κατηγόρησε ότι την παραμύθιαζε όμως σωστά της απάντησε πως ουδέποτε της έταξε κάτι,περνούσε καταπληκτικά μαζί της αλλά ο γάμος δεν ήταν στα άμεσα σχέδια του και δεν της είχε δώσει ποτέ αφορμή για να πιστεύει το αντίθετο.Φυσικά και είχε δίκιο απλώς εκείνη ζούσε στο ροζ συννεφάκι της και ονειρευόταν νυφικά και μπομπονιέρες χωρίς ποτέ να του το έχει πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Αυτο που περιγράφεις exposed είναι η περίπτωση "έχω σοβαρή σχέση μόνος/η μου" δλδ όταν βγαίνεις πολύ καιρό με κάποιον/α έχεις την πεποίθηση πως η σχέση σοβαρεύει και κάνεις σχέδια για το μέλλον αντιθέτως ο άλλος μπορεί απλά να περνάει τον καιρό του μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο.Γι αυτό τα ζευγάρια πρέπει να συζητάνε και να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα όταν είναι πολύ καιρό μαζί.
Μια γνωστή μου έχασε τον κόσμο κάτω απο τα πόδια της όταν η 3μιση ετών σχέση της διαλύθηκε.Εκείνη περίμενε επισημοποίηση και εκείνος της είπε τέρμα(για την ακρίβεια έφυγε στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό) όταν της το ανακοίνωσε τον κατηγόρησε ότι την παραμύθιαζε όμως σωστά της απάντησε πως ουδέποτε της έταξε κάτι,περνούσε καταπληκτικά μαζί της αλλά ο γάμος δεν ήταν στα άμεσα σχέδια του και δεν της είχε δώσει ποτέ αφορμή για να πιστεύει το αντίθετο.Φυσικά και είχε δίκιο απλώς εκείνη ζούσε στο ροζ συννεφάκι της και ονειρευόταν νυφικά και μπομπονιέρες χωρίς ποτέ να του το έχει πει.
Ο γαμος για εμενα δεν μου λεει ποσο σοβαρη ειναι η σχεση... τεσπα ... βγηκαμε αρκετα off-topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panraf

Νεοφερμένος

Ο panraf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Για να θεωρηθεί μια σχέση "σοβαρή" αυτό προϋποθέτει και οι 2 να το βλέπουν έτσι. Να έχουν δεθεί μεταξύ τους, να ζητάνε τα ίδια πράγματα από ένα δεσμό και να υπάρχουν προοπτικές. Δεν χρειάζετε απαραίτητα απόλυτο ταίριασμα στο χαρακτήρα. Εξάλλου αν και οι 2 έχουν τον ίδιο χαρακτήρα τότε η σχέση γίνετε βαρετή από κάποια στιγμή και μετά. Πρέπει να υπάρχει όμως επικοινωνία, κατανόηση, σεβασμός, ειλικρίνεια, πίστη, συναίσθημα. Η αγάπη θα έρθει σιγά σιγά. Αν το ζευγάρι έχει ταιριάξει σε βασικά πράγματα και ζητάνε τα ίδια στην ζωή τότε έχουν και σοβαρό δεσμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από panraf:
Εξάλλου αν και οι 2 έχουν τον ίδιο χαρακτήρα τότε η σχέση γίνετε βαρετή από κάποια στιγμή και μετά.

Εδώ φίλε μου panraf θα διαφωνίσω. Με τον φίλο μου, που είμαστε σχεδόν 3 χρόνια μαζί και συζητάμε να παντρευτούμε (αν όλα πάνε καλά) είμαστε φτυστοί σαν άνθρωποι. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι έχουμε γεννηθεί την ίδια μέρα (δεν πιστεύω στα ζώδια, απλά το αναφέρω) όμως έχει όλα τα ελαττώματα που έχω κ εγώ καθώς και όλα τα προτερήματα. Αντιμετωπίζει τις καταστάσεις όπως θα τις αντιμετώπιζα και εγώ, σκέφτεται με τον τρόπο που σκέφτομαι και εγώ, φέρεται με τον τρόπο που φέρομαι και εγώ. Παρόλα αυτά όμως, δεν έχουμε βαρεθεί ΚΑΘΟΛΟΥ ο ένας τον άλλον. Ίσα ίσα θα'λεγα. Έχουμε απλουστεύσει πολύ τα πράγματα. Εμείς μπορούμε να συνεννοηθούμε με λίγα λόγια για κάτι που ένα άλλο ζευγάρι για να το καταλάβουν και οι δυο θα πρέπει να συζητάνε ώρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panraf

Νεοφερμένος

Ο panraf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα να πω παραπάνω είναι το εξής: Εγώ είμαι σαν άνθρωπος αρκετά ήρεμος και χαμηλών τόνων. Η κοπέλα μου είναι πολύ δυναμική και έχει λίγο αυτο που λέμε "τρέλα" μέσα της και αυτό είναι κάτι που μου αρέσει πολύ. Θέλω να είναι δυναμική γιατί εγώ είμαι το αντίθετο. Επίσης είμαι και λίγο πεισματάρης, εκείνη δεν είναι, αν ήταν θα ερχόμασταν συνεχώς σε συγκρούσεις και δεν θα υποχωρούσε κανείς. Αυτό δεν σημαίνει ότι υποχωρεί μόνο εκείνη φυσικά. Όμως αυτό που μας ένωσε περισσότερο είναι ότι σε βασικά σημεία ταιριάζουμε απόλυτα, ζητάμε τα ίδια πράγματα σε μια σχέση και έχουμε τις ίδιες αντιλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η αλήθεια πιστεύω οτι είναι κάπου στη μέση.
Ναι, είναι καλό να ζητάνε τα ίδια πράγματα και να έχουν κοινά ενδιαφέροντα. Αν δεν υπήρχαν αυτά ΤΟΤΕ θα γινόταν βαρετή η σχέση.
Όμως είναι κάποια πράγματα που αν υπήρχαν και στους 2 θα δημιουργούσαν προβλήματα. Πχ το πείσμα όπως είπε ο panraf, ή το να είναι κάποιος οξύθυμος (όπως εγώ) κλπ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ο γαμος για εμενα δεν μου λεει ποσο σοβαρη ειναι η σχεση... τεσπα ... βγηκαμε αρκετα off-topic

Όχι δεν εννοούσα ότι αν θα παντρευόντουσαν θα ήταν σοβαρή η σχέση(δεν φταίω εγώ αν το παράδειγμα περιελάμβανε και γάμο αλλά η φίλη μου.....;) ) απλώς προσπαθούσα να σου αποδείξω τι συμβαίνει όταν κάθε μέλος βλέπει τη σχέση απο άλλη οπτική γωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Για εμενα η σοβαρη σχεση δεν προσδιοριζεται ουτε απο το αν εχω κοινα ενδιαφεροντα με αυτη που ειμαστε μαζι, ουτε ποσο καιρο ειμαστε μαζι.(Το δευτερο δεν την προσδιοριζει αμεσα, αλλα εμμεσα).
Προσωπικα σοβαρη σχεση ειναι αυτη κατα την διαρκεια της οποιας, εισαι ευτυχισμενος με το αλλο σου μισο.
Ειναι για εσενα αυτο που σε συμπληρωνει,
την σεβεσαι,
την ακους σε οτι εχει να σου πει,
συζητας τα παντα μαζι της γιατι ξερεις οτι θα σε καταλαβει,
εισαι προθυμος να παραμερισεις προσωπικους εγωισμους και πολλες φορες και "θελω" για να ειστε καλα μαζι,
εισαι "τιμιος" και "εντιμος" απεναντι στα αισθηματα της,
εισαι ετοιμος να σφιξεις τα δοντια μεχρι να σε πονεσει το κεφαλι στα οποια προβληματα εμφανιστουν,
την επιστευεσαι,
εχεις υπομονη σε διαφορα θεματα,
ξερεις οτι θα καταλαβει αυτο που θες να της πεις πριν καν ανοιξεις το στομα σου
και αλλα πολλα που δεν θα τα γραψω τωρα.
Αυτα για εμενα προσδιοριζουν και υποδηλωνουν οτι η σχεση που εχω ειναι "σοβαρη" και οχι κατι εφημερο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Kάτι άλλο... Θεωρείτε ότι επιτυχημένη σχέση και σοβαρή σχέση είναι το ίδιο πράγμα ουσιαστικά? Μήπως το ένα απο τα 2 συνεπάγεται το άλλο? Ή μήπως τίποτα απο αυτά?

Επίσης... Για να χαρακτηριστεί μια σχέση σοβαρή θεωρείται οτι πρέπει να έχει κρατήσει και αρκετά ή αν ισχύουν οι όποιες προυποθέσεις μπορεί να χαρακτηριστεί σοβαρή και απο την 1η μέρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Νομίζω πως η έννοια της σοβαρής σχέσης προσδιορίζεται διαφορετικά από τον καθένα μας....δλδ ξέρω άτομα που θεώρουν "σοβαρή σχέση" την επίσημη κοπελιά (ή άγόρι αντίστοιχα) τους με την οποία έχουν σχέση εύλογο χρονικό διάστημα και σκέφτοντε να αρραβωνιαστούν κ.τ.λ παράλληλα όμως τσιμπολογάνε από δω κι από εκεί....
Άλλοι πάλι θεωρούν "σοβαρή σχέση" αυτή μέσα στην οποία νοιώθουν ολοκληρωμένοι και αισθάνονται πραγματικά να έχουν βρεί το άλλο τους "μισό" χωρίς όμως να τους έχει καρφωθεί στο μυαλό ότι πρέπει να το "επισημοποιήσουν"
Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες ερμηνείες.....
Το σίγουρο είναι για μένα πως "σοβαρή σχέση" και "επιτυχημένη σχέση" δεν είναι δύο αλληλένδετες έννοιες....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
Το σίγουρο είναι για μένα πως "σοβαρή σχέση" και "επιτυχημένη σχέση" δεν είναι δύο αλληλένδετες έννοιες....:/:

Έτσι ακριβώς. Πρόσφατα φίλος μου παντρεύτηκε (άρα σοβαρή σχέση :P ) και την αμέσως επόμενη εβδομάδα τον είδα να βάζει χέρι σε μια κοπελιά που πάντα παιζόταν κάτι, αλλά λόγω της "σοβαρής" του σχέσης δεν ευδοκίμησε!

Κατά την ταπεινή μου άποψη, μία σχέση μπορεί να χαρακτηριστεί σοβαρή, όταν και οι δύο σκέφτονται ως "εμείς" και όχι ως "εγώ". Επιτυχημένη σχέση μπορεί να χαρακτηριστεί μία σχέση η οποία μετράει πολλές δεκαετίες ζωής και το ζευγάρι έχει καταφέρει να διατηρήσει την φλόγα ζωντανή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Έτσι ακριβώς. Πρόσφατα φίλος μου παντρεύτηκε (άρα σοβαρή σχέση :P ) και την αμέσως επόμενη εβδομάδα τον είδα να βάζει χέρι σε μια κοπελιά που πάντα παιζόταν κάτι, αλλά λόγω της "σοβαρής" του σχέσης δεν ευδοκίμησε!
Α...και περιμενε να παντρευτει για να το κανει ε;:/:
(ε ειμαστε πολλες φορες μαλακες και εμεις οι αντρες! :mad: )

Κατά την ταπεινή μου άποψη, μία σχέση μπορεί να χαρακτηριστεί σοβαρή, όταν και οι δύο σκέφτονται ως "εμείς" και όχι ως "εγώ". Επιτυχημένη σχέση μπορεί να χαρακτηριστεί μία σχέση η οποία μετράει πολλές δεκαετίες ζωής και το ζευγάρι έχει καταφέρει να διατηρήσει την φλόγα ζωντανή.

Η ταπεινη σου αποψη Ελενακι με βρισκει γυρω στο...1000% συμφωνο!;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Α...και περιμενε να παντρευτει για να το κανει ε;:/:

Όχι Μαριούλη μου.... και κατά τη διάρκεια της "σοβαρής" του σχέσης, είχε επαφές με την κοπελιά, απλά δεν της έδωσε ποτέ την υπόσχεση για κάτι περισσότερο λόγω της σχέσης του. Όποτε είχε κέφια, έτρεχε και την έβρισκε! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Και παλι μαλακια συμπεριφορα ειχε...:mad::(
Τοσο δυσκολο ειναι για πολλους να μην τρεχουν πισω απο καθε φουστανι;(Γενικα μιλαω τωρα)
Τι γινετε ρε γμτ τοσο παλιομοδιτης ειμαι;:redface: :hmm:
Κι εγω νομιζα οτι ειμαι πολυ "trendy"...:P :tongue:
(δεν το πιστευω οτι ειπα αυτη την λεξη!:sick: Παω να πιω Φαμπουλοζο! :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Και παλι μαλακια συμπεριφορα ειχε...:mad:

Εννοείται!
Απλά ήθελα με αυτό το παράδειγμα να διαχωρίσω την σχέση του "σοβαρού" με τον "επιτυχημένο" δεσμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top