Σημαντικό ρόλο στο έργο του Kandisky παίζει, η φόρμα , το χρώμα ή η κατεύθυνση;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Σημαντικό ρόλο στο έργο του KANDISKY παίζει, η φόρμα , το χρώμα ή η κατεύθυνση των σχημάτων;
  • η φόρμα αν και αφαιρετική, ορίζει τη μία επιφάνεια σε σχέση με την άλλη
  • το χρώμα, όσο πιο έντονο είναι προσδίδει μεγαλύτερη αξία και "ήχο" στο σχήμα
  • το σχήμα, σε συνδυασμό με το χρώμα προκαλεί την κίνηση προς μια κατεύθυνση
Τι γνώμη έχετε;
Ποιό είναι το ωραίοτερο έργο του KANDISKY κατά την άποψή σας και για ποιό λόγο;

Λίγα λόγια για τον καλλιτέχνη...
Ο Kandinsky με τα έργα του μιλά για την πνευματική επενέργεια των χρωμάτων, αποδίδοντας στο κίτρινο, το θερμότερο χρώμα, τις ιδιότητες της υπέρβασης των ορίων προς τον άνθρωπο, τη διάχυση προς το περιβάλλον, τον οξύ ήχο της σάλπιγγας, που το ανθρώπινο αυτί δεν αντέχει για πολύ, και το μάτι αναζητά την ηρεμία στο βαθύ μπλέ (ψυχρό χρώμα). Το ανοιχτό μπλέ, ως ουράνιο χρώμα, έχει τον ήχο του αυλού, το σκούρο του τσέλου και το βαθύ του κοντραμπάσου. Το κόκκινο εκπέμπει ενσυνείδητη τεράστια δύναμη, σχετίζεται με τη γη και τη φωτιά, την ανδρική ωριμότητα, με τον παθιασμένο ήχο του τσέλου και την αγνή χαρά με τον ήχο του βιολιού.








WASSILY KANDINSKY Για το πνευματικό στην τέχνη - εκδόσεις ΝΕΦΕΛΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΕΧΝΗΣ

βιογραφία
HTML:
https://biographies.nea-acropoli.gr/index.php?option=com_content&view=article&catid=17:zografiki&id=114:--1866-1944-kandinsky-wassily&Itemid=22
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ποσο καταπληκτικος μπορει να ειναι ο καντινσκι?

ΠΟΣΟ?


ο ανθρωπος κατα τη γνωμη μου ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ την εννοια της τεχνης:

something purposeless full of emotion
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unknown

Νεοφερμένος

Ο unknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ενω αντιλαμβανομαι την σημασια του εργου του,δεν μου αρεσε ποτε o Kandinsky.Με την εννοια οτι δεν θα εβαζα ποτε κατι τετοιο στον τοιχο μου,και ακομα και στα μουσεια τον προσπερναω γρηγορα..και ας μην εχω κατι εναντιον του ανεικονικου.


(και εχω και ασχημες αναμνησεις απο το βιβλιο αυτο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ο καντινσκυ ειναι πραγματικα απο τους αγαπημενους μου!
αληθεια αυτο το εχει πει ο ιδιος ή μελετητες του? μου εκανε εντυπωση
Ο Kandinsky με τα έργα του μιλά για την πνευματική επενέργεια των χρωμάτων, αποδίδοντας στο κίτρινο, το θερμότερο χρώμα, τις ιδιότητες της υπέρβασης των ορίων προς τον άνθρωπο, τη διάχυση προς το περιβάλλον, τον οξύ ήχο της σάλπιγγας, που το ανθρώπινο αυτί δεν αντέχει για πολύ, και το μάτι αναζητά την ηρεμία στο βαθύ μπλέ (ψυχρό χρώμα). Το ανοιχτό μπλέ, ως ουράνιο χρώμα, έχει τον ήχο του αυλού, το σκούρο του τσέλου και το βαθύ του κοντραμπάσου. Το κόκκινο εκπέμπει ενσυνείδητη τεράστια δύναμη, σχετίζεται με τη γη και τη φωτιά, την ανδρική ωριμότητα, με τον παθιασμένο ήχο του τσέλου και την αγνή χαρά με τον ήχο του βιολιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top